Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Protesty w Chorwacji!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:07, 23 Sty 2012    Temat postu:

TO TAM W CHORWACJI NIEZŁY PRZEKRĘT BYŁ !!!

Na wysokość frekwencji ma też wpływ nieuregulowana kwestia list wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła, że uprawnionych do głosowania jest ponad 4,4 mln obywateli Chorwacji. Tymczasem według spisu ludności z 2011 roku Chorwacja ma 4,29 mln mieszkańców. Vanja Skorić z nadzorującej wybory organizacji GONG wyjaśniła PAP, że listy wyborców są sporządzane na podstawie danych o zamieszkaniu. Z powodu migracji, m.in. wojennych, niedostosowanego do obecnej sytuacji prawa oraz "powolnej administracji państwowej" na listach meldunkowych jest wiele osób, które już fizycznie nie mieszkają w Chorwacji - wskazała.

>>>>

No ta ,,powolna administracja'' . Nie nam takie brednie !

Indagowani o tę różnicę politycy, przywoływali w rozmowie z PAP dużą liczbę emigrantów; (Czyli klamali ale ... ) Nieoficjalnie przyznawali jednak, że na listach wyborców jest wiele martwych dusz. Jak pisała prasa, uporządkowanie list jest jednym z pierwszych zadań nowego rządu i Saboru.

>>>>

No tak teraz jak pozamiatane mozna sobie pozwolic na uczciwosc !
To jest kraj bandycki wsperany przez mafiozow Brukseli !
Z 4,29 mln zrobic 4,4 uprawnionych to sa metody radzieckie !
Przy takiej struktorze ludnosci powinno byc gora :

3,2 miliony
tymczasem bylo 4,4 !!!

1,2 miliona martwych dusz !!!!

Nasuwa sie zatem pytanie ...
JAKI BYŁ FAKTYCZNY WYNIK I CZY LUDZIE BYLI ZA !!!!

Oto i macie euro-standardy ! SZOK !
A media nadwislanskie bo nie polskie juz zdazyly naklamac ze ,,Chorwaci glosowali za UE'' . Tymczasem fakty sa takie jak widac !




Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Pon 20:13, 23 Sty 2012, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:46, 20 Lut 2013    Temat postu:

Chorwacja w gospodarczych tarapatach

Choć w lipcu wejdzie do Unii, od 4 lat jest w recesji. Mowa o Chorwacji. Państwo nad Adriatykiem ma kłopoty gospodarcze, a dziś jego minister finansów znacząco obniżył prognozę wzrostu na ten rok.

Slavko Linić poinformował w chorwackim radiu, że jego kraj będzie się rozwijał w 2013 roku w tempie 0,7 procent. Pierwotne prognozy były dużo wyższe - 1,8 procent. Jak wyjaśnił, spodziewanego wzrostu w tym roku nie zagwarantuje sektor prywatny. Dlatego gospodarkę trzeba będzie pobudzić publicznymi inwestycjami.

1 lipca Chorwacja zostanie 28. krajem Unii Europejskiej. Dane przyszłego członka Wspólnoty nie napawają optymizmem. Od 4 latach jest w recesji, ma poważny deficyt budżetowy, a dług publiczny niebezpiecznie zbliża się do poziomu 60 procent PKB.

Bruksela cały czas ponagla Zagrzeb. Chce reform i zwiększenia konkurencyjności chorwackiej gospodarki. Chodzi o polepszenie klimatu inwestycyjnego, zmniejszenie udziału państwa i usprawnienie administracji publicznej.

Lekarstwem na kłopoty mają być między innymi obniżki płac w budżetówce. Wczoraj premier Zoran Milanović zapowiedział, że dojdzie do nich już w przyszłym miesiącu. Szef rządu zapewnił natomiast, że cięcia nie dotkną emerytur.

...

Tu od razu mamy truposza w stanie zawalowym ktorego UE bedzie dotowac . Kolejna Grecja !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:56, 27 Mar 2013    Temat postu:

"Sueddeutsche Zeitung": przyjęcie Chorwacji do UE jest przedwczesne


Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzegł, że zaplanowane na lipiec przyjęcie Chorwacji do Unii Europejskiej jest przedwczesne i grozi powstaniem kolejnego, po Grecji i Cyprze, punktu zapalnego w UE.

- W rzeczywistości Chorwacja, podobnie jak Grecja, to kraj, gdzie panuje klientelizm, jest niesprawna administracja, rozdęty sektor państwowy, niemal zupełnie niefunkcjonujący wymiar sprawiedliwości, co jest następstwem połowicznie przeprowadzonych reform; powszechna jest korupcja, a zacofana gospodarka nie jest przygotowana na wyzwania, jakie stawia członkostwo w UE - czytamy w opublikowanym na łamach lewicowo-liberalnej gazety komentarzu.

Jak podkreśla "SZ" wszystkie te informacje można znaleźć w raportach MFW, Banku Światowego, ONZ i Transparency International, lecz Komisja Europejska zignorowała wszystkie te sygnały.

Zbyt silne jest pragnienie, by w procesie rozszerzania UE nie zwracać uwagi na polityczne, a przede wszystkim gospodarcze realia - ubolewa "SZ". - Europa jest bardziej wolą i wyobrażeniem (niż opartym na realiach bytem) - pisze komentator, parafrazując tytuł dzieła niemieckiego filozofa Artura Schopenhauera "Świat jako wola i wyobrażenie".

Formalnie KE może powoływać się na to, że zgodnie z unijnymi traktatami wszystkie kraje, które spełnią demokratyczne kryteria, muszą zostać przyjęte, niezależnie od aspektów ekonomicznych. Zdaniem "SZ" takie argumenty to tylko "wymówka". Bruksela uwzględnia aspekty gospodarcze tam, gdzie uważa to za celowe, jak choćby w przypadku prywatyzacji chorwackich stoczni.

Niemiecka gazeta przewiduje, że Bundestag, który jako jedyna instancja mogłaby jeszcze wstrzymać przyjęcie Chorwacji, zgodzi się na kolejne rozszerzenie UE. "SZ" zauważa, że niektórzy posłowie przyznają prywatnie, iż przejęcie kraju jest przedwczesne, jednak politycznie brak im odwagi, by powiedzieć "nie", gdyż postawiłoby to Niemcy w opozycji do wielu innych krajów unijnych.

"Bruksela i Berlin wysyłają w ten sposób innym krajom na Bałkanach błędny sygnał: by dostać się do klubu UE wystarczą połowiczne reformy" - czytamy w konkluzji komentarza w "Sueddeutsche Zeitung".

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że Chorwacja będzie gotowa do wejścia do UE 1 lipca bieżącego roku.

....

Ja bylem przeciw ale Bruksela sie uparla . No to niecj szykuje 50 mld € ,,pomocy" dla kolejnego trupa . Bo tam byla mowa do ludu ze jak wejdziemy nastapi wodospad euro . I lud czeka .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:47, 28 Maj 2013    Temat postu:

Chorwacja: pierwsza demonstracja zwolenników małżeństw tej samej płci

Kilkaset osób przemaszerowało w poniedziałek przez Zagrzeb, domagając się prawa do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Była to pierwsza demonstracja tego typu w Chorwacji, katolickim kraju, który od 1 lipca będzie członkiem Unii Europejskiej.

- Domagamy się ochrony naszych podstawowych praw. Domagamy się prawa do małżeństwa i zarejestrowanego związku - wykrzykiwała Sanja Juras, bojowniczka o prawa homoseksualistów, organizatorka demonstracji.

Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: "Różne rodziny - te same prawa", "Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich".

W 2003 roku parlament chorwacki przyjął ustawę zrównującą prawa osób pozostających w niezarejestrowanych związkach, bez względu na płeć.

Demonstranci domagali się także od rządu, aby sprzeciwił się zorganizowaniu na wniosek wspieranego przez Kościół katolicki ugrupowania "W imieniu rodziny" referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, w której określono by małżeństwo jako "związek między mężczyzną a kobietą".

Ugrupowanie to zebrało od 12 maja ponad 500 tysięcy podpisów pod petycją o poprawkę do konstytucji, co wystarcza do zorganizowania referendum. Chorwacka konstytucja nie zawiera definicji małżeństwa. Referendum w tej sprawie powinno być zaaprobowane przez parlament, który może jednak zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy sformułowanie pytania jest zgodne z konstytucją.

- To nie do zaakceptowania, aby decydować o prawach człowieka w referendum - uważa Juras.

Pierwsza Gay Pride została zorganizowana w Zagrzebiu w 2002 roku; doszło wówczas do starć między jej zwolennikami i przeciwnikami. Od tego czasu impreza ta odbywa się w stolicy co roku pod silną ochroną i bez incydentów.

....

Chcieli UE ? To maja zboczenia . To samo diabelstwo wszedzie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:09, 05 Cze 2013    Temat postu:

Chorwacja w UE - bez komisarza i pieniędzy?

Chorwacja w Unii Europejskiej od lipca bez komisarza i pieniędzy? Z informacji Polskiego Radia wynika, że władze w Zagrzebiu mają problem. Kandydat na komisarza przesłuchiwany wczoraj w Parlamencie Europejskim wypadł bardzo słabo. Ponadto kraje członkowskie jeszcze nie zwiększyły unijnego budżetu, by wypłacić fundusze.

Dziś na ten temat będą rozmawiać w Brukseli ambasadorowie krajów członkowskich.

Koszty przystąpienia Chorwacji do Unii Bruksela oceniła na ponad 370 milionów euro w płatnościach. To niewielka kwota dla Wspólnoty, ale są trudności z jej zebraniem, bo Zagrzeb pada ofiarą przepychanek między unijnymi instytucjami przy próbach załatania dziury w tegorocznym budżecie.

Wielka Brytania i Holandia uważają, że pieniądze dla Zagrzebia można znaleźć w rezerwach. Parlament Europejski powołuje się natomiast na porozumienie międzyinstytucjonalne, zgodnie z którym przystąpienie każdego kraju do Unii wiąże się z całą procedurą dotyczącą korekty budżetowej.

Jeśli dziś unijni ambasadorowie nie porozumieją się w tej sprawie, to od lipca będzie kłopot z wypłatą pieniędzy dla chorwackich regionów.

Do tego jeszcze nie najlepsze wieści popłynęły wczoraj z Parlamentu Europejskiego, gdzie przesłuchiwany był kandydat Chorwacji na komisarza do spraw konsumentów. Wypadł bardzo słabo, na szczegółowe pytania nie potrafił odpowiedzieć, zabrakło mu wizji i przemyślanej strategii.

Opinia deputowanych jest istotna, bo mogą oni odrzucić kandydaturę, co zdarzało się już w przyszłości. Jeśli tak się stanie, władze w Zagrzebiu będą musiały zaproponować nowego kandydata.

>>>>

Taa wypadl bardzo slabo . Ashton z Barroso i Rumpuyem wypadaja super ekstra lux ... Widzicie ze oni poruszaja sie w ramach totalnego surrealizmu a kasaa im leci sama do kieszeni .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 18:10, 05 Cze 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:13, 24 Cze 2013    Temat postu:

Chorwacja wchodzi do UE bez entuzjazmu i wielkich oczekiwań

Chor­wa­cja bez en­tu­zja­zmu wcho­dzi do bo­ry­ka­ją­cej się z kry­zy­sem Unii Eu­ro­pej­skiej. Rząd pla­nu­je skrom­ne ob­cho­dy, a zmę­cze­ni re­ce­sją i roz­cza­ro­wa­ni po­li­ty­ka­mi oby­wa­te­le nie wie­rzą, by od 1 lipca wiele się zmie­ni­ło.

- A co ma być 1 lipca? - od­po­wie­dział py­ta­niem star­szy pan za­gad­nię­ty na przy­stan­ku tram­wa­jo­wym w Za­grze­biu. - Wśród ludzi pa­nu­je apa­tia - przy­zna­ła Viszn­ja Sa­mar­dżi­ja, sze­fo­wa wy­dzia­łu in­te­gra­cji eu­ro­pej­skiej z In­sty­tu­tu Sto­sun­ków Mię­dzy­na­ro­do­wych (IMO) w Za­grze­biu. Naj­le­piej ilu­stru­ją to kwiet­nio­we wy­bo­ry chor­wac­kich po­słów do Par­la­men­tu Eu­ro­pej­skie­go, w któ­rych gło­so­wa­ło za­le­d­wie 21 proc. upraw­nio­nych.

W son­da­żu sprzed mie­sią­ca wy­ko­na­nym na zle­ce­nie pań­stwo­wej te­le­wi­zji HRT wej­ście do UE po­par­ło pra­wie tyle samo Chor­wa­tów, co w re­fe­ren­dum unij­nym sprzed pół­to­ra roku - ok. 66 proc., prze­ciw­nych było 32 proc. - Nie jest to wyraz wiel­kie­go en­tu­zja­zmu, ale po­par­cie jest so­lid­ne - oce­ni­ła Sa­mar­dżi­ja. Jed­nak teraz fre­kwen­cja w re­fe­ren­dum by­ła­by mniej­sza, choć w stycz­niu ze­szłe­go roku nie była wy­so­ka, wy­nio­sła 44 proc. - za­uwa­żył Hrvo­je But­ko­vić, także z IMO.

- Lu­dzie nie są eu­ro­scep­tycz­ni, są ostroż­ni. Wpływ na ich opi­nie ma z pew­no­ścią kry­zys w Eu­ro­pie - prze­ko­ny­wał 33-let­ni żupan Ma­ti­ja Po­sa­vec, który jako nie­za­leż­ny kan­dy­dat zwy­cię­żył w ma­jo­wych wy­bo­rach lo­kal­nych w Me­dji­mur­ju, naj­bar­dziej eu­ro­en­tu­zja­stycz­nej żu­pa­nii (wo­je­wódz­twie), gra­ni­czą­cej z Wę­gra­mi i Sło­we­nią. - My już ży­je­my w Eu­ro­pie, a nie obok niej - mówi żupan o swoim re­gio­nie, który od dawna współ­pra­cu­je z są­sia­da­mi z państw unij­nych i spraw­nie wy­ko­rzy­stu­je fun­du­sze przed­ak­ce­syj­ne.

Wy­bo­ry lo­kal­ne były pa­pier­kiem lak­mu­so­wym dla rzą­dzą­cej cen­tro­le­wi­co­wej ko­ali­cji z so­cjal­de­mo­kra­tą Zo­ra­nem Mi­la­no­vi­ciem na czele, która w 2011 r. od­su­nę­ła od wła­dzy Chor­wac­ką Wspól­no­tę De­mo­kra­tycz­ną (HDZ), dając na­dzie­ję na uzdro­wie­nie go­spo­dar­ki i po­li­ty­ki po serii skan­da­li ko­rup­cyj­nych z udzia­łem rzą­dzą­cych przez 17 lat kon­ser­wa­ty­stów. Nie­ca­ły rok póź­niej były pre­mier Ivo Sa­na­der z HDZ usły­szał wyrok 10 lat wię­zie­nia za ko­rup­cję, wciąż trwa­ją trzy pro­ce­sy po­li­ty­ków oskar­żo­nych o mal­wer­sa­cje. HDZ po­wsta­ła jed­nak z mar­twych, a po­pu­lar­ność Par­tii So­cjal­de­mo­kra­tycz­nej (SDP) cią­gle spada (obec­nie ok. 24 proc.). - SDP prze­ję­ła kraj w kry­zy­sie, a rząd sobie wy­raź­nie nie radzi. Ale trud­no okre­ślić ten­den­cję po wy­bo­rach lo­kal­nych - tłu­ma­czył dzien­ni­karz i po­li­to­log Ti­ho­mir Po­nosz. Żadna ze stron nie do­sta­ła ta­kie­go po­par­cia, by ogło­sić się zwy­cięz­cą. W ośmiu mia­stach wró­ci­li po­li­ty­cy HDZ, SDP zy­ska­ła sześć no­wych, w kilku wy­gra­li kan­dy­da­ci nie­za­leż­ni, pre­sti­żo­wą po­raż­ką dla so­cjal­de­mo­kra­tów była utra­ta Za­grze­bia.

Choć we­dług Po­no­sza rząd - w dużym stop­niu pod na­ci­skiem UE - na­praw­dę pró­bu­je wal­czyć z ko­rup­cją i wpro­wa­dzać trans­pa­rent­ne pro­ce­du­ry w ad­mi­ni­stra­cji, wielu Chor­wa­tów to nie prze­ko­nu­je. - Może uwie­rzył­bym w zmia­ny po 1 lipca, gdyby Unia mogła wy­mie­nić na­szych po­li­ty­ków na no­wych, fa­cho­wych i uczci­wych - wy­znał za­grzeb­ski tak­sów­karz Ivo Jurić.

- Wszy­scy po­li­ty­cy są tacy sami, tylko tamci okra­da­li kraj, a ci okra­da­ją naród - pe­ro­ro­wał kel­ner Ni­ko­la Lira, wy­li­cza­jąc pod­wyż­ki, jakie wpro­wa­dził rząd Mi­la­no­vi­cia w ra­mach uzdra­wia­nia fi­nan­sów pań­stwo­wych. Za­pew­ne nie będą one ostat­nie - mimo re­kor­do­wych pod­wy­żek cen gazu i prądu i tak po­zo­sta­ją one naj­niż­sze w UE. - Za­ra­biam 1000 euro, z tego 900 idzie na czynsz i opła­ty, ceny wciąż rosną. Jak żyć? Mam na utrzy­ma­niu żonę i dwoje dzie­ci, nie da­li­by­śmy rady, gdyby nie pomoc ro­dzi­ny - opo­wia­dał kel­ner. Jest prze­ko­na­ny, że wej­ście do UE nie spra­wi, że życie sta­nie się ła­twiej­sze.

Jedna trze­cia Chor­wa­tów uważa, że po 1 lipca nic się nie zmie­ni (33 proc.), jed­nak dru­gie tyle (35 proc.) spo­dzie­wa się zmian na lep­sze.

An­kie­to­wa­ni przez so­cjo­lo­gów wy­mie­nia­ją przede wszyst­kim lep­sze moż­li­wo­ści kształ­ce­nia i per­spek­ty­wy dla mło­dzie­ży w UE, co jest ważne w spo­łe­czeń­stwie, gdzie 40 proc. bez­ro­bot­nych sta­no­wią lu­dzie mło­dzi. Ocze­ku­ją też, że Unia do­pro­wa­dzi do więk­sze­go po­sza­no­wa­nia prawa w kraju i umoc­nie­nia de­mo­kra­cji, liczą na więk­sze moż­li­wo­ści za­trud­nie­nia w pań­stwach unij­nych. Obawy mają po­dob­ne jak w in­nych kra­jach: strach przed ma­so­wą emi­gra­cją mło­dzie­ży, dre­na­żem mó­zgów, za­la­niem rynku za­gra­nicz­ny­mi to­wa­ra­mi, utra­tą su­we­ren­no­ści, wy­ku­py­wa­niem wy­brze­ża Ad­ria­ty­ku przez ob­co­kra­jow­ców i na­pły­wem cu­dzo­ziem­ców. Naj­mniej liczą na pod­wyż­sze­nie stopy ży­cio­wej i ra­czej nie prze­wi­du­ją wzro­stu bez­ro­bo­cia, które i tak prze­kra­cza 21 proc.

- Te ocze­ki­wa­nia po­ka­zu­ją re­al­ny, nie­prze­sad­ny opty­mizm - uważa Viszn­ja Sa­mar­dżi­ja. Zga­dza się, że na po­sta­wy Chor­wa­tów wpły­wa kry­zys w eu­ro­stre­fie. - Lu­dzie są świa­do­mi sy­tu­acji w UE, gdzie teraz nie kwit­ną róże, ale my sami też je­ste­śmy w cięż­kiej sy­tu­acji eko­no­micz­nej. Nie mamy al­ter­na­ty­wy ani moż­li­wo­ści, żeby to teraz roz­trzą­sać - po­wie­dzia­ła. We­dług niej kry­zys eu­ro­stre­fy nie jest pro­ble­mem o trwa­łym cha­rak­te­rze, Unia już nie­raz wy­cho­dzi­ła z kry­zy­su, a bu­do­wa­ne obec­nie mocne me­cha­ni­zmy UE przy­czy­nią się do prze­zwy­cię­że­nia obec­ne­go i po­mo­gą Chor­wa­cji w przy­szło­ści.

Dzien­nik "Novi list" uważa jed­nak, że na­dzie­ja, iż człon­ko­stwo w UE ozna­cza pro­spe­ri­ty "to nic in­ne­go niż wiel­ka ilu­zja"; na­pi­sał o tym w ar­ty­ku­le za­ty­tu­ło­wa­nym "Dla­cze­go Chor­wa­ci się nie cie­szą". I rze­czy­wi­ście nie­wie­lu Chor­wa­tów widzi powód do świę­to­wa­nia - za­le­d­wie 7 proc. we­dług ba­da­nia Ipsos Puls; na­to­miast 42 proc. uważa, że nie­po­trzeb­ne są żadne uro­czy­sto­ści. Dla­te­go rząd pla­nu­je skrom­ne ob­cho­dy "od­po­wia­da­ją­ce sy­tu­acji eko­no­micz­nej kraju" - jak wy­ja­śnił szef ko­mi­te­tu or­ga­ni­za­cyj­ne­go To­mi­slav Sau­cza. Na uro­czy­sto­ści prze­zna­czo­no 5,2 mln kun (3 mln zł). Nie­wiel­kie Me­dji­mur­je, które nie do­sta­nie z tego nic, samo or­ga­ni­zu­je ob­cho­dy - dzię­ki spon­so­rom, także za­gra­nicz­nym, za 100 tys. kun za­pla­no­wa­ło aż 60 im­prez.

>>>>>

To jest ich grób ! Porzuccie wszelka nadzieje wy ktorzy tu wchodzicie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:31, 26 Cze 2013    Temat postu:

dr Bohdan Wyżnikiewicz | Biznes.pl

Chorwacja między Śląskiem i Lubelszczyzną


W najbliższy poniedziałek Chorwacja stanie się 28. członkiem Unii Europejskiej. Będzie to drugie po Słowenii pojugosłowiańskie państwo we Wspólnocie.

Potencjał gospodarczy Chorwacji mierzony PKB w standardach siły nabywczej (PPS) plasuje ten kraj wyżej niż Słowenię (66 mld euro wobec 43 mld euro), jednak w przeliczeniu na 1 mieszkańca był on znacznie mniej zamożny od Słowenii: 10 500 wobec 17 600 euro w 2011 roku. Chorwacja liczy bowiem ponad dwa razy więcej ludności niż Słowenia (4,4 mln wobec 2,0 mln mieszkańców).

Potencjał gospodarczy Chorwacji jest tylko nieco mniejszy niż województwa śląskiego, podobnie jest z liczbą ludności i z wielkością PKB na 1 mieszkańca. W takim porównaniu rozwoju gospodarczego poziom Chorwacja jest zbliżona do województw lubelskiego i podkarpackiego: Chorwacja 10 500 euro per capita według PPS, Lubelszczyzna i Podkarpacie 10 300 euro. Przypomnijmy, że oba województwa są najbiedniejsze (najsłabiej rozwinięte gospodarczo) w naszym kraju według kryterium PKB per capita.

Taki rezultat stanowi dla mnie duże zaskoczenie, bowiem jeszcze pięć lat temu, w 2008 roku, Chorwacja mogła poszczycić się zdecydowanie wyższym PKB na 1 mieszkańca niż Polska. Przewaga Chorwacji nad Polską wynosiła wówczas aż 7 pkt. procentowych wobec średniej dla 27 krajów Unii, 63% wobec 56%. Według najnowszych danych Eurostatu ogłoszonych kilka dni temu w 2012 roku Polska przewyższa Chorwację o 5 pkt. proc.: 66% wobec 61%.

Dokonała się zatem rzecz trudna do ogarnięcia, aby w ciągu pięciu lat tak bardzo zmieniły się relatywne pozycje dwóch krajów. Powody takiej sytuacji są dwa. Gospodarka Polski rozwija się cały czas, podczas gdy Unia przeżyła dwie recesje (w latach 2009 i 2012). Tymczasem w Chorwacji od 2009 roku trwa recesja. W samym 2009 roku nastąpił spadek PKB aż o 6,9%, a w okresie do 2012 skumulowany spadek tempa wzrostu wyniósł ponad 11%. Oczywistym efektem tak głębokiej recesji jest powiększenie się dystansu rozwojowego Chorwacji wobec średniej unijnej.

Polska na tym tle wypada znakomicie. Warto dodać, że już od 2010 roku polski PKB per capita był wyższy niż chorwacki. Ponadto w 2012 roku po raz pierwszy w najnowszej historii Polska zrównała się z Węgrami, a nawet nieznacznie je wyprzedziła pod względem PKB na 1 mieszkańca, bowiem Eurostat przesunął Polskę przed Węgry w zestawieniu krajów według takiego kryterium.

Można wysunąć tezę, że w Polsce w rozwoju gospodarczym w konfrontacji z Chorwacją pomogło umiejętne wykorzystanie obecności w Unii Europejskiej i także sąsiedztwa z Niemcami. Chorwacja znalazła się natomiast w otoczeniu krajów przeżywających trudności gospodarcze i w związku z tym sama także w ma problemy gospodarcze. Bezrobocie w Chorwacji przekracza obecnie 18% według metodologii Eurostatu, przy 10,8% w Polsce.

Ostatnie lata przyniosły dużo przesunięć w kolejności wartości PKB per capita w Europie. Największym przegranym wśród krajów europejskich jest oczywiście Grecja, gdzie nastąpił spadek z 94% średniego unijnego PKB per capita w 2009 roku do 75% w 2012 roku. Trudno sobie wyobrazić taki regres gospodarczy w czasach pokoju. W 2012 roku po raz pierwszy po akcesji 10 krajów w 2004 roku Hiszpania i Włochy znalazły się poniżej średniej unijnej PKB per capita.

Obserwujemy więc wyraźną prawidłowość polegającą na pogarszaniu się sytuacji gospodarczej prawie wszystkich krajów południa Europy - chlubnym wyjątkiem jest Malta. Północ Europy znacznie lepiej radzi sobie z kryzysem: poprawę notują kraje nadbałtyckie, Słowacja i Polska. Takiemu stanowi rzeczy nie stanęło na przeszkodzie posługiwanie się walutą euro przez Słowację, Estonię, a ostatnio także przez Łotwę. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Europie mniejsze kraje rozwijają się szybciej niż duże. W takiej perspektywie należy też oceniać sytuację gospodarczą Polski.

Eurostat po każdej akcesji przelicza średnią unijną. Przyjęcie do Unii Europejskiej Chorwacji w niewielkim, prawnie niezauważalnym stopniu obniży średni unijny PKB. W 2011 roku PKB Chorwacji stanowiło bowiem zaledwie 0,52% unijnego PKB według PPS. W przypadku Polski wielkość ta wyniosła 4,95%.

>>>

Zamiast sie rozwijac ,,spelniali normy UE" totez sa bankrutem . Zreszta uderzylo ich bankructwo euro . Oni sa uzaleznieni od turystow placacych euro . Jak spadla turystyka ekonomia im siadla . My JESZCZE mamy gospodarke wielosektorowa . Nie mozna powiedziec ze Polska stoi na czyms tam . NA SZCZESCIE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:57, 09 Sie 2013    Temat postu:

Rolnicy blokują drogi, żądając większych dopłat

Rol­ni­cy za­blo­ko­wa­li w pią­tek drogi we wschod­niej Chor­wa­cji, żą­da­jąc wy­pła­ce­nia w ra­mach do­płat do­dat­ko­wych środ­ków w wys. 600 mln kun (ok. 107 mln do­la­rów). Po­li­cja ostrze­gła, że blo­ka­da jest nie­le­gal­na, po­nie­waż nie zo­sta­ła wcze­śniej zgło­szo­na.

We­dług rol­ni­ków drogi blo­ku­je około 1000 trak­to­rów.

Po­li­cja we­zwa­ła uczest­ni­ków pro­te­stu, by go prze­rwa­li. Ogło­si­ła w ko­mu­ni­ka­cie, że blo­ka­da jest nie­le­gal­na, po­nie­waż or­ga­ni­za­to­rzy mieli obo­wią­zek zgło­sić ją z pię­cio­dnio­wym wy­prze­dze­niem, czego nie zro­bi­li. Po­nad­to pro­te­stów nie wolno or­ga­ni­zo­wać na głów­nych dro­gach.

Żą­da­nia rol­ni­ków do­ty­czą do­płat za rok 2012. Chcą oni, by świad­cze­nia były na tym samym po­zio­mie co w roku 2011, co zna­czy, że rząd po­wi­nien wy­asy­gno­wać na ten cel 600 mln kun.

Rząd z kolei ar­gu­men­tu­je, że wy­pła­ca fun­du­sze w takim za­kre­sie, jak po­zwa­la na to stan bu­dże­tu pań­stwo­we­go. Prawo do­pusz­cza bo­wiem re­du­ko­wa­nie wy­so­ko­ści do­płat za­leż­nie od stanu bu­dże­tu.

Pro­test zwo­ła­ły sto­wa­rzy­sze­nia rol­ni­ków po tym, gdy w tym ty­go­dniu za­ła­ma­ły się roz­mo­wy z mi­ni­strem rol­nic­twa Ti­ho­mi­rem Ja­ko­vi­ną. Ko­lej­na ich runda ma się odbyć w po­nie­dzia­łek. Do tego czasu rol­ni­cy za­mie­rza­ją kon­ty­nu­ować blo­ka­dę.

>>>>

Tam tez !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:33, 18 Wrz 2013    Temat postu:

Strajk w większości szpitali przeciwko cięciom płac

Lekarze i pielęgniarki w większości szpitali w Chorwacji zaczęli dziś strajk w proteście przeciw cięciom płac wprowadzonym przez rząd w związku z kryzysem gospodarczym. Związkowcy oczekują, że w strajku weźmie udział 46 tys. osób, czyli 70 proc. personelu.

Nie uczestniczą w proteście lekarze interniści i pracownicy pogotowia ratunkowego.

Jest to pierwszy strajk lekarzy chorwackich od 2005 roku. Związki zawodowe żądają przywrócenia praw pracowniczych, a w szczególności zniesionych w czerwcu wynagrodzeń za dodatkowe godziny i za dyżury. Kosztują one łącznie ok. 110 mln euro rocznie.

Minister zdrowia Rajko Ostojić zapowiedział, że spełnienie żądań związkowców będzie niemożliwe, ponieważ deficyt budżetowy już sięgnął w sierpniu 3,8 proc. PKB.

Przeciętne wynagrodzenie lekarzy jest w Chorwacji około 60 proc. wyższe niż średnia płaca krajowa, która wynosi równowartość ok. 720 euro.

Gospodarka Chorwacji, która od 2009 roku przeżywa kryzys, skurczy się w obecnym roku o około 0,4 proc. 1 lipca br. Chorwacja weszła do Unii Europejskiej.

>>>

To maja rozkosze UE .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:28, 31 Paź 2014    Temat postu:

Już szósty rok recesji

Rok 2014 zakończy się dla gospodarki Chorwacji ujemnym bilansem. Będzie to szósty rok recesji w tym kraju - oznajmił w czwartek rząd chorwacki. Przyznał, że nie pozwoli to raczej na urzeczywistnienie zobowiązań wobec Brukseli w kwestii deficytu budżetowego.

"Jesteśmy w szóstym roku recesji" - oświadczył minister finansów Boris Lalovac na posiedzeniu rządu poświęconym sytuacji budżetowej.

Jak przewiduje Lalovac, chorwacki PKB zmniejszy się w tym roku o 0,7 proc., podczas gdy zakładano, że nastąpi wzrost rzędu 0,2 proc.

Minister zakłada, że deficyt budżetowy kraju wzrośnie o 15,6 miliardów kun (2 miliardy euro), to jest o około 5 proc. PKB.

Tak więc Chorwacja nie będzie w stanie dotrzymać podjętych wobec Brukseli zobowiązań dotyczących stopniowego redukowania deficytu.

>>>

Maja korzysci z UE ! OSTRZEGALEM !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:46, 29 Maj 2015    Temat postu:

Chorwacja: protest weteranów wojennych w Zagrzebiu


Ok. 50 chorwackich weteranów wojny z lat 1991-95, w tym wielu inwalidów, zabarykadowało się w wczoraj wieczorem w kościele na Placu św. Marka w centrum Zagrzebia, domagając się od rządu poprawienia ich statusu społecznego i materialnego.

Policja zablokowała plac, przy którym znajduje się siedziba rządu i parlamentu. W kościele zapewniono protestującym pomoc medyczną, ale - jak informują chorwackie media - policjanci nie pozwalają na dostarczenie weteranom jedzenia i picia.
REKLAMA


W czwartek weterani przez cały dzień domagali się na Placu św. Marka spotkania z premierem Zoranem Milanoviciem. Wieczorem policja nakazała im opuszczenie placu, powołując się na przepis, zgodnie z którym zgromadzenia publiczne są w Chorwacji dozwolone w godzinach 8-22. Wtedy weterani zabarykadowali się w kościele i zapowiadają, że pozostaną tam do skutku.

Weterani od miesięcy domagają się ustawowego uregulowania ich praw, m.in. przyznania statusu weterana wszystkim, którzy walczyli w wojnie chorwackiej, a także zagwarantowania minimalnej renty wysokości (w przeliczeniu) 312 euro oraz zapewnienia świadczeń rodzinom. Rząd twierdzi, że nie ma podstaw prawnych dla takiego rozwiązania. Minister ds. weteranów wojennych Predrag Matić, którego dymisji weterani domagają się od miesięcy, uważa, że ich żądania są przesadne.

Matić rozmawiał w dzisiaj z protestującymi w kościele, ale - jak informują media - spotkanie zakończyło się bez rezultatów. Tymczasem ok. 200 weteranów z całej Chorwacji, którzy od ponad 200 dni koczują w Zagrzebiu w miasteczku namiotowym, wyruszyło w stronę siedziby rządu.

...

Prosze jaki protest...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:48, 18 Cze 2015    Temat postu:

Chorwacka piłka nożna w cieniu faszystowskiej symboliki

Murawa na której można dopatrzyć się znaku swastyki - Andrej Isakovic / AFP

Swastyka na murawie boiska w Splicie podczas eliminacyjnego meczu z Włochami w ramach Euro 2016, który odbył się 12 czerwca, będzie miała konsekwencje dla chorwackiej piłki nożnej.

UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Chorwackiej Federacji Piłkarskiej (HNS) z tytułu "rasistowskiego zachowania". Swastyka na boisku w Splicie to kolejny skandal po rasistowskich przyśpiewkach zaintonowanych podczas meczu z Norwegią w marcu. Chorwaci mogą się liczyć z ostrą karą, a nawet z wykluczeniem z Euro 2016 we Francji. - To zajście stanowi punkt kulminacyjny procesu rozwijającego się latami. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o obrzydliwą prowokację przy pomocy symbolu, który odrzuca cały cywilizowany świat - tłumaczy chorwacki socjolog Mirko Petrić z uniwersytetu w Zadarze, dodając, że: "Swastyka w Splicie jest czubkiem góry lodowej. To przypadek bez precedensu, którego nie da się w żaden sposób usprawiedliwić".
REKLAMA


Mafijne struktury

Zdaniem eksperta, incydentu w Splicie nie powinno się postrzegać wyłącznie w kontekście faszystowskiej ideologii. Od lat Chorwacka Federacja Piłkarska toczy wojnę z kibicami klubu Hajduk Split. Jego miłośnicy czują się poszkodowani z powodu, prawdopodobnie zamierzonej, hegemonii wielokrotnego mistrza kraju Dinamo Zagrzeb. Zdaniem dziennikarza Dario Dunatova, kiedy reprezentacja Chorwacji robi furorę, na piłce nożnej w chorwackich klubach ciążą dziwne transfery zawodników oraz ustawianie meczów. - Swastyki użyto celowo, by zwrócić uwagę na problemy w chorwackiej federacji. Bez względu na to, kto za tym stoi, ten ktoś wiedział dokładnie, jak szybko i ostro zareaguje UEFA na przejawy rasizmu czy faszyzmu - tłumaczy chorwacki dziennikarz. Według niego była to "wyreżyserowana prowokacja, za którą kryła się nadzieja, że wreszcie ktoś z zewnątrz przyjrzy się dokładniej sytuacji w chorwackiej piłce".

Przejąć odpowiedzialność

Prezes HNS Davor Suker uważany jest za marionetkę w rękach Zdravko Mamica, najbardziej wpływowej osoby w chorwackim futbolu. Jest on szefem klubu Dinamo Zagrzeb. Dziennikarz sportowy Edo Pezzi zarzuca zarządowi HNS, że zbyt mało robi, by zapobiec takim skandalom. Jego zdaniem, przejawy nacjonalizmu stały się w chorwackiej piłce wątpliwą tradycją. Podczas meczu towarzyskiego z Włochami w Livorno w 2006 r. 200 kibiców chorwackich ustawiło się na trybunie tak, że utworzyli swastykę. W 2013 r. podczas spotkania kwalifikacyjnego z Serbią do mundialu w Brazylii tysiące kiboli w Zagrzebiu skandowało: "Zabić Serbów".

Po udanym meczu kwalifikacyjnym z Islandią w 2014 r. piłkarz Josip Simunić zaintonował do mikrofonu na stadionie w Zagrzebie "Gotowy dla ojczyzny"(Za dom spremni). Był to okrzyk bojowy Ustaszów -chorwackiego ruchu faszystowskiego, który podczas II wojny światowej pod skrzydłami Wehrmachtu wymordował tysiące Żydów, Serbów i inaczej myślących Chorwatów. Okrzyk ten jest w Chorwacji zabroniony. A Simunić został przez FIFA zawieszony i nie wystąpił na mistrzostwach świata w Brazylii.

Czy można wierzyć prezesowi?

Jak zapewnia Davor Suker, szef Chorwackiej Federacji Piłkarskiej, "pracuje ona nad rozwiązaniem problemu". Czy można mu jednak wierzyć? W 1996 r. odwiedził w Madrycie grób Ante Pawelića przywódcy Ustaszów i dał się tam sfotografować. - Latami ignorowano te ekscesy, a odpowiedzialne osoby nie zdystansowały się do nich - krytykuje Dario Dunatov. W ten sposób wysyłano w świat wiadomość, że "w Chorwacji toleruje się takie sytuacje, i że jest to kraj faszystowski".

Ale dzienikarz nie zgadza się z tą opinią. Jednocześnie wskazuje na brak uwrażliwienia chorwackiego społeczeństwa na faszystowską spuściznę. Najwyraźniej zbyt skromna jest jego wiedza na temat tej niebezpiecznej ideologii. Szczególnie mało wie na ten temat młodzież. Z powodu utrzymującej się od lat recesji w kraju, zawodzi też niewydolny system kształcenia.

Socjolog Mirko Petrić jest zdania, że trzeba wreszcie zacząć działać. - Potrzebujemy zmian. Chorwacja jest formalnie członkiem UE, jeśli jednak nic się nie zmieni, może zabraknąć dla niej miejsca w Europie - ostrzega ekspert.

....

Są podobni do Ukrainy niestety. Też skrajny obłęd nazi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:10, 21 Paź 2018    Temat postu:

Chorwaci demonstrują przeciw reformie emerytalnej

Kilka tysięcy osób protestowało w sobotę w stolicy Chorwacji Zagrzebiu przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat i zmniejszenia świadczeń dla osób, które wcześniej przechodzą na emeryturę, o ok. 4 proc. rocznie.

...

Kasa pusta?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:42, 16 Lis 2018    Temat postu:

Chorwacja atakuje Polskę. „Skrajna prawica, nacjonaliści, antysemici”

Na stronie chorwackiej telewizji publicznej HRT w skandaliczny i tendencyjny sposób ukazano celebrację obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości jako święto skrajnej prawicy, faszystów i antysemitów.

...

No ta ten kraj to wzor antyfaszyzmu zwlaszcza w II wpjnie. Ale cos czuje ze w tamtejszych mediach jak i w Polsce siedzi kto? Ob...ży...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:45, 09 Lip 2019    Temat postu:

Chorwacja do euro. Kraj złożył wniosek o przyjęcie do mechanizmu ERM II

Chorwacja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do europejskiego mechanizmu stabilizacji walutowej (ERM II), czyli dwuletniej "poczekalni" przed przystąpieniem do strefy euro.

KOMENTARZE (5) : najstarszenajnowszenajlepsze

kleiner_trottel 5 godz. temu +4
Z obecnym zadłużeniem, po tym co odwaliła Grecja... Powodzenia.

...

Sambojcow nie brakuje! Szok ze mozna przystepowac do kompletnej katastrofy a jednak!
UE to abberacja umyslowa!
Jesli nie chcecie wlasnej waluty to przyjmijcie zlotego to was Polska pociagnie do gory ale wy chcecie na dno!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:56, 23 Mar 2020    Temat postu:

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Ewakuacja szpitali, matki z dziećmi na...

W niedzielę w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi. Zniszczonych zostało wiele budynków, w tym szpitali, które trzeba była ewakuować. Kraj zmaga się również z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. - Mamy dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne - powiedział chorwacki premier.

KOMENTARZE (1) : najstarszenajnowszenajlepsze

PlatynowyReptalianin 6 godz. temu 0
Kryzysy mogą być ze sobą sprzeczne?

...

Oczywiscie! Gdy fale tsunami gaszą pożary to niekoniecznie wybawienie!
Chorwacja jednak jak wynika z objawien wyjdzie w dobrym stanie z tego.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:18, 23 Mar 2020    Temat postu:

Zbiórka: Zagrzebianie nie mogą #zostacwdomu, trzęsienia ziemi niszczą wszystko!

Udostępniam zbiórkę znajomej ze studiów, która jest z Zagrzebia. Wczorajsze dwa megatrzęsienia ziemi spowodowały ogromne straty - niestety również jeśli chodzi o budynki szpitali. Potrzebna jest pomoc finansowa na odbudowanie. Pomożecie?

...

Tu maja inny problem!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:48, 02 Sty 2021    Temat postu:

Chorwacja po trzęsieniu ziemi. Zniszczone kościoły, ludzie śpią w samochodach
"Wszyscy mają mocną nadzieję i wolę rozpoczęcia życia od nowa i odbudowy" – zapewnia bp Vlado Košić, ordynariusz diecezji Sisak, najbardziej poszkodowanej w trzęsieniu ziemi, jakie 29 grudnia nawiedziło Chorwację. Z pomocą ludziom, którzy stracili swe domy od razu pospieszyła Caritas.

31 grudnia w diecezji Sisak odbył się dzień postu i modlitwy do Boga, by ochronił mieszkańców przed dalszymi nieszczęściami. Sytuacja jest poważna, mnóstwo ludzi straciło swe domy i jest zmuszonych spać w samochodach, salach gimnastycznych, namiotach, koszarach i prowizorycznych schronieniach. Nadal trwają wstrząsy, podsycając lęk wśród ludzi – mówi biskup po powrocie z parafii Žažina, gdzie przewodniczył pogrzebowi kościelnego, który zginął pod gruzami całkowicie zniszczonego kościoła.
Reklama

Straciliśmy także katedrę i około dziesięciu kościołów, nie licząc zniszczonych lub uszkodzonych kaplic – wylicza bp Košić. Jednocześnie dodaje, że Caritas diecezjalna i krajowa natychmiast pospieszyły z pomocą poszkodowanych. Zorganizowano kuchnię, wydającą posiłki ludziom, którzy utracili domy. 200 wolontariuszy rozdaje paczki żywnościowe, artykuły higieniczne, ubrania i inne potrzebne rzeczy. W ciągu jednego dnia napłynęło aż 40 ton darów, a aby je składować, trzeba było zorganizować dodatkowe powierzchnie magazynowe.
Transport z pomocą dla rodzin swoich studentów mieszkających w Petrinja wysłał także uniwersytet katolicki z Zagrzebia. Rektor ks. Željko Tanjić poinformował, że miasteczko jest „praktycznie zniszczone, zwłaszcza stare miasto”.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 stopni w skali Richtera miało swe epicentrum w odległości 3 km od miasta Petrinja, leżącego 47 km na południe od Zagrzebia. Zginęło siedem osób, a 26 zostało rannych, w tym kilka osób ciężko.

...

Tak teraz bedzie ale Chorwacja ma byc jednym z krajow ktory bedzie ocalony wsrod apokalipsy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:14, 25 Sty 2023    Temat postu:

Chorwacja w strefie euro. Chorwaci załamani - WP

Narzekania pojawiają się nieuchronnie w każdej, nawet zdawkowej rozmowie. Chorwaci załamują ręce - od kiedy najmłodsze stażem państwo Unii Europejskiej przeszło na unijną walutę, "strach" iść do sklepu,

..

Wiadomo katastrofa. UE to tylko katastrofa. Żadna inicjatywa UE nie skończyła się inaczej! Zawsze była katastrofa!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:04, 26 Lut 2024    Temat postu:

Chorwacja - aktualna sytuacja - protesty.
Chorwat wypowiada się w języku polskim o aktualnej sytuacji w Chorwacji - korupcja, nepotyzm, niebieska książeczka wielkie protesty - podobnie jak w Polsce.

...

Bardzo bliski nam kraj i bardzo dobrzy ludzie w skali świata.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy