Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Polska najbardziej narodowym krajem???

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133561
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:38, 25 Sty 2012    Temat postu: Polska najbardziej narodowym krajem???

Maciej Bitner / Wealth Solutions

Dlaczego Polacy nie inwestują za granicą?

Za­ska­ku­ją­ce jest jak nie­wiel­ką część port­fe­la Po­la­ków sta­no­wią za­gra­nicz­ne ak­ty­wa. Mimo że rynki za­gra­nicz­ne są obec­nie bar­dziej do­stęp­ne niż jesz­cze kilka lat temu, in­we­sto­rzy w Pol­sce cały czas sku­pia­ją się na rynku kra­jo­wym.

Udział in­stru­men­tów za­gra­nicz­nych w ak­ty­wach fun­du­szy in­we­sty­cyj­nych wy­no­si około 10%. Po­nie­waż jed­nak fun­du­sze sta­no­wią je­dy­nie 8% oszczęd­no­ści, fak­tycz­ny udział ak­ty­wów za­gra­nicz­nych w port­fe­lach Po­la­ków wy­no­si około 5%. Z tego ponad po­ło­wa to de­po­zy­ty wa­lu­to­we, któ­rych opro­cen­to­wa­nie ze wzglę­du na niski po­ziom stóp pro­cen­to­wych w USA i stre­fie euro jest sym­bo­licz­ne.

Taka alo­ka­cja sta­wia nas na jed­nym z pierw­szych miejsc jeśli cho­dzi o nie­chęć do za­gra­nicz­nych ryn­ków. Jest ona w Pol­sce więk­sza niż w przo­du­ją­cej w tym przez lata Ja­po­nii – dwu­dzie­sto­let­nia bessa na gieł­dzie w Tokio skło­ni­ła oby­wa­te­li Kraju Kwit­ną­cej Wiśni do zmniej­sze­nia za­an­ga­żo­wa­nia na rynku kra­jo­wym z 98% do 92%. Pod wzglę­dem in­we­sty­cyj­nej otwar­to­ści da­le­ko nam nawet do Ame­ry­ka­nów (70% in­we­sty­cji na rynku kra­jo­wym) a co do­pie­ro do bę­dą­cych przy­kła­dem dużej otwar­to­ści Ho­len­drów (32%).

Zja­wi­sko nad­mier­nej alo­ka­cji na rynku kra­jo­wym okre­śla­ne w li­te­ra­tu­rze eko­no­micz­nej jako home bias jest bar­dzo trud­ne do wy­ja­śnie­nia. Wy­da­je się, że in­we­sto­ra­mi nie kie­ru­ją ra­cjo­nal­ne prze­słan­ki takie jak choć­by kal­ku­la­cja po­ten­cjal­ne­go zysku w sto­sun­ku do ry­zy­ka. In­we­sto­rom naj­praw­do­po­dob­niej wy­da­je się, że nie po­win­ni trans­fe­ro­wać oszczęd­no­ści za gra­ni­cę, gdyż od­le­głe rynki są bar­dziej nie­prze­wi­dy­wal­ne i rzą­dzą się nie­zro­zu­mia­ły­mi dla nich pra­wa­mi, co pro­wa­dzi do po­ja­wie­nia się ryzyk nie­spo­ty­ka­nych bli­sko domu.

Hi­sto­rycz­ne stopy zwro­tu nie po­twier­dza­ją tych obaw. Po­sia­da­nie port­fe­li zdy­wer­sy­fi­ko­wa­nych mię­dzy­na­ro­do­wo przy­no­si spa­dek, a nie wzrost ry­zy­ka. Z per­spek­ty­wy pol­skiej szcze­gól­nie atrak­cyj­nie pod tym wzglę­dem pre­zen­tu­ją się ak­ty­wa ame­ry­kań­skie, szcze­gól­nie akcje. Dzię­ki temu, że dolar jest pod­sta­wo­wą wa­lu­tą re­zer­wo­wą i zy­sku­je na war­to­ści w chwi­lach wzro­stu awer­sji do ry­zy­ka, bar­dzo po­pra­wia­ją się pa­ra­me­try port­fe­la pol­skie­go in­we­sto­ra.

W mo­men­tach de­ko­niunk­tu­ry stra­ty na ame­ry­kań­skiej gieł­dzie w dużej czę­ści re­kom­pen­so­wa­ne są przez wzrost kursu do­la­ra. Dzię­ki temu naj­więk­sza rocz­na stra­ta z in­we­sty­cji w in­deks S&P 500 li­czo­na w zło­tów­kach w la­tach 1995-2011 wy­nio­sła 24,6% (w 2002 roku). Dla po­rów­na­nia WIG 20 stra­cił aż 48,2% w 2008 roku i 33,5% w 2001 roku. Śred­nia stopa zwro­tu z S&P 500 w prze­li­cze­niu na zło­tów­ki była zaś po­dob­na do tej z pol­skiej gieł­dy (13% rocz­nie) – mniej­sze ry­zy­ko nie ozna­cza­ło mniej­szych zy­sków.

Jesz­cze bar­dziej ku­szą­ce mogą się wy­da­wać ame­ry­kań­skie ob­li­ga­cje. W mi­nio­nym roku w prze­li­cze­niu na zło­tów­ki dały za­ro­bić 36%. Ale warto ostrzec in­we­sto­rów przed ukry­tym ry­zy­kiem, któ­re­go nie widać w sta­ty­sty­kach, gdyż od 30 lat ame­ry­kań­skie pa­pie­ry skar­bo­we prak­tycz­nie cią­gle dro­że­ją. Jed­no­cze­sne za­ra­bia­nie na wzro­ście cen ob­li­ga­cji i umac­nia­niu się do­la­ra może przy­nieść ku­mu­la­cję strat w sy­tu­acji, gdy ame­ry­kań­skie pa­pie­ry skar­bo­we za­czną ta­nieć, a jed­no­cze­śnie bę­dzie osła­biał się dolar. Nie­ocze­ki­wa­na po­pra­wa sy­tu­acji na rynku długu w stre­fie euro każe brać pod uwagę taki sce­na­riusz nawet w tym roku.

Złoto z per­spek­ty­wy Pol­skie­go in­we­sto­ra zdaje się bar­dziej przy­po­mi­nać ame­ry­kań­skie akcje niż ob­li­ga­cje. Umac­nia­ją­cy się dolar chro­ni przed stra­ta­mi, gdy złoto ta­nie­je na sku­tek po­ja­wie­nia się obaw o de­fla­cję. Z taką sy­tu­acją mie­li­śmy do czy­nie­nia w 2008 i 2011 roku. In­we­sto­rzy ame­ry­kań­scy od­no­to­wa­li skrom­ny zysk wy­so­ko­ści od­po­wied­nio 4,3% i 8,9%, pod­czas gdy w prze­li­cze­niu na złote było to aż od­po­wied­nio 25,3% i 26,8%.

Jed­nak po­dob­nie jak w przy­pad­ku ob­li­ga­cji nie po­win­na zmy­lić nas wie­lo­let­nia hossa na rynku krusz­cu. Spo­koj­nie można wy­obra­zić sobie wy­prze­daż złota po­dyk­to­wa­ną in­ny­mi przy­czy­na­mi niż obawa o spa­dek tempa akcji kre­dy­to­wej ban­ków. Naj­więk­szym za­gro­że­niem dla żół­te­go me­ta­lu jest nor­ma­li­za­cja w świa­to­wej go­spo­dar­ce pro­wa­dzą­ca do wy­raź­ne­go spad­ku za­in­te­re­so­wa­nia kry­zy­so­wy­mi ak­ty­wa­mi. Je­że­li by do niej do­szło i kru­szec sta­niał­by, to­wa­rzy­szył­by temu praw­do­po­dob­nie rów­nież wzrost no­to­wań zło­te­go, co jesz­cze po­więk­szy­ło­by stra­ty po­sia­da­czy zło­tych fun­du­szy.

>>>>>

Szok ! bardziej niz Jpaonczycy ??? No patrzcie ! W Polsce ufaja tylko Polsce . Widzicie jaka zbrodnia bylo zglobalizowanie Polski nie mowiac o wyprzedazy kraju za bezcen ! LUDZIE TEGO NIE CHCA !!! W ponad 90 % jak widac ! Nie spodziewalem sie byc w ponad 90 % ale to fakt . No ale skoro nie chcecie miec do czynienia z zagranica TO PO CO GLOSUJECIE NA ZDRAJCOW PACHOLKOW ZAGRANICY ! Po co bylo wchodzic do UE . Gdzie rozum ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133561
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:56, 03 Lip 2013    Temat postu:

Polacy chcą firm biało-czerwonych

Polacy uważają, że patriotyzm gospodarczy polega przede wszystkim na preferowaniu w zakupach polskich produktów oraz tworzeniu miejsc pracy - wynika z badania PBS dla "Pulsu Biznesu".

30 proc. mieszkańców Polski twierdzi, że najlepiej pomóc naszej gospodarce można kupując produkty polskich firm, a według 29 proc. przez dawanie ludziom zatrudnienia.

Ponadto 19 proc. ankietowanych uznało, jako patriotyzm gospodarczy rzetelne płacenie podatków na rzecz kraju. Dlatego aż 49 proc. Polaków popiera ostatnie działania resortu finansów utrudniającym firmom unikanie opodatkowania (np. przez rejestrowanie działalności w rajach podatkowych).

Trzy czwarte ankietowanych uważa, że firmy powinny działać w interesie narodowym poprzez np. tworzenie nowych miejsc pracy w kraju czy preferowanie rodzimych dostawców.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1011 dorosłych mieszkańców Polski.

....

Brawo ! I to jest sluszne !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy