Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Nowa Wenezuela!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:34, 09 Gru 2015    Temat postu: Nowa Wenezuela!

Wenezuela: opozycja zdobyła 2/3 miejsc w parlamencie


Według - opublikowanych wczoraj - ostatecznych wyników niedzielnych wyborów do parlamentu Wenezueli, opozycja zdobyła większość 2/3 glosów, co znacznie zwiększa jej szanse zakończenia trwających od 17 lat rządów socjalistów.

Komunikat Krajowej Komisji Wyborczej stwierdza, że opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) zdobyła 112 ze 167 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym (parlamencie). Rządząca Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli(PSUV) prezydenta Nicolasa Maduro uzyskała 55 mandatów.
REKLAMA


Opublikowanie wyników głosowania zakończyło trwający od 2 dni stan napięcia bowiem przywódcy opozycji twierdzili, że zdobyła ona znacznie więcej głosów niż początkowo podała Komisja Wyborcza. Zarzucali oni Komisji, że zwleka z opublikowaniem ostatecznych wyników odzwierciedlających skalę zwycięstwa opozycji.

Zdobyta tzw. superwiększość umożliwia Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej skuteczną kontrolę poczynań prezydenta Maduro a także m. in. odwołanie sędziów Sądu Najwyższego, a nawet zmianę konstytucji z 1999 roku, która uważana jest za sztandarowe osiągnięcie prezydenta Hugo Chaveza.

Prezydent Maduro uznał w przemówieniu telewizyjnym porażkę swojej formacji i wezwał swoich zwolenników do pójścia jego śladem. Oświadczył, że mimo niekorzystnych dla niego wyników w Wenezueli zatriumfowała demokracja i konstytucja, jednak o przegraną obwinił oponentów spiskujących - według niego - w celu zdestabilizowania socjalistycznej rewolucji.

Wymienił w tym kontekście długą historię wspieranych przez USA zamachów stanu w Ameryce Łacińskiej i oskarżył "kontrrewolucję" o próbę działań na szkodę opartej na ropie naftowej gospodarce kraju oraz o destabilizowanie rządu.

Opozycja była od dawna faworytem wyborów, zbijając kapitał na niezadowoleniu społecznym w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym taniejącą ropą naftową. Spadająca od 2014 roku cena wenezuelskiej ropy ze 100 dolarów za baryłkę osiągnęła w ub. piątek 34,05 dolara, a najwyższa na półkuli zachodniej inflacja wyniesie na koniec tego roku 85 proc.

...

Witamy w Nowej Wenezueli! Ma byc wolna demokratyczna i sprawiedliwa!
Widzimy ze wielka zmiana nadchodzi wszedzie! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:55, 06 Sty 2016    Temat postu:

Wenezuela: po 17 latach opozycja kontroluje parlament

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro - Reuters

Opozycja objęła dziś w Wenezueli kontrolę nad Zgromadzeniem Narodowym, po raz pierwszy od 17 lat. Nie ma jednak, przynajmniej na razie, większości konstytucyjnej, choć zapowiadał ją wynik wyborów z 6 grudnia.

Opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) zdobyła w tych wyborach większość, i to od razu większość konstytucyjną - 112 mandatów w 167-miejscowym parlamencie. Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) prezydenta Nicolasa Maduro uzyskała tylko 55 mandatów.
REKLAMA


Jednak 30 grudnia Sąd Najwyższy Wenezueli zawiesił do czasu rozpatrzenia skarg wyborczych inaugurację czterech deputowanych - trzech z obozu antyrządowego i jednego z rządzącej partii socjalistycznej. Opozycja nazwała to sędziowskim zamachem stanu. Bez zawieszonych deputowanych MUD nie ma większości konstytucyjnej.

Ostatecznie na dzisiejszej, inauguracyjnej sesji parlamentu owych czterech deputowanych nie zaprzysiężono.

Konstytucyjna większość 2/3 dawałaby szerokie uprawnienia, w tym prawo do odwoływania sędziów Sądu Najwyższego, mianowania prokuratora generalnego oraz uchwalania nowelizacji konstytucji, a także zainicjowania referendum w sprawie odwołania Maduro.

MUD zapowiada, że jedną z jego pierwszych inicjatyw będzie uchwalenie amnestii dla uwięzionych krytyków socjalistycznego reżimu, których uważa za więźniów politycznych.

...

Kraj trzeba ratowac. Niezbedna jest budowa gospodarki wolnorynkowej aby wyjsc z syfu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:26, 07 Sty 2016    Temat postu:

Wenezuela: dawna opozycja ma większość konstytucyjną w parlamencie


Po dzisiejszym zaprzysiężeniu trzech deputowanych z obozu antyrządowego, zawieszonych 30 grudnia przez Sąd Najwyższy Wenezueli, dawna opozycja zdobyła w parlamencie większość konstytucyjną, co daje jej szerokie uprawnienia.

Antyprezydencka większość będzie mogła m.in. uchwalić nowelizację konstytucji czy zainicjować referendum w sprawie dymisji szefa państwa Nicolasa Maduro. W 2013 roku zastąpił on zmarłego prezydenta Hugo Chaveza, który był u władzy od 1999 roku. Według AFP dawna opozycja wyznaczyła sobie termin sześciu miesięcy na odsunięcie szefa państwa od władzy zgodnie z konstytucją.
REKLAMA


W wyborach z 6 grudnia 2015 roku Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) zdobyła większość, i to od razu większość konstytucyjną - 112 mandatów w 167-miejscowym parlamencie. Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) prezydenta Maduro wywalczyła tylko 55 mandatów.

Jednak parę tygodni po wyborach Sąd Najwyższy Wenezueli zawiesił do czasu rozpatrzenia skarg wyborczych zaprzysiężenie trzech deputowanych, co MUD nazwała sędziowskim zamachem stanu. Bez zawieszonych deputowanych MUD nie miała większości konstytucyjnej.

Mimo zakazu Sądu Najwyższego nowe Zgromadzenie Narodowe w środę rozpoczęło pracę od zaprzysiężenia trzech deputowanych. Najbliższy współpracownik prezydenta Maduro Diosdado Cabello nazwał te działanie jawnym złamaniem konstytucji i zapowiedział złożenie skargi w Sądzie Najwyższym Wenezueli.

Według analityków sąd ten będzie głównym graczem w sporze między zdominowanym przez dawną opozycję parlamentem a zwolennikami Maduro. MUD ocenia, że sąd jest przychylny władzy prezydenckiej, która pod koniec grudnia mianowała nowych sędziów.

Wczoraj Maduro powołał nowy rząd. Jak tłumaczył w mediach, skład nowego gabinetu został obmyślony w taki sposób, by "nadać nową dynamikę pracy z narodem i zmierzyć się z trudną sytuacją ekonomiczną" w kraju.

MUD zapowiada, że jedną z jej pierwszych inicjatyw będzie uchwalenie amnestii dla uwięzionych krytyków socjalistycznego reżimu, których uważa za więźniów politycznych.

...

To historyczna chwila! Trzeba budowac nowy kraj oparty na zasadach Ewangelii. Niepowtarzalna okazja do pchniecia kraju nowa droga. Nowa Konstytucja! Caly Swiat sie zmienia Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:57, 07 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Prezydent Wenezueli zmniejsza liczbę dni roboczych, by oszczędzać energię
Reuters

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w nocy ze środy na czwartek, że na dwa miesiące zmniejsza liczbę dni roboczych z pięciu do czterech w tygodniu, by ograniczyć zużycie energii i wody. Powodem tych działań jest panująca w kraju dotkliwa susza.

Jak poinformował Maduro, począwszy od najbliższego piątku aż do 6 czerwca, "wszystkie piątki są dniami wolnymi od pracy". "Będziemy mieli długie weekendy" - powiedział.
REKLAMA
REKLAMA


Odwołując się do "świadomości narodowej" i apelując do obywateli, by poparli inicjatywę, prezydent rozszerzył z czterech do dziewięciu godzin dziennie czas, w którym centra handlowe i hotele będą musiały same generować prąd.

Maduro, który niedawno dał obywatelom wolne w Wielki Tydzień, by zmniejszyć zużycie wody i prądu, przyznał, że kraj stoi w obliczu "ekstremalnej sytuacji", gdyż poziom wody w 18 zbiornikach retencyjnych znacznie się obniżył. 60 proc. energii w Wenezueli pochodzi z hydroelektrowni, a obecnie kraj jest dotknięty dotkliwą suszą, wywołaną wyjątkowo intensywnym zjawiskiem pogodowym El Nino.

Prezydent nakazał państwowym przedsiębiorstwom przemysłowym, które zużywają najwięcej energii, a także administracji, by zmniejszyły zużycie o 20 proc.

Chociaż najwięcej prądu zużywają w Wenezueli gospodarstwa domowe, to Maduro podkreślił, że chce uniknąć "bolesnego dla kraju racjonowania energii", a także podwyższania opłat. Prezydent apelował jednocześnie do obywateli o odpowiedzialne korzystanie ze sprzętu domowego, klimatyzatorów, a także suszarek do włosów.

Dotychczasowa opozycja, która obecnie ma większość w parlamencie, skrytykowała plany prezydenta i uznała je za lekkomyślne, biorąc pod uwagę, że w kraju trwa recesja, jest wysoka inflacja, a także brakuje żywności i leków. Maduro jest oskarżany o to, że nie przewidział sytuacji i zaniedbał inwestycje w rozwój sieci energetycznej.

W mediach społecznościowych wielu internautów wyraziło zdziwienie decyzją prezydenta w sprawie skrócenia tygodnia pracy. "Chyba żartujesz???" - napisał jeden z użytkowników Twittera. Inni zastanawiali się, jak zmniejszenie liczby dni roboczych wpłynie na szkoły, procedury biurokratyczne czy supermarkety.

W Wenezueli, gdzie w 2010 roku doszło do poważnego kryzysu energetycznego, regularnie dochodzi do przerw w dostawach prądu, głównie na prowincji.

...

Pokuta... Trzeba modlic sie o deszcz. Zapomnieliscie juz o Bogu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:56, 12 Kwi 2016    Temat postu:

Wenezuela: sąd unieważnił amnestię więźniów politycznych
po/
2016-04-12, 06:34



Skomentuj
0
Sąd Najwyższy Wenezueli unieważnił w poniedziałek jako "sprzeczną z konstytucją" amnestię dla więźniów politycznych uchwaloną w marcu przez parlament, w którym większość ma opozycja wobec prezydenta Nicolasa Maduro.
Demonstracja zwolenników Hugo Chaveza , fot.: PAP/EPA/Miguel Gutiérrez

Świat
Kongres Wenezueli chce uwolnienia "więźniów...

Werdykt Sądu Najwyższego, uważanego za organ sprzyjający prezydentowi, oznacza zaostrzenie kryzysu politycznego w Wenezueli po ostatnich wyborach parlamentarnych z grudnia ub. r. wygranych przez opozycję.



Wyrok za sprzeciw wobec polityki władz



Wcześniej z wnioskiem o uchylenie ustawy o amnestii zwrócił się do SN prezydent Maduro utrzymując, że umożliwi ona bezkarność osobom winnym "pogwałceń praw człowieka i zwykłym kryminalistom".



Ustawa przewidywała zwolnienie 76 więźniów politycznych oraz amnestię dla setek Wenezuelczyków, prześladowanych lub zmuszonych do emigracji, z powodu ich sprzeciwu wobec rządów zmarłego prezydenta Hugo Chaveza i jego następcy, czyli obecnego prezydenta.



Większość z osób, które miałyby zostać objęte amnestią, to skazani za podżeganie do antyrządowych protestów w 2014 roku. Jest wśród nich m.in. Leopoldo Lopez (lider opozycji), którego uznano winnym podpaleń, użycia przemocy i uszkodzenia mienia publicznego. Został skazany na 13 lat i dziewięć miesięcy więzienia.



PAP

..

Zarzuty w stylu sowieckim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:32, 12 Kwi 2016    Temat postu:

Prezydent Wenezueli apeluje do kobiet: wyłączcie suszarki!
wyślij
drukuj
łz, jk | publikacja: 12.04.2016 | aktualizacja: 13:17 wyślij
drukuj
Prezydent Maduro liczy, że kobiety odstawią suszarki (fot. Pixabay/Hans)
Przedłużająca się susza oraz niedobory energii elektrycznej zmuszają władze Wenezueli oszczędzania prądu. Prezydent kraju Nicolas Maduro zaapelował do kobiet, by nie używały suszarek elektrycznych ani prostownic do włosów.

W Wenezueli rozbił się samolot. Z wraku wypadła tona kokainy
Szef państwa poprosił o oszczędzanie energii elektrycznej, ale wskazał, że korzyści płynących z nieużywania suszarek jest więcej. – Zawsze miałem wrażenie, że kobieta wygląda lepiej, kiedy gładzi włosy palcami i pozwala im wyschnąć naturalnie – wskazał Maduro.

Prezydent wezwał również rodaków do zmiany przyzwyczajeń. Ocenił, że lepiej będzie dla wszystkich, jeżeli obywatele zamiast używać pralko-suszarek będą suszyć pranie na wolnym powietrzu.

Wolne piątki

Niedobory prądu to coraz bardziej palący problem w Wenezueli. Niedawno rząd wprowadził wolne od pracy piątki, żeby w kraju zużywano mniej energii elektrycznej.

Wenezuela jest uzależniona od elektrowni wodnej na zaporze Guri na rzece Caroni, która generuje około 70 proc. energii elektrycznej dla kraju. Eksperci wskazują, że poziom wody spadł niemal do minimum operacyjnego i już niedługo elektrownia być może przestanie działać.
Panampost.com, Independent.co.uk

..

Klimaty jeszcze sowieckie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:40, 22 Kwi 2016    Temat postu:

Wenezuela ogranicza dostęp do prądu z powodu suszy
prz/
2016-04-22, 05:42



Skomentuj
0
W ciągu najbliższych 40 dni przez cztery godziny dziennie nie będzie dostępu do prądu w dziesięciu najbardziej zaludnionych wenezuelskich stanach - poinformował w czwartek rząd tego kraju. Decyzję podjęto ze względu na panującą w Wenezueli dotkliwą suszę.
Flickr/David Rickard/CC BY 2.0

Świat
Prezydent Wenezueli apeluje: "nie...

Ten specjalny plan zarządzania elektrycznością ma zmniejszyć wykorzystanie energii w strefach mieszkalnych, które odpowiadają za 60 proc. jej zużycia. Wenezuela "doświadcza ekstremalnych zjawisk pogodowych" - podkreślił prezydent Nicolas Maduro.


Maduro oświadczył, że po dwóch latach "największej od 200 lat suszy i największych upałów" wywołanych wyjątkowo intensywnym zjawiskiem pogodowym El Nino, w czerwcu oczekuje się nadejście La Nini - to zjawisko ochładzania się powierzchni wody na Pacyfiku, czemu towarzyszą wiatry ułatwiające powstawanie huraganów na Atlantyku; Wenezuelczycy z tego powodu spodziewają się częstych, obfitych opadów deszczu.


- Musimy opracować plan zapobiegający konsekwencjom tych straszliwych deszczy i przedsięwziąć środki, żeby zgromadzić wodę - podkreślił prezydent w wypowiedzi dla państwowej telewizji VTV.


Jednocześnie wiele miast ma już własne plany ograniczenia dostępu do elektryczności.


W Wenezueli, gdzie w 2010 roku doszło do poważnego kryzysu energetycznego, regularnie następują przerwy w dostawach prądu, głównie na prowincji. W celu ograniczenia zużycia energii i wody od 8 kwietnia do 6 czerwca w kraju tym obowiązuje czterodniowy tydzień roboczy.



PAP

...

Suszy czy komuny...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:35, 30 Kwi 2016    Temat postu:

Wenezueli już nie stać na dodruk własnych pieniędzy
am/
2016-04-30, 16:19


Skomentuj
0
Dotknięty kryzysem kraj wpada w coraz większe tarapaty finansowe. Spirala inflacyjna sprawiła, że rząd musi dodrukowywać szybko pieniądze. Ale wenezuelskie banknoty są importowane, bo kraj nie ma swojej drukarni. Tymczasem w budżecie kończą się rezerwy walutowe i Wenezuela wkrótce może mieć zbyt mało pieniędzy na opłacenie dostawców swoich własnych banknotów - informuje Bloomberg.
Wenezuela: mieszkańcy protestują przeciwko przerwom w dostawach prądu fot. PAP/EPA/STR

Świat
Wenezuela skraca tydzień pracy do 2 dni. 5...

Świat
Wenezuela ogranicza dostęp do prądu z powodu...

W zeszłym miesiącu jeden z największych dostawców walut na świecie, firma De La Rue, wysłała list do wenezuelskiego banku centralnego, w którym narzeka na brak opłacenia 71 mln dolarów. List wyciekł do lokalnych mediów, a jego autentyczność potwierdziła stacja Bloomberg. Pod koniec zeszłego roku rząd Wenezueli zamówił ponad 10 miliardów banknotów.


Wskaźnik inflacji w Wenezueli ma na koniec tego roku osiągnąć prawie 500 proc. - wynika z analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To najwyższy wskaźnik notowany aktualnie na świecie. Banknot o najwyższym nominale - 100 boliwarów - z ledwością wystarcza na zakup jednego papierosa w ulicznym kiosku.



Pieniądze przylatywały Boeingami 747


Gotówki zaczęło w Wenezueli brakować jeszcze w 2014 roku. To wtedy pojawiły się pierwsze duże zamówienia na dodrukowane banknoty. Dziesiątki samolotów Boeing 747 i specjalnie do tego celu wyczarterowanych maszyn przylatywały do kraju wypełnione po brzegi świeżą gotówką. Pieniądze pod osłoną nocy transportowano do skarbca banku narodowego. Czasami do kraju przylatywało kilka takich samolotów dziennie.


Tymczasem już w czerwcu zeszłego roku firmy dostarczające walutę zaczęły obserwować opóźnienia w płatnościach za banknoty. Dzisiaj Wenezuela rozgląda się już za innymi dostawcami – ma negocjować m. in. z rosyjską firmą państwową Goznak - informuje Bloomberg.



W Wenezueli, gdzie w 2010 roku doszło do poważnego kryzysu energetycznego, regularnie następują przerwy w dostawach prądu, głównie na prowincji. W celu ograniczenia zużycia energii i wody od 8 kwietnia do 6 czerwca w kraju tym obowiązuje czterodniowy tydzień roboczy.


Bloomberg

...

To skutki komuny nie ,,kryzys".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:18, 03 Maj 2016    Temat postu:

Ktoś chce zabić prezydenta Wenezueli? „Planują zamach na moje życie”
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 03.05.2016 | aktualizacja: 09:01 wyślij
drukuj
Nicolas Maduro obawia się o swoje życie (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ)
O planach zamachu na życie prezydenta Nicolasa Maduro poinformowały w poniedziałek wenezuelskie media. On sam mówił na wiecu 1 maja o aresztowaniu kilkudziesięciu osób w związku z planami zabicia go.

Wenezuelczycy będą pracować tylko dwa dni w tygodniu
Prezydent Maduro wezwał do „bezterminowego strajku i powstania”, gdyby spisek się powiódł.

Masowe zatrzymania

– Nie chcę państwa niepokoić, ale mamy kilka dziesiątków aresztowanych, a wczoraj zatrzymaliśmy ludzi, którzy zajmowali pozycje na najwyższych kondygnacjach kilku budynków w pobliżu miejsca, gdzie miał się zakończyć dzisiejszy pochód – oświadczył Maduro w przemówieniu transmitowanym przez publiczne radio i telewizję.

W związku z tym podejrzeniem sugerującym, że istniały plany zabicia prezydenta przez snajperów, zmieniono trasę pochodu pierwszomajowego i skończył się on pod Pałacem Prezydenckim w Caracas.
#wieszwiecej | Polub nas
– Oligarchia oraz imperializm są zdesperowane i jeśli któregoś dnia zdołają coś uczynić przeciwko mnie i opanować w taki czy inny sposób ten pałac, nakazuję wam, mężczyznom i kobietom z klasy robotniczej, ogłosić bunt i zadekretować bezterminowy strajk generalny – wzywał Maduro swych zwolenników.

Szykowany zamach

Prezydent zapowiedział również ujawnienie „w najbliższych godzinach” dowodów, że siły paramilitarne, wykryte w obozach paramilitarnych w wenezuelskim stanie Miranda, przygotowują zamach na szefa państwa.

Nic takiego jednak nie uczynił.

Jak podała w poniedziałek z Caracas agencja EFE, działacz opozycyjny Henry Ramos Allup ogłosił tego dnia, że generałowie i admirałowie z wenezuelskiego najwyższego dowództwa mieli uprzedzić prezydenta Maduro, że w przypadku „wybuchu buntów i rozruchów, nie wezmą na siebie ciężaru represji wobec ludu”.
PAP

...

A co to znowu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:37, 06 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuela: władze grożą urzędnikom, którzy wezmą udział w referendum ws. odwołania prezydenta
am/
2016-05-05, 21:46



Skomentuj
0
Wyżsi urzędnicy państwowi, którzy "zostaną przyłapani" na braniu udziału w referendum w sprawie odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro zostaną pozbawieni stanowisk - zagroził w czwartek najbardziej wpływowy po prezydencie polityk wenezuelski, Diosdado Cabello.
Prezydent Nicolas Maduro fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Świat
Wenezuela skraca tydzień pracy do 2 dni. 5...

Biznes
Wenezueli już nie stać na dodruk własnych...

Deputowany Cabello zapowiedział, iż kontrolerzy będą sprawdzać listy głosów oddanych w kolejnym referendum zapowiedzianym na listopad.



- Będą przyglądali się wszystkim podpisom, jednemu po drugim. Jeśli na przykład znajdziemy podpis dyrektora jakiejś instytucji państwowej, będzie musiał odejść, jak bowiem mógłby pozostać na stanowisku ktoś, kto głosuje przeciwko prezydentowi - oświadczył najbardziej zaufany współpracownik Maduro.



1,85 mln głosów za referendum



Taką deklarację Cabello złożył podczas czwartkowego wystąpienia w telewizji państwowej VTV. Dodał, że "zwykli pracownicy" nie muszą się obawiać takich sankcji, ale apelował do ich "sumienia".



Wenezuelska opozycja ogłosiła w poniedziałek, że przekazała Komisji Wyborczej listy, na których 1,85 mln wyborców podpisało się za przeprowadzeniem referendum w sprawie złożenia z urzędu Maduro.



Zgodnie z wenezuelskim prawem wyborczym, wystarczyło 200 tys. podpisów, aby Krajowa Rada Wyborcza wydała zgodę na zorganizowanie w listopadzie kolejnego referendum. Jego uczestnicy, aby zmusić obecnego prezydenta do ustąpienia powinni uzyskać większe poparcie, niż Maduro zdobył w wyborach z 2013 roku, kiedy uzyskał ponad 7,5 mln głosów.



Wynik może być przesądzony



W opinii obserwatorów wynik głosowania jest przesądzony z powodu głębokiego kryzysu ekonomicznego wynikającego ze spadku cen ropy naftowej, błędów w polityce gospodarczej rządu i przede wszystkim trzycyfrowej inflacji, którą spowodowało załamanie się polityki socjalnej władz prowadzonej w ramach "rewolucji bolivariańskiej" Chaveza.



Liczenie głosów oddanych w referendum będzie jednak trwało wiele tygodni, dzięki czemu rząd prezydenta Maduro zyskuje na czasie.



Zwolennicy prezydenta ze Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli w rezultacie pierwszych od 16 lat przegranych wyborów z grudnia 2015 roku mają obecnie zaledwie 54 mandaty w liczącym 163 członków wenezuelskim parlamencie. W Wenezueli władzę wykonawczą sprawuje rząd, któremu przewodniczy i który powołuje prezydent.



PAP

...

To juz jest groteska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:56, 11 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuela na skraju upadku. Ludzie jedzą psy i koty, by przetrwać
Dodano dzisiaj 11:06
Mieszkaniec Wenezueli / Źródło: Newspix.pl / ABACA
Wenezuela pogrąża się w chaosie. Pojawiają się doniesienia o grabieżach żywności oraz polowaniach na bezpańskie zwierzęta. W różnych miejscach kraju wybuchają protesty ludności.

Jak donosi portal Townhall.com, Wenezuela znajduje się na skraju ekonomicznego załamania. Wszystkiemu winne gwałtowne spadki cen ropy, które znacząco nadwątliły budżet opartej na eksporcie surowca gospodarki. Sytuację dodatkowo pogarsza rekordowa inflacja oraz przerwy w dostawach prądu i żywności. W kraju brakuje podstawowych produktów, racjonowany jest między innymi papier toaletowy. W sklepach brakuje towaru, więc ludzie starają się zdobywać pożywienie na różne sposoby. Media donoszą o grabieżach i polowaniach na bezpańskie zwierzęta. Celem wygłodniałych Wenezuelczyków padają koty, psy, a nawet gołębie.
2-dniowy tydzień pracy

Na domiar złego Wenezuela dotknięta została historyczną suszą, która obniżyła poziom wody w zaporze Guri. Tamtejsza elektrownia dostarczała dwie trzecie krajowej energii. Każdego dnia zdarzają się przerwy w dostawach prądu, co w wielu wypadkach uniemożliwia produkcję, nie mówiąc już o pogorszeniu standardu życia. Pod koniec kwietnia rząd wprowadził plan oszczędnego zarządzania elektrycznością. Przewiduje on między innymi 2-dniowy tydzień pracy dla pracowników sektora publicznego.


"Bolesna rzeczywistość"

Jak komentuje portal Townhall.com dotychczas skalę upadku państwa obrazowała niezdolność rządu do wydrukowania pieniędzy z powodu braku środków. Wenezuela upadła jeszcze niżej, każąc swoim obywatelom walczyć o żywność. "PanAm Post" opublikował relację burmistrza jednej z dzielnic stolicy kraju - Caracas. Opowiada on o "bolesnej rzeczywistości" i głodnych ludziach goniących za zwierzętami, żywiących się odpadkami. Według Wenezuelskiej Izby Żywności wielu producentom wystarczy zasobów jedynie na 15 dni.

...

W KRAJU NAFTOWYM! ZAPCHANYM ROPA! GLOD!
To jest komunizm ustroj szatana. Ekonomia Pana Boga to wolny rynek czyli wolnosc i rynek zeby bylo jasne a nie jakas ideologia. Jak sie łamie Prawo Boga to tak jest. Wprowadz komunizm na Saharze A PO TYGODNIU PIACHU ZABRAKNIE! TO NIE ZART TO TAK ,,DZIAŁA"!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 5:45, 12 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuela: opozycja domaga się referendum w sprawie odwołania prezydenta
mr/
2016-05-12, 05:19

Skomentuj
0
Na wezwanie opozycji tysiące osób demonstrowało w środę na ulicach kilku miast Wenezueli domagając się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro. Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy.
PAP/EPA/Miguel Gutiérrez

Biznes
Wenezueli już nie stać na dodruk własnych...

W stolicy kraju Caracas oraz mieście Zulia, na północnym zachodzie kraju, policja blokowała główne arterie uniemożliwiając przejście demonstrantom.



- Mimo, że nie pozwalają nam przejść, referendum musi się odbyć bowiem obecnej sytuacji nie można dłużej tolerować - powiedziała uczestnicząca w demonstracji w Caracas studentka Mariela Olivar.



Sytuacja gospodarcza kraju pod rządami socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro stale się pogarsza. W dużej mierze jest to rezultat rekordowo niskich cen ropy, głównego towaru eksportowego Wenezueli, na światowych rynkach.



Codziennie dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej, w sklepach straszą puste półki a wiele placówek służb publicznych jest otwartych tylko przez dwa dni w tygodniu. Doprowadzeni do ostateczności Wenezuelczycy łatwo dali posłuch opozycji i wyszli na ulice.



Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Henry Ramos Allup oświadczył podczas demonstracji, że "władze powinny respektować wolę narodu". Opozycja mająca większość w parlamencie złożyła już w Krajowej Komisji Wyborczej (CNE) listy z podpisami ok. 2 mln osób z żądaniem rozpisania referendum. Komisja weryfikuje obecnie te listy co spowodowało, że opozycja oskarża ją o celowe opóźnianie całej procedury.



Aby referendum było rozpisane konieczne jest zebranie co najmniej 4 mln podpisów w ciągu trzech dni.



PAP

...

To oczywiste ze jak doprowadzili to glodu musza wyleciec.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:51, 14 Maj 2016    Temat postu:

Prezydent Wenezueli mówi o spisku i utrzymuje stan wyjątkowy
jak/
2016-05-14, 07:18



Skomentuj
0
Prezydent Nicolas Maduro przedłużył w piątek o trzy miesiące stan wyjątkowy w gospodarce. Decyzja ta, jak podkreślił, jest odpowiedzią na "spisek zawiązany przez kraje OPEC oraz USA w celu odsunięcia od władzy lewicowego rządu Wenezueli".
PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS

Biznes
Wenezueli już nie stać na dodruk własnych...

Świat
Wenezuela: opozycja domaga się referendum w...

W swym telewizyjnym orędziu do narodu Maduro podkreślił, że stan wyjątkowy w gospodarce będzie obowiązywać w maju, czerwcu i w lipcu, "aż do odzyskania przez wenezuelską gospodarką pełnych mocy produkcyjnych".



Stan wyjątkowy w sferze gospodarczej, który pozwala na okresowe korzystanie z zasobów sektora prywatnego dla zapewnienia zaopatrzenia ludności, został wprowadzony w Wenezueli na podstawie dekretu prezydenckiego w styczniu b.r. na dwa miesiące. W marcu został przedłużony o kolejne 60 dni.



Aby dekret prezydenta stał się prawomocny, musi uzyskać aprobatę parlamentu, "co jest raczej mało prawdopodobne".



Chcą referendum ws. odwołania prezydenta



W środę w kilku miastach Wenezueli odbyły się wielotysięczne demonstracje. Ich uczestnicy domagali się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta.



W ocenie wywiadu amerykańskiego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Nicolasowi Maduro nie uda się dotrwać do końca kadencji - pisze agencja Reutera. Ryzyko, że Wenezuela pogrąży się w chaosie politycznym jest wysokie.



Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy. W dużej mierze jest to rezultat rekordowo niskich cen ropy, głównego towaru eksportowego Wenezueli, na światowych rynkach.



Codziennie dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej, w sklepach straszą puste półki a wiele placówek służb publicznych jest otwartych tylko przez dwa dni w tygodniu.



PAP

...

Ludzie jedza psy. Tak to spisek komunistyczny ktory zrujnowal kraj...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:38, 15 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuela: opozycja prosi Watykan o mediację
pr/
2016-05-14, 22:34



Skomentuj
0
Henrique Capriles, lider wenezuelskiej opozycji, oświadczył w sobotę, że jeśli wysłannik Watykanu odwiedzi wkrótce jego kraj, zwróci się do niego o mediację w sprawie wyznaczenia terminu referendum celem odwołania prezydenta Nicolasa Maduro.
Antyrządowy protest w Caracas, fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Świat
Prezydent Wenezueli mówi o spisku i utrzymuje...

Świat
Wenezuela: opozycja domaga się referendum w...

W wywiadzie dla prywatnej rozgłośni wenezuelskiej Union Radio Capriles dwukrotny kandydat opozycji w wyborach prezydenckich zapowiedział, że zamierza wystąpić o mediację w sprawie odwołania Maduro do watykańskiego sekretarza ds. stosunków z państwami Paula Richarda Gallaghera.



W poniedziałek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin - który świetnie orientuje się w wenezuelskich realiach, ponieważ był tam w latach 2009-2013 nuncjuszem apostolskim - potwierdził, że abp Gallagher złoży w Wenezueli wizytę w związku z uroczystością ordynowania nowego biskupa. Oczekuje się, że nastąpi to wkrótce.



Wysłannik Watykanu zamierza przy tej okazji spotkać się z przedstawicielami miejscowych władz kościelnych i świeckich.



Capriles zaprosił abp Gallaghera na demonstrację, która odbędzie się w Caracas. Jej celem będzie wywarcie presji na Krajową Radę Wyborczą, aby przyspieszyła wdrażanie procedury odwoływania prezydenta.



Referendum z poślizgiem już na starcie



Capriles, który jest gubernatorem stanu Miranda, przypomniał, że upłynęło już przeszło 10 dni od przekazania list, na których Wenezuelczycy złożyli 1,8 miliona podpisów pod żądaniem pozbawienia prezydenta Maduro urzędu. Podkreślił, że władza wykonawcza powinna już rozpocząć procedurę weryfikacji tych podpisów, aby przejść do kolejnego etapu prób złożenia Maduro z urzędu, to jest decydującego referendum.



Capriles zwrócił się również do tych pracowników administracji państwowej, którzy opowiedzieli się za referendum odwoławczym, aby nie obawiali się konsekwencji tej decyzji mimo, że prezydent zapowiedział zwalnianie ze stanowisk tych spośród nich, którzy opowiedzieli się za jego usunięciem z urzędu.



"Urzędnicy instytucji publicznych mogą być spokojni (...), ponieważ nastąpi zmiana rządu i skoro tak, to nie będzie żadnej listy proskrypcyjnej" - uspokajał Capriles przeciwników Maduro w administracji.



Tymczasem gubernator stanu Nueva Esparta (Nowa Sparta) we wschodniej Wenezueli, Carlos Mata Figueroa, w swym programie radiowo-telewizyjnym zatytułowanym "Zwyciężamy razem z gubernatorem" oznajmił, że ma już "gotową listę nazwisk tych (urzędników - przyp. red.), którzy opowiedzieli się za referendum w celu odwołania prezydenta i powinni liczyć się z konsekwencjami".



PAP

...

Mugabizm typowy. To co bylo w Zimbabwe jest typowe a nie jakims wyjatkiem... Monstra trzymajace sie sztywnymi rencami koryta sa wszedzie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:29, 16 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuela: prezydent zapowiada manewry wojskowe wobec "groźby interwencji"
mr/
2016-05-15, 17:56



Skomentuj
0
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział na 21 maja manewry sił zbrojnych, aby przygotować kraj na "każdy możliwy scenariusz". Zasugerował, że Wenezueli grozi rewolta wewnętrzna ze strony opozycji i że możliwa jest interwencja z zewnątrz.
PAP/EPA/Miraflores Press

Świat
Prezydent Wenezueli mówi o spisku i utrzymuje...

Świat
Wenezuela: opozycja domaga się referendum w...

Maduro wystąpił z zapowiedzią manewrów wenezuelskich sił zbrojnych w sobotę wieczorem czasu miejscowego. Dwa dni wcześniej oświadczył w przemówieniu radiowym, wygłoszonym z pałacu prezydenckiego Miraflores w Caracas, że "zamach stanu w Brazylii", jak nazwał odsunięcie od władzy brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff, jest niepokojącym sygnałem dla całego kontynentu.



- Teraz ruszają po Wenezuelę - powiedział następca Hugo Chaveza, sugerując, że wydarzenia te są inspirowane "z Północy" (tj. z USA), a celem poczynań ma być osłabienie wpływów grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Afryka Południowa) w Ameryce Łacińskiej, jak również podkopanie instytucji latynoamerykańskich.



Według Maduro w przygotowanie działań "zagranicznych armii" przeciwko Wenezueli czynnie zaangażował się prezydent sąsiedniej Kolumbii Alvaro Uribe.



"Bomba, która może w każdej chwili wybuchnąć"



O przezwyciężenie kryzysu politycznego w Wenezueli za pomocą referendum, które doprowadziłoby do odwołania Maduro z urzędu prezydenta, zabiega intensywnie uznany lider wenezuelskiej opozycji, dwukrotny kandydat w wyborach prezydenckich Henrique Capriles.



- Kraj przypomina bombę, która może wybuchnąć w każdej chwili - ostrzegał Capriles w związku z manewrami wojskowymi przygotowywanymi w sytuacji, gdy wobec trzycyfrowej inflacji i dotkliwych braków rynkowych gwałtownie wzbierają nastroje niezadowolenia wśród ludności Wenezueli.



Celem, jaki stawia sobie opozycja, jest zmuszenie Krajowej Komisji Wyborczej(CNE) do szybszego zakończenia weryfikacji prawie dwóch milionów podpisów złożonych przez wenezuelskich wyborców pod żądaniem przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Maduro.



Opozycja, która dostarczyła CNE listy z podpisami pod żądaniem referendum w dniu 2 maja, obawia się, że Komisja szykuje jakiś manewr prawny, aby maksymalnie przedłużyć i jeszcze bardziej skomplikować i tak już bardzo złożony regulamin referendum odwoławczego.



PAP

...

Główny wróg kraju nazywa się Maduro.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:29, 17 Maj 2016    Temat postu:

Wenezuelskie wojsko zmusi do warzenia piwa. Stan wyższej konieczności przedłużony
az/
2016-05-17, 13:57



Skomentuj
0
W opublikowanym w poniedziałek dekrecie socjalistyczny prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nadał sobie i wojsku specjalne uprawnienia w walce o poprawę dramatycznej sytuacji zaopatrzeniowej - poinformowała we wtorek agencja dpa.
PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS SERVICE/HANDOUT

Świat
Wenezuela: prezydent zapowiada manewry...

Świat
Prezydent Wenezueli mówi o spisku i utrzymuje...

W opublikowanym w poniedziałek dekrecie socjalistyczny prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nadał sobie i wojsku specjalne uprawnienia w walce o poprawę dramatycznej sytuacji zaopatrzeniowej - poinformowała we wtorek agencja dpa.



Dekret przedłuża o kolejne 60 dni obowiązujący od stycznia gospodarczy stan wyższej konieczności, co ma między innymi zapewnić dostępność podstawowych produktów spożywczych. Dodaje jednak, że wojsko i straże obywatelskie mogą gwarantować "rozdział i sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby oraz żywności".



Dysponująca największymi w świecie zasobami ropy Wenezuela popadła w rezultacie spadku cen tego surowca w głęboki kryzys, któremu nie potrafili zaradzić rządzący od 16 lat socjaliści. Puste półki w sklepach i długie kolejki stały się powszechnym zjawiskiem, w szpitalach brakuje lekarstw i cała służba zdrowia jest na krawędzi załamania.



Wenezuelska inflacja bije światowe rekordy w sytuacji braku dewiz w państwowej kasie i potężnej gospodarczej recesji. Stosunki rządu z opozycją są mocno napięte i powszechnie odczuwa się obawy przed kolejną falą przemocy.



Referendum nie będzie



Jak zaznacza dpa, przewidziane w dekrecie uprawnienia sił zbrojnych mogą oznaczać, że na przedsiębiorstwach wymusi się kontynuowanie produkcji. Będący największą w kraju firmą prywatną koncern spożywczy Polar wstrzymał między innymi wytwarzanie piwa, gdyż nie ma dewiz na importowanie słodu jęczmiennego. Wpisuje się to w konflikt Maduro z całym sektorem prywatnym, któremu prezydent zarzuca prowadzenie motywowanej ideologicznie gospodarczej wojny z socjalistycznym rządem.



Opozycja zebrała 1,8 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta, ale władze deklarują, że takiego głosowania nie będzie. W grudniowych wyborach parlamentarnych koalicja konserwatystów, liberałów i socjaldemokratów zadała socjalistom druzgocącą klęskę.



Maduro, następca zmarłego w 2013 roku prezydenta Hugo Chaveza, musi się obecnie liczyć także z politycznymi naciskami ze strony własnego ugrupowania. Nowy dekret zwiększa jednak jego osobiste uprawnienia o możliwość "zarządzania przedsięwzięć dotyczących porządku społecznego, jak też sfer gospodarki, polityki i wymiaru sprawiedliwości".



PAP

...

Na gospodarkę wojsko najlepsze...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:18, 19 Maj 2016    Temat postu:

Niespokojnie w Wenezueli. Przeciwnicy prezydenta starli się z policją
łz, k publikacja: 19.05.2016 aktualizacja: 07:42
wyślij
drukuj
fot
W starciach w Caracas rannych zostało około 50 osób (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ)
Około 50 osób zostało rannych podczas zamieszek w stolicy Wenezueli, w które przerodziła się demonstracja przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro z siłami porządkowymi. Protestanci usiłowali wedrzeć się do siedziby Narodowej Rady Wyborczej.

Ktoś chce zabić prezydenta Wenezueli? „Planują zamach na moje życie”
Siły porządkowe powstrzymały demonstrantom – zatrzymano wiele osób – ale opozycyjnej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) udało się wręczyć przedstawicielowi Narodowej Rady Wyborczej Luisowi Emilio Rondonowi petycję. Zażądano w niej przyspieszenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Nicolasa Maduro. Wręczyli ją dwukrotny kandydat na prezydenta Henrique Capriles oraz przewodniczący parlamentu Henry Ramos Allup.

W grudniu ubiegłego roku wenezuelska opozycja po raz pierwszy od 17 lat zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. Zebrano około 3 miliony podpisów zwolenników przeprowadzenia jeszcze w tym roku referendum w sprawie odwołania Maduro. Prezydent nie chce się poddać – manewruje, żeby nie dopuścić do plebiscytu, gra na zwłokę, przedłuża stan wyjątkowy w gospodarce i przygotowuje ćwiczenia wojskowe.

– Chcemy uniknąć społecznego wybuchu. Popieramy więc rozwiązania, które są zgodne z konstytucją, pokojowe i demokratyczne – zapewnił Capriles, lider wenezuelskiej opozycji.
#wieszwiecej | Polub nas
Wenezuela dysponuje największymi w świecie zasobami ropy, kraj popadł jednak w głęboki kryzys z powodu spadku cen tego surowca. Powszechnych zjawiskiem są puste półki i długie kolejki w sklepach. Kraj jest na krawędzi zapaści.
PAP

>>>

Walka o wolnosc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:48, 11 Cze 2016    Temat postu:

Wenezuela: kolejny krok do referendum ws. odwołania prezydenta
pr/
2016-06-10, 22:19



Skomentuj
0
Wenezuelska Krajowa Rada Wyborcza (CNE) zapowiedziała w piątek kolejny krok ku referendum, czyli weryfikację podpisów osób, które opowiedziały się za przeprowadzeniem głosowania w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Nicolasa Maduro.
Protesty w Caracas, fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez

Świat
Lufthansa nie poleci do Wenezueli. Przez...

Za przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania bardzo niepopularnego prezydenta złożyło podpisy 1,8 mln Wenezuelczyków, podczas gdy zgodnie z prawem do ogłoszenia kolejnej obowiązkowej konsultacji wystarczyłoby 200 tys.



Powszechnie krytykowany jest zarówno sam Maduro, jak i rządząca Partia Socjalistyczna; na buntownicze nastroje w kraju wpłynęła silna recesja, najwyższa na świecie inflacja i braki w zaopatrzeniu porównywalne - jak pisze Reuters - z czasami Związku Radzieckiego.



Wystarczy iskra



Wielu politologów uważa, że skala napięć społecznych w Wenezueli jest tak duża, że referendum jest jedynym sensownym "zaworem bezpieczeństwa", który może uchronić kraj od implozji - wyjaśnia AFP.



W wieloetapowej procedurze prowadzącej do ostatecznego głosowania konieczna jest teraz weryfikacja podpisów. Koalicja, tj. Platforma Jedności Demokratycznej (MUD), która ma większość w parlamencie, przypomniała CNE, zwlekającej z rozpoczęciem weryfikacji podpisów, o jej ustawowym obowiązku, sugerując, że stara się opóźniać jego wypełnienie.



W przyszłym tygodniu zwolennicy odwołania Maduro będą mogli potwierdzić swe podpisy na listach.



Liczenie głosów może zostać szybko przerwane



Jednak szefowa CNE Tibisay Lucena zapowiedziała w piątek, że proces weryfikacji podpisów zostanie natychmiast przerwany, jeśli dojdzie do aktów przemocy. W Wenezueli, w której do takich aktów dochodzi na porządku dziennym, uchodzącej za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów świata, uniknięcie przemocy będzie nie lada wyzwaniem - komentuje AFP.



Do referendum odwoławczego konieczne będzie jeszcze pokonanie kolejnego etapu: zebranie podpisów 20 proc. wyborców opowiadających się za jego przeprowadzeniem, czyli ok. 4 mln głosów.



Jeśli w końcu dojdzie do referendum, usunięcie Maduro z Pałacu Prezydenckiego będzie wymagać zebrania większej liczby głosów, niż ta, którą uzyskał w wyborach z 2013 roku, tj. ponad 7,5 mln.



Już raz próbowali

Referendum odwoławcze przeprowadzone jedyny raz w historii Wenezueli w 2004 roku zakończyło się porażką opozycji: nie zdołała odwołać Hugo Chaveza ze stanowiska prezydenta.

PAP

..

Jego przebywanie na urzedzie jest juz nonsensem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:14, 14 Cze 2016    Temat postu:

Odwołać Maduro chcą dzieci i zmarli? Prezydent skarży opozycję
wyślij
drukuj
pw, dmilo | publikacja: 14.06.2016 | aktualizacja: 08:11 wyślij
drukuj
Nicolas Maduro może zostać odwołany (fot. PAP/EPA/CRISTIAN HERNÁNDEZ)
Współpracownicy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro złożyli w poniedziałek w Sądzie Najwyższym zażalenie na sposób, w jaki opozycja zbierała podpisy pod wnioskiem o odwołanie prezydenta. Ich zdaniem na listach figurują podpisy osób niepełnoletnich i zmarłych.

Ktoś chce zabić prezydenta Wenezueli? „Planują zamach na moje życie”
Zdaniem komentatorów, obóz rządzący i sam prezydent Maduro stara się w ten sposób oddalić perspektywę referendum. Sąd Najwyższy jest uważany za ostoję zwolenników b. prezydenta Hugo Chaveza, z którym obecny przywódca Wenezueli był blisko związany.

Lawina podpisów

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta złożyło podpisy 1,8 mln Wenezuelczyków, podczas gdy zgodnie z prawem do zainicjowania procedury wystarczyłoby zaledwie 200 tys.

Weryfikacją podpisów osób, które opowiedziały się za przeprowadzeniem głosowania w sprawie odwołania Maduro, zajmuje się obecnie wenezuelska Krajowa Rada Wyborcza (CNE). Do poniedziałku potwierdzono autentyczność 1,3 mln podpisów.
#wieszwiecej | Polub nas
Starając się zyskać choć trochę przychylności ze strony mieszkańców pogrążonej w zapaści gospodarczej Wenezueli, władze w Caracas ogłosiły w poniedziałek złagodzenie przepisów stanu nadzwyczajnego w gospodarce oraz przywrócenie dostaw energii.

Elektrownia w środy, czwartki i piątki

Minister ds. energii elektrycznej Luis Alfredo Motta Dominguez ogłosił, że elektrownia w Guri, zapewniająca 2/3 dostaw elektryczności w Wenezueli, wznowi produkcję i będzie działać w godzinach popołudniowych w środy, czwartki i piątki. Obowiązujące w weekendy ograniczenia w dostawach energii elektrycznej dla odbiorców prywatnych zostaną zniesione.

Wielu politologów uważa, że skala napięć społecznych w Wenezueli jest tak duża, że referendum jest jedynym sensownym „wentylem bezpieczeństwa”, który może uchronić kraj przed niekontrolowanym wybuchem niezadowolenia.
PAP

....

Facet uzalaznil sie od koryta. To jest chory.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:29, 28 Lip 2016    Temat postu:

Wenezuela: tłumy na ulicach domagają się referendum ws. odwołania prezydenta
az/
2016-07-27, 21:58
Wenezuelska opozycja wyszła w środę na ulice, domagając się referendum ws. odwołania prezydenta Nicolasa Maduro. Jego przeciwnicy przemaszerowali pod siedzibę Krajowej Rady Wyborczej (CNE). Lider opozycji Henrique Capriles zapowiedział kolejne protesty.
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Biznes
McDonald's wstrzymał sprzedaż Big Maca w...

Dzień wcześniej CNE oznajmiła, że opóźnia decyzję dotyczącą uznania ważności głosowania nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta. Komisja miała zająć oficjalne stanowisko we wtorek, teraz jednak zamierza ogłosić swą decyzję 1 sierpnia.



Antychaviści, czyli przeciwnicy Maduro, zwani tak od czasów gdy przeciwstawiali się rządom jego poprzednika, prezydenta Hugo Chaveza, zorganizowali więc marsze w stolicy i na prowincji.



- Podejmujemy dziś akcje, które będziemy kontynuować w najbliższych dniach, abyśmy mogli znaleźć konstytucyjne rozwiązanie kryzysu - powiedział Capriles.



Maduro został wybrany na prezydenta w kwietniu 2013 roku, a jego kadencja oficjalnie kończy się w 2019 roku. Opozycja oskarża go o prowadzenie nierozważnej polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i braki żywności oraz podstawowych towarów.



Skomplikowana procedura odwołania prezydenta



Procedura ewentualnego odwołania prezydenta jest jednak skomplikowana i wieloetapowa.



Od poniedziałku w lokalach wyborczych weryfikowane są podpisy Wenezuelczyków pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania Maduro.



Aby przejść do kolejnego etapu tej procedury, konieczne jest potwierdzenie około 200 tys. podpisów. Obywatele mają czas do piątku, by w lokalach przedstawić swoje dowody tożsamości i zeskanować odciski palców.



600 tys. podpisów po wnioskiem o referendum sfałszowanych?



Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta podpisało się 1,8 mln Wenezuelczyków, ale władze twierdzą, że 600 tys. podpisów zostało sfałszowanych. Jednak na tym pierwszym etapie wniosek o referendum musi poprzeć tylko 1 proc. elektoratu, czyli co najmniej 194,7 tys. obywateli.



Opozycji zależy, by referendum odbyło się przed 10 stycznia 2017 roku, gdyż jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsuną Maduro od władzy, w kraju zorganizowane zostaną przedterminowe wybory. Natomiast jeśli głosowanie zostanie przeprowadzone później, Wenezuelę czeka niewielka zmiana, ponieważ Maduro zostanie zastąpiony przez wiceprezydenta.



Maduro wykluczył ostatnio przeprowadzenie jeszcze w tym roku referendum w sprawie odwołania go z urzędu. - Jeśli opozycja spełni wszystkie warunki, to referendum odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku - powiedział.



PAP

.,.

Ta wladza to absurd.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:41, 02 Sie 2016    Temat postu:

Wenezuelczycy za referendum ws. odwołania prezydenta
prz/
2016-08-02, 05:53
Krajowa Rada Wyborcza (CNE) potwierdziła w poniedziałek, że liczba podpisów zebranych pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydenta Nicolasa Maduro jest zgodna z wymaganiami. Przewodnicząca CNE odmówiła jednak wskazania daty rozpoczęcia następnego etapu.
Przewodnicząca CNE Tibisay Lucena, Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Świat
Wenezuela: tłumy na ulicach domagają się...

Świat
Wenezuela: władze nakazały okupację...

- Nastąpi to dopiero po rozpatrzeniu skarg ws. sfałszowania części podpisów - zaznaczyła Tibisay Lucena. Dodała, że 98 proc. spośród 408 tys. podpisów pod wnioskiem zostało zweryfikowanych pomyślnie, bo sygnatariusze stawili się osobiście przez komisjami wyborczymi. Pozostałe wymagają sprawdzenia.


Opozycja twierdzi, że pod wnioskiem inicjującym procedurę referendum w sprawie odwołania prezydenta podpisało się 1,8 mln Wenezuelczyków. Władze utrzymują jednak, że 600 tys. podpisów zostało sfałszowanych. Jak podaje agencja Reutera w całej Wenezueli toczy się obecnie ok. 9 tys. spraw sądowych o nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów zainicjowanych przez administrację.


Opozycja zarzuca Krajowej Radzie Wyborczej - znanej ze swych sympatii wobec Hugona Chaveza i jego następcy Nicolasa Maduro, że gra na zwłokę.


Manifestacje na rzecz przyspieszenia referendum


"Tylko jeden krok dzieli nas od ogłoszenia referendum" - napisał na Twitterze Freddy Guevara, przedstawiciel Okrągłego Stołu Jedności Demokratycznej (MUD) na wieść o decyzji Krajowej Rady Wyborczej.


Henrique Capriles, który przegrał w 2013 r. walkę o fotel prezydencki z Maduro i który jest uważany za spiritus movens ruchu społecznego dążącego do odsunięcia od władzy partii socjalistycznej rządzącej w Wenezueli od 17 lat zapowiedział, że w drugiej połowie tygodnia odbędą się manifestacje na rzecz przyspieszenia samego procesu.


Oskarżenia o wyniszczającą politykę gospodarczą


Procedura odwołania prezydenta jest w Wenezueli wieloetapowa. Jak dotąd opozycji udało się spełnić pierwszy warunek. Wniosek został poparty przez 1 proc. elektoratu, czyli co najmniej 194,7 tys. obywateli w 24 prowincjach Wenezueli. W następnym etapie konieczne będzie zebranie 4 mln podpisów pod wnioskiem referendalnym, złożonym przez 20 proc. uprawnionych do głosowania. Nie wiadomo jednak, kiedy ten etap mógłby się rozpocząć.


Maduro - niegdyś kierowca autobusu - został wybrany na prezydenta niemal 30-milionowej Wenezueli w kwietniu 2013 roku, a jego kadencja oficjalnie kończy się w 2019 roku. Opozycja oskarża go o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz podstawowych towarów.


"Referendum najwcześniej w przyszłym roku"


Opozycji zależy, by referendum odbyło się przed 10 stycznia 2017 roku, gdyż jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsuną Maduro od władzy, w kraju zorganizowane zostaną przedterminowe wybory. Natomiast jeśli głosowanie zostanie przeprowadzone później, Wenezuelę czeka niewielka zmiana, ponieważ Maduro zostanie zastąpiony przez wiceprezydenta z partii socjalistycznej i następne wybory odbędą się dopiero pod koniec 2018 r.


Maduro wykluczył ostatnio przeprowadzenie jeszcze w tym roku referendum w sprawie odwołania go z urzędu. - Jeśli opozycja spełni wszystkie warunki, to referendum odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku - powiedział.



PAP

...

Czas skonczyc z mumiami i przejsc do zycia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:21, 02 Wrz 2016    Temat postu:

Wenezuela: wielka demonstracja antyrządowa w Caracas
pr/
2016-09-01, 22:09
Trzy główne aleje stolicy Wenezueli Caracas zapełniły w czwartek tłumy ubranych na biało demonstrantów z żółto-niebiesko-czerwonymi flagami Wenezueli. Przeciwnicy lewicowego rządu prezydenta Nicolasa Maduro skandowali: "referendum natychmiast!".
PAP/EPA/Miguel Gutierrez
Protest w Caracas

Sport
Wszyscy wenezuelscy olimpijczycy dostaną...

Organizator demonstracji - centroprawicowy Sojusz Jedności Demokratycznej (MUD) - domaga się, aby rząd przestał pod coraz to nowymi pretekstami zwlekać z przeprowadzeniem konstytucyjnego referendum w sprawie odwołania prezydenta Maduro.



W centrum miasta pełnego patroli policyjnych czekali na demonstrantów zwolennicy prezydenta Maduro, którzy na jego wezwanie odpowiedzieli - według agencji AFP - jeszcze większą demonstracją. Wznosili okrzyki: "Jesteśmy tu na wezwanie prezydenta Nicolasa Maduro, aby bronić naszej rewolucji!".



Policja zatrzymywała i dokładnie kontrolowała autobusy wiozące z kilku prowincji ludzi na demonstrację w Caracas.



Walczą o referendum



Według instytutu badania opinii publicznej Datanalisis, ośmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chce zmiany rządu, którego polityka gospodarcza oraz spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych sprawiły, że od wielu miesięcy w kraju brakuje podstawowych artykułów spożywczych, których ceny na czarnym rynku bywają kilkadziesiąt razy wyższe niż oficjalne, ustanawiane przez rząd. Z aptek znikło 80 proc. leków.



Opozycja, która ma większość w parlamencie, oskarża Krajową Radę Wyborczą, że jest "na pasku rządu" i nieustannie opóźnia rozpisanie referendum w sprawie przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.



Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles przypomniał w czwartek podczas protestów, że już od siedmiu miesięcy domaga się ona uruchomienia procesu wyborczego, do czego wystarczy referendum, którego wyniki uważa za przesądzone.



W 2014 roku podczas demonstracji antyrządowych zginęły 43 osoby.

PAP

...

Trzeba kraj ratowac od glodu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:16, 04 Wrz 2016    Temat postu:

Przywitali Maduro... patelniami i garnkami. 30 osób trafiło za kraty
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 04.09.2016 | aktualizacja: 09:24 wyślij
drukuj
Nicolas Maduro wciąż ma też zwolenników (fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS/HANDOUT)
30 osób zostało aresztowanych przez służbę bezpieczeństwa po po wizycie prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w mieście Villa Rosa, na wyspie Margarita. Miejsce to słynęło jako ostoja Zjednoczonej Partii Socjalistycznej, a teraz przywitało go w sobotę docinkami, gwizdami i hałasem garnków oraz patelni.

Wenezuelczycy mają dość. Opozycja szykuje referendum, by odwołać prezydenta
Prezydent Nicolas Maduro przebywał na karaibskiej wyspie Margarita w związku z kontrolą postępów w budowie mieszkań komunalnych.

Nie kryli niechęci

Informację o aresztowaniach wśród mieszkańców Villa Rosa przekazał Alfredo Romero, szef Forum Więziennego, zajmującego się obroną praw więźniów. Opozycja opublikowała na portalach społecznościowych kilkuminutowy film, który pokazuje, że mieszkańcy nie kryli niechęci wobec niegdyś popularnego polityka.

W odpowiedzi na tę publikację minister informacji Luis Marcano zamieścił na Twitterze wideo, które ukazuje prezydenta Maduro w innym świetle - ślącego pocałunki, rozradowanego i zadowolonego z przyjaznego odbioru jego słów przez mieszkańców Villa Rosa. – „Oto, czego nie zobaczycie na zmanipulowanym przez prawicową opozycję wideo” – napisał w komentarzu minister informacji.
#wieszwiecej | Polub nas
Incydent, do którego doszło w sobotę na wyspie Margarita, należy wiązać z rosnącym niezadowoleniem społecznym w Wenezueli, którego najsilniejszym wyrazem była czwartkowa, wielka demonstracja antyrządowa w Caracas - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Trzy główne, szerokie aleje stolicy Wenezueli, zapełniły w czwartek tłumy ubranych na biało demonstrantów z żółto-niebiesko-czerwonymi flagami Wenezueli. Przeciwnicy lewicowego rządu prezydenta Nicolasa Maduro skandowali: „referendum natychmiast!”. PAP

...

Komuna nie zna sie na zartach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:22, 08 Wrz 2016    Temat postu:

Wenezuela: opozycja protestuje przeciw interwencjom policji wobec demonstrantów
prz/
2016-09-07, 22:51
Wenezuelska opozycja zaprotestowała w środę przeciwko działaniom policji, która w wielu stanach usiłowała nie dopuścić demonstrantów do lokali Krajowej Rady Wyborczej, gdzie próbowali domagać się referendum w sprawie odwołania prezydenta Nicolasa Maduro.
PAP/EPA/Cristian Hernández
Demonstracja w Caracas.

Świat
Milion Wenezuelczyków protestowało przeciwko...

- W chwili obecnej niemal w całym kraju siedziby Krajowej Rady Wyborczej są strzeżone przez wojsko i policję, co stanowi wyraz paniki, jaką odczuwa rząd wobec mobilizacji ludu - oświadczył sekretarz wykonawczy opozycyjnego Sojuszu Jedności Demokratycznej (MUD) Jesus Torrealba.


Torrealba powiedział dziennikarzom, że "w wielu przypadkach" policji i wojsku towarzyszą "paramilitarne grupy zwolenników Maduro, które uciekają się do przemocy".


Pozycja władz słabnie


Mająca większość w parlamencie MUD od miesięcy organizuje demonstracje uliczne, aby zmusić prezydenta Maduro do przeprowadzenia jeszcze w tym roku referendum w sprawie odwołania szefa państwa.


Rząd pod różnymi pretekstami opóźnia jego ogłoszenie, a w stolicy, Caracas, i wielu innych miastach odbywają się jednocześnie "kontrdemonstracje" zwolenników "rewolucji boliwariańskiej" zapoczątkowanej przez poprzednika Maduro, prezydenta Hugo Chaveza, zmarłego w 2013 roku po 14 latach rządów.


Pozycja władz słabnie z każdym miesiącem, zwłaszcza wskutek głębokiego kryzysu gospodarczego, w jaki popadła Wenezuela pod rządami Maduro, określanymi zgodnie przez ekonomistów jako wyjątkowo nieudolne.


Doprowadziły one w warunkach silnego spadku cen ropy naftowej, podstawowego bogactwa kraju, m.in. do trzycyfrowej inflacji.



PAP

...

Niestety trupy trzymaja sie koryta i pograzaja kraj...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:22, 16 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Donald Trump nie spuszcza z tonu w stosunku do władz Wenezueli
Donald Trump nie spuszcza z tonu w stosunku do władz Wenezueli

Dzisiaj, 16 lutego (05:54)

Prezydent USA Donald Trump zaapelował na Twitterze do wenezuelskich władz, by uwolniły opozycjonistę Leopoldo Lopeza. Mężczyzna został skazanego na prawie 14 lat więzienia za podżeganie do antyrządowych protestów studenckich, do których doszło w 2014 r.
Donald Trump
/Andrew Harrer / POOL /PAP/EPA


Władze Wenezueli powinny zezwolić Leopoldo Lopezowi, więźniowi politycznemu (...), na natychmiastowe opuszczenie więzienia - napisał Trump. Amerykański prezydent wczoraj spotkał się także z żoną opozycjonisty.

45-letni Lopez, jeden z najbardziej radykalnych krytyków prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, został skazany we wrześniu 2015 r. na 13 lat i 9 miesięcy więzienia.

Jak utrzymywała wówczas prokuratura, lider prawicowego ugrupowania Voluntad Popular spiskował z USA przeciwko władzom swego kraju. Ówczesne amerykańskie władze zaprzeczyły tym oskarżeniom i postawiły warunek uwolnienia Lopeza jako konieczny do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem a Caracas.

Stosunki między USA a Wenezuelą są napięte od dojścia do władzy w 1999 roku poprzednika Maduro, Hugo Chaveza. Relacje te nie poprawiły się po wybraniu Maduro na szefa państwa w 2013 r. Maduro wielokrotnie ostro krytykował poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, ale w ostatnich miesiącach zachowywał ostrożność w stosunku do Trumpa, nazywając go ofiarą "kampanii nienawiści".

Na krótko przed opublikowaniem przez Trumpa wpisu ws. uwolnienia Lopeza, Maduro, przemawiając na uroczystości z udziałem wojska oświadczył, że nie chce się kłócić z Trumpem i wyraził przekonanie, iż relacje między USA a Wenezuelą powinny opierać się na szacunku i dialogu.

...

Tu ma racje. Skandal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:27, 11 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Gwałtowne protesty w stolicy Wenezueli. Zginął 27-latek, ponad 80 rannych
Gwałtowne protesty w stolicy Wenezueli. Zginął 27-latek, ponad 80 rannych

Dzisiaj, 11 maja (05:33)
Aktualizacja: 1 godz. 2 minuty temu

27-latek zginął, a kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach między siłami bezpieczeństwa a zwolennikami opozycji, którzy protestowali w stolicy Wenezueli, Caracas, domagając się nowych wyborów. Jak pisze agencja Associated Press, powołując się na lokalne media, siły bezpieczeństwa starały się rozpędzić protestujących, którzy usiłowali dostać się pod budynek Sądu Najwyższego. Gwardia narodowa użyła gazu łzawiącego.
Uczestnik protestu w Caracas
/Miguel Gutierrez /PAP/EPA

Według jednego z przedstawicieli władz Caracas, Ramona Muchacho, do szpitala trafiły 84 osoby.
​Biedny chrześcijanin patrzący na krwawą karuzelę w Wenezueli

Zginął jeden z protestujących, 27-letni Miguel Castillo.

To kolejny Wenezuelczyk, którego rząd ograbił z przyszłości - mówił przedstawiciel opozycji Stalin Gonzalez.

W trwających od początku kwietnia gwałtownych protestach antyrządowych zginęło w Wenezueli już co najmniej 38 osób, a ponad 1300 demonstrantów zostało aresztowanych.

Protestujący domagają się przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w tym roku i ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro ze stanowiska przed końcem jego kadencji, która upływa w grudniu 2018 roku.

Demonstranci oskarżają Maduro o rządy dyktatorskie i obwiniają go o doprowadzenie do kryzysu, w którym pogrążona jest Wenezuela. Kraj boryka się z dotkliwymi brakami żywności i leków oraz szalejącą hiperinflacją.
Gwałtowne protesty w stolicy Wenezueli. Doszło do starć z siłami bezpieczeństwa (23 zdjęcia)

...

Marksizm zawsze konczy sie tragedia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:00, 29 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Wenezuela: Już 60 ofiar starć przeciwników rządu z policją
Wenezuela: Już 60 ofiar starć przeciwników rządu z policją

Dzisiaj, 29 maja (06:4Cool

​Już 60 osób zginęło w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach. Jak podała prokuratura, w szpitalu w mieście Lecheria zmarł w niedzielę młody mężczyzna, który został ranny w starciach z policją podczas sobotniej demonstracji.
Zdj. ilustracyjne
/Mauricio Duenas Castaneda /PAP/EPA


Protestujący oskarżają prezydenta Nicolasa Maduro o rujnowanie kraju i zapędy dyktatorskie. Domagają się jego ustąpienia i rozpisania nowych wyborów.
​Biedny chrześcijanin patrzący na krwawą karuzelę w Wenezueli

Według badań opinii społecznej siedmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chciałoby ustąpienia prezydenta Maduro z urzędu.

Mimo bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat jest pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym, do czego przyczyniły się rządy Maduro. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen ropy i gazu na światowych rynkach.

W Wenezueli inflacja bije światowe rekordy i w tym roku, według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekroczy 750 proc. Występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

..

To jest powstanie przeciw tyranii...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:23, 02 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Wenezuela: Już 80 ofiar starć przeciwników rządu z policją
Wenezuela: Już 80 ofiar starć przeciwników rządu z policją

Dzisiaj, 2 lipca (06:50)

Już co najmniej 80 osób zginęło w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach. Jak podała prokuratura, w mieście Barquisimeto w piątkowych starciach z policją zginęły cztery osoby.
Starcia z policją
/Miguel Gutierrez /PAP/EPA

Demonstranci oskarżają prezydenta Nicolasa Maduro o zapędy dyktatorskie. Domagają się jego ustąpienia i rozpisania nowych wyborów.

Według badań opinii społecznej siedmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chciałoby ustąpienia prezydenta Maduro z urzędu.

Mimo bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, do czego przyczyniły się rządy socjalistów. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen ropy i gazu na światowych rynkach.

W Wenezueli inflacja bije światowe rekordy i w tym roku, według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekroczy 750 proc. Występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

...

Trybunal Karny dla Maduro i jego kliki bo zaczyna mordowac jak Assad dla koryta!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:46, 13 Lip 2017    Temat postu:

Jedyny kraj na świecie poświęcony Najświętszemu Sakramentowi to…
Ramón Antonio Pérez | Lip 13, 2017
© GuardianCatolic, perfil Facebook
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Od aktu poświęcenia minęło 118 lat. Jego wspomnienie jest połączone z modlitwą o pokój w narodzie.


P
oświęcenie Wenezueli Najświętszemu Sakramentowi Ołtarza miało miejsce 2 lipca 1899 r., u schyłku XIX wieku, równie burzliwego, jak obecne stulecie. Po 118 latach to doniosłe wydarzenie religijne nadal jest okazją do organizowania spotkań naznaczonych żarliwą modlitwą i skupionych wokół inicjatyw chrześcijańskich, pomimo głębokiego kryzysu społecznego i politycznego, który dotyka wenezuelskie społeczeństwo.

„Po tym trudnym czasie, jaki nastał dla Kościoła podczas walk niepodległościowych oraz w okresie Pierwszej Republiki, u progu nowego etapu, w który kraj miał wkroczyć, zrodził się projekt poświęcenia Republiki Wenezueli Najświętszemu Sakramentowi” – pisze na swoim blogu ks. Miles Eduardo Useche Juliá. Kult Jezusa w Najświętszym Sakramencie stawał się wtedy wśród wiernych coraz bardziej popularny, szczególnie od momentu, kiedy to w 1882 r. w kościele de las Mercedes w Caracas zapoczątkowano praktykę wieczystej adoracji.
Czytaj także: Czy słyszeliście o tzw. efekcie motyla wywoływanym przez adorację eucharystyczną?

„Głównym propagatorem idei uroczystego poświęcenia był Juan Bautista Castro, kapelan kaplicy Wieczystej Adoracji, uhonorowany licznymi tytułami” – podaje autor. To właśnie z okazji nominacji księdza Juana Bautisty Castro na kolejnego (ośmego z kolei) arcybiskupa Caracas (1904-1915) zostało zwołane zgromadzenie narodowe. Wystąpiło ono z prośbą do episkopatu o poświęcenie Republiki na wieczność Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. Biskupi jednogłośnie na nią przystali i 2 lipca 1899 r. ówczesny arcybiskup Caracas, Críspulo Uzcátegui, wyg łosił Akt Poświęcenia.


Modlitwa Poświęcenia Wenezueli Najświętszemu Sakramentowi:

„Najwyższy Panie Wszechświata i Odkupicielu stworzenia,

Najłaskawszy Jezu, który w cudownym i nieopisanym akcie miłości, pozostałeś z nami w tym sakramencie aż do skończenia świata,

Stajemy u Twych stóp, aby ziemi i niebiosom obwieścić, że jesteś naszym jedynym królem i najświętszym władcą.

Ku Tobie kierujemy wszystkie nasze uczucia,

Tobie oddajemy się na służbę,

W Tobie pokładamy nasze nadzieje.

Ty jesteś naszym Bogiem

i nie będziemy mieli bogów cudzych przed Tobą;

W Twoje ręce składamy nasz los i przyszłość naszej ojczyzny.

Wielu z nas Cię obraziło i, jak syn marnotrawny, w swych grzesznych skłonnościach roztrwoniło Twoje dziedzictwo.

Przebacz nam, gdy ze skruszonym sercem wracamy do Twego domu i zanurzamy się w Twoje objęcia.

Przyjmij nas, Zbawicielu i wysłuchaj naszych próśb o to, by nastało wśród nas Twoje eucharystyczne królestwo.

Wznieś Swój tron i zakróluj w naszej Republice,

abyś właśnie tutaj odbierał szczególną cześć oraz

by nasz kraj mógł chlubić się tym niewymownym zaszczytem, nosząc imię Republiki Najświętszego Sakramentu.

Oddajemy Ci wszystko czym jesteśmy i co posiadamy

Niech Twoje ojcowskie spojrzenie spocznie na naszej ofierze,

czyniąc ją cenną i godną Twojej boskiej obecności;

Ponownie Cię błagamy, przygarnij nas, Panie, nie odrzucaj nas,

niech ten akt naszej miłości i wdzięczności

będzie odnawiany z pokolenia na pokolenie

za każdym razem z jeszcze większą gorliwością,

dopóki istniała będzie Wenezuela,

zapewniając sobie na zawsze miejsce w Twoim Najświętszym Sercu.

Niech tak się stanie w naszym życiu obecnym i przyszłym,

Na wieki wieków, Amen.”
Czytaj także: Adoracja przed Najświętszym Sakramentem i… podczas zmywania naczyń
Ponowienie poświęcenia podczas IV Kongresu Eucharystycznego

Warto przypomnieć, że w niedzielę 26 czerwca 2011 roku, na zakończenie IV Kongresu Eucharystycznego w Wenezueli, który odbywał się w Caracas w dniach 23-26 czerwca, również dokonano odnowienia aktu poświęcenia kraju Najświętszemu Sakramentowi. Przy tej okazji powierzono Wenezuelę jednocześnie opiece Matki Boskiej z Coromoto.

We mszy św. wzięło udział około 20.000 wiernych, ponad 1400 delegatów – uczestników kongresu eucharystycznego oraz biskupi wenezuelscy i ówczesny nuncjusz apostolski, a obecnie kardynał, Pietro Parolín.

W łączności z aktem poświęcenia w misję IV Kongresu Eucharystycznego wpisane zostało promowanie inicjatyw, które mają umacniać wiarę chrześcijańską w narodzie, rozpowszechnianie tworzenia Bractw Najświętszego Sakramentu, jak również troska o rozwój powołań kapłańskich i zakonnych, ponieważ, cytując kardynała Jorge Urosa Savino: „Od tego zależy przyszłość Kościoła w Wenezueli”.

...

Kraj pokutuje i to ostro.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:36, 17 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Strzelanina podczas nieoficjalnego referendum w Wenezueli. 2 osoby nie żyją
Strzelanina podczas nieoficjalnego referendum w Wenezueli. 2 osoby nie żyją

Dzisiaj, 17 lipca (07:52)

​Co najmniej 2 osoby zginęły, a 4 zostały ranne podczas zorganizowanego przez opozycję wenezuelską nieoficjalnego referendum o przyszłości kraju. Kraj rządzony przez prezydenta Nicolasa Maduro pogrąża się w kryzysie gospodarczym i politycznym.
Podczas strzelaniny zginęły co najmniej 2 osoby
/NATHALIE SAYAGO /PAP/EPA


Jak poinformowała koalicja ugrupowań opozycyjnych Jedność Demokratyczna, niezidentyfikowani napastnicy otworzyli ogień do tysięcy uczestników referendum w ubogiej dzielnicy Catia w stolicy kraju Caracas.

Ludzie rozbiegli się szukając schronienia, m.in. w pobliskim kościele.

Uczestnicy referendum mieli ustosunkować się do planów lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro rozpisania 30 lipca wyborów w celu wyłonienia zgromadzenia konstytucyjnego, które zajęłoby się opracowaniem nowej konstytucji i reorganizacją organów państwa. Wynik referendum nie będzie wiążący.

Obecne Zgromadzenie Narodowe (parlament) kontrolowane jest przez opozycję, która głośno domaga się ustąpienia prezydenta. Jego kadencja upływa w 2018 roku.

Maduro, były kierowca autobusu i były przywódca związkowy a zarazem jeden z najbliższych współpracowników poprzedniego prezydenta Hugo Chaveza, określił niedzielne referendum jako "nielegalne i pozbawione znaczenia".

Natomiast opozycja traktuje referendum jako akt nieposłuszeństwa obywatelskiego, po którym nastąpi "godzina zero", czyli prawdopodobnie ogólnokrajowy strajk i inne akcje przeciwko niepopularnemu prezydentowi.

Mimo podejmowanych przez Maduro prób poprawy sytuacji gospodarczej, 30-milionowy kraj coraz bardziej pogrąża się w kryzysie. Występują dotkliwe braki nawet najbardziej podstawowych towarów, a inflacja bije światowe rekordy.

Prezydent twierdzi, że Wenezuela padła ofiarą "wojny ekonomicznej" oraz, że protesty opozycji zmierzają do jego obalenia z pomocą Stanów Zjednoczonych. Waszyngton stanowczo odrzuca te twierdzenia.

...

Wyglada na prowokacje...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy