Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Na Malcie...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 85703
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:54, 02 Lip 2017    Temat postu: Na Malcie...

Malta – dzięki św. Pawłowi nie ma tu jadowitych żmij
Katarzyna Kozak | Lip 02, 2017
Tony Hisgett/Wikipedia
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Malta to wyjątkowa wyspa, gdzie na każdym kroku można spotkać katedry, sanktuaria, kapliczki, a zwykłe domy zdobią religijne płaskorzeźby przedstawiające świętych lub sceny z Biblii. Najważniejszym maltańskim świętym jest św. Paweł, któremu wyspa zawdzięcza swój chrześcijański charakter. Na każdym kroku czuć tutaj jego obecność.


M
alta to kraj, gdzie na powierzchni nieco mniejszej od Krakowa znajduje się ok. 359 kościołów katolickich. Katolikami jest tutaj ponad 90 proc. społeczeństwa, a kościoły są wypełnione po brzegi nie tylko podczas niedzielnych mszy świętych, lecz także w tygodniu. Swój chrześcijański charakter wyspa zawdzięcza św. Pawłowi, który ok. 58 roku odwiedził Maltę. Wcale tego nie planował, zmusiła go sytuacja.

Statek, którym jako więzień płynął w kierunku Rzymu, natrafił na niekorzystną pogodę, wiatr zrzucił go z kursu, a następnie dryfował przez wiele dni po nieznanych wodach. I kiedy wszyscy na pokładzie tracili nadzieję na ratunek, św. Paweł przemówił do żeglujących:

Teraz radzę wam być dobrej myśli, bo nikt z was nie zginie, tylko okręt. Tej nocy ukazał mi się anioł Boga, do którego należę i któremu służę, i powiedział: «Nie bój się, Pawle, musisz stanąć przed Cezarem i Bóg podarował ci wszystkich, którzy płyną razem z tobą». Bądźcie więc dobrej myśli, bo ufam Bogu, że będzie tak, jak mi powiedziano. Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy (Dz 27, 22-26).

Tak też się stało. Piętnastego dnia po sztormie okręt roztrzaskał się o skały, ale 270 osób, które były na pokładzie, ocalało.
Czytaj także: Co powiesz na spacer po greckich ruinach? Dobry sposób na stres!


Święty Paweł i maltańska żmija

Apostoł postawił najpierw stopę na niewielkiej wyspie, nazwanej później Wyspą św. Pawła. To właściwie dwie niewielkie, widoczne z Malty wyspy leżące tuż przy… Zatoce św. Pawła. Łatwo je rozpoznać, ponieważ na jednej stoi widoczny z oddali 12-metrowy pomnik apostoła, wzniesiony w połowie XX wieku.

Przy Zatoce św. Pawła znajduje się również źródło, z którego apostoł czerpał wodę po wyjściu na ląd, a nieopodal znajduje się kościół Dobrego Ognia, wzniesiony w miejscu, gdzie święty siedział przy ognisku i rozprawił się ze żmiją. O tych wydarzeniach również pisze w Dziejach Apostolskich św. Łukasz, który podróżował razem ze św. Pawłem:

Kiedy Paweł nazbierał wielką naręcz chrustu i dołożył do ognia, żmija, która wypełzła na skutek gorąca, uczepiła się jego ręki. Gdy tubylcy zobaczyli gada, wiszącego u jego ręki, mówili jeden do drugiego: «Ten człowiek jest na pewno mordercą, bo choć wyszedł cało z morza, bogini zemsty nie pozwala mu żyć». On jednak strząsnął gada w ogień i nic nie ucierpiał. Tamci spodziewali się, że opuchnie albo nagle padnie trupem. Lecz gdy długo czekali i widzieli, że nie stało mu się nic złego, zmieniwszy zdanie, mówili, że jest bogiem (Dz, 28, 3-6).

Maltańska legenda głosi, że od tego wydarzenia węże na Malcie przestały być jadowite.
Czytaj także: Bazylika Ta’ Pinu. Miejsce, w którym Maryja przemówiła z obrazu


Publiusz, pierwszy biskup Malty

Święty Paweł przebywał na Malcie przez trzy miesiące i był przez ten okres więźniem. Przetrzymywano go w grocie wykutej w skale, w Rabacie. Już w średniowieczu nad grotą zbudowano świątynię nazywaną kościołem św. Pawła za Murami – ponieważ znajdowała się poza ówczesnym miastem. Obecna budowla pochodzi z końca XVI wieku i znajduje się niemal w samym centrum Rabatu. Do kościoła św. Pawła za Murami można wejść tylko podczas nabożeństwa wcześnie rano oraz wieczorem. W ciągu dnia kościół jest niedostępny dla zwiedzających. Można za to zwiedzić grotę, w której św. Paweł był przetrzymywany. Głównym obiektem jest tam posąg apostoła wykuty w białym marmurze, przed którym modlił się w 1990 roku podczas swojej pielgrzymki na Maltę papież Jan Paweł II.

Blisko Rabatu znajduje się miasto Mdina, będące pierwszą stolicą wyspy, gdzie znajduje się okazała katedra św. Pawła. Została ona zbudowana, jak mówi tradycja, na miejscu domu Publiusza, którego wg przekazów św. Paweł uczynił pierwszym biskupem Malty. Zanim to jednak się stało, św. Paweł uzdrowił jego ojca. To wydarzenie również opisał św. Łukasz:

W sąsiedztwie tego miejsca znajdowały się posiadłości namiestnika wyspy, imieniem Publiusz, który nas przyjął i po przyjacielsku przez trzy dni gościł. Ojciec Publiusza leżał właśnie chory na gorączkę i biegunkę. Paweł poszedł do niego i pomodliwszy się, położył na niego ręce, i uzdrowił go. Po tym wydarzeniu przychodzili również inni chorzy na wyspie i byli uzdrawiani. Oni to okazali nam wielki szacunek, a gdy odjeżdżaliśmy, przynieśli wszystko, co nam było potrzebne (Dz, 28, 7-10).
Czytaj także: Archeolodzy odkryli wcześniej niewidoczny napis na przedmiocie sprzed 2600 lat


Relikwia św. Pawła

W Valettcie znajduje się kościół św. Pawła Rozbitka, mimo że apostoł prawdopodobnie nigdy tutaj nie przebywał, a sama stolica Malty powstała wiele lat później. Nie jest łatwo do niego trafić – leży przy jednej z wąskich uliczek, wtopiony w ciąg kamienic. Informuje o nim jedynie drewniana tablica, postawiona w poprzek chodnika.

Kościół jest wyjątkowy – niewielki, kameralny i cichy. Ze względu na położenie oraz bliskie sąsiedztwo popularnej wśród turystów katedry św. Jana Chrzciciela, trafia tu niewiele osób. Do świątyni wchodzi się od zakrystii. Pierwsze wrażenie to ogromny kontrast ze światem na zewnątrz – ciemne wnętrze, chłód, cisza i spokój. Do tego przepych i mnóstwo ornamentów.

Znajdują się tutaj dwa ważne przedmioty kultu związane z Apostołem Narodów. Pierwszy z nich to fragment rzymskiej marmurowej kolumny, na której został ścięty św. Paweł. Przekazał ją na początku XIX wieku papież Pius VII, kiedy na Malcie szalała epidemia cholery. Kolumna miała ocalić wyspę. Pozostała część kolumny znajduje się w rzymskim opactwie Tre Fontane. Drugim cennym przedmiotem, jednym z najważniejszych dla Maltańczyków, jest relikwia św. Pawła – fragment kości nadgarstka, przechowywany w figurce przypominającej dłoń.

Malta dwukrotnie w ciągu roku w wyjątkowy sposób czci św. Pawła. Najpierw 10 lutego Maltańczycy obchodzą święto Rozbicia się okrętu św. Pawła na Malcie, a następnie 29 czerwca świętują uroczystość apostołów Piotra i Pawła. W te dni maltańskie miasta są przyozdabiane kwiatami i kolorowymi chorągwiami i odbywają się uroczyste procesje ku czci Apostoła Narodów.

...

Istotnie byle panstwo zakonne ale nie do porownania z potworkiem krzyzackim jakiego mielismy. Rozne byly to zakony jak widac. Sprowadzili do Polski nie tych co trzeba. To tez byla pokuta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 85703
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:22, 17 Paź 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Dziennikarka oskarżała premiera o korupcję, zginęła w zamachu bombowym
Dziennikarka oskarżała premiera o korupcję, zginęła w zamachu bombowym

Dzisiaj, 17 października (06:07)

Dauphne Caruana Galizia, najbardziej znana maltańska dziennikarka śledcza, zginęła w zamachu bombowym. Prowadziła popularnego bloga, w którym pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków.

53-letnia dziennikarka zginęła w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Eksplodował samochód, którym jechała.

Premier Malty Joseph Muscat, wielokrotnie oskarżany przez nią, potępił zabójstwo. Nazwał je "barbarzyńskim atakiem na wolność prasy". Nie spocznę, dopóki nie zatriumfuje sprawiedliwość. Nasz kraj na nią zasługuje - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym. Wszyscy wiedzą, że Caruana Galizia była ostrym krytykiem mojej osoby, zarówno jako polityka, jak i człowieka, jednak nic nie może usprawiedliwić takiego barbarzyństwa - oznajmił.

Muskat, premier Malty, najmniejszego, 400-tysięcznego państwa w Unii Europejskiej, w czerwcu został po raz drugi szefem rządu z ramienia socjaldemokratycznej Partii Pracy, która wygrała wybory parlamentarne.

Wcześniej opozycja wezwała go do ustąpienia w związku z zarzutami korupcyjnymi Galizii, dotyczącymi jego żony i bliskich współpracowników. Oskarżając premiera, dziennikarka powoływała się na dokumenty małego maltańskiego banku, które miały być dowodem, że jego żona była właścicielką firmy w Panamie. Pomiędzy firmą a rachunkami banku w Azerbejdżanie miały krążyć wielkie sumy pieniędzy.

Muscat i jego żona odrzucili oskarżenia, a także oskarżyli Galizię o zniesławienie. Wkrótce po tym partia Muscata z łatwością wygrała w czerwcu przedterminowe wybory parlamentarne.
Dauphne Caruana Galizia
/THE MALTA INDEPENDENT HANDOUT /PAP/EPA

Gdziekolwiek spojrzysz, sami oszuści. Sytuacja jest beznadziejna - napisała w ostatnim poście, opublikowanym w swoim blogu w poniedziałek rano. W jednym z wcześniejszych wpisów - w zeszłym roku - zauważyła: "Życie publiczne na Malcie jest wypełnione niebezpiecznymi, chwiejnymi ludźmi, którzy nie mają ani zasad, ani skrupułów".

Telewizja maltańska podała, że Galizia przed dwoma tygodniami złożyła na policji skargę, że otrzymuje pogróżki. Stacja nie podała żadnych szczegółów.

...

Co to jest? Ruski swiat robi sie na Zachodzie. Katolonia teraz Malta! Z dala od Zachodu!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 85703
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:49, 18 Paź 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
​Malta prosi FBI i europejskich ekspertów o pomoc w śledztwie dot. zamachu na dziennikarkę
​Malta prosi FBI i europejskich ekspertów o pomoc w śledztwie dot. zamachu na dziennikarkę

Wczoraj, 17 października (20:42)

Rząd Malty zwrócił się do funkcjonariuszy amerykańskiego FBI i europejskich ekspertów sądowych o przybycie na wyspę, by pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie zamachu, w którym zginęła maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia - podało MSW. 53-letnia dziennikarka i blogerka, która pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, zginęła w poniedziałek na północy Malty, gdy eksplodował samochód, którym jechała.
53-letnia dziennikarka i blogerka, która pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, zginęła w poniedziałek na północy Malty, gdy eksplodował samochód, którym jechała.
/DOMENIC AQUILINA/ THE MALTA INDEPENDENT HANDOUT /PAP/EPA


Zamach na dziennikarkę potępił arcybiskup Malty Charles Scicluna, podkreślając, że czyni to "z najwyższą stanowczością". Następnie dostojnik wyraził solidarność ze wszystkimi dziennikarzami i zachęcił, by "bronili prawdy, nie bojąc się nikogo".

Z kolei w Radiu Watykańskim abp Scicluna powiedział: "Śmierć Daphne Caruany Galizii napełnia nas smutkiem, ale także determinacją, by dalej bronić demokracji do samego końca".

Wolność wypowiedzi i nietykalność dziennikarzy to fundamenty każdej demokracji - zauważył hierarcha z Malty. Zaapelował do swego narodu o jedność, bo - jak zaznaczył - "atak na wolność dotyczy wszystkich".

Nie możemy tracić nadziei ani dać się zastraszyć przez kogoś, kto chce uciszyć wszystkich po to, by logika przemocy przeważyła. Nigdy na to nie pozwolimy - oświadczył dostojnik Kościoła na Malcie.

W imieniu włoskiego rządu bliskość z rodziną zabitej dziennikarki wyraził podsekretarz stanu ds. europejskich Sandro Gozi. Jednocześnie poinformował, że Rada Ministrów zapewniła władze Malty o solidarności i wsparciu.

...

Straszny koszmar.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 85703
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:48, 04 Gru 2017    Temat postu:

Na Malcie zatrzymano osiem osób ws. zabójstwa dziennikarki

Dzisiaj, 4 grudnia (10:29)

Maltańska policja zatrzymała osiem osób w związku z zabójstwem dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii, która zginęła 16 października w wybuchu bomby - ogłosił premier Malty Joseph Muscat.
REKLAMA
BREAKING NEWS: eight suspects arrested in #DaphneCaruanaGalizia murder investigation as Prime Minister @JosephMuscat_JM addresses an urgent press conference ���� #lovinmalta #malta #maltagozo #malteseislands #maltanews #news #daphne #DCG #endimpunity #watch [link widoczny dla zalogowanych] — Lovin Malta (@LovinMalta) 4 grudnia 2017

Wszyscy zatrzymani są obywatelami Malty, niektórzy z nich byli wcześniej znani policji - powiedział premier.

Policja ma 48 godzin, by ich przesłuchać i postanowić, czy mają im zostać postawione zarzuty.

56-letnia Caruana Galizia prowadziła popularnego bloga, w którym pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków. 16 października jej samochód został wysadzony w powietrze. Kobieta zginęła na miejscu.

...

W ogole ruski swiat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 85703
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:54, 06 Gru 2017    Temat postu:

RMF 24
Malta: Trzech mężczyzn oskarżonych ws. zabójstwa dziennikarki
Malta: Trzech mężczyzn oskarżonych ws. zabójstwa dziennikarki

Dzisiaj, 6 grudnia (05:15)

Trzech obywateli Malty zostało oskarżonych w związku z zabójstwem walczącej z korupcją dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii - twierdzą tamtejsze media, powołując się na źródła sądowe. Mężczyźni - w tym dwaj bracia - mieli dokonać zamachu bombowego, w którym 16 października zginęła Galizia.
Jeden z mężczyzn zatrzymanych ws. zabójstwa dziennikarki
/DOMENIC AQUILINA /PAP/EPA

W poniedziałek maltańska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o udział w zabójstwie dziennikarki. Siedmiu podejrzanych zostało zwolnionych po wpłaceniu kaucji.

W areszcie śledczym pozostało trzech mężczyzn w wieku od 53 do 55 lat. We wtorek zostali oskarżeni m.in. o skonstruowanie bomby, która zabiła dziennikarkę, posiadanie broni i udział w organizacji przestępczej. Oskarżeni nie przyznali się do postawionych im zarzutów.
Według maltańskich mediów mają kryminalną przeszłość i byli znani policji.
Pisała o powiązaniach polityków i gangsterów

53-letnia Daphne Caruana Galizia na popularnym blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków i na skandalach. Atakowała premiera Josepha Muscata, a ostatnio także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między politykami i spółkami-krzakami.

16 października samochód Caruany Galizii został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Kobieta zginęła na miejscu.

Śmierć popularnej dziennikarki i blogerki wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami.

(ug)
RMF FM/PAP

...

Mafia potwierdzila ze pisala prawde.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy