Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Iran - widmo śmierci krąży nad reżimem !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:36, 08 Mar 2016    Temat postu:

Iran przeprowadził testy rakiet balistycznych. Złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ
8 marca 2016, 17:32
• Iran wystrzelił rakiety balistyczne
• Według irańskich mediów miały one pokazać zdolność Iranu do odpierania zagrożeń
• Jedna z rakiet miała przelecieć 700 km
• Irańskim testom przyglądają się Amerykanie
• Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ zabrania Iranowi przeprowadzanie takich testów

Iran przeprowadził kolejne testy rakietowe. Państwowa telewizja poinformowała o wystrzeleniu kilku rakiet balistycznych z różnych miejsc w kraju. Powołała się przy tym na informacje Gwardii Republikańskiej.

Dzisiejsze próby balistyczne miały według irańskich mediów pokazać zdolność Teheranu do odstraszania przeciwników i do odpierania zagrożeń. Irańska telewizja nie poinformowała z jakich dokładnie miejsc zostały wystrzelone rakiety, choć pojawiła się informacja, że jedna z nich przeleciała 700 kilometrów.

Telewizja pokazała natomiast wystrzelenie pocisku Emad, najbardziej zaawansowanego spośród produkowanych przez Iran. Eksperci, którzy oceniali próbę w zachodnich mediach zgodnie uznali jednak, że stacja pokazała wystrzelenie rakiety, jakiego dokonano w październiku ubiegłego roku. Za ówczesny test Stany Zjednoczone nałożyły na Iran nowe sankcje.

Wszystko dzieje się w czasie, gdy w życie weszło porozumienie nuklearne Zachodu z Iranem. Ma ono znieść sankcje na Teheran, który z kolei ma ograniczyć program atomowy. Według przyjętej niedawno rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, testy balistyczne Iranu także są zabronione. Iran wielokrotnie podkreślał jednak, że żaden z pocisków balistycznych nie jest przystosowany do przenoszenia głowic atomowych.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że uważnie przyglądają się rozwojowi zdarzeń. Pragnący zachować anonimowość urzędnik amerykańskiej administracji poinformował, że sprawa może zostać przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
IAR

...

TAK SIE PODPISUJE UKLADY Z BESTIAMI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:05, 26 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Sankcje dla dwóch firm z Iranu za udział w programie rakietowym
- Shutterstock

Amerykańskie ministerstwo skarbu nałożyło w czwartek sankcje na dwie irańskie firmy za ich udział w programie rakiet balistycznych prowadzonym przez Teheran. Kara dotknęła również dwóch brytyjskich biznesmenów za pomoc dla Gwardii Rewolucyjnej.

Stany Zjednoczone wpisały na czarną listę firmy Shahid Nuri Industries i Shahid Movahed Industries, odcinając je od międzynarodowych źródeł finansowania. Według Waszyngtonu współpracowały one z innym podmiotem, Shahid Hemmat Industrial Group (SHIG), który zdaniem Amerykanów odpowiada za irański program balistyczny.
REKLAMA
REKLAMA


Sankcjami objęto także Jeffreya Johna Jamesa Ashfielda i Johna Edwardsa za udzielanie wsparcia irańskim liniom lotniczym Mahan Air. USA podkreśliły, że z zysków przewoźnika finansowane są zakupy broni dla Gwardii Rewolucyjnej.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazuje Iranowi prób z rakietowymi pociskami balistycznymi.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który jest zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test. Władze w Teheranie podkreślają, że żaden z krajowych pocisków rakietowych nie jest przystosowany do przenoszenia broni atomowej.

W styczniu br. ministerstwo finansów USA poinformowało o nałożeniu sankcji na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

...

TO NIE SA KWESTIE BIZNESOWE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:48, 30 Mar 2016    Temat postu:

Iran działa wbrew rezolucjom ONZ
30 marca 2016, 01:20
• Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji RB ONZ
• Takie słowa pojawiły się we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna

Najnowsze próby balistyczne Teheranu testowały pociski "z natury zdolne do przenoszenia broni jądrowej" i zostały przeprowadzone wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - widnieje w liście.


Mocarstwa zaproponowały, by RB podjęła dyskusje ws. udzielenia "stosownej odpowiedzi" na niewypełnienie przez Iran swoich zobowiązań - pisze Reuters.

Dokument wysłano także do ambasadora Hiszpanii przy ONZ Romana Oyarzuna Marchesiego, jako że to Hiszpania była wyznaczona do koordynowania dyskusji ws. omawianej rezolucji.

W liście dodano, że wspomniane próby balistyczne nie naruszały samego porozumienia nuklearnego między Iranem, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i USA, ale odpowiednie postanowienia cytowanej rezolucji.

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż programu nuklearnego. "Wzywa" Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność RB dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.


W zawartym 14 lipca 2015 roku porozumieniu Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu nuklearnego i zrezygnowania z dążenia do uzyskania broni nuklearnej. Teheran przystał wówczas także na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. W zamian rozpoczął się proces znoszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran przez Zachód.

Jednak po przeprowadzonej na jesieni ubiegłego roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Ale w marcu b.r. Iran przeprowadził kolejne testy tego typu pocisków. Zdaniem irańskiego MSZ próby te nie naruszają rezolucji ONZ.
PAP

....

Taki to zescie ,,pokoj" wynegocjowali...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:49, 09 Kwi 2016    Temat postu:

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24
Drukuj

Iran porzuca tradycyjną metodę wyceniania ropy naftowej
08.04.2016r. 11:28

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na agencję Bloomberg, Iran porzuca tradycyjną metodę wyceniania ropy naftowej, aby uskutecznić walkę o udziały rynkowe utracone w wyniku zdjętych w tym roku sankcji. Mieszanka Forozan Blend od Iranu ma być wyceniona w maju taniej od oferty Arab Medium od saudyjskiego Saudi Aramco – głównego rywala Irańczyków z NIOC na rynku.
Podczas gdy producenci ropy z OPEC – Arabia Saudyjska, Katar i Wenezuela, a także Rosja niebędąca w kartelu, mają się spotkać 17 kwietnia w Doha, aby omówić perspektywy skoordynowanej polityki na rzecz ustabilizowania cen ropy, Iran zamierza dalej pompować jak najwięcej surowca na rynek.
Saudyjczycy już zapowiedzieli, że bez udziału Teheranu „i innych producentów” porozumienie o zamrożeniu wydobycia nie zostanie wdrożone. Do inicjatywy nie zamierzają się także przyłączać Amerykanie, którzy zostawiają regulację cen rynkowi - przypomina BiznesAlert.pl.
Wojciech Jakóbik

...

Tu ciekawy serwis iformacyjny, Czyli beda rzucac rope za bezcen...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:33, 11 Kwi 2016    Temat postu:

Rosja dostarczyła Iranowi wyrzutnie rakietowe
2016-04-11 14:28
Wyrzutnia rakietowa S-300 (fot. Wikmedia commons/Kremlin.ru)

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Hossein Jaberi-Ansari , poinformował, że Rosja dostarczyła Iranowi pierwszą partię przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych S-300.

Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 w 2007 roku. Rzecznik resortu poinformował, że "pierwszy etap porozumienia został właśnie zrealizowany". Na razie nadal nie wiadomo ile dokładnie wyrzutni ma otrzymać Iran w ramach umowy.
REKLAMA




Kontrowersyjne porozumienie dostało zielone światło po tym jak sześć państw, w tym m.in. USA, Rosja czy Chiny zawarły umowę, która ma na celu ograniczenie potencjału nuklearnego kraju. Umowa zakłada, że Iran miałby zrezygnować ze swojego arsenału, w zamian za co sankcje wobec tego kraju zostałyby zniesione.

Władimir Putin uchylił podjął jednak decyzję o uchyleniu zakazu, co wywołało krytykę ze strony Unii Europejskiej oraz USA. Jednocześnie władze Iranu twierdzą, że budowany przez nich arsenał broni nuklearnej ma mieć "charakter pokojowy". Izrael i USA obawiają pociski mogłyby być wykorzystywane do ochrony irańskich obiektów jądrowych. S-300, wykonany przez Rostec, może być używany przeciwko wielu celom, w tym do zestrzelania innych pocisków.

BBC News

...

Dziekujemy Zachodowi za ,,pokoj" z Teheranem. WY BYDLAKI POWINNISCIE WISIEC!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:48, 23 Kwi 2016    Temat postu:

Rosyjski tankowiec spłonął w drodze do Iranu
wyślij
drukuj
kf, pszl | publikacja: 23.04.2016 | aktualizacja: 18:25 wyślij
drukuj
Na pokładzie tankowca było 11 marynarzy (fot. Igor Garin/Epsilon/Getty Images)
Rosyjski marynarz zginął w pożarze tankowca na Morzu Kaspijskim. Jednostka „Palflot2” zapaliła się 110 kilometrów od wybrzeża Azerbejdżanu i 800 kilometrów od najbliższego rosyjskiego portu w Astrachaniu.

Iran zwiększa wydobycie ropy. Będą kolejne spadki cen paliw
Jak informują w sobotę po południu rosyjskie agencje, ogień zlokalizowano, ale wciąż trwa akcja gaśnicza. Tankowiec – zapewniają – nie miał w zbiornikach paliwa, ale wodę.

Na pokładzie było 11 marynarzy. Jeden zginął w płomieniach, a dziesięciu zdołano ewakuować. W akcji ratowniczej uczestniczyły jednostki azerbejdżańskie.

Według agencji Interfax, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie w związku z ewentualnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu morskim. „Palflot2” jest zarejestrowany w rosyjskim porcie Taganrog. Płynął z Azerbejdżanu do Iranu.
IAR

...

Łotrom sie nie udaja ich matactwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:43, 16 Cze 2016    Temat postu:

USA ma tajną umowę z Iranem? Chodzi o podział Iraku
Dodano wczoraj 17:16
USA, Iran / Źródło: Fotolia / TR
Stany Zjednoczone mają z Iranem umowę, dotyczącą podziału stref walki z Państwem Islamskim w Iraku – dowiedziała się Wirtualna Polska.

Źródła w irackiej administracji potwierdzają, że za wyzwalanie północnej części kraju odpowiadają Amerykanie, którzy wsparcie maja głównie od kurdyjskich Peszmergów. Z kolei Iran ma grać czołową rolę w środkowej części, przede wszystkim w prowincji Anbar.

Irakijczycy mówią zatem wprost, że to Amerykanie wyzwolą Mosul. Centrum operacji przeciwko Państwu Islamskiemu znajduje się jednak teraz w Faludży na obrzeżach Bagdadu. Tam Amerykanie angażują się tylko w walkę z IS z powietrza. – Faludża jest dla Państwa Islamskiego ważniejsza nawet niż Mosul. Bo oni wiedzą, że w Mosulu są gośćmi, podczas gdy w Faludży czują się jak u siebie – mówi anonimowy informator w rozmowie z Wirtualną Polską. To z kolei jednak powoduje, iż szyickie siły doprowadzają do jeszcze większego rozlewu krwi na tym terenie.

– Jeśli Bagdad chce wyzwolić tereny sunnickie zajęte przez kalifat, to musi się posługiwać formacjami szyickimi, które są obecnie najbardziej efektywnymi siłami jakie ma do dyspozycji – tłumaczy w rozmowie z WP Tomasz Otłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i Bliskiego Wschodu. – To wszystko oznacza z kolei milczące przyzwolenie na “akty przemocy” wobec sunnitów ze strony szyickich bojowników, i to się właśnie zaczyna dziać i w Faludży – dodaje.
Państwo Islamskie

Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).

Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.

Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.

Po ekspansji IS na terytoria Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone podjęły 8 sierpnia 2014 roku na terenie Iraku interwencję lotniczą przeciwko dżihadystom. 23 września 2014 roku, po ogłoszeniu „strategii Obamy” i uformowaniu koalicji międzynarodowej, rozszerzono operację lotniczą na Syrię.
wprost.pl

SKANDAL! JAK STALIN Z HITLEREM!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:27, 04 Sie 2016    Temat postu:

USA wysłały do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce
Dodano dzisiaj 14:56
Dolary (fot. Lightboxx/fotolia.pl)
W środę „Wall Street Journal” poinformował, że nieoznakowany samolot w styczniu przywiózł ze Stanów Zjednoczonych do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce.

„Wall Street Journal” poinformował o tej operacji powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników oraz pracowników Kongresu. Dziennik podkreślił, że w czasie, kiedy samolot z gotówką lądował na irańskim lotnisku, rząd w Teheranie zwolnił z więzienia czterech obywateli USA. Wśród nich był dziennikarz „Washington Post” Jason Rezaian. Ponadto wypuszczono Jasona Rezaiana, kaznodzieję Saeeda Abediniego, wojskowego Amira Hekmatiego oraz Nosratollaha Hospaui.

Jak poinformował John Kirby, rzecznik Departamentu Stanu, pieniądze były pierwszą ratą kwoty, którą Stany Zjednoczone zgodziły się zapłacić Iranowi w związku z sądowym sporem dotyczącym zakupu broni przez ten kraj. Pojawiły się jednak opinie, że rząd USA postanowił zapłacić Iranowi za uwolnienie czterech Amerykanów.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. kandydat na prezydenta USA Donald Trump. "Nasza niekompetentna sekretarz stanu Hillary Clinton jako pierwsza rozpoczęła rozmowy, aby wypłacić Iranowi, w gotówce, 400 milionów dolarów. Skandal!" - napisał na Twitterze. Zdaniem Republikanów, pieniądze zapłacone Iranowi były okupem, który zachęci ten kraj do kolejnych zatrzymań amerykańskich obywateli. "WSJ" podkreślił, że prezydent Barack Obama nie poinformował obywateli o wysłaniu pieniędzy do Iranu.


/ Źródło: Wall Street Journal, usatoday.com

...

Zaplacili okup?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:49, 05 Sie 2016    Temat postu:

400 milionów dolarów okupu dla Iranu? Biały Dom odpiera zarzuty
Dodano dzisiaj 08:04
Biały Dom / Źródło: Fotolia / Orhan Çam
Biały Dom w środę zdementował informacje o tym, że Stany Zjednoczone zapłaciły Iranowi okup za uwolnienie pięciu amerykańskich więźniów.

Sekretarz prasowy Białego Domu Josh Earnest stwierdził, że pieniądze, które wysłano do Iranu to rozliczanie toczącego się od dawna sporu, dotyczącego zakupu broni. To sprawa jeszcze sprzed rewolucji islamskiej z 1979 roku. Sekretarz stanu USA John Kerry zaprzeczył z kolei, że USA zapłaciły okup w zamian za uwolnienie więźniów. Przekonywał, że „to nie jest polityka Stanów Zjednoczonych”.

Przypomnijmy, w środę „Wall Street Journal” poinformował, że nieoznakowany samolot w styczniu przywiózł ze Stanów Zjednoczonych do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce. Dziennik napisał o tej operacji powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników oraz pracowników Kongresu. Podkreślono, że w czasie, kiedy samolot z gotówką lądował na irańskim lotnisku, rząd w Teheranie zwolnił z więzienia czterech obywateli USA. Wśród nich był dziennikarz „Washington Post” Jason Rezaian. Ponadto wypuszczono Jasona Rezaiana, kaznodzieję Saeeda Abediniego, wojskowego Amira Hekmatiego oraz Nosratollaha Hospaui.

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby przekonywał, że pieniądze były pierwszą ratą kwoty, którą Stany Zjednoczone zgodziły się zapłacić Iranowi za niedostarczoną broń zakupioną przed 1979 r. Po rewolucji islamskiej USA anulowały tę transakcję, a pieniądze, które z powrotem należały się Iranowi były zamrożone w amerykańskich bankach. Ponieważ instytucje finansowe Iranu zostały całkowicie odcięte od globalnego systemu bankowości elektronicznej, pieniądze musiały być wysłane w gotówce.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. kandydat na prezydenta USA Donald Trump. "Nasza niekompetentna sekretarz stanu Hillary Clinton jako pierwsza rozpoczęła rozmowy, aby wypłacić Iranowi, w gotówce, 400 milionów dolarów. Skandal!" - napisał na Twitterze. Zdaniem Republikanów, pieniądze zapłacone Iranowi były okupem, który zachęci ten kraj do kolejnych zatrzymań amerykańskich obywateli.


/ Źródło: Wall Street Journal, BBC

...

Jak zwał tak zwał a fakty sa faktami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:42, 16 Sie 2016    Temat postu:

Iran: były prezydent z zakazem wychodzenia do teatru
zdr/
2016-08-16, 17:37
Były prezydent Iranu Mohammad Chatami otrzymał sądowy zakaz uczęszczania do teatru - poinformowały irańskie media. Od lat prasa w tym kraju jest objęta zakazem informowania o popularnym polityku związanym z obozem reformatorskim i publikowania jego zdjęć.
Flickr/thierry ehrmann

Świat
W Iranie zatrzymano osobę podejrzaną o...

Świat
Iran: zabili fizyka. Wyjawił atomowe...

Według relacji mediów w Teheranie 72-letniemu Chatamiemu wymiar sprawiedliwości zakazał w ubiegłym tygodniu wizyty w jednym ze stołecznych teatrów.



We wtorek prokurator Abbas Dżafari Dolatabadi potwierdził w rozmowie z agencją prasową ILNA medialne doniesienia; zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podjął nie on, lecz sądowy wydział ds. islamskich duchownych.



Zakaz wywołał w kraju falę krytyki wobec władz. - Jak można zakazywać wizyty w teatrze tak poważanej osobie jak Chatami? - podkreślił związany z obozem reformatorów deputowany Elias Hazrati w rozmowie z portalem informacyjnym Borna. - Wymiar sprawiedliwości będzie musiał w końcu wytłumaczyć się ze swoich absurdalnych decyzji w sprawie byłego prezydenta - dodał.



Zarzucił oszustwa wyborcze



Chatami, prezydent Iranu w latach 1997-2005, w 2009 roku zarzucił oszustwa wyborcze w wyborach prezydenckich twardogłowemu Mahmudowi Ahmadineżadowi, późniejszemu szefowi państwa. Od tego czasu obowiązuje sądowy zakaz informowania o Chatamim i publikowania jego zdjęć. Stosują się do niego praktycznie wszystkie krajowe media - ocenia agencja dpa. W zeszłym roku władze zakazały byłemu szefowi państwa udziału w weselu.



Obecny prezydent, uznawany za polityka umiarkowanego i pragmatyka Hasan Rowhani, i przedstawiciele opcji reformatorskiej wielokrotnie krytykowali zakaz. Rowhani określił go wręcz jako "pozbawiony podstaw prawnych żart", ale - jak pisze dpa - nawet on nie był w stanie zlikwidować nałożonych restrykcji.



PAP

..

Takiemu obozowi koncenracyjnemu zahut zniosl sankcje...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:33, 19 Sie 2016    Temat postu:

USA potwierdziły przekazanie Iranowi pieniędzy po uwolnieniu więźniów. „Okupu nie było!”
wyślij
drukuj
łz,az | publikacja: 19.08.2016 | aktualizacja: 08:07 wyślij
drukuj
Amerykańskie władze mają przekazać Iranowi łącznie 1,7 mld dolarów (fot. The White House)
Waszyngton przyznał, że uzależnił przekazanie Iranowi 400 milionów dolarów od uwolnienia amerykańskich zakładników. Zdaniem Departamentu Stanu nie można tego traktować w kategorii okupu, ponieważ były to dwie osobne sprawy.

Okupu nie było? Kerry zaprzecza, by USA zapłaciły Iranowi
W styczniu doszło do wymiany zakładników między Waszyngtonem a Teheranem. Iran uwolnił 5 Amerykanów, Stany Zjednoczone – 7 Irańczyków. Jeszcze tego samego dnia Amerykanie wysłali do Iranu samolot wyładowany 400 milionami dolarów w gotówce.

Pieniądze były oficjalnie pierwszą ratą zapłaconą przez USA Iranowi z łącznej kwoty 1,7 mld dolarów w ramach ugody kończącej 35-letni spór prawny. Spór dotyczył niedostarczenia zamówionego przez Teheran amerykańskiego sprzętu wojskowego. Biały Dom wycofał się z umowy po wybuchu irańskiej rewolucji w 1979 roku.

Republikanie demaskują

Republikanie zarzucali prezydentowi Barackowi Obamie przekazanie Teheranowi pieniędzy było de facto zapłaceniem okupu. Dowodem na to miał być fakt, że amerykański odrzutowiec z pieniędzmi wytarował dopiero gdy samolot Swiss Air z zakładnikami opuścił przestrzeń powietrzną Iranu.

W czwartek rzecznik Departamentu Stanu John Kirby potwierdził, że przekazanie gotówki władzom w Teheranie zostało opóźnione do momentu gdy zakładnicy byli bezpieczni. Przekonywał jednak, że było to działanie celowe.
#wieszwiecej | Polub nas
– Byłoby niemądre, nierozważne i nieodpowiedzialne nie skorzystanie z takiej formy nacisku – wyjaśnił Kirby. Zapewnił również, że sprawa zwrotu pieniędzy była przedmiotem osobnych negocjacji związanych z porozumieniem nuklearnym i nie był to okup za zakładników.

– Gdy zawarliśmy porozumienie nuklearne, więźniowie zostali uwolnieni i był to dobry moment, aby w ten sposób rozwiązać zaistniały spór – uciął sprawę sekretarz stanu John Kerry. – USA nie płacą okupów – zaznaczył. IAR

...

Nie okup tylko ,,przekaznie pieniedzy". Dialektyka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:22, 28 Sie 2016    Temat postu:

Członek zespołu negocjacyjnego Iranu podejrzany o szpiegostwo
zdr/
2016-08-28, 16:10
W Iranie aresztowano pod zarzutem szpiegostwa członka zespołu negocjacyjnego tego kraju, który wynegocjował z sześcioma mocarstwami porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformował w niedzielę rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Flickr/Nick Taylor

Świat
Incydent między okrętami USA i Iranu. Mowa o...

Świat
Iran: były prezydent z zakazem wychodzenia do...

Aresztowanego zwolniono po kilku dniach za kaucją, ale śledztwo przeciwko niemu trwa. Rzecznik nie ujawnił jego tożsamości. Powiedział jedynie, że to szpieg, który zinfiltrował irańską ekipę negocjacyjną.



W lipcu 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.



Stopniowe znoszenie sankcji



Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.



Dogmatyczni politycy irańscy byli temu porozumieniu przeciwni, twierdząc, iż Iran skapitulował wobec żądań Stanów Zjednoczonych.

PAP

...

Absurd jak za Stalina. Na stanowiskach sami ,,zdrajcy".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:33, 29 Sie 2016    Temat postu:

Iran: rosyjskie rakiety wokół obiektu nuklearnego Fordo
prz/
2016-08-29, 11:08
Wojsko irańskie przystąpiło do rozmieszczania dostarczonego przez Rosję rakietowego systemu obrony powietrznej S-300 wokół podziemnego obiektu nuklearnego Fordo - poinformowały państwowe media irańskie.
Zdj. ilustracyjne, Fot. commons.wikimedia.com/Yuriy Lapitskiy/CC BY-SA 2.0

Świat
Amerykanie nie są pewni, czy Rosjanie...

Na nagraniu wideo pokazanym w niedzielę wieczorem przez państwową telewizję widać ciężarówki jadące w kierunku Fordo, ok. 100 km na południe od Teheranu, i ustawione już wyrzutnie pocisków rakietowych. Nie ujawniono, czy system osiągnął już pełną zdolność operacyjną.


Irańska agencja prasowa Fars informuje, że Iran wykorzysta rosyjskie rakiety S-300 także do ochrony innych obiektów nuklearnych.


Pokojowy program nuklearny


Rosja rozpoczęła dostarczanie Iranowi pocisków rakietowych S-300 w tym roku, kiedy zniesione zostały sankcje wobec tego kraju po zawarciu przez rząd w Teheranie w lipcu 2015 roku porozumienia z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie to przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.


Putin krytykowany przez Zachód


Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Moskwa miała dostarczyć Teheranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Iranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia.


W kwietniu 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostaw wyrzutni S-300 do Iranu. Kontrakt ma zostać w pełni zrealizowany do końca bieżącego roku. Decyzja Putina wywołała krytykę ze strony USA, Izraela i Unii Europejskiej.



PAP

..

KERRY I MĘTY Z EUROPKI POD SAD ZA ZBRODNIE ZNIESIENIA SANKCJI! PRZYWROCIC MI JE NATYCHMIAST!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:25, 26 Paź 2016    Temat postu:

Irański minister krytykowany w parlamencie. Bo zaprosił do kraju homoseksualnego polityka

Dzisiaj, 26 października (17:10)

Szef irańskiego wywiadu pod ostrzałem krytyki ze strony parlamentu. Na jaw wyszło, że w sekrecie zaprosił do islamskiej republiki amerykańskiego polityka, który jest gejem.
Mahmud Alavi
/Abedin Taherkenareh /PAP/EPA


Minister wywiadu Mahmud Alavi przyznał, że senator amerykańskiego stanu Utah Jim Dabakis odwiedził Iran we wrześniu i był "pod ciągłą obserwacją podczas swojej wizyty". Problem tylko taki, że Dabakis jest gej i otwarcie przyznaje się do swojej orientacji. Z kolei homoseksualizm w Iranie jest karalny.

Alavi zaznaczył, że nikt nie sprzeciwiał się wizycie Dabakisa w Iranie w 2010 roku, kiedy u władzy był znacznie bardziej konserwatywny prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Cała sprawa wyszła na jaw, kiedy Dabakis podczas wywiadu z lokalną telewizją w Salt Lake City przyznał, że był w delegacji w Iranie. Ludzie w Iranie kochają Amerykanów. Kiedy wyszliśmy na ulicę, wszyscy nas zaczepiali i zapraszali do domów - powiedział.

Polityk powiedział, że chce znów pojechać do islamskiej republiki w maju.

....

Biznes to biznes. Tacy oni ,,religijni" ze jak trzeba to religia idzie w kąt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:41, 31 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Iran: Ustawa o karze śmierci zostanie zmieniona? Nie przeciwdziała narkomanii
Iran: Ustawa o karze śmierci zostanie zmieniona? Nie przeciwdziała narkomanii

Wczoraj, 30 października (18:55)

Minister sprawiedliwości Iranu Mustafa Pur-Mohammadi wystąpił z propozycją zrewidowania szeroko stosowanej w tym kraju ustawy o karze śmierci, ponieważ mimo wzrostu liczby wyroków za handel narkotykami, zjawisko narkomanii przybiera tam coraz większy zasięg.
zdjęcie ilustracyjne
/CBŚP /


Wymiar sprawiedliwości nie ujawnia liczby wykonanych wyroków śmierci, ale według danych ONZ w ubiegłym roku stracono tam około tysiąca osób.

93 proc. wyroków dotyczyło, według oficjalnych danych, osób skazanych za handel narkotykami. Pozostałe - za morderstwa, gwałty i rabunek z bronią w ręku.

Szef resortu sprawiedliwości oświadczył, że należy się zastanowić nad zastosowaniem w walce z narkotykami innych niż wyrok śmierci kar, które okazałyby się skuteczniejsze. Pur-Mohammadi nie widzi jednak możliwości całkowitego zniesienia tej kary jako niezbędnej w przypadku korupcji.

W Iranie rola ministra sprawiedliwości sprowadza się w praktyce do pośredniczenia między rządem a władzą sądowniczą, która ma wszelkie prerogatywy w tej dziedzinie. W kwestii rewizji stosowania kary śmierci wobec handlarzy narkotyków ma on jednak jej całkowite poparcie.

Znaczna część narkotyków produkowanych w Afganistanie dociera do Europy i na Bliski Wschód właśnie przez Iran.

89 proc. osób skazanych stracono w roku ubiegłym w trzech krajach: Arabii Saudyjskiej, Iranie i Pakistanie. Brak danych dotyczących Chin.

Karę śmierci stosuje oficjalnie 25 państw na świecie.

APA

...

Mozna zniesc kare dla narkomanow ktorzy zbieraja handlem na narkotyki. Ci ludzie ,,musza". Sa chorzy. Nie rzadza soba. Natomiast cyniczni zbrodniarze ktorzy sami nie zazywaja bo ,,nie sa debilami" ale wciagaja ludzi w nalog powinni spotkac kata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:01, 06 Gru 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Rowhani: Iran nie pozwoli, by Trump zerwał porozumienie nuklearne
Rowhani: Iran nie pozwoli, by Trump zerwał porozumienie nuklearne

PAP |
dodane 06.12.2016 09:21

Hasan Rohwani Mojtaba Salimi / CC 3.0

Iran nie pozwoli, aby prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne podpisane przez Teheran ze światowymi mocarstwami - powiedział we wtorek irański prezydent Hasan Rowhani.

Zdaniem Rowhaniego Trump "chce robić wiele rzeczy, jednak żaden z jego czynów nas nie dotknie. Myślicie, że Stany Zjednoczone mogą rozerwać porozumienie nuklearne z Iranem? Myślicie, że wraz z innymi krajami pozwolimy mu (Trumpowi) na to?" - pytał prezydent Iranu podczas wystąpienia na Uniwersytecie Teherańskim.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęło porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji.

...

Widzicie jak strach tylek scisnal? TAK SIE Z NIMI GADA! Rzygammna widok Barracka takie to dno! NADCHODZINWASZ KONIEC! KOPCIE SOBIE GROBY! KARA ZA DZIECI SYRII! Ostrzegalem!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:59, 19 Gru 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Prezydent Iranu krytykuje ultrakonserwatystów. Oskarża ich o ignorowanie praw człowieka
Prezydent Iranu krytykuje ultrakonserwatystów. Oskarża ich o ignorowanie praw człowieka

3 minuty temu

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostro skrytykował irańskich "twardogłowych", oskarżając ich o ignorowanie praw człowieka, zapisanych - jak zaznaczył - w konstytucji republiki. Rowhani w poniedziałek zaprezentował Kartę Praw Obywatelskich.
Hasan Rowhani
/PRESIDENTIAL OFFICIAL WEBSITE/HANDOUT /PAP/EPA


Karta, której opracowanie - jak powiedział Rowhani - wspierał rząd, jest kompilacją 120 artykułów prawniczych na temat praw człowieka, kodeksów i przepisów obowiązujących w Iranie. Część praw już jest zapisana w konstytucji Republiki Islamskiej, lecz według Rowhaniego Karta stanowi pierwszą listę zasad, które można stosować przy określaniu wydajności instytucji państwowych.

Prezydent, który doszedł do władzy w 2013 roku i obiecywał bardziej otwarte społeczeństwo, powiedział, że Karta, która gwarantuje wolność wypowiedzi, prawo do sprawiedliwego procesu i poszanowania prywatności, to spełnienie jednego z jego marzeń. Według niego jest ona "głosem z Iranu w odpowiedzi niektórym krajom Zachodu", które krytykowały Teheran za łamanie praw człowieka.

Nie wymieniając nazwisk, Rowhani w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu powiedział, że pewne jednostki nie lubią słuchać o niektórych artykułach" i "ignorują" rozdział III konstytucji, który gwarantuje prawa obywateli. Jest to część ustawy zasadniczej zatwierdzonej w 1979 roku po rewolucji islamskiej, mająca na celu wspieranie swobód społecznych i indywidualnych.

Jestem bardzo zadowolony, że jedna z moich najważniejszych obietnic spełniła się dzisiaj - powiedział irański prezydent. Te słowa Rowhaniego były - jak pisze agencja AP - adresowane do liberalnych klas średnich przed zaplanowanymi na maj wyborami prezydenckimi. Powiedział też, że będzie się starał dotrzymać swych obietnic złożonych "młodym ludziom, kobietom i mniejszościom" do ostatniego dnia kadencji, kończącej się w sierpniu. Oczekuje się, że Rowhani będzie ubiegać się o następną.

Umiarkowani konserwatyści i reformatorzy zdobyli w Iranie w ostatnich wyborach większość parlamentarną. Ale twardogłowi - czyli bardziej radykalni konserwatyści - nadal wywierają silny wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną kraju.

...

Trzeba teheranskiej klice zacisnac obrecz na szyi. I co tam ze jakis prezydent pogada o prawach czlowieka. SANKCJE DUSZENIE ROZWALKA REZIMU O TO CHODZI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:21, 02 Sty 2017    Temat postu:

Iran wypływa na szerokie wody. Morskie ambicje Teheranu sięgają coraz dalej
Tomasz Bednarzak
2 stycznia 2017, 13:55
W pogoni za statusem mocarstwa Iran stawia na marynarkę wojenną. Morskie ambicje Teheranu budzą obawy regionalnych graczy, ale również kraje zachodnie mają powody do niepokoju. Ewentualne zakłócenie transportu ropy naftowej z Bliskiego Wschodu odczujemy wszyscy w cenach paliwa.



Teheran od dawna stara się zwiększyć potencjał i zasięg swojej marynarki wojennej, ale pod koniec listopada po raz pierwszy oficjalnie ogłosił, że planuje założyć dwie bazy morskie poza swoim terytorium - w Syrii i Jemenie.

To nie przypadek, bo w obu państwach Iran posiada duże wpływy, angażując się w trwające tam wojny domowe. W Syrii aktywnie wspiera reżim prezydenta Baszara al-Asada, w Jemenie - szyickich rebeliantów Huti. Zdobycie portów wojennych nie tylko znacząco rozszerzyłoby możliwości operacyjne irańskich sił na Morzu Czerwonym, Śródziemnym i w Zatoce Adeńskiej, ale ułatwiłoby też dostarczanie pomocy militarnej regionalnym sojusznikom.

Marynarka wojenna, jaką dysponuje Iran, nie należy do najnowocześniejszych, ale na Bliskim Wschodzie stanowi znaczącą siłę, z którą równać może się jedynie Arabia Saudyjska, największy rywal Teheranu (nie licząc operującej w regionie amerykańskiej V Floty). W miarę możliwości jest sukcesywnie modernizowana i rozbudowywana.


Co więcej, Irańczycy mogą pochwalić się pokaźnym doświadczeniem. Ćwiczą dużo i regularnie, aktywnie uczestniczą w operacjach antypirackich przy Rogu Afryki, a ich okręty zapuszczają się coraz dalej od własnych wybrzeży - w kierunku Azji Południowej i Wschodniej, Afryki, a nawet na Atlantyk. Ajatollahowie chcą pokazać, że nie tylko są w stanie chronić morskie szlaki, którymi płynie ropa naftowa, ich największe bogactwo, ale równie dobrze mogą je przerywać.

Co interesujące, oprócz klasycznej floty wojennej, Iran posiada odrębną formację - marynarkę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Nie ma ona jednostek przystosowanych do realizacji misji dalekomorskich, lecz to na niej spoczywa główne zadanie obrony irańskich wybrzeży w Zatoce Perskiej. Według raportów zachodnich formacja ta dysponuje setkami niewielkich łodzi rakietowych oraz całą gamę pocisków przeciwokrętowych, a jej strategia oparta jest na działaniach asymetrycznych.


Morski szantaż

Teheran celuje nie tylko w zagraniczne porty, ponieważ buduje również trzy nowe bazy morskie u swoich południowych wybrzeży. Na tym nie koniec, bo konsekwentnie wzmacniana i rozbudowywana jest również flotylla na Morzu Kaspijskim, co też może mieć niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę, że przez akwen ten przebiegają ważne szlaki transportu surowców energetycznych z Azji Środkowej.

Ostatnio irańskie władze ogłosiły jeszcze ambitniejsze plany - budowę pierwszego lotniskowca, a także opracowanie napędu nuklearnego dla transportu morskiego, co miałoby być odpowiedzią na rzekome naruszenie porozumienia jądrowego przez USA. Analitycy nie mają złudzeń, że więcej w tych deklaracjach propagandy niż rzeczywistych zamierzeń, jednak pokazują one dobitnie, że Teheran przykłada do morskiego teatru działań wojennych coraz większą wagę.

Magazyn "Foreign Affairs" zwraca uwagę, że ambicje islamskiej republiki wywołują rosnące obawy arabskich szejkanatów znad Zatoki Perskiej. Zaalarmowani Saudowie wyszli nawet z inicjatywą, by utworzyć razem z państwami regionu wspólne siły morskie, ale jak do tej pory nic z tego nie wyszło. Również kraje zachodnie mogą czuć się zaniepokojone, bo rosnąca w siłę irańska marynarka z łatwością może zagrozić szlakom, którym płyną bliskowschodnie surowce energetyczne. A to daje władzom w Teheranie wygodne narzędzie do szantażu.


Ajatollahowie od lat grożą, że w razie konfliktu zablokują strategiczną cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 30-40 proc. całego światowego morskiego transportu ropy. Cieśnina w najszerszym miejscu liczy tylko 55 kilometrów szerokości i Irańczycy do jej zablokowania mogliby wykorzystać tysiące min różnego typu, miniaturowe okręty podwodne i operujące z wybrzeża wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych. Taki krok mógłby wywołać globalny kryzys naftowy na miarę tego z lat 70. ubiegłego wieku.

Niepewna przyszłość

Irańskie ambicje w najbliższej przyszłości mogą stanowić jedno z największych źródeł napięć na Bliskim Wschodzie, a wszystko z powodu zbliżającej się prezydentury Donalda Trumpa. O ile Barack Obama unikał konfrontacji z Teheranem i był głównym architektem porozumienia nuklearnego, o tyle Trump sygnalizuje przyjęcie o wiele twardszej postawy. Bardzo mocno krytykował zawarty układ, a także dał się poznać jako wielki przyjaciel Izraela i premiera Benjamina Netanjanu, zagorzałego przeciwnika jakichkolwiek negocjacji z Iranem, który wielokrotnie groził zbombardowaniem jego instalacji nuklearnych.

Tak czy inaczej, "Foreign Affairs" sugeruje, że nowa administracja USA rzeczywiście powinna zrobić więcej, by zabezpieczyć się przed potencjalnym irańskim zagrożeniem i zademonstrować, że każdy niebezpieczny akt na wodach międzynarodowych spotka się zdecydowaną odpowiedzią.

Za Obamy bywało z tym kiepsko, bo w ostatnich latach amerykańska marynarka wojenna bardzo spolegliwie reagowała na irańskie prowokacje w Zatoce Perskiej. Rezultat był taki, że w ubiegłym roku dramatycznie wzrosła liczba "niebezpiecznych zachowań" irańskich jednostek w pobliżu okrętów US Navy. Amerykański magazyn wskazuje, że Waszyngton musi w końcu postawić temu tamę, wyznaczając "czerwoną linię", której siły morskie Teheranu nie będą mogły przekroczyć.

...

Trzeba ich zmiazdzyc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:00, 08 Sty 2017    Temat postu:

Nie żyje były prezydent Iranu. Miał 82 lata.
8 stycznia 2017, 18:43
Uznawano go za jednego z najbardziej wpływowych polityków w Iranie. Rządził nim przez osiem lat. Ali Akbar Hashemi Rafsanjani zmarł w wyniku zawału serca



Rafsanjani był uczestnikiem muzułmańskiej opozycji pod rządami Mohammeda Rezy Pahlawiego. Po Rewolucji Islamskiej w 1979 został przewodniczącym Irańskiego parlamentu, a od 1989 do 1997 pełnił stanowisko głowy kraju.

W 2005 roku przegrał kolejne wybory prezydenckie, ale dwa lata później został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia Ekspertów, które zajmowało się wyborem i kontrolowaniem prezydenta Iranu.

oprac. Klaudia Stabach

bbc.com

...

WSZYSTKICH WAS BÒG OSADZI POMIOTY SZATANA! DZIEN W DZIEN BLUZNICIE ZE RZEKOMO RZADZICIE W IMIENIU BOGA!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:41, 09 Sty 2017    Temat postu:

ONZ: Iran znów złamał embargo na handel bronią
oprac.Adam Styczek
9 stycznia 2017, 04:58
Kończący swoją kadencję sekretarz generalny Ban Ki-moon w sporządzonym raporcie informuje nt. złamania przez Iran embargo na handel bronią. Wg. Raportu Iran przekazał broń Hezbollahowi, libańskiej partii politycznej.



To niepierwszy raz, kiedy Iran łamie embargo na handel bronią. W marcu 2014 roku Izrael oskarżył Iran po przechwyceniu statku transportującego broń na Morzu Czerwonym. W wyniku tego zdarzenia na Iran nałożono sankcje, ale zostały one zniesione w zeszłym roku – po podpisaniu nowej umowy, której sygnatariuszami były Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja, Unia Europejska i USA.

Raport został złożony przez Ban Ki-moona tuż przed zakończeniem pracy na stanowisku sekretarza generalnego. Informacje nt. źródła pochodzenia broni Hezbollahu zostały przekazane przez samego przywódcę antysyjonistycznej libańskiej partii politycznej, Hassana Nasrallaha.

Na zapytanie ze strony ONZ ws. działań opisanych przez Ban Ki-moona i przedstawionych w jednym z wywiadów przez Hassana Nasrallaha – Iran odpowiedział wymijająco. - Wszelkie działania podejmowane przez Islamską Republikę Iranu, których celem jest zwalczanie terroryzmu i gwałtownego ekstremizmu są prowadzone w zgodzie z narodowym interesem dot. bezpieczeństwa i zobowiązaniami międzynarodowymi – odpowiada strona irańska.


Oprac. Adam Styczek
REUTERS

...

I widzicie co narobiliscie zniesieniem sankcji? Samo zło.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:25, 19 Sty 2017    Temat postu:

Katastrofa w Teheranie. Wielki pożar, a potem zawalenie 17-piętrowego wieżowca
Tomek Orszulak
akt. 19 stycznia 2017, 12:20
Do katastrofy budynku Plasco w centrum irańskiej stolicy, Teheranie. Najpierw wybuchł pożar, z którym zaczęli walczyć strażacy. W pewnym momencie budynek zawalił się. 30 strażaków zginęło, a nawet 200 osób może być rannych - podało BBC.



Pożar wybuchł w godzinach porannych. W czasie, gdy strażacy walczyli z ogniem, konstrukcja zawaliła się. Nie jest jasne, czy osoby ranne zostały poszkodowane w wyniku pożaru czy zawalenia się budynku.Telewizja Tasnim pokazała katastrofę "na żywo".


لحظه فروریختن ساختمان #پلاسکو در #تهران pic.twitter.com/MfhuYtxMLb
— خبرگزاری تسنیم (@Tasnimnews_Fa) 19 stycznia 2017


Budynek zawalił się w kilka sekund, a okolice spowiły kłęby brunatnego dymu.

17-kondygnacyjny Plasco Buiding został wzniesiony w 1962 roku i był wówczas najwyższym budynkiem w irańskiej stolicy. Mieścił głównie popularne centrum handlowe, a także firmy z branży odzieżowej.

PAP
..

Tak padnie caly ten rezim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:08, 31 Sty 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Biały Dom: Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego
Biały Dom: Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego

Wczoraj, 30 stycznia (22:36)

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.
Zdj. ilustracyjne
/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Matthew J. Haran /Wikimedia


Badamy to. Jesteśmy świadomi, że Iran wystrzelił ten pocisk - powiedział rzecznik Białego Domu Sean Spicer, pytany o doniesienia telewizji Fox.

Stacja podała, że Iran wystrzelił pocisk średniego zasięgu, który pokonał blisko tysiąc kilometrów, a następnie eksplodował. Reuters przekazał, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz USA, że próba odbyła się w niedzielę w bazie w pobliżu miasta Semnan na wschód od Teheranu. Po raz ostatni Iran testował taki pocisk w lipcu 2016 roku.

Próba balistyczna może doprowadzić do sporu Teheranu z amerykańską administracją i wywołać krytykę innych krajów Zachodu, które twierdzą, że ostatnie testy irańskich rakiet balistycznych były niezgodne z rezolucją ONZ w tej sprawie.

W rezolucji nr 2231, którą przyjęto w 2015 roku jako część porozumienia mającego na celu ograniczenie działań nuklearnych Iranu, wezwano Teheran do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową. Iran twierdzi, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić właśnie takie ładunki.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy uważała, że przeprowadzając próby z rakietami balistycznymi, Iran nie naruszał porozumienia w sprawie swego programu nuklearnego. Jednak Trump, który krytykował umowę i nazywał ją "katastrofalną", "najgorszą umową wynegocjowaną kiedykolwiek", zapowiadał, że powstrzyma irański program rakiet balistycznych.

Na Twitterze zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który skrytykował próbę balistyczną i zapowiedział, że podczas wizyty w Białym Domu zaplanowanej na 15 lutego będzie przekonywał Trumpa do ponownego objęcia Teheranu sankcjami. Izrael pozostaje zaciekłym krytykiem umowy sześciu mocarstw z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

....

Trzeba obic ryj tak zeby rezim padł.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:21, 02 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Ponad 300 tys. zł dla Irańczyka za niesłuszny areszt w Polsce
Ponad 300 tys. zł dla Irańczyka za niesłuszny areszt w Polsce

Wczoraj, 1 lutego (22:51)

327 tys. zł stołeczny sąd przyznał obywatelowi Wielkiej Brytanii pochodzenia irańskiego, który żądał w sumie 6 mln odszkodowania i zadośćuczynienie za 2 lata aresztu w Polsce. Zatrzymano go w 2005 roku na żądanie Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku polski sąd odmówił wydania go Ameryce.
Zdj. ilustracyjne
/Barbara Gindl /PAP/EPA


W środę Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Ali Asghara Manzarpoura 107 tys. zł odszkodowania oraz 220 tys. zł zadośćuczynienia - poinformowała tego dnia PAP sędzia Dorota Trautman, rzeczniczka SO ds. cywilnych.

Kosztami procesu obciążono Skarb Państwa. Wyrok jest nieprawomocny - wnioskodawca i Prokuratura Okręgowa w Warszawie mogą się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Manzarpoura, "namierzonego" przez amerykańskie służby, zatrzymali w 2005 roku w Warszawie polscy antyterroryści na wniosek USA, które ścigały go międzynarodowym listem gończym za naruszenie amerykańskiego embarga na handel z Iranem (polskie media pisały wtedy o ujęciu "irańskiego szpiega"). W 2004 roku wyeksportował on z USA do Wlk. Brytanii jednosilnikowy, ultralekki samolot "Berkut" z włókien szklanych i węglowych (sprzedawany do samodzielnego montażu) i wysłał go do Iranu. Według USA zrobił to bez potrzebnych zezwoleń. W USA groziło mu do 50 lat więzienia i 250 tys. dolarów grzywny.

W postępowaniu ekstradycyjnym przed warszawskim SO Irańczyk dowodził, że nie złamał żadnych przepisów UE ani prawa międzynarodowego. Mówił, że "Berkut" nie miał przeznaczenia wojskowego i że miał on zezwolenie na jego eksport z Wielkiej Brytanii do Iranu. Dodawał, że prawo USA nie obejmuje czynów popełnionych w innych państwach, a UE nie uznaje amerykańskich zapisów o ściganiu łamania embarga USA gdziekolwiek na świecie. Według Manzarpoura, cała sprawa miała charakter polityczny, bo USA liczyły, że przychylna im Polska nie będzie przestrzegała praw człowieka i wyda go.

Reprezentując w tej sprawie USA, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wnosiła o wydanie przez SO opinii o dopuszczalności ekstradycji. SO zajmował się sprawą przez kilka lat. Wydał wszystkie możliwe orzeczenia: o dopuszczalności prawnej ekstradycji do USA, o jej niedopuszczalności oraz o umorzeniu sprawy. Decyzje te uchylał potem sąd apelacyjny.

W końcu w 2008 roku SO wydał ostateczną opinię o niedopuszczalności ekstradycji. Uznał, że w sprawie nie zachodzi główny warunek jej dopuszczalności: karalność danego czynu zarówno w państwie żądającym wydania, jak i w tym, które ma kogoś wydać. Sąd stwierdził, że Manzarpour w ogóle nie podlegałby w Polsce odpowiedzialności. Decyzja ta miała znaczenie tylko formalne, bo Irańczyk, który spędził w areszcie ekstradycyjnym niemal dwa lata, już wcześniej opuścił Polskę.

W 2009 roku Manzarpour wytoczył w Polsce proces o odszkodowanie oraz o zadośćuczynienie za "utracone korzyści" wskutek aresztowania. Podkreślał, że w polskim więzieniu był w złej sytuacji psychicznej, bo po artykułach, jakoby miał być szpiegiem, uznawano go za terrorystę. W konsekwencji przed widzeniami musiał się całkowicie rozbierać do kontroli. W celi siedział z osobą niezrównoważoną. Trudno było tam zachować higienę - zeznał. Władze brytyjskie wykreśliły firmę Manzarpoura z tamtejszego rejestru z powodu jej bezczynności, którą spowodował pobyt w polskim areszcie.

Manzarpour zeznał w SO w drodze telekonferencji z Teheranu, że bardzo zaawansowany był już przygotowywany kontrakt z firmą Bell Aerospace na cywilne samoloty "Mewa" (produkowane w Polsce na licencji amerykańskiej). Dodał, że po zawarciu tego kontraktu chciał sprzedać irańskiemu przemysłowi lotniczemu 11 tych samolotów. 33 silniki do nich oraz technologię produkcji. Udaremniło to zatrzymanie - Manzarpour oceniał, że jego straty z tego tytułu przekraczały 900 tys. dolarów. Ponad dwa lata zabrało przesłuchanie w USA w drodze pomocy prawnej świadka w tym wątku sprawy.

Niedawno SO oddalił wniosek prokuratury by wystąpić do USA o informację, na jakim etapie jest sprawa karna wnioskodawcy. Sąd uznał, że nie ma to znaczenia dla ustalenia przesłanki odszkodowawczej.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wnosiła, by sąd odmówił uznania roszczeń Manzarpoura, bo powinien on był wystąpić o odszkodowanie do USA, które go ścigały. Prokuratura podkreślała, że Polska zatrzymała go zgodnie z polsko-amerykańską umową o ekstradycji, bo nie mogła go nie zatrzymać, skoro USA wydały taki nakaz.

...

Bez zartow to funkjonariusz rezimu. W Iranie nie ma niezaleznej ekonomii jak np. w USA. Wszystko to rezim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:23, 02 Lut 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → "Die Welt": Iran przetestował pierwszy raz pocisk mogący przenosić głowice nuklearne
"Die Welt": Iran przetestował pierwszy raz pocisk mogący przenosić głowice nuklearne
PAP
dodane 02.02.2017 11:14

Irańska wyrzutnia rakietowa
Times Asi / CC 2.0


Iran przeprowadził w miniony weekend po raz pierwszy test z pociskiem manewrującym własnej konstrukcji mogącym przenosić głowice nuklearne - pisze w czwartek niemiecka gazeta "Die Welt". Wg ekspertów, na których powołuje się redakcja, rakieta przeleciała 600 km.

"Die Welt" zaznacza, że Iran informował już w marcu 2015 roku, iż dysponuje taką bronią. Jednak obecnie po raz pierwszy świat dowiedział się o udanej próbie z tą rakietą. Redakcja przypomina, że pociski manewrujące są w stanie przebyć dystans od 2000 do 3000 km. Dla sąsiadów Iranu ten typ broni stanowi znacznie większe zagrożenie niż rakiety balistyczne - ocenia "Die Welt".

Ekspert do spraw bezpieczeństwa Hans Ruehle powiedział, że Iran dysponuje od co najmniej dziesięciu lat technologią pozwalającą na budowę pocisków manewrujących. W latach 90. ówczesny prezydent Iranu nabył na Ukrainie całą fabrykę produkującą ten typ rakiet. Przedstawiciele Teheranu kupili ponadto na czarnym rynku 12 rosyjskich pocisków Kh-55. Zostały one dokładnie przebadane przez irańskich inżynierów i posłużyły w okresie późniejszym do produkcji własnych pocisków. Jeżeli irańskie pociski mają taki sam zasięg jak rosyjskie Kh-55, to są w stanie trafić w cele nie tylko na terenie Izraela, lecz także w Europie - pisze "Die Welt".

...

I pociski spadna na Teheran. 5650 tys ludzi zginie...
http://www.ungern.fora.pl/nowe-niebo-i-nowa-ziemia,10/matka-boza-o-iranie,1919.html

Widzicie jak wszystko sie zgadza? I majstwoanie w genech i bomby w Iranie. A to oznacza ze i dobro nastapi! To nas interesuje przede wszystkim!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:41, 03 Lut 2017    Temat postu:

Źródła w Białym Domu: USA nałożą sankcje na Iran za test pocisku
oprac.Adam Hrynkiewicz
2 lutego 2017, 22:00
Odpowiedzią USA na przeprowadzony przez Iran test pocisku balistycznego będzie prawdopodobnie nałożenie sankcji na ten kraj; mają one nie naruszyć porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku - podał Reuters, powołując się na źródła w Białym Domu.



Według anonimowego rozmówcy Reutera sankcjami, które prawdopodobnie zostaną ogłoszone w piątek, za działalność terrorystyczną zostanie objętych osiem irańskich podmiotów, a 17 kolejnych - za poczynania wokół testów pocisku balistycznego. Więcej szczegółów nie podano.

Wcześniej rzecznik Białego Domu Sean Spicer zapewnił dziennikarzy, że Waszyngton odpowie na test balistyczny Teheranu. Również w czwartek za sankcjami wobec Iranu opowiedział się szef Izby Reprezentantów, Republikanin Paul Ryan. Jego zdaniem rząd byłego prezydenta USA Baracka Obamy działał wobec Teheranu zbyt łagodnie.

W środę Iran ogłosił, że przetestował nowy pocisk balistyczny, zaznaczając, że nie naruszało to porozumienia nuklearnego ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. W reakcji doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn powiedział, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran, i uznał próbę za prowokacyjną. Jego zdaniem była ona naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 zakazującej Iranowi prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.


Na te słowa w czwartek zareagował rzecznik MSZ Iranu Bahram Ghasemi, nazywając je "bezpodstawnymi, monotonnymi i prowokacyjnymi". Z kolei doradca najwyższego przywódcy duchowego tego kraju Alego Chameneia, Ali Akbar Welajati, mówił, że Iran nie ugnie się pod groźbami ze strony USA oraz że nie "nie potrzebuje pozwolenia żadnego kraju, aby się bronić".

Sam prezydent Trump napisał w czwartek na Twitterze, że Irańczycy "powinni być wdzięczni za straszne porozumienie, jakie USA z nimi zawarły!". W kolejnym wpisie oświadczył, że Iran był bliski upadku, ale zawierając z nim porozumienie nuklearne, warte według Trumpa 150 mld dolarów, USA rzuciły się mu na ratunek. Trump wielokrotnie krytykował umowę i nazywał ją "katastrofalną".


Według przedstawiciela amerykańskich władz Iran przeprowadził w niedzielę próbę pocisku balistycznego średniego zasięgu, który eksplodował po pokonaniu dystansu 1010 km; Iran twierdzi, że test zakończył się sukcesem.

Strona irańska utrzymuje, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić broń jądrową i może przeprowadzać próby balistyczne, oraz zapewnia, że pociski produkowane w Iranie nie będą użyte przeciwko innemu krajowi.
PAP

...

A co z Ruskimi?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:57, 03 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
USA ogłosiły nowe sankcje dotyczące Iranu
USA ogłosiły nowe sankcje dotyczące Iranu

57 minut temu

Ministerstwo skarbu USA ogłosiło wpisanie 13 osób fizycznych i 12 firm na listę podmiotów objętych sankcjami finansowymi wobec Iranu po tym, gdy dzień wcześniej Biały Dom skierował do Teheranu "ostrzeżenie" w związku z próbą irańskiego pocisku balistycznego.
Prezydent USA Donald Trump
/MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA


W zasięgu nowych sankcji znalazły się poza podmiotami irańskimi także osoby bądź spółki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Libanu i Chin. Nie mogą one obecnie zawierać transakcji z partnerami z USA, a ich aktywa na terenie Stanów Zjednoczonych zostały zamrożone.

Jak zaznacza komunikat ministerstwa skarbu, ogłoszone w piątek sankcje ukazują zdecydowanie USA, by używać wobec Iranu takich środków w związku z jego programem budowy rakiet balistycznych i "destabilizującymi działaniami w regionie". Wskazuje również, że nowe restrykcje są "w pełni zgodne" z postanowieniami ubiegłorocznego porozumienia Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie demontażu irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji.

Jest to pierwsze tego rodzaju posunięcie USA wobec Iranu od czasu objęcia 20 stycznia prezydentury przez Donalda Trumpa, ale według podobnego wzoru działała w przeszłości administracja Baracka Obamy.

Cytowany przez Reutera wyższy przedstawiciel rządu USA oświadczył, iż nałożone w piątek sankcje były tylko "wstępnymi krokami w odpowiedzi na prowokacyjne zachowanie Iranu".

...

Slusznie. Teraz Ruscy!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:17, 04 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Sekretarz obrony USA: Iran to największy na świecie sponsor terroryzmu
Sekretarz obrony USA: Iran to największy na świecie sponsor terroryzmu

Dzisiaj, 4 lutego (07:25)

​Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis powiedział, że Iran jest największym na świecie sponsorem terroryzmu. Islamska republika została ostatnio objęta przez Stany Zjednoczone dodatkowymi sankcjami.
James Mattis
/FRANCK ROBICHON /PAP/EPA


Iran to największy państwowy sponsor terroryzmu na całym świecie - powiedział Mattis na konferencji prasowej w Tokio.

Dodał jednak, że Stany Zjednoczone nie planują zwiększenia liczby żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Zignorowanie tego nie przyniesie niczego dobrego, ale też nie widzę potrzeby zwiększania naszych sił na Bliskim Wschodzie - powiedział sekretarz.

W piątek ministerstwo skarbu USA ogłosiło wpisanie 13 osób fizycznych i 12 firm na listę podmiotów objętych sankcjami finansowymi wobec Iranu. Dzień wcześniej Biały Dom skierował do Teheranu "ostrzeżenie" w związku z próbą irańskiego pocisku balistycznego.

Jest to pierwsze tego rodzaju posunięcie USA wobec Iranu od czasu objęcia 20 stycznia prezydentury przez Donalda Trumpa, ale według podobnego wzoru działała w przeszłości administracja Baracka Obamy.

Cytowany przez Reutera wyższy przedstawiciel rządu USA oświadczył, iż nałożone w piątek sankcje były tylko "wstępnymi krokami w odpowiedzi na prowokacyjne zachowanie Iranu".

(az)
RMF FM/PAP

...

A Ruscy to gdzie znikneli?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:38, 06 Lut 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Rosja krytykuje USA za sankcje wobec Iranu. "Nie próbujcie naprawiać czegoś, co działa"
Rosja krytykuje USA za sankcje wobec Iranu. "Nie próbujcie naprawiać czegoś, co działa"

Dzisiaj, 6 lutego (17:50)

​Rosja wyraziła ubolewanie w związku z nowymi sankcjami USA wobec Iranu. Oświadczyła, że jego próby rakietowe nie naruszą ani porozumienia nuklearnego, ani rezolucji nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ.
USA krytykują Iran m.in. za próby rakietowe
/SEPAHNEWS / HANDOUT /PAP/EPA


Zdaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa Moskwa nie widzi "szczególnych problemów" w realizacji porozumienia nuklearnego, które sześć mocarstw zawarło z Iranek w 2015 roku, a rewizja tej umowy byłaby zbyt ryzykowna.

Moja rada dla amerykańskich kolegów w kwestii irańskiej umowy jest bardzo prosta: nie próbujcie naprawiać czegoś, co działa. Jeśli ktoś spróbuje pisać na nowo porozumienie, otworzy puszkę Pandory - oświadczył Riabkow, komentując wypowiedź wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC oznajmił w niedzielę, że prezydent Trump w najbliższym czasie podejmie decyzje w sprawie Iranu.

Pence uznał za "naruszenie rezolucji RB ONZ niedawne irańskie próby rakiety balistycznej". Powtórzył stanowisko obecnej amerykańskiej dyplomacji, która uważa za "straszny" układ nuklearny, jaki z Iranem zawarła społeczność światowa.

Po irańskiej próbie nowego pocisku balistycznego Waszyngton rozszerzył w ubiegłym tygodniu sankcje wobec Teheranu o kolejnych 13 osób fizycznych i 12 firm. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że Teheran "igra z ogniem". Iran twierdzi, że nie naruszył ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ani porozumienia nuklearnego z sześcioma mocarstwami.

...

Jak tam Trump z szacunkiem do Pu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:48, 04 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Iran przeprowadził test rosyjskiego systemu przeciwlotniczego
Iran przeprowadził test rosyjskiego systemu przeciwlotniczego

Dzisiaj, 4 marca (12:35)

​Iran przetestował rakietowy system przeciwlotniczy S-300 podczas operacji Damavand - podaje irańska agencja informacyjna IRNA. Test przeprowadzono na pustyni.
System przeciwlotniczy S-300 został dostarczony Iranowi przez Rosję
/PAP/ITAR-TASS/Sergei Bobylev /PAP


Przedstawiony raport wskazuje, że test przeprowadzono w czasie ćwiczeń Damavand, których nazwa pochodzi od nazwy najwyższego szczytu w Iranie.

Podczas testu wykorzystano różne obiekty latające, w tym rakiety. Wyprodukowany w Rosji system S-300, mający zasięg do 200 kilometrów, może jednocześnie śledzić i uderzać w kilka celów. S-300 to rakiety klasy ziemia-powietrze. Mogą zwalczać samoloty, czy też pociski balistyczne.

Rosja dostarczyła S-300 Iranowi w 2016 roku, prawie 10 lat po podpisaniu kontraktu. Umowa opiewająca na 800 milionów dolarów została podpisana w 2007 roku. Sprzęt miał być dostarczony szybciej, jednak Rosja przedłużyła termin dostawy ze względu na silne protesty Stanów Zjednoczonych i Izraela.

...

To kompromitacja Trumpa ktory ,,szanuje" Ruskiach a oni sa gorsi niz Iran.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:56, 28 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Iran pozwoli Rosji na korzystanie z baz wojskowych
Iran pozwoli Rosji na korzystanie z baz wojskowych

42 minuty temu

​Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział agencji Reutera, że "w poszczególnych przypadkach" Rosja będzie mogła korzystać z baz wojskowych na terytorium jego kraju. Chodzi o prowadzenie operacji zbrojnych w Syrii.
Prezydent Iranu Hassan Rouhani i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew
/EKATERINA SHTUKINA /SPUTNIK /PAP/EPA


Rosja i Iran są głównymi sojusznikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada i w ostatnich 18 miesiącach znacznie pomogły mu w walce z rebeliantami. Rosyjskie lotnictwo korzystało np. z bazy lotniczej Hamadan w zachodnim Iranie przy dokonywaniu ataków na Państwo Islamskie w Syrii.

Rosja nie ma swojej bazy wojskowej (w Iranie), jednak nasza współpraca jest dobra, ale w poszczególnych przypadkach, kiedy to będzie konieczne, będziemy podejmować decyzje ws. skorzystania przez Rosjan z naszej infrastruktury do walki z terroryzmem - mówił Zarif. Szef irańskiej dyplomacji od poniedziałku przebywa w Moskwie wraz z delegacją, na której czele stoi prezydent Hasan Rowhani. Spotkać się mają z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Zarif tłumaczył, że podczas rozmów z Rosjanami będą omawiane kwestie regionalne w tym konflikt syryjski.

Bazę Hamadan udostępniono Rosjanom po raz pierwszy latem ubiegłego roku. Rosjanie wykorzystywali ją przede wszystkim jako punkt tankowania swych bombowców. Rząd Iranu argumentował wtedy, że w ten sposób przyczynia się do zwalczania regionalnego i zarazem globalnego zagrożenia.

Obecność Rosjan w Hamadan była jednak krytykowana w irańskim parlamencie, przy czym wskazywano, że porozumienie z Rosją jest sprzeczne z konstytucją. By uspokoić deputowanych, współpracę tę zawieszono, ale bez jej definitywnego zrywania.

...

Tak Putin pomaga Trumpowi. Trzeba walic po ryju zeby zęby fruwały.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Następny
Strona 10 z 19

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy