Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Armenia i Azerbejdżan wymienią się jeńcami wojennymi !
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:09, 06 Mar 2011    Temat postu: Armenia i Azerbejdżan wymienią się jeńcami wojennymi !

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu poinformowali w sobotę, że zamierzają "najszybciej jak to możliwe" zorganizować wymianę jeńców wojennych przetrzymywanych w obydwu krajach od 1994 roku, gdy skończył się konflikt zbrojny o Karabach Nagorny.

Ilham Alijew prezydent Azerbejdżanu i Serże Sarkisian prezydent Armenii spotkali się w sobotę w Moskwie i wydali następne wspólne oświadczenie dotyczące wymiany jeńców - poinformowały rosyjskie media.

W komunikacie nie informacji o tym, ilu więźniów obejmie wymiana.

Walki o Nagorny Karabach - zamieszkałą głównie przez Ormian enklawę, która od dawna jest przedmiotem sporu między Azerbejdżanem a Armenią - zakończyły się w 1994 roku, ale problem statusu tego regionu nie został rozwiązany. Jest kontrolowany przez ormiańską większość, którą wspierają wojska Armenii.

>>>>>

WRESZCIE! Wojan miedzy tymi narodami jest skandalem jakich malo!!!
Podsycana przez Moskwe sluzy temu aby te kraje byly zalezne od Kremla jak niewolnicy... Sytuacje pogarszal jeszcze w historii bestialski stosunek Turków do Armenii... W rezultacie jest to ziemia nieszczesliwa zniszczona i wykorzystywana przez obcych...
Jedyna madra koncepcja polityczna w rejonie jest:

FEDERACJA NARODÓW KAUKAZU i ta nalezy popierac!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:14, 28 Kwi 2012    Temat postu:

Armenia odpowie na zabicie żołnierzy przez siły Azerbejdżanu

Pre­zy­dent Ar­me­nii Serż Sar­ki­sjan po­in­for­mo­wał w pią­tek w ofi­cjal­nym ko­mu­ni­ka­cie pra­so­wym, że jego kraj od­po­wie na atak sił azer­skich, które w nocy z czwart­ku na pią­tek za­bi­ły trzech ar­meń­skich żoł­nie­rzy na te­re­nach przy­gra­nicz­nych.

- Azer­ski ostrzał, któ­re­go celem jest nasze te­ry­to­rium, jest kon­ty­nu­owa­ny (...) Sto­sow­na re­ak­cja jest nie­uchron­na - za­po­wie­dział pre­zy­dent, do­da­jąc: "Nie sądzę, by ktoś wąt­pił w siłę na­szej armii". Or­mia­nie zgi­nę­li na pół­no­cy kraju, w pro­win­cji Ta­wusz, gdzie w marcu za­strze­lo­no już dwóch żoł­nie­rzy.

Sar­ki­sjan oskar­żył też Azer­bej­dżan o ostrze­la­nie w ostat­nich dniach przed­szko­la oraz am­bu­lan­su. Azer­skie mi­ni­ster­stwo spraw za­gra­nicz­nych za­prze­czy­ło tym za­rzu­tom, okre­śla­jąc przy tym Ar­me­nię jako "agre­so­ra".

Wy­mia­na ognia mię­dzy si­ła­mi ar­meń­ski­mi a azer­ski­mi zda­rza się czę­sto w re­jo­nie Gór­skie­go Ka­ra­ba­chu, ale atak, w któ­rym zgi­nę­ło trzech żoł­nie­rzy, przy­pusz­czo­no da­le­ko od tego spor­ne­go te­ry­to­rium - pisze AFP. Mię­dzy Azer­bej­dża­nem i Ar­me­nią pa­nu­je kru­che za­wie­sze­nie broni od czasu wojny z lat 90. o Gór­ski Ka­ra­bach, en­kla­wę na te­ry­to­rium azer­bej­dżań­skim, za­miesz­ka­ną przez or­miań­ską więk­szość i kon­tro­lo­wa­ną przez Or­mian.

<>>>>

Zaraz bedziecie miec trzesienie ziemi bo Bóg ma dosc tej nienawisci .
Przypomne ze gdy wybuchly jeszcze za Gorbaczowa rzezie to Bóg interweniowal poprzez trzesienie ziemi . Widzicie tutaj jak Bóg dziala w dziejach i nie jest to dobry dziadunio ktory poprze cie w kazdej zbrodni byle ci bylo milo . Jak mowi Biblia aby cwiczyc boki nieposlusznych synow czyli kary cielesne tak i ludzie w sposob bolesny ale skuteczny sa uczeni . Oczywiscie za zle czyny !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:32, 05 Cze 2012    Temat postu:

Azerbejdżan: 5 żołnierzy zginęło na granicy z Armenią

Azer­bej­dżan oskar­żył Ar­me­nię o za­strze­le­nie pię­ciu żoł­nie­rzy w in­cy­den­cie na wspól­nej gra­ni­cy. Wcze­śniej Ery­wań twier­dził, że w in­cy­den­cie zgi­nę­ło trzech ar­meń­skich żoł­nie­rzy.

Czte­rech żoł­nie­rzy sił zbroj­nych Azer­bej­dża­nu zo­sta­ło za­bi­tych, piąty zmarł w wy­ni­ku od­nie­sio­nych ran, gdy ar­meń­scy żoł­nie­rze otwo­rzy­li ogień na gra­ni­cy - po­da­ło w ko­mu­ni­ka­cie mi­ni­ster­stwo obro­ny Azer­bej­dża­nu.

We­dług tego sa­me­go źró­dła do wy­mia­ny ognia do­szło gdy - grupa sa­bo­ta­ży­stów ar­meń­skich usi­ło­wa­ła spe­ne­tro­wać linie armii azer­skiej - w pół­noc­no-za­chod­niej czę­ści kraju.

W po­nie­dzia­łek Ar­me­nia oskar­ży­ła siły Azer­bej­dża­nu o za­bi­cie trzech jej żoł­nie­rzy pod­czas wy­pa­du do Gór­skie­go Ka­ra­ba­chu.

Gór­ski Ka­ra­bach to se­pa­ra­ty­stycz­ne te­ry­to­rium z więk­szo­ścią or­miań­ską w Azer­bej­dża­nie, en­kla­wa fak­tycz­nie kon­tro­lo­wa­na przez Ar­me­nię od cza­sów zbroj­ne­go kon­flik­tu, który wy­buchł po­mię­dzy oby­dwo­ma kra­ja­mi po upad­ku Związ­ku Ra­dziec­kie­go.

Se­kre­tarz stanu USA Hil­la­ry Clin­ton wy­ra­zi­ła w po­nie­dzia­łek w Ery­wa­niu za­nie­po­ko­je­nie ro­sną­cym na­pię­ciem po­mię­dzy Ar­me­nią a Azer­bej­dża­nem.

- Uży­cie siły nie roz­wią­że kon­flik­tu o Gór­ski Ka­ra­bach i nie po­win­na ona być tam sto­so­wa­na - pod­kre­śli­ła.

Azer­bej­dżan i Ar­me­nia fak­tycz­nie po­zo­sta­ją w sta­nie wojny o Gór­ski Ka­ra­bach.

W wy­ni­ku wojny w la­tach 1988-1994, która kosz­to­wa­ła życie 30 tys. osób i spo­wo­do­wa­ła uciecz­kę setek ty­się­cy uchodź­ców, Gór­ski Ka­ra­bach ogło­sił nie­pod­le­głość. Nie zo­sta­ła ona jed­nak uzna­na przez spo­łecz­ność mię­dzy­na­ro­do­wą.

Od za­wie­sze­nia ognia w 1994 roku po­mi­mo lat dys­ku­sji nie do­szło do pod­pi­sa­nia trak­ta­tu po­ko­jo­we­go oraz po­ro­zu­mie­nia w spra­wie sta­tu­su re­gio­nu i re­gu­lar­nie na gra­ni­cy Ka­ra­ba­chu do­cho­dzi do starć, w któ­rych giną żoł­nie­rze.

Azer­bej­dżan co jakiś czas grozi - jeśli ne­go­cja­cje nie przy­nio­są za­do­wa­la­ją­cych re­zul­ta­tów - zbroj­nym od­bi­ciem ka­ra­bach­skiej en­kla­wy, na co Ery­wań obie­cu­je od­po­wiedź mi­li­tar­ną.

>>>>

Znowu chyba musi byc trzesienie ziemi aby wrocil rozum jak poprzednio ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:18, 02 Wrz 2012    Temat postu:

Demonstracja przed konsulatem Węgier, spalono węgierską flagę.

Setki Ormian protestowały przed konsulatem Węgier w Erywaniu przeciwko decyzji Budapesztu o odesłaniu do ojczyzny Azera skazanego za zabicie Ormianina. Po powrocie do Azerbejdżanu zabójca został natychmiast ułaskawiony przez prezydenta Ilhama Alijewa.

Rozwścieczeni manifestanci spalili węgierską flagę i obrzucili konsulat jajkami i pomidorami. Ich zdaniem przekazanie porucznika Ramila Safarowa do ojczyzny było częścią porozumienia między Budapesztem a Baku, które ma na celu uzyskanie przez Węgry dostępu do bogactw naturalnych Azerbejdżanu.

Demonstranci rozdawali ulotki "Węgry - czy zwariowałyście?". Jeden z protestujących, cytowany przez BBC oświadczył, że Węgrzy "sprzedali swój honor i sumienie Azerbejdżanowi niczym prostytutka".

Pojawiły się także informacje, że ormiańscy hakerzy w geście protestu włamali się na oficjalną stronę internetową Alijewa i na kilka portali informacyjnych.

Safarow został skazany na dożywocie przez węgierski sąd za zamordowanie w 2004 roku ormiańskiego porucznika. Obaj uczestniczyli wtedy w kursie języka angielskiego w Budapeszcie zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. U podłoża zabójstwa, jak wyjaśniał Safarow na procesie, leżał spór ormiańsko-azerski o Górski Karabach. Oba kraje dzieli głęboki konflikt z powodu wojny, którą stoczyły o ten region.

W piątek Węgry odesłały Safarowa do Azerbejdżanu, gdzie został on natychmiast ułaskawiony, a następnie przywrócony do służby wojskowej. Został również awansowany do rangi majora, o czym poinformowało Ministerstwo Obrony.

Władze Węgier podkreśliły w piątek, że zgodziły się odesłać Safarowa do ojczyzny po zapewnieniach Ministerstwa Sprawiedliwości w Baku, że wyrok wydany przez budapeszteński sąd zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego. Wyrok przewidywał m.in., że Safarow może liczyć na złagodzenie kary nie wcześniej niż po upływie 30 lat.

Reakcją Armenii na przekazanie Safarowa było zawieszenie stosunków dyplomatycznych z Węgrami.

Węgierskie resorty sprawiedliwości i spraw zagranicznych zapewniły w sobotę, że działały w sposób przejrzysty, w zgodzie z prawem międzynarodowym. Dodały, że w pełni szanują Armenię, jej chrześcijańską kulturę i tradycję i ubolewają z powodu decyzji Erywania.

Laszlo Kovacs, szef opozycyjnej partii socjalistycznej zażądał w sobotę niezwłocznego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu. Apel poparła lewicowa Koalicja Demokratyczna (DK), również będąca w opozycji. DK domaga się poza tym dymisji ministra sprawiedliwości Tibora Navracsicsa.

Według sobotniej prasy węgierskiej odesłanie Safarowa do Azerbejdżanu jest związane z projektami ekspansji gospodarczej premiera Viktora Orbana. Media podkreślają, że otwarcie na wschód jest oczkiem w głowie premiera, który kilka miesięcy temu udał się do Baku, aby dyskutować o kwestiach "energetycznych i gospodarczych".

Na sprawę Safarowa zareagowały również Stany Zjednoczone. W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom rzecznik prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Timmy Vietor wezwał Węgry do wyjaśnienia swojej decyzji. Z kolei prezydent Barack Obama wyraził zaniepokojenie z powodu kroku Azerbejdżanu.

>>>>

,,Uniewinnianie'' mordercy na zasadzie ze jest ,,nasz'' swiadczy o nas . Ze jestesmy banda mordercow . Sami sie okreslili . Natomiast tragedia jest nieustanna nienawisci miedzy sasiadami doprowadzona do obledu ... Potepiamy to !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:11, 03 Wrz 2012    Temat postu:

Orban: Węgry przestrzegały prawa międzynarodowego w sprawie Safarowa.

W sprawie przekazanego władzom Azerbejdżanu Ramila Safarowa, skazanego w Budapeszcie na dożywocie za zabójstwo ormiańskiego oficera, Węgry przestrzegały zasad prawa międzynarodowego i nadal będą tak czynić - oświadczył premier Viktor Orban.

Szef rządu węgierskiego powiedział, że nie przywiązuje specjalnej wagi do sporu, jakie wzbudziła ekstradycja Safarowa.

Pytany przez dziennikarzy, czy istniało tajne porozumienie z Azerbejdżanem w tej sprawie, Orban powiedział, że Węgry są "demokratycznym państwem europejskim", a przepisy prawa międzynarodowego "nie opierają się na tajnych porozumieniach, ale na tym, jak są sformułowane".

Safarow został skazany na dożywocie przez węgierski sąd za zamordowanie w 2004 roku ormiańskiego porucznika. Obaj uczestniczyli wtedy w kursie języka angielskiego w Budapeszcie zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. U podłoża zabójstwa, jak wyjaśniał Safarow na procesie, leżał konflikt ormiańsko-azerski o Górski Karabach.

W piątek Węgry odesłały Safarowa do Azerbejdżanu, gdzie został on natychmiast ułaskawiony, a następnie przywrócony do służby wojskowej. Został również awansowany na majora.

Władze Węgier podkreśliły w piątek, że zgodziły się odesłać Safarowa do ojczyzny po zapewnieniach Ministerstwa Sprawiedliwości w Baku, że wyrok wydany przez budapeszteński sąd zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego. Wyrok przewidywał m.in., że Safarow może liczyć na złagodzenie kary nie wcześniej niż po upływie 30 lat.

Reakcją Armenii na przekazanie Safarowa było zawieszenie stosunków dyplomatycznych z Węgrami.

>>>>

Oprocz formalizmu formalnego istnieje jeszcze przyzwoitosc i dlatego np. mordercow sadza Trybunaly Miedzynarodowe a nie ich dawne ofiary bo to konczy sie egzekucja i jest parodia prawa . Podobnie tez nie wysylamy bandytow ,,swojakom'' bo ich ,,uniewinnia'' i tez to bedzie parodia ! Nawet jak to jest zgodne z formalizmem ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:30, 05 Wrz 2012    Temat postu:

Budapeszt przeprasza Armenię: "Nie jesteśmy zdrajcami i tchórzami"

Tysiące ludzi protestowało przed parlamentem w Budapeszcie przeciw decyzji rządu Węgier, który 31 sierpnia wydał Azerbejdżanowi Ramila Safarowa - oficera skazanego za zamordowanie ormiańskiego porucznika w 2004 roku - umożliwiając jego ułaskawienie. "Jesteśmy wstrząśnięci decyzją rządu. Honor Węgier nie jest na sprzedaż! Prosimy, nie palcie naszych flag! Nasza flaga nie jest symbolem władzy, ale narodu węgierskiego" - apelowali demonstranci.

Protest zorganizowała organizacja społeczna "Sorry, Armenia!" (Przepraszamy, Armenio!). "Nie jesteśmy zdrajcami i tchórzami" - napisali uczestnicy demonstracji na transparentach.

"Jesteśmy wstrząśnięci decyzją rządu. Honor Węgier nie jest na sprzedaż! Prosimy, nie palcie naszych flag! Nasza flaga nie jest symbolem władzy, ale narodu węgierskiego" - apelowali demonstranci. Po przekazaniu Safarowa Armenia zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Węgrami, a w Erywaniu odbyła się demonstracja, na której spalono węgierską flagę.

Manifestanci podpisali petycję potępiającą decyzję premiera Viktora Orbana, który - zdaniem zgromadzonych - "wymienił honor narodu na 2-3 mld dolarów". Demonstranci przekonywali, że "za te dolary azerbejdżański rząd kupi węgierskie obligacje państwowe i udostępni bogactwa naturalne".

Solidarność z narodem ormiańskim w liście adresowanym do zwierzchnika Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego katolikosa Karekina II podkreślił węgierski episkopat. Podobnie uczynili zwierzchnicy Kościoła ewangelickiego i reformowanego na Węgrzech.

Lewicowa opozycja żąda dymisji szefa dyplomacji Janosa Martonyiego i zwołania komisji spraw zagranicznych parlamentu. Attila Mesterhazy, szef Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) oświadczył, że lewica przedłoży w parlamencie deklarację "przepraszającą naród ormiański".

Ferenc Gyurcsany, były premier, a obecnie lider opozycyjnej lewicowej Koalicji Demokratycznej (DK) w liście do prezydenta Armenii Serża Sarkisjana napisał, że władze Azerbejdżanu występowały wielokrotnie do jego rządu o wydanie Safarowa, ale bez skutku, "ponieważ Azerbejdżan nigdy nie zagwarantował, że więzień nie wyjdzie na wolność".

Sam Orban zaprzeczał, by wydanie Safarowa poprzedziły "tajne negocjacje Budapesztu z Baku". "Azerbejdżan powinien respektować umowy międzynarodowe. Węgierska polityka zagraniczna nie opiera się na tajnych porozumieniach" - zapewniał szef rządu.

Sekretarz stanu w węgierskim MSZ Zsolt Nemeth przekazał notę dyplomatyczną azerbejdżańskiemu MSZ, oświadczając, że "węgierscy dyplomaci są zaszokowani reakcją Baku". Peter Szijjarto, sekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów odpowiedzialny za politykę zagraniczną oznajmił, że "Budapeszt żąda od Azerbejdżanu wyjaśnień w sprawie naruszenia umowy o ekstradycji, która przewidywała, że zabójca nie zostanie zwolniony przed upływem 25 lat".

Sprawa Ramila Safarowa

W 2004 roku Safarow zamordował siekierą ormiańskiego porucznika, z którym uczestniczył w kursie języka angielskiego w Budapeszcie, zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. Podczas procesu tłumaczył, że powodem był spór ormiańsko-azerski o Górski Karabach.

W 2006 roku został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dożywotniego więzienia za zamordowanie swej ofiary z premedytacją i niezwykłym okrucieństwem. Po zgodzie Węgier na odesłanie go do ojczyzny Safarow natychmiast po powrocie do Baku został ułaskawiony przez prezydenta IIhama Alijewa, przywrócony do służby wojskowej i awansowany do rangi majora.

Władze Węgier argumentowały, że zgodziły się odesłać go do kraju, ponieważ ministerstwo sprawiedliwości Azerbejdżanu zapewniło, że wyrok zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego.

Sprawa Safarowa nie przestaje wpływać na stosunki Armenii z Węgrami. W ostatnich dniach Armenia wycofała swoich uczestników z Międzynarodowej Akademii Policyjnej organizowanej przez Amerykanów w Budapeszcie. "Ormiańska delegacja nie może pozostać na terytorium kraju, który zawiera tajne pakty z Azerbejdżanem" - napisał w liście do ambasadora USA w Armenii Johna Heffnera szef armeńskiej policji Władimir Gasparian. Odwołany został też koncert na Węgrzech światowej sławy ormiańskiego pianisty i kompozytora Hajka Melikjana, a we wtorek współpracę z Węgierską Akademią Nauk zawiesiła Armeńska Akademia Nauk.

>>>>

Wierze ... Przypuszczam ze po prostu sa ignorantami w kwestii Kaukazu i to byla wpadka ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:52, 07 Wrz 2012    Temat postu:

Parlament Armenii zrywa stosunki z parlamentem Węgier.

Parlament Armenii zerwał stosunki z parlamentem Węgier. Jest to gest sprzeciwu wobec decyzji węgierskiego rządu, który wydał Azerbejdżanowi oficera skazanego za zamordowanie ormiańskiego porucznika w 2004 roku; umożliwiło to jego ułaskawienie.

Armeńscy deputowani zdecydowaną przewagą przegłosowali zerwanie stosunków; za było 96 osób, przeciw wypowiedziała się tylko jedna. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w nocy ze środy na czwartek.

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu napisano, że winę za ułaskawienie azerskiego oficera Ramila Safarowa "ponoszą także władze Węgier".

31 sierpnia rząd węgierski zdecydował się na przekazanie Safarowa władzom Azerbejdżanu. Argumentowano przy tym, że zgodę na odesłanie Azera do ojczyzny wydano, ponieważ ministerstwo sprawiedliwości Azerbejdżanu zapewniło, że wyrok zostanie wyegzekwowany bez zmian w kraju skazanego. Tymczasem Safarow natychmiast po powrocie do Baku został ułaskawiony przez prezydenta IIhama Alijewa, przywrócony do służby wojskowej i awansowany do rangi majora.

W 2004 roku Safarow zamordował siekierą ormiańskiego porucznika, z którym uczestniczył w kursie języka angielskiego w Budapeszcie, zorganizowanym w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju. Podczas procesu tłumaczył, że powodem był spór ormiańsko-azerski o Górski Karabach. W 2006 roku został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dożywotniego więzienia za zamordowanie swej ofiary z premedytacją i niezwykłym okrucieństwem.

Po przekazaniu Safarowa Armenia zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Węgrami, a w Erywaniu odbyła się demonstracja, na której spalono węgierską flagę.

W czwartek strony internetowe rządu i mediów w Azerbejdżanie stały się celem ataków hakerskich DoS (Denial of Service - przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie). Ataki przeprowadzano z ok. 80 tys. komputerów zlokalizowanych w Turcji, Pakistanie, Indiach i Wietnamie - powiedział ormiański ekspert ds. bezpieczeństwa Ruben Muradian.

Według ormiańskiego analityka Samwela Martirosiana ataki przeprowadzono na zlecenie władz Azerbejdżanu.

Stosunki między Armenią i Azerbejdżanem pozostają napięte od wielu lat z powodu sporu o Górski Karabach. Konflikt ten wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę, w której zginęło 30 tys. ludzi. Ormianie z Karabachu przejęli kontrolę nad regionem i przyległymi terytoriami. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

>>>>

No tak . Napiecie narasta ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:09, 19 Lis 2013    Temat postu:

Armenia i Azerbejdżan za "pokojowym rozwiązaniem" ws. Górskiego Karabachu

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu uzgodnili dziś w Wiedniu, że konieczne jest "przyspieszenie negocjacji w sprawie znalezienia pokojowego rozwiązania" konfliktu o Górski Karabach. Jest to separatystyczna ormiańska enklawa w Azerbejdżanie.

Spotkanie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana i Azerbejdżanu Ilhama Alijewa było pierwszym od negocjacji w Moskwie w styczniu 2012 roku.

Szczyt w austriackiej stolicy odbył się pod egidą dyplomatów USA, Francji i Rosji, którzy współprzewodniczą Mińskiej Grupie OBWE. Grupa ta prowadzi mediacje w konflikcie, który stanowi kość niezgody między obu krajami od końca lat 80.

- Obydwaj prezydenci uzgodnili, że spotkają się w najbliższych miesiącach - podała w oświadczeniu Mińska Grupa OBWE.

Grupa "rozważa podróż do Górskiego Karabachu przed końcem roku". Chce też zorganizować "robocze spotkanie" na marginesie rady ministerialnej OBWE w Kijowie w dniach 5-6 grudnia.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. W roku 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

Górski Karabach zamieszkuje około 145 tys. ludzi, w większości Ormian.

...

Brawo popieram dosc tej ohydy .
Poniewaz sa dwie enklawy nalezy wymienic terytorium tak aby powstal korytarz z Goris do Stepanakertu a w zamian bedzie korytarz z Dżulfy do Imiszi przez Megri . Obie enklawy beda polaczone z reszta kraju i oba kraje zysiaja jednolite terytorium . I ZAKONCZYC TEN LUDOBOJCZY KONFLIKT NATYCHMIAST !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:16, 04 Sie 2014    Temat postu:

Armenia mówi, że obawia się "wojny" z Azerbejdżanem

Władze Armenii przyznały, że obawiają się "wojny" z Azerbej­dżanem w związku z nasileniem starć w okolicach Górskiego Ka­rabachu; jednocześnie zapewniły, że uczynią wszystko, by złago­dzić napięcia w tym spornym od dawna regionie.

- Sytuacja jest bardzo napięta. Bez wątpienia nasi sąsiedzi mogą w każdym momencie posłużyć się prowokacją, co może prze­kształcić się w wojnę - powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Armenii Sejran Ohanian.

W ostatnich dniach Armenia i Azerbejdżan informowały o licz­nych ofiarach starć na linii demarkacyjnej z Górskim Karaba­chem - ormiańską enklawą w Azerbejdżanie. Do incydentów w tym regionie dochodzi często, lecz obecne starcia są najkrwawsze od wielu lat; zginęło w nich 18 żołnierzy.

- Robimy wszystko, co można, aby złagodzić napięcie - powie­dział minister Ohanian. - Obecnie nie ma powodu do rozpoczyna­nia akcji militarnej - dodał.

Armenia zapowiedziała w weekend, że 8 lub 9 sierpnia w rosyj­skim Soczi ma dojść do spotkania prezydentów Armenii i Azerbej­dżanu: Serża Sarkisjana i Ilhama Alijewa. Baku nie potwierdziło tych doniesień, lecz szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po­twierdził w poniedziałek, że obaj prezydenci są oczekiwani w Soczi, gdzie każdy z nich ma zostać przyjęty przez prezydenta Władimira Putina. W wywiadzie dla agencji ITAR-TASS Ławrow powiedział, że Rosja jest zaniepokojona sytuacją wokół Górskiego Karabachu i wzajemnym oskarżaniem się Armenii i Azerbejdża­nu o prowokację. Zaapelował do Baku i Erywania o "maksimum powściągliwości".

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę mię­dzy już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przy­niosła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Tur­cją.

...

OSZALELISCIE ! ŚPIEWANO WAM DO PIEKŁA ! NIE UZNAMY ŻADNEJ AGRESJI !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:13, 12 Lis 2014    Temat postu:

Siły azerbejdżańskie zestrzeliły armeński śmigłowiec

Siły azerbejdżańskie zestrzeliły po południu w rejonie Górskiego Karabachu armeński śmigłowiec wojskowy, gdy próbował zaatakować pozycje Azerbejdżanu - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

Według władz Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie - śmigłowiec należał do ich sił zbrojnych i przechodził lot szkoleniowy.

Na razie nie wiadomo, jaki jest los pilotów i załogi tego rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-24. Reuters pisze, powołując się na oficjeli z Górskiego Karabachu, że na pokładzie znajdowały się trzy osoby.

Jak pisze agencja AFP, śmigłowiec został zestrzelony, gdy próbował zaatakować pozycje armii azerbejdżańskiej w pobliżu regionu Agdam w Górskim Karabachu. Agencje zwracają uwagę, że jest to najpoważniejszy incydent od zakończenia konfliktu w połowie lat 90.

Na przełomie lipca i sierpnia br. Armenia i Azerbejdżan informowały o licznych ofiarach starć na linii demarkacyjnej z Górskim Karabachem. Do incydentów w tym regionie dochodzi często, lecz starcia z lata były najkrwawsze od wielu lat; zginęło w nich 18 żołnierzy.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

>>>

CO TO MA ZNACZYC ? ZA DUZY SPOKOJ BYL ?!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:42, 19 Mar 2015    Temat postu:

Armenia-Azerbejdżan: starcie koło Górskiego Karabachu, są ofiary

Starcie między żołnierzami z Armenii i Azerbejdżanu w pobliżu Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie - pochłonęło ofiary śmiertelne. Strony konfliktu podają rozbieżne wersje wydarzeń.

Resort obrony Górskiego Karabachu wydał oświadczenie z informacją, że trzech armeńskich żołnierzy zginęło, gdy ich pozycję zaatakowali azerscy komandosi. "Strona armeńska zmusiła wroga do ucieczki po dwugodzinnym starciu" - głosi oświadczenie.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło z kolei separatystów z Górskiego Karabachu o sprowokowanie konfrontacji i poinformowało, że zginęło bądź zostało rannych 20 armeńskich żołnierzy.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

Reuters odnotowuje, że zasobny w ropę naftową Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.(

...

Oszaleliscie ? Chcecie miec pieklo ! NATYCHMIAST SPOKOJ !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:25, 23 Mar 2015    Temat postu:

Incydenty zbrojne w Górskim Karabachu


W Górskim Karabachu wciąż dochodzi do incydentów zbrojnych. Władze tej nieuznawanej przez żadne państwo kaukaskiej republiki obwiniają Azerbejdżan o wojskowe prowokacje. Karabach odpowiada ogniem. Wciąż giną żołnierze.

W Karabachu najgoręcej było na początku lat 90. Wtedy trwała tu regularna wojna - opowiada proboszcz miejscowej ormiańskiej cerkwi Grikor Markucjan. Jak mówi, w roku 1992 pociski oszczędziły XII-wieczną świątynię, lecz plebanii już nie.
REKLAMA


W Karabachu - czy jak mówią miejscowi Republice Arcakh - mieszkają Ormianie. Kilkanaście tysięcy Azerów uciekło stąd już prawie 20 lat temu. Tak jak tysiące Ormian z Azerbejdżanu do Armenii. Nienawiść trwa do dziś.

Azerbejdżan uważa, że Karabach to jego terytorium. Karabascy Ormianie oskarżają armię azerską o ciągłe naruszanie niepisanego rozejmu. Tylko w tym roku - jak wyjaśnia minister obrony Karabachu, Mowses Akopjan - poległo 10 karabaskich żołnierzy, a 17 zostało rannych. Karabaskie wojsko nie pozostaje dłużne. Również ostrzeliwuje pozycje Azerów.

W samej republice Karabachu mieszka 150 tysięcy osób; to głównie Ormianie. Karabach ma własną flagę, prezydenta, parlament. Choć Armenia oficjalnie nie uznała tej republiki, faktycznie ją wspiera, mieszkańcy republiki są uznawani za obywateli Armenii oraz mają ormiańskie paszporty.

...

DOSC TEGO CO TO MA BYC ? LUDOBOJSTWA SIE ZACHCIEWA ?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:47, 21 Sie 2015    Temat postu:

Najdłuższy konflikt na obszarze poradzieckim trwa. Wzajemne urazy wciąż żywe


To największy i najdłuższy konflikt zbrojny na obszarze poradzieckim i po dziś dzień nierozstrzygnięty. W latach 90. Armenia wygrała walkę o górski Karabach i sześć innych regionów należących do Azerbejdżanu. Od tamtego czasu Ormianie utrzymują kontrolę nad spornym terytorium. Ostateczne zażegnanie konfliktu wciąż pozostaje jednak w fazie planów, torpedowanych przez wzajemną niechęć do siebie obu narodów.

Siedziba rządu nieuznanej Republiki Górskiego Karabachu znajduje się w 45-tysięcznym Stepanakert. Obecnie ten obszar wciąż kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii. Co szósty mieszkaniec Górskiego Karabachu służy w wojsku. - Bronimy tylko naszej ojczyzny, naszych kościołów i grobów naszych przodków, naszej ziemi i naszych rodzin, ale nie chcemy walczyć, nie chcemy wojny - zapewnia armeński weteran Vruyr Arsumanjan.

Z dala od linii frontu leży miejscowość Varanada. Mieszkają w niej tylko Ormianie. Wszystkie domostwa Azerów zostały po wojnie zniszczone. Nawet gdyby wówczas został podpisany traktat pokojowy, azerska ludność nie miałaby szans na powrót do swoich domów. - Nie możemy przebaczyć Azerom. Podczas wojny zabijali nasze dzieci i ciężarne kobiety - tłumaczy Boris, mieszkaniec wioski.

Do Górskiego Karabachu prowadzi jedna droga, którą przewożony jest m.in. wojskowy ekwipunek. - Zamierzamy wkrótce rozpocząć rozmowy pokojowe i zakończyć tematy wojenne. Amunicja nie będzie nam wtedy potrzebna - deklaruje Karen Mirzojan, minister spraw zagranicznych Górskiego Karabachu. Mimo tych deklaracji, sądząc po rozmowach z miejscową ludnością, ta górska kraina pozostaje jednak na razie pozbawiona szans na pojednanie i pokój.

...

Obled i horror.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:12, 19 Gru 2015    Temat postu:

Szwajcaria: spotkanie prezydentów Armenii i Azerbejdżanu


Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu, Serż Sarkisjan i Ilham Alijew, spotkali się w Bernie, by rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu w Górskim Karabachu, ormiańskiej enklawie w południowo-zachodniej części Azerbejdżanu, gdzie wciąż tli się konflikt.

Przyłączony do Azerbejdżanu za czasów ZSRR Karabach w wyniku wojny z lat 1988-94 ogłosił niepodległość, której nie uznała społeczność międzynarodowa.
REKLAMA


Do spotkania doszło z inicjatywy szefa szwajcarskiej dyplomacji Didiera Burkhaltera. Powiedział on, że wzywał obie strony do kontynuowania procesu całościowych negocjacji, stawiając na dialog i powstrzymując się od aktów przemocy i prowokacji.

- Południowy Kaukaz jest priorytetowym regionem w zobowiązaniach Szwajcarii na rzecz pokojowej polityki - powiedział Burkhalter po spotkaniu, w którym nie brał udziału.

OBWE, która pomaga w koordynowaniu negocjacji pokojowych, ogłosiła w osobnym komunikacie, że obaj prezydenci wyrazili zaniepokojenie przypadkami przemocy, w tym ofiarami wśród ludności cywilnej z powodu użycia ciężkiej artylerii. Obecną sytuację w konflikcie, który zaognił się w ostatnich miesiącach, OBWE uważa za "nie do utrzymania".

"Jest sprawą pierwszorzędnej wagi, by dyskusje trwały. Nie ma alternatywy dla dialogu. Im więcej będzie spotkań tego rodzaju, tym więcej będzie szansy na obniżenie napięcia w strefie i postęp na drodze ku uregulowaniu konfliktu" - oświadczył szef MSZ Armenii Edward Nalbandian cytowany przez armeńską telewizję.

Poprzednie spotkanie obu prezydentów miało miejsce w Paryżu w październiku 2014 roku. Wiele ich poprzednich spotkań nie doprowadziło do przełomu w konflikcie, w którego rozwiązanie angażowały się wcześniej także Rosja, Francja i Stany Zjednoczone.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tysięcy ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

...

ZADNYCH WOJEN! NA BURDELU SKORZYSTAJA TYLKO TERRORYSCI I INNE BESTIE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:09, 03 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Erdogan: w konflikcie o Górski Karabach popieramy Azerbejdżan "do końca"
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan - AFP

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył dzisiaj, że Turcja popiera w pełni Azerbejdżan w konflikcie z Armenią o ormiańską enklawę Górski Karabach, w rejonie której wybuchły walki między wojskami azerbejdżańskimi i armeńskimi.

Są informacje o ponad 30 ofiarach starć, które rozgorzały w nocy z piątku na sobotę.
REKLAMA
REKLAMA


- Modlimy się, aby nasi bracia z Azerbejdżanu zatriumfowali przy najmniejszych możliwych stratach - powiedział Erdogan, który przebywa z wizytą w USA. - Będziemy wspierać Azerbejdżan do końca - dodał.

Azerbejdżan i Armenia wzajemnie obwiniają się o złamanie rozejmu, obowiązującego tam od 1994 roku.

Wczoraj wieczorem, gdy walki ucichły, obie strony przedstawiły bilans strat najnowszej konfrontacji. Według AFP zginęło 18 żołnierzy armeńskich i 12 po stronie Azerbejdżanu. Każda strona informowała również o ofiarach wśród cywilów.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.

Turcja jest głównym sojusznikiem władz w Baku. Pozostaje natomiast w sporze z Armenią na tle oceny masakry Ormian na terenie imperium osmańskiego. Ankara nie zgadza się na określanie jej jako ludobójstwa i uważa to za jeden z epizodów I wojny światowej, w której część ludności ormiańskiej popierała wojska rosyjskie.

Natura i skala tej zbrodni, określanej przez większość historyków jako pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku, pozostaje niezmiennie tematem sporu. Szacuje się, że w kampanii, trwającej do końca pierwszej wojny światowej, życie straciło ok. 1-1,5 mln Ormian, a reszta ormiańskiej mniejszości (ok. 3 mln) rozproszyła się po świecie. Według oficjalnej wersji tureckiej od 1915 roku dochodziło do masowych mordów na Ormianach, ale w większości nie były one zamierzone i były "ubocznym skutkiem" deportacji.

...

TY PRYMITYWNA SWINIO I OSLE! JAK SMIESZ PODZEGAC DO MASAKRY! W IMIENIU KRAJU KTORY MORDOWAL ORMIAN! TY DEBILU! BRAK SLOW! To jest wylacznie w interesie mafii z Moskwy ktora podzega wojny. ALE GLUPEK!
Popieramy pokoj na swiecie I NIE POPIERAMY ZADNEJ AGRESJI! Konflikty miedzy krajami Kaukazu sa rzecza idiotow i debili. Powinna powsrac federacja panstw Kaukazu oprata na wspolpracy. Juz zreszta madrzy ludzie ja probowali stworzyc w 1918. Niestety debile tacy jak Erdogan co to ,,popierali Azerbejdzan" w mordowaniu Ormian ,,zwyciezyli"... I sowieci opanowali caly Kaukaz. NASTAPILO SOWIECKIE LUDOBOJSTWO! Komunizm zniszczyl caly Kaukaz Azerbejdzan tez. JAK JA NIENAWIDZE DEBILI W POLITYCE! BERLUSCONI ERDOGAN I INNY SYF TFU!
W ogole ich niesluchajcie bo to bedzie wasza zguba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:45, 04 Kwi 2016    Temat postu:

PAP, IAR
Wizyta szefowej gruzińskiej dyplomacji w Polsce odwołana
Ekaterine Tkeszelaszwili - TOLGA BOZOGLU / PAP

Minister spraw zagranicznych Gruzji Ekaterine Tkeszelaszwili odwołała wizytę w Warszawie. Polski MSZ poinformował, że ma to związek z sytuacją na Kaukazie Południowym.

Armia azerbejdżańska poinformowała dzisiaj o śmierci trzech swoich żołnierzy trzeciego dnia walk z siłami armeńskimi w rejonie Górskiego Karabachu, spornej ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie. Obie strony obwiniają się o eskalację.
REKLAMA
REKLAMA


Resort obrony Azerbejdżanu oświadczył, że wojskowi zginęli w wyniku "ostrzału z moździerzy i granatników prowadzonego z pozycji okupowanych przez armeńską armię".

- Jeśli armeńskie prowokacje będą kontynuowane, rozpoczniemy operację wzdłuż całej linii frontu i będziemy wykorzystywać całą naszą broń - powiedział dziennikarzom rzecznik ministerstwa Wagif Dargahly.

Z kolei resort obrony Górskiego Karabachu, wspierany przez Erywań, podał, że siły Baku "nasiliły w poniedziałek rano bombardowania pozycji armii karabaskiej, wykorzystując haubice 152 mm, wyrzutnie rakiet i czołgi". Armeńskie ministerstwo obrony podało natomiast, że siły Armenii "poczyniły pewne postępy i zajęły nowe pozycje".

Informacje te zdementowało Baku, które twierdzi z kolei, że od soboty kontroluje wiele strategicznych wzgórz Górskiego Karabachu.

Rosja i kraje zachodnie apelowały w ostatnich dniach do Azerbejdżanu i Armenii o wstrzymanie wrogich działań. Poważne zaniepokojenie wyraziło polskie MSZ.

W niedzielę Azerbejdżan powiadomił o "jednostronnym rozejmie". Władze w Baku zastrzegły, że "będą odpowiadać na prowokacje".

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.

...

POPIERZYLO WAS! SYRII CHCECIE U SIEBIE? PRZYJEMNOSCI PLYNACEJ Z GLODU! PRZYWODCY KTORZY TO ROBIA WYLADAUJA W PIEKLE! DOSC TEGO!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:27, 05 Kwi 2016    Temat postu:

PAP, IAR
Walki w rejonie Górskiego Karabachu

Erywań i Baku przekazują sprzeczne informacje o ofiarach wojny w Górskim Karabachu. Konflikt zbrojny w tym separatystycznym regionie rozpoczął się w nocy z 1 na 2 kwietnia. Na linii rozgraniczającej starły się oddziały Armenii i Azerbejdżanu.

Obie strony konfliktu obwiniają się o prowokacje. Choć zarówno władze w Baku, jak i w Erywaniu zapewniają o woli przerwania działań zbrojnych, to świadkowie wciąż informują o trwającym ostrzale artyleryjskim.

Azerbejdżan żąda wycofania się z Górskiego Karabachu armeńskich wojsk i chce te tereny włączyć w swoje granice. Natomiast Armenia zapowiada, że będzie wspierać miejscowych separatystów i jeśli Baku rozszerzy swoje działania zbrojne, to uzna niepodległość kaukaskiej enklawy.

Tymczasem resorty obrony obu skonfliktowanych państw informują o setkach ofiar po jednej i drugiej stronie. Przekazywane dane wzajemnie się wykluczają, więc na razie nie wiadomo, ile osób straciło życie w trakcie walk.

Rosja i kraje zachodnie apelowały w ostatnich dniach do Azerbejdżanu i Armenii o wstrzymanie wrogich działań. Poważne zaniepokojenie wyraziło polskie MSZ.

Azerbejdżan powiadomił o "jednostronnym rozejmie". Władze w Baku zastrzegły, że "będą odpowiadać na prowokacje".

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.
..,

DOSC TEJ GLUPOTY DEBILE! Chcecie sie do piekla zalapac tuz przed koncem tego swiata! BÒG WIE KTO MIESZA! JEGO NIE OSZUKACIE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:16, 09 Kwi 2016    Temat postu:

Rosja zapowiada dostawy broni dla obu stron konfliktu na Kaukazie
2016-04-08 17:08
Górski Karabach (fot. Wikipedia/Mars)

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin oznajmił w piątek, że zarówno Armenia jak i Azerbejdżan są strategicznymi partnerami handlowymi Rosji i Moskwa będzie kontynuować dostawy broni dla tych krajów, mimo trwającego sporu o Karabach.

Rosja będzie kontynuować dostawy broni w oparciu o dotychczasowe kontrakty zarówno do Azerbejdżanu, jak i Armenii, jako strategicznych partnerów. Rogozin, który odpowiada za przemysł obronny i kosmiczny odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy, którzy prosili go o komentarz do twierdzeń prezydenta Armenii, że Rosja dostarczyła Azerbejdżanowi dużą ilość broni i planuje kontynuować te dostawy. – Wszystko jest robione zgodnie z kontraktami. Obydwa te kraje są naszymi strategicznymi partnerami – oświadczył Rogozin.
REKLAMA

Walki o Górski Karabach

Konflikt o Górski Karabach w ostatnich dniach zdecydowanie się zaostrzył. Starcia w nocy z 1 na 2 kwietnia 2016 roku były jednymi z najostrzejszych od 1994 roku, gdy etniczni Ormianie zamieszkujący Górski Karabach zdołali przejąć pełną kontrolę nad tym regionem Azerbejdżanu. Setki ochotników z Armenii dołączają do walk o niepodległość ziem, na których przewagę liczebną posiada ludność pochodzenia ormiańskiego.

We wtorek 5 kwietnia minister obrony Azerbejdżanu Zakir Hasanov oświadczył, iż wojsko dostało instrukcje polegające na wymierzeniu artylerii w Stepanakert. Zagroził ostrzelaniem miasta, jeśli separatyści "nie przestaną strzelać do stanowisk" jego żołnierzy. Walczący o oderwanie od Azerbejdżanu Ormianie oświadczyli z kolei, że takie działania spotkają się z "bardzo bolesną" odpowiedzią. W piątek 8 kwietnia Baku oskarżyło Ormian o złamanie zawieszenia broni 110 razy w ciągu ostatnich 24 godzin.
Historia konfliktu

W XIX wieku Górski Karabach zajęło Imperium Rosyjskie, w którego skład region wchodził do 1917 roku. Po rewolucji październikowej Karabach stał się elementem Federacji Zakaukaskiej, a w w 3 lata później został zajęty przez bolszewików i od 1923 roku jako fragment Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wchodził w skład ZSRS.

Po rozpadzie sowieckiego imperium, mimo referendum o niepodległości z 1991 roku, Górski Karabach zajęły wojska Azerbejdżanu. 12 maja 1994 roku, po 3 latach walk, podpisano zawieszenie broni, a Górski Karabach stał się regionem kontrolowanym przez lokalnych bojowników wspieranych przez wojska Ormian, jednak pozostającym częścią składową Azerbejdżanu. Do czasu zawieszenia broni konflikt pochłonął 30 tys. ofiar.

TASS, Gazeta.ru

...

Niech sie morduja...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:49, 18 Cze 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Starcia między Azerami i Ormianami w Górskim Karabachu
Starcia między Azerami i Ormianami w Górskim Karabachu

Dzisiaj, 18 czerwca (19:37)

Sześciu ormiańskich żołnierzy i jeden azerski zginęli w trwających od piątku starciach w Górskim Karabachu - poinformowało ministerstwo obrony Azerbejdżanu. Erywań potwierdził śmierć czterech Ormian.
Na zdj. prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew
/Rainer Jensen /PAP/EPA

Obie strony oskarżają się wzajemnie o zerwanie zawieszenia broni, prowokacje oraz szerzenie propagandy. Azerskie ministerstwo spraw zagranicznych zarzuca Erywaniowi "eskalację konfliktu" i wzywa do wycofania sił zbrojnych Armenii z Górskiego Karabachu. Z kolei armeńskie ministerstwo obrony oskarża Baku o pogwałcenie zawieszenia broni "ponad 300 razy" i używanie broni przeciwpancernej oraz moździerzy.

Prezydent nieuznawanego Górskiego Karabachu Bako Sahakian określił zerwanie rozejmu przez Azerbejdżan jako "terroryzm" i "rażące naruszenie prawa międzynarodowego". Podkreślił, że takie zachowanie "nie może pozostać bezkarne".
Konflikt o ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu

Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona 30 tys. ofiar śmiertelnych. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa, choć ogłosiła secesję, formalnie pozostaje częścią Azerbejdżanu.

W kwietniu 2016 roku nastąpiła kolejna odsłona konfliktu o ten rejon. Doszło do walk, które toczyły się wzdłuż zaminowanego pasa ziemi oddzielającego od 1994 roku siły wspierane przez Armenię od oddziałów azerbejdżańskich. Zginęło co najmniej 110 osób - cywilów i wojskowych. Cztery dni później ogłoszono rozejm wynegocjowany przy udziale dyplomacji rosyjskiej.

Azerbejdżan, którego wydatki wojskowe przewyższają cały budżet Armenii, regularnie grozi, że siłą zajmie Górski Karabach. Jednak Moskwa, która jest sojuszniczką Armenii, ostrzega, że takie próby zostaną powstrzymane przez Rosję.

...

ZNOWU! OSZALELI! KONTYNUJA KONFLIKT WYMYSLONY JESZCZE ZA CZASOE CCCP! DOSC TEJ GLUPOTY! CHCECIE SIE WYMORDOWAC?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:48, 15 Lip 2020    Temat postu:

Walki między Armenią i Azerbejdżanem. Ostrzał artylerii

Na północnym odcinku granicy Armenii i Azerbejdżanu w rejonie Tovuz doszło do potyczki z udziałem armii obu państw. W wyniku starcia zarówno armeńska jak i azerska armia miały ponieść straty w zabitych i rannych. Obie strony oskarżają się wzajemnie o eskalację działań zbrojnych w tym...

...

Oszaleliscie?! Znowu?! Po co? Niedlugo przyjda Polacy i nastapi pokoj wytrzymajcie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:41, 27 Wrz 2020    Temat postu:

Wojna Armenii z Azerbejdżanem przybierze na sile. Armenia wprowadza STAN WOJENNY

Premier Armenii Nikol Paszynian w niedzielę poinformował o wprowadzeniu w tym kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji. To efekt zaostrzenia sytuacji w Górskim Karabachu.

Wpis premiera Armenii. Ogłosił stan wojenny i powszechną mobilizację:

"Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji" - napisał w niedzielę rano premier Armenii Nikol Paszynian na Facebooku.


Górny Karabach ogłasza stan wojenny. 27.09.2020
Wybuchła walka między siłami Armenii i Azerbejdżanu w Górskim Karabachu.

W niedzielę doszło do starć między siłami zbrojnymi Armenii i Azerbejdżanu w rejonie Górskiego Karabachu. Kraje te toczą konflikt o położony między nimi region od dekad. Według doniesień są ofiary wśród cywilów.

Między Armenią a Azerbejdżanem wybuchły walki wokół separatystycznego regionu Górskiego Karabachu. Obie strony obwiniały się nawzajem; Ministerstwo Obrony Armenii stwierdziło, że dwa azerskie helikoptery zostały zestrzelone.

...

ZNOWU! CO CHCECIE SIE ZRUJNOWAC I ZYC W GRUZACH?! PRZECIEZ NIC NIE UGRACIE POZA RUINA?! RUSCY Z TURCA USTALA ZE MA ZOSTAC JAK BYLO I CO POSTAWICIE SIE IM?! ROZUM WAM ODJELO?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:54, 28 Wrz 2020    Temat postu:

Turcja wyraża gotowość udzielenia wsparcia armii Azerbejdżanu w agresji na Ormian...

„Będziemy stać u boku Azerbejdżanu” – deklaruje tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym oświadczeniu, zaznaczając, iż pomoc udzielona zostanie w takim zakresie, jakiego oczekiwać będzie strona azerbejdżańska.

Przywódca Górskiego Karabachu potwierdził, że region stracił część terytorium

Przywódca Górskiego Karabachu Arajik Harutiunian potwierdził w niedzielę, że wojska Azerbejdżanu w wyniku nowych walk przejęły część terytorium enklawy. Poinformował również, że zarówno wśród cywilów, jak i personelu wojskowego są zabici i ranni.

!!!

Aha to wspierana przez Erdogana dzicz z Azerbejdzanu zaatakowala Ormian!
Czy bedzie znowu ludobojstwo jak przez 100 laty?!
NATYCHMIAST EMBARGO NA ROPE Z BAKU! ONI MAJA Z TEGO KASE NA AGRESJE! BEZ TEGO SIEDZIELI BY CICHO! POWSTRZYMAC ZBRODNIARZY!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:24, 28 Wrz 2020    Temat postu:

Walki na Kaukazie. "Straciliśmy część terytorium"

Trwają walki o separatystyczny region Górskiego Karabachu pomiędzy siłami Armenii i Azerbejdżanu. Obie strony konfliktu poinformowały, że rozmieszczają ciężką artylerię - pisze agencja Reutera. Media informują też o kolejnych ofiarach. W walkach zginęło 15 żołnierzy armeńskich.

...

Dzicz sie rzucila do ataku bo Azerowie to tak jak Turcy i Ruscy. Jest kasa?! To wojna! To sa organizacje stepowo-wojskowe. Watahy jak z Mad Maxa. Od Ukrainy po Japonie wszystko tego typu kozacy. Wojna wojna i wojna.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 28 Wrz 2020    Temat postu:

Konflikt wokół Górskiego Karabachu. Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu
28.09.2020, 17:04Świat

W poniedziałek rano kontynuowane były walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o separatystyczny region Górskiego Karabachu. Obie strony konfliktu poinformowały, że rozmieszczają ciężką artylerię - podał Reuters. Armenia zwróciła się w poniedziałek pilnie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), domagając się zastosowania środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu.

"Trybunał otrzymał dziś rano wniosek od Armenii o zastosowanie środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu, obecnie jest on rozpatrywany” - oświadczyło biuro prasowe ETPC.

"Rząd Armenii zwraca się do Trybunału o nakazanie rządowi Azerbejdżanu (...)»zaprzestania militarnych ataków na ludność cywilną na całej linii kontaktu sił zbrojnych«, »powstrzymanie masowych ataków«, »zaprzestania ataków na ludność cywilną, a także na cywilne obiekty i miasta«" - napisano w komunikacie prasowym ETPC.

...

Ewidentnie agresja na Ormian. Stracili tereny i oglosili mobilizacje czyli nawet wojska nie mieli. Dlatego stracili! Trzeba usadzic dzikusow z Baku! Pewnie kryzys bo ceny surowcow spadly to wymyslili wojne!! Tak dziala musk patusa.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:07, 28 Wrz 2020    Temat postu:

Według serwisu Global Firepower 2020, większą siłą zbrojną dysponuje Azerbejdżan niż Armenia. W Azerbejdżanie populacja męska wynosi 5 042 346 osób, a w Armenii tylko 1 696 085 osób. Azerbejdżan posiada łącznie 147 samolotów oraz 88 helikopterów. Natomiast Armenia tylko 67 samolotów i 37 helikopterów. Uwidocznia się także spora przewaga Azerbejdżanu nad Armenią w sprzęcie lądowym. Ten pierwszy posiada 570 czołgów i 1 451 pojazdów opancerzonych oraz 414 jednostek artylerii i 162 wyrzutnie rakietowe. Armenia natomiast dysponuje tylko 110 czołgami, posiada 748 pojazdów opancerzonych. W jej wojskach lądowych znajduje się 188 jednostek artylerii i 68 wyrzutni rakietowyh.

Przewaga Azerbejdżanu nad Armenią widoczna jest także w kwestiach finansowych. Ten pierwszy na swoje siły zbrojne przeznacza 2,8 miliarda dolarów amerykańskich, a Armenia tylko 1,38 miliarda dolarów amerykańskich.

..

To wam pokazuje jasno kto jest agresorem. Ormianie sie bronia od stuleci zreszta!
Zeby mi Polska nie kupowala zadnych surowcow z Azerbejdzanu!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:00, 29 Wrz 2020    Temat postu:

Armenia żąda zastosowania środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu

Armenia zwróciła się pilnie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), domagając się zaprzestania militarnych ataków na ludność cywilną na całej linii kontaktu sił zbrojnych i zastosowania środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu - poinformowała służba prasowa Trybunału.

...

Trzeba walnac w rope i w Erdogana! To realne srodki.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:51, 29 Wrz 2020    Temat postu:

6 faktów na temat konfliktu Armenia - Karabach - Azerbejdżan
!
Azerbejdżan rozpoczął ofensywę wojskową na dużą skalę wzdłuż dotychczasowej linii kontaktu Górskiego Karabachu we wczesnych godzinach porannych 27 września. Walki toczono na całej linii frontu, a Azerbejdżan ostrzeliwał m. in. osady cywilne z systemów rakietowych dużego kalibru. Wojna Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabach nie jest przypadkowa. Według strony ormiańskiej Azerbejdżan zaplanował atak na Karabach z dużym wyprzedzeniem. Przed wybuchem działań wojennych, Baku rozpoczęło wojnę informacyjną i torowało sobie drogę do przeniesienia jej na pole bitwy.
REKLAMA
Porównywarka cen produktów online
400 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu. Bogata oferta e-commerce.
Sklepy
Sześć prostych faktów na temat trójkąta Armenia-Karabach-Azerbejdżan

Niedawna eskalacja na granicy między Armenią i Azerbejdżanem może wywołać wiele pytań o ten konflikt, co jest spowodowane okresowym wznawianiem działań wojennych w tym regionie i różnym szeregiem wydarzeń, które w zasadzie się ze sobą wiążą. Podczas gdy konflikt w Górski Karabach trwa od wielu dziesięcioleci, społeczność na Zachodzie niewiele o nim wie.

Kto jest kim w trójkącie? Armenia, Górski Karabach i Azerbejdżan to wszystkie kraje Kaukazu Południowego. Armenia jest krajem chrześcijańskim, Azerbejdżan jest natomiast muzułmańskim, a Górski Karabach (historycznie znany jako Artsakh wśród Ormian) jest de facto niezależną, choć jeszcze nierozpoznawalną republiką w regionie, od wieków zamieszkana przez Ormian. Armenia zawsze wspierała Karabach. Korzenie konfliktu sięgają jeszcze lat 1918-1920, kiedy nowo utworzony Azerbejdżan, wspierany przez Turcję, próbował zająć Karabach, ale mimo wszystko Ormianie zniweczyli ich plany. Kiedy jednak komuniści rosyjscy opanowali Kaukaz Południowy (wówczas Zakaukazie) na początku lat dwudziestych XX wieku, radziecki przywódca Józef Stalin podjął pośpieszną decyzję o przyłączeniu Karabachu do nowo zsowietyzowanego Azerbejdżanu. Armenia i Ormianie w Karabachu byli przeciw tej decyzji, ale nie mogli nic na to poradzić.

Ormianie odmawiają poddania się! Polityka prowadzona przez władze Azerbejdżanu doprowadziła do stopniowego spadku liczby Ormian w Karabachu, a władze lokalne utrudniały rozwój gospodarczy, edukacyjny i kulturalny Ormian, zamykając ormiańskie szkoły i utrudniając mieszkańcom Karabachu komunikację z Armenią. W tym samym czasie sztucznie zwiększono liczbę Azerów mieszkających w Karabachu, zbudowano dla nich kolejne osady.

Wojna, która wyjaśniła sprawę... W 1988 roku Ormianie rozpoczęli ruch narodowy w Karabachu, dążąc do oderwania się od Azerbejdżanu i ponownego zjednoczenia z Armenią. Władze Azerbejdżanu odpowiedziały jednak na determinację mieszkańców Karabachu masakrami i deportacjami, które zaplanowali i których dokonali w wielu osadach. Armia radziecka ruszyła następnie, aby uwolnić Karabach od Ormian, a Artsakh postanowił walczyć z siłami radzieckimi i azerskimi. Po upadku Związku Radzieckiego już niepodległy Azerbejdżan kontynuował walkę z Górskim Karabachem. Ormianom udało się zachować Karabach, ale za cenę - stracili jeden region i dwie części, ostatecznie zajmując siedem regionów, które zostały zaanektowane od Armenii i Karabachu, a następnie oddane Azerbejdżanowi w latach dwudziestych XX wieku.

Wojna czterodniowa (wojna kwietniowa) i jej następstwa... Azerbejdżan nie zaakceptował porażki. Ponad dwie dekady po kruchym pokoju pełnym incydentów i strat na granicy, Azerbejdżan wznowił działania wojenne przeciwko Karabachowi 2 kwietnia 2016 roku. W trakcie czterodniowej kampanii wojskowej zginęło 64 żołnierzy, 13 ochotników i czterech cywilów, w tym dziecko, a ponad 120 osób zostało rannych po stronie ormiańskiej. Według informacji Departamentu Stanu USA, Azerbejdżan w trakcie walk stracił łącznie ponad 270 osób.

Propozycja Armenii, by wyjść naprzeciw spotkała się z odmową współpracy Azerbejdżanu. Po aksamitnej rewolucji Armenii w 2018 roku, przywódca opozycji Nikol Paszynian został nowym premierem tego kraju i przedstawił nowe podejście do procesu pokojowego w Górskim Karabachu. Premier ani razu nie zadeklarował, że rozstrzygnięcie konfliktu musi być akceptowalne dla narodów Armenii, Karabachu i Azerbejdżanu. Ale propozycja Paszyniana nigdy nie została odwzajemniona, a prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wielokrotnie twierdził, że każda rezolucja musi być do przyjęcia tylko dla jednej ze stron - Azerbejdżanu. W ostatnich latach Alijew twierdził również, że Armenia jest historycznym domem Azerbejdżanu, utrzymując, że powrót Azerbejdżańczyków na te terytoria jest naszym celem politycznym i strategicznym i musimy krok po kroku pracować, aby się do niego zbliżyć.

Kiedy i jak rozpoczęła się nowa runda eskalacji? Zarówno Armenia, jak i Azerbejdżan nie ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa, ale sytuacja w Azerbejdżanie pogarsza się ze względu na spadające ceny ropy naftowej, poważne problemy z niedoborami wody i powszechną korupcją w kraju. Rodzina Alijewów stała na czele kraju od czasów radzieckich - przez 40 lat - i zgromadziła miliardy dolarów w kraju i za granicą. (Na przykład doniesienia ze śledztwa w sprawie Panama Papers i projektu azerbejdżańskiej dziennikarki Khadija Ismayilovej).

Jednak w przeciwieństwie do Alijewa zwykli ludzie nie są zamożni - średnia pensja w bogatym w ropę Azerbejdżanie wynosi 355 dolarów, czyli mniej niż w sąsiedniej Armenii i Gruzji (odpowiednio 372 i 399 dolarów).

Stan wolności politycznych nie jest idealny w żadnym z krajów, ale Armenia po rewolucji odnotowała duży postęp, co zostało potwierdzone przez organizacje międzynarodowe. W szczególności kraj odnotował największy w historii skok w zakresie demokracji w raporcie Freedom House's Freedom in the World, wspinając się na 120. miejsce i pozostawiając Azerbejdżan w tyle na 192. miejscu.

Ponieważ w Azerbejdżanie nie ma swobód obywatelskich, opozycji i wyborów, problemy społeczne mogą łatwo przekształcić się w rewolucję. Tak więc Aliyev zawsze używa karty przetargowej w postaci Armenii, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od problemów wewnętrznych. Epidemia, spadające ceny ropy naftowej i światowy kryzys mocno uderzyły w ludność Azerbejdżanu, więc władze tego kraju powróciły do ​​dawnej tradycji. Alijew wygłosił przemówienie 29 maja, ponownie deklarując, że Ormianie muszą opuścić Karabach, ponownie twierdząc, że Azerbejdżan podarował Erewan Armenii, i zasugerował możliwość rozmieszczenia armii.

Azerbejdżan gotowy na wojnę z Armenią o Górski Karabach

Pierwszą oznaką zbliżającego się konfliktu na dużą skalę, było ogłoszenie 21 września 2020 roku przez Azerbejdżan mobilizacji. Służba Państwowa ds. Mobilizacji i Poboru ogłosiła, że żołnierze i oficerowie rezerw muszą się stawić na szkolenie i inspekcję wojskową oraz na nieokreślone specjalne zebrania. Była to pierwsza oznaka o zbliżających się walkach o Górski Karabach.

Pojawiły się również liczne doniesienia, że kierowcy pickupów w Azerbejdżanie byli zatrzymywani przez policję, po czym kazano im udać się na pobliski parking stanowy. Po przybyciu na miejsce, urzędnicy państwowi poinformowali ich, że ich samochody mogą być potrzebne wojsku. Pojazdy podobno zostały sprawdzone, a następnie dodane do oficjalnej listy na rzecz wojska. Niektóre nie zostały zwrócone właścicielom.

Przedstawiciele rządu Azerbejdżanu w Baku wielokrotnie deklarowali, że format Grupy Mińskiej OBWE jest nie efektywny i nie ukrywali roli Turcji, jaką odgrywa w tym konflikcie. Gdy sytuacja na granicy między Armenią i Azerbejdżanem zaostrzyła się w lipcu, Turcja potwierdziła niezachwiane poparcie dla Azerbejdżanu. Turecki minister obrony Hulusi Akar obiecał wówczas, że Armenia zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, mówiąc, że Turcja uważnie śledzi rozwój wydarzeń w regionie.

Bezpośrednio po lipcowej eskalacji prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zwolnił swojego wieloletniego ministra spraw zagranicznych Ilhama Mammadyarowa. Aliyev zastąpił go następnie Jeyhunem Bayramovem, który był ministrem edukacji Azerbejdżanu. Usunięcie Mammadyarowa stało się niemal nieuniknione, gdy Alijew oskarżył go o brak zaangażowania w pracy, w obszernych komentarzach z połowy lipca.

Alijew - prezydent Azerbejdżanu - wielokrotnie atakował międzynarodowych mediatorów, którzy pośredniczyli w rozwiązaniu konfliktu w Górnym Karabachu, nazywając wysiłki i spotkania Grupy Mińskiej OBWE bezsensownymi. W połowie lipca powiedział on, że nie będziemy prowadzić negocjacji i bezsensownych wideokonferencji. Musi być tego jakiś sens.

Prezydent Azerbejdżanu poszedł o krok dalej i stwierdził 19 września, że ​​negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu z Armenią o Górny Karabach nie istnieją. Oskarżył nawet Armenię o zakłócenie procesu negocjacyjnego. Przemawiając na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Alijew powiedział: Armenia przygotowuje się do nowej agresji na Azerbejdżan i wezwał ONZ i społeczność międzynarodową do powstrzymania Armenii od kolejnej agresji militarnej.

Od rana 27 września połączenie internetowe w Azerbejdżanie zwolniło, a dostęp do większości sieci społecznościowych, z wyjątkiem Twittera, został ograniczony. Kilka minut po oficjalnym ogłoszeniu eskalacji uśpionego konfliktu o Górski Karabach, media tureckie rozpoczęły transmisje na żywo z linii frontu, co jest kolejnym dowodem na to, że ofensywa została zainicjowana przez Azerbejdżan i została zaplanowana z dużym wyprzedzeniem.

Turcja wysyła syryjskich bojowników do pomocy Azerbejdżanowi

Według dwóch różnych źródeł - The Guardian i Reuters, Turcja wysłała syryjskich bojowników, aby wesprzeć Azerbejdżan w wojne o Górski Karabach. Reuters, który powołuje się na dwóch syryjskich rebeliantów, podaje że rebelianci rozmieszczają się obecnie w Azerbejdżanie w koordyacji z Ankarą. Mężczyźni powiedzieli dziennikarzom, że na miejscu zarobią około 1500 dolarów miesięcznie.

Do Azerbejdżanu wysyłani są bojownicy z Syryjskiej Armii Narodowej (SNA) w Afrin wspieranej przez Turcję. Region Afrin położony jest w północno-zachodniej Syrii zajęty przez Turcję i jej syryjskich sojuszników dwa lata temu. Drugi syryjski bojownik, należący do stowarzyszonej z SNA milicji Jaish al-Nukhba, powiedział że docelowo prawie 1000 Syryjczyków ma zostać wysłanych do Azerbejdżanu. Inni rebelianci, którzy również wypowiadali się anonimowo, podali liczby od 700 do 1000.

Ambasador Armenii w Rosji Wardan Toghanyan powiedział w poniedziałek 28 września rosyjskim mediom, że Turcja wysłała do Azerbejdżanu aż 4000 syryjskich bojowników.

The Guardian również cytował kilku ochotników z Syrii, którzy powiedzieli, że syryjscy bojownicy zapisali się do pracy w prywatnej tureckiej firmie ochroniarskiej jako straż graniczna w Azerbejdżanie. Mężczyźni z zajętej przez rebeliantów prowincji Idlib w Syrii mówią, że nabór rekrutacyjny rozpoczął się miesiąc temu.

Dwaj bracia mieszkający w Azaz, Muhammad i Mahmoud, którzy poprosili o zmianę ich nazwisk ze względu na delikatną kwestię, powiedzieli że 13 września zostali wezwani do obozu wojskowego w Afrin. Po przybyciu na miejsce dowódca wspieranej przez Turcję dywizji Sułtana Murada poinformował ich, że jest dostępna praca na straży punktów obserwacyjnych oraz obiektów naftowych i gazowych w Azerbejdżanie w ramach trzymiesięcznych lub sześciomiesięcznych kontraktów po 900 – 1250 USD miesięcznie. Obiecane pensje to ogromne sumy w porównaniu z tym, jakie syryjscy rebelianci zarabiają w Ankarze w walce z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem.

Źródło: PanArmenian.net/Kolumna24

..

Po prostu kontnnuuja ludobojstwo. Chyba slyszeliscie o ludobojstwie Ormian?! Nie?! to poczytajcie. To dalszy ciag.
Powstrzymac dzicz!
Moge Ormian pocieszyc! To pokuta. Niedlugo bedzie Wielka Armenia tak jak Wielka Polska. Turcja zas bedzie malym niezmaczacym krajem bo ich czas sie konczy! Konstantynopol odzyskamy i chrzescijanstwo wroci na te tereny. Obecnie szatan podjudzil ich do agresji bo sa opetani.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:29, 29 Wrz 2020    Temat postu:

Górski Karabach: Ostrzał Wardenisu, Armenia oskarża Turcję o użycie bojowe F-16

Myśliwce F-16C wojsk lotniczych Turcji i stacjonujące w Gandży w Azerbejdżanie wykonują loty bojowe nad Armenią. Jedna turecka maszyna miała wystartować z Gandży o 10.30 i zestrzelić armeński samolot uderzeniowy Su-25 w armeńskiej przestrzeni powietrznej, sześćdziesiąt kilometrów od granicy.

...

Kto sprzedaje bomby za rope Azerberjdzanu oprocz oczywiscie Turcji?! No?! Aj waj! Tak Izrael! To oni sa tez winni kolejnego ludobojstwa. Uzbrojenie to myslicie skad maja?! Z Tel Avivu! Szczegolnie cenne bo oczywiscie lepsze niz tonz Turcji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 21:39, 29 Wrz 2020, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:07, 30 Wrz 2020    Temat postu:

Armenia oskarża Turcję o zestrzelenie jej samolotu. Ankara zaprzecza

Armenia poinformowała, że turecki myśliwiec F-16 zestrzelił w jej przestrzeni powietrznej armeński samolot bojowy Su-25. Według ministerstwa obrony w Erywaniu zginął pilot maszyny. Turcja i Azerbejdżan zaprzeczają.

...

Oswiadczyli ze popieraja wiec to mowi wszystko! Moga sobie zaprzeczac. Nie raz urzadzali ludobojstwo Ormian.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:19, 30 Wrz 2020    Temat postu:

Armenia mówi o jednym zestrzelonym samolocie. Azerbejdżan: były dwa.

Azerbejdżan oskarża władze Armenii o kłamstwo, jakoby jeden z jej samolotów został zestrzelony przez siły tureckie. Środa jest czwartym dniem starć między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach.

...

Nie jeden a dwa no to rzeczywiscie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy