Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wymarłe gatunki ... się odnalazły ... :O))))))))

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:08, 26 Kwi 2016    Temat postu:

Goryle Grauera - największe naczelne - mogą wyginąć w ciągu najbliższych 10 lat
grz/
2016-04-26, 11:52
Skomentuj
0
Największy podgatunek ssaków naczelnych, goryl Grauera, w ciągu najbliższych 10 lat może zniknąć z powierzchni Ziemi, jeśli nie zostanie mu zapewniona ochrona przed kłusownikami i dewastacją naturalnego środowiska - alarmują naukowcy.

Flickr/Sabine Bresser/CC BY 2.0

Technologie i Medycyna
Bananowa katastrofa. Tych owoców niebawem...

Rozrywka
Mały orangutan, który przyszedł na świat...

Goryl Grauera, czyli wschodni goryl nizinny (Gorilla beringei graueri), występuje w kotlinie Konga w środkowej Afryce. To największy z czterech podgatunków goryla, odróżniający się od pozostałych mocną budową ciała, dużymi dłońmi i krótkim pyskiem. Żywi się przede wszystkim owocami i roślinami. Swoją nazwę zawdzięcza austriackiemu uczonemu Rudolfowi Grauerowi, który na początku XX wieku prowadził badania m.in. w belgijskim Kongu.



Goryle Grauera na krawędzi wyginięcia


Ze względu na konflikty zbrojne w regionie naukowcy przez wiele lat mogli tylko szacować wielkość gorylej populacji. Teraz, gdy konflikt nieznacznie osłabł, międzynarodowy zespół naukowców zdołał ustalić, że zgodnie z ich obawami liczebność osobników spadła o ponad trzy czwarte (77 proc.) w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie liczy mniej niż 3,8 tys. osobników w porównaniu z 17 tys. w 1994 roku - pisze "New York Times" we wtorek.


- Tempo kurczenia się populacji goryli Grauera spycha ten podgatunek na krawędź wyginięcia - podkreśla cytowany przez dziennik Andrew Plumptre z nowojorskiej organizacji ochrony przyrody Wildlife Conservation Society.


Goryle Grauera znajdują się obecnie na liście gatunków zagrożonych Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Plumptre wskazuje jednak, że w tym konkretnym przypadku blisko 80 proc. strat w gatunku miało miejsce za życia jednego pokolenia tych zwierząt, czyli w tempie trzykrotnie przewyższającym tempo wymagane do oficjalnego ogłoszenia, że danemu gatunkowi grozi wyginięcie.



Mięso goryli pożywieniem partyzantek w dżungli


Dramatyczny spadek liczebności tego podgatunku zapoczątkowało ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku, a potem wojna domowa w sąsiednim Zairze (później: Demokratycznej Republice Konga). Dla tworzonych w dżungli partyzantek goryle mięso stało się bogatym i łatwym źródłem pożywienia. Kłusownicy nie oszczędzali nawet parku narodowego Kahuzi-Biega, zamieszkanego przez największą chronioną populacje goryli Grauera.


Do kurczenia się populacji tych małp przyczyniło się również niszczenie ich środowiska naturalnego; skurczyło się ono z 21 000 km kw. w latach 60. do 12 000 km kw. obecnie - podkreśla na swojej stronie organizacja obrońców przyrody WWF.



Tereny goryli zajęły uprawy


Osadnicy przenoszący się z gęsto zaludnionych terenów zniszczyli lub pokawałkowali terytorium występowania goryli Grauera, by zrobić miejsce pod uprawy i hodowlę zwierząt. Ponadto na wielu chronionych terenach partyzanci utworzyli nielegalne kopalnie cyny, złota, diamentów, a zwłaszcza cenionej w branży elektronicznej rudy koltan. Nielegalne kopalnie nie tylko podsycały konflikty w regionie, ale też przyciągały migrantów, którzy zabijają goryle dla mięsa lub chwytają młode, by następnie je sprzedać.


PAP

...

Niestety...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:21, 26 Kwi 2016    Temat postu:

Dorada, halibut - nie kupuj tych ryb, jeśli chcesz pomóc przyrodzie
grz/hlk/
2016-04-25, 23:00
Skomentuj
0
Zagrożenie wyginięciem określonych gatunków ryb i owoców morza ma wpływ na podejmowane przez kupujących decyzje - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w marcu przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Fundacji WWF Polska. Aż 79 proc. badanych chciałoby, aby sprzedawcy zamieszczali w sklepach lub restauracjach informacje o gatunkach zagrożonych i tych, którym wyginięcie nie grozi.
Flickr/Jeremy Keith/CC BY 2.0

Kraj
Po świętach tony żywności wylądują na...

Biznes
Polacy jedzą norweskie łososie i dorsze

Kraj
Rtęć w rybach z Biedronki. Sieć wycofuje...

Badanie potwierdza, że prowadzona od listopada 2014 r. przez Fundację WWF Polska i Fundację Szkoła na Widelcu kampania "na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów" przynosi efekty.


Świadomość rosnącego zagrożenia wyginięciem niektórych ryb i owoców morza rośnie dynamicznie. W lutym nieco ponad połowa respondentów przyznawała, że słyszała o tym problemie, a w marcu liczba ta wzrosła już do 63 proc.



Rośnie świadomość konsumentów ryb


Na pytanie "Czy informacja o tym, które gatunki ryb są poławiane w sposób zrównoważony, a które są zagrożone wyginięciem ma dla Pana/Pani znaczenie i może wpłynąć na decyzje dotyczące wyboru kupowanego gatunku ryby?" aż 71 proc. badanych udzieliło twierdzącej odpowiedzi (w lutym było to 67 proc.).


- Bardzo cieszy nas, że przeprowadzone badania potwierdzają skuteczność całej kampanii. Najważniejszy jest dla nas fakt, że kwestie ochrony środowiska nie są obojętne konsumentom. Patrząc na doświadczania ostatnich 18 miesięcy widzimy duże zapotrzebowanie na konkretne i łatwo dostępne informacje na temat tego, w jaki sposób przeciętny człowiek może przyczynić się do ochrony przyrody. Najlepszym tego dowodem jest bardzo wysoki odsetek badanych, którzy chcieliby mieć dostęp do informacji na temat zagrożonych gatunków ryb w sklepie lub restauracji - powiedziała Olga Sarna z Fundacji WWF Polska.


Wyniki badania pokazują także, że respondenci mają większą wiedzę na temat tego, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz po które można sięgać bez obaw. Znacząco wzrósł odsetek osób świadomych zagrożenia wyginięciem takich gatunków jak: tuńczyk błękitnopłetwy (z 26 proc. do 36 proc.), łosoś bałtycki (z 32 proc. do 39 proc.), halibut (z 13 proc. do 19 proc.) oraz sola (z 8 proc. do 13 proc.).



Zagrożone m.in.: dorada, halibut, łosoś bałtycki, morszczuk, węgorz


W ramach projektu "na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów" prowadzono szereg działań edukacyjno-informacyjnych. Wydano 420 tys. egzemplarzy poradnika "Jaka ryba na obiad", który dzieli najpopularniejsze gatunki ryb i owoców morza na trzy grupy.


Pierwsza z nich, oznaczona zielonym kolorem, to gatunki, po które można sięgać bez obaw, bowiem stan ich stad jest obecnie stabilny, a ich połowy nie wpływają negatywnie na bioróżnorodność mórz i oceanów.


Druga grupa ryb oznaczona ostrzegawczym, żółtym kolorem, zawiera gatunki, przy zakupie których powinniśmy zachować szczególną uwagę, bo dane na temat ich populacji są niepełne, lub połowy czy hodowla szkodzą środowisku.


Ostatnia grupa - oznaczona na czerwono - skupia ryby i owoce morza zagrożone wyginięciem. Są to: dorada, halibut, homar, karmazyn, krewetka tropikalna, krewetka północna, langustynka, limanda żółtopłetwa, łosoś bałtycki, miruna, morszczuk, omułek jadalny dziki, sieja/sielawa, sola, tuńczyk błękitnopłetwy, turbot dziki i węgorz. Z jedzenia i kupowania tych gatunków powinniśmy - według ekologów - całkowicie zrezygnować.

polsatnews.pl

...

Czlowiek rabuje przyrode...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:30, 20 Cze 2016    Temat postu:

To cud, że istniejemy. Razem z dinozaurami niemal wyginęły ssaki
pr/
2016-06-20, 13:49


Skomentuj
0
Naukowcy z University of Bath w południowo-zachodniej Anglii przekonują, że meteoryt, który uderzył w Ziemię 66 mln lat temu i doprowadził do wyginięcia dinozaurów, spowodował także śmierć 93 proc. ssaków zamieszkujących naszą planetę.
Steven Lilley/Flickr.com

Świat
Indyjski kierowca autobusu może być pierwszą...

Archeolodzy do swoich wniosków doszli na podstawie badań skamieniałości z tamtych czasów. To znana metoda badawcza, ale teraz wykorzystano ją na większą skalę.



Dzięki badaniom dowiedziono, że życie po katastrofie odrodziło się bardzo szybko. Już 300 tys. lat później liczba gatunków dwukrotnie przewyższała tą sprzed uderzenia meteorytu. Jednocześnie największy żyjący gatunek miał rozmiar kota.



- Ponieważ ssaki sobie tak dobrze poradziły (po katastrofie - przyp. red.), wydawało nam się, że uderzenie meteorytu nie wpłynęło na nie tak silnie. Nasze badania dowodzą jednak, że ssaki ucierpiały mocniej niż inne grupy zwierząt, takie jak jaszczurki, żółwie, krokodyle, ale lepiej zaadaptowały się do nowych warunków - powiedział dr Nick Longrich z angielskiej uczelni.



Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Evolutionary Biology". Badacze przeanalizowali wszystkie znane gatunki ssaków z Ameryki Północnej z okresu Kredy.

The Independent

...

Życie jest cudem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 0:06, 27 Sie 2016    Temat postu:

Policja znalazła setki zamrożonych łuskowców. To ginący gatunek
wyślij
drukuj
bz, kaien | publikacja: 26.08.2016 | aktualizacja: 21:51 wyślij
drukuj
Łuskowce są pod ścisłą ochroną (fot. Suryanto/Anadolu Agency/Getty Images)
650 zamrożonych łuskowców, niewielkich azjatyckich ssaków podobnych do jaszczurki i do pancernika, znaleziono w jednym z indonezyjskich domów. Ciała zwierząt były pojedynczo zapakowane w plastikowe torby.

Uratowany z cyrku grozy miś Baloo oswaja się z zoo. „Po raz pierwszy jego łapy dotknęły mchu”
Mięso objętych ścisłą ochroną łuskowców uważane jest w Azji za przysmak. Wykorzystywane są też w medycynie ludowej – szczególnie ceniona jest ich skóra i łuski.

Do aresztu trafił 55-letni mężczyzna, na posesji którego znaleziono zamrożone łuskowce. Jest on mieszkańcem wyspy Jawa. Grozi mu pięć lat więzienia oraz kara o równowartości 7,5 tys. dolarów za złamanie prawa, które chroni rzadkie zwierzęta zagrożone wyginięciem. Podejrzany wszystkiego się wypiera i twierdzi, że nie wie, skąd łuskowce wzięły się na jego posesji.
#wieszwiecej | Polub nas
Łuskowce żywią się mrówkami i termitami. W jedzeniu pomagają im bardzo długie języki. Ich ciało pokryte jest zachodzącymi na siebie jak dachówki łuskami.

BBC News - Indonesian man arrested as 650 pangolins found dead in freezers [link widoczny dla zalogowanych] Pangolins high on @CITES #CoP17 agenda
— John E. Scanlon (@John_CITES) 26 sierpnia 2016BBC

...

Niestety sa gatunki ktore gina.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:22, 05 Wrz 2016    Temat postu:

WWF: panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym!
wyślij
drukuj
pw,az | publikacja: 05.09.2016 | aktualizacja: 07:37 wyślij
drukuj
Panda ma wielu miłośników (fot. flickr.com/ steews4)
Znakomitą informację przekazał w niedzielę Światowy Fundusz na rzecz Przyrody – WWF. Panda wielka, która była na granicy wymarcia, nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem! W klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody panda awansowała o jeden szczebel i obecnie jest jedynie „gatunkiem wysokiego ryzyka” – donosi tygodnik „Time”.

Małe pandy też nie lubią wcześnie kłaść się spać
WWF poinformował w oświadczeniu, że populacja pandy wielkiej w dekadzie do 2014 roku wzrosła na świecie o 17 proc. Dlatego gatunek ten opuścił grono zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem.

Wspólne działanie

– Odzyskanie pandy dla świata pokazuje, że nauka, wola polityczna i zaangażowanie lokalnych społeczności mogą wspólnie przyczynić się do uratowania dzikich zwierząt, którym grozi zagłada – powiedział Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF.

Organizacja od lat walczyła o uratowanie pand wielkich. Obecnie istnieje 67 rezerwatów pand, w których żyje 2/3 populacji. WWF podkreśla jednak w komunikacie, że obecny sukces nie oznacza, że pandy są już całkiem bezpieczne i przypomina, że na wolności żyją tylko 1864 pandy.
#wieszwiecej | Polub nas„Time”

...

Znakomicie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:54, 11 Wrz 2016    Temat postu:

Zamiast jednej żyrafy powstaną cztery nowe gatunki?
wyślij
drukuj
pw,k | publikacja: 11.09.2016 | aktualizacja: 10:33 wyślij
drukuj
Żyrafa przestanie być jednym gatunkiem? (fot. flickr.com/ Tracy Gill)
Naukowcy przeprowadzali ostatnio szczegółową analizę genetyczną żyraf. I doszli do wniosku, że to już nie jest jeden gatunek, ale... nawet cztery – informuje tygodnik „Time”. Według badaczy, nowy podział pozwoliłby lepiej chronić te osobniki, którym może grozić wyginięcie.

„Tłumaczyłem mu, że ma żyć, bo mi na nim zależy”. Dyrektor zoo z dumą prezentuje żyrafiątko
Zaskakujące wyniki badań opublikowano właśnie w magazynie „Current Biology”. Według nich nie powinno się już uznawać wszystkich żyraf jako jednego gatunku „Giraffa camelopardalis”. Naukowcy dowodzą, że w obrębie tego rodzaju można byłoby wyodrębnić nawet cztery gatunki.

Szczegółowa analiza

W artykule można przeczytać, że nie chodzi o to, że odkryto gdzieś nieznane wcześniej populacje żyraf. Rzecz polega na tym, że kiedyś przy podziale gatunków różnice między poszczególnymi populacjami żyraf, takie jak rodzaj skóry i ubarwienia, uznano za zbyt niewielkie. Ale po szczegółowej analizie genetycznej stwierdzono, że jednak jest inaczej.

Według badaczy podział na kilka gatunków pomógłby też w ochronie żyraf. Dziś są one na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody określane jako „gatunek najmniejszej troski”. Ale okazuje się, że żyrafa żyrafie nie jest równa i niektóre osobniki występują rzadziej, niż pozostałe.

Po zbadaniu 200 próbek DNA żyrafy naukowcy uważają, że do pierwszych podziałów gatunku doszło już 1,5 - 2 mln lat temu.
#wieszwiecej | Polub nasTime

...

Podzial na gatunki jest calkowicie umowny. Trzeba chronic wszystkie cztery odmiany oczywiscie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:08, 14 Wrz 2016    Temat postu:

Wrocław: zaprezentowano szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat
luq/
2016-09-14, 17:24
Niemal kompletny szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat zaprezentowano w środę na Uniwersytecie Wrocławskim. Według naukowców to pierwszy w Polsce tak kompletny szkielet wymarłego rodzaju Stephanorhinus.
PAP/Maciej Kulczyński

Technologie i Medycyna
Pradziejowy nosorożec odkryty pod Gorzowem...

Kraj
Handlował w sieci cennymi zabytkami...

Świat
Izrael: antyczne znalezisko odkryte przez...

Do odkrycia kości prehistorycznego nosorożec doszło przypadkowo w maju 2016 r., w trakcie budowy drogi krajowej S3 pod Gorzowem Wielkopolskim. Na znalezisko składa się ponad 100 kości nosorożca wraz z czaszką i 24 zębami. Szczątki spoczywały w osadach jeziornych pochodzących sprzed około 132-115 tys. lat. Były to czasy, gdy klimat obecnych terenów Polski był cieplejszy niż dziś.



- To nosorożec z okresu interglacjału eemskiego. To nie jest ten włochaty nosorożec, którego znalezisk jest więcej na terenie Polski, niż tych z okresów cieplejszych - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.



Rzadkie znalezisko



Dodał, że w Europie jest około kilkadziesiąt stanowisk, w których znaleziono szczątki tego gatunku. - W Polsce jest 11 takich stanowisk, jednak tak kompletnego szkieletu do tej pory na terenie naszego krajów nie znaleziono. Co więcej czaszek takiego nosorożca w Europie znaleziono do tej pory osiem, a ta z Gorzowa jest dziewiąta - mówił Przybylski.



Naukowcom nie udało się na razie określić płci znalezionego nosorożca. Podano, że był w wieku dojrzałym, ale nie starym. Zwierze nie padło łupem myśliwych; najprawdopodobniej utonęło w jeziorze.



Naukowcy planują zrekonstruować całość szkieletu. Większość kości długich (żebra, kości nóg), podobnie jak zęby, zachowały się w bardzo dobrym stanie. W gorszym stanie jest czaszka. - Do całości szkieletu brakuje właściwie jednej kończyny - powiedział Adam Kotowski z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.



Kość daniela



Dr hab. Krzysztof Stefaniak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego poinformował, że na stanowisku pod Gorzowem Wielkopolskim znaleziono również kość należąca do daniela. - Daniel był zwierzęciem hodowlanym w średniowieczu jako zwierze parkowe. Wcześnie występował w Europie i co ciekawe, wcześniej w Polsce nie było żadnych znalezisk danieli. To pierwsze znalezisko kopalne współczesnego gatunku daniela w okresu interglacjału eemskiego - mówił naukowiec.



Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego chcą dokonać odlewów brakujących kości i zrekonstruować szkielet nosorożca w całości. Mógłby być on pokazywany w placówkach muzealnych we Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim.



PAP

...

Prosze bardzo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 7:54, 27 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Naukowcy przebadali genomy 1346 psów. Na ich podstawie opracowali mapę ras
Naukowcy przebadali genomy 1346 psów. Na ich podstawie opracowali mapę ras

Wczoraj, 26 kwietnia (18:2Cool

Tysiące lat temu ludzie krzyżowali psy ze względu na potrzebę wykonywania przez nie określonych zadań, setki lat temu zaczęli je krzyżować dla konkretnych cech wyglądu. Takie wnioski przynoszą opublikowane właśnie na łamach czasopisma "Cell Reports" wyniki badań genomu naszych czworonożnych przyjaciół. Analiza DNA przedstawicieli aż 161 współczesnych ras rzuca nowe światło na historię tej przyjaźni, może się też przydać przy badaniach genetycznych uwarunkowań niektórych chorób, nie tylko zresztą psich, ale też ludzkich.
zdj. ilustracyjne
/Sophie Duval /PAP/EPA


Od tysięcy lat migracjom człowieka towarzyszyła migracja psów. Najnowsze wyniki badań wskazują, że właśnie w ten sposób pierwsze psy trafiły przez cieśninę Beringa na teren Ameryki Północnej. W tamtych czasach człowiek umiał już hodować psy, najstarsze rasy tworzył po to, by mogły jak najlepiej wykonywać konkretne zadania. W ten właśnie sposób pojawiły się na przykład psy pasterskie, czy myśliwskie. Najpierw wykorzystywano selekcję psów do konkretnych zadań, potem dopiero nałożyła się na to selekcja pewnych cech wyglądu - mówi współautorka pracy, Heidi Parker z National Institutes of Health (NIH) - Jestem przekonana, że musimy fakt długiego prymatu zadań psów, nad ich konkretnymi rasami, czy wyglądem zewnętrznym dobrze przemyśleć.

Naukowcy przeanalizowali genomy 1346 psów. Na ich podstawie opracowali mapę ras i rozpisali zależności między nimi. Ustalili też, jakie krzyżówki doprowadziły do powstania konkretnych ras. Okazało się między innymi, że psie rasy, które wykonują pewne szczególne zadania nie muszą wcale wywodzić się z tych samych przodków. To może być prawdziwa niespodzianka dla właścicieli psów i hodowców. Mogłoby się wydawać, że wszystkie pasterskie psy powinny być spokrewnione, okazuje się jednak, że tak nie jest - podkreśla Parker.

Wcześniejsze próby określenia drzewa genealogicznego choćby psów pasterskich były obarczone dużymi błędami. Parker wraz ze współautorką pracy, Elaine Ostrander, także biologiem z NIH doszły do wniosku, że wszystko przez to, że rasy psów pasterskich pojawiały się w wyniku wielu krzyżówek podejmowanych w różnych miejscach i różnym celu. To ma sens - podkreśla Ostrander - Cechy potrzebne psom, które miały zaganiać bizony są inne, niż tych zajmujących się górskimi kozami czy owcami.

Większość badanych ras pochodziło z Europy i Azji. Autorki pracy próbowały też znaleźć ślady genomu pierwszych psów, które z ludźmi przewędrowały z Syberii na Alaskę. Te amerykańskie psy stopniowo ustąpiły pola rasom z Europy i Azji do tego stopnia, że próby znalezienia ich DNA nie przynosiły do tej pory żadnych konkretnych wyników. Dopiero teraz badania dwóch ras, nagiego psa peruwiańskiego i nagiego psa meksykańskiego (xoloitzcuintli) wskazały u nich fragmenty DNA odmienne od wszelkich innych ras. To sugeruje, że właśnie ich przodkowie dotarli do Ameryki jeszcze przed Kolumbem.

Wyniki tych badań nie tylko pomagają zrozumieć ewolucję naszego najlepszego, czworonożnego przyjaciela. Analiza psich genomów może teraz pomóc w leczeniu licznych psich chorób. Na tym jednak nie koniec. Psy cierpią także na niektóre "ludzkie" choroby, choćby padaczkę. Badanie uwarunkowań tych chorób w przypadku tak bardzo genetycznie zróżnicowanych organizmów, jak psy może znacznie przyspieszyć prace nad metodami terapii, możliwymi do zastosowania także u człowieka.
Grzegorz Jasiński

..

Cenne. Ten gatunek to chyba rekordowa zmiennosc wygladu. Oczywiscie to czlowiek wyhodowal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:24, 06 Lut 2018    Temat postu:

Foto Blog Drzewa Polski
Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
wtorek, 6 lutego 2018

Odkryto nowy gatunek choiny
O choinach czasami pisywałem. Głównie o kanadyjskiej i karolińskiej - tych najbardziej u nas znanych. Widywałem jeszcze choiną zachodnią i Siebolda.

To rzadkie u nas drzewa ale bardzo dostojne. Duże, bardzo duże. Czasami jednak w szkółkach można spotkać odmiany szczepione lub płożące. A że mają śliczne szyszki i są w miarę odporne na nasze mrozy to warto je posadzić i cieszyć się przez cały rok zielonymi igłami.

Co ciekawe świat obiegła ostatnio wiadomość o odkryciu kolejnego gatunku choiny. To Tsuga ulleungensis odnaleziona na południowo-koreańskiej wyspie Ullung-do. To naprawdę rzadkość. Nie na co dzień dowiadujemy się o odkryciu nowego drzewa. A tu taki news.

Znalezisko od razu trafiło do wykazu gatunków zagrożonych wyginięciem. "To prawdopodobnie najrzadsza roślina drzewiasta w Korei, jeśli nie na świecie", mówił Peter Del Tredici, botanik z arboretum Arnolda z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, będący członkiem zespołu, który odkrył choinę.

Jak doszło do odkrycia?

Generalnie choiny azjatyckie są bardzo odporne na szkodniki. Natomiast we wschodnich Stanach Zjednoczonych rdzenne choiny ulegają japońskiemu owadowi zwanemu wełnianym adelgidem, który zabija drzewa, wysysając ich sok.Owad zniszczył już drzewostany od Gruzji do Massachusetts i szybko przenosi się na zachód i północ na nowe obszary.

Około dekadę temu Nathan Havill, ówczesny absolwent Yale, a obecnie biolog z amerykańskiej służby leśnej, studiował genetykę azjatyckich choin, aby zrozumieć, dlaczego potrafią się oprzeć adelgidowi. Uświadomił sobie, że DNA z małej grupy choin w arboretum Arnold nie pasuje do żadnego znanego gatunku. Drzewa zostały oznaczone, jako południowoniemieckie, ale Havill był sceptyczny co do tego.

Zapisy arboretum stwierdzały, że drzewa pochodzą z wyspy zwanej Ulleungdo, około 80 mil na wschód od półwyspu koreańskiego. Tak więc Del Tredici wyruszył tam w 2008 roku, aby zbierać igły do dalszych badań. Maleńka wyspa to w zasadzie stożek stromego wulkanu wynurzającego się z Morza Japońskiego. Choiny rosną tam tylko wśród gęstych, wilgotnych lasów sosnowych, klonowych i bukowych.

wyspa Ulleungdo

Aby ustalić, czy choina Ulleungdo naprawdę zasłużyła na swój odrębny gatunek, Del Tredici przekazał próbki Garthowi Holmanowi, botanikowi z Uniwersytetu w Maine. Holman odkrył, że DNA w jądrze komórek drzewa - w którym znajduje się większość materiału genetycznego - umieszcza go najbliżej południowej choiny japońskiej. Ale DNA z chloroplastów drzewa bardziej przypomina ten z innego gatunku choiny, także z Japonii. Drzewo z Ulleungdo ma również szersze igły i inaczej ukształtowane szyszki niż gatunki japońskie, a wiosną kilka tygodni wcześniej wypuszcza nowe igły.

Łącząc wszystkie te dane, zespół w grudniu 2017 ogłosił nowy gatunek - Tsuga ulleungensis. To pierwsze drzewo iglaste odkryte od 2002 roku, kiedy w Wietnamie znaleziono nowy rodzaj cyprysu.


Drzewo rośnie teraz w arboretach w Filadelfii, Chicago, Bostonie i Danii, zwiększając szanse na przeżycie odmiany. Może uzyskać dalszą pomoc finansową od amerykańskiego przemysłu ogrodniczego, który potrzebuje zastąpienia niegdyś popularnej wschodniej choiny. Korea i wschodnie USA mają podobny klimat - rośliny z jednego kraju często rosną dobrze w innym, mówi Richard Olsen, dyrektor amerykańskiego National Arboretum w Waszyngtonie, D.C. Rozważa włączenie drzewa do programu hodowlanego.

Pokonać przeciwnika

Naukowcy, którzy mają nadzieję, że pewnego dnia odnowią choiny w zdewastowanych lasach, również są podekscytowani nowym odkryciem. Zarówno konwencjonalna hodowla, jak i inżynieria genetyczna mogłyby wprowadzić geny oporności na adelgid do drzew, które nadal są w większości pochodzenia naturalnego - mówił Fred Hain, emerytowany entomolog z North Carolina State University w Raleigh, który prowadzi organizację non-profit o nazwie Forest Restoration Alliance.

Ile jeszcze jest do odkrycia?

Niezależnie od tego, czy nowe drzewo pomoże w ratowaniu amerykańskich choin, fakt ten pokazuje, że mega różnorodne lasy tropikalne nie są jedynymi miejscami, które wciąż wymagają zbadania - dodaje Robert Jetton, ekspert ds. leśnictwa również w stanie Karolina Północna. "Lasy o umiarkowanym klimacie są bardzo dobrze zbadane" - mówi. "Spędzamy cały ten czas próbując sklasyfikować wszystko na naszej planecie, i gdy tylko wydaje nam się, że mamy na to dobry wpływ, natura rzuca w nas coś takiego".

Ciekawe czy polska nazwa, która zostanie nadana to choina ullungujska (od nazw wyspy)? Czekam na pierwsze wiadomości o pozyskaniu jej przez nasze arboreta.
Autor: RobertSadowski o 13:22

...

Jeszcze nowy gatunek znalezli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:02, 04 Mar 2018    Temat postu:

Lamparty indochińskie zagrożone wyginięciem

Po rozprzestrzenieniu się w Indochinach - obszarze obejmującym Kambodżę, Laos i Wietnam - populacja tych lampartów spadła o 72 %. w ciągu pięciu lat. Opublikowane ostatnio wyniki badań ujawniły jedne z najniższych skupisk lampartów, jakie kiedykolwiek odnotowano w Azji - tylko jeden kot na 100 km2.

...

Katastrofa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:33, 04 Mar 2018    Temat postu:

Naukowcy natrafili na nowy gatunek wymarłej muchy sprzed ponad 100 mln lat

Muchę odnaleziono w bursztynie
Jak poinformował wchodzący w skład zespołu badawczego Antonio Arillo, bursztyny zawierające dwa okazy nieznanego gatunku muchy zostały znalezione w miejscowości San Just, koło aragońskiego Teruelu, w północno-wschodniej Hiszpanii.
- Oba okazy zachowały się w całości w bardzo dobrym stanie. Są to owady z rodzaju Burmazelmira. Nowy gatunek został nazwany Burmazelmira grimaldii - wyjaśnił Antonio Arillo.
Ze studium opublikowanego przez zespół badawczy w piśmie "Cretaceous Research" wynika, że oba znalezione w San Just okazy muchy żyły około 105 mln lat temu.

...

Znakomita wiadomosc!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:45, 15 Kwi 2018    Temat postu:

Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
opublikowano: 15.04.2018 autor: ew
AAUdostępnij:Facebook Twitter Google Email POWRÓT DO LISTY
fot. twitter.com
Mówi się, że człowiek wie więcej o bliskim kosmosie niż o dnach oceanów. I nic dziwnego, bowiem ciśnienie na dnie Rowu Mariańskiego jest tak ogromne, że rozerwałoby człowieka na strzępy. Jednak, jak poinformował "The Scientist", podczas ekspedycji kierowanej przez Jeffa Drazena i Pattty Fryer z University of Hawaii udało się zaobserwować nieznany dotąd gatunek ryby z rodziny dennikowatych na głębokości 8143 metrów w Rowie Mariańskim. Tym samym, ryba stała się najgłębiej żyjącym gatunkiem znanym przez człowieka.

Do tej pory, rekord należał do innego dennika - Pseudoliparis amblystomopsis, zaobserwowanego na 7703 metrach. Kształt ciała zaobserwowanej niedawno ryby jest odmienny niż w przypadku innych znanych denników. Ma szerokie, przezroczyste płetwy, nitkowate wypustki i podobny jak u węgorza ogon, który pozwala zwinnie się poruszać. Dodatkowo, zwierzę ma mnóstwo usprawnień fizjologicznych, które pomagają mu przetrwać w głębinach. Różowobiała ryba jest pozbawiona łusek i ma miękkie, transparentne ciało. Obecność dennika na tak dużych głębokościach zaskoczyła badaczy, ponieważ nie spodziewali się, że jakikolwiek złożony kręgowiec będzie w stanie przetrwać panujące tam ciśnienie. Wynosi ono 110,2 MPa czyli 1000 razy więcej niż atmosferyczne! Jednak nowo odkryty dennik (nazwany dennikiem lub ślimakiem mariańskim) nie tylko potrafi przetrwać na tak ekstremalnych głębokościach, ale wręcz korzysta z życia w pełni.

Przedstawiciele rodziny dennikowatych na powierzchni wyglądają jak fragment surowego kurczaka uformowana w kształt kijanki (to tak jak na pierwszym zdjęciu), ale podczas pływania na dużych głębokościach ich ciało jest zupełnie inne. Nie jest niespodzianką dla biologów, że zwierzęta głębinowe, które ewoluowały pod tak dużym ciśnieniem, ulegają deformacji w innych środowiskach. Co ciekawe, w 1999 r. Paul Yancey z Whitman College w Waszyngtonie odkrył, że głębinowe gatunki ryb mogą przebywać na ogromnych głębokościach dzięki "osmolitowi" czyli tlenkowi trimetylaminy (TMAO). Związek ten stabilizuje białka w komórkach. Ma też typowo rybi zapach. Im głębiej żyje dany gatunek, tym więcej TMAO w jego tkankach.

Jak pokazują zdjęcia skaningowe (są dodane pod artykułem), ryba posiada specyficzny szkielet – ogromną czaszką z wielkimi zębami – to na pewno ułatwia jej polowania. Oprócz tego skan wykazał w żołądku ryby niewielkiego skorupiaka (zielona plama), którego dennik musiał niedawno pożreć.

...

Bardzo cenne.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:33, 05 Maj 2018    Temat postu:

Nowy gatunek płaza znaleziony w Wietnamie

Theloderma auratum należy do rodzaju Theloderma (płazów bezogonowych z rodziny nogolotkowatych) i zamieszkuje górskie tropikalne lasy na Równinie Tay Nguyen w środkowym Wietnamie.

...

Ja tu widze żabę.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:04, 25 Maj 2018    Temat postu:

Indonezyjscy naukowcy odkryli ponad 12 000 nowych morskich stworzeń. Wśród nich głębinowe karaluchy (foto, wideo)
opublikowano: 24.05.2018 autor: pc
AAUdostępnij:Facebook Twitter Google Email POWRÓT DO LISTY
fot. SJADES 2018
Sukces indonezyjskich naukowców. Podczas ekspedycji SJADES 2018 na Jawie w głębinach oceanu odkryli oni ponad 12 000 nowych morskich stworzeń. Wśród nich były m.in. głębinowe karaluchy, czyli skorupiaki z rodzaju Bathynomus. Badacze często porównują je do hełmu Dartha Vadera z sagi filmowej „Gwiezdne Wojny”.
Głębinowe skorupiaki zostały odnalezione na głębokości ponad 800 m. Chociaż nie jest to nowy gatunek, w indonezyjskich wodach nie spotkano go nigdy wcześniej. Naukowcy odkryli łącznie dwóch jego przedstawicieli, z których jeden ma ponad 30 cm długości. Płaskie ciało tych głębinowych karaluchów pokrywa masywny pancerz. To padlinożercy, bez pożywienia potrafią wytrzymać nawet 8 tygodni.
Oprócz „hełmów Dartha Vadera”, naukowcy znaleźli także około 800 gatunków gąbek, meduz, mięczaków, rozgwiazd, jeżowców, robaków, krabów, krewetek i ryb. Odkryto także kilkanaście nowych gatunków pustelników, krewetek, homarów i krabów. Wśród nich jest np. krab o rozmytych kolcach i krwistoczerwonych oczach, homar z długimi szczypcami i muszlą oraz krab pustelnik o zielonych oczach i pomarańczowych szczypcach.
Wyprawa SJADES 2018 trwała 14 dni. Wzięło w niej udział 31 naukowców z National University of Singapore (NUS) i Indonezyjskiego Instytutu Nauk (LIPI) wraz z personelem pomocniczym, którzy badali Ocean Indyjski przy południowych wybrzeżach Jawy, a także Cieśninę Sunda, oddzielającą tę wyspę od Sumatry. Próbki do badań pobrano łącznie w 63 stacjach, na głębokości 800-2100 m. Obszar ten nigdy wcześniej nie był badany pod kątem zamieszkujących go głębinowych stworzeń.

..

Wspaniale! Wlasnie w oceanach jest teraz masa gatunkow do odkrycia. Bo oczywiscie na ladzie juz wiekszosc odkryta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:06, 25 Lip 2018    Temat postu:

To prawdziwa sensacja. W okolicach Szczecinka pojawił się drop, ptak uznany w Polsce za gatunek wymarły. Dropia zaobserwowano m.in. w okolicach Barwic i Białego Boru. Ptaka widzieli pracownicy Nadleśnictwa Czaplinek, jak również leśnicy z Nadleśnictwa w Szczecinku.

W okolicy Szczecinka pojawił się W okolicy Szczecinka pojawił się uznany za wymarły gatunek ptaka

...

Wspaniale:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy