Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Typowy przyklad ignorancji ekonomicznej!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:50, 16 Sty 2016    Temat postu:

Zuber: nie rozumiem decyzji S&P ws. obniżenia ratingu PolskiSobota, 16 stycznia 2016, źródło:PAP

Nie rozumiem decyzji S&P ws. obniżenia ratingu Polski. Nic złego nie dzieje się z finansami publicznymi i perspektywami makroekonomicznym dla polskiej gospodarki - powiedział PAP ekonomista Marek Zuber.


Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.



"Podobnie jak większość z nas nie rozumiem decyzji agencji Standard & Poor's. Po pierwsze dlatego, że nic złego nie dzieje się jeśli chodzi o perspektywy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki i jej wzrost gospodarczy. Także nic złego nie dzieje się jeśli chodzi o stabilność finansów publicznych. Oczywiście są pomysły wydawania pieniędzy, ale budżet na 2016 r. pokazuje, że minister finansów chce go trzymać w ryzach" - powiedział.

Dodał, że decyzja agencji jest niezrozumiałą także z innego powodu. "Nie znamy raczej takiej sytuacji - a jeśli są, to pod wpływem dramatycznych, szokowych wydarzeń - żeby dochodziło do obniżenia ratingu bez wcześniejszego obniżenia perspektywy. W tym przypadku nie doszło do obniżenia perspektywy. Więc to jest również bardzo zadziwiające" - powiedział.

Zubera dziwi również fakt, że agencja argumentuje obniżenie ratingu kwestiami politycznymi. "Polska jest w Unii Europejskiej i nikt z UE nie chce wychodzić. Żaden polski polityk nie powiedział, że nie będzie respektować tego, co Unia Europejska narzuca. Żaden poseł PiS w ten sposób się nie wypowiadał. To jest trzeci element, dla którego ta decyzja jest niezrozumiała" - zaznaczył.

Jego zdaniem nie tylko w Europie, ale również na świecie przeciwko Polsce realizowany jest "ewidentnie czarny PR". "Możemy się oczywiście zastanawiać, czy bardziej jest to samodzielna decyzja dziennikarzy, polityków z Europy czy ze świata, czy też są oni w jakiś sposób zachęcani do tego na przykład przez polską opozycję. Jednakże możemy sobie wyobrazić, że pojawił się pomysł, aby Polsce ten rating obniżyć. Tym bardziej, że najczęściej w tego typu instytucjach analitykami są ludzie młodzi, którzy nie mają wielkiego doświadczenia" - powiedział.

Dodał, że należy brać pod uwagę także to, że zawiódł element komunikacji. "Nie wiem, czy ktoś z rządu spotykał się z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, banków inwestycyjnych po to, żeby zaprezentować, gdzie za 4-5 lat chce być Polska. Podejrzewam, że nie, bo nic o tego typu spotkaniach nie słyszałem. To z całą pewnością nam nie pomogło" - podsumował.

...

Chca rzadzic Polska! I ZDECYDOWANIE MOWIMY NIE! WLADZE WYBIERAJA WYBORCY W POLSCE NIE URZEDNICY UE NIE ZACHODNIE BANKI! BRONMY DEMOKRACJI! Widzimy ze demokracja w Polsce jest rzeczywiscie zagrozona przez Zachod i miejscowa zdrade!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:59, 16 Sty 2016    Temat postu:

Fitch potwierdza ratingi Polski, perspektywa stabilna

- AFP

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła długoterminowy rating polskiego długu w walucie zagranicznej na poziomie "A minus", a w walucie krajowej na poziomie "A" - podała agencja w piątek wieczorem. Perspektywa ratingów jest stabilna.

Jak informuje agencja, rating równoważy z jednej strony silną sytuację makroekonomiczną Polski, odporny system bankowy i jakość instytucji zgodne z ratingiem w kategorii "A", z wysokim zadłużeniem zewnętrznym, stosunkowo niskim poziomem PKB per capita i wyższym od porównywalnych gospodarek długiem publicznym, na poziomie 52 proc. PKB wobec mediany dla grupy ratingów "A" na poziomie 45 proc.
REKLAMA


"Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Fitch, że ryzyka wzrostu lub spadku ratingu są obecnie zrównoważone" - napisano w piątkowym komunikacie.

Jako czynniki ryzyka, które samodzielnie lub łącznie mogłyby skutkować obniżką ratingu lub jego perspektywy agencja wskazuje poluzowanie polityki fiskalnej, która pogorszyłaby trajektorię długu publicznego, a także osłabienie wiarygodności politycznej lub gospodarczej, "na przykład w skutek pogorszenia otoczenia biznesowego".

W drugą stronę zadziałać mogłyby obniżka miar zadłużenia zagranicznego, korzystny wzrost gospodarczy, a także większe przekonanie, że niskie deficyty i spadek relacji długu publicznego do PKB są trwałe.

Agencja prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w tym i przyszłym roku wyniesie 3,0 proc. PKB.

"Są ryzyka wyższego deficytu: rząd PiS będzie pod presją, by wywiązać sie różnych obietnic, jak zmian w PIT, obniżenia wieku emerytalnego czy wydatków na opiekę zdrowotną, i trzeba będzie zastąpić jednorazowe wpływy z aukcji LTE" - napisano w komentarzu do prognozy deficytu na przyszły rok.

"Zmiana stabilizującej reguły wydatkowej ułatwia wzrost wydatków rządowych w krótkim terminie i osłabia skuteczność reguły jako instytucjonalnego zakotwiczenia polityki fiskalnej" - dodano.

W ocenie agencji ustawy zmieniające funkcjonowanie m.in. mediów publicznych i władzy sądowniczej są powodem krajowych i zagranicznych obaw, gdyż "postrzegane były jako zmiana systemu podziału i równowagi władz w Polsce".

"Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjne nastawienie rządu zwiększy polaryzację polskiego społeczeństwa i doprowadzi do wzrostu napięć politycznych" - dodano w raporcie agencji.

...

Fitch tez belkocze o TK. NIE PISZCIE O CZYMS NA CZYM SIE NIE ZNACIE BO TYLKO BUDZICIE SMIECH! Zajmujcie sie ekonomia. Mimo tego stwierdzili ze nic w gospodarce sie nie dzieje. Co kazdy glupi widzi w Polsce. Po co nam jakies agencje z USA SmileSmileSmile A WY GLUPKI Z RYNKOW! PIERSZY RAZ S&P WIDZICIE NA OCZY? NIE WIECIE ZE ONI NIE ZAJMUJA SIE EKONOMIA! PO CO TA PANIKA Z KURSEM! JAK TACY GLUPI JESTESCIE ZMIENCIE ZAWOD!
Glupki wpadly w panike bo pseudoagencja jakies glupoty powypisywala. ONI MAJA OBOWIAZEK WIEDZIEC ZE S&P TO NIEPOWAZNA INSTYTUCJA! MONTY PYTHON RAJTINGU!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:46, 18 Sty 2016    Temat postu:

Standard & Poor's: musieliśmy działać szybko

- AFP

Felix Winnekens, analityk Standard & Poor's w rozmowie z "Pulsem Biznesu" broni decyzji w sprawie obniżki ratingu Polski. Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej niż agencja była w stanie przewidzieć. Twierdzi też, że polski rząd był poinformowany o zamiarach agencji i mógł się odwołać.

"W przypadku Polski, działania wdrożone od czasu październikowych wyborów wykroczyły poza założenia uwzględnione wcześniej w naszym scenariuszu bazowym zarówno pod względem tempa, jak i kierunku, co spowodowało nasze obniżenie ratingu" - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Felix Winnekens, analityk S&P.
REKLAMA

Audi A6
od 35 000 z? | roczniki od 2009

BMW Seria 7
od 96 000 z? | bezwypadkowy | 2010 rok

OTOMOTO
Tutaj znajdziesz wszystkie modele!

"Ponieważ działania podjęte przez rząd przekroczyły założenia, które przyjęliśmy w ramach naszego scenariusza bazowego, musieliśmy zrewidować naszą ocenę siły instytucjonalnej” – dodał.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.

Winnekens dodał, że S&P zachowuje równowagę pomiędzy relatywnie mocnymi wynikami polskiej gospodarki oraz obawami agencji dotyczącymi zmian instytucjonalnych, a także możliwych zagrożeń dla finansów publicznych.

"(…) przynajmniej w krótkim okresie nie spodziewamy się spowolnienia gospodarczego, lecz mamy zwiększone obawy o perspektywy wzrostu Polski w długim okresie” – powiedział.

"Rządy mają również prawo do odwołania się od decyzji zmiany ratingu lub perspektywy jeszcze przed jego publikacją. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny” - dodał w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Winnekens. Analityk twierdzi, że polski rząd był poinformowany o zamiarach agencji i mógł się odwołać.

Jak zauważa "Pulsu Biznesu" - zdaniem ekonomistów, decyzja Standard & Poor's jest niezrozumiała i nieuzasadniona, a fundamenty polskiej gospodarki mają się dobrze. Eksperci wskazują, że ocena dotyczy polityki, nie gospodarki, a wiarygodność agencji daleka jest od ideału.

...

ZERO DYSKUSJI! JESTESCIE BANDYCKA MAFIA! TRZEBA Z WAMI SKONCZYC! WOJNA TO WOJNA! STRZELA SIE A NIE ROZMAWIA! KTO ATAKUJE POLSKE PODPISUJE NA SIEBIE WYROK SMIERCI! PATRZ HITLER!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:16, 21 Sty 2016    Temat postu:

Pojawily sie trafne komentarze na temat tego ile jest wart S&P. Zadarli z Polakami to beda mieli SmileSmileSmile



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:57, 01 Lut 2016    Temat postu:

Awans Polski w gospodarczym rankingu

- Shutterstock

39. miejsce na świecie, 18. w Europie. Polska otrzymała 69,3 na 100 możliwych punktów i awansowała w Indeksie Wolności Gospodarczej. Przygotowały go fundacja Heritage, Wall Street Journal oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ekonomista ZPP, Marcin Nowacki podkreśla, że to najlepszy w historii raportu wynik Warszawy. Według niego Polska, najlepiej wypada w kategorii „rządy prawa”. Chodzi między innymi o poszanowanie prawa własności i niewielką korupcję. Autorzy publikacji zwracają jednak uwagę na rozrośnięty sektor publiczny i fiskalizm, który przejawia się nie tylko wyższymi, ale także bardziej skomplikowanymi podatkami. Ekspert wyjaśnia też, że Polska prezentuje się gorzej niż pozostałe kraje regionu.
REKLAMA

Podczas prezentacji rankingu, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, powiedział, że niebawem działalność przedsiębiorców będzie łatwiejsza. Jego zdaniem w ciągu kilku najbliższych lat obieg dokumentów przedsiębiorców będzie elektroniczny, co ograniczy biurokrację. Wicepremier zapowiada też zmiany w zamówieniach publicznych. Mateusz Morawiecki postuluje wprowadzenie do kryteriów zamówień publicznych innowacyjności oraz preferencji dla małych i średnich firm.

Wśród europejskich krajów na czele raportu są: Szwajcaria (81 punktów na 100), Irlandia (77,3 punkty) czy Estonia (77,2 punktu). Na drugim biegunie w Europie są Ukraina i Białoruś. Na świecie, zdaniem autorów publikacji, działalność gospodarczą najlepiej prowadzić się w Hong Kongu, Singapurze czy Nowej Zelandii.

...

We wszystkich normalnych rankingach Polska awansuje tylko u S&P spada. To swiadczy o ich nedzy umyslowej nie o Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:31, 08 Lut 2016    Temat postu:

S&P z negatywnym nastawieniem do polskiego sektora bankowego
- Shutterstock

Otoczenie, w jakim działają polskie banki, pozostaje "trudne" - wskazują analitycy Standard & Poor's Ratings Services. Agencja ratingowa zrewidowała po analizie opinię na temat ryzyka krajowego dla polskiego sektora bankowego z dotychczas stabilnej na negatywną. Kurs EUR/PLN wzrósł w poniedziałek powyżej poziomu 4,44.

"Standard & Poor's Ratings Services dokonał analizy trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym oraz sektorowym polskiego sektora bankowego, w wyniku której zrewidowana została opinia na temat ryzyka krajowego dla polskiego sektora bankowego z dotychczas stabilnej na negatywną" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA


W ocenie agencji zdolność polskiego sektora prywatnego do obsługi długu denominowanego w walucie obcej "może ulec osłabieniu, jeżeli perspektywy gospodarcze będą słabnąć, a polski złoty ulegał będzie dalszej deprecjacji".

...

~ja kafar : ...jak banki łupiły klientów z ich oszczędności to było super !... , jak stopy oprocentowania lokat były niższe od inflacji to było super ... , jak banki waliły , oszukiwały na umowach kredytowych bo systemowo im było wolno , to wtedy było super !! , jak klient banku musi płacić w ogóle za to , że ma konto w banku , bo bankom już jego lokata nie wystarcza to było super !!!! ... Teraz , kiedy przychodzi nowy rząd i mówi o patologi bankowców , i że te sprawy należy ponaprawiać ..., i że tu w Polsce bankowcy winni także podatki płacić nie kosztem klienta , a z ich zysku nooo ! , to wtedy analiza systemu bankowego okazuje się być negatywna ... i już super nie jest !!... , tak z dnia na dzień przestało nagle być to super . Wniosek jest prosty ! . To znaczy , że dla zwykłych ludzi jest światełko w tunelu i ten kierunek naprawy tego sektora idzie w dobrą stronę . Jednym słowem możemy liczyć my zwykli ludzie na to , że teraz dla nas idą czasy gdzie będzie nam super ! . Ciekawe , czy się to uda ?.
~Viking : a taka ocena S&P daje zagranicznym bankom w Polsce zielone światło do transferu depozytów długoterminowych I oszczędności prywatnych Polaków, którzy się na to zgodzą. I tutaj uwaga, systemy podatkowe w UE nie są spójne I trzeba dobrze sprawdzić zapisy o unikaniu podwójnego opodatkowania. może zajść taka sytuacja, że zapłacimy podatek kapitałowy od odsetek poza Polską, ale ten zysk z odsetek będzie potraktowany w Polsce jak podatek dochodowy. więc sprawdzić przepisy dobrze przed podpisaniem umowy z bankiem.

~chf do ~pin: to banki są takie biedne że muszą ich frankowicze utrzymywac?,to jest ta ich stabilnosc . niech wykażą że mialy franki.udowodnią że to nie był przekręt. Belka powiedział ze banki wpuscily kredytowiczów w grę na forexie.MOŻE by się temu przyjrzał prokurator , albo komisja sledcza?polskie rodziny frankowiczow też potrzebują spokoju i stabilnosci. mamy rząd , knf i utrzymujemy z naszych podatkow po to by chronił zwykłych obywateli nie lobby bankowe

...

S&P to organizacja przestepcza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:59, 08 Kwi 2016    Temat postu:

Moody's ostrzega Polskę przed majową decyzją w sprawie ratingu

Jedna z trzech największych agencji ratingowych Moody's ostrzegła Polskę, że jej wiarygodność kredytowa może ulec obniżeniu w obliczu kryzysu konstytucyjnego. Agencja rewizję ratingu Polski ogłosi 13 maja. Według Piotra Bujaka szefa Zespołu Analiz Makroekonomicznych PKO BP, ewentualne obniżenie ratingu nie wpłynie tak znacząco na nastroje inwestorów, jak styczniowa decyzja agencji Standard & Poor’s.

– Po decyzji Standard & Poor’s uczestnicy polskiego rynku finansowego oswoili się z negatywną opinią agencji ratingowych dotyczącą polityki fiskalnej w Polsce i planów nowego rządu, dlatego ewentualna negatywna decyzja dotycząca oceny wiarygodności kredytowej Polski dokonana przez Moody’s, nie powinna wstrząsnąć polskim rynkiem finansowym – przekonuje.

...

Chcecie wojny? Bankructwo wam sie marzy? Polska nie zbankrutuje a wy tak. I tak macie opinie bandytow... Pamietamy wasze ratingi Lehman Brothers. WON OD POLITYKI ZAJMIJCIE SIE EKONOMIA JESLI POTRAFICIE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mathias




Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 204
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sob 0:27, 09 Kwi 2016    Temat postu:

Witam serdecznie. Na temat ratingu wypowiadałem się w styczniu na łamach swojego skromnego serwisu (konkretnie jego fejsbukowej odsłony). Pozwolę go sobie zacytować, ponieważ wg mnie dość dobrze podsumowuje działalność organizacji bankstersko-lobbingowo-mafijnej S&P.

Cytat:

Sporo się ostatnio mówi o obniżeniu ratingu dla Polski przez S&P. Panika z tym związania pojawiła się głównie w środowiskach liberalnych, które teoretycznie najlepiej powinny się w sprawie orientować.

Po pierwsze rok temu S&P musiała w zeszłym roku zapłacić ponad miliardowe odszkodowanie Stanom Zjednoczonym za wieloletnie fałszowanie ratingu (w załączniku artykuł na ten temat). Trudno więc uznać ją za wiarygodną w jakimkolwiek stopniu.

Po drugie S&P na miesiąc przed jego bankructwem oceniała rating banku Lehman Brothers na "A". Upadek tego banku rozpoczął światowy kryzys w roku 2008. To pokazuje, ile warte są spekulacje wspomnianej firmy.

Po trzecie poza S&P istnieją również inne agencje ratingowe, które oceny dla Polski nie zmieniły. Jeśli to się stanie, wtedy ewentualnie można się martwić.

Po czwarte oficjalnie mówi się, że decyzja S&P umotywowana została względami politycznymi. Mniej oficjalnie - zemsta finansjery za wprowadzenie niedawno podatku bankowego, o czym pisałem w poprzednim poście.

Po piąte wreszcie Grecja ma jeden z najniższych ratingów na świecie u większości firm zajmujących się jego oceną. I dostają pożyczkę za pożyczką od Unii Europejskiej. Bez żadnych większych problemów. Jeśli nasze państwo byłoby więc zagrożone ekonomicznie, wówczas zatroskani o Polskę unijni dygnitarze przecież nie pozwolą nam zbankrutować - ponieważ upadek którejkolwiek gospodarki europejskiej (nawet spoza euro-zony) zachwieje całym tym coraz bardziej centralnie sterowanym systemem.

Ogólnie rzecz biorąc po raz kolejny mamy potwierdzenie, że jednym z głównych zagrożeń dla wolnego rynku jest system bankowy. Ekonomia jako nauka spekulacyjna już dawno odeszła od rzeczywistych wskaźników rynkowych (popyt, podaż, cena, etc.), próbując zastąpić je abstrakcyjnymi i łatwymi do zmanipulowania zmiennymi, takimi jak właśnie rating.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:55, 14 Maj 2016    Temat postu:

Rating Polski bez zmian. Agencja Moody's zmienia tylko perspektywę na "negatywną"
jak/
2016-05-14, 06:16



Skomentuj
4
Wśród przyczyn takiej oceny agencja wymieniła m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również rządową intencję obniżenia wieku emerytalnego.


Kraj
Rzecznik rządu: wszystko wskazuje, że Polska...

Kraj
Prof. Orłowski: obniżenie ratingu nie oznacza...

Z komunikatu agencji opublikowanego w nocy z piątku na sobotę wynika, że rating polskiego długu pozostaje na poziomie A2/P-1, ale zmieniono perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.



Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) podkreślając, że podniosą one wydatki bieżące o ok. 17 mld zł w 2016 r. (0,9 proc. PKB) i 23 mld zł w 2017 r. (1,1 proc. PKB). Agencja oceniła, że ryzyko fiskalne wzrośnie w 2017 r. "jeśli brać pod uwagę poleganie rządu na jednorazowych przychodach i efektywniejszym ściąganiu podatków, by sfinansować świadczenia dla dzieci".



Jednocześnie - zaznaczają analitycy - "rząd zasygnalizował, że podniesie kwotę wolną od podatku o 1000 zł każdego następnego roku aż osiągnie 8000 zł". "Wynikający z tego ubytek w przychodach wyniesie ok. 4 mld zł (0,2 proc. PKB) w 2017 r., i będzie on później progresywnie rósł. Te instrumenty komplikują zobowiązanie władz do (nieprzekroczenia) progu deficytu budżetowego 3 proc. PKB w nadchodzących latach" - czytamy.



"Nieprzewidywalna polityka"



Agencja Moody's wskazała też na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce wynikające z "przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji".



W tym kontekście, agencja mówi o "niejasnościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie" i do "przedłużającego się impasu" w sporze między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym.



Analitycy uważają m.in., że proponowana konwersja kredytów "na dalece niekorzystnych warunkach dla banków mogłaby mieć też znaczący wpływ na podaż kredytów, z konsekwencjami dla prywatnej konsumpcji i inwestycji".



Jednocześnie w uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazuje na odporność gospodarczą kraju, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w zróżnicowaniu gospodarki, która "wykazała silny wzrost realnego PKB, niezależnie od przeciwności z zewnątrz".



Co szkodzi PKB?



Agencja Moody's spodziewa się wzrostu realnego PKB w Polsce na poziomie ok. 3,5 proc. w 2016 i 2017 r. W dłuższej perspektywie - zdaniem agencji - ścieżce polskiego wzrostu zaszkodzić mogą: niska regionalna i zawodowa mobilność, stłumiona stopa uczestnictwa kobiet, segmentacja rynku i wysokie bezrobocie młodych.



Agencja wskazuje też na czynniki, które mogą wpłynąć na rating w przyszłości. "Pogorszenie pozycji fiskalnej rządu i/lub pogorszenie klimatu inwestycyjnego w następstwie wdrażania proponowanych przez rząd środków mogłoby wygenerować presję w dół na rating i doprowadzić do (jego) obniżki" - czytamy. "Jednocześnie przedłużający się (lub eskalujący) konflikt pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, prowadzący do znaczących odpływów kapitału, może także wywrzeć presję w dół na rating" - dodaje Moody's.



Z kolei wśród czynników, które mogą wywrzeć presję na podniesienie ratingu, agencja wymienia: konsolidację fiskalną prowadzącą do zmniejszenia strukturalnego deficytu budżetowego, poprawę długoterminowej stabilności systemu zabezpieczenia społecznego, jak również ram instytucjonalnych.



PAP

...

Wprawdzie nie taka wpadka jak SP. ALE TO JEST SKANDAL! W CO ONI GRAJA? NAJNIZSZE BEZROBOCIE OD 1992 A ONI POGARSZAJA PERSPEKTYWY? NA PODSTAWIE CZEGO? LEKTURY WYBORCZEJ! SKANDAL! DOSC! KOMU I CZEMU SLUZA TE RAJTINGI? TO W OGOLE JEST BEZ SENSU! NIE ZAMAWIAJCIE TAM NICZEGO TO ZBANKRUTUJA I BEDZIE SPOKOJ!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:15, 14 Maj 2016    Temat postu:

Czy powinniśmy ulegać ratingom? „Nie traktujmy tego jak bóstwa”
wyślij
drukuj
do, pszl | publikacja: 14.05.2016 | aktualizacja: 09:18 wyślij
drukuj
Goście TVP Info komentowali decyzję agencji Moody's (fot. Getty Images/Anadolu Agency/Contributor)
„Gospodarka ma się dobrze”, „PKB daje optymizm” – tak sytuację ekonomiczną w kraju komentowali zaproszeni do studia TVP Info eksperci. Odnieśli się do decyzji agencji Moody’s, która pozostawiła rating Polski bez zmian, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej na negatywną. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy powinniśmy ulegać ratingom?


Rating Polski bez zmian. Prognoza Moody's negatywna

– Ratingi to sposób wywierania wpływu na rząd – powiedział TVP Info, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Odniósł się do negatywnych prognoz przyznanych Polsce przez agencję Moody’s. Ekspert zaznaczył, że mimo dobrej sytuacji gospodarczej agencja przy swojej ocenie zwróciła uwagę na m.in. sytuację społeczno-polityczną w kraju.

– To sygnał, który brzmi „uważajcie, bo przy następnej ocenie może być gorzej” – powiedział TVP Info prof. Dominik Gajewski z Centrum Analiz Studiów Podatkowych z SGH. Stwierdził, że prognoza, mimo że negatywna to „kredyt zaufania”. Ekspert przypomniał, że 15 lipca Polska będzie ratingowana przez agencję Fitch.

Zaproszeni goście jednogłośnie stwierdzili natomiast, że polska gospodarka ma się dobrze, dlatego nie powinniśmy „traktować ratingów jak bóstwa”.
#wieszwiecej | Polub nas


Fitch nie zmienił ratingu Polski. Wycena „A-” została utrzymana przez agencję

Powody zmiany prognoz

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną – wynika z komunikatu agencji. Ocena ta jest o jeden stopień wyższa od oceny ratingowej agencji Fitch i o dwa stopnie wyższa od oceny przyznanej w styczniu br. przez agencję S&P – komentuje decyzję Ministerstwo Finansów.

Agencja wśród przyczyn negatywnej oceny wymieniła m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również rządową intencję obniżenia wieku emerytalnego.

Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) podkreślając, że podniosą one wydatki bieżące o ok. 17 mld zł w 2016 r. (0,9 proc. PKB) i 23 mld zł w 2017 r. (1,1 proc. PKB). Agencja oceniła, że ryzyko fiskalne wzrośnie w 2017 r. „jeśli brać pod uwagę poleganie rządu na jednorazowych przychodach i efektywniejszym ściąganiu podatków, by sfinansować świadczenia dla dzieci”.
OBEJRZYJ CAŁE WYDANIE PROGRAMU
TVP Info, PAP

...

TO JEST W OGOLE SKANDAL! Bo przeciez nie trzeba byc ekonomista zeby rozumwac:
1. Gospodarka sie pogarsza rajting w dol.
2. Polepsza w gore.
A tu sie polepsza a oni w dol. Pytanie brzmi O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI BO NA PEWNO NIE O EKONOMIE!

Formalnie nie mozna ich skazac za atak bo nikt nie kaze interesowac sie ich rajtingami. Ale to jest oparte na ukladach w polswiatku finansow. Ze tych sie uznaje tych nie. Tych agencji jest pelno a tylko rzekomo trzy sa uznane i wszystkie w USA. I ONI RZEKOMO POTRAFIA OCENIC WSZYSTKO! Polske bank w Kenii fabryke wina w Tadzykistanie ktorej na oczy nie widzieli BA NIE WIEDZA ZE TAKI KRAJ JEST ALE RAJTING JEST!
DOSC! KTO TU Z KOGO ROBI DEBILA!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:12, 18 Maj 2016    Temat postu:

Fitch ostrzega Polskę. Agencja obniża prognozę rozwoju gospodarczego
Dodano dzisiaj 11:14
Warszawa (fot. marchello74.Fotolia.pl)
Agencja ratingowa Fitch poinformowała o obniżce prognozy wzrostu PKB Polski w 2016 roku z 3,5 proc. do 3,2 proc. Stwierdzono, że "słabszy wzrost i zapowiedzi polityków podnoszą ryzyko fiskalne w Polsce". W lipcu agencja ma ogłosić swój rating.

- Ze względu na uzależnienie Polski od silnego wzrostu PKB w dążeniu do realizacji celów fiskalnych, osłabienie gospodarcze, widoczne w I kw. br., zwiększa ryzyka fiskalne, ostrzegł Fitch Ratings. Agencja przypomina, że gry w styczniu br. podtrzymała rating Polski na poziomie A- ze stabilna perspektywą, wskazywała, że poluzowanie nastawienia fiskalnego, które pogorszy trajektorię długu rządowego bądź też pogorszenie wiarygodności prowadzonej polityki lub wyników gospodarczych to czynniki mogące uruchomić negatywną decyzję ratingową.

"Uzależnienie Polski od silnego wzrostu PKB w dążeniu do realizacji celów fiskalnych oraz potencjalna presja polityczna na rząd, by realizować obietnice wyborcze oznaczają, że osłabienie gospodarcze, takie jak widoczne w I kw. 2016 r., zwiększa ryzyka fiskalne" - czytamy w komunikacie.

Agencja przypomniała, że w przesłanej Komisji Europejskiej pod koniec kwietnia aktualizacji programu konwergencji rząd prognozuje, że deficyt fiskalny wzrośnie do 2,9% PKB w 2017 r. z 2,6% w 2016 i 2015. Jednorazowe wpływy z aukcji LTE (o wartości 0,5% PKB w 2016 r.) nie będą dostępne od 2017 r., podkreślono w materiale.

Program bazuje na wzroście PKB na poziomie 3,8% w 2016 r., 3,9% w 2019 r. i 4% w 2018 r. oraz na poprawie ściągalności i reformie VAT, co ma wspierać dochody przy rosnących wydatkach oraz umożliwić utrzymanie deficytu poniżej unijnego limitu 3% PKB, podkreśla Fitch.

"Oczekuje nieco wyższych deficytów: na poziomie 2,8% w 2016 r. i 3% w 2017 r., na podstawie niższych założeń co do PKB i wzrostu podatków. Wzrost PKB pozostanie silny, ale obniżyliśmy naszą prognozę do 3,2% w 2016 r. z 3,5% po słabych danych za I kw. 2016 r. (Eurostat podał w piątek, że polska gospodarcza skurczyła się o 0,1% kw/kw). Prognozujemy wzrost PKB na poziomie 3,5% w 2017 i 2018 r. Potencjalne dostosowanie polityki dla realizacji obietnic wyborczych stanowi kolejne ryzyko" - czytamy dalej.

Fitch zaznaczył przy tym, że "istnieją silne zachęty" dla rządu, by uniknąć ryzyka powrotu do procedury nadmiernego deficytu, która zakończyła się w przypadku Polski w 2015 r. Przy tym powrót do tej procedury "zaszkodziłoby wiarygodności polityki i potencjalnie mogłoby doprowadzić do sankcji finansowych poprzez zmniejszony napływ środków unijnych", które były ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego kraju od jego przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 r.

Agencja napisała też, że ostatnia "duża demonstracja w Warszawie" przeciwników rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) przypomniała o tym, że "bardziej konfrontacyjnym stylu rządzenia od wyborów 2015 r., w szczególności kwestia funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego zwiększyła polaryzację w polskim społeczeństwie" i może być przyczyną politycznej niestabilności. Według Fitch, wraz z pogorszeniem relacji z niektórymi z głównych partnerów gospodarczych w UE, zwiększa to ryzyko dla perspektyw inwestycji i makro.

"Gry w styczniu br. podtrzymaliśmy rating Polski na poziomie A- ze stabilna perspektywą, wskazywaliśmy na poluzowanie nastawienia fiskalnego, które pogarsza trajektorię długu rządowego bądź też pogorszenie wiarygodności prowadzonej polityki lub wyników gospodarczych jako czynniki uruchamiające możliwą negatywną decyzję ratingową" - podsumowano w komunikacie.
Agencje ratingowe o Polsce

Agencja Moody’s utrzymała rating wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2. Ze stabilnej na negatywną zmieniła się jednak jego prognoza. Agencja podała kluczowe czynniki, które zadecydowały o wystawieniu takiej oceny. Chodzi m.in. o ryzyka fiskalne, dotyczące znaczącego wzrostu w wydatkach bieżących oraz zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego. Ponadto wskazano na problemy w tworzeniu klimatu inwestycyjnego. Ich powodem mają być "przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnej polityki i legislacji".

Agencja Moody's podkreśliła, że występują niejednoznaczności, jeśli chodzi o konwersję kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie. Na ocenę wpłynął także przeciągający się spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.


Przypomnijmy, Komisja Europejska w swojej prognozie wskazała, ze polski PKB wzrośnie o 3,7 proc., podczas gdy w lutym szacunki mówiły o 3,5-procentowym wzroście. – Nie dopatrywałbym się żadnych ekonomicznych i gospodarczych przesłanek, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ratingu – zapewniał rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Dodajmy, że w styczniu agencja S&P obniżyła raitng i perspektywę Polski, podczas gdy agencja Fitch utrzymała rating na poziomie „A-„ i uznała perspektywę za stabilną.
/ Źródło: ISBnews / /Wprost.pl

....

A CHCECIE PO RYJU! Się okazuje że prędzej z Ruskimi można kulturą niż zachodnim dziadostwem.
Uzasadnienia ,,morskie". Bo władza cos tam powiedziała i MOŻE wpłynąć na ... a to MOŻE... i wtedy MOŻE... DOŚĆ TYCH BREDNI! MARYNARZE SIĘ ZNALEŹLI! Gdy brak faktów to wypływają na morze. TO SĄ KRYMINALIŚCI PRÓBUJĄCY NA SIŁĘ STWORZYĆ KRYZYS W POLSCE! A TO JUŻ DOMAGA SIĘ KARY! NALOTY HUMANITARNE!
Tymczasem złoty się umocnił niebywale co pokazuje że blizsi rynku gracze bardziej realnie oceniają sytuację.
Ratingowcy to mafia która ma skończyć w więzieniach!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:44, 27 Cze 2016    Temat postu:

Agencja S&P tnie rating Wielkiej Brytanii
az/
2016-06-27, 20:27
Agencja ratingowa S&P w poniedziałek obniżyła o dwa stopnie notę Wielkiej Brytanii z najwyższej AAA do AA, nie wykluczając dalszych obniżek na skutek referendum, w którym Brytyjczycy zagłosowali za wystąpieniem z Unii Europejskiej.
PAP/EPA/FERNANDO ALVARADO

Świat
Soros ostrzega: Brexit prowadzi do...

Referendum w sprawie wyjścia z UE S&P nazwała w komunikacie "wydarzeniem brzemiennym w skutki", które doprowadzi do "mniej przewidywalnych, stabilnych i skutecznych ram politycznych w Zjednoczonym Królestwie".



Agencja utrzymała również perspektywę negatywną dla brytyjskiej oceny wiarygodności kredytowej, co znaczy, że w przyszłości może dojść do kolejnych obniżek ratingu. Według S&P negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko dla brytyjskiej gospodarki i finansów publicznych, a także dla roli funta szterlinga jako międzynarodowej waluty rezerwowej.



"Zagrożenie dla konstytucyjnej integralności Zjednoczonego Królestwa"



Przywołano również zagrożenie dla "konstytucyjnej i gospodarczej integralności Zjednoczonego Królestwa" w kontekście możliwego powtórzenia w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się od reszty Wielkiej Brytanii.



Dotychczas S&P była jedyną z największych agencji ratingowych, która utrzymała najwyższą ocenę AAA dla Wielkiej Brytanii.

W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.



PAP

...

SP jest smieszna. Czy ktos jeszcze powaznie traktuje ten belkot?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:28, 28 Cze 2016    Temat postu:

Fitch obniża rating Wlk. Brytanii. „Możliwa dalsza degradacja”
wyślij
drukuj
pw, kaien | publikacja: 28.06.2016 | aktualizacja: 07:11 wyślij
drukuj
Brexit wywołał reakcje na rynkach (fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI)
W ślad za agencją ratingową Standard & Poor's również agencja Fitch obniżyła w poniedziałek poziom wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii, wskazując na negatywne skutki ekonomiczne jej wyjścia z Unii Europejskiej.

UE po Brexicie. Komisarz przewiduje spadek budżetu rzędu 15 proc.
W rankingu Fitcha Wielka Brytania spadła z drugiego po najwyższym poziomu AA+, do leżącego o szczebel niżej AA i to z perspektywą negatywną – co oznacza, że niewykluczona jest dalsza degradacja.

Ujemny wpływ

Jak oświadczył Fitch, decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej ujemnie wpłynie na brytyjską gospodarkę, finanse publiczne i ciągłość polityczną.
#wieszwiecej | Polub nas

S&P odebrała Wlk. Brytanii najwyższy rating. Z uwagi na Brexit
Wcześniej w poniedziałek S&P obniżył Wielkiej Brytanii najwyższy w jego klasyfikacji rating AAA od razu o dwa stopnie, do AA – z zaznaczeniem, że perspektywa jest tutaj również negatywna.
PAP

...

Kolejny absurd. To pokazuje ze te agencje nie zajmuja sie ekonomia. To mafia kryminalna powiazana z ukladami kapitalizmu politycznego. Powinni byc scigani jak Kamorra czy Cosa Nostra.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:55, 08 Wrz 2016    Temat postu:

Program Rodzina 500+ rozkręcił rynek towarów dla dzieci
wyślij
drukuj
łz,k | publikacja: 08.09.2016 | aktualizacja: 06:47 wyślij
drukuj
Rynek towarów dla dzieci jest wart ok. 10 mld zł rocznie (fot. Pixabay)
Z każdym rokiem rosną wydatki na produkty na dzieci. Dzieje się tak mimo niekorzystnych trendów demograficznych – pisze „Puls Biznesu”. Wart blisko 10 mld zł rynek towarów dla dzieci skorzystał między innymi dzięki rządowemu programowi Rodzina 500+.


„DGP": 500 minus dla lichwiarzy

Na rynek produktów dla dzieci składają się żywność, zabawki, odzież i kosmetyki. W 2015 roku urósł on o 4,6 proc. do 9,48 mld zł – wynika z danych firmy badawczej PRM. W kolejnych pięciu latach prognozy przewidują dalszy wzrost 4,5-5 proc. rocznie.

Mimo niskiej liczby urodzeń w Polsce oraz spadającej dzietności większość firm już odczuła wzrost obrotów w tym sektorze. Wpływ na to ma program Rodzina 500+. – Fundusze przekazywane rodzinom w ramach programu 500+ są częściowo wykorzystywane na zakupy w sektorze odzieżowym – wyjaśnił prezes firmy Redan Bogusz Kruszyński.

– W sierpniu zanotowaliśmy wysoką dynamikę w części dyskontowej TXM, oferującej również odzież dla dzieci. Obroty w ujęciu rok do roku poprawiły się aż o 31 proc. – wskazał.
#wieszwiecej | Polub nasPAP, „Puls Biznesu”

...

Inna wersja 500+ zmniejszyl klientele parabankow.

Typowy przyklad dziwacznych teorii. Ktos gdzies tam uslyszy ze sprzedaz zabawek komus wzrosla. Zabawki sa dla dzieci? Aha! 500+ to na .dzieci. Skoro tu i tu dzieci znaczy to od tego. Podchwytuja to propagandysci partyjni i media i bełkot idzie w swiat.

Oczywiscie to bzdura. Jesli jest dodatkowy dochod to zostanie on wydany na wszystkie grupy artykulow zgodnie z preferencjami gospodarstw domowych. A najwiecej pojdzie na OSZCZEDNOSCI ktore rosna tym szybciej im wyzszy jest dodatkowy dochod. Ale tutaj mamy pieniadze pozyczone od bankow. Zatem banki nie udziela tych kredytow ktore udziela na 500+. Pewnie zrezygnuja z najbardziej ryzykownych. W istocie bilans oststeczny jest ZEROWY! To redystrybucja nie dodatkowy dochod wiec NIE PRZYBYLO OD NIEGO TOWARU NA RYNKU!!! Zmieni sie tylko asortyment sprzedazy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:48, 01 Paź 2016    Temat postu:

NBP: awans polskiej gospodarki o 5 miejsc w rankingu WEF

13:51, 28.09.2016
Tweet

Polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i w 2016 roku awansowała o 5 miejsc od 2015 roku, na 36. miejsce - wynika z tegorocznego raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), zaprezentowanego w środę w NBP.

"Globalny raport konkurencyjności 2016-17" prezentuje wyniki badań, przeprowadzanych corocznie przez WEF i ma kluczowe znaczenie dla decyzji zagranicznych inwestorów - poinformował w środę NBP.



W rankingu wzięło udział 14 tys. firm z 138 państw, w tym 214 z Polski. Badanie zostało przeprowadzone w okresie luty-kwiecień 2016 r.



Najbardziej konkurencyjne gospodarkę świata ma według raportu Szwajcaria, wyprzedzająca Singapur i Stany Zjednoczone. Kolejne miejsca zajmują Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Japonia, Hongkong, Finlandia, Kanada, Dania i Tajwan.



Wiceprezes NBP Jacek Bartkiewicz mówił podczas środowej prezentacji raportu, że NBP bierze udział w badaniu od 2009 roku i jest partnerem WEF. Rola banku w badaniu polegała na tym, jak mówił, że jego przedstawiciele brali udział w zbieraniu danych od przedsiębiorców, spotykając się z zarządami firm.



Badanymi byli ludzie, jak dodał, którzy "robią prawdziwe pieniądze" i nie są wrażliwi na duża zmienność takich czynników jak nawet ratingi Polski czy przejściowe niepokoje polityczne. Podkreślał też, że badanie WEF ma duże znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i agencji ratingowych.


Polską gospodarkę zakwalifikowano do grupy przejściowej



W tegorocznej edycji raportu Polska zajęła 36 miejsce, awansując o pięć miejsc w porównaniu do 2015 roku. "To najlepsze miejsce Polski w historii tego badania" - podkreślał prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski. Nasza pozycja, jak dodał, poprawiła się już drugi raz z rzędu.



Z raportu, według niego wynika też m.in., że malejąca otwartość gospodarek zagraża wzrostowi i konkurencyjności.



W komunikacie z badania bank centralny zwraca uwagę, że polską gospodarkę nadal, podobnie jak litewską (35 miejsce), łotewską (49 miejsce) i słowacką (65 miejsce) zakwalifikowano do grupy przejściowej - która aspiruje do grupy państw najbardziej konkurencyjnych dzięki przewagom innowacyjnym. "Czechy i Estonia, które od lat wyprzedzają Polskę w tym rankingu zajmują, podobnie jak w roku ubiegłym, odpowiednio 31 i 30 pozycję. Oba te kraje zaliczane są już do grupy państw konkurujących głównie innowacyjnością" - informuje NBP.



"Zbliżamy się do trzeciej ligi" - zaznaczył Boguszewski. Naszym celem, jak dodał Bartkiewicz, powinno być gonienie Czech i Estonii.



Polscy przedsiębiorcy, uczestniczący w badaniu jako największą barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej na pierwszym miejscu wskazali prawo podatkowe - informuje NBP. Na kolejnych miejscach w rankingu barier znalazły się przepisy regulujące rynek pracy i niepewność polityki gospodarczej. NBP dodaje, że w grupie czynników poprawiających efektywność spadły oceny rozwoju rynków finansowych, otwartości technologicznej i szkolnictwa wyższego. Poprawiły się oceny innowacyjności, "nadal jednak biorąc pod uwagę ten aspekt rankingu Polska pozostaje na dalekim miejscu".


Boguszewski: "To nie stawki są przyczyną tych ocen, tylko zmienność, złożoność i nieprzejrzystość systemu"



"Na trzecim miejscu jest kwestia niestabilności polityki gospodarczej" - zwracał uwagę Boguszewski. Dodał, że badania było robione na początku 2016 roku, gdy była "krystalizacja programów rządowych, a przedsiębiorcy czekali na pewne konkrety".



Przedstawiciel NBP podkreślał także, że wskazywanie prawa podatkowego jako największej bariery "nie jest zarzutem pod adresem fiskalizmu". "To nie stawki są przyczyną tych ocen, tylko zmienność, złożoność i nieprzejrzystość systemu" - przekonywał.



Z kolei niska ocena efektywności rynku pracy nie wynika z tego, że nie ma możliwości pozyskania pracowników. "Tu są takie elementy jak nieoptymalne relacje pracodawcy-pracobiorcy, wpływ podatków na efektywność zatrudnienia" - komentował.



Do życzenia pozostawia też, jak mówił, czas realizacji procedur prawnych. Zwracał uwagę, że od poprzednich badań zwiększyła się liczba obszarów, ocenianych przed przedsiębiorców pozytywnie.


Poziom wykształcenia Polaków jest oceniany wysoko, ale "innowacyjność jest dużo gorsza"



Spośród czynników podstawowych w Polsce poprawiły się oceny infrastruktury, otoczenia makroekonomicznego oraz edukacji i ochrony zdrowia. Natomiast pogorszyły się oceny związane z funkcjonowaniem instytucji. "Mamy za niskie oceny instytucji, to jest jakiś obszar do dalszego doskonalenia" - mówił Boguszewski.



Raport wskazuje też, że generalnie poziom wykształcenia Polaków jest oceniany wysoko, ale "innowacyjność jest dużo gorsza". "Pojawia się pytanie, dlaczego dobrze wykształcone społeczeństwo nie przekłada się na dobre efekty innowacyjne" - zaznaczył Boguszewski, dodając, że "trzeba na tej wiedzy zbudować kapitał społeczny".



"To tak jak z juniorami Legii, grają nieźle, a potem już dużo gorzej" - skomentował Bartkiewcz.



Boguszewski dodał, że za barierę nie są uznawane czynniki makroekonomiczne polskiej gospodarki, takie jak np. inflacja. Problemem, wbrew opiniom, nie jest też korupcja. "Tym niemniej jakiekolwiek naruszenia stabilności makroekonomicznej na pewno by nam zaszkodziły" - mówił przedstawiciel NBP.



Bartkiewicz podsumował, że "naszą mocną stroną", są elementy związane z twardymi danymi gospodarczymi, natomiast gorsze są "elementy miękkie". (PAP)

...

A w Polsce ekonomia sie poprawia. Pokazuje to ze S&P i Moodys to grupki zbrodniczych kryminalistow realizujace mrocze cele ciemnych sil. Nalezy je zlikwidowac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:13, 31 Mar 2018    Temat postu:

Firmy, które płacą mniejsze podatki wcale nie zatrudniają więcej ludzi

Badania, które miały dać odpowiedź na pytanie o zależność między opodatkowaniem firmy, a jej skłonnością do tworzenia miejsc pracy przeprowadzono w Australii. Sprawdzono około tysiąc przedsiębiorstw. Badanie obala popularny ekonomiczny mit

...

A kto glosil? Wyborcza i spolka.
Zapamietajcie matoly.

PRZEDSIEBIORCA ZATRUDNI MINIMALNA ILOSC PRACOWNIKOW POTRZEBNYCH DO WYKONANIA ZAMOWIENIA! MINIMALNA!

Musi tak byc bo gdyby zatrudnial maksymalna to znikla by efektywnosc. Tak bylo w komunie bo tam nie liczyli kosztow. Jakbyscie nie placili pensji to byscie brali ile sie da ludzi. Lepiej miec 1000 darmowych pracownikow niz 100. A dlaczego nie 10 tys. Logika. W komunie zlikwidowali pieniadz. Ktos powie ze byl. Jaki? Bony dla ludnosci! A nie pieniadz realny. Jak brakowalo to dodrukowali. W tej sytuacji pieniadza nie ma. Dla zakladu zatrudnienie bylo darmowe. Jak zatrudnili to zawsze bony dodrukowali. W tej sytuacji zatrudniali ile sie dalo. Az zatrudnili wszysykich. Wtedy gospodarka stanela w miejscu. Bo skad wziac nowego pracownika?

A normalnie? Wlasnie gdy trzeba placic pieniedzmi to trzeba je zarobic! A zatem sie oszczedza. Bo kto ma ich za duzo? Jesli tak to bierze sie minimum pracownikow! To oszczedzanie wlasnie powoduje ze ciagle sa pracownicy. Bo zastepuje sie ich ciagle technologia. A produkcja jest coraz wyzsza. Wszystko aby koszt byl nizszy.

Co do podatkow to pytanie brzmi jakie? 8% czy 80%?. 80 na przyklad na pewno niszczy przedsiebiorstwa. Ale 15 czy 20? To juz nie sa dramatyczne roznice. Jesli mowimy o takich wielkosciach nie ma to wplywu oczywiscie.

O ilosci zatrudnionych decyduje poziom ekonomii kraju. Co maja do tego podatki. Jesli murarz kladzie 2m sciany dziennie a trzeba zbudowac 20m sciany to trzeba ich 10 jesli trzeba w 1 dzien. Czy jak beda nizsze podatki ktos wezmie 11? :0))

Teoretycznie jak nizsze podatki to wieksze inwestycje. Ba ale one moga pojsc w maszyny aby ZMNIEJSZYC ZATRUDNIENIE! ;O))

POWTARZAM CHODZI MI O NORMALNE PODATKI NIE JAKIES 80. Zastanawiamy sie czy 20 czy 15 a nie 80%.

Rozumiem ze chodzi o to aby bezrobocie bylo najnizsze? Jest ono wtedy gdy przy danej wydajnosci pracy pracuje maksymalna ilosc ludzi.

Popyt na towary musi byc zgodny z ich podaza. Wydajnosc pracy nie moze byc zbyt wysoka. Zasoby kraju wykorzystane. Czyli musi panowac harmonia ekonomiczna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:32, 15 Paź 2018    Temat postu:

Agencja S&P oswoiła się z władzą w Polsce...

Kiedy w 2016 r. agencja ratingowa S&P nieoczekiwanie obniżyła nam ocenę wiarygodności kredytowej z A- do BBB+, większość osób w kraju przecierało oczy ze zdumienia. Wygrała wtedy polityka.

...

Skokpromitowana agencja z zacisnietymi zebami wycofala sie rakiem i przywrocila rating. Jednak komromitacja jest gigantyczna wszak prognozowali nam pogorszenie a jest duzo duzo duzo lepiej! Utraconej wiarygodnosci nie da sie odzyskac. Pokazuje to ze rajtingi sa bezwartosciowe. A jesli trafne to w sytuacji oczywistej np. Wenezuela. Tylko po co mi rajting zeby sie dowiedziec o upadku Wenezueli?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy