Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Święta Jadwiga Królowa!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:48, 13 Lip 2010    Temat postu: Święta Jadwiga Królowa!

Po upadku moralnym a po nim i calkowitym ostatniego Piasta:
http://www.ungern.fora.pl/wiedza-i-nauka,8/upadek-piastow-meczennik-ksiadz-marcin-baryczka,3043.html
Bóg dał na Króla świętą Jadwigę!

Byla ona Królem czyli osobą sprawującą władzę a nie małżonką Króla czyli Królową.Małżonka nie ogrywa oficjalnej roli w panstwie a jej znaczenie bierze sie tylko z faktu bycia żoną władcy.Jadwiga była władcą OSOBIŚCIE.

Tutaj chyba najwieksza legenda byla ta ktora mowila ze jakoby Jadwiga poswiecila ,,wielka milosc'' w imie dobra panstwa.Brzmialo to nawet pieknie tak jakby meczenstwo.
Tymczasem prawda jest taka ze ten niby w ktorym miala sie zakochac byl jej ,,mezem'' z czasow niemowlectwa.To znaczy w sredniowieczu wsrod wladcow kladli dwa niemowlaki i udzielali im ,,ślubu''.Z tym ze z chwila pelnoletniosci trzeba bylo potwierdzic bo do tego czasu wszystko moglo sie zmienic.
Tak wiec rzekomo ,,zakochana'' Jadwiga musiala by sie zakochac w czasach niemowlectwa Surprised)))) Bo od tej chwili nie widziala ,,malzonka''...
Dopiero gdy miala 12 lat przyjechal aby na sile spedzic z nia noc co by oznaczalo juz malzenstwo zawarte.Ale byla pilnowana.Kandydat szalal probowal wchodzic po dachach o ile to nie sa sensacyjne legendy a wiemy jak szybko powstaja.

Byl to zreszta Habsburg i nie chodzilo o zadna milosc a o prymitywna zadze wladzy.To ze nic nie wskoral urazilo jego pyche.I ciagle twierdzil ze Jadwiga jest jego zona.Rozpuszczal plotki o jej ,,niemoralnosci'' te z kolei podchwytywali Krzyżacy i w tak brudnej atmosferze zarzucali ze Jagiełło to poganin.Trudno jak widzicie tutaj o milosc gdy szla wulgarna bijatyka o wladze.Trudno aby Jadwiga byla zakochana w tej sytuacji o ile 12 letnia dziewczynka jest zdolna do jakiejs trwalej milosci do ktorej trzeba dojrzec...
>>>>>
Ogolnie widzimy ze walka o wladze i wplywy byla wulgarna i obrzydliwa a Jadwiga jako Król rzecz jasna byla w centrum tego wszystkiego.Tym bardziej podkreslic nalezy ze doszla do swietosci w takich warunkach a jej wplyw na meza Jagiełłę był nie do opisania.
Poniewaz akurat na szczescie o Jadwidze jest duzo materialow warto zajac sie obrazami ktorych jest duzo i sa bardzo ładne:



Jadwiga modli się pod krzyżem z którego przemówił do Niej Jezus!

Jadwiga na tronie

Jadwiga na tle panoramy Krakowa




Obraz namalowany przez jedną
z wychowanek zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Boskiej
jako votum za możliwość nabycia domu w Jabłonowie Pomorskim (obecnie Dom Generalny zgromadzenia)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 16:59, 13 Lip 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:34, 14 Lip 2010    Temat postu:

I dalej przesledzmy dzieje Jadwigi w obrazach:


Kolejny obraz na temat Jezusa przemawiającego z krzyża do świętej Jadwigi.


Święta Jadwiga wśród ubogich. Jana Matejko


Obraz św. Jadwigi Królowej w kaplicy w Licheniu.




Słynną urodę królowej Jadwigi trudno było odnieść do dwunastoletniej osoby, którą była w czasie ślubu z Władysławem Jagiełłą. Dlatego wielu artystów, wśród nich i Florian Cynk, przedstawia ją jako dojrzałą niewiastę. W swoim dziele łączy on niejako motyw romantyczny żywota królowej z tym, co bez wątpienia było jej wielkim powołaniem - z motywem ofiarnej miłości do Ukrzyżowanego. Piękna królowa w chwili tak decydującej klęczy przed Jego ołtarzem i zdaje się Jemu powierzać całe swoje piękno."

>>>>

Co pokazuje nam skad jest piekno I DZIEKI KOMU je posiadamy!I dzieki KOMU mozna byc pieknym NA ZAWSZE!

I wiersz o Jadwidze:

- Była ogniwem, co sprzęgło Litwina pospołu z Polakiem,

W zgodne przymierze dwu państw łącząc niezgodną ich waśń;

Ślepej nawale pogańskiej do świata tem drogę wskazała,

Drogę do Wiary, bo sam zrządził wszechmocny to Bóg,

W moc nieprzełomną mądrości poddała zupełnie swój umysł;

Matkę tłum sierot w niej miał, mieli duchowni swój skarb,

Znała ją szlachta z jej łask, z czułej opieki znał lud.

Nigdy też w sobie iskierki ni gniewu, ni dumy nie miała,

W niej cierpliwości był wzór, bo nie wiedziała co żółć!



Przeto wśród ludzi daleko jej imię rozniosło się wszędy;

Świadectw jej czynów i cnót nie brak po dziś dzień wśród nas

Kwitnie tu przecie dotychczas uczonych wszechnica przesławna,

Która z hojności jej rąk wzięła początek i wzrost.

Ona to mistrze uczone przyzwała z zagranic Królestwu.

Męże świadome, jak nikt, nauk wszelakich i sztuk;

Ona też uczniów tej szkoły we wszystko nadała sowicie;

Zaczem się chwały jej blask rozlał szeroko na świat.



Ze swej stolicy, Krakowa, pod stropy gwiaździste wzleciała...

Płaczcie teraz, ubodzy, których uciska los twardy

Bowiem zniknęła wam już wasza nadzieja i schron;

Zgasła ta gwiazda królewska tak świetnie wam dotąd błyszcząca

I na wieczysty wam żal w smutny zapadła się mrok.



Grzegorza z Sanoka


Ja tam sie ciesze.Bo swiety w niebie wiecej nam moze pomoc niz za zycia ziemskiego.Co wiecie chocby slyszac o nieslychanych cudach jakie sie dzieja dzieki swietym!


Sarkofag królowej Jadwigi w Katedrze na Wawelu

Królowa i Pasterz - akwarela na Dzień Papieski w r. 2005 A więc pokazuje nam że swięci nie odchodza gdzieś dalej ale wręcz przeciwnie.W NIEBIE SA BLIZEJ NAS!




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:31, 13 Lip 2016    Temat postu:

Średniowieczne cnoty nadal aktualne?
Dodano dzisiaj 10:12

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dla wszystkich uczestników będzie to nie tylko czas duchowego rozwoju, ale także wspaniała przygoda. Oprócz głównych uroczystości, zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Jest wśród nich takie, którego nie można ominąć, czyli wystawa „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” zorganizowana w ramach trwającego od maja Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Wyzwania współczesności

W dzisiejszym świecie poświęcenie się dla innych, czy rezygnacja z dóbr materialnych to rzadko spotykane postawy. Jak często zastanawiamy się co jest naszym celem w życiu? Czy wokół nas nie ma osób, które potrzebują naszej pomocy? To tylko niektóre z pytań nasuwających się podczas zwiedzania tej wystawy. W postawie świętych i błogosławionych możemy znaleźć cenne wskazówki do mądrego życia. Ich życie, naznaczone franciszkańską duchowością to źródło uniwersalnych wartości. Przedstawione kobiety, piękno i sens życia odnalazły w byciu wolnym od posiadania i wynikających z tego trosk. Mottem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) i właśnie do tego przesłania silnie nawiązuje wystawa w krakowskim Klasztorze Franciszkanów. Postawy bohaterek mogą być inspiracją do wprowadzenia w naszym życiu nawet drobnych zmian. Może ograniczenia liczby otaczających nas, często niepotrzebnych przedmiotów? Albo bezinteresownej pomocy nieznajomemu? Tylko od nas zależy jak zinterpretujemy przesłanie wystawy.

Węgiersko-polskie świadectwa niezwykłych kobiet

Bohaterki ekspozycji, pochodzenia dynastycznego z Polski i Węgier, dobrowolnie zrezygnowały z dostatniego życia. Ich historie są naprawdę wyjątkowe. Królowa Polski, święta Jadwiga Andegaweńska, jest przykładem mądrości. Monarchini z wielkim poświęceniem troszczyła się o sprawy królestwa, Kościoła i społeczeństwa, a wobec poddanych zawsze była sprawiedliwa. Pełna pokory była postawa kolejnej świętej, Jadwigi Śląskiej. Księżna godnie znosiła przeciwności losu, a zasłynęła ze swojego sposobu życia, pełnego modlitwy i praktyk ascetycznych. Natomiast czyny Elżbiety Węgierskiej świadczyły o jej miłosierdziu, a święta przeszła do historii jako „matka ubogich”. Błogosławiona Salomea była przykładem cnoty posłuszeństwa. Niezwykłą cierpliwością odznaczała się święta Kinga, natomiast jej siostra święta Jolenta swoim życiem świadczyła o wielkiej miłości nie tylko do rodziny, ale także Boga i ludzi. Ostatnia z kobiet, Agnieszka Czeska, zrezygnowała z dóbr materialnych i w swym życiu kierowała się cnotą ubóstwa. Sylwetki świętych i błogosławionych pokazują, jak różnorodne mogą być oblicza miłosierdzia. To świetne źródło inspiracji.

Ponadczasowe wartości

Podczas wystawy, tytułowe bogactwo ubóstwa jest wyrażone jako dobrowolna rezygnacja, ograniczenie i dystansowanie się od potrzeb materialnych. Życiorysy przedstawionych kobiet ukazują różne sposoby dzielenia się swoimi dobrami z innymi, a ich postawy stoją w opozycji wobec konsumpcjonizmu. Mimo, że bohaterki ekspozycji żyły w wiekach średnich, to wartości przez nie wyznawane są uniwersalne. Uświadamiają, że dobra materialne nie powinny przesłonić prawdziwego celu w życiu. Oczywiście żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, ale samą ideę ubóstwa można z powodzeniem adaptować do wymagań współczesnego życia. Dla bohaterek sfera materialna zajmowała pozycję drugorzędna, w ich życiu na pierwszym planie były rozwój duchowy i pomoc innym. Wystawa „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” jest świetnym pretekstem do chwili refleksji i zatrzymania się w pędzie codzienności. Wernisaż odbędzie się 18 lipca 2016 roku w Klasztorze Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu przy placu Wszystkich Świętych 5 w Krakowie, a zwiedzać wystawę będzie można już od 19 lipca do 14 października Z myślą o anglojęzycznych gościach zgromadzone materiały zostały przedstawione również w języku angielskim, dlatego bez obaw można zobaczyć ekspozycję wraz z zagranicznymi przyjaciółmi.

Węgiersko-polska historia

Życiorysy bohaterek ekspozycji, pochodzących zarówno z Polski, jak i Węgier, oprócz ponadczasowych wartości, przypominają nam jak mocne i długowieczne są więzi pomiędzy naszymi narodami. Tło historyczne pełni ważną funkcję, ponieważ właśnie w średniowieczu nawiązały się pierwsze sojusze. Ekspozycję w Klasztorze Franciszkanów można oglądać do 14 października 2016. Jest to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach trwającego od maja 2016 Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Organizatorami wystawy są Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Katolicki im. Pétera Pázmánya w Piliscsaba, Klasztor Franciszkanów w Krakowie i Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, partnerem zaś Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP, TVP Kultura i Polskie Radio. Ekspozycja jest organizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Informacje o innych inicjatywach planowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, można znaleźć na stronie [link widoczny dla zalogowanych]ęgierska.pl





Do pobrania
160713_IP_wystawa_bogactwo_ubostwa.docx
[link widoczny dla zalogowanych]
160713_IP_wystawa_bogactwo_ubostwa.pdf
[link widoczny dla zalogowanych]
/ Źródło: InfoWire.pl / Węgierski Instytut Kultury

...

Tak Jadwiga....


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 15:33, 13 Lip 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy