Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Początki Rusi .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90866
Przeczytał: 185 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:36, 21 Lip 2014    Temat postu: Początki Rusi .

Białoruś: znalezisko archeologiczne – zapiski z XII w. na korze

Za­pi­ski na korze brzo­zo­wej z XII w. zna­le­zio­no pod­czas prac ar­che­olo­gicz­nych na górze zam­ko­wej w Mści­sła­wiu w ob­wo­dzie mo­hy­lew­skim na wscho­dzie Bia­ło­ru­si – po­in­for­mo­wa­ła te­le­wi­zja ONT. Od­kry­cie to jest okre­śla­ne jako sen­sa­cyj­ne.

- (Zna­le­zio­ne za­pi­ski) mają bez­po­śred­ni zwią­zek z edu­ko­wa­niem dzie­ci. W isto­cie mamy przed sobą krót­ki ze­szyt pierw­szo­kla­si­sty. Nie jest to ja­kieś słowo wią­za­ne, tylko li­te­ry, na­pi­sa­ne nie­wpraw­ną jesz­cze ręką dziec­ka, i ry­sun­ki – oznaj­mił ar­che­olog Ihar Ma­rza­luk, który kie­ru­je pra­ca­mi wy­ko­pa­li­sko­wy­mi.

Za­pi­ski zna­le­zio­no w war­stwie ar­che­olo­gicz­nej z XII w., co czyni je naj­star­szym pi­smem na korze brzo­zo­wej za­cho­wa­nym na Bia­ło­ru­si.

Pod­czas prac ar­che­olo­gicz­nych zna­le­zio­no frag­ment bruku oraz do­mo­stwa bo­ga­te­go miesz­cza­ni­na lub ju­bi­le­ra. - To bruk XII wieku, gdy Mści­sław za­czy­nał się po­ja­wiać na stro­nach wschod­nio­sło­wiań­skich kro­nik – pod­kre­ślił Ma­rza­luk.

Wśród in­nych zna­le­zisk jest frag­ment fla­ko­nu ze szkła bi­zan­tyj­skie­go ze zło­tym or­na­men­tem oraz przę­śli­ca (część ko­ło­wrot­ka) z ini­cja­ła­mi wła­ści­ciel­ki. Zna­le­zio­no też ko­bie­ce ozdo­by, w tym szkla­ne bran­so­let­ki, które za­moż­ni miesz­cza­nie ku­po­wa­li swoim cór­kom na 12. uro­dzi­ny, czyli w wieku, gdy – jak wów­czas uwa­ża­no – nada­wa­ły się już do za­mąż­pój­ścia.

Inne in­te­re­su­ją­ce zna­le­zi­sko to ma­syw­ny krzyż z re­li­kwia­mi świę­te­go, który mógł nosić bi­skup albo ktoś z wą­skie­go kręgu naj­zna­mie­nit­szych miesz­czan.

!!!!

Fenomenalne odkrycie ! Widzicie teraz jak to wtedy wygladalo ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy