Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Odkrycia archeologiczne w Polsce!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:59, 19 Sie 2018    Temat postu:

Na ślady średniowiecznej wsi Gać położonej w Puszczy Zielonce natrafiono kilka tygodni temu. Odkryto tam średniowieczny cmentarz i prawie 150 zabytków metalowych, w tym monety.

W Puszczy Zielonce archeolodzy W Puszczy Zielonce archeolodzy odnaleźli średniowieczną wieś Gać

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:18, 22 Sie 2018    Temat postu:

ZASKAKUJĄCE ZNALEZISKO NA PODLASIU
REKLAMA
KOMENTUJ (330)
Pod Suchowolą na Podlasiu archeolodzy odkryli ślady pradawnego osadnictwa. To sensacyjne znalezisko na skalę ogólnopolską – informuje serwis Nasze Miasto Białystok.
Radio Białystok
@radiobialystok
Według naukowców można mówić o prawdziwej sensacji archeologicznej. Koło
#Suchowola odkryto zarysy osady powstałej między VIII a VI pne
4 Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Radio Białystok
To odkrycie koło Suchowoli zaskoczyło samych naukowców
Według naukowców można mówić o prawdziwej sensacji archeologicznej.
radio.bialystok.pl
Odkryta przez archeologów osada obronna, według wstępnych badań, pochodzi z VIII- VI w p.n.e. Dla porównania, powstanie słynnego Biskupina datowane jest na VIII w p. n. e.
Jak powiedział kierownik prac archeologicznych Aleksander Piasecki, osada obronna pochodzi z czasów Kultury Łużyckiej.
Odkrycie białostockich naukowców jest najprawdopodobniej najstarszym śladem osadnictwa w regionie. Dodatkowo zaskakującym, gdyż nie spodziewano się w tym miejscu śladów bytowania z później epoki brązu - czytamy na stronie Naszego Miasta.
Na znalezisko natrafiono przypadkiem, przeglądając zdjęcia lotnicze. Na jednej z fotografii zauważono zarys idealnego okręgu. Okazało się, że to pozostałości wału obronnego. W pozostałościach osady archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty garnków czy prymitywnych narzędzi krzemiennych.

...

Praslowianie albo Prabaltowie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:08, 13 Lis 2018    Temat postu:

Sensacyjne odkrycie! W Legnickim Polu znaleźli tysiącletni skarb!

O tym odkryciu mówimy jako pierwsi. Około stu srebrnych monet, a także fragmenty ozdób i biżuterii z X wieku dzięki współpracy eksploratorów, archeologów i konserwatora zabytków ujrzały światło dzienne.

..

Ciekawe czy polskie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:15, 13 Lis 2018    Temat postu:

Archeolog: najstarsze wyroby szklane odkryte w Polsce pochodzą z Egiptu i Mezopotamii
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
1 / 5
Paciorek szklany z Domasława-Chrzanowa. Zbiory: Krakowski Zespół do Badań Autostrad; fot. T. Purowski
Mające ponad 3,5 tys. lat - najstarsze wyroby ze szkła odkryte na terenie Polski - pochodzą z Egiptu i Mezopotamii - wykazały analizy fizykochemiczne zabytków. Były to przede wszystkim ozdobne paciorki, które noszono jako biżuterię.

Naukowcy uważają, że szkło zaczęto produkować ok. 2300 lat p.n.e. w Mezopotamii, ale jego produkcja rozpowszechniła się na Bliskim Wschodzie dopiero ok. połowy II tysiąclecia p.n.e. Najnowsze analizy najstarszych szklanych wyrobów odkrywanych na terenie Polski wykazały, że przedmioty te pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Wykonano je 1600-1300 lat p.n.e. Pierwsze rodzime warsztaty pojawiły się dopiero w czasach wczesnego średniowiecza.

"Do tej pory mogliśmy tylko przypuszczać, skąd pochodzą te szklane ozdoby. Teraz, dzięki analizom fizykochemicznym mamy pewność. Stosując wyłącznie tradycyjną klasyfikację formalną tych przedmiotów, nie byłbym w stanie tego zrobić" - powiedział PAP dr Tomasz Purowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Badania przeprowadzono w ramach grantu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Mowa głównie o szklanych paciorkach, które archeolodzy odkrywają w grobach i skarbach. Z czasem było ich coraz więcej, zwłaszcza po 1300 r. p.n.e. wśród społeczności określanej przez archeologów, jako kultura łużycka. Z XIII-IX w. p.n.e. znanych jest już ponad 3 tys. paciorków. Były to ozdoby szyi. Czasami stanowiły część wieloelementowych kolii. Kolia odkryta w Targowisku (Małopolskie) składała się z ok. 380 paciorków szklanych, bursztynowego rozdzielacza do kolii oraz złotych spiralek.

Najstarsze paciorki szklane wykonywano ze szkła, które było wyraźnie przejrzyste o barwie turkusowej, rzadziej koloru niebieskiego. W I tysiącleciu p.n.e. technologia była już bardziej zaawansowana - paciorki były dodatkowo dekorowane szkłem innej barwy.

Po pierwszej fali przedmiotów szklanych z terenu Bliskiego Wschodu na obecnych obszarach Polski nastąpił zalew wyrobów szklanych z terenów północnej Italii - wykazały najnowsze badania. Działo się to między ok. 1100 a 800 r. p.n.e. Udało się to stwierdzić, bo znacząco odróżniają się one składem chemicznym. Produkcja szkła w północnej Italii zbiegła się z okresem odpowiadającym dużym przeobrażeniom kulturowym na obszarach wschodniośródziemnomorskich - uważa dr Purowski.

"Wówczas nastąpił m.in. upadek cywilizacji mykeńskiej w Grecji. Produkcja szkła w Italii uzupełniała więc lukę, która powstała na skutek zakłócenia dostaw z terenów Egiptu i Bliskiego Wschodu" - powiedział archeolog. Po 800 r. p.n.e. ponownie "na rynek" wróciły produkty z obszaru Bliskiego Wschodu.

Z kolei od poł. III w. p.n.e. trafiły na nasze obszary przedmioty szklane wykonane w środkowonaddunajskich pracowniach celtyckich m.in. bardzo oryginalne bransolety szklane.

Dlaczego sprowadzano szkło z tak odległych rejonów do Europy Środkowej? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. "Można spekulować, że w zamian za szkło na południe sprowadzano m.in. bursztyn. Szkła z epoki brązu trafiały na nasze tereny tzw. szlakiem bursztynowym, prowadzącym z Italii, przez Bramę Morawską, do Polski" - uważa archeolog. Zdaniem archeologów wymiana ta odbywała się poprzez pośredników - nie ma dowodów na to, że szklanymi wyrobami handlowali nad Wisłą np. kupcy egipscy.

Badania składu chemicznego szkła zostały wykonane w dwóch laboratoriach odmiennymi metodami: metodą EPMA na Wydziale Geologii UW oraz metodą LA-ICP-MS na Wydziale Chemii UW. Na czym polegały? Dzięki wykryciu wysokiej zawartości tlenków sodu, potasu i magnezu wykazano, że wytopiono je przy użyciu popiołu roślin słonolubnych, czyli rosnących na zasolonym podłożu. A takie rośliny występują głównie na obszarach pustynnych i półpustynnych oraz nadmorskich znanych zarówno z Mezopotamii, jak i Egiptu.

"Do niedawna nie można było odróżnić okazów pochodzących z tych dwóch obszarów. Dopiero w ostatnich kilku latach badacze zwrócili uwagę, że szkła mezopotamskie różnią się od egipskich zawartością pierwiastków śladowych i na tej podstawie można je oddzielić" - opowiada Purowski.

Na razie eksperci nie są w stanie wskazać konkretnych hut szklarskich lub ich lokalizacji, z których pochodzą bliskowschodnie ozdoby szklane odkrywane m.in. na terenach Polski. "Ale kto wie, może w przyszłości uda się tego dokonać, wraz z postępem metod badawczych. Dziś jest na to za wcześnie" - kończy dr Purowski.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

!!!!
Wielka Lechia :0)))
Sensacja! Ziemie Slowian prowadzily handel ze starozytna Mezopotamia i Egiptem! I co?! Ludzie dawniej tez mieli duzy zasieg! Realnie rzecz biorac to podroz po ladzie 4000 lat temu byla tak samo szybka jak w 1850! Koniem lub pieszo! Dopiero kolej zrobila roznice!



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 14:17, 13 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:04, 04 Sty 2019    Temat postu:

Zwiadowca_Historii 2 godz. temu +2
Wiele się o tym mówi w kuluarach jednak tutaj możecie Państwo usłyszeć to sami z ust archeolog... skarb 273 złotych monet i nie tylko znaleziony w trakcie badań archeologicznych. Co się z nimi stało? ów monety "trafił w ręce prywatne". Czyje ręce? Ile ta osoba zapłaciła skorumpowanemu urzędnikowi za ten skarb i kto to uczynił... nikt nawet nie zamierza dochodzić. Dodatkowo kobieta która przedstawia opracowanie tych monet tak naprawdę sama nie wie co mówi, uczestnik spotkania z sali tłumaczy jej co to znaczą konkretne sentencje w otoku monet. Relacjonowany przebieg momentu odkrycia skarbu i jego podjęcia również daje wiele do życzenia. Wydobyto go koparką z średniowiecznej podłogi bez nadzoru kierownika badań. Część monet jest w muzeum jednak nie wiadomo ile i jakie zostały zwyczajnie mówiąc... skradzione. Witamy w świecie wielkiej ochrony i dbałości o nasze wspólne dziedzictwo - a teraz trzymajcie się foteli i zapraszam na film: https://www.youtube.com/watch?v=9CrkRABdZ_I

...

Taki bandytyzm. Wszystko przegniłe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:03, 08 Lut 2019    Temat postu:

Sensacja archeologiczna w Polsce! Odkryto kompletną starożytną osadę. „To unikat w skali całej Europy!”
Przez AW - 07/02/2019
Bory Tucholskie na mapie Polski.
Bory Tucholskie na mapie Polski.
Reklama / Advertisement
Pola uprawne wraz z miedzami, zagrody, zabudowania, a nawet drogi, czyli kompletnie zachowany układ przestrzenny starożytnej osady sprzed blisko 2 tys. lat odkryli archeolodzy w Borach Tucholskich. To unikat w skali całej Europy – podkreślają autorzy odkrycia.

Teren Borów Tucholskich na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i woj. pomorskiego porasta gęsty las. Jest to jeden z obszarów najsłabiej poznanych pod względem archeologicznym w Polsce.

Reklama / Advertisement
„Jeśli chodzi o badania, był to teren dziewiczy. Wielkim zaskoczeniem okazało się odkrycie tam nie tyle pojedynczego elementu dawnej osady, co również jej otoczenia: otaczających zabudowania pól, zagród czy łączących je traktów” – opowiada PAP doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu Mateusz Sosnowski. Badania w Borach Tucholskich prowadzi wspólnie z Jerzym Czerńcem, doktorantem w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Pozostałości pochodzą z pierwszych wieków naszej ery – ocenili badacze.

Dlaczego znaleziska są unikatowe? Jak wyjaśnia Sosnowski, archeolodzy zazwyczaj odkrywają zaledwie pojedyncze elementy osad, bądź innych konstrukcji, pozostałych po aktywności dawnych ludzi. Odkrycia takie zdarzają się np. w czasie budowy domów czy dróg, gdy wykopaliska mają charakter ratowniczy. Badana jest wówczas ograniczona, dość mała powierzchnia.

Nie ma również wtedy możliwości, aby sprawdzić szerzej – czy w okolicy, w promieniu kilkudziesięciu czy kilkuset metrów nie znajdują się inne, równie ciekawe ślady z tego samego okresu.

„Tu mamy całkiem inną sytuację: namierzyliśmy nieznane ślady dawnego zasiedlenia Borów Tucholskich. Nie chodzi o jeden dom czy fragment osady. Mamy tu całe osiedle wraz z jej gospodarczym otoczeniem w postaci pól czy pastwisk, gdzie wszystkie elementy pochodzą z jednego okresu. To unikat!” – podkreśla Sosnowski.

Archeolodzy przypominają, że dawne wsie czy cmentarze, po upływie setek lat, nierzadko przepadały bez śladu, kiedy zostały zaorane lub zabudowane.

„Wiele wskazuje na to, że po opuszczeniu osady przez jej mieszkańców w pierwszych wiekach naszej ery, pozostała ona nietknięta. Dlatego jej potencjał, związany z możliwością dalszych odkryć w ramach badań wykopaliskowych, można porównać do słynnej osady biskupińskiej” – zauważa archeolog.

Na ślad osady archeolodzy wpadli dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS), coraz częściej stosowanemu przez archeologów. W ramach projektu mającego na celu utworzenie m.in. systemu przeciwpowodziowego objęto nim powierzchnię całej Polski. ALS pozwala bardzo dokładnie poznać ukształtowanie terenu – nawet, gdy porasta go gęsty las, a różnice w wysokości nie są widoczne gołym okiem. Tak właśnie jest w przypadku Borów Tucholskich.

W ostatnich latach w całej Polsce archeolodzy namierzyli – zwłaszcza w obrębie lasów – dziesiątki nieznanych wcześniej kurhanów, grodzisk i innych konstrukcji sprzed tysięcy lat. „Do rzadkości należy jednak odkrycie nienaruszonych reliktów dawnych pól uprawnych, pochodzących sprzed ponad tysiąca. W ten sposób, od samego początku prowadzenia badań uzyskaliśmy szerszą perspektywę i poznaliśmy plan dawnej osady” – podkreślają naukowcy.

Wiek osady archeolodzy potwierdzili dzięki wykopaliskom, w czasie których natknęli się m.in. na fragmenty naczyń ceramicznych, pochodzące z pierwszych wieków naszej ery.

Na podstawie skanowania laserowego trudno określić, jak wyglądały domostwa. Wiadomo natomiast, że osada otoczona jest polami uprawnymi i wiedzie do niej droga, widoczna na laserowych zobrazowaniach.

Osada wraz z przylegającymi do niej polami zajmuje ponad 170 ha powierzchni. Widoczny jest dokładny układ pól, miedze, a nawet pojedyncze niwy. „Widać zatem, że na poszczególnych polach mogli gospodarowali różni właściciele” – mówi archeolog.

Jak dodaje, pola są zaskakująco regularne. „Ich kształt przywodzi na myśl system prowadzenia gospodarki trójpolowej, znany w Polsce dopiero z czasów średniowiecza. Czy stosowano go już kilkaset lat wcześniej? Mamy nadzieję, że nasze badania przyniosą odpowiedź i na to pytanie” – dodaje naukowiec.

Z analiz specjalistycznych wynika, że na polach uprawiano m.in. żyto. Ówcześni mieszkańcy okolicy założyli pola uprawne tylko tam, gdzie znajdowały się bardziej żyzne gleby płowe. Nie uprawiali tymczasem piasków sandrowych. „Wykorzystali po prostu +wyspę+ w postaci lepszych ziem, co świadczy, że doskonale znali się na rolnictwie” – podkreśla Sosnowski. (PAP)

...

Wspaniale!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:51, 24 Maj 2019    Temat postu:

24.05.2019 aktualizacja 24.05.2019 ©
Kujawsko-pomorskie/ W mauzoleum z końca X w. złożono przedstawiciela zbrojnej elity Mieszka I

W mauzoleum w postaci ziemnego kurhanu, znajdującego się w dzisiejszej wsi Bodzi, pod k. X w. złożono przedstawiciela zbrojnej elity Mieszka I - uważa prof. Andrzej Buko. Dostojnik urodził się nad Wisłą, ale znaczną część życia spędzić miał w Skandynawii. Jego grób dał początek znanej nekropolii.

W 2007 roku w czasie prac archeologicznych, poprzedzających budowę autostrady A1, naukowcy rozpoczęli badania cmentarzyska w Bodzi (woj. kujawsko-pomorskie). Na nekropolę z końca X i 1. poł. XI wieku składają się elitarne pochówki kilkudziesięciu osób. Świadczy o tym bogate wyposażenie grobów.

Prof. Andrzej Buko zaproponował nową interpretację początków tej nekropolii. W jego ocenie najpierw nie był to cmentarz, tylko grób - mauzoleum poświęcone wybitnemu przedstawicielowi elit państwa Mieszka I.

"Najstarszy i jednocześnie największy grób na nekropolii znajdował się na szczycie wzgórza. Dopiero w późniejszym czasie dostawiano kolejne groby, które swoją formą miały nawiązywać właśnie do mauzoleum" - mówi PAP prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Mauzoleum wykonano w postaci obszernego ziemnego kurhanu o średnicy ok. 3 m. Nasyp zwieńczony był stelą - dużym kamieniem. Całość ogrodzono prostokątną palisadą. Wejście do grobowca wiodło od strony zachodniej. Ciało zmarłego – mężczyzny, w wieku 35-45 lat, złożono pod kurhanem w drewnianej trumnie. Jak opisuje prof. Buko, na ostatnią drogę wyposażono go w liczne dary. Do dziś zachowały się nawet fragmenty ubioru w postaci lnianej tkaniny, w którą obleczony był zmarły, ale też żelazne okucie końca rycerskiego pasa, nóż w skórzanej pochewce czy monety - jedna wybita w Saksonii a druga - w Czechach.

"Część zabytków odkrytych w grobie nosi zdobienia charakterystyczne dla ówczesnych kultur skandynawskich. Podobnie jest w przypadku części późniejszych grobów wokół mauzoleum" - mówi prof. Buko. Również forma grobowca i układ całego cmentarza, zdaniem naukowca, są zbliżone formą do podobnych założeń znanych z X-wiecznej Danii.

Z badań izotopów strontu zawartych w zębach zmarłego wynika, że urodził się on na terenie północnej Polski. "Jednak pochowany został zgodnie z rytuałami obcymi dla naszych ziem. Co więcej, w pobliżu, w późniejszych grobach pochowano osoby o obcym, najpewniej skandynawskim pochodzeniu" - dodaje archeolog.

Buko uważa, że zmarły pochowany w grobie-mauzoleum, co prawda urodził się na ziemiach polskich, ale znaczną część życia spędził w Skandynawii. Tam doszedł do wysokiej pozycji w drabinie hierarchii społecznej. W pewnym momencie swojego życia powrócił jednak do kraju swojego pochodzenia.

"Jeżeli moje przypuszczenia są słuszne, to mielibyśmy pierwszy poświadczony archeologicznie przypadek elit czasów Mieszka i Chrobrego, wywodzących się z ziem polskich, zdobywających życiowe doświadczenie i wysoki status społeczny za granicą, by w kraju urodzenia budować zręby polskiej państwowości i tutaj dokonać swego żywota" - mówi badacz.

Kim mogła być ta osoba? Prof. Buko twierdzi, że z pewnością była to postać charyzmatyczna, co wynika z faktu, że wzorzec jej grobowca był naśladowany przez innych pochowanych na cmentarzu w Bodzi. Trudno jednak poznać imię tej postaci ze względu na brak odpowiednich tekstów z epoki, które rzuciłyby na tę kwestie światło.

"Co ciekawe większość późniejszych grobów ułożono w równych szeregach na wschód i południe od mauzoleum, to 10 innych pochówków otacza z dwóch stron mauzoleum" - dodaje. Oznacza to, według badacza, że zmarli chcieli spocząć jak najbliżej monumentalnego grobowca na nekropolii.

Rekonstrukcja grobu-mauzoleum z Bodzi, rys. W. Filipowiak

Rekonstrukcja grobu-mauzoleum z Bodzi, rys. V. Petryk

Artykuł na temat nowej koncepcji prof. Andrzeja Buko ukaże się w tym roku w czasopiśmie "Slavia Antiqua". Z kolei wykład, na którym zaprezentuje swą nową koncepcję odbędzie się w piątek 24 maja o godz. 12.00 w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie (al. Solidarności 105). Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

...

Znakomite znalezisko.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:13, 19 Lip 2019    Temat postu:

Wykopali w piwnicy słoninę z czasów II Wojny Światowej. Ponoć dobra...

Znaleziska z czasów II Wojny Światowej nie zawsze muszą oznaczać broń, amunicję czy niewybuchy. W piwnicy zakopaną tuż pod podłogą odkryto... słoninę z czasów wojny! Są przypuszczenia, że może być... całkiem dobra Wink

...

Kto by sie spodziewal!?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:32, 19 Sty 2020    Temat postu:

W Wiśle odkryto statek transportowy sprzed kilkuset lat.


Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy.

...

Piekne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:30, 05 Lut 2021    Temat postu:

Nie żyje archeolog prof. Jerzy Gąssowski

Nie żyje nestor polskiej archeologii prof. Jerzy Gąssowski – poinformował we wtorek Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec zajmował się badaniem dziejów wczesnego średniowiecza. Był też popularyzatorem nauki. W sierpniu skończyłby 95 lat.
...

Czytalem jego podrecznik akademicki o pradziejach Polski. Dzieje to historia a pradzieje to archeologia czyli okres bez dokumentow pisanych. Aczkolwiek archeologowie dzialaja i odnosnie naszych czasow gdy cos jest np. do wykopania typu samolot zarył w ziemi ich metody sa przydatne w sledztwie.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:06, 02 Lis 2021    Temat postu:

Choć oczywiście takie określenie to nadużycie:) Na wazie ceram. odlkrytej w Bronocicach (pow. Pińczów) jest najstarszy na świecie (5,5 tys.lat) wizerunek wozu kołowego (starszy od mezopotamskich). Również znalezione rogi bydła dowodzą wykorzystania zwierząt w jarzmie

Gdzie wynaleziono koło? W Gdzie wynaleziono koło? W Sumerze? Nie, oczywiście w Polsce...Smile

...

No oczywiscie. Na dodatek WÓZ! Nie abstrakcyjne koleczko. Czyli przemysl!
Bumerang tez najstarszy w Polsce a nie w Australii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:48, 25 Lis 2021    Temat postu:

Jest nią naszyjnik z kości słoniowej z precyzyjnie wykonanym ornamentem. Międzynarodowy zespół naukowców, w którego składzie znajdują się również Polacy, ogłosił właśnie, że to najstarszy przykład przenośnej paleolitycznej sztuki, jaki znamy z Europy i Azji.

W Polsce odkryto najstarszą zdobioną biżuterię w Eurazji. Ma 41,5 tys. lat.

...

I od razu naszyjnik z kosci sloniowej! Prawdopodobnie w Litanii loretanskiej jest jakis blad. Mowimy o Matce NASZYJNIKU Z Kości Słoniowej bo wiezo z kosci sloniowej? To dziwne. A podobno wyrazy podobne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:52, 20 Gru 2022    Temat postu:

Gdańsk jest starszy, niż sądzono. Sensacyjne odkrycie w Ratuszu

Sensacyjne odkrycie w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. W piwnicach budynku odkryto drewnianą konstrukcję obronną datowaną na lata 30. X wieku. To rzuca nowe światło na początki powstania miasta, cofając kalendarz o kilka dekad. Znalezisko zostanie przebadane i... zasypane.

!!!

No bez żartów! Naprawdę archeolodzy myśleli że port w Gdańsku to koniec X wieku! Nonsens absurd!
Zwykła geopolityka mówi że u ujścia tak wielkiej rzeki musi być duży port! Na pewno coś było w czasach rzymskich a może i greckich czyli 500 pne! Może nie w tym miejscu co teraz ale musiało być! 1000 lat więcej to na lekko ma to miasto.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:39, 04 Mar 2023    Temat postu:

Zabytkowa monstrancja odnaleziona wykrywaczem przez poszukiwacza (~Lubaczów)

Na terenie Leśnictwa Łukawiec (pow. lubaczowski) poszukiwacz (po uzyskaniu wszelkich kwitów) odnalazł zabytkową monstrancję, docenił wagę tego znaleziska, zaangażował wszelkie niezbędne instytucje i w ten sposób kolejne dziedzictwo narodowe zostało uratowane od zapomnienia. Very nice!

...

Przepiękne odkrycie!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:05, 07 Wrz 2023    Temat postu:

Sensacyjne znalezisko na północy Polski zmienia bieg historii.

Wczesnośredniowieczne grodzisko w okolicach Grąbczyna (woj. zachodniopomorskie) mogło być zasiedlone przez człowieka kilka tysięcy lat wcześniej.

Stanowisko archeologiczne w tym miejscu reprezentowane jest przez grodzisko wczesnośredniowieczne z okresu IX-X/XI wieku informuje PAP, powołując się na słowa dra Kamila Niedziółki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Przeprowadzono tutaj jedynie badania powierzchniowe, a w latach 60. XX wieku wykonano plan warstwicowy i zrealizowano wykopaliska na mniejszą skalę w kwadratowych wykopach o boku długości jednego metra.

Od dwóch lat archeolodzy z Gdańska współpracują z Gminą Szczecinek i jak widać, współpraca ta obfituje w wiele nowych odkryć.

Wykopaliska w sezonach letnich 2022 i 2023 były prowadzone także przez studentów i absolwentów Instytutu Archeologii UG, a w tym roku dodatkowo pomagał Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Ponadto w badaniach swoim wsparciem dzielili się dr Joanna Święta-Musznicka z Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki UG, która pobrała próby archeobotaniczne i dr Mateusz Krupski z Instytutu Nauk o Glebie, Żywieniu Roślin i Ochrony Środowiska UP we Wrocławiu, który pobrał próby gleboznawcze.

...

No proszę! Widzimy duża ciągłość osadnicza na terenie Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy