Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Na Księżycu odkryto wodę!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:47, 31 Sty 2018    Temat postu:

"Super Blue Blood Moon". Taki Księżyc zdarza się raz na 150 lat. TRANSMISJA


Dzisiaj, 31 stycznia (14:32)
Aktualizacja: Dzisiaj, 31 stycznia (15:07)
Niecodzienny, zjawiskowy spektakl na niebie! Właśnie dziś można obserwować zaćmienie Księżyca, które - ze względu na zbieg kilku okoliczności - anglojęzyczne media nazwały "Super Blue Blood Moon". Ostatni raz na półkuli zachodniej takie zaćmienie miało miejsce ponad 150 lat temu. W Polsce będzie można dostrzec jedynie końcówkę zjawiska.

Ten niezwykły spektakl dzięki NASA można obejrzeć na żywo:

Zaćmienie Księżyca następuje w sytuacji, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce oraz wejdzie w cień Ziemi. Tym razem zbiegnie się to z okresem tzw. superpełni, czyli pełni Księżyca widocznej w czasie, gdy ten znajduje się w punkcie orbity najbliższym Ziemi. W trakcie superpełni tarcza Księżyca jest na niebie o około 14 proc. jaśniejsza niż normalnie.
Będzie to druga superpełnia w tym samym miesiącu, co jest nazywane w języku angielskim terminem "blue moon" ("niebieski księżyc"). Taka sytuacja występuje rzadko, raz na kilka lat.
Tarcza Księżyca nie staje się niebieska w trakcie zjawiska "blue moon". W języku angielskim powiedzenie: "once in blue moon" oznacza, że coś dzieje się bardzo rzadko.
Dlaczego nie jest to częste zjawisko? Miesiąc ma 30 albo 31 dni, a pełnia jest co 29,5 dnia więc, nie łatwo tak trafić. Co prawda w tym roku aż dwa razy będziemy mieli okazję to podziwiać, ale wcześniej było to dwa lata temu - powiedział naszemu reporterowi dr Leszek Błaszkiewicz, astronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
PIĘKNY, SPEKTAKULARNY! SUPER BLUE BLOOD MOON (10 ZDJĘĆ)
Piękny, spektakularny! Super Blue Blood Moon
Piękny, spektakularny! Super Blue Blood Moon
Piękny, spektakularny! Super Blue Blood Moon
Piękny, spektakularny! Super Blue Blood Moon
Piękny, spektakularny! Super Blue Blood Moon
+ 6
Natomiast określenie "blood", czyli krwisty, w nazwie "Super Blue Blood Moon", to natomiast nawiązanie do koloru Księżyca podczas całkowitego zaćmienia. Przybiera on wtedy bowiem barwę czerwoną. Podczas całkowitego zaćmienia promienie słoneczne są zablokowane przez Ziemię, Księżyc znajduje się w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Dociera do niego jedynie światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, które ma kolor czerwony z tych samych powodów, z jakich Słońce jest widoczne jako czerwone, gdy zachodzi.
Ostatni raz zjawisko Super Blue Blood Moon można było obserwować na zachodniej półkuli ponad 150 lat temu (31 marca 1866 r.). Z kolei na wschodniej półkuli 30 grudnia 1982 r. (ale było wtedy widoczne na niewielu obszarach).
Zaćmienie księżyca niestety nie będzie widoczne w Polsce. U nas księżyc wschodzi o 16:20 (w Olsztynie-red.). Natomiast o 16:14 kończy się całkowite zaćmienie. Najlepiej więc obserwować to zjawisko tam, gdzie będzie jeszcze księżyc w czasie pełni - mówi dr Błaszkiewicz.
W tym roku miłośnicy obserwacji nieba nie będą narzekać. W te wakacje będziemy mieli do czynienia nie tylko z pełnią i kolejnym zaćmieniem księżyca, już widocznym u nas, ale dodatkowo Mars znajdzie się najbliżej ziemi. Mars będzie bardzo wyraźny, widoczny przez całą noc.
A tak Super Blue Blood Moon prezentuje się na zdjęciach internautów!
(Piotr Bułakowski, MKam)

...

To rzeczywiscie okazja! A mnie sie przypominasja Herosi i cos czym teraz sie zajmuje! Ognisty księżyc to jedna z kampanii zapewne pomysl wziety z astrnomii...




Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 20:52, 31 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:47, 01 Lut 2018    Temat postu:

AKTUALNOŚCI
Dziś na niebie pojawiło się niesamowite zjawisko. Zobacz, jak „Super Blue Blood Moon” wyglądał na świecie
Aleksandra Gałka | 31/01/2018

NICOLAS ASFOURI / AFP
Udostępnij 123 Komentuj 0
W środę mogliśmy obserwować na niebie zaćmienie Księżyca, który anglojęzyczne media obwołały „Krwawym Księżycem”. Podobne zjawisko pojawiło się ostatnio 152 lata temu.

W Polsce mieliśmy szansę na zobaczenie jedynie końcówki tego astronomicznego zjawiska, choć ze względu na wysokie zachmurzenie widoczność była słaba.

Dużo więcej szczęścia mieli mieszkańcy obszarów usytuowanych daleko na Wschód (np. Rosja), bądź daleko na Zachód (np. Stany Zjednoczone). Oni zobaczyć mogli nawet Księżyc w kolorze czerwonym.



Dlaczego super, blue i krwawy?
Zaćmienie pojawia się wtedy, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie planety niż Słońce, wchodząc w tym samym w cień Ziemi.

Zbiegło się to z okresem tzw. superpełni Księżyca, kiedy to tarcza jest około 14 proc. jaśniejsza niż zazwyczaj.

Superpełnia pojawiła się po raz drugi w miesiącu, co w języku angielskim określane jest mianem „blue moon”. Nie oznacza to jednak, że Księżyc staje się niebieski. Wiąże się to raczej z idiomem: „once in blue moon”, który oznacza, że coś dzieje się bardzo rzadko. Faktycznie, podwójna superpełnia zdarza się raz na kilka lat.

Z kolei „blood”, czyli krwawy w długiej nazwie „Super Blue Blood Moon” jest nawiązaniem do czerwonawej barwy naszego naturalnego satelity – co ważne, nie z każdego miejsca na Ziemi można było obserwować go właśnie w tym kolorze. Podczas całkowitego zaćmienia promienie słoneczne zablokowane są przez Ziemię i dociera do niego światło rozproszone w ziemskiej atmosferze.



Zaćmienie w Polsce
Zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 11:51 czasu środkowoeuropejskiego, a zakończyło o godzinie 17.08, co oznacza, że w Polsce można było zobaczyć zaledwie jego końcówkę.

A właściwie… Można byłoby, gdyby nie zachmurzenie i smog (przynajmniej w Warszawie było tak kapryśnie).

Źródło: PAP

...

Tak to wyglada:



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:07, 28 Cze 2018    Temat postu:

NA KSIĘŻYCU SATURNA WYKRYTO ZŁOŻONE MOLEKUŁY ORGANICZNE
ŚWIAT Wczoraj, 27 czerwca (19:14)
Udostępnij
Komentuj (119)
119
W materiale wydostającym się z pęknięć na powierzchni Enceladusa, jednego z księżyców Saturna, odkryto duże molekuły organiczne. Odkrycie umożliwiła analiza danych z amerykańskiej sondy Cassini.

Zdj. ilustracyjne /Eric lafforgue/Exclusivepix Media /East News
Zdj. ilustracyjne /Eric lafforgue/Exclusivepix Media /East News
Najnowsze wyniki badań opublikowano w "Nature", informuje o nich także amerykański Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie.

REKLAMA

Sonda Cassini zakończyła swoją misję badania Saturna, jego pierścieni i księżyców w połowie września 2017 roku. Zanim to jednak nastąpiło, zbadała m.in. materię wydostającą się spod lodowej powierzchni Enceladusa.

"Enceladus ponownie nas zaskoczył. Wcześniej zidentyfikowano jedynie najprostsze molekuły organiczne złożone z kilku atomów węgla. Teraz okazuje się, że są tam cząsteczki o masach przekraczających 200 jednostek masy atomowej. To dziesięć razy więcej niż ma cząsteczka metanu" - mówi dr Christopher Glein z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie (USA), współautor publikacji w "Nature", opisującej odkrycie.

Badań dokonano zarówno podczas przelotu sondy nad powierzchnią księżyca, jak i w rejonie pierścienia E, który uformował się z lodowych ziaren uciekających z Enceladusa.

Pomiary zostały przeprowadzone przy pomocy dwóch instrumentów pracujących na pokładzie sondy kosmicznej. Był to przyrząd do analizy pyłu: Cosmic Dust Analyzer (CDA) oraz spektrometr masowy: Ion and Neutral Mass Spectrometer (INMS).

28 października 2015 r., podczas bliskiego przelotu sondy Cassini and Enceladusem, przyrząd INMS wykrył wodór molekularny w trakcie lotu nad wyrzutem materii. Wcześniej było już wiadomo, że pod powierzchnią tego księżyca znajduje się globalny ocean, a pod nim skaliste jądro. Wodór może pochodzić z oddziaływań geochemicznych pomiędzy wodą, a skałami w środowisku hydrotermalnym.

Dr Hunter Waite z Southwest Research Institute, kierownik naukowy instrumentu INMS tłumaczy, iż wodór stanowi źródło energii chemicznej dla bakterii, które żyją w oceanach na Ziemi w pobliżu kominów hydrotermalnych. Wskazuje, że naukowcy zidentyfikowali więc potencjalne źródło pożywienia dla ewentualnych pozaziemskich bakterii, jeśli takowe występują w podpowierzchniowym oceanie Enceladusa. Następnym krokiem naukowców będzie próba ustalenia natury złożonych cząsteczek organicznych w oceanie tego księżyca.

...

Cenne odkrycie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:15, 26 Lip 2018    Temat postu:

Na Marsie odnaleziono zbiornik z ciekłą wodą. Niewykluczone, że jest to środowisko, w którym żyją mikroorganizmy. Naukowcy podkreślają jednak, że spr...

Niezwykłe odkrycie pod Niezwykłe odkrycie pod powierzchnią Marsa. Naukowcy znaleźli jezioro

...

Ciekawe odkrycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:08, 27 Lip 2018    Temat postu:

27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku i Wielka opozycja Marsa! Nie zapomnij wyjść z piwnicy i pooglądać niebo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tej nocy czeka nas pierwsze od 3 Tej nocy czeka nas pierwsze od 3 lat całkowite zaćmienie księżyca w Polsce

...

Znowu ksiezyc zapłonie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy