Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Matematyka .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:07, 14 Sty 2014    Temat postu: Matematyka .

Kazinform

Matematyk z Kazachstanu rozwiązał "problem milenijny", dostanie milion dolarów

Mukhtarbai Otelbayev, profesor z Astany w Kazachstanie rozwiązał jedno z siedmiu najtrudniejszych zadań matematycznych nazywanych "problemami milenijnymi". Nagroda za rozwikłanie takiej zagadki to milion dolarów. Profesor otrzyma ją, kiedy eksperci potwierdzą słuszność jego wyliczeń.

Matematyk Mukhtarbai Otelbayev opublikował właśnie swoją pracę pt. "Istnienie ogólnego rozwiązania równań Naviera-Stokesa". Opisał on w niej przepływ płynów nieściśliwych przy wykorzystaniu wspomnianych wzorów.

Jak dotąd nikomu nie udało się udowodnić ich słuszności w przypadku takich płynów. Obecnie matematyk czeka na opinię Instytutu Matematycznego Claya. Jeśli będzie ona pozytywna, Otelbayev zarobi milion dolarów.

44ad55a0-ea08-4c69-8a2c-a0748e9afa52
źródło: inform.kz - Onet
źródło: inform.kz

W 2000 roku Instytut Matematyczny Claya ogłosił listę najważniejszych, nierozwiązanych zagadek matematycznych, nazwanych problemami milenijnymi. Za rozwikłanie każdego z karkołomnych problemów matematycznych ustanowiono nagrody w wysokości miliona dolarów. Do tej pory Grigorij Perelman jako jedyny matematyk zdołał rozwiązać jeden z siedmiu problemów milenijnych. Teraz dołączy do niego prawdopodobnie Otelbayev.

Mukhtarbai Otelbayev został w swojej karierze uhonorowany tytułem "Naukowej postaci 2002 roku", a w latach 2002-2003 i 2004-2005 otrzymywał specjalnie stypendium naukowe. Jako "najlepszy profesor uniwersytecki" otrzymuje również dotacje z Ministerstwa Edukacji w Kazachstanie.

...

Wspolczesne odkrycia matematyki dalekie sa od zrozumienia nawet ludzi wyksztalconych i na ogol trudno znalezc realne zastosowanie ich wynikow . Ale sa potrzebne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:50, 09 Cze 2015    Temat postu:

Rozwiązał równanie matematyczne, które pozostawało bez wyniku przez 30 lat

Rozwiązał równanie matematyczne, które pozostawało bez wyniku przez 30 lat - Thinkstock

Nigeryjskiemu studentowi udało się rozwiązać równanie matematyczne, które pozostawało nierozwiązane przez ostatnie 30 lat, jednocześnie bijąc rekord Tokai University - informuje portal conowego.pl

Jak czytamy na portalu conowego.pl, Ufot Ekong to postać nietuzinkowa. Osiągnął pierwszy stopień naukowy na kierunku inżynierii elektrycznej w Tokai University w Tokio, zdobywając najlepsze oceny na uczelni od 1965 roku. Najlepsze jednak jest to, że Ufot swoje studia rozpoczął od rozwiązania na pierwszym semestrze równania matematycznego nierozwiązanego od 30 lat.
REKLAMA


W ciągu nauki na uniwersytecie w Tokio zdobył sześć różnych nagród naukowych w tym jedną dla cudzoziemca najlepiej posługującego się językiem japońskim. Nigeryjczyk oprócz japońskiego zna także angielski, francuski i joruba.

...

Prosze bardzo! I gdzie ci co to mowili ze Murzyni sa mniej inteligentni genetycznie? To bzdura. Wszystkie osiagniecia Zachodu wynikaja z chrzescijanstwa a nie zadnych rzekomych wybitnych wlasciwosci. Im bardziej Afryka sie nawraca tym wiecej sukcesow Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:40, 08 Lis 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Zmarł. polski franciszkanin - matematyk i logik
Zmarł. polski franciszkanin - matematyk i logik

|
KAI |
dodane 08.11.2016 13:31 Zachowaj na później

Wrota bazyliki franciszkańskiej w Katowicach Panewnikach
HENRYK PRZONDZIONO /foto gość


W wieku 63 lat zmarł 7 listopada w Częstochowie o. Marcin Roman Olejnik, franciszkanin, wybitny matematyk i logik.

O. Marcin Roman Olejnik urodził się 18 lipca 1953 r. w Częstochowie, jako drugi syn Zofii i Bogdana Olejników. Był absolwentem Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Śląskiego (1978 r.), kierunek: matematyka, specjalność matematyka teoretyczna. Następnie wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych – franciszkanów. Pierwszą profesję zakonną złożył 29 sierpnia 1981 r., natomiast profesję wieczystą 10 lutego 1985 r. Studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Panewnikach. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice panewnickiej w Katowicach 26 marca 1986 r.

O. Olejnik pracował w klasztorach: panewnickim (do końca 1987 r.), wieluńskim (1988-1989), w Rzymie (1989-1995) i w Częstochowie (od 1995). Stopień naukowy doktora filozofii nauk uzyskał w 1989 r. na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej na podstawie pracy: „Operacje metryczne u K. Ajdukiewicza”, pisanej pod kierunkiem ks. prof. Michała Hellera. W latach 1989-1996 pracował jako adiunkt na Uniwersytetach Laterańskim i Antonianum w Rzymie. Od 1996 r. pełnił funkcję adiunkta na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. O. Olejnik był również wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Katowicach. Był także członkiem Sekcji Podstawowych Problemów Metrologii Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN.

Był autorem ponad 70 publikacji z zakresu metrologii, dydaktyki logiki, podstaw informacji naukowej i filozofii nauki, w tym publikacji: „O pomiarze” (1998) i „Matematyczna teoria miary a metodologiczne analizy procedur pomiarowych” (2011), a także ośmiu dzieł podręcznikowych z logiki. Prowadzone przez niego prace badawcze koncentrowały się głównie na zagadnieniach filozofii pomiaru, dydaktyce logiki i badaniu struktury naukowo-poznawczej dziedzin zarządzania.

O. Olejnik prowadził również w latach 2013-2015 audycje w Radiu Jasna Góra nt. „Przez matematykę do wiary”. Zmarł 7 listopada 2016 r. w Częstochowie.

Msza św. pożegnalna będzie odprawiona w czwartek 10 listopada o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Częstochowie (ul. Wielkoborska 123), której przewodniczył będzie bp Antoni Długosz.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w piątek 11 listopada o godz 10.00 w Katowicach–Panewnikach w kaplicy Św. Szymona.

...

Ciekawa postac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:16, 25 Sie 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Babilońska tablica zmieni historię matematyki? To nie Grecy rozwinęli trygonometrię
Babilońska tablica zmieni historię matematyki? To nie Grecy rozwinęli trygonometrię

Dzisiaj, 25 sierpnia (09:39)

Starożytni Babilończycy byli matematycznymi asami. Rozwinęli trygonometrię półtora tysiąca lat przed Grekami - donosi brytyjska gazeta "The Telegraph". Dowodem jest dokładnie przebadana ostatnio przez uczonych mała gliniana babilońska tabliczka sprzed 3700 lat. Odkrył ją w 1900 roku w Iraku amerykański archeolog i dyplomata Edgar Banks, który był pierwowzorem dla postaci Indiany Jonesa.
Trygonometria zapisana w kamieniu
/ANDREW KELLY / UNSW /PAP/EPA

Starożytni Babilończycy żyli ok. 4000 lat temu na terenie dzisiejszego Iraku. Ich rozumienie trójkąta prostokątnego sprawiało, że trygonometria była o wiele bardziej przystępna niż ta, której uczyliśmy się w szkole.

Najnowsze badania pokazują, że Babilończycy pisali własne tablice trygonometryczne. Robili to na wiele lat przed greckim astronomem Hipparchosem z Nikei (zm. ok. 120 p.n.e.), który uważany był do tej pory za ojca trygonometrii. Opracował on bowiem "tablicę cięciw" (odpowiednik tablicy sinusów), czym zapoczątkował rozwój trygonometrii.

Najnowsze badania pokazują, że nie był on pierwszy. Starożytni Babilończycy już 1500 lat wcześniej mieli swoją własną formę trygonometrii. Co ciekawe, ich trygonometria nie zawiera żadnej z cech naszej współczesnej trygonometrii - nie używa kątów i nie stosuje przybliżania.
Tablicę odczytał dr Daniel Mansfield z Uniwersytetu New South Wales w Australii
/ANDREW KELLY / UNSW /PAP/EPA

Stwierdzenie tego jest możliwe, ponieważ zachował się fragment jednej z ich tablic trygonometrycznych. Ułamany kawałek pochodzi z antycznego miasta Larsa, położonego na terenie dzisiejszego Iraku. Tablica została napisana między 1822 a 1762 rokiem p.n.e.

W latach 20. ubiegłego wieku archeolog Edgar Banks, pierwowzór poszukiwacza skarbów Indiany Jones’a granego przez Harrisona Forda, sprzedał tablicę amerykańskiemu wydawcy i filantropowi Georgowi Plimptonowi. Ten z kolei w 1936 roku przekazał całą swoją kolekcję matematycznych artefaktów uniwersytetowi Columbia. Tablicę odczytał dr Daniel Mansfield z Australii i to on opublikował swoje rewelacje.

...

To sensacja! Inny rodzaj trygonometrii niz my znamy! A wiec podejscie moze byc rozne i w matematyce!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy