Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
"Kazania Świętokrzyskie" wrócą na Święty Krzyż .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133591
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:58, 10 Wrz 2014    Temat postu: "Kazania Świętokrzyskie" wrócą na Święty Krzyż .

"Kazania Świętokrzyskie" wrócą na Święty Krzyż

Jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury piśmienniczej "Kazania Świętokrzyskie" trafi w sobotę na siedem godzin w miejsce swojego powstania – na Święty Krzyż. Dzieło będzie pre­zentowane zwiedzającym w zakrystii bazyliki.

- To bardzo symboliczny moment dla naszego klasztoru. Po raz pierwszy od wieków «Kazania Świętokrzyskie» powrócą na Świę­ty Krzyż i trudno przewidywać kiedy ponownie będzie można je tu zobaczyć - powiedział superior tamtejszego klasztoru ojców ob­latów o. Zygfryd Wiecha. Dodał, że zabytek uznawany za najstar­szy tekst prozatorski stworzony w języku polskim, będzie prezen­towany w zakrystii bazyliki, która w przeszłości pełniła funkcję skryptorium.

Symboliczny "powrót" datowanego na XIII lub XIV wiek zabytku będzie możliwy dzięki umowie podpisanej między Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach a Biblioteką Narodową w War­szawie, w której zbiorach znajdują się "Kazania Świętokrzyskie". Ustalono, że dzieło będzie prezentowane w sobotę przez siedem godzin, od 10. do 17, po czym powróci do Warszawy.

Jak powiedział dziś dyrektor Biblioteki Andrzej Dąbrowski, wypo­życzenie dzieła poprzedziły długie negocjacje dotyczące m.​in. wa­runków transportu oraz ekspozycji manuskryptu. - Te warunki są szczególne, bo przecież sam zabytek jest szczególny. Bardzo rzadko dokonuje się takich wypożyczeń, dlatego wszystko musia­ło być ustalone w najmniejszych szczegółach – dodał.

Jak napisał w specjalnym opracowaniu prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach "Kazania Świętokrzyskie" to "narodowa relikwia języka polskie­go, najstarszy pomnik średniowiecznej polskiej prozy religijnej”.

Prof. Bracha przypomniał, że w XV wieku w świętokrzyskim opac­twie benedyktynów przechowywano księgę zawierającą części Nowego Testamentu, która w 1819 roku, po kasacji zakonu, razem z innymi rękopisami trafiła najpierw do Warszawy, a nie­wiele ponad dekadę później do Sankt Petersburga. Tam w 1890 roku badający ją wybitny polski slawista i humanista Aleksander Brückner odkrył, że przy oprawie rękopisu użyto starszych pa­sków pergaminu, zapisanego w języku polskim. W ten sposób, przez przypadek udało się odkryć jeden z najcenniejszych zabyt­ków Polszczyzny.

Cenny rękopis powrócił do Polski w latach dwudziestych minio­nego stulecia na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 roku. W związku z wybuchem II wojny światowej dzieło udało się wywieźć naj­pierw do Paryża a potem do Kanady, gdzie zostało zdeponowane w Bank of Montreal. Do Biblioteki Narodowej w Warszawie "Ka­zania…" powróciły pod koniec lat pięćdziesiątych. Od tamtego momentu nigdy nie opuszczały jej murów.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nada­niu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki. Poprzednia została zniszczona jesienią 1914 roku przez wojska austriackie w czasie I wojny światowej.

...

Oczywiście kultura w Polsce to też Kościół ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133591
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:29, 13 Wrz 2014    Temat postu:

Święty Krzyż: ok. 3 tys. osób obejrzało "Kazania Świętokrzyskie"

Około 3 tys. osób przyjechało w sobotę na Święty Krzyż, by zoba­czyć oryginał jednego z najcenniejszych zabytków polskiej kultu­ry piśmienniczej "Kazań Świętokrzyskich", które przez zaledwie siedem godzin znajdowały się w miejscu swojego powstania.

Kazania Świętokrzyskie można było oglądać w zakrystii bazyliki na Świętym Krzyżu od godz. 10 do 17. - Krótko po 17, zabytek opuścił mury klasztoru i jest już w drodze powrotnej do Bibliote­ki Narodowej w Warszawie – powiedział superior tamtejszego klasztoru ojców oblatów o. Zygfryd Wiecha.

Jak powiedział dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.​in. za kulturę i turystykę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk na przyjazd na Święty Krzyż zdecydowało się w sobotę ok. 3 tys. osób. - To bardzo dobry wynik, było sporo grup zorganizowanych, wielu przewodników świętokrzyskich, którzy w tym historycznym dniu, chcieli uczestniczyć – mówił.

Według superiora o. Wiechy największe zainteresowanie było przed południem, kiedy "w krużgankach prowadzących do zakry­stii ustawiały się kolejki chętnych".

Symboliczny "powrót" datowanego na XIII lub XIV wiek zabytku był możliwy dzięki umowie podpisanej między Wojewódzką Bi­blioteką Publiczną w Kielcach a Biblioteką Narodową w Warsza­wie, w której zbiorach znajdują się "Kazania Świętokrzyskie". Ustalono, że dzieło będzie prezentowane w sobotę przez siedem godzin, po czym powróci do Warszawy.

Jak powiedział w ubiegłym tygodniu dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski, wypożyczenie dzieła poprzedziły długie negocjacje dotyczące m.​in. warunków transportu oraz ekspozycji manu­skryptu. - Te warunki są szczególne, bo przecież sam zabytek jest szczególny. Bardzo rzadko dokonuje się takich wypożyczeń, dlate­go wszystko musiało być ustalone w najmniejszych szczegółach – dodał.

Manuskrypt będący jednym z najcenniejszych zabytków Polszczy­zny odkrył w 1890 roku w Sankt Petersburgu wybitny polski sla­wista i humanista Aleksander Brueckner badający inny manu­skrypt pochodzący ze świętokrzyskiej biblioteki benedyktynów. Zauważył wówczas, że przy oprawie księgi zawierającej części Nowego Testamentu wykorzystano dużo starsze paski pergami­nu, zapisane w języku polskim. W ten sposób, przez przypadek odkryto dzieło, które prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach nazywa "narodo­wą relikwią języka polskiego” i "najstarszym pomnikiem średnio­wiecznej polskiej prozy religijnej".

Cenny rękopis powrócił do Polski w latach dwudziestych minio­nego stulecia na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 roku. W związku z wybuchem II wojny światowej dzieło udało się wywieźć naj­pierw do Paryża, potem do Kanady, gdzie zostało zdeponowane w Bank of Montreal. Do Biblioteki Narodowej w Warszawie "Ka­zania..." powróciły pod koniec lat pięćdziesiątych. Od tamtego momentu nigdy nie opuszczały jej murów.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nada­niu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki. Poprzednią zniszczyły jesienią 1914 roku wojska au­striackie w czasie I wojny światowej.

....

To cieszy że jest takie zainteresowanie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133591
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:03, 20 Wrz 2014    Temat postu:

W katedrze zabrzmią "Kazania Świętokrzyskie"

Śpiewanej wersji jednego z najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa – średniowiecznych "Kazań Świętokrzyskich" - bę­dzie można wysłuchać podczas koncertu w Bazylice Katedralnej w Kielcach. W spektaklu wystąpi m. in. wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk i lider SBB Józef Skrzek.

Inscenizację słowno-muzyczną zaplanowano na piątek, 26 wrze­śnia. Wstęp będzie bezpłatny.

- Mam nadzieję, że ten spektakl stanie się ważnym przedsięwzię­ciem uzupełniającym wcześniejsze wrześniowe wydarzenia, związane z sanktuarium na Świętym Krzyżu – otwarcie odbudo­wanej kościelnej wieży i prezentację oryginału średniowiecz­nych "Kazań" - powiedziała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba zapraszając na koncert. Świętokrzyski Urząd Woje­wódzki jest organizatorem spektaklu.

Idea udźwiękowienia "Kazań" zrodziła się cztery lata temu, a premiera spektaklu miała miejsce we wrześniu 2012 r. w święto­krzyskim klasztorze; nagranie zarejestrowano i wydano na pły­cie.

Od tego czasu artyści występowali jeszcze trzykrotnie: w katedrze w Katowicach, w opactwie benedyktynów w Tyńcu i podczas ple­nerowego koncertu w Środzie Wielkopolskiej (w planach jest wy­danie płyty DVD z tego wydarzenia).

Podczas kieleckiego koncertu partie wokalne wykona muzyk roc­kowego zespołu TSA, Marek Piekarczyk. Fragmenty kazań odczy­ta aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Marcin Bryk­czyński, który wcieli się w postać kaznodziei.

W partiach wokalnych będzie można usłyszeć również autora muzyki do spektaklu, Józefa Skrzeka, który zagra także na gitarze basowej i organach kościelnych. Jego kolega z grupy SBB Aposto­lis Anthimos wykona partie gitarowe. Zagrają także kieleccy arty­ści: multiinstrumentalista Włodzimierz "Kinior" Kiniorski i muzyk jazzowy Łukasz Mazur. Całość uzupełni prawosławny chór męski "Oktoich" z Wrocławia.

Jeden z producentów i pomysłodawców przedsięwzięcia Jan Tar­nawski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że początkowo były wątpliwości czy "Kazania Świętokrzyskie" da się w ogóle za­śpiewać.

- Im bliżej zajmujemy się treścią kazań, tym bardziej możemy za­chwycać się tym tekstem. Dobór artystów nie jest przypadkowy, ale świadomy. Marek Piekarczyk znalazł się w tym projekcie ze względu na wielką ekspresję śpiewu i charyzmę - powiedział Tar­nawski.

- Dla nas, osób związanych ze spektaklem to rzecz wielowymiaro­wa - nie tylko utwór muzyczny, ale przede wszystkim sięganie do korzeni naszej narodowej tożsamości, z elementem patriotyzmu lokalnego: te korzenie są w naszym przekonaniu tutaj, na Ziemi Świętokrzyskiej - podkreślił.

Tarnawski przyznał, że półtoragodzinny spektakl jest sztuką trud­ną w odbiorze, przyrzeczoną dla wąskiego grona słuchaczy – dla­tego nie organizowano komercyjnej trasy. Trwają starania, by koncert zagrać także w Sandomierzu.

Historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Krzysztof Bracha, który był konsultantem naukowym tekstu li­bretta spektaklu podkreślił, że "Kazania Świętokrzyskie" są "nu­merem jeden" w zbiorach Biblioteki Narodowej.

- Bardziej cennego dokumentu języka polskiego nie posiadamy. Nikt z humanistów nie jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego "Kaza­nia" zostały napisane po polsku, z wtrętami łacińskimi - to jedna z największych zagadek języka polskiego - powiedział Bracha.

Naukowiec dodał, że libretto widowiska jest oparte na ostatniej krytycznej edycji "Kazań" autorstwa prof. Wiesława Wydry i prof. Wacława Twardzika, wydanej w 2009 r. przez Bibliotekę Narodową, pod redakcją prof. Pawła Stępnia.

W czasie koncertu w katedrze będzie można oglądać reprodukcję średniowiecznego dokumentu, wykonaną na zamówienie Woje­wódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Pochodzące z XIV wieku "Kazania Świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zo­stały na pergaminie, który w XV wieku posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego ła­ciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Kodeks ten należał do opactwa benedyktynów na Św. Krzyżu, na początku XIX wieku trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W wyniku represji carskich po powstaniu listo­padowym został wywieziony wraz z innymi zbiorami do Rosji. Ukryte w oprawie kodeksu 18 pasków z fragmentami kazań od­krył w 1890 roku Aleksander Brueckner, prowadząc badania w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. To on nadał znalezisku nazwę "Kazania Świętokrzyskie". Rękopis z "Kazaniami" powró­cił do Polski - nie bez trudności - dopiero w 1925 roku.

"Kazania Świętokrzyskie" szczęśliwie ocalały z zawieruchy II wojny światowej. Wywiezione przez Rumunię do Francji, a na­stępnie do Kanady, w 1959 roku powróciły do kraju. Są skatalogo­wane w Bibliotece Narodowej, na co dzień przechowywane w skarbcu biblioteki i bardzo rzadko pokazywane. 13 września przez kilka godzin wystawiano je w zakrystii bazyliki na Świę­tym Krzyżu - dokument obejrzało ok. 3 tys. pielgrzymów i tury­stów.

....

Pięknie po prostu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133591
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:45, 08 Lut 2016    Temat postu:

Święty Krzyż – najstarsze polskie sanktuarium
Święty Krzyż – najstarsze polskie sanktuarium - Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Przed wiekami odwiedzali to miejsce polscy królowie, mianując je najważniejszym wówczas sanktuarium Rzeczypospolitej. Do dziś Święty Krzyż góruje nad jednymi z najstarszych gór Europy i przyciąga setki tysięcy pielgrzymów rocznie. Szansę na odwiedzenie odległego o ok. 150 km od Krakowa Świętego Krzyża będzie miał każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży.

Każdy uczestnik ŚDM, który będzie się do nich przygotowywał w diecezji sandomierskiej. Diecezja ta planuje przyjąć ok. pięciu tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Polski; miejsca dla nich przygotowuje 86 parafii.
REKLAMA


O tym jak Święty Krzyż jest ważnym miejscem w tradycji świadczy fakt, że to od niego wzięły nazwę, najpierw góry wypiętrzone setki milionów lat temu w obecnych widłach Wisły i Pilicy, a od 1999 roku całe województwo, jedno z 16 regionów Polski.

Nazwa dużo mówi o samym sanktuarium. To właśnie tutaj w średniowieczu trafiły z Węgier relikwie drzewa Krzyża Świętego. Rocznie miejsce to odwiedza ponad 300 tysięcy turystów i pielgrzymów.

Dodatkową atrakcją jest odbudowana w 2014 roku wieża klasztorna, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć oddalone o prawie 200 km szczyty polskich i słowackich Tatr.

Święty Krzyż położony jest na wschodnim krańcu Łysogór – najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich na wysokości 595 m n.p.m. Doskonale widoczny jest z trasy krajowej nr 74 łączącej Kielce ze wschodnią częścią województwa, w tym z Sandomierzem. Pięknie prezentuje się także od strony Ostrowca Świętokrzyskiego. Krajobraz psuje nieco wieża telewizyjna wybudowana w sąsiedztwie klasztoru kilkadziesiąt lat temu. Ale wieża ta ma też plusy - dzięki niej wybijającego się ponad horyzont "garbu" Świętego Krzyża (zwanego też Łysą Górą) z kilkuset metrowym nadajnikiem na szczycie, nie pomylimy z żadnym innym wzniesieniem.

- Nie zapominajmy o szczególnym, duchowym wymiarze tego miejsca. W wymiarze religijnym pielgrzymowania do Polski warto przeżyć wizytę na Świętym Krzyżu i czerpać z jego dziedzictwa – powiedział superior świętokrzyskiego klasztoru ojców misjonarzy oblatów o. Zygfryd Wiecha. - Wspólnota świętokrzyska ojców benedyktynów włączyła się w głoszenie ewangelii na tych terenach 40 lat po Chrzcie Polski. To pierwsze i najstarsza sanktuarium, które od wieków ma charakter narodowy – podkreślił o. Wiecha.

Według tradycji utrwalonej przez średniowiecznego kronikarza Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 r. z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków (m.in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, bo w XII w.; jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego.

W lutym 2013 r. papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji podjętych w czasie jego pontyfikatu.

Z Krakowa najlepiej dojechać tu drogą krajową nr 7 (kierunek Warszawa), skręcając na węźle "Kielce-Zachód" na drogę nr 74 w kierunku Opatowa i Lublina. Po ominięciu Kielc, za Górnem drogowskazy pokierują nas na samo miejsce przez Bieliny i dalej do Huty Szklanej. Można też wybrać się do Nowej Słupi. skąd zboczem góry wśród pięknej przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego można przejść tzw. Szlak Królewski - ten sam, którym do sanktuarium przybywali monarchowie.

Inną możliwością jest podróż z Krakowa do Kielc pociągiem lub autobusem, a dalej wyprawa jednym z busów do Nowej Słupi, które odjeżdżają z centrum miasta.

W pobliżu warto zobaczyć m.in. zrekonstruowaną "Osadę Średniowieczną" w Hucie Szklanej, park miniaturowych budowli w Krajnie (m.in. Watykanu, Wieży Eiffle’a, czy zniszczonych w czasie zamachu z 11 września wież WTC). Pielgrzymi, dysponujący czasem, powinni zobaczyć także stolicę regionu – Kielce z renesansowo-barokowym dawnym pałacem biskupów krakowskich, katedrą oraz rezerwatami geologicznymi.

...

Owszem atrakcje turystyczne ale przeciez to miejsce DUCHOWYCH PRZEZYC!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy