Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Hitler - pierwsze gazowanie ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:46, 11 Paź 2014    Temat postu: Hitler - pierwsze gazowanie ...

Nowi świadkowie ws. mordowania pacjentów szpitala w Owińskach w 1939 r.

Kilkadziesiąt osób posiadających informacje ws. zamordowania tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach (Wiel­kopolskie) zgłosiło się do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu po apelu w sprawie toczącego się śledztwa.

Pacjenci z Owińsk zostali zagazowani w Forcie VII w Poznaniu w październiku i listopadzie 1939 r. Według historyków, był to pierwszy przypadek użycia gazu do masowego mordowania lud­ności cywilnej.

W marcu br. badająca tę sprawę Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu zaapelowa­ła o pomoc do wszelkich osób mających jakiekolwiek dane na temat pacjentów z Owińsk. Poszukiwani byli przede wszystkim członkowie rodzin pomordowanych, oraz świadkowie wydarzeń.

Jak poinformowała Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN, po apelu prokuratora prowadzącego śledztwo zgłosiło się kil­kadziesiąt osób posiadających informacje na temat tej zbrodni.

- Aktualnie prowadzone czynności śledcze koncentrują się na przesłuchiwaniu tych osób i, na podstawie ich zeznań, ustalaniu listy pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach. W prze­ciwieństwie do placówek w Kościanie czy w Gnieźnie, w Owiń­skach nie zachowała się bowiem żadna dokumentacja dotycząca pacjentów - powiedziała Cichocka. Według śledczych, Niemcy prawdopodobnie zniszczyli wszystkie dokumenty.

Śledztwo w sprawie zagłady w Owińskach jest prowadzone od 1998 roku. Zostało wyłączone z postępowania dotyczącego mor­dów na pacjentach takich szpitali w całym Kraju Warty.

Do tej pory przesłuchano m.​in. pracowników obsługi szpitala. Wśród kilkunastu przesłuchanych dotąd świadków nie było jed­nak nikogo spośród rodzin pomordowanych. Śledztwo przez pe­wien czas było zawieszone, podjęto je w listopadzie 2013 roku. Część materiałów w tej sprawie udało się pozyskać od strony nie­mieckiej.

Szpital w podpoznańskich Owińskach był jednym ze szpitali psy­chiatrycznych zlikwidowanych przez hitlerowskie władze w Kraju Warty. Osoby przebywające w Owińskach zostały zamordo­wane w bunkrze Fortu VII w Poznaniu.

Zamykano je w uszczelnionym pomieszczeniu, do którego dopro­wadzono gaz. Następnie ciała były zakopywane w masowych gro­bach. Jednostką odpowiedzialną za wymordowanie chorych było SS Sonderkommando Lange, nazwane tak od nazwiska dowódcy Herberta Lange.

Rodziny pomordowanych informowano, że ich bliski zmarł, lub został przeniesiony do innej placówki. W następnych latach wojny ciała ofiar zostały odkopane i spalone, by zatrzeć ślady zbrodni.

Pacjentów innych zakładów psychiatrycznych w Kraju Warty mordowano przy użyciu specjalnego samochodu - komory gazo­wej. Taki samochód wykorzystywano prawdopodobnie również przy zabijaniu pacjentów z Owińsk.
Według szacunków, od listopada 1939 roku, w ciągu kilku miesię­cy Niemcy wymordowali ok. 4 tys. pacjentów szpitali psychia­trycznych w Kraju Warty.

W późniejszym etapie, do uśmiercania chorych i niedołężnych wykorzystywano zabójcze zastrzyki, zatrute jedzenie, lub głodzo­no ich na śmierć. Według szacunków, do końca sierpnia 1941 r. wymordowano około 6 tys. pacjentów szpitali i ośrodków dla osób starszych. Wśród nich było ok. 3,3 tys. osób ze szpitala w Ko­ścianie i 1,3 tys. ze szpitala w Dziekance k. Gniezna. Ofiary grze­bano w lasach. Nie wszystkie miejsca pochówku zostały ustalone.

Do niedzieli w Poznaniu trwa w międzynarodowa konferencja "Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu". Zorganizo­wano ją jako hołd ofiarom w 75. rocznicę zapoczątkowania proce­su zagłady osób chorych psychicznie.

- W specjalnie przystosowanym bunkrze w Forcie VII zastosowa­no po raz pierwszy tlenek węgla przy pomocy, którego uśmierco­no 400 chorych w tym 27 pacjentów kliniki psychiatrycznej Szpi­tala Miejskiego w Poznaniu. To dramatyczne wydarzenie zapo­czątkowało masową eksterminację tysięcy chorych psychicznie na okupowanych ziemiach polskich, oraz na terenie III Rzeszy - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego konferen­cji prof. Michał Musielak.

- Było to swoistym poligonem doświadczalnym dla nazistów w ich planie wymordowania następnych kategorii ludzi uznanych za mało wartościowych z powodów rasowych, ekonomicznych, narodowościowych - dodał.

Konferencja odbywa się w Centrum Kultury Zamek. Od września przed Zamkiem stoi mobilny pomnik szarych autobusów autor­stwa Horsta Hoheisela i Andreasa Knitza. Wykonany z betonu, naturalnej wielkości autobus przypomina kształtem pojazdy, które na polecenie niemieckich władz w latach 1940 i 1941 prze­woziły pacjentów z domów opieki do obozów zagłady. W ten spo­sób zginęło ponad 70 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci.

Liczbę chorych psychicznie i niepełnosprawnych, zamordowa­nych przez nazistów w trakcie II wojny światowej szacuje się na 200 do 300 tys.

...

Eutanazja jednym slowem . Hitler nie byl jakims zbrodniarzem z kapelusza . Byl czlowiekiem Zachodu naczytal sie eutanzji ... O ,,niepotrzebnym zyciu" ... To samo mamy teraz ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:44, 29 Sie 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
76 lat temu Niemcy po raz pierwszy użyli cyklonu B w Auschwitz
76 lat temu Niemcy po raz pierwszy użyli cyklonu B w Auschwitz

Dzisiaj, 29 sierpnia (16:07)

​Pod koniec sierpnia 1941 r. Niemcy po raz pierwszy użyli gazu cyklon B do uśmiercania więźniów Auschwitz. W podziemiach obozowego bloku 11 zgładzili ok. 30 osób, a podczas drugiej próby prawie sto. Eksperymenty dały początek masowej zagładzie.
Brama do KL Auschwitz z napisem "Arbeit macht frei"
/Jerzy Ochoński /PAP


Świadkiem jednego z tych mordów był polski więzień Auschwitz Czesław Głowacki. Widok był straszny. Widziałem te wszystkie trupy. Wszyscy się pchali do drzwi, szukali powietrza. Chwytali się za głowy. Wyrywali sobie włosy, bo w rękach mieli włosy. Widać było, że przechodzili straszne męczarnie, poznać to można było po twarzach, zwłoki leżały jedne na drugich. Jedni drugich gryźli po rękach, nogach. Widok był makabryczny - mówił Głowacki, którego relacja znajduje się w archiwach Muzeum Auschwitz.

Według historyków z Muzeum Auschwitz użycie cyklonu B (cyjanowodór) do mordowania ludzi, wcześniej stosowanego do celów dezynfekcyjnych, zaproponował zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch. Kierował on też pierwszymi akcjami. Pod koniec sierpnia 1941 r. w jednej z ciemnic w podziemiach bloku 11 w Auschwitz zamordowano jeńców sowieckich. Ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczenia było to ok. 30 osób. Jeszcze w tym samym miesiącu dokonano drugiej próby: ok. 100 jeńców stłoczono w sześciu celach w podziemiach bloku 11 i tam zagazowano.

3 września 1941 r. Niemcy dokonali pierwszej próby masowego uśmiercania. Po wieczornym apelu w 28 celach w podziemiach bloku 11 umieszczono 600 jeńców sowieckich, 250 chorych Polaków ze szpitala obozowego oraz 10 więźniów z karnej kompanii. Okna piwnic zostały zasypane ziemią. Niemcy wrzucili gaz. Rano następnego dnia esesman Gerhard Palitzsch stwierdził, że część więźniów jeszcze żyje. Niemcy ponownie użyli gazu i zaryglowali drzwi. W nocy z 4 na 5 września nie żył już nikt.

Podczas istnienia obozu Auschwitz Niemcy przy użyciu cyklonu B odebrali życie setkom tysięcy ludzi, głównie Żydom. Pierwsza, prowizoryczna komora gazowa powstała w stojącym na uboczu domu jednego z wysiedlonych mieszkańców Brzezinki. W obozie Auschwitz II-Birkenau wybudowano później ogromne komory gazowe połączone z krematoriami.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

...

Brak slow. Byl to wynik propagandy eutanazji. Smierc miala byc ,,dobrodziejstwem"... A takze darwnizmu. Walka o byt... Ideologie ,,naukowe"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy