Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Spowiedź przez całą noc !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:09, 12 Kwi 2014    Temat postu:

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej

Ewangeliczne sceny od ostatniej wieczerzy, przez sąd, drogę krzyżową i śmierć Jezusa na krzyżu zostaną zaprezentowane w Niedzielę Palmową w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (Podkarpackie) podczas odbywającego się tam co roku plenerowego Misterium Męki Pańskiej.

Widowisko, przygotowywane tradycyjnie przez miejscowy zakon ojców franciszkanów, zostanie powtórzone w Wielki Piątek.

Ten zakrojony na szeroką skalę spektakl odbywa się zawsze w naturalnej scenerii, przy leśnych kapliczkach - stacjach Drogi Krzyżowej. Jak powiedział gwardian klasztoru oo. franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej i kustosz tamtejszego sanktuarium maryjnego o. Piotr Reizner, fenomenem misterium jest to, że w postaci sprzed ponad 2 tys. lat wcielają się mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej, okolicznych miejscowości oraz Przemyśla, często wraz z całymi rodzinami. Jest to zazwyczaj grono ok. 50-60 osób. Odgrywają oni role apostołów, Żydów, żołnierzy, tłumu.

Reżyserem widowiska jest wieloletni aktor i reżyser najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego, przemyskiego "Fredreum" - Zbigniew Wiarski. Aktorzy tego teatru są też odtwórcami niektórych ról, np. Jezusa.

Misterium w niedzielę rozpocznie msza święta, po której uczestnicy wraz z wiernymi, którzy tłumnie podążają za Chrystusem, przejdą do pierwszej sceny w Wieczerniku, gdzie zostaną przedstawione wydarzenia Ostatniej Wieczerzy wraz ze zdradą Judasza. Odbędzie się to przy Domku Matki Bożej.

Później widzowie, przemieszczając się dróżkami kalwaryjskimi, będą świadkami kolejnych scen: pojmania Jezusa, jego sądu przed Annaszem i Kajfaszem, a następnie skazania Jezusa przez Piłata, biczowania, drogi krzyżowej, ukrzyżowania, aż do zdjęcia ciała z krzyża i złożenia w grobie przy kaplicy Grobu Pana Jezusa.

Z kolei w Wielki Piątek misterium rozpocznie się od sceny sądu i skazania Jezusa przez Piłata. Zakończy go, podobnie jak w niedzielę, scena złożenia ciała Jezusa do grobu.

Tradycyjnie, w trwający kilka godzin spektakl, włączają się wierni, śpiewając wielkopostne pieśni. Na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej co roku przybywają pielgrzymi z Polski, a także z Ukrainy.

Jak przypomniał o. Reizner misterium organizowane jest w Kalwarii Pacławskiej od 1995 roku. Wówczas odtwórcami wszystkich ról byli nowicjusze z zakonu. Z czasem w przygotowywanie spektaklu zaczęli włączać się mieszkańcy Kalwarii, a później także okolicznych wiosek i Przemyśla.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

....

Tak to Polska . Stare tradycje lacza sie z nowymi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:29, 13 Kwi 2014    Temat postu:

Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurują w Niedzielę Palmową misterium pasyjne w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tradycja, która sięga początków tamtejszego klasztoru bernardynów w XVII w.

W uroczystościach, których kulminacja nastąpi w Wielki Piątek, rokrocznie uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych.

W rolę historycznych postaci sprzed dwóch tysięcy lat wcielą się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz świeccy. Postać Jezusa Chrystusa zagra brat Terencjan, kleryk III roku.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zaprezentują sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od obmycia przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Jezusa, a także przesłuchania przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki i śmierci Zbawiciela. Rano procesja Drogi Krzyżowej wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata, gdzie słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, i kościół Ukrzyżowania aż do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania. Tam do niedzieli będzie trwała adoracja. Liturgii wielkopiątkowej, która zwieńczy misterium, będzie przewodniczył biskup Jan Szkodoń.

Jak powiedział kalwaryjski bernardyn brat Kasjan przygotowania do misteriów w tym roku były bardziej intensywne niż w poprzednich latach. - W miejsce kleryków, którzy opuścili seminarium, pojawili się młodsi koledzy. Musieliśmy ich przygotować i dlatego zorganizowaliśmy więcej prób – wyjaśnił. Próby rozpoczęły się z początkiem Wielkiego Postu, a amatorom pomagała aktorka Teatru Starego z Krakowa Agnieszka Mandat.

- Zależy nam, aby jak występ był jak najbardziej wiarygodny i przekonujący dla pielgrzymów. Niedawno skorygowaliśmy wygląd części strojów, by były wierne opisom. W tym roku zadbaliśmy o charakteryzację. To ważne, aby męka Zbawiciela wyglądała realistycznie i przejmowała wiernych swą powagą – dodał brat Kasjan.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.

Po pierwszym rozbiorze Polski kalwaryjski obrzęd zubożał. Chrystusa w Wielki Czwartek symbolizował jedynie krzyż z insygniami Męki Pańskiej, a apostołowie występowali tylko przy umywaniu nóg.

Po II wojnie światowej ceremoniał znany był już tylko najstarszym przewodnikom pielgrzymek. Malała liczba pątników, którzy nie byli zainteresowani bezbarwnym obrzędem. Wówczas ojciec Augustyn Chadam za zgodą metropolity krakowskiego abp. Stefana Sapiehy zabrał się do odnawiania i wzbogacania obrzędu.

W 1947 r. w Niedzielę Palmową urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy" na osiołku. Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postaci Chrystusa, Matki Bożej, apostołowie, arcykapłani, faryzeusze, kobiety i żołnierze. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 roku misterium otrzymało formę, która jest znana do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W grudniu 1999 r. klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

...

Najbardziej znana Kalwaria .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:05, 13 Kwi 2014    Temat postu:

Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową w Szydłowcu

Mieszkańcy Szydłowca (Mazowieckie) w symboliczny sposób odtworzyli w Niedzielę Palmową triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wierni uczestniczyli w procesji z palmami, na czele której jechała figura Chrystusa na osiołku. Uroczystościom towarzyszył kiermasz wielkanocny.

Na uroczystość w kościele pw. św. Zygmunta przybyły tłumy wiernych. Zanim w świątyni rozpoczęła się msza św., połączona w tym roku z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez uczniów z Szydłowca, procesja na czele z figurą Chrystusa objechała świątynię dookoła. Szydłowiecka rzeźba Chrystusa na osiołku ma ponad 2 metry wysokości. Figura była umieszczona na wózku sosnowym, który ciągnęli wierni.

Rzeźba jest wierną kopią pochodzącej z Szydłowca figury znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Kopię wykonał ludowy artysta Jerzy Krześniak. Oryginalna rzeźba (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) datowana jest na 1460 rok. Wykonano ją techniką snycerską. Figura była własnością rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r.

Rzeźba znajdowała się w szydłowieckiej farze do 1904 roku. Po śmierci zmarłego w 1903 roku księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, wdowa po nim podarowała ją krakowskiemu muzeum.

Według historyków sztuki, figura jest jednym z najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Nie wiadomo, kto był jej autorem. Istnieją poglądy, że może pochodzić z warsztatu Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.

W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku.

Uroczystościom towarzyszy organizowany co roku od dwunastu lat kiermasz wielkanocny odbywający się na rynku w Szydłowcu. Można na nim kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i różne ozdoby wielkanocne. Kiermaszowi towarzyszy konkurs na najładniejszą palmę.

...

Kolejne znakomite tradycje !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:15, 14 Kwi 2014    Temat postu:

Procesja palmowa w Jerozolimie

Z Góry Oliwnej, jak co roku w Niedzielę Palmową, tysiące katolików zeszło w procesji na jerozolimskie Stare Miasto. Mimo bliskiej wizyty papieża w Ziemi Świętej było ich mniej niż przed rokiem, ponieważ tylko ograniczona liczba Palestyńczyków otrzymała przepustki.

Obchody Niedzieli Palmowej tradycyjnie rozpoczęła poranna msza w Bazylice Grobu Pańskiego oraz procesja wokół mieszczącego się w jej wnętrzu grobu Jezusa.

Obchody Niedzieli Palmowej, upamiętniające uroczysty wjazd do Jerozolimy Jezusa Chrystusa na osiołku, otwierają Wielki Tydzień. W tym roku minęły m.in. pod znakiem przygotowań do wizyty papież Franciszka w Ziemi Świętej, która odbędzie się pod koniec maja.

"Palestyna wita papieża Franciszka" - głosiły banery niesione przez przedstawicieli różnych palestyńskich parafii.

Katolicka i prawosławna Wielkanoc wypadają w tym roku jednocześnie. Ponadto z chrześcijańskimi obchodami zbiegają się żydowskie święta Paschy. Stąd izraelska policja spodziewa się na Wielkanoc wyjątkowo dużej liczby przyjezdnych w Jerozolimie.

W procesji wyróżniała się głośnym śpiewem duża grupa pielgrzymów i turystów z Polski. Nieśli też biało-czerwone flagi. Siostra Łucja z Kongregacji Matki Bożej Miłosierdzia, która od czterech lat mieszka w Jerozolimie, mówi, że z roku na rok przybywa polskich wiernych podczas Wielkanocy.

- Być może przyjazd ułatwiają tanie linie lotnicze. Ale to normalne, że Polacy chcą wejść w liturgiczny Wielki Tydzień, idąc śladami Jezusa w Jerozolimie. To niesamowite przeżycie - powiedziała siostra Łucja.

Zgodnie z tradycją w procesji wziął udział łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal. W tym roku szedł z nim m.in. znany palestyński polityk Nabil Szaat. "Dołączyłem do moich chrześcijańskich braci i sióstr na początku tygodnia, który symbolizuje nadzieję i cierpienie" - powiedział Szaat.

- Jak powiedział mi kiedyś pewien ksiądz katolicki i bliski przyjaciel, każdej Wielkanocy liczymy na rezurekcję naszego ludu jako wolnego narodu - przypomniał pod koniec procesji Nabil Szaat te słowa palestyńskiego duchownego.

Według Organizacji Wyzwolenia Palestyny "jedynie ograniczona liczba palestyńskich chrześcijan mogła przyłączyć się do procesji, głównie dlatego, że nie otrzymali izraelskich pozwoleń."

Rzecznik policji izraelskiej ocenił liczbę uczestników procesji na 20 000, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 35 000.

...

Niestety tam jest koszmar a to ZIEMIA ŚWIĘTA . W Polsce to obchodzimy w duchu swobody i wolnosci ! Nigdzie nie ma takiej czci Boga jak w Polsce .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:37, 18 Kwi 2014    Temat postu:

Szczecin: wierni spowiadali się w nocy

W kilku szczecińskich kościołach w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek ustawiały się długie kolejki wiernych do konfesjonałów. Po raz piąty odbyła się Noc Konfesjonałów – księża spowiadali do szóstej rano.

Jak powiedział koordynator akcji nocnej spowiedzi ks. Grzegorz Adamski, ze spowiedzi w nocy skorzystali głównie ludzie młodzi.

- Cieszy nas to, że w większości w nocy do spowiedzi przyszła młodzież, oraz 30-latkowie. Oznacza to, że akcja trafiła do tych, na których nam najbardziej zależało, czyli ludzi aktywnych, zapracowanych, niemających czasu – powiedział ks. Adamski.

Dodał, że nie udało się uniknąć kolejek w największej szczecińskiej świątyni bazylice archikatedralnej. Chociaż równolegle spowiadali księża w siedmiu konfesjonałach trzeba było postać w kolejce – dodał.

Mój dyżur trwał, podobnie jak innych spowiedników dwie godziny, kończyłem o szóstej rano, i za minutę szósta przyszedł jeszcze jeden petent – dodał.

Jak poinformował ks. Adamski w całej Polsce do akcji przyłączyło się 125 parafii z ponad 70 miast. Spowiadało w nich kilka tysięcy księży. W niektórych kościołach jeszcze w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobota odbędzie się akcja nocnej spowiedzi.

Także metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga spowiadał tej nocy w jednym ze szczecińskich kościołów. Podobnie jak u innych księży jego dyżur trwał dwie godziny.

Przed Nocą Konfesjonałów księża przeprowadzili w Szczecinie akcję promocyjną. Były banery, plakaty, ulotki. Na specjalnej stronie internetowej umieszczono informacje na temat akcji, porady dotyczące rachunku sumienia i spowiedzi.

Noc Konfesjonałów, w tym roku odbyła się po raz piąty. Początkowo była to lokalna akcja w kościołach diecezji szczecińsko-kamieńskiej, zorganizowana w 2010 roku z okazji piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Później pomysł podchwyciły świątynie w całej Polsce.

Po raz pierwszy nocne spowiedzi przeprowadzili księża w Chicago i Nowym Jorku w 2007 r.

....

Tak to juz ostatni dzien a wrecz godziny . Chrystus umarl o 15.00 czyli jeszcze niespelna 3.5 godz . Pozniej juz oczekiwanie na Zmartwychwstanie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:36, 17 Mar 2015    Temat postu:

KAI
Kielce: rapujący ksiądz i raper Tau prowadzą rekolekcje

"Trzeźwa dusza" to tytuł rozpoczętych wczoraj w kościele św. Wojciecha trzydniowych rekolekcji, które prowadzą rapujący ksiądz Jakub Bartczak z Wrocławia oraz kielczanin raper Tau, dawniej znany i popularny jako Medium. Rekolekcje skierowane głównie do młodzieży, potrwają do środy.

- Te rekolekcje są po, aby zdemaskować to, co nas czyni niewolnikami. Trzeźwa dusza - to temat o tym - jak oczyszczać swoje życie, które jest na "detoksie" – mówią ks. Jakub i Tau.

Obaj mówili o swoim życiu, w tym o wspólnej pasji – muzyce hiphopowej i rapie. Tau opowiadał głównie o swojej trudnej drodze do Boga, a ks. Jakub – czym jest dusza i po co jest łaska modlitwy.

Tau czyli Piotr Kowalczyk, urodził się w 1986. Jest raperem, wokalistą, beatboxerem i producentem muzycznym. Dawniej znany był jako Medium.

Zadebiutował w 2008 r. tzw. nielegalem "Seans spirytystyczny". Kolejne nagrania rapera ukazały się w 2010 r. na nielegalu "Alternatywne źródło energii". Materiał wzbudził zainteresowanie oficyny Asfalt Records, która rok później wydała pierwszy, dostępny w powszechnej sprzedaży album rapera pt. "Teoria równoległych wszechświatów". W 2012 r. wydał kolejny solowy album pt." Graal".

Od 2012 r. Tau wraz z producentem muzycznym Galusem współtworzy duet pod nazwą Egzegeza. Debiutancki album formacji zatytułowany "Księga słów" ukazał się w 2013 r. nakładem należącej do muzyka wytwórni Bozon Records. Trzeci solowy album rapera "Remedium" został wydany w 2014.

Tau opowiadał o życiu wypełnionym muzyką, nałogami, ignorowaniem obowiązków rodzinnych (jest ojcem), ale i poszukiwaniem. – Czasami musi przyjść sytuacja, która mocno uderzy; stanięcie pod ścianą, gdy nie wiemy, co zrobić. Koniec staje się nowym początkiem – mówił Tau, wspominając spotkanie z egzorcystą i swoją pierwszą od lat spowiedź. Dla niego "muzyka stała się wypadkową poszukiwania najpierw siebie, dopiero potem Boga".

Przestrzegał także przed uzależnieniem od marihuany, przed zdobywaniem sukcesów, które "nie wypełniają człowieka". Opowiadał o koncertach pełnych okultyzmu i magii oraz o tym, że życie blisko Boga oraz sakramenty chronią skutecznie przed złem. - Jak żyjesz blisko z Bogiem, Bóg nie pozwoli ci wejść w ten świat – podkreślał Piotr Kowalczyk -Tau, jedyny – jak o sobie mówi - raper na polskiej scenie muzycznej, który żyje według Ewangelii.

Ks. Jakub Bartczak również zajmował się muzyką. Przed wstąpieniem do seminarium współtworzył wrocławską scenę hiphopową, dziś jest księdzem. Pracuje we Wrocławiu, jest kapelanem w szpitalu, prefektem, ewangelizatorem. Nie zrezygnował ze swej muzycznej pasji, wykorzystał ją jednak jako narzędzie pracy duszpasterskiej, co można było usłyszeć m.in. podczas rekolekcji w Kielcach u św. Wojciecha.

- Poprzez duszę człowiek jest najbliższym Bogu stworzeniem, przez duszę realizuje się nasza wiara. Współczesny świat chętnie o tym zapomina, nie jest modne, aby zajmować się duszą – mówił ks. Jakub. Przypominał, że dusza musi zmagać się z cielesnością, ale w duszy "jest także światło, w którym może mieszkać Bóg".

Opowiadał również o "mega ciężkiej drodze przejścia od rapera do księdza", o pierwszych teledyskach kręconych pod katedrą, o modlitwie, która staje się "niezbędnym wypoczynkiem dla duszy" oraz o potrzebie ciszy.

Spotkanie zakończyła Droga Krzyżowa.

W pierwszym dniu tych nietypowych rekolekcji wielkopostnych, bardzo licznie uczestniczyła w nich młodzież z kieleckich szkół, m.in. z liceum ekonomicznego, z liceum plastycznego, z elektrycznego oraz LO im. H. Sawickiej, a także młodzież gimnazjalna, nauczyciele, ale i dorośli.

Kolejne spotkanie ewangelizacyjne z Tau i ks. Jakubem Bartczakiem – we wtorek i środę, w kościele św. Wojciecha.

...

Jak rozumie u niego jakis bagno moralne bylo, spirytyzmem i innym okultyzmem sie niszczyl ale sie wyzwolil . To wspaniale Smile Nie musicie w to wdepnac zeby to was odrzucilo . W ogole nie dotykac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:03, 28 Mar 2015    Temat postu:

Niedziela Palmowa - początkiem Wielkiego Tygodnia

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim. Od 1986 r. - zgodnie z wolą Jana Pawła II - w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

W orędziu skierowanym do młodzieży papież Franciszek podkreślił, że Tegoroczny XXX Światowy Dzień Młodzieży to ostatni etap drogi przygotowań do najbliższego spotkania młodzieży w Krakowie w 2016 roku. "Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszym pielgrzymowaniem do jego Krakowa" – napisał.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa (w ikonografii z palmą przedstawiani są również święci męczennicy).

Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI w.

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła - znana już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.

Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim jest świętem ruchomym, przypada siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku jest to 29 marca.

W liturgii tego dnia kluczowe są dwa momenty: radosna procesja z palmami oraz czytanie - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z trzech ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Bardziej uroczyste niż zwykle rozpoczęcie tego dnia Eucharystii ma wielowiekową historię. W Jerozolimie już w IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującym się tłumem jechał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Aż do reformy Kościoła katolickiego w 1955 r. istniał obyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wchodzili do kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.

Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie przywdziewa szat pokutnych, fioletowych, jak to było w zwyczaju do niedawna, ale czerwone. Procesja zaś ma charakter triumfalny. Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.

W Polsce wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w miejscowości Łyse oraz na Podkarpaciu w Lipnicy Murowanej, gdzie odbywają się corocznie konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Osiągają one wysokość kilkunastu metrów. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Po ich poświęceniu - zgodnie z ludową tradycją - zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo. Niegdyś wtykano także palmy na pola, aby Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

W Polsce Niedziela Palmowa nazywana była też Niedzielą Kwietną, bo często przypada w kwietniu, kiedy pokazują się pierwsze kwiaty. W tym dniu po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata i Judasza chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium Męki Pańskiej. Najlepiej i najwystawniej organizowały tego rodzaju przedstawienia klasztory. Do dziś pasyjne misteria ludowe odbywają się w każdy Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycją Niedzieli Palmowej była dawniej procesja z "Jezuskiem palmowym", podczas której na osiołku wiezie się figurę Jezusa, za którą podążają wierni. Obecnie odbywa się ona jedynie w Tokarni koło Myślenic na Podkarpaciu oraz od 2005 r. w Szydłowcu w południowej części województwa mazowieckiego.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub "osiołka palmowego" była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII w. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.

...

Kolejny już raz aż do powrotu Jezusa będą kolejne ..


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:55, 31 Mar 2015    Temat postu:

Noc Konfesjonałów w Wielkim Tygodniu

Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Około 120 kościołów w 72 miastach włączyło się w tegoroczną edycję akcji ewangelizacyjnej Noc Konfesjonałów. Setki księży będą w Wielkim Tygodniu spowiadać w nocy zabieganych, zapracowanych i przyjeżdżających z pracy za granicą na święta wiernych.

- Noc Konfesjonałów skierowana jest do osób zabieganych, zapracowanych oraz powracających na święta z zagranicy. Obecne czasy, a w nich presja pracy zawodowej, pogoń za zdobywaniem dóbr materialnych, powodują, że coraz więcej osób żyje na pograniczu wiary i niewiary. Im właśnie poświęcona jest dodatkowa służba kapłanów w konfesjonałach w intensywnym okresie Wielkiego Tygodnia - mówi koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski, przywołując słowa Chrystusa "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście…".

- Noc Konfesjonałów w szczególny sposób jest odpowiedzią na potrzeby związane z migracją. Na święta przybywa wielu naszych rodaków z emigracji, z państw, w których pracują. Wracają na kilka dni do domów i chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ta akcja jest właśnie odpowiedzią na to zapotrzebowanie - tłumaczy.

Jak podkreśla duchowny, ciągle trwają zapisy parafii chcących się przyłączyć do szóstej edycji ogólnopolskiej kampanii Noc Konfesjonałów.

Już w tej chwili wiadomo, że do akcji przyłączyło się kilkuset księży, może ich być nawet powyżej tysiąca. Jak co roku, w Szczecinie spowiadać będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Większość kościołów, bo blisko 50 proc. z tych zgłoszonych do akcji, organizuje nocną spowiedź z piątku na sobotę, ale są takie, które zapraszają w nocy z czwartku na sobotę, czy też noce poprzedzające te dni.

"Noc Konfesjonałów" to także kampania na ulicach, w mediach i internecie, zwracająca uwagę na duchowy wymiar zbliżających się świąt, skierowana głównie do osób młodych. Na ulicach Szczecina pojawiły się billboardy przypominające o akcji, młodzi katolicy w kilku galeriach handlowych miasta rozdali tysiące kieszonkowych rachunków sumienia specjalnie przygotowanych z tej okazji.

Na portalu poświęconym Nocy Konfesjonałów można znaleźć szczegółowe informacje o najbliżej zlokalizowanych świątyniach oraz pomoc w dobrym przygotowaniu do sakramentu spowiedzi. - Każdy może tam znaleźć rachunek sumienia, również w formie do pobrania oraz w formie audiobooka do odsłuchania np. w drodze do pracy - dodaje ks. Adamski.

Zainteresowani mogą też ściągnąć aplikacje na smartfony i tablety zawierającą modlitewnik i rachunek sumienia.

Akcja organizowana jest od pięciu lat. 2 kwietnia 2010 roku została zorganizowana po raz pierwszy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, by upamiętnić piątą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W 2012 roku do akcji włączyły się kolejne diecezje.

Po raz pierwszy nocne spowiedzi przeprowadzili księża w Chicago i Nowym Jorku w 2007 r.

W poprzednich latach tylko w samych szczecińskich kościołach w Noc Konfesjonałów spowiadało się kilka tysięcy osób. Ks. Adamski unika jednak odpowiedzi na pytanie, ilu wiernych korzysta akcji, bo - jak podkreśla - nie chodzi o statystykę. Jako przykład podaje jednak, że rok temu w Rzeszowie w jednym z kościołów przez całą noc do dyspozycji wiernych było 16 konfesjonałów, a o 8.00 na spowiedź czekało jeszcze kilkaset osób.

...

Rozne sa formy dobra Smile .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:19, 01 Kwi 2015    Temat postu:

Nocna spowiedź - propozycja dla zabieganych warszawiaków

W Warszawie księża spowiadają nocą tych, którzy nie mają czasu na wyznanie grzechów w ciągu dnia. Rozpoczęła się stołeczna Noc Konfesjonałów. Jak mówią duchowni, to propozycja dla tych, którzy pracują do wieczora i dla zabieganych.

Ksiądz Tomasz Grzyb w rozmowie z IAR przyznaje, że nocą ma więcej czasu niż w zwykła niedzielę, aby komuś wytłumaczyć, o co tak naprawdę w spowiedzi chodzi i dlaczego jest ona dla katolików bardzo ważna.

Jedna z warszawianek Małgorzata Glabisz-Pniewska uważa, że nocna spowiedź sprzyja temu, aby człowiek skupił się na swoich grzechach.

- Taka spowiedź daje nam też większą intymność, niż spowiadanie się podczas niedzielnej mszy - dodaje. Nie wszyscy jednak są tak entuzjastycznie nastawieni do tej akcji. - To dobrze, że można się wyspowiadać - mówi Sylwia Sułkowska.

- Mam jednak wrażenie, że wszystko odbywa się wtedy szybko i tylko słychać jak ksiądz pukaniem daje sygnał następnemu z kolei, aby podszedł - uważa.

W archidiecezji warszawskiej w Nocy Konfesjonałów uczestniczą dziś cztery parafie. Najdłużej, bo do północy, na wiernych czekają księża z parafii Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i świętego Marcina na Starym Mieście.

W całej Polsce Noc Konfesjonałów zorganizowano w różne dni tego tygodnia. Najwięcej kościołów będzie otwartych nocą w Wielki Piątek - 3 kwietnia. W sumie w całej Polsce do akcji przyłączyło się 72 miasta i 120 parafii. Szczegóły w Internecie na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Katolicy mają obowiązek przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Księża z Polski podkreślają, że w naszym kraju inaczej niż na zachodzie Europy wciąż do konfesjonałów ustawiają się kolejki.

....

Tak czas nadchodzi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:17, 20 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową w Szydłowcu
Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową w Szydłowcu - Shutterstock

Procesja na czele z figurą Chrystusa na osiołku towarzyszy Niedzieli Palmowej w Szydłowcu (Mazowieckie). To symboliczne nawiązanie do tryumfalnego wjazdu Zbawiciela do Jerozolimy.

Niedziela palmowa to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu dwunastotysięcznego Szydłowca. Uroczystość gromadzi tłumy mieszkańców. Najpierw przed odbywającą się w południe sumą na miejscowym rynku święcone są palmy wielkanocne. Potem procesja, na czele z drewnianą figurą Chrystusa na osiołku, udaje się do pobliskiego kościoła Św. Zygmunta.

Rzeźba, mająca ponad 2 metry wysokości, umieszczona jest na wózku sosnowym, który ciągną wierni. Przeszło 10 lat temu wykonał ją Jerzy Krześniak. Artysta ludowy wiernie odtworzył oryginalną XV-wieczną rzeźbę pochodzącą z Szydłowca, która od wielu lat znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Oryginalna rzeźba (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) datowana jest na 1460 rok. Wykonano ją techniką snycerską. Figura należała do rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r. W szydłowieckiej farze figura była do 1904 roku. Po śmierci zmarłego w 1903 roku księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, wdowa po nim podarowała ją krakowskiemu muzeum.

Figura jest jednym z najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Choć nie wiadomo, kto był jej twórcą, wśród historyków sztuki istnieje przekonanie, że mogła ona pochodzić z warsztatu Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.

W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku.

W Niedzielę Palmową na rynku w Szydłowcu odbywa się kiermasz wielkanocny. Można na nim oryginalne kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i różne ozdoby wielkanocne. Kiermaszowi towarzyszy konkurs na najładniejszą palmę.

...

To jest Polska...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:25, 23 Mar 2016    Temat postu:

Nowa Sól: Bracia Kapucyni organizują kolejny Bieg do Pustego Grobu
Kamila Galewska
Dziennikarka Onetu
Kościół św. Antoniego - Kamila Galewska / Onet

Do nietypowego obchodzenia Wielkanocnego Poniedziałku namawiają Bracia Kapucyni i Parafia św. Antoniego w Nowej Soli. 28 marca o godzinie 15.00 rozpocznie się zorganizowany przez duchownych Bieg do Pustego Grobu. Będzie to już czwarta edycja tego wydarzenia.

Bieg do Pustego Grobu zyskuje coraz większą popularność. Zainteresowanie wydarzeniem rośnie zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Pierwsza edycja przyciągnęła zaledwie 300 uczestników, w tym roku limity związane z ilością chętnych szybko zostały wykorzystane. Konieczne okazało się zwiększenie ich o kolejne 100 osób.
REKLAMA
REKLAMA


Trasa biegu wynosi 10 km i przebiega wokół znajdujących się na terenie miasta kościołów. Pokonanie takiego dystansu po wolnych od codziennych obowiązków dniach może okazać się niemałym wyzwaniem. Świąteczne smakołyki, którym czasami ciężko się oprzeć, również mogą powodować pewne problemy związane z osiąganiem rekordowego tempa. Jednak w tym biegu nie chodzi o wyniki.

Bieg do pustego Grobu jest nawiązaniem do biegu św. Pawła oraz św. Jana, sprawdzających, czy grób Jezusa faktycznie jest pusty. Bracia Kapucyni podkreślają, że zmagania sportowe mogą mieć wymiar pokutny i związany z konkretną intencją, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pieszych pielgrzymek. W umieszczonym na stronie parafii komunikacie zaznaczają, że w tym roku podczas biegu będą prosili o miłosierdzie dla rodzin oraz ojczyzny.

Znak do startu, uczestnikom da ks. biskup Tadeusz Lityński. Wcześniej jednak pobłogosławi zebranych oraz odczyta fragment z ewangelii św. Jana.

...

Trzeba przypominac i uczyco sensie ofiary Jezusa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:11, 24 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Szczecin: Noc Konfesjonałów – w 180 kościołach w Polsce
Noc Konfesjonałów – w 180 kościołach w Polsce - istock

- 180 kościołów w Polsce bierze udział w siódmej Nocy Konfesjonałów. Nocna spowiedź w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy skierowana jest do zapracowanych - podkreślił koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski ze Szczecina.

W Szczecinie wierni będą mogli skorzystać z dodatkowej spowiedzi w godzinach nocnych w siedmiu świątyniach, wśród których znalazła się m.in. Bazylika Archikatedralna św. Jakuba.
REKLAMA
REKLAMA


- Noc Konfesjonałów skierowana jest do osób zabieganych, zapracowanych oraz powracających na święta z zagranicy – podkreślił dzisiaj ks. Adamski. Według niego presja pracy zawodowej, szybkie tempo życia i mnogość rozrywek powodują, że coraz więcej osób żyje na pograniczu wiary i niewiary. - Im właśnie poświęcona jest dodatkowa służba księży w konfesjonałach w okresie Wielkiego Tygodnia – dodał.

- Nocne spowiedzi są bardzo świadome i pogłębione; jeśli ktoś wstaje w nocy, żeby przyjść do spowiedzi, to dokładnie wie, po co przychodzi do konfesjonału - powiedział ks. Adamski, który co roku spowiada w czasie akcji. -To także bardzo bogate doświadczenie dla kapłanów biorących udział w nocnej spowiedzi – dodał.

- W całym kraju w akcji biorą udział setki księży – powiedział ks. Adamski. Wzorem lat ubiegłych w nocnej spowiedzi w Szczecinie weźmie udział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

O Nocy Konfesjonałów informują m.in. billboardy i portal nockonfesjonalow.pl, na którym każdy zainteresowany znajdzie dokładne informacje o kościołach biorących w niej udział.

Na portalu prezentowane są wszystkie kościoły biorące udział w akcji, ich zdjęcia, dokładna lokalizacja i informacja o dacie i godzinach nocnej spowiedzi. Portal dostosowany jest do potrzeb osób szukających kościoła przez urządzenia mobilne i posiada dynamiczną wyszukiwarkę, która po wpisaniu kilku pierwszych znaków miejscowości prezentuje listę kościołów do wyboru. Katalog pozwala na szybkie przeglądanie, a klawisz "nawiguj" przeniesie użytkownika do serwisu map i wyznaczy trasę do konfesjonału.

Chętni do spowiedzi znajdą na portalu również rachunek sumienia w formie audiobooka i formacie pdf oraz aplikację mobilną na telefony. - Podczas akcji serwis odwiedza ok. 35 tys. użytkowników – podał ks. Adamski. Odwiedzający portal to głównie osoby z dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław i Kraków.

- Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i stale rosnącą liczbą parafii. W poprzednich latach w szczecińskich świątyniach trzeba było ustawiać się w kolejkach do konfesjonałów. Jeśli ktoś chciałby uniknąć kolejki, najlepiej przyjść o czwartej nad ranem – powiedział ksiądz Adamski. Hasłem tegorocznej akcji jest "Światło Miłosierdzia".

Pierwsza edycja Nocy Konfesjonałów odbyła się w 2010 r. dla uczczenia piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Była początkowo lokalną akcją w kościołach diecezji szczecińsko-kamieńskiej; później pomysł podchwyciły świątynie w całej Polsce.

...

Kazda dobra akcja potrzebna...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:58, 25 Mar 2016    Temat postu:

IAR

Dziś kolejna edycja Nocy Konfesjonałów
Dziś kolejna edycja Nocy Konfesjonałów - rglinsky / istock

"Światło Miłosierdzia" to hasło towarzyszące tegorocznej "Nocy Konfesjonałów", która odbywa się w Polsce po raz siódmy. Dziś w Wielki Piątek spowiednicy w 111 kościołach w kraju będą czekali na wiernych do późnych godzin nocnych.

- Pomysł zrodził się z obserwacji współczesnego życia - mówi inicjator akcji ksiądz Grzegorz Adamski. - Nasi parafianie są zapracowani i zabiegani, na ostatnią chwilę przypominają sobie o wymiarze duchowym świąt oraz sakramencie pokuty. Otwieramy kościoły w nocy aby mogli skorzystać z miłosierdzia - tłumaczy.
REKLAMA
REKLAMA


Duszpasterz dodaje, że noc sprzyja refleksji nad własnym życiem. Jego zdaniem wierni mają wtedy większą odwagę, nie ma pośpiechu, jest moment na dłuższą rozmowę ze spowiednikiem.

"Noc Konfesjonałów" odbywa się przez cały Wielki Tydzień, najczęściej jednak organizowana jest w Wielki Piątek. Serwis internetowy nockonfesjonalow.pl umożliwia znalezienie najbliższego kościoła, w którym odbywa się nocna spowiedź.

Pierwszy raz "Noc Konfesjonałów" odbyła się w 2010 roku dla uczczenia piątej rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II.

...

Kazde miejsce i pora dobre by sie nawrocic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:37, 25 Mar 2016    Temat postu:

Kielce: "Golgota Jasnogórska" - wielkopostny koncert w kościele na Karczówce
Jarosław Rybus
Dziennikarz Onetu
Kielce: "Golgota Jasnogórska" - wielkopostny koncert w kościele na Karczówce - Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Wyjątkowy wielkopostny koncert odbędzie się dzisiaj w zabytkowym kościele na Karczówce. O godz. 17 wystąpią popularni artyści sceny piosenki poetyckiej - Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń.

Koncert pt. "Golgota Jasnogórska" złożony jest z tekstów Ernesta Brylla. Muzykę skomponowała Joanna Lewandowska. Poemat został napisany przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem. Dzieła te znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
REKLAMA
REKLAMA


"Golgota Jasnogórska" składa się z 18 stacji i obejmuje zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Dzieło jest urozmaicone. Cztery stacje są recytowane, a czternaście pozostałych jest śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia, tylko z akompaniamentem gitary.

Księża Pallotyni zapraszają na ten wyjątkowy koncert.

Wstęp bezpłatny.

Także dzisiaj w Klasztorze, podobnie jak i w innych świątyniach w Kielcach, organizowana jest dla wiernych tak zwana "Noc Konfesjonałów". Księża będą spowiadać od godz. 19.00 po koncercie do północy.

...

Kolejna forma pobudzania dobra...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:53, 22 Gru 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » "Noce konfesjonałów" 2016
"Noce konfesjonałów" 2016

|
KAI |
dodane 22.12.2016 14:09 Zachowaj na później

Szymon Zmarlicki /Foto Gość


By dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia nie wystarczy wysprzątać dom, ugotować dwanaście potraw i kupić wymyślne prezenty. Najważniejsze to przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć nowonarodzonego Chrystusa do oczyszczonej duszy. Choć "Noce konfesjonałów" najczęściej organizowane są w Wielkim Poście, w niektórych parafiach odbywają się także w Adwencie. To świetna okazja dla wiernych, którzy przez nadmiar obowiązków nie znaleźli jeszcze czasu na spowiedź.

W Warszawie na "Noc konfesjonałów" zapraszają m.in. ojcowie jezuici z sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Rozpocznie się ona w czwartek, 22 grudnia, nabożeństwem pokutnym o godz. 19.45, a od godz. 20 do 24 będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Parafia św. Jakuba na Ochocie w Warszawie, zaprasza na spowiedź między godz. 17:00 a 24:00.

"Noc konfesjonałów" odbędzie się w 9 kościołach diecezji kaliskiej. Na wydarzenie to zaprasza wiernych bp Łukasz Buzun. - Myślę, że jako ludzie wierzący jesteśmy świadomi swoich grzechów i błędów, jesteśmy też świadomi powołania do jakiego zostaliśmy wezwani przez Pana Jezusa. Skorzystaj ze spowiedzi! - apeluje duchowny w zaproszeniu w serwisie YouTube.

Jak tłumaczy bp Buzun najlepiej nie odkładać spowiedzi na ostatni moment, ale istnieje możliwość, by 22 grudnia podczas "Nocy konfesjonałów", przystąpić do sakramentu pokuty, ponieważ każdy człowiek potrzebuje duchowej odnowy i wewnętrznego odrodzenia.

- Ludzkie wnętrze karmi się tym wszystkim, co pochodzi od Boga - Słowo Boże, Eucharystia, spotkanie z Jezusem w sakramencie pokuty i usłyszenie tych słów, które są dla nas wielkim błogosławieństwem, a jednocześnie nowym początkiem: "Odpuszczają ci się twoje grzechy. Idź i więcej nie grzesz" - zachęca biskup.

Kaliscy księżą będą czekali na wiernych w konfesjonałach od godziny 19:00 do 24:00 w katedrze św. Mikołaja (ul. Kanonicka), bazylice św. Józefa (pl. św. Józefa), sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Asnyka), kościele Opatrzności Bożej (ul. Polna), kościele Świętej Rodziny (Rogatka), św. Apostołów Piotra i Pawła (os. Dobrzec), św. Matki Teresy z Kalkuty na Ogrodach (ul. Szewska), Ojców Franciszkanów (ul. Św. Stanisława) oraz Ojców Jezuitów (ul. Stawiszyńska).

"Noc konfesjonałów" już po raz siódmy organizuje również płocka parafia św. Bartłomieja. - Ufamy, że to wyjście naprzeciw potrzebom człowieka wierzącego, żyjącego w realiach ciągłego pośpiechu współczesnego świata, spotyka się z życzliwym przyjęciem i pomoże w przeżyciu spotkania z miłosiernym Bogiem - napisali na stronie internetowej księża z płockiej fary.

Księża będą oczekiwać na penitentów w piątek, 23 grudnia od 18:30 do 23:00. W tym czasie odbędzie się również Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Również kapłani diecezji opolskiej umożliwią skorzystanie z sakramentu pokuty w godzinach wieczornych i nocnych. 22 grudnia, na "Noc spowiedzi" zapraszają: opolski kościół bł. Czesława (godz. 20:00-24:00), kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie-Koźlu (19:00-23:00), w nyskiej parafii Matki Boskiej Bolesnej (18:00-24:00).

Dzień przed Wigilią, 23 grudnia, w diecezji opolskiej będzie można wyspowiadać się w kościele św. Michała w Opolu (19:000-24:00), w kluczborskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (19:00-23:00), nyskiej parafii św. Franciszka (18:00-23:00) i Samborowicach - kościół Świętej Rodziny (18:30-21:00).

W Świdnicy będzie można wyspowiadać się 23 grudnia w kościele pw. św. Józefa (ul. Kotlarska, godz. 20:00-24:00). - Do skorzystania z tej możliwości spowiedzi zapraszamy przede wszystkim te osoby, które przybywają na święta z zagranicy. Przez cztery godziny posługę w pięciu konfesjonałach pełnić będą kapłani naszego dekanatu - czytamy na stronie internetowej diecezji.

W nocy z 22 na 23 grudnia w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej „Noc Konfesjonałów" potrwa od 18:00 do 2:00.

Pierwsza „Noc konfesjonałów” powstała siedem lat temu w Szczecinie, gdzie tamtejsi duszpasterze postanowili przenieść na polski grunt amerykański pomysł nocnych spowiedzi w Wielkim Poście.

Coraz częściej nocne spowiedzi organizowane są także w Adwencie z myślą o tych, którzy w związku z licznymi zajęciami oraz obowiązkami mają trudności, by znaleźć czas na spowiedź w ciągu dnia.

...

Znakomite.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy