Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Rossa - 210 lat słynnego cmentarza !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:13, 01 Lis 2014    Temat postu:

Na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim zapłonęło 40 tys. zniczy

Ok. 40 tys. białych i czerwonych zniczy zapłonęło we Lwowie w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego. Na grobach najbardziej zasłużonych spoczywających tam Polaków złożono wieńce, a na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiono mszę.

Akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego została zorganizowana już po raz jedenasty. Jak powiedział polski konsul we Lwowie Jacek Żur, zaczęła się już po godz. 6 rano, od przewiezienia zniczy na cmentarz i podzielenia ich na 20 punktów bezpłatnej dystrybucji, obsługiwanych przez kilkuset wolontariuszy z polskich szkół, stowarzyszeń i organizacji we Lwowie. Akcja potrwa do wieczora.

Białe i czerwone znicze, kupione ze środków lwowskiego konsulatu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, od rana rozstawiane były na grobach znanych i mniej znanych, pochowanych na Łyczakowie Polaków. - Za każdy punkt dystrybucji odpowiada jedno z towarzystw społecznych albo szkół działających we Lwowie. Dwa punkty są pod opieką konsulatu, a poza tym dołączają do nas ludzie, którzy pomagają z potrzeby serca" - powiedział PAP Żur. Dodał, że cieszy go również, iż do akcji przyłączają się Ukraińcy. "Chciałoby się oczywiście, by była to większa liczba osób, ale na pewno początkowe zdziwienie akcją z poprzednich lat ustępuje miejsca zrozumieniu naszych intencji - powiedział konsul.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie również zapłonęły znicze, łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki odprawił mszę. Na lwowskich cmentarzach złożono też wieńce, m.in. na grobach osób zasłużonych dla polskiego dziedzictwa kulturowego, jak poetki Marii Konopnickiej i dramatopisarki Gabrieli Zapolskiej, a także na grobach powstańców styczniowych i listopadowych.

Pomysł zorganizowania Światełka Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego zrodził się w roku 2003 wśród lwowskich Polaków związanych z polskimi mediami we Lwowie. Akcja miała na celu przypominanie sławnych postaci pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim i innych polskich nekropoliach na Ukrainie. W ramach pierwszego Światełka Pamięci - w 2004 roku - zapłonęło 500 zniczy. Kilka lat później w akcję włączył się konsulat generalny RP we Lwowie.

Prócz zniczy zapewnianych przez konsulat RP i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na lwowskich cmentarzach zapalane są też znicze zebrane na Podkarpaciu. W tym roku zebrano ich ponad 10 tysięcy - poinformowała koordynatorka akcji "Światełko pamięci" Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Zbiórka trwała od połowy października. Akcja Światełko Pamięci jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Polskiej Rzeszów. W tym roku uczestniczyło w niej także Polskie Radio Rzeszów. Wolańska dodała, że oprócz Rzeszowa znicze zbierano także m.in. w Przemyślu, Przeworsku, Lubaczowie, Dębicy, Nowej Sarzynie, Dynowie, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

Konsul Żur wyjaśnił, że znicze te trafiają również - poza Łyczakowem - na inne cmentarze na Ukrainie, do miejscowości, gdzie są większe skupiska mniejszości polskiej. Znicze zostaną zapalone także na zapomnianych polskich mogiłach na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, nieco mniej znanym niż Cmentarz Łyczakowski. W niedzielę zostanie tam też odprawiona msza.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie założony został w 1786 r. i jest jednym z najstarszych istniejących cmentarzy w Europie. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków - m.in. Konopnicka, Zapolska, matematyk Stefan Banach, malarz Artur Grottger, poeta Seweryn Goszczyński. Pochowani na tym cmentarzu są także wybitni Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko 3 tys. Polaków poległych w walkach z Ukraińcami o Lwów w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Ponownie otwarty został w 2005 roku.

Z kolei Cmentarz Janowski założono w 1883 roku. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z niesienia pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. papież Benedykt XVI ogłosił go świętym.

...

Drugi legendarny cmentarz . Wilno i Lwow maja naslynniejsze cmentarze .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:09, 09 Sie 2015    Temat postu:

Radio Lublin

Pierwsza grupa wolontariuszy wyjechała na Wołyń. Będą porządkować groby

- Shutterstock

Wczoraj z Lublina wyjechała pierwsza grupa wolontariuszy, którzy będą porządkować polskie cmentarze na Kresach Wschodnich - informuje Radio Lublin.

- W sumie w akcji na Wołyniu weźmie udział 90 osób - mówi jej koordynator, Jacek Bury. - Przed wolontariuszami ciężka praca - przyznaje Piotr Szcześniak, który w akcji brał udział już 6 razy.
REKLAMA


Obozy stacjonarne założono w tym roku miejscowościach Przewały, Łukiv (Maciejów), Turzysk i Ostrówki. W poniedziałek z Lublina wyjedzie na Ukrainę tzw. grupa wędrowna.

...

To nauka i historii i duchowosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:37, 31 Paź 2015    Temat postu:

Cmentarz na Rossie - dbając o mogiły Polaków za granicą, dbamy o Polskę

Cmentarz na Rossie - dbając o mogiły Polaków za granicą, dbamy o Polskę - Thinkstock / Thinkstock

Cmentarz na Rossie to jedna z najstarszych wileńskich nekropolii położony na wzgórzach, porośnięty starodrzewem jest miejscem spoczynku wielu Polaków. - Dbając o pomniki na wileńskiej Rossie, dbamy o Polskę, o polski język, kulturę i historię - mówi ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński.

Rossa liczy 250 lat. Przy głównym wejściu na starą Rossę, na małym wojskowym cmentarzyku znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego krypcie, obok trumny ze szczątkami jego matki, spoczywa serce Naczelnika Państwa. Wokół mauzoleum znajdują się groby żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1918-1919 z bolszewikami oraz mogiły żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach o wyzwolenie Wilna w 1944 roku. Po wojnie część tych nagrobków została rozmyślnie zniszczona. Do dzisiaj zachowały się 72 mogiły AK-owców.
REKLAMA


- Rossa jako miejsce wydaje się zwyczajne, ale przez to, że tu, na tym cmentarzu, pochowani są nasi rodacy, a także wielcy Polacy, którzy tworzyli nasz dzień dzisiejszy, to obecność w tych dniach tutaj jest naszym polskim obowiązkiem - mówi ambasador.

Jak zaznacza, cmentarz na Rossie "to nie tylko serce marszałka, które tutaj jest złożone przy prochach matki, cmentarz na Rossie to są ślady naszej wielkiej historii to są kamienie, które, niekiedy już wrastając w ziemię mówią nam dzisiaj: pamiętajcie o nas, o tych którzy pod nami leżą".

- To są również ogromne wyzwania na przyszłość, bo każdy z tych kamieni mówi językiem, który musimy się nauczyć się rozumieć, być może językiem nieco archaicznym, być może archaiczną przeszłością osób pod nimi pochowanych, ale jednak jest to język polski - podkreśla rozmówca.

Jak mówi, dbając o pomniki na Rossie dbamy o Polskę, o polski język, polską kulturę, o polską historię. - Dzień pierwszego listopada, kiedy spotykamy się przy grobach bliskich jest dniem szczególnym, będę wdzięczny jeśli każdy z nas, Polaków, gdy będziemy stali przy grobach swoich bliskich w Polsce, będzie pamiętał o tych, których mogły znajdują się poza granicami naszego kraju, również tutaj, na Wschodzie, na Litwie, Łotwie i w Estonii - mówi ambasador.

- Pamiętajmy o Polakach gdziekolwiek oni są, bo czasami potrzebują szczerej, zwykłej, ludzkiej sympatii i miłości. Takie miejsca jak cmentarze na Wschodzie wymagają również troski. Pamiętając o tych ludziach, starajmy się ich wspomagać w każdy dostępny nam sposób - apeluje Czubański.

Na wileńskiej Rossie pochowana jest rodzina licealistki Emilii Wittman. - Czuję więź z polskością, tymi wszystkimi ludźmi, którzy tu mieszkali, byli w naszym wieku, chodzili po tych samych ulicach, patrzyli na te same drzewa - mówi. - Dlatego staramy się dbać o cmentarze wileńskie, bo tutaj jest dużo Polaków pochowanych, robiąc to, krzewimy też polskość na Litwie, zwłaszcza w Wilnie, gdzie jest bardzo duża społeczność polska - dodaje.

Rossa została mocno okaleczona nie tylko przez czas, ale także przez władze w okresie radzieckim, gdy nekropolie były dewastowane i rabowane. Na Rossie wiele nagrobków jest pochylonych, zapadniętych w ziemię, bez krzyży, z powybijanymi medalionami i poniszczonymi napisami.

Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu między innymi profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby: archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Na Rossie pochowani są ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

...

Piekna tradycja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:06, 31 Paź 2015    Temat postu:

Cmentarz Centralny w Szczecinie największą nekropolią w Polsce. "To dzieło sztuki"

Szczecińska nekropolia to niezwykły Ogród Umarłych - Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Powstały w 1901 roku Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce, trzecia co do wielkości w Europie. Zajmuje powierzchnię 172 hektarów.

- Jego ukształtowanie terenu, zieleń, architektura i zabytkowe nagrobki współgrają ze sobą tworząc niepowtarzalne dzieło sztuki - mówi Maciej Słomczyński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego. - Patrząc na linię od kaplicy głównej, przez zielone tarasy, aż po kwatery wojskowe i Pomnik Braterstwa Broni widać tu wielkie założenie parkowe epoki baroku - dodaje.
REKLAMA


Szczecińska nekropolia to niezwykły Ogród Umarłych, przemyślany kompleks z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Rośnie tu przeszło 50 roślin egzotycznych, między innymi miłorząb dwuklapowy, platany czy świerki serbskie.

Od momentu otwarcia cmentarza pochowanych jest tam około 300 tysięcy osób. Wiele nagrobków to kamienne rzeźby i zabytkowe tablice - podkreśla prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego. "Najbardziej znanym pomnikiem jest "Matka Ziemia" Ernsta Barlacha, wielkiego rzeźbiarza z okresu ekspresjonizmu" - wymienia Słomczyński.

Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie w dniu Wszystkich Świętych będzie prowadziło zbiórkę na renowację nagrobku artysty Emanuela Messera. Był to malarz, rysownik, autor słynnej mozaiki na fasadzie kina "Kosmos" w Szczecinie. Zmarł w 1970 roku.

...

Cenny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:43, 31 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Cmentarz Gunnersbury i w Grainville. Odwiedzamy polskie groby za granicą
Cmentarz Gunnersbury i w Grainville. Odwiedzamy polskie groby za granicą

Dzisiaj, 31 października (12:59)
Aktualizacja: Dzisiaj, 31 października (13:23)

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych nasi korespondenci odwiedzili polskie groby za granicą. Bogdan Frymorgen był na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, gdzie znajdują się groby m.in.: Tadeusza Bora Komorowskiego i Józefa Hallera. Marek Gładysz odwiedził natomiast największy polski cmentarz wojskowy w Grainville we Francji.
Cmentarz w Normandii
/Marcin Gładysz /RMF FM
Cmentarz Gunnersbury

Na londyńskim cmentarzu Gunnersbury w 1966 roku pochowany został naczelny dowódca Armii Krajowej i premier rządu emigracyjnego - Tadeusz "Bór" Komorowski. Jak informuje korespondent RMF FM, na tym grobie nadal palą się znicze, mimo że ponad 20 lat temu prochy generała zostały przewiezione do Polski. To jednak wciąż dla naszych rodaków bardzo ważny symbol.

Chyba taka była oryginalnie jego intencja. Jak Polska odzyska wolność - on wróci. (...) Grobowiec jest symbolem patriotyzmu i walki o demokrację w Polsce - powiedziały Bogdanowi Frymorgenowi Polki mieszkające na Wyspach. Jak dodały, londyńską nekropolię odwiedzają nie tylko 1 listopada.

Grób Tadeusza "Bora" Komorowskiego
/Bogdan Frymorgen /RMF FM


Na cmentarzu Gunnersbury w 1976 roku powstał również pierwszy na Zachodzie pomnik upamiętniający polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Strzelisty wysoki cokół z czarnego marmuru, a na nim napis "Katyń 1940". U stóp tego pomnika pali się najwięcej zniczy, bo o tej porze roku jest to jedno z głównych miejsc pielgrzymek Polaków mieszkających w Londynie.

Zginęło tam wielu Polaków. Trzeba pamiętać o tych ludziach i dlatego właśnie tutaj jesteśmy. (...) Im bliżej polskich nagrobków jesteśmy, tym więcej jest ludzi, tym więcej zniczy się pali. Angielska kultura zapomina o tym - mówią Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Jak informuje nasz korespondent, pod ten pomnik - dosłownie i metaforycznie - prowadzą wszystkie drogi na cmentarzu. Nie da się przejść obok niego obojętnie.

Pomnik ofiar katyńskich
/Bogdan Frymorgen /RMF FM


Wśród Polaków pochowanych na jednym z londyńskich cmentarzy jest także gen. Józef Haller. To skromny grób z biało-czerwonego kamienia. Stoją na nim płonące znicze. Jak mówią londyńczycy, już z daleka widać, że pochowany jest tu Polak.

Grób gen. Józefa Hallera
/Bogdan Frymorgen /RMF FM


Cmentarz Gunnersbury jest okazją do wspomnień. Tu Polacy czują się prawdziwą wspólnotą.
Cmentarz Gunnersbury w Londynie (10 zdjęć)




+ 7
Cmentarz w Grainville

Największy polski cmentarz wojskowy we Francji znajduje się w Normandii. Pochowanych jest tam blisko 700 Polaków - głównie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, która brała udział w Operacji Overlord.

Wielki pomnik, który widać natychmiast, kiedy wchodzi się na polski cmentarz wojskowy w Grainville-Langannerie w Normandii, sfinansowany został m.in. przez okoliczną ludność - jako dowód wdzięczności dla naszych żołnierzy. Jest to najbardziej zadbany polski cmentarz wojskowy we Francji. Wiele osób odwiedzających tę nekropolię jest zaskoczonych, bo - choć znajduje się ona w szczerym polu - jest bardziej zadbana niż najsławniejsze paryskie cmentarze.
Polski cmentarz w Normandii
/Marcin Gładysz /RMF FM

Wystarczy wziąć do ręki księgę pamiątkową, by przekonać się, że cmentarz ten odwiedzają - oprócz rodzin poległych w Normandii polskich żołnierzy - turyści z całego świata, np. z Wielkiej Brytanii, USA i Holandii.
Polski cmentarz w Normandii
/Marcin Gładysz /RMF FM

Francuskie władze otoczyły nekropolię niezwykłą troską, by wyrazić wdzięczność naszym żołnierzom poległym w czasie Operacji Overlord. Na trawniku nie ma zazwyczaj ani jednego papierka czy niedopałka papierosa. Drzewa i krzewy są tak precyzyjnie przycinane, że z daleka wyglądają jak sztuczne. Lokalne władze zatrudniają dwóch robotników, którzy codziennie troszczą się o to, by ta położona w szczerym polu nekropolia przyciągała wzrok przejeżdżających pobliską drogą turystów.

Oto polski cmentarz wojskowy we francuskiej Normandii /RMF FM
Cmentarz w Grainville we Francji (20 zdjęć)




+ 17

(APA/łł)
Marek Gładysz
, Bogdan Frymorgen

...

Polskie cmentarze to pojecie bardzo szerokie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:09, 01 Lis 2016    Temat postu:

To są nasze korzenie". Chrońmy cmentarz na Rossie od zapomnienia

Dzisiaj, 1 listopada (10:31)

Obok Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, warszawskich Powązek czy Cmentarza Rakowickiego w Krakowie wileńska Rossa jest jedną z najważniejszych nekropolii naszej narodowej pamięci. Pochowani są tam m.in. polscy żołnierze, wybitni lekarze i artyści.
Wileńska Rossa
/Piotr Bułakowski /RMF FM


W skład zespołu cmentarnego wchodzą Stara Rossa, Nowa Rossa, Cmentarz Wojskowy oraz mauzoleum Matka i Serce Syna. Wieczny spoczynek znaleźli tam weterani Powstania Styczniowego - zlokalizowano 20 powstańczych mogił, żołnierze polegli w latach 1919-1920 i w 1939 roku oraz żołnierze AK, którzy w roku 1944 zginęli podczas walk o Wilno w operacji Ostra Brama. Spoczywają tam także szczątki litewskich i polskich przedstawicieli wielu pokoleń rozmaitych zawodów, wybitni działacze społeczni, politycy, malarze, poeci, kompozytorzy i uczeni.

Na Rossie, niedaleko bramy głównej, spoczywa serce Józefa Piłsudskiego, złożone w 1936 roku w srebrnej urnie, w grobie jego matki Marii z Billewiczów Piłsudskiej. Marszałek pragnął być pochowany wśród swoich żołnierzy. Jak pisał:

Nie wiem, czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili...
Wileńska Rossa. Spoczywają tu polscy żołnierze, wybitni lekarze i artyści... [FILM: Piotr Bułakowski, RMF FM]

Na wileńskiej nekropolii spoczywają prochy wielu ludzi znanych z kart polskiej i litewskiej historii. To nasza nekropolia narodowa, o tym nie możemy zapomnieć. Musimy pamiętać o tych, którzy tutaj budowali, tworzyli kulturę. Pochowany tutaj jest m.in. Euzebiusz Słowacki, ojciec Juliusza Słowackiego, profesor Joachim Lelewel, serce marszałka Piłsudskiego, jego matka i członkowie rodziny, m.in. brat Adam, siostra Majewska, jego pierwsza żona. Nie zapominajmy też o profesorach uniwersytetów - Stefana Batorego i Wileńskiego. Na górce literackiej spoczywa m.in. Władysław Syrokomla. Nie sposób wszystkich wymienić, o wszystkich trzeba natomiast pamiętać - powiedziała reporterowi RMF FM Piotrowi Bułakowskiemu Barbara Dajnowicz, nauczycielka z polskiej szkoły średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie.
Wileńska Rossa, jedna z najważniejszych nekropolii naszej narodowej pamięci (53 zdjęcia)




+ 50

W 1965 roku cmentarz zamknięto dla pochówków, a w 1969 został wpisany do rejestru zabytków narodowych Republiki Litewskiej. Dokonano wtedy inwentaryzacji nagrobków, pomników i grobowców. Ogółem na Rossie jest ich około 26 tysięcy. Powierzchnia nekropolii wynosi obecnie 6,2 hektara. Cmentarzem społecznie opiekują się różne organizacje, szkoły, mieszkańcy miasta. Niestety wiele pomników wymaga natychmiastowego odnowienia.
Wileńską Rossę ocalić przed zniszczeniem... (6 zdjęć)




+ 3

Ściska za serce, czuje się tą Polskość. To są nasze korzenie, powinniśmy je pielęgnować. Naród bez korzeni to jak drzewo - umiera - tak spacer po Rossie opisuje pan Eugeniusz z warmińsko-mazurskiego Srokowa, który przyjechał do Wilna, aby odwiedzić zapomniane groby.

Przy cmentarzu jest zaledwie jeden stragan, gdzie można kupić znicze i wiązanki. Najlepiej sprzedają się te w kolorach białym i czerwonym.
Pomoc z Polski

W tym roku dzięki pomocy Śląskiej Izby Lekarskiej udało się odnowić pomnik profesora Karola Władyczki.

Dzisiaj mamy zaszczyt zapalić pierwsze znicze przy tym grobie. To wielka postać, absolwent Uniwersytetu Moskiewskiego, zajmował się neurologią i psychiatrią. Był prekursorem powstania tych dwóch odrębnych dziedzin nauki. Chcemy przypomnieć, że był wybitnym lekarzem, społecznikiem i Polakiem - mówił podczas uroczystego odsłonięcia pomnika dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.
Dr Kozakiewicz: Wśród absolwentów Uniwersytetu Stefana Batorego są wielcy nasi mistrzowie, wielcy nauczyciele, którzy tworzyli zręby polskiej medycyny po II wojnie światowej [FILM: Piotr Bułakowski, RMF FM]

Jest szansa, że większa liczba grobów na Rossie zostanie w niedługim czasie odnowiona. W tym roku będą przyznane fundusze unijne, prawie 3 miliony euro. Mieliśmy spotkanie z merem Wilna. Umówiliśmy się, że w połowie listopada Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą będzie zaproszony i będą przedstawione projekty. Jeżeli fundusze będą uczciwie przyznane, to za te pieniądze będzie można sporo zrobić - mówi Dariusz Żybort, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie.

Cmentarz na Rossie odwiedzany jest przede wszystkim przez polskie wycieczki. Na Litwie interesują się nim głównie starsi mieszkańcy Wilna, którzy mają tam groby bliskich. Nekropolię odwiedza też młodzież z polskich szkół na Litwie. Uczniowie co roku organizują sprzątanie cmentarza. Bywamy też tutaj 11 listopada, 3 maja oraz przy innych uroczystościach - mówi Walery Jagliński, dyrektor Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego w Wilnie.


(e)
Piotr Bułakowski

Miejsce niezwykle.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 3:29, 02 Lis 2016    Temat postu:

Płoną znicze na polskich grobach w Wielkiej Brytanii

|
PAP |
dodane 01.11.2016 11:26

Maciej Kalbarczyk /Foto Gość

W ramach "Akcji Znicz" uczczono pamięć polskich weteranów wojennych, lotników i przywódców emigracji niepodległościowej.

"Kultywowanie polskiej tradycji i historii to coś niezwykle istotnego i ponadczasowego" - powiedziała Anna Gałandzij, rzeczniczka Stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii Poland Street. "To szczególnie ważne w takim czasie jak teraz, kiedy wielu z nas czuje, że retoryka polityczna jest nastawiona przeciwko migrantom - taka akcja buduje nasz pozytywny wizerunek i przypomina o naszym historycznym wkładzie w Wielką Brytanię" - dodała.

Dzięki wsparciu wielu organizacji partnerskich znicze trafiły m.in. na cmentarze w Gunnersbury, Northwood, Highgate, Enfield, Cambridge, w Bristolu, Manchesterze, Bournemouth, Gloucester i Cheltenham oraz przed pomnik polskich lotników w Northolt.

"Wielu Brytyjczyków nie ma pojęcia, że w Polsce jest tradycja dnia Wszystkich Świętych, związana z zapalaniem światła. Obchodzone tutaj Halloween nie jest związane z pamięcią i refleksją, tak jak nasze święto. Kilku Brytyjczyków podchodziło do nas, pytali, co robimy i mówili, że to niesamowite, że tak dbamy o nasze korzenie" - powiedziała Gałandzij.

"Dostałam od jednego z nich karteczkę, że życzy nam, aby aniołowie się nami opiekowali i żebym przekazała to wszystkim biorącym udział w akcji" - wspomniała.

Gałandzij podkreśliła, że co roku w akcji zapalania zniczy i sprzątania grobów biorą udział coraz młodsi ludzie, często łącząc pokolenia emigracji niepodległościowej z dziećmi migrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 2004 roku.

Jak podkreśliła, Poland Street to najstarsza organizacja pośród tych założonych przez nową migrację po 2004 roku. "Nawiązaliśmy dialog z powojenną emigracją, początkowo dość sceptyczną wobec nowych migrantów. Chcemy kontynuować ich działania i starania o zachowanie polskich tradycji" - powiedziała.

Oprócz kwater polskich żołnierzy, lotników i mechaników w Wielkiej Brytanii znajdują się groby m.in. Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i generała Józefa Hallera (na początku lat 90. ich prochy przewieziono jednak do Polski), a także czterech z sześciu prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Kazimierza Sabbata.

Na cmentarzu w Kensal Green spoczywa polski podróżnik i geolog Paweł Edmund Strzelecki, zdobywca najwyższego szczytu Australii, a w Highgate znajduje się grób słynnego rysownika Feliksa Topolskiego. W Manchestrze pochowana jest z kolei poetka dwudziestolecia międzywojennego Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Z kolei na Cmentarzu Gunnersbury znajduje się pierwszy postawiony w Europie Zachodniej pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską. Odsłonięty w 1976 roku, zawiera inskrypcję - po polsku i po angielsku - "Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie".

Wiele polskich kościołów w Wielkiej Brytanii zaplanowało na wtorek dodatkowe msze święte dla wiernych, którzy chcą wspomnieć zmarłych.

"Akcję Znicz" w Anglii zorganizowała ambasada RP w Londynie oraz organizacja Poland Street.

...

Wszedzie tam Polacy czynili dobro.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133164
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:27, 12 Sie 2018    Temat postu:

Na wsparcie prac renowacyjnych najstarszej wileńskiej nekropolii - cmentarza na Rossie - wydrukowano 20 tys. tzw. cegiełek. Z tą inicjatywą wystąpił Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, a finansowo wspiera ją Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Litwa: 20 tys. cegiełek na wsparcie renowacji Cmentarza na Rossie

...

Miejsce mocno nasycone duchowoscia.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy