Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Prymas Glemp o historii swojego posługiwania i ks.Jerzym ...
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:03, 24 Sty 2013    Temat postu:

Kardynał Józef Glemp we wspomnieniach

Osoby znające prywatnie prymasa Glempa, podkreślają, iż cechowała go otwartość na ludzi i umiejętność ich słuchania oraz pochylania się nad ich problemami. Sam kard. Glemp, kiedy w 2006 r. przechodził na emeryturę, powiedział, że w jego posłudze prymasowskiej "najbardziej dotkliwy i bolesny" był okres stanu wojennego.

Urząd prymasa kard. Glemp objął w czasie, kiedy rodziła się Solidarność. W pierwszym roku jego urzędowania ogłoszono stan wojenny. Jego wezwania o zachowanie spokoju i zaniechanie bratobójczej walki, wygłoszone 13 grudnia 1981 r. w warszawskim kościele Matki Boskiej Łaskawej, komunistyczna propaganda usiłowała wykorzystać do wmówienia, że prymas kolaboruje z władzą i określania go mianem "czerwonego prymasa".

Prymas mówił wtedy: "Stan wojenny wymaga szczególnej mądrości, szczególnego pokoju i rozwagi serc (...). Mądrość to spojrzenie na przyszłość i szerokie spojrzenie wokół siebie. Mądrością nie jest rozbijanie muru głową, bo głowa nadaje się do innych rzeczy. Stąd też potrzeba spokojnego rozważenia sytuacji, która na celu ma mieć pokój, ocalenie życia i uniknięcie rozlewu krwi. To jest cel, który staje przed każdym z nas (...) czyn szaleńczy oznacza przegraną".

Po 25 latach, ówczesny arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski wyznał, że sam papież Jan Paweł II mocno wspierał Józefa Glempa w zachowaniu linii, jaką obrał on w stanie wojennym. Papież przekazał prymasowi specjalne podziękowanie za troskę o to, by nie polała się polska krew.

W czasie stanu wojennego kard. Glemp organizował pomoc dla internowanych w ramach Komitetu Prymasowskiego. - Niósł nadzieję osobom przebywającym za murami więzień, wysłał tam księży. Z całą pewnością był to jeden z najtrudniejszych momentów w jego życiu, ciężko przeżywał także śmierć ks. Jerzego Popiełuszki - dodał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

....

Tak to byl dramat .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:04, 24 Sty 2013    Temat postu:

Abp Stanisław Budzik wspomina kard. Glempa

Prymas senior kard. Józef Glemp był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości, kierował się głosem rozsądku - powiedział dzieląc się wspomnieniami o zmarłym, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Abp Budzik ocenił, że kard. Glemp był prymasem w bardzo ważnych, przełomowych i trudnych czasach. - To niezwykła i wielka postać. Cechowała go prostota, skromność i bezpośredniość, a równocześnie mądrość - powiedział.

- Był bezpośrednim świadkiem i współtwórcą wszystkich wizyt papieskich. Nie było po nim widać choroby, wygłaszał wykłady, występował publicznie. Będzie nam go bardzo brakowało. To człowiek, który towarzyszył Kościołowi w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia, wskazywał drogę - dodał hierarcha.

Abp Budzik wspomniał, że po wprowadzeniu stanu wojennego kard. Glemp prosił robotników, aby "nie szafowali swoim młodym życiem, bo będzie ono jeszcze potrzebne odradzającej się Solidarności". - Wtedy wielu go nie rozumiało, potem okazało się, że był prorokiem. W trudnych sprawach Kościoła i ojczyzny potrafił odnaleźć głos rozsądku. Był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości - powiedział metropolita lubelski.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Miał 83 lata, chorował na nowotwór płuc.

....

Tak pokora . Malo doceniana cnota ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:38, 24 Sty 2013    Temat postu:

Episkopat wyraża wdzięczność za posługę kard. Glempa

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża Bogu wdzięczność za posługę kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski seniora. Przez 28 lat przewodniczył on Konferencji Episkopatu Polski, nadając jej pracom zasadnicze kierunki.

"Posługa księdza kardynała Glempa na rzecz KEP zapadła na czas papieskich pielgrzymek, wiązała się m.in. z przygotowaniem konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską oraz - także przy udziale Nuncjatury Apostolskiej - reformy struktur administracyjnych Kościoła w Polsce" - głosi komunikat Episkopatu.

Hierarchowie dziękują w nim też za "troskę księdza prymasa o kolegialność prac księży biskupów w ramach Konferencji, której przewodził, za szczególną duszpasterską mobilizację w podejmowaniu nowych wyzwań, a także za roztropne rozpoznawanie znaków czasu dla Kościoła w Polsce".

"Wraz z Polakami rozsianymi po całym świecie wyrażamy wdzięczność Bogu za wieloletnią pracę duszpasterską na rzecz Polonii, rozliczne wizyty, które były czytelnym znakiem dla wielu ośrodków na całym świecie. Wdzięczni jesteśmy Bogu również za to, że - już jako senior - kard. Józef Glemp czynnie uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, zabierając głos w wielu sprawach jako autorytet" - czytamy w komunikacie.

Hierarchowie proszą też Boga, aby "za to wszelkie dobro obdarzył Go wieczną radością w niebie".

Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł w środę wieczorem. Miał 83 lata, chorował na nowotwór płuc. Zostanie pochowany w poniedziałek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Uroczystości pogrzebowe potrwają trzy dni, tj. od soboty do poniedziałku.

...

Tak . Spokojna posluga majaca na celu dobro Polaków .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:42, 24 Sty 2013    Temat postu:

Benedykt XVI: kardynał Glemp był apostołem jedności i zgody .

Benedykt XVI na­zwał zmarłego pry­masa seniora kar­dynała Józefa Glem­pa "apostołem jed­ności i zgody". W depeszy kondolen­cyjnej do metropoli­ty warszawskiego kard. Kazimie­rza Nycza papież napisał, że spra­wiedliwość była fundamentem jego miłości do Boga i człowieka.

"Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci kardynała Józefa Glempa, emerytowanego arcybiskupa gnieź­nieńskiego i warszawskiego, Pryma­sa Polski. Jednoczę się z Tobą, Drogi Bracie, z duchowieństwem i wierny­mi Kościoła w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i pasterski trud tego zasłużonego Sługi Ewan­gelii" - podkreślił papież w telegra­mie do kardynała Nycza, rozpo­wszechnionym przez biuro praso­we Watykanu.

Przypomniał zawołanie biskupie kardynała Glempa: "Dla miłości przez sprawiedliwość" i zauważył, że towarzyszyło mu ono przez całe życie i "wyznaczało sposób myśle­nia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działa­nia".

"Był sprawiedliwym w duchu swego patrona św. Józefa i tych, któ­rzy w biblijnej tradycji potrafili wsłuchiwać się w głos Bożego we­zwania kierowanego nie tylko do nich osobiście, ale przez nich także do społeczności, do których byli po­słani" - napisał Benedykt XVI.

Następnie dodał: "Taka sprawiedli­wość, pełna pokornego oddania woli Bożej, była fundamentem jego głębokiej miłości do Boga i człowie­ka, która była światłem, natchnie­niem i mocą w trudnej posłudze przewodzenia Kościołowi w dobie znaczących przemian społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w Polsce i w Europie".

"Ta miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedno­ści, a nie rozłamu, zgody, a nie kon­frontacji, wspólnego budowania po­myślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne do­świadczenia Kościoła i Narodu" - za­znaczył papież.

Wyraził przekonanie, że kontynu­ując dzieło kardynała Stefana Wy­szyńskiego, w stałej łączności i du­chowej więzi z papieżem Janem Pawłem II, "z wielką rozwagą pod­chodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu poli­tycznym, społecznym i religijnym Polaków".

Benedykt XVI odnotował opty­mizm, z jakim prymas Glemp pa­trzył na nowe tysiąclecie, w które wprowadzał wiernych w Polsce.

"W ostatnim etapie życia był do­świadczony cierpieniem, które zno­sił z pogodą ducha" - przypomniał.

Papież zapewnił: "Osobiście bardzo ceniłem jego szczerą dobroć, prosto­tę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świe­cie. Takim pozostanie w mojej pa­mięci i modlitwie".

...

Tak w duchu świętego Józefa . Czyz moze byc lepsze porownanie . Lepszy wzor ??? :0)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:03, 25 Sty 2013    Temat postu:

Kard. Nycz apeluje o udział w pogrzebie prymasa Glempa

O udział w uro­czy­sto­ściach po­grze­bo­wych pry­ma­sa se­nio­ra kard. Jó­ze­fa Glem­pa za­ape­lo­wał me­tro­po­li­ta war­szaw­ski kard. Ka­zi­mierz Nycz w ko­mu­ni­ka­cie, który w nie­dzie­lę ma być od­czy­ta­ny w ko­ścio­łach ar­chi­die­ce­zji.

Kard. Nycz pod­kre­śla, że pry­mas Glemp "dziel­nie przyj­mo­wał i zno­sił cięż­ką cho­ro­bę". "Po­zo­sta­wił po sobie nie­za­tar­ty ślad po­słu­gi pa­ste­rza w pełni od­da­ne­go Bogu i Ko­ścio­ło­wi. Dzi­siaj le­piej po­tra­fi­my do­strzec, jak trud­ne Pan Bóg po­sta­wił przed nim za­da­nia i jak od­waż­nie ksiądz pry­mas po­tra­fił im spro­stać" - na­pi­sał hie­rar­cha.

"Go­rą­co za­pra­szam wszyst­kich do za­ma­ni­fe­sto­wa­nia na­szej wdzięcz­no­ści zmar­łe­mu ar­cy­pa­ste­rzo­wi" - dodał kard. Nycz.

Kard. Glemp zmarł w środę wie­czo­rem. Zgod­nie ze swą wolą zo­sta­nie po­cho­wa­ny w kryp­cie w pod­zie­miach war­szaw­skiej ar­chi­ka­te­dry św. Jana Chrzci­cie­la.

W so­bo­tę trum­na z cia­łem kard. Glem­pa od godz. 11 bę­dzie wy­sta­wio­na w ko­ście­le ss. Wi­zy­tek na Kra­kow­skim Przed­mie­ściu. W nie­dzie­lę rano trum­na zo­sta­nie prze­nie­sio­na do ko­ścio­ła św. Krzy­ża, tam od­bę­dzie się msza. Po po­łu­dniu za­pla­no­wa­no mszę św. ża­łob­ną, któ­rej bę­dzie prze­wod­ni­czył nun­cjusz apo­stol­ski w Pol­sce abp Ce­le­sti­no Mi­glio­re, a ho­mi­lię wy­gło­si prze­wod­ni­czą­cy Epi­sko­pa­tu abp Józef Mi­cha­lik.

W nie­dzie­lę po po­łu­dniu do ar­chi­ka­te­dry war­szaw­skiej wy­ru­szy kon­dukt ża­łob­ny z trum­ną z cia­łem kard. Glem­pa. Trum­na bę­dzie wy­sta­wio­na w ar­chi­ka­te­drze do po­nie­dział­ku .

>>>

Oczywiscie w miare moznosci badzmy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:14, 25 Sty 2013    Temat postu:

"Avvenire": kard. Glemp potrafił utrzymać jedność polskiego Kościoła
Zmarł kar­dy­nał Józef Glemp, fot. PAP/Paweł Kula

"Jedną z naj­więk­szych za­sług kar­dy­na­ła Jó­ze­fa Glem­pa, jaką uzna hi­sto­ria, było to, że po­tra­fił utrzy­mać jed­ność pol­skie­go Ko­ścio­ła" - na­pi­sał ka­to­lic­ki wło­ski dzien­nik “Avve­ni­re". Ga­ze­ta pod­kre­śla też, że "miał on rzad­ki dar po­ko­ry".

Autor wspo­mnie­nia, pu­bli­cy­sta Luigi Ge­ni­naz­zi, za­uwa­żył, że kar­dy­nał Glemp sam sie­bie na­zwał "małym pry­ma­sem" jako na­stęp­ca "au­ten­tycz­ne­go gi­gan­ta Ko­ścio­ła", jakim był kar­dy­nał Ste­fan Wy­szyń­ski.

"Józef Glemp miał rzad­ki dar po­ko­ry; cichy czło­wiek, który za nie­śmia­łym uśmie­chem krył wiel­ką siłę woli. Po­trze­bo­wał jej, by pro­wa­dzić Ko­ściół przez ponad dwie de­ka­dy, które cha­rak­te­ry­zo­wa­ły dwie bar­dzo różne, ale trud­ne fazy: pierw­szą pod cię­ża­rem ko­mu­ni­stycz­nej dyk­ta­tu­ry, drugą na­zna­czo­ną przez wy­buch se­ku­la­ry­za­cji wraz na­dej­ściem wol­no­ści" - za­uwa­żył pu­bli­cy­sta ga­ze­ty wło­skie­go epi­sko­pa­tu.

Przy­po­mniał, że to pry­mas Wy­szyń­ski tuż przed śmier­cią w 1981 roku za­su­ge­ro­wał Ja­no­wi Paw­ło­wi II, by jego na­stęp­cą mia­no­wał Jó­ze­fa Glem­pa. Dodał, że już kilka mie­się­cy póź­niej nowy pry­mas sta­nął przed naj­cięż­szą próbą, jaką było wpro­wa­dze­nie stanu wo­jen­ne­go. Ge­ni­naz­zi po­ło­żył na­cisk na to, że apel pry­ma­sa z 13 grud­nia 1981 r. do ro­da­ków, o uni­ka­nie wszel­kiej gwał­tow­nej re­ak­cji, zo­stał zin­ter­pre­to­wa­ny przez wielu jako "za­pro­sze­nie do ko­la­bo­ra­cji" i "znak ule­gło­ści".

"W rze­czy­wi­sto­ści jed­nak Glemp chciał unik­nąć roz­le­wu krwi i bra­to­bój­czej wojny" - oce­nił Ge­ni­naz­zi, który re­la­cjo­nu­je wy­da­rze­nia w Pol­sce od roku 1980.

Wło­ski dzien­ni­karz za­cy­to­wał frag­ment swej roz­mo­wy z kar­dy­na­łem Glem­pem z 1983 roku, gdy po­wie­dział on: "Dzia­ła­nie Ko­ścio­ła nie może zo­stać zre­du­ko­wa­ne do per­spek­ty­wy po­li­tycz­nej. Bro­ni­my praw praw­dy i spo­łe­czeń­stwa, które nie może być upo­ka­rza­ne, ale bro­ni­my ich bez ule­ga­nia uczu­cio­wo­ści, lecz usta­wia­jąc się w dłu­giej per­spek­ty­wie".

Te słowa autor wspo­mnie­nia od­czy­tał na­stę­pu­ją­co: kar­dy­nał Glemp "był prze­ko­na­ny, że So­li­dar­ność to już do­świad­cze­nie za­mknię­te i że trze­ba zna­leźć nowe drogi, w dia­lo­gu z wła­dza­mi ko­mu­ni­stycz­ny­mi". Za­zna­czył, że inne po­dej­ście miał Jan Paweł II, nie­zmor­do­wa­ny obroń­ca NSZZ So­li­dar­ność.

Na ła­mach "Avve­ni­re" za­uwa­żo­no, że pry­mas za­wsze ża­ło­wał, iż nie zdo­łał oca­lić przed śmier­cią księ­dza Je­rze­go Po­pie­łusz­ki, za­mor­do­wa­ne­go przez ofi­ce­rów SB w 1984 roku.

A prze­cież - na­pi­sał autor ar­ty­ku­łu - pry­mas chciał, aby ksiądz Po­pie­łusz­ko po­je­chał do Rzymu, "z dala od sie­pa­czy z War­sza­wy". "Ale młody ka­pe­lan So­li­dar­no­ści od­rzu­cił jego pro­po­zy­cję" - stwier­dził.

"Może dla­te­go sę­dzi­wy i chory pry­mas zgo­dził się za­grać sa­me­go sie­bie w fil­mie o Po­pie­łusz­ce w re­ży­se­rii (Ra­fa­ła) Wie­czyń­skie­go. To po­śmiert­ny hołd dla mę­czen­ni­ka So­li­dar­no­ści" - uważa Luigi Ge­ni­naz­zi.

Pi­sząc o Pol­sce po de­mo­kra­tycz­nych prze­mia­nach wy­mie­nił dwie wy­gra­ne jego zda­niem ba­ta­lie kar­dy­na­ła: walkę o pod­pi­sa­nie kon­kor­da­tu ze Sto­li­cą Apo­stol­ską i usta­wę o ochro­nie życia w fazie pre­na­tal­nej.

W dzien­ni­ku wło­skie­go epi­sko­pa­tu mowa też jest o tym, że pry­mas po­tę­piał "agre­sję śro­do­wisk ul­tra-kon­ser­wa­tyw­nych w Pol­sce". Jako przy­kład wska­za­no jego po­dej­ście do roz­gło­śni księ­dza Ta­de­usza Ry­dzy­ka. Kard. Glemp przy­znał mię­dzy in­ny­mi: "Nie po­do­ba mi się Radio Ma­ry­ja, kiedy mie­sza wiarę i po­li­tycz­ne za­an­ga­żo­wa­nie, lecz trze­ba uznać, że jest ono wy­ra­zi­cie­lem opi­nii wiel­kiej war­stwy spo­łe­czeń­stwa, kry­tycz­nej wobec fał­szy­wie po­stę­po­wej men­tal­no­ści".

>>>

Artykul raczej bez pojecia . Jacys ultra-konserwatysci ? A co to je ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:19, 25 Sty 2013    Temat postu:

Ostatnie słowa kard. Glempa: Polacy trzymajcie się razem

"Po­la­cy, trzy­maj­cie się razem" - tak brzmia­ły ostat­nie słowa kar­dy­na­ła Jó­ze­fa Glem­pa przed jego śmier­cią. Kar­dy­nał zmarł w środę w wieku 83 lat.

Jak po­wie­dział dla "Super Expres­su" brat kar­dy­na­ła Jó­ze­fa Glem­pa, Jan Glemp, kar­dy­nał "był przy­tom­ny, cho­ciaż mówił mało". - Sła­bym gło­sem wy­po­wia­dał krót­kie zda­nia. Czę­ściej po pro­stu kiwał głową. Wie­dział, że żegna się z tym świa­tem, że jak za­śnie, to już się nie obu­dzi - wspo­mi­na brat kar­dy­na­ła.

- Ży­czył nam wszyst­kie­go naj­lep­sze­go. A nam, wszyst­kim Po­la­kom, byśmy trzy­ma­li się razem - opo­wie­dział ta­blo­ido­wi Jan Glemp.

Po­wier­nik Ko­ścio­ła. Kar­dy­nał Józef Glemp - prze­czy­taj wię­cej

Pry­mas se­nior kard. Józef Glemp zmarł w środę wie­czo­rem w war­szaw­skim szpi­ta­lu. Miał 83 lata, cho­ro­wał na no­wo­twór płuc.

Kard. Glemp przez 23 lata (do 2004 r.) prze­wo­dził Kon­fe­ren­cji Epi­sko­pa­tu Pol­ski; za­stą­pił kard. Ste­fa­na Wy­szyń­skie­go, któ­re­go był se­kre­ta­rzem. Do 2009 r. peł­nił urząd pry­ma­sa Pol­ski. Kard. Glemp stał na czele Ko­ścio­ła w Pol­sce w cza­sie stanu wo­jen­ne­go, prze­mian ustro­jo­wych w 1989 r. oraz in­te­gra­cji z Unią Eu­ro­pej­ską.

Pry­mas se­nior przy­czy­nił się do or­ga­ni­za­cji piel­grzy­mek do na­sze­go kraju pa­pie­ży: Jana Pawła II i Be­ne­dyk­ta XVI. Roz­po­czął i pro­wa­dził dia­log z Ko­ścio­łem pra­wo­sław­nym w Rosji, któ­re­go efek­tem był wspól­ny do­ku­ment wzy­wa­ją­cy do po­jed­na­nia Po­la­ków i Ro­sjan. Epi­sko­pat Pol­ski pod prze­wod­nic­twem kard. Glem­pa pro­sił o wy­ba­cze­nie wszel­kie­go zła, jakie ze stro­ny Po­la­ków do­tknę­ło Żydów w Je­dwab­nem i in­nych miej­scach. Pry­mas se­nior za­ini­cjo­wał pro­ces be­aty­fi­ka­cyj­ny ks. Je­rze­go Po­pie­łusz­ki na szcze­blu ar­chi­die­ce­zji war­szaw­skiej.

W marcu ubie­głe­go roku kard. Glemp po­in­for­mo­wał, że prze­szedł ope­ra­cję płuca zwią­za­ną z usu­nię­ciem zmian no­wo­two­ro­wych. Pry­mas se­nior pod­kre­ślił, że stwier­dzo­no u niego zło­śli­wy na­rost na dol­nym pła­cie pra­we­go płuca. "Mia­łem wąt­pli­wo­ści, czy godzi się po­dej­mo­wać ope­ra­cję w moim po­de­szłym wieku. Le­ka­rze wąt­pli­wo­ści nie mieli" - na­pi­sał wtedy kard. Glemp.

"Nie mam nic do ukry­cia, a nawet mnie­mam, że po­da­nie szcze­gó­łów o kon­dy­cji fi­zycz­nej uła­twi skie­ro­wa­nie myśli do Dawcy życia i do Tej, którą na­zy­wa­my uzdro­wie­niem cho­rych" - dodał pry­mas se­nior.

Kar­dy­nał Józef Glemp nie żyje - czy­taj wię­cej w "Ty­go­dni­ku Po­wszech­nym"

Mimo cho­ro­by w ostat­nich mie­sią­cach kard. Glemp uczest­ni­czył w naj­waż­niej­szych uro­czy­sto­ściach ko­ściel­nych, nie uni­kał także kon­tak­tu z me­dia­mi, brał udział w w sierp­nio­wej wi­zy­cie pa­triar­chy Mo­skwy i całej Rusi Cy­ry­la I w War­sza­wie.

Ostat­nie lata życia pry­mas se­nior spę­dził w swo­jej re­zy­den­cji w war­szaw­skim Wi­la­no­wie. Kard. Glemp za­ini­cjo­wał tam bu­do­wę Świą­ty­ni Opatrz­no­ści Bożej, w któ­rej znaj­du­je się Pan­te­on Wiel­kich Po­la­ków. Pry­mas se­nior był ho­no­ro­wym oby­wa­te­lem War­sza­wy. W 2009 roku zo­stał od­zna­czo­ny Or­de­rem Orła Bia­łe­go.

>>>>

Tak . Te sztuczne klotnie to jedno wielkie oszustwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:31, 26 Sty 2013    Temat postu:

Trumna z ciałem prymasa Józefa Glempa wystawiona w kościele wizytek

Trumna z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa została w sobotę wystawiona w warszawskim kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Wierni będą mogli oddawać prymasowi hołd w tym kościele do godzin wieczornych.

W kościele są setki osób, które przyszły pożegnać prymasa Glempa i oddać mu hołd; wystawiono księgi kondolencyjne. W niedzielę - wpis w księgach będzie można złożyć w bazylice Świętego Krzyża, a w poniedziałek - w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.

W homilii wygłoszonej podczas mszy, którą odprawiono po godz. 11, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Tadeusz Pikus podkreślał, że prymas Glemp to wielka postać zasłużona dla kraju i Kościoła. Jak mówił, posługa prymasa przypadła na czas przemian zarówno w państwie, jak i w Kościele.

Bp Pikus zaznaczył, że kardynał Glemp jako swoje motto przyjął zawołanie: "Przez sprawiedliwość do miłości" i realizował je w swoim życiu. - Czasami był stanowczy, miał swoje zdanie, ale ja nie zauważyłem żeby walczył przeciwko komukolwiek. Walczył o człowieka, walczył przeciwko złu - mówił hierarcha. Dodał także, iż kardynał Glemp "był tytanem pracy, całkowicie oddany swojej posłudze, zawsze blisko ludzi".

Biskup ocenił też, że prymas wpisuje się w linię wiary i obyczajowości, którą realizowali Jan Paweł II i prymas kardynał Stefan Wyszyński.

Mszę koncelebrowało kilku biskupów i kilkudziesięciu księży. Obecni byli także klerycy z warszawskiego seminarium diecezjalnego (Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego) oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater. W kościele są także poczty sztandarowe i delegacje różnych instytucji i organizacji. Świątynia wypełniona jest wiernymi.

Trumna z ciałem prymasa będzie wystawiona w kościele wizytek do niedzielnego poranka. Następnie zostanie przeniesiona do kościoła Świętego Krzyża, gdzie w niedzielę o godz. 9 odbędzie się msza transmitowana w radiowej Jedynce.

Na godz. 16 w niedzielę zaplanowano kolejną mszę, w której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Msza będzie koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji warszawskiej, wezmą w niej udział biskupi.

Po tych uroczystościach wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W tym dniu o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa. TVP1 przeprowadzi transmisję z pogrzebu kard. Glempa.

W poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy.

Autokary, które przyjadą na pogrzeb, będą parkowały na Wisłostradzie (między ulicami Sanguszki a Nowym Zjazdem) od godziny 9. Konieczne jest umieszczenie białej kartki na przedniej szybie, aby ułatwić pracę służb porządkowych. Jeżeli z parafii lub diecezji przyjedzie więcej niż jeden autokar - powinny jechać w kolumnie. Kuria prosi o potwierdzenie przyjazdu przez wysłanie informacji faksem (22 53 17 214) lub e-mailem (sekretariat@mkw.pl).

O udział w uroczystościach pogrzebowych prymasa Glempa zaapelował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w komunikacie, który w niedzielę ma być odczytany w kościołach archidiecezji.

W weekend i poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście oraz Wisłostradzie wystąpią trudności w ruchu i parkowaniu w związku z uroczystościami. W niedzielę od godz. 17.30 zostanie wyłączone z ruchu Krakowskie Przedmieście od kościoła Świętego Krzyża do Starego Miasta.

W poniedziałek od godzin porannych będzie wyłączony z ruchu - z przeznaczeniem na parkowanie autokarów - jeden pas Wisłostrady (od strony Zamku Królewskiego) na odcinku pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że od soboty do poniedziałku włącznie, w przypadku braku przejezdności, autobusy linii 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 195, 222, 503 mogą być kierowane na najbliższe, równoległe, przejezdne ulice.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w poniedziałek w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

...

Tak to pozegnanie ziemskie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:36, 26 Sty 2013    Temat postu:

Kardynał Kazimierz Nycz: prymas Józef Glemp zawsze kierował się dobrem Ojczyzny

Józef Glemp zawsze kierował się dobrem Kościoła i Ojczyzny, a nie troską o własną karierę - tak o zmarłym prymasie mówił w Jedynce metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W sobotę rozpoczynają się uroczystości żałobne, które zakończą się w poniedziałek pogrzebem prymasa seniora.

Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że prymas Józef Glemp rozumiał, iż jest następcą cieszącego się ogromnym autorytetem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wybrał - jak się wyraził metropolita - "życie w jego blasku". Dodał, że prymas Glemp w 1981 roku zdawał sobie sprawę z nadchodzących przemian. Nie spodziewał się jednak, że będzie prowadził polski Kościół w okresie upadku komunizmu i budowy demokracji. Nycz przyznał, że było w tym czasie wiele trudnych momentów, z którymi prymas Glemp sobie poradził. Jak stwierdził, "była to roztropność, która jest jedną z kardynalnych cnót".

Metropolita warszawski przyznał, że prymas Glemp może być krytykowany za niektóre wypowiedzi w okresie stanu wojennego. Jego zdaniem obecnie ówcześni krytycy rozumieją, że to prymas miał wtedy rację.

Zdaniem kardynała Nycza, trudno odpowiedzieć na pytanie, czy postawa prymasa Glempa przyczyniła się do zmniejszenia liczby ofiar stanu wojennego. Metropolita warszawski podkreślił, że Kościół starał się bronić ludzi, a jednocześnie krok po kroku działać na rzecz przemian. Metropolita warszawski przypomniał, że prymas Glemp w 2000 roku przyznał, iż żałuje, że nie zdołał uratować księdza Jerzego Popiełuszki. Odegrał też dużą rolę w doprowadzeniu do jego beatyfikacji.

Kardynał Nycz podkreślił, że Kościół katolicki odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu w Polsce i innych krajach. Jego zdaniem, pogrzeb prymasa Glempa będzie dobrą okazją, aby o tym przypomnieć.

Mówiąc o okresie po 1989 roku, metropolita warszawski wyraził opinię, że prymas Glemp zdawał sobie sprawę, iż Kościół powinien nadal być z narodem. Musi jednak zrezygnować z nadzwyczajnej pozycji, jaką miał w czasach komunizmu. - Myślę, że szukanie takiej drogi udało się prymasowi mimo różnych trudności - powiedział. Dodał jednocześnie, że zmarły prymas-senior wierzył w Kościół, który jest dla wszystkich, także dla grzeszników.

Kardynał Nycz wyjaśnił, że uroczystości pogrzebowe prymasa seniora będą trwały trzy dni, aby mogli wziąć w nich udział wszyscy chętni, także spoza Warszawy. W sobotę trumna z ciałem kardynała Glempa zostanie wystawiona w kościele Wizytek. Prymas-senior zostanie pochowany pojutrze w archikatedrze warszawskiej.

....

Tak . To czlowiek troski o dobro .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:29, 26 Sty 2013    Temat postu:

Tłumy wiernych pożegnały prymasa Glempa

Tłumy ludzi przybyły do kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie od rana wystawiono trumnę z ciałem zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa. Przed kościołem - mimo siarczystego mrozu - oczekiwało wiele osób, by oddać ostatni hołd.

...

Ludzie przychodza choc mroz i mimo ze nikt nie urzadza histerii i spedu . Mysle ze tym bardziej to cenne ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:34, 27 Sty 2013    Temat postu:

Rozpoczęła się msza żałobna w intencji prymasa Glempa

O godzinie 9 warszawskiej bazylice Św. Krzyża rozpoczęła się msza żałobna w intencji zmarłego prymasa seniora kard. Józefa Glempa. Przewodniczy jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Trumnę z ciałem prymasa przewieziono do bazyliki rano z kościoła sióstr wizytek, gdzie była wystawiona przez całą sobotę, by wierni mogli oddać hołd zmarłemu. Poranna msza zgromadziła tłumy wiernych.

Wykonana z brązowego drewna trumna, ma prosty kształt. Na jej wieku przytwierdzono krucyfiks, położono otwartą Ewangelię oraz różaniec i ustawiono biało-złotą biskupią mitrę z wyhaftowanym złotą nicią napisem "CREDO" (wierzę - przyp. red.). Na przymocowanej do trumny złotej tabliczce napisano: "Józef kardynał Glemp, Arcybiskup-Metropolita Warszawski, Prymas Polski, ur. 18 grudnia 1929, zmarł 23 stycznia 2013".

Na godz. 16 zaplanowano kolejną mszę, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Msza będzie koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji warszawskiej, wezmą w niej udział biskupi polscy. Po tych uroczystościach wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W tym dniu o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa.

W poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w poniedziałek w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

...

Tak . Mszy bedzie oczywiscie wiecej .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:36, 27 Sty 2013    Temat postu:

Prymasa Glempa pożegna ponad 80 kardynałów i biskupów

Ponad 80 kardynałów i biskupów weźmie udział w poniedziałkowej mszy pogrzebowej prymasa Polski kard. Józefa Glempa, która odbę­dzie się w warszawskiej archikate­drze św. Jana Chrzciciela. Ciało pry­masa spocznie w archikatedralnej krypcie.

Mszy, która rozpocznie się w ponie­działek o godz. 11, będzie przewod­niczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Mszę będą konce­lebrować biskupi z Polski i z zagra­nicy oraz przedstawiciele ducho­wieństwa archidiecezji warszaw­skiej i innych diecezji.

Jak poinformował sekretarz metro­polity warszawskiego kard. Kazi­mierza Nycza, ks. Matteo Campa­gnaro, swoją obecność potwierdzili m.​in.: metropolita koloński kard. Jo­achim Meisner, metropolita Barcelo­ny kard. Lluis Martinez Sistach, ar­cybiskup Pragi i prymas Czech kard. Dominik Duka, prymas Wę­gier, metropolita Budapesztu kard. Péter Erdő, arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić oraz przewodni­czący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

W mszy pogrzebowej będą uczestni­czyli także przedstawiciele innych Kościołów, władz państwowych oraz różnych organizacji i instytu­cji.

Na godz. 16 w niedzielę zaplanowa­no mszę żałobną, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Micha­lik. Msza będzie koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji war­szawskiej, wezmą w niej udział bi­skupi polscy.

Po tych uroczystościach wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa do archikatedry war­szawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona w ar­chikatedrze do poniedziałku.

W poniedziałek, podczas uroczysto­ści pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy.

W niedzielę i poniedziałek na Kra­kowskim Przedmieściu, Starym Mie­ście oraz Wisłostradzie wystąpią trudności w ruchu i parkowaniu w związku z uroczystościami. W nie­dzielę od godz. 17.30 zostanie wyłą­czone z ruchu Krakowskie Przed­mieście od kościoła Świętego Krzy­ża do Starego Miasta.

W poniedziałek od godzin poran­nych będzie wyłączony z ruchu - z przeznaczeniem na parkowanie au­tokarów - jeden pas Wisłostrady (od strony Zamku Królewskiego) na odcinku pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Zarząd Transportu Miejskiego poin­formował, że od soboty do ponie­działku włącznie, w przypadku braku przejezdności, autobusy linii 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 195, 222, 503 mogą być kiero­wane na najbliższe, równoległe, przejezdne ulice.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczo­rem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w krypcie w podzie­miach warszawskiej archikatedry.

...

Wieksza uroczystosc jest zrozumiala .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:39, 27 Sty 2013    Temat postu:

Benedykt XVI o kardynale Józefie Glempie

Przygotowania do pogrzebu kardynała Józefa Glempa.

Benedykt XVI po­wiedział wiernym podczas spotka­nia w południe w Watykanie, że jed­noczy się z polskim Kościołem w modlitwie za zmarłego prymasa se­niora kardynała Józefa Glempa.

Zwracając się do Polaków po modli­twie Anioł Pański papież nawiązał do uroczystości pogrzebowych kar­dynała Glempa, trwających od sobo­ty w Warszawie.

Benedykt XVI powiedział po polsku: "Dziś jednoczę się z Kościołem w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i posługę zmarłego Kardy­nała Prymasa Józefa Glempa. Niech Pan wynagrodzi jego pasterski trud w swojej chwale! Wszystkim z serca błogosławię".

...

Tak . Pracowite zycie . Jak orka ziemi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:42, 27 Sty 2013    Temat postu:

Kard. Nycz: prymas Glemp służył mądrej jedności

Prymas senior kardynał Józef Glemp służył mądrej jedności, a nie upokarzającym podziałom - podkreślił w homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy żałobnej w warszawskiej bazylice Św. Krzyża w intencji zmarłego prymasa.

Metropolita wskazał, że prymas w imię miłości do Kościoła potrafił przyznać się do swoich błędów i przeprosić za nie oraz za grzechy Kościoła.

- To nie jest powszechna praktyka. Często zresztą był za to krytykowany, że za mało radykalny, że za bardzo pojednawczy, że niepotrzebnie przeprasza za grzechy Kościoła, czy słabości nas Polaków. Ale, czyż Jan Paweł II nie słyszał podobnych słów krytyki, zwłaszcza w roku jubileuszowym 2000 gdy przepraszał za grzechy i błędy Kościoła. Taka jest jednak natura Kościoła, taka jest nauka Ewangelii. Wiedział o tym błogosławiony Papież wiedział też o tym zmarły ksiądz prymas i dawał temu wyraz w konkretnych decyzjach, także wtedy gdy przepraszał i ubolewał, że nie udało mu się uratować życia księdza Jerzego Popiełuszki - mówił kard. Nycz do licznie zgromadzonych wiernych w bazylice Św. Krzyża, gdzie wystawiono trumnę z ciałem kard. Glempa.

Ten wymiar posługi księdza prymasa - jak powiedział kard. Nycz - podkreślił w pięknym telegramie na pogrzeb papież Benedykt XVI, gdy pisze: "Ta miłość Boga i Kościoła, troska o życie każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i narodu. Kontynuując dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z papieżem Janem Pawłem II z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków. Ufając Bożej Opatrzności patrzył z optymizmem w nowe tysiąclecie, w które dane mu było wprowadzić wspólnotę wiernych w Polsce".

Metropolita warszawski zaznaczył, że ta miłość kazała kard. Glempowi w duchu tej jedności i powszechności prowadzić sprawy Kościoła oraz Polski, w których jako prymas współuczestniczył. - Wiedział, że biskup musi być dla wszystkich pasterzem i przewodnikiem. Wiara i naturalne predyspozycje kazały mu łączyć a nie dzielić. Służyć mądrej jedności, a nie upokarzającym podziałom - mówił kard. Nycz.

Dodał, że prymas Glemp był człowiekiem niezwykle pokornym, ale w sprawach zasadniczych stanowczy, a nawet czasem uparty. - Kochał ludzi, kochał archidiecezję, kochał Warszawę i warszawiaków (...). Żył sprawami Kościoła, zawsze życzliwy, zawsze delikatny, zawsze gotowy podzielić się swoimi doświadczeniami, ale nigdy tym doświadczeniem i tymi radami się nie narzucał - mówił kard. Nycz. Przypomniał też, że kard. Glemp wielokrotnie bywał w Kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie odprawiał msze św. i głosił kazania przy różnych okazjach.

Trumnę z ciałem prymasa przewieziono do tej bazyliki rano z kościoła sióstr wizytek, gdzie była wystawiona przez całą sobotę, by wierni mogli oddać hołd zmarłemu. W porannej mszy uczestniczyły tłumy wiernych.

Wykonana z brązowego drewna trumna, ma prosty kształt. Na jej wieku przytwierdzono krucyfiks, położono otwartą Ewangelię oraz różaniec i ustawiono biało-złotą biskupią mitrę z wyhaftowanym złotą nicią napisem "CREDO" (wierzę - przyp. red.). Na przymocowanej do trumny złotej tabliczce napisano: "Józef kardynał Glemp, Arcybiskup-Metropolita Warszawski, Prymas Polski, ur. 18 grudnia 1929, zmarł 23 stycznia 2013".

Na godz. 16 zaplanowano kolejną mszę, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Msza będzie koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji warszawskiej. Po tych uroczystościach wyruszy kondukt żałobny do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona tam do poniedziałku. W tym dniu o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa.

W poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

....

Tak niechetnie mowimy o wlasnych bledach .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:45, 27 Sty 2013    Temat postu:

Rozpoczęła się msza żałobna przy trumnie prymasa Józefa Glempa

Biskupi, księża, zakonnicy i zakonnice oraz tłumy wiernych uczestniczą w żałobnej mszy świętej przy trumnie z ciałem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Uroczysta liturgia rozpoczęła się w niedzielę po południu w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Mszy przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Obecni są biskupi, m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek. Przed rozpoczęciem mszy nuncjusz odczytał telegram od papieża Benedykta XVI.

Po mszy wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. Wierni będą mogli do godz. 22 w niedzielę oddawać hołd prymasowi. W poniedziałek o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa.

W niedzielę rano trumna z ciałem prymasa została przeniesiona z kościoła wizytek do kościoła Świętego Krzyża, gdzie o godz. 9 odbyła się msza transmitowana w radiowej Jedynce.

....

Msza glowna !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:48, 27 Sty 2013    Temat postu:

Abp Michalik o kard. Glempie: Kościół i ojczyzna żegnają swego przewodnika

- Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem; jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafili­śmy wypowiedzieć - mówił abp Józef Michalik podczas mszy po­grzebowej prymasa seniora Józefa Glempa.

W homilii podczas tej liturgii za naj­ważniejsze przesłanie kard. Glem­pa abp Michalik uznał słowa wypo­wiedziane przez prymasa w pierw­szych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju - "aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi".

- I dzisiaj aktualne jest jego przesła­nie. Podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie sta­wiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Prze­stańcie znieważać krzyże i kościo­ły, szukać taniej popularności - mówił arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego homilię licznie zebrani w kościele Świętego Krzyża nagrodzili oklaska­mi.

- Świętej pamięci kardynał Glemp był przydatny ojczyźnie, kapłanom i ludowi właśnie dlatego, że był uczniem Chrystusa i służył ludziom całym sercem. Był człowiekiem głę­bokiej wiedzy i duchowej kultury. Miał doskonałą pamięć. Jako pasjo­nat wiedzy historycznej, umiał z hi­storii czerpać dystans do współcze­sności - mówił abp Michalik. - Pry­mas był sprawdzonym nauczycie­lem narodu, człowiekiem pokoju i przebaczenia. Nie obnosił się ze swymi sukcesami i doznanymi ra­nami. Był wielki - dodał.

Jak podkreślał, kard. Glempa cenili "bracia chrześcijanie ze wschod­nich kościołów", a także ludzie o in­nych poglądach, którzy szanowali go za otwartość i prawość charakte­ru. - Kierując się dobrem Kościoła i sprawy starał się nie wykluczać ze wspólnoty myślących inaczej. Był realizatorem nauczania Soboru Wa­tykańskiego II - ocenił przewodni­czący Episkopatu.

Zarazem arcybiskup przypomniał sprawę następcy kard. Glempa na stolicy archidiecezji warszawskiej (papież Benedykt XVI mianował na tę funkcję abp. Stanisława Wielgu­sa, który jednak ustąpił z urzędu podczas swego ingresu do archika­tedry warszawskiej, pod naciskiem oskarżeń o współpracę z SB). - Ksiądz kardynał prymas powie­dział wtedy znamienne słowa: "do­chodząc prawdy i sprawiedliwości nie wolno krzywdzić człowieka". Dokonał się tutaj sąd. Ale cóż to za sąd na podstawie jakichś świst­ków? My nie chcemy takich sądów" - przypomniał abp Michalik. W jego ocenie, to zdarzenie również było realizacją dewizy biskupiej pryma­sa - "Przez sprawiedliwość ku miło­ści"

Ponad 80 kardynałów i biskupów weźmie udział w poniedziałek w mszy pogrzebowej prymasa Polski kard. Józefa Glempa, która odbę­dzie się w warszawskiej archikate­drze św. Jana Chrzciciela. W uroczy­stościach będzie też uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski. Obecny ma być także marszałek Se­natu Bogdan Borusewicz. Ciało pry­masa spocznie w archikatedralnej krypcie.

....

Tak . Te walki sejmowe to osxustwo nie mowiac ze ohyda . Nie dajcie sie w nie wciagac . Badzcie rozsadni .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:22, 28 Sty 2013    Temat postu:

Tak Warszawa żegnała prymasa Polski kard. Józefa Glempa

Duchowni, wojsko, harcerze, strażacy, liczne poczty sztandarowe i tysiące wiernych przemierzyło Krakowskie Przedmieście, w ostatniej drodze za trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Czuwanie modlitewne przy trumnie z ciałem prymasa rozpoczęło się w archikatedrze po godz. 18; odprawiano tam msze św. Hołd kard. Glempowi oddawały tłumy wiernych. Proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd poinformował PAP, że czuwanie zakończyło się po godz. 23.

Do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście kondukt wyruszył po uroczystej liturgii odprawionej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w RP abp. Celestino Migliore w bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Mszę św. koncelebrowali z nim kardynałowie Kazimierz Nycz, Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko, a także abp Józef Michalik oraz kilkudziesięciu innych biskupów i księży.

- Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem; jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć - mówił abp Michalik w homilii podczas mszy żałobnej.

Za testament kard. Glempa abp Michalik uznał słowa wypowiedziane przez prymasa w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju - "aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi". - I dzisiaj aktualne jest jego przesłanie - podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie stawiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności - mówił arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego homilię licznie zebrani w kościele Świętego Krzyża nagrodzili oklaskami.

Jak podkreślał, kard. Glempa cenili "bracia chrześcijanie ze wschodnich kościołów", a także ludzie o innych poglądach, którzy szanowali go za otwartość i prawość charakteru. - Kierując się dobrem Kościoła i sprawy starał się nie wykluczać ze wspólnoty myślących inaczej. Był realizatorem nauczania Soboru Watykańskiego II - ocenił przewodniczący Episkopatu.

Po liturgii Traktem Królewskim przeszedł kondukt żałobny. Mimo trzaskającego mrozu trumnę z ciałem zmarłego prymasa w świetle pochodni odprowadzały setki duchownych: kardynałowie, biskupi, księża, członkowie męskich i żeńskich zakonów oraz zgromadzeń, a także tysiące wiernych idących w kondukcie i stojących wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na Placu Zamkowym. Zarówno gdy trumnę wynoszono z kościoła Świętego Krzyża, jak i wtedy, gdy księża wnosili ją na swych ramionach do archikatedry, rozbrzmiewały dzwony.

Trumna z ciałem kard. Glempa będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W niedzielę wieczorem zapowiedziano, że wierni będą mogli oddawać hołd prymasowi w niedzielę co najmniej do godz. 23, ale jeśli będą chętni także potem, katedra pozostanie otwarta. W poniedziałek o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa, po której trumna z ciałem prymasa spocznie w archikatedralnej krypcie.

Poniedziałkowej mszy pogrzebowej będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk z Gniezna. Mszę będą koncelebrować biskupi z Polski i z zagranicy oraz przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji warszawskiej i innych diecezji. Zapowiedziano obecność ponad 80 kardynałów i biskupów z Polski i innych krajów.

W mszy pogrzebowej będą uczestniczyli także przedstawiciele innych Kościołów, władz państwowych oraz różnych organizacji i instytucji. Wiadomo, że obecny ma być prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

W poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy. TVP1 przeprowadzi transmisję z pogrzebu.

Autokary, które przyjadą na pogrzeb, będą parkowały na Wisłostradzie (między ulicami Sanguszki a Nowym Zjazdem) od godziny 9. Konieczne jest umieszczenie białej kartki na przedniej szybie, aby ułatwić pracę służb porządkowych. Jeżeli z parafii lub diecezji przyjedzie więcej niż jeden autokar - powinny jechać w kolumnie.

Kuria prosi o potwierdzenie przyjazdu przez wysłanie informacji faksem (22 53 17 214) lub e-mailem (sekretariat@mkw.pl).

W poniedziałek od godzin porannych będzie wyłączony z ruchu - z przeznaczeniem na parkowanie autokarów - jeden pas Wisłostrady (od strony Zamku Królewskiego) na odcinku pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że do poniedziałku włącznie, w przypadku braku przejezdności, autobusy linii 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 195, 222, 503 mogą być kierowane na najbliższe, równoległe, przejezdne ulice.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

....

Tak bylo .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:24, 28 Sty 2013    Temat postu:

Abp Józef Kowalczyk: odchodzi ostatni z wielkich prymasów Polski

Czujemy dziś ból i smutek, bo odchodzi od nas człowiek wielkiego autorytetu i mądrości; ostatni z wielkich prymasów Polski - podkreślał prymas abp Józef Kowalczyk w homilii wygłoszonej podczas mszy pogrzebowej kard. Józefa Glempa.

Abp Kowalczyk ocenił, że prymas Glemp podejmował swoją posługę świadomy odpowiedzialności przed Bogiem, przed swoimi wielkimi poprzednikami, przed ludźmi i przyszłymi pokoleniami. Dodał, że ówczesna polska rzeczywistość była trudna i niepewna.

Jak mówił hierarcha, trudną próbą dla kard. Glempa było ogłoszenie przez komunistyczne władze stanu wojennego. - Prymas okazał się jednak człowiekiem pełnym wiary i nadziei, spokojnym, roztropnym. Ufał, że dobro, sprawiedliwość i wzajemne zrozumienie ostatecznie zwyciężą. (...) Przestrzegał, mimo braku zrozumienia i poparcia ze strony wielu ludzi i środowisk, przed bratobójczym rozlewem krwi. W trudnych dniach stanu wojennego i w latach 80. konsekwentnie podejmował wiele zabiegów, by mogły zapanować wzajemne porozumienie, przebaczenie i jedność. W tych swoich działaniach był bowiem wierny swojemu biskupiemu zawołaniu: "Caritati in iustitia" (Przez sprawiedliwość do miłości) - podkreślił abp Kowalczyk.

Jak powiedział hierarcha, wraz z odejściem kard. Glempa ze stanowiska przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, skończył się też okres wielkich prymasów Polski, którzy byli równocześnie przewodniczącymi KEP. Abp Kowalczyk dodał, że kard. Glemp został "następcą wielkiego Prymasa Tysiąclecia, gdy w rzymskim szpitalu ważyły się losy ciężko rannego w zamachu Jana Pawła II, a w kraju zniewolonym komunizmem odczuwało się rosnące napięcie". - Musiał się zmierzyć ze złem stanu wojennego, przeprowadzić Kościół przez niełatwy czas transformacji ustrojowej, a potem - nawet za cenę niezrozumienia i odrzucenia - odważnie nazywał dobro dobrem, a zło złem. Przypominał w ten sposób swoim rodakom, czym jest prawdziwa wolność i jak należy z niej korzystać - powiedział.

Abp Kowalczyk przypomniał, że kard. Glemp organizował pielgrzymki papieskie, opracował program duszpasterski przed jubileuszem 2000 r., odwiedzał środowiska polonijne w różnych krajach, zainicjował budowę świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

...

Dobry czlowiek .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:27, 28 Sty 2013    Temat postu:

Rosja: Patriarcha Cyryl pożegnał prymasa Glempa

Żegnając kardynała Józefa Glempa, patriarcha moskiewski i całej Rusi, Cyryl podkreślił wielki wkład, jaki zmarły prymas Polski wniósł w ustanowienie dobrych stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce.
Cyryl uczynił to w liście kondolencyjnym skierowanym na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika. Dokument opublikowała służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego.

"Ze szczerym smutkiem przyjąłem smutną wiadomość o odejściu z życia tego wybitnego hierarchy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, którego znałem od wielu lat" - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

"Kardynała Glempa cechowała twarda, niezachwiana wiara w Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego zwycięskie Zmartwychwstanie. Pomagała ona zmarłemu przezwyciężać ciężkie próby, które spadły na niego w latach II wojny światowej i w czasach komunistycznego reżimu" - wskazał Cyryl.

W ocenie patriarchy, to z imieniem zmarłego prymasa "w znacznej mierze związany jest wysoki autorytet Kościoła rzymskokatolickiego we współczesnym życiu polskiego społeczeństwa, którego duchowemu i kulturalnemu odrodzeniu kardynał Glemp poświęcił wszystkie swoje siły".

"Natchniony ideą jedności uczniów Chrystusa, kardynał Glemp wniósł wielki wkład w doprowadzenie do wzajemnego zrozumienia i rozwój dobrych stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce" - podkreślił.

Cyryl wyznał, że ciepło wspomina osobiste kontakty z kardynałem Glempem, w tym ostatnie spotkanie w czasie wizyty w Polsce w sierpniu 2012 roku.

"Proszę Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, Zwycięzcę śmierci, o spokój duszy zmarłego i pocieszenie dla wszystkich wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, którzy ponieśli ciężką stratę" - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Kardynał Glemp znany był z szacunku, z jakim odnosił się do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Szerokim echem odbiło się jego wystąpienie w imieniu całego Kościoła rzymskokatolickiego podczas międzynarodowych uroczystości w Moskwie w 1988 roku poświęconych 1000-leciu Chrztu Rusi.

To w dużej mierze zmarły prymas przygotował grunt do podpisania w sierpniu 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przez Cyryla i abp Michalika wspólnego przesłania dwóch Kościołów, wzywającego narody Rosji i Polski do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd.

Przed zeszłorocznym przyjazdem do Polski patriarcha Cyryl wyraził życzenie, aby kardynał Glemp był obecny na wszystkich spotkaniach oficjalnych w czasie jego wizyty.

...

Bardzo ciekawe !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:30, 28 Sty 2013    Temat postu:

Kard. Glemp w testamencie: żałuję za słowa pochopnej krytyki

Żałuję za słowa pochopnej krytyki, zaniedbania i słabości. Na tle moich ułomności wychodzą jaśniej wy­świadczone mi dobrodziejstwa - tymi słowami kończy się testament kardynała Józefa Glempa, który od­czytał w archikatedrze kard. Kazi­mierz Nycz.

Odczytany przez kardynała Nycza testament Józefa Glempa to doku­ment, w którym wyraża on wolę co do rozporządzenia swymi zasoba­mi (ta część nie została odczytana w archikatedrze - kard. Nycz mówił wcześniej, że w pierwszej kolejno­ści zapozna się z nią rodzina i współpracownicy zmarłego), a także dokonany przez samego kard. Glempa opis jego życia.

Zmarły dziękuje w nim swej rodzi­nie oraz nauczycielom. Stwierdza też, że na jego formację duchową największy wpływ mieli Prymas Ty­siąclecia, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, a także kard. Karol Woj­tyła - błogosławiony papież Jan Paweł II. "Żywię do nich ludzką i nadprzyrodzoną cześć" - napisał prymas Glemp.

"Gorąco przepraszam wszystkich braci i siostry za przykrości wyrzą­dzone brakiem należnej miłości. Nie zawsze potrafiłem docenić wy­siłki i poświęcenie wielu. Żałuję za słowa pochopnej krytyki, zaniedba­nia i słabości. Na tle moich ułomno­ści wychodzą jaśniej wyświadczo­ne mi dobrodziejstwa" - tymi słowa­mi kończy się odczytany przez kard. Nycza dokument.

"Taki był nasz ksiądz prymas. Jesz­cze raz wszystkim dziękuję i wypo­wiadam wielką prośbę do Boga: Panie Boże zapłać Księdzu Pryma­sowi za wszystko, kim był i za wszystko co swoim życiem pozosta­wił" - zakończył metropolita war­szawski.

Ciało prymasa Polski kard. Józefa Glempa spoczęło dziś w Krypcie Ar­cybiskupów Warszawskich w pod­ziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela. Wcześniej w świątyni odprawiono uroczystą mszę, która zakończyła trzydniowe uroczystości pogrzebowe.

....

Bardzo piekny testament . Zreszta testamentem jest cale zycie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:02, 29 Sty 2013    Temat postu:

"Fakt": Brat księdza Popiełuszki: nie mamy żalu do prymasa

Ta śmierć położyła się cieniem na jego prymasowskiej posłudze. - Był to także mój dramat - tak o męczeństwie i zamordowaniu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki mówił kardynał Józef Glemp. Dręczyło go, że nie ocalił księdza i prosił Boga o wybaczenie. Rodzina ks. Popiełuszki mówi, że nie żywiła nigdy do zmarłego Prymasa żadnych pretensji.

- Niech spoczywa w pokoju. Nie mamy żalu. Nigdy go nie mieliśmy - mówi brat księdza, Stanisław Popiełuszko o Prymasie Glempie. Z szacunkiem opowiada o kardynale: - Trzeba być zadowolonym, że prymas tak dużo zrobił dla Polski.

- Pozostaje na moim sumieniu jako ciężar to, że nie zdołałem ocalić życia ks. Popiełuszki, mimo podejmowanych w tym kierunku wysiłków. Niech mi to Bóg przebaczy, może taka była Jego święta wola - tak w przejmującym rachunku sumienia w Roku Jubileuszowym 2000 Prymas mówił o zamordowanym przez SB kapelanie Solidarności. Zdobył się na te słowa mimo, że różniło ich bardzo wiele.

Prymas - jak się później okazało, za wiedzą papieża Jana Pawła II - wzywał do spokoju po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Bał się, że dojdzie do rozlewu krwi, a polityczna działalność Popiełuszki się do tego przyczyni. Napominał go także, by uważał na siebie.

- Nie zostawię ludzi, którzy mnie potrzebują. Jestem gotowy na wszystko - odpowiadał ksiądz, którego Glemp chciał wysłać do Rzymu na studia. Popiełuszko nie chciał i Prymas uszanował jego wolę. Odmówił składania zeznań w procesie beatyfikacyjnym.

...

Jak juz mowilem nie chodzi o ochrone zycia za wszelka cene . Bo wtedy by nalezalo zakonczyc misje i przestac glosic Boga . To by dopiero byl dramat . Meczenstwo bylo planem Boga i samego ksiedza a nie ,,wina" . Meczennicy sa posiewem Ewangelii . Co widac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:40, 30 Sty 2013    Temat postu:

"Le Monde": kardynał Glemp nie godził się na utratę wpływów Kościoła

Kar­dy­nał Józef Glemp bu­dził w Pol­sce wiele kon­tro­wer­sji z uwagi na swoje ustęp­stwa wobec re­żi­mu ko­mu­ni­stycz­ne­go - oce­nił fran­cu­ski dzien­nik "Le Monde" w ar­ty­ku­le o zmar­łym hie­rar­sze. We­dług ga­ze­ty, po 1989 roku pry­mas nie za­ak­cep­to­wał zmniej­sza­nia się wpły­wów Ko­ścio­ła.

Opi­nio­twór­czy fran­cu­ski dzien­nik przy­po­mi­na, że w la­tach 80., w nie­zwy­kle trud­nej dla Pol­ski de­ka­dzie schył­ko­we­go ko­mu­ni­zmu, Glemp szu­kał dia­lo­gu z wła­dza­mi ko­mu­ni­stycz­ny­mi, kiedy opo­zy­cja była prze­śla­do­wa­na. "Dla jed­nych prze­bie­gły stra­teg, dla in­nych zbyt ugo­do­wo na­sta­wio­ny do re­żi­mu hie­rar­cha, kar­dy­nał Glemp ucie­le­śniał w dzie­dzi­nie war­to­ści kon­ser­wa­tyw­ne skrzy­dło Ko­ścio­ła" - pisze "Le Monde".

Dzien­nik zwra­ca uwagę, że zaraz po ogło­sze­niu stanu wo­jen­ne­go 13 grud­nia 1981 roku ar­cy­bi­skup Glemp, oba­wia­jąc się prze­le­wu krwi, ostrzegł wier­nych w ka­za­niu, by nie opie­ra­li się re­żi­mo­wi ko­mu­ni­stycz­ne­mu. Wy­po­wiedź tę - przy­po­mi­na ga­ze­ta - wy­ko­rzy­sta­ła na­tych­miast rzą­do­wa te­le­wi­zja.

We­dług "Le Monde" ugo­do­wa po­sta­wa pry­ma­sa Pol­ski w epoce stanu wo­jen­ne­go spra­wi­ła, że część opo­zy­cji so­li­dar­no­ścio­wej nada­ła mu iro­nicz­ny przy­do­mek "to­wa­rzysz Glemp". - Pod­czas gdy Jan Paweł II w Wa­ty­ka­nie dawał wy­raź­ne znaki wspar­cia dla "So­li­dar­no­ści", Glemp zda­wał się uwa­żać, że reżim ko­mu­ni­stycz­ny ma jesz­cze przed sobą długi żywot - ko­men­tu­je ga­ze­ta.

Po­wier­nik Ko­ścio­ła. Kar­dy­nał Józef Glemp - czy­taj wię­cej

Do­da­je ona, że z racji swo­jej po­jed­naw­czej po­sta­wy zmar­ły pry­mas miał trud­ne re­la­cje z księ­dzem Je­rzym Po­pie­łusz­ką, który na po­cząt­ku lat 80. był sym­bo­lem oporu czę­ści kleru wobec władz ko­mu­ni­stycz­nych. - Jed­nak po la­tach Józef Glemp przy­znał, że czuje się winny, że nie umiał go ochro­nić - za­zna­cza ga­ze­ta.

Zda­niem "Le Monde", bar­dzo wiele po­le­mik wy­wo­ły­wa­ły sto­sun­ki pol­skie­go hie­rar­chy ze spo­łecz­no­ścią ży­dow­ską. W tym kon­tek­ście ga­ze­ta przy­po­mi­na, że pry­mas sprze­ci­wiał się prze­nie­sie­niu klasz­to­ru kar­me­li­ta­nek z te­re­nu obozu Au­schwitz-Bir­ke­nau i ustą­pił do­pie­ro pod pre­sją Wa­ty­ka­nu w 1987 roku. Fran­cu­ska ga­ze­ta przy­wo­łu­je także kon­tro­wer­syj­ne prze­mó­wie­nie kar­dy­na­ła Glem­pa z 1989 roku, w któ­rym ostrzegł "ży­dow­skich przy­ja­ciół" przed uży­wa­niem w me­diach oręża "an­ty­po­lo­ni­zmu".

Po stro­nie za­sług Glem­pa "Le Monde" od­no­to­wu­je, że "wspie­rał pro­ces po­ko­jo­we­go przej­ścia w 1989 roku mię­dzy re­żi­mem ko­mu­ni­stycz­nym i opo­zy­cją" i że póź­niej "opo­wie­dział się za wej­ściem Pol­ski do Unii Eu­ro­pej­skiej, mimo swo­jej nie­uf­no­ści do kul­tu­ry la­ic­kiej, po­gań­skiej".

Zda­niem "Le Monde", w ostat­nich la­tach peł­nie­nia urzę­du pry­mas "da­rem­nie pró­bo­wał sprze­ci­wić się umac­nia­niu się Radia Ma­ry­ja, re­pre­zen­tu­ją­ce­go naj­bar­dziej re­ak­cyj­ną i kse­no­fo­bicz­ną frak­cję Ko­ścio­ła".

Fran­cu­ski dzien­nik uważa, że kar­dy­nał Glemp "nie czuł się kom­for­to­wo" w Pol­sce po upad­ku ko­mu­ni­zmu z uwagi na po­stę­pu­ją­cą se­ku­la­ry­za­cję spo­łe­czeń­stwa. - Naród pol­ski jest wciąż bar­dzo re­li­gij­ny, ale Ko­ściół nie ma już tego mo­ral­ne­go zna­cze­nia, które czy­ni­ło z niego głów­ne­go ak­to­ra de­ba­ty pu­blicz­nej w cza­sach ko­mu­ni­zmu. Kar­dy­nał Glemp nie mógł się z tym po­go­dzić - pod­su­mo­wu­je "Le Monde".

>>>

Dosc typowe podejscie do Kościoła ludzi ktorzy zajmuja sie partiami politycznymi . Ze Kościół ,,walczy o wplywy'' ...
A ze prymasowi chodzi o dobro czlowieka ze troszczyl sie aby bylo jak najmniej ofiar . Ze po prostu mogla nim kierowac MIŁOŚĆ nie taka serialowa to juz nie pojmujo ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:00, 03 Lut 2013    Temat postu:

"The Economist": Glemp reprezentował starą, prowincjonalną Polskę

Inteligentny i pojednawczy, pozostawał w cieniu dwóch bliskich mu gigantów. Tak zmarłego prymasa Józefa Glempa opisuje w nekrologu wpływowy brytyjski tygodnik "The Economist".

Glemp był oczytany i wykształcony, studiował prawo kościelne i świeckie. W trudnych czasach komunizmu próbował zadowolić obie strony konfliktu: generała Jaruzelskiego nie lubił, ale nazywał go "prawdziwym Polakiem". Z Solidarnością sympatyzował, ale wspomniał kiedyś, że organizacja ta jest pełna marksistów i karierowiczów - pisze "The Economist". Prymasa przytłaczały jednak postacie kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II.

Po upadku komunizmu walczył o krzyże w szkołach czy nierozdzielanie Kościoła od państwa, ale coraz bardziej świecki kraj raczej go ignorował. W pewnym sensie prymas Glemp reprezentował starą, prowincjonalną Polskę - konkluduje "The Economist".

....

Niezwykle prostacki artykul tabloidowy ukazujacy prymitywizm mediow . Trudno pisac o Kościele gdy samemu sie jest prymitywnym materialista . I w dodatku jak sie nie ma pojecia o Polsce . Polska jest dla was zbyt trudna . Nie do pojecia .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:46, 06 Mar 2013    Temat postu:

"Glemp. Pod okiem opatrzności", czyli dwie dekady rozmów z prymasem

W książce "Glemp. Pod okiem opatrzności", która właśnie trafia do księgarń, zebrano najważniejsze wywiady, jakich na przestrzeni 20 lat zmarły w styczniu tego roku prymas udzielił Stanisławowi Karnacewiczowi, dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej.

Autor książki współpracował z prymasem od początku swojej pracy w Polskiej Agencji Prasowej, czyli od 1990 roku. - Z czasem zostałem przez niego dostrzeżony, jako dziennikarz świeckiego medium. Kardynał Glemp udzielił mi kilkudziesięciu wywiadów i komentarzy. Ich tematyka dotyczyła bieżących wydarzeń kościelnych i społecznych. Prymas odpowiadał m.in. na pytania dotyczące sytuacji w Polsce w pierwszych latach III RP, pielgrzymek Jana Pawła II i Benedykta XVI, relacji Kościół-państwo, konkordatu, przepisów aborcyjnych, in vitro, kary śmierci, nauczania religii w szkołach, Unii Europejskiej - wspomina Karnacewicz. W książce "Glemp. Pod okiem opatrzności" zebrano większość z tych materiałów.

Urząd prymasa kard. Glemp objął w czasie, kiedy rodziła się Solidarność, już w pierwszym roku jego urzędowania ogłoszono stan wojenny. Jego wezwania o zachowanie spokoju i zaniechanie bratobójczej walki, wygłoszone 13 grudnia 1981 r. w warszawskim kościele Matki Boskiej Łaskawej, komunistyczna propaganda usiłowała wykorzystać do rozgłoszenia, że duchowny kolaboruje z władzą i określania go mianem "czerwonego prymasa". Po latach kard. Glemp podkreślał w wywiadzie z 2011 r., że Jan Paweł II rozumiał polską sytuację i uważał, że uspokojenie było lepszym wyjściem niż podniecanie nastrojów, bo to zakończyłoby się walką. "- Papież to rozumiał i aprobował postawę Episkopatu Polski w czasie stanu wojennego. Myśmy naprawdę chcieli wtedy ocalić naród polski przed rozlewem krwi - mówił prymas.

Prymas Glemp szczególnie przeżywał spekulacje niektórych mediów o rzekomym konflikcie pomiędzy nim a ks. Popiełuszką. W wywiadzie z lutego 2009 roku Glemp stawia sprawę jasno - żadnego konfliktu nie było. Zdradza, że i on sam i Episkopat zdawali sobie sprawę, że życie kapelana Solidarności jest zagrożone. Sposobem ratowania go miało być wysłanie księdza Jerzego na studia do Rzymu, ale ks. Popiełuszko tego nie chciał. - Nie mogłem mu rozkazać: "Wyjeżdżasz". On by to zrobił, ale wówczas ja byłbym współpracownikiem reżimu. I ksiądz Popiełuszko to rozumiał - mówił kard. Glemp.

W jubileuszowym dla Kościoła 2000 roku kardynał Glemp łamiącym się głosem mówił, że do dziś ma sobie za złe, że nie ustrzegł od śmierci księdza Popiełuszki, uważał to za swoją największą porażkę. W wywiadzie przed beatyfikacją kapelana Solidarności w 2010 roku kard. Glemp odniósł się do zarzutów, że wywierał naciski na ks. Jerzego, by ten więcej czasu poświęcał zwyczajnej pracy duszpasterskiej.

- Były to takie rozmowy, jakie prowadzi biskup z kapłanami, tzn. były bardzo przyjazne, ale i bywały z mojej strony domagające się, żeby nie wybijał się ponad innych. Posądzano go, że jest bardzo popularny i w tę popularność wierzy. I przypominałem mu o tym, co dla niego było bardzo przykre, co znalazło odzwierciedlenie w jego zapiskach. Ale z mojej strony była to przede wszystkim chęć ocalenia go, wyrwania go z tego trendu, który wynosił go wysoko, jednak z tego wysoka można było spaść - podkreślał. kard. Glemp. Dziś ks. Popiełuszko jest błogosławionym, a kard. Glemp dokonał otwarcia procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

W 2005 r. Katolicka Agencja Informacyjna ujawniła materiały z IPN, z których wynikało, że przez 15 lat (od 1964 do 1979) SB próbowała skłonić do współpracy ks. Glempa (nadano mu pseud. Glon). Uznano go nawet za kandydata na tajnego współpracownika. Z zemsty za odmowę współpracy władze PRL udaremniły w 1975 r. nominację Glempa na arcybiskupa wrocławskiego, a w 1977 - na arcybiskupa poznańskiego. Teczka ks. Glempa kończy się konkluzją, że nie nadaje się on na tajnego współpracownika. - Jestem przekonany, że lustracja jest potrzebna, chociaż będzie trudna i kosztowna - powiedział kardynał w 2005 roku.

Prymas Glemp patronował stronie solidarnościowej przy Okrągłym Stole. Po powołaniu pierwszego niekomunistycznego rządu dbał o obecność religii w życiu publicznym, to wtedy do szkół wróciły lekcje religii i podpisano konkordat ze Stolicą Apostolską. Kard. Glemp wielokrotnie opowiadał się za integracją europejską. Podczas uroczystości z okazji wejścia Polski do UE w 2004 r. zapewnił, że Kościół wspierał i będzie wspierał modlitwą "wysiłki umysłów i woli" związane z integracją.

- Dyskusja, która obecnie trwa nad przyszłym kształtem UE, jest bardzo ważna. I z niej na pewno coś się wyklaruje, jakaś właściwa droga do ulepszania tej organizacji - mówił kardynał w 2011 roku podkreślając, Kościół jest za tym, by tworzyć wspólną Europę, opartą na zasadach sprawiedliwości i prawdy.

W jednym z ostatnich wywiadów prymas Glemp powiedział oceniając rok 2011 w Polsce: "Bardzo bolesne jest wzajemne szkalowanie. Brak umiaru w słowach. Niechlubne popisy w środkach masowego przekazu. Nie umiemy spokojnie rozmawiać o istotnych problemach Polski. Bolesny jest również wzajemny gniew i uprzedzenia. Musimy skupić się na zasadach chrześcijańskich, które mają uniwersalny wymiar ogólnoludzki".

- Wspominam prymasa, jako człowieka otwartego na otaczający świat, serdecznego i bezpośredniego. To inny wizerunek niż ten, który mógłby wynikać z powszechnego postrzegania jego osoby, nieprawdaż? Nigdy nie budował muru pomiędzy sobą a rozmówcą. Po kilku latach znajomości poczułem, że kardynał Glemp obdarzył mnie zaufaniem, zaczął zwracać się do mnie używając zdrobniałej formy imienia "Staś" - wspomina Karnacewicz dodając, że kardynał Glemp w autoryzacji wywiadów nie zmieniał nigdy meritum swoich opinii, zawsze brał odpowiedzialność, za to, co publicznie powiedział.

Kardynał Józef Glemp zmarł w wieku 83 lat 23 stycznia tego roku. Książka "Glemp. Pod okiem opatrzności" ukazała się nakładem Press Club Polska pod patronatem Polskiej Agencji Prasowej.

>>>>

Ciekawa pozycja historyczna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:42, 24 Sty 2014    Temat postu:

Wystawa poświęcona osobie prymasa seniora kard. Glempa

Na wystawę poświęconą osobie prymasa kardynała Józefa Glempa zaprasza od niedzieli Muzeum w Łowiczu. Będzie można na niej zobaczyć m.in. zbiór osobistych przedmiotów należących do duchownego.

Jak informują pracownicy muzeum wystawa została zorganizowana w pierwszą rocznicę śmierci prymasa seniora. Przypominają, że kard. Glemp często odwiedzał Łowicz i okolice. Jest też Honorowym Obywatelem Łowicza. Obecny biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Dziuba przez wiele lat był jego osobistym sekretarzem i kierownikiem Sekretariatu Prymasa Polski.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. szaty liturgiczne prymasa seniora, jego maszynę do pisania, kielichy mszalne, porcelanowy serwis, pamiątkowe medale, książki, których autorem był kard. Glemp i książki o nim samym. Będą też liczne fotografie.

Ekspozycja czynna będzie do niedzieli 2 lutego.

Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł w 23 stycznia 2013 roku. Miał 83 lata. Zgodnie ze swą wolą, został pochowany Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.

Przyczynił się do organizacji pielgrzymek do naszego kraju papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rozpoczął i prowadził dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, którego efektem był wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan. Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Glempa prosił o wybaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach.

Prymas senior zainicjował proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu archidiecezji warszawskiej.

...

Tak to juz historia . Tak to leci .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy