Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Mazdaizm Zaratustry czyli Prawda.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 97557
Przeczytał: 37 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:04, 02 Sty 2019    Temat postu: Mazdaizm Zaratustry czyli Prawda.

Niezwykle waznym zagadnieniem jest religia dawnych ludow iranskich. Jest ona malo znana tymczasem znane sa jakies patologie typu grecka mitologia ktora jest satanizmem.
Zatem przedstawmy te religie.

Trudno nawet podac nazwe tej religii. Przyjela sie nazwa ,,zaratustranizm" ktora jednakze personalizuje religie tak jakby to byla kwestia jednego czlowieka. Raczej Mazdaizm. Z duzej bo Mazda to Bóg.

Nazwa Zaratustrianizmu wywodzi się od jej założyciela – Zaratustry. W historiografii trwa spór, kiedy ten reformator religijny miał żyć, z reguły podając przełom XI i X wieku p.n.e, choć zakres podawanych dat wacha się od VII do nawet XIV wieku p.n.e. Urodzić się miał gdzieś w północnym Iranie (Media lub Baktria)

Zoro Aster. Zoro zorza. Aster to gwiazda. Gwiazda błyszcząca?

Zaratustra miał być początkowo kapłanem Mazdaizmu – pierwotnej religii Irańczyków. Była to ‘klasyczna’, pogańska religia politeistyczna. Mazdaim posiadał swój panteon bóstw, jednak silną rolę odgrywał animizm i kult natury. Najbliżej spokrewniony był z religia hinduistyczną, czasami współdzielą cą bliźniaczą terminologię (Dewy, Ahury), czy pewne elementy systemu kastowego (np. dziedziczne kapłaństwo).

???? Bardzo watpliwe teorie. Niby skad wiadomo ze byla ,,klasycznie poganska"? Co to znaczy! Nazewnictwo nie swiadczy o podobienstwie! Owszem i jedni i drudzy to Ariowie wiec i jezyk ten sam kiedys. Jednak hinduizm to co innego!

Jako kapłan Mazdaizmu Zaratustra miał otrzymać w wieku 30 lat objawienie. Jaśniejąca istota doprowadziła go przed obliczę Ahura Mazdy, który zesłał na niego objawieniem prawdy i zasady nowej religii. Zaratustra stał się reformatorem religijnym, odrzucającym starych, perskich Bogów jako demony na rzecz nowej, monoteistycznej religii, w której cześć należy się jedynie Ahura Maździe – Panu Dobra i Mądrości.

!!! Bardzo ciekawe! Objawienia sa albo od Boga albo od demonow... Jakiego rodzaju bylo to objawienie?!

Nie będąc wysłuchany we własnej ojczyźnie schronienie i protektorat miał znaleźć w sąsiednim królestwie (wg. ustaleń historyków może chodzić o Chorezm), gdzie znalazł schronienie na dworze króla Wisztaspy, który przyjął religie Zaratustry i ustanowił ją religią państwową.

... Wygnali go! Czyli nie bardzo chcieli tego objawienia ale znalazl inny kraj ktory przyjal go z otwartymi rekoma!

Na dworze króla Wisztaspy Zaratustra, zrezygnowawszy z zaszczytów miał zacząć spisywać świętą księgę Zaratustrian – Awestę. Umrzeć miał zanurzywszy się w wodach jeziora Kasaoja (dzisiejszy Sistan).

... Pewnie legenda z tym zanurzeniem. Moze po smierci jego cialo pochowali po prostu w jeziorze.

Historia
Nie wiadomo, ile z powyższej wersji wydarzeń jest prawdą, przyjmuje się, że prorok i reformator religijny jakim miał być Zaratustra jednak faktycznie istniał. Mamy też pośrednie źródła o rozprzestrzenianiu się zreformowanego Mazdaizmu na terenie Iranu już z VII wieku p.n.e. Gdy Cyrus Wielki z dynastii Achmenidów pokonał Medów w bitwie pod Pasargadami i zjednoczył ziemię dzisiejszego Iranu, tworząc Imperium Perskie, Zaratustrianizm został ogłoszony w nim religią panującą.

!!!! Cyrus Wielki oglosil te religie panujaca! Bardzo ciekawe! Czy tak wielki wladca mogl wyniesc byle co? Nie! Ale przeczytajmy jakie byly zasady!


Faravahar - symbol Ahura Mazdy

Wierzenia
Awesta
Głównym źródłem wiary Zaratustrian była ich święta księga – Awesta. Najstarsze jej fragmenty spisywać miał sam Zaratustra, później zaś jego dzieło było kontynuowane przez kolejnych natchnionych pisarzy i towarzyszyło Persom przez całe pokolenia, rozwijając się wraz z ich kolejnymi Imperiami. W wyniku najpierw podboju macedońskiego, później zaś arabskiego większość, tej jednej z najważniejszych w historii świętych ksiąg uległa zniszczeniu. Dzisiaj dysponujemy jedynie skromnymi zachowanymi fragmentami (w tym najstarszą część Awesty – Gastami – Zoroastriańskim odpowiednikiem Księgi Psalmów). To one są głównym źródłem wiedzy dla rekonstruowania pełnej teologii zaratustriańskiej.

... Swieta ksiega nazywa sie A westa. West czyli wieść od wiedzy. Czyli po prostu Wiedza!
Najstarsze czesci sa najwazniejsze i sa to tzw. gaty - gatki - gadki po prostu! Czyli mowy! Brzmi po naszemu bo to nasi krewniacy czyli Ariowie.

Ahura Mazda
Określiłem wcześniej Zaratustrianizm jako religię monoteistyczną. Faktycznie więcej czczony jest jedeny Bóg – Ahura Mazda - Pan mądrości, dobra, światłości prawdy, jedyny i transcendentalny, stwórca świata i wszelkiego stworzenia.

!!!! Kogo to nam przypomina?!! A hura Mazda.
hura = góra mazda = mądr ość zniklo u nas zet.
Najwyższa Mądrość


Ahura Mazda posiada swoich siedmiu „posłanników”, będących też Jego obrazami lub hipostazami, które traktowane tez mogą być jako przedstawienie cnót, do których dążyć powinni wyznawcy Ahura Mazdy lub też jako łaski którymi ten obdarza swoich wyznawców. Zwani są Amszaspandami (lub Amesza Spenta) i są to kolejno:

!!!! A msza spenta! Msza Święta?! Jakim sposobem to sie zgadza!
Przeanalizujmy etymologie. Spenta czyli święty wiadomo. Co znaczy Msza?

słowo to pojawia się w formule kończącej celebrację (rozesłanie wiernych): Ite, Missa est , czyli Idźcie, ofiara spełniona;
modlitwy wysyłane ku Bogu ( missae ), składanie Bogu ofiary;
specjalna czynność wykonywana przez osobę posłaną (być może latynizacja hebrajskiego missah ).

!!!! Dokladnie! Misja! Miec misje! Czyli zadanie! A misje ktos daje! Czyli posyla na misje!
Poslancy zatem.
7 ŚWIĘTYCH POSŁAŃCÓW BOGA!!!
Skad my to znamy?

Tobiasza 12,15 Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański».

!!!! Dokladnie 7 Achaniołów!

1. Spenta Mainju - najważniejsza z nich - Święty Duch. Czyli zgadujemy Michał. Maind mysl np. angielskie mind. U nas myśl znacznie przeksztalcone slowo. Michał znaczy ,,kto jak Bóg" czyli jest on najwierniejszym obrazem Boga - Ducha Świętego.
2. Wohu Manah - Dobra Myśl;
3. Asza Wahiszta - Najlepsza Prawość; Sprawiedliwość
4. Armaiti - Święte Oddanie;
5. Chszatra Wairja - Panowanie nad pożądaniem; (Panowanie woli Bożej_;
6. Haurwatat - Zdrowie (Doskonałość); Zgaduje ze Rafał bo jego imie to Bóg uzdrawia.
7. Ameretat - Długie Życie (Nieśmiertelność).

I ktorys z nich to Gabriel.
.

Ahura Mazda posiada też na swoich usługach zastępy Jazata (aniołów) oraz Frawaszi (duchów opiekuńczych) wspomagających go w walce ze złem i strzegących jego wyznawców. Najważniejszym z nich był Mitra, czuwający na dotrzymywaniem wierności, ale też patron wojowników.

... Serafini - Jazata Herubini - Frawaszi! Aniolowie Stróże!!!

-----

Zaprzeczeniem, przeciwieństwem Ahura Mazdy jest Angra Mainju (Zły Duch), zwany później też Arymanem. Nie jest swojego rodzaju "antybogiem", jest emanacją sił chaosu, zła i zniszczenia. Angra Mainju toczy z Bogiem nieustającą walkę o świat.

Angra to moze angielskie angry gniewny zly a manju to mysl czyli duch bo niematerialny.

Podobnie jak Ahura Mazda, także Angra Mainju posiada na swoich usługach zastępy złych duchów: Drudży i Dew

... Dewy nasze dziwy angielskie devil a pewnie i debil i diabel tez od tego.

Stworzenie Świata
Ahura Mazda stworzył świat i wszystkie stworzenia w tym człowieka ciągu 7 dni.
!!!! 7 dni!

Stworzony przez niego świat był idealny, mądry i sprawiedliwy. Na koniec aktu stworzenia Ahura Mazda stworzył ogień i „puścił świat w ruch”.

.. Zapewne ogien jest symbolem życia

Jego wysiłki zostały jednak zniweczone przez Angra Mainju który postanowił zepsuć dzieło stworzenia. W czysty i uporządkowany świat wprowadził on nieczystość i chaos. Ziemia została zbrukana przez pustynię, światłość przez ciemność, ogień przez dym, życie przez śmierć, człowiek zaś przez grzech.

!!! Dokladnie jak w Biblii!

Mesjanizm i Eschatologia
Od tego momentu świat stał się areną walki pomiędzy Ahura Mazdą i Angra Mainju. Wszyscy żyjący ludzie są uczestnikami tej walki i według własnej, wolnej woli decydują po której stronie staną.

!!!! Dokladnie!

Albo ulegną podstępom Angra Mainju i zejdą na ścieżkę zła, albo pozostaną wierni Ahura Maździe i będą przestrzegać jego praw.

!!! Dokladnie!

Okres ten trwać będzie aż do wielkiej i ostatecznej bitwy pomiędzy siłami dobra a zastępami Angra Mainju.

!!! Armaggedon!

Siły sprawiedliwych w tej ostatecznej konfrontacji będą prowadzone przez Saoszjanta, mesjasza, zrodzonego z Dziewicy.

!!!! Dziewicy! Sziiant ( dlugie i) to Święty. Natomiast Sao jest zbyt krotkie. Słowo? Chrystus to Słowo.

Po zwycięstwie dobra nastąpi Sąd Ostateczny, źli zostaną strąceni do piekła, zaś dobrzy zmartwychwstaną ciałami, a po nim Ahura Mazda przywróci doskonały porządek świata i nastanie Królestwo Boże na Ziemi.

!!!! Szok! To jest wyklad wiary Kościoła!
Okazuje sie ze objawienie Zoroastra jest prawdą! Bylo od Boga!

Praktyki
Czystość
Centralnym punktem moralnych przykazań Zaratustrianizmu jest czystość. Każdy wyznawca Ahura Mazdy w swoim życiu zobowiązany jest do jej przestrzegania. Analogicznie odstępstwa od zasad, spychające ludzi na drogę Angra Mainju zwane tutaj są zbrukaniem.

... Chodzi o grzech oczywiscie.

W dziedzinie moralnej Zaratustrianie utrzymać mogę czystość przez przestrzeganie dość uniwersalnych zasad moralnych. Pracowitość, miłosierdzie, prawdomówność to główne przykazania moralne Zaratustrian. Podobnie jak w większości systemów religijnych Zaratustrianie nie powinni być obłudni, kraść, mordować, znęcać się nad innymi itd. Itd. Bardzo duży nacisk kładziono na kwestię pracowitości – nędza ekonomiczna wg. Zaratustrian była zawsze efektem nędzy moralnej i ludzkiego lenistwa. A to właśnie praca i idący za nią ład społeczny oraz postęp cywilizacyjny były główną drogą do zapanowania na świecie ładu i porządku tak znienawidzonego przez Angra Mainju.

!!!! Szok! Nauka spoleczna Kościoła!

Zasady moralne wobec bliźnich nie obowiązywały jedynie współwyznawców, ale wszystkich ludzi a także… zwierzęta. I tak np. za znęcanie się fizycznym nad zwierzęciem albo nieuzasadnionym zabiciem go obowiązywały srogie kary od chłosty po karę śmierci.

!!!! Etyka obowiazuje wobec wszystkich ludzi!

Czystość należało zachować przez przestrzeganie określonych norm dietetycznych (zbliżonych do żydowskiego pojęcia koszerności), dotyczących ubioru czy sfery seksualnej.

!!! Podobienstwo do Izraela z Biblii.

Wraz z reformą Zaratustry do dawniej poligamicznego Mazdaizmu wprowadzono silnie podkreślaną monogamię. Surowo potępiano zarówno kontakty seksualne przed jak i poza małżeńskie.

!!!! Niebywale! Etyka Kościoła!

Wszystkie grzechy przeciwko naturze, zwłaszcza homoseksualizm były przykładnie karane.

!!!! Jaka wysoka etyka szok!

Zawarcie ślubu oraz sprowadzenie na świat potomstwa były jednymi z ważniejszych obowiązków zaratustrian na ziemi. Co wyróżnia Zaratustrianizm to stosunkowo niewielkie bariery dla małżonków. Silnie ograniczenia występowały tylko w stosunku do małżeństw z innowiercami. Pełną aprobatą natomiast cieszyły się zarówno małżeństwa pomiędzy osobami z różnych warstw społecznych (tutaj traktowane jako pewnego rodzaju czyn miłosierdzia godny pochwały) jak i bardzo szkodliwe z punktu widzenia genetycznego małżeństwa z bliskimi krewnymi (nawet najbliższym kuzynostwem).

!!!! Rownosc spoleczna!


Kult Ognia
Zaratustrianie czasami nazywani są czcicielami ognia. Jest to określenie nie tylko nieprawdziwe jak i krzywdzące dla tak rozwiniętej teologicznie religii.

!!!! Okreslenie stosowane przez poganskich tępaków nic nie rozumiejacych!

Ale faktycznie ogień i jego symbolika są dla zaratustrian bardzo istotne. Ogień jest najczystszym tworem Ahura Mazdy, jedynym którego nie udało się zepsuć Angra Mainju. Choć dodał do niego dym, to ten nigdy nie łączy się z samym płomieniem, który zawsze pozostaje „czysty”. Ogień więc jest symbolem stworzenia, potęgi Ahura Mazdy oraz tak istotnej dla Zaratustrian czystości.

!!! Symbol czystosci! To symbol a nie bostwo! Bóg objawia sie w Biblii jako plonacy krzak!

Ognie są centralnym punktem świątyń zaratustrian oraz ich obrzędów. Jednym z głównych obowiązków kapłanów Zaratustrianizmu jest podtrzymywanie świątynnych – świętych ogni, aby płonęły one nieprzerwanie. Najstarsze święte płomienie płona nieprzerwanie od wieków.

Pochówek
Czysty jest nie tylko ogień, ale też i ziemia. Czymś, co mogłoby ją zbrukać jest ciało zmarłej osoby. Dzisiaj co prawda zartustrianie chowają swoich bliskich w ziemi, ale w specjalnych betonowych katakumbach tak aby ich ciała nie stykały się nigdy z ziemią. Zostali oni jednak zmuszeni do tego odpowiednimi przepisami prawa wprowadzonymi dopiero w XX wieku za Mohammada Rezy Pahlawiego.

Pierwotnie zmarłych wynoszono na specjalne, oddalone od miasta wieże, zwane Wieżami Milczenia, gdzie ciała stawały się pokarmem drapieżnych ptaków i sepów. Z tego też powodu Sęp był jednym z cieszących się największym szacunkiem zwierząt.

... To juz zwyczaje lokalne.

Zaratustrianizm a Chrześcijaństwo

Dzisiaj mocno zapomniany Zaratustiranizm miał wielki wpływ na kształtowanie się innych wielkich systemów monoteistycznych. Niektóre pojęcia takie jak np. Mesjanizm, Zmartwychwstanie Ciałami, koncepcja Sądu Ostatecznego pojawiają się w Judaizmie dopiero w okresie tzw. „Judaizmu Drugiej Świątyni”, a więc po powrocie z niewoli babilońskiej. Niewoli z której Żydów uwolnił Cyrus Wielki, król Perski, wielki czciciel Ahura Mazdy. Wielu badaczy uważa, że są to koncepcje zaczerpnięte wprost z Zaratustrianizmu. Z Judaizmu zaś przedostały się do Islamu i Chrześcijaństwa.

... Bledy uczonych. Ten sam Bóg objawial TO SAMO. Izrael pod wplywem Persow dojrzal do pewnych pojec ktore sa PRAWDZIWE! Chrześcijaństwo pochodzi od Jezusa nie z Persji. Zatem nieprawda jest pochodzenie perskie. W roku 25 Persowie juz od setek lat nie byli wladcami Izaela. Po prostu prawda przekazana Persom nie mogla byc inna niz ta przekazana Izraelowi! Bo prawda jest jedna.

Okazuje sie zatem ze odkrywamy RELIGIĘ PRAWDZIWĄ! To nie jest poganstwo! Zaden tez islam ani nawet protestantyzm! Persowie po prostu glosili prawde o Bogu! Na takim poziomie na jakim potrafili! Nie mozna zatem tej religii odrzucac bo odrzuca sie prawde!
A co ciekawsze to nasi krewniacy! Ariowie! Nasi przodkowie i Persowie to kiedys byl jeden lud! Słowianie a wsrod nich Polacy do ktorych w 966 dotarla pelnia Prawdy! Nie ma juz i nie bedzie wiecej niz to co ma powierzone w depozyt od Boga Kościół.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 97557
Przeczytał: 37 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:55, 06 Sty 2019    Temat postu:

Dzis magiczny dzień zatem przytoczmy tekst glowny:

Mt 2, 1-12
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».

Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».

Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.


I wszystko staje sie jasne! Kim byli magowie? Nie nie rzucali kulami ognia i innymi pociskami! Byli kaplanami Ahura Mazdy! Najwyższej Mądrości! Zgodnie z objawieniem Zoroastra czekali ma Mesjasza - Saoszjanta! Widocznie tez pojawil sie u nich aniol i oznajmil ze Szoszjant narodzil sie z Dziewicy w Izraelu i gwiazda wskaze im droge! Zatem pojechali. Nie sadze aby chodzilo o sama gwiazde. Ze zobaczyli gwiazde i juz pojechali. To byloby dziwne.

Nie bylo w tym jak widac nic dziwnego bo jako kaplani przeciez znali bardzo dobrze pisma Zoroastra. Zreszta tez GWIAZDY!

ALBO!!! TERAZ PRZYSZLA MI MYSL! Skoro Zoroaster to Gwiazda błyszcząca to moze oni mowia o nim! Gwiazda błyszcząca Mesjasza! Czyli to tez znaczy ze Zoroaster poprzez swoja nauke wskazal im Mesjasza!

Gwiazda nie oznacza tu zatem jakiejs astronomii! Tylko osobe najwazniejsza w Mazdaizmie.

Jasnym teraz sie staje ze gdy ujrzeli Maryję z Dzieckiem padli na twarz! Bo tak naucza
Zoroaster! To nie byli jacys z przypadku tylko przedstawiciele religii ktora moze juz 1000 lat bo nie wiadomo kiedy zyl Zoroaster oczekiwala Mesjasza. Zatem bylo to ukoronowanie ich religii!
Jezusowi poklon oddaja pasterze jako Izrael.
Oraz oddaja magowie przedstawiciele Mazdaizmu.
Dwie pradziwe religie tego czasu.
Bardzo logiczne!
Nie ma zadnych Grekow Rzymian Hindusow bo to poganie a ich religie byly falszem! Ich dopiero trzeba nawracac! Oni musza porzucic poganstwo i przyjac prawde! Izrael i uczniowie Zaratustry nie! Oni maja WYPELNIC SWOJE PRAWDZIWE RELIGIE!

Magowie oczywiscie uznaja tez od tego czasu liczy sie tylko Mesjasz! Skonczyla sie rola ich religii! Dalszym ciagiem Mazdaizmu jest to co zrobi Mesjasz. Zatem Kościół jest dalszym ciagiem tego o czym nauczal Zoroaster! Nie ma jakichs dwu drog co oczywista! Jest tylko jedna. Jezus.

Bardzo ciekawe rzeczy mi wyszly!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 97557
Przeczytał: 37 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:14, 06 Sty 2020    Temat postu:

Kolejne magiczne swieta!

Warto sprostowac bledne interpretacje.
Pojawila sie taka ze oto ,ubarani w czary' okultysci przybyli do Dziecięcia aby wyznac swoje grzechy.
Absurd! To nie byli czarownicy tylko magowie ktorzy byli kaplanami Ahura Mazdy! Czyli Jedynego Boga! Tego samego bo skoro Jeden to zawsze Ten!
Tylko ze nie znali prawdy o Nim.
Ewidentnie jest tu ukazanie ludzi sprawiedliwych!
I taka jest wymowa.
Ludzie mieli takie religie jaki ich poziom moralny. O ile Hindusi Grecy i tym podobni zdegenerowali sie. Upadli nisko w zezwierzecenie to Persowie stali najwyzej! Dlatego ich religia tak bardzo jest podobna do Prawdziwej! Jednak i ona podlegala degeneracji. Zgodnie z zasade entropii zreszta.
...
Bóg moze zreszta dotrzec do sprawiedliwego w najbardziej zdegenerowanej religii co w niczym nie podwyzsza jej wartosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy