Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
1 maja dzień jeden na tysiąclecie!
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:30, 30 Mar 2011    Temat postu:

Benedykt XVI wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczął w Wielkim Poście rekolekcje wielkopostne. W tym roku mają one wyjątkowy charakter: są duchowym przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja.

Papież wysłuchał 17 rozważań francuskiego zakonnika ojca Francois-Marie Lethela, których temat brzmi: "Światło Chrystusa w sercu Kościoła - Jan Paweł II i teologia świętych".

Karol Wojtyła jest bohaterem watykańskich rekolekcji dokładnie 35 lat po tym, gdy sam, jako kardynał metropolita krakowski, na dwa i pół roku przed wyborem na konklawe głosił je przed papieżem Pawłem VI.

Temat pierwszej, niedzielnej medytacji francuskiego karmelity to: "Beatyfikacja Jana Pawła II w świetle Chrystusa zmartwychwstałego".

W poniedziałek o. Lethel mówić będzie o encyklice Jana Pawła II "Fides et Ratio" i o liście apostolskim "Novo Millennio Ineunte", wydanym na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Kolejne rozważania dedykowane będą mottu papieża Polaka "Totus Tuus" oraz maryjnemu wątkowi w jego życiu. Francuski teolog będzie też mówić o "splendorze miłości, wiary i nadziei" w życiu Jana Pawła II oraz przedstawi postaci świętych i błogosławionych, wśród nich wielu kobiet, wyniesionych przez niego na ołtarze.

- Musimy przygotować się duchowo do tej beatyfikacji, która będzie ogromną łaską dla Kościoła - powiedział ojciec Francois-Marie Lethel przed rozpoczęciem rekolekcji.

Na ich czas do soboty zawieszone zostały wszystkie papieskie audiencje włącznie ze środową audiencją generalną.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:34, 30 Mar 2011    Temat postu:

Profil Jana Pawła II na portalach Facebook i YouTube został zainaugurowany w związku z beatyfikacją 1 maja. To inicjatywa watykańskich mediów w porozumieniu z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu.

W nocie wydanej z tej okazji przez watykańskie biuro prasowe podkreślono, że jest to element przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych polskiego papieża, a do jego realizacji wykorzystano bogate zasoby archiwum między innymi Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

Na stronach [link widoczny dla zalogowanych] i www.youtube.com/user/giovannipaoloii będą pojawiać się sukcesywnie kolejne nagrania filmowe oraz wypowiedzi polskiego papieża w różnych językach i w różnych sytuacjach, a także najświeższe informacje dotyczące samej beatyfikacji.

Jako swój cel Watykan wskazał możliwie najszersze rozpowszechnienie tej inicjatywy.

>>>>>

Brawo !!! Dobry pomysl!!!

>>>>

Dwa miasteczka namiotowe na beatyfikację Jana Pawła II

Dla pielgrzymów przybywających 1 maja do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II zorganizowane zostaną dwa miasteczka namiotowe, w rejonie portów Fiumicino i Civitavecchia koło Wiecznego Miasta - takie są ustalenia przygotowań prowadzonych przez region Lacjum.

Zapowiedziano, że nad bezpieczeństwem ludzi oraz organizacją uroczystości czuwać będzie ponad 2 tysiące wolontariuszy z Obrony Cywilnej. Będą stacjonować od 30 kwietnia zarówno w samym mieście, jak i na drogach dojazdowych.

Wielki kemping w Civitavecchia z 500 miejscami przeznaczony będzie przede wszystkim dla pielgrzymów z Hiszpanii, którzy przypłyną do Włoch statkami i promami. Pół tysiąca miejsc będzie też w miasteczku namiotowym w bliżej położonym Rzymu porcie Fiumicino. Zostanie tam również urządzony szpital polowy.

Gdyby okazało się, że potrzeba więcej miejsc noclegowych dla pielgrzymów, do użytku oddany zostanie też teren na rzymskich peryferiach między miejscowościami Anagni i Colleferro.

Miasteczka namiotowe będą otwarte od 28 kwietnia do 3 maja. Jak wyjaśniły władze Lacjum, jest to ukłon w stronę wiernych z Polski, którzy mogą zatrzymać się w Rzymie na dłużej ze względu na dzień wolny z okazji Święta 3 maja.

W co najmniej pięciu punktach Rzymu zostaną urządzone punkty bezpłatnej dystrybucji lokalnych produktów z Lacjum dla pielgrzymów. To rezultat współpracy z regionalnym wydziałem do spraw rolnictwa.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:17, 09 Kwi 2011    Temat postu:

,,Kanonizacja Jana Pawła II też będzie szybka"

Proces kanonizacyjny będzie następnym krokiem po beatyfikacji polskiego papieża 1 maja.

W wypowiedzi dla Ansy kardynał Amato przypomniał, że do ogłoszenia Jana Pawła II świętym również potrzeba następnego przypadku cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu.

- Mamy z całego świata sygnały o wielkich łaskach. Teraz zadaniem biura postulatora jest wybrać, przeanalizować i zobaczyć, z pomocą specjalistów, lekarzy i naukowców, który z cudów może zostać wzięty pod uwagę jako możliwe uzdrowienie po to, by można było kontynuować postępowanie - wyjaśnił kardynał Angelo Amato.

Mówiąc o konieczności przestrzegania wszystkich wymaganych procedur prefekt Kongregacji zauważył: "Proces beatyfikacyjny, choć miał uprzywilejowaną ścieżkę, został przeprowadzony z ogromną uwagą i proceduralną skrupulatnością także dlatego, że z powodu wielkiego medialnego nacisku nie można było tego dokonać w sposób powierzchowny, lecz dostosowany do osobowości przyszłego błogosławionego".

- Jasne jest, że proces, któremu Benedykt XVI nadał uprzywilejowaną ścieżkę, nie oczekując w kolejce innych spraw, postępował zgodnie ze wszystkimi etapami, krok po kroku. To zaś znaczy, że proces przebiegał bardzo starannie, ale również bardzo szybko. Lecz szybki nie znaczy pospieszny i powierzchowny, ale z wielkim proceduralnym profesjonalizmem - podkreślił hierarcha.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder, który będzie, jak się przypuszcza, również pełnił tę funkcję w procesie kanonizacyjnym, zaapelował już w lutym do wiernych, by przekazywali mu informacje o nowych możliwych cudach, potrzebnych do kanonizacji polskiego papieża.

W przesłaniu, zamieszczonym na oficjalnej stronie, poświęconej beatyfikacji, ksiądz Oder oświadczył: "Nie zapominajmy, że beatyfikacja jest tylko etapem procesu, w oczekiwaniu na wielki dzień, w którym Kościół będzie mógł, po uznaniu następnego cudu przypisanego Janowi Pawłowi II, wynieść go do chwały świętego".

- Dlatego zachęcam do intensywnej modlitwy i do tego, by zawiadomić postulatora, który czuwa wciąż nad tym, o wszystkich sygnałach, jakie mogą zostać przypisane wstawiennictwu Jana Pawła II jako przypadki otrzymanej łaski - oświadczył polski ksiądz w przesłaniu do wiernych.

Już 14 stycznia, gdy wyznaczono na 1 maja termin beatyfikacji papieża, ksiądz Sławomir Oder powiedział, że od momentu zakończenia procesu beatyfikacyjnego można zacząć czekać na cud, wymagany do następnego kroku, jakim będzie kanonizacja.

Pytany zaś o to, kiedy mógłby rozpocząć się proces kanonizacyjny Jana Pawła II, odpowiedział wówczas: "Zgodnie z praktyką i tradycją Kościoła dla dokonania kolejnego kroku potrzeby jest kolejny cud, a więc jedyne, co mogę powiedzieć to to, aby modlić się i czuwać, aby ten cud dokonał się jak najprędzej".

- Po uznaniu cudu i opublikowaniu dekretu następny cud liczy się już do następnego etapu - wyjaśnił ks. Oder w dniu, gdy Benedykt XVI uznał cud do beatyfikacji papieża Polaka.

Święto Jana Pawła II znajdzie się w kalendarzu

Dlaczego akurat 22 października został wyznaczony na wspomnienie papieża Polaka? Otóż tego dnia w 1978 r. Jan Paweł II odprawił mszę św. inaugurującą pontyfikat.

Jak wyjaśniał bp Szlaga, zazwyczaj wspomina się błogosławionych i świętych w „dniu ich narodzin dla nieba". Jednak, gdyby dzień śmierci papieża - 2 kwietnia ustanowić świętem, często zbiegałby się z Wielkim Postem. Odrzucono również propozycję daty wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października) ze względu na wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.

>>>>

Robi sie gesto od wielkich swietych polskich ! Brak miejsca w kalendarzu ! To dobrze :O))) Trzeba rownomiernie rozlozyc daty a jak zajdzie koni8ecznosc powtarzania to i dobrze ! Im wiecej swietych tym lepiej ! A sa ich w niebie miliony z Polski :O)))

I prosze jakie dziela kobiety wyszywaja ! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 1:17, 11 Kwi 2011    Temat postu:

Po 12 latach ponownie usłyszymy Jana Pawła II

12 lat po słynnej płycie "Abba Pater" z głosem Jana Pawła II, ukazał się we Włoszech i w innych krajach album "Tu es Christus" z nowymi kompozycjami, towarzyszącymi modlitwom, homiliom i przemówieniom polskiego papieża.

Na płycie znajduje się dziewięć utworów z głosem Jana Pawła II oraz utwory w wykonaniu Andrei Bocellego i Placido Domingo.

Projekt ten, wyjaśniono, jest hołdem w związku z beatyfikacją papieża 1 maja, a jednocześnie przypomnieniem jego przesłania, kierowanego do wszystkich ludzi, niezależnie od wyznawanej religii, kultury i rasy.

"Tu Es Christus" to dzieło włoskiego księdza Giulio Neroniego oraz Vincenta Messiny, twórców płyty "Abba Pater". Autorami kompozycji są Stefano Mainetti, Simon Boswell i Nando Bonini. Nagrań dokonano w Rzymie i w Toskanii, w Londynie i w Nowym Jorku.

- Kiedy Jan Paweł II przemawiał, jego głos docierał do nas i poruszał nasze sumienia - powiedział o tej płycie Andrea Bocelli, cytowany przez Ansę. Dodał: - Był niewątpliwie człowiekiem, w którym dar wiary jaśniał w sposób całkowicie wyjątkowy.

- Spotkania z Janem Pawłem II były najbardziej wzruszającymi i najpiękniejszymi doświadczeniami w moim życiu - wyznał Placido Domingo.

- Był człowiekiem wielu kontrastów, zwyczajnym w ludzkich kontaktach, o nadzwyczajnej inteligencji, pokornym wobec Boga i pełnym przekonania, kiedy grzmiał przeciwko złu ludzi, stanowczym w obronie zasad Kościoła i otwartym wobec innych religii. Był człowiekiem, który bardzo cierpiał, ale jego cierpienia czyniły go jeszcze bardziej łagodnym i wyrozumiałym wobec cierpienia innych - podkreślił Domingo.

>>>>>

Kolejna ciekawa inicjatywa... Tutaj przedstawiajac te kolejne pomysly trzeba wyjasnic ze liczy sie intencja a nie efekt... To znaczy jesli ktos robic cos nawet spektakularnego na pokaz to nie ma to porownania z jakims prostym gestem ALE SZCZERYM ! To jest swietosc ! A wiec tu juz nie da sie nic ,,zakombinowac'' i omamic lud ... W niebie wszystko jest jasne ! Zadne nieszczere spektakle im nie zamaca w glowach ! Tam wiecej jest warta wiazanka szczerze zlozonych polnych kwiatow niz zloto i diamenty ale nieszczerze i an pokaz dla wlasnej chwaly zlozone ! Na szczescie ! :O)))

[imghttp://i.wp.pl/a/f/jpeg/26211/jan_pawel_ii_beatyfikacja_555_afp.jpeg[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:05, 11 Kwi 2011    Temat postu:

Całą noc będą mogli czuwać przed trumną papieża

Po beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja bazylika świętego Piotra będzie otwarta także w nocy, aby wierni mogli oddać hołd przed wystawioną trumną ze szczątkami papieża - zapowiedział archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA kardynał Comastri wyjaśnił, że trumna, wystawiona w Ołtarzu Konfesji bazyliki, będzie przykryta białą tkaniną. - Tak długo, jak będą przybywać wierni, bazylika będzie otwarta - zapewnił hierarcha.

Nieznane zdjęcie papieża ukaże się podczas beatyfikacji

Niepublikowane wcześniej zdjęcie Jana Pawła II zrobione w 1989 roku zostanie odsłonięte na fasadzie bazyliki świętego Piotra w chwili beatyfikacji polskiego papieża 1 maja - poinformowały źródła zbliżone do organizatorów uroczystości.

Fotografia została wykonana w Rzymie.

Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy beatyfikacyjnej lub kanonizacyjnej na fasadzie bazyliki watykańskiej zawiesza się portret kandydata na ołtarze, który zostaje uroczyście odsłonięty po wygłoszeniu formuły o wpisaniu w poczet świętych lub błogosławionych.

Właśnie w tym momencie wierni zobaczą zupełnie nieznane zdjęcie portretowe, przedstawiające Jana Pawła II, gdy miał 69 lat.

W ostatnich latach w Watykanie zmieniono technikę wykonywania portretów świętych i błogosławionych na te uroczyste msze. Podczas gdy wcześniej były one malowane, obecnie na tkaninie drukuje się zdjęcie kandydata na ołtarze lub - w przypadku osoby żyjącej w odległych wiekach - reprodukcję obrazu.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:28, 13 Kwi 2011    Temat postu:

Od 29 kwietnia do 1 maja rano zostanie podniesiona płyta nagrobna Jana Pawła II w Grotach Watykańskich, a trumna zostanie ustawiona przy grobie św. Piotra - zapowiedziano w Watykanie podczas konferencji na temat organizacji uroczystości beatyfikacyjnych papieża 1 maja.

Strona kościelna powtórzyła wcześniejsze prognozy, według których w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II weźmie udział ok. 300 tys. ludzi.

W niedzielę 1 maja rano, przed mszą beatyfikacyjną, trumna zostanie przeniesiona do bazyliki i ustawiona przed Ołtarzem Konfesji. Trumna nie zostanie otwarta, nie będzie widać ciała Jana Pawła II.

Po mszy beatyfikacyjnej od popołudnia wierni będą mogli oddawać hołd nowemu błogosławionemu, a bazylika będzie otwarta także w nocy.

Podczas mszy beatyfikacyjnej pod przewodnictwem Benedykta XVI oficjalne delegacje zajmą miejsca po prawej stronie Placu św. Piotra.

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini powiedział, że beatyfikacja powinna być "mocnym przesłaniem dla Kościoła i dla świata".

Czuwanie dzień przed beatyfikacją

W przeddzień beatyfikacji (30 kwietnia) na terenie Circus Maximus o godz. 21 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Będzie składać się z dwóch części. Pierwsza będzie "celebracją wspomnień słów i gestów Jana Pawła II". W jej trakcie uczestnicy czuwania wysłuchają trzech świadectw: zakonnicy Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie uznano za cud przypisywany wstawiennictwu papieża, a także kardynała Stanisława Dziwisza i byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa. Na zakończenie tej części ceremonii zabrzmi pieśń "Totus tuus", skomponowana na 50. rocznicę święceń Karola Wojtyły.

W części drugiej czuwania modlitewnego dzięki telemostowi Circus Maximus połączy się z pięcioma sanktuariami maryjnymi, które odwiedził papież Polak: z Łagiewnikami, Kawekamo-Bugando w Tanzanii, Harissą w Libanie, Guadalupe w Meksyku i z Fatimą. Pod koniec tej części wierni wysłuchają modlitwy oraz błogosławieństwa papieża Benedykta XVI. W czuwaniu udział weźmie także udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wciąż są miejsca noclegowe w Rzymie

Mszę beatyfikacyjną 1 maja na Placu świętego Piotra, rozpoczynającą się o godzinie 10, poprzedzi o 9 modlitwa nawiązująca do kultu Miłosierdzia Bożego, wprowadzonego przez świętą Faustyną Kowalską. Modlitwę zakończy pieśń "Jezu ufam Tobie".

Ksiądz Caesar Atuire z biura pielgrzymkowego diecezji rzymskiej Opera Romana Pellegrinaggi powiedział, że wciąż są miejsca noclegowe w Rzymie i w okolicach i że ich nie zabraknie. Wystosował zaproszenie dla wszystkich wiernych. Nawiązując do prasowych doniesień o podniesieniu przez niektórych hotelarzy cen w związku z napływem pielgrzymów, zauważył, że wielu właścicieli hoteli podpisało deklarację zobowiązując się, że nie podniosą taryf w tym okresie. Zapowiedział, że wiernym będzie rozdawana woda oraz żywność i udzielana wszelka niezbędna pomoc.

14 telebimów w rejonie Placu św. Piotra

W rejonie Placu świętego Piotra i prowadzącej do Watykanu alei ustawionych zostanie 14 telebimów. Ogromnym ułatwieniem dla uczestników czuwania 30 kwietnia, jak i beatyfikacji będzie rozszerzona oferta komunikacji miejskiej. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja kursować będzie w Rzymie metro.

Uroczystości, towarzyszące beatyfikacji Jana Pawła II zakończy 2 maja o godzinie 10.30 msza dziękczynna na Placu świętego Piotra, którą odprawi watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Oprawę muzyczną zapewni chór diecezji rzymskiej, chór z Warszawy oraz orkiestry z Wadowic - zapowiedziano na konferencji prasowej w Watykanie.

Uroczystości beatyfikacyjne będą mogli śledzić na całym świecie użytkownicy internetu dzięki specjalnym serwisom i profilom w portalach Facebook i Twitter, a także na specjalnym portalu Pope2You, uruchomionym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.

>>>>>

A wiec ludzie dobrej woli robia wszystko aby ta beatyfikacja jak najwiecej pomogla ludziom w ich duszach... PO TO SA W KONCU BEATYFIKACJE ! :O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:59, 14 Kwi 2011    Temat postu:

Wikariat Rzymu i Obrona Cywilna pomogą wiernym w czasie beatyfikacji

Opiekę nad setkami tysięcy pielgrzymów przybywających na beatyfikację Jana Pawła II powierzono wikariatowi Rzymu oraz włoskiej Obronie Cywilnej - to kolejne ustalenia przygotowań do uroczystości na przełomie kwietnia i maja w Wiecznym Mieście.

Plan zapewnienia przez siły porządkowe bezpieczeństwa wiernym z całego świata zostanie szczegółowo opracowany podczas wtorkowej narady komitetu ds. porządku publicznego przy rzymskiej prefekturze.

W czwartek poinformowano, że w strefie położonej najbliżej Placu świętego Piotra pomocy pielgrzymom będą udzielać ochotnicy wikariatu Rzymu, a w innych częściach miasta - włoska Obrona Cywilna. Będzie rozdawana woda, a w wielu miejscach będą stać karetki i punkty medyczne.

Specjalnej pomocy mają udzielić włoscy operatorzy telefonii komórkowej w związku ze spodziewanymi trudnościami w łączności w najbardziej zatłoczonych miejscach w czasie uroczystości beatyfikacyjnych. Dlatego ustawione zostaną punkty informacyjne włoskich firm telefonicznych, gdzie będzie można uzyskać wskazówki oraz skorzystać z telefonu w pilnych sprawach.



Strzeżona fotografia Jana Pawła II

Znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka jest autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - informuje "Dziennik Polski".

Na fotografii beatyfikacyjnej, którą drukuje się na specjalnej tkaninie, zobaczymy błogosławiącego wiernych papieża Jana Pawła II w wieku 69 lat. Zdjęcie wykonał Grzegorz Gałązka, mieszkający w Rzymie znany fotograf papieża-Polaka.

Na razie fotografia, którą wybrał i zatwierdził Wikariat Rzymu, jest strzeżona. Grzegorz Gałązka także nie może zdradzić, w jakich okolicznościach została wykonana. Przez organizatorów beatyfikacji został zobowiązany do milczenia. Zdjęcie jest obecnie poddawane obróbce technicznej (dotyczy ona tła zdjęcia) przez grafików Wydawnictwa Michalineum z Marek pod Warszawą, z którym od lat współpracuje Grzegorz Gałązka.

Zdjęcie Grzegorz Gałązki figurować będzie na wszystkich oficjalnych plakatach i drukach związanych z uroczystościami beatyfikacyjnymi. Można będzie je oglądać również na okolicznościowym medalach i świętych obrazkach, a także na znaczkach, które w rekordowym nakładzie 12 milionów egzemplarzy wyda poczta włoska.

Zdjęcie pielgrzymi obecni na Placu św. Piotra 1 maja i wierni z całego świata za pośrednictwem mediów, będą mogli zobaczyć w dniu beatyfikacji.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:17, 16 Kwi 2011    Temat postu:

40 tys. zdjęć na Wielkim Portrecie Jana Pawła II

40 tys. zdjęć nadesłano do Wielkiego Portretu Jana Pawła II. 1 maja zostanie on odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Mozaika ta będzie odzwierciedleniem portretu beatyfikacyjnego, który tego dnia zawiśnie na frontonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Wielkie zainteresowanie

- Zebraliśmy już prawie 40 tysięcy zdjęć. Już z nich możemy - jak z mozaiki - stworzyć portret naszego papieża. Ale liczymy, że zdjęć będzie dużo więcej. Zdjęcia wysyłane są za pośrednictwem strony [link widoczny dla zalogowanych] oraz MMS-ami - mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej.

Inicjatywa powstania Wielkiego Portretu spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem. Polska jednoczy się, tak jak to miało miejsce w czasie papieskich pielgrzymek. Swoje fotografie ślą ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Zdjęcia, które do nas trafiły, są przeróżne. Są legitymacyjne "główki", ale też zabawne zdjęcia wakacyjne albo rodzinne, wielopokoleniowe.

Znani na Wielkim Portrecie

Do Wielkiego Portretu Jana Pawła II włącza się wiele znanych osób, w tym ludzie kultury, sztuki. Na portrecie odnaleźliśmy zdjęcie aktora, Tadeusza Chudeckiego. Zapytany dlaczego, chce uczestniczyć w naszej akcji, odpowiedział: - To, że jesteśmy pokoleniem JP2 to wielki znak od Boga. Nie otrzymało go pokolenie przed nami ani po nas. Wspominam te lata pielgrzymek, kiedy "doganiało" się Papieża na niebie, jadąc pociągiem patrzyło w górę, by zobaczyć czy już przeleciał jego helikopter - mówi.

- Pamiętam dzień wyboru na Stolicę Apostolską, a potem liczne z nim spotkania: w Castel Gandolfo, na audiencji w Bazylice św. Piotra, w Kościele św. Krzyża, podczas pielgrzymek w różnych miejscach Polski. Teraz też często patrzę w niebo i z Nim rozmawiam. Proszę o pomoc i głęboko wierzę, że teraz jest z nami, jeszcze bardziej niż kiedyś. Ale żal tych cudownych chwil i czasu z Nim spędzonego. Niech zostanie uwieńczony i trwa w nas jako zobowiązująca chluba pokolenia JP - wspomina Tadeusz Chudecki.

Pomóż babci i dziadkowi wysłać zdjęcie

- Wiele osób starszych telefonuje do Centrum podkreślając, że nie radzą sobie ze współczesnymi zdobyczami techniki. Dlatego chcielibyśmy poprosić o to, by młodzi pomogli dziadkowi lub babci wysłać zdjęcie, by również oni mogli znaleźć się na tym wielkim wspólnym portrecie Polaków - mówi Piotr Gaweł.

Jak powstaje Wielki Portret?

Praca nad stworzeniem Wielkiego Portretu Jana Pawła II przebiega w dwóch etapach. Zdjęcia zebrane do 18 kwietnia utworzą portret, który zostanie wydrukowany i zawieszony na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego odsłonięcie nastąpi w dniu beatyfikacji Papieża Polaka, 1 maja. Wydruk tego niezwykłego portretu wykona firma RR Donnelley Document Solutions, jedna z największych i najnowocześniejszych drukarni w Europie.

- Jesteśmy zaszczyceni możliwością udziału w tak wielkim wydarzeniu - mówi Małgorzata Czarnota, przedstawicielka firmy. - Wydruk Wielkiego Portretu wykonany zostanie na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru (tzw. mesh) z odpowiednią perforacją, którego rozmiar będzie wynosił 55x26 metrów. Przy takim rozwiązaniu grafika osiągnie wagę nawet do 600 kg. Wydruk wykonamy w rozdzielczości 1080 dpi, aby każde, nawet najmniejsze zdjęcie było czytelne.

W związku z tym, iż obramowanie, które służy do naciągania grafiki rozlokowane będzie po trzech bokach, obciążenie dolne zostanie zrealizowane na bazie betonowych bloczków, których łączna waga osiągnie pięć ton. Obciążenie posłuży również do mocowania białej kurtyny, która do momentu beatyfikacji będzie zasłaniała Wielki Portret. Instalacja obramowania ma rozpocząć się już w tym tygodniu,

Ty też możesz być na portrecie

Ostateczna wersja Wielkiego Portretu, złożona ze wszystkich nadesłanych zdjęć, będzie dostępna także w wersji elektronicznej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Swoją fotografię będzie można zlokalizować poprzez wpisanie imienia, nazwiska i numeru telefonu. Przypominamy, że aby stać się częścią Wielkiego Portretu, trzeba najpierw wysłać SMS o treści "P" jak "Portret" na numer 72551 (2 zł netto), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony [link widoczny dla zalogowanych] lub MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów).

Dochód z przesłanych SMS-ów zostanie przeznaczony w całości na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - nowoczesne, narracyjne muzeum, które będzie świadectwem historii Polski oraz dramatycznych losów życia tych dwóch wielkich Polaków.

Obchody uroczystości beatyfikacyjnych przed Świątynią Opatrzności Bożej Wielki Portret Jana Pawła II jest jednym z punktów obchodów beatyfikacyjnych przed Świątynią Opatrzności Bożej. O godz. 9.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Jareckiego. Następnie na telebimach, będzie można śledzić uroczystości z Watykanu. Po ich zakończeniu z placu Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wyruszy historyczny papa mobile z 1979 r. z symbolicznymi żółto-białymi kwiatami.

Tego dnia na telebimach będą emitowane filmy dokumentalne poświęcone Janowi Pawłowi II. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzy również namiot prezentujący projekt muzeum oraz Panteon Wielkich Polaków.

Miasteczko papieskie

Zostanie też otwarte papieskie miasteczko dla dzieci. Na najmłodszych czeka tam wiele atrakcji, m.in. specjalna papieska ciuchcia, która będzie zatrzymywała się na symbolicznych stacjach - miastach papieskich (Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawa - pl. Piłsudskiego, Warszawa - Wilanów). Tam dzieci poznają historię życia i świętości Karola Wojtyły. Projekt papieskiej ciuchci powstaje w ścisłej współpracy z instytucjami papieskimi: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutem Papieża Jana Pawła II.

Wielki Portret Jana Pawła II, wpisujący się doskonale w uroczystości beatyfikacyjne nowego błogosławionego, to nie tylko znak naszej pamięci o Papieżu Polaku, ale przede wszystkim dowód na to, że potrafimy - mimo dzielących nas różnic - zjednoczyć się, by razem tworzyć historię i pięknie ją przeżywać. To piękny i bardzo wyjątkowy wyraz jedności Polaków, ukształtowanych przez działalność i postać Wielkiego Papieża Jana Pawła II. Wymiar jedności podkreśla również o. Rafał Sztejka, Dyrektor Redakcji Programów Katolickich TVP - Portret Jana Pawła II będzie rzeczywiście znakiem jedności. Papież nas jednoczył, jak do nas przyjeżdżał: podczas pielgrzymek do Polski, naszych pielgrzymek do Watykanu i teraz - w dzień beatyfikacji może nas na nowo zjednoczyć.

Wielki Portret Jana Pawła II powstaje pod patronatem TVP1 i Polskiego Radia oraz we współpracy z wieloma mediami.

Beatyfikacja papieża Polaka jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Polski, Kościoła Katolickiego i wszystkich Polaków. 1 maja będzie ważnym dniem w życiu Milionów Polaków. Będzie to jednocześnie doskonała okazja do dnia zgody narodowej.

>>>>>>

Dzisiaj ostatni dzien gdy mozna wyslac ? Tak cos slyszalem ?!

[img]http://m.onet.pl/_m/54ce46a3fe4dfe1b11b43f8a7d2cf824,21,1.jpg/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:59, 16 Kwi 2011    Temat postu:

Coraz więcej zgłoszeń od pielgrzymów na beatyfikację

W ostatnim tygodniu zanotowano znaczny wzrost rezerwacji miejsc noclegowych i zgłoszeń przyjazdu na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja - poinformowało biuro pielgrzymkowe diecezji rzymskiej. Przyjazd zapowiedziały kolejne grupy z Polski.

Szef odpowiedzialnego za organizację tego wydarzenia i przyjęcie pielgrzymów biura diecezjalnego Opera Romana Pellegrinaggi ksiądz Caesar Atuire podkreślił, że właśnie w tych dniach bardzo wzrosła liczba zgłoszeń przyjazdu zorganizowanych grup. Jak poinformował, z Polski w tym tygodniu napłynęły zgłoszenia od stu następnych pielgrzymek autokarowych.

Ksiądz Atuire zapewnił, że choć liczba ta stale rośnie - w ostatnim czasie o 20 procent - to w Rzymie nadal są miejsca noclegowe dla wszystkich, zwłaszcza te tańsze, dla młodzieży, na kempingach i w strukturach kościelnych oraz w niektórych hotelach.


- Czekamy na dalsze zgłoszenia - oświadczył przedstawiciel biura pielgrzymkowego, cytowany przez włoską agencję Ansa.

Według informacji uzyskanych przez PAP w polskim kościele świętego Stanisława, dotychczas przyjazd na beatyfikację zapowiedziało około 30 tysięcy wiernych z Polski w ponad 400 zorganizowanych grupach. Liczba ta stale rośnie.

>>>>>

Niestety zostawili na ostatnia chwile ! I dopiero teraz podjeli decyzje...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:18, 17 Kwi 2011    Temat postu:

Przenosiny grobu Jana Pawła II - przygotowano już miejsce

Zakończyły się wszystkie prace w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, gdzie po beatyfikacji zostanie pochowany Jan Paweł II. Z kaplicy przeniesiono w inne miejsce trumnę ze szczątkami papieża Innocentego XI, który był tam pochowany.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że w piątek wieczorem, po zamknięciu bazyliki świętego Piotra, trumna błogosławionego Innocentego XI, który był papieżem w latach 1676-1689, została przeniesiona z Kaplicy Świętego Sebastiana przed Ołtarz Przemienienia. Ceremonii przeniesienia szczątków i procesji przewodniczył archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri.

Kaplica Świętego Sebastiana, gdzie będzie znajdował się grób Jana Pawła II, została w ostatnich miesiącach odrestaurowana.

Niedawno Watykan zapowiedział, że 29 kwietnia zostanie podniesiona płyta na grobie polskiego papieża w Grotach Watykańskich, a trumna ze szczątkami zostanie ustawiona przy grobie świętego Piotra, również w podziemiach bazyliki. Będzie tam stała do 1 maja rano, a więc do beatyfikacji. Tego dnia przed mszą beatyfikacyjną zamknięta trumna zostanie przeniesiona do bazyliki i ustawiona przed Ołtarzem Konfesji. Zaraz po mszy do trumny podejdzie papież Benedykt XVI.

Od popołudnia hołd nowemu Błogosławionemu będą mogli oddawać wierni, a bazylika będzie otwarta także w nocy. 5 maja trumna zostanie złożona do grobu w Kaplicy Świętego Sebastiana.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:34, 19 Kwi 2011    Temat postu:

Niemieckie media oddają hołd Janowi Pawłowi II

Po raz kolejny osoba Karola Wojtyły sprawia, że również media oddają mu hołd. Od Wielkanocy do uroczystości beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja w Rzymie, niemieckie rozgłośnie przypomną o pontyfikacie papieża-Polaka - informuje Deutsche Welle.

Mszę beatyfikacyjną Jana Pawła II niemieccy widzowie będą mogli obejrzeć na żywo 1 maja w Programie 2 niemieckiej telewizji publicznej (ZDF) i Bawarskiej Telewizji (Bayerisches Fernsehen). Transmisja z Placu Świętego Piotra w Rzymie rozpocznie się o godz. 9.30 i potrwa bez przerwy trzy godziny. W tym samym czasie kanał Phoenix w materiale zatytułowanym "Cud Jana Pawła II – Countdown beatyfikacji" przedstawi regulamin Kościoła decydujący o wyniesieniu zasłużonych na ołtarze. Można się będzie m.in. dowiedzieć, dlaczego w przypadku Karola Wojtyły droga do beatyfikacji trwała tylko sześć lat. Audycja zostanie już wyemitowana 27 kwietnia o godz. 23.45 w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej (ARD) i w WDR.

O godz. 14.00 na kanale Phoenix zostanie wyemitowany film Gero von Boehma pt. "Karol Wojtyła – Tajemnice papieża", zrealizowany w ogrodzie botanicznym w Trastevere. Bohater filmu, duszpasterz Michael Mendl, odpowie na trudne pytania Mario Adorfa (inaczej: Gärtner Peppino).


Z kolei o godz. 15.00 Christian Hardtke i Martin Posselt w programie zatytułowanym "Szukałem was" przypomną o 27 latach pontyfikatu Jana Pawła II i jego 104 podróżach apostolskich. Posselt – wspólnie z Clausem Singerem – nakręcił również historię Światowych Dni Młodzieży, które powołał do życia Ojciec Święty. "Pomysł, który obiega świat" zostanie nadany o godz. 15.45 na kanale Phoenix.

O godz. 16.30 telewizja WDR wyemituje zaś reportaż o "Zbuntowanych księdzach", przedstawiający historię dwóch homoseksualnych duchownych, którzy ze względu na swoją relację musieli wystąpić z Kościoła po kilku latach kapłaństwa. W programie TV Phoenix o godz. 18.30 znajduje się dwuczęściowa "Tajna inkwizycja", za pomocą której telewizja pragnie przywołać jeden z najciemniejszych rozdziałów historii Kościoła.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 16.15 program 2 niemieckiej telewizji przypomni o końcu pontyfikatu Jana Pawła II w materiale "Mity konklawe", zrealizowanym przez Andreę Oster i Volkera Schmidta-Sondermanna. W dokumencie występują ówczesny watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano, oraz członek konklawe, kardynał Joachim Meisner z Kolonii. Obaj przywołują swoje wspomnienia o trwających wiele dni tajnych głosowaniach w Kaplicy Sykstyńskiej.

Z kolei od godz. 0.55 do 3.50 w programie 2 niemieckiej telewizji nadany zostanie cykl audycji pt. "Jan Pawel II. Papież stulecia", na który składają się: "Tajemnice papieża", "Pałac wieczności" (o Watykanie), "Kontrrewolucja z krucyfiksem" oraz "Wielkie tajemnice Watykanu".

O znaczeniu Karola Wojtyły dla Polaków opowiada półgodzinna audycja pt. "Papież, Polacy i wolność" Krzysztofa Czajki, która zostanie wyemitowana o godz. 18.02 na kanale RBB. Dokument podkreśla rolę Solidarności w drodze do wolności oraz znaczenie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny w 1979 roku, podczas której padły pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

W przeddzień beatyfikacji o godz. 13.30 na kanale Phoenix można będzie obejrzeć dokument pt. "Komuna beatyfikowanych" o protestanckiej sekcie huterytów prześladowanej przez Kościół w XVI w.

KNA / Monika Skarżyńska

>>>>>

No to sie postarali... Bo do tej pory media w Niemczech glownie byly zlosliwe i atakujace Papieża zreszta kazdego... Na zgube Niemiec ! Bo to tak jak obrazic sie na Boga... SOBIE SZKODZISZ !!! Po co ?



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:54, 21 Kwi 2011    Temat postu:

Wspomnienie Jana Pawła II znajdzie się w kalendarzu

22 października będzie co roku dniem wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II po jego beatyfikacji - postanowiła w wydanym dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

O decyzji kongregacji poinformował watykański dziennik "L'Osservatore Romano".

22 października 1978 roku odbyła się inauguracja pontyfikatu polskiego papieża.

Zgodnie z dekretem święto nowego błogosławionego obchodzone będzie w diecezji rzymskiej oraz diecezjach w Polsce. To zaś oznacza, że Watykan nie przychylił się do prośby diecezji rzymskiej o wprowadzenie kultu uniwersalnego w przypadku Jana Pawła II. O takiej prośbie mówił niedawno papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej na temat przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych 1 maja. Jednak kult Jana Pawła II pozostanie tylko na szczeblu lokalnym.

W dekrecie, który podpisali prefekt kongregacji kardynał Antonio Canizares Llovera i sekretarz arcybiskup Joseph Augustine Di Noia, postanowiono, że 1 maja 2012 roku, w pierwszą rocznicę beatyfikacji, będzie można odprawić msze dziękczynne w miejscach wybranych przez biskupów odpowiednich diecezji.

Inne wydane dyspozycje dotyczą możliwości wpisania nowego błogosławionego do kalendarzy innych Kościołów lokalnych i wyboru Jana Pawła II jako patrona kościoła.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 2:50, 25 Kwi 2011    Temat postu:

Wielka muzyczna msza dla Jana Pawła II w Rzymie

Msza muzyczna "Missa Magna Beatificationis" (łac. Wielka Msza Beatyfikacyjna) jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej Michała Lorenca zostanie wykonana 2 maja w Rzymie. Koncert, zaplanowany w ramach Światowego Spotkania Polonii, będzie towarzyszył uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Koncert odbędzie się 2 maja w Bazylice św. Ignacego Loyoli w Rzymie.

Swoją obecność zapowiedzieli: prezydent Bronisław Komorowski, który obok ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego sprawuje patronat nad koncertem, a także ks. kardynał Stanisław Dziwisz, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, Episkopatu Polski i polskiego parlamentu.

"Missa Magna Beatificationis" - jak zapowiadają jej organizatorzy m.in. ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - będzie "wyrazem wdzięczności Polaków rozproszonych po całym świecie za życie w okresie pontyfikatu Jana Pawła II, za możność poznania Jego nauki, za odzyskaną wolność Ojczyzny".

W koncercie weźmie udział 150 najlepszych polskich muzyków oraz soliści z Kamerunu i Iranu. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, grający muzykę z różnych stron świata zespół DesOrient oraz chóry: "Cappella Corale Varsaviana", "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i "Bel Canto" z Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie.

W programie koncertu publiczność usłyszy pieśni, hymny oraz części stałe mszy, a także elementy epickie muzyki skomponowanej przez Michała Lorenca do filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..." w reż. Jarosława Szmidta, opowiadającym o pontyfikacie Jana Pawła II.

"Missa Magna Beatificationis" rozpocznie się od uwertury w wykonaniu chóru i orkiestry z wykorzystaniem instrumentów etnicznych (fujary góralskie, cymbały, bębny). W trakcie koncertu usłyszymy także fragment "Koncertu skrzypcowego" zawierającego elementy muzyki żydowskiej, Agnus Dei w wykonaniu polskiego chóru i orkiestry oraz artystów z Kamerunu, Ave Maria w wykonaniu chóru w języku łacińskim i w języku endo przez solistę z Kamerunu. Ostatnim akordem koncertu będzie monumentalnie brzmiący ostatni fragment Koronki do Miłosierdzia Bożego "Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny - zmiłuj się nad nami i nad całym światem".

Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Tadeusz Karolak.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, przy współudziale Rady Polonii Świata, Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Koncert zaplanowano jako artystyczny finał Światowego Spotkania Polonii, które odbędzie się w dniach 1-2 maja w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II. Do Rzymu swój przyjazd na to spotkanie zapowiedziało ponad 3 tys. osób z prawie 30 krajów świata, m.in. z Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, USA.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach w Watykanie mają wziąć udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Rzymu na uroczystość może przyjechać co najmniej milion osób z całego świata.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:05, 25 Kwi 2011    Temat postu:

14-latka z Polski zaśpiewa przed beatyfikacją Jana Pawła II

14-letnia gimnazjalistka z Bydgoszczy będzie jedyną Polką, która wystąpi podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie. Daria Barszczyk zaśpiewa po polsku fragment koronki, poprzedzającej mszę św. na placu św. Piotra.

- Pomysł powstał przypadkiem: zgłosiła się do mnie katechetka jednej z bydgoskich szkół, odtworzyła fragment nagrania pięknego śpiewu Darii i zapytała, czy nie mogłaby ona reprezentować Bydgoszczy i Polski w Rzymie. Wydawało mi się to nie do załatwienia, ale okazało się, że pomysłodawczyni podejmuje się uzgodnienia wszystkiego ze stroną włoską i potrzebuje jedynie wsparcia logistycznego przy wyjeździe - powiedział ks. Sylwester Warzyński, rzecznik prasowy diecezji bydgoskiej.

14-letnia Daria Barszczyk uczy się w Zespole Szkół nr 28 w Bydgoszczy i od kilku lat amatorsko uczy się śpiewu. Niewidoma nastolatka korzystała z lekcji w jednym z domów kultury i uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Ciechocinku. Występowała dotychczas głównie w kościołach podczas nabożeństw.

Elżbieta Rybacka, katechetka z ZS nr 28 ma bliskie kontakty z Włochami od dwudziestu lat, mieszkała tam przez pewien czas ucząc się włoskiego i ma wielu przyjaciół. Korzystając z ich wsparcia dotarła do organizatorów oprawy artystycznej uroczystości beatyfikacyjnej.

- Zaczęłam od odtworzenia nagrania Darii i już pierwsze słowa, jakie po tym padły, wskazywały na to, że jej śpiew wywarł ogromne wrażenie. W Rzymie wystąpią zapewne inni śpiewacy polskiego pochodzenia, ale będą to osoby mieszkające tam na stałe, a Daria będzie jedyną, która przyjedzie z Polski - podkreśliła Rybacka.

Koszty wyjazdu dziewczynki pokryły władze Bydgoszczy i biskup Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski i prezydent Rafał Bruski wręczyli nastolatce bilety na przelot, potwierdzenia rezerwacji noclegów oraz vouchery na pobyt w Rzymie.

Nastolatka wyruszy do Rzymu już 24 kwietnia, bo dwa dni później rozpoczynają się próby uroczystości beatyfikacyjnej.

- Zawsze marzyłam, by kiedyś wyjechać za granicę, ale nigdy nie spodziewałam się, że to będzie wyprawa do Rzymu. To dla mnie ogromne przeżycie duchowe i jestem teraz chyba najszczęśliwszą osobą na świecie - podkreśliła Daria.

Gimnazjalistka, po powrocie z Włoch wystąpi w Bydgoszczy 5 czerwca. Diecezja i miasto organizują wówczas uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:24, 26 Kwi 2011    Temat postu:

Przed beatyfikacją Jana Pawła II 1 maja żaden autokar z pielgrzymami nie zostanie wpuszczony w rejon Watykanu - taki plan organizacji uroczystości opracowały władze Rzymu. Zapowiedziano utworzenie 40 parkingów dla ponad 5 tys. autokarów z wiernymi. Dla autobusów z Polski przewidziano parking w rejonie Stadionu Olimpijskiego.

Włoskie media podkreślają, że utworzenie wokół Watykanu strefy całkowicie wolnej od autokarów z pielgrzymami to zasadniczy punkt przygotowań, opracowanych przez magistrat na Kapitolu.

Autokary nie będą mogły wjechać nawet na wielki parking na wzgórzu Janikulum, gdzie jest dla nich wyznaczony specjalny dolny poziom. Także ten terminal będzie niedostępny, ponieważ znajduje się tuż przy Placu świętego Piotra.

Na razie zapowiedziano utworzenie miejsc parkingowych dla 5050 autokarów z 260 tys. pielgrzymów, głównie na obrzeżach Rzymu i w odleglejszych punktach Wiecznego Miasta, między innymi w dzielnicach Rebibbia, Ponte Mammolo, Anagnina, Saxa Rubra, przy stacji Aurelia i stadionie Flaminio. Wszystkie te parkingi są połączone z komunikacją miejską: jedną z dwóch linii metra, kolejką podmiejską, autobusami, tramwajami.

Władze włoskiej stolicy zapewniają, że transport publiczny zostanie zintensyfikowany, a w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, kiedy odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne, środki komunikacji będą kursować do godz. 2, a potem od godz. 4 rano. W ten sposób wierni będą mogli zarówno powrócić po czuwaniu na Circus Maximus, jak i o świcie 1 maja udać się na beatyfikację.

Biuro pielgrzymkowe diecezji rzymskiej Opera Romana Pellegrinaggi zachęca organizatorów pielgrzymek z Polski do korzystania z parkingu przy Stadionie Olimpijskim, położonym w odległości kilku kilometrów od Placu świętego Piotra. Jest to odległość, którą można pokonać pieszo. Jednocześnie przypomniano, że wszystkie autokary muszą mieć zezwolenie typu "G" na wjazd do Rzymu. Zezwolenie takie kosztuje 24 euro.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:28, 27 Kwi 2011    Temat postu:

Specjalne pociągi Paryż-Rzym na beatyfikację

Dwoma specjalnymi pociągami pojedzie na beatyfikację Jana Pawła II z Paryża do Rzymu około 1800 młodych osób. W sumie ze stolicy Francji pojedzie na ceremonię kilka tysięcy osób, w tym miejscowa Polonia.

Biuro prasowe diecezji paryskiej poinformowało, że na prośbę francuskich władz kościelnych koleje państwowe wprowadziły do rozkładu dwa specjalne pociągi dla młodych pielgrzymów, pragnących udać się z Paryża na uroczystości w Rzymie. Każdy z tych składów, które ruszą do Wiecznego Miasta 29 kwietnia, może pomieścić 900 osób; wszystkie miejsca z pociągach zarezerwowano dla uczestników ceremonii.

Według nieoficjalnych szacunków, z samej tylko aglomeracji paryskiej wyjedzie w zorganizowanych przez struktury kościelne grupach w sumie ponad 5 tys. wiernych. Dotrą oni do Rzymu różnymi środkami transportu - młodzi pielgrzymi przede wszystkim pociągami, starsi - samolotami.

Według Konferencji Episkopatu Francji (CEF), niezwykle trudno jest ustalić nawet przybliżoną całkowitą liczbę Francuzów, którzy przyjadą 1 maja na ceremonię w Rzymie. Francuskie diecezje przygotowują około 20 specjalnych pielgrzymek do Rzymu z okazji beatyfikacji polskiego papieża. Najwięcej chętnych - oprócz regionu paryskiego - jest na zachodzie kraju, zwłaszcza w okolicach Rennes i Nantes.

Współorganizatorka wyjazdu z paryskich parafii, Gaelle Petit, powiedziała, że beatyfikacja polskiego papieża jest "bardzo ważnym znakiem" dla młodych francuskich katolików".

- Jan Paweł II, mówiąc "Nie lękajcie się" pozwolił, przynajmniej młodym Francuzom, pozbyć się kompleksu związanego z faktem bycia chrześcijaninem - zaznaczyła Petit. Określiła się sama jako należąca do urodzonego w latach 70. "pokolenia JP II", dodając, że uczestniczyła osobiście we wszystkich wydarzeniach związanych z polskim papieżem we Francji, w tym Światowych Dniach Młodzieży w Paryżu.

Trudno jest oszacować, jak wiele osób polskiej narodowości mieszkających we Francji, dołączy do grup francuskich udających się do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne.

Tylko nieliczni z miejscowych Polaków - około 120 osób - pojadą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II w ramach autokarowych pielgrzymek zorganizowanych przez Polską Misję Katolicką (PMK) w Paryżu. Przygotowała ona dwa wyjazdy: pierwszy dłuższy - tygodniowy, trwający od poniedziałku wielkanocnego do 2 maja, drugi krótszy - trzydniowy, bez noclegu na miejscu.

Jak poinformował ks. Eugeniusz Szyszka, sekretarz generalny paryskiej PMK, wiele osób z Polonii francuskiej planuje dotrzeć na beatyfikację na własną rękę: pociągiem, autobusem czy samolotem. - Zgłaszało się do nas wielu miejscowych Polaków, którzy chcą pojechać indywidualnie, ale pragną pozostać z nami w kontakcie po przybyciu na miejscu - dodał ks. Szyszka.

Dla Polonii francuskiej, która zostanie 1 maja w kraju swojego zamieszkania, przygotowano specjalne msze święte w hołdzie Janowi Pawłowi II. Takie nabożeństwo odbędzie się w dniu beatyfikacji m.in. w znanym kościele polskim Millennium w Lens, położonym w dużym skupisku polskiej emigracji na północy Francji, w regionie Nord-Pas de Calais. W świątyni tej zostaną wyświetlone zdjęcia przypominające polskiego papieża, a polonijne zespoły folklorystyczne z okolic Lens wykonają pieśni ludowe z Podhala - regionu, związanego mocno z życiem Jana Pawła II.

>>>>>>

No tak Francja ! Jak wiemy nie przypadkiem cud dotyczyl tego kraju tak duchowo zniszczonego !!!! Mistyczna pustynia! Az wrecz to jest nieludzkie aby ludzie tak nie mysleli o swych duszach jak we Francji... Stad tam trzeba wody życia SZCZEGÓLNIE !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:05, 28 Kwi 2011    Temat postu:

Inicjatywy sa rozne:

"Włosi, zapalcie świeczki w oknach!"

Niech mieszkańcy Rzymu, Lacjum i Włoch zapalą wieczorem w sobotę świeczki w oknach, by "duchowo uczestniczyć" w czuwaniu modlitewnym w Wiecznym Mieście przed beatyfikacją Jana Pawła II - zaapelował ksiądz Liberio Andreatta z rzymskiego biura pielgrzymkowego.

Ksiądz Andreatta, który jest szefem biura Opera Romana Pellegrinaggi, działającego przy wikariacie Rzymu wezwał wiernych: - Zachęcamy wszystkich rzymian, mieszkańców Lacjum i Włochów - o godzinie 21.30 zapalcie świeczki na parapetach w waszych domach.

W tym czasie 30 kwietnia z udziałem setek tysięcy ludzi z całego świata będzie trwało czuwanie modlitewne na terenie antycznego Circus Maximus.

Prezes biura pielgrzymkowego diecezji rzymskiej zapewnił zarazem, że przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych przebiegają sprawnie. - Jesteśmy gotowi przyjąć wszystkich pielgrzymów - oświadczył ksiądz Andreatta.

- Rzym ma możliwości udzielenia gościny, nieograniczone z racji swej historii, swej wielkości i swej szczodrobliwości - dodał ks. Andreatta.

>>>>>>

Francuzi postawią pomnik Janowi Pawłowi II

Przed bazyliką Notre Dame de Fourviere w Lyonie zostanie wzniesiony za kilka miesięcy pomnik Jana Pawła II - poinformowały lokalne media. Monument ma uczcić 25. rocznicę wizyty polskiego papieża w tej metropolii południowo-wschodniej Francji.

Według lokalnej gazety "Le Progres", wykuta w brązie figura Jana Pawła II, wysokości ponad 3 metrów (wraz z cokołem - około 4,5 metra) stanie 5 października na wzgórzu przed słynną lyońską bazyliką maryjną. Rzeźbę będzie można dostrzec z dużej odległości, stojąc u stóp wzgórza.

Z inicjatywą postawienia pomnika papieżowi wystąpiła zarządzająca terenem lyońskiej bazyliki Fundacja Fourviere.

Jej przewodniczący Jean-Dominique Durand wyjaśnił gazecie, że chciał w ten sposób upamiętnić przypadającą w tym roku 25. rocznicę wizyty papieża w Lyonie oraz jego zapowiedzi, w trakcie tego pobytu, pierwszego spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

Jury pod wodzą miejscowych władz kościelnych w wyniku konkursu powierzyło realizację pomnika francuskiej rzeźbiarce Elisabeth Cibot. Pokonała ona siedmiu konkurentów.

Według "Le Progres" praca nad pomnikiem w paryskim warsztacie zakończy się na początku maja. Jak podkreślił Durand, projekt monumentu zrobił na jurorach ogromne wrażenie, gdyż "uchwycił on bardzo dobrze dynamizm Jana Pawła II".

Sama Cibot, twórczyni m.in. monumentu Charles'a de Gaulle'a w podparyskim Drancy, wyjawiła lokalnej prasie, że podjęła się ambitnego projektu m.in. dlatego, że jej babka była Polką i wielbicielką Jana Pawła II.

Inicjatorzy podkreślają, że rzeźba papieża stanie na terenie kościelnym, więc nie była konieczna zgoda władz miejskich na jej wzniesienie.

Koszty pomnika, szacowane na 200 tys. euro, mają być, według Fundacji Fourviere, pokryte wyłącznie dzięki darom prywatnych donatorów we Francji i na całym świecie.

>>>>>

Oczywiscie pomnik to njaczestsze ,,wyjscie'' w sumie najlatwiej!!!
Ale pomnik pomnikowi nie rowny i da sie poznac czy wyplywa z sreca...
Na przyklad :
:O)))))))))))))))))


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Czw 17:10, 28 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:13, 28 Kwi 2011    Temat postu:

Do Rzymu tylko na beatyfikację !

Beatyfikacja tuż za progiem. Władze miasta Rzym informują, że są gotowe do przyjęcia licznych pielgrzymów i zapewniają, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Konsulaty deklarują swoją gotowość do udzielenia całodobowej pomocy w nagłych przypadkach dla pielgrzymów i turystów.

Zostań fanem Polonii na Facebooku

Przydrożni sklepikarze są zaopatrzeni w pamiątki oraz przeróżne publikacje w języku polskim związane z beatyfikacją. Liczne muzea, obiekty zabytkowe i wystawy artystyczne wydłużyły swoje godziny otwarcia. Wstępy do państwowych muzeów będą kosztować tylko symboliczne 1 euro. Komunikacja miejska zwiększyła ilość środków lokomocji i ich kursów. Praktycznie od miesiąca miasto żyje tylko tym. Jednak w pierwsze dni maja Rzym będzie też miejscem, gdzie odbędą się inne imprezy warte zobaczenia.

Megakoncert

1 maja odbędzie się tradycyjny koncert organizowany przez włoskie związki zawodowe z okazji Święta Pracy. Jest to jedna z najważniejszych imprez muzycznych, na którą co roku, od 11 lat zjeżdżają się Włosi z całego kraju.

Koncert, określony jako “włoski Woodstock ”, będzie gościł znane gwiazdy muzyki, m.in. Ennio Morricone, Gino Paoli, Daniele Silvestri, Marlene Kuntz, Litfiba, Almamegretta z Raiz, Modena City Rammlers, Caparezza i Bandabardo. Początek przewidziany jest o godzinie 14.00. Wstęp jest darmowy.

1 maja rozpocznie się też Światowe Spotkanie Polonii, na które przybędą delegacje polonijne z całego świata. W niektórych spotkaniach będą uczestniczyć prezydenta Bronisław Komorowskiego i kardynała Stanisława Dziwisza. Drugiego dnia spotkania odbędzie się msza muzyczna jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej Michała Lorenca - “Wielka Msza Beatyfikacyjna” .

Więcej informacji związanych z uroczystościami Beatyfikacji i nie tylko, polscy pielgrzymi będą mogli znaleźć w specjalnym wydaniu polonijnej gazety "Nasz Świat" zawierająca vademecum pielgrzyma. Będzie w nim szereg praktycznych wskazówek dla przyjezdnych, począwszy od szczegółowego programu uroczystości, poprzez informacje o połączeniach miejskiej komunikacji, wstępach, godzinach otwarcia i cenach biletów do muzeów oraz zabytków oraz niezbędne numery telefonów, przydatne w nagłych wypadkach.

Ponadto znajdą się też wspomnienia ludzi, którzy mieli okazje poznać Jana Pawła II oraz wywiad z Izabelą Kopeć, polską śpiewaczka, która nagrała na beatyfikację piosenkę "Un uomo venuto da molto lontano" (Człowiek, który przyszedł z daleka). Gazeta będzie dostępna w kioskach w pobliżu Watykanu i stacji kolejowych w cenie 1 euro. Ponadto będzie też rozdawana gratis w wybranych punktach informacyjnych.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:16, 28 Kwi 2011    Temat postu:

A relikwie :

Relikwia z krwią papieża na beatyfikacji

W czasie beatyfikacji Jana Pawła II zostanie wystawiona mała ampułka z krwią papieża - ogłosił we wtorek Watykan. W nocie wyjaśniono, że relikwiarz, któremu cześć będą oddawać wierni, zawiera krew Jana Pawła II, pobraną w ostatnich dniach jego życia.

Ampułka będzie umieszczona w "cennym relikwiarzu, przygotowanym specjalnie przez Papieski Urząd Celebracji Liturgicznych" - poinformowano.

Nota głosi: "Stosowne jest krótkie, ale precyzyjne wyjaśnienie w sprawie pochodzenia tej relikwii. W ostatnich dniach choroby Ojca Świętego personel lekarski pobierał krew do dyspozycji Centrum Transfuzji Krwi szpitala Bambino Gesu w celu ewentualnej transfuzji".

"Ośrodek ten, kierowany przez profesora Isacchiego, był odpowiedzialny za ten rodzaj zabiegu medycznego wobec papieża. Jednak później nie nastąpiła żadna transfuzja, a pobrana krew była przechowywana w czterech małych pojemnikach. Dwa z nich pozostały w dyspozycji prywatnego sekretarza papieża Jana Pawła II, kardynała Dziwisza; dwa inne zostały w szpitalu Bambino Gesu, wiernie strzeżone przez tamtejsze siostry" - poinformował Watykan.

Dalej podkreślono: "Z okazji beatyfikacji te dwa pojemniki zostały umieszczone w dwóch relikwiarzach. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowany w celu oddania przez wiernych czci z okazji beatyfikacji 1 maja, a potem będzie przechowywany w sanktuarium Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, wraz z innymi ważnymi relikwiami".

"Drugi zostanie zwrócony szpitalowi Bambino Gesu, gdzie siostry wiernie strzegły cennej relikwii w minionych latach. Krew Jana Pawła II znajduje się w stanie płynnym, co tłumaczy się obecnością antykoagulantu, który był obecny w probówkach w momencie pobierania krwi" - dodał Watykan.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:53, 29 Kwi 2011    Temat postu:

Szykują się do beatyfikacji jak do do wielkiej bitwy

Przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II ruszyły pełną parą. Organizatorzy podkreślają, że uroczystości będą zorganizowane skromnie i bez zbytku. Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno zapewniał, że władze miejskie robią wszystko, by przybywający na beatyfikację pielgrzymi odczuli gościnność i otwartość Wiecznego Miasta.

Bezpieczeństwo i opieka medyczna

W związku z tym, nad bezpieczeństwem i zdrowiem przyjezdnych będzie czuwać straż miejska, specjalnie, mobilne posterunki policji i pogotowia oraz wolontariusze obrony cywilnej. Na czas uroczystości beatyfikacyjnych zostaną stworzone dwa szpitale polowe, udostępnionych będzie 47 dodatkowych karetek oraz liczne punkty medyczne, do dyspozycji turystów i pielgrzymów.

Polscy turyści będą mogli również liczyć na opiekę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, która już teraz udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II pod numerami telefonów: 0039 06 80660233; 0039 06 36204302; 0039 345 7593864. Natomiast specjalnie na okres kilku dni uroczystości beatyfikacyjnych infolinia będzie czynna 24 godziny na dobę, udzielając niezbędnych informacji oraz pomocy w wypadkach losowych.

Infolinie w języku polskim w dniach od 26 do 30 kwietnia i od 2do 6 maja 2011 zapewni również Konsulat Honorowy RP w Wenecji, pod numerami: 0039 347 4437492. Konsulat w Mediolanie będzie udzielał informacji Polakom przebywającym na Północy Włoch, pod telefonem dyżurnym.

Biuro Informacji dla Pielgrzymów, mieszczące się przy kościele św. Stanisława w Rzymie (ul. Botteghe Oscure), również udziela informacji grupom pielgrzymkowym oraz indywidualnym pielgrzymom pod numerami: tel./fax. 0039 06 97746340; 0039 380 7967559

Jak informuje na swoich stronach Ambasada RP w Rzymie, w siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), powstanie również punkt kontaktowy dla osób, które się zgubią. Numer kontaktowy ze szkołą: 0039 06 6797429.

Z inicjatywy urzędu miasta Rzymu będzie uruchomiona całodobowa infolinia w dziewięciu językach, w tym również w języku polskim, w godzinach między 16, a 19, pod numerami: 060606, bądź:060608. Pod podanymi numerami będzie można uzyskać informacje organizacyjne, typu: jak poruszać się po Rzymie bądź spytać się o godziny otwarcia muzeów i galerii podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

Kolejną infolinią, (prawdopodobnie wyłącznie w języku włoskim i angielskim), która udziela informacji na temat uroczystości beatyfikacyjnych, jest linia telefoniczna uruchomiona z inicjatywy Opera Romana Pellegrinaggi. Numer telefonu to:+39 06 888.1 61.86 i jest aktywny od poniedziałku do niedzieli, od godziny 9 do19.

Polacy we Włoszech

Polonia włoska również czynnie uczestniczy w przygotowaniach do beatyfikacji papieża Polaka. Przekazują informacje poprzez portale polonijne, m.in. PolskaItalia, Rzym, jak i drogą mailową, funkcjonując jako swego rodzaju punkt wymiany informacji np. o wolnych miejscach noclegowych, czy jak poruszać się po Wiecznym Mieście.

Polska gazeta "Nasz Świat", zadedykowała cały numer gazety Janowi Pawłowi II, przygotowaniom beatyfikacyjnym i praktycznym informacjom dla pielgrzymów. Jak zapewniła Wirtualna Polskę wiceszefowi "Naszego Świata" - Anna Malczewska, większość nakładu gazety będzie bezpłatnie udostępniona polskim pielgrzymom, przybywającym na beatyfikację. Gazety będą prawdopodobnie rozdawane w punktach obrony cywilnej, rozmieszczonych na terenie Rzymu.

Radio Watykańskie

Jak informuje ks. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego, w dniach między 30 kwietnia (od godziny 16) do 2 maja, Radio watykańskie we współpracy z Pierwszym Programem Polskiego Radia, będzie nadawało transmisje z uroczystości beatyfikacyjnych w języku polskim. Słuchając radia na rzymskich falach FM93,3 będzie również można usłyszeć informacje dotyczące tego, jak poruszać się po Rzymie i dowiedzieć się, co na bieżąco dzieje się w wiecznym mieście.

Miasteczka namiotowe

By wspomóc bazę noclegową i móc ugościć wszystkich przybyłych na beatyfikację gości, między 28 kwietnia i 3 maja, powstaną miasteczka namiotowe w okolicach Civitavecchia i Fiumicino - na przedmieściach stolicy Włoch. Miasteczka namiotowe będą nadzorowane przez ok. 2000 wolontariuszy z obrony cywilnej. Na kempingach będą udostępnione kuchnie oraz szpitale polowe.

Jak pisze "Nasz Świat", władze Lacjum zapewniły, że miasteczka namiotowe będą czynne do dnia 3 maja, jako ukłon w stronę wiernych z Polski, którzy będą mogli zatrzymać się w Rzymie na dłużej ze względu na dzień wolny z okazji Święta 3 maja.

Punkty informacyjne

Jak poinformował burmistrz Gianni Alemanno, z okazji uroczystości 1 maja, w okolicach Circo Massimo, rzymskiego metra, na lotniskach, aż do Civitavecchia, zostaną rozmieszczone dodatkowe, tymczasowe punkty informacyjne. W newralgicznych punktach w centrum Rzymu zostaną również rozlokowane multimedialne ekrany dotykowe z przewodnikami i praktycznymi informacjami dla turystów. Poza tym, ci, którzy nie zdołają dostać się na mszę beatyfikacyjną na plac św. Piotra, na którym zmieści się jedynie 150 tysięcy wiernych, będą mogli śledzić transmisję na żywo na ogromnych telebimach rozmieszczonych w okolicach placu św. Piotra, ale też w innych częściach miasta, m.in. na Circo Massimo.

Biała noc w kościołach

W dniu 30 kwietnia, po czuwaniu na terenie Circo Massimo, które zakończy się o godzinie 22.30, Wikariat Rzymski zorganizuje białą noc modlitwy w ośmiu kościołach, w centrum miasta. Jak informuje Opera Romana Pellegrinaggi, lista kościołów uczestniczących w białej nocy modlitwy, podczas, której odbędzie się adoracja eucharystyczna i możliwość przystąpienia do spowiedzi, jest następująca: kościół św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, kościół św. Bartłomieja na Wyspie Tiberinie, kościół św. Marka przy Placu Weneckim, kościół św. Agnieszki in Agone przy placu Navona, kościół św. Andrzeja della Valle na placu Vidoni, kościół św. Maryji in Vallicella ( V.del Governo Vecchio - Corso Vittorio Emanuele), kościół św. Józefa dei Fiorentini na ulicy Acciaioli, kościół Jezusa na placu Jezusa.

Program uroczystości beatyfikacyjnych

Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II rozpoczną się już 30 kwietnia czuwaniem modlitewnym na Circo Massimo, któremu przewodniczyć będzie kardynał Agostino Vallini, wraz z m.in. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Podczas czuwania zostanie nawiązane połączenie video z pięcioma innymi sanktuariami na całym świecie, m.in. z sanktuarium w Łagiewnikach. Modlitwy rozpoczną się o godzinie 20 i zakończą o godzinie 22.30. Jak pisze "Nasz Świat", W czuwaniu udział prawdopodobnie weźmie udział także prezydent RP Bronisław Komorowski. Tej nocy 8 kościołów z centrum będzie uczestniczyło w wyżej wspomnianej białej nocy modlitwy.

1 maja na placu św. Piotra, o godzinie 10 odbędzie się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II, pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI. Wierni będą wpuszczani na plac św. Piotra już od godziny 5 rano, według kolejności przybycia. Jednak, jak informuje Rzymskie biuro pielgrzymkowe - Opera Romana Pellegrinaggi, mimo że nie są przewidziane bilety wstępu, na placu zdoła pomieścić się, zaledwie 150 tysięcy osób. Przygotowanie do mszy beatyfikacyjnej rozpocznie się modlitwą do kultu Miłosierdzia Bożego o godzinie 9.

Po mszy zostanie odsłonięty grób Jana Pawła II, tak, aby wierni mogli złożyć hołd nowemu błogosławionemu. Jednak, jak informuje prasa, trumna z ciałem papieża nie zostanie otwarta.

2 maja o godzinie 10.30 zostanie odprawiona przez kardynała Tarcisio Bertone msza dziękczynna za beatyfikację polskiego papieża. Podczas nabożeństwa wystąpi chór z Warszawy oraz Orkiestra Symfoniczna z Wadowic.

3 maja w bazylice Santa Maria Maggiore na ulicy Liberiana 27, o godzinie 10 odbędzie się msza dziękczynna Polaków, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, informuje Ambasada RP w Rzymie.

Prawdopodobnie 5 maja szczątki błogosławionego Papieża zostaną przeniesione do grobu w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra.

Transport

Władze miasta obiecują, że w okresie uroczystości beatyfikacyjnych turyści i pielgrzymi nie będą mieli żadnych problemów z przemieszczaniem się po mieście. Z tej okazji przygotowano specjalny plan, dotyczący transportu publicznego. I tak, rzymskie metro linii A i B w dniu 30 kwietnia będzie funkcjonować do godziny 2 i będzie ponownie otwarte już od godziny 4 nad ranem 1 maja.

W niedzielę 1 maja zorganizowane zostaną dodatkowe połączenia autobusowe z dworca Termini na plac św. Piotra oraz z lotniska Ciampino na dworzec metra A Anagnina. W tym dniu autobusy będą jeździć od godziny 6, a tramwaje od 5.30 do 24. Zostaną też podstawione dodatkowe autobusy na trasie Circo Massimo - plac św. Piotra, które będą kursować od 6.30 do 17.

Antonello Aurigemma - odpowiedzialny za transport publiczny Rzymu, zapewnił, że przygotowywany jest plan zarządzania ponad 300 tysiącami osób, jednak nawet, gdyby miało przyjechać do Rzymu milion pielgrzymów, władze miasta będą gotowe stawić czoła i temu wyzwaniu.

Muzea Watykańskie

Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych pomyśleli również o innych atrakcjach dla turystów przybywających do Rzymu. Jak informuje ks. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego, w dniach od 26 do 29 kwietnia oraz 2 maja 2011 roku, Muzea Watykańskie będą otwarte również wieczorem od godziny 19 do 24. Ostatnie wejście będzie możliwe o godzinie 22.

Zniżkowe bilety będą oferowane po niższej cenie 8 euro dla wszystkich pielgrzymów, którzy będą mieli list polecający z parafii, czy jakiejkolwiek instytucji kościelnej. Dodatkowe informacje będą dostępne pod numerami Muzeów Watykańskich: 00390669883145 oraz 00390669884676.

Podsumowując, władze miasta Rzymu, wraz z kościelnymi organizatorami uroczystości beatyfikacyjnych, dokładają wszelkich starań, by zapewnić odpowiednią opiekę, bezpieczeństwo i okazać gościnność przybywającym do Rzymu pielgrzymom. Służby medyczne, porządkowe, straż miejska i transport publiczny zostaną postawione w stan gotowości.

Okres kilku dni od 30 kwietnia do 3 maja będzie sprawdzianem dla organizatorów uroczystości beatyfikacyjnych, tym bardziej, że do tej pory nie jest jasne, ile tak naprawdę pielgrzymów z Włoch i z zagranicy przybędzie na beatyfikację Jana Pawła II.

Monika Zakrzewska

>>>>>

A wiec faktycznie organizacja wyglada na dobra. Zreszta Maja doswiadczenie !

Pamiątki nieco siermiężne - no ale nie one sa istota:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:10, 29 Kwi 2011    Temat postu:

To wydarzenie przyciągnie 2200 dziennikarzy

2200 dziennikarzy, operatorów kamer telewizyjnych, reporterów agencji prasowych, radia i telewizji z całego świata akredytowało się dotychczas na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II - poinformowano w Watykanie.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej wyjaśniło, że to na razie wstępne dane, ponieważ w dalszym ciągu trwa procedura wydawania akredytacji dla przedstawicieli mediów, przybywających do Rzymu.

Zorganizowano dla nich osobne biuro prasowe, ponieważ stała jego siedziba nie byłaby w stanie pomieścić wszystkich dziennikarzy.

To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na beatyfikację

Dla autokarów, którymi pielgrzymi z Polski przyjadą na beatyfikację Jana Pawła II, wyznaczono specjalny parking przy Stadionie Olimpijskim (Stadio Olimpico). Aby z niego skorzystać, należy wykupić przepustkę G (PASS G).

Można ją zamówić na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] Koszt to 24 euro za dobę. Organizatorzy grup autokarowych, którzy nie wykupili jeszcze pozwolenia G, będą mogli to zrobić po przyjeździe na parking przy stadionie. 1 maja wieczorem autokary z Polski muszą opuścić parking, ponieważ następnego dnia na stadionie odbędzie się mecz.

Pozwolenie G nie uprawnia do wjazdu do części historycznej miasta objętej elektronicznym ograniczeniem ruchu.

Dla pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja linie metra A i B będą kursować do godz. 2 i następnie od 4 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

Specjalna karta JPII

Za pomocą strony [link widoczny dla zalogowanych] można kupić za 18 euro kartę JP II special pass. Zapewnia ona m.in. korzystanie w dniach od 30 kwietnia do 2 maja ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum; karta zapewnia też opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości; prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta tylko 1 maja.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:47, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Z grobu Jana Pawła II wyjęto trumnę z jego szczątkami

Z grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich wyjęto podczas specjalnej ceremonii trumnę z jego szczątkami - ogłosił Watykan.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi poinformował na konferencji prasowej, że ceremonia wyjęcia trumny i przewiezienia jej przed grób świętego Piotra w Grotach odbyła się rano.

W ceremonii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa pracowników służby zdrowia, arcyprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri.

Byli również obecni siostra Tobiana, która pracowała w apartamencie polskiego papieża i kamerdyner Angelo Gugel.

Podczas ceremonii wyjęcia trumny ze szczątkami polskiego papieża odmawiano modlitwy, śpiewano litanię. Po części modlitewnej trumna została przewieziona w pobliże grobu świętego Piotra, gdzie stać będzie do niedzielnego poranka, a więc dnia mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Wtedy zostanie przeniesiona do bazyliki świętego Piotra, gdzie od popołudnia wierni będą mogli oddawać hołd papieżowi. Do tego czasu, a więc od piątku do niedzieli, Groty Watykańskie będą zamknięte.

Metropolita krakowski kard. Dziwisz mówił później dziennikarzom, że wydobycie trumny Jana Pawła II z grobu było dla niego wielkim przeżyciem. - Żegnałem go z żalem, teraz witam z radością jako błogosławionego - dodał.

Płyta z grobu Jana Pawła II w podziemiach bazyliki zostanie przewieziona do Krakowa i trafi do nowego kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:54, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Tysiące pielgrzymów na placu św. Piotra

Tysiące pielgrzymów, którzy przyjechali do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II, od rana w piątek przychodzą na plac św. Piotra. Wierni ustawiają się w gigantycznej kolejce do Bazyliki - wśród nich obecne są liczne grupy z Polski.

Na placu przed bazyliką stoi już ołtarz polowy; wyznaczone są sektory dla gości. Po lewej stronie kolumnady Berniniego wisi olbrzymi portret Jana Pawła II i hasło jego pontyfikatu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Na jednym z telebimów pielgrzymi przez całą dobę mogą oglądać filmy przypominające papieskie podróże zagraniczne.

Na miejskich autobusach umieszczono plakaty zapowiadające niedzielne uroczystości. Na latarniach przy ulicach prowadzących do placu św. Piotra umieszczone zostały wizerunki polskiego papieża z cytatami z jego przemówień. W niektórych pizzeriach i restauracjach w pobliżu Watykanu wywieszone są portrety Jana Pawła II.

W sklepach z pamiątkami można kupić talerzyki, breloczki i koszulki z podobizną Jana Pawła II. Są także za 0,5 euro pocztówki wydane z okazji beatyfikacji.

Przed wejściem do Bazyliki św. Piotra stoi gigantyczna kolejka. Grupy pielgrzymów - w tym wierni z Warszawy, Wałbrzycha i Krakowa niosący polskie i papieski flagi - zmierzają też do Muzeów Watykańskich, które w piątek będą otwarte aż do północy.

Z Leśnicy Opolskiej do Rzymu przyjechały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. - Chcemy podziękować za pontyfikat Ojca Świętego, za to, co zrobił dla Kościoła i świata i dla nas osobiście jako osób konsekrowanych. Zawsze z wielką mocą zauważał w Kościele osoby konsekrowane, zawsze spotykał się z nimi podczas pielgrzymek. Dużą wagę przywiązywał do tego, co osoby konsekrowane mogą wnieść do Kościoła. Każda z nas miała też osobiste przeżycia związane ze spotkaniami z Ojcem Świętym - mówiła siostra Ewelina.

Na placu św. Piotra przed południem była też grupa młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów w Poznaniu z ojcem Janem Górą. To osoby zaangażowane w organizację Spotkań Młodych w Lednicy. - Przyjazd na beatyfikację to w pewien sposób zbliżenie się poprzez wspólnotę i nauki Jana Pawła II do Boga. To ma dla nas największe znaczenie. Przyjechaliśmy podziękować Janowi Pawłowi II - mówiła Sonia Maczurek. - Trzeba pamiętać, że Lednica powstała z inspiracji Jana Pawła II i jest jego wielkim dziełem. W pewnym sensie jesteśmy zobowiązani, żeby tutaj być i dać świadectwo - dodał Franek Wołoch.

Wśród pielgrzymów dziennikarze spotkali grupę z Chorwacji prowadzoną przez polską siostrę zakonną; byli to czciciele Miłosierdzia Bożego, którzy w drodze na plac św. Piotra odmawiali koronkę do Miłosierdzia Bożego.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:59, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Siostry przyniosą do ołtarza relikwiarz z krwią Jana Pawła II

W czasie mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II relikwiarz z ampułką jego krwi przyniosą do ołtarza siostra Tobiana, która pracowała w apartamencie papieża i towarzyszyła do ostatnich chwil jego życia i francuska zakonnica Marie Simon-Pierre - poinformował Watykan.

Niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie siostry Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona uznano za cud, wybrany do beatyfikacji polskiego papieża. Razem z dwiema zakonnicami z relikwiarzem do ołtarza podejdzie w czasie mszy również czworo młodych ludzi.

To jeden ze szczegółów uroczystości beatyfikacyjnych na Placu świętego Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI, o których powiadomiono dziennikarzy w biurze prasowym Watykanu w piątek. Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi podkreślił, że umieszczona w relikwiarzu ampułka z krwią papieża będzie dobrze widoczna.

Na konferencji prasowej ksiądz Lombardi ogłosił, że z grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich wyjęto podczas specjalnej ceremonii trumnę z jego szczątkami.

W ceremonii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa pracowników służby zdrowia, arcyprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri.

Byli również obecni siostra Tobiana i papieski kamerdyner Angelo Gugel.

Podczas ceremonii wyjęcia trumny ze szczątkami polskiego papieża odmawiano modlitwy, śpiewano litanię. Po części modlitewnej trumna została przewieziona przed grób świętego Piotra, gdzie stać będzie do niedzielnego poranka, a więc dnia mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Wtedy zostanie przeniesiona do bazyliki, gdzie od popołudnia 1 maja wierni będą mogli oddawać hołd polskiemu papieżowi. Trumna będzie stać przed Ołtarzem Konfesji. Pierwszy po zakończeniu mszy beatyfikacyjnej podejdzie do niej Benedykt XVI.

Od piątku do niedzieli Groty Watykańskie będą zamknięte.

Na konferencji prasowej podano istotny nowy szczegół. Według ogłoszonych informacji złożenie trumny ze szczątkami Jana Pawła II w grobie w Kaplicy świętego Sebastiana bazyliki watykańskiej nastąpi prawdopodobnie - jak podkreślono - wieczorem 2 maja po zamknięciu świątyni. Wcześniej jako datę tej ceremonii podawano 5 maja.

Ksiądz Lombardi powiedział, że podniesiona podczas piątkowej ceremonii płyta z grobu papieża w Grotach Watykańskich zostanie przewieziona do Krakowa i trafi do nowego kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II.

Sylwia Wysocka



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:10, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Prognozy mowia ze ma byc jakis starszliwy deszcz wrecz burza !!! No to zobaczymy jak to wyjdzie:

Pielgrzymi już na placu św. Piotra, deszcz im niestraszny

Specjalne sektory VIP, telebimy, punkty medyczne i zamknięte ulice - plac św. Piotra jest już przygotowany na niedzielne uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Mimo deszczu przychodzą tam pielgrzymi, którzy przyjechali do Rzymu. Kończą się przygotowania do ceremonii, na którą może przyjechać nawet milion osób.

Na placu św. Piotra zaplanowano na dzisiaj generalną próbę przed uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II. Dla zwiedzających zamknięto Groty Watykańskie, a trumnę z ciałem Jana Pawła II przeniesiono do Bazyliki świętego Piotra, w pobliże grobu świętego Piotra. Trumna zostanie wystawiona w czasie niedzielnych uroczystości, a następnie złożona do kaplicy świętego Sebastiana. Sama kaplica została w ostatnich tygodniach odnowiona przez konserwatorów zabytków.

Na pl. św. Piotra wyznaczono specjalne sektory, ustawione są tam telebimy, przygotowano toalety. Wzdłuż Via della Conciliazione rozstawiono barierki i palety z butelkami wody. Na placu i w jego okolicach obecne są służby porządkowe i medyczne. Niektóre ulice prowadzące do Watykanu zostały wyłączone z ruchu. W Rzymie pada niewielki deszcz i jest 14 st. C, mimo tego pielgrzymi niemal z całego świata od radna gromadzą się na pl. św. Piotra. Większość z nich oczekuje w kolejce do watykańskich muzeów.

Na placu przed bazyliką stoi ołtarz polowy. Po lewej stronie kolumnady Berniniego wisi olbrzymi portret Jana Pawła II i hasło jego pontyfikatu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Na jednym z telebimów pielgrzymi przez całą dobę mogą oglądać filmy przypominające papieskie podróże zagraniczne. Podobne telebimy rozmieszone są w różnych punktach miasta. O beatyfikacji polskiego papieża informują plakaty z jego wizerunkiem, wywieszone na latarniach. Informacje o uroczystości wyświetlane są także w metrze.

"To była wyjątkowa osoba"

Grupy pielgrzymów można spotkać także na ulicach Rzymu, w restauracjach i pizzeriach. Noszą narodowe flagi, śpiewają, pozdrawiają się, kupują pamiątki. Czas przed uroczystościami beatyfikacyjnymi wykorzystują na odwiedzanie zabytkowych miejsc, uczestniczą także w mszach i nabożeństwach. - Przyjechałam tu z rodzicami, ponieważ Jan Paweł II był dla nas wyjątkową osobą. Nie chodzi tylko o autorytet moralny, ale przede wszystkim o świadectwo wiary, chrześcijaństwa. Może nie jest to popularne w dzisiejszym świecie, ale dla mnie są to najważniejsze wartości - powiedziała Katarzyna, studentka z Warszawy.

Z kolei Evandro, kleryk z Brazylii podkreślał, że dzięki słowom Jana Pawła II: "Wypłyń na głębię!", wypowiedzianym podczas światowych dni młodzieży, wstąpił do seminarium. - Świadectwo życia Jana Pawła II jest dla mnie inspiracją - dodał.

Piłkarz, były reprezentant Polski i zawodnik m.in. warszawskiej Legii, Cezary Kucharski powiedział, że przyjechał do Rzymu, aby "oddać hołd wielkiemu i świętemu człowiekowi". - Miałem ogromne szczęście być blisko papieża, rozmawiałem z nim. Uznaliśmy z żoną, że powinniśmy uczestniczyć w tak szczególnym wydarzeniu, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II - podkreślił Kucharski.

Po południu znaczna część pielgrzymów zamierza udać się do Circo Massimo, by uczestniczyć tam w wieczornym czuwaniu modlitewnym przed beatyfikacją. W niektórych rzymskich kościołach czuwania modlitewne będą trwały przez całą noc. - To nie jest czas na sen. Przyjechaliśmy tu, żeby się modlić i dawać świadectwo wiary. Do tego wzywał Jan Paweł II. Będę uczestniczył w czuwaniu, po nim pójdziemy na plac św. Piotra - mówił Darek Szczerbiński z Poznania, który należy do ruchu Światło-Życie.

Wiemy, gdzie trafi płyta z grobu Jana Pawła II

Płyta z grobu Jana Pawła II w podziemiach bazyliki zostanie przewieziona do Krakowa, może już nawet w przyszłym tygodniu i trafi do Łagiewnik - poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który w piątek uczestniczył w Grotach Watykańskich w ceremonii wyjęcia trumny ze szczątkami polskiego papieża z grobu.

Ostatnia "podróż" Jana Pawła II - zdjęcia.

W piątek podczas specjalnej ceremonii wyjęto trumnę Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich. Na ceremonię beatyfikacji, która odbędzie się pierwszego maja, zostanie przeniesiona do bazyliki św. Piotra.

Metropolita krakowski kard. Dziwisz mówił później dziennikarzom, że wydobycie trumny Jana Pawła II z grobu było dla niego wielkim przeżyciem. - Żegnałem go z żalem, teraz witam z radością jako błogosławionego - stwierdził.

W ceremonii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone oraz arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa pracowników służby zdrowia. Była również obecna siostra Tobiana, która pracowała w apartamencie polskiego papieża i kamerdyner Angelo Gugel.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:11, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Niezwykli pielgrzymi z Płocka już dotarli do Rzymu

Sześcioosobowa pielgrzymka rowerowa z Płocka dotarła na plac św. Piotra w Rzymie. Jej uczestnicy - członkowie Parafialno - Uczniowskiego Klubu Sportowego "Viktoria" pokonali 2200 km, by dojechać na beatyfikację Jana Pawła II.

Rowerzyści wyruszyli z Polski 20 kwietnia, Święta Wielkanocne spędzili w Niemczech, goszcząc u polskich ojców paulinów. Trasę do Rzymu pokonali sztafetowo.

- Mimo wszystko pokonać te 2,2 tys. kilometrów jest ciężko, bo to i góry, i przeciwny wiatr, a czasem deszcz. Trzeba mieć kondycję, sprawne rowery, no i wiarę, która nas tu doprowadziła - powiedział Leszek Brzeski, opiekun grupy.

- Tysiące ludzi przyjechało tu różnymi środkami komunikacji: samolotami, autobusami - my rowerami. Myślę, że Jan Paweł II zasługuje na to, żebyśmy tu byli. Jak tylko się dowiedzieliśmy, że beatyfikacja będzie 1 maja od razu zapadła decyzja o wyjeździe i ruszyły przygotowania - dodał.

Najmłodszy uczestnik wyprawy ma 16 lat, najstarszy 48. - Jechało się dobrze. Deszcz, wiatr to nie są trudności nie do pokonania. Dla mnie Jan Paweł II już za życia był świętym człowiekiem i bardzo go szanowałem. Kochał młodych ludzi i sport - mówił Wojciech Opszyński, uczestnik wyprawy.

To już trzecia pielgrzymka Parafialno - Uczniowskiego Klub Sportowego "Viktoria" do Rzymu. Poprzednio byli w Wiecznym Mieście w 2003 r. na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, i w 2006 r. - rok po śmierci papieża.

Tymczasem ponad półtora tysiąca osób wyruszyło w 29 kwietnia z Warszawy z pielgrzymką do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. Dwa specjalne pociągi z pielgrzymami odjechały z dworca Warszawa Gdańska. Na miejsce dotrą 1 maja w nocy.

Pielgrzymkę ludzi pracy poprzedziła msza w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu. Pątników pożegnał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, ks. Tadeusz Bożełko. Prosił o modlitwę w intencji ojczyzny i zapewniał o wsparciu modlitewnym.

- To nie przypadek, że pielgrzymkę rozpoczynamy w kościele, obok którego spoczywa błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Był on kapelanem Solidarności, w swojej posłudze realizował wskazania Jana Pawła II - wyjaśnia Maria Sędek z Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność".

Po mszy pątnicy z transparentami i wizerunkami papieża Polaka udali się na stację Warszawa Gdańska. Objuczeni plecakami, torbami, ze składanymi krzesełkami w rękach wsiedli do pociągu o nazwie "Popiełuszko".

Odjeżdżających żegnali bliscy i znajomi ze wspólnot kościelnych, śpiewali pieśni, w tym ulubioną przez Jana Pawła II "Barkę". Do chóru dołączali pielgrzymi. Inni zgłodnieli rozkładali się już z kolacją. Częstowali się nawzajem.

- Dla mnie beatyfikacja to wielkie wydarzenie - zapewnia Barbara Gawkowska z Warszawy. Wspomina swoją pielgrzymkę do Rzymu w 2000 r. - Mam z tego czasu wspaniałą pamiątkę, fotografię z Janem Pawłem II. Zrobiłam ją sama swoim starym aparatem - podkreśla.

Nie ukrywa, że tak długa podróż pociągiem jest dla niej dużym wysiłkiem. - Mam chore nogi, bolą mnie kolana, ale z pomocą Ojca Świętego dam radę - mówi z przekonaniem. Zapewnia, że często modli się do papieża, a on jej pomaga.

Wśród pielgrzymów jest także siostra Konstancja z Ciechanowa, ze zgromadzenia sióstr pasjonatek. - Już wiele razy wybierałam się do Rzymu, ale jakoś nigdy się nie udało" - przyznaje. Papieża widziała jedynie podczas jego wizyt w Polsce i to z daleka. Teraz będzie uczestniczyła w jego beatyfikacji. - A może i uda się zobaczyć Wieczne Miasto - mówi i uśmiecha się.

Choć pielgrzymka wyruszyła z Warszawy, to uczestniczą w niej ludzie z całej Polski. Pociąg zatrzyma się w Katowicach, gdzie wsiądą pielgrzymi z południowej części kraju. Do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II jedzie też ok. 100 Polaków ze Wschodu. W większości są to polscy studenci pochodzący z krajów byłego ZSRR.

Pielgrzymi przyjadą do Rzymu 30 kwietnia około północy. Większość pątników uda się od razu w okolice placu św. Piotra, gdzie będą oczekiwać na wejście na miejsce celebry.

Organizatorami pielgrzymki są: Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej, Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność" i Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

>>>>>

No i brawo ! To wszysrko musi wyplywac ze szczerego serca...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:15, 30 Kwi 2011    Temat postu:

Warszawa szykuje się na beatyfikację, telebimy już są

Na pl. Piłsudskiego trwają przygotowania związane z uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II. W niedzielę będą one tam transmitowane z Watykanu. Ustawiono już telebimy, trwa montowanie sceny.

Telebimy ustawiono po dwóch stronach placu, między nimi montowana jest scena. Po placu przechadzają się nieliczni spacerowicze, obecne są także ekipy telewizyjne.

Nie została otwarta - wbrew zapowiedziom organizatorów - wystawa "Błogosławiony Jan Paweł II", na której miały zostać zaprezentowane fotografie ilustrujące istotne momenty z życia Jana Pawła II. Namiot, w którym miały znajdować się zdjęcia, przed południem był zamknięty.

Wieczorem o godz. 20.30 na placu ma rozpocząć się wieczorne czuwanie przed beatyfikacją, zorganizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Modlitwę ma uświetnić Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Z kolei w niedzielę o godz. 10 będą transmitowane uroczystości z Watykanu. Msza święta pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego odbędzie się na placu Piłsudskiego po transmisji - o godz. 12. Msza ma zakończyć się około godz. 14.30.

O godz. 21 na placu odbędzie się koncert "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista - Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z różnych stron świata, m.in.: Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume.

Wierni w Warszawie będą mogli obejrzeć relację z watykańskich uroczystości także m.in. przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Także tam odbędzie się msza święta.

>>>>>

No tak to miasto jest wyjatkowa duchowa pustynia ! Prawdiwy koszmar ! Takie duchowe odrodzenie by im sie przydalo ! ALE NIE CHCA ! Tak juz sa wykolejeni ... Ludzie nie chca dobra... DLA SIEBIE... Taki jest smutny fakt...



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Czw 16:30, 05 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:12, 04 Maj 2011    Temat postu:

Przezyjmy to jeszcze raz:

Tuz przed beatyfikacja:

Wierni muszą już opuścić Plac świętego Piotra

Pielgrzymi, przebywający na Placu świętego Piotra, proszeni są już o jego opuszczenie. Rozpoczęła się operacja przygotowywania placu przed bazyliką watykańską do niedzielnej mszy beatyfikacyjnej. Ma być on pusty.

Przez cały dzień przez plac przewinęły się dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata. Siły porządkowe proszą pielgrzymów, by opuścili teren przed bazyliką oraz kolumnadę.

Plac w noc, poprzedzającą beatyfikację ma być zamknięty. Wierni będą wpuszczani od godziny 5.30 rano w niedzielę. Wielu ludzi zechce zapewne przeczekać ten czas w najbliższej okolicy Watykanu, by móc jak najwcześniej zająć miejsca przed mszą beatyfikacyjną, rozpoczynającą się o godzinie 10.00.

Pielgrzymi przeniesli sie na :

Pielgrzymi gromadzą się na wieczorne czuwanie

Na starożytnym stadionie Circo Massimo w Rzymie gromadzą się pielgrzymi, którzy będą uczestniczyć w wieczornym czuwaniu modlitewnym przed niedzielną beatyfikację Jana Pawła II.

Ustawiona została duża scena, po środku której znajduje się obraz z Madonną. Przebieg czuwania śledzić można będzie też na kilku telebimach.

Na Circo Massimo przybywają głównie młodzi ludzie, niemal z całego świata. Trzymają flagi i transparenty, śpiewają i grają na gitarach. Wśród nich jest obecnych wielu pielgrzymów z Polski. Przybyli na starożytny stadion rozkładają karimaty i folie. Niektórzy rozstawili namioty i zamierzają spędzić tutaj noc. W Rzymie przestał już padać deszcz.

Młodzi ludzie, m.in. z Hiszpanii, którzy zamierzają nocować w namiotach (w Rzymie w nocy ma być 11 st. C) mówili, że będą rozgrzewali się muzyką i tańcem.

Jak podkreślali, są tutaj ponieważ Jan Paweł II był człowiekiem "autentycznym, który pociągał ludzi swoją otwartością i szczerością". - Jan Paweł II był dla mnie wzorem, szczególnie kiedy, jako stary i chory człowiek, nie odsunął się, nie ukrył, ale był aktywny. Pokazał nam, że wiara może dać człowiekowi siłę - mówił Mosef z Hiszpanii.

Z kolei Anna Lipok z Niemiec podkreślała, że przyjechała na beatyfikację, by za wstawiennictwem Jana Pawła II prosić o uzdrowienie 16-letniego chłopca, pozostającego w śpiączce.

Pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech powiedzieli, że przybyli na Circo Massimo 30-osobową grupą. - Chcemy się modlić o pokój dla Polski i całego świata. Jan Paweł II dodawał nam otuchy, pomagał przetrwać trudne chwile tu, w tym kraju i nie odcinać się od korzeni - mówili.

Czuwanie ma rozpocząć się o godz. 20.00. Według szacunków reporterów PAP na Circo Massimo do tej pory zgromadziło się kilka tysięcy osób, przez cały czas dochodzą kolejne grupy.

Pielgrzymi wysłuchają świadectw trzech osób o Janie Pawle II: wieloletniego rzecznika prasowego Watykanu Joaquino Navarro -Vallsa, metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i siostry Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie zostało uznane za cud w procesie beatyfikacyjnym polskiego papieża.

Zabrzmi hymn o Janie Pawle II zatytułowany "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!", a modlitwę różańcową poprowadzi wikariusz Rzymu kard. Agostino Vallini.

Poprzez łącza satelitarne dojdzie do połączenia z pięcioma sanktuariami na świecie, w których wierni także będą uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Będą to sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, Kawekamo - Bugando w Tanzanii, sanktuarium Matki Bożej Notre Dame w libańskiej Harissie, Bazylika Matki Bożej w meksykańskiej Guadalupe i sanktuarium w Fatimie.

Zebrani usłyszą fragmenty homilii Jana Pawła II, które wygłosił odwiedzając te miejsca. Na zakończenie uczestnicy czuwania zaśpiewają hymn "Salve Regina". Zaplanowano też połączenie z papieżem Benedyktem XVI, który udzieli wiernym błogosławieństwa.

Po czuwaniu pielgrzymi mają przejść na Plac św. Piotra trasą przez centrum miasta. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.

Według piątkowych szacunków Biura Pielgrzymkowego diecezji rzymskiej w czuwaniu ma uczestniczyć około 120 tys. osób.



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 16:13, 04 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:33, 05 Maj 2011    Temat postu:

A tak wygladaly relacje z soboty:

Kiedy odszedł, nie płakaliśmy, ogarnął nas pokój"

Na starożytnym stadionie Circo Massimo w Rzymie trwa czuwanie modlitewne pielgrzymów przybyłych na beatyfikację Jana Pawła II. Zebrani w Circo Massimo wysłuchali już świadectw dwóch osób o Janie Pawle II: wieloletniego rzecznika prasowego Watykanu Joaquino Navarro-Vallsa, metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i siostry Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie zostało uznane za cud w procesie beatyfikacyjnym polskiego papieża. - Z chwilą jego odejścia ogarnął nas wielki pokój. Zamiast płakać nad śmiercią ukochanej osoby, wznieśliśmy do Boga pieśń chwały, ponieważ nauczył nas, jak należy iść w stronę pełni życia i jak umiera prawdziwy chrześcijanin - mówił kard. Dziwisz.

Modlił się z karteczkami

Joaquino Navarro-Valls przedstawił swoje świadectwo jako pierwszy. - Dzięki Ci, Janie Pawle II, za pracę, którą wykonałeś w ciągu swego życia - powiedział watykański rzecznik z czasów pontyfikatu papieża-Polaka. Joaquin Navarro-Valls przyznał, że dziś towarzyszą mu te same uczucia, których doświadczał po śmierci Jana Pawła II, a więc przede wszystkim wdzięczność papieżowi, który powiedział Bogu "tak".

- Mówił "tak" na wszystko, czego Bóg od niego chciał. To nie było mało - powiedział były rzecznik Watykanu. Jana Pawła II nazwał człowiekiem, który "wyrwał nas z pesymizmu".

- Myślę, że Kościół nie czyni świętym, ale rozpoznaje i potwierdza, że dana osoba była świętym już za życia; tak było w przypadku Jana Pawła II - powiedział. Joaquin Navarro-Valls mówił, że okrzyk "Santo subito", jaki rozbrzmiał po śmierci papieża, był spóźniony, bo święci, jeśli są świętymi, to są nimi już za życia - a Kościół tylko to potwierdza.

- On cały czas szukał dróg osiągnięcia Bożego miłosierdzia, ponieważ wiedział, że my ludzie, nawet jeśli jesteśmy piękni, dobrzy, czyści, nieustannie potrzebujemy Bożego miłosierdzia. W taki wieczór jak dziś musimy przypomnieć sobie jego przykład. I jeśli będziemy chcieli tak jak on zbliżyć się do tajemnicy Bożego miłosierdzia, to będziemy na pewno prawdziwie szczęśliwi - podkreślił Navarro-Valls.

Navarro-Valls podkreślił, że dla papieża - Polaka bardzo ważne było modlenie się. - On czuł, że to nie tylko jest konieczność, ale miał wewnętrzną potrzebę modlenia się - powiedział były rzecznik.

Wspomniał Jana Pawła II, modlącego się samotnie w swej prywatnej kaplicy, na kolanach, mając przed sobą małe karteczki. Jak się okazało - były to prośby od wiernych z całego świata o modlitwę. - To były prośby w różnych sprawach, dotyczyły wszystkich możliwych problemów tego świata, i on karmił swoją modlitwę potrzebami ludzi, którzy go o to prosili - dodał Navarro-Valls. Jak podkreślił, papież nie zostawiał w modlitwie miejsca dla swoich intencji, modlił się natomiast za wszystkich innych.

Nawiązując do spotkań Jana Pawła II z młodzieżą, Navarro-Valls podkreślił, że w centrum pontyfikatu było zachowanie szacunku dla ludzkiego życia i odkrywanie prawdziwego znaczenia miłości. - Pokazywał, że kochanie znaczy - "chcę Twojego dobra" - powiedział były watykański rzecznik, dodając, że papieżowi należy się ogromna wdzięczność za to, że "odkrył przed nami to prawdziwe znaczenie miłości".

- Do Jana Pawła II docierały wszystkie cierpienia świata - powiedział Joaquin Navarro-Valls.

Przypomniał, że papież otrzymywał wiele listów od zwykłych ludzi z całego świata - Wszystkie cierpienia świata docierały do Jana Pawła II w postaci tych listów, a on jakby karmił swoją modlitwę tym cierpieniem świata - powiedział Navarro-Valls.

Pytany o swoje osobiste wspomnienia i nauki związane z osobą Jana Pawła II Navarro-Valls powiedział, że nauczył się od papieża szacunku dla ludzi. - Wiele nauczyłem się od niego. Przede wszystkim szacunku do osoby ludzkiej, ponieważ widział w każdej osobie obraz Boży - powiedział Navarro-Valls.

"Jan Paweł II nie powiedział ostatniego słowa"

Jako druga świadectwo przedstawiła siostra Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie zostało uznane za cud w procesie beatyfikacyjnym. Siostra powiedziała, że była wstrząśnięta łaską którą otrzymała i tym, że przyczyniło się to do beatyfikacji papieża.

- Kiedy zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona, z wielkim trudem mogłam patrzeć na papieża w telewizji - mówiła. - Przypominał mi, co może się stać ze mną za jakiś czas, ale podziwiałam jego pokorę , siłę i odwagę - dodała.

- Chorobę zdiagnozowano w 2001 r, miałam 40 lat. Jan Paweł II był dla mnie pasterzem Bożym, był bliski wszystkim chorym. Kiedy zmarł poczułam wielką pustkę, jakby zmarł ktoś dla mnie bardzo bliski, kto mnie rozumiał - opowiadała.

Następnie siostra Marie Simon-Pierre relacjonowała kluczowe chwile swego uzdrowienia, opowiadając o wydarzeniach, które miały miejsce gdy jej choroba była bardzo zaawansowana.

- Spotkałam się z moją przełożoną i prosiłam o zwolnienie z obowiązków z braku sił, było to 2 czerwca - mówiła. Przełożona odpowiedziała mi na to: Jan Paweł II nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przypomniała, że w sierpniu mam pojechać do Lourdes. Zrozumiałam, że bycie na wózku inwalidzkim nie przeszkodzi mojej służbie. W nocy z 2 na 3 czerwca weszłam do pokoju i zapragnęłam pisać - mówiła do zgromadzonych w Watykanie siostra Marie Simon-Pierre. - Zobaczyłam, że nie jestem w stanie i że moje pismo jest nieczytelne. Tej nocy po raz pierwszy nie mogłam spać, bo cierpiałam z bólu. Gdy obudziłam się na dobre o 4.30, nie czułam już choroby, czułam że wewnętrznie jestem kimś innym, że coś się zmieniło. Poczułam pragnienie modlitwy poszłam się modlić przed Najświętszym Sakramentem. Modliłam się do 6.00 rano, a potem poszłam na mszę św. do kaplicy, jak zwykle. W czasie Eucharystii zrozumiałam, że zostałam uzdrowiona - opowiadała.

- Chciałabym podziękować wszystkim, Jan Paweł II was widzi i jest szczęśliwy - zakończyła siostra a zgromadzeni odpowiedzieli jej owacjami.

Zdenerwował się dwa razy

- Jan Paweł II żył nieustannie komunią z Bogiem, to było właściwie całe jego życie - powiedział metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - tak właśnie zaczynał wszystkie swoje wypowiedzi, i tak zaczął, kiedy został wybrany na Stolicę Piotrową - mówił o Janie Pawle II kardynał.

Dziwisz wspomniał lata przed wyborem Karola Wojtyły na papieża. - Miał dłuższe włosy i pamiętam, że widać było, jak opadały mu na twarz, kiedy się zamyślał, zapadał w głębię swojej modlitwy. Dla nas, młodych, było to coś, co nas bardzo poruszało - powiedział kardynał.

- Byliśmy przekonani, że umarł święty - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, wspominając dzień śmierci papieża Polaka.

- Cały czas czuję jego obecność tu, na Circo Massimo - powiedział metropolita krakowski, zwracając się do uczestników czuwania. Wyznał, że podobne uczucie towarzyszyło mu wczoraj, kiedy brał udział w ceremonii otwarcia grobu Jana Pawła II.

- Jan Paweł II nauczył nas, jak należy iść w stronę pełni życia i jak umiera prawdziwy chrześcijanin - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski mówił, że Jan Paweł II przygotował swoich bliskich na moment jego śmierci. - Z chwilą jego odejścia ogarnął nas wielki pokój. Zamiast płakać nad śmiercią ukochanej osoby, wznieśliśmy do Boga pieśń chwały, ponieważ nauczył nas, jak należy iść w stronę pełni życia i jak umiera prawdziwy chrześcijanin - mówił kard. Dziwisz.

Wspominał, że on i przyjaciele Jana Pawła II po jego śmierci śpiewali pieśń "Te Deum", ponieważ wiedzieli, że odszedł człowiek święty i dziękowali Bogu za jego świętość. - I jesteśmy tutaj przed wami świadkami tej chwili - dodał.

Podkreślił, że Jan Paweł II był autentyczny - zarówno wtedy, gdy został biskupem krakowskim, jak i po tym, jak został papieżem; postanowił niczego w swoim życiu nie zmieniać.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Karol Wojtyła nie zmienił się jako człowiek - nawet wówczas, gdy został papieżem. Jan Paweł II wzmocnił duchowość, stał się bardziej dojrzały, ale rozwijał to, co od początku było w jego duszy - miłość do Boga i miłość do człowieka. Wieloletni współpracownik papieża wspomina, że na początku pontyfikatu wszyscy mówili o nim papież-Polak, ale szybko zaczęli mówić: "nasz papież", także - jak podkreślił kardynał Dziwisz - rzymianie. - Wszyscy go lubili, rzymianie również, bo przekraczał granice, mury, także mur berliński. A teraz mamy Jana Pawła II błogosławionego - dodał metropolita krakowski.

Przyznał, że widział papieża dwa razy zdenerwowanego, ale "nie przeciwko człowiekowi, bo go szanował". Podkreślił, że po raz pierwszy Jan Paweł II podniósł głos przeciwko mafii, a po raz drugi, kiedy apelował o pokój przed zbliżającą się wojną w Iraku. Kardynał wspominał też przyjaźń papieża z prezydentem Włoch Alessandro Pertinim oraz dzień odejścia Jana Pawła II. - On nas przygotował do chwili swojej śmierci i przeżywał wielki pokój w tym momencie, ten sam, który z niego emanował, i którego nauczał - dodał Stanisław Dziwisz.



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Czw 16:33, 05 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:35, 05 Maj 2011    Temat postu:

Kościoły otwarte przez całą noc

W czuwaniu uczestniczą głównie młodzi ludzie niemal z całego świata, trzymają flagi i transparenty, przynieśli instrumenty muzyczne. Liturgię rozpoczął śpiew "Jesus Christ you are my life".

Modlitwę różańcową prowadzi wikariusz Rzymu kard. Agostino Vallini. Poprzez łącza satelitarne Watykan łączy się z pięcioma sanktuariami na świecie, w których wierni także uczestniczą we wspólnej modlitwie. Są to sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, Kawekamo - Bugando w Tanzanii, sanktuarium Matki Bożej Notre Dame w libańskiej Harissie, Bazylika Matki Bożej w meksykańskiej Guadalupe i sanktuarium w Fatimie.

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini powiedział, że pamięć o polskim papieżu jest żywa w Kościele i na świecie.

W przemówieniu, wygłoszonym podczas czuwania kardynał Vallini mówił, nakreślając duchową sylwetkę Jana Pawła II: - Opatrzność daje nam tego wieczoru radość przeżycia wielkiego doświadczenia łaski i światła. Wraz z tym modlitewnym czuwaniem maryjnym pragniemy przygotować się do jutrzejszej uroczystości, podniosłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II.

- Sześć lat po pobożnej śmierci wielkiego papieża szczególnie żywa w Kościele i na świecie jest pamięć o Nim, który przez 27 lat był biskupem Rzymu i pasterzem Kościoła powszechnego. Do umiłowanego papieża odczuwamy cześć, miłość, podziw i głęboką wdzięczność - dodał papieski wikariusz.

- Z jego życia bierzemy przede wszystkim świadectwo wiary: wiary zagorzałej i silnej, wolnej od strachu i kompromisów, spójnej do ostatniego tchu, zahartowanej przez próby, wysiłek i chorobę, której dobroczynny wpływ szerzył się w całym Kościele, a raczej na całym świecie; świadectwo przyjęte wszędzie, w czasie jego podróży apostolskich, przez miliony mężczyzn i kobiet wszystkich ras i kultur - podkreślił.

Zebrani usłyszą fragmenty homilii Jana Pawła II, które wygłosił odwiedzając te miejsca. Na zakończenie zaśpiewają hymn "Salve Regina". Zaplanowano też połączenie z papieżem Benedyktem XVI, który udzieli wiernym błogosławieństwa.

Po zakończeniu czuwania pielgrzymi mają przejść na Plac św. Piotra trasą przez centrum miasta. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.

Organizatorzy poinformowali, że w czuwaniu uczestniczy 200 tys. osób.

Czuwają także w Łagiewnikach

Nocne modlitewne czuwanie trwa także w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Sanktuarium jest jednym z pięciu miejsc na świecie, które łączą się telemostem z czuwającymi w Rzymie w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II.

Modlitwy w łagiewnickim sanktuarium rozpoczęły się po godz. 20.00 od bezpośredniej transmisji z czuwania w rzymskim Circo Massimo. Za pośrednictwem telemostu wierni z krakowskiego sanktuarium pozdrowili zgromadzonych w Rzymie.

W czuwaniu uczestniczą wierni z całego kraju i z zagranicy, którzy przybyli na niedzielne uroczystości święta Miłosierdzia Bożego. Po godzinie 21.00 planowane jest ponowne połączenie telemostem z Rzymem, podczas którego wierni odmówią różańcową tajemnicę światła.

Jak podkreślali pielgrzymi przybyli na uroczystości w Łagiewnikach, z okazji tak wyjątkowego wydarzenia, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II, musieli modlić się w jednym z miejsc najbliższych sercu Ojca Świętego, jakim jest krakowskie sanktuarium.

Czuwanie w Warszawie

Nieszporami rozpoczęło się na stołecznym pl. Piłsudskiego czuwanie przed niedzielną beatyfikacją Jana Pawła II; uczestniczy w nim ok. 500 osób. Przed czuwaniem wyemitowano skierowane do Polaków przemówienie papieża Benedykta XVI.

- Kościół w Polsce i naród polski zyskuje nowego patrona i orędownika - powiedział papież i pobłogosławił wiernych.

Po nieszporach ma zostać odmówiona koronka do miłosierdzia Bożego. Beatyfikacja papieża Jana Pawła II odbędzie się w Święto Miłosierdzia Bożego, które przypada zawsze w pierwszą niedzielę po świętach Wielkiej Nocy. Ustanowił je Jan Paweł II.

O godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża Polaka, przedstawicielom instytucji, organizacji i urzędów, m.in. Kancelarii Prezydenta RP, prezydent Warszawy, Caritasu i mediów, mają zostać przekazane zapalone lampiony. Światło zostało przywiezione z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

- Jan Paweł II chciałby przez swoją beatyfikację sprawić, by iskrę miłosierdzia Bożego rozpalić na całym świecie - powiedział ks. Jan Drob z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która razem z samorządowym Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowała czuwanie. Modlitwom towarzyszy chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W niedzielę na pl. Piłsudskiego odbędzie się transmisja odbywających się w Rzymie uroczystości beatyfikacyjnych.

Czuwanie na Śląsku

Popołudniową mszą św. i koncertem zainaugurowano w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II. Także w Zabrzu koncelebrowana była msza św., po niej odbędą się "Nieszpory Ludźmierskie" przed Krzyżem Papieskim.

- Miłosierdzie - tak akcentowane przez sługę bożego Jana Pawła II - to jest to miejsce, ta rzeczywistość, kiedy miłość Boga spotyka się z ludzkim grzechem, z ludzką słabością, gdy Pan Bóg na nowo wychodzi naprzeciw nam - inaczej byśmy totalnie zginęli - mówił podczas mszy inaugurującej czuwanie w katowickiej archikatedrze metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

W kazaniu podkreślił, że miłosierdzie było istotą życia i posługi Jana Pawła II. Prosił, by wierni szczególnie w kontekście jego beatyfikacji rozważali tajemnicę Bożego Miłosierdzia i starali się ją zrozumieć i przełożyć na warunki codziennego życia. Zaznaczył też, że uroczystości beatyfikacyjne są głośne na całym świecie. - Świat potrzebuje miłosierdzia i dlatego tak bardzo kocha sługę bożego Jana Pawła II - zakończył kazanie abp Zimoń.

Po mszy w katedrze rozpoczął się koncert Filharmonii Śląskiej, która przygotowała m.in. dzieło Wojciecha Kilara. Po koncercie przewidziano dalszy ciąg czuwania.

Równolegle w Zabrzu rozpoczęła się wieczorem uroczystość "Początek wtajemniczenia". Mszy pod Krzyżem Papieskim przeniesionym w rejon zabrzańskiego Osiedla Kopernika z gliwickiego lotniska, gdzie stał podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 r. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz.

Na godz. 20.45 zaplanowano "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza z udziałem m.in. Beaty Rybotyckiej, Hanny Banaszak, Elżbiety Towarnickiej, Grzegorza Turnaua, Jacka Wójcickiego, Zbigniewa Wodeckiego i Filharmonii Zabrzańskiej. O godz. 21.37 przewidziano "Światełko dla Jana Pawła II".

W niedzielę transmisję uroczystości beatyfikacyjnych będzie można oglądać na telebimach ustawionych m.in. w Katowicach - pod Spodkiem, gdzie przewidziano miejsca siedzące - oraz w archikatedrze Chrystusa Króla. Transmisję zakończy msza odprawiona w południe przez abp Zimonia.

Telebimy staną też na jasnogórskich błoniach. O godz. 20.00 w tym samym miejscu wielkim plenerowym koncertem niemieckiego kontratenora Andreasa Scholia z towarzyszeniem Morphing Vienna Chamber Orchestra zainaugurowany zostanie 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Mieszkańcy Sosnowca w niedzielę będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II na Placu Papieskim, gdzie w 1999 r. papież spotkał się z wiernymi tamtejszej diecezji. Od 20. przewidziano m.in. modlitwę do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski i słowo oraz błogosławieństwo przekazane z Rzymu przez bp. Grzegorza Kaszaka.

W niedzielę rano w Rudzie Śląskiej zakończy się Pokojowa Sztafeta Biegowa. Dwunastu biegaczy - byłych i obecnych górników, by uczcić beatyfikację papieża, od wtorkowego poranka okrążało Plac Jana Pawła II w centrum miasta. Do pokonania mieli 1498 km, czyli odległość dzielącą Rudę Śląską od Watykanu.

Innymi wydarzeniami towarzyszącymi beatyfikacji są m.in. otwarcie w niedzielę po południu w gliwickim Zamku Piastowskim wystawy dokumentującej wizytę Jana Pawła II w 1999 r. oraz niedzielny spektakl w rudzkim kościele św. Barbary "Wstańcie, chodźcie" w wykonaniu miejscowej młodzieży.

:O))))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy