Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Alchemia .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:56, 22 Cze 2014    Temat postu: Alchemia .

"Alchemicy szkła" - wystawa we wrocławskim Muzeum Narodowym

Blisko 100 eksponatów obrazujących historię wyrobu szkła na przestrzeni dziejów będzie można zobaczyć od wtorku na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Najstarsze z prezentowanych zabytków pochodzą z XV w. p.n.e.

Ekspozycja jest prezentacją unikatowych naczyń wykonanych z barwnych mas szklanych w czasach starożytnych; są także szkła uzyskane we wyniku eksperymentów fizyko-chemicznych i badań przyrodniczych w okresie nowożytnym – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. pochodzące z XV w p.n.e. paciorki szklane z czasów faraona Thutmosisa III i naczynia na wonne olejki z V i II w. p.n.e. To najstarsze z prezentowanych na wystawie eksponatów. - Świadczą one o dużych umiejętnościach starożytnych technologów, którzy potrafili barwić masę szklaną przy pomocy tlenków metali - podała Kowalów.

Na ekspozycji zostaną również pokazane wyroby pochodzące z weneckich hut, gdzie od średniowiecza prowadzono eksperymenty w dziedzinie szklarstwa. Powstawały tam m.in. naczynia z przejrzystego szkła o nasyconych barwach, szkło nieprzezroczyste w kolorze turkusowym, szkło "calcedonio" imitujące chalcedon, czy szkło "millefiori" z dekoracją zbudowaną z mozaikowych rozetek.

W czasach nowożytnych wkład w produkcję szkła artystycznego wnieśli alchemicy i fizycy poszukujący metod wytwarzania złota. Eksperymenty prowadzono m.in. w hutach szkła, tak jak w przypadku działającej pod koniec XVII w. huty w dobrach hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie. -Produkowano tam doskonałe szkło kryształowe imitujące kryształ górski i szkło barwione na zielono i czerwono - dodała Kowalów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również naczynia porcelanowe z manufaktur chińskich i Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni z XVIII w.

Oprócz tego zwiedzający będą mogli zobaczyć starodruki alchemiczne i traktat szklarski z końca XVII w. niemieckiego alchemika i technologa szkła Johanna Kunckela.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

....

Tak alchemia . To slowo zawiera w sobie tajemnice dawnych wiekow . Glownie prostackie poszukiwanie zlota przez wladze niestety . Co skutkowalo burzliwymi przezyciami alchemikow skracanymi o glowe bo zlota nie bylo ...
Ale przeciez przy okazji powstaly wartosci o wiele cenniejsze niz zloto . Ba cala chemia ! Bo alchemik to dawny chemik po prostu . Tajemniczy bo specjalista i dzis przeciez nie pojmujemy z czego i jak robia zwiazki chemiczne . Co nie ma nic wspolnego z silami nieczystymi . Historie alchemikow sa tragiczne i fascynujace . Jak chocby tragedia slynnego saskiego alchemika wynalazcy znakomitej porcelany wiezionego przez wladcow dla zlota !
Najbardziej chyba jednak tajemnicza sprawa bylo poszukiwanie KAMIENIA FILOZOFICZNEGO ! Nieokreslonej wspanialej substancji o jeszcze wspanialszych wlasciwosciach ! Jak perpetuum mobile (czy jak to sie pisze:-)SmileSmile w technice czy Eldorado w Ameryce lub Shaghri La w Tybecie . Tajemniczy nieznany wspanialy cel . Ktorym jest od razu wyjasniam BÓG ! TAK TO JEGO NIESWIADOMIE SZUKALI !

Dzis te legendy zyja w fantastyce w grach . Jednak postac alchemika jakos malo jest zaznaczona a ilez by mozna z niej wyciagnac . Na ogol to jest wojownik łucznik i mag . A gdzie alchemik ? Przypominam ze posluguje sie substancjami . A wiec żywioły ! Ogien woda (plyny) ziemia (czyli proszki) powietrze (gazy) . Tu grafika ma duze pole do popisu z efektami specjalnymi . Az dziw ze malo kto na to wpadl .

Alchemik Sędziwój - Jan Matejko


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:44, 10 Lip 2015    Temat postu:

O alchemii i dawnej medycynie na wystawie w Nowym Sączu


Alchemii i dawnej medycynie poświęcona jest wystawa, która w sobotę zostanie otwarta w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Prezentacja ma m.in. przypominać o związkach z Sądecczyzną słynnego alchemika Michała Sędziwoja, odkrywcy tlenu.

Na ekspozycji w Domu Gotyckim znajduje się 50 reprodukcji dawnych pism i ilustracji. Zainteresowani przeczytają prace średniowiecznych alchemików, medyków i znachorów, a na rysunkach obejrzą m.in. wyobrażenia anatomii człowieka, sekcje zwłok, eksperymenty, operacje przeprowadzane bez znieczulenia.
REKLAMA


Zwiedzający zobaczą sprawozdanie z pierwszej na ziemiach polskich publicznej sekcji zwłok przeprowadzonej w 1613 r. przez Joachima Oelhafa, lekarza i profesora medycyny w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.

Wśród najważniejszych obiektów są m.in. rękopis medyczny „Mihi competit” Tomasza z Wrocławia, nadwornego lekarza książąt wrocławskich, spisany w 1467 r. i inkunabuł dotyczący zarazy "Liber pestilentialis de venenis epidemiae" Hieronymusa Brunschwiga z 1500 r.

Wystawa "Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków" czynna będzie do 30 września. Materiały prezentowane na niej pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

W dwóch pierwszych dniach trwania wystawy wykład o dawnych alchemikach i medykach wygłosi historyk dr Piotr Wierzbicki. W rozmowie historyk podkreślił, że celem nowosądeckiej prezentacji jest m.in. przypomnienie związków słynnego alchemika Michała Sędziwoja, odkrywcy tlenu, z Sądecczyzną.

Sędziwój urodził się w Łukowicy koło Nowego Sącza w 1566 r. - To on w 1598 r. podczas prażenia saletry otrzymał tlen, który nazwał "duchem świata" - swoją pracę opisał w dziele "Dwanaście traktatów o kamieniu filozoficznym". Uznał on tlen za kamień filozoficzny, z czym zgodził się twórca chemii Robert Boyle – mówił Wierzbicki.

Alchemik podróżował po całej Europie, przebywał w najważniejszych ówczesnych ośrodkach nauki, m.in. w Cambridge, Lipsku, Wiedniu; zyskał uznanie m.in. praskiego cesarza Rudolfa II. Był też sekretarzem na dworze Zygmunta III Wazy.

Sędziwój miał mieć swoją pracownię w wieży Kurza Stopka na Wawelu. Według przekazów to nieudany eksperyment alchemiczny spowodował pożar zamku w Krakowie i przyspieszyć decyzję króla o wyjeździe do Warszawy i przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Po tym wydarzeniu Sędziwój miał przebywać jakiś czas w Nowym Sączu, a następnie osiąść na Śląsku, w dzisiejszym czeskim mieście Karavare.

W dawnych wiekach – mówił historyk – alchemia była silnie związana z medycyną, sam Awicenna parał się zarówno alchemią, jak i medycyną. Wszyscy alchemicy starali się odkryć metodę transmutacji ołowiu w złoto lub miedzi w srebro (czyli tzw. kamień filozoficzny), lekarstwo na wszystkie choroby i eliksir nieśmiertelności. Alchemię w XV i XVI w. można uznać za naukę lekarską, ponieważ zajęła się ona głównie zastosowaniem substancji chemicznych w leczeniu np. rtęci.

- Prowadzone w ramach alchemii prace przyczyniły do wielu istotnych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych, pomimo że wiele działań w jej obrębie miało charakter pozanaukowy, poznaliśmy liczne pierwiastki i związki chemiczne, opracowane zostały metody rozdziału substancji i stworzono narzędzia laboratoryjne. Libavius pod kon. XVI w. napisał "Alchemię" - pierwsza encyklopedię chemii - podsumował historyk.

...

Trudno mieć pretensje do alchemii skoro dziś nauka ciągle się myli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:22, 13 Gru 2015    Temat postu:

Różowy przedmiot pożądania – porcelana z domieszką złota

Według oryginalnej receptury, porcelana powinna zawierać domieszkę czystego złota - Shutterstock

Jej receptura powstała w latach 30-tych XX wieku. Wraz ze śmiercią jej twórcy wydawało się, że zaginęła na zawsze. Dzięki odnalezionym po latach zapiskom, różowa porcelana znów cieszy oczy kolekcjonerów na całym świecie.

Delikatny różowy kolor porcelana z Ćmielowa zawdzięcza recepturze opracowanej w 1936 roku przez Bronisława Kryńskiego. W skład masy, z której ona powstaje, wchodzi m.in. płynne 24-karatowe złoto.
REKLAMA


- Ten delikatny odcień różu to nasza przewaga. Można to sprawdzić pod światło, wówczas zobaczymy piękny różowy kolor – mówi właściciel zakładów AS Ćmielów Adam Spała.

Technologia produkcji tej porcelany jest jedną z największych tajemnic zakładu. Recepturę udało się odzyskać dzięki oryginalnym notatkom Kryńskiego jakie trafiły kilka lat temu do Ćmielowa. Obecnie polska różowa porcelana trafia na stoły całego świata i jest uważana przez wielu za kolekcjonerski rarytas.

Przykłady wykorzystania różowej porcelany można oglądać m.in w ćmielowskim Żywym Muzeum Porcelany, gdzie można nie tylko poznać jej historię, ale także zobaczyć cenne kolekcje.

...

Prawdziwa alchemia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy