Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Za króla Artura ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:14, 24 Gru 2012    Temat postu: Za króla Artura ...

Archeolodzy odkryli w Anglii kolejne skarby Anglosasów

Archeolodzy odkryli w środkowej Anglii przedmioty ze złota i srebra, będące prawdopodobnie częścią słynnego Skarbu Staffordshire – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano w miejscowości Hammerwich w hrabstwie Staffordshire na tym samym polu, gdzie w czerwcu 2009 r. odkryto anglosaski Skarb Staffordshire, złożony z 3900 przedmiotów ze złota i srebra.

Archeolodzy i poszukiwacze–amatorzy z Towarzystwa Muzealnego Stoke-on-Trent oraz organizacji Archeologia Warwickshire, wyposażeni w wykrywacze metali ponownie przeszukali pole po ostatniej orce i odkryli 90 przedmiotów ze złota i srebra.

Wśród znalezisk znajdują się fragmenty złotych i srebrnych artefaktów, pasujące do niektórych uszkodzonych przedmiotów wchodzących w skład Skarbu Staffordshire.

Według archeologa Stefana Deana, odkryte teraz przedmioty podczas badania pola przeprowadzonego w 2009 r. zostały wówczas przeoczone, gdyż prawdopodobnie znajdowały się zbyt głęboko pod powierzchnią gruntu.

Wydobyte artefakty, pochodzące z okresu anglosaskiego (VII-VIII w.), zostały przeniesione do laboratorium, gdzie aktualnie trwają prace badawcze.

Przedmioty ze Skarbu Staffordshire są aktualnie prezentowane jako eksponaty na wystawach w Stoke-on-Trent oraz Birmingham.

....

Czyli z czasow krola Artura ! Bardzo pieknie ! Sir Gawein Perciwal itp . Z tego narodzil sie Wladca Pierscieni i cala gatunek ! Tak historia trwa w legendzie i basni ! :0)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:09, 13 Kwi 2013    Temat postu:

W. Brytania: archeolodzy odkryli w Londynie "Pompeje Północy"

Na terenie londyńskiego City odkryto ciekawe i dobrze zachowane pozostałości z okresu panowania Rzymian: fundamenty świątyni Mitry, wyroby ze skóry, amulety, monety, ceramikę - ogółem ponad 10 tys. przedmiotów. Znalezisko bywa nazywane Pompejami Północy.

Data założenia Londynu, w przeszłości zwanego Londinium, obecnie przyjmowana na 47 r. n.e., czyli w kilka lat po rozpoczęciu podboju Brytanii przez Klaudiusza, w wyniku badań archeologicznych może zostać przesunięta.

Większość znalezionych obiektów dobrze zachowała się w beztlenowym, lekko wilgotnym środowisku. W przeszłości teren ten był nadrzecznym grzęzawiskiem. W pobliżu znajdował się wpadający do Tamizy niewielki strumień - Walbrook, którego od dawna nie ma.

Znaleziska sugerują, że nadbrzeża strumienia były obudowane wałami ziemnymi wzmocnionymi budulcem drzewnym. Do strumienia odprowadzano ścieki.

Archeolodzy z Muzeum Londynu twierdzą, że nigdy dotąd nie znaleźli terenu, na którym byłoby tak dużo różnych obiektów, w większości niewielkich rozmiarów. W muzeum zostaną zakonserwowane metodą odparowania ze stanu zamrożonego. Część po ich opisaniu i skatalogowaniu będzie wystawiona na widok publiczny w siedzibie agencji Bloomberg, do której należy teren.

Wykopaliska prowadzone są na głębokości 12 metrów. W ciągu 6 miesięcy wywieziono 3,5 tys. ton ziemi. Znaleziska pochodzą od początku lat 40. I wieku aż do początku V wieku, a więc obejmują cały okres panowania rzymskiego. Znalezienie tak wielu ciekawych obiektów w dobrym stanie zdarza się wyjątkowo rzadko.

Do najciekawszych obiektów zaliczany jest bursztynowy amulet w kształcie gladiatorskiego hełmu, który musiał kosztować fortunę. Inne znaleziska to m.in. drewniane drzwi, skórzane obuwie legionistów, niemal kompletna skórzana końska uprząż, tablice do pisania z wyrytymi adresami i listami w przeszłości składające się na archiwum.

...

Tam to jest ciekawostka bo odkrycia archeologii nie zgadzaja sie ze zrodlami pisanymi ! Brak sladu po waznych ludach ktore ewidentnie tam byly . Archeologia mowi wlasciwie tylko o kulturze materialnej a juz o tym co w duszy czy nawet w glowie ciezko wywnioskowac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:29, 15 Cze 2017    Temat postu:

Miecz w skale z legendy o królu Arturze istnieje naprawdę!
Daniel Esparza | Sier 22, 2016

Udostępnij
Komentuj

Drukuj

Pamiętacie legendy o królu Arturze i mieczu w skale? W Toskanii można podziwiać autentyczne ostrze tkwiące w kamieniu – pierwowzór opowieści.

Co, oprócz wspaniałych wzgórz lub wilii można zobaczyć, podróżując po Toskanii? Jednym z miejsc godnych polecenia jest wioska Chiusdino, w której podziwiać można nie tylko znakomitą architekturę czy festiwale operowe, ale także prawdziwy miecz tkwiący nieporuszenie w kamieniu. Właśnie tak – tkwiący po rękojeść w skale miecz św. Galgano Guidotti. Jedna z najbardziej intrygujących średniowiecznych relikwii znajduje się w kaplicy Montesiepi na terenie ruin gotyckiego opactwa cysterskiego.

W książce „L’enigma di san Galgano” Mario Moiraghi przedstawia historyczno-literacką biografię św. Galgano, porównując także jego życiorys z legendami o Parsifalu i królu Arturze. Na podstawie badań Moiraghi wysuwa hipotezę, że arturiańska legenda o mieczu wbitym w skałę była inspirowana właśnie mieczem z Toskanii. Święty Galgano urodził się przecież ok. roku 1148, a zmarł w 1181 roku, więc na wiele lat przed opublikowaniem w XIII w. „Merlina” autorstwa Roberta de Borona.

Po przebadaniu próbek zespół naukowców z uniwersytetu w Pawii potwierdził, że jest to oryginalny miecz pochodzący z XII w. Zatem „włoski Excalibur” to autentyk.

W jaki sposób znalazł się w skale? Luigi Garlaschelli z uniwersytetu w Pawii przyznaje, że choć datowanie metalu jest niezwykle trudne, to skład fizyczny oraz styl wykonania broni są zgodne z okresem, do którego odnosi się legenda.

Udało nam się odeprzeć argumenty tych, którzy uważali, że to świeżej daty oszustwo – zapewnia.

Analiza danych z radaru użytego do zbadania kamienia wskazuje, że poniżej miecza znajduje się wgłębienie o wymiarach 2 x 1 metr. Być może to nisza grobowa, miejsce pochówku rycerza. Zdaniem Garlaschellego, którego odkrycie opisał magazyn „Focus”, w celu uzyskania dalszych informacji należałoby przeprowadzić badania wykopaliskowe.

Według legendy, śmiałkowie próbujący wydobyć miecz ze skały, tracili ręce. Dwie zmumifikowane dłonie, które znajdują się w kaplicy w Montesiepi, pochodzą z XII wieku, co potwierdzają badania metodą węglową.

Miecz wetknięty w skałę stał się krzyżem, prawdziwym symbolem życia chrześcijańskiego. Narzędzie przemocy zostało znakiem miłości – pisze w swoje książce Moiraghi.

Przyjrzyjmy się więc postaci św. Galgano. Przyszedł na świat w rodzinie niepiśmiennego feudała. Uważany był za aroganckiego, samolubnego i poszukującego niebezpiecznych przygód młodzieńca. Jego życie całkiem odmieniło się, kiedy ukazał mu się Archanioł Michał.

Galgano został pustelnikiem. Podczas wspinaczki na górę, na której zamierzał oddać się kontemplacji, usłyszał głos napominający go do odrzucenia rozwiązłości. Na te słowa przyszły święty miał powiedzieć:

Łatwiej byłoby wbić się mieczem w skałę.

Kiedy dla potwierdzenia swoich słów spróbował wbić klingę miecza w kamień, ku jego zdziwieniu, skała ustąpiła.

Na ten widok Galgano uklęknął, a resztę swojego życia poświęcił modlitwie. Został kanonizowany zaledwie cztery lata po śmierci, a w 1189 roku wokół miecza tkwiącego w skale wybudowano kaplicę Rotonda della Spada.
Czytaj także: Rycerskie miasteczko bez turystów. Gdzie? W regionie Marche

Tekst pochodzi z angielskiej edycji portalu Aleteia

...

Tak to sa legendy a faktycznie mity. A mit to prawda. A tu jak widac doslowna.

A tu miecz z Might and Magic VI zreszta o podtytule BŁOGOSŁAWIEŃSTWO NIEBIOS!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:51, 17 Kwi 2018    Temat postu:

Najstarsze w Polsce malowidło z królem Arturem znajduje się w Toruniu

Wysłane w dniu 17 kwietnia 2018, 11:48

Najstarsze malowidło z terenu Polski, przedstawiające króla Artura, pochodzi z Torunia. Odkryto je przypadkowo w czasie remontu średniowiecznej kamienicy. Powstało ok. 1400 roku - ustalił dr Jacek Witkowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy zakończyli niedawno analizy malowidła w średniowiecznej kamienicy w Toruniu przy ul. Żeglarskiej. Zostało ono przypadkowo odkryte w czasie generalnego remontu w 2016 r.

Malowidło przedstawia cztery postaci niemal naturalnej wielkości, stojące w zbrojach. Jest to fragment większego fresku, na którym przedstawiono trzy triady mężczyzn. Wśród nich są postaci historyczne, biblijne i legendarne, będące ideałami dla średniowiecznego rycerstwa. Taki motyw nazywany jest przez ekspertów "Dziewięcioma Bohaterami".

"Wśród nich jest legendarny król Artur - jest to obecnie najstarsze znane jego przedstawienie na terenie Polski" - powiedział PAP historyk sztuki dr Jacek Witkowski, który analizował malowidło. Według jego szacunków pochodzi ono z ok. 1400 roku.

Król Artur znany jest z licznych legend z terenu Wielkiej Brytanii. Miał być celtyckim władcą, który w V w. pokonał najeżdżających jego tereny Saksonów. Jednym z najbardziej znanych w średniowiecznej Europie podań na jego temat była legenda o rycerzach okrągłego stołu, którzy poszukiwali świętego Grala, czy o mieczu Ekskalibur - miał mieć magiczne moce.

"To jedne z najciekawszych, najcenniejszych malowideł odkrytych w Toruniu. Mamy kilka zespołów tego rodzaju odkrytych w naszym mieście - ale to, co wyszło, jest odkryciem rewelacyjnym, dotyczącym kamienic mieszczańskich" - podkreślił w rozmowie z PAP miejski konserwator zabytków w Toruniu Emanuel Okoń.

"Jest to odkrycie wyjątkowe i rzadkie w skali całej Europy ze względu na tematykę, którą przedstawia. W Polsce są tylko dwa takie przedstawienia +Dziewięciu Bohaterów+" - dodaje dr Witkowski. Drugie znajduje się w Zamku Piastowskim w Legnicy i jest około 100 lat młodsze.

Oprócz króla Artura w Toruniu zachowały się częściowo postaci starotestamentowe - sędzia Jozue, król Dawid i Juda Machabeusz. Historyk sztuki ustalił, że pierwotnie postaci były również podpisane. Jednak ich identyfikacja możliwa była na podstawie analizy herbów na tarczach, które dzierżą bohaterowie.

Obszerne pomieszczenie, w którym znaleziono malowidło, znajduje się na piętrze. W momencie powstania pełniło funkcje reprezentacyjne. "To tam skupiało się uroczyste życie domowników" - dodaje dr Witkowski.

Dlaczego zdecydowano się na namalowanie takiego motywu na ścianie? Jak opowiada dr Witkowski, w ówczesnej Europie był to temat bardzo popularny (początkowo - w literaturze, gdzie zresztą pojawił się po raz pierwszy). Motyw trzech triad, wśród których były zarówno postaci historyczne, biblijne i legendarne, pojawił się po raz pierwszy w utworze francuskiego poety - Jacquesa de Longuyona na początku XIV. Potem szybko rozpowszechnił się w sztuce - malowidłach, rzeźbach czy arrasach.

Moment, w którym powstało malowidło w Toruniu - koniec XIV w. - określany jest jako "złoty wiek sztuki". "Nie ma roku w Toruniu, żeby nie odkryto kolejnych malowideł ściennych z tego okresu, nawet w tak zaskakujących miejscach, jak kancelarie adwokackie, banki, apteki czy sklepy" - dodaje dr Witkowski. Zdaniem historyka sztuki taki urodzaj odkryć należy wiązać również z faktem, że Toruń to jedno z tych polskich miast, które stosunkowo najlepiej zachowały się po działaniach w II wojny światowej.

Jak opowiada naukowiec, miasto znajdowało się wówczas w granicach Zakonu Krzyżackiego. Było bardzo bogate i stale się rozbudowywało. Trzon ludności tworzyli tam mieszczanie, którzy przybyli z Zachodniej Europy - w dużej mierze z północnych Niemiec. Byli to kupcy, utrzymujący szerokie kontakty handlowe w całej Europie. Wiele wskazuje na to, że również w kamienicy z malowidłem przedstawiającym króla Artura mieszkali również przybysze z Zachodniej Europy - uważa dr Witkowski.

Jak poinformował PAP miejski konserwator zabytków, nie ma większych szans na udostępnienie tego znaleziska zwiedzającym. "Budynek pełni funkcje mieszkalne dla biskupa seniora diecezji toruńskiej. (...) Nie wyobrażam sobie jednak, żeby biskup senior godził się na tłumy wycieczek chodzących po jego mieszkaniu. Inaczej byłoby, gdyby te malowidła były np. w oficynie" - podkreślił Okoń.

Przypomniał, że w ubiegłym roku malowidło oglądali uczestnicy Szkoły Letniej UNESCO - pracownicy służb konserwatorskich z całej Polski, architekci zajmujący się projektowanie w zabytkach, także zagraniczni goście z Białorusi.

źródło: Nauka w Polsce PAP

...

Prosze! Nie wiedzialem ze i u nas jest!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy