Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Michał Kleofas Ogiński

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:44, 14 Gru 2013    Temat postu: Michał Kleofas Ogiński

Premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim – poinformowała w piątek białoruska telewizja.

Przedstawienie "Michał Kleofas Ogiński. Portret nieznany" było szykowane przez trzy lata. Wzięli w nim udział wyłącznie absolwenci i uczniowie College'u Muzycznego w Mołodecznie, który nosi imię kompozytora – w sumie 130 osób. Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie zdobył grant władz obwodowych na wystawienie opery.

Wszystkie partie muzyczne oraz białoruskojęzyczne libretto napisano od zera. Dyrektor artystyczny przedstawienia Ryhor Saroka podkreślił, że autor libretta Siarhiej Makarej i kompozytor Aleh Zalotnieu musieli zagłębić się w źródła historyczne, by odmalować portret Ogińskiego. Chcieli pokazać go jako gorącego patriotę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Akcja opery rozgrywa się w jednym dniu, podczas balu pożegnalnego, gdy Ogiński po upadku powstania kościuszkowskiego postanawia udać się na emigrację. Wspomina m.in. wydarzenia z powstania.

W operze nie wykorzystano utworów Ogińskiego. - Nie staraliśmy się schować za geniuszem wielkiego kompozytora. Muzykę opery stworzono zgodnie z muzycznymi tradycjami XIX wieku – powiedział Saroka.

Michał Kleofas Ogiński ponad 20 lat mieszkał w Zalesiu pod Mołodecznem. Wiele jego polonezów i romansów powstało w tym miejscu.

W 2015 r. przypada 250. rocznica urodzin kompozytora, który przyszedł na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa.

....

Wybitny tworca slynnego Wielkiego Ksiestwa Litewskiego ktore zamordowane przez bandytow posmiertnie wydalo wielka kulture . Niestety malo obecnie znany choc to tworca slynnego poloneza ktory jest tancem patriotycznym . I tanczy sie zwyczajowo w szkolach . Urodzony w Koronie tworzyl w Wielkim Ksiestwie bo rzecz jasna to nie byla zagranica ! Kultura tym bradziej granic nie ma ale ma tozsamosc ! W Rzeczypospolitej bardzo mocna !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:09, 03 Cze 2014    Temat postu:

Litwa: sejm ogłosił rok 2015 Rokiem Michała Kleofasa Ogińskiego

Sejm Litwy ogło­sił 2015 Ro­kiem Mi­cha­ła Kle­ofa­sa Ogiń­skie­go. W roku 2015 przy­pa­da 250 rocz­ni­ca uro­dzin wy­bit­ne­go pol­skie­go kom­po­zy­to­ra, dy­plo­ma­ty, dzia­ła­cza po­li­tycz­ne­go. Peł­nił funk­cje pod­skar­bie­go wiel­kie­go li­tew­skie­go, se­na­to­ra ro­syj­skie­go.

„Ogiń­ski był osobą wielu ta­len­tów, wszech­stron­ną, był ak­tyw­nym dzia­ła­czem po­li­tycz­nym, zo­sta­wił bo­ga­ty do­ro­bek li­te­rac­ki i mu­zycz­ny” - czy­ta­my w uchwa­le li­tew­skie­go Sejmu, którą po­par­ło 76 po­słów, wszy­scy obec­ni na sali.

Do 1 lipca 2014 r. rząd Litwy ma przy­go­to­wać pro­gram ob­cho­dów, a w bu­dże­cie na rok 2015 - prze­wi­dzieć środ­ki fi­nan­so­we na re­ali­za­cję pro­gra­mu.

Mi­chał Kle­ofas Ogiń­ski przy­szedł na świat w Gu­zo­wie nie­da­le­ko So­cha­cze­wa. Był nie tylko kom­po­zy­to­rem, teo­re­ty­kiem mu­zy­ki, au­to­rem słyn­ne­go po­lo­ne­za "Po­że­gna­nie Oj­czy­zny". Peł­nił tez funk­cje pod­skar­bie­go wiel­kie­go li­tew­skie­go, se­na­to­ra ro­syj­skie­go. Był uczest­ni­kiem in­su­rek­cji ko­ściusz­kow­skiej, kon­spi­ra­to­rem nie­pod­le­gło­ścio­wym, dy­plo­ma­tą, dzia­ła­czem emi­gra­cyj­nym.

>>>

Wreszcie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:06, 12 Sty 2015    Temat postu:

W dawnym majątku Ogińskiego zaczyna się sezon balowy

Do dawnego majątku Michała Kleofasa Ogińskiego w Zalesiu, w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, powracają bale. Pierwszy bal dobroczynny po renowacji dworku odbędzie się 17 stycznia – poinformowała agencja BiełTA.

W programie balu przewidziano naukę tańców epoki Ogińskiego oraz etykiety tamtych czasów. Damy będą mogły posiąść sztukę posługiwania się wachlarzem, przewidziano też gry salonowe oraz aukcję dobroczynną, na której zostaną wystawione na sprzedaż prace miejscowych artystów.

Na balu będzie obowiązywać odpowiedni ubiór. Panie muszą przyjść w długiej sukni wieczorowej lub sukience balowej w stylu XIX wieku, zaś panowie we fraku, smokingu albo garniturze z muszką lub fularem.

Środki uzyskane z aukcji zostaną przeznaczone m.in. na zakup eksponatów do Muzeum Ogińskiego, które otwarto w dworku 25 września 2014 roku – powiedziała jego dyrektorka Ludmiła Hrodnicka.

Obecnie trwa kupowanie eksponatów do muzeum. Placówka ma już pamiętniki Ogińskiego w języku francuskim, nabyte od prywatnego kolekcjonera w Mińsku, oraz egzemplarze pisma „La Pologne” wydawanego w Paryżu przez sekretarza Ogińskiego, Leonarda Chodźkę.

Renowacja dworku trwała od 2011 roku. Przeprowadzono ją kosztem 30 mld rubli białoruskich (9,4 mln zł) z budżetu państwowego i obwodowego Białorusi oraz 200 tys. euro z unijnego programu współpracy transgranicznej Łotwa-Litwa-Białoruś. Wszystkie prace mają zostać zakończone przed 250. rocznicą urodzin Ogińskiego 7 października bieżącego roku. Planowane jest jeszcze m.in. zakończenie prac w oranżerii i zamontowanie na jednej z wież zegara oraz dzwonu, które przedstawił na jednej ze swoich rycin Napoleon Orda.

Michał Kleofas Ogiński wprowadził się do Zalesia, które wcześniej należało do jego stryja Franciszka Ksawerego, w 1802 roku i mieszkał tu ze swoją drugą żoną, Włoszką Marią de Neri, oraz dziećmi do 1822 r. Potem przeniósł się do Florencji. W Zalesiu był chętnie odwiedzany przez kompozytorów, poetów i malarzy, a jego majątek zyskał nazwę „małych Aten”.

Po śmierci Ogińskiego Zalesie należało do jego syna Ireneusza, a potem wnuka Michała Mikołaja, po czym zostało sprzedane Polskiemu Bankowi Ziemskiemu. W czasach komunizmu w pałacu znajdował się najpierw dom wypoczynkowy dla mieszkańców Mińska, a potem dom dla osób starszych i inwalidów.

Michał Kleofas Ogiński przyszedł na świat w 1765 roku w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Zmarł w 1833 roku we Florencji i został pochowany w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

>>>

Jak tylko Rosja odeszla od razu kultura wraca .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:50, 29 Sie 2015    Temat postu:

Litwa: rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal im. Michała Ogińskiego


W Płungianach (Plunge) na litewskiej Żmudzi, w dawnej posiadłości Ogińskich, rozpoczął się w sobotę X Międzynarodowy Festiwal im. Michała Ogińskiego - wybitnego polskiego kompozytora, dyplomaty, działacza politycznego.

Inaugurację festiwalu uświetniło otwarcie w pałacu Ogińskich wystawy prac polskiego rzeźbiarza Stefana Wierzbickiego.
REKLAMA


- Festiwal jest wyjątkowy, gdyż jest poświęcony 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, odbywa się w ramach obchodów na Litwie Roku Michała Ogińskiego w pałacu Ogińskich, który w tym roku został odrestaurowany - powiedział Alvidas Bakanauskas, dyrektor Muzeum Sztuki Żmudzkiej, które się mieści w pałacu Ogińskich w Płungianach.

W ciągu miesiąca w Płungianach będą odbywały się koncerty muzyki klasycznej z udziałem litewskich orkiestr symfonicznych, kameralnych i chórów. Festiwal uwieńczy 26 września występ Państwowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Białorusi.

W ramach festiwalu odbędą się wyścigi konne, prezentacja monety wybitej na 250. rocznicę urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, wystawa kalendarzy z XIX-XX wieku pt. "Kalendarze – świadkowie upływającego czasu".

Dziś w salach wystawowych pałacu Ogińskich została otwarta wystawa polskiego rzeźbiarza pochodzącego z Litwy Stefana Wierzbickiego, prezentująca 40 rzeźb artysty. Wierzbicki urodził się w 1939 roku w Wilnie. Ukończył średnią szkołę sztuk plastycznych w Kownie, a następnie przez rok studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

- Ta wystawa jest wspaniałym prezentem naszego przyjaciela Stefana Wierzbickiego, który swoją osobą świadczy o ścisłych kontaktach Litwy i Polski - powiedział Bakanauskas.

- Mówię po polsku i litewsku. Wśród Litwinów mam bardzo dużo przyjaciół. Litwa jest dla mnie wyjątkowym miejscem - powiedział Wierzbicki. Wskazał, że "przywiezienie 40 rzeźb to ogromna praca", gdyż "rzeźby to nie grafika, ważą tony". - Dla mnie to chyba ostatni taki wysiłek - dodał.

Rzeźby Wierzbickiego nieprzypadkowo są prezentowane podczas festiwalu muzycznego. Muzyka jest dla artysty źródłem inspiracji. - Sztuki się krzyżują, a muzyka jest królową wszystkich sztuk. Można malować muzykę, można grać rzeźbę. Moje rzeźby mają muzyczne zabarwienie - uważa Wierzbicki.

Płungiany są jednym z miejsc na Litwie związanych z rodem Ogińskich. Neorenesansowy pałac został wzniesiony w 1879 roku na zlecenie Michała Ogińskiego, który zmarł bezpotomnie w 1902 roku. Jego żona Maria przeniosła się do Poznania. Majątek w Płungianach w 1921 roku przejęły władze litewskie. Do 1934 roku mieściła się tu szkoła rolnicza, a po drugiej wojnie światowej – technikum budowlane. W niepodległej Litwie rozmieściło się tu Muzeum Sztuki Żmudzkiej, a od 2011 roku trwa restauracja pałacu.

W maju 2015 roku odbyła się uroczystość otwarcia odnowionego centralnego gmachu zespołu pałacowego w Płungianach. - Dzisiaj tu wszystko wygląda tak, jak za czasów Ogińskich - powiedział dyrektor Bakanauskas.

Podkreślił, że Rok Michała Kleofasa Ogińskiego i przedsięwzięcia odbywające się w ramach obchodów "przyczyniły się bardzo do popularyzacji osoby Ogińskiego i jego związków z Litwą". - Na Litwie brakuje popularyzacji i analizy wspólnej historii Litwy, Polski i Białorusi. Każda okazja zaprezentowania tej historii dla naszego społeczeństwa jest bardzo znacząca - powiedział Bakanauskas.

Michał Kleofas Ogiński przyszedł na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa. Był nie tylko kompozytorem, teoretykiem muzyki, autorem słynnego poloneza "Pożegnanie Ojczyzny". Pełnił też funkcje podskarbiego wielkiego litewskiego, senatora rosyjskiego. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą, działaczem emigracyjnym.

...

Nie trzeba przedstawiac tworcy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 3:27, 02 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: wystawa w MSZ z okazji 250-lecia urodzin Ogińskiego


Wystawę poświęconą Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu z okazji 250-lecia jego urodzin, zatytułowaną "Polonezy na powrót", otwarto we wtorek w siedzibie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych polonezem "Pożegnanie Ojczyzny".

Ekspozycja prezentuje kopie dokumentów z archiwum Ogińskiego, przekazanego w XIX w. przez jego syna Ireneusza rządowi rosyjskiemu, a także kopie portretów kompozytora oraz osób, z którymi się stykał, m.in. Adama Mickiewicza. Wszystkie eksponaty zostały opisane po białorusku i po polsku.
REKLAMA


- Spuścizna Michała Kleofasa Ogińskiego, która jest wspólnym dziedzictwem Białorusi i naszych państw sąsiednich, to moim zdaniem dobitne świadectwo głębokich europejskich korzeni cywilizacyjnych białoruskiej kultury i białoruskiego narodu – oznajmiła, otwierając wystawę wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna.

Na wystawie, przygotowanej przez Państwowe Muzeum Historii Kultury Muzycznej i Teatralnej Republiki Białoruś, pokazano m.in. kopie takich dokumentów jak korespondencja jego ojca Andrzeja z ostatnim królem Rzeczypospolitej, Stanisławem Augustem Poniatowskim.

- Są też rękopisy jego pamiętników, które zaczął pisać jeszcze w Zalesiu, a skończył we Florencji, a także jego listy o muzyce, w których ocenia swoją działalność kompozytorską i podkreśla, że nigdy się nie uważał za zawodowego muzyka – powiedziała dyrektorka muzeum Zinaida Kuczar.

Zaznaczyła, że wśród eksponatów są też informacje o osobach, które odwiedzały Zalesie, a byli to m.in. Radziwiłłowie, Czartoryscy czy Dołgorucy. - Nie bez kozery Zalesie było nazywane północnymi Atenami – dodała.

Kompozytor mieszkał w Zalesiu (obecnie obwód grodzieński na zachodzie Białorusi), które wcześniej należało do jego stryja, od 1802 r. W 1822 r. przeniósł się do Florencji, gdzie zmarł.

Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

Otwarta we wtorek wystawa będzie czynna w MSZ w Mińsku przez dwa tygodnie. Potem pojedzie na Litwę, a następnie do Polski.

...

Wielka postac muzyki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:08, 26 Wrz 2015    Temat postu:

Litwa: w Retowie odsłonięto pomnik upamiętniający Ogińskiego


W Retowie na Żmudzi odsłonięto w sobotę pomnik upamiętniający twórcę poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego i jego potomków. Jest to jedno z ostatnich wydarzeń na Litwie zaplanowanych w ramach obchodów Roku Michała Kleofasa Ogińskiego.

Pomnik nie jest rzeźbą portretową kompozytora, jest to trzymetrowe dzieło koncepcyjne nawiązujące do herbu rodu Ogińskich, przypominające kwiat wykonany z ciemnobordowego granitu, osadzone na czarnym cokole.
REKLAMA


Pomnik został wzniesiony z inicjatywy mieszkańców Retowa.

- Wznosząc pomnik, chcemy uczcić pamięć rodu Ogińskich, którzy dzierżawili dobra retowskie przez pięć pokoleń – od 1763 r. do 1909 r. - powiedział Vytautas Rutkauskas, dyrektor Muzeum Historii Kultury Ogińskich w Retowie.

Dyrektor przypomniał, że Ogińscy w Retowie byli pierwszymi na Litwie, którzy znieśli pańszczyznę, jako pierwsi w kraju w 1892 r. wybudowali elektrownię wiatrową, przełożyli linię telefoniczną. Ogińscy założyli w miasteczku szkoły rolniczą i muzyczną, założyli orkiestrę symfoniczną, uruchomili hutę i fabrykę maszyn rolniczych, organizowali wystawy rolnicze.

Pomnik stanął przed dawnym pałacem Ogińskich, w którym mieszkali Michał Kleofas, jego syn – Ireneusz, a następnie wnukowie – Michał Mikołaj i Bogdan Michał, ostatni właściciel majątku, który zmarł bezpotomnie w 1909 r.

Pałac został zniszczony po I wojnie światowej. Obecnie odbudowane są jedynie jego kontury i portyk. Pomnik umieszczono w centralnym miejscu uporządkowanej przestrzeni parkowej.

Odsłonięcie pomnika jest jednym z ostatnich wydarzeń na Litwie, które odbyły się w ramach obchodów Roku Michała Kleofasa Ogińskiego ogłoszonego w związku z 250. rocznicą urodzin kompozytora.

Program obchodów zatwierdzony przez litewski rząd był bardzo bogaty. Odbyły się koncerty, festiwale, wystawy, konkursy. Wyemitowano okolicznościową monetę, znaczek pocztowy, zaprezentowano szereg programów telewizyjnych o rodzie Ogińskich i jego związku z Litwą, opublikowano dokumenty związane z działalnością Ogińskich, na wileńskim cmentarzu Piotra i Pawła rozpoczęto rekonstrukcję kaplicy Ogińskich.

- Rok Michał Kleofasa Ogińskiego na Litwie został maksymalnie wykorzystany w celu popularyzacji osoby kompozytora, dyplomaty, działacza politycznego - ocenił Vytautas Rutkauskas.

Dotychczas niewielu na Litwie wiedziało, że autor słynnego poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" jest powiązany z Litwą. - Dzisiaj, wydaje mi się, ta wiedza jest już powszechna - powiedział dyrektor, wskazując, że liczba osób odwiedzających Retawę, Muzeum Historii Kultury Ogińskich w Retowie zwiększyła się tego lata dziesięciokrotnie.

Michał Kleofas Ogiński urodził się 25 września 1765 r., w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

...

On rozslawil nazwisko.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:01, 28 Paź 2015    Temat postu:

Prezentacja nieznanych listów rodu Ogińskich


Prezentacja nieznanych listów rodu Ogińskich, w tym dwóch autora poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa, odbyła się w Mińsku. W bieżącym roku przypada 250-lecie urodzin kompozytora.

Cztery zaprezentowane listy kupił na aukcji b. szef białoruskiej dyplomacji z początku lat 90. Piotr Krauczanka, który kolekcjonuje przedmioty związane z kompozytorem. Przekładu listów z języka polskiego na białoruski dokonała ambasada polska w Mińsku.
REKLAMA


Jeden z listów napisał kuchmistrz litewski Ksawery Ogiński, ale są też "dwa listy odręczne Michała Kleofasa Ogińskiego i jedno pismo: upoważnienie do administrowania majątkiem Balla Kownacka (obecnie na Białorusi przy granicy z Polską), o który toczył się spór sądowy. To są unikalne dokumenty, wcześniej nigdzie nie prezentowane" – powiedziała II sekretarz ambasady polskiej w Mińsku ds. kultury i nauki Elżbieta Iniewska.

Jak zaznaczyła, Michał Kleofas pisał w tych listach do swojego wuja, informował go o swoich zamiarach dotyczących przyjazdu, administrowania majątkiem Balla Kownacka, a także sporu z rejentem, który wcześniej nim administrował.

Krauczanka powiedział, że jego zainteresowanie pamiątkami po Ogińskim ma związek z pracą na stanowisku ministra spraw zagranicznych. - To wspólne zabytki Polaków, Litwinów, Białorusinów – zaznaczył.

Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym.

Przez 20 lat (1802-1822) mieszkał w Zalesiu (obecnie obwód grodzieński na zachodzie Białorusi), które wcześniej należało do jego stryja. Siedziba została w tym roku otwarta po renowacji.

Ogiński zmarł w 1933 r. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości, jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

...

Cenne dokumenty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:45, 29 Paź 2015    Temat postu:

Litwa: rozpoczęto restaurację kaplicy książąt Ogińskich

Wilno - Shutterstock

Na starym XIX-wiecznym wileńskim cmentarzu Piotra i Pawła rozpoczęto restaurację kaplicy książąt Ogińskich. Projekt odbudowy bardzo zniszczonej kaplicy przygotowano w ramach obchodzonego na Litwie Roku Michała Kleofasa Ogińskiego.

Prace restauratorskie, które są finansowane z budżetu państwa, mają się zakończyć w przyszłym roku. Na ten cel przeznaczono 75 tys. euro.
REKLAMA


- Kaplica była w stanie grożącym zawaleniem - powiedział Viktoras Vilkiszius ze spółki "Lietuvos paminklai" ("Litewskie Pomniki") prowadzącej prace restauratorskie. - Odpadające tynki, zniszczone fundamenty, brak dachu - opisał konieczne prace.

- W tym roku chcemy zakończyć prace związane z kaplicą, a w przyszłym roku uporządkujemy ścieżkę prowadzącą do kaplicy - powiedział Vilkiszius, zwracając uwagę, że prace przy odbudowie są trudne, skomplikowane. - Teren cmentarza jest bardzo górzysty, groby jeden przy drugim, brak ścieżek, a jeżeli są, to zniszczone, brakuje dojazdu, wszystko musimy ręcznie wnieść i znieść - mówił Viktoras Vilkiszius.

Cmentarz Piotra i Pawła założony w 1830 roku znajduje się nieopodal powszechnie znanego kościoła św. Piotra i Pawła, perły wileńskiego baroku. Cmentarz, jeden z najstarszych wileńskich cmentarzy, jest obecnie jednym z najbardziej zaniedbanych stołecznych nekropolii.

- Mam nadzieję, że restauracja kwatery książąt Ogińskich zapoczątkuje odbudowę cmentarza, przynajmniej niektórych zabytkowych pomników popadających w ruinę - powiedziała Jadwiga Pietkiewicz, wilnianka, która od 15 lat usiłuje zwrócić uwagę władz miasta i instytucji państwowych na tragiczną sytuację nekropolii: pisze listy, prośby, zbiera podpisy.

Pani Jadwiga z żalem stwierdza, iż "tak dużo mówi się o cmentarzu na Rossie, wspomina się cmentarz Bernardyński, a cmentarz Piotra i Pawła jest praktycznie zapomniany". - Dlatego tak się cieszę, że być może teraz sytuacja się odmieni - mówi Pietkiewicz.

W związku z restaurację kaplicy książąt Ogińskich przy centralnej alei cmentarza już zostały zabezpieczone kaplica Zawiszów i groby rodziny Pogorzelskich, z których wystawały już trumny; wzmocniono skarpę, gdyż groziło jej osunięcie się.

Realizowany projekt przewiduje również uporządkowanie grobów znajdujących przy kaplicy Ogińskich, w których spoczywają członkowie z rodziny Ogińskich.

Na wileńskim cmentarzu Piotra i Pawła znajdują się również groby zasłużonej dla Wilna i Polski rodziny Zawadzkich, a wśród nich Józefa Zawadzkiego, pierwszego księgarza wileńskiego, wydawcy i drukarza, a także Władysława Zawadzkiego, profesora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przedwojennego ministra skarbu. Znajduje się tu też kaplica grobowa rodziny Meysztowiczów. Wybudował ją dla swojej żony Aleksander Meysztowicz, minister sprawiedliwości w II Rzeczypospolitej.

...

Wielkie Ksiestwo, wielka kultura.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:14, 04 Sie 2016    Temat postu:

Na ławeczce Ogińskiego w Wilnie zamalowano polskie symbole. "To akt ksenofobiczny"
az/
2016-08-04, 18:14
W Wilnie zniszczono ławeczkę multimedialną poświęconą Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu, którą ofiarowała miastu Ambasada RP w Wilnie. Na ławeczce zamalowano symbole państwa polskiego. Wg polskiej placówki dyplomatycznej jest to akt ksenofobiczny wymierzony w Polskę.
fot. Joanna Bożerodska/wilno.msz.gov

Świat
Litwini zirytowani rosyjską monetą....

"Traktujemy ten fakt nie tylko jako zniszczone mienie, ale przede wszystkim jako akt ksenofobiczny wymierzony w wizerunek sąsiedniego, zaprzyjaźnionego państwa oraz reprezentującej je placówki dyplomatycznej, a tym samym w dobro stosunków polsko-litewskich" - czytamy w komunikacie ambasady .



Ambasada wyraża "głębokie ubolewanie w związku z tym wydarzeniem".



Na postawionej w styczniu ławeczce Ogińskiego zamalowane zostały wszystkie symbole identyfikujące polskiego darczyńcę: godło państwa, logo ambasady, barwy narodowe.

Ambasada zwróciła się w tej sprawie do policji. O zdarzeniu poinformowano MSZ Litwy i merostwo Wilna. Polska placówka dyplomatyczna liczy na odnalezienie sprawcy, który zostanie ukarany i pokryje koszty naprawy ławeczki.



"To polityczna prowokacja"



- To nie jest zwykły wandalizm, to polityczna prowokacja - powiedział litewski politolog Lauras Bielinis, który nie wyklucza, że "może to wywołać dużo złego nie tylko w stosunkach między państwami, ale też między narodami" polskim i litewskim.



Politolog zaznacza, że władze Litwy powinny jednoznacznie potępić fakt zamalowania polskich symboli na ławeczce, która została sprezentowana miastu przez polską placówkę.



- Sprawa ma być zbadana z dużą uwagą, sprawca odnaleziony, a wymierzona kara powinna być maksymalna - uważa Bielinis.



Grająca ławeczka poświęcona Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu stanęła w styczniu br. na jednym ze skwerów wileńskiej starówki, tuż przy budynku ambasady polskiej i pałacu Ogińskich. Po naciśnięciu guzika można posłuchać utworów kompozytora i informacji o nim.



W ubiegłym roku w Polsce i na Litwie obchodzono Rok Michała Kleofasa Ogińskiego w związku z 250. rocznicą urodzin kompozytora.



PAP

...

To chyba miejscowy debil raczej nie KGB. Pewnie jakis mlodziak to rozumu malo. Bez przesady z tymi karami. Trzeba odpowiednio do wieku i czynu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy