Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Kultura regionalna !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:58, 11 Kwi 2015    Temat postu:

Muzeum Lachów Sądeckich w nowej siedzibie

Blisko 300 eksponatów obrazujących kulturę ludową Lachów Sądeckich - w tym stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz znaleziska archeologiczne - można oglądać w nowej siedzibie Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu koło Nowego Sącza.

- Nowa lokalizacja muzeum pozwoliła na nowoczesną aranżację ekspozycji. Archiwalia związane z lachowską kulturą gromadzone od początku lat 60. ubiegłego wieku przez miłośników kultury ludowej Zofię i Stanisława Chrząstowskich, zostały wyeksponowane w nowy, ciekawszy sposób – powiedziała kuratorka wystawy Maria Madziar.

Ekspozycję podzielono na trzy segmenty prezentujące kulturę materialną Lachów Sądeckich, archiwalne fotografie oraz archeologię.

Zwiedzając muzeum, można dowiedzieć się jak wyglądało dawniej codzienne życie na sądeckiej wsi. Zgromadzono tam wytwory rzemiosła, narzędzia gospodarskie, misternie wykonane odświętne stroje ludowe. Część ekspozycji poświęcona jest religijności Lachów oraz obrzędom.

Wystawę uzupełniają cytaty pochodzące z książki etnografa Seweryna Udzieli pt. "Kilka słów o strojach, budowlach i sprzętach na Sądecczyźnie" oraz cytaty ze współczesnych wywiadów z najstarszymi mieszkańcami Podegrodzia i Gostwicy.

W części wystawy pokazano reprodukcje archiwalnych fotografii Wojciecha Migacza - fotografa-samouka dokumentującego życie lachowskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Migacz wykonywał własnoręcznie zrobionym aparatem portrety ślubne, rodzinne, okolicznościowe, fotografował pejzaże i krajobrazy. Na szklanych negatywach utrwalał ludzi przy codziennej pracy na roli, uroczystości religijne i patriotyczne. Na wystawie można także podziwiać wykonany przez Migacza aparat fotograficzny z drewnianym statywem, kopioramy oraz pamiątki po fotografie.

W części archeologicznej prezentowane są znaleziska archeologiczne z terenu gminy Podegrodzie oraz z innych części Sądecczyzny. Od IX-tego do X-tego wieku na terenie obecnej gminy Podegrodzie istniał gród, zaś w samym Podegrodziu - dwa gródki w miejscach zwanych "Na Grobli" i "Zamczysko".

Jak wyjaśnił archeolog Bartłomiej Urbański, prezentowane znaleziska datowane są od epoki kamienia po średniowiecze. Wśród eksponatów są np. kości mamuta i tura, narzędzia krzemienne, naczynia, a także biżuteria. Ciekawostką jest średniowieczna gra planszowa oraz miecze rycerskie z czasów, kiedy święta Kinga zamieszkiwała klasztor w Starym Sączu.

Muzealną kolekcję zapoczątkowali nauczycielka i bibliotekarka Zofia Chrząstowska i jej mąż instruktor rolny, bibliotekarz Stanisław Chrząstowski. Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku mieszkali w Podegrodziu. - Chrząstowscy byli zafascynowani kulturą lachowską. Gromadzili przedmioty codziennego użytku, niektóre dostawali inne kupowali lub wymieniali stare za nowe – opowiadała kurator wystawy.

W 1981 r. Chrząstowscy przekazali zbiory Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu z zastrzeżeniem, aby kolekcja była prezentowana w Podegrodziu. Wówczas otwarto filię Muzeum Okręgowego - Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. Dotychczas kolekcja była prezentowana w miejscowym Domu Kultury. Obecnie Muzeum im. Chrząstowskich mieści się w budynku biblioteki.

...

Tak! Ile odmian kultury w Polsce !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:23, 20 Wrz 2015    Temat postu:

Matejko, Chełmoński, Wyczółkowski na wystawie w Stalowej Woli

Wystawa prezentowana będzie do 25 października - Shutterstock

Mało znane rysunki, grafiki, akwarele wybitnych polskich malarzy takich jak Jan Matejko, Józef Chełmoński czy Leon Wyczółkowski, uzupełnione europejskimi miedziorytami i japońskimi drzeworytami można oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Jak poinformował PAP kurator wystawy Krzysztof Przylicki na ekspozycji "Od Matejki do Utagawy. Rysunki i ryciny z kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" pokazano łącznie 80 prac, które dotychczas nie były w ogóle prezentowane lub rzadko, a ideą ekspozycji było zaprezentowanie dzieł wykonanych na papierze.
REKLAMA


Wśród prezentowanych prac można obejrzeć niewielki rysunek Jana Matejki przedstawiający woja w zbroi, który artysta przerysował ze sceny ukazanej na ołtarzu w Kościele Mariackim w Krakowie; rysunek głowy wiejskiej dziewczyny autorstwa Józefa Chełmońskiego; trzy grafiki Leona Wyczółkowskiego, w tym dwie podkolorowane akwarelą, prezentujące wnętrze Katedry Wawelskiej i kościoła św. Wojciecha w Lublinie; czy akwarelę przedstawiającą kwiaty w wazonie autorstwa Józefa Pankiewicza.

Najliczniejszą grupę prac stanowi 14 szkiców tuszem i akwarelą wykonanych przez Stanisława Noakowskiego. Są to wizje artysty dotyczące budowli architektonicznych.

- Gdy widz patrzy na te budowle, to wydaje mu się, że je poznaje, że kojarzy, że już je widział, bo Noakowski czerpał z repertuaru form architektury nowożytnej. Tymczasem szkice pokazują budynki, które nie istnieją w rzeczywistości, są tylko w wyobraźni artysty – wyjaśnił Przylicki.

Ekspozycje prac polskich twórców uzupełnia kilka miedziorytów nowożytnych z XVII i XVIII wieku autorstwa Dominicusa Custosa, Willema Jacobsza Delffa, Charlesa de La Haye i Claude'a Roya, przedstawiających znane ówczesne osobistości, głównie władców, oraz japońskie barwne drzeworyty z początku XIX stulecia i lat 30. XX wieku, wykonane przez Ichiyuusaiego (Utagawę), Kuniyoshiego i Hasuiego Kawase.

Pokazywane na wystawie prace na papierze należą do zbiorów muzealnych KUL w Lublinie, a pochodzą z darów osób prywatnych. Przylicki, który jest kuratorem Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie zapewnił, że autentyczność pokazanych dzieł jest potwierdzona przez ekspertów.

Wystawa prezentowana będzie do 25 października.

...

Wlasnie. Czemu nie ma w mniejszych osrodkach wystaw? Chocby krotkich. Trzeba budzic sztuke u dolu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:21, 05 Paź 2015    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Święty Krzyż: blisko 400 uczestników wzięło udział w jubileuszowym przeglądzie chórów


Blisko 400 uczestników wzięło udział w jubileuszowym X Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych z Powiatu kieleckiego, który odbył się 4 października br. na Świętym Krzyżu. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 18 podmiotów. Zdaniem organizatorów, był to rekord w dotychczasowej dziesięcioletniej historii przeglądu.

Poszczególne chóry i zespoły zaprezentowały po trzy utwory o tematyce religijnej, patriotycznej i ludowej. Była to dla nich szczególna okazja i wyjątkowe miejsce do zaprezentowania swego dorobku artystycznego, jaki opracowują podczas wielu prób i spotkań, na których ćwiczą i doskonalą swój warsztat artystyczny.
REKLAMA


Przegląd rozpoczął się Mszą św. celebrowaną w świętokrzyskiej bazylice z udziałem członków poszczególnych chórów i zespołów śpiewaczych. Obecni byli także zaproszeni goście z niemieckiej miejscowości Springe am Deister, którzy po zakończonej Mszy wykonali kilka utworów.

Na otwarciu przeglądu obecny był starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski oraz wójtowie gmin należących do powiatu kieleckiego. Podczas koncertu obecnych było wielu pielgrzymów i turystów, którzy dziś nawiedzili bardzo licznie Święty Krzyż.

W czasie przeglądu wystąpili: Zespół Muzyczny Springer Singgemeinschaft z Niemiec, Chór Parafialny z parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP z Bielin, Chór "Masłowianie" z Masłowa, Chór Parafialny przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, Zespół Chóralny Stowarzyszenia Dąbrowa To My; Chór "Quodlibet" z Bodzentyna, Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Bielin, Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, Chór "Gloria" z Łopuszna; Chór "Nicolas" z Lisowa, Zespół Śpiewaczy "Dalmarjanki" z Daleszyc; "Chełmowianki" z Nowej Słupi, Chór "Con Passione" z Zagnańska, Chór "Nowina" z Nowin, Zespół "Wolnianie" z Gminy Łagów, Chór Miejski "Michael" z Daleszyc, Zespół "Golica" z Masłowa i Chór Parafialny z parafii św. Józefa z Zagnańska.

Organizatorem X Przeglądu Chórów i Zespołów Śpiewaczych było Starostwo Powiatowe w Kielcach. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

...

Znakomita inicjatywa!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:11, 16 Gru 2015    Temat postu:

Opowiadacze Historii zbierają fundusze na wydrukowanie książki o historii Dolnego Miasta w Gdańsku

Opowiadacze Historii to kilkunastoosobowa grupa sympatyków i miłośników Dolnego Miasta w Gdańsku - Facebook / Materiały prasowe

Opowiadacze Historii to kilkunastoosobowa grupa sympatyków i miłośników Dolnego Miasta w Gdańsku, która od kilku już lat działa na rzecz kształtowania pozytywnego wizerunku tej dzielnicy. To, co najbardziej im wychodzi, to właśnie opowiadanie historii. Podczas spotkań z mieszkańcami i z zaproszonymi gośćmi, podczas spacerów i wycieczek, podczas wywiadów i rozmów, poprzez profil na Facebooku oraz stronę internetową. W efekcie tych działań w 2012 r. ukazały się trzy subiektywne przewodniki po Dolnym Mieście.

Natomiast w 2016 r. przyjdzie czas na pierwszą książkę o Dolnym Mieście. Prace nad nią rozpoczęły się już w 2014 r. Wspaniały znawca Gdańska - Aleksander Masłowski - zgodził się na spisanie Historii Dolnego Miasta do 1945 roku i taki właśnie tytuł będzie nosiła ta pierwsza pozycja książkowa. Pierwsza, albowiem Opowiadaczom marzy się cała seria książek pod wspólnym hasłem "Biblioteczka Dolnego Miasta".
REKLAMA


W książce będzie mowa m.in. o bastionach, ptasich ulicach, Masonach, Królewskiej Fabryce Karabinów, Teatrze Wilhelma, montowni amerykańskich samochodów osobowych na Dolnym Mieście oraz szpitalu Boromeuszek. Do tekstu zostały już wybrane archiwalne zdjęcia, pocztówki, grafiki, mapy i inne reprodukcje pochodzące głównie z kolekcji samych Opowiadaczy. Dzięki współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej udało się też opracować całą szatę graficzną książki pozwalającą identyfikować ją z następnymi tomikami.

Kolejne zadanie, które stoi teraz przed Opowiadaczami, to wydrukowanie książki. A fundusze na usługę drukarską postanowili zbierać za pośrednictwem lokalnej platformy crowdfundingowej. 1 grudnia 2015 r. o godzinie 7 wystartował ich projekt pod adresem [link widoczny dla zalogowanych]

Strona ta wzbogacona jest o promocyjny film z Dolnego Miasta, przykładowe zdjęcia i pocztówki, które zostaną wykorzystane w pracy, notki o Opowiadaczach i autorze, a ten ostatni czyta nawet fragment swoje książki (pierwszy z sześciu, które się będą sukcesywnie pojawiać). Opracowany też został system nagród dla Darczyńców. A wśród nich m.in. szansa na wystrzał z czarnoprochowe broni skałkowej.

W ciągu niecałych dwóch tygodni udało się zdobyć ponad 49 proc. potrzebnej kwoty. Wszyscy są dobrej myśli i wierzą, że do końca lutego 2016 r. uda się pozyskać całą zaplanowaną kwotę wraz z ewentualną nadwyżką.

Odzew na akcję jest bardzo pozytywny. Darczyńcami zostają mieszkańcy Dolnego Miasta, miłośnicy historii Gdańska, kolekcjonerzy książek. Każda wpłacona suma cieszy. A Opowiadacze cały czas na różne sposoby zachęcają do wzięcia udziału w tej akcji i pomocy w zrealizowaniu ich marzenia.

....

Urocze Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:05, 14 Sie 2018    Temat postu:

Zmarł Brunon Zwarra
14 sierpnia 2018, 15:40
ms, km
W wieku 99 lat zmarł Brunon Zwarra, gdański pisarz, który zasłynął opisaniem losów gdańskiej Polonii w 20-leciu międzywojennym.
Do końca był świadomy i sprawny intelektualnie. Odszedł 14 sierpnia, przed godz. 9 rano. Informację o śmierci pisarza przekazała nam Krystyna Ejsmont ze stowarzyszenia Biskupia Górka, które co roku organizowało urodziny pisarza związanego z tą dzielnicą.
Historie z dawnego Gdańska, Gdyni i Sopotu w serwisie Historia w Trojmiasto.pl
Brunon Zwarra to postać, której miłośnikom Gdańska nie trzeba przedstawiać. Urodzony w 1919 roku pisarz napisał 10 książek, opisujących przede wszystkim realia życia w przedwojennym Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem losów gdańskich Polaków. Najsłynniejsza pozycja w jego pisarskim dorobku, czyli pięciotomowa autobiografia "Wspomnienia gdańskiego bówki", to skarbnica wiedzy na temat burzliwej historii XX-wiecznego Gdańska.
Urodził się 18 października 1919 r. w Gdańsku. W latach 1929-1935 był uczniem Gimnazjum Polskiego, od 1935 roku pracował w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu, należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i KS Gedania. 14 września 1939 został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i wreszcie w Sachsenhausen. Zwolniony w 1942, powrócił do pracy w emalierni.
Po roku 1945 brał udział w odbudowie zniszczonej emalierni i nadal w niej pracował (nowa nazwa: Zakład Lakierniczo-Emalierski "Gedania").
Od lat 70. XX wieku zajął się pracą pisarską. Opublikował zbiór 73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku - "Gdańsk 1939". "Wspomnienia Polaków gdańszczan" (1984), autobiograficzne "Wspomnienia gdańskiego bówki" (1984-1997) oraz powieści "Gdańszczanie" (1999-2001) i "W gdańskiej twierdzy" (2003). W 1997 roku uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II.

...

Tacy tworcy sa bezcenni dla poznania lokalnego ducha. My juz nie wiemy jak tam wtedy bylo. Musimy czytac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy