Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Karol Wojtyła - Jan Paweł II - czyli artysta ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:30, 02 Kwi 2015    Temat postu: Karol Wojtyła - Jan Paweł II - czyli artysta ...

Jan Paweł II. Papież, który był pisarzem....

Pomimo przekonania o niewystarczalności słów, Karol Wojtyła - Jan Paweł II pisał poezje i dramaty. Dzisiaj mija 10. rocznica od śmierci świętego Jana Pawła II. Niech ten wyjątkowy dzień, będzie okazja do wspomnienia o literackiej twórczości naszego Rodaka.

Zamiłowanie do literatury przejawił Wojtyła już w czasach gimnazjalnych. Wówczas intensywnie przyswajał lekturę klasyków polskiego romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego oraz neoromantyka Stanisława Wyspiańskiego, a przede wszystkim ulubionego Cypriana Kamila Norwida.

Jak słusznie zauważył profesor Krzysztof Dybciak, Karol Wojtyła "pojawia sie na scenie ojczystego piśmiennictwa w trzydziestym roku życia, jako »gotowy poeta«, który wie, czego chce od literatury, ma swój własny język artystyczny i własne sprawy do rozstrzygnięcia".
„Bywa nieraz, że w ciągu rozmowy stajemy w obliczu prawd,
dla których brakuje nam słów, brakuje gestu i znaku –
bo równocześnie czujemy: żadne słowo, gest ani znak –
nie uniesie całego obrazu”.
K. Wojtyła, Myśl jest przestrzenia dziwna (wSmile Poezje i dramaty, Wyd. Znak, Krąków 1986, s. 44

Poeta wybrał pisanie pod pseudonimami: Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień lub publikował pod kryptonimem A.J.

Twórczość literacka Karola Wojtyły – Jana Pawła II nie jest łatwa ani w oryginale, ani w przekładzie. Lektura ta bowiem wymaga od czytelnika pewnego wysiłku umysłowego i duchowego, jakoby współpracy z samym autorem, a często nawet wejrzenia w głąb siebie.

Poezja Karola Wojtyły ma bardzo bogatą tematykę. Jest to medytacja poety o Bogu, człowieku, ludzkich relacjach, o sacrum, pracy, śmierci, miłości, rodzinie, ojcostwie i macierzyństwie, o ludzkich wartościach i walce indywidualnego sumienia. Wiersze Wojtyły opisują momenty egzystencjalne związane z ludzkim istnieniem, a zarazem pokazują dramat życia człowieka. Utwory poety są sposobem bycia obecnym dla drugich w rozmowie o życiu, człowieku i Bogu.

Obok poezji, Karol Wojtyła pisał także dramaty. Jan Paweł II jest autorem sześciu dramatów, wliczając w to zaginionego Dawida. Pozostałe utwory to: "Hiob", "Jeremiasz", "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera" oraz "Promieniowanie ojcostwa". Dramaty Karola Wojtyły są próbą poszukiwania Boga oraz doświadczania Jego obecności w życiu codziennym. Jednocześnie, są próbą ukazania człowieka w różnych sytuacjach życiowych, gdy ten doświadcza smutku i cierpienia (Hiob, Jeremiasz). To znowu są medytacja o ludzkiej miłości i sakramencie małżeństwa jak w "Przed sklepem jubilera", albo traktują o tajemnicy ojcostwa i wskazują na misje ojca w rodzinie jak w "Promieniowaniu ojcostwa".

Nie sposób zapomnieć także o innych dziełach polskiego Papieża takich jak: "Miłość i odpowiedzialność". "Osoba i czyn", "U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II", "Znak, któremu sprzeciwiać się będą" czy "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II". Bez wątpienia, do jednego z najbardziej znanych bestsellerów Jana Pawła II należy "Jan Paweł II. Przekroczyć próg nadziei". W 2003 roku, Jan Paweł II ogłosił "Tryptyk Rzymski", zaś w 2005 roku ukazała się ostatnia publikacja następcy Świętego Piotra zatytułowana "Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci".

Utwory Wojtyły odkrywają przed nami tajemnice duszy samego poety, stając się kluczem do zrozumienia papieża Polaka. A jednocześnie, pomagają czytelnikowi w zrozumieniu siebie samego, swojego losu, swojego życiowego powołania, istoty miłości, związków z innymi ludźmi i osobistej relacji człowieka do Boga. Analiza dziel Papieża prowadzi czytelnika do wniosków nie tylko literackich, ale również antropologicznych, filozoficznych, psychologicznych i teologicznych.

Twórczość literacka Jana Pawła jest pięknym świadectwem a zarazem ogromnym wyzwaniem rzucanym nam przez poetę po to abyśmy my sami wyzywali sobie swój los. Czytając poezje i dramaty Karola Wojtyły "...myślę właściwie wciąż o tym, co sercem tropie, i nie wiem, czy jestem pełniejsza wzruszeń czy poznan".

...

Pamietajmy ze utwory Papieza maja gleboki sens pozaziemski . On jest pierwsza rzecza w nich . To nie jest sztuka dla sztuki szukanie formy dla formy . Szukanie formy wyrazu dla duszy ! Byl artysta nadzwyczaj swiadomym . Wiedzial co chce osiagnac . Nie byly to poszukiwania sensu zycia czy tworczosci . On znal ten sens ! Byl spelniony a nie szukal spelnienia w sztuce ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:17, 28 Wrz 2015    Temat postu:

W 2020 r. ukaże się zbiór dzieł literackich Jana Pawła II


W maju 2020 r., w rocznicę setnych urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, ukaże się krytyczny zbiór jego dzieł literackich. List intencyjny w tej sprawie podpisano dzisiaj w Krakowie.

Zespół literaturoznawców, językoznawców i edytorów rozpocznie pracę na początku października. Trzytomowy zbiór będzie zawierał utwory z lat 1939-2003.
REKLAMA


Jak poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej koordynatorka przedsięwzięcia Anna Karoń-Ostrowska, projekt zrodził się z inicjatywy krakowskich i warszawskich badaczy, zajmujących się twórczością papieża. Ich intencją jest wydanie zbioru tekstów, które będą pozbawione edytorskich błędów, przeinaczeń i braków w istniejących już publikacjach.

- Prace będą miały charakter zarówno benedyktyński – docierania do rękopisów i maszynopisów i pewnie w jakiś sposób też detektywistyczny, bo mamy nadzieję, że być może uda nam się odkryć jeszcze teksty jak dotąd ukryte w prywatnych zbiorach osób bliskich Ojcu Świętemu – powiedziała koordynatorka.

Przygotowaniem publikacji zajmą się trzy zespoły badawcze. Pierwszy, pod kierunkiem ks. prof. Jana Machniaka, zajmie się młodzieńczymi utworami Wojtyły. Druga grupa, pod kierunkiem prof. Zofii Zarębianki, opracuje poezje powstałe w latach 1947-2003. Trzeci zespół pod przewodnictwem prof. Jacka Popiela będzie pracował na dramatami z lat 1947-1964.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że praca, którą za kilka dni podejmą uczeni, jest potrzebna, ponieważ "cały świat ciągle jest zainteresowany postacią Jana Pawła II" i niedawno kardynał spotkał się z prośbą wydawców o pomoc w wydaniu w języku angielskim dzieł literackich papieża.

Kardynał wspominał także, że ostatnim dziełem literackim Wojtyły przed konklawe był poemat "Stanisław", potem dopiero w 2003 r. wydał "Tryptyk rzymski", który Dziwisz określa jako "testament literacki".

Metropolita warszawskie kard. Kazimierz Nycz mówił, że wydanie krytyczne dzieł Wojtyły jest nie tylko zadaniem ważnym i trudnym, ale i odpowiedzialnym. "Licząc na rzetelność, kompetencje naukowców, wierzę, że powstanie dzieło, które będzie służyło następnym pokoleniom w poznawaniu i pracowaniu nad dorobkiem literackim papieża, św. Jana Pawła II. Wiemy, że ten dorobek jest nie tylko znaczący dla kultury ludzkości, ale także znaczący dla zrozumienia Jana Pawła II w całym jego pontyfikacie i dziele" - powiedział kard. Nycz.

Przewodniczącym komitetu naukowego powołanego do prac nad zbiorem jest prof. Jacek Popiel. "Dla środowiska naukowego zajmującego się literaturą to chwila historyczna. Idea wydania, wcześniej opracowania krytycznego dzieł literackich Karola Wojtyły, Jana Pawła II, wynika z przekonania, że nie można w pełni zrozumieć wielkiej osobowości św. Jana Pawła II, jeśli nie sięgnie się po tę część jego działalności" – powiedział prof. Popiel.

Jak przypomniał, twórczością literacką, teatralną i sztuką Wojtyła interesował się od młodości po ostatnie lata życia.

Pierwsze wiersze Wojtyła pisał już w wadowickim gimnazjum. Również w latach szkolnych debiutował na scenie teatralnej. Zamiłowanie do literatury dramatycznej i teatru sprawiło, że podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Porzucił je jednak i wybrał powołanie kapłańskie. Po wyborze na papieża ten rozdział życia uznał za zamknięty, ale po 25 latach milczenia wrócił do twórczości pisząc "Tryptyk rzymski", uznawany za najbardziej osobiste i dojrzałe z jego dzieł.

Wojtyła jest autorem m.in. zbioru wierszy "Renesansowy psałterz", poematów "Pieśń o Bogu ukrytym", "Pieśń o blasku wody", "Myśląc Ojczyzna"," "Kamieniołom". Wśród jego dramatów są "Hiob", "Jeremiasz", "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", "Promieniowanie ojcostwa".

W twórczości Wojtyły widać fascynację poezją romantyczną, zwłaszcza utworami Kamila Cypriana Norwida i Juliusza Słowackiego, a także twórczością Stanisława Wyspiańskiego. W utworach Wojtyły powracają pytania o tożsamość, doświadczenie historii, znaczenie spuścizny kultury antycznej i o najważniejsze wartości.

Realizatorami projektu wydania krytycznego zbioru dzieł papieża będą Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

...

Nasz artysta. Czlowiek wszechstronny. Czyli typ polski, katolicki. Znany z renesansu wloskiego. Tez sie jak widac zaliczam do tego typu ludzi. KOSCIOL ROZWIJA CZLOWIEKA WSZECHSTRONNIE!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:31, 22 Cze 2016    Temat postu:

Dzieła Jana Pawła II lekturami szkolnymi od 1 września 2017 r. - proponują posłowie PiS
grz/luq/
2016-06-22, 17:46
O wdrożeniu twórczości literackiej i nauczania św. Jana Pawła II do kanonu lektur szkolnych rozmawiali w środę posłowie zasiadający w Parlamentarnym Zespole ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Z takim postulatem zwrócili się posłowie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wspomniany zespół parlamentarny tworzy 17 posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Flickr/Pawel Loj/CC BY 2.0

Świat
Niemcy: skradziono relikwię św. Jana Pawła II

Kraj
Kard. Dziwisz podziękował władzom za wsparcie

Kraj
"Samowola budowlana". Władze stolicy nakażą...

Przewodniczący Zespołu Czesław Sobierajski argumentował, że "obecnie istnieje dosyć pokaźna liczba opracowań poświęconych św. Janowi Pawłowi II, ale są to głównie pozycje do wyboru, a ponadto nieprzeznaczone dla wszystkich poziomów nauczania".



"Ukazało się wiele dzieł przystępnych dla najmłodszych"



- Tymczasem na rynku wydawniczym ukazało się wiele biografii opisujących m.in. dzieciństwo Karola Wojtyły w sposób przystępny dla najmłodszego pokolenia - argumentował Czesław Sobierajski. Przypomniał także, że wśród dzieł są albumy, pamiątki I Komunii czy fragmenty papieskich przemówień i homilii zaadresowanych przez Jana Pawła II wprost do dzieci.



- Jak upowszechnić wiedzę o Ojcu Świętym, największym z Polaków? Za cztery lata przypada setna rocznica jego urodzin. Są różne możliwości: wystawy, spotkania w szkołach, są różnego rodzaju centra myśli. Ale te centra gdzieś tam sobie działają, nikt o nikim prawie nie wie. Tego jest niby sporo, ale to się nie przekłada na większą wiedzę - mówił Sobierajski.



Sobierajski: twórczość papieża zainteresowałaby młodych


Jego zdaniem, najbardziej konkretną metodą upowszechnienia wiedzy o św. Janie Pawle II wśród najmłodszego pokolenia byłoby nauczanie w programie szkolnym. Twórczość literacka Karola Wojtyły oraz jego nauczanie jako papieża jest bowiem tak wszechstronne, że z pewnością mogłoby zainteresować młodych.


Jako przykład podał ostatnią książkę Jana Pawła II, czyli zbiór filozoficznych i historycznych refleksji oraz wspomnień papieża pt. "Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci". - To jeden z najcudowniejszych opisów, co to znaczy ojczyzna, jak ją kochać, co to znaczy patriotyzm. To wszystko tutaj jest. Myślę, że szczególnie w czasie dobrego przełomu, jaki teraz przeżywamy, jest wyjątkowo wzmożone zainteresowanie (twórczością Jana Pawła II – red.) - argumentował Sobierajski.



Biskupi popierają pomysł posłów


Sobierajski podczas posiedzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, odczytał fragmenty listów, jakie Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II otrzymał od polskich biskupów. Przychylnie do inicjatywy popularyzowania nauczania papieża Polaka odnieśli się m.in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, kard. Stanisław Dziwisz i abp Henryk Hoser.


Marzenna Drab, podsekretarz stanu w MEN stwierdziła, że inicjatywa ta jest bardzo cenna a idea upowszechniania osoby i nauczania św. Jana Pawła II powinna być kontynuowana. Zespół powinien jednak opracować takie postulaty i tezy, które następnie mogłyby posłużyć do opracowania bardziej szczegółowych propozycji programowych. Przypomniała, że np. w klasach licealnych niektóre wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II są od dawna przedmiotem nauczania.



Zmiany programowe także w elementarzu


- To jest szerokie pojęcie, dotyczy twórczości i życia tego drogowskazu, jakim jest Jan Paweł II. Trzeba to przedyskutować i zawęzić, a potem dobrać do tego odpowiednie kanały informacyjne, czy to poprzez szkoły czy instytucje pozarządowe, stowarzyszenia. Na pewno potrzeba jasnego wskazania wartości, jakimi kierował się Jan Paweł II i jakimi my też powinniśmy się kierować - powiedziała Marzenna Drab.


- Rozmowy rozmowami, ale ze strony ministerstwa oczekujemy jasnej deklaracji. Wszystko jest już jasne. Teraz tylko chodzi o to, czy się na to decydujemy - odpowiedział Czesław Sobierajski. Dodał, że zmiany programowe powinny dotyczyć także elementarza.



Mrówczyński: czas spłacić dług św. Janowi Pawłowi II


Aleksander Mrówczyński (PiS) stwierdził, że wprowadzenie twórczości papieża Polaka do kanonu lektur powinno nastąpić "koniecznie, jak najszybciej". - Jeśli nie św. Jan Paweł II, to kto w kanonie lektur? Wyobrażam też sobie tematy prac maturalnych dotyczących Jana Pawła II. Jan Paweł II jest dla każdego Polaka, i dla wierzącego, i dla niewierzącego. W programie nauczania Jan Paweł II mógłby wystąpić. Jako podręcznik szkolny raczej nie, natomiast jako lektura - tak - mówił Mrówczyński.


- Czas spłacić dług św. Janowi Pawłowi II. Zróbmy to nie na zasadzie "zastanówmy się", ale tak, by zaczęło to funkcjonować od 1 września 2017 roku - dodał poseł.


KAI

...

Papiez jak wybitni ludzie w Polsce np. Piłsudski nie tylko potrafil napisac to co mowil a nie ,,jemu napisali" to na dodatek bylo to madre. Oczywiscie dotyczace Boga. Ale jest to jeszcze wybitny przyklad jezyka polskiego, ktorego sie mozna uczyc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy