Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Historia kina w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:40, 19 Lut 2017    Temat postu: Historia kina w Polsce

RMF 24
Fakty
Nie żyje wybitna aktorka Danuta Szaflarska
Nie żyje wybitna aktorka Danuta Szaflarska

1 godz. 43 minuty temu

Nie żyje Danuta Szaflarska. Wybitna polska aktorka teatralna i filmowa zmarła w wieku 102 lat. Informację o śmierci artystki podał na swojej stronie internetowej warszawski Teatr Rozmaitości.
Danuta Szaflarska
/Jacek Turczyk /PAP

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 we wsi Kosarzyska. W połowie lat 30. XX w. przeprowadziła się do Warszawy. W 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej.

FRAGMENT FILMU "PORA UMIERAĆ" Z DANUTĄ SZAFLARSKĄ:





Wielka gwiazda teatru i kina. "Każda jej rola błyszczy jak kryształ"

Podczas powstania warszawskiego była łączniczką. Po wojnie, przez rok, występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a następnie w Łodzi - w Teatrze Kameralnym. W 1949 r., po likwidacji Kameralnego, przeniosła się do Warszawy. Do 1957 r. występowała w Teatrze Współczesnym, potem w Narodowym (1954-1966). Od 1966 r. do przejścia na emeryturę w roku 1985 pracowała w Teatrze Dramatycznym. Potem gościnnie występowała na scenach niemal wszystkich warszawskich teatrów. Łącznie miała na koncie około setki ról teatralnych, m.in. w spektaklach w reżyserii Erwina Axera, jak "Niemcy" (1949), "Kordian" (1956), "Miłość na Krymie" (1994). W ostatnich latach zagrała m.in. w spektaklach "Tango" w reż. Macieja Englerta (2000), "Bambini di Praga" w reż. Agnieszki Glińskiej (2001), "Daily Soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (2007), "Wasza Ekscelencja" (2006) i "Odejścia" (2008) w reż. Izabeli Cywińskiej.

Każda jej rola błyszczy jak kryształ. Praca z nią należy do największych przyjemności - mówił o Szaflarskiej reżyser Erwin Axer.

Od 2010 roku aktorka była związana z Teatrem Rozmaitości Warszawa, gdzie zagrała w spektaklach Grzegorza Jarzyny: Uroczystość (2001), Między nami dobrze jest (2009) i Druga kobieta (2014). Danuta Szaflarska zagrała także w filmie Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" (2014), opartym na sztuce Doroty Masłowskiej.

Danuta Szaflarska była również znakomitą aktorką filmową. Wielką popularność po wojnie przyniosły jej role w filmach Leonarda Buczkowskiego: "Zakazanych piosenkach", pierwszym polskim filmie powojennym (1946), oraz "Skarbie" (1948).

Inne ważne filmy w jej karierze to m.in. "Ludzie z pociągu" Kazimierza Kutza (1961), "Wsteczny bieg" Laco Adamika (1978), "Dolina Issy" Tadeusza Konwickiego (1982), "Korczak" Andrzeja Wajdy (1990), "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera (1993), "Diabły, Diabły" (1992) oraz "Pora umierać" (2007) Doroty Kędzierzawskiej, "Żółty szalik" Janusza Morgensterna (2000), "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (2008), "Ile waży Koń Trojański" Juliusza Machulskiego (2008), "Janosik. Prawdziwa historia" Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik (2009) oraz "Mama i inne cudaki z mojej rodziny" (2015) w reż. Ibolya Fekete.

...

Jeszcze przed wojna skonczyla szkole. Wiec cala epoka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133176
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:05, 06 Paź 2017    Temat postu:

Rektor łódzkiej filmówki: Wolność sztuki jest dziś zagrożona

Dzisiaj, 6 października (17:23)

"Dziś w Polsce, naszej ojczyźnie, którą wszyscy kochamy ponad życie, wolność sztuki jest - moim zdaniem – zagrożona” – ocenił rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Mariusz Grzegorzek w wystąpieniu inaugurującym rok akademicki na uczelni. „Postawa wielu wpływowych polityków przypomina zachowanie zakompleksionego chłopca, który - gdy dorwał się do władzy – postanowił wybić kolegom zęby i potłuc szyby w samochodach" – podkreślił.
Mariusz Grzegorzek
/Grzegorz Michałowski /PAP

Grzegorzek zauważył, że obecnie można zaobserwować demontaż wielu istotnych instytucji kultury, m.in. umieranie ważnych teatrów, a ostatnio "zamach na Polski Instytut Sztuki Filmowej - kluczową dla funkcjonowania środowiska filmowego instytucji".

Po tych demontażach powstają kuriozalne twory, oparte na banalnym, łatwo weryfikowalnym kłamstwie, braku kompetencji i strachu przerobionym w butę, kierowane chyba w ramach zabawnego niegdyś hasła "żeby nie było niczego" - zaznaczył.

Zdaniem rektora, brak szacunku dla delikatnej materii, jaką jest sztuka, przybiera w Polsce "coraz bardziej niepokojące formy". W podanej przez Grzegorzka definicji sztuka jest m.in. najbardziej wysublimowaną platformą porozumienia na każdym społecznym i duchowym poziomie, dowodem na istnienie Boga, duszy i człowieka jako istoty wyjątkowej.

Sztuka jest sprawiedliwa i wszechobecna, mówi wieloma głosami, nikomu nie przyznaje racji, zadaje wiele - często bolesnych - pytań i rzadko kiedy udziela na nie odpowiedzi. Jest potężnym narzędziem duchowego oczyszczenia, wentylem bezpieczeństwa. Bez jej żywej obecności struktura społeczna flaczeje w marazmie, lub pęka od nagromadzonych napięć - podkreślił Grzegorzek. Wezwał też wszystkich, by - w świecie, który "oszalał i pogubił drogowskazy" - szanowali siebie nawzajem, w każdej dziedzinie życia, w sztuce, w aktywności społecznej i politycznej. Jako przykład podał swoje niedawne spotkanie na pogrzebie prof. Królikiewicza, gdzie "z przyjemnością przytulił Ewę Stankiewicz". Była moją studentką - wspaniałą i wrażliwą osobą - i to jest dla mnie ważniejsze niż jej obecna agresywna działalność publicystyczno-polityczna - wyjaśnił.

Grzegorzek podkreślił, że łódzka Szkoła Filmowa nigdy nie była uczelnią polityczną, nie uczono na niej robienia filmów o polityce "tak wprost" i że uczelnia nadal nie ma ambicji wychowywania "wojujących aktywistów".

Wielu naszych wybitnych profesorów, jak Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Bossak czy Henryk Kluba było w minionej epoce członkami PZPR. Ale w Szkole takie sprawy zostawiało się za drzwiami. Ci sami ludzie prowadzili zajęcia, gdzie uczyli młodzież wspaniałego, wrażliwego, przesiąkniętego poczuciem wielowymiarowości świata, pogłębionego myślenia o sztuce filmowej - zauważył.
Wspomniał, że działające w okresie PRL zespoły filmowe, spłacały dług wobec władzy, ale realizowały też wiele wspaniałych, wolnych duchem filmów, które przeszły do historii kinematografii.

Próbujmy być wolni, otwarci i czuli. Nie krzywdźmy siebie nawzajem, nie grajmy znaczonymi kartami i weźmy się do rzetelnej, uczciwej pracy. Tylko to może nas uleczyć. Polityków wszystkich opcji i zagubionych duchownych - błagam o opamiętanie. Młodzi ludzie patrzą na was - zaznaczył Grzegorzek.

Łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów byli m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz; pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. Studiowali w niej wybitni reżyserzy - Roman Polański, Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski oraz operatorzy, m.in. Paweł Edelman, Sławomir Idziak, Dariusz Wolski, Bartosz Nalazek czy Magdalena Górka.

...

Trzeba przyznac ze rektor wyglosil wartosciowe przemowienie. Szczegolnie w kwestiach podstawowych. Co do nazwisk to oczywiscie kazdy jest inny i nie mozna uogolnic. Artysci nie musza rozumiec polityki ale musza roxumiec sztuke. Wtedy jest dobrze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy