Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Grabież dzieł sztuki z Polski !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:01, 15 Sty 2018    Temat postu:

Umorzono śledztwo ws. szkicu "Konia jasnogniadego". Obraz wrócił do właściciela


Dzisiaj, 15 stycznia (10:59)
Pomyłka czy nadgorliwość organów ścigania. Jak dowiedział się reporter RMF FM, prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie szkicu Jana Matejki "Koń jasnogniady, koń z głową arabską", zarekwirowanego w jednym z domów aukcyjnych jako strata wojenna. Po miesiącach w policyjnym depozycie obraz wrócił do właściciela. Właśnie został sprzedany za 310 tysięcy złotych.

/foto. agraart.pl /
/foto. agraart.pl /
Wielomiesięczne analizy dokumentów, przesłuchania świadków i ekspertyzy biegłych z dziedziny historii sztuki nie potwierdziły policyjnych podejrzeń, że w przypadku tego szkicu mamy do czynienia ze stratą wojenną. Prześledzono też historię prawa własności do tego dzieła - nie ma żadnych wątpliwości, że właściciel posiadał go legalnie.
Prokuratura swe działania tłumaczy teraz jedynie tym, że od czasów wojny nieznane było miejsce przechowywania tego szkicu. Natomiast właściciel i dom aukcyjny, w którym zarekwirowano obraz od początku przekonywali, że jest on legalny i nie widnieje w żadnym katalogu dzieł utraconych. Sprawdzanie zajęło pół roku.

Niebawem prokuratura ma też zdecydować, co ze śledztwem w sprawie także zarekwirowanego w domu aukcyjnym jako "strata wojenna" obrazem Maksymiliana Gierymskiego "Patrol polski 1830 roku". Zlecono kolejne ekspertyzy biegłym. Natomiast w przypadku tego obrazu - jak ujawniliśmy w RMF FM - przez prawie 10 lat był w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. W katalogu dzieł utraconych był natomiast zamieszczony jako "odnaleziony i zweryfikowany". Na początku zeszłego roku, gdy policjanci "odzyskali" ten obraz, otrzymali do ówczesnego szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka nagrody pieniężne.
(j.)
Krzysztof Zasada

...

W tym przypadku dmuchanie na zimne jest uzasadnione calkowicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:38, 16 Lut 2018    Temat postu:

Niebo polskie" na inaugurację niepodległej w Gdańsku

Wysłane w dniu 15 lutego 2018, 6:57
Niebo Polskie, Gimnazjum Polskie, Struk, Adamowicz, Wolne Miasto Gdańsk, Północna.tv, Strefahistorii.pl
"Niebo polskie"to legendarne malowidło, które znajdowało się w auli Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. „Niebo” zniszczyli w 1939 roku Niemcy. W stulecie niepodległości wróci w wyremontowanym budynku dawnego gimnazjum.

Imponujące malowidło, sławiące w nieprzyjaznym Wolnym Mieście Gdańsku potęgę Rzeczpospolitej, wykonane zostało przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Miało przeszło 108 m kwadratowych. W środku znajdowała się postać Polonii, otoczona wieńcem innych symbolicznych figur. Oś podłużna wykreślona została przez umieszczone "opozycyjnie" wydłużone postacie geniuszów Pokoju i Wojny; oś poprzeczna przez postacie geniuszów Nauki i Sztuki. Krzyż, zaakcentowany przez te osie, ujęty jest w wieniec kształtu elipsy, złożony z figur symbolizujących dzielnice Polski. Cztery rogi prostokąta plafonu zapełniono postaciami symbolicznymi pór roku. Malowidła na plafonie uzupełniały freski na ścianach. Umieszczono je nad boazerią, w wąskich, przerywanych pasmach. Obrazy pokazywały drogę Wisłą z Krakowa przez Sandomierz, Kazimierz, Warszawę, Toruń do Gdańska oraz koleją z Katowic przez Poznań, Gniezno, Kruszwicę, Bydgoszcz do Gdyni. Prace nad malowidłem rozpoczęły się na początku 1938 roku.

Na pracami odtwarzającymi "Niebo Polskie" czuwa obecnie prof. Jacek Zdybel. Pod jego okiem renowację wykonują studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 2018 roku świętujemy stulecie Niepodległości Polski. To wyjątkowy jubileusz, upamiętniający odzyskanie przez nasz naród wolności po 123 latach zaborów. Projekt „Pomorskie drogi do Niepodległej”, prowadzony przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Gdańska, opowiadać ma przez kolejne dwa lata o tym, jak nasz region przed stuleciem włączał się w granice Polski. Projekt ma charakter otwarty i do udziału w nim zaprosiliśmy samorządy i instytucje z całego Pomorza.

(Red.) fot. mat. prasowe

..

Wspaniale!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:08, 13 Kwi 2018    Temat postu:

Policja odnalazła obrazy zagrabione podczas wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie

Stołeczni policjanci, działając wspólnie z resortem kultury, odnaleźli i zabezpieczyli obrazy - najprawdopodobniej zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest wśród nich m.in. dzieło Józefa Pankiewicza.

...

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:24, 03 Lip 2018    Temat postu:

ODZYSKANO KSIĄŻKI STANOWIĄCE POLSKIE STRATY WOJENNE

Data publikacji 03.07.2018
Powrót

Generuj PDF

Drukuj
Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy odzyskali 15 książek, które należy uznać za polskie straty wojenne. Egzemplarze mogły zostać zakupione na targowisku w Toruniu.
Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy zwrócili uwagę na jedną z aukcji w internecie, na której użytkownik portalu sprzedawał stare książki. Księgi te posiadały pieczęci biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku.

W tej sprawie policjanci skontaktowali się z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych wskazali, iż książki te należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa.

Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali 15 książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Jak wynika z ustaleń policjantów, książki zostały zakupione na targowisku w Toruniu od osoby sprzedającej „starocie”.

....

Wspaniale!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:58, 15 Lip 2018    Temat postu:

Miecze spod Grunwaldu są w Rosji?
Zbigniew Święch 25 września 2014 AKTUALIZACJA: 21 listopada 2014 00:00 Gazeta Krakowska
1
1
Topór bojowy, znaleziony niedawno przez zbieracza na na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jeziora Łubień, mógł być, według historyków, użyty w bitwie w 1410 roku. Od paru dni na Polach Grunwaldzkich pięćdziesiąt osób z Polski, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Litwy poszukuje śladów po jednej z największych bitew średniowiecza.
Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Gazety Krakowskiej
Miecze spod Grunwaldu są w Rosji?
©archiwum
Jak wyjaśnia dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej, przeszukiwane jest miejsce zasadniczego starcia polskiego rycerstwa z wojownikami krzyżackimi - według Jana Długosza doszło do niego w Dolinie Wielkiego Strumienia. Przebadanych zostanie ok. 500 hektarów.

***
Przy okazji pojawiły się pytania o słynne dwa nagie miecze, które - jak opisywał Jan Długosz - mistrz krzyżacki Ulryk wysłał do króla Władysława, by zachęcić go do podjęcia niezwłocznie bitwy.

Po grunwaldzkiej wiktorii ciężkie wozy z trofeami przybyły na Wawel. W skrzyniach oprócz zdobycznych chorągwi były m.in. także owe dwa miecze.

Jagiełło przekazał je do skarbca koronnego. Pierwszy inwentarz z czasów Kazimierza Jagiellończyka (1475) wymienia je. Były także wymieniane w inwentarzach w XVII i XVIII wieku.

21 kwietnia 1792 roku Tadeusz Czacki po spisaniu zawartości skarbca zawarte w nim pamiątki narodowe wystawił na widok publiczny. Mnóstwo ludzi oglądało wówczas korony i inne regalia oraz owe miecze krzyżackie. Jako starosta nowogrodzki i członek Komisji Skarbu niczego wówczas z Wawelu nie zabierał. Dopiero w 1796 roku, gdy już na Wawelu, po wyjściu Prusaków, byli Austriacy, Tadeusz Czacki otrzymał zgodę na wzięcie ocalałych z pruskiej grabieży obiektów. Należały do nich m.in. sandały koronacyjne Zygmunta Augusta, buzdygan z herbem Jagiellonów, miecz Stefana Batorego poświęcony przez papieża Grzegorza XIII i owe dwa krzyżackie miecze.

To wszystko zabrał do Porycka, gdzie pragnął stworzyć muzeum pamiątek Rzeczypospolitej. Kiedy jednak zobaczył, że księżna Izabela Czartoryska realizuje pomysł gromadzenia pamiątek narodowych, ofiarował jej jeden z grunwaldzkich mieczy do zbiorów puławskich. Drugi miecz znalazł się w Świątyni Sybilli w Puławach już po śmierci Czackiego (1813).

Oba miecze umieszczone zostały w specjalnej niszy, tuż za szkatułą królewską, w której znalazły się najcenniejsze pamiątki po królach. Księżna Izabela dodatkowo z Malborka uzyskała dwa miecze - w jej zbiorach znajdowało się w sumie pięć krzyżackich mieczy.

Cały zbiór dotrwał w spokoju do wybuchu powstania listopadowego. Ewakuacja zbiorów w trakcie działań wojennych była dramatyczna. Ludzie przenosili je przed kordon, ukrywali w kościołach. Większość pamiątek znalazła się w paryskim hotelu Lambert, by powrócić w 1876 roku do Krakowa, dając początek Muzeum Narodowemu.

Ale po krzyżackich mieczach ślad zaginął!
***
Podczas kwerendy przed napisaniem swej znakomitej pracy doktorskiej (Dzieje zbiorów puławskich, Kraków 1962) Zdzisław Żygulski jr odnalazł pośród rękopisów Biblioteki Czartoryskich dokument niesłychanie ważny dla losów obu mieczów. Wynikało z niego, że ks. Józef Dobrzyński, proboszcz parafii włostowickiej, miał u siebie przedmioty ze zbiorów puławskich.

Kiedy w 1853 r. ksiądz zmarł, niejaki Amborski, nauczyciel tamtejszej szkółki wiejskiej, dopominał się w imieniu hr. Andrzeja Zamoyskiego (ten powoływał się na ukaz cara Mikołaja I) o ich zwrot. Zabrał przedmioty wskazane przez siostrę ks. Dobrzyńskiego, z wyłączeniem książek i broni. Nie pozwolił ich zabrać zastępca wójta.

Broń żandarmeria odesłała do twierdzy w Zamościu. Pełnomocnik Zamoyskich skierował prośbę o ich wydanie do rosyjskiego namiestnika Paskiewicza, ale nie dostał odpowiedzi. Dostał natomiast spis broni. Jego tytuł brzmiał: Broń zabrana przez żandarmerię:

1.Dwa miecze krzyżackie przysłane przez W.Mistrza Władysławowi Jagielle przed bitwą pod Grunwaldem.
2.Dwie krócice księcia Józefa Poniatowskiego.
3. Para pistoletów.
4. Dwa pałasze nowszych czasów, podobno te same, których używali w roku 1831 hrabiowie Zdzisław i August Zamoyscy.
5. Koncerz.
6. Narzędzie jakieś wojenne w kształcie piły.
7 Chorągiewka Gwardii Francuskiej ofiarowana do Sybilli przez generała Krasińskiego.

***
Na tej informacji z roku 1858 urywa się wszelki ślad do obu mieczach krzyżackich podarowanych Jagielle i Witoldowi.

Motyw tych mieczów pojawia się często na pomnikach chwały oręża polskiego. Najsławniejszym monumentem przedstawiającym króla Władysława z mieczami nad głową jest dzieło Stanisława Ostrowskiego. Pomnik ten zawieziono w 1939 roku na wielką wystawę światową do Nowego Jorku. I już tam pozostał, na poczesnym miejscu w Central Parku.
Czy jest cień szansy na odnalezienie mieczy?

Nie można wykluczyć, że znajdują się w którymś z rosyjskich muzeów lub w rękach prywatnych...

...

Jak zwykle slady urywaja sie na Ruskich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:27, 05 Sie 2019    Temat postu:

Obraz "Madonna z Dzieciątkiem Jezus" odnaleziony po 25 latach. Sukces...

XVIII wieczny obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem Jezus odnaleźli policjanci w jednym z prywatnych domów we Wrocławiu. Dzieło zostało skradzione 25 lat temu z kościołów na terenie powiatu polkowickiego.

...

Wspaniale!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:14, 22 Sie 2019    Temat postu:

Kielich odnaleziony na aukcji w Niemczech przekazany kościołowi w Dźwierzutach

Zaginiony podczas II wojny światowej srebrny kielich komunijny z XIX wieku wrócił do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach na Mazurach. Proboszcz parafii natrafił na zdjęcie kielicha w katalogu jednego z domów aukcyjnych w niemieckiej Kolonii. Udało się go odzyskać.

...

HaHard 4 godz. temu +5
Super wiadomość. Jednak Niemcom i Austriakom wciąż przypominamy, iż wciąż czekamy na zwrot: „Walki karnawału z postem" Pietera Brueghla, "Portretu młodzieńca" Rafaela, "Chrystusa upadającego pod krzyżem" Rubensa, „Józefa opowiadającego sen” Rembrandta, „Exlibris Willibalda Pirckheimera” Durera (i tysięcy innych dzieł sztuki). Za parki, chodniki, pływalnie, światłowody i drogi z szyldem "projekt współfinansowany przez UE" dziękujemy, ale o zrabowanych nam dziełach wciąż pamiętamy. Jeśli podliczymy straty wojenne Polski (oszacowane na 886.000.000.000 dolarów), dotacje unijne (szacowane na 110.000.000.000 euro. Przez 15 lat członkostwa otrzymaliśmy ponad 163 mld euro. W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 53 mld euro), okażą się małym plasterkiem na krwawiąca ranę. Wspaniale, że wybudowaliśmy tysiące placów zabaw, tyle pływalni, że sam nie wiem w której moczyć nogi, pięknie położono chodniki, otworzono granice... Tylko ile to wszystko znaczy, przy utraconych dziełach kultury wysokiej? Przy hodowli określonego typu ludzi prawdopodobnie wystarczająco wiele, ale co z tymi, którzy nie pozwolą się hodować?
udostępnij

HaHard 3 godz. temu +2
@HaHard: może dodam jeszcze, że to super, iż udało się odzyskać kielich. Takich ludzi nam potrzeba. Natomiast co do aukcji - regularnie jestem "zaskakiwany" faktem, iż Niemcy nie wypracowali mechanizmów weryfikowania dzieł sztuki, którymi obracają (np. zaszytymi w portale aukcyjne, powinni także zobligować do weryfikacji domy aukcyjne i osoby prywatne obracające dziełami kultury). Z uwagi na ich szczególną historię winni zakładać, że dystrybuowane dzieła sztuki mogą pochodzić z rabunku.

Jeśli chodzi o rabunek polskich kościołów podczas IIWŚ - o procederze wspominał Karol Estreicher w notatce dotyczącej kościoła w Wiśniczu (który może posłużyć za przykład, na podstawie którego, prawdopodobnie, można oszacować metody i zakres zainteresowań okupanta dziełami sztuki na terenie okupowanej Polski). Ten wybitny polski historyk sztuki napisał, iż Wachterowie zabrali z tego kościoła wszystko, co się dało. Łącznie ze zrywanymi kawałkami marmuru.

...

Jeden z tysiecy obiektow!!! I to dziesiatek tysiecy a nie paru tysiecy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:24, 02 Paź 2019    Temat postu:

Kolejna polska strata wojenna odnaleziona? Cenny obraz znajduje się w...

Zrabowany w trakcie II wojny światowej ze Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu obraz "Wiejska ulica w Holandii" Jana Brueghela Starszego odnalazł się w muzeum w Moskwie.

...

No ba! Ile oni nagrabili!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:58, 23 Paź 2019    Temat postu:

Policjanci odzyskali cenny obraz skradziony 26 lat temu
]
Funkcjonariusze z Warszawy odzyskali obraz skradziony z prywatnej kolekcji 26 lat temu. Chodzi o płótno "W szałasie" Stanisława Gałka. Na jego ślad udało się wpaść dzięki pracownikom resortu kultury, którzy sprawdzają rynek antykwaryczny pod kątem skradzionych zabytków.

...

Bardzo ładny!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:18, 05 Lip 2020    Temat postu:

Zaginiony po wojnie obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odnalazł się. Wróci do Polski

XVI-wieczny obraz „Opłakiwanie Chrystusa” autorstwa Lucasa Cranacha Starszego zaginął po drugiej wojnie światowej. Aktualnie dzieło zlokalizowane zostało w Muzeum Narodowym w Szwecji

....

Wspaniale!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133174
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:24, 22 Sty 2024    Temat postu:

Skarga na trzy amerykańskie muzea za ukrywanie skradzionych witraży z katedry

Paryskie stowarzyszenie Lumière sur le Patrimoine wniiosło skargę przeciwko trzem renomowanym amerykańskim muzeom, w tym Metropolitan Museum of Art, oskarżając je o kradzież witraży...

...

Ogólnie jest problem USA gdyż są to najbogatsze muzea świata i masowo skupują sztukę z upadającej Europy. I wyobraźcie sobie że np. wykupią całą kulturę Italii i przeniosą do Ameryki. Miejsca mają dosyć! Tylko po co?! Obłęd! Oni niech gromadzą kulturę Indian oraz osadników po odkryciu Ameryki i tyle! Po co ich muzea mają być pełne sztuki z Europy? Nie tworzyli nie mieszkali nie ma z nimi nic wspólnego!

Oczywiście pewnych rzeczy jest dużo nie są super sztuka i mogą to mieć żeby pokazać niekiedy jak wyglądało to w Europie. Ale oni chcą mieć najlepsze okazy a kasy mają! To duża różnica!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy