Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Festiwal "Schola Cantorum"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:33, 14 Sty 2014    Temat postu: Festiwal "Schola Cantorum"

Rekordowa liczba uczestników festiwalu "Schola Cantorum"

40 zespołów wykonujących muzykę dawną weźmie udział w 36. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", który rozpocznie się 11 lutego w Kaliszu koncertem w bazylice Św. Józefa. To rekord w historii imprezy.

O "Harfy Eola", czyli festiwalowe nagrody, będą w tym roku walczyć młodzi muzycy z 36 zespołów z całej Polski. Przed publicznością wystąpią też czterej laureaci ubiegłorocznej edycji.

Młodzi artyści rywalizować będą w sześciu kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, zespołów prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami, a także uczestników powyżej 21 roku życia.

- Na festiwalu pojawią się młodzi muzycy grający na kopiach dawnych instrumentów. Zobaczymy też barwne widowiska tancerzy w stylizowanych kostiumach. Muzycznie, festiwal obejmuje epoki od średniowiecza, przez renesans do baroku, choć pojawiają się także utwory wczesnego klasycyzmu lub dzieła współczesne inspirowane muzyką dawną - poinformowała dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.

W tym roku największą grupę stanowić będą zespoły instrumentalne.

Festiwalowi towarzyszy konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną". Jak podali organizatorzy, w tym roku do oceny zgłoszono ponad pół tysiąca prac.

Uczestnicy festiwalu, poza Kaliszem, wystąpią także w Poznaniu, Gołuchowie, Krotoszynie, Ostrzeszowie oraz w Gizałkach. Wydarzenie potrwa do 16 lutego.

"Schola Cantorum" jest, według organizatorów, jedyną w kraju tego typu imprezą konkursową dla uczniów. Jury ocenia przede wszystkim zgodność prezentowanej przez młodych artystów muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.

...

Super mamy festiwale . SmileSmileSmile Niech tworcy muzyki do gier typu Magia i Miecz sluchaja uwaznie bo na bazie takiej muzyki nalezy robic utwory do gier gdzie sa smoki rycerze itp SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:39, 16 Lut 2014    Temat postu:

Zespół "Carmen Alacre" laureatem 36. "Scholi Cantorum"

Zespół Muzyki Dawnej "Carmen Alacre" Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach pod kierownictwem Małgorzaty Szymańskiej zdobył Grand Prix 36. Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum".

Do Kalisza w tym roku przyjechało blisko 400 młodych muzyków z 38 zespołów.

Jury, które pracowało pod kierownictwem Agaty Sapiechy z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, przyznało 5 złotych Harf Eola, 3 srebrne i 7 brązowych i 1 bursztynową. Ponadto przyznano 4 wyróżnienia, 1 nagrodę specjalną.

Młodzi artyści oceniani byli w sześciu kategoriach: chóry, zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno-instrumentalne, zespoły prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami oraz zespoły muzyki dawnej, których członkowie nie przekroczyli 21 lat.

Jury przyznaje złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola" - statuetki przedstawiające harfę, której struny porusza wiatr.

"Wyrażamy wielką, nieustającą wdzięczność instruktorom zespołów, szczególnie tym przybywającym tu od lat i odkrywającym kolejne pokolenia młodych talentów. Pasja pedagogów i umiejętna praca z młodzieżą jest fundamentem kaliskiej Scholi" - napisano w werdykcie.

Jury ocenia u nich przede wszystkim zgodność prezentowanej muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Celem tej organizacji jest kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, pogłębienie ich wiedzy, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w zakresie kultury a szczególnie muzyki, plastyki, tańca, teatru, fotografii i innej twórczości multimedialnej.

Patronat nad festiwalem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego, Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, Elżbieta Walkowiak wielkopolski kurator oświaty.

.....

I to podstawowki prowadza tak wyrafinowane muzycznie zespoly ! Tylko podziwiac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:07, 17 Sie 2014    Temat postu:

XXII festiwal "Pieśń naszych korzeni"

Koncert włoskiego organisty Marco Vitale z towarzyszeniem polskiego zespołu chorałowego Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zainauguruje w niedzielny wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie) XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

W koncercie otwierającym festiwal w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu zabrzmią XVII-wieczne kompozycje włoskiego twórcy przełomu renesansu i baroku Girolamo Frescobaldi - "Messa della Madonna" z cyklu utworów organowych "Fiori Musicali" z 1635 roku przeznaczonych do wykonywania w czasie mszy oraz francuskiego kompozytora epoki baroku Francoisa Couperina - "Messe pour les Couvents" z 1690 roku.

Jak poinformował rzecznik festiwalu Szczepan Maziarek tematem tegorocznej edycji będzie msza jako podstawowa forma muzyczna, która była i nadal jest "zmieniającym się poprzez wieki, kraje i środowiska wehikułem treści podstawowych dla ludzkiej egzystencji".

Dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kaziński przypomniał, że w Kościele i jego liturgii przez całe stulecia kształtował się muzyczny smak; tworzyły się różne style, gusty i formy, które rozprzestrzeniały się po świecie. - Zastanawiamy się nad aktualnością historycznych, tradycyjnych form mszy; naszym dzisiejszym stosunkiem do tych form i ich potencjałem związanym z możliwością ich praktycznego zastosowania w bieżącej liturgii – powiedział.

Podczas festiwalu, który potrwa do 24 sierpnia, publiczność wysłucha 8 koncertów. Odbywać się będą w świątyniach Jarosławia, zazwyczaj wieczorami, ale będzie też jeden koncert nocny. Wystąpią artyści z Polski, Belgii, Włoch, Francji, Węgier, Słowacji i Czech. W ich wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. opracowań części mszalnych najwybitniejszych kompozytorów schyłku europejskiego średniowiecza, mszę bożonarodzeniową morawskiego kompozytora i franciszkanina Gregoriusa Zrunka z udziałem barokowych i ludowych instrumentów, czy mszę wielkanocną z rękopisów zawierających starożytny, przedgregoriański wariant chorałowego śpiewu, praktykowany w rzymskich bazylikach pontyfikalnych w wiekach VII-XIII.

W czasie festiwalu odbędą się warsztaty chóru festiwalowego z udziałem profesjonalnych kantorów i publiczności. Zajęcia poprowadzi kantor i kierownik chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie Andrij Szkrabiuk, znawca muzyczno-liturgicznych tradycji i form Kościołów Wschodu. Warsztaty poświęcone będą Liturgii św. Jana Chryzostoma, która jest jedną z podstawowych, codziennych części eucharystii Kościoła wschodniego obrządku. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne odprawienie mszy w sobotnie popołudnie w cerkwi greckokatolickiej.

Organizatorzy zapraszają chętnych na warsztaty chorału gregoriańskiego, seminaria z udziałem artystów biorących udział w festiwalu oraz tańce przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym. W tym roku wystąpią w nim: Kapela Brodów (Polska), Na Taku (Białoruś), Kobzos (Węgry).

Imprezę zakończy w niedzielę rano uroczysta msza święta gregoriańska, w której o oprawę muzyczną zadba także chór festiwalowy.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

...

Piękne festiwale ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:23, 19 Sie 2014    Temat postu:

Jarosław: msza z początku XVI wieku na festiwalu muzyki dawnej

Msza "O Venus Bant" autorstwa Heinricha Fincka oraz motety współczesnych mu kompozytorów znajdą się w programie koncertu, który odbędzie się we wtorkowy wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie) podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

W jarosławskiej Kolegiacie przed festiwalową publicznością wystąpi belgijski zespół Graindelavoix. Artyści zaprezentują mszę niemieckiego kapelmistrza i kompozytora Heinricha Fincka, który był też śpiewakiem kapeli królewskiej w Krakowie i kantorem na dworze Aleksandra Jagiellończyka w Wilnie. Msza została napisana przez niego prawdopodobnie na ślub Ulricha von Wuerttemberga i Sabiny von Bayern w 1511.

W czasie koncertu zabrzmią też motety (to gatunek wokalny lub wokalno-instrumentalny znany od XIII wieku)XV- i XVI-wiecznych kompozytorów, takich jak: Heinrich Isaac, Urbanus Kungsperger, Ludwig Senfl, Caspar Othmayr.

Zespoł Graindelavoix (ziarno głosu) działa od 1999 roku. Został stworzony przez Bjorna Schmelzera, który jest jego dyrektorem. Grupa poszukuje muzyków, chętnych do eksperymentowania z wykonaniem i kreacją. Wykorzystuje różne repertuary muzyki dawnej. Materiał, z jakim pracuje, obejmuje franko-flamandzką polifonię, sztukę lamentacji i wiele innych zapomnianych stylów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" rozpoczął się w niedzielę wieczorem. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest msza jako podstawowa forma muzyczna, która była i nadal jest "zmieniającym się poprzez wieki, kraje i środowiska wehikułem treści podstawowych dla ludzkiej egzystencji".

W ramach festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli, 24 sierpnia, publiczność wysłucha łącznie 8 koncertów. Odbywać się one będą w świątyniach Jarosławia, zazwyczaj wieczorami, ale będzie też jeden koncert nocny. Wystąpią w nich artyści z Polski, Belgii, Włoch, Francji, Węgier, Słowacji i Czech. Imprezę zakończy w niedzielę rano uroczysta msza święta gregoriańska.

W czasie festiwalu odbywać się będą także warsztaty chóru festiwalowego z udziałem profesjonalnych kantorów i publiczności. Zajęcia poprowadzi kantor i kierownik chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie Andrij Szkrabiuk, znawca muzyczno-liturgicznych tradycji i form Kościołów Wschodu. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne odprawienie mszy w sobotnie popołudnie w cerkwi greckokatolickiej.

Organizatorzy zapraszają chętnych również na warsztaty chorału gregoriańskiego, seminaria z udziałem artystów biorących udział w festiwalu oraz tańce przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

...

I znów pięknie SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:38, 21 Maj 2015    Temat postu:

10 koncertów muzyki dawnej w ramach "Brzmienia dawnego Poznania"

10 koncertów muzyki dawnej, które będą grane w poznańskich kościołach, złoży się na nowy projekt muzyczny "Brzmienie dawnego Poznania". Według organizatorów będzie to największa w Polsce prezentacja muzyki średniowiecznej w tym roku.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 29. maja koncertem o nazwie "Cundrîe zwana wiedźmą", który odbędzie się w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Będzie to muzyczna opowieść z prologiem Hildegardy von Bingen, oparta na legendzie o Świętym Graalu. Koncert wykona kwartet Ala Aurea, którego założycielką jest Maria Jonas - uznawana przez środowiska muzyczne za jedną z najbardziej niezwykłych postaci niemieckiej sceny muzyki dawnej.

Dyrektor artystyczny wydarzenia Cezary Zych podkreślił, że poza samą muzyką, jedną z głównych idei projektu jest pokazanie miasta od zupełnie innej strony. - Chcemy pokazać Poznań przez pryzmat zupełnie innej perspektywy. Miasto można zwiedzać i oglądać, a koncerty mają udowodnić, że może ono także brzmieć – powiedział Zych.

- Mimo, że wydarzenie może wydać się nieco kameralne, udało nam się namówić do występów w Poznaniu muzyków należących do absolutnej europejskiej czołówki wykonawców muzyki średniowiecznej i wczesnorenesansowej. Będą to zarówno artyści starszego pokolenia, jak i młodsi, którzy zaprezentują nam wszystko to, co obecnie dzieje się w muzyce średniowiecznej – dodał.

Publiczność w Poznaniu będzie mogła usłyszeć wykonania m.in. Michała Gondko, Cataliny Vicens, Dorona Schleifera oraz Coriny Marti.

W dniu kościelnej uroczystości Bożego Ciała odbędzie się natomiast koncert "Hameln Anno 1284". Zagra go na średniowiecznych fletach traverso i harfie Norbert Rodenkirchen. Koncert będzie nawiązywał m.in. do motywów baśni Braci Grimm o Szczurołapie.

- Okazuje się, że ta legenda ma bardzo wiele odpowiedników w rzeczywistości i przekazach historycznych. To będzie próba wkomponowania legendy, którą większość z nas zna, w kontekst historyczny i jednocześnie próba odnalezienia muzyki, która mogła towarzyszyć, i którą mógł się posługiwać Szczurołap z Hameln – powiedział Zych.

Pierwszy z dziesięciu koncertów będzie transmitowany na antenie regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Pozostałych, można będzie posłuchać na żywo za pośrednictwem internetu.

- Muzyka średniowieczna jest niezwykle oryginalna. Publiczność w Poznaniu w takim wymiarze właściwie nie miała okazji się z nią zetknąć – podkreśliła dziennikarka muzyczna Radia Merkury w Poznaniu Alina Kurczewska.

- My sobie nawet nie uświadamiamy jaka to jest oryginalna muzyka choćby pod względem instrumentarium. Nam się wydaje, że muzyka średniowieczna jest nudna, jest związana z jakimś bardzo długim przebiegiem. A średniowiecze kipiało różnymi ideami i wtedy też rodziły się instrumenty muzyczne. Śpiewano też – zupełnie inaczej. Te głosy, które usłyszymy to nie jest ten system, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni - zapewniła Kurczewska.

Ostatni koncert w ramach "Brzmienia dawnego Poznania", zatytułowany "Miłość bez nadziei", odbędzie się 19. września w kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu.

Organizatorem projektu jest Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Poznaniu – Radio Merkury SA.

...

Kolejny piekny koncert muzyki dawnej...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:42, 22 Sie 2015    Temat postu:

XXIII festiwal muzyki dawnej "Pieśń naszych korzeni"


Tańce Śmierci, dramat liturgiczny "Ludus Danielis" z XIII wieku, poezja mistyczna i muzyka czasów krucjat znajdą się w programie XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". Festiwal rozpocznie się w niedzielny wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie). Jest to jeden z największych tego typu festiwali w Europie.

W koncercie otwierającym imprezę publiczność zgromadzona w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu usłyszy Tripudium Mortis, czyli Tańce Śmierci. Wykona je czeski zespół Ritornello pod przewodnictwem Michaela Pospisila.
REKLAMA


Jak wyjaśnił artysta, śmierć to najbardziej oczywisty element życia, który – według niego - nie zawsze musi byc´ przeciwieństwem życia; śmierć może i powinna byc´ aktem miłości.

- Podobnie jak w niektórych kulturach matki rodzą swoje dzieci, wprowadzają je na świat przy wtórze tańca, tak i barokowy człowiek na tamten świat odchodził tanecznym krokiem. Nie ukrywał rodzących i umierających za szpitalnymi parawanami, ale stawiał śmierć pośrodku życia, a dzięki temu osiągał perspektywę dalszego ciągu. I śmiał się nawet ze swojej śmierci – zauważył Pospisil.

W ramach festiwalu, który odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia, publiczność wysłucha łącznie 7 koncertów. Odbywać się one będą wieczorami w świątyniach Jarosławia, w tym także w cerkwi. Wystąpią w nich artyści z Polski, Włoch, Szwajcarii, Czech, Syrii.

Jak poinformował Szczepan Maziarek ze Stowarzyszenia „Muzyka Dawna”, organizatora festiwalu, tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Wiek XIII”. Jak wyjaśnił, trzynaste stulecie było dla Europy czasem przełomowym.

- Chodzi tu raczej o pretekst do przedstawienia muzycznych aspektów różnych zjawisk, które w owym czasie się wydarzyły, lub też takich, których źródłowy impuls wtedy właśnie miał miejsce – zauważył dyr. artystyczny festiwalu Maciej Kaziński.

Dodał, że wiek XIII to okres zmian, "fermentu" kulturalnego, intelektualnego i duchowego. To wtedy zaczęto w nowy sposób myśleć i opisywać świat. Pojawiły się wówczas nowe zakony, ale i głoszono herezje. To także czas krucjat i spotkań ze światem Orientu.

W programie festiwalu, który potrwa do kolejnej niedzieli, 30 sierpnia, znajdzie się jeszcze m.in. koncert słynnego włoskiego zespołu Ensemble Micrologus, który używa wiernych kopii instrumentów średniowiecznych, kostiumów i scenografii. Grupa, która przed jarosławską publicznością wystąpi już po raz kolejny, tym razem wykona laudy franciszkańskie, czyli pieśni ludu śpiewane na chwałę Boga. Autorstwo gatunku przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu.

Miłośnicy muzyki dawnej będą mieć okazję posłuchać arabskich pieśni czasów krucjat i poezji mistycznej w wykonaniu syryjskiej grupy Al Kindi. Zespół wykona kilka suit wokalnych i instrumentalnych.

Finałowym przedsięwzięciem tegorocznego festiwalu będzie wykonanie XIII-wiecznego dramatu liturgicznego "Ludus Danielis" (Gra o Proroku Danielu). Korzenie tego gatunku sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. Dzieło wykona Schola Teatru Wiejskiego "Węgajty" wraz z uczestnikami chóru festiwalowego, którzy przez cały czas festiwalu będą zgłębiać utwór na warsztatach.

"Ludus Danielis", uznane za arcydzieło muzyki średniowiecznej i jednocześnie sztuki dramatycznej, to historia starotestamentowa, a jej fabuła zaczerpnięta została z Księgi Daniela. Oparta jest na motywach uczty Baltazara i wrzucenia Daniela do jaskini lwów. Historia opatrzona muzyką zachowała się w rękopisie przechowywanym w londyńskim British Museum, a ułożona została przez młodzieńców ze szkoły katedralnej w Beauvais.

W czasie festiwalu nie zabraknie, będących stałym punktem imprezy, wykładów, dyskusji, liturgii oraz tańców przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.

Będą także warsztaty poświęcone Laudariuszowi z toskańskiej Kortony. Jest to jeden z najciekawszych rękopisów muzyki średniowiecznej, zawierający zbiór pieśni religijnych w języku włoskim, czyli laud, odnoszących się do życia Chrystusa oraz świętych. Warsztaty zakończy muzyczny udział uczestników w Nocnym Czuwaniu.

Imprezę zakończy w niedzielę rano uroczysta msza święta gregoriańska, w której o oprawę muzyczną zadba także chór festiwalowy.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

...

Znakomity festiwal. Pamietajmy ze nie mamy 100% pewnosci jak oni grali i spuewali. Z XIII wieku rzecz jasna nagran nie ma a zapis graficzny niedoskonaly.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:20, 03 Wrz 2015    Temat postu:

Czołowy polski chór kameralny Camerata Silesia świętuje 25-lecie


Ponad sto prawykonań muzyki najnowszej i dawnej oraz setki wykonanych utworów powstałych od średniowiecza aż po współczesność – takim dorobkiem może się poszczycić czołowy polski kameralny zespół wokalny Camerata Silesia, świętujący swe 25-lecie.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia powstał w 1990 r. Zasłynął niespotykaną w tamtym czasie w Polsce interpretacją utworów dawnych. Camerata Silesia jako jeden z pierwszych polskich zespołów wykonywał przedklasyczną muzykę w sposób bezwibracyjny, lekki, o żywych tempach, szybszych na ogół niż tradycyjne, z improwizowanymi według reguł epoki ozdobnikami.
REKLAMA


Obecnie zespół znany jest w szczególności z wykonywania muzyki dawnej i współczesnej. Wokaliści mają na swym koncie ponad sto prawykonań, także utworów przedklasycznych. - Wiele utworów jest wciąż odkrywanych, nagraliśmy odnalezione dzieła muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich oraz archiwów gnieźnieńskich i gostyńskich. Opracowując kolejne kompozycje, zawsze staramy się wykonywać je zgodnie z duchem epoki – powiedziała założycielka zespołu i dyrygent Anna Szostak.

Stały skład Cameraty Silesia składa się z 20 wokalistów. Jak podkreśliła Szostak powstaniu zespołu przyświecała m.in. pasja odkrywania różnych możliwości głosowych, wykorzystywanych w konkretnych stylach muzycznych. - Wykonujemy muzykę właściwie wszystkich epok, muzykę religijną, świecką, rozrywkową, opery, operetki, ale także kolędy czy wokalnie opracowane utwory Fryderyka Chopina – zaznaczyła dyrygentka.

Wokaliści mają na swoim koncie kilkadziesiąt płyt, z których kilka otrzymało nominacje do muzycznej nagrody Fryderyk. - Duży sentyment mam do pierwszej płyty, kiedy dopiero zaczynaliśmy odkrywać muzykę dawną, jednak chyba najważniejszą płytą dla mnie jest »Miserere«, nagrana w 2000 roku – powiedziała Szostak.

Z okazji 25-lecia zespołu w Katowicach odbędą się trzy jubileuszowe koncerty. Na pierwszym z nich – w sobotę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – melomani wysłuchają m.in. utworów dedykowanych Cameracie Silesia przez polskich kompozytorów m.in. Pawła Szymańskiego, Stanisława Krupowicza, Ryszarda Gabrysia czy zmarłego w 2010 r. Henryka Mikołaja Góreckiego, który napisał utwór "Niech nam żyją i śpiewają" z okazji 10-lecia zespołu.

Dyrygentka podkreśliła, że wiele kompozycji m.in. Marcina Rupocińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Aleksandra Gabrysia i Joanny Wnuk-Nazarowej, będzie miało swoje prawykonanie. - To są kompozytorzy, muzycy, którzy z nami przez lata współpracowali lub dalej współpracują. Wśród nich jest również młody pianista jazzowy Paweł Tomaszewski, wokalistka Sabina Myrczek i młody kompozytor Przemysław Scheller – dodała Szostak.

Podczas koncertu zespół zaśpiewa także "Psalmy" wybitnego jazzowego pianisty i kompozytora Leszka Możdżera.

Na ostatnim jubileuszowym koncercie 26 września Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia z zespołem instrumentalnym London Baroque wykona muzykę dawną m.in. urodzonego na Śląsku barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

...

Jubileusz Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:24, 08 Mar 2016    Temat postu:

Szczecin: kilkadziesiąt koncertów muzyki dawnej
Szczecin: kilkadziesiąt koncertów muzyki dawnej - Shutterstock

Sobotnim koncertem "Tradycje wielkopostne Wschodu i Zachodu" szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej uroczyście otworzy nowy sezon artystyczny. Planuje w nim kilkadziesiąt koncertów muzyki dawnej w Polsce i za granicą.

Dzisiaj Fundacja zaprezentowała program artystyczny i koncertowy na bieżący rok.
REKLAMA


Fundacja w 2016 r. planuje kontynuować swoje coroczne projekty takie jak cykl "Muzyka w Dawnym Szczecinie" czy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej oraz Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". Będzie też realizować cykl pod nazwą "Koncerty Muzealne"

Orkiestra Fundacji ma też w planach tournee po sąsiednich Niemczech, koncerty na Ukrainie z programem "Zaginiony świat" oper Józefa Elsnera. Ta trasa koncertowa odbędzie się w ramach projektu "Promocja kultury polskiej za granicą" resortu kultury.

Sobotni koncert w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie będzie zawierać w programie muzykę pasyjną tradycji Kościołów Wschodu i Zachodu Europy. Towarzyszyć jej będą czytane przez duchownych trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego psalmy i modlitwy wielkopostne.

Na szczególną uwagę zasługują dzieła kompozytorów pomorskich Andreasa Hackenbergera i Philippa Dulichiusa odnoszące się w swej tematyce do rozważań wielkopostnych opartych na psalmach oraz rozmyślaniach nad męka pańską Arnulfa z Louvain.

Tradycje wschodu prezentować będzie między innymi pieśni Cherubinów autorstwa Giuseppe Sartiego - Włocha, działającego w Petersburgu, kompozytora nadwornego Katarzyny II - oraz Modlitwa Wieczernaja Mikołaja Dyleckiego, ucznia Marcina Mielczewskiego kompozytora szkoły wileńskiej - wylicza dyrektora artystyczny FAMD Paweł Osuchowski.

Wykonawcy to występujący w międzynarodowej obsadzie zespół Szczecin Vocal Project pod kierunkiem Pawła Osuchowskiego.

Najważniejszymi wydarzeniami będą natomiast festiwale, które od lat cieszą się uznaniem szczecinian. Już po raz trzynasty odbędzie się Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej - w tym roku pod hasłem „Między niebem a ziemią”.

Tradycyjnie koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach miasta. Zaplanowano kolejny, siódmy Letni Festiwal Wędrowny na Gotyckim Szlaku - muzyka dawna będzie rozbrzmiewać w zabytkach Pomorza Zachodniego. Festiwal ma popularyzować historię Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk.

Działania Fundacji Akademia Muzyki Dawnej współfinansowane są z budżetu Gminy Miasto Szczecin.

Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej została powołana do życia przez organistkę i klawesynistkę Urszulę Stawicką w 2008 r. Celem fundacji jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego. Głównym zadaniem fundacji jest wspieranie działań kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.

...

Piekne...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:29, 21 Mar 2016    Temat postu:

Rusza najważniejszy festiwal muzyki dawnej. Misteria Paschalia przez 7 dni w Krakowie
Robert Kulig
akt. 21 marca 2016, 12:57
• W Krakowie ruszyły Misteria Paschalia
• To największa impreza w Europie poświęcona muzyce dawnej
• Festiwal potrwa do Poniedziałku Wielkanocnego

W ciągu najbliższych siedmiu dni Kraków po raz kolejny będzie światową stolicą muzyki dawnej. Wszystko za sprawą festiwalu Misteria Paschalia, którego 13. edycja startuje w poniedziałek.

- Od manieryzmu po klasycyzm, od chwil cierpienia po chwałę zmartwychwstania, od skupienia Wielkiego Tygodnia po radość Niedzieli Wielkanocnej. Do tego nazwiska wielkich międzynarodowych gwiazd, dobrze już znanych krakowskiej publiczności: Jordi Savall, Fabio Biondi i Ottavio Dantone. Powrócą też zawsze oczekiwani: Rinaldo Alessandrini i Marc Minkowski. W Krakowie zagości po raz pierwszy na festiwalu Lionel Meunier z zespołem Vox Luminis i dumnie wpisująca się w to światowe grono nasza rodzima Capella Cracoviensis - informuje Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Prezentacje dzieł związanych z okresem wielkanocnym tematem i charakterem przypomną, jak ten niezwykły czas przeżywano w XVII i XVIII wieku.

- Przed nami niezwykły czas, festiwal Misteria Paschalia, dzięki któremu muzyka dawna stała się wizytówką Krakowa. Konsekwentnie budowana od lat marka festiwalu Misteria Paschalia jest dziś szeroko dostrzegana nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jego 13. odsłona okazała się dla nas niezwykle szczęśliwa, ponieważ po raz pierwszy program jednego z flagowych krakowskich wydarzeń wzbogaci tak ważne europejskie święto muzyki. Mamy głęboką nadzieję, że okres wielkanocny w naszym mieście, który od lat utożsamiany jest z obecnością wybitnych artystów kręgu muzyki dawnej, od tegorocznej edycji festiwalu kojarzony będzie również z obchodami Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

...

Piekno sprzed wiekow...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:46, 09 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Kultura
Festiwal Misteria Paschalia od poniedziałku w Krakowie
Festiwal Misteria Paschalia od poniedziałku w Krakowie

Dzisiaj, 9 kwietnia (14:20)

W poniedziałek rozpocznie się 14. edycja festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Koncerty - przede wszystkim dawnej muzyki francuskiej - rozbrzmiewać będą przez cały Wielki Tydzień i Wielkanoc w salach koncertowych i kościołach. W programie festiwalu znalazło się 11 koncertów. W tej edycji zaprezentowane będą przede wszystkim arcydzieła muzyki francuskiej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Francji oraz innych państw Europy.
Festiwal Misteria Paschalia od poniedziałku w Krakowie
/Misteria Paschalia /Materiały prasowe

Pieczę nad programem i kształtem artystycznym tegorocznej edycji wydarzenia sprawuje czołowy francuski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Le Poeme Harmonique, Vincent Dumestre. Wystąpi on wraz ze swoją formacją na czterech koncertach.

Misteria Paschalia będą się składać z dwóch głównych pasm programowych. Główne - zatytułowane Vanitas (Marność) zainauguruje w Wielki Poniedziałek polska prapremiera dzieła Claudia Monteverdiego "Selva Morale e Spirituale" w kościele św. Katarzyny. W Wielki Wtorek w kościele Bożego Ciała zabrzmi muzyka kompozytorów francuskiego baroku: Michela Corrette'a, Marca-Antoine'a Charpentiera i Jeana Gillesa. Szczególnie interesująco zapowiada się "Messe des Morts" (Requiem) mało znanego w Polsce Jeana Gillesa. Będzie to pierwsze w Polsce wykonanie jego mszy żałobnej.

W Wielką Środę w kościele św. Katarzyny odbędzie się światowa prapremiera oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") włoskiego kompozytora Antonia Draghiego. W Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi monumentalne dzieło niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna - "Brockes-Passion". "Stabat Mater" włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego zostanie wykonane w tej samej sali w Wielki Piątek.

Tradycyjnie już wielkosobotni koncert odbędzie się w znajdującej się 101 metrów pod ziemią zabytkowej Kaplicy św. Kingi Kopalni Soli w Wieliczce. Widzowie usłyszą "Stabat Mater" autorstwa XVIII-wiecznego włoskiego kompozytora Luigiego Boccheriniego.

W Wielką Niedzielę w ICE Kraków królować będzie muzyka wybitnego francuskiego kompozytora barokowego i wieloletniego dyrektora orkiestry przy wersalskiej Chapelle Royal - Michela Richarda de Lalande'a. Po raz pierwszy na świecie zostaną wykonane jego "Te Deum" i motety.

W Poniedziałek Wielkanocny, na zakończenie festiwalu w ICE Kraków podczas recitalu Arie e concerti zabrzmią najpiękniejsze fragmenty ze słynnych oper Antonia Vivaldiego i George'a Friderica Handla.

Drugim pasmem koncertowym będzie Tenebrae (Ciemność), czyli cykl nastrojowych wieczornych koncertów, odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała, będących prezentacją muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakich dokonali do tekstów Lamentacji Jeremiasza. W Wielki Wtorek po raz pierwszy polska publiczność usłyszy "Ciemne jutrznie" Sebastiena de Brossarda. W Wielką Środę zaplanowano światową premierę "Lecons de Tenebres Pour Le Jeudi Saint" Charlesa de Villeneuve'a.

Jak poinformowali organizatorzy, począwszy od 14. edycji festiwal Misteria Paschalia rozpoczyna współpracę z francuskim kanałem Mezzo, poświęconym w całości muzyce poważnej i jazzowej. Telewizja ta będzie transmitować koncert inauguracyjny. Zaplanowano również dwie retransmisje koncertów oraz cykl programów relacjonujących wielkotygodniowe wydarzenia, prezentujących wnętrza sakralne Krakowa, Kopalnię Soli w Wieliczce i oddających atmosferę Świąt Wielkiej Nocy pod Wawelem.

W ramach festiwalu przygotowano specjalną atrakcję dla seniorów - bezpłatne próby otwarte, które odbędą się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE. Dla młodych melomanów organizatorzy przygotowali wieczorne warsztaty młodzieżowe w ramach cyklu Tenebrae. Odbędą się one wieczorem w Wielką Środę i Wielki Czwartek w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Honorowy patronat nad krakowskim festiwalem objął Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.
RMF24-PAP

...

Nie ma wiekszej muzyki na Swiecie niz ta o tematyce Drogi Krzyzowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:40, 03 Sie 2017    Temat postu:

Te dźwięki wprowadzą Cię w modlitwę
J-P Mauro
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Autorem nowej aranżacji starożytnego chrześcijańskiego hymnu "Hos Ephanerothe" jest Polak, Radomir Nowotarski.


„H
os Ephanerothe” to jeden z najstarszych hymnów chrześcijańskich. Jego słowa zostały zaczerpnięte z 1 Listu św. Pawła do Tymoteusza 3,16:

A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności.
Ten, który objawił się w ciele,
usprawiedliwiony został w Duchu,
ukazał się aniołom,
ogłoszony został poganom,
znalazł wiarę w świecie,
wzięty został w chwale.

Oczywiście hymn „Hos Ephanerothe” pierwotnie został napisany do wykonywania bez towarzyszenia instrumentów, które nie pojawiały się w muzyce kościelnej aż do X-XII wieku. Uważano, że głos jest instrumentem anielskim i powinno się oddawać chwałę Bogu samym śpiewem. Instrumenty muzyczne łączono z muzyką świecką, a osoby grające na nich traktowano jako pochodzące z niższych sfer.
Czytaj także: Ojciec z córką we wspólnym wykonaniu Ave Maria

Prezentowane nagranie zostało zaaranżowane przez polskiego kompozytora, Radomira Nowotarskiego, który ukończył teologię i zdobył dyplom muzyczny na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Artysta tworzy kompozycje zarówno do utworów z repertuaru muzyki kościelnej, jak i dzieł instrumentalnych muzyki popularnej.

Charakterystyczne dla jego twórczości jest wykorzystanie w utworach głównie instrumentów i nadanie wokalowi jedynie funkcji kolejnego z nich, bez skupiania uwagi na słowach.

...

Bardzo stara muzyka...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:09, 01 Wrz 2017    Temat postu:

Sześciogłosowy zespół brzmi niczym kaplica pełna mnichów
J-P Mauro
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Zespół korzysta z badań archeologicznych, aby odtworzyć „prawdziwe” brzmienie utworów.


P
sallentes to zespół muzyczny wykonujący chorał gregoriański liczący 6 osób – pięciu wokalistów i dyrygenta Hendrika Vanden Abeele, który założył także żeńską gałąź zespołu.

Psallentes specjalizuje się w utworach a capella z późnego średniowiecza i renesansu. W repertuarze zespół posiada głównie muzykę sakralną, części mszy i utwory polifoniczne.

Hendrik Abeele prowadzi intensywne badania na Universytecie w Leiden nad oryginalnymi manuskryptami, aby dowiedzieć się w jaki sposób były one wykonywane w swojej epoce. Dzięki temu możemy posłuchać wyjątkowego wykonania dawnych utworów, w ich „prawdziwym” brzmieniu.
Song: Deum Verum | Singer: Psallentes
Psallentes
Psallentes to zespół muzyczny specjalizujący się w dawnej muzyce sakralnej. Został założony w 2000 roku w Belgii. W 2007 roku powstała żeńska gałąź zespołu Psallentes Femina.

...

Bardzo cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133515
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:19, 26 Wrz 2017    Temat postu:

Cały chorał gregoriański w pojedynkę? Marek Klein podjął się tej próby!
J-P Mauro
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Celem projektu jest nagranie wszystkich utworów z Graduału Rzymskiego.


M
arek Klein zrobił wybitną karierę poza estradą, bez studiowania chorału gregoriańskiego. Jest managerem i wykonawcą w chórze gregoriańskim Gregoriana. W 2012 roku rozpoczął Graduale Project, którego celem jest nagranie wszystkich utworów z Graduału Rzymskiego zawierającego śpiewy mszalne.

Od początku projektu Marek Klein nagrał ponad 230 tradycyjnych chorałów gregoriańskich, które udostępnia bezpłatnie na kanale Youtube. Każdego roku wydaje je także na płytach.

Na stronie internetowej projektu Klein przypomina, że śpiew gregoriański nie jest wykonywany jednorodnie. Każdy wykonawca interpretuje nuty chorału, czyli neumy inaczej, uwzględniając tempo, dynamikę, a także czas trwania poszczególnych dźwięków.

Klein zaznacza także, że chorał gregoriański nie powinien być wykonywany przez solistów, ale raczej przez grupę śpiewaków, zwaną scholą. Jednak w Graduale Project zdecydował się na nagrywanie samodzielnie każdego utworu ze względu na możliwość pracy we własnym tempie. To świetne narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie nauczyć się śpiewu chorału gregoriańskiego.
Song: Credo 1 | Singer: Graduale Project
Graduale Project
Marek Klein rozpoczął swój projekt The Graduale Project w 2012 roku. Od tamtej pory nagrał ponad 230 utworów z Graduału Rzymskiego, które udostępnia bezpłatnie na kanale Youtube. Każdego roku wydaje je także na płytach.

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy