Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133562
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:00, 15 Sie 2011    Temat postu: Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu.

Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu

Preludium i Fuga D-dur Jana Sebastiana Bacha oraz utwory Marka Jasińskiego znalazły się w programie rozpoczynającego się w poniedziałkowy wieczór w Trzęsaczu (Zachodniopomorskie) festiwalu "Sacrum non profanum". Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum non profanum" poświęcona jest wybitnemu polskiemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu, zmarłemu w ubiegłym roku. Jasiński komponował specjalnie dla festiwalu w Trzęsaczu; tam też odbywały się prawykonania jego utworów.

Festiwal potrwa pięć dni. Każdego z festiwalowych dni w kościele w Trzęsaczu zabrzmią dzieła Jasińskiego.

W poniedziałek wystąpią: skrzypek Piotr Pławner, organista Tomasz Nowak, Orkiestra Kameralna Academia ze Szczecina, śpiewacy Leszek Skrla i Hanna Hozer. "Psalm 55 Miserere mei deus" skomponowany przez Jasińskiego wykona Orkiestra Academia, którą poprowadzi prof. Bohdan Boguszewski.

Do tego nadmorskiego miasteczka przyjadą także m.in.: pianiści Michał Michalski i Sławomir Wilk oraz goście z zagranicy - kubański perkusista Jorge Luis Valcarcel Gregorio i grający na organach Vincent de Pol.

W czasie kolejnych dni goście festiwalu będą mogli posłuchać m.in. utworów Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, czy Franciszka Szuberta. W piątek wystąpią Marcin Gumiela i Michał Dobrzyński, kompozytorzy związani z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którzy zaprezentują słuchaczom własne utwory; "Stabat Mater" i "Kyrie". Oba ma wykonać śpiewaczka Barbara Tritt. Młodzi kompozytorzy są absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej i byłymi studentami Marka Jasińskiego.

Na zakończenie - w sobotę, 20 sierpnia - zagrany zostanie koncert "Wiosna" Antonio Vivaldiego, będący częścią cyklu "Cztery pory roku", oraz "Fantazja F-moll" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Trzęsaczu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Koncerty odbywają się w odrestaurowanym neogotyckim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, w którym zamontowano 18-głosowe organy koncertowe. Festiwal ma otwartą formułę artystyczną - wykonywane są utwory muzyki organowej, ale i symfonicznej, kameralnej, chóralnej, kantatowo-oratoryjnej, a nawet jazzowej.

Współorganizatorami festiwalu są m.in. Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia w Szczecinie, Urząd Gminy Rewal, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Zarząd Główny ZAIKS oraz Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko–Kamieńskiej.

Pomysłodawca festiwalu i jego dyrektor artystyczny prof. Boguszewski, wyjaśniając kilka lat temu nazwę festiwalu, mówił: "To motto jest pewną prowokacją, twórczym neologizmem wtajemniczenia, który ma uświadomić słuchaczom festiwalowych koncertów miejsce muzyki wysokiej w kościele i we współczesnym świecie".

W nadmorskim Trzęsaczu znajduje się słynna w Polsce atrakcja turystyczna - stojące na klifie ruiny gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja - świątyni zniszczonej na skutek procesów abrazyjnych, czyli wdzierania się wód Bałtyku w głąb lądu.

>>>>

Bardzo ciekawy festiwal ! Rzecz jasna dla osob o wybitnych wymaganiach muzycznych ! ale takie wlasnie sa potrzebne ;O)))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133562
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:16, 09 Sie 2014    Temat postu:

Jubileuszowa edycja festiwalu Sacrum Non Profanum

Zmarłemu w grudniu ubiegłego roku kompozytorowi Wojciecho­wi Kilarowi poświęcona będzie tegoroczna jubileuszowa X edy­cja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Pro­fanum. Impreza rozpocznie się w niedzielę i będzie trwała ty­dzień.

Pierwszego dnia festiwalu na Zamku Książąt Pomorskich w Szcze­cinie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii "Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz i … amen" oraz projekcja poświęconego kompo­zytorowi filmu "Credo" autorstwa Zdzisława Sowińskiego.

11 sierpnia, w inauguracyjnym koncercie w szczecińskiej bazyli­ce archikatedralnej św. Jakuba weźmie udział ponad 200 arty­stów: cztery chóry, Orkiestra Academia pod dyrekcją Bohdana Bo­guszewskiego oraz czworo solistów. Publiczność usłyszy m.​in. trzy utwory Kilara "Exodus na chór mieszany i orkiestrę" (1981) "Victoria na chór mieszany i orkiestrę" (1983) oraz "Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę" (1984).

Na kolejne cztery dni festiwal przeniesie się do Trzęsacza, gdzie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego - oprócz muzyki Kilara - za­brzmią również kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia Philipa Kwoki, utwory Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu organisty Andrzeja Chorosińskiego i jazzowe interpretacje klasyki grane przez piani­stę Adama Makowicza.

W Trzęsaczu wystąpi również skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który wykona kompozycje polskiego XIX-wiecznego wirtu­oza tego instrumentu Karola Lipińskiego, oraz wokalistka Gaba Kulka z zespołem.

Przez dwa ostatnie dni festiwalu – 16 i 17 sierpnia – festiwal bę­dzie gościł w Świnoujściu. W tamtejszym kościele bł. Michała Ko­zala będzie można usłyszeć utwory Wolfganga Amadeusza Mo­zarta, Georga Fryderyka Haendla i Antoniego Dworzaka w wyko­naniu uczestników polsko-niemieckich warsztatów wokalnych, muzykę filmową Wojciech Kilara oraz miejscową orkiestrę woj­skową grającą m.​in. kompozycje Duke’a Ellingtona, George’a Ger­shwina, i Benny Goodmana.

Organizatorem festiwalu Sacrum Non Profanum jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Imprezę wspiera­ją m.​in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa zachodniopomorskiego, samorządy Szczecina, Świ­noujścia i Rewala. Budżet festiwalu imprezy wynosi ponad 1 mln zł.

...

Bardzo słuszne i oczywiste poświęcenie W. Kilarowi .

Ale komentarz znalazłem ...

~z gwiazd (najazd:) : Ponowię - gdyż zbyt niewiele organizmów czytało - (by każdy zrozumiał - i tak jest za małoSmile Dobro i zło - czy ktoś chce wiedzieć - skąd wzięło "się to" - odpowiedź jest prosta - kiedyś tak się zdarzyło (kiedy każdy organizm był mały) - że zabrakło substancji odżywczych - a że niestety widzimy sami - że "nie chcemy" (w cudzysłowie gdyż ja chcę) być wegetarianami - czyli wolimy "zjadać się" - od kryzysu energetycznego powstał roślinożerca i mięsożerca - a teraz zabójca i ofiara (tam przynajmniej mówi mi - ma Wena lub Mara:) - jeden drugiego zjadł - gdyż 50 % naszej populacji woli być pasożytami - niż roślinożercami.
Czyli - ewolucja i życie - wymyśliły Sacrum i Profanum (tak pół-skrycie - niech nikt się nie obrazi - gdyż to opinią jest - i nie ma wybielania, usprawiedliwiania - np. dla zwierząt zjadania:)
PS Jak ktoś ma grupę krwi 0 - to wyłączony jest.

....

Ja cię ale odlot istotnie najazd z gwiazd i do rymu SmileSmileSmile
Koncepcją wegetarianskiego grzechu pierworodnego . Zło na świecie wzięło się że zjedzenia pierwszego zwierzątka . Można teraz świat zbawić poprzez wegetarianizm ! Wegetarianizm to religia . A co myślicie ?
Jak brak Boga wchodzi takie coś .
Prawda jest w Biblii owszem w raju nie było jedzenia zwierząt . Ale na skutek grzechu pierworodnego wszystko jest zburzone i stąd mamy zadanie mięsa drapieznictwo . Ale to skutek nie przyczyna . Pomylili . A mięso jeść można bo Bóg pozwolił .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133562
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:14, 02 Sie 2015    Temat postu:

Rusza 11. Festiwal Sacrum Non Profanum poświęcony twórczości Szymanowskiego


W najbliższy wtorek rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, organizowanego pod hasłem Muzyka Naszych Czasów. Jest poświęcona twórczości przede wszystkim Karola Szymanowskiego. Koncert inaugurujące odbędą się w niemieckim Heringsdorfie i Świnoujściu.

Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w Trzęsaczu, Świnoujściu i Szczecinie. Przygraniczny Heringsdorf po raz pierwszy będzie gościł festiwalowy koncert.
REKLAMA


- Szymanowski niewątpliwie jest to absolutnie najwybitniejszy nasz twórca XX w. i nie sposób było nie poświęcić mu kolejnej edycji festiwalu. Zasadą tego festiwalu jest, żeby podczas każdego dnia zaprezentować minimum jedno dzieło tego twórcy – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski.

Na koncertach będzie można usłyszeć najważniejsze dzieła Szymanowskiego, takie jak "Stabat Mater" czy "Harnasie" – podkreślił prof. Boguszewski. - "Harnasie" przybiorą bardzo wyszukaną formę, bo na dwa fortepiany w opracowaniu samej Grażyny Bacewicz. To niesamowita ciekawostka i gratka dla melomanów – dodał.

Podczas festiwalu organizowany jest trzyletni cykl Muzyka Naszych Czasów - w roku 2012 program wypełniła przede wszystkim muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, w 2013 - Krzysztofa Pendereckiego, a w 2014 - utwory Wojciecha Kilara.

W tym roku festiwal będzie koncentrował się głównie na twórczości Karola Szymanowskiego, za rok - Witolda Lutosławskiego i za dwa lata - Andrzeja Panufnika.

Od wtorku słuchać będzie można utworów m.in. Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i George'a Gershwina. Blisko sto utworów interpretować będzie ponad 300 wybitnych muzyków z Polski, Wielkiej Brytanii, Korei, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Wystąpią m.in. znane duety, kwartety, trzy chóry, a także blisko czterdziestu solistów – instrumentalistów i wokalistów.

Popularyzacja muzyki klasycznej i współczesnej jest głównym celem festiwalu. Organizatorzy kładą również nacisk na promocję polskich muzyków, stworzenie młodym twórcom warunków do międzynarodowej współpracy, a także łączenie muzyki z innymi sztukami.

8 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy o Szymanowskim, przygotowanej ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

14 sierpnia w Trzęsaczu zaplanowano Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi m.in. koreański skrzypek Jae-hong Yim, a także Tomasz Szczęsny (wiolonczela), Sławomir Wilk (fortepian) i Jubilee Quartet (Wielka Brytania).

Organizatorem festiwalu Sacrum Non Profanum jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Imprezę wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego i marszałek województwa zachodniopomorskiego.

...

Kolejny ciekawy festiwal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133562
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:43, 15 Maj 2018    Temat postu:

Muzyka prosto z nieba. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej tuż-tuż!
Redakcja | 15/05/2018
FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ
Hao Zhang/Unsplash | CC0
Udostępnij Komentuj 0
250 tysięcy osób, 280 koncertów – tak zapowiada się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie. To jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć artystycznych w Polsce.

Ponad 25 tysięcy osób weźmie udział w 280 koncertach muzyki sakralnej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie. W czterech imprezach znajdą się koncerty muzyki organowej i chóralnej. Najważniejsze wydarzenie odbędzie się na początku czerwca. Na 6 koncertach wystąpią wykonawcy z całej Europy. Muzyka sakralna czerpie ze skarbca duchowości chrześcijańskiej.



Festiwal Muzyki Sakralnej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę, jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.

Wielki sukces artystyczny, a co równie ważne, wielki sukces frekwencyjny festiwalu Muzyki Sakralnej spowodował, że pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w coroczny, o imponujących rozmiarach międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza życia muzycznego Warszawy i Polski. Odbywający się na przełomie maja i czerwca festiwal zyskał miano jednego z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć artystycznych w naszym kraju, które łączy bardzo wysoki poziom artystycznych prezentacji z wyjątkowo szerokim odbiorem społecznym (od 200 do 3000 słuchaczy na każdym koncercie).



Pod patronatem abp. Kazimierza Nycza
Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Prymas Polski przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę – Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę, tworzą wybitni artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje „Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej”. Finansowego wsparcia udzieliło Miasto Stołeczne Warszawa. Patronatem medialnym imprezę objął portal Aleteia.pl.

Poniżej program na poszczególne dni:

4 czerwca (poniedziałek), godz. 20:30
Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
Barbara Kortmann (Niemcy) – flet
Heinz-Peter Kortmann (Niemcy) – organy
Program:
4301 piszczałek i 1 flet

6 czerwca (środa), godz. 20:00
Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
Alexey Balashov (Rosja) – obój
Przemysław Kapituła – organy
Program:
Trzy wielkie epoki

7 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15
Silvano Rodi (Monako, Włochy) – organy
Program:
Cztery wieki włoskiej muzyki organowej

8 czerwca (piątek), godz. 19:00
Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11
Alberto Cesaraccio (Włochy) – obój
Walter D’Arcangelo (Włochy) – organy
Program:
Sakralny obój

9 czerwca (sobota), godz. 19:00
Bazylika św. Krzyża, ul. Karakowskie Przedmieście 3
Koncert muzyki polskiej w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Połączone Chóry Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum:
Chór Liturgiczny par. NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym,
Sursum corda (pod dyr. Emilii Melon)
Jolanta Kaufman – sopran
Michał Dąbrowski – organy
Ks. Andrzej Filaber – dyrygent
Program:
Jan Adam Maklakiewicz – Msza Polska,
Msza Świętokrzyska,
wręczenie prof. dr hab. Zofii Konaszkiewicz (Zofia Jasnota) Srebrnej Piszczałki – nagrody Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

10 czerwca (niedziela), godz. 19:00
Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Anna Boberska – sopran, Aneta Łukaszewicz – mezzosopran
Leszek Świdziński – tenor, Andrzej Klimczak – bas
Dawid Runtz – dyrygent
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Msza Koronacyjna C-dur,
Te Deum

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Imprezy towarzyszące Festiwalowi: XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”: recitale organowe w kolejne niedziele o godz. 16:00 w Bazylice Archikatedralnej 1.07-16.09.2018 (obowiązują bilety); Festiwal Barokowe Organy 2018: codzienne koncerty w Kościele św. Anny oprócz niedziel i świąt 14.04-13.10.2018 (obowiązują bilety); Wielkie Organy w Archikatedrze: codzienne koncerty w Archikatedrze oprócz niedziel i świąt 27.04 – 29.09.2018 (obowiązują bilety).

...

To podstawa muzyki. Wszystkie arcydziela to religijne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133562
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:27, 10 Lip 2018    Temat postu:

Musica Divina – festiwal, który budzi zachwyt
Redakcja | 09/07/2018
MUSICA DIVINA RZESZÓW
Materiały prasowe
Udostępnij 1
Musica Divina to wydarzenie stwarzające realną szansę na doświadczenie sacrum w muzyce. To nie jest po prostu kolejny, „zwyczajny” krakowski festiwal muzyki klasycznej.

Wspaniałe wnętrza krakowskich świątyń, ponadczasowe piękno muzyki sakralnej, cenione europejskie zespoły prezentujące tradycyjny repertuar w najlepszym wykonaniu – to wszystko połączy w zachwycającą całość festiwal Musica Divina (8-14 sierpnia 2018). Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.



Musica Divina – szansa na doświadczenie sacrum
Voces 8 czy Trio Mediaeval to znane europejskie marki – artyści, którzy od lat zachwycają nie tylko pasjonatów muzyki dawnej, a jeżeli dodamy do nich debiutujący w Polsce Alternative History Quartet czy rozwijające się artystycznie w ekspresowym tempie Jerycho, zachwyt jest gwarantowany.

Musica Divina – wydarzenie stwarzające realną szansę na doświadczenie sacrum w muzyce. To nie jest po prostu kolejny, „zwyczajny” krakowski festiwal muzyki klasycznej. Otwarty na wszystkich chętnych – rozgrywa się w przestrzeni uświęconej modlitwą i bogatą tradycją, która jest najbardziej odpowiednim gruntem dla muzyki skomponowanej i wykonywanej dla większej chwały Boga
– mówi Łukasz Serwiński, dyrektor artystyczny festiwalu.



Muzyka sakralna dla wszystkich
Musica Divina bazuje na koncepcji Festiwalu Muzyki Niezwykłej, którego bardzo udaną inaugurację mogliśmy usłyszeć w Krakowie w ubiegłym roku. Fundacja inCanto – nowy organizator wydarzenia liczy, że festiwal kontynuowany pod nową nazwą zostanie obdarzony równie dużym zaufaniem i życzliwością publiczności z całej Polski.

Jako wierzący katolicy jesteśmy przekonani, że przestrzeń kościołów, na co dzień otwarta i służąca spotkaniu z Bogiem, nie powinna być wykorzystywana komercyjnie, a muzyka sakralna wykonywana w ich wnętrzach powinna być udostępniana wszystkim chętnym, dlatego koncerty w ramach Musica Divina są i zawsze będą całkowicie nieodpłatne – dodaje Łukasz Serwiński.
Na program Musica Divina w 2018 roku składa się pięć koncertów zestawionych w taki sposób, by mogły wybrzmieć echa tradycji sakralnej różnych stron Europy: Wielkiej Brytanii, Francji, Korsyki, Norwegii i – oczywiście – Polski.

Program festiwalu:

9 sierpnia, Kościół św. Józefa w Podgórzu, Jerycho: Bogurodzica
10 sierpnia, Bazylika Mariacka,Voces8: Choral Tapestry
11 sierpnia, Kościół św. Józefa w Podgórzu, Alternative History Quartet: Secret History: ancient and modern polyphony for voices & lutes
13 sierpnia, Bazylika św. Franciszka z Asyżu, Trio Mediaeval: A Ladymass
14 sierpnia, Bazylika Mariacka, Frédéric Tavernier-Vellas, Jean-Etienne Langianni oraz uczestnicy lekcji mistrzowskich: Dawne ody do Matki Bożej, Wigilia Uroczystości Wniebowzięcia NMP.
Więcej informacji na stronie festiwalu. Portal Aleteia.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
[link widoczny dla zalogowanych]

...

Absolutnie cenns.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy