Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Alfons Mucha

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133517
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:20, 15 Lis 2016    Temat postu: Alfons Mucha

RMF 24
Fakty
Kultura
Wnuk Alfonsa Muchy pozwał Pragę. Nie chce, by dzieła słynnego malarza pojechały do Azji
Wnuk Alfonsa Muchy pozwał Pragę. Nie chce, by dzieła słynnego malarza pojechały do Azji

Dzisiaj, 15 listopada (07:21)

Olbrzymich rozmiarów cykl 20 obrazów Alfonsa Muchy (1860-1939) poświęcony Słowiańszczyźnie miał wyruszyć na wystawy w Azji, ale pomysł przewożenia gigantycznych obrazów zaniepokoił część konserwatorów i wnuka artysty. Mężczyzna pozwał do sądu Pragę.
Panorama Pragi
/PAP/Photoshot /PAP/EPA


Malowanie dziejów Słowiańszczyzny trwało 18 lat od 1910 roku. W dziesięciolecie powstania po I wojnie światowej państwa czechosłowackiego Mucha podarował swoje dzieło Pradze, czyniąc jednak zastrzeżenie, że miasto wybuduje odpowiednie pomieszczenia ekspozycyjne na płótna, z których część ma aż osiem metrów wysokości.

Upłynęło od tego czasu blisko sto lat, a galeria dla cyklu Muchy, uznanego za skarb narodowy, nadal nie powstała - pisze w poniedziałek prestiżowy portal poświęcony sztuce "The Art Newspaper".

Słynny artysta, znany przede wszystkim ze swojej twórczości w duchu Belle Epoque, z secesyjnych postaci kobiet wśród bujnej roślinności na plakatach, m.in. z Sarą Bernhard, i na opakowaniach towarów konfekcjonowanych, namalował cykl 20 obrazów o charakterze politycznym, przekonany o szczególnym posłannictwie Słowian w dziejach.

"Epopeja słowiańska" powstała dzięki fundatorowi z USA Charlesowi Crane'owi, dyplomacie, arabiście i filantropowi, zafascynowanemu kulturą Słowian. Pomoc Crane'a umożliwiła artyście podróże do krajów, które przedstawił w swoim cyklu - Rosji, na Bałkany, do Polski - i wynajęcie części zamku Zbiroh, gdzie powstawały ogromne obrazy.

Przechowywany i wystawiany od 50 lat w Moravskym Krumlovie w kraju południowomorawskim cykl przywieziono w ostatnich latach do Pragi. Można go oglądać do końca grudnia w oddziale czeskiej Galerii Narodowej w dzielnicy Pragi Holeszovice.

Stamtąd obrazy miały wyruszyć w dwuletnie tournee do Tokio i kilku muzeów w Chinach, a niewykluczone, że i do Korei Południowej i USA, w których nie wynegocjowano jeszcze, które muzea miałyby gościć "Epopeję". Byłyby to pierwsze poza Czechami prezentacje pełnego cyklu.

Pomysł wzbudził opór spadkobierców Muchy i konserwatorów ze względu na gigantyczne rozmiary płócien, które przewozi się zrolowane i rozwija na miejscu kolejnej ekspozycji. Zabiegi te nie służą malaturze.

Żeby do tego nie dopuścić, John Mucha, wnuk malarza i przewodniczący Fundacji Muchy, skierował w kwietniu pozew przeciwko stolicy Czech, w którym utrzymuje, że skoro Praga nie dotrzymała warunków darowizny i nie wybudowała galerii, nie mogła stać się pełnoprawnym właścicielem "Epopei słowiańskiej" i dzieła powinny wrócić do spadkobierców. Pierwsza rozprawa ma się odbyć 18 stycznia. Wnuk Muchy argumentuje również, że w chińskich muzeach, które nie gościły nigdy dzieł malarstwa zachodniego, może nie być właściwych warunków, a samo rolowanie płócien im nie służy.

Konserwatorzy i muzealnicy są podzieleni. Zuzana Polakova, konserwator, zaznacza, że po wszystkich podróżach tych obrazów z cyklu, które wypożyczano, trzeba było poddawać je konserwacji.

O wstrzymanie tournee obrazów zaapelowało do ministerstwa kultury Stowarzyszenie na rzecz Konserwacji i Rozwoju Dziedzictwa Kultury w Republice Czeskiej. Stowarzyszenie powołuje się na rekomendację z 1936 roku, która zaleca, by "Epopei" nie wypożyczać za granicę.

Odmiennego zdania jest szefowa praskiej Galerii Miejskiej Magdalena Jurzikova, która zapewnia, że wypożyczenie dzieł i ich transport nie niosą ryzyka, skoro w muzeach, do których miałyby pojechać, pokazywano malarstwo renesansowe i nowoczesne najwybitniejszych zachodnich twórców.

Przekonanie Alfonsa Muchy o szczególnym posłannictwie Słowian w dziejach widać od pierwszego obrazu cyklu po końcową "Apoteozę: Słowianie dla Ludzkości!", w której artysta dał wyraz mesjanistycznemu słowianofilstwu. Ukazał w niej narody, które wybiły się na niepodległość w 1918 roku (Czesi, Słowacy, Polacy, ludy Jugosławii). Pierwszy zaś obraz z cyklu, "Słowianie w swej pierwotnej ojczyźnie", ukazuje Adama i Ewę oraz Boga-Stwórcę, gdzie pierwsi rodzice w słowiańskich strojach mają także słowiański wygląd, a Stwórca ma przypasany do boku słowiański miecz.

Obrazy zawierają ilustracje wydarzeń z historii poszczególnych słowiańskich narodów, Serbów, Chorwatów, Bułgarów, Rosjan, Czechów i Polaków, m.in. zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, ukazane jako alegoria słowiańskiej solidarności. Treści polityczno-ideologiczne całego cyklu wykraczają poza samą historię i gloryfikację Słowian. Mucha zawarł w nim także ilustracje swoich poglądów na sprawy religijne.

...

Oczywiscie to artysta i ocena czy jego tworczosc zgodna jest z historia to absurd. Tu sie liczy czy obraz jest zgodny ze swoja idea.
Wezmy Praojczyzne Slowian tak bo mi rozstrzeli napisy:
[link widoczny dla zalogowanych]

Dzis wiemy ze Praojczyzna Slowian sa ziemie Polski bylego NRD, zachod obecnej Ukrainy. Tu jest najwieksze natezenie ,,slowianskiej" grupy krwi wedlug ostatnich badan. A bardzo ciekawy jest slowianski wyglad Boga. Jak wiemy z objawien Matka Boża ma wlosy blond a Jezus chocby z obrazu Milosierdzia wyglada jak Slowianin. Dawni Izrealici tez mieli taki wyglad. Polacy wygladaja identycznie jak ludzie na pograniczu Indii, Pakistanu, Iranu. Czyli twardy rdzen ludow INDOEUROPEJSKICH!!! Ktore sa poczatkiem calej grupy ludow. I tak tez wygladali Adam i Ewa. Akurat artysta trafil! Smile



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy