Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ziuk z Zułowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89067
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:23, 11 Lis 2017    Temat postu: Ziuk z Zułowa

RMF 24
Fakty
Polska
Zułów, mała ojczyzna Piłsudskiego na sprzedaż? "Od lat próbujemy zainteresować polskie władze"
Zułów, mała ojczyzna Piłsudskiego na sprzedaż? "Od lat próbujemy zainteresować polskie władze"

Dzisiaj, 11 listopada (10:00)

Litewska spółdzielnia rolnicza chce sprzedać prawie dwadzieścia hektarów dawnego majątku Piłsudskich - Zułów, w tym odbudowaną na podstawie przedwojennych zdjęć oficynę. "To jest zrobione tak, że cała odbudowa była wykonana tak jak było w 1936 roku" - tłumaczy w rozmowie z RMF FM Romuald Jurajtis, dyrektor firmy, która chce sprzedać teren.
Pozostałości dawnego majątku rodziny Józefa Piłsudskiego (19 zdjęć)

+ 15

Zułów, po litewsku Zalavas, znajduje się ponad sześćdziesiąt kilometrów od Wilna, tuż przy granicy z Białorusią. Na sprzedawanym przez Litwinów terenie znajduje się właśnie oficyna, przerobiona na dworek-hotel, dawna wędzarnia, łaźnia i kilka współczesnych budynków gospodarczych.
Dwór, w którym urodził się Józef Piłsudski, na sprzedaż?
/Piotr Bułakowski, RMF FM

Część obiektów ma wartość historyczną, jest tam jeden z niewielu zachowanych fragmentów majątku - przyznaje prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz. Domek taki drewniany, który w czasie budowy fermy został przeniesiony i który po większym remoncie ocalał - mówi Mackiewicz.

Związek jedenaście lat temu wykupił najważniejszą część posiadłości, na której znajdują się fundamenty spalonego dworu i pamiątkowy dąb posadzony w miejscu, gdzie miała stać kołyska Józefa Piłsudskiego.
Częścią byłego majątku rodziny Józefa Piłsudskiego w Zułowie opiekuje się Związek Polaków na Litwie
/Piotr Bułakowski, RMF FM

Historia majątku Zułów sięga XIX wieku. Matka marszałka, Maria z Billewiczów wniosła go w posagu w 1863 roku. Cztery lata później w Zułowie urodził się Józef Piłsudski.

Mieszkał tu do siódmego roku życia - opowiada Dariusz Żybort, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie. Zułów, tak jak mauzoleum na Rossie, to miejsce bardzo związane z Piłsudskim i bliskie Polakom na Litwie - tłumaczy.

Dwór spłonął w lipcu 1875 w czasie budowy gorzelni. Rodzina przeniosła się wtedy do Wilna. W 1934 roku z propozycją odbudowy majątku wystąpił Związek Rezerwistów Polskich. Ostatecznie do tego nie doszło, ale udało się stworzyć tam "Rezerwat Pamięci". Na dawnych fundamentach dworu w 1937 roku, w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, prezydent RP Ignacy Mościcki i wdowa po marszałku Aleksandra Piłsudska posadzili "dąb pamięci, jako symbol wieczności w miejscu kolebki pierwszego Marszałka Odrodzonej Polski Józefa Piłsudskiego".

Po wojnie, w czasach ZSRR dokładano starań, żeby zatrzeć ślady przypominające o Józefie Piłsudskim. Na terenie dawnego majątku zbudowano sowchoz, a na fundamentach dworu postawiono dwa silosy do przechowywania kukurydzy. Kilkadziesiąt lat dewastacji przetrwał pamiątkowy dąb - opowiada Michał Mackiewicz - Dwa metry od niego stała ferma, gdzie ściekła gnojówka. Dąb chory i karłowaty, ale ocalał. Kiedy się nim zaopiekowaliśmy, to znów zaczął rosnąć.

Litewska firma chce sprzedać swoją część dawnego majątku Piłsudskiego za ponad milion euro. Tu można zrobić muzeum, hotel. Tu można przenocować i poczuć ducha Piłsudskiego - mówi Vilius Drevnickis z firmy, która sprzedaje hotel.

Chętnie kupilibyśmy przynajmniej część, ale po prostu nas nie stać na zakup i utrzymanie miejsca - rozkłada ręce prezes Związku Polaków na Litwie. Od lat próbujemy zainteresować polskie władze - dodaje Michał Mackiewicz - O wszystkim władze wiedzą, wszystkie informacje mają, ale wolałbym o tym nie opowiadać.

Zapytaliśmy o możliwość zakupu części majątku Zułów MSZ i ministerstwo kultury. Resort spraw zagranicznych twierdzi, że: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie analizuje ogłoszeń publikowanych w portalach dotyczących zakupu nieruchomości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie komentuje również czynności prawnych związanych z obrotem nieruchomościami, o ile nie są one bezpośrednio związane z nieruchomościami posiadanymi przez Skarb Państwa i użytkowanymi przez resort spraw zagranicznych".

W podobnym tonie o sprawie wypowiada się ministerstwo kultury. "Informujemy, że sprzedawane nieruchomości i teren w pobliżu miejsca, na którym stał kiedyś dom Piłsudskich, nie obejmują miejsca, w którym rośnie pamiątkowy dąb, ani terenu swoistego memoriału, utworzonego przez Związek Polaków na Litwie na wykupionym przez Związek gruncie. Oferta dotyczy terenu przyległego i obiektów w bezpośrednim pobliżu. W zawiązku z powyższym oferta nie nosi znamion naruszenia polskiego dziedzictwa" - odpowiada na pytania RMF FM biuro prasowe MKiDN.
Co Polacy powinni wiedzieć o Zułowie na Litwie wyjaśnia Dariusz Żybort - lekarz z Wilna, który każdego roku organizuję kwestę na cmentarzu na Rossie
/Piotr Bułakowski, RMF FM

Polakom z Wilna, którzy odwiedzają Zułów kilka razy w roku, serca ściskają się na myśl, że teren związany z marszałkiem mógłby trafić w obce ręce albo zostać zdewastowany.

Nie pozwolimy na to, staniemy wszyscy jak mąż i żona z dziećmi, będziemy bronić - mówią RMF FM. I dodają, że chcieliby, żeby polski rząd pomógł w wykupieniu tego miejsca. My też byśmy pomogli, każdy człowiek by dołączył - obiecują.

Związek Polaków na Litwie w 2006 roku wykupił ponad pięć hektarów dawnego majątku Zułów. Teren, który opiekuje się ZPL obejmuje pamiątkowy dąb, fundamenty dworu i aleję Pamięci - kilkanaście dębów posadzonych w ostatnich latach dla upamiętnienia najważniejszych postaci ważnych dla Polski i Litwy.

(j.)


Piotr Bułakowski
, Grzegorz Kwolek

...

W ogole rzad Lietuwy bo Litwa tego nazwac nie mozna kompromituje sie. To na Zachodzie byle postac historyczna o szemranych pseudodokonaniach w kazdym hoteliku gdzie spala ma tablice A TU POSTAC NA MIARE STULECI!!! KTORA URATOWALA LITWE I CALA EUROPE WSCHODNIA PRZED BOLSZEWIZMEM jest traktowana jak nic! Powietrze. Jest w tym jednak i madrosc. PRAWDZIWE DOKONANIA NIE POTRZEBUJA REKLAMY! Piłsudski ma skromne upamietnienie jesli porownamy np. z Napoleonem ktory przeciez przez glupote nie uratowal Europy przed koalicja zła a to oznaczalo niewole Europy Wschodniej az do czasu Piłsudskiego. A mimo to tenze Napoleon ma olbrzymie upamietnienie! A tu na odwrot i slabiutko.

Jako rekompensate daje projekt pomnika Stanisława Szukalskiego: Oswobodziciel.
Znakomite ujecie nie majace nic prawie wspolnego z realnym wygladem. I O TO CHODZI! To jest sztuka! Niespotykane ksztalty nie wystepujace w naturze. A zatem olbrzymi wklad tworczosci a nie tylko odtworczosci. I nie wyszlo jakies dziwactwo co tez jest zagrozeniem. Wiele pomnikow straszy zdziwaczeniem! Tu jest natomiast oryginalnie, zaskakujaco.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89067
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:26, 13 Lis 2017    Temat postu:

Jak Piłsudski kochał Niepokalaną. Co św. Maksymilian Kolbe myślał o Marszałku?
Eryk Łażewski | 13/11/2017
REPORTER
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


O. Kolbe uważał, że właśnie ze względu na maryjność byłego Naczelnika Państwa „Matka Boża dała Mu złamać hordy bolszewickie w dzień Swego Wniebowzięcia”.


O
dpowiedź na tytułowe pytanie zawiera się (przynajmniej częściowo) w dwóch artykułach powstałych po śmierci Marszałka. Jeden z nich został zamieszczony w japońskim piśmie „Rycerz”, drugi zaś w polskim „Rycerzu Niepokalanej”.


Dyskretna religijność Piłsudskiego

Polski tekst miał tytuł: „Jak marszałek Piłsudski kochał Niepokalaną”. Jak widać – mimo swojego krytycyzmu wobec działań politycznych Piłsudskiego (zwłaszcza zaś przewrotu majowego), święty postanowił wskazać na to, co z jego punktu widzenia było niewątpliwą zaletą polityka. A mianowicie na jego mocną miłość do Matki Boskiej. No i także na zasadniczą, choć dyskretną religijność Piłsudskiego.
Czytaj także: „Nie było jej. A jest. Polska!”. Nowa animacja trafiła do sieci

Tekst z „Rycerza Niepokalanej” był w dużej mierze zespolony z cytatów z czasopism, do których święty dodawał swoje spostrzeżenia. Jako pierwszy został przywołany jezuicki „Przegląd Powszechny” stwierdzający: „Wybitną, a bardzo piękną cechą religijności wielkiego Wodza narodu, było to, że w stosunku jego do Boga nic się działo na pokaz”. I dlatego – jak dodał już sam święty – „wielu niedostatecznie Go znało i różnie sądziło”.


Marszałka przywiązanie do Maryi: tylko zabobon?

Najbardziej widocznym znakiem tej religijności była miłość do Matki Bożej. I stwierdzał o. Kolbe, że miłość owa została przejęta przez małego Józefa od jego matki. „A ukochał ją [Maryję] w postaci Ostrobramskiej Maryi Panny”.

Przejawiało się to na różne sposoby. Choćby w tym, że Piłsudski codziennie modlił się przed zawieszonym nad swoim łóżkiem „wizerunkiem Ostrobramskiej Pani”, o czym znów informował „Przegląd Powszechny”. Sam święty z radością stwierdził, oglądając zdjęcie sypialni Piłsudskiego w Belwederze, „że Pani Ostrobramska rzeczywiście tam króluje”.

Z drugiej strony zaznaczmy tu, że w książce „Piłsudski a religia” jej autor – o. Józef Warszawski SJ – potraktował to przywiązanie marszałka do Matki Bożej Ostrobramskiej jako zabobon i kult anonimowego ducha, tylko nazywanego „Maryją Ostrobramską”, ale nią nie będącego.
Czytaj także: Kult maryjny – dziecinny, mało męski, niepoważny? Nic z tych rzeczy!


Piłsudski patrzy na Matkę Bożą

Przywoływane przez o. Kolbego, a opisane w „Głosie Karmelu”, wydarzenia przeczą jednak tej tezie. Pierwsze z nich to fakt następujący: „Po zdobyciu Berdyczowa, dnia 26 kwietnia 1920 r. pierwsze jego kroki skierowały się do kościoła… W kościele odsłonięto obraz Matki Boskiej i odmówiono litanię loretańską”.

Drugi fakt miał miejsce w dworze Moszczenicy, w powiecie żywieckim. We wspomnianym dworze, w którym Piłsudski wypoczywał, znajdowała się bowiem figura Matki Boskiej. Marszałek kazał jej zrobić zdjęcie (zapewne, aby je zabrać ze sobą), a gdy miał już wyjeżdżać, otrzymał „wyhaftowany mu przez panią domu obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej”.

Przyjmując ów obraz, tak zaś powiedział: „Matka Najświętsza wzięła na siebie jakby ministerium dobroci, bo kiedy człowiek chociażby na Jej obraz tylko popatrzy, to czuje się lepszym”.


Maryjność Marszałka i „Cud nad Wisłą”

Jak widać, dla Piłsudskiego ważny był każdy wizerunek Matki Bożej, a nie tylko ten z Ostrej Bramy. A ważny był dlatego, bo dzięki tylko patrzeniu na tą, która służy swą dobrocią ludziom, czują się oni lepsi.

O. Kolbe uważał zresztą, że właśnie ze względu na maryjność byłego Naczelnika Państwa „Matka Boża dała Mu złamać hordy bolszewickie w dzień Swego Wniebowzięcia”.

Założyciel Niepokalanowa sądził też, że słusznie dano zmarłemu Piłsudskiemu oznaki jego czci wobec Matki Bożej Ostrobramskiej: jej obrazek, ryngraf oraz urnę z jej wizerunkami.

Można się zastanawiać, po co w ogóle święty franciszkanin pisał o Piłsudskim? Niech odpowiedzią będą jego własne słowa: „Niechajby te kilka kwiatków uszczkniętych z życia Wielkiego Budowniczego Polski pociągnęło swą wonią licznych naśladowców”.


Czytaj także: Warkocze pod maciejówką. Dziewczyny, które walczyły o niepodległość

Wszystkie cytaty zostały przytoczone za artykułem „Konterfekt religijny marszałka” Wiesława Jana Wysockiego, Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej 13 (2015) nr 2.

...

Józef Warszawski SJ – potraktował to przywiązanie marszałka do Matki Bożej Ostrobramskiej jako zabobon i kult anonimowego ducha, tylko nazywanego „Maryją Ostrobramską”

!!!!

NAPRAWDE! ,,Ostrobramska" to DUCH! A na Jasnej Górze oczywiscie drugi duch ,,Jasnogórska"!
SZOK!TO PISAL KSIADZ!!! Ewidentnie opetany demonicznie. Ział wrecz nienawiscia! Jak trzeba nienawidzic zeby z Matki zrobic ,,ducha" aby dokopac Pilsudskiemu! Za tym stoi szatan. Nie przeszkadza to ,,katolikom" przytaczac tego ksiedza jak autorytetu. Plus widzenie Faustyny, ktora w okolicy dnia smierci Pilsudskiego widziala smierc jakiegos zbrodniarza NIE JEST NAPISANE KOGO! A mimo to ten ksiadz ze to... Pilsudski!

Oczywiscie czysty jest tylko Bóg a z ludzi Jezus oraz Maryja. Wszyscy inni nie maja zadnych zaslug tylko łaski od Boga. Uwazajcie bo teraz niestety drukuja wszysytko a im glupsze tym lepiej! Bedzie sensacja im bardziej uderza w jakis autorytet. Co z tego ze klamstwa. Brak weryfikacji prawdy. Jestescie raczej biedni jesli teraz uczycie sie ,,historii" z tej faktycznie pornografii.

Widzimy natomiast ze sw Maksymilian mial prawdziwe wyczucie! Daleki od tepego kultu umial uchwycic podstawowe dobro w Pilsudskim. Generalny kierunek jego zycia to Polska i jak widac z Maryją. Co nie znaczy oczywiscie ze tak jak Maksymilian! Pilsudski nie mial oczywiscie zadnego nawet porownywalnego z Maksymilianem kultu Matki. W tym wzgledzie Maksymilian byl gigantem a Pilsudski dzieckiem. ALE MATKA I DZIECKO TO JAK NAJBARDZIEJ WLASCIWE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89067
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:29, 14 Lis 2017    Temat postu:

Minister kultury przeciwny wykupieniu przez rząd małej ojczyzny Piłsudskiego

Dzisiaj, 14 listopada (10:21)

Wicepremier Piotr Gliński mówi "nie" w sprawie ewentualnego wykupu blisko dwudziestu hektarów dawnego majątku Piłsudskich w litewskim Zułowie, miejscu narodzin marszałka. "Ta ziemia ma niewiele wspólnego bezpośrednio z marszałkiem. Myśmy analizowali tę kwestię, wydaje się nam, że trzeba być ostrożnym wobec tej oferty" - ocenia w Porannej rozmowie RMF FM minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pozostałości dawnego majątku rodziny Józefa Piłsudskiego (19 zdjęć)
+ 15
Zułów, mała ojczyzna Piłsudskiego na sprzedaż? "Od lat próbujemy zainteresować polskie władze"

Litewska spółdzielnia rolnicza chce sprzedać prawie dwadzieścia hektarów dawnego majątku Piłsudskich - Zułów, w tym odbudowaną na podstawie przedwojennych zdjęć oficynę. "To jest zrobione tak, że cała odbudowa była wykonana tak jak było w 1936 roku" - tłumaczy w rozmowie z RMF FM... czytaj więcej

Prowadzący Rozmowę Robert Mazurek zapytał o ujawnioną przez RMF FM ofertę wykupienia za milion euro między innymi odrestaurowanej oficyny dworskiej, fragmentu lasu i rzeki należących do dawnego rodzinnego dworu.

My budujemy wspaniałe, godne muzeum Piłsudskiego w Sulejówku - odpowiada wicepremier i podkreśla, że na miejscu już istnieje upamiętnienie (ufundowane i utrzymywane od ponad dziesięciu lat przez Związek Polaków na Litwie).

Działacze Polonii podkreślają w rozmowie z RMF FM, że sami chętnie dokupiliby resztę majątku Piłsudskich, ale nie pozwalają im na to skromne zasoby finansowe.
Wideo
Majątek, w którym urodził się Józef Piłsudski, na sprzedaż? Piotr Bułakowski, RMF FM

Może słuchacze RMF FM kupią to Wam w prezencie - pytał Piotra Glińskiego prowadzący Poranną rozmowę RMF FM Robert Mazurek.

My możemy to kupić, tylko czy jest jakiś sensowny pomysł na to - odpowiadał wicepremier i minister kultury.

Zułów, po litewsku Zalawas, znajduje się około sześćdziesięciu kilometrów od Wilna w pobliżu granicy z Białorusią. W majątku, który wniosła posagu matka marszałka Maria z Billewiczów, równo sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Józef Klemens Piłsudski.

(j.)

Grzegorz Kwolek

..

To jest zadanie dla wladz Litwy. Tacy drazliwi na punkcie zeby Polska ,,sie nie wtracala" to teraz co? My mamy bulic kase?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89067
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:35, 05 Gru 2017    Temat postu:

150 lat temu urodzil sie... wiadomo. Józef Piłsudski. W czasie strasznym i miejscu. Wilno 1867! Okupacja carska. Prymitywne tepe przesladowania z calym moskiewskim chamstwem. W Europie to bylo niespotykane. Oczywiscie dzis juz wiemy co Zachod wyrabial w koloniach. Zasady dotyczyly tylko ludzi Zachodu. A tam Murzyni czy Indianie to do piachu i spokoj. Jednak dla Polakow to byl szok. Bo kraj wysokiej kultury byl okupowany przez dzikich. Kontrast byl olbrzymi. To nie byly kolonie gdzie bialy mordowal ale budzil podziw bo karabiny maszynowe, koleje itd. Okupacja Rosji byla wylacznie destrukcyjna. O ile np. w Afryce kolei by nie bylo bez bialych to w Polsce dzieki Ruskim KOLEI NIE MA! Spojrzcie jakie pustki kolejowe na mapie kolei tam gdzie byli Ruscy! Od razu widac. A zatem niszczenie i destrukcja. Polsudski jako ze rodzina ksiazeca to zyl jak ksiaze ale CIERPIAL BO RUSCY! Czyli o bycie materialnym nie myslal bo mial co chcial ale bolala go sytuacja kraju! Czyli szczegolny czlowiek ktory ,,cierpi za miliony" a o sobie myslec nie musi bo nie taka jego rola.

Zyciorys Pilsudskiego rzeczywiscie przygwazdza do fotela. Nie ma postaci historycznej w skali swiata ktora byla TYLOMA POSTACIAMI W ZYCIU! Ilosc rol zyciowych niespotykana. Ilosc talentow olbrzymia. Bo kto jednoczesnie jest pisarzem o jezyku poetyzujacym, starczy czytac jego pisma! Uczcie sie jezyka polskiego na nim! A jednoczesnie Wodz Naczelny wygrywajacy wojny. Oczywiscie pisanina ze kto inny wygral pod Warszawa to zwykle oszczerstwa. To nie jedyna bitwa w ktorej dowodzil zreszta! Szkoda sie rozwodzic ze czlowiek ktory od kilkudziesieciu lat dowodzi ludzmi nagle tu akurat nie umie Smile To tak jakby ktos napisal ze tak naprawde nie Napoleon wygrywal tylko tak naprawde jakis Georges Dundin a ten tylko podpisywal plany tamtego... Literatura sensacyjno smieciowa sluzy glownie zarobkowi...

A zatem hejting. Przeciw Pilsudskiemu hejting byl olbrzymi i jest jeszcze. Bo oczywiscie rozni mieli rozne interesy. Brudne. Jednak pamietajmy ze Pilsudski to symbol kraju i wciaganie go w walki partii bylo ohydne. Takze i rozne ,,mafie legionowe" zabiegaly o poparcie komendanta dla SWOICH planow. Zatem nie utozsamiajmy wszystkiego co bylo z Pilsudskim. Rozni ludzie mieli rozne plany. I nawet np. uznane za najwieksza hanbe aresztowanie owczesnej opozycji i rozprawa z nia, to ocena tez zalezy od intencji. Co innego ci co po prostu eliminowali konkurencje do koryta a co innego ci co naprawde bali sie ze ta opozycja doprowadzi do upadku kraju. A jak wiemy z Targowicy czy obecnie nie jest to tylko fikcja. A wtedy przeciez byl Stalin a po drugiej stronie Niemcy wcale jeszcze nie Hitler ALE BYLO JASNE ZE CHCA ODWETU! Bez Hitlera Niemcy tez mogli rozpetac agresje! Kumali sie z Moskwa caly czas! Hitler co ciekawe najmniej! Ot paradoks... A zatem nie mozna oceniac po prostacku zwlaszcza gdy obecnym politykierom wiezienie dobrze by zrobilo. Wiekszosci z nich. Zasluzyli 100krotnie.

Ale oczywiscie nie bedd tu wymyslal obrazu czlowieka idealnego ktorym Pilsudski nie byl. Wobec tylu talentow osad jego jest surowy! Co innego prosty chlop wtedy co nie umial pisac. Zatem nie nasladujmy grzechow.

Pilsudski co szokujace zyl pod koniec zycia w ubostwie. Mimo ze rodzina ksiazeca i majatek tez tej wielkosci. Chodzil w slynnym szarym stroju do konca zycia i co moze was szokowac ULICĄ DO PRACY!!! Nawet go nie wozili. I bez ochrony. Szok! Ale to prawda. Ludzie go spotykali i mowili dzien dobry. Sami widzicie jaka to byla ,,dykatura". Istotnie demokracji nie bylo ale rzady AUTORYTETU! Jedyne takie znane chyba ze oczywistym bylo kto ma rzadzic.
Zatem moze byc wzorem ubostwa. Ale takze poswiecenia. ,,Zycie prywatne Pilsudskiego"... Czegos takiego nie bylo. Zreszta i teraz osoby publiczne go nie maja to co dopiero taki czlowiek.

Byl oczywiscie symbolem pokolenia. Jesli mamy jakis styl architektury to z reguly pokazujemy najwiekszy jego zabytek jako wzor. Ale przeciez i w tej epoce byly zwykle chaty. Podobnie Pilsudski. Ikona czasu, ikona pokolenia, ikona kraju. Totez wyglad taki ze sam sie rysuje czy maluje. Wyglad czysto slowianski, klasyczny. Mozna powiedziec podobny do Adama i Ewy. Tak mial wygladac czlowiek w Raju bez grzechu. Bo ewidentnie wszystko w nim bylo Darem Boga. Jednemu Bóg daje tylko rozum innemu wyglad itd. Tu mamy wszystko. Ale to nie jest zasluga czlowieka. Stad jak wiemy z przypowiesci o talentach ten co dostal 1 moze go wykorzystac najlepiej. A zatem i w tym pokoleniu bylo na szczescie wielu nieznanych. Ich wszystkich okresla jedna ikona symbol. Pilsudski.

...

A ja dzis tez odebralem nagrode oczywiscie dla was moze i uboga ale z Pilsudskim jako ikona. Czyli nagroda w stylu Pilsudskiego. Widac mi nadal z tamtego swiata! W koncu komu mial nadac:-) To musialo nastapic:-)

Ikona ktora wielu artystow bralo za temat. Sama sie maluje wiec tworczosc wrecz przyjemna:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy