Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Tragedia Zamojszczyzny.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:31, 06 Mar 2016    Temat postu: Tragedia Zamojszczyzny.

Upamiętniono tragiczne wydarzenia na Zamojszczyźnie
Upamiętniono tragiczne wydarzenia na Zamojszczyźnie - Shutterstock

Tablicę upamiętniającą wysiedlenia i deportacje ludności polskiej, do jakich doszło na Zamojszczyźnie podczas II wojny światowej, odsłonięto w Szczecinie. Jej inicjatorem jest jedna z osób, która była świadkiem tych wydarzeń.

Tablicę umieszczono w szczecińskim kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny, a poświęcił ją metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Uroczystość zgromadziła m.in. osoby, które urodziły się na Zamojszczyźnie i przeżyły tragiczne wydarzenia związane m.in. z wysiedleniami i deportacjami do obozów koncentracyjnych. Niemcy szukali podczas drugiej wojny światowej nowych przestrzeni życiowych; w Polsce wysiedlano całe miejscowości, ale najbardziej spektakularne cierpienia spotkały ziemię zamojską - mówił podczas mszy świętej abp Dzięga. - Pierwszych kilka miejscowości w ramach tej akcji na ziemi zamojskiej wysiedlono już jesienią 1941 r. Chociaż główna akcja, dziesiątki tysięcy ludzi wysiedlonych, zamordowanych, skierowanych do obozów, wywiezionych na roboty, trwała od listopada 1942 r. do marca 1943 r. - przypomniał.
REKLAMA


Niezwykle dramatyczne doświadczenia dotyczyły rodziców, którym zabierano wtedy dzieci - podkreślał abp. - Największym dramatem kilkunasty tys. polskich dzieci z Zamojszczyzny było to, że po selekcji skierowano je do programu tzw. germanizacji, a więc do domów dziecka i rodzin niemieckich, żeby wyrwać z nich korzenie polskie. Z tej liczby, jak podają źródła, zaledwie około 800 dzieci po wojnie zostało odnalezionych i rozpoznanych, pewna grupa z nich trafiła do Szczecina - powiedział Dzięga.

Inicjatorem tablicy jest od wielu lat związany ze Szczecinem, ale urodzony przed wojną na Zamojszczyźnie Józef Hałasa. Jak powiedział dziennikarzom, upamiętnienie tragicznych losów ziemi zamojskiej to odpowiedź na wciąż małą wiedzę na temat tego, co wydarzyło się tam podczas wojny. Jak opowiadał Hałasa, w 1942 r. wraz z rodziną przebywał w obozie przejściowym w Zamościu, skąd Niemcy kierowali polskie rodziny po wysiedleniu m.in. do obozów koncentracyjnych.

- Będąc w obozie, poszedłem do niewielkiego baraku, w którym mieszkała zaprzyjaźniona rodzina zapytać, gdzie jest mój kolega - opowiadał Hałasa. - Kiedy wychodziłem stamtąd, nagle natknąłem się na komendanta obozu, który wyciągnął pistolet, odbezpieczył go i powoli unosił. Już był na wysokości brzucha, kiedy nagle matka mojego kolegi wyszła i powiedziała: +Panie komendancie, on do mnie przyszedł". A ponieważ miała na niego wpływ, on powiedział do mnie: "Jeszcze raz i szlag cię trafi" i schował pistolet. Ja się wtedy ponownie urodziłem - zakończył wyraźnie wzruszony.

Na tablicy widnieje napis: "Dla upamiętnienia i oddania czci mieszkańcom Zamojszczyzny poddanych w latach 1942 – 1944 ogromowi cierpień związanych z wysiedleniami i deportacją do niemieckich obozów zagłady w Oświęcimiu (Auschwitz) i Majdanku, masowym rozstrzeliwaniom i paleniom całych wsi w odwecie za opór i walkę oddziałów partyzanckich ze szczególnym podkreśleniem dramatycznego losu dzieci Zamojszczyzny – ku przestrodze i wiecznej pamięci naszym następcom – ocaleni z pogromu wieloletni mieszkańcy Szczecina".

10 grudnia 1942 r. z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył do niemieckiego obozu Auschwitz pierwszy transport Polaków z Zamojszczyzny. Deportacje do Auschwitz były częścią zaplanowanych przez Niemców wysiedleń polskiej ludności z Zamojszczyzny. Wiązały się one z planami stworzenia "niemieckiej przestrzeni życiowej" na Wschodzie.

Do KL Auschwitz Niemcy deportowali w sumie ok. 1,3 tys. mieszkańców Zamojszczyzny, 80 proc. z nich zginęło. Niemcy wstrzymali akcję wysiedleńczą, gdy skomplikowała się sytuacja ich wojsk na Wschodzie, a na Zamojszczyźnie narastał ruch oporu.

...

Nie chce sie wierzyc ze cos takiego bylo. A jednak to fakt...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:14, 17 Lut 2018    Temat postu:

Walka o Zamojszczyznę
16.02.2018, godz. 11:27 A A A
Powstanie na Zamojszczyźnie było jednym z największych polskich zrywów podczas II wojnie światowej. Trwało, z przerwami, od jesieni 1942 roku do wiosny 1944 roku. Dzięki współpracy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej udało się zahamować zorganizowaną przez Niemców akcję wysiedleńczą.


Późną jesienią 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcje wysiedleńcze Polaków z terenów Zamojszczyzny, a na ich miejsce sprowadzali niemieckich kolonistów. W czasie tych akcji Niemcy stosowali wyjątkowo brutalne metody. Dzieci były odbierane rodzicom, te młodsze, „o aryjskim wyglądzie”, przekazywano niemieckim rodzinom do zniemczenia. Innych, w bydlęcych wagonach, wywożono do specjalnych obozów przejściowych, gdzie masowo umierali z powodu głodu, chorób oraz mrozu. Część trafiała na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych. Ponad 100 tys. Polaków z Zamojszczyzny stało się ofiarami represji.

Podziemie odpowiedziało twardo

Oddziały dywersji bojowej Armii Krajowej, oddziały specjalne Batalionów Chłopskich oraz Gwardia Ludowa podjęły zakrojone na wielką skalę akcje przeciwko okupantom. Zarówno AK, jak i BCh były przygotowane aprowizacyjnie oraz organizacyjnie do działań zbrojnych, co pozwoliło na zgrupowanie kilku tysięcy partyzantów na terenie Zamojszczyzny. Główne działania partyzantów polegały na niszczeniu niemieckiej infrastruktury, atakach na niemieckich kolonistów oraz ochronie mieszkańców Zamojszczyzny przed wysiedlaniem.

Pierwsze akcje AK rozpoczęła w listopadzie 1942 roku i od tego momentu Zamojszczyzna była terenem nieustających partyzanckich bitew. Po zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Wojdą 30 grudnia wszystko zapowiadało, że nadchodzący 1943 rok także będzie okresem zaciętych walk.

Partyzanci prowadzili dywersję na tyłach frontu, przede wszystkim niszczyli niemiecką infrastrukturę kolejową oraz bazy zaopatrzeniowe. Np. w nocy z 5 na 6 stycznia 1943 roku kompania Konrada Bartoszewskiego „Zadory” zaatakowała stację kolejową Susiec. Żołnierze jednego z plutonów zaminowali, a następnie zburzyli most. Pod torami kolejowymi podłożono materiały wybuchowe oraz specjalne miny. W tym samym czasie żołnierze z plutonu Feliksa Pardusa, ps. „Piast” zniszczyli urządzenia kolejowe na samej stacji, w tym maszynownię oraz wieżę ciśnień. Partyzanci, by nie narażać ludności polskiej, udawali partyzantów sowieckich. Już następnego dnia w pobliskim Józefowie wśród mieszkańców rozpowszechniły się plotki o akcji sabotażowej. Okazało się, że akcje podziemia nie tylko niszczyły niemieckie zaplecze, lecz także podnosiły na duchu okoliczną ludność.

W styczniu 1943 roku prawie każdego dnia dochodziło do zorganizowanych walk i akcji przeciwko Niemcom. Atakowano urzędy, w których niszczono dokumentację administracyjną, a także zaplecze gospodarcze, np. mleczarnie lub magazyny zbożowe wykorzystywane na potrzeby frontu wschodniego. W reakcji na aktywność oddziałów AK i Batalionów Chłopskich okupanci organizowali regularne obławy na partyzantów. Nie przynosiły one jednak zamierzonych rezultatów, gdyż polski wywiad dostarczał informacji o niemieckich ruchach, dzięki czemu Polacy wycofywali się bezpiecznie z zagrożonego terenu.

Odwet na niemieckich kolonistach

W odpowiedzi na akcje wysiedleńcze polska partyzantka atakowała również niemieckich kolonistów. Od listopada 1942 roku do stycznia 1943 roku przeprowadzono ponad 20 akcji, podczas których wymierzano kary chłosty, niszczono niemieckie mienie oraz podpalano wsie. Największą w swych skutkach akcję odwetową na miejscowych folksdojczów przeprowadzono we wsi Cieszyn w powiecie zamojskim w nocy 25 stycznia 1943 roku. Atak na wieś prowadził por. Franciszek Krakiewicz, ps. „Góral”, który dowodził czterema oddziałami szturmowymi – pchor. Józefa Kaczoruka, ps. „Ryszard”, ppor. Stefana Kwaśniewskiego, ps. „Lux”, ppor. Horodyńskiego, ps. „Albert” oraz plut. Franciszka Jasińskiego, ps. Huragan”. Łącznie kilkudziesięciu ludzi. Oddziały zaatakowały umocnioną osadę, podpalając chałupy oraz wartownię. Prócz żandarmerii i SS uzbrojeni byli również niemieccy koloniści. Bój toczył się o każdy dom, masowo używano granatów, a w pewnych momentach dochodziło do walki wręcz. Rannych zostało sześciu Polaków, spośród których jeden zmarł. W czasie akcji zginęło 160 Niemców, a 60 odniosło rany. Wieś została spalona, partyzanci zdobyli dużo broni i amunicji. Atak na Cieszyn odbił się szerokim echem. Informacje dotarły do samego Himmlera, który rozkazał przeprowadzić brutalne akcje odwetowe: „ Gdy będzie konieczne, należy wytępić całe polskie wsie”. Odilo Globocnik, dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim GG, wstrzymał akcje wysiedleńcze i pacyfikacyjne, dając sobie czas na reorganizację sił potrzebnych do złamania polskiego oporu.

W obronie wysiedlanych

Trzecim z kolei zadaniem partyzantów była ochrona mieszkańców przed wysiedlaniem. W ostatnich dniach stycznia 1943 roku wywiad zdobył informacje o planowanych aresztowaniach i pacyfikacjach w gminie Krynice. Komendant obwodu Batalionów Chłopskich w Tomaszowie Lubelskim kazał obsadzić partyzantami pobliskie lasy w okolicach wsi Zaboreczno. Ewakuowano ludność cywilną. Do bitwy szykowało się blisko 300 partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, nad którymi dowództwo przejął mjr Franciszek Bartłomowicz, ps. „Grzmot”. Po stronie niemieckiej udział wzięli żołnierze wermachtu, żandarmeria oraz uzbrojeni koloniści, łącznie ponad 600 osób.

O świcie 1 lutego partyzanci byli na pozycjach, czekając na Niemców. Pierwsze strzały padły ok. godz. 7 we wsi Antoniówka, z której patrol Batalionów Chłopskich zaraz po ataku się wycofał. Okupanci ruszyli za Polakami. Tymczasem partyzanci, czekając na skraju lasu, mieli za zadanie dopuścić Niemców jak najbliżej. Bitwa rozegrała się we wsi Zaboreczno, gdzie Niemcy wpadli w zasadzkę. Otoczeni z trzech stron, po krótkiej, acz intensywnej strzelaninie, stracili kilku ludzi. Partyzanci nie potrafili zamknąć okupantów w okrążeniu, jednak pierwsza faza bitwy była zwycięska. Po trzech godzinach walk zdobyto dużo broni i sprzętu. W ciągu dnia Niemcy kontynuowali pozorowane ataki na partyzanckie pozycje w nadziei, że Polacy wpadną w pułapkę, wychodząc w lasu. Dalsze walki toczyły się w lasach pod Buczyną i Zadnogą oraz w okolicznych wsiach i koloniach. Przybywające niemieckie posiłki wzmocniły natarcie. Ale Niemcy nadal nie potrafili przełamać partyzanckiej obrony, sami natomiast ponieśli ciężkie straty. Ostatnie, generalne natarcie Niemcy przeprowadzili na całej powstańczej linii obrony. Te chwile wspominał strzelec Adolf Szeląg: „Wyjmuję z chlebaka resztę granatów. Układam je przed sobą i powoli zaczynam rzucać. Niemcy nie pozostają nam dłużni i również przechodzą do walki granatami. Po takim kilkuminutowym obrzucaniu się granatami Niemcy (…) podrywają się do ataku. Nie zdołali przebiec tych 20 metrów dzielących ich od nas. Witamy ich ogniem karabinowym i granatami. (…) Do akcji włączył się nasz erkaem (…) Wydaje się jednak, że najważniejsze było to, że wytrzymaliśmy nerwowo”1.

Atak Niemców załamał się tuż przed pozycjami Polaków. W walce zginął jeden partyzant, a dwóch innych było rannych, straty niemieckie wyniosły z kolei ponad 100 osób. Zwycięstwo pod Zaborecznem było sukcesem militarnym i propagandowym, a co najważniejsze, Polakom udało się zablokować wysiedlenia ludności cywilnej.

Na przełomie 1942 i 1943 roku na Zamojszczyźnie udało się zebrać kilka tysięcy partyzantów, dzięki którym rozgorzały walki określane mianem powstania zamojskiego. Pierwszy etap powstania spowodował, że Niemcy na pół roku zaprzestali akcji przesiedleńczych. Dzięki oporowi polskiego podziemia do wiosny 1943 roku Niemcy wysiedlili ok. 40–50 tys. osób zamiast planowanych 140 tys. Nie był to jednak koniec niemieckiego terroru, gdyż wkrótce miało się okazać, że powstanie zamojskie będzie miało kolejny, trudny dla Polaków, etap.

1 - J. Markiewicz, Nie dali ziemi skąd ich ród, Lublin 1967, s. 99.

REKLAMA


Mateusz Gawlik , historyk, pracownik Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

...

Madra akcja partyzancka przyniosla efekty...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:27, 26 Cze 2019    Temat postu:

75 lat temu doszło do bitwy pod Osuchami

75 lat temu, 25–26 czerwca 1944 r., pod Osuchami na Zamojszczyźnie rozegrała się największa bitwa partyzancka na terenach polskich w trakcie II wojny światowej. Dla większości partyzantów zakończyła się tragicznie, podobnie jak dla miejscowej ludności.

...

Upadajacy hitlerowcy mogli sie jeszcze odgryzac i tu postanowili to zrobic! Pokazuje to typowe zjawisko dla tego czasu. To ze oddzialy niemieckie uchodzily i byly w rozsypce nie oznaczalo prostej walki z nimi. Bo byli przeciez na obcej ziemi! Niemcy nie mogli ,wrocic do domu'! Bo byli od niego daleko pomijajac juz pruska dyscypline! Zatem nawet po klesce musieli sie trzymac swoich! A zatem byli bandami zwartymi i groznymi do konca. Jakas panika i rozsypka nie wchodzily w gre! Stad potem podobnie bylo w Powstaniu Warszawskim ze mimo klesk na frontach jeszcze je zniszczyli zwlaszcza przy cichym i milczacym przyzwoleniu sowietow.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy