Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Rewolucja 1905 roku !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133660
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:34, 10 Lut 2012    Temat postu: Rewolucja 1905 roku !

Upamiętniono pamięć ofiar rewolucji 1905

Pa­mięć ponad 40 po­le­głych w So­snow­cu ofiar re­wo­lu­cji 1905 r. uczci­li w czwar­tek miesz­kań­cy tego mia­sta. Mło­dzież i przed­sta­wi­cie­le lo­kal­nych władz zło­ży­li kwia­ty przed ta­bli­cą przy bra­mie Huty Bu­czek, upa­mięt­nia­ją­cą wy­da­rze­nia sprzed 107 lat.

9 lu­te­go 1905 r. przed so­sno­wiec­ką hutą Ka­ta­rzy­na car­scy żoł­nie­rze otwo­rzy­li ogień do ty­sięcz­nej ma­ni­fe­sta­cji pra­cow­ni­ków kilku so­sno­wiec­kich za­kła­dów pracy. Zgi­nę­ło ponad 40 de­mon­stran­tów, ok. 150 zo­sta­ło ran­nych. Pierw­sze ów­cze­sne straj­ki w Za­głę­biu Dą­brow­skim roz­po­czę­ły się 1 lu­te­go 1905 r. w so­sno­wiec­kiej fa­bry­ce Fit­zne­ra i Am­pe­ra (obec­nie Fo­ster Whe­eler). W ciągu kilku dni ob­ję­ły rów­nież m.​in. ów­cze­sną ko­pal­nię Re­nard (póź­niej ko­pal­nia So­sno­wiec) i hutę Ka­ta­rzy­na (póź­niej­sza Bu­czek).

Wśród po­stu­la­tów wy­mie­nia­no m.​in. wzrost płac, skró­ce­nie czasu pracy, uzna­nie le­gal­no­ści straj­ku, utwo­rze­nie kasy eme­ry­tal­nej, po­pra­wę opie­ki zdro­wot­nej, utwo­rze­nie szkół dla dzie­ci ro­bot­ni­ków, a także wpro­wa­dze­nie ję­zy­ka pol­skie­go w urzę­dach.

Listę po­stu­la­tów uło­żo­no 9 lu­te­go pod­czas wiecu w ko­pal­ni Re­nard. Na wieść o zła­ma­niu straj­ku przez część za­ło­gi huty Ka­ta­rzy­na, uczest­ni­cy tej ma­ni­fe­sta­cji prze­szli do huty i wdar­li się na jej teren. Tam otwo­rzy­li do nich ogień ro­syj­scy żoł­nie­rze we­zwa­ni wcze­śniej przez wła­ści­cie­li za­kła­du.

Po­le­gli wtedy ro­bot­ni­cy po­cho­dzi­li z róż­nych za­głę­biow­skich za­kła­dów. Oka­zją do ko­lej­nej ma­ni­fe­sta­cji stał się po­grzeb naj­młod­szej ofia­ry zda­rzeń, ucznia so­sno­wiec­kiej szko­ły re­al­nej, Alek­san­dra Ma­le­wi­cza.

Strajk kon­ty­nu­owa­no, mimo dużej licz­by ofiar. Po bli­sko mie­sią­cu pro­test przy­niósł efek­ty. W po­szcze­gól­nych za­kła­dach wła­ści­cie­le skró­ci­li czas pracy - naj­czę­ściej do 10 go­dzin; płace wzro­sły śred­nio o kil­ka­na­ście pro­cent.

W czę­ści opra­co­wań hi­sto­rycz­nych pod­kre­śla­no le­wi­co­wy, so­cja­li­stycz­ny cha­rak­ter tam­tych wy­stą­pień ro­bot­ni­czych; póź­niej hi­sto­ry­cy oce­nia­li je ra­czej jako zryw so­cjal­no-nie­pod­le­gło­ścio­wy. W czwar­tek o straj­ku i jego ofia­rach przy­po­mnie­li przed­sta­wi­cie­le władz So­snow­ca, któ­rzy wraz z kom­ba­tan­ta­mi i de­le­ga­cja­mi uczniów oraz or­ga­ni­za­cji po­li­tycz­nych zło­ży­li kwia­ty pod oko­licz­no­ścio­wą ta­bli­cą z na­zwi­ska­mi po­le­głych. Od­sło­nię­to ją przed sied­mio­ma laty, w 100. rocz­ni­cę wy­da­rzeń, przy bra­mie Huty Bu­czek.

>>>>

Rewolucja 1905 roku to jeden z najbardziej zaklamanych przez komune rozdzialow historii . O tyle latwy do klamstw ze watki narodowe mieszaly sie z socjalnymi a wplyw Marksa byl wyrazny . Ale pamietajmy ze watki socjalne byly caly czas . Wszak i Sejm Wielki (ten od 3 maja) zajmowal sie tymi sprawami i pozniej przez cale zabory byly silne watki spoleczne .
Nie wynika z tego zaden komunizm tak jak nie wyniknal w 1918 a Polska wrecz rozgromila bolszewizm . W 1905 byl modny marksizm ale to tylko powierzchnia prawdziwych przyczyn spolecznych . Kostium . A pod powirzchnia realne problemy ! Najpierw narodowy pozniej socjalny ...
I zreszta Solidarność laczyla te watki ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy