Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Poznański Czerwiec .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:26, 29 Cze 2014    Temat postu: Poznański Czerwiec .

Uczczono bohaterów czerwcowego powstania sprzed 58 lat

W wielu miejscach Poznania uczczono bohaterów czerwcowego powstania sprzed 58 lat. Było to pierwsze w PRL masowe wystą­pienie robotnicze przeciwko komunistycznym władzom. Swoich kolegów wspominali uczestnicy zrywu. Sami - jak mówili naszej reporterce - nigdy nie zapomną tego dnia.

Na krótko przed rozpoczęciem głównych uroczystości dobiegła tam sztafeta pamięci historycznego zrywu, w której uczestniczyli uczniowie gimnazjum nr 3 im. Bohaterów Czerwca 56. Bieg roz­poczęli pod bramą Hipolita Cegielskiego. Trasa miała długość 3,5 kilometra.

...

Wydaje mi sie jednak ze to nie byl pierwszy masowy protest robotnikow w PRL . W Krakowie zdaje sie bylo ich mnostwo stad wymyslili Nowa Hute . Zeby zalac miasto chamami manipulowanymi przez partie . Zreszta NowaHuta stala sie bastionem antykomunizmu Smile Co tam sie dzialo z pomnikiem Lenina !
Ale Czerwiec byl przelomem konczacym stalinizm . Mimo ze sprowokowany i wykorzystany przez partie to przekroczyl znacznie oczekiwania i podlamal system mocno . I dobrze !


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 22:24, 17 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:43, 21 Lip 2015    Temat postu:

Pielęgniarka Czerwca ’56 zakończyła pracę w szpitalu


Aleksandra Banasiak, poznańska pielęgniarka, która w czerwcu 1956 roku jako pierwsza wyszła na ulicę miasta by opatrzeć rannych w wyniku starć robotników zakończyła pracę w Szpitalu im. F. Raszei. Z poznańską placówką związana była pond 63 lata.

Kiedy w czerwcu 1956 roku poznańscy robotnicy z Zakładów im. Cegielskiego (wówczas noszących imię Stalina) rozpoczęli strajk generalny i wyszli na ulice miasta z hasłem "chleba i wolności" Aleksandra Banasiak miała 21 lat i była pielęgniarką Szpitala im. F. Raszei. Niosąc pomoc rannym w wyniku demonstracji sama została draśnięta kulą.
REKLAMA


Banasiak przez całe zawodowe życie związana była ze szpitalem na poznańskich Jeżycach. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ’56 i odwiedzając m.in. wielkopolskie szkoły propaguje wiedzę i pamięć o tamtych wydarzeniach.

- Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi w szkołach i opowiadam o tamtych wydarzeniach, pytam ich co oni by wtedy zrobili. Odpowiadają, że bardzo by się bali. Kiedy któregoś razu mnie samą o to zapytali, powiedziałam, że trudno było nazwać to uczucie, bo wtedy się nie myślało, tylko się działało i pomagało. To, jak się postępuje w takich sytuacjach wynika w dużej mierze z ludzkiej psychiki i wychowania – powiedziała Banasiak.

Zastrzegła, że nie czuje się bohaterką, a raczej "zwykłym pracownikiem, obywatelem i zwykłą Polką".

Dyrektorka Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu Elżbieta Wrzesińska-Żak podkreśliła w rozmowie z PAP, że Aleksandra Banasiak jest niewątpliwie "żywą legendą" i wielką bohaterką szpitala.

- To była zdecydowanie pielęgniarka z powołania. Pracę w naszym szpitalu rozpoczęła od bycia sanitariuszką, później została dyplomowaną pielęgniarką, a następnie przełożoną szpitala. Zawsze, tak jak to było w pierwszych latach jej pracy, chodziła po szpitalu cała wykrochmalona, czyściutka: w czepku, w białych skarpeteczkach – dodała Wrzesińska-Żak.

Banasiak pozostała związana ze szpitalem także po przejściu na emeryturę. Pomagała m.in. w obowiązkach swojej następczyni, później zajmowała się sekcją archiwalną szpitala i współorganizowała uroczystości rocznicowe. W 2005 roku została odznaczona medalem Florence Nightingale, nazywanym pielęgniarskim Noblem.

Banasiak cieszy się, że obecna młodzież interesuje się historią. Ma nadzieję, że wszyscy ranni, polegli i bohaterowie Czerwca ’56 pozostaną w pamięci wszystkich poznaniaków.

Stowarzyszenie Poznański Czerwiec ’56, którego Banasiak jest prezesem, oraz Komitet Obchodów Rocznic Czerwca już rozpoczęły planowanie przyszłorocznego jubileuszu 60-lecia poznańskiego zrywu robotników.

- Chcemy, by cała Polska dowiedziała się o tym, co zaszło w Poznaniu w 1956 roku. Że to od nas rozpoczęła się droga do wolności. Że Poznań spowodował to, że żyjemy dziś w wolnym kraju – podkreśliła pielęgniarka.

...

Historia to ludzie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:24, 17 Maj 2016    Temat postu:

Komasa w hołdzie bohaterom Poznańskiego Czerwca
wyślij
drukuj
az, dmilo | publikacja: 17.05.2016 | aktualizacja: 16:58 wyślij
drukuj
Wydarzenia w Poznaniu były pierwszym po wojnie buntem przeciwko władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko. (fot. arch.PAP/CAF/REPRODUKCJA/ITAR TASS)
Multimedialne widowisko „Ksenofonia” w reżyserii Jana Komasy, przygotowane na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca, będzie największym wydarzeniem tegorocznej edycji Malta Festival. Impreza odbędzie się w dniach 17-28 czerwca w Poznaniu.


Czerwiec 1956 – robotnicy przeciw władzy

Poznańskie wydarzenia z 28 czerwca 1956 r. były pierwszym po wojnie buntem przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko. – 100 tysięcy ludzi na pl. Mickiewicza, 330 czołgów przeciwko nim - przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

Jak ocenił Jan Komasa, „to był pełny, odpowiedzialny ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w państwie jest nieprzyzwoite i trzeba się temu sprzeciwić” – powiedział autor koncepcji artystycznej i scenariusza widowiska, reżyser m.in. „Sali samobójców” (2011) i „Miasta 44” (2014), laureat Paszportu Polityki. – Chcemy pokazać rewolucję za pomocą ruchu. Kilkudziesięciu tancerzy odtańczy przed nami autorytarny terror i dążenie do niepodległości, niezależności – zapowiedział.
#wieszwiecej | Polub nas
Organizatorzy podkreślili, że maltańskie widowisko będzie połączeniem obrazu, tańca i muzyki. Komasa zaprosił do współpracy choreografa Michała Mikołajczyka (związanego m.in. z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim), a także muzyków: Bartłomieja Wąsika i Miłosza Pękalę z grupy Kwadrofonik, również nagrodzonej w przeszłości Paszportem Polityki.

Atrakcje Malta Festival

Podczas tegorocznej odsłony Malta Festival widownia będzie mogła uczestniczyć w 241 wydarzeniach artystycznych - koncertach, spektaklach, dyskusjach, wystawach, warsztatach, performance'ach - przygotowanych przez 780 twórców i aktywistów z 21 krajów. Do najważniejszych wydarzeń imprezy należeć będzie sekcja „Idiom”, przygotowana pod hasłem „Paradoks widza” oraz finałowy spektakl - widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla innego”, przygotowana z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma do prezentowania sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Jego nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, znajdującego się w Poznaniu. W ciągu działania Malta Festival w Poznaniu występowali tacy artyści jak m.in. grupa Radiohead, Michael Nyman, Buena Vista Social Club, Anthony and the Johnsons czy Elvis Costello.
PAP

...

Ważna rocznica.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy