Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
1050 lecie Chrztu Polski.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:50, 22 Gru 2015
PRZENIESIONY
Czw 9:11, 17 Mar 2016    Temat postu:

Jasnogórska szopka nawiązuje m.in. do 1050-lecia Chrztu Polski

CZĘSTOCHOWA JASNA GÓRA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA (szopka bożonarodzeniowa) - Waldemar Deska / PAP

Jasnogórska szopka bożonarodzeniowa nawiązuje do zainaugurowanego 8 grudnia przez papieża Franciszka nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia oraz 1050-lecia Chrztu Polski. Rok liturgiczny związany z obchodami tej rocznicy rozpoczął się 29 listopada.

Jasnogórska szopka jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m kw. ogrodów jasnogórskich, wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego. Do szopki wchodzi się bramą graniczącą z wałami jasnogórskimi, obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.
REKLAMA


Dziś w jasnogórskiej szopce odbyła się konferencja prasowa przeora częstochowskiego klasztoru o. Mariana Waligóry. Złożył on wszystkim czytelnikom, słuchaczom, telewidzom i internautom życzenia świąteczne z Jasnej Góry.

Prace przy szopce trwały już od listopada. W tym roku zostały w niej ustawione nowe figury: Świętej Rodziny, trzech Mędrów oddających hołd Dziecięciu oraz pasterzy. W jasnogórskiej szopce znajdują się tradycyjnie zagrody dla zwierząt, m.in. owiec, królików, gołębie, kucyk i szczególnie lubiana przez dzieci oślica Amelka.

Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.

W tym roku w centralnym miejscu szopki, w pobliżu Świętej Rodziny, znalazły się dwa główne hasła: "Miłosierni jak Ojciec" i "1050 lat Chrztu Polski".

Do refleksji nad Bożym Miłosierdziem zachęca fragment reprodukcji obrazu zatytułowanego "Powrót syna marnotrawnego" autorstwa hiszpańskiego barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Obraz został namalowany w drugiej połowie XVII w.

Drugi temat - jubileusz Chrztu Polski - obrazuje Drzewo Życia, w którego korzeniach umieszczone zostały postaci polskich świętych oraz Mieszka I, dzięki któremu Polska przyjęła w 966 roku chrzest.

- Szopce towarzyszą także postacie ubrane w ludowe stroje, charakterystyczne i rozpoznawalne chyba dla każdego z nas - to strój krakowski, góralski, małopolski. To symbol naszych narodowych tradycji - powiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz.

Jasnogórska szopka czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

...

Szkoda opuscic okazje do przypomnienia faktu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:13, 24 Gru 2015
PRZENIESIONY
Czw 9:11, 17 Mar 2016    Temat postu:

Radio Lublin

Lublin upamiętni rocznicę chrztu Polski

Lublin upamiętni rocznicę chrztu Polski - Shutterstock

Radni Lublina przyjęli uchwałę w sprawie obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Projekt przygotowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.

"Rada Miasta Lublin do prezydenta Lublina oraz lubelskich instytucji oświatowych i kulturalnych o podjęcie w 2016 roku działań i inicjatyw dla upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski" - brzmi treść projektu.
REKLAMA


Nie obyło się bez pewnego zamieszania. Radny Piotr Dreher miał wątpliwości, co do samej daty i pytał, z jakiego źródła czerpali wiedzę wnioskodawcy, bowiem ostatnio data 966 jest przez część historyków poddawana w wątpliwość. Wnioskodawcy powołali się na "Polskę Piastów' Pawła Jasienicy. Ostatecznie uchwała przeszła przy dwóch głosach przeciwnych.

..

Slusznie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:18, 01 Sty 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:13, 17 Mar 2016    Temat postu:

Abp Gądecki: 1050. rocznica Chrztu Polski świadczy o naszych korzeniach

Abp Stanisław Gądecki - PAP

Rozpoczęty już Rok Jubileuszowy 1050-lecia Chrztu Polski nie tylko świadczy o naszych korzeniach, ale i o teraźniejszości. To jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie będzie miało miejsce w nowym roku w Kościele katolickim w Polsce - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

- Rozpoczęliśmy już Rok Jubileuszowy 1050-lecia Chrztu Polski. To wydarzenie nas dotyczy z wielu powodów. Rocznica w praktyce nie tylko świadczy o naszych korzeniach, ale i o naszej teraźniejszości. Kto tego kręgosłupa nie jest świadom, ten potem ma duże trudności z samookreśleniem się i jednocześnie też ulega rozchwianiu. Dlatego ważne jest wspomnienie tego, jaki wpływ ma Chrzest Polski na naszą historię, na nasze życie religijne, na kulturę materialną i na kulturę duchową naszego narodu - powiedział abp Gądecki.
REKLAMA


Dodał, że bardzo istotne wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w Polsce w 2016 r., to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. - To unikatowe wydarzenie, które gromadzi młodzież z całego świata razem z następcą św. Piotra. Jak wiemy, te spotkania młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II i taki szeroki oddźwięk znalazły właśnie wśród młodzieży. Staramy się wspierać tę inicjatywę jak to tylko możliwe. Nie tylko ten swoisty Tydzień Misyjny, poprzedzający Światowe Dni Młodzieży w diecezjach, ale także samą organizację uroczystości w Krakowie - zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Zdaniem arcybiskupa Gądeckiego ważnym wezwaniem jest też Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka. Dodał, że "jest wezwaniem nie tylko do praktykowania uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, ale także do przebaczenia. Jest ono konieczne. Każdy chrześcijanin jest wezwany do okazywania miłosierdzia drugiemu człowiekowi".

Poproszony o podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2015 r., abp Gądecki wskazał na synod o małżeństwie i rodzinie, Rok Życia Konsekrowanego, Rok Miłosierdzia, encyklikę "Laudato si", beatyfikację polskich franciszkanów w Peru.

- Synod o małżeństwie i rodzinie był głębszym wniknięciem w naturę tej podstawowej komórki życia społecznego oraz wsparciem dla tych wszystkich, którzy przygotowują się do małżeństwa. Podkreślono też potrzebę towarzyszenia małżeństwom i rodzinom po ślubie - powiedział abp Gądecki.

Rok Życia Konsekrowanego - jak zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski - zwrócił uwagę na tę formę życia kościelnego, która jest oparta o trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. - Życie zakonne przygotowuje ludzi do życia w pełni naśladującego Chrystusa. Ma ono stanowić jakiś ideał życia chrześcijańskiego, który w Kościele powinien być obecny i widzialny - dodał.

W ocenie abp. Gądeckiego, ważnym dokumentem papieża Franciszka była w ub. roku encyklika "Laudato Si", która została napisana w trosce o wspólny dom, jakim jest nasze środowisko.

- Ponadto beatyfikacja polskich franciszkanów w Peru była ogromnym bogactwem wnoszonym w tym roku do Kościoła katolickiego w Polsce. To nie są tylko męczennicy Peru, ale także męczennicy polscy – franciszkanie, którzy właśnie 5 grudnia byli beatyfikowani: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek - przypomniał abp Gądecki.

Zapytany, czego życzyłby Polsce i Polakom w nowym roku, abp Gądecki odpowiedział: "W 2016 roku, w którym świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, życzę umocnienia w wierze. Jezus Chrystus niech uczy nas, jak zło dobrem zwyciężać, byśmy naprawiali świat nie przy pomocy zła, ale tylko dobra. Życzę także okazywania miłosierdzia drugiemu człowiekowi (...)".

...

Widac zmiany na lepsze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:28, 20 Sty 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:13, 17 Mar 2016    Temat postu:

Gniezno szuka Mieszka i Dobrawy
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu

W ramach przygotowań do kolejnej edycji "Koronacji Królewskiej" oraz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Gniezno ogłosiło ogólnopolski casting do ról Mieszka I i jego żony Dobrawy - Fot. Urząd Miasta Gniezna / Materiały prasowe

W ramach przygotowań do kolejnej edycji "Koronacji Królewskiej" oraz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Gniezno ogłosiło ogólnopolski casting do ról Mieszka I i jego żony Dobrawy. Nagrodą dla zwycięzców konkursu będzie bezpłatny trzydniowy pobyt dla nich i ich najbliższej rodziny w mieście.

Każdego roku w Gnieźnie odbywa się inscenizacja historyczna "Koronacja Królewska", podczas której ukazywane są najważniejsze wydarzenia z życia pierwszych władców Polski. Tym razem w rolę księcia Mieszka I i jego żony księżniczki Dobrawy może wcielić się każdy z nas.
REKLAMA


– Koronacja Królewska to duże widowisko historyczne, w trakcie którego koronujemy władców. Zazwyczaj byli to aktorzy teatrów, teraz chcieliśmy zaangażować to turystów i mieszkańców, stąd nasz ogólnopolski konkurs na odtwórców ról Mieszka I i jego żony Dobrawy. Casting ma charakter otwarty, może zgłosić się każdy – wyjaśnia w rozmowie z Onetem Piotr Wiśniewski, pełnomocnik prezydenta Gniezna ds. kultury.

– Konkurs przeprowadzony zostanie dwuetapowo. Nie szukamy zawodowych aktorów, ale pewne predyspozycje aktorskie będą wymagane. Oceniać będziemy aspekt wizualny.

Za wzór wzięliśmy wizerunki władców namalowane przez Jana Matejkę, będziemy odnosić kandydatury do tego wzorca – dodaje Piotr Wiśniewski.

Nagrodą w konkursie będzie trzydniowy pobyt dla zwycięzcy i jego najbliższej rodziny (maksymalnie 4 osoby) wraz z noclegiem w wybranym przez niego terminie w Gnieźnie (pomiędzy 1 lipca a 31 sierpnia 2016 roku). Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lutego. Szczegółowy regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie:

Koronacja Królewska w ramach Festiwalu Kultury Słowiańskiej odbędzie się w Gnieźnie 30 i 31 lipca.

...

Kolejne role.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:06, 26 Sty 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:16, 17 Mar 2016    Temat postu:

Brama Poznania na 1050. rocznicę Chrztu Polski
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu

Do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski przyłączyła się również Brama Poznania - Janusz Ludwiczak / Onet

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w kwietniu, a już teraz Brama Poznania zaprasza na wydarzenia w ramach programu "Dziedzictwo 966". W piątek odbędzie się wykład "Dlaczego Mieszko I nie został świętym?". Zaplanowano również prezentację poświęconą twórczości Leni Riefenstahl. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycje "Na tronach wśród ołtarzy".

Do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski przyłączyła się również Brama Poznania, czyli interaktywne centrum historii Ostrowa Tumskiego.
REKLAMA


– Tu zaczęła się Polska. Ostrów Tumski w Poznaniu to miejsce, gdzie mamy pierwszą Katedrę, pierwszą nekropolię królów, pierwszą relikwię - miecz Św. Piotra. Tu jest miejsce, gdzie powstał najpotężniejszy gród Mieszka I. Warto opowiadać o tym dziedzictwie, tu w Wielkopolsce miał miejsce chrzest Polski – powiedział Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania i Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

Przez cały rok w Bramie Poznania realizowany będzie projekt "Dziedzictwo 966" w ramach, którego w sześciu odsłonach, co dwa miesiące odbywać będą się wydarzenia związane z życiem ludzi, mieszkańców dawnych grodów, władców i królów, osobistości, ale także pokazujące przyrodę i sztukę dawnych wieków.

– Będzie sześć bloków tematycznych. W ramach pierwszego "Władza" zaplanowaliśmy m.in. wykłady. W piątek o godz. 17 prof. Tomasz Jurek odpowie na pytanie "Dlaczego Mieszko I nie został świętym?". Godzinę później będziemy zastanawiać się nad władzą i potęgą obrazu na przykładzie twórczości Leni Riefenstahl – zapowiada Anna Adamowicz z Bramy Poznania.

– W marcu rozpoczniemy blok "Wspólnota", będziemy wskazywać, że w Polsce i Poznaniu byli wyznawcy różnych religii. Latem w cyklu "Natura" przygotujemy warsztaty filmowe, potańcówki, a następnie pokażemy sztukę na przestrzeni ostatnich 1050 lat – dodaje Anna Adamowicz.

Program wydarzeń "Dziedzictwo 966: Władza"

Piątek, 29 stycznia 2016:

• 16:00 – "Na tronach wśród ołtarzy" – oprowadzanie tematyczne po ekspozycji (wstęp wolny – zapisy w dniu oprowadzania lub telefonicznie pod numerem (61)6477634, max.20 osób) • 17:00 – wykład: prof. Tomasz Jurek - Dlaczego Mieszko I nie został świętym?

• 18:00 – prezentacja: Olga Kutzner Potęga obrazu. O władzy i propagandzie na przykładzie twórczości Leni Riefenstahl.

Sobota, 30 stycznia 2016:

• 10:00 – 18:00 – Warsztat kompetencji liderskich – przywództwo włączające, dzień I; prowadzenie: Dominika Cieślikowska – wstęp wolny – zapisy, max. 20 osób * • 18:30 – "Atrybuty władzy" – otwarcie wystawy plakatów Luizy Kempińskiej na kładce

Niedziela, 31 stycznia 2016:

• 10:00 – 18:00 – Warsztat kompetencji liderskich – przywództwo włączające, dzień II; prowadzenie: Dominika Cieślikowska • 15:00 – "Na tronach wśród ołtarzy" – oprowadzanie tematyczne po ekspozycji (wstęp wolny – zapisy w dniu oprowadzania lub telefonicznie pod numerem (61)6477634, max. 20 osób) • 16:00 – panel dyskusyjny: Władza a architektura. Spotkanie wokół książek: "Architektura a polityka: gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku" i "Kompleks gmachu. Architektura władzy" z udziałem Zenona Pałata i Grzegorza Piątka.

• 17:30 – Dyskusyjny Klub Filmowy: Różne oblicza władzy na przykładzie filmów "Jak żyć?" Marcela Łozińskiego i "Zawrócony" Kazimierza Kutza

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

...

Ciekawe inicjatywy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:49, 10 Lut 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:17, 17 Mar 2016    Temat postu:

W Poznaniu na obchody rocznicy Chrztu Polski, dni diecezjalne i mecz reprezentacji tramwajami i autobusami pojedziemy za darmo
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu
Darmowa komunikacja ma obowiązywać na mecz Polska-Serbia oraz podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i Dni Diecezjalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży - Janusz Ludwiczak / Onet

Uczestnicy trzech ważnych wydarzeń organizowanych w Poznaniu będą mogli bezpłatnie podróżować tramwajami i autobusami - zdecydowali miejscy radni.

Z poznańskiej komunikacji miejskiej za darmo będą mogli korzystać kibice piłki nożnej, którzy będą chcieli dojechać na mecz Polska - Serbia, który ma zostać rozegrany na stadionie miejskim przy ulicy Bułgarskiej 23 marca.
REKLAMA


Tramwajami i autobusami bezpłatnie będą mogli podróżować również uczestnicy obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski (w dniach od 14 do 16 kwietnia) oraz poznańskich Dni Diecezjalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży (w dniu 22, 23 i 24 lipca).

– W przypadku piłkarskiego spotkania dokumentem obowiązującym podczas przejazdów będzie bilet wstępu na mecz. W pozostałych przypadkach do bezpłatnego przejazdu upoważniać będzie karta uczestnika z hologramem ZTM. Naszym zdaniem ranga tych wydarzeń jest tak duża i ważna, że warto wprowadzić w te dni bezpłatne przejazdy dla ich uczestników – wyjaśnia Bernard Zapatka, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

...

Coraz blizej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:19, 14 Lut 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:18, 17 Mar 2016    Temat postu:

Jasnogórscy paulini przygotowują się na ŚDM i 1050-lecie Chrztu Polski
akt. 14 lutego 2016, 08:01
• Jasnogórscy paulini przygotowują się do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży (ŚDM)
• Duchowni organizują comiesięczne debaty na tematy społeczno-religijne
• podczas których chęć zwiedzenia sanktuarium zgłosiło już ok. 100 tys. pielgrzymów

Paulin o. Mariusz Tabulski podkreślił w rozmowie z PAP, że oprócz organizacyjnych przygotowań do ŚDM - dotyczących m.in. wstępnej rejestracji pielgrzymów lub kwestii bezpieczeństwa przyjęcia tylu zainteresowanych - dla jasnogórskich zakonników ważne są także przygotowania duchowe, które również nawiązują do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.

Jedną z inicjatyw związanych z tym jubileuszem jest tzw. "Raport Jasnogórski 2016", czyli cykl comiesięcznych debat na tematy społeczno-religijne, które oparto na tekście prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego - Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego (modlitwa w formie ślubów złożonych Matce Bożej w 1956 r.).

Najbliższa debata, zaplanowana na 21 lutego, będzie dotyczyć młodzieży i ma połączyć przesłanie Jasnogórskich Ślubów sprzed 60 lat z przygotowaniami do tegorocznych ŚDM.

Jak wskazał o. Tabulski uczestnicy - nawiązując do ŚDM - poruszą m.in. kwestię "odpowiedniego wychowania młodych do dojrzałej wiary, która czyni człowieka świadomym swojej godności i odpowiedzialnym za życie społeczne".

- Chcemy też nieustannie przypominać przesłanie, które zostawił nam Jan Paweł II podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Mówił wtedy o wolności, szczególnie tej wewnętrznej, oraz o potrzebie zawierzenia się młodych Matce Bożej. Ten testament jest wciąż aktualny - zaznaczył paulin.

W kontekście trwających przygotowań do ŚDM o. Tabulski dodał, że jasnogórskie sanktuarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów.

Dotychczas chęć modlitwy w kaplicy Matki Bożej lub uczestnictwa w mszy świętej na Jasnej Górze zgłosiło ok. 100 tys. osób. Pielgrzymi przybędą do sanktuarium w czasie tzw. dni w diecezji (20-25 lipca) lub bezpośrednio po centralnych obchodach w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, które zakończą się 31 lipca.

W celu uporządkowania zwiedzania Jasnej Góry w tym czasie została uruchomiona rejestracja. Zainteresowane grupy na stronie [link widoczny dla zalogowanych] mogą m.in. zgłosić chęć udziału w nabożeństwach lub mszach św. (tych dla poszczególnych grup, zbiorowych m.in. w jęz. francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim lub tych wielojęzycznych).

Choć na tę chwilę jasnogórscy zakonnicy nie potrafią oszacować, ilu pielgrzymów przybędzie w czasie ŚDM do Częstochowy, paulini zapewniają, że w razie potrzeby Jasna Góra będzie otwarta całą dobę.

Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec stycznia zarejestrowało się już 564 tys. osób ze 157 krajów. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.

...

To wielka kumulacja dobra!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:56, 15 Lut 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:19, 17 Mar 2016    Temat postu:

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski zaprosił prezydenta na uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski
15 lutego 2016, 18:10
• Abp Gądecki zaprosił prezydenta na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski
• Uroczystości zaplanowano na trzy dni

Obchody jubileuszowe będą miały miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu od 14 do 16 kwietnia. 14 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej będzie celebrowana uroczysta msza święta. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano również w Ostrowie Lednickim, gdzie na pamiątkę rocznicy chrztu zabrzmi dzwon "Mieszko i Dobrawa".

Jak podał rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, obchody będą kontynuowane 15 kwietnia w Poznaniu, gdzie odbędzie się - po raz pierwszy poza Warszawą - Zgromadzenie Narodowe. 16 kwietnia w godzinach popołudniowych można będzie wysłuchać jubileuszowego Oratorium 966.pl w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej. Następnie z fary do katedry poznańskiej przejdzie procesja maryjna, którą zakończy Eucharystia.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaprosił w imieniu Episkopatu Polski prezydenta Andrzeja Dudę na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski - poinformował rzecznik.

Rzecznik dodał, że już teraz można zgłaszać swój udział w świętowaniu 16 kwietnia na INEA Stadion w Poznaniu, gdzie oczekiwanych jest ok. 30 tys. osób. Centralnym wydarzeniem będzie msza święta z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii. W drugiej części spotkania zaplanowano m.in. historyczny quiz multimedialny "Człowiek 1050-lecia" oraz musical "Jesus Christ Superstar" w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.
PAP

...

Inny klimat w kraju...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:44, 08 Mar 2016
PRZENIESIONY
Czw 9:19, 17 Mar 2016    Temat postu:

Poznań: dzieje 1050 lat polskiego chrześcijaństwa w oratorium Jacka Sykulskiego
Jacek Sykulski - [link widoczny dla zalogowanych]

Dzieje polskiego chrześcijaństwa – od Mieszka I, "Bogurodzicy" po "Abba Ojcze" - zostaną zawarte w oratorium stworzonym przez kompozytora Jacka Sykulskiego. Premiera utworu "Oratorium 966.pl", skomponowanego na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbędzie się w kwietniu.

- Utwór jest szczególny, ponieważ musiało być w nim zawarte wszystko to, co w tej przestrzeni 1050 lat wydarzyło się w Polsce – podkreślił kompozytor. Jak dodał, praca nad utworem trwała ponad pół roku.
REKLAMA


Kompozytor zaznaczył, że jest to najdłuższa forma muzyczna, jaką udało mi się do tej pory skomponować; utwór trwający ponad godzinę, na duży skład chóralny, solistów, zespół wokalny i dużą, rozbudowaną orkiestrę.

Sykulski podkreślił także, że w utworze znajdą się m.in. parafrazy utworów związanych z historią chrześcijaństwa w Polsce. - Słuchacze będą mogli odnaleźć wplecione w oratorium utwory czy hymny związane z polskością, jak choćby moją wariację muzyczną na temat "Bogurodzicy", czy dawnej pieśni kościelnej "Czego chcesz od nas Panie, za twe hojne dary". Na koniec, prawie w finale pojawi się też nawiązanie do "Abba Ojcze", które bardzo wyraźnie nawiązuje do wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – wskazał kompozytor.

Jak podkreślał, nie jest to jego pierwsze oratorium – wcześniej skomponował m.in. Oratorium Gietrzwałdzkie czy utwór związany z 90. rocznicą powstania wielkopolskiego "Wolności dla nas idzie czas".

- Ta forma muzyczna nie jest mi obca, niemniej kompozytor, który pracuje nad takim utworem, musi starać się przede wszystkim żyć słowem, i żyć nim po to, by muzyka pozostawała w jedności z całym tekstem. To jest zawsze najbardziej wymagające zadanie w procesie twórczym – powiedział.

Premiera "Oratorium 966.pl" odbędzie się w połowie kwietnia w Poznaniu, podczas głównych obchodów jubileuszu chrztu Polski.

Jacek Sykulski to urodzony w 1964 w Poznaniu kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego.

Od 1996 do 2011 roku Sykulski pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z którym zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. Złoty Medal na konkursie Palestriny w Rzymie w 2000 roku. W 2002 natomiast Chór nagrał płytę "Tribute to USA", która była wyrazem solidarności z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r.

Od 2003 r. Jacek Sykulski jest dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego, z którym koncertuje po całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych utworów Sykulskiego jest skomponowany w 1991 roku hymn VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie – utwór "Abba Ojcze", do którego słowa napisał zmarły w grudniu ubiegłego roku dominikanin o. Jan Góra.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie. Dzień później, w Poznaniu, odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski i msza św. w katedrze poznańskiej. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na miejskim stadionie dla ponad 40 tys. wiernych.

Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także na Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.

...

Winicjusz(5) : Od momentu chrystianizacji masowo budowano najpierw drewniane, a później murowane świątynie, klasztory, ale również wały obronne, twierdze, grody, a potem i miasta. Najpierw panował styl romański – świątynie na planie krzyża lub rotundy z grubymi, masywnymi murami, małymi oknami, surowością formy.
Kolejno nastał styl gotycki – monumentalne budowle (katedry, zamki), też na planie krzyża, stosowaniem systemu halowego i bazylikowego, smukłe, ze strzelistością formy, podyktowanej chęcią wznoszenia się do Boga.

Średniowieczny rozwój literatury znamionują rozwijające się gatunki literackie: kroniki, roczniki, żywoty, pieśni religijne, kazania, eposy rycerskie oraz wiersze. Najważniejsze dzieła polskich średniowiecznych autorów: Kronika polska Galla Anonima, Kronika Wincentego Kadłubka, Kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza; pieśni religijne, rycerskie i świeckie – Bogurodzica, Pieśń Maura Piotra z Włostowie, Pieśń o Wiklefie Jędrzeja Gałki z Dobczyna – i wiele innych. W XIV w. z inicjatywy królowej Zofii Olszańskiej powstał pierwszy przekład Pisma Świętego na j. polski – Biblia Królowej Zofii (tłumaczył Andrzej z Jaszowic, kapelan królowej).

...

A potem rozwoj byl coraz szybszy. W Polsce nastapilo odrzucenie zasady narzucania religii sila. Sformulowano zasade Unii. Przyznano poganom PRAWO DO ICH KRAJOW NAWET JAK SA POGANAMI! Powstala w koncu Rzeczpospolita pierwszy nowozytny kraj republikanski. Itd itp. Polska wyprzedzila caly swiat. Niebywale ze do tej pory Swiat nie osiagnal poziomu Rzeczypospolitej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:22, 17 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Płock: powstaje lista 1050. dzieł literackich na jubileusz chrztu Polski
Płock: powstaje lista 1050. dzieł literackich na jubileusz chrztu Polski - Shutterstock

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku na 1050-lecie chrztu Polski przygotowuje listę 1050. dzieł literackich, poświęconych dziejom naszego kraju. Fragmenty tekstów będą czytane w różnych miejscach miasta podczas głównych obchodów jubileuszu.

Akcja głośnego symultanicznego czytania, organizowana przez Książnicę Płocką, odbędzie się 14 kwietnia m.in. w płockich bibliotekach, szkołach, instytucjach i galeriach handlowych – rozpocznie się we wszystkich miejscach w samo południe i potrwa łącznie 1050 minut.
REKLAMA


Jak powiedział dzisiaj Wiesław Kopeć, nauczyciel jęz. polskiego w LO im. Władysława Jagiełły, ideą listy 1050. rodzimych dzieł literackich poświęconych dziejom Polski jest przypomnienie utworów i autorów o szczególnie doniosłym znaczeniu dla kształtowania wiedzy i świadomości historycznej.

- Chcemy zrobić coś wartościowego, trwałego, co pozostanie po obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Zależy nam, by zgromadzić dzieła polskiej literatury pięknej, powieści i opowiadania, głównie takie, które w dziejach naszego kraju odegrały znaczącą rolę, były w swoim czasie powszechnie znane i czytane. Planujemy zebrać jak najwięcej tekstów do 1918 r., autorów urodzonych jeszcze w niewoli, którzy zostawili swój dorobek dzieciom niepodległej już Polski – powiedział Kopeć. Dodał, iż obecnie lista liczy 700 dzieł.

W akcji uczestniczą i uczniowie, i nauczyciele liceum, a także osoby spoza szkoły, w tym studenci. Jeden z płockich antykwariuszy nadesłał ok. 200 tytułów.

- Naszym celem jest publikacja całej zebranej listy 1050. tytułów wraz z opisem tych dzieł. Listę prześlemy do Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wydaje się bowiem, że jesteśmy w takim momencie rozwoju Polski, kiedy troszeczkę zaniedbano troskę o edukację historyczną. Chcemy przypomnieć, że jest to ważny i cenny obszar. Mamy naprawdę ogromną literaturę i wielkich pisarzy, twórców dzieł historycznych, których nazwiska – mam nadzieję, dzięki naszej liście - powrócą do świadomości publicznej. Bo są to nie tylko Henryk Sienkiewicz, ale też Karol Bunsch, Zofia Kossak-Szczucka czy Walery Przyborowski, którego kiedyś młodzież zaczytywała i na którym uczyła się polskiej historii – podkreślił Kopeć.

Pomysł na stworzenie w liceum listy 1050. dzieł powstał spontanicznie podczas odbywających się tam od 8 lat zajęć pozalekcyjnych "Międzyszkolnego Klubu Myśli Polskiej". W obchodzoną każdego roku 1 czerwca rocznicę śmierci patrona szkoły, króla Władysława Jagiełły (zm. 1434), będzie odbywał się tam konkurs na recenzje książek wybranych z listy, przedstawiane w formie oracji.

Uczniowie i nauczyciele LO wezmą też udział w głośnym czytaniu fragmentów zebranych tekstów, które 14 kwietnia odbędzie się w różnych miejscach Płocka.

- Fragmenty wybranych tekstów, dotyczących dziejów Polski, będą odczytywane w tym samym czasie w różnych miejscach Płocka. Zgłaszają się też placówki z okolicznych miejscowości. Chcemy, by łączny czas czytania we wszystkich miejscach wyniósł 1050 minut, nawiązując w ten symboliczny sposób do obchodzonego w tym roku jubileuszu chrztu Polski - powiedziała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.

Do akcji włączyły się gminne biblioteki publiczne, np. w położonych pod Płockiem Bulkowie i Słupnie oraz Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Napływają zgłoszenia od zainteresowanych udziałem w akcji. - Chcemy, by przynajmniej część z zebranych tekstów ożyła między ludźmi podczas głośnego czytania, przypominając zarówno same utwory, jak i opisywane w nich wydarzenia historyczne. Liczymy na udział wielu osób czytających, ale też wielu słuchających – podkreśliła Banasiak.

Czytanie, oprócz Książnicy Płockiej, odbędzie się też m.in. w najstarszej polskiej szkole i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r. – obecnie Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku oraz w tamtejszym dawnym opactwie benedyktyńskim, gdzie mieści się obecnie kuria diecezji płockiej oraz Muzeum Diecezjalne.

Główne obchody jubileuszowe chrztu Polski z udziałem biskupów i władz państwowych rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie uroczystą mszą św. dziękczynną w tamtejszej katedrze. Na wyspie Ostrów Lednicki zabrzmi dzwon Mieszko-Dobrawa, odlany specjalnie na jubileusz. W kolejnych dniach, do 16 kwietnia, miejscem głównych uroczystości będzie Poznań. Tam 15 kwietnia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zbierze się Zgromadzenie Narodowe.

...

Liceum Jagielly czyli osoby ktora uczynila to dla Litwy co Mieszko dla Polski...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:35, 23 Mar 2016    Temat postu:

Za trzy tygodnie Gniezno i Poznań będą obchodzić 1050-lecie Chrztu Polski
Główne obchody 1050-lecia Chrztu Polski odbędą się od 14 do 16 kwietnia - Materiały prasowe

Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu na Targach, procesja Maryjna z Fary do Katedry czy koncert musicalowy "Jesus Christ Superstar" na stadionie miejskim w Poznaniu, w którym główną rolę zagra Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA – to tylko część wydarzeń, jakie odbędą się już za trzy tygodnie z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się w czwartek, 14 kwietnia w Gnieźnie. – Gniezno zaczyna, bo niezrozumiałe byłoby, gdyby jako pierwsza stolica Polski nie inaugurowało tych obchodów. Będziemy przypominać historię początków polskiej państwowości. Planujemy kampanię "Chrzcielnica Polski", która obejmie m.in. produkcję limitowanej serii gadżetów. Będziemy też częstować kawą z Mieszkiem i Dobrawą – zapowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.
REKLAMA
REKLAMA


Obchody ważnej dla historii Polski rocznicy odbędą się również w Poznaniu. Jednym z głównych punktów na mapie obchodów będzie Brama Poznania na Śródce. Poza ekspozycją, która przybliży poznaniakom i turystom historię sprzed 1050 lat, odbędzie się tu widowisko multimedialne "966", nawiązujące do przyjęcia chrztu. W sumie Poznań na organizację obchodów przeznaczy 1,5 mln zł.

– To jest okazja do pokazania, jak ważną rolę odgrywał Poznań w historii Polski i w kulturze. Poprzez zaangażowanie w szereg wydarzeń kulturalnych chcemy to podkreślić. Chrzest zdefiniował nasze miejsce w Europie i przynależność do określonego nurtu kulturowego. To, że teraz jesteśmy w Unii Europejskiej, to konsekwencja tamtej decyzji – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W piątek, 15 września w samo południe w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu. Po południu z Fary do Katedry przejdzie procesja.

– Uroczysta Procesja Maryjna za obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej przejdzie ulicami Poznania z Fary na Ostrów Tumski, podobnie jak miało to miejsce 50 lat temu. Będzie do odtworzenie wydarzenia, jakie miało miejsce podczas tysięcznej rocznicy Chrztu Polski, z tą różnicą, że odbędzie się w wolnym państwie, gdzie nikt nikogo nie prześladuje – zapowiada Przemysław Terlecki, koordynator jubileuszu.

Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zwieńczy koncert musicalowy "Jesus Christ Superstar", który odbędzie się w sobotę, 16 kwietnia o godz. 19 na Inea Stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Znany musical Andrew Lloyda Webbera wykonają soliści, zespół wokalno-taneczny i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zaproszeni goście.

– Musical przedstawia ostatni tydzień z życia Jezusa Chrystusa. Historię oglądamy z perspektywy zarówno Jego zwolenników, jak i przeciwników. Głównymi postaciami są Jezus Chrystus, Judasz Iskariota, Maria Magdalena oraz Poncjusz Piłat – objaśnia Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Główną rolę musicalu zagra Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA. Specjalnie na jubileusz powstała również pieśń "Gdzie chrzest, tam nadzieja", który na stadionie miejskim zaśpiewa orkiestra składająca się z aż 1050 osób, wśród których będą m.in. Natalia Niemen, Mateo, Arka Noego, Robert Friedrich Litza, Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Maciej Fortuna, Grzegorz Kopala, Kinga Kielich, "Siewcy Lednicy" i wielu innych.

– Urodziłem się w Poznaniu, jako syn oficera, który za to, że nie był w partii, został za karę przeniesiony do Gniezna. Pamiętam przygotowania do obchodów 1000-lecia chrztu. Miałem 13 lat, wszyscy tym żyli. Niestety nie mogłem wziąć udziału w tych wydarzeniach, bo ojca przenieśli tego roku do Bochni. To, co dzieje się teraz jest pięknym zamknięciem tej historii i nagrodą za wyrzucenie z Gniezna 50 lat temu – powiedział Marek Piekarczyk.

Przez cały rok dla mieszkańców przygotowano również wiele innych wydarzeń towarzyszących. I tak 30 czerwca w Murowanej Goślinie odbędzie się pierwszy pokaz spektaklu "Orzeł i Krzyż", widowisko historyczne z udziałem 400 aktorów, które pozwoli w niecałe dwie godziny przeżyć ponad tysiąc lat dziejów Polski. Miesiąc później, pod koniec lipca w Gnieźnie odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska", którego motywem przewodnim jest próba odtworzenia realiów wczesnopiastowskiego państwa Mieszka I, a wieńczący ją spektakl teatralny opowie o okolicznościach podjęcia przez księcia Polan tej ważnej dla historii Polski decyzji.

...

To oczywiscie podstawowy jubileusz Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:15, 24 Mar 2016    Temat postu:

1050. rocznica Chrztu Polski - wydarzenia religijne, polityczne i kulturalne
Zenon Kubiak
23 marca 2016, 12:03
• Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie
• Dzień później w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Sejmu i Senatu
• Ulicami stolicy Wielkopolski przejdzie też Procesja Maryjna
• 16 kwietnia na Inea Stadionie odbędzie się msza
• Zwieńczeniem obchodów będzie musical "Jesus Christ Superstar"

Do rozpoczęcia głównych uroczystości przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski zostały już tylko trzy tygodnie. Obchody rozpoczną się 14 kwietnia od celebracji jubileuszowej na Ostrowie Lednickim o godz. 14:45. Na wyspę będzie można dostać się przez most pontonowy.

- Warto odwiedzić Wyspę Władców, bo to jedno z tych miejsc, gdzie być może Mieszko przyjął chrzest – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

O godz. 17 zostanie odprawiona msza w Katedrze Gnieźnieńskiej. Dla władz Gniezna obchody to okazja do przypomnienia, że to ich miasto było pierwszą stolicą Polski.

- Zrobiliśmy casting na osoby, które odegrają role Mieszka i Dobrawy. Kandydaci na Mieszka musieli wykazać się m.in. umiejętnością jazdy konnej, strzelania z łuku czy władania włócznią, z kolei Dobrawy musiała umieć śpiewać i haftować – opowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Przygotowaliśmy też gadżety z wizerunkami Mieszka i Dobrawy. Będą to opakowania kawy – dodaje.

W piątek, 15 kwietnia uroczystości przeniosą się do Poznania. O godz. 12 odbędą się tu obrady Zgromadzenia Narodowego, czyli Sejmu i Senatu. W stolicy Wielkopolski pojawi się też oczywiście prezydent Andrzej Duda.

O godz. 15:45 z Fary, gdzie będzie można podziwiać obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wyruszy Procesja Maryjna. Po dotarci do Katedry Poznańskiej około godz. 17 rozpocznie się tu msza.

Sobota to szereg wydarzeń na Inea Stadionie przy ul. Bułgarskiej. Już do godz. 10 będą tu trwały modlitwy, śpiewy, a oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 10:50. Na stadionie wystąpi m.in. chór złożony ze 130 muzyków i aż 1050 chórzystów. W tym ogromnym przedsięwzięciu pod kierownictwem Leopolda Twardowskiego wezmą udział m.in. Natalia Niemen, Ewa Nawrot, Robert „Litza” Friedrich z Arką Noego, Maciej Fortuna, zespół Siewcy Lednicy.

Specjalnie z okazji chrztu Robert Janson skomponował hymn „Tyś jest mój syn”, do którego słowa napisała Iwona Waksmundzka, którego będzie można posłuchać na żywo na stadionie.

- Starałem się odzwierciedlić w moim utworze 1050 lat dziejów Polski, dlatego hymn „Tyś jest mój syn” rozpoczyna zespół instrumentów muzyki dawnej, przenosząc nas niejako w początki naszej państwowości – mówi Robert Janson. - Utwór kończy dźwięk dzwonu, podsumowując 1050 lat Polski. To dzwon wiary w Boga i człowieka – dodaje.

Największym muzycznym wydarzeniem dnia będzie jednak musical „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera , który na żywo zobaczy 30 tys. widzów zgromadzonych na stadionie. W roli tytułowej wystąpi Marek Piekarczyk, wokalista legendarnej grupy TSA, który 30 lat temu grał już Jezusa w tym musicalu w realizacji gdyńskiego Teatru Muzycznego.

- Urodziłem się w Poznaniu jako syn oficera, który nie był komunistą, więc za karę przeniesiono go do Gniezna. Miałem 13 lat, gdy przygotowywano się do obchodów tysiąclecia chrztu, ale nie dane było mi wziąć w nich udziału, ponieważ akurat wtedy ojca przeniesiono do Bochni – wspomina dziś Piekarczyk. – Możliwość wzięcia udziału w tegorocznych obchodach traktuję jako nagrodę za to, że mnie wtedy wyrzucono z Gniezna – dodaje.

Ostatnie wejściówki na to wydarzenie można jeszcze kupić na stronie [link widoczny dla zalogowanych] .

- Te uroczystości to okazja do pokazania, jak ważną rolę odgrywał Poznań w historii Polski i jak duży wpływ to wydarzenie miało na polską kulturę, która opiera się na Biblii i mitach greckich – mówi o 1050. rocznicy chrztu Polski Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chrzest zdefiniował nasze miejsce w Europie i przynależność do określonego nurtu kulturowego – dodaje.

Chociaż główne uroczystości zakończą się 16 kwietnia, nie oznacza to, że to koniec obchodów rocznicy i przygotowanych w związku z nią wydarzeń. 30 czerwca w Murowanej Goślinie będzie można obejrzeć wielkie widowisko historyczne „Orzeł i krzyż” mające przypomnieć największe wydarzenia z historii Polski. Spektakl będzie można też obejrzeć we wszystkie lipcowe weekendy.

...

A liturgiczna rocznica juz w SOBOTE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:45, 26 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski
Częstochowa - istock

Tegoroczny wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Umieszczone wokół barwy narodowe i wizerunki godła z różnych okresów mają symbolizować drogę polskiej państwowości.

Zgodnie z tradycją Grób Pański przygotowano w najważniejszej części jasnogórskiego sanktuarium, w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dekoracja, podobnie jak w poprzednich latach, zajmuje sporą część kaplicy. W centralnym miejscu stanęła monstrancja z Najświętszym Sakramentem na tle wizerunku godła państwowego. Duże cyfry przypominają o obchodzonej w tym roku rocznicy chrztu Polski: 966 – 2016.
REKLAMA
REKLAMA


W napisie umieszczono fotogram XII-wiecznej romańsko-gotyckiej chrzcielnicy z katedry św. Piotra i Pawła w Legnicy. Pod Cudownym Obrazem umieszczono natomiast fotogram XII-wiecznych drzwi z archikatedry w Gnieźnie – symbolu chrztu Mieszka I.

Na stojącym obok krzyżu udrapowano biało-czerwoną flagę. Wokół umieszczono wizerunki godła państwowego z różnych okresów historii. Według cytowanego przez biuro prasowe sanktuarium jasnogórskiego dekoratora o. Bronisław Kraszewskiego mają one symbolizować drogę polskiej państwowości na przestrzeni wieków.

W wystroju Grobu Pańskiego umieszczono też wizerunki polskich świętych i błogosławionych, m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Wojciecha, św. Jadwigę, św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. - On jakby zwieńcza całą historię naszej kochanej Ojczyzny – zaznaczył o. Kraszewski.

Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem. Pod nią umieszczono napis: "Odkupił swe owce Baranek bez skazy". Wystroju dopełniają kwiaty – głównie białe i czerwone róże.

W Wielki Piątek przez całą noc trwała adoracja Grobu Pańskiego; będzie się też odbywała przez całą Wielką Sobotę. Częstochowianie i pielgrzymi przychodzą, by poświęcić pokarmy, obejrzeć tegoroczną aranżację grobu i pomodlić się. Jasnogórski Grób Pański można odwiedzać w sobotę aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej.

...

To jest dzis glowny watek z historii Polski...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:27, 27 Mar 2016    Temat postu:

Kard. Dziwisz: Kościół jest dobrem, które należy chronić

Kościół jest dobrem, które należy chronić – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. odprawionej w Wielkanoc w Katedrze na Wawelu. Podkreślił wkład Kościoła w umacnianie harmonijnego życia narodów i poszanowanie godności człowieka.

Przed uroczystością bił dzwon "Zygmunt".

Metropolita krakowski nawiązał do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. - Od tysiąca pięćdziesięciu lat Ewangelia Jezusa Chrystusa dociera do umysłów i serc ludzi zamieszkujących naszą ziemię i nawet nie możemy sobie wyobrazić, jak bez tego wydarzenia wyglądałyby nasze dzieje, nasze losy, nasze życie – mówił kard. Dziwisz.

- Pomimo wszystkich naszych słabości i niewierności, naszą polską tożsamość kształtowała i nadal kształtuje Ewangelia jako fundament naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego, jako zbiór wartości pomagających nam żyć mądrze, sprawiedliwie i sensownie – podkreślił.

Kardynał powiedział, że dzięki Kościołowi należymy do wielkiej wspólnoty, ogarniającej wszystkie narody i kultury.

- To przecież Kościół – pomimo napięć i konfliktów panujących w świecie – wnosi ogromny wkład w umacnianie harmonijnego życia narodów, w braterstwo ludów, w poszanowanie godności człowieka. Kościół jest darem zmartwychwstałego Pana dla podzielonego przez grzech świata. Kościół jest dobrem, które należy chronić – zaznaczył metropolita krakowski.

Dodał, że jest to zadanie dla katolików, zaznaczając, że "każdy nasz grzech osłabia Kościół, a każdy nasz dobry czyn, każde nasze świadectwo miłości i świętości przemawia najlepiej do tych, którzy Chrystusa nie znają, albo znają Go w niewystarczającym stopniu".

Po mszy świętej kardynał Stanisław Dziwisz wręczył dwóm dzwonnikom wawelskim Złotą Odznakę "Dzwonnik Zygmunta". Otrzymali ją Andrzej Biborski i Bartosz Marjankowki. Wyróżnienie takie można otrzymać po 20 latach służby. Ma je 20 dzwonników.

- Dziękujemy za piękne dzwonienie, za przyzywanie Krakowa na Wawel - powiedział kardynał Dziwisz.

Wyróżnieni podkreślali, że dla nich to ogromny zaszczyt, przywilej i zobowiązanie do kolejnych 20 lat pracy.

Metropolita krakowski wzywał do miłosierdzia, które jak zauważył "zdolne jest otworzyć zamknięte serca, przerwać krąg uprzedzeń, niechęci i otwartej wrogości". Apelował o przyjęcie młodzieży, która w lipcu przyjedzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Abp Gądecki: bez chrztu mogło nie być państwa polskiego

Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury – mówił podczas mszy Wigilii Paschalnej w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Podczas odprawionej w sobotę w poznańskiej katedrze mszy Wigilii Paschalnej, hierarcha podkreślił, że "tej Wielkiej Nocy rozważmy trzy sprawy: zmartwychwstanie Chrystusa, świętowanie zmartwychwstania i chrzest". Jak mówił – są to kwestie związane z wielką Bożą tajemnicą i nierozerwanie z sobą powiązane.

Abp Gądecki nawiązując do tegorocznego jubileuszu chrztu Polski podkreślił, że "chociaż o okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiemy niewiele, to jednak nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski" - mówił.

- Można nawet powiedzieć, że bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane – dodał.

Przypominając słowa listu Konferencji Episkopatu Polski na jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, hierarcha wskazał, że być może już sam Mieszko "przeczuwał, że jego chrzcielnica będzie kolebką rodzącego się narodu i że na tysiąclecia pozostanie znakiem inspirującym i budującym jego tożsamość".

Zaznaczył jednak, że aby do chrztu państwa w ogóle mogło dojść, potrzebny był osobisty wybór Mieszka I. "On go uczynił, ponieważ był przekonany, że tylko nowi ludzie tworzą nowy świat, wypowiadając się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Że tylko ich doświadczenie wiary przekłada się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym".

- Społeczne konsekwencje przyjętego przez niego chrztu pojawiły się później, podążając od rodziny po naród, a nawet wspólnotę narodów, jaką dzisiaj stanowi dla nas Europa – powiedział arcybiskup.

Jak dodał, współczesnych ludzi zdumiewać może skuteczność chrystianizacji ówczesnej Polski, która była jednak w dużej mierze wynikiem ogromnej pobożności pierwszych polskich władców. - Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II – stali się ludźmi głębokiej wiary, którzy zgodnie z ogólnie panującymi wtedy w Europie przekonaniami uważali, że monarcha jest odpowiedzialny za umacnianie wiary i za zbawienie swoich poddanych – mówił duchowny.

Zdaniem hierarchy Polacy powinni z całą mocą powtarzać to samo Mieszkowe "Wierzę", i powinni to czynić "przekonani o tym, że przyszłość Kościoła i Polski zależy od mocy naszej wiary". Dodał, że "tegoroczne odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych będzie – poza osobistym przeżyciem – także wyrazem akceptacji chrześcijańskiej kultury naszego narodu, jego norm obyczajowych i etycznych. I będzie stanowiło podjęcie odpowiedzialności i za wiarę, i za nasze państwo".

Prymas: w Wigilię Paschalną - 1050 rocznica liturgiczna chrztu Polski

Dziś obchodzimy 1050 rocznicę liturgiczną chrztu Polski - przypomniał też w homilii w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.

W gnieźnieńskiej katedrze nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Było to zwieńczenie dziewięciomiesięcznej nowenny – formy przygotowania archidiecezji gnieźnieńskiej do 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Święty Augustyn mówi nam, że chrzcielna woda zbawienia czerpie swą skuteczność z tego, że jest uświęcana imieniem Chrystusa, który dla nas przelał krew. W ten sposób sam otworzył nam niewyczerpane źródło życia. Otwiera to źródło dla nas, tak jak otworzył je 1050 lat temu dla naszych praojców i przodków, tutaj, na gnieźnieńskiej ziemi. Dzisiaj, w Wigilię Paschalną, obchodzimy 1050. rocznicę liturgiczną tej doniosłej chwili – powiedział w homilii abp Polak.

Prymas podkreślił, że przygotowania do jubileuszowej Wigilii Paschalnej i do uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w katedrze i w kościołach całej archidiecezji gnieźnieńskiej miały szczególny charakter.

- Wsłuchiwaliśmy się w katechezy przybliżające nam istotę sakramentu chrztu świętego. Rozważaliśmy Boże Słowo, które pozwoliło nam jeszcze bardziej uważnie przypatrzeć się naszemu chrześcijańskiemu powołaniu - powiedział.

Abp Polak przypomniał, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego, u wszystkich ochrzczonych, dzieci i dorosłych, po chrzcie wiara powinna wzrastać, dlatego co roku podczas Wigilii Paschalnej Kościół celebruje odnowienie przyrzeczeń chrztu.

- Wydaje się jednak, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w jubileuszowym 1050. roku Chrztu Polski, powinno mieć dla nas jeszcze szczególniejsze znaczenie. To w pewnym sensie przecież powrót do źródeł naszej wiary. To świadomość, skąd wszyscy, jako ochrzczeni, jesteśmy, skąd wyrastamy, gdzie są nasze korzenie - powiedział. Jak dodał, to też wdzięczność za odwagę i dalekowzroczność Mieszka I.

Według historyków, chrzest Mieszka I mógł mieć miejsce w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. Tegoroczne, centralne uroczystości rocznicowe 1050. chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie i 15-16 kwietnia w Poznaniu.

...

Tak dzis motywem jest ta rocznica.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:33, 01 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Płock: wystawa starodruków na 1050. rocznicę Chrztu Polski

Najcenniejsze zabytki historiograficzne, dotyczące dziejów Polski, zaprezentowało Towarzystwo Naukowe Płockie (TNP) na wystawie zorganizowanej tam w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na ekspozycję składa się ponad 20 starodruków z XV-XVIII wieku.

Otwarta wczoraj wystawa zatytułowana jest "Pomniki dziejów Polski". Wszystkie prezentowane tam zabytki, w tym pierwsze wydania dzieł średniowiecznych dziejopisów, pochodzą ze zbiorów Biblioteki im. Zielińskich TNP.
REKLAMA
REKLAMA


- Pokazujemy zabytki piśmiennictwa historycznego z trzech epok: średniowiecza, odrodzenia i baroku. Na dużą uwagę zasługują zwłaszcza dwa egzemplarze kroniki Macieja Miechowity. To wydanie z Krakowa z 1521 r., w którym po raz pierwszy zamieszczono podobizny władców Polski. Zostały one wykonane w technice drzeworytu – powiedziała podczas otwarcia wystawy jej autorka Agnieszka Ciechomska z TNP. Napisana po łacinie przez Macieja Miechowitę "Chronica Polonorum" obejmuje dzieje Polski od czasów najwcześniejszych do 1506 r.

Wśród prezentowanych na ekspozycji dzieł są także pierwsze drukowane wersje "Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego" Jana Długosza w dwóch wydaniach z Dobromila z 1615 r. oraz z Lipska z 1711 r., a także "Historia Polonica" Wincentego Kadłubka – wydanie z Dobromila z 1612 r. Na wystawie zobaczyć można też "Kronikę Polską" Marcina Bielskiego wydaną w Krakowie w 1597 r. Wystawa "Pomnik dziejów Polski" będzie otwarta w TNP do 6 maja.

Otwarciu ekspozycji towarzyszył wykład księdza prof. dr hab. Michała Grzybowskiego "Chrzest i początki chrześcijaństwa w Polsce". "W średniowiecznym piśmiennictwie o Polsce zaczęto wspominać wraz z jej chrztem. Wcześniej nikt o nas specjalnie nie pisał. Dopiero Chrzest Polski sprawił, że zaczęliśmy istnieć w Europie" – powiedział ks. prof. Grzybowski. Przypomniał, że jednym z pierwszych dzieł, gdzie pojawia się nazwa Polski, jest spisany po łacinie ok. 1004 r. przez św. Brunona z Kwerfurtu "Żywot św. Wojciecha".

TNP to najstarsza tego typu instytucja w Polsce, powstała w 1820 r. Jej założycielami byli rektor Szkoły Wojewódzkiej Płockiej Kajetan Morykoni, biskup płocki i senator Królestwa Polskiego Adam Prażmowski, a także ziemianin, weteran wojen napoleońskich pułkownik Stanisław Dembowski. Od 2004 r. instytucja, prowadzące badania regionalne, organizująca wykłady, odczyty i wystawy, jest organizacją pożytku publicznego.

Należąca do TNP Biblioteka im. Zielińskich jest jedną z siedmiu najstarszych w kraju. Wchodząc w skład 55 placówek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, posiada status biblioteki naukowej. Jej księgozbiór liczy ponad 403 680 jednostek. Do kolekcji specjalnej należy tam ok. 16 tys. zabytkowych woluminów, z czego w formie cyfrowej zapisano dotychczas 8 700 różnego rodzaju wydawnictw.

W zbiorze specjalnym Biblioteki im. Zielińskich TNP znajdują się m.in.: "Boska Komedia" Dantego Alighieri (1487 r.), "Kronika świata" Wernera Rolewincka (1492 r.) oraz pierwsze wydanie z 1543 r. "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika z 1543 r.

Główne obchody jubileuszowe chrztu Polski z udziałem biskupów i władz państwowych rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie uroczystą mszą św. dziękczynną w tamtejszej katedrze. Na wyspie Ostrów Lednicki zabrzmi dzwon Mieszko-Dobrawa, odlany specjalnie na jubileusz. W kolejnych dniach, do 16 kwietnia, miejscem głównych uroczystości będzie Poznań. Tam 15 kwietnia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zbierze się Zgromadzenie Narodowe.

...

Za 13 dni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:40, 02 Kwi 2016    Temat postu:

Wyjątkowe spotkanie na Świętym Krzyżu
Jarosław Rybus
Dziennikarz Onetu
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze - PAP

1050. rocznicę chrztu Polski upamiętni jutrzejsze wyjątkowe sympozjum "Dziedzictwo Świętego Krzyża. Sacrum – kultura – natura". Odbędzie się ono w zabytkowym klasztorze Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu.

Uczestnicy sympozjum upamiętnią także 200. rocznicę istnienia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz 80. rocznicę przybycia oblatów na Święty Krzyż.
REKLAMA
REKLAMA


Podczas spotkania zaproszeni goście będą rozmawiali o dziedzictwie narodowym, historii klasztoru oraz roli kultury chrześcijańskiej i jej wpływu na dzieje Polski. Podczas konferencji zaplanowano prelekcje z udziałem między innymi profesorów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wśród tematów prelekcji znalazła się również historia międzywojenna klasztoru, kiedy to świątynia była surowym więzieniem. Dzieje klasztoru będą jednak sięgać dalej. Prof. Adam Massalski opowie o burzliwym okresie przełomu XIX i XX wieku. Wtedy klasztor na Świętym Krzyżu, podobnie jak i inne ośrodki tego typu - jak na przykład opactwo cystersów w Wąchocku - uległ kasacji.

- Święty Krzyż to serce naszego regionu, to miejsce kultu religijnego, do którego codziennie przybywają pielgrzymi. To wreszcie piękny zabytek architektury. Dlatego nieprzypadkowo wybraliśmy klasztor na miejsce sympozjum, które w naszym województwie zainauguruje uroczyste obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami.

Organizatorami sympozjum naukowego są: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Świętokrzyski Park Narodowy. Współorganizatorem wydarzenia są m.in. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Sympozjum rozpocznie się jutro o godz. 10 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, które według tradycji założył Bolesław Chrobry w 1006 r. W opactwie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:16, 03 Kwi 2016    Temat postu:

IAR

Piotrków Trybunalski: diecezjalne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski - Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Konferencją naukową rozpoczęły się w Piotrkowie Trybunalskim diecezjalne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Archidiecezja Łódzka organizuje uroczystości w różnych miastach. Pierwsze odbyły się w Łasku, a kolejne zaplanowano w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim oraz Konstantynowie Łódzkim.

Konferencję zatytułowaną "Moralność - wspólnota - państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" otworzył metropolita łódzki, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Nawiązał do historii Piotrkowa Trybunalskiego. Mówił, że nie bez przyczyny jest on jedną ze stacji jubileuszowych obchodów. Tłumaczył że to właśnie w tym mieście narodził się polski parlamentaryzm.

W rocznicę śmierci papieża-Polaka, arcybiskup przypomniał Jana Pawła II. Jak mówił, to szczególna postać w historii polskiego chrześcijaństwa. "To postać, która jak mało kto rozumiała, co znaczy integralny związek Polski, narodu i państwa z chrześcijaństwem. I która tak dużo dokonała dla zrzucenia pęt zniewolenia ciążących nad naszym krajem". Metropolita łódzki przypomniał pielgrzymkę papieską z 1991 roku "szlakiem Dekalogu", podczas której Jan Paweł II, tłumaczył, jak należy budować ład Rzeczpospolitej, by mogła cieszyć się autentyczną wolnością i pełną suwerennością.

W konferencji wziął udział wicepremier Piotr Gliński. Mówił, że każda wspólnota musi się opierać na wartościach. Zaznaczył, że Polacy wyboru tych wartości dokonali ponad tysiąc lat temu. - Byliśmy przez te ponad tysiąc lat wierni wielu podstawowym wartościom i potrafiliśmy stworzyć wielki, polski, chrześcijański ruch społeczny Solidarność. Bez Solidarności i Jana Pawła II, nie byłoby upadku wielkiego imperium komunistycznego - mówił profesor Piotr Gliński.

Konferencja "Moralność - wspólnota - państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" otworzyła dwudniowe obchody jubileuszu 1050-lecia w Piotrkowie Trybunalskim. Na niedzielę zaplanowano tam uroczystą procesję i eucharystię.

...

Kolejne miasto.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:17, 03 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

"Missa in honorem Sancti Adalberti" dla 966 słuchaczy na 1050-lecie chrztu
"Missa in honorem Sancti Adalberti" dla 966 słuchaczy na 1050-lecie chrztu - istock

"Missa in honorem Sancti Adalberti" (Msza ku czci św. Wojciecha) powstaje z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. To pierwsza tego typu kompozycja w historii polskiej muzyki; przeznaczona jest na chór, kwintet dęty blaszany, perkusistów i 966 słuchaczy.

Prawykonanie dzieła Łukasza Urbaniaka odbędzie się 17 września w bazylice farnej w Poznaniu. Pomysłodawcą projektu jest dyrygent i założyciel Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski.
REKLAMA
REKLAMA


- To dla kompozytora wielkie wyróżnienie: móc skomponować mszę poświęconą osobie św. Wojciecha z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, wydarzenia o tak doniosłym znaczeniu religijnym i politycznym dla naszego państwa. Odczuwam wewnętrzne pragnienie, aby ten utwór niósł ze sobą przesłanie dobra i pokoju dla nas wszystkich, aby uczestnictwo publiczności w wykonaniu mszy stanowiło rodzaj symbolicznego zjednoczenia ludzi wokół tych wartości - powiedział kompozytor.

Dyrygent Bartosz Michałowski podkreślił, że jest to pierwsza polska msza poświęcona św. Wojciechowi i zarazem jedno z nielicznych dzieł w światowej literaturze muzycznej, w którym publiczność staje się współwykonawcą. - Przypuszczam, że w Polsce nigdy taki utwór nie powstał. Wykonanie mszy będzie dla nas wielkim wyzwaniem - powiedział.

Publiczność będzie uczestniczyć wykonaniu utworu szepcząc, recytując tekst, śpiewając, używając dzwonków, papieru, wody i imitując szumu wiatru.

Każdy z uczestników prawykonania, który zarejestruje się poprzez stronę missa966.pl, otrzyma specjalną instrukcję oraz materiały do nauki swojej partii.

Twórcy dzieła zapewniają, że by wziąć udział w przedsięwzięciu, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne.

Powstanie i prawykonanie dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

...

Oby bylo dobre...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:13, 03 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Skarby początków chrześcijaństwa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Skarby początków chrześcijaństwa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu - Janusz Ludwiczak / Onet

Najciekawsze zabytki kultury materialnej i artystycznej, związane z początkiem chrześcijaństwa w Polsce pokazane zostaną w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

W ramach wystawy zaprezentowany ma być m.in. naturalnej wielkości model kaplicy palatium, odkrytej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
REKLAMA
REKLAMA


Ekspozycja "Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa" otwarta zostanie w Pałacu Górków 12 kwietnia. Trzy dni później nowa wystawa poświęcona początkom polskiej państwowości zaprezentowana będzie też w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

W 1999 r. na terenie Ostrowa Tumskiego, w okolicy kościoła Najświętszej Marii Panny zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóćki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy.

Według badaczy, obiekty te należą do najwcześniejszych murowanych budowli świeckich i sakralnych w państwie pierwszych Piastów, odpowiadających metrykalnie czasom Mieszka I.

Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu poinformował PAP, że organizowana w muzeum wystawa stanowić ma archeologiczno-architektoniczną prezentację najważniejszych miejsc i budowli Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najbardziej spektakularne zabytki wczesnośredniowiecznej kultury materialnej i artystycznej, pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych od końca lat trzydziestych XX wieku na terenie Ostrowa Tumskiego - wokół pozostałości poznańskiej rezydencji książęcej, oraz w obrębie reliktów pierwszej bazyliki katedralnej.

Jedną z atrakcji ekspozycji ma być odtworzona kaplica pałacowa, naturalnej wielkości, wraz z niezbędnym, pochodzącym z epoki, wyposażeniem liturgicznym.

Autorzy wystawy zamierzając zaprezentować ponadto m.in. sakralne precjoza z grobów biskupów poznańskich, zabytki związane z domniemanymi pochówkami Mieszka i Bolesława Chrobrego, monety z epoki, jak również wytwory wczesnośredniowiecznych artystów-rzemieślników, którzy dekorowali poznańską kaplicę i wyposażyli jej wnętrze, byli też wytwórcami biżuterii i ozdób.

15 kwietnia w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci otwarta zostanie nowa wystawa stała "Pokolenie 966 – świt wielkich przemian".

Wystawa jest pokłosiem projektu badawczego, który zapoczątkowało odkrycie na poznańskiej Śródce wczesnośredniowiecznego cmentarzyska, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu. Odkryto ponad 400 pochówków zorganizowanych według zasad liturgii chrześcijańskiej, ale noszących także ślady pogańskich obyczajów. Szczątki z grobów poddano szczegółowym badaniom genetycznym i antropologicznym.

Na wystawie prezentowane będą zabytki wydobyte z grobów: ozdoby, monety i przedmioty codziennego użytku, jak również portrety-hologramy zrekonstruowanych twarzy osób żyjących na przełomie X i XI na terenie obecnego Poznania.

- Nowoczesne metody antropologiczne pozwalają na poznanie ich twarzy; po tysiącu latach spojrzenie w oczy pokoleniu czasów Mieszka. Wystawa ma na celu uzmysłowienie współczesnemu odbiorcy głęboko ludzkiej bliskości z osobami żyjącymi na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w przełomowym okresie dziejów - powiedział Bartkowiak.

Przygotowanie ekspozycji odbyło się przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Wystawa powstała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Chrzest 966".

Rezerwat Archeologiczny Genius loci eksponuje unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Nowoczesna, multimedialna placówka zarządzana jest przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

...

Piekne...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:44, 03 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Abp Gądecki: prawo naturalne w dzisiejszym świecie jest zagrożone
Arcybiskup Stanisław Gądecki - Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

- Prawo naturalne jest jedyną gwarancją życia w wolności, poszanowania godności osobistych i chronienia przed manipulacją ideologiczną - mówił podczas mszy w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha przewodniczył mszy w piotrkowskim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, w drugim dniu obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski organizowanych w archidiecezji łódzkiej.
REKLAMA
REKLAMA


Podczas homilii przewodniczący KEP mówił o prawie naturalnym, które "gwarantowało rozwój duchowy ojczyzny przez 1050 lat, a dziś jego istnienie jest zagrożone ze strony skrajnego liberalizmu".

Arcybiskup tłumaczył wiernym, że wskazane prawo to "pierwotne i uniwersalne zasady wynikające z natury ludzkiej". - Zobowiązuje ono człowieka do podejmowania działań moralnie dobrych oraz zakazuje działań moralnie złych. To rodzaj zmysłu pozwalającego rozumem rozpoznawać, co jest dobre, a co złe. To kodeks zachowań dla wszystkich ludzi, bez względu na ich poglądy, wyznawaną wiarę, czy na pochodzenie – zaznaczył.

Podkreślał, że prawo naturalne nie jest wymysłem Kościoła, bo istniało we wszystkich epokach, ale zdaniem arcybiskupa w obecnym świecie jego istnienie jest poważnie zagrożone, ponieważ "dzisiejsze doktryny prawne nie wykazują nim zainteresowania". - Empiryczna metoda poznawania natury powoduje dezorientację przy dokonywaniu codziennych wyborów, zwłaszcza u młodych ludzi - dodał.

- Dziś każdy ma prawo uważać za dozwolone to, co mu się podoba. Papież Benedykt XVI zwrócił jednak uwagę, ze postęp przynosi ogromny pożytek, lecz wiąże się też z zagrożeniami. Jednym z nich jest metoda badania natury, która pozwala coraz lepiej poznawać racjonalność materii, ale sprawa, że coraz mniej dostrzegamy jej źródło, którym jest rozwój społeczny – wyjaśnił przewodniczący KEP.

Zdaniem hierarchy w świecie, w którym religia bywa spychana do sfery prywatnej, a sferę publiczną próbuje zawłaszczyć państwo laickie, tym bardziej potrzebne jest potwierdzenie, że każde prawo cywilne, które ma służyć postępowi człowieka musi mieć swój fundament w prawie naturalnym.

W niedzielnych uroczystościach religijnych udział wziął też łódzki arcybiskup senior Władysław Ziółek, a także minister obrony Antoni Macierewicz (jest posłem ziemi piotrkowskiej - red.). Szef MON podkreślał, że prawo naturalne towarzyszyło naszej historii. - I było też dla nas fundamentem ładu nie tylko indywidualnego jako ludzi, ale społecznego, narodowego i państwowego. W najbardziej dramatycznych momentach historii Polski, to właśnie ono było przywoływane i ono nas broniło - powiedział do zebranych.

Uroczystości rozpoczęły się procesją ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej Trybunalskiej. To dzieło namalowane przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, które w 1580 r. zostało ofiarowane Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi wczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie obraz znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.

W sobotę najważniejszym punktem uroczystości była konferencja naukowa "Moralność – wspólnota – państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym". Jej gościem był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i środowiska akademickiego.

Uroczystości w Piotrkowie Tryb. były drugą częścią obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Zainaugurowano je w listopadzie ubiegłego roku w kolegiacie w Łasku.

Kolejne uroczystości kuria zaplanowała w Łodzi 12 czerwca, w archidiecezjalne Święto Eucharystii. Gościem tej części obchodów ma być kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech. Jego obecność ma przypominać, że bezpośrednią przyczyną przyjęcia przez Mieszka I chrztu było jego małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą.

Ostatnimi stacjami w obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej będą Tomaszów Mazowiecki (18 czerwca) i Konstantynów Łódzki (1 października).

...

Prawa nautury przypominam to nie to co robia zwierzeta. Bo akurat to co one robia u czlowieka byloby zwyrodnieniem. Zgodne z natura oznacza ZGODNE Z RZECZYWISTOSCIA Z ROZSADKIEM!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:37, 07 Kwi 2016    Temat postu:

Białystok: Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich uczczą 1050. rocznicę chrztu Polski
Michał Banach
Dziennikarz Onetu
Białystok: Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich uczczą 1050. rocznicę chrztu Polski - Materiały prasowe

Miasto Białystok upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. W obchody wydarzenia, które miało tak znaczący wpływ na losy narodu polskiego, włączyły się także Muzeum Wojska Polskiego i Galeria Sleńdzińskich.

Warsztaty historyczne, inscenizacje i pokazy przez cały kwiecień - to pomysł władz Białegostoku na włączenie się w ogólnopolskie obchody upamiętniające chrzest Polski. Białostoczanie będą mogli korzystać z ofert Muzeum Wojska Polskiego i Galerii im. Sleńdzińskich. Miasto zaplanowało cykl wykładów i szereg spotkań dotyczących historii naszego kraju.
REKLAMA
REKLAMA


W Muzeum Wojska w Białymstoku odbywać się będą liczne wykłady oraz warsztaty, tematyką nawiązujące do początków chrześcijaństwa.

- Działania muzealne wpisują się w ogólnopolskie obchody i trwać będą przez cały kwiecień - mówi w rozmowie z Onetem Piotr Zawisza Januszek z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. - Chcemy przybliżyć tematykę chrztu szerokiej gamie odbiorców. Przygotowany program działań obejmuje zarówno wykłady akademickie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pokaz plenerowy.

Galeria Sleńdzińskich zadba także o wydarzenia kulturalne.

- Przygotowaliśmy z tej okazji spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego: Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce - powiedziała Onetowi Kamila Byculewicz.

Kontynuacja obchodów nastąpi w maju podczas VI Podlaskiego Pikniku Militarnego. Podczas imprezy będzie można spróbować tradycyjnych słowiańskich dań, obejrzeć inscenizację grup rekonstrukcyjnych i zobaczyć słowiańskie wioski. - To niesamowita okazja żeby namacalnie dotknąć historii - mówi organizator pikniku, Wojciech Hernik.

Zdaniem historyków, chrzest Mieszka I nie był jedynie wydarzeniem religijnym. Włączył rodzące się państwo polskie w krąg polityczny i kulturowy Europy łacińskiej.

...

Pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:42, 08 Kwi 2016    Temat postu:

PAP

Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi" z okazji 1050-lecie chrztu Polski
Poznań: wystawa "Imagines Medii Aevi" z okazji 1050-lecie chrztu Polski - Shutterstock

Wystawę "Imagines Medii Aevi", poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 r. prezentować będzie od dzisiejszego wieczoru Muzeum Narodowe w Poznaniu. Ekspozycja została przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Założeniem wystawy jest ukazanie bogactwa sztuki średniowiecza w oparciu o wybór dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych w całej Polsce. Złoży się na nią około 100 eksponatów – rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych. Skarby sprowadzone do Poznania z całej Polski podziwiać będzie można w Muzeum Narodowym do 17 lipca.
REKLAMA
REKLAMA


Jak podkreślają autorzy ekspozycji, na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii – to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość i z którego wyrasta polska tożsamość.

- Tej wystawy, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski nie mogło nie być. Zasadniczym kryterium doboru obiektów była przede wszystkim jakość artystyczna, pokazanie tego, że w tej pierwszej połowie naszego tysiąclecia pojawiały się znakomite dzieła sztuki – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki.

Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.

Część obiektów pochodzi z czasów bliskich chrztowi Mieszka I; na ekspozycji prezentowana jest m.in. biżuteria, jaką nosili ówcześni Polacy, zgromadzono też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.

Wśród najcenniejszych i najciekawszych dzieł prezentowanych w muzeum jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, miecz tzw. "św. Piotra" z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w, czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w. Madonna z Ołoboku.

W formie prezentacji wideo, na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.

- Choć mamy tu inne jego dzieła, zaś inspirację jego sztuką można odnaleźć w wielu obiektach znajdujących się na tej wystawie, to jednak uznaliśmy za słuszne, by to zupełnie niezwykłe dzieło przynajmniej w filmowym obrazie znalazł się także na naszej ekspozycji. To najwspanialszy krucyfiks w historii sztuki europejskiej, tym samym także światowej – powiedział Suchocki.

Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań".

Dyrektor muzeum podkreślił, że przygotowania do prezentacji ekspozycji trwały zaledwie kilka miesięcy i nie udałoby się zgromadzić tylu bezcennych dzieł bez pomocy Kościoła i osobistego zaangażowania metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

"Imagines Medii Aevi" odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

...

Cenne...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:07, 08 Kwi 2016    Temat postu:

IAR

Poznań: za tydzień po raz pierwszy zabrzmi na żywo hymn "Tyś jest mój syn" na rocznicę chrztu Polski
Archikatedra Poznańska - Marek Zakrzewski / PAP

Za tydzień w Archikatedrze Poznańskiej pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła po raz pierwszy zabrzmi na żywo hymn "Tyś jest mój syn". Powstał specjalnie na obchody 1050-lecia chrztu Polski. Muzykę skomponował Robert Janson, a słowa napisała Iwona Waksmundzka.

Autorka tekstu przyznaje, że to było ogromne przeżycie i wyzwanie. - Oboje zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak jest to ważny temat i jak godnie do tego trzeba podejść - mówi Iwona Waksmundzka. Wyznaje, że napisanie tekstu trochę to trwało. - Musiałam wszystko przemyśleć, wrócić do źródeł, przede wszystkim do znaczeń sakramentu chrztu, do historii - przekontemplować to wszystko i przemodlić - podkreśla Waksmundzka.
REKLAMA
REKLAMA


Robert Janson, założyciel zespołu "Varius Manx", ale także twórca muzyki do wierszy Karola Wojtyły czy filmów "Świadectwo" i "Metr od świętości" podkreśla, że hymn "Tyś jest mój syn" to jedna z najważniejszych kompozycji w jego życiu. - Ten hymn na pewno jeśli chodzi o stronę mojej duszy umieściłbym na samym szczycie - wyznaje.

Iwona Waksmundzka podkreśla, że to hymn pochwalny, ale też świadectwo wiary, otrzymanej przez udzielony sakrament chrztu świętego. Robert Janson dodaje, że ten tekst miał dla niego wielkie znaczenie, bo odzwierciedla jego zainteresowania historią i religioznawstwem oraz jego zapatrywanie na życie. Przyznaje, że miał trzy pomysły na kompozycję, ale ostatecznie wybrał pierwszy - "ten, który przyszedł od razu do jego serca".

Utwór został nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Partie solowe wykonała pochodząca z Poznania Agnieszka Gertner-Polak. W nagraniu wzięły udział zespoły: orkiestra Sinfonia Varsovia, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zespół muzyki dawnej. Hymn będzie wykonany 15 kwietnia podczas liturgii jubileuszowej w archikatedrze poznańskiej i następnego dnia na stadionie INEA, w czasie wielkiego jubileuszowego świętowania pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja".

...

Premiera.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:34, 10 Kwi 2016    Temat postu:

List Franciszka w związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski
am/
2016-04-09, 22:28



Skomentuj
0
Papież Franciszek napisał w specjalnym liście, że w szczególny sposób towarzyszy modlitwą „Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu”.
PAP/EPA/EPA/Ettore Ferrari

Kraj
Prymas zaprosił na 1050. rocznicę chrztu...

Rozrywka
Poznań: archeolodzy o 1050. rocznicy chrztu...

Adresatem ogłoszonego w sobotę przez Watykan po łacinie listu jest sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który będzie papieskim wysłannikiem na uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia.



Franciszek podkreślił, że rocznica ta jest właściwą okazją, by przekazać "słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom". Zapewnił, że pragnie uczestniczyć w radości narodu polskiego.



"Chrzest, jaki w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi oznaczał początek Państwa Polskiego” - przypomniał Franciszek. W dalszej części przesłania do kardynała Parolina odnotował, że rocznicę tę „obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy radując się i z ufnością patrząc w przyszłość".



"Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi. W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi i kapłani, osoby konsekrowane cierpieli z ludem" - stwierdził papież. Dodał, że ludzie Kościoła pocieszali braci i siostry oraz z mądrością pokazywali "drogę do wolności".



Papież zauważył, że w historii Polski było wielu męczenników i świętych. Przywołał postaci świętych Wojciecha i Stanisława. Wśród świętych wymienił też Maksymiliana Kolbe, siostrę Faustynę Kowalską oraz papieża Jana Pawła II, który „Odkupiciela człowieka ukazywał wszystkim narodom”.



Franciszek zapewnił przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, że duchowo będzie uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.



PAP

...

Dzieki Chrztowi Polska stala sie Polska. Zeby Polska byla Polska...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:26, 12 Kwi 2016    Temat postu:

Abp Gądecki: rocznica chrztu Polski inspiracją do refleksji
po/
2016-04-12, 07:10



Skomentuj
0
- Przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski winna być inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu wyzwań, przed którymi staje świat - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Polsat News

Kraj
Proboszcz ws. cudu eucharystycznego: można...

Kraj
Abp Milgliore odsłonił kajak św. Jana Pawła...

PAP: Jak z perspektywy Poznania, siedziby pierwszego polskiego biskupstwa, ocenia ksiądz arcybiskup stan świadomości Polaków odnośnie znaczenia przyjęcia chrztu przez Mieszka I?



Abp Stanisław Gądecki: Patrząc z perspektywy Poznania, trudno uciec przed refleksją wyrażoną przez św. Jana Pawła II właśnie w tym miejscu, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. Papież powiedział wtedy: "Zdaję sobie sprawę, że miejsce, na którym stoję, odegrało podstawową rolę nie tylko w historii chrześcijaństwa, ale także w historii państwa i kultury polskiej. Katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła świadczy o tym, że od początku Kościół na tej ziemi piastowskiej i w całej Polsce związał się z Rzymem. Z Rzymem - nie tylko jako stolicą Piotra, ale także jako ośrodkiem kultury. Stąd też kultura polska posiada znamiona nade wszystko zachodnioeuropejskie. Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje Narodu, Państwa i Kościoła".



Dziś, po przeszło 30 latach, słowa te powinny wybrzmieć ze szczególną siłą. Wówczas przypominały one o korzeniach naszej przeszło tysiącletniej kultury. Przypominały w trudnych latach osiemdziesiątych, latach zmagań o przyszły kształt Polski, o fundament naszej państwowości. Obecnie nasza świadomość kształtowana jest przez nowe warunki życia. Z jednej strony widzimy rozwój naszej Ojczyzny, sukcesy na różnych polach. Jednak z drugiej strony, wielu czuje się rozczarowanych i zagubionych. Wielu czuje bezradność i lęk wobec obcych nam wzorców kulturowych.



Dlatego przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski winna być inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu nowych wyzwań, przed którymi staje Polska, Europa i cały świat. Przed wiekami książę Mieszko postawił na wartości chrześcijańskie, które stały się integralną częścią naszej narodowej tożsamości. Dziś musimy stawiać sobie pytanie, na jakich wartościach chcemy budować przyszłość następnych pokoleń.





PAP: Jak dziś, 1050 lat później, wygląda chrześcijańska Polska?



Abp Stanisław Gądecki: Zależy, co bierzemy pod uwagę. Społeczeństwo każdego kraju jest żywym organizmem podlegającym nieustannym przemianom. Najpierw trzeba więc zwrócić uwagę na niekwestionowane pozytywne skutki decyzji Mieszka.



Jesteśmy częścią cywilizacji łacińskiej, która wydała wspaniałe owoce, z których korzysta dziś cały świat, niezależnie od wyznawanej religii. To właśnie chrześcijaństwo wierne Bożemu nakazowi "czyńcie sobie ziemię poddaną" i świadome, że trzeba będzie "zdać sprawę z włodarstwa swego" dało impuls do rozwoju nauki, która odniosła tak spektakularne sukcesy.



Przeciwnicy wartości chrześcijańskich w tym momencie może zaprotestują, przywołując na pamięć tzw. "sprawę Galileusza", czy Darwina, ale nie zmieni to faktu, że te zmagania w poszukiwaniu prawdy miały miejsce w rodzinie chrześcijańskiej, bo to ta rodzina stworzyła intelektualny klimat takich sporów. To prawda, że po upadku cesarstwa rzymskiego, Europa kilka wieków nie mogła się podnieść, a wtedy rozwijała się chociażby kultura arabska, również na terenach dzisiejszej Hiszpanii.





PAP: Co pozostanie i co powinno pozostać po tegorocznym jubileuszu?



Abp Stanisław Gądecki: Uroczystym obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski na stadionie w Poznaniu towarzyszyć będzie hasło: "Gdzie chrzest, tam nadzieja". Myślę, że ono doskonale streszcza to, co moglibyśmy nazwać oczekiwanymi owocami tych obchodów. Wielkim wyzwaniem współczesnych czasów w Europie i Polsce jest wspomniana już "kultura tymczasowości", jak ją nazywa papież Franciszek.



Tym co łączy te tyleż modne dziś, co groźne postawy życiowe, to brak perspektyw na przyszłość, życie chwilą i koncentrowanie się na maksymalizowaniu doznań.



"Gdzie chrzest, tam nadzieja", bo fakt włączenia do Kościoła, otwiera na perspektywę życia wiecznego i tym samym niesie nadzieję pełni życia, nawet pośród trudów codzienności. To właśnie taka nadzieja pozwalała pierwszym chrześcijanom stawiać czoła przeciwnościom i mozolnie budować zręby Bożego Królestwa na gruzach pogańskiego świata. To właśnie taka nadzieja stała się fundamentem naszej państwowości, wprowadzając kraj Polan do kręgu cywilizacji łacińskiej i ukazując sens oraz wartość dźwigania krzyża. "Cywilizacja śmierci" i "kultura tymczasowości" z definicji nie mają przyszłości, ponieważ nie niosą trwałych wartości i prawdziwej nadziei.



Jeżeli więc chcemy odpowiedzialnie spojrzeć w przyszłość, trzeba nam wrócić do źródeł chrzcielnych naszej Ojczyzny, odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne i umocnić naszą chrzcielną tożsamość. Do tego mają nas inspirować uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

PAP

Polska bedzie odmieniona Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:57, 13 Kwi 2016    Temat postu:

Papież pozdrowił Polaków w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski
mr/
2016-04-13, 12:25



Skomentuj
0
Podczas audiencji generalnej papież Franciszek skierował pozdrowienie do Polaków w związku z rozpoczynającymi się w czwartek uroczystościami z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że akt ten przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę kraju.
PAP/EPA/Angelo Carconi

Kraj
Abp Juliusz Paetz na obchodach 1050. rocznicy...

Biznes
Mieszko i Dobrawa na kolekcjonerskim...

Swoje przesłanie papież wystosował zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.



- Drodzy bracia i siostry, w tych dniach Kościół w Polsce obchodzi 1050. rocznicę chrztu. Razem z pasterzami i wiernymi dziękuję Bogu za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę waszego Narodu, we wspólnocie ludów, które Chrystus zaprosił do udziału w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania - powiedział po włosku.



Franciszek przytaczając słowa Jana Pawła II dodał: - Dziękujecie Bogu za to, że zostaliście zanurzeni w wodzie, która odbija w sobie obraz Boga żywego - w wodzie, która jest falą wieczności.



- Proszę Boga, aby obecne i przyszłe pokolenia Polaków pozostawały wierne łasce chrztu, dając świadectwo miłości Chrystusa i Kościoła. Niech miłosierny Bóg udzieli swojego błogosławieństwa wszystkim Polakom żyjącym w kraju i poza granicami - mówił papież.



Na zakończenie audiencji Franciszek nawiązał do swej sobotniej podróży na grecką wyspę Lesbos, na którą przypłynęły w ostatnich miesiącach tysiące uchodźców, głównie z Syrii. - Udam się tam razem z moimi (prawosławnymi) braćmi: patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem, aby wyrazić bliskość i solidarność zarówno z uchodźcami, jak i z obywatelami Lesbos oraz całym narodem greckim, tak wielkodusznym w udzielaniu gościny - oświadczył Franciszek.



Poprosił wiernych, by towarzyszyli mu modlitwą.



W środowej audiencji uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

PAP

...

Bez Chrztu Polska nie byla by Polska. Owszem w koncu pewnie zapanowalo by chrzescijanstwo ale np. wprowadzone sila np. przez Niemcow z pomoca Zachodu. HORROR. Poniekad przezylismy po 89 inwazje Zachodu i to jeden wielki syf.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:16, 14 Kwi 2016    Temat postu:

Plan obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski
2016-04-14 10:53
Chrzest Polski (fot. Melastmohican / Fotolia)

Znamy plan uroczystości związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Początkiem obchodów będzie zebranie Episkopatu Polski. Po południu hierarchowie pojadą na pobliski Ostrów Lednicki. O godz. 14:45 prymas Polski Wojciech Polak ma tam poprowadzić ekumeniczną modlitwę z udziałem duchownych z Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
REKLAMA


O godz. 17.00 uroczystości znowu przeniosą się do Gniezna. Wtedy rozpocznie się w tamtejszej katedrze msza, której będzie przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Obecny będzie tam prezydent Andrzej Duda. W nocy z 14 na 15 kwietnia w Poznaniu w katedrze przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie trwało czuwanie modlitewne w intencji ojczyzny.

W piątek rano biskupi zbiorą się na zebraniu plenarnym Episkopatu. Tematem dyskusji ma być m.in. znaczenie Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży i kwestia pomocy uchodźcom.

Wydarzenia zaplanowane na sobotę będą miały charakter religijny. Na poznańskim Inea Stadionie o godzinie 10.50 rozpocznie się nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Uroczystości związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski mają charakter kościelno-państwowy, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego i przyczyniło się do powstania naszego państwa.

IAR, polskieradio.pl

...

To dzis!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:26, 14 Kwi 2016    Temat postu:

Polska świętuje 1050. rocznicę chrztu. Uroczystości na Ostrowie Lednickim
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 14.04.2016 | aktualizacja: 15:08 wyślij
drukuj
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom (fot. /PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Centralne, trzydniowe uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Wielkopolsce. Od rana w Gnieźnie odbywały się uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu, na Ostrowie Lednickim, zaczęła się modlitwa jubileuszowa. W miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I, biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka złożą wyznanie wiary.

„Mieszko jest z Bydgoszczy, Dobrawa z Torunia. Są pewne animozje”
Zabrzmi tam także jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

– Jubileusz chrztu Polski powinien służyć nie tylko wspominaniu historii, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie samych i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu. Jest szansą i impulsem – powiedział wcześniej prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Refleksja, dziękczynienie i świadectwo - to, moim zdaniem, słowa, w których streszczają się jubileuszowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jubileusz chrztu naszej Ojczyzny jest okazją, aby jeszcze raz spojrzeć na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie – podkreślił prymas. – Staramy się nie tylko zrozumieć jego wagę w historii Polski, ale stawiamy też sobie pytanie o nasz chrzest święty, o zrozumienie tego, czym on jest, o świadomość konsekwencji osobistych i społecznych wynikających z faktu, że jesteśmy ochrzczeni – dodał.

Uroczysta msza

Następnie w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Po mszy, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM zaplanowano także prapremierę filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”.

W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, będą kontynuowane w Poznaniu. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło. Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe będzie obradować poza Warszawą.
PAP, TVP Info

...

Tak to dzis Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:22, 14 Kwi 2016    Temat postu:

Polska świętuje 1050. rocznicę chrztu. Uroczystości w Wielkopolsce
wyślij
drukuj
pw, pszl | publikacja: 14.04.2016 | aktualizacja: 19:45 wyślij
drukuj
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom (fot. /PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Centralne, trzydniowe uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Wielkopolsce. Od rana w Gnieźnie odbywały się uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po południu, na Ostrowie Lednickim, odprawiono modlitwę jubileuszową. W miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I, biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka złożyli wyznanie wiary. Wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się msza święta. – Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości – powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Mieszko jest z Bydgoszczy, Dobrawa z Torunia. Są pewne animozje”
Zabrzmiał tam także jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

– Jubileusz chrztu Polski powinien służyć nie tylko wspominaniu historii, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie samych i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu. Jest szansą i impulsem – powiedział wcześniej prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Refleksja, dziękczynienie i świadectwo - to, moim zdaniem, słowa, w których streszczają się jubileuszowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jubileusz chrztu naszej Ojczyzny jest okazją, aby jeszcze raz spojrzeć na to przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie – podkreślił prymas. – Staramy się nie tylko zrozumieć jego wagę w historii Polski, ale stawiamy też sobie pytanie o nasz chrzest święty, o zrozumienie tego, czym on jest, o świadomość konsekwencji osobistych i społecznych wynikających z faktu, że jesteśmy ochrzczeni – dodał.
Homilia abp. Polaka w Gnieźnie
Uroczysta msza

Następnie w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona została msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedziła procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

– 1050. rocznica chrztu Polski jest zachętą do przezwyciężenia wrogości i niezgody; do pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni – podkreślił prymas Polski w homilii.

Abp Polak podkreślał, że chrzest Polski był przełomowym wydarzeniem dla naszej ojczyzny. – Nasza obecność dziś, tutaj, 1050 lat po chrzcie Polski, po tym przełomowym dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny wydarzeniu, zdaje się wciąż potwierdzać – jak mówił w roku milenijnym Prymas Tysiąclecia – że na glebę polską i na duszę polską, na kształtującą się coraz wspanialej kulturę narodową padały ziarna Boże, które w pokoleniach chrzczonych przez Kościół w ziemi ojczystej, wydały wspaniałe owoce – mówił.

Chwila refleksji

Prymas dodał, że rocznica chrztu powinna skłonić Polaków do refleksji. – Zastanówmy się więc czy prawdy, które wyznajemy i za którymi tęsknią nasze serca są rzeczywiście obecne w naszym życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i społecznym? Czy nie potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski chrztu świętego, zaczerpnięcia owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonywać stare zaszłości i nowe podziały, aby przezwyciężać wrogość i niezgodę – wskazywał.

Abp Polak przypomniał także słowa Prymasa Tysiąclecia, wypowiedziane w tej katedrze pięćdziesiąt lat temu: „Najmilsi! Bądźcie spokojni i ufni! Wyrzućcie z serca wszelkie smutki, urazy, niechęci, zostawcie to wszystko tutaj, w świątyni. I wyjdźcie tylko ze światłością i ze źródłem wody żywej, wyjdźcie z nadzieją, wiarą i miłością. To są skarby, które rozniesiecie stąd na miasto i archidiecezję, na Polskę całą, bo właśnie stąd szło na Polskę całą światło, miłość, wiara, pokój i jedność”.
Andrzej Duda z żoną podczas mszy w katedrze (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Nowa religia

Głos w katedrze zabrał też prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I w 966 roku chrzest miał dwa wymiary: duchowy, bo „przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj” oraz państwowy, bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i „przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny”.

– Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków – mówił Duda.

Jak podkreślił, „ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota”. – Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół – dodał.

Prezydent wyraził też satysfakcję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto od elementu duchowego, „od modlitwy, podziękowania Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem, za świętych, którzy przez te 1050 lat z naszego narodu wyszli”.

Po mszy, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyła sie także prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego „Mesco Dux Baptizatur”.

W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, będą kontynuowane w Poznaniu. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło. Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe będzie obradować poza Warszawą.
PAP, TVP Info

....

Taki dzien...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 60 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:26, 14 Kwi 2016    Temat postu:

Prezydent: przyjęty przez Mieszka I chrzest miał dwa wymiary, duchowy i państwowy
az/
2016-04-14, 19:53



Skomentuj
0
- Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy św. odprawianej w gnieźnieńskiej katedrze z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I w 966 roku chrzest miał dwa wymiary: duchowy, bo "przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj" oraz państwowy, bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i "przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny".



- Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków - mówił Andrzej Duda.



Jak podkreślił, "ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota".



- Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół - dodał.



Wyraził satysfakcję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto od elementu duchowego, "od modlitwy, podziękowania Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem, za świętych, którzy przez te 1050 lat z naszego narodu wyszli".



PAP
...

Mial bardzo bardzo wiele wymiarow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Polska wzorem dla Świata. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy