Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Cboroby cywilizacyjne.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:35, 01 Lut 2018    Temat postu: Cboroby cywilizacyjne.

10 chorób technologicznych, które zagrażają każdemu z nas
Miriam Diez Bosch | 01/02/2018

Minerva Studio | Shutterstock
Udostępnij Komentuj 0
Technologia wiele usprawnia i ułatwia w naszej codzienności. Ale czy nie odbiera nam także jakości życia? Oto kilka z najczęstszych chorób wynikających z nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych.

Kiedy rozmawiamy o coraz większej liczbie osób uzależnionych od technologii, od razu wyobrażamy sobie smartfonowych zombie, którzy ledwo potrafią podtrzymywać rozmowę, ponieważ są stale zajęci przeglądaniem nowych powiadomień w telefonie. Jednak krótki przegląd faktów ujawnia szokującą prawdę: do pewnego stopnia wszyscy jesteśmy uzależnieni od urządzeń technicznych. Większość z nas spędza prawie trzy godziny dziennie ze smartfonami i tabletami, nie licząc czasu, kiedy jesteśmy przy komputerze.

Czy technologia nie odbiera nam przypadkiem jakości życia? Ilość czasu, który spędzamy, korzystając z urządzeń elektronicznych, ciągle wzrasta, a wzrost ten następuje w dużej mierze kosztem rzeczy, które uznawane są za istotne czynniki wpływające na dobre zdrowie, dobre relacje i wysoki poziomu dobrego samopoczucia.

To, co wielu z nas uważa za „nową technologię”, nie jest już takie nowe, a ostatnie dwie dekady – z których dużą część codziennego życia nasze społeczeństwo spędziło przed ekranem – musiały zostawić po sobie ślad. Z jednej strony, nasze procedury i procesy pracy zostały przekształcone, często z bardzo pozytywnymi skutkami. Z drugiej jednak, wszelkiego rodzaju nadmiar jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia i wykorzystywanie technologii nie stanowi tu wyjątku. W związku z tym choroby technologiczne stają się coraz powszechniejsze. Oto kilka z najczęstszych chorób wynikających z nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych:

Czytaj także: Spędzasz z nim 3 godziny dziennie. Twój kochany smartfon…


1. Zmęczenie oczu
(Oprócz innych problemów ze wzrokiem.) Dolegliwość ta może być spowodowana zbyt długim patrzeniem na ekran. Do objawów należą zaczerwienione oczy, nieostre widzenie, a w bardziej skrajnych przypadkach nawet nudności.

2. Zapalenie ścięgien
Jest spowodowane regularną pracą naszych rąk i nadgarstków ułożonych w nienaturalnych pozycjach podczas korzystania z klawiatury, myszy, telefonu komórkowego lub kontrolera konsoli do gier. W zależności od konkretnej przyczyny i obszaru dotkniętego chorobą, czasami określa się je mianem „zapalenia esemesowego” lub „zapalenia nintendo”.

3. Ropnie mnogie dłoni związane z konsolą gier PlayStation
PlayStation palmar hidradenitis to choroba graczy, charakteryzująca się stanem zapalnym i czerwonymi plamami na dłoniach po długotrwałym używaniu kontrolerów konsoli do gier, głównie spowodowana trzymaniem kontrolera przez dłuższy czas i powtarzającymi się ruchami przycisku.

4. Utrata słuchu
Na utratę słuchu spowodowaną hałasem mogą cierpieć osoby, które zwykle słuchają głośnej muzyki na słuchawkach. Tak długotrwałe narażenie na dźwięk o dużym natężeniu może powodować stopniowe i nieodwracalne uszkodzenie struktur ucha wewnętrznego.

5. Syndrom FOMO
FOMO to skrót od angielskiego: Fear of missing out – strach, że coś mnie ominie. To zaburzenie psychiczne charakteryzuje się lękiem i stresem, że ominie nas ważne czy ekscytujące doświadczenie. Szybki rozwój technologiczny i dostępność informacji w mediach społecznościowych oznacza, że jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi tego, co kupują lub robią inni. W związku z tym jesteśmy bardziej podatni niż kiedyś na zazdrość o gadżety albo na niepokój, że nie będąc na bieżąco, np. na Facebooku lub Twitterze, przegapimy jakiś viralowy filmik, najnowszy gadżet z dziedziny technologii lub najnowsze wiadomości o naszych znajomych bądź ulubionych celebrytach.

Czytaj także: Boisz się być offline? Zobacz, co się za tym kryje
6. Widmowy zespół wibracyjny
Jest on oznaką uzależnienia od telefonu komórkowego. Zdarza się to, gdy mamy wrażenie, że nasz telefon komórkowy wibruje nam w kieszeni, chociaż naprawdę tak się nie dzieje.

7. Nomofobia
To skrót od angielskiego no-mobile-phone phobia – lęk przed brakiem telefonu komórkowego. To zaburzenie wiąże się z lękiem, którego doświadczają niektórzy z nas, kiedy nie mają przy sobie telefonu komórkowego lub nie mogą go używać z powodu wyczerpania baterii albo braku dobrego sygnału. W skrajnych przypadkach sytuacja ta może nawet wywołać atak paniki.

8. Bezsenność
Może być spowodowana używaniem telefonów komórkowych i tabletów późno w nocy, co jest dość powszechne; wiele osób śpi z telefonami komórkowymi. Spędzanie godzin nocnych w mediach społecznościowych ma nawet teraz swoją własną nazwę: „wampirzenie” – pochodzącą oczywiście od najsłynniejszych nocnych stworzeń.

9. Cyberchondria
Czyli cyfrowa wersja hipochondrii. Jest to nawyk obsesyjnego przeszukiwania sieci w celu znalezienia informacji medycznych, w obawie, że możemy mieć jakąś rzadką chorobę, o której czytaliśmy na jakiejś stronie internetowej poświęconej zdrowiu. Wiarygodność tych informacji jest tu, niestety, bez znaczenia.

10. Uzależnienie od technologii
Uzależnieniu od technologii, a w szczególności od korzystania z internetu, poświęca się coraz większą uwagę na całym świecie. Na początku 2017 roku amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia zdecydowały się po raz pierwszy sfinansować badania nad uzależnieniem od internetu w Stanach Zjednoczonych. Chociaż społeczność naukowa nie jest jeszcze zgodna co do dokładnej definicji i kryteriów uzależnienia od technologii, ogólnie uznaje się, że znaczna liczba osób cierpi z powodu nadmiernej aktywności w internecie, szczególnie na takich polach, jak gry, hazard, seks, pornografia, ale problemem może być także obsesyjne surfowanie po mediach społecznościowych czy ogólnie, po stronach internetowych.

Jak widać, technologie, po które sięgamy w codzienności, mają także swoją ciemną stronę. Warto o niej pamiętać i podejmować działania prewencyjne, by uchronić się przed wyżej wymienionymi chorobami.

Czytaj także: 6 rzeczy, których nie warto robić na Facebooku, żeby nie zniszczyć swojego związku
Czytaj także: Życie online – polskie nastolatki w sieci
Czytaj także: Rzeczywistość wirtualna: zagrożenia oraz korzyści
Tekst pochodzi z angielskiej edycji portalu Aleteia

..

To ze cywilizacja niesie choroby wiemy od dawna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy