Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Filozofia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:38, 31 Maj 2017    Temat postu: Filozofia

Każdy z nas może zostać filozofem?
Przemysław Sałek | Maj 31, 2017
Shutterstock
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest „dobre życie”? Proszę Cię, abyś został przez chwilę filozofem i dokończył zdanie: „Dobre życie to...”.


F
ilozofia jest nauką zajmującą się m.in. próbą wyjaśnienia przyczyny i sensu naszego bytu oraz miejscem człowieka we wszechświecie. Nie dziwi więc, że czasem każdy z nas staje się filozofem zadając sobie wiele pytań:

– Czy jest Bóg?

– Po co właściwie żyję?

– Dlaczego na świecie jest tyle zła?

– Czy to, co robię ma sens?

W życiu zdarza się także, że niekiedy jesteśmy niczym filozof egzystencjalista, który budzi się zlany potem w środku nocy i uświadamia sobie, że przecież jego życie może zakończyć się w każdej chwili. Czy nie marnuję życia? Co będzie po śmierci? – pojawiają się rozpaczliwe pytania.

Filozoficzne pytania mogą dotknąć każdego. Niezależnie od wieku, religijności, inteligencji czy wykonywanego zawodu. Przykładem może być choćby Albert Einstein, który pomimo międzynarodowej sławy i wielkich sukcesów w dziedzinie fizyki, zastanawiał się nad sensem życia formułując różne egzystencjalne myśli. Od tych z nutą wątpliwości jak „życie niemal na pewno ma sens” do tych bardziej praktycznych jak „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.

Choć od Alberta Einsteina może nas różnić wszystko – wiek czy stosunek do Boga – to warto, abyśmy również czasem przysiedli spokojnie na ławce w parku i zastanowili się nad wieloma filozoficznymi zagadnieniami. Oczywiście, nie ma większego sensu zmaganie się z dylematami typu „determinizm czy wolna wola?”, ale przykładowo warto – a nawet trzeba – zastanowić się nad tym, czym jest „dobre życie”.
Czytaj także: A co, jeśli dobre rady nie działają?

Zapytałem więc dr hab. Marcina Jaranowskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o to, czym według niego jest „dobre życie”? Oto odpowiedź:

„Dobre życie to w moim przekonaniu wysiłek rozwijania i przekazywania innym tego, co jest dobre w nas, tak abyśmy nie karmili się tym sami. Zaś dary, które otrzymaliśmy od losu lub, jeśli wierzymy – od Boga, są przecież rozmaite. Dlatego nie mówimy tu o jednej drodze, lecz o wielu różnych drogach, jak sądzę – prowadzących w jednym kierunku. Filozofia, w całym jej bogactwie, nauczyła mnie, że nie ma jednego sztywnego wzoru dobrego życia i, jak stwierdziła kiedyś pisarka Iris Murdoch, nie istnieje tajny mechanizm zbawienia, dostępny tylko dla wybranych i skazujący na marne życie pozostałych. Wierzę, że wszyscy możemy obsługiwać ten mechanizm, rozwijając różne warianty dobra i wzajemnie się w tym uzupełniając”.

Teraz czas na nas. Zostańmy filozofami i napiszmy własną definicję „dobrego życia”. Możemy również poszukać inspiracji w świecie wielkich filozofów: Sokratesa, Kartezjusza, Leibniza, Św. Augustyna, Kanta, Pascala, Kierkegaarda i wielu, wielu innych.
Czytaj także: Anna Dymna: Dzielenie się dobrem daje spełnienie. Cały czas czuję szczęście

Dlaczego warto sięgać do klasyki? Tam możemy znaleźć wiele wskazówek pomagających nam być w porządku zarówno w stosunku do świata, jak i samego siebie. Przykładowo Arystoteles twierdził, że „jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. Eurypides podkreślał, że aby „być szczęśliwym – tego trzeba się nauczyć”. A Immanuel Kant uczulał: „Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem”. Z kolei Św. Augustyn swoją słynną sentencją „zło jest brakiem dobra” zachęcał nas do kierowania się w życiu dobrą wolą.

...

Wbrew przekonaniu ogolu FILOZOFIA DOTYCZY KAZDEGO! Filozofowie przez tysiaclecia odkryli mnostwo podejsc do zycia tak ze mozna je poklasyfikowac. Cynik, stoik, hedonista TO JUZ STAROZYTNOSC itd TO WSZYSTKO MATERIAL DLA FILOZOFII! Zatem kazdy z tym sie styka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy