Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Biegłość.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133652
Przeczytał: 62 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:50, 20 Mar 2017    Temat postu: Biegłość.

RMF 24
Fakty
Nauka
Nie przerywaj fachowcowi, bo się pomyli
Nie przerywaj fachowcowi, bo się pomyli

1 godz. 43 minuty temu

Fachowcom przy pracy lepiej nie przeszkadzać. Wybitnym fachowcom - tym bardziej. Osoby biegłe w tym, co robią, mylą się w takich sytuacjach częściej, niż te niedoświadczone. Takie zaskakujące na pierwszy rzut oka wnioski przynoszą wyniki badań psychologów z Michigan State University. Na łamach czasopisma "Journal of Experimental Psychology: General" piszą oni, że eksperci wykonują pewne czynności szybciej i - jeśli ktoś zawraca im głowę - trudniej im przypomnieć sobie, gdzie przerwali.
Zdj. ilustracyjne /David Cheskin /PAP/EPA


Biegłość w pracy jest oczywistym atutem, jednak badacze z Michigan State zwracają uwagę na pułapki, które mogą dotyczyć doświadczonych pracowników, gdy ktoś przerwie im wykonywane czynności.

Wyobraźmy sobie pielęgniarkę, która przygotowuje do podania leki i musi pamiętać, czy dodała już odpowiednią dawkę - mówi współautor pracy, Erik Altmann. Bardziej doświadczona pielęgniarka, będzie to pamiętała mniej dokładnie, niż początkująca, głównie dlatego, że całą procedurę wykonuje szybciej. To nie oznacza, że bardziej doświadczone pielęgniarki nie powinny podawać leków, ale wskazuje na ryzyko, z którego muszą zdawać sobie sprawę - zaznacza. Altmann dodaje przy tym, że prawdziwi eksperci mają dodatkowe sposoby, by sobie z tym problemem radzić.

W trakcie eksperymentu proszono 224 osoby o wykonywanie z pomocą komputera prostych zestawów zadań. W przypadkowych momentach przerwano im, nakazując napisanie jakiegoś tekstu, po czym nakazywano powrót do zasadniczej części testu. Eksperyment prowadzono dwukrotnie, tury odbywały się w różnych dniach. W drugim dniu eksperymentu uczestnicy byli już bardziej biegli, wykonywali zadania szybciej i z większą dokładnością. Kiedy jednak przerywano im, mieli większe kłopoty, niż poprzednio. W drugim dniu, po tym, jak im przeszkodzono, byli mniej dokładni.

Im szybciej biegną zdarzenia, tym gorzej je zapamiętujemy - przekonuje Altmann. Jego zdaniem w przypadku osób wykonujących procedury o krytycznym znaczeniu, choćby na oddziałach ratunkowych, nabywaniu umiejętności musi towarzyszyć tworzenie procedur na wypadek, gdyby coś, na chwilę, odwróciło ich uwagę.
Grzegorz Jasiński

...

Sa szybcy bo robia automatycznie nie myslac. Jesli ich wybijecie z rytmu trudno im sobie przypomniec bo nie namyslali sie nad kazdym krokiem. Bieglosc nie oznacza tylko ze ucza sie wiecej bo to niemozliwe. Albo sa szybsi bo organizm ma ograniczone mozliwosci. Pomijaja cale etapy. Na przyklad ktos biegly w czytaniu nie jest w stanie czytac duzo szybciej ale moze przerzucac kartki wyszukujac wazne fragmenty. I dojsc do konca. Slabo czytajacy musi slowo po slowie przeczytac i mniej wie niz tamten.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy