Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wybuchła walka o wolność W Egipcie !!!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 66, 67, 68  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:26, 17 Kwi 2013    Temat postu:

Egipt: 15 lat więzienia dla policjanta za torturowanie podejrzanego

Egipski sąd skazał policjanta na 15 lat więzienia za torturowanie ultrakonserwatywnego muzułmanina w celu wymuszenia zeznań. Mężczyzna zmarł. Agencja AP podkreśla, że tak surowe wyroki zapadają w Egipcie bardzo rzadko wobec policjantów winnych nadużyć.

Sąd w Aleksandrii uznał, że Osama el-Kunajasi jest winny torturowania wyznawcy nurtu salafickiego Sajeda Belala. Był on oskarżony o udział w samobójczym zamachu bombowym na koptyjski kościół ponad dwa lata temu.

To już drugi policjant skazany w tej sprawie na 15 lat więzienia.

Belal został aresztowany razem z innymi podejrzanymi po zamachu w styczniu 2011 roku, kiedy to zginęło co najmniej 21 koptyjskich wiernych wychodzących z noworocznego nabożeństwa w kościele w Aleksandrii.

Walka ze stosowaniem tortur przez egipskie służby bezpieczeństwa znalazła się na sztandarach egipskiej rewolty, która doprowadziła do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka na początku 2011 roku. Jednak nawet po upadku reżimu większość procesów policjantów oskarżonych o tortury kończy się łagodnymi wyrokami albo wręcz uniewinnieniem.

Torturowanie i śmierć salafity to jeden z dwóch skrajnych przykładów brutalności, która zbulwersowała opinię publiczną w Egipcie. Pierwszą ofiarą był drobny przedsiębiorca, również z Aleksandrii, pobity przez policjantów na śmierć w czerwcu 2010 roku. Jego śmierć wywołała protesty, na które ludzie skrzykiwali się za pośrednictwem Facebooka.

Salafizm jest religijnym i politycznym ruchem islamskim, domagającym się powrotu islamu do pierwotnych źródeł, odrzucającym zachodnią demokrację i postrzegającym system oparty na szariacie jako jedyną prawowitą formę państwa i społeczeństwa.

>>>>

Niestety trudno radowac sie tym wyrokiem bo akurat torturowany byl zwyrodnialcem z band mordujacych chrzescijan . Teraz policja przestanie w ogole cokolwiek robic aby szukac winnych mordow na Koptach ... I TO DRUGI POLICJANT W TEJ SPRAWIE !
O co tu chodzi ? Czy o walke z torturami czy o bezkarne mordowanie Koptow i zastraszenie polcji ? NA TO ZGODY NIE BEDZIE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:59, 20 Kwi 2013    Temat postu:

Starcia zwolenników i przeciwników Mursiego w Kairze: 39 rannych

W Kairze i Aleksandrii manifestowali dziś przeciwnicy i zwolennicy prezydenta Muhammeda Mursiego. Jego zwolennicy nawoływali do oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu. W Kairze doszło do starć, w których rannych zostało 39 osób.

W zamieszkach w pobliżu placu Tahrir uczestniczyło kilkaset osób. - Lud chce uzdrowienia systemu sprawiedliwości - krzyczeli zwolennicy Mursiego. Obie strony ciskały w siebie kamieniami, nie wiadomo, kto zaczął. Podpalono autobus, poleciały też koktajle Mołotowa. Policja do akcji wkroczyła w godzinę później.

Według egipskiej agencji MENA rannych zostało 39 osób. Według szefa egipskich służb ratowniczych Mohammada Sultana co najmniej cztery osoby ranne gumowymi kulami odwieziono do szpitala.

W ostatnich tygodniach w silnie spolaryzowanym Egipcie wiece i przemarsze różnych obozów przekształcają się w uliczne zamieszki.

Do manifestacji tych impuls dała zdominowana przez muzułmanów Szura, izba wyższa parlamentu, która zapowiedziała debatę nad nowelizacją ustawy obniżającą z 70 do 60 lat wiek emerytalny sędziów. Według jej zwolenników nowelizacja ma zapewnić niezależność aparatu sądowniczego. Przeciwnicy ustawy obawiają się, że zmierza ona do wysłania na emeryturę nawet co czwartego z 13 tysięcy sędziów i prokuratorów, aby islamiści mogli w ich miejsce powołać swoich ludzi.

Od miesięcy w Egipcie przeciwnicy Mursiego oskarżają islamistów o monopolizowanie władzy, przeforsowywanie islamistycznych rozwiązań i nadal trwające łamanie praw człowieka w stylu poprzedniego reżimu obalonego w lutym 2011 roku. Prezydent Mursi, Bractwo Muzułmańskie i islamscy politycy twierdzą, że opozycja sięga po uliczną przemoc, aby obalić wyłonioną w wyborach władzę i zdestabilizować kraj.

....

Niestety wojna domowa trwa ! Jak widzicie Syria to nie przypadek . Takie tam sa realia .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:27, 21 Kwi 2013    Temat postu:

Minister sprawiedliwości Egiptu podał się do dymisji

Minister sprawiedliwości Egiptu Ahmed Mekki podał się do dymisji - poinformował jego rzecznik. Jako powód podał piątkowe demonstracje zwolenników prezydenta, którzy domagali się oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości z urzędników dawnego reżimu.

Mekki, który resortem sprawiedliwości kierował od sierpnia ubiegłego roku, złożył rezygnację w sobotę - podał jego rzecznik.

Jako bezpośredni powód dymisji Mekki podał piątkowe protesty zwolenników prezydenta Mohammeda Mursiego w Kairze. Domagali się oni oczyszczenia aparatu sądowniczego z ludzi poprzedniego reżimu oraz wdrożenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

Tymczasem agencja AFP przypomina, że Mekki podał się do dymisji dzień po tym, jak Mursi zapowiedział zmiany w składzie rządu. Według anonimowego prezydenckiego doradcy wymienieni mają być szefowie ośmiu resortów, w tym Mekki.

Za czasów autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka Mekki, szanowany sędzia, uchodził za zwolennika reform i uwolnienia sądownictwa spod wpływów władzy wykonawczej. W ostatnim czasie występował przeciw projektowi ustawy, dzięki której zdaniem krytyków rząd miałby zbyt wielki wpływ na sądownictwo. Mekki groził, że poda się do dymisji, jeśli ustawa przejdzie.

Mimo znakomitej reputacji po kilku miesiącach od objęcia funkcji Mekki zaczął być oskarżany o uległość wobec Mursiego. Krytyka ministra nasiliła się w listopadzie, gdy prezydent przeforsował dekret zwiększający jego kompetencje, co opozycja interpretowała jako zamach na niezawisłość władzy sądowniczej.

...

Zrezygnowal aby nie stracic popularnosci czy dlatego ze zle idzie w kraju !? To co innego !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:56, 22 Kwi 2013    Temat postu:

Sąd potwierdził, że Mubarak pozostanie w areszcie

Egip­ski wy­miar spra­wie­dli­wo­ści po­twier­dził, że oba­lo­ny pre­zy­dent Hosni Mu­ba­rak po­zo­sta­nie w aresz­cie mimo ze­szło­ty­go­dnio­wej de­cy­zji o wa­run­ko­wym zwol­nie­niu by­łe­go szefa pań­stwa - po­in­for­mo­wa­ła ofi­cjal­na agen­cja MENA.

Sąd karny w Ka­irze "przy­jął wnio­sek pro­ku­ra­tu­ry ge­ne­ral­nej i za­le­cił, by Hosni Mu­ba­rak po­zo­stał w wię­zie­niu na po­trze­by śledz­twa w spra­wie za­rzu­tów nie­le­gal­ne­go wzbo­ga­ce­nia się" by­łe­go szefa pań­stwa - po­da­ła MENA.

Mu­ba­rak, zmu­szo­ny do ustą­pie­nia na fali lu­do­wej re­wol­ty na po­cząt­ku 2011 roku, ma być po­now­nie są­dzo­ny od 11 maja za udział w za­bój­stwie de­mon­stran­tów oraz ko­rup­cję.

Prze­by­wa­ją­cy w wię­zie­niu na po­łu­dniu Kairu Mu­ba­rak od­po­wia­da przy­naj­mniej w trzech spra­wach - śmier­ci de­mon­stran­tów i dwóch spra­wach o ko­rup­cję.

15 kwiet­nia sąd za­le­cił jego wa­run­ko­we zwol­nie­nie w spra­wie o przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów; areszt pre­wen­cyj­ny Mu­ba­ra­ka prze­kro­czył mak­sy­mal­ny ter­min dwóch lat. Po­zo­stał on jed­nak za krat­ka­mi, po­nie­waż pro­ku­ra­tu­ra nie­daw­no za­żą­da­ła aresz­tu w związ­ku z no­wy­mi za­rzu­ta­mi ko­rup­cji. 20 kwiet­nia sąd po­now­nie za­rzą­dził jego zwol­nie­nie w pro­ce­sie o ko­rup­cję, ale Mu­ba­rak znów nie wy­szedł na wol­ność w związ­ku z inną spra­wą - po­in­for­mo­wał ad­wo­kat by­łe­go szefa pań­stwa.

Pra­wie 85-let­ni Mu­ba­rak w czerw­cu 2012 roku zo­stał ska­za­ny na do­ży­wo­cie za przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów. W stycz­niu sąd ka­sa­cyj­ny anu­lo­wał ten wyrok i zle­cił nowy pro­ces.

W wy­ni­ku krwa­wej roz­pra­wy z de­mon­stran­ta­mi na po­cząt­ku 2011 roku zgi­nę­ło w Egip­cie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wy­stą­pień, które trwa­ły 18 dni, Mu­ba­rak zo­stał zmu­szo­ny do ustą­pie­nia po nie­mal 30 la­tach spra­wo­wa­nia wła­dzy.

>>>>

Niesmaczny cyrk .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:49, 24 Kwi 2013    Temat postu:

Egipt: były minister finansów skazany na dożywotnie więzienie

Były minister finansów Egiptu Jusef Butros-Ghali został skazany na dożywotnie więzienie za defraudację środków publicznych. Proces odbył się zaocznie i wyrok nie jest prawomocny - poinformowały egipskie media.

Butros-Ghali został uznany za winnego zdefraudowania w przeliczeniu około 3 mln dolarów w latach 2009-2010, czyli pod koniec kadencji na stanowisku ministra finansów.

Były minister wyjechał z kraju pod koniec stycznia 2011 roku i obecnie przebywa w Londynie. W razie powrotu do kraju Butros-Ghali ma prawo domagać się do ponownego rozpatrzenia sprawy.

W 2011 roku został zaocznie skazany w innej sprawie na 30 lat ciężkich robót za wykorzystywanie państwowego majątku dla celów prywatnych.

Jusef Butros-Ghali, bratanek byłego sekretarza generalnego ONZ Butrosa Butrosa-Ghalego (w latach 1992-1996), kojarzony jest z polityką, która z jednej strony przyspieszyła wzrost gospodarczy Egiptu, z drugiej zaś pogłębiła majątkowe rozwarstwienie społeczeństwa.

Butros-Ghali był ministrem finansów w czasie prezydentury Hosniego Mubaraka. Były prezydent, zmuszony do ustąpienia na fali ludowej rewolty na początku 2011 roku, ma być w maju ponownie sądzony za udział w zabójstwie demonstrantów oraz korupcję.

W kwietniu kairski sąd ma wydać wyroki w odrębnej sprawie, w której oprócz Butrosa-Ghalego sądzony będzie też były premier Egiptu Ahmed Nazif oraz były minister spraw wewnętrznych Habib el-Adly; przebywają oni w więzieniu w Kairze.

...

Kary trzeba stopniowac a nie za wszystko dozywocie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:45, 08 Maj 2013    Temat postu:

Egipt: podtrzymano wyroki uniewinniające w sprawie szarży na placu Tahrir

Kairski sąd podtrzymał w środę wyroki uniewinniające dla 24 zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonych o brutalne spacyfikowanie antyrządowych protestów na stołecznym placu Tahrir w 2011 roku.

Sąd nie podał jeszcze uzasadnienia swojej decyzji.

Proces dotyczył ataku zwolenników Mubaraka 2 lutego 2011 roku, gdy na koniach i wielbłądach staranowali oni protestujących na placu Tahrir, atakując ich nożami i kijami. Wydarzenia te urosły później do symbolu brutalności starego reżimu, który został obalony przez rewolucję społeczną.

Wśród oskarżonych byli szefowie izb parlamentu: Fathi Surur (izba niższa) i Safwat Szarif (izba wyższa), oraz były przewodniczący partii rządzącej za czasów Mubaraka, obecnie zdelegalizowanej.

Wyrok uniewinniający w tej sprawie, który zapadł w październiku ubiegłego roku, wywołał w całym kraju demonstracje oburzonych Egipcjan. W uzasadnieniu sąd napisał wówczas, że zeznający w procesie świadkowie byli niewiarygodni, a obciążający oskarżonych materiał dowodowy uznał za słaby.

Do takich argumentów często odwoływali się sędziowie w sprawach funkcjonariuszy obalonego reżimu Mubaraka, oskarżonych o współudział w śmierci ponad 800 demonstrantów. Niemal wszystkich sądzonych uniewinniono.

Zdaniem prawników w tego typu sprawach policja, również oskarżana o brutalność wobec protestujących, nie przykłada się do zbierania dowodów m.in. ze względu na solidarność z kolegami. Winne jest także egipskie prawo, które nie przewiduje sądzenia przedstawicieli władzy.

Prawnicy twierdzą również, że od zakończenia procesu pojawiły się nowe dowody. Stwarza to szansę na powrót do sprawy, ponieważ prezydent Mohammed Mursi zapowiadał, że specjalna jednostka prokuratury będzie wznawiać dochodzenia i procesy byłych urzędników Mubaraka, jeśli znajdzie nowy materiał, który by to uzasadniał.

Agencja AP zauważa, że obecna sytuacja to sprawdzian dla Mursiego, który z jednej strony obiecywał pociągnięcie do odpowiedzialności winnych przemocy wobec demonstrantów, ale z drugiej - jak mówią jego krytycy - nie chce pogarszać swych relacji z przedstawicielami obalonej władzy.

...

Byly ofiary a winnych nie ma . Tak nie moze byc .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:16, 11 Maj 2013    Temat postu:

Ruszył powtórny proces Hosniego Mubaraka

Obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak, sądzony za udział w śmierci setek demonstrantów i korupcję, stawił się w sobotę w sądzie w Kairze. Tego dnia rozpoczął się powtórny proces byłego szefa państwa, który został po chwili odroczony do 8 czerwca.

85-letni Mubarak, ubrany w biały więzienny uniform, został na fotelu inwalidzkim wwieziony do klatki przeznaczonej dla sądzonych. Obok niego stali dwaj synowie, Alaa i Gamal, którym postawiono osobne zarzuty korupcji. Hosni Mubarak nie przyznał się ani do udziału w zabójstwie demonstrantów, ani do korupcji.

Rozprawa była emitowana na żywo w egipskiej telewizji państwowej.

Obecny proces, tak jak poprzedni, toczy się w budynkach szkoły policyjnej na przedmieściu Kairu, która jest silnie strzeżona przez policję. Poprzednie wyroki zostały anulowane na początku roku.

Adwokaci rodzin ofiar stłumienia rewolty na początku 2011 roku skandowali: "Lud chce egzekucji mordercy", ale przed gmachem kairskiego sądu zgromadzili się też zwolennicy Mubaraka z transparentami, na których napisano: "Wolność dla Prezydenta".

Powtórny proces miał początkowo zostać wznowiony 13 kwietnia, ale sędzia prowadzący uznał, że nie jest bezstronny w tej sprawie i odmówił otwarcia posiedzenia.

W wyniku pierwszego procesu, który rozpoczął się w sierpniu 2011 roku, Mubarak i jego były szef MSW Habib el-Adli zostali skazani na dożywocie za przyczynienie się do śmierci demonstrantów; funkcjonariusze służb bezpieczeństwa obalonego reżimu zostali jednak uniewinnieni.

Wszystkie wyroki zostały anulowane w styczniu przez sąd kasacyjny, który zlecił powtórny proces.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Wielu Egipcjan jest sfrustrowanych niemożnością osądzenia winnych przemocy i dekad korupcji przez egipski wymiar sprawiedliwości, w dużej części kontrolowany jeszcze przez funkcjonariuszy z epoki Mubaraka - zauważa agencja Reutera.

...

Egzekucja nie jest potrzebna . Przeciez nie nastapilo to co w Syrii wiec jakis wzglad trzeba okazac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:21, 02 Cze 2013    Temat postu:

Egipski Trybunał Konstytucyjny: Szura wybrana niezgodnie z prawem

Egipski Najwyższy Trybunał Konstytucyjny orzekł w niedzielę, że izba wyższa parlamentu, Szura, została wybrana niezgodnie z prawem, lecz nie będzie rozwiązana do czasu powołania nowego parlamentu.

Trybunał zakwestionował także legalność kryteriów wyboru członków konstytuanty, zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.

Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do wyboru parlamentu; wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydent Mohammed Mursi chciałby, aby wybory rozpoczęły się w październiku.

Szura jest obecnie najwyższą w Egipcie władzą ustawodawczą.

Zarówno izba wyższa parlamentu, jak i konstytuanta są krytykowane przez liberalne i lewicowe ugrupowania. Zarzucają one zarówno Szurze jak i konstytuancie, że nie uwzględniają opinii świeckich polityków. Zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza, przygotowana przez konstytuantę umożliwia islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej. Opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów

....

Nowe wybory trzeba przeprowadzic porzadnie i zmiescic sie w kilka dni a nie 3 miesiace .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:44, 04 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: wyroki więzienia dla działaczy organizacji pozarządowych

Egip­ski sąd ska­zał 43 dzia­ła­czy or­ga­ni­za­cji po­za­rzą­do­wych, w tym 16 Ame­ry­ka­nów, na kary od roku do pię­ciu lat wię­zie­nia za udział w nie­le­gal­nej dzia­łal­no­ści w Egip­cie. Na­ka­zał też za­mknię­cie i za­ję­cie mie­nia trzech ame­ry­kań­skich or­ga­ni­za­cji.

Pięt­na­stu Ame­ry­ka­nów zo­sta­ło ska­za­nych na kary pię­ciu lat wię­zie­nia za­ocz­nie, po­nie­waż wcze­śniej wy­je­cha­li oni z Egip­tu. Je­dy­ny Ame­ry­ka­nin Ro­bert Bec­ker, który sta­nął przed sądem, otrzy­mał wyrok dwóch lat wię­zie­nia.

Po­nad­to sąd ska­zał za­ocz­nie na kary pię­ciu lat wię­zie­nia 11 osób, oby­wa­te­li: Nor­we­gii, Ser­bii, Nie­miec i kra­jów arab­skich.

In­nych pięć osób - w tym Bec­ker - otrzy­ma­ło wyrok dwóch lat wię­zie­nia. We­dług agen­cji Reu­te­ra wśród nich jest rów­nież oby­wa­tel­ka Nie­miec, która pra­co­wa­ła w ka­ir­skim biu­rze nie­miec­kiej Fun­da­cji im. Kon­ra­da Ade­nau­era.

Agen­cja AFP za­uwa­ża, że Bec­ker nie zde­cy­do­wał się na opusz­cze­nie Egip­tu wraz z in­ny­mi Ame­ry­ka­na­mi ze wzglę­du na so­li­dar­ność z oskar­żo­ny­mi w pro­ce­sie Egip­cja­na­mi.

Za­rzu­ty wobec wszyst­kich tych oskar­żo­nych mó­wi­ły o pro­wa­dze­niu nie­le­gal­nych or­ga­ni­za­cji i otrzy­my­wa­niu nie­le­gal­nie fun­du­szy z za­gra­ni­cy.

Na­to­miast 11 oby­wa­te­li Egip­tu, któ­rym po­sta­wio­no lżej­sze za­rzu­ty, otrzy­ma­ło wy­ro­ki jed­ne­go roku wię­zie­nia w za­wie­sze­niu.

We wtor­ko­wym wy­ro­ku sę­dzia na­ka­zał rów­nież za­mknię­cie w Egip­cie biur or­ga­ni­za­cji: Mię­dzy­na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu Re­pu­bli­kań­skie­go (IRI), Na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu De­mo­kra­tycz­ne­go (NDI) i Fre­edom House. Cen­tra­le tych or­ga­ni­za­cji, które jako swą misję okre­śla­ją wspie­ra­nie de­mo­kra­cji, znaj­du­ją się w USA. IRI i NDI są luźno zwią­za­ne z ame­ry­kań­ski­mi par­tia­mi: Re­pu­bli­kań­ską oraz De­mo­kra­tycz­ną.

Pro­ces dzia­ła­czy NGOs trwał od po­cząt­ku 2012 roku. Roz­po­czął się po prze­szu­ka­niach ka­ir­skich biur or­ga­ni­za­cji ame­ry­kań­skich, jak rów­nież biura fun­da­cji Ade­nau­era. Spra­wa wy­wo­ła­ła ostre na­pię­cia mię­dzy USA a rzą­dzą­cy­mi wów­czas w Egip­cie przej­ścio­wy­mi wła­dza­mi woj­sko­wy­mi.

>>>>

COOOO ! PUTINIZM ! NIE MA MOWY !
Egipcjanie do boju PRECZ Z REZIMEM ! CHCA WAM UKRAC WOLNOSC !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:13, 04 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: prodemokratyczny działacz skazany za obrazę prezydenta

Egip­ski dzia­łacz pro­de­mo­kra­tycz­ny zo­stał ska­za­ny w po­nie­dzia­łek na pół roku wię­zie­nia w za­wie­sze­niu za ob­ra­zę pre­zy­den­ta Mo­ham­me­da Mur­sie­go i roz­po­wszech­nia­nie fał­szy­wych in­for­ma­cji - po­in­for­mo­wa­ła egip­ska agen­cja pra­so­wa.

Ahmed Duma jest pierw­szym pro­mi­nent­nym kry­ty­kiem pre­zy­den­ta Mur­sie­go ska­za­nym pod tym za­rzu­tem. Po­dob­ne oskar­że­nia wy­su­wa­ne są prze­ciw­ko kilku dzien­ni­ka­rzom, pre­zen­te­rom te­le­wi­zyj­nym i innym oso­bom - za­uwa­ża agen­cja As­so­cia­ted Press.

W za­tło­czo­nej sali sądu na przed­mie­ściach Kairu ska­za­ny po­ka­zał znak zwy­cię­stwa, a inni dzia­ła­cze wzno­si­li okrzyk: "Dla­cze­go rząd się cie­bie oba­wia, Duma?". W sie­dzi­bie sądu dzia­ła­cze zo­sta­wi­li trans­pa­rent z na­pi­sem: "Mursi to mor­der­ca i prze­stęp­ca". Inni pod­pi­sy­wa­li pe­ty­cję wzy­wa­ją­cą do ustą­pie­nia pre­zy­den­ta i roz­pi­sa­nia wcze­śniej­szych wy­bo­rów.

Duma zo­stał oskar­żo­ny za na­zwa­nie pre­zy­den­ta "prze­stęp­cą i nie­pra­wo­wi­cie wy­bra­nym sze­fem pań­stwa" po tym, gdy w lutym br. w Port Sa­idzie siły bez­pie­czeń­stwa spa­cy­fi­ko­wa­ły de­mon­stran­tów; zgi­nę­ło wów­czas ponad 70 osób. Kry­ty­ko­wał rów­nież rzą­dzą­ce Brac­two Mu­zuł­mań­skie za to, że stało za bru­tal­nym roz­pra­wie­niem się w ub.r. z pro­te­stu­ją­cy­mi przed pa­ła­cem pre­zy­denc­kim w Ka­irze.

Rząd pre­zy­den­ta Mur­sie­go za­rzu­ca swym opo­nen­tom po­li­tycz­nym, że pod­sy­ca­ją fer­ment w kraju, żeby pod­ko­pać jego au­to­ry­tet i rządy. Z kolei opo­zy­cja oskar­ża Mur­sie­go i jego ugru­po­wa­nie o chęć mo­no­po­li­za­cji wła­dzy oraz mar­gi­na­li­zo­wa­nie nawet tych, któ­rzy po­ma­ga­li w oba­le­niu dłu­go­let­nie­go dyk­ta­to­ra Ho­snie­go Mu­ba­ra­ka pod­czas re­wo­lu­cji w 2011 r.

Or­ga­ni­za­cje ochro­ny praw czło­wie­ka do­no­szą, że od stycz­nia br. ponad 2 300 de­mon­stran­tów i dzia­ła­czy zo­sta­ło albo za­trzy­ma­nych, albo czeka ich pro­ces; więk­szo­ści za­rzu­ca się udział w an­ty­rzą­do­wych pro­te­stach.

Na po­cząt­ku maja wy­so­ka ko­mi­sarz ONZ ds. praw czło­wie­ka Navi Pil­lay ostrze­gła, że Egipt może za­prze­pa­ścić ide­ały re­wo­lu­cji, która oba­li­ła reżim Mu­ba­ra­ka, i po­paść w au­to­ry­ta­ryzm.

>>>>

Precz z nowa tyrania !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:34, 10 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: kolejna rozprawa w procesie Mubaraka 6 lipca

Sąd w Ka­irze od­ro­czył dzi­siaj do 6 lipca pro­ces by­łe­go pre­zy­den­ta Egip­tu Ho­snie­go Mu­ba­ra­ka, oskar­żo­ne­go o ko­rup­cję i przy­czy­nie­nie się do śmier­ci w 2011 roku kil­ku­set an­ty­rzą­do­wych de­mon­stran­tów.

Sąd na­ka­zał też uwol­nie­nie dwóch synów Mu­ba­ra­ka. Alaa i Gamal są są­dze­ni wraz z ojcem za ko­rup­cję, ale ich pobyt w aresz­cie prze­kro­czył już mak­sy­mal­ny okres dwóch lat. Źró­dła są­do­we utrzy­mu­ją jed­nak, iż jest mało praw­do­po­dob­ne, by wy­szli na wol­ność, gdyż ciążą na nich też inne za­rzu­ty.

Na po­nie­dział­ko­wej roz­pra­wie sąd za­pre­zen­to­wał nowe do­ku­men­ty i do­wo­dy rze­czo­we, do­ty­czą­ce uży­cia siły prze­ciw pro­te­stu­ją­cym przed dwoma laty. Obro­na po­pro­si­ła o czas, by się z nimi za­po­znać. Wszyst­kich pod­sąd­nych, w tym także by­łe­go szefa MSW Ha­bi­ba el-Ad­le­go i synów Mu­ba­ra­ka, do­wie­zio­no do sie­dzi­by sądu, lecz roz­pra­wę wkrót­ce od­ro­czo­no.

W po­nie­dzia­łek od wcze­sne­go rana przed miej­scem roz­pra­wy - bu­dyn­kiem Aka­de­mii Po­li­cyj­nej w Ka­irze - zbie­ra­li się za­rów­no zwo­len­ni­cy, jak i prze­ciw­ni­cy by­łe­go pre­zy­den­ta, toteż za­sto­so­wa­no za­ostrzo­ne środ­ki bez­pie­czeń­stwa.

W Egip­cie w wy­ni­ku krwa­wej roz­pra­wy z de­mon­stran­ta­mi na po­cząt­ku 2011 roku zgi­nę­ło ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wy­stą­pień, które trwa­ły 18 dni, Mu­ba­rak zo­stał zmu­szo­ny do ustą­pie­nia po nie­mal 30 la­tach spra­wo­wa­nia wła­dzy.

W pierw­szym pro­ce­sie, który roz­po­czął się w sierp­niu 2011 roku, Mu­ba­rak i jego były szef MSW Habib el-Ad­li zo­sta­li ska­za­ni na do­ży­wo­cie za przy­czy­nie­nie się do śmier­ci de­mon­stran­tów. Funk­cjo­na­riu­sze służb bez­pie­czeń­stwa oba­lo­ne­go re­żi­mu zo­sta­li jed­nak unie­win­nie­ni.

Wszyst­kie wy­ro­ki zo­sta­ły anu­lo­wa­ne w stycz­niu bie­żą­ce­go roku przez sąd ka­sa­cyj­ny, który zle­cił po­wtór­ny pro­ces. Ru­szył on w maju.

Po re­wo­lu­cji z roku 2011 ma­chi­na są­do­wa Egip­tu pra­cu­je bez wy­tchnie­nia, nie­mal co ty­dzień od­by­wa­ją się roz­pra­wy i wy­da­wa­ne są wy­ro­ki w róż­nych spra­wach prze­ciw­ko funk­cjo­na­riu­szom by­łe­go re­żi­mu. Nie­rzad­ko różne in­cy­den­ty są roz­pa­try­wa­ne łącz­nie, ale zda­rza się też, że prze­ciw­ko jed­nej oso­bie wsz­czy­na się wiele spraw - pisze agen­cja ITAR-TASS.

Tak też jest na "pro­ce­sie wieku", jak nie­któ­rzy na­zy­wa­ją spra­wę prze­ciw­ko Mu­ba­ra­ko­wi w związ­ku ze śmier­cią de­mon­stran­tów. Na tym pro­ce­sie są jed­no­cze­śnie roz­pa­try­wa­ne ma­te­ria­ły do­ty­czą­ce przy­własz­cze­nia środ­ków pań­stwo­wych i dla­te­go na ławie oskar­żo­nych za­sia­da­ją też oskar­ża­ni o to sy­no­wie Mu­ba­ra­ka.

>>>>

Znowu ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:15, 16 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: więzienie dla islamisty za zbezczeszczenie Biblii

Na 11 lat więzienia skazano w Egipcie islamistę, który podarł i spalił Biblię - poinformowała gazeta "Al-Ahram" w wydaniu internetowym. Sąd w Kairze uznał, że Ahmed Mohammed Abdullah, który sam nazwał się Abu Islam (Ojciec Islamu) obraził religię.

Syn tego islamisty, który pomagał mu bezcześcić Biblię podczas demonstracji przed ambasadą USA we wrześniu 2012 roku przeciwko filmowi obrażającemu proroka Mahometa, został skazany na osiem lat więzienia.

Wyroki nie są prawomocne.

....

Cieszymy sie ze ich skazali ale wyroki sa zbyt duze . Nie przesadzajmy . Oni maja tak zle w glowie ze biedni beda przed sadem Boga . Karac trzeba ale nie az tak !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:32, 19 Cze 2013    Temat postu:

Egipt: 11 lat więzienia w zawieszeniu za obrazę chrześcijaństwa

Mu­zuł­mań­ski ka­zno­dzie­ja zo­stał ska­za­ny przez sąd w Ka­irze na 11 lat wię­zie­nia w za­wie­sze­niu za ob­ra­zę chrze­ści­jań­stwa.

Prawo egip­skie za­ka­zu­je ob­ra­ża­nia uczuć re­li­gij­nych, co w prze­szło­ści pro­wa­dzi­ło do aresz­to­wa­nia i ska­zy­wa­nia chrze­ści­jan i mu­zuł­ma­nów szy­itów za ob­ra­zę is­la­mu sun­nic­kie­go.

W sierp­niu 2012 r. Ahmed Mo­ham­med Ab­dal­lah, zwany Abu Islam, po­rwał i spa­lił eg­zem­plarz Bi­blii przed am­ba­sa­dą Sta­nów Zjed­no­czo­nych pod­czas de­mon­stra­cji prze­ciw­ko wy­pro­du­ko­wa­ne­mu w USA fil­mo­wi "Nie­win­ność mu­zuł­ma­nów", uzna­ne­go za prze­jaw is­la­mo­fo­bii.

Ab­dal­lah stał się znany za spra­wą swych ostrych wy­po­wie­dzi skie­ro­wa­nych prze­ciw­ko chrze­ści­ja­nom i li­be­ral­nej opo­zy­cji w Egip­cie. Zo­stał ska­za­ny za ob­ra­zę uczuć re­li­gij­nych, za­kłó­ca­nie po­rząd­ku pu­blicz­ne­go i znie­sła­wie­nie.

Jego syn, są­dzo­ny razem z nim, otrzy­mał wyrok ośmiu lat wię­zie­nia w za­wie­sze­niu. Obaj męż­czyź­ni mogą od­wo­łać się od wy­ro­ku.

>>>>

Zaraz zaraz . On nie tylko spalil Biblie . On do czegos nawolywal !!! Do czego ? Jesli do zbrodni to powinien siedziec ! Samo spalenie Biblii sugerowalo by chorobe umyslu . Ale jesli nawolywal do zbrodni to juz jest ludobojstwo ! Trzeba pilnowac tych roznych opetanych przez diabla imamow oni sa grozni . Bóg jest MIŁOŚCIĄ !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:16, 27 Cze 2013    Temat postu:

Mursi tworzy międzypartyjną komisję ds. zmian konstytucji

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi oświadczył w orędziu do narodu, że tworzy międzypartyjną komisję, która ma zaproponować poprawki do konstytucji, i zaprosił wszystkich liderów partyjnych, by prace rozpoczęli już w czwartek.

Zapowiedź ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej, forsowanej przez Mursiego i jego islamistycznych zwolenników wbrew sprzeciwowi opozycji, to najważniejszy punkt środowego przemówienia szefa państwa - komentuje agencja Reutera. Prezydent zapowiedział także powołanie drugiej komisji ds. "pojednania narodowego", z udziałem duchownych muzułmańskich i chrześcijańskich.

Egipska konstytucja zyskała w referendum pod koniec 2012 roku prawie 64-procentowe poparcie. Jej krytycy podkreślali jednak, że jest zbyt islamistyczna i zdradza ideały rewolucji, która w 2011 roku obaliła Hosniego Mubaraka.

Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawiała się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.

Mohammed Mursi ostrzegł także, że pogłębiające się podziały w egipskiej polityce zagrażają demokracji. W przeddzień pierwszej rocznicy objęcia urzędu przyznał się też do błędów.

- Egipt stoi wobec wielu wyzwań. Polaryzacja sięgnęła poziomu, który może zagrozić naszemu rodzącemu się doświadczeniu demokracji, sparaliżować kraj i spowodować chaos - mówił Mursi w orędziu.

Kilka godzin przed jego wystąpieniem na północy kraju doszło do starć zwolenników i przeciwników szefa państwa. Według najnowszych danych zginęły w nich dwie osoby, a ponad 200 zostało rannych. Wielu obserwatorów obawia się nasilenia aktów przemocy w najbliższy weekend.

Opozycja wzywa Mursiego do złożenia rezygnacji i zapowiada masowe wystąpienia 30 czerwca, w pierwszą rocznicę jego inauguracji jako prezydenta. Do rozbicia protestów wzywali radykalni zwolennicy Mursiego. Armia ostrzegła, że jest gotowa na interwencję, jeśli politycy nie dojdą do porozumienia. W środę Mursi oświadczył, że armia powinna skoncentrować się na obronie obywateli.

W orędziu Mursi tłumaczył, że wiele trudności pierwszego roku jego prezydentury wynika z faktu, że nadal wpływy zachowały skorumpowane postaci życia politycznego z czasów Mubaraka.

- Przejąłem odpowiedzialność za kraj pogrążony w korupcji i musiałem zmierzyć się z wojną mającą na celu moją porażkę - mówił. Jako odpowiedzialnego za problemy wymienił m.in. jednego ze swoich rywali w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, wskazał także na nieokreślone siły z sąsiednich krajów.

Przyznał, że w czasie pierwszego roku swej kadencji popełnił wiele błędów, które jednak można naprawić. Zapowiedział także "radykalne i szybkie" reformy instytucji państwowych i zaapelował o dialog.

Przeciwnicy żądają ustąpienia Mursiego i rozpisania nowych wyborów, argumentując, że szef państwa i Bractwo Muzułmańskie, z którego się wywodzi, monopolizują władzę i nie rozwiązują najważniejszych problemów kraju.

Sala konferencyjna, na której Mursi wygłaszał transmitowane w telewizji orędzie, była wypełniona ministrami oraz przedstawicielami Bractwa i jego politycznego skrzydła, Partii Wolności i Sprawiedliwości. Obecnych było kilkuset zwolenników prezydenta, którzy przerywali wystąpienie oklaskami.

>>>

Tylko zeby nie wyszly zady parlamentu bo to koszmar .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89319
Przeczytał: 129 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:28, 27 Cze 2013    Temat postu:

Starcia na północy Egiptu przed prezydenckim orędziem

Co najmniej jedna osoba zginęła, a ponad 230 zostało rannych w starciach zwolenników i przeciwników prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego na północy kraju - podało ministerstwo zdrowia. Do starć doszło na krótko przed prezydenckim orędziem do narodu.

Według źródeł w siłach bezpieczeństwa do starć w mieście Mansura w Delcie Nilu doszło, gdy przeciwnicy prezydenta obrzucili śmieciami jego zwolenników. Źródła medyczne w szpitalu w Mansurze podały, że do ich placówki trafiły osoby z ranami postrzałowymi. W starciach uczestniczyły setki osób.

Według agencji Reuters w Mansurze zginęły dwie osoby.

W kraju od pewnego czasu rośnie napięcie, spowodowane ponawianymi demonstracjami zwolenników i przeciwników Mursiego oraz starciami między nimi. Rodzi to obawy przed otwartym konfliktem.

Opozycja wzywa Mursiego do złożenia rezygnacji i zapowiada masowe wystąpienia 30 czerwca, w pierwszą rocznicę jego inauguracji jako prezydenta. Świeckie ugrupowania opozycyjne twierdzą, że zebrały już około 15 mln podpisów - czyli więcej niż 13 mln głosów, które padły na Mursiego w ubiegłorocznych wyborach - pod petycją wzywającą prezydenta do ustąpienia. Opozycja liczy na to, że jej wspólna akcja doprowadzi do przyspieszonych wyborów prezydenckich, które pozwoliłby odsunąć Mursiego od władzy.

Obawiając się zamieszek i wybuchu przemocy, Egipcjanie robią zapasy żywności, a na ulicach Kairu i innych miast długie kolejki samochodów ustawiają się przed stacjami benzynowymi.

Także armia i policja wzmocniły środki bezpieczeństwa. Na ulicach rozmieszczono więcej policjantów, a wokół budynków publicznych ustawiono barierki. Według przedstawicieli sił bezpieczeństwa, na których powołuje się agencja AP, do baz wojskowych w pobliżu największych egipskich miast sprowadzono posiłki.

W niedzielę egipska armia ostrzegła, że jest gotowa interweniować, aby uchronić kraj przed konfliktem wewnętrznym. Minister obrony gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu.

Zapowiedział, że wojsko nie pozwoli na "atak na wolę ludu", i ocenił, że "w społeczeństwie utrzymują się podziały, a ich trwanie stanowi zagrożenie dla Egiptu jako państwa". Może to sugerować, że wojsko może stanąć po stronie przeciwników Mursiego, jeśli zostaną zaatakowani przez islamistycznych zwolenników szefa państwa.

Do starć w Mansurze doszło na kilka godzin przed orędziem do narodu, które Mursi ma wygłosić o godz. 21.30 czasu polskiego w Kairze w obecności swoich zwolenników. Nie wiadomo, co będzie treścią wystąpienia; część obserwatorów spodziewa się, że prezydent zapowie rekonstrukcję rządu, chcąc złagodzić napięcia społeczne.

>>>

Znow walki ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 66, 67, 68  Następny
Strona 40 z 68

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy