Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wybuchła walka o wolność W Egipcie !!!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 32, 33, 34  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:40, 07 Gru 2012    Temat postu:

Demonstranci podpalili siedzibę Bractwa Muzułmańskiego w Kairze

Demonstranci - przeciwnicy prezydenta Mohammeda Mursiego - podpalili siedzibę Bractwa Muzułmańskiego w Kairze - poinformował francuską agencję AFP rzecznik tego ugrupowania Mahmud Ghozlan.

Ghozlan powiedział, że siedzibę Bractwa zaatakowało "dwustu bandytów". Część z nich - według rzecznika - wdarła się do budynku, który podpaliła po splądrowaniu.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, wezwał w czwartek wieczorem Egipcjan do jedności. W przemówieniu telewizyjnym bronił on zarazem swojej polityki, akcentując, że decydować musi większość. "Czy nie na tym polega demokracja?" - pytał. Podkreślał, że trzeba szanować wolność słowa, ale nie można tolerować wezwań do zamachu stanu. Oskarżył przeciwników politycznych o eskalację przemocy.

Mursi zaprosił liderów ugrupowań opozycyjnych na spotkanie, które ma się odbyć w sobotę. Zdaniem obserwatorów, opozycja nie przyjmie tego zaproszenia.

Niepokoje w egipskiej stolicy przybrały na sile w środę wieczorem, kiedy to zwolennicy i przeciwnicy islamistycznego prezydenta obrzucali się kamieniami i koktajlami Mołotowa. Według ministerstwa zdrowia, śmierć poniosło 5 osób, a 350 zostało rannych.

Starcia wybuchły, gdy na wezwanie Bractwa Muzułmańskiego tysiące zwolenników prezydenta przybyło przed pałac, gdzie od wtorku koczowali przeciwnicy szefa państwa. Sprzeciwiają się oni projektowi konstytucji, który opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów, oraz prezydenckiemu dekretowi z 22 listopada, rozszerzającemu kompetencje szefa państwa.

Krytycy twierdzą, że nowa ustawa zasadnicza nie chroni fundamentalnych praw, w tym swobody wypowiedzi, i toruje drogę do bardziej surowego stosowania prawa islamskiego.

Mursi zapewniał w czwartek, że uprawnienia, jakie przyznał sobie wspomnianym dekretem, wygasną po referendum, bez względu na to, czy konstytucja zostanie w nim przyjęta, czy odrzucona.

.....

Takie wyczyny jasno wskazuja ze wlafza prezydentowi jest konieczna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:44, 09 Gru 2012    Temat postu:

Prezydent Egiptu odwołał dekret, który wywołał protesty

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi odwołał swój dekret rozszerzający kompetencje głowy państwa, który wywołał poważny kryzys polityczny w kraju i liczne protesty.

- Dekret konstytucyjny począwszy od tej chwili zostaje anulowany - oświadczył cytowany przez AFP polityk obozu islamistów Selim al-Awa, który uczestniczył w Kairze w spotkaniu koalicji 13 partii islamistycznych z Mursim.

Egipski prezydent potwierdził jednak, że referendum ws. wzbudzającego kontrowersje projektu konstytucji odbędzie się w wyznaczonym terminie, to znaczy 15 grudnia. Al-Awa tłumaczył, że zmiana daty z punktu widzenia prawa nie była możliwa.

- Prezydent był obecny przez całe spotkanie i potwierdził, że akceptuje i zamierza uszanować podjęte decyzje - dodał al-Awa.

Obok cofnięcia dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji, protestującej od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

Projekt konstytucji opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów. Uważa się, że nowa ustawa zasadnicza otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich.

....

Glupota wygrala . Zadowoleni ?
Mursi udowodnil ze nie jest zadnym tyranem . O co zreszta go nie podejrzewalem . I sie nie zawiodlem .
Niestety kierunek byl dobry . Krajem musi rzadzic prezydent . Dzis grozi nie tyrania a anarchia . Co widac . Ja na pewno nie bede popieral kazdego protestu nie wiadomo jak glupiego .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:40, 10 Gru 2012    Temat postu:

Opozycja w Egipcie odrzuca referendum ws. konstytucji, wzywa do protestów

Główny blok opozycji w Egipcie, Front Ocalenia Narodowego, oświadczył, że nie zgadza się na referendum w sprawie nowej konstytucji, wyznaczone na 15 grudnia przez islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wezwano do nowych protestów.

- Nie uznajemy projektu konstytucji, ponieważ nie jest on reprezentatywny dla narodu egipskiego - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Frontu, Sameh Aszur.

Konferencja odbyła się po spotkaniu członków Frontu, na którym omawiano formalną odpowiedź na decyzję Mursiego w sprawie anulowania dekretu prezydenckiego rozszerzającego kompetencje głowy państwa. Dekret wywołał poważny kryzys polityczny w Egipcie i liczne protesty.

Front Ocalenia Narodowego wezwał ponadto do zorganizowania we wtorek w całym kraju masowych protestów przeciwko nowej ustawie zasadniczej, co do której - jak podkreślono w komunikacie - brak konsensusu. Według Frontu projekt konstytucji, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez islamistów, nie chroni dostatecznie interesów kobiet i mniejszości.

Agencja AFP pisze, że w momencie ogłaszania komunikatu przez Front kilkuset przeciwników Mursiego kierowało się w stronę pałacu prezydenckiego w Kairze.

Wcześniej w niedzielę Front Ocalenia Narodowego oświadczył, że jego oczekiwaniom nie odpowiada anulowanie przez prezydenta dekretu bez jednoczesnego wycofania się z planowanego referendum w sprawie konstytucji.

Mursi w sobotę ustąpił w sprawie dekretu, ale potwierdził, że referendum odbędzie się 15 grudnia.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji ograniczanie wolności religii, swobody wypowiedzi i praw kobiet.

Obok anulowania dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich, odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji, protestującej od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

....

To wlasciwie sa protesty na obalenie Mursiego jak widac . Trudno tu dopatrzyc sie demokracji u osob odrzucajacych referendum .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:45, 10 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: Mursi upoważnił armię do zatrzymywania cywilów

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi polecił wojsku zapewnienie bezpieczeństwa w kraju do czasu ogłoszenia wyników referendum w sprawie nowej konstytucji i upo­ważnił armię do zatrzymywania cy­wilów. Na jutro planowane są kolej­ne protesty opozycji.

Dekret prezydencki, który wszedł dzisiaj w życie, ponownie daje armii prawo do zatrzymywania cy­wilów i przekazywania ich w ręce prokuratorów. Prawo to było kryty­kowane, gdy rządy w kraju sprawo­wali wojskowi, czyli od obalenia Ho­sniego Mubaraka w lutym 2011 roku do wyboru Mursiego na szefa państwa w czerwcu 2012 roku.

Prezydent, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, zwrócił się do armii z prośbą "o wspieranie policji i współpracowanie z nią" w celu ochrony "najważniejszych in­stytucji" do czasu ogłoszenia wyni­ków referendum. Głosowanie odbę­dzie się w najbliższą sobotę, 15 grudnia.

Główny blok opozycji w Egipcie, Front Ocalenia Narodowego, oświadczył wczoraj, że nie zgadza się na referendum konstytucyjne. Wezwano do nowych protestów we wtorek przeciwko nowej usta­wie zasadniczej, co do której - jak podkreślono w komunikacie - brak konsensusu. Według Frontu pro­jekt konstytucji, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez islamistów, nie chroni dostatecznie interesów kobiet i mniejszości.

Od dwóch tygodni egipska opozycja protestuje nie tylko przeciwko pro­jektowi nowej konstytucji, ale też przeciwko dekretowi poszerzające­mu kompetencje szefa państwa. W zamieszkach, do których doszło w zeszłą środę przed pałacem prezy­denckim w Kairze zginęło siedem osób, a ponad 800 zostało rannych. Przed pałacem rozmieszczono czoł­gi i żołnierzy.

Mursi w sobotę ustąpił w sprawie dekretu z 22 listopada, ale potwier­dził, że referendum odbędzie się 15 grudnia.

Armia, która po wyborze Mursiego wciąż odgrywa znaczącą rolę w państwie, w sobotę wezwała do dia­logu i poinformowała, że nie pozwo­li na to, by kraj znalazł się "w mrocznym tunelu" wiodącym do ka­tastrofy.

.....

Po prostu trwa walka o wladze .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 10 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: Mursi zawiesił podwyżkę podatków pośrednich

Egipski prezydent Mohammed Mursi zawiesił w poniedziałek wprowadzoną zaledwie kilka go­dzin wcześniej podwyżkę podat­ków pośrednich, co według obser­watorów może skomplikować sta­rania Egiptu o pożyczkę Międzyna­rodowego Funduszu Walutowego w kwocie 4,8 mld dol.

Ugrupowania opozycyjne, ostro krytykujące opracowany pod egidą islamistów projekt nowej konstytu­cji i rozpisane na najbliższą sobotę referendum w tej sprawie, zdecydo­wanie potępiły podwyżkę, powodu­jącą wyraźny wzrost cen istotnych dla społeczeństwa dóbr i usług. Wprowadzone zmiany sięgają od podwyższenia akcyzy na napoje al­koholowe, papierosy i rozmowy w telefonii komórkowej po zwiększe­nie opłat od rejestracji samocho­dów i zezwoleń na pozyskiwanie kamienia budowlanego.

Podwyżka była pomyślana jako ele­ment pakietu oszczędnościowego, zaprezentowanego MFW w ra­mach starań o pożyczkę. Fundusz chce zagwarantowania przez Egipt działań na rzecz redukcji deficytu budżetowego, sięgającego obecnie 11 proc. produktu krajowego brut­to.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursi - postanowił wstrzymać wejście tych decyzji w życie - głosi komunikat umieszczony na jego oficjalnej stro­nie internetowej. Jak jednocześnie zaznaczono, prezydent - polecił rzą­dowi przeprowadzenie otwartej społecznej dyskusji pod kierownic­twem wyspecjalizowanych eksper­tów, by ustalić, jakie jest poparcie społeczeństwa dla tych decyzji.

Kwestia udzielenia Egiptowi pożycz­ki ma zostać ostatecznie rozstrzy­gnięta na posiedzeniu władz MFW 19 grudnia. Wstępnie zaaprobowa­no ją już 20 listopada.

....

Kolejny skutek protestow . A budzet ma olbrzymi deficyt .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:53, 11 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: napastnicy ostrzelali obozowisko na placu Tahrir, 9 rannych

Co najmniej dziewięć osób odniosło obrażenia, gdy uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do przeciwników prezydenta Mohammeda Mursiego przebywających w miasteczku namiotowym na placu Tahrir w Kairze - poinformowali świadkowie i egipskie media.

Według świadków napastnicy obrzucali też obozowisko koktajlami Mołotowa, które spowodowały mały pożar. Niektórzy napastnicy byli zamaskowani.

Hałas obudził mieszkańców miasteczka namiotowego, w którym od kilku tygodni przeciwnicy Mursiego protestują przeciwko ostatnim decyzjom prezydenta. "Naród chce upadku reżimu" - skandowali. Było to główne hasło demonstracji, które doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

Z głośników na placu rozbrzmiały recytowane wersety z Koranu. Plac otoczyły pojazdy policji. - Chcieli nas powstrzymać przed protestowaniem. Sprzeciwiamy się tej taktyce terroru i zorganizujemy dzisiaj wielką demonstrację - powiedział Kopt John Gerges, który określił siebie jako socjalistę.

Grupy lewicowe, liberałowie i opozycyjne ruchy wezwały do marszów na pałac prezydencki i do demonstracji na placu Tahrir po południu we wtorek. W ten sposób chcą protestować przeciwko referendum konstytucyjnemu, planowanemu na sobotę. Grupy te twierdzą, że projekt nowej ustawy zasadniczej otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich. Projekt przygotowała konstytuanta zdominowana przez islamistów.

Według głównego bloku opozycji, czyli Frontu Ocalenia Narodowego, którym kieruje laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei, co do projektu brak konsensusu.

Także islamiści zaapelowali do swoich zwolenników, by we wtorek wyszli na ulice i okazali wsparcie prezydentowi oraz planowi przeprowadzenia referendum. Od demonstracji zdystansowali się salafici z Partii Nur (Światło), którzy twierdzą, że kolejne protesty mogą zwiększyć napięcie w kraju.

W zeszłym tygodniu siedem osób zginęło, a setki zostały ranne w starciach przed pałacem prezydenckim między koczującymi tam przeciwnikami szefa państwa a zwolennikami Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi.

W niedzielę wieczorem prezydent wydał dekret, w którym polecił wojsku zapewnienie bezpieczeństwa w kraju do czasu ogłoszenia wyników referendum i upoważnił armię do zatrzymywania cywilów i przekazywania ich w ręce prokuratorów. Prawo to było krytykowane, gdy rządy w kraju sprawowali wojskowi, czyli od obalenia Mubaraka do wyboru Mursiego na szefa państwa w czerwcu 2012 roku.

Armia, która wciąż odgrywa znaczącą rolę w państwie, w sobotę wezwała do dialogu i poinformowała, że nie pozwoli na to, by kraj znalazł się "w mrocznym tunelu" wiodącym do katastrofy.

>>>>

Szok ! Tam sie szykuje wojna domowa ! Zupelnie tak jak mowi Biblia ,,Brat przeciw bratu. Miasto przeciw miastu '':

http://www.ungern.fora.pl/nowe-niebo-i-nowa-ziemia,10/nowy-egipt-o,4762.html

To jest wlasnie Słowo Boga ! Widzicie praktycznie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:06, 12 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: minister chce dialogu, sędziowie nie chcą nadzorować referendum

Minister obrony Egiptu wezwał opozycję i zwolenników prezyden­ta Mohammeda Mursiego, aby spo­tkali się w celu rozwiązania kryzy­su politycznego. Tymczasem Klub Sędziów poinformował, że nie bę­dzie nadzorował sobotniego refe­rendum ws. konstytucji.

Minister obrony i dowódca sił zbroj­nych Egiptu gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi wezwał rywalizujące ze sobą strony do podjęcia "dialogu na­rodowego".

Generał Sisi "zaprosił różnych przedstawicieli narodu egipskiego na spotkanie w środę wieczorem w celu wyjścia z obecnego kryzysu" - poinformowała oficjalna agencja Mena w momencie, gdy w Kairze odbywały się manifestacje dwóch rywalizujących ze sobą obozów.

Jak podał Reuters, powołując się na źródła w armii, Sisi ma wraz z pre­zydentem Mursim wziąć udział w takich rozmowach około godziny 15.30 czasu polskiego.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, zapowiedziało, że weźmie udział w rozmowach. Z kolei główny blok opozycji w Egip­cie, Front Ocalenia Narodowego, po­informował, że da odpowiedź w sprawie zaproszenia w środę rano.

Tymczasem Ahmed el-Zind, szef zrzeszającego sędziów z całego kraju Klubu Sędziów poinformo­wał, że 90 proc. jego członków za­głosowało za tym, żeby nie nadzo­rować sobotniego referendum w sprawie projektu konstytucji, opra­cowanego przez konstytuantę zdo­minowaną przez islamistów.

Agencja Associated Press zauważa, że decyzja ta najpewniej nie po­wstrzyma władz przed przeprowa­dzeniem ogólnonarodowego plebi­scytu w sprawie nowej ustawy za­sadniczej, ale jest kolejnym wyra­zem wątpliwości wokół legalności tego procesu.

Prezydent Mursi zapowiedział, że jeśli nie będzie wystarczającej licz­by sędziów do nadzorowania refe­rendum, głosowanie będzie musia­ło zostać rozłożone na kilka dni. Frakcja sędziów lojalna wobec Mur­siego zapewniła, że nie zbojkotuje referendum.

Egipt jest obecnie głęboko podzielo­ny w kwestii nowej konstytucji zre­dagowanej przez Bractwo Muzuł­mańskie i jego bardziej radykal­nych sojuszników.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi m.​in. ograniczanie wolności religii i swobody wypowiedzi, co toruje drogę do bardziej surowego stoso­wania prawa islamskiego.

We wtorek wieczorem kilkuset przeciwników Mursiego zgromadzi­ło się przez pałacem prezydenckim w Kairze. Kilka kilometrów dalej w obronie szefa państwa demonstro­wali jego zwolennicy - donosi AFP.

- Ludzie, którzy poświęcili się dla obalenia świeckiej dyktatury (Ho­sniego Mubaraka), będą żyć w dyk­taturze islamskiej, a to jest gorsze - tłumaczył około 20-letni mężczy­zna.

Zwołani przez Front Ocalenia Naro­dowego manifestanci protestowali jednocześnie na placu Tahrir - sym­bolicznym miejscu protestów z okresu antyprezydenckiej rewolty w 2011 roku.

....

Faktycznie to wojna domowa . Ludzie ulegli wobec Mubaraka teraz udaja niezaleznych . Budzi to tylko niesmak ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:49, 15 Gru 2012    Temat postu:

W Egipcie rozpoczęło się referendum ws. nowej konstytucji

W Egipcie rozpoczął się w sobotę rano pierwszy etap referendum konstytucyjnego. Opozycja, która wzywa do głosowania na "nie", kry­tykuje projekt ustawy zasadniczej, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących is­lamistów z Bractwa Muzułmańskie­go.

W sobotę, w pierwszym etapie gło­sują mieszkańcy Kairu, Aleksandrii i Asuanu; drugi etap odbędzie się ty­dzień później, m.​in. w Gizie, Port Sa­idzie i Suezie.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji m.​in. ograniczanie wol­ności religii i swobody wypowiedzi, co toruje drogę do bardziej surowe­go stosowania prawa islamskiego.

Z kolei Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że projekt, w którym utrzymano zapis o "zasadach sza­riatu" jako głównego źródła prawa, jest wyważony i w minimalnym stopniu odnosi się do wartości is­lamskich.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów od­mówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie prezydenta Mohammeda Mursiego, który rozszerzał kompetencje pre­zydenta i tymczasowo uniemożli­wił zaskarżanie jego działań w są­dzie. Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyż­szą parlamentu przed rozwiąza­niem.

W pierwszym i drugim etapie refe­rendum uprawnionych do głosowa­nia jest po 26 mln Egipcjan. Lokale referendalne są czynne od godziny 8 (7 czasu polskiego) do 7 (6 czasu polskiego), lecz głosowanie może być przedłużone w zależności od frekwencji.

....

Teraz sie przekonamy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:12, 16 Gru 2012    Temat postu:

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak poślizgnął się i doznał potłuczeń

Były prezydent Egiptu, 84-letni Hosni Mubarak, skazany na dożywocie jako odpowiedzialny za śmierć 850 demonstrantów podczas tłumienia powstania przeciwko jego władzy, poślizgnął się w łazience więziennej i zranił się lekko w głowę oraz doznał potłuczeń.

Jak podała oficjalna egipska agencja MENA, Mubarak został opatrzony przez służbę medyczną więzienia pod Kairem, gdzie odbywa karę.

Sąd wymierzył mu ją 2 czerwca 2012 roku z uzasadnieniem, że nie uczynił nic, aby przerwać policyjne masakry demonstrantów, którzy od początku 2011 roku protestowali przeciwko jego trwającej od 30 lat dyktatorskiej władzy.

W lutym 2011 roku, wskutek masowych demonstracji, został odsunięty od władzy.

Latem tego roku stan zdrowia Mubaraka gwałtownie się pogorszył. Były prezydent w stanie śpiączki został przewieziony z więzienia do szpitala. W połowie lipca powrócił do odbywania kary, ponieważ stan jego zdrowia po intensywnej kuracji się poprawił.

....

Pokutuje . Przypominam ze lazienka musi byc dostosowana do wieku a wiec uchwyty siedzenia tak aby starsza osoba sie nie przewracala . Corsz trudniej sie schylac trzeba na siedzaco .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:27, 16 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: zwycięstwo zwolenników nowej konstytucji w pierwszej turze referendum

- W pierwszym eta­pie referendum konstytucyjnego w Egipcie, które odbyło się w sobotę, nieznaczne zwycięstwo odnieśli zwolennicy nowej ustawy zasadni­czej - poinformował członek Brac­twa Muzułmańskiego powołując się na nieoficjalne wyniki głosowa­nia.

- (Pierwszy etap) referendum za­kończył się wynikiem 56,5 proc. dla zwolenników konstytucji - oświad­czył cytowany przez Reutera czło­nek założonej przez Bractwo Mu­zułmańskie Partii Wolności i Spra­wiedliwości. Wynik ten ma być oparty na danych z 99 proc. lokali wyborczych.

Według Reutera, jeden z przedsta­wicieli opozycji, która wzywała do głosowania na "nie", przyznał, że głosowanie przebiegło po myśli isla­mistów popierających nową konsty­tucję. - Myślę, że przegraliśmy - po­wiedział wspomniany przedstawi­ciel opozycji wyrażając jednocze­śnie zaskoczenie wysokim zwycię­stwem zwolenników nowej konsty­tucji w Aleksandrii, drugim pod względem wielkości mieście Egiptu.

Referendum odbywało się w Ka­irze, Aleksandrii i Asuanie. Za ty­dzień, w kolejną sobotę, głosować będą mieszkańcy Gizy, Port Saidu i Suezu.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytu­antę zdominowaną przez rządzą­cych islamistów z Bractwa Muzuł­mańskiego, którzy w czerwcu br. wynieśli do władzy prezydenta Mo­hammeda Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowi konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspi­racji wszystkich Egipcjan i przyczy­ni się do jeszcze większych podzia­łów.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów od­mówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompe­tencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego dzia­łań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opo­zycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chronią­ce konstytuantę i izbę wyższą parla­mentu przed rozwiązaniem.

...

Tak jak mowilem . Przedstawianie Mursiego jako tyrana to glupota . Ma on wiekszosc . Niestety mimo wszystko przeciwnikow jest zbyt wielu . Konstytucja obowiazuje wszystkich i powinna miec co najmniej 67 % . Ale to dokument tymczasowy . Jak wolnosc sie rozwinie trzeba uchwalic kolejna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:08, 16 Gru 2012    Temat postu:

Opozycja przyznała, że 55 proc. głosowało za projektem konstytucji

Egipski Front Ocalenia Narodowego grupujący większą część nieislamskiej opozycji potwierdził, że w sobotę, w pierwszym dniu referendum konstytucyjnego, które przeprowadzono w połowie prowincji kraju, 55 proc. głosujących poparło projekt konstytucji.

Szef centrum wyborczego zorganizowanego przez Front w celu śledzenia przebiegu głosowania Tarek al-Awadi oznajmił, że przeciw projektowi głosowało 45 proc. uczestników referendum.

Z pierwszych meldunków napływających do tego centrum - powiedział Awadi - wynikało, że przeciwko projektowi ustawy zasadniczej przyjętemu przez islamistyczną większość w Zgromadzeniu Konstytucyjnym głosuje 65 do 70 proc. Egipcjan. "Nastąpiła jednak niespodzianka" w postaci wyników głosowania w niektórych okręgach, takich jak Aleksandria, gdzie poparcie dla projektu ustawy zasadniczej okazało się bardzo wysokie.

Awadi poinformował dziennikarzy o "4 000 przypadków naruszania ordynacji wyborczej" w trakcie głosowania. Nie sądzi jednak, aby fakt ten miał wpłynąć na ostateczny wynik referendum.

Dziennik rządowy "Al-Ahram" podkreśla w niedzielnym artykule wstępnym w swym wydaniu internetowym, że wysoka frekwencja w czasie głosowania "zaskoczyła świat". "Wyniosła 33 proc." - podaje dziennik.

"Al-Ahram" nie ogłosił jeszcze wstępnych wyników głosowania.

Druga tura referendum odbędzie się 22 grudnia.

....

Nie wiem niby kogo zaskoczyla . Cala histeria typu Mursi tyran byla absurdem . Wiadomo ze ma poparcie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:54, 17 Gru 2012    Temat postu:

Bractwo Muzułmańskie: przyjęcie konstytucji położy kres chaosowi

Bractwo Muzułmańskie w ogłoszonym komunikacie zapewniło, że tylko przyjęcie w referendum projektu nowej konstytucji przyniesie Egiptowi stabilizację i "położy kres chaosowi". W pierwszej turze referendum większość głosowała za projektem.

"Koniec aktów sabotażu i chaosu", "początek stabilizacji i odrodzenie kraju" - obiecują liderzy Bractwa, jeśli druga tura referendum, która odbędzie się 22 grudnia, zakończy się przyjęciem projektu ustawy zasadniczej uchwalonego przez Zgromadzenie Konstytucyjne, w którym mają oni przewagę.

- Egipt - ostrzegają - nie wytrzyma jeszcze jednego roku destabilizacji politycznej.

Bractwo Muzułmańskie, do którego należał przed objęciem prezydentury Mohammed Mursi, apelują, aby Egipcjanie "wczytali się w projekt konstytucji" i nie dawali wiary "wrogim jej" mediom.

Ze swej strony Front Ocalenia Narodowego skupiający większość nieislamskiej opozycji potwierdził, że w pierwszej turze referendum za projektem ustawy zasadniczej opowiedziało się 55 proc. głosujących.

Jednocześnie Front wzywa Egipcjan, aby w drugiej turze referendum odrzucili projekt konstytucji, która - jak podkreślają - odbiera Egipcjanom ich prawa i swobody, otwierając wrota do interpretacji prawa "na modłę islamską".

>>>>

Opozycja w Egipcie wzywa do manifestacji przeciw konstytucji

Front Ocalenia Narodowego skupiający większość nieislamskiej opozycji wezwał Egipcjan, by zmobilizowali się w całym kraju i przed drugą turą referendum konstytucyjnego, zamanifestowali sprzeciw wobec nowej konstytucji.

"Front wzywa Egipcjan, by we wtorek wyszli na ulice, by bronić swoich wolności, zapobiec oszustwom i odrzucić projekt konstytucji" - podała opozycja w komunikacie ogłoszonym w niedzielę wieczorem.

Po zakończeniu pierwszego dnia głosowania, które odbyło się w sobotę, islamiści podali, że w referendum przeważają głosy oddane na korzyść nowej konstytucji, bronionej przez obóz prezydenta Mohameda Morsiego. Organizacje pozarządowe zgłosiły jednak w niedzielę szereg zastrzeżeń do przebiegu głosowania.

Ze swej strony Front Ocalenia Narodowego potwierdził, że w pierwszej turze referendum za projektem ustawy zasadniczej opowiedziało się 55 proc. głosujących.

>>>>

Bez sensu . I co z tego ma wyniknac ? Lud sie wypowiedzial za . Mniejszosc ma miec racje ??? Niestety trudno popierac taka opozycje ktorej jedynym programem jest negacja ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:52, 18 Gru 2012    Temat postu:

Dymisja nowego prokuratora generalnego Egiptu

Nowy prokurator generalny Egiptu Talat Abdullah Ibrahim, desygnowany na to stanowisko niespełna przed miesiącem przez prezydenta Mohammeda Mursiego, złożył dymisję - poinformowały źródła sądowe oraz rządowy dziennik "Al-Ahram".

Odejścia Ibrahima w poniedziałek po południu podczas protestu w Kairze domagały się setki członków prokuratury oraz sędziów. Ich gniew wzbudziło zdymisjonowanie przez Mursiego poprzedniego prokuratora generalnego Abdela Magida Mahmuda.

Członkowie prokuratury decyzję tę, ogłoszoną 22 listopada wraz z kontrowersyjnym dekretem, rozszerzającym uprawnienia szefa państwa, uznali za zamach na niezależność sądownictwa.

Mahmud pełnił funkcję prokuratora generalnego od 2006 roku, czyli jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka, który został odsunięty od władzy w lutym 2011 roku. Mursi ostatecznie wycofał swój dekret, ale utrzymał Ibrahima na stanowisku prokuratora generalnego.

Według "Al-Ahram" w niedzielę dymisja Ibrahima zostanie przedstawiona Najwyższej Radzie Prawnej, będącej zwierzchnim organem wymiaru sprawiedliwości Egiptu.

....

Jak widac do dyktatury bardzo daleko .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:57, 21 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: policja rozdziela zwolenników i przeciwników konstytucji

Egipska policja użyła gazu łzawiącego, by rozdzielić przeciwników i zwolenników nowej konstytucji, którzy obrzucali się nawzajem kamieniami w drugim największym mieście kraju, Aleksandrii, w przeddzień drugiej tury referendum konstytucyjnego.

Dziesiątki przeciwników nowej, popieranej przez islamistów i prezydenta Mohammeda Mursiego konstytucji oraz tysiące jej zwolenników, zebrało się przed jednym z meczetów w Aleksandrii. Oddzielało ich od siebie kilka kordonów policji. Obie strony rzucały kamieniami ponad głowami policjantów. Do manifestacji poparcia w Aleksandrii wezwało Bractwo Muzułmańskie.

W ubiegłym tygodniu, przed pierwszą turą referendum konstytucyjnego, w Aleksandrii doszło do gwałtownych starć pomiędzy islamistami a liberalną, świecką opozycją, które zakończyły się obleganiem jednego z meczetów, gdzie przez 14 godzin uwięziony był islamski duchowny. Zwaśnione frakcje użyły m.in. pałek i noży.

W ubiegłym tygodniu referendum odbywało się m.in. w Kairze, Aleksandrii i Asuanie. W sobotę głosować będą mieszkańcy m.in. Gizy, Port Saidu i Suezu.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan i przyczyni się do jeszcze większych podziałów.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

>>>>

Na razie widzimy zawzietosc i zacietosc . Od razu polityka przybrala wymiary sekciarskich wojen . A chodzi o wladze oczywiscie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:15, 22 Gru 2012    Temat postu:

Początek drugiej tury referendum konstytucyjnego w Egipcie

W Egipcie rozpoczęła się w sobotę rano druga tura referendum konstytucyjnego. Opozycja krytykuje projekt nowej ustawy zasadniczej, przygotowany przez konstytuantę, która była zdominowana przez islamistów. W piątek w Aleksandrii doszło do gwałtownych protestów.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 (godz. 7 czasu polskiego). Głosowanie powinno zakończyć się o godz. 19 (godz. 18 czasu polskiego), ale może zostać przedłużone. W zeszłym tygodniu referendum przedłużono o cztery godziny.

W pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt nowej konstytucji. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc. Według analityków także w drugiej turze większość Egipcjan zagłosuje na "tak".

W sobotę głosy oddają mieszkańcy 17 prowincji, m.in. takich miast jak Giza, Port Said i Suez. Uprawnionych do głosowania jest ok. 25 mln obywateli. Przed lokalami wyborczymi już przed godz. 8 ustawiały się długie kolejki - pisze agencja AFP.

W ubiegłym tygodniu referendum odbywało się m.in. w Kairze, Aleksandrii i Asuanie. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło do wielu nieprawidłowości.

W piątek w drugim co do wielkości mieście kraju, Aleksandrii, wybuchły starcia między przeciwnikami nowej konstytucji oraz jej zwolennikami. Dziesiątki osób zostały ranne. Do podobnych protestów dochodziło przed pierwszą turą referendum.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Swoich zwolenników opozycja wzywała do głosowania na "nie".

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

...

Lud popiera wladze i organizowanie zamieszek nie bylo sensowne . Trzeba dzialac demokratycznie a nie da sie przeciw wiekszosci .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:32, 23 Gru 2012    Temat postu:

Egipcjanie zaakceptowali nową konstytucję - wstępne wyniki referendum

Według wstępnych nieoficjalnych wyników drugiej i ostatniej tury referendum konstytucyjnego, Egipcjanie zaaprobowali nową ustawę zasadniczą opracowaną przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę.

Anonimowy członek Bractwa Muzułmańskiego, które popiera prezydenta Mohammeda Mursiego, ujawnił, że po przeliczeniu 4 mln głosów, 74 proc. oddały osoby popierające projekt nowej konstytucji.

Według niego, sondaże exit polls przeprowadzone przez opozycję także wykazały zwycięstwo zwolenników nowej ustawy zasadniczej.

W sobotę głosowali mieszkańcy 17 prowincji i m.in. takich miast jak Giza, Port Said i Suez. Uprawnionych do głosowania było ok. 25 mln obywateli

W przeprowadzonej tydzień temu pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło do wielu nieprawidłowości. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc.

Oficjalne wyniki całości referendum mają być opublikowane w poniedziałek.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zdaniem islamistów, nowa konstytucja jest niezbędna aby Egipt dokonał kolejnego kroku na drodze do demokracji a także zapewni stabilizację niezbędną dla wzmocnienia słabej gospodarki.

Natomiast liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

....

Sprawa rozstrzygnieta . Dzikie walki z ofiarami w ludziach byly idiotyzmem . Gdy jest wolnosc rozstrzyga glosowanie i wszyscy niech do tego sie przyzwyczaja .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:36, 23 Gru 2012    Temat postu:

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi mianował 90 członków izby wyższej parlamentu

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi ogłosił listę 90 mianowanych przez niego członków Rady Konsultatywnej (izby wyższej parlamentu) - poinformowały egipskie media.

Według źródeł w urzędzie prezydenckim, lista zawiera nazwiska głównie liberałów, chrześcijan i innych ugrupowań nie islamskich.

Dwie trzecie liczącej 270 deputowanych izby wyższej zostało wybranych w wyborach na początku br. Pozostałą jedną trzecią powołuje prezydent. Mursi, wybrany na to stanowisko w czerwcu, ogłosił ich nazwiska dopiero teraz.

Parlament, który opracował projekt nowej konstytucji poddany referendum, jako całość zdominowany był przez islamistów i ich sojuszników.

Projekt nowej konstytucji przewiduje, że izba wyższa przejmie uprawnienia legislacyjne będące obecnie w gestii prezydenta, do czasu wyborów do nowej izby niższej, które mają odbyć się prawdopodobnie na początku 2013 r.

Dotychczasowa izba niższa została rozwiązana po orzeczeniu sądu, iż zasady jej wyboru były sprzeczne z konstytucją.

....

I widzicie Mursi mianowal opozycje ! Jak pieknie ! Naprawde ja go moge tylko chwalic . Zadnej tyranii nie buduje . Ludzie powinni wspolpracowac a nie sie gryzc . Obecna wladza jutro moze byc opozycja .
Teraz trzeba zajac sie kryzysem glownie ekonomii .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:15, 23 Gru 2012    Temat postu:

Egipska opozycja: odwołamy się od wyników referendum

Front Ocalenia Narodowego, który grupuje znaczną część egipskiej opozycji nieislamistycznej, zapowiedział, że odwoła się od wyników referendum konstytucyjnego z powodu "oszustw i nieprawidłowości", do których miało dochodzić podczas głosowania.

Poinformował o tym na konferencji prasowej jeden z liderów Frontu, były kandydat na prezydenta Hamdin Sabbahi.

Przyjęcie nowej ustawy zasadniczej "wynika z oszustw, naruszeń i nieprawidłowości" podczas referendum - napisał w komunikacie Front, w którego skład wchodzą głównie ruchy lewicowe i liberalne.

Inny przywódca świeckiej opozycji Amr Hamzawy apelował do komisji wyborczej, by przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, zbadała nieprawidłowości. Zwrócił uwagę na niską frekwencję podczas głosowania. - Nasza walka ma pokojowy charakter. Chcemy obalić nieważną konstytucję, używając argumentu nieprawidłowości i niskiej frekwencji - podkreślił.

Choć oficjalne wyniki referendum zostaną ogłoszone w poniedziałek, już w niedzielę rano będące u władzy Bractwo Muzułmańskie oraz media rządowe poinformowały, że prawie 64 proc. głosujących zaaprobowało projekt nowej konstytucji. Referendum było rozłożone na dwie tury, które odbyły się 16 oraz 22 grudnia.

Według islamistów frekwencja wyborcza wyniosła ok. 32 proc.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zdaniem islamistów nowa konstytucja jest niezbędna, by Egipt dokonał kolejnego kroku na drodze do demokracji. Ma ona zapewnić też stabilizację niezbędną dla wzmocnienia słabej gospodarki.

Natomiast liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich.

Referendum zostało poprzedzone kilkoma tygodniami gwałtownych protestów, które doprowadziły do starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego oraz Bractwa Muzułmańskiego.

Od początku miesiąca w starciach przed pałacem prezydenckim w Kairze zginęło osiem osób. W piątek policja użyła gazu łzawiącego, żeby powstrzymać walki, w wyniku których dziesiątki osób zostały ranne w Aleksandrii.

....

To kompromitacja . Nikt zdrowy na umysle nie twierdzi ze konstytucja przyjeta bo byl falsz . Absurdalna zawzietosc .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:13, 25 Gru 2012    Temat postu:

Nową konstytucję poparło 63,8 proc. Egipcjan

63,8 proc. Egipcjan zaaprobowało w referendum nową ustawę zasadniczą - poinformowała we wtorek egipska Państwowa Komisja Wyborcza.

Oficjalny wynik głosowania, które odbyło się w dwóch turach - 15 i 22 grudnia - bliski jest szacunkowych wyników podanych nazajutrz po drugim etapie referendum, które wyniosły 64 proc. głosów na "tak".

W pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło wówczas do wielu nieprawidłowości.

- Poważnie zbadaliśmy wszystkie skargi - powiedział we wtorek sędzia Samir Abu el-Matti z Państwowej Komisji Wyborczej, odnosząc się do zarzutów o nieprawidłowości, nie skomentował ich jednak szczegółowo.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zdaniem islamistów, nowa konstytucja jest niezbędna, aby Egipt dokonał kolejnego kroku na drodze do demokracji a także zapewni stabilizację niezbędną dla wzmocnienia słabej gospodarki.

Natomiast liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

....

Ale frekwencja byla niska bo 32 % czyli trudno o euforie . Ludzie sa chyba zmeczeni . Niedobrze . Konstytucja powinna byc akceptowana powszechnie oczywiscie nie kosztem jej sensu . Czyli akceptowana za cene jej bezsensu . Konstytucja nie moze utrudniac rzadzenia bo to niszczy ludzi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:05, 26 Gru 2012    Temat postu:

Prezydent Mursi gratuluje Egipcjanom przyjęcia nowej konstytucji

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi pogratulował w środę Egipcjanom przyjęcia w referendum nowej konstytucji i wezwał wszystkie partie do dialogu narodowego. Zapewnił, że uczyni wszystko, by poprawić sytuację gospodarczą kraju.

Szef państwa podkreślał, że z szacunkiem traktuje zarówno tych, którzy głosowali "nie", jak i tych, którzy konstytucję poparli i zapewniał, że Egipt nie powróci do czasów, "kiedy istniała tylko jedna opinia".

W telewizyjnym przemówieniu do narodu Mursi podkreślił, że priorytetowe znaczenie ma gospodarka oraz zapowiedział pakiet bodźców, mających przyciągnąć prywatnych inwestorów.

Nowa egipska konstytucja zyskała w referendum prawie 64-procentowe poparcie. Jej krytycy podkreślają jednak, że jest zbyt islamistyczna i zdradza ideały rewolucji, która obaliła Hosniego Mubaraka. Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.

Mursi oświadczył, że przyjęcie konstytucji oznacza, iż Egipt może teraz przejść do nowego etapu, którego istotą będzie zapewnienie narodowi poczucia bezpieczeństwa i stabilności.

"Dołożę wszelkich starań, żeby pobudzić egipską gospodarkę, która stoi w obliczu ogromnych wyzwań, ale też ma wielkie możliwości wzrostu" - powiedział Mursi i zapewnił, że wprowadzi "wszelkie zmiany niezbędne do realizacji tego zadania".

Wcześniej w środę oficjalnie poinformowano, że Mursi podpisał nową konstytucję. Otwiera to drogę do wyborów parlamentarnych za mniej więcej dwa miesiące. Obóz prezydencki ma nadzieję, że ustawa pomoże w ustabilizowaniu kraju pogrążonego w chaosie od obalenia w lutym 2011 roku dyktatorskich rządów Mubaraka.

Egipt od prawie dwóch lat zmaga się z trudnościami ekonomicznymi - gwałtownie spadły wpływy z turystyki i zagraniczne inwestycje. Z kolei kryzys polityczny spowodował opóźnienie bardzo oczekiwanej decyzji o pożyczce z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,8 miliarda dolarów. Pożyczka, początkowo planowana na grudzień, zapewne zostanie odłożona przynajmniej do wyborów parlamentarnych w marcu - twierdzą eksperci.

....

Trzeba ulatwic zakladanie firm aby kazdy mial szanse a nie tylko ludzie rezimu . Tylko powszechna przedsiebiorczosc obywateli spowoduje wzrost gospodarki .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:10, 27 Gru 2012    Temat postu:

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak ponownie trafi do szpitala

Prokurator generalny Egiptu zarządził przewiezienie byłego prezydenta kraju Hosniego Mubaraka z więzienia, gdzie odbywa karę, do szpitala wojskowego; pogorszył się stan zdrowia byłego dyktatora - podały źródła w służbach bezpieczeństwa.

Według nich nie wiadomo jeszcze, kiedy Mubarak ma zostać przewieziony i jakie konkretnie były lekarskie rekomendacje do hospitalizacji.

- Mubarak pojedzie do szpitala wojskowego Maadi - powiedziało agencji Reuters źródło wojskowe.

Hosni Mubarak, który rządził Egiptem przez trzy dekady, został zmuszony do ustąpienia w lutym 2011 roku w następstwie ludowej rewolty.

W czerwcu 84-letni Mubarak został skazany na karę dożywotniego więzienia jako odpowiedzialny za śmierć 850 demonstrantów podczas tłumienia powstania przeciwko jego władzy.

....

Pokutuje za grzechy ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:15, 02 Sty 2013    Temat postu:

Satyryk zakpił z prezydenta Egiptu. Grozi mu proces

Egipski satyryk telewizyjny Bessem Jussef, który zażartował z prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, został oskarżony o podważanie autorytetu głowy państwa - poinformowały źródła w egipskim wymiarze sprawiedliwości.

Sprawą, która już w Egipcie wywołała serię nowych komentarzy na temat wolności słowa, zajęła się prokuratura.

Jussef zdobył popularność w lutym 2011 roku zabawnie komentując w internecie upadek prezydenta Hosniego Mubaraka. Później dostał się do egipskiej telewizji i prowadzi tam własny program satyryczny.

W jednym z odcinków zażartował z często wykorzystywanego w przemówieniach prezydenta Mursiego słowa "miłość": rozpoczął program od piosenki miłosnej, a w rękach trzymał czerwoną poduszkę z wizerunkiem prezydenta.

Sprawa o zniesławienie

Na wniosek prawnika-islamisty, który dopatrzył się w tym obrazy prezydenta i podważania autorytetu głowy państwa, prokurator generalny nakazał wszczęcie śledztwa.

Obrońcy praw człowieka zauważają, że w ostatnim czasie nie jest to odosobniony przypadek wszczynania spraw o zniesławienie, co - ich zdaniem - źle wróży wolności słowa w Egipcie.

Mursi jest islamistą, powiązanym z Bractwem Muzułmańskim. Podpisana przez niego niedawno nowa konstytucja, według opozycji, umożliwia islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej, a jednocześnie wzbudza obawy dotyczące islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów.

>>>>

Walka z satyrykami osmiesza walczacych ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:53, 08 Sty 2013    Temat postu:

Egipt: więcej turystów w 2012 roku mimo niestabilności politycznej

Blisko 12 mln zagranicznych turystów odwiedziło Egipt w 2012 r., a najliczniejszą grupę wśród nich stanowili mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polacy - podał egipski resort turystyki. Był to kolejny ciężki rok dla egipskiej branży turystycznej.

W porównaniu z 2011 r., który był najgorszym rokiem dla sektora turystycznego w Egipcie od 27 lat, liczba odwiedzających ten kraj wzrosła w ubiegłym roku o ponad 2 mln. Osiągnięcie poziomu przyjazdów z roku 2010, kiedy kraj ten odwiedziło blisko 15 mln turystów, w kolejnych latach będzie bardzo trudne.

Egipska turystyka ucierpiała w wyniku rozpoczętych w styczniu 2011 r. niepokojów społecznych i protestów skierowanych przeciwko rządom prezydenta Hosniego Mubaraka. Jak szacuje ministerstwo turystyki, tylko w pierwszym tygodniu protestów branża turystyczna straciła 267 mln dol. Utrzymująca się w 2012 r. niestabilna sytuacja polityczna spowodowała, że wiele państw odradzało swoim obywatelom wyjazdy do Egiptu. Dodatkowo potencjalnych turystów odstraszały doniesienia o zagrożeniu terrorystycznym na Synaju oraz o starciach zbrojnych w Syrii i Izraelu.

Według ekspertów branży turystycznej z firmy konsultingowej Oxford Business Group dane o liczbie turystów przedstawione przez ministerstwo turystyki są zawyżone. Resort przyznał zresztą, że liczby te obejmują także uchodźców z Libii i Strefy Gazy, którzy wjechali do Egiptu na podstawie wiz turystycznych, choć ich przyjazd nie był motywowany celami turystycznymi.

Były minister turystyki Abdel Nur w rozmowie z dziennikiem "Al-Masry Al-Jum" powiedział, że głównym problemem Egiptu nie jest spadek liczby turystów, lecz poziom cen. "Sektor turystyczny musiał drastycznie obniżyć ceny, aby utrzymać pewien poziom obłożenia. W konsekwencji średnia dziennych wydatków turystów z zagranicy malała w ciągu ostatnich dwóch lat" - podkreślił.

Według danych ministerstwa średnie dzienne wydatki spadły z 85 dol. w 2010 r. do 50 dol. w 2012 r. Pomimo obniżki cen sprzedaż miejsc w hotelach była w 2012 r. blisko o połowę niższa od tej z roku 2010.

"W normalnych warunkach niemożliwe byłoby zarezerwowanie hotelu lub rejsu wycieczkowego na miesiąc przed Bożym Narodzeniem lub Nowym Rokiem, lecz pod koniec 2012 r. wszystko świeciło pustkami" - powiedział "Al-Masry al-Jum" Riad Kabil z Egipskiej Izby Turystyki. Najbardziej ucierpiały miasta Kair, Luksor i Asuan, w których zajętych było zaledwie 20-25 proc. miejsc hotelowych. Nieco lepiej wskaźnik ten wyglądał w kurortach nad Morzem Czerwonym, gdzie trafia ok. 80 proc. turystów odwiedzających Egipt.

Zmieniła się również struktura przyjezdnych. Statystyki pokazują, że obywatele krajów Europy Środkowej i Wschodniej stanowili w 2012 r. ok. 40 proc. gości. Miejsca tradycyjnie zajmowane przez turystów z Europy Zachodniej przejęli głównie Rosjanie i Polacy, których liczba w pierwszej połowie 2012 r. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. wzrosła odpowiednio o 80 proc. i 66 proc. Szacuje się, że Egipt w 2012 r. odwiedziło ponad 500 tys. Polaków.

Eksperci branży alarmują, że dopóki sytuacja polityczna w kraju nie będzie stabilna, sektor, w którym zatrudnionych jest bezpośrednio 4 mln ludzi, a pośrednio 14 mln, będzie nadal przeżywał kryzys.

Udział turystyki w PKB Egiptu wynosi ponad 11 proc. W opublikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne raporcie o konkurencyjności turystycznej za rok 2011 kraj ten zajął dalekie 75. miejsce na 139 państw.

...

Sytuacja wraca do normy . Ale nie mozna tylko liczyc na turystow . Egipt potrzebuje wszechstronnej gospodarki . Trzeba firm we wszystkich dziedzinach !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:21, 08 Sty 2013    Temat postu:

Egipt otrzymał od Kataru 2,5 mld USD

Katar poinformował we wtorek o udzieleniu Egiptowi kolejnego kre­dytu w wysokości 2 mld dolarów oraz doraźnej pomocy w kwocie 500 mln dolarów w celu zażegna­nia kryzysu walutowego, którego przejawem jest wyraźny spadek kursu funta egipskiego.

- Uzgodniono wstępny pakiet 2,5 mld dolarów, z czego 0,5 mld dola­rów to grant, a 2 mld dolarów depo­zyt. Rozmawialiśmy o przekształce­niu jednego z depozytów w dodat­kowy grant, tak by granty osiągnę­ły 1 mld dolarów, a depozyty po­dwoiły się do około 4 mld dolarów - powiedział dziennikarzom premier Kataru, szejk Hamad ibn Dżasim as-Sani po spotkaniu z prezyden­tem Egiptu Mohammedem Mursim w Kairze.

Hamad dodał, że nowe katarskie granty i depozyty dla centralnego banku Egiptu zostały już przetrans­ferowane. - Pracujemy jeszcze ze specjalistami technicznymi nad nie­którymi ostatecznymi szczegółami dotyczącymi depozytów, ale pienią­dze są na miejscu - zadeklarował.

Polityczne niepokoje wywołały w ubiegłych tygodniach gorączkę wy­miany funtów egipskich na dolary, podwyższając ich kurs do rekordo­wego poziomu i zarazem niebez­piecznie redukując rezerwy dewizo­we Egiptu.

Egipski rząd oświadczył, iż oczeku­je, że w ciągu dwóch do trzech tygo­dni do Kairu przybędzie delegacja Międzynarodowego Funduszu Wa­lutowego, by wznowić rozmowy w sprawie opiewającego na 4,8 mld dolarów kredytu, który pomógłby zrównoważyć budżet państwa.

Jak zaznaczył Reuters, świadczenia finansowe dla Egiptu to kolejny przejaw starań Kataru o zwiększe­nie swych wpływów w regionie bli­skowschodnim. Władze w Dausze wspierały społeczną rewoltę prze­ciwko dyktatorowi Libii Muamma­rowi Kadafiemu, a obecnie są jed­nym z głównych sojuszników syryj­skich powstańców walczących z re­żymem prezydenta Baszara el-Asa­da.

...

Takie dotowanie to sie konczy Grecja . Egipt musi stac o wlasnych silach !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:09, 13 Sty 2013    Temat postu:

Hosni Mubarak i były szef MSW będą mieli nowy proces

Egipski sąd przychylił się do apelacji b. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i b. szefa MSW ws. uchylenia wyroków dożywocia i wszczęcia nowego procesu w związku z zabójstwem kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia protestów w 2011 r.

- Sąd zdecydował się przyjąć odwołania od wydanych wyroków i orzeka, że zostanie wszczęty nowy proces - oświadczył sędzia Ahmed Ali Abdel Rahman na krótkiej rozprawie.

Jak donosi agencja Reutera, decyzja sądu ucieszyła zwolenników byłego prezydenta, którzy tłumnie zgromadzili się na niedzielnej rozprawie. Na razie nie ustalono daty rozpoczęcia nowego procesu.

Według jednego z adwokatów Mubaraka, mecenasa Mohameda Abdela Razeka, "nowy proces zostanie przeprowadzony w oparciu o te same dowody". - Żaden nowy dowód nie zostanie przedstawiony w tej sprawie - podkreślił. Razek dodał, że nowy skład sędziowski może wziąć pod uwagę stan zdrowia Mubaraka przy wydawaniu nowego wyroku.

W czerwcu ub.r. 84-letni były szef państwa miał udar mózgu; ogłoszono, że jest w stanie śmierci klinicznej.

Hosni Mubarak został skazany 2 czerwca ub. r. na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia protestów w lutym 2011 r., które go obaliły. W protestach zginęło ok. 850 osób. Karę dożywocia orzeczono również wobec dawnego ministra spraw wewnętrznych Habiba al-Adlego.

Synowie Mubaraka, Alaa i Gamal, którym postawiono zarzuty korupcji, zostali uniewinnieni.

Oskarżenie domagało się dla byłego prezydenta Egiptu kary śmierci.

...

Nowy proces a dowody te same ? Czyli absurd . To jest robienie z sadu cyrku . Ile jeszcze ma byc takich cyrkow ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:26, 16 Sty 2013    Temat postu:

Egipt: w Aleksandrii zawalił się ośmiopiętrowy budynek, 17 zabitych

Co naj­mniej 17 osób zgi­nę­ło, a osiem zo­sta­ło ran­nych w wy­ni­ku za­wa­le­nia się dziś rano ośmio­kon­dy­gna­cyj­ne­go bu­dyn­ku miesz­kal­ne­go w Alek­san­drii, dru­gim co do wiel­ko­ści mie­ście Egip­tu - po­in­for­mo­wał wy­so­ki rangą przed­sta­wi­ciel rządu.

Trwa prze­szu­ki­wa­nie gru­zów, pod któ­ry­mi mogą się jesz­cze znaj­do­wać lu­dzie - po­wie­dział pra­cow­nik mi­ni­ster­stwa spraw we­wnętrz­nych Ab­del-Aziz Taw­fik.

Przy­czy­na ka­ta­stro­fy bu­dow­la­nej, do któ­rej do­szło we wschod­niej dziel­ni­cy Al-Ma­mu­ra, nie jest na razie znana. Jed­nak agen­cja As­so­cia­ted Press pisze, że w prze­szło­ści po­wo­dem po­dob­nych wy­pad­ków było omi­ja­nie prze­pi­sów bu­dow­la­nych przez de­we­lo­pe­rów.

Gu­ber­na­tor Alek­san­drii Mo­ham­med Abbas Atta po­wie­dział agen­cji MENA, że bu­dy­nek wznie­sio­no bez ze­zwo­le­nia. Wła­dze twier­dzą, że po­wstał za­le­d­wie pięć lat temu.

Z kolei miesz­kań­cy dziel­ni­cy winą za ka­ta­stro­fę obar­cza­ją lo­kal­ne wła­dze i twier­dzą, że zgła­sza­li skar­gi w spra­wie ście­ków za­le­wa­ją­cych dziel­ni­cę. We­dług miesz­kań­ców z tego po­wo­du pęk­nię­cia po­ja­wi­ły się na po­wierzch­ni bu­dyn­ku, który w środę się za­wa­lił, oraz dwóch in­nych blo­ków - po­in­for­mo­wał dzien­nik "Al-Ah­ram".

W lipcu 2012 roku w Alek­san­drii zgi­nę­ło dzie­sięć osób, gdy bu­do­wa­ny blok miesz­kal­ny za­wa­lił się na są­sied­nie bu­dyn­ki.

>>>>

Niestety dziadowskie budownictwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:55, 22 Sty 2013    Temat postu:

Prezydent Egiptu przeciwny interwencji wojskowej w Mali

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi w poniedziałek wyraził sprzeciw wobec francuskiej interwencji wojskowej w Mali. - Nie chcemy, by w Afryce powstało nowe ognisko krwawego konfliktu - powiedział podczas szczytu ekonomicznego w stolicy Arabii Saudyjskiej.

- Każda interwencja musi być pokojowa. W żadnym przypadku nie zaakceptujemy interwencji wojskowej w Mali, która może podsycać konflikt w regionie - ogłosił prezydent w przemówieniu do arabskich przywódców zgromadzonych w Rijadzie.

Mursi wyraził jednak solidarność z Algierią, gdzie w środę grupa islamistów wzięła zakładników w kompleksie gazowym. Terroryści domagali się zakończenia francuskiej operacji w Mali. W ataku zginęło 38 uprowadzonych osób i 29 porywaczy.

Francja rozpoczęła swoją ofensywę przeciwko islamistom, którzy od wiosny kontrolują północ Mali, 11 stycznia. Jej celem jest pomoc siłom malijskim w zatrzymaniu partyzantów w ich marszu na południe i stolicę kraju Bamako. Paryż podkreśla, że główną rolę powinny jednak odgrywać kraje afrykańskie.

W poniedziałek rano żołnierze francuscy i malijscy wkroczyli do miast Diabaly oraz Douentza, które były kontrolowane przez islamistów.

....

Tu Mursi cos kombinuje na rynej wewnetrzenej walki z islamistami . Jest za a nawet przeciw . Oczywiscie islamizm trzeba tepwic to sa miejscowi hitlero-stalinowcy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:40, 24 Sty 2013    Temat postu:

Egipt: starcia demonstrantów z policją w Kairze

Egipska policja użyła w czwartek w Kairze gazu łzawiącego przeciwko dziesiątkom demonstrantów, którzy usiłowali zburzyć betonowy mur, który postawiono, żeby uczestnikom protestów uniemożliwić dostęp do gmachu parlamentu i siedziby rządu - informują świadkowie.

Do zajść w centrum Kairu doszło w przededniu drugiej rocznicy wybuchu powstania, które w 2011 roku obaliło autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Młodzieżowi aktywiści i ugrupowania opozycyjne wzywają Egipcjan do upamiętnienia tej rocznicy wielkimi demonstracjami na kairskim placu Tahrir i przed pałacem prezydenckim. Chcą wykorzystać te demonstracje do wywarcia presji na prezydenta Mohammeda Mursiego i jego rządzące Bractwo Muzułmańskie. Wielu świeckich i liberalnych Egipcjan oskarża prezydenta i Bractwo o próbę zmonopolizowania władzy.

...

Niestety formy sa bardzo dzikie w tamtejszej aktywnosci politycznej .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:51, 25 Sty 2013    Temat postu:

Egipt: 110 rannych w demonstracjach w rocznicę historycznych protestów

110 osób zo­sta­ło ran­nych w Egip­cie w trak­cie de­mon­stra­cji an­ty­rzą­do­wych w pią­tek, w drugą rocz­ni­cę wy­bu­chu pro­te­stów, które do­pro­wa­dzi­ły do oba­le­nia au­to­ry­tar­ne­go pre­zy­den­ta Ho­snie­go Mu­ba­ra­ka. Po­li­cja star­ła się z de­mon­stran­ta­mi w czte­rech mia­stach.

We­dług naj­now­szych in­for­ma­cji po­li­cja użyła gazu łza­wią­ce­go w Ka­irze pod pa­ła­cem pre­zy­denc­kim prze­ciw­ko pro­te­stu­ją­cym, któ­rzy pró­bo­wa­li sfor­so­wać za­sie­ki ota­cza­ją­ce pałac.

W Isma­ilii setki pro­te­stu­ją­cych wdar­ły się do sie­dzi­by władz pro­win­cji. Po­li­cja użyła gazu łza­wią­ce­go. Wcze­śniej mło­dzież w Isma­ilii splą­dro­wa­ła biura Par­tii Wol­no­ści i Spra­wie­dli­wo­ści, po­li­tycz­ne­go ra­mie­nia Brac­twa Mu­zuł­mań­skie­go.

W Alek­san­drii pro­te­stu­ją­cy sfor­mo­wa­li ludz­ki łań­cuch pod me­cze­tem Qaed Ibra­him w cen­trum mia­sta. Pod sie­dzi­bą władz lo­kal­nych de­mon­stran­ci star­li się z po­li­cją. Gaz łza­wią­cy i czar­ny dym z opon, pod­pa­lo­nych przez mło­dzież, wy­peł­ni­ły po­wie­trze. Dzie­więć osób zo­sta­ło ran­nych śru­tem ma­łe­go ka­li­bru - podał Reu­ters, po­wo­łu­jąc się na źró­dła w służ­bach me­dycz­nych i si­łach bez­pie­czeń­stwa.

Ty­sią­ce ludzi wy­szło na ulice rów­nież w Port Sa­idzie i Su­ezie.

By upa­mięt­nić drugą rocz­ni­cę pro­te­stów, które do­pro­wa­dzi­ły do oba­le­nia Mu­ba­ra­ka, Egip­cja­nie znów wy­szli na ulice - re­la­cjo­nu­je te­le­wi­zja Al-Dża­zi­ra. W Ka­irze ze­bra­li się na placu Tah­rir, który dwa lata temu był ser­cem pro­te­stów i epi­cen­trum wy­da­rzeń. W ciągu dnia na uli­cach przy placu Tah­rir trwa­ły star­cia mię­dzy mło­dzie­żą, rzu­ca­ją­cą ka­mie­nia­mi, a po­li­cją.

Jesz­cze przed świ­tem pro­te­stu­ją­cy pró­bo­wa­li sfor­so­wać be­to­no­we za­po­ry bro­nią­ce do­stę­pu do bu­dyn­ków rzą­do­wych. Co naj­mniej raz po­li­cjan­ci użyli rzu­co­nej w ich kie­run­ku sub­stan­cji za­pa­la­ją­cej, by pod­pa­lić na­mio­ty usta­wio­ne przez mło­dzież.

Do pro­te­stów we­zwa­li mło­dzie­żo­wi ak­ty­wi­ści i la­ic­kie ugru­po­wa­nia opo­zy­cyj­ne, chcąc wy­ko­rzy­stać de­mon­stra­cje do wy­war­cia pre­sji na pre­zy­den­ta Mo­ham­me­da Mur­sie­go i jego rzą­dzą­ce Brac­two Mu­zuł­mań­skie. Wielu świec­kich i li­be­ral­nych Egip­cjan oskar­ża pre­zy­den­ta i Brac­two o próbę zmo­no­po­li­zo­wa­nia wła­dzy. Jak za­uwa­ża Reu­ters, Mursi, który pia­stu­je urząd pre­zy­den­ta od pół roku, obar­cza­ny jest od­po­wie­dzial­no­ścią za kry­zys go­spo­dar­czy wy­wo­ła­ny nie­sta­bil­no­ścią w kraju po 2011 roku.

Prze­ciw­ni­cy Mur­sie­go za­ape­lo­wa­li do Egip­cjan, by wy­szli na ulice pod ta­ki­mi sa­my­mi ha­sła­mi, jak dwa lata temu: "Chle­ba, wol­no­ści, spra­wie­dli­wo­ści spo­łecz­nej".

Brac­two Mu­zuł­mań­skie nie zwo­ła­ło ofi­cjal­nie wła­snych wie­ców. Zde­cy­do­wa­ło się uczcić rocz­ni­cę oba­le­nia Mu­ba­ra­ka ak­cja­mi cha­ry­ta­tyw­ny­mi.

>>>>

Kraj ogarnia szalenstwo .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:36, 26 Sty 2013    Temat postu:

21 skazanych na śmierć ws. zamieszek w Port Saidzie

Sąd w Kairze skazał na śmierć 21 osób oskarżonych o udział w zamieszkach w lutym ub.r. po meczu piłki nożnej w Port Saidzie, w których zginęły 74 osoby.

Wyroki zostały przyjęte okrzykami radości przez członków rodzin ofiar zebranych w budynku akademii policyjnej, gdzie sądzono byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

W procesie sądzono 75 osób, w tym 9 policjantów.

...

Wprawdzie kibole ale widze ze wyroki ostre .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 32, 33, 34  Następny
Strona 18 z 34

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy