Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wybuchła walka o wolność W Egipcie !!!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 66, 67, 68  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:40, 07 Gru 2012    Temat postu:

Demonstranci podpalili siedzibę Bractwa Muzułmańskiego w Kairze

Demonstranci - przeciwnicy prezydenta Mohammeda Mursiego - podpalili siedzibę Bractwa Muzułmańskiego w Kairze - poinformował francuską agencję AFP rzecznik tego ugrupowania Mahmud Ghozlan.

Ghozlan powiedział, że siedzibę Bractwa zaatakowało "dwustu bandytów". Część z nich - według rzecznika - wdarła się do budynku, który podpaliła po splądrowaniu.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, wezwał w czwartek wieczorem Egipcjan do jedności. W przemówieniu telewizyjnym bronił on zarazem swojej polityki, akcentując, że decydować musi większość. "Czy nie na tym polega demokracja?" - pytał. Podkreślał, że trzeba szanować wolność słowa, ale nie można tolerować wezwań do zamachu stanu. Oskarżył przeciwników politycznych o eskalację przemocy.

Mursi zaprosił liderów ugrupowań opozycyjnych na spotkanie, które ma się odbyć w sobotę. Zdaniem obserwatorów, opozycja nie przyjmie tego zaproszenia.

Niepokoje w egipskiej stolicy przybrały na sile w środę wieczorem, kiedy to zwolennicy i przeciwnicy islamistycznego prezydenta obrzucali się kamieniami i koktajlami Mołotowa. Według ministerstwa zdrowia, śmierć poniosło 5 osób, a 350 zostało rannych.

Starcia wybuchły, gdy na wezwanie Bractwa Muzułmańskiego tysiące zwolenników prezydenta przybyło przed pałac, gdzie od wtorku koczowali przeciwnicy szefa państwa. Sprzeciwiają się oni projektowi konstytucji, który opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów, oraz prezydenckiemu dekretowi z 22 listopada, rozszerzającemu kompetencje szefa państwa.

Krytycy twierdzą, że nowa ustawa zasadnicza nie chroni fundamentalnych praw, w tym swobody wypowiedzi, i toruje drogę do bardziej surowego stosowania prawa islamskiego.

Mursi zapewniał w czwartek, że uprawnienia, jakie przyznał sobie wspomnianym dekretem, wygasną po referendum, bez względu na to, czy konstytucja zostanie w nim przyjęta, czy odrzucona.

.....

Takie wyczyny jasno wskazuja ze wlafza prezydentowi jest konieczna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:44, 09 Gru 2012    Temat postu:

Prezydent Egiptu odwołał dekret, który wywołał protesty

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi odwołał swój dekret rozszerzający kompetencje głowy państwa, który wywołał poważny kryzys polityczny w kraju i liczne protesty.

- Dekret konstytucyjny począwszy od tej chwili zostaje anulowany - oświadczył cytowany przez AFP polityk obozu islamistów Selim al-Awa, który uczestniczył w Kairze w spotkaniu koalicji 13 partii islamistycznych z Mursim.

Egipski prezydent potwierdził jednak, że referendum ws. wzbudzającego kontrowersje projektu konstytucji odbędzie się w wyznaczonym terminie, to znaczy 15 grudnia. Al-Awa tłumaczył, że zmiana daty z punktu widzenia prawa nie była możliwa.

- Prezydent był obecny przez całe spotkanie i potwierdził, że akceptuje i zamierza uszanować podjęte decyzje - dodał al-Awa.

Obok cofnięcia dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji, protestującej od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

Projekt konstytucji opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów. Uważa się, że nowa ustawa zasadnicza otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich.

....

Glupota wygrala . Zadowoleni ?
Mursi udowodnil ze nie jest zadnym tyranem . O co zreszta go nie podejrzewalem . I sie nie zawiodlem .
Niestety kierunek byl dobry . Krajem musi rzadzic prezydent . Dzis grozi nie tyrania a anarchia . Co widac . Ja na pewno nie bede popieral kazdego protestu nie wiadomo jak glupiego .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:40, 10 Gru 2012    Temat postu:

Opozycja w Egipcie odrzuca referendum ws. konstytucji, wzywa do protestów

Główny blok opozycji w Egipcie, Front Ocalenia Narodowego, oświadczył, że nie zgadza się na referendum w sprawie nowej konstytucji, wyznaczone na 15 grudnia przez islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wezwano do nowych protestów.

- Nie uznajemy projektu konstytucji, ponieważ nie jest on reprezentatywny dla narodu egipskiego - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Frontu, Sameh Aszur.

Konferencja odbyła się po spotkaniu członków Frontu, na którym omawiano formalną odpowiedź na decyzję Mursiego w sprawie anulowania dekretu prezydenckiego rozszerzającego kompetencje głowy państwa. Dekret wywołał poważny kryzys polityczny w Egipcie i liczne protesty.

Front Ocalenia Narodowego wezwał ponadto do zorganizowania we wtorek w całym kraju masowych protestów przeciwko nowej ustawie zasadniczej, co do której - jak podkreślono w komunikacie - brak konsensusu. Według Frontu projekt konstytucji, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez islamistów, nie chroni dostatecznie interesów kobiet i mniejszości.

Agencja AFP pisze, że w momencie ogłaszania komunikatu przez Front kilkuset przeciwników Mursiego kierowało się w stronę pałacu prezydenckiego w Kairze.

Wcześniej w niedzielę Front Ocalenia Narodowego oświadczył, że jego oczekiwaniom nie odpowiada anulowanie przez prezydenta dekretu bez jednoczesnego wycofania się z planowanego referendum w sprawie konstytucji.

Mursi w sobotę ustąpił w sprawie dekretu, ale potwierdził, że referendum odbędzie się 15 grudnia.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji ograniczanie wolności religii, swobody wypowiedzi i praw kobiet.

Obok anulowania dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich, odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji, protestującej od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

....

To wlasciwie sa protesty na obalenie Mursiego jak widac . Trudno tu dopatrzyc sie demokracji u osob odrzucajacych referendum .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:45, 10 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: Mursi upoważnił armię do zatrzymywania cywilów

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi polecił wojsku zapewnienie bezpieczeństwa w kraju do czasu ogłoszenia wyników referendum w sprawie nowej konstytucji i upo­ważnił armię do zatrzymywania cy­wilów. Na jutro planowane są kolej­ne protesty opozycji.

Dekret prezydencki, który wszedł dzisiaj w życie, ponownie daje armii prawo do zatrzymywania cy­wilów i przekazywania ich w ręce prokuratorów. Prawo to było kryty­kowane, gdy rządy w kraju sprawo­wali wojskowi, czyli od obalenia Ho­sniego Mubaraka w lutym 2011 roku do wyboru Mursiego na szefa państwa w czerwcu 2012 roku.

Prezydent, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, zwrócił się do armii z prośbą "o wspieranie policji i współpracowanie z nią" w celu ochrony "najważniejszych in­stytucji" do czasu ogłoszenia wyni­ków referendum. Głosowanie odbę­dzie się w najbliższą sobotę, 15 grudnia.

Główny blok opozycji w Egipcie, Front Ocalenia Narodowego, oświadczył wczoraj, że nie zgadza się na referendum konstytucyjne. Wezwano do nowych protestów we wtorek przeciwko nowej usta­wie zasadniczej, co do której - jak podkreślono w komunikacie - brak konsensusu. Według Frontu pro­jekt konstytucji, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez islamistów, nie chroni dostatecznie interesów kobiet i mniejszości.

Od dwóch tygodni egipska opozycja protestuje nie tylko przeciwko pro­jektowi nowej konstytucji, ale też przeciwko dekretowi poszerzające­mu kompetencje szefa państwa. W zamieszkach, do których doszło w zeszłą środę przed pałacem prezy­denckim w Kairze zginęło siedem osób, a ponad 800 zostało rannych. Przed pałacem rozmieszczono czoł­gi i żołnierzy.

Mursi w sobotę ustąpił w sprawie dekretu z 22 listopada, ale potwier­dził, że referendum odbędzie się 15 grudnia.

Armia, która po wyborze Mursiego wciąż odgrywa znaczącą rolę w państwie, w sobotę wezwała do dia­logu i poinformowała, że nie pozwo­li na to, by kraj znalazł się "w mrocznym tunelu" wiodącym do ka­tastrofy.

.....

Po prostu trwa walka o wladze .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 10 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: Mursi zawiesił podwyżkę podatków pośrednich

Egipski prezydent Mohammed Mursi zawiesił w poniedziałek wprowadzoną zaledwie kilka go­dzin wcześniej podwyżkę podat­ków pośrednich, co według obser­watorów może skomplikować sta­rania Egiptu o pożyczkę Międzyna­rodowego Funduszu Walutowego w kwocie 4,8 mld dol.

Ugrupowania opozycyjne, ostro krytykujące opracowany pod egidą islamistów projekt nowej konstytu­cji i rozpisane na najbliższą sobotę referendum w tej sprawie, zdecydo­wanie potępiły podwyżkę, powodu­jącą wyraźny wzrost cen istotnych dla społeczeństwa dóbr i usług. Wprowadzone zmiany sięgają od podwyższenia akcyzy na napoje al­koholowe, papierosy i rozmowy w telefonii komórkowej po zwiększe­nie opłat od rejestracji samocho­dów i zezwoleń na pozyskiwanie kamienia budowlanego.

Podwyżka była pomyślana jako ele­ment pakietu oszczędnościowego, zaprezentowanego MFW w ra­mach starań o pożyczkę. Fundusz chce zagwarantowania przez Egipt działań na rzecz redukcji deficytu budżetowego, sięgającego obecnie 11 proc. produktu krajowego brut­to.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursi - postanowił wstrzymać wejście tych decyzji w życie - głosi komunikat umieszczony na jego oficjalnej stro­nie internetowej. Jak jednocześnie zaznaczono, prezydent - polecił rzą­dowi przeprowadzenie otwartej społecznej dyskusji pod kierownic­twem wyspecjalizowanych eksper­tów, by ustalić, jakie jest poparcie społeczeństwa dla tych decyzji.

Kwestia udzielenia Egiptowi pożycz­ki ma zostać ostatecznie rozstrzy­gnięta na posiedzeniu władz MFW 19 grudnia. Wstępnie zaaprobowa­no ją już 20 listopada.

....

Kolejny skutek protestow . A budzet ma olbrzymi deficyt .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:53, 11 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: napastnicy ostrzelali obozowisko na placu Tahrir, 9 rannych

Co najmniej dziewięć osób odniosło obrażenia, gdy uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do przeciwników prezydenta Mohammeda Mursiego przebywających w miasteczku namiotowym na placu Tahrir w Kairze - poinformowali świadkowie i egipskie media.

Według świadków napastnicy obrzucali też obozowisko koktajlami Mołotowa, które spowodowały mały pożar. Niektórzy napastnicy byli zamaskowani.

Hałas obudził mieszkańców miasteczka namiotowego, w którym od kilku tygodni przeciwnicy Mursiego protestują przeciwko ostatnim decyzjom prezydenta. "Naród chce upadku reżimu" - skandowali. Było to główne hasło demonstracji, które doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

Z głośników na placu rozbrzmiały recytowane wersety z Koranu. Plac otoczyły pojazdy policji. - Chcieli nas powstrzymać przed protestowaniem. Sprzeciwiamy się tej taktyce terroru i zorganizujemy dzisiaj wielką demonstrację - powiedział Kopt John Gerges, który określił siebie jako socjalistę.

Grupy lewicowe, liberałowie i opozycyjne ruchy wezwały do marszów na pałac prezydencki i do demonstracji na placu Tahrir po południu we wtorek. W ten sposób chcą protestować przeciwko referendum konstytucyjnemu, planowanemu na sobotę. Grupy te twierdzą, że projekt nowej ustawy zasadniczej otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich. Projekt przygotowała konstytuanta zdominowana przez islamistów.

Według głównego bloku opozycji, czyli Frontu Ocalenia Narodowego, którym kieruje laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei, co do projektu brak konsensusu.

Także islamiści zaapelowali do swoich zwolenników, by we wtorek wyszli na ulice i okazali wsparcie prezydentowi oraz planowi przeprowadzenia referendum. Od demonstracji zdystansowali się salafici z Partii Nur (Światło), którzy twierdzą, że kolejne protesty mogą zwiększyć napięcie w kraju.

W zeszłym tygodniu siedem osób zginęło, a setki zostały ranne w starciach przed pałacem prezydenckim między koczującymi tam przeciwnikami szefa państwa a zwolennikami Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi.

W niedzielę wieczorem prezydent wydał dekret, w którym polecił wojsku zapewnienie bezpieczeństwa w kraju do czasu ogłoszenia wyników referendum i upoważnił armię do zatrzymywania cywilów i przekazywania ich w ręce prokuratorów. Prawo to było krytykowane, gdy rządy w kraju sprawowali wojskowi, czyli od obalenia Mubaraka do wyboru Mursiego na szefa państwa w czerwcu 2012 roku.

Armia, która wciąż odgrywa znaczącą rolę w państwie, w sobotę wezwała do dialogu i poinformowała, że nie pozwoli na to, by kraj znalazł się "w mrocznym tunelu" wiodącym do katastrofy.

>>>>

Szok ! Tam sie szykuje wojna domowa ! Zupelnie tak jak mowi Biblia ,,Brat przeciw bratu. Miasto przeciw miastu '':

http://www.ungern.fora.pl/nowe-niebo-i-nowa-ziemia,10/nowy-egipt-o,4762.html

To jest wlasnie Słowo Boga ! Widzicie praktycznie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:06, 12 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: minister chce dialogu, sędziowie nie chcą nadzorować referendum

Minister obrony Egiptu wezwał opozycję i zwolenników prezyden­ta Mohammeda Mursiego, aby spo­tkali się w celu rozwiązania kryzy­su politycznego. Tymczasem Klub Sędziów poinformował, że nie bę­dzie nadzorował sobotniego refe­rendum ws. konstytucji.

Minister obrony i dowódca sił zbroj­nych Egiptu gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi wezwał rywalizujące ze sobą strony do podjęcia "dialogu na­rodowego".

Generał Sisi "zaprosił różnych przedstawicieli narodu egipskiego na spotkanie w środę wieczorem w celu wyjścia z obecnego kryzysu" - poinformowała oficjalna agencja Mena w momencie, gdy w Kairze odbywały się manifestacje dwóch rywalizujących ze sobą obozów.

Jak podał Reuters, powołując się na źródła w armii, Sisi ma wraz z pre­zydentem Mursim wziąć udział w takich rozmowach około godziny 15.30 czasu polskiego.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, zapowiedziało, że weźmie udział w rozmowach. Z kolei główny blok opozycji w Egip­cie, Front Ocalenia Narodowego, po­informował, że da odpowiedź w sprawie zaproszenia w środę rano.

Tymczasem Ahmed el-Zind, szef zrzeszającego sędziów z całego kraju Klubu Sędziów poinformo­wał, że 90 proc. jego członków za­głosowało za tym, żeby nie nadzo­rować sobotniego referendum w sprawie projektu konstytucji, opra­cowanego przez konstytuantę zdo­minowaną przez islamistów.

Agencja Associated Press zauważa, że decyzja ta najpewniej nie po­wstrzyma władz przed przeprowa­dzeniem ogólnonarodowego plebi­scytu w sprawie nowej ustawy za­sadniczej, ale jest kolejnym wyra­zem wątpliwości wokół legalności tego procesu.

Prezydent Mursi zapowiedział, że jeśli nie będzie wystarczającej licz­by sędziów do nadzorowania refe­rendum, głosowanie będzie musia­ło zostać rozłożone na kilka dni. Frakcja sędziów lojalna wobec Mur­siego zapewniła, że nie zbojkotuje referendum.

Egipt jest obecnie głęboko podzielo­ny w kwestii nowej konstytucji zre­dagowanej przez Bractwo Muzuł­mańskie i jego bardziej radykal­nych sojuszników.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi m.​in. ograniczanie wolności religii i swobody wypowiedzi, co toruje drogę do bardziej surowego stoso­wania prawa islamskiego.

We wtorek wieczorem kilkuset przeciwników Mursiego zgromadzi­ło się przez pałacem prezydenckim w Kairze. Kilka kilometrów dalej w obronie szefa państwa demonstro­wali jego zwolennicy - donosi AFP.

- Ludzie, którzy poświęcili się dla obalenia świeckiej dyktatury (Ho­sniego Mubaraka), będą żyć w dyk­taturze islamskiej, a to jest gorsze - tłumaczył około 20-letni mężczy­zna.

Zwołani przez Front Ocalenia Naro­dowego manifestanci protestowali jednocześnie na placu Tahrir - sym­bolicznym miejscu protestów z okresu antyprezydenckiej rewolty w 2011 roku.

....

Faktycznie to wojna domowa . Ludzie ulegli wobec Mubaraka teraz udaja niezaleznych . Budzi to tylko niesmak ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:49, 15 Gru 2012    Temat postu:

W Egipcie rozpoczęło się referendum ws. nowej konstytucji

W Egipcie rozpoczął się w sobotę rano pierwszy etap referendum konstytucyjnego. Opozycja, która wzywa do głosowania na "nie", kry­tykuje projekt ustawy zasadniczej, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących is­lamistów z Bractwa Muzułmańskie­go.

W sobotę, w pierwszym etapie gło­sują mieszkańcy Kairu, Aleksandrii i Asuanu; drugi etap odbędzie się ty­dzień później, m.​in. w Gizie, Port Sa­idzie i Suezie.

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji m.​in. ograniczanie wol­ności religii i swobody wypowiedzi, co toruje drogę do bardziej surowe­go stosowania prawa islamskiego.

Z kolei Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że projekt, w którym utrzymano zapis o "zasadach sza­riatu" jako głównego źródła prawa, jest wyważony i w minimalnym stopniu odnosi się do wartości is­lamskich.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów od­mówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie prezydenta Mohammeda Mursiego, który rozszerzał kompetencje pre­zydenta i tymczasowo uniemożli­wił zaskarżanie jego działań w są­dzie. Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyż­szą parlamentu przed rozwiąza­niem.

W pierwszym i drugim etapie refe­rendum uprawnionych do głosowa­nia jest po 26 mln Egipcjan. Lokale referendalne są czynne od godziny 8 (7 czasu polskiego) do 7 (6 czasu polskiego), lecz głosowanie może być przedłużone w zależności od frekwencji.

....

Teraz sie przekonamy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:12, 16 Gru 2012    Temat postu:

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak poślizgnął się i doznał potłuczeń

Były prezydent Egiptu, 84-letni Hosni Mubarak, skazany na dożywocie jako odpowiedzialny za śmierć 850 demonstrantów podczas tłumienia powstania przeciwko jego władzy, poślizgnął się w łazience więziennej i zranił się lekko w głowę oraz doznał potłuczeń.

Jak podała oficjalna egipska agencja MENA, Mubarak został opatrzony przez służbę medyczną więzienia pod Kairem, gdzie odbywa karę.

Sąd wymierzył mu ją 2 czerwca 2012 roku z uzasadnieniem, że nie uczynił nic, aby przerwać policyjne masakry demonstrantów, którzy od początku 2011 roku protestowali przeciwko jego trwającej od 30 lat dyktatorskiej władzy.

W lutym 2011 roku, wskutek masowych demonstracji, został odsunięty od władzy.

Latem tego roku stan zdrowia Mubaraka gwałtownie się pogorszył. Były prezydent w stanie śpiączki został przewieziony z więzienia do szpitala. W połowie lipca powrócił do odbywania kary, ponieważ stan jego zdrowia po intensywnej kuracji się poprawił.

....

Pokutuje . Przypominam ze lazienka musi byc dostosowana do wieku a wiec uchwyty siedzenia tak aby starsza osoba sie nie przewracala . Corsz trudniej sie schylac trzeba na siedzaco .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:27, 16 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: zwycięstwo zwolenników nowej konstytucji w pierwszej turze referendum

- W pierwszym eta­pie referendum konstytucyjnego w Egipcie, które odbyło się w sobotę, nieznaczne zwycięstwo odnieśli zwolennicy nowej ustawy zasadni­czej - poinformował członek Brac­twa Muzułmańskiego powołując się na nieoficjalne wyniki głosowa­nia.

- (Pierwszy etap) referendum za­kończył się wynikiem 56,5 proc. dla zwolenników konstytucji - oświad­czył cytowany przez Reutera czło­nek założonej przez Bractwo Mu­zułmańskie Partii Wolności i Spra­wiedliwości. Wynik ten ma być oparty na danych z 99 proc. lokali wyborczych.

Według Reutera, jeden z przedsta­wicieli opozycji, która wzywała do głosowania na "nie", przyznał, że głosowanie przebiegło po myśli isla­mistów popierających nową konsty­tucję. - Myślę, że przegraliśmy - po­wiedział wspomniany przedstawi­ciel opozycji wyrażając jednocze­śnie zaskoczenie wysokim zwycię­stwem zwolenników nowej konsty­tucji w Aleksandrii, drugim pod względem wielkości mieście Egiptu.

Referendum odbywało się w Ka­irze, Aleksandrii i Asuanie. Za ty­dzień, w kolejną sobotę, głosować będą mieszkańcy Gizy, Port Saidu i Suezu.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytu­antę zdominowaną przez rządzą­cych islamistów z Bractwa Muzuł­mańskiego, którzy w czerwcu br. wynieśli do władzy prezydenta Mo­hammeda Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowi konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspi­racji wszystkich Egipcjan i przyczy­ni się do jeszcze większych podzia­łów.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów od­mówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompe­tencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego dzia­łań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opo­zycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chronią­ce konstytuantę i izbę wyższą parla­mentu przed rozwiązaniem.

...

Tak jak mowilem . Przedstawianie Mursiego jako tyrana to glupota . Ma on wiekszosc . Niestety mimo wszystko przeciwnikow jest zbyt wielu . Konstytucja obowiazuje wszystkich i powinna miec co najmniej 67 % . Ale to dokument tymczasowy . Jak wolnosc sie rozwinie trzeba uchwalic kolejna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:08, 16 Gru 2012    Temat postu:

Opozycja przyznała, że 55 proc. głosowało za projektem konstytucji

Egipski Front Ocalenia Narodowego grupujący większą część nieislamskiej opozycji potwierdził, że w sobotę, w pierwszym dniu referendum konstytucyjnego, które przeprowadzono w połowie prowincji kraju, 55 proc. głosujących poparło projekt konstytucji.

Szef centrum wyborczego zorganizowanego przez Front w celu śledzenia przebiegu głosowania Tarek al-Awadi oznajmił, że przeciw projektowi głosowało 45 proc. uczestników referendum.

Z pierwszych meldunków napływających do tego centrum - powiedział Awadi - wynikało, że przeciwko projektowi ustawy zasadniczej przyjętemu przez islamistyczną większość w Zgromadzeniu Konstytucyjnym głosuje 65 do 70 proc. Egipcjan. "Nastąpiła jednak niespodzianka" w postaci wyników głosowania w niektórych okręgach, takich jak Aleksandria, gdzie poparcie dla projektu ustawy zasadniczej okazało się bardzo wysokie.

Awadi poinformował dziennikarzy o "4 000 przypadków naruszania ordynacji wyborczej" w trakcie głosowania. Nie sądzi jednak, aby fakt ten miał wpłynąć na ostateczny wynik referendum.

Dziennik rządowy "Al-Ahram" podkreśla w niedzielnym artykule wstępnym w swym wydaniu internetowym, że wysoka frekwencja w czasie głosowania "zaskoczyła świat". "Wyniosła 33 proc." - podaje dziennik.

"Al-Ahram" nie ogłosił jeszcze wstępnych wyników głosowania.

Druga tura referendum odbędzie się 22 grudnia.

....

Nie wiem niby kogo zaskoczyla . Cala histeria typu Mursi tyran byla absurdem . Wiadomo ze ma poparcie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:54, 17 Gru 2012    Temat postu:

Bractwo Muzułmańskie: przyjęcie konstytucji położy kres chaosowi

Bractwo Muzułmańskie w ogłoszonym komunikacie zapewniło, że tylko przyjęcie w referendum projektu nowej konstytucji przyniesie Egiptowi stabilizację i "położy kres chaosowi". W pierwszej turze referendum większość głosowała za projektem.

"Koniec aktów sabotażu i chaosu", "początek stabilizacji i odrodzenie kraju" - obiecują liderzy Bractwa, jeśli druga tura referendum, która odbędzie się 22 grudnia, zakończy się przyjęciem projektu ustawy zasadniczej uchwalonego przez Zgromadzenie Konstytucyjne, w którym mają oni przewagę.

- Egipt - ostrzegają - nie wytrzyma jeszcze jednego roku destabilizacji politycznej.

Bractwo Muzułmańskie, do którego należał przed objęciem prezydentury Mohammed Mursi, apelują, aby Egipcjanie "wczytali się w projekt konstytucji" i nie dawali wiary "wrogim jej" mediom.

Ze swej strony Front Ocalenia Narodowego skupiający większość nieislamskiej opozycji potwierdził, że w pierwszej turze referendum za projektem ustawy zasadniczej opowiedziało się 55 proc. głosujących.

Jednocześnie Front wzywa Egipcjan, aby w drugiej turze referendum odrzucili projekt konstytucji, która - jak podkreślają - odbiera Egipcjanom ich prawa i swobody, otwierając wrota do interpretacji prawa "na modłę islamską".

>>>>

Opozycja w Egipcie wzywa do manifestacji przeciw konstytucji

Front Ocalenia Narodowego skupiający większość nieislamskiej opozycji wezwał Egipcjan, by zmobilizowali się w całym kraju i przed drugą turą referendum konstytucyjnego, zamanifestowali sprzeciw wobec nowej konstytucji.

"Front wzywa Egipcjan, by we wtorek wyszli na ulice, by bronić swoich wolności, zapobiec oszustwom i odrzucić projekt konstytucji" - podała opozycja w komunikacie ogłoszonym w niedzielę wieczorem.

Po zakończeniu pierwszego dnia głosowania, które odbyło się w sobotę, islamiści podali, że w referendum przeważają głosy oddane na korzyść nowej konstytucji, bronionej przez obóz prezydenta Mohameda Morsiego. Organizacje pozarządowe zgłosiły jednak w niedzielę szereg zastrzeżeń do przebiegu głosowania.

Ze swej strony Front Ocalenia Narodowego potwierdził, że w pierwszej turze referendum za projektem ustawy zasadniczej opowiedziało się 55 proc. głosujących.

>>>>

Bez sensu . I co z tego ma wyniknac ? Lud sie wypowiedzial za . Mniejszosc ma miec racje ??? Niestety trudno popierac taka opozycje ktorej jedynym programem jest negacja ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:52, 18 Gru 2012    Temat postu:

Dymisja nowego prokuratora generalnego Egiptu

Nowy prokurator generalny Egiptu Talat Abdullah Ibrahim, desygnowany na to stanowisko niespełna przed miesiącem przez prezydenta Mohammeda Mursiego, złożył dymisję - poinformowały źródła sądowe oraz rządowy dziennik "Al-Ahram".

Odejścia Ibrahima w poniedziałek po południu podczas protestu w Kairze domagały się setki członków prokuratury oraz sędziów. Ich gniew wzbudziło zdymisjonowanie przez Mursiego poprzedniego prokuratora generalnego Abdela Magida Mahmuda.

Członkowie prokuratury decyzję tę, ogłoszoną 22 listopada wraz z kontrowersyjnym dekretem, rozszerzającym uprawnienia szefa państwa, uznali za zamach na niezależność sądownictwa.

Mahmud pełnił funkcję prokuratora generalnego od 2006 roku, czyli jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka, który został odsunięty od władzy w lutym 2011 roku. Mursi ostatecznie wycofał swój dekret, ale utrzymał Ibrahima na stanowisku prokuratora generalnego.

Według "Al-Ahram" w niedzielę dymisja Ibrahima zostanie przedstawiona Najwyższej Radzie Prawnej, będącej zwierzchnim organem wymiaru sprawiedliwości Egiptu.

....

Jak widac do dyktatury bardzo daleko .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:57, 21 Gru 2012    Temat postu:

Egipt: policja rozdziela zwolenników i przeciwników konstytucji

Egipska policja użyła gazu łzawiącego, by rozdzielić przeciwników i zwolenników nowej konstytucji, którzy obrzucali się nawzajem kamieniami w drugim największym mieście kraju, Aleksandrii, w przeddzień drugiej tury referendum konstytucyjnego.

Dziesiątki przeciwników nowej, popieranej przez islamistów i prezydenta Mohammeda Mursiego konstytucji oraz tysiące jej zwolenników, zebrało się przed jednym z meczetów w Aleksandrii. Oddzielało ich od siebie kilka kordonów policji. Obie strony rzucały kamieniami ponad głowami policjantów. Do manifestacji poparcia w Aleksandrii wezwało Bractwo Muzułmańskie.

W ubiegłym tygodniu, przed pierwszą turą referendum konstytucyjnego, w Aleksandrii doszło do gwałtownych starć pomiędzy islamistami a liberalną, świecką opozycją, które zakończyły się obleganiem jednego z meczetów, gdzie przez 14 godzin uwięziony był islamski duchowny. Zwaśnione frakcje użyły m.in. pałek i noży.

W ubiegłym tygodniu referendum odbywało się m.in. w Kairze, Aleksandrii i Asuanie. W sobotę głosować będą mieszkańcy m.in. Gizy, Port Saidu i Suezu.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan i przyczyni się do jeszcze większych podziałów.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

>>>>

Na razie widzimy zawzietosc i zacietosc . Od razu polityka przybrala wymiary sekciarskich wojen . A chodzi o wladze oczywiscie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:15, 22 Gru 2012    Temat postu:

Początek drugiej tury referendum konstytucyjnego w Egipcie

W Egipcie rozpoczęła się w sobotę rano druga tura referendum konstytucyjnego. Opozycja krytykuje projekt nowej ustawy zasadniczej, przygotowany przez konstytuantę, która była zdominowana przez islamistów. W piątek w Aleksandrii doszło do gwałtownych protestów.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 (godz. 7 czasu polskiego). Głosowanie powinno zakończyć się o godz. 19 (godz. 18 czasu polskiego), ale może zostać przedłużone. W zeszłym tygodniu referendum przedłużono o cztery godziny.

W pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt nowej konstytucji. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc. Według analityków także w drugiej turze większość Egipcjan zagłosuje na "tak".

W sobotę głosy oddają mieszkańcy 17 prowincji, m.in. takich miast jak Giza, Port Said i Suez. Uprawnionych do głosowania jest ok. 25 mln obywateli. Przed lokalami wyborczymi już przed godz. 8 ustawiały się długie kolejki - pisze agencja AFP.

W ubiegłym tygodniu referendum odbywało się m.in. w Kairze, Aleksandrii i Asuanie. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło do wielu nieprawidłowości.

W piątek w drugim co do wielkości mieście kraju, Aleksandrii, wybuchły starcia między przeciwnikami nowej konstytucji oraz jej zwolennikami. Dziesiątki osób zostały ranne. Do podobnych protestów dochodziło przed pierwszą turą referendum.

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Swoich zwolenników opozycja wzywała do głosowania na "nie".

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

...

Lud popiera wladze i organizowanie zamieszek nie bylo sensowne . Trzeba dzialac demokratycznie a nie da sie przeciw wiekszosci .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 66, 67, 68  Następny
Strona 36 z 68

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy