Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wampiry z RPP niszcza Polske!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:45, 03 Wrz 2014    Temat postu:

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Po­li­ty­ki Pie­nięż­nej na śro­do­wym po­sie­dze­niu po­zo­sta­wi­ła stopy pro­cen­to­we na nie­zmie­nio­nym po­zio­mie, re­fe­ren­cyj­na stopa pro­cen­to­wa NBP wy­no­sić bę­dzie nadal 2,50 proc. w skali rocz­nej - po­in­for­mo­wa­no w ko­mu­ni­ka­cie NBP.

Śro­do­wa de­cy­zja RPP ozna­cza, że w skali rocz­nej re­fe­ren­cyj­na stopa NBP wy­no­sić bę­dzie nadal 2,50 proc., lom­bar­do­wa 4,00 proc., de­po­zy­to­wa 1,00 proc., zaś re­dy­skon­ta we­ksli 2,75 proc.

De­cy­zja ta jest zgod­na z ocze­ki­wa­nia­mi. 19 z 21 an­kie­to­wa­nych wcze­śniej przez PAP eko­no­mi­stów było zda­nia, że RPP po­zo­sta­wi stopy pro­cen­to­we bez zmian na wrze­śnio­wym po­sie­dze­niu. Je­dy­nie 2 eko­no­mi­stów ocze­ki­wa­ło ob­niż­ki stóp (1 głos za ob­niż­ką o 50 pb, 1 za ob­niż­ką o 25 pb). Więk­szość an­kie­to­wa­nych eko­no­mi­stów ocze­ku­je ob­ni­żek stóp łącz­nie o 50 pb w okre­sie paź­dzier­nik-li­sto­pad.

RPP poda uza­sad­nie­nie do naj­now­szej de­cy­zji na kon­fe­ren­cji pra­so­wej w środę o godz. 16.00.

>>>

I widzicie media piejo o Doniu sukcesie w brukselce a tu naziole zRPP poglebiaja deflacje i katstrofe ekonomiczna I NIC ! BO BARANY MEDIALNE NIE KUMAJA NIC Z TYCH STOP ! ALE NAROD POUCZAJA ! Co za stf ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:36, 15 Wrz 2014    Temat postu:

Kolejny miesiąc z deflacją. Nowe dane GUS

De­fla­cja kon­su­menc­ka wy­nio­sła 0,3% w uję­ciu rocz­nym w sierp­niu 2014 r. (wobec 0,2% r/r de­fla­cji w lipcu), wy­ni­ka z ko­mu­ni­ka­tu GUS. Spa­dek cen wy­ni­ka m.​in. z se­zo­no­wych wy­prze­da­ży w skle­pach.

W sto­sun­ku do po­przed­nie­go mie­sią­ca ceny to­wa­rów i usług kon­sump­cyj­nych spa­dły o 0,4%, podał też GUS.

Dwu­na­stu an­kie­to­wa­nych przez ISB­news ana­li­ty­ków spo­dzie­wa­ło się de­fla­cji w za­kre­sie 0,2-0,4% r/r (śred­nia wy­nio­sła -0,31%). Mi­ni­ster­stwo Go­spo­dar­ki ocze­ki­wa­ło po­głę­bie­nia się de­fla­cji w sierp­niu także do -0,3% r/r.

Naj­więk­szy wpływ na CPI w sierp­niu miały ceny żyw­no­ści oraz odzie­ży i obu­wia

W uję­ciu rdr ceny spa­dły o 0,3 proc.

Naj­więk­szy wpływ na wskaź­nik cen to­wa­rów i usług kon­sump­cyj­nych w sierp­niu miały ceny żyw­no­ści oraz se­zo­no­we wy­prze­da­że odzie­ży i obu­wia - wy­ni­ka z ko­mu­ni­ka­tu GUS.

"W po­szcze­gól­nych gru­pach to­wa­rów i usług kon­sump­cyj­nych od­no­to­wa­no zróż­ni­co­wa­ną dy­na­mi­kę cen. Naj­więk­szy wpływ na wskaź­nik cen to­wa­rów i usług kon­sump­cyj­nych ogó­łem miały w tym okre­sie niż­sze ceny żyw­no­ści (o 1,8 proc.) oraz odzie­ży i obu­wia (o 2,7 proc.), które ob­ni­ży­ły wskaź­nik od­po­wied­nio o 0,40 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - na­pi­sa­no w po­nie­dział­ko­wym ko­mu­ni­ka­cie GUS.

"Pod­wyż­ki cen w za­kre­sie łącz­no­ści (o 1,3 proc.), a także to­wa­rów i usług zwią­za­nych z miesz­ka­niem (o 0,1 proc.) pod­nio­sły ten wskaź­nik od­po­wied­nio o 0,07 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc." - do­da­no.

Jak in­for­mu­je GUS w ko­mu­ni­ka­cie, w sierp­niu w związ­ku z dal­szą wy­prze­da­żą ko­lek­cji se­zo­no­wej ceny obu­wia ob­ni­ży­ły się o 3,8 proc., a odzie­ży - o 2,3 proc.

W uję­ciu rdr ceny spa­dły o 0,3 proc.

"Naj­więk­szy wpływ na ukształ­to­wa­nie się wskaź­ni­ka cen to­wa­rów i usług kon­sump­cyj­nych na tym po­zio­mie miały niż­sze ceny żyw­no­ści i na­po­jów bez­al­ko­ho­lo­wych (o 2,1 proc.), odzie­ży i obu­wia (o 5,1 proc.) oraz w za­kre­sie trans­por­tu (o 1,5 proc.), które ob­ni­ży­ły wskaź­nik od­po­wied­nio o 0,52 pkt. proc., 0,25 pkt. proc. i 0,14 pkt. proc." - na­pi­sa­no w ko­mu­ni­ka­cie GUS.

"Wzrost cen na­po­jów al­ko­ho­lo­wych i wy­ro­bów ty­to­nio­wych (o 3,8 proc.), zwią­za­nych z łącz­no­ścią (o 3,9 proc.), a także miesz­ka­niem (o 0,6 proc.), pod­nio­sły ten wskaź­nik od­po­wied­nio o 0,25 pkt. proc., 0,21 pkt. proc. i 0,15 pkt. proc." - do­da­no.

>>>

Noz sie w kieszeni otwiera na tych bydlakow ! CO ONI Z NAMI ROBIA !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:07, 10 Paź 2014    Temat postu:

Absurdalna sytuacja po decyzji RPP. Rząd musi szybko działać

Przełomowa decyzja RPP ws. stóp procentowych wywołała absur­dalną sytuację. Rząd musi natychmiast obniżyć odsetki ustawo­we, by uniknąć lawiny problemów, twierdzą eksperci, na których powołuje się "Rzeczpospolita".

Chodzi o to, że po raz pierwszy doszło w Polsce do absurdalnej sy­tuacji: na skutek środowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej odsetki ustawowe okazały się lichwiarskie. Osiągnęły poziom 13 proc., podczas gdy - w myśl obowiązującego prawa - nie mogą przekroczyć 12 proc.

Eksperci ostrzegają, że jeśli rząd nie obniży niezwłocznie wysoko­ści odsetek, to będzie to drogo kosztować nie tylko firmy, ale i przeciętnego Kowalskiego, który obciążony niezgodnymi z pra­wem odsetkami ustawowymi niechybnie odwoła się do sądu, ob­ciążając przy okazji wymiar sprawiedliwości dodatkowymi obo­wiązkami. Minister sprawiedliwości zapowiada, że jeśli korekta przepisów okaże się konieczna, to stanie się to szybko.

...

Tak trzeba sobie powiedziec jasno . W Polsce jest lichwa od 89 i to bestialska stad taka ruina . I NIKT TYCH ZBRODNIARZY NIE OSADZIL !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:36, 13 Lis 2014    Temat postu:

Pogłębienie deflacji w październiku

Inflacja mierzona wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniosła w październiku minus 0,6% r/r wobec minus 0,3% r/r we wrześniu, co było wynikiem niższym od konsensusu rynkowego (-0,4%) oraz naszych oczekiwań na poziomie (-0,5%).

Głównym źródłem niespodzianki był dalszy spadek cen żywności. Najbardziej potaniały owoce (o 2,2%), cukier (o 1,5%) i mięso (przeciętnie o 1,0%). Wciąż widoczne są skutki sankcji na eksport żywności do Rosji. Spadły też ceny w innych kategoriach, w wyniku czego inflacja bazowa, CPI po wyłączeniu cen żywności i energii spadła do 0,2% r/r z 0,7% r/r we wrześniu.

Przy takich odczytach wskaźnika CPI trudno mówić o presji inflacyjnej. Choć ujemne odczyty inflacji to w dużym stopniu efekt działania czynników podażowych na rynku żywności i paliw, to także ze strony popytu nie ma presji na wzrost cen. W październiku wskaźnik CPI osiągnął prawdopodobnie dno i w kolejnych miesiącach będzie stopniowo wzrastać. Okres ujemnych odczytów CPI może jednak wykroczyć poza grudzień tego roku.

>>>

Deflacaj to zbrodnia . Zdaje sie ze wprowadzili Polske w spirale deflacji . Tak jak w Japonii . Ten kraj nie rozwija sie od 1990 roku ! W ogole mlodziez uciekla mamy ekonomie starcow jak w Japonii . Okragly Stol to najwieksza katastrofa historii Polski . Ktos powie II wojna . BZDURA ! Wiecie jaki byl przyrost naturalny po wojnie ? Rekordy historii . Rocznie orzybywalo POL MILIONA LUDZI !!! A bylo 25 milionow !!! Po 2 % rocznego wzrostu ! Zadnego kraju nie zniszczy bohaterska wojna tylko podly pokoik .

Po 89 caly czas deflacjonowali gospodarke . Teraz macie skutki 25 lat ! To nie przypadek .
Natomiast konkretnie za te wskaznik odpowiadaja Kaczynski o. Rydzyk za wstawienie do RPP Kazmierczaka Zyty Glapinskiego . To sa najwieksi schladzacze . Ta opozycja dokonala wiekszych zbrodni niz ten zont . Ale ci tez zaslyzli na szubienice . Kretyn Tusk ktory zwial . Bufon Vincent . Wyborcza i ogolnie warszawka . Te gnoje nam zrobily ruiny . TFU !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:38, 21 Lis 2014    Temat postu:

MF chce zmian w projekcie dotyczącym m.in. wyboru członków RPP

Ministerstwo Finansów chce przywrócić do projektu noweli ustawy o NBP zasadę, zgodnie z którą funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję - wynika z pisma, które przekazał PAP resort finansów. MF ma więcej zastrzeżeń do projektu przygotowanego przez RCL.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, przygotowany na podstawie założeń przyjętych w czerwcu przez rząd. Ma on m.in. zmniejszyć liczbę członków Rady Polityki Pieniężnej i wprowadzić rotacyjny mechanizm ich powoływania. Ich autorem był resort finansów.

Ministerstwo Finansów nie jest jednak zadowolone z zapisów opracowanych przez Rządowe Centrum Legislacji, które w tym tygodniu trafiły do konsultacji. Zwraca uwagę m.in., że z projektu wypadła regulacja, zgodnie z którą funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję.

"Projekt RCL-u (...) nie zapewnia realizacji celu, jakim jest osiągnięcie rotacyjności członków RPP oraz stopniowe zmniejszenie jej liczby z dziesięciu do siedmiu w 2022 r. Jednocześnie nie było intencją Ministerstwa Finansów zlikwidowanie zasady, zgodnie z którą funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Taka propozycja jest także niezgodna z założeniami projektu, przyjętymi przez Radę Ministrów" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż.

MF proponuje, by przepisy nie określały, jak wskazano w projekcie, kolejności powoływania członków Rady przez Sejm, Senat i Prezydenta. Nie powinny też szczegółowo opisywać sposobu osiągnięcia docelowego siedmioosobowego składu Rady (razem z przewodniczącym – prezesem NBP).

"Zaprojektowane przez RCL rozwiązanie, wskazujące terminy powołania kolejnych członków Rady, może być niewykonalne w przypadku zaistnienia przed ich upływem okoliczności powodujących przedterminowe wygaśnięcie mandatu któregoś z członków Rady. W powyższym kontekście należy ograniczyć zakres zmiany przepisów do ustanowienia nowego zmniejszonego do siedmiu osób składu Rady oraz takiego ukształtowania przepisów przejściowych, które z upływem czasu doprowadzi do ustalenia się rotacyjności w Radzie o charakterze faktycznym, bez opisywania szczegółowego poszczególnych etapów konstytuowania się siedmioosobowej Rady" - poinformowało MF.

Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie do projektu konkretnych przepisów, w tym regulacji, która mówi, że Rada liczy sześciu członków (oprócz prezesa NBP) powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Przepis ten miałby wejść w życie w 2022 r. albo z upływem kadencji ostatniego z sześciu członków Rady, którzy zostaną powołani w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm i Senat po wejściu w życie nowelizacji.

Zgodnie z kolejną propozycją MF, w 2019 r. Prezydent RP, Sejm i Senat mieliby powołać po jednym dodatkowym członku Rady spośród specjalistów z zakresu finansów.

Rozbieżności związane z projektem pojawiły się nie tylko między RCL i MF. Wcześniej propozycje resortu finansów krytykował także NBP. W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej RCL w minionym tygodniu, prezes NBP Marek Belka pisał do szefa ministerstwa Mateusza Szczurka, że zdaniem NBP i RPP niektóre forsowane przez MF zmiany są niezasadne. Wskazał, że chodzi o propozycje dotyczące konstrukcji przyjmowania przez RPP rocznego sprawozdania finansowego NBP, wyboru przez NBP podmiotu badającego to sprawozdanie oraz wprowadzenia mechanizmu rotacyjności składu RPP.

Ministerstwo nie zrezygnowało z planu wprowadzenia rotacyjnego mechanizmu powoływania RPP, zdecydowało się jednak na zmniejszenie ustawowego składu RPP z dziewięciu do 6 członków (nie licząc przewodniczącego Rady - prezesa NBP). Zaproponowano wprowadzenie okresu przejściowego na wprowadzenie docelowego rozwiązania. Miałby on wyeliminować sytuacje, w których następuje wymiana w jednym czasie prawie całego składu RPP.

"Sytuacje te zwiększają niepewność w polityce pieniężnej i ryzyko niespójności decyzji w kolejnych kadencjach, co może skutkować utratą kapitału intelektualnego, know how i pamięci instytucjonalnej, których nie da się w łatwy sposób przekazać nowym członkom RPP" - wyjaśniał minister. Według niego wprowadzenie proponowanego rozwiązania wpływałoby na zachowanie stabilności w składzie RPP, co jednocześnie zwiększać będzie stabilność podejmowanych decyzji wpływających na krajową politykę monetarną i stabilność cen.

Rządowe Centrum Legislacji, które opracowało projekt na podstawie wytycznych MF, zmodyfikowało jednak propozycję MF dotyczącą okresu przejściowego związanego z powoływaniem członków Rady. RCL zwróciło uwagę, że zaproponowane przez MF zasady mogą budzić wątpliwości co do zgodności z Konstytucją. "Ich przyjęcie będzie prowadzić do zróżnicowania sposobu wykonywania przez Prezydenta RP oraz Sejm i Senat przysługujących tym organom uprawnień z zakresu powoływania członków RPP" - wyjaśniało RCL.

...

Przestancie robic kabaret kosmetycznymi pseudozmianami . TRZEBA ZLIKWIDOWAC TEN GANG ! Widzicie co oni zrobili . PKW przy nich to dobrodzieje i wzor sprawnosci . KKASA POLITYCZNA MA SIE ZJEDNOCZYC I ZLIKWIDOWAC TE SYFY ! TK RPP IPN KRRITV i co tam jeszcze narobili . Kupa przy kupie . Ale kraj zniszczyli .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:07, 10 Gru 2014    Temat postu:

Od czasu pierwszej RPP żaden prezes NBP "nie panował" nad polityką pieniężną

Skład i sposób powoływania członków RPP powoduje, że od momentu powołania pierwszej RPP żaden prezes NBP "nie panował" nad polityką pieniężną - ocenia Andrzej Bratkowski z RPP.

"Ostatnio wielu analityków rynkowych (także zagranicznych) narzekało na nieprzewidywalność RPP, co mogło być odczytane jako zarzut pod adresem przewodniczącego Rady, że +nie panuje+ nad polityką pieniężną" - napisał Bratkowski na swojej stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]

"Takie zarzuty nie uwzględniają jednak instytucjonalnych warunków, w jakich prowadzona jest polityka pieniężna w Polsce. Warunków, które powodują, że na tle innych banków centralnych zwroty w polityce NBP wydają się bardzo zaskakujące, a ogólne zasady prowadzenia tej polityki – mniej jasne" - dodał.

Bratkowski zaznacza, że chodzi o skład i sposób powoływania członków RPP.

"Polska jest jedynym spośród rozwiniętych krajów, w którym we władzach monetarnych banku centralnego insiderzy mają mniejszość – w tym przypadku dramatyczną 1:9" - napisał.

"We wszystkich innych bankach centralnych w organach decydujących o poziomie stóp procentowych dominują przedstawiciele zarządu banku centralnego i ludzie powoływani

przez prezesa banku" - dodał.

Według Bratkowskiego ma to wpływ i na kompetencje przedstawicieli takiego ciała decyzyjnego, i na jego skłonność do szukania konsensusu z przewodniczącym.

"W Polsce 9 członków Rady jest całkowicie niezależna od prezesa, a dla powołujących ich organów kryterium posiadania doświadczenia pracy w Banku Centralnym nie wydaje się zbyt ważne" - napisał.

"Na dodatek, w przypadku tych 9 członków Rady, nie ma żadnych instrumentów wymuszających na nich działanie zgodne z prawem, o ile tylko nie chodzi o prawo karne. (Prezes może odpowiadać przed Trybunałem Stanu)" - zaznacza Bratkowski.

"Dlatego od momentu powołania pierwszej RPP żaden prezes NBP +nie panował+ nad polityką pieniężną" - dodał.

Bratkowski zaznaczył także we wpisie, że publikacja jego opinii na stronie internetowej nie jest przejawem konfliktu miedzy nim a prezesem NBP Markiem Belką.

"Inicjatywa ocenzurowania mojej wypowiedzi nie wyszła od prezesa, a poparła ją, lub biernie zaakceptowała, cała Rada, z wyjątkiem dr. Rzońcy, który był nieobecny na tej części posiedzenia" - napisał.

"Łatwo zauważyć, że moje poglądy na temat zasad prowadzenia polityki pieniężnej i kierunku zmian stóp procentowych w obecnej sytuacji gospodarczej są znacznie bliższe stanowisku prezesa, niż poglądom dominującym wśród innych członków Rady" - dodał.

>>>

I DLATEGO MAMY NAJWYZSZA EMIGRACJE I NAJWYZSZE BEZROBOCIE WSROD KRAJOW ROZWINIETYCH !

OD POLITYKI JEST RZAD KONIEC KROPKA ! A NIE JAKIES KLIKI ! Rzad kontrolujemy Sejmem a RPP ? NICZYM ! I MAMY TRAGEDIE ! Wladza bez kontroli niszczy ! TO JEST PATOLOGIA ! DOSC TEGO !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:12, 15 Gru 2014    Temat postu:

GUS: kolejny miesiąc spadku cen w gospodarce

Listopad był kolejnym miesiącem spadku cen. Mocno potaniały paliwa i internet, natomiast nieznacznie podrożał alkohol, kawa i herbata - wynika z poniedziałkowych danych GUS

Podobnie jak w październiku mieliśmy do czynienia z 0,6 proc. deflacją licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były niższe o 0,2 proc.

Ekonomiści pytani przez PAP szacowali w tzw. konsensusie rynkowym, że w listopadzie ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm. Niektórzy spodziewali się nawet deflacji w wysokości 0,7 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadku cen o 0,4 proc. Część uważała jednak, że spadek cen w listopadzie nie przekroczył 0,1 proc. (rdr), a licząc miesiąc do miesiąca ceny mogły nawet wzrosnąć 0,2 proc. Zgodnie z poprzednimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, także w październiku mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,6 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym w październiku ceny nie zmieniły się.

W listopadzie największy spadek cen w ujęciu rocznym dotyczył paliw. Potaniały one o 5,3 proc.

"Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,6 proc. wobec celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 pkt. proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności (o 2,7 proc.), w zakresie transportu (o 3,7 proc.) oraz odzieży i obuwia" - poinformował GUS w komunikacie. Licząc w ujęciu rocznym wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), a także związanych z łącznością (o 3 proc.) i mieszkaniem (o 0,4 proc.).

Także w porównaniu z poprzednim miesiącem najmocniej potaniały paliwa, podrożały natomiast warzywa, owoce oraz kawa i herbata. Nieznacznie też wzrosły ceny napojów alkoholowych.

GUS podał, że ceny żywności obniżyły się w listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc., wobec spadku o 0,2 proc. w październiku br. Najbardziej potaniał cukier (o 3,2 proc.), owoce (o 2,4 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.), mąka (o 1,1 proc.) oraz ryż (o 1 proc.). Niższe niż w poprzednim miesiącu były też ceny mięsa (przeciętnie o 0,8 proc.), w tym mięsa drobiowego – o 2,2 proc., wieprzowego – o 1 proc. wędlin – o 0,3 proc. Ceny mięsa wołowego utrzymały się na poziomie notowanym w październiku.

Tańsze niż przed miesiącem były tłuszcze roślinne (o 0,6 proc.), a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie potaniały o 0,3 proc., w tym sery i twarogi – o 0,5 proc., mleko – o 0,3 proc., jaja – o 0,2 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,1 proc.). Według GUS w listopadzie mniej niż w październiku płacono również za ryby i owoce morza (o 0,2 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,1 proc.).

"Odnotowano natomiast wzrost cen warzyw (o 5,1 proc.) i pieczywa (o 0,1 proc.). Napoje bezalkoholowe potaniały w listopadzie br. przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,8 proc.), soków owocowych i warzywnych oraz kakao i czekolady w proszku (po 0,4 proc.). Więcej niż w październiku br. płacono za herbatę (o 0,5 proc.) oraz kawę (o 0,4 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

W listopadzie zanotowano nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych o 0,1 proc. Ceny wyrobów tytoniowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Ceny odzieży obniżyły się o 0,3 proc., a obuwia utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

"Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem pozostały na poziomie notowanym w październiku br. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1 proc.). Opłaty za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.)" - napisano w komunikacie.

Ceny nośników energii były wyższe niż w październiku br. o 0,1 proc., więcej płacono za energię cieplną (o 0,2 proc.) oraz opał (o 0,1 proc.). Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1 proc. Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w październiku br. o 0,1 proc.

"Ceny w zakresie transportu były niższe niż w październiku br. o 2 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,2 proc., w tym benzyny – o 3,7 proc., a oleju napędowego – o 3,4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono także za samochody osobowe i usługi transportowe (po 0,7 proc.)" - wskazał GUS.

Zgodnie z komunikatem opłaty związane z łącznością obniżono w listopadzie br. o 0,7 proc. W wyniku spadku opłat za usługi internetowe (o 3,7 proc.) obniżyły się ceny usług telekomunikacyjnych (o 0,7 proc.), a sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,2 proc.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w listopadzie br. wzrosły przeciętnie o 0,3 proc. Podrożały gazety i czasopisma (o 1,7 proc.), ale mniej niż w październiku br. konsumenci płacili za książki (o 0,2 proc.), natomiast ceny w restauracjach i hotelach utrzymały się na poziomie obserwowanym w październiku br.

!!!!

PO PROSTU KOSZMAR ! WEPCHNELI KRAJ W SPIRALE DEFLACYJNO DESTRUKCYJNA ! TO SA ZBRODNIARZE NA MIARE AFRYKANSKICH MORDERCOW ! TRYBUNAL KARNY DLA NICH !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:11, 17 Gru 2014    Temat postu:

Nie ma dowodów, że niższe stopy proc. pomogą pobudzić gospodarkę - Winiecki

Jan Winiecki z RPP poinformował, że nie widzi dowodów na to, że niższe stopy proc. mogą pomóc pobudzić gospodarkę.

"Mogę tylko powiedzieć, że do tej pory, od pewnego czasu, byłem już przeciwnikiem dalszego obniżania stóp procentowych, co można sprawdzić w ogłaszanych co 6 tygodni rejestrach po każdej Radzie" - powiedział w środę Winiecki w Polsat News.

Pytany, czy nie zmienia w tej sprawie swojego stanowiska, odpowiedział: "W każdym razie nie widzę w tej chwili intelektualnych powodów ani dowodów, że gdzie indziej jeszcze niższe stopy procentowe cokolwiek pomogły".

Zdaniem Winieckiego "nie ma sposobu, aby niższe stopy proc. w tych warunkach miały coś pobudzić".

"Jesteśmy na górnej granicy wzrostu gospodarczego, który w tych warunkach jesteśmy w stanie osiągnąć. Żadne podkręcanie stopami nie pomoże. Pieniądz i tak jest dość tani" - powiedział.

>>>

On kase ma . Wiecie ile oni maja za ,,prace" czyli JEDNO posiedzonko miesiecznie ?
A wy sobie mozecie zdychac .
Takiego hitlerka Donio wepchnal do RPP ! TAKIE BARANY NAMI RZADZA A WY NA NICH GLOSUJECIE ! SAMI JESTESCIE SWOIMI OPRAWCAMI KRETYNI !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:56, 04 Lut 2015    Temat postu:

RPP: stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe bez zmian - zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa procentowa (referencyjna) nadal będzie wynosiła 2,00 proc. To najniższy poziom w historii. Decyzja RPP utrzymująca dotychczasowy poziom stóp procentowych jest zgodna z przewidywaniami analityków.

...

Kolejni do ustawy o bestiach . Wszedzie bestie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:21, 13 Lut 2015    Temat postu:

Coraz głębsza deflacja, w styczniu sięgnęła 1,3 proc.

W styczniu tego roku ceny spadły o 1,3 proc. w porównaniu do stycznia zeszłego roku, a w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,2 proc. - poinformował w piątek w we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.

Stycznień był kolejnym miesiącem spadku cen. Tym razem były one głębsze, bowiem w grudniu ubiegłego roku ceny spadły o 1,0 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku i o 0,3 proc. w stosunku do listopada 2014 r. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w styczniu o 1,2 proc. rdr zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,7 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce. Wzrosły ceny mąki pszennej, ryb i owoców morza, tłuszczów roślinnych, ryżu, makaronów i produktów makaronowych, a także artykułów w grupie +mleko, sery i jaja+. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za cukier, masło, mięso wieprzowe oraz drobiowe" - napisał GUS w komunikacie.

Zgodnie z informacją urzędu statystycznego w styczniu br. ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej niż w grudniu ub. roku. W porównaniu do grudnia ub. roku odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,6 proc.).

"Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,3 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, zaopatrywanie w wodę oraz wywóz śmieci. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii (w tym podrożała energia elektryczna oraz cieplna, a potaniał gaz i opał)" - zauważył GUS.

Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego, odnotowano wzrost opłat dotyczących towarów i usług związanych ze zdrowiem (o 0,6 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, wyroby farmaceutyczne, usługi stomatologiczne, lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny.

Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 4,4 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Potaniały paliwa do prywatnych środków transportu, a także opłaty za usługi transportowe. Ceny samochodów osobowych pozostały przeciętnie na poziomie notowanym przed miesiącem.

"Opłaty związane z łącznością w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w grudniu ub. roku. konsumenci płacili za sprzęt telekomunikacyjny. Podrożały natomiast usługi pocztowe. Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą" - podał GUS.

Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za gazety i czasopisma, podrożały też usługi związane z kulturą oraz opłaty w zakresie turystyki zorganizowanej, wyższe były też opłaty dotyczące edukacji. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny, wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny artykułów do higieny osobistej i kosmetyków, ubezpieczeń, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych" - zauważył GUS.

Licząc w ujęciu rocznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 3,9 proc., wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych wzrosły o 2,8 proc., a odzieży i obuwia spadły o 5 proc. Ceny związane z użytkowaniem mieszkań i nośnikami energii wzrosły o 0,7 proc., a ceny w kategorii "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego były niższe o 0,3 proc. Znacznie, bo o 9,7 proc. spadły ceny w kategorii "transport".

...

Bestie . Wy tego nie rozumiecie ale oni morduja kraj .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:10, 27 Lut 2015    Temat postu:

W styczniu za obniżką stóp NBP tylko Bratkowski i Osiatyński

Na posiedzeniu RPP 14 stycznia 2015 roku za wnioskiem o obniżkę stóp NBP o 25 pb głosowali tylko Andrzej Bratkowski oraz Jerzy Osiatyński - wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP wyników głosowań.

Przeciwko wnioskowi był prezes NBP Marek Belka oraz członkowie RPP: Elżbieta Chojna-Duch, Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki oraz Anna Zielińska-Głębocka.

Za wnioskiem o obniżkę stóp o 100 pb głosował tylko Andrzej Bratkowski.

Jak wynika z opublikowanych tydzień temu minutes, na kolejnym posiedzeniu RPP w lutym zgłoszono tylko jeden wniosek - o obniżenie stóp NBP o 25 pb, który także nie został przyjęty.

Stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 2,00 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa wynosi 3,00 proc., stopa depozytowa 1,00 proc., a stopa redyskonta weksli 2,25 proc.

Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 3-4 marca.

...

O to Chojna sie popsula . Ludzie zawodza . Ufaj tylko Bogu . Osiatynski jeszcze jeszcze . WSZYSC Z PIS I OD O RYDZYKA ZA NISZCZENIEM POLSKI ! CALY CZAS PRZYPOMINAM ! BO NA TEJ ANTENIE NON STOP ! POLSKA GINIE ! TAK BO WY JA MORDUJECIE ! RYDZYK TO SZATAN ! Sprawdza sie zasada ze najwiekszymi bestiami sa upadli ksieza . O.Rydzyk Luter Lemanski ...
Natomiast Bratkowski sie nawrocil . To zawsze cieszy ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:23, 27 Lut 2015    Temat postu:

Rada Polityki Pieniężnej straciła wiarygodność?

Deflacja na dobre zadomowiła się w Polsce, a realne stopy procentowe należą do najwyższych w Unii Europejskiej, informuje "Puls Biznesu". Zdaniem gazety nie służy to wiarygodności Rady Polityki Pieniężnej, której celem jest 2,5 proc. inflacji.

Minister finansów Mateusz Szczurek uważa, że deflacja staje się uporczywym problemem. Utrzyma się przynajmniej do końca trzeciego kwartału, a to utrudni realizację dochodów budżetowych i może zaszkodzić firmom.

Resort uważa, że Rada Polityki Pieniężnej mogłaby niemal bez ryzyka obciąć stopy procentowe nawet o 100 punktów bazowych. Tymczasem RPP zwleka. Jej członkini Elżbieta Chojna-Duch podkreśla, że decyzja o obniżce w marcu "jest trudna".

???

Co sie z nia stalo ?
Tu mamy zbrodnie ekonomiczna . MILIARDY STRAT I NIC !
A jakies kasjerki po wiezieniach za drobna kradziez ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:06, 03 Mar 2015    Temat postu:

W Polsce stopy procentowe ciągle jednymi z najwyższych w UE

Stopy procentowe w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Nie zmieni tego prognozowana obniżka o 25 pkt. bazowych w marcu. Eksperci zachęcają RPP do cięcia stóp procentowych, przypominając, że oznacza to niższe koszty pożyczania pieniędzy, co mogłoby zachęcić biznes i gospodarstwa domowe do większej aktywności. Przeciwnicy przypominają, że obniżka stóp procentowych byłaby krokiem w kierunku niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.

Według większości prognoz w środę RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, co oznaczałoby, że stopa referencyjna NBP wyniosłaby 1,75 proc. w skali rocznej. Nawet po prognozowanej obniżce pieniądz w Polsce będzie więc jednym z najdroższych w Europie. Tymczasem w strefie euro stopa procentowa kredytu refinansowego w Europejskim Banku Centralnym wynosi 0,05 proc. W krajach skandynawskich - Szwecji i Danii - stopy są nawet ujemne. Niskie stopy procentowe utrzymuje też amerykański Fed i to od początku globalnego kryzysu, czyli końca 2008 r.

Centralne banki krajów UE obniżają stopy procentowe, bo ma to być recepta na pobudzenie wzrostu europejskiej gospodarki i walkę z deflacją. Niskie stopy procentowe to tańsze kredyty i w założeniu większa konsumpcja, która pobudza wzrost PKB.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS w styczniu br. deflacja w Polsce wyniosła 1,3 proc. Dlatego - zdaniem ekonomistów - ważna dla polskiej gospodarki będzie planowana na 4 marca decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca poziomu stóp procentowych. Większość ankietowanych przez PAP ekonomistów spodziewa się ich obniżki o 25 pkt. bazowych - uważa tak 16 z 22 z nich. Czterech jest zdania, że będzie to redukcja o 50 pkt. bazowych, a dwóch przewiduje, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian.

...

Stad mamy deflacje i emigracje . Wszystko sie zgadza . Ekonomia to nauka scisla . TYLKO DLACZEGO NA UCZELNIACH SA IMBECYLE JEJ NIE POJMUJACY ! NIESPOTYKANE BESTIALSTWO WYKSZTALCIUCHOW W POLSCE SZOKUJE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 7:26, 05 Mar 2015    Temat postu:

Belka nie widzi miejsca na dalsze obniżki stóp procentowych

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka nie widzi miejsca na dalsze obniżki stóp procentowych. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP Belka powiedział, że polityka Rady odpowiada działaniom banków centralnych spoza strefy euro.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna od czwartku wynosić będzie 1,50 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa spadnie do 2,50 proc., stopa depozytowa wyniesie 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Po raz ostatni Rada obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku, a stopę depozytową w lipcu 2013 roku.

Większość z ekonomistów spodziewała się obniżenia stóp, uważała jednak, że obniżka wyniesie tylko 25 pkt bazowych.

Prezes NBP Marek Belka powiedział podczas konferencji prasowej, że decyzja o obniżce stóp procentowych o 50 pb była trudna, ale w Radzie powstała solidna większość. "To była trudna decyzja (...), rzadko podejmuje się decyzję o zmianie stóp o 50 pkt przy tak niskim poziomie nominalnym stóp procentowych (...). Dyskusja była pełna różnych argumentów, ale wypracowaliśmy solidną większość" - powiedział.

Zaznaczył, że patrząc na projekcję PKB i inflacji decyzja ta nie jest spóźniona, ale została podjęta we właściwym momencie. Według Belki decyzja nie zmieni inflacji w sposób drastyczny. Przyznał, że z przygotowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji wynika, że w jej perspektywie inflacja nie sięga celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), ale ma szanse być powyżej dolnego zakresu tolerancji.

Zdaniem prezesa banku centralnego obecnie nie należy się spodziewać dalszych cięć stóp procentowych. "Biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą, to czego możemy się spodziewać na podstawie projekcji i na podstawie obserwacji przez nas trendów ekonomicznych, nie widzę miejsca na dalsze obniżki i oczekiwania na nie" - powiedział Belka.

Zaznaczył, że polityka RPP nie różni się specjalnie od działań innych banków centralnych. "Pozostajemy w zgodności z działaniami innych banków centralnych poza strefą euro. Myślę, że spodziewane skutki luzowania ilościowego (tzw. QE zapowiedzianego przez Europejski Bank Centralny - PAP) skłoniły Radę do podjęcia takiej decyzji. To jeden z czynników oczywiście" - powiedział. Dodał, że zamiast czekać na efekty QE Rada obniżyła stopy.

Podkreślił, że RPP nie celuje w jakikolwiek poziom kursu złotego. Wyjaśnił jednak, że jeśli jakaś wielka waluta w sąsiedztwie, jak euro, podlega luzowaniu ilościowemu na znaczącą skalę, to można się spodziewać presji na wzmocnienie walut okalających euro. Wskazał, że wszystkie banki centralne "zbroją się" na tę okoliczność.

Także zdaniem obecnej na konferencji Elżbiety Chojny-Duch z RPP istotnym czynnikiem przemawiającym za obniżką stóp o 50 pb była chęć dostosowania do działań głównych banków centralnych na świecie. "Nie chcielibyśmy być odmienni dramatycznie, jeśli chodzi o politykę" - powiedziała Chojna-Duch.

Przed podjęciem decyzji RPP zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcją inflacji i PKB. Wynika z niej - przy założeniu niezmienionych stóp procentowych - 50-proc. prawdopodobieństwo, że inflacja znajdzie się w przedziale minus 1,0-0,0 proc. w 2015 r. (wobec 0,4-1,7 proc. w projekcji z listopada 2014 r.). Jeśli chodzi o 2016 r. to jest 50 proc. prawdopodobieństwo, że inflacja wyniesie minus 0,1-1,8 proc. (wobec 0,6-2,3 proc. w poprzedniej projekcji) oraz 0,1-2,2 proc. w 2017 r.

"Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7-4,2 proc. w 2015 r. (wobec 2,0-3,7 proc. w projekcji z listopada 2014 r.), 2,2÷4,4 proc. w 2016 r. (wobec 1,9-4,2 proc.) oraz 2,4-4,6 proc. w 2017 r." - napisano w komunikacie.

...

Ja nie widze miejsca dla Belki , Same klony Balcerowicza .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:18, 09 Mar 2015    Temat postu:

Glapiński: do końca kadencji obecnej RPP nie należy spodziewać się zmiany poziomu stóp NBP

Do końca kadencji obecnej RPP nie należy spodziewać się zmiany poziomu stóp procentowych, choć nadzwyczajne okoliczności w postaci "zmasowanego" napływu kapitału pod wpływem QE w strefie euro całkowicie tego nie wykluczają - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. Zaznacza, że nie spodziewa się, aby taki napływ miał mieć miejsce.

"Do końca kadencji tej Rady nie należy się spodziewać zmiany poziomu stóp procentowych. Choć nadzwyczajne okoliczności tego całkowicie nie wykluczają. Mam na myśli ewentualny, zmasowany, niebezpieczny dla nas napływ kapitału po uruchomieniu QE przez EBC. Czego się nie spodziewam" – powiedział Glapiński w rozmowie z dziennikarzami.

"Umiarkowany napływ kapitału nie jest szkodliwy – mocniejszy złoty nie jest taki niebezpieczny. Eksport sobie poradzi. Ale gwałtowny napływ oznaczałby później ryzyko gwałtownego odpływu" - dodał.

W styczniu tego roku Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ogłosiła, że od marca uruchomi program skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie.

W czwartek prezes EBC Mario Draghi poinformował, że Europejski Bank Centralny rozpocznie skup obligacji rządowych 9 marca. Draghi dodał, że program będzie trwał do minimum 2016 r. lub do momentu osiągnięcia inflacji zgodnej z celem inflacyjnym, zakładającym ją na poziomie, blisko, ale poniżej 2 proc. w średnim terminie. Draghi dodał, że program luzowania ilościowego może zostać przedłużony poza ten termin, jeśli będzie to konieczne.

Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe NBP o 50 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 1,50 proc. w skali rocznej. W komunikacie RPP zapisała, że decyzja ta oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

Kadencje 8 członków obecnej RPP wygasają w styczniu i lutym 2016 roku. Kadencja prezesa NBP i przewodniczącego RPP Marka Belki wygasa w czerwcu 2016 roku. Kadencja Jerzego Osiatyńskiego powołanego do RPP w miejsce Zyty Gilowskiej, która na początku października 2013 roku została odwołana przez prezydenta w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji, wygasa 20 grudnia 2019 r.

>>>

Koles od o.Rydzyka i Kaczynskiego . Ich rzady to bylaby zaglada ekonomii . Ksiadz ktory łamie powolanie staje sie bestią ...
Nie spodziewajcie sie postepu ekonomii w Polsce dopoki istniec bedzie RPP .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:06, 15 Paź 2015    Temat postu:

Deflacja nie odpuszcza. GUS podał dane za wrzesień

- Shutterstock

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym utrzymał się poniżej zera we wrześniu. Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, deflacja wyniosła 0,8 proc. rok do roku (rdr) wobec 0,6 proc. deflacji zanotowanej w sierpniu.

Analitycy oczekiwali spadku cen we wrześniu o 0,6-0,8% rdr (średnia wyniosła -0,6%). Ministerstwo Gospodarki przewidywało natomiast, że deflacja we wrześniu wyniesie 0,5% rdr.
REKLAMA


Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej po raz pierwszy szybki szacunek wrześniowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, który wyniósł -0,8% rdr.

Największy spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [rdr] miały obniżki opłat związanych z transportem (o 10,0%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,91 pkt proc., 0,23 pkt proc. i 0,04 pkt proc. Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,3%), a także mieszkaniem (o 0,3%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 15,4%), "odzież i obuwie" (o 4,4%) oraz "nośniki energii" (o 0,5%). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2% r/r. Największe wzrosty wystąpiły w dziale "zdrowie" (o 2,3%) i "restauracje i hotele" (o 1,3%).

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 3,2%), rekreacji i kultury (o 1,8%) oraz mieszkania (o 0,3%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,12 pkt proc. i 0,07 pkt proc. Podwyżki cen żywności (o 0,7%), a także odzieży i obuwia (o 0,9%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,15 pkt proc. i 0,05 pkt proc., podano również.

...

KIEDY RPP POJDZIE SOEDZIEC? KOMPLETNE TUMANY NIC NIE POTRAFIA! GDYBY TAK OPEROWAL TO BY SIEDZIAL!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:31, 19 Paź 2015    Temat postu:

GUS: ceny produkcji przemysłowej spadły we wrześniu o 2,9 proc.
Poniedziałek, 19 października 2015, źródło:PAP
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były we wrześniu niższe o 2,9 proc. w porównaniu z wrześniem 2014 r., spadek cen - o 0,6 proc. - odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.


We wrześniu obniżono ceny związane z górnictwem i wydobyciem o 7,1 proc. oraz w przetwórstwie przemysłowym - o 3,1 proc. Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 0,1 proc. oraz ceny związane z dostawą wody; gospodarowaniem ściekami i odpadami; rekultywacją - o 0,7 proc.



"W okresie styczeń-wrzesień 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,4 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. (kiedy również notowano spadek - o 1,4 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,4 proc. (spadek w ub. roku - o 1,3 proc.) " - podał urząd statystyczny.

Zgodnie z danymi GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2015 r. były o 0,1 proc. niższe niż w sierpniu. Spadek cen dotyczył: wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 0,5 proc.; dostaw wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji - o 0,3 proc. Obniżono również ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,1 proc., w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,1 proc.).

Spadły również ceny m.in. w produkcji napojów (o 0,7 proc.); komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży (po 0,5 proc.); chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,4 proc.); wyrobów z metali, wyrobów tekstylnych (po 0,2 proc.); metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów farmaceutycznych, mebli, a także skór i wyrobów skórzanych (po 0,1 proc.).

Ceny produkcji urządzeń elektrycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu.

"Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji maszyn i urządzeń, pozostałego sprzętu transportowego, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,1 proc.); produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,2 proc.); artykułów spożywczych (o 0,4 proc.); pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,5 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 0,6 proc.)" - napisał GUS.

Zanotowano także wzrost cen w górnictwie i wydobywaniu o 0,7 proc., w tym w górnictwie rud metali (o 5 proc.). Spadły jednak ceny związane z wydobyciem węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 2,2 proc.).

Od początku roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0,7 proc., w tym w górnictwie i wydobywaniu o 6,2 proc., a w przetwórstwie przemysłowym o 0,7 proc. (w tym największy spadek dotyczył produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 8,5 proc.). Wzrosły natomiast ceny m.in w produkcji artykułów spożywczych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (po 0,1 proc.); urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń (po 0,2 proc.); wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów tekstylnych (po 0,5 proc.); wyrobów farmaceutycznych (o 1,1 proc.) oraz metali (o 1,5 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,2 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 2,9 proc.).

GUS podał, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. były po 0,6 proc. niższe niż w grudniu ub. roku oraz przed rokiem.

"Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2015 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. Spadły ceny budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (po 0,1 proc.). Ceny robót budowlanych specjalistycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu br." - napisano w komunikacie.
...

Deflacja jest straszna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:39, 22 Paź 2015    Temat postu:

Polskie „hipoteki” najdroższe w Europie?

- Shutterstock

Po marcowej obniżce stóp procentowych NBP, oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych osiągnęło bardzo niski poziom. Jednak ostatniej redukcji stóp procentowych NBP, oprocentowanie „polskich” kredytów mieszkaniowych okazuje się jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Przyczyną tego stanu rzeczy, jest m.in. polityka bardzo niskich stóp procentowych na terenie Strefy Euro. Pewne znaczenie mają również wysokie marże odsetkowe w krajowych bankach.

Najniższe odsetki kredytów płacą Portugalczycy i Finowie

Informacje na temat aktualnego oprocentowania kredytów mieszkaniowych, można znaleźć w bazie danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Te statystyki dotyczą przede wszystkim państw należących do Strefy Euro. W przypadku takich krajów, jak Polska, Czechy i Węgry kompletnych informacji trzeba szukać na stronach banków centralnych. Przy porównywaniu danych z różnych państw Europy warto zwrócić uwagę, że prócz oprocentowania w skali roku czasem bywa podawany też wskaźnik APRC. Jest to unijny odpowiednik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), która zgodnie z polskim prawem prezentuje całkowity koszt kredytu.
REKLAMA


Informacje przedstawione na poniższym wykresie, dotyczą oprocentowania w skali roku. Nietrudno zauważyć, że Polska jest jednym z krajów, które cechują się najwyższym oprocentowaniem nowych „hipotek” (średnio 4,39% od stycznia do sierpnia 2015 r.). Ten wynik uwzględnia tylko kredyty mieszkaniowe udzielane w złotym. Nie jest to problem, gdyż umowy rozliczane w krajowej walucie, obecnie stanowią około 99% rynku hipotecznego (dane Centrum AMRON z II kw. 2015 r.). Trzeba zwrócić uwagę, że wynik dotyczący nowych i renegocjowanych kredytów mieszkaniowych (4,39%) okazał się wyższy od analogicznej wartości dla wszystkich hipotek spłacanych w złotym (3,77%). Tę różnicę można łatwo wyjaśnić. Praktycznie wszystkie kredyty mieszkaniowe w złotym posiadają zmienne oprocentowanie (WIBOR + marża kredytowa), a obecny poziom marż kredytowych jest jednym z najwyższych w historii. „Złotówkowe” zobowiązania pochodzące np. z 2013 r. mają znacznie niższe marże niż nowe kredyty hipoteczne i taką samą stopę referencyjną.

Warto wspomnieć, że tylko na Węgrzech jest naliczane wyższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych niż w Polsce. Z najniższych odsetek może cieszyć się statystyczny mieszkaniec Finlandii (kategoria: nowe kredyty) oraz Portugalii (kategoria: wszystkie kredyty). Wśród krajów Strefy Euro, najwyższym oprocentowaniem „hipotek” wyróżnia się Irlandia oraz Cypr (patrz poniższy wykres). W tym pierwszym kraju, banki próbują sobie powetować straty związane z kryzysem mieszkaniowym i kredytowym.
0183b874-0883-4a38-a0c1-bb24350972a1 Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech

Marża odsetkowa w krajowych „hipotekach” jest relatywnie wysoka …

Wpływ stóp procentowych na przedstawione wyniki, można wyeliminować np. poprzez obliczenie marży odsetkowej. W tym znaczeniu, marża odsetkowa jest różnicą pomiędzy średnim oprocentowaniem nowych kredytów mieszkaniowych oraz depozytów dla firm i gospodarstw domowych.

Według danych EBC, marża odsetkowa obliczona dla Polski, wyniosła 2,69 punktu procentowego (p.p.). To oznacza, że średnie oprocentowanie nowego kredytu mieszkaniowego było o 2,69 p.p. wyższe od analogicznej stawki dla zakładanych lokat (wynik z okresu styczeń - sierpień 2015 r.). Innymi słowy, statystyczny bank zarabiał 2,69 punktu procentowego na różnicy oprocentowania między nowym kredytem mieszkaniowym i lokatą.
0183b874-0883-4a38-a0c1-bb24350972a1 Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego, Narodowego Banku Węgier, Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Czech

Wynik obliczony dla Polski, niestety jest znacznie wyższy od średniej z 27 krajów Europy (2,20%). Od stycznia 2015 r. do sierpnia 2015 r. większy poziom marży odsetkowej odnotowano w następujących państwach:

- Bułgaria (4,64 p.p.)

- Węgry (4,45 p.p.)

- Chorwacja (3,39 p.p.)

- Irlandia (3,22 p.p.)

- Łotwa (3,01 p.p.)

- Rumunia (2,81 p.p.)

To nie przypadek, że wszystkie wymienione kraje mają znacznie większy problem z niespłacanymi kredytami hipotecznymi niż Polska. Zbliżony poziom spłacalności „hipotek”, osiągają nasi południowi sąsiedzi (Czechy i Słowacja). W tych państwach marże odsetkowe kredytów mieszkaniowych, są jednak o wiele niższe (Polska - 2,69 p.p., Czechy - 2,02 p.p., Słowacja - 2,03 p.p.). Porównanie wyników dotyczących Polski, Czech i Słowacji wskazuje, że krajowe banki próbują sobie zrekompensować kolejne obniżki stóp procentowych oraz ryzyko związane z „frankowymi” kredytami.

...

I stad deflacja bo i tak stopy w Polsce sa patologicznie wysokie. Winni z RPP SA BEZKARNI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:24, 02 Lis 2015    Temat postu:

GUS: deflacja w październiku wyniosła 0,8 rdr
Poniedziałek, 2 listopada 2015, źródło:PAP
Deflacja w październiku wyniosła 0,8 rdr; w porównaniu z wrześniem br. ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny


"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w październiku 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły się o 0,1 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,8 proc" - podał Urząd w komunikacie.



Ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w ujęciu rocznym ceny spadły o 0,7 proc. a w porównaniu z wrześniem wzrosły o 0,2 proc.

...

Zbrodnia trwa i nikt nie poszedl siedziec.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:59, 30 Lis 2015    Temat postu:

GUS : deflacja w listopadzie 0,5 proc. w ujęciu rdr

- Shutterstock

Deflacja w listopadzie wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rdr – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w listopadzie 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,5 proc. – napisano w komunikacie GUS.

...

Frustrujace. Zbrodnia deflacji i nikt nie krzyczy bo nie rozumie co to jest... Tylko jakis belkot o TK... Widzicie co to znaczy miec wiedze. Jako jedyny rozumiem deflacje i co z tego? Nikt nie pojmuje z nikim nawet nie pogadam. To po co mi ta wiedza? Sztuka dla sztuki...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:49, 02 Gru 2015    Temat postu:

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

- Shutterstock

Stopy procentowe NBP pozostają bez zmian - zdecydowała dziś Rada Polityki Pieniężnej. RPP ostatnio zmieniła poziom stóp proc. w marcu tego roku, obniżając je o 50 pb. W skali rocznej referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., redyskonta weksli 1,75 proc. To ostatnie, decyzyjne posiedzenie RPP w tym składzie - w styczniowym weźmie udział dwóch nowych członków.

Po obniżeniu stóp procentowych o 50 pb w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

...

To by bylo na tyle co do szans wyjscia z bagna. RPP TK to organizacje przestepcze ktorymi powinien zajac sie trybunal karny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:29, 04 Gru 2015    Temat postu:

Kadencje Chojny-Duch i Bratkowskiego kończą się 20 stycznia 2016

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Kadencje Elżbiety Chojny-Duch i Andrzeja Bratkowskiego kończą się 20 stycznia 2016 roku - poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. Dział Prasowy Kancelarii Senatu poinformował zaś, że kadencje trzech członków RPP wybranych przez Senat kończą się 24 stycznia 2016 roku.

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu w odpowiedzi na pytanie PAP wskazało, że Andrzej Bratkowski i Elżbieta Chojna-Duch zostali powołani przez Sejm w skład Rady Polityki Pieniężnej 8 stycznia 2010 r., a Anna Zielińska-Głębocka 9 lutego 2010 r.
REKLAMA


„Osoby te, przed objęciem obowiązków w Radzie, złożyły przed Sejmem przysięgę. Miało to miejsce 20 stycznia 2010 r. (Andrzej Bratkowski i Elżbieta Chojna-Duch) oraz 9 lutego 2010 r. (Anna Zielińska-Głębocka)” – napisano w odpowiedzi.

„Zgodnie z tabelą zamieszczoną na stronie Sejmu kadencje tych osób upływają dokładnie po 6 latach od dnia złożenia przysięgi i objęcia obowiązków wynikających z wcześniejszego wyboru” - dodano.

W tabeli na stronie internetowej Sejmu w przypadku Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch czas trwania ich kadencji określony jest na 6 lat - licząc od dnia złożenia przysięgi w dniu 20 stycznia 2010 r. Data zakończenia kadencji to 20 stycznia 2016 r. Wcześniej na stronach internetowych Sejmu oraz NBP datę zakończenia kadencji tych członków RPP określono na 10 stycznia 2016.

Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski wezmą w związku z tym udział w styczniowym posiedzeniu decyzyjnym RPP w dniach 13-14.

KADENCJA SENACKICH CZŁONKÓW RPP WYGASA Z UPŁYWEM 24 STYCZNIA 2016

Dział Prasowy Kancelarii Senatu odpowiedział PAP, że zgodnie z art. 227 ust. 5 Konstytucji RP oraz art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, Senat powołuje trzech członków Rady Polityki Pieniężnej na 6 lat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

„Ustawa w art. 13 ust. 1 pkt 2 określa, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 4 - członek Rady przed objęciem obowiązków składa przed organem powołującym przysięgę” - napisano.

„Powołanie i złożenie przysięgi przed organem powołującym następuje przed upływem kadencji dotychczasowych członków RPP powołanych przez dany organ. Nowo powołani członkowie RPP obejmują swoją funkcję w dniu następującym po dniu, w którym upływa sześcioletnia kadencja ich poprzedników” – dodano.

Dział Prasowy Kancelarii Senatu wskazuje, że rozpoczęta 24 stycznia 2010 r. kadencja powołanych przez Senat, uchwałą z 13 stycznia 2010 r. (47 pos. Senatu VII kadencji), trzech członków Rady Polityki Pieniężnej: Jerzego Krzysztofa Hausnera, Andrzeja Rzońcy i Jana Winieckiego wygasa z upływem 24 stycznia 2016 r.

„Wybrani członkowie złożyli ślubowanie wkrótce po ich wyborze – na posiedzeniu Senatu 13 stycznia 2010 r. (47.pos. Senatu VII kadencji)” – napisano.

...

Kolejny przestepczy organ. Akurat Chojna byla dobra a Bratkowski zszedl z drogi przestepstw ALE TO WYJATKI! Stad ruina Polski. Kolejny twor kompletnie bezkarny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:17, 15 Gru 2015    Temat postu:

GUS: deflacja wyniosła 0,6 proc. rok do roku w listopadzie, największy spadek w cenach paliw

- Shutterstock

Deflacja konsumencka wyniosła 0,6 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie br. wobec 0,7 proc. rok do roku deflacji w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy spadek rok do roku odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc., podał też GUS.
REKLAMA


"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [rok do roku] miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,2 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,72 pkt proc. i 0,25 pkt proc. Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,6 proc.), a także ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 1,2 proc.) i mieszkania (o 0,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i po 0,07 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 12,8 proc.), "odzież i obuwie" (o 4,6 proc.) oraz "nośniki energii" (o 0,7 proc.). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 proc. r/r. Największe wzrosty wystąpiły w dziale "zdrowie" (o 2,6 proc.) i "restauracje i hotele" (o 1,2 proc.).

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,02 pkt proc. Podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik po 0,02 pkt proc., podano również.

Dziesięciu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,4-0,5 proc. rok do roku (średnia wyniosła -0,37 proc.). Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja w listopadzie wyniosła 0,4 proc. rok do roku.

GUS podał wcześniej szacunek listopadowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, który wyniósł -0,5 proc. rok do roku.

...

Degradacja gospodarki sie poglebia... RPP kolejny bezkarny organ jak TK niszczacy Polske ku radosci Wyborczej. A WY CWOKI DALEJ ODURZAJCIE SIE WYBORCZA!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:43, 16 Gru 2015    Temat postu:

"Nie ma żadnych powodów, by obniżać stopy proc."

Rada Polityki Pieniężnej: Jan Winiecki (trzeci od lewej) - PAP

Nie ma żadnych powodów, by obniżać stopy procentowe - uważa Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem rynki są przygotowane na podwyżkę stóp Fed i nie powinna ona wywołać globalnych wstrząsów.

"Osobiście nie widzę żadnych powodów, dla których stopy procentowe powinny być niższe" - powiedział Winiecki w rozmowie z TVN BiŚ.
REKLAMA


W jego ocenie oczekiwana przez inwestorów podwyżka stóp Fed w środę nie powinna "wywołać wstrząsów na świecie".

"Rynki już się przygotowały" - powiedział członek RPP.

Kadencja Jana Winieckiego kończy się 24 stycznia.

...

To ohydne bydle to chyba ani razu nie glosowalo za obnizka co? Psychol radujacy sie smiercia glodowa ludu. TAKIEGO MIANOWALA PO!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:32, 12 Sty 2016    Temat postu:

Jerzy Kropiwnicki: skuteczność polityki pieniężnej w pobudzaniu gospodarki jest niepewna

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Skuteczność polityki pieniężnej w pobudzaniu gospodarki nie jest pewna - ocenia Jerzy Kropiwnicki. Kropiwnicki jest kandydatem PiS do RPP.

"Polityka monetarna jest dość skuteczna wtedy, kiedy chodzi o hamowanie dynamiki gospodarczej. Natomiast jej skuteczność w pobudzaniu gospodarki nie jest równie pewna. Z jednego podstawowego powodu: przewidywania co do przyszłej koniunktury i zyskowności podjętych działań przez potencjalnych kredytobiorców. Odgrywa to zasadniczą rolę. Żeby nie wiem jak korzystny był kredyt, jeżeli potencjalni kredytobiorcy nie mają optymistycznego stosunku do swoich przyszłych zysków, nie widzą dużej pewności ich osiągnięcia, wtedy nie zaciągną kredytu - nawet, jeśli cena jest na poziomie bliskim zera" - powiedział Kropiwnicki podczas posiedzenia senackiej komisji.
REKLAMA


"Trzeba w takim przypadku czekać lub współdziałać w tworzeniu sytuacji, w której perspektywy pesymistyczne zostaną zastąpione optymistycznymi, a potem dopiero mieć nadzieję, że polityka monetarna będzie sprzyjała pobudzaniu gospodarki" - dodał.

Kropiwnicki pytany o możliwość ataku spekulacyjnego na polską walutę odpowiedział: „Płynność naszego kursu walutowego i silne nerwy szefostwa są w stanie tego niebezpieczeństwa uniknąć. Zwłaszcza, jeśli sytuacja zostanie wcześniej rozpoznana” – powiedział.

„Jeżeli byłby to atak, jakiego doświadczyła swego czasu Wielka Brytania - najlepszą taktyką jest nie robić nic, tylko obserwować” - dodał.

...

Absurd. Zamrazanie dzialalo szybko i sprawnie tak samo ogrzewanie zadziala odwrotnie. FIZYKA! Widzimy ze Kropiwnicki zaczyna gledzic. RPP trzeba zlikwidowac bo to patologia a nie obsadzic rzekomymi ,,swoimi". Zreszta PiS juz obsadzil i zamrozili.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:15, 13 Sty 2016    Temat postu:

Nowi członkowie RPP wybrani

- PAP

Senat w głosowaniu tajnym jako swoich przedstawicieli do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wybrał Eugeniusza Gatnara, Marka Chrzanowskiego i Jerzego Kropiwnickiego.

Marek Dąbrowski, rekomendowany przez senatorów PO, otrzymał najmniejszą ilość głosów.

Oddano 86 głosów ważnych, decydowała większość bezwzględna.

Chrzanowski uzyskał 55 głosów "za", Dąbrowski - 30, Gatnar - 61, a Kropiwnicki - 64.

Senat przyjął następnie przysięgę od nowo wybranych członków RPP.

...

Czyli szybkiego skoku PKB nie bedzie bo RPP zostaje. PiS ignoranci ekonomiczni a dzis nie da sie rzadzic bez wiedzy o ekonomii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:22, 15 Sty 2016    Temat postu:

GUS: deflacja w grudniu 2015 r. wyniosła 0,5 proc. rdr i 0,2 proc. mdm (krótka)Piątek, 15 stycznia 2016, źródło:PAP

W grudniu 2015 r. deflacja wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. w stosunku do listopada 2015 r. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny

Ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w grudniu ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. w ujęciu rocznym i o 0,1 proc. w skali miesiąca.

...

KOSZMAR! ZNISZCZYLI KRAJ! Mediole nie rozumieja co to deflacja to o tym nie belkocza i nie ma problemu a tu by wieszac trzeba winnych!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:25, 15 Sty 2016    Temat postu:

RPP: Inflacja będzie w tym roku niższa niż założone w budżecie 1,7%
Piątek, 15 stycznia 2016, źródło:ISBnews
Warszawa, 15.01.2016 (ISBnews) - Średnioroczna inflacja będzie w tym roku niższa niż założone w projekcie ustawy budżetowej 1,7%, uważa Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Według Rady, źródłem impulsu inflacyjnego polityki fiskalnej będzie w największym stopniu wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.


Projekt ustawy budżetowej zakłada, że po okresie deflacji mającej miejsce w 2015 r., w bieżącym roku średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 1,7%. Jak zauważa RPP, zapisy uzasadnienia do projektu wskazują, że na wzrost ten złoży się stopniowe wygasanie szoków podażowych na rynkach surowców energetycznych oraz przyspieszenie dynamiki cen żywności związane z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi w 2015 roku.



"Według uzasadnienia, przyspieszeniu inflacji CPI w 2016 roku sprzyjać będzie ponadto pojawienie się presji popytowej wynikającej z dalszego wzrostu dynamiki popytu krajowego, a także oczekiwany wzrost inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki" - czytamy w "Opinii" RPP.

"W ocenie NBP, wzrost stopy inflacji CPI może ukształtować się na poziomie niższym niż wskazują założenia do Ustawy, nawet przy uwzględnieniu wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, który przyczyniłby się do przejściowego zwiększenia inflacji w 2016 i 2017 r. Niepewność co do kształtu i terminu wprowadzenia tego podatku stanowi czynnik ryzyka dla kształtowania inflacji" - czytamy dalej.

Głównym źródłem prognozowanego w scenariuszu NBP utrzymywania się w 2016 r. niskiej inflacji są silne spadki cen surowców energetycznych, w szczególności ropy naftowej, na rynkach światowych w II połowie ub.r. Według RPP, spadki te z pewnym opóźnieniem przełożą się na niższe ceny energii, obniżając inflację CPI w 2016 r. poniżej poziomu przyjętego w projekcie budżetu.

"Planowane zmiany w polityce fiskalnej mogą oddziaływać w kierunku zwiększenia wskaźnika inflacji w 2016 roku. Źródłem impulsu inflacyjnego polityki fiskalnej będzie w największym stopniu wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Można oczekiwać, że ze względu na niską elastyczność cenową popytu na rynku żywności, znaczna część obciążenia tym podatkiem zostanie przeniesiona na konsumentów" - podkreśliła Rada.

Dodała też, że pozostałe zmiany w polityce fiskalnej mogą łącznie oddziaływać pozytywnie na stronę popytową gospodarki, przy negatywnym wpływie na jej stronę podażową. "Oznaczałoby to zwiększenie stopnia wykorzystania czynników produkcji w gospodarce, co dodatkowo wpłynęłoby na przyspieszenie wzrostu cen w 2016 r." - podsumowano w dokumencie.

Wczoraj prezes NBP Marek Belka mówił, że deflacja w ujęciu rocznym potrwa nieco dłużej, niż ostatnio oczekiwano, natomiast przez większość tego roku będziemy świadkami niskiej inflacji. Zapowiedział też, że w marcowej projekcji NBP ścieżka inflacyjna będzie o kilka dziesiątych pkt proc. niższa niż w dokumencie z listopada.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji, deflacja konsumencka miała wynieść 0,8% r/r w 2015 r., a w 2016 r. inflacja spodziewana była na poziomie 1,1 r/r, zaś w 2017 r. - na 1,5% r/r.

...

Nie dosc ze inflacja za niska TO I TAK BEDZIE DEFLACJA! 1,7 inflacji to dla USA duszacy cel co dopiero dla Polski ktora ma doscignac USA. Ale nikt sie na tym nie zna wiec trwa pieprzenie o TK!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:08, 22 Sty 2016    Temat postu:

Osiatyński: raczej podwyżki stóp procentowych niż obniżki

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Wkrótce potrzebna może być zmiana nastawienia w RPP - ocenił członek RPP Jerzy Osiatyński. Jego zdaniem, jeśli nastawienie się zmieni, podwyżki stóp będą bardziej prawdopodobne niż obniżki. Dodał, że złoty jest "wyraźnie" niedowartościowany.

Osiatyński ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg, że okres deflacji może trwać do III kwartału, a w 2017 roku nastąpi szybszy wzrost inflacji.
REKLAMA


"Okres stabilizacji stóp procentowych raczej przedłuża się. To będzie czas bacznego przyglądania się i zwracania uwagi na sygnały ze sfery polityki fiskalnej. Jesteśmy w trybie oczekiwania na zmiany z perspektywą zacieśniania polityki monetarnej aniżeli luzowania" - powiedział w piątek agencji Bloomberg Osiatyński.

Jego zdaniem, od 2017 r. finanse publiczne będą "trudne do utrzymania na smyczy".

W jego ocenie, nowi członkowie RPP mogą nie być przekonani do zacieśniania polityki monetarnej.

Jego zdaniem, ostatnia deprecjacja złotego była tylko tymczasowa.

"Poważni i długoterminowi inwestorzy wiedzą na pewno, że złoty jest wyraźnie niedowartościowany" - powiedział.

...

Szykujcie sie na kolejna katastrofe. Wy tego nie rozumiecie bo to jakies tam procenty. Ale to jest morderstwo ekonomii. A zwyrodnialcy wytrzymac juz nie moga.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133587
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:01, 29 Sty 2016    Temat postu:

Bank Japonii wprowadza ujemne stopy procentowe

Siedziba Banku Japonii w Tokio - Reuters

Bank Japonii utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Takiej decyzji BoJ oczekiwali analitycy biorący udział w ankiecie Bloomberga.

Bank Japonii podwyższył target z 60-70 bln jenów do 80 bln 31 października 2014 r.

Bank zdecydował za to o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych.

Stopa procentowa Banku Japonii wynosi teraz -0,1 proc.

Bank przesunął w czasie osiągnięcie targetu inflacji na poziomie 2 proc.

Obecna prognoza BoJ dotycząca bazowej CPI na rok finansowy 2016 wynosi 0,8 proc.

...

Matoly warszawki tego nie pojmuja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy