Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Walka o wolność i niepodległość Węgier !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:59, 25 Mar 2015    Temat postu:

Węgry: jest zgoda z Euratomem ws. paliwa do reaktorów budowanych z Rosją

Węgry osiągnęły porozumienie z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej Euratom w kwestii dostaw paliwa do dwóch nowych reaktorów, które Budapeszt chce budować w mieście Paks przy udziale Rosji - poinformował dziś węgierski rząd.

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs powiedział, że osiągnięte porozumienie o podstawach i sposobie zaopatrzenia w paliwo jest do zaakceptowania przez wszystkie strony: Węgry, Euratom i Rosję.

Budapeszt przyznał 13 marca, że prowadzi negocjacje z Brukselą, która zakwestionowała dostarczanie paliwa z jednego, rosyjskiego źródła do przyszłych reaktorów. Tego samego dnia Komisja Europejska potwierdziła, że ma zastrzeżenia do rosyjsko-węgierskiego kontraktu dotyczącego dostaw paliwa jądrowego do elektrowni atomowej Paks na Węgrzech, podkreśliła jednak, że nie blokuje rozbudowy elektrowni o dwa nowe reaktory.

Strony, wg Budapesztu, uzgodniły ostatecznie, że okres rosyjskich dostaw paliwa zostanie ograniczony do 10 lat zamiast pierwotnie planowanych 20.

Te uzgodnienia muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską - pisze AFP. Zaznacza, że w poniedziałek szef kancelarii węgierskiego premiera Janos Lazar spotkał się w Brukseli w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. klimatu Miguelem Ariasem Canete. Agencja nie podaje szczegółów ani wyników rozmów.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w mieście Paks z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja zobowiązała się udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro.

Na początku marca parlament Węgier uchwalił ustawę utajniającą na 30 lat kluczowe szczegóły umowy z Rosją.

...

Od tych ruskich korzysci gorzko zaplaczecie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:31, 13 Kwi 2015    Temat postu:

Jobbik wygrał wybory uzupełniające do parlamentu

Węgierska skrajnie prawicowa partia Jobbik wygrała w niedzielę wybory uzupełniające do parlamentu, rozpisane w związku ze śmiercią w lutym br. deputowanego Fideszu Jenoe Laszkovicza. Po raz pierwszy Jobbik wygrał w jednomandatowym okręgu wyborczym.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów w okręgu Tapolca w zachodnich Węgrzech kandydat Jobbiku Lajos Rig otrzymał 35,3 proc. głosów. Zaraz za nim z 34,4 proc. głosów uplasował się kandydat konserwatywnego rządzącego Fideszu, następnie kandydat lewicy (26,3 proc.)

Komisja wyborcza poinformowała, że oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w czwartek, po obliczeniu głosów z zagranicy.

- Na Węgrzech mamy do czynienia z chęcią zmiany rządu i teraz mamy również środki, żeby to przeprowadzić - oświadczył wczoraj wieczorem szef Jobbiku Gabor Vona.

Obserwatorzy zauważają, że Jobbik jawi się jako główne zagrożenie dla Fideszu w następnych wyborach parlamentarnych w 2018 roku. Ugrupowanie to zmiękczyło swą retorykę w ostatnich latach, zyskując poparcie głównego nurtu wyborców.

"Czasami piłka trafia do naszej bramki" - napisał na Facebooku po niedzielnej porażce premier rządu Viktor Orban, zagorzały kibic.

W ostatnich wyborach w 2014 r. do Zgromadzenia Narodowego i Parlamentu Europejskiego Fidesz zwyciężył z łatwością; Jobbik dostał poparcie około 20 proc. wyborców. Jednak od czasu wyborów w następstwie afer korupcyjnych spadło poparcie dla Fideszu; opozycja sprzeciwia się planom wprowadzenia podatku od internetu, a także ograniczeniom handlu w niedzielę.

Pod koniec lutego centroprawicowa koalicja rządząca z partią Fidesz na czele straciła w parlamencie konstytucyjną większość dwóch trzecich głosów, po wygranej kandydata lewicowej opozycji w wyborach uzupełniających do parlamentu.

(..

Czyli widać rozpatrywanie zmian.. u ludzi ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:39, 16 Kwi 2015    Temat postu:

Komisja Europejska zamraża wypłacenie części funduszy unijnych dla Węgier

Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu części płatności z perspektywy finansowej 2007-2013 na program operacyjny o nazwie: rozwój gospodarczy na Węgrzech. Zmniejsza to szanse tego kraju na wykorzystanie prawie pół miliarda euro z kasy UE.

- Płatności na priorytety 1, 2 i 3 z programu operacyjnego 2007-2013 o nazwie rozwój gospodarczy na Węgrzech zostały zawieszone 10 kwietnia - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik KE ds. polityki regionalnej Jakub Adamowicz.

Jak przypomniał, decyzja ta ma związek z przerwą w płatnościach, która nastąpiła już w 2014 r., gdy audyt KE wykazał "znaczne słabości" w systemie selekcjonowania projektów na Węgrzech. W zeszłym roku KE wstrzymała płatności na kwotę 451 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do czasu wprowadzenia odpowiednich poprawek przez władze węgierskie. - W związku z tym, że nie wdrożono działań korygujących płatności zostały teraz zawieszone - wyjaśniał rzecznik.

Czas do końca roku

Termin na rozliczenie środków z minionej perspektywy finansowej mija z końcem tego roku. Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Węgry, a także Bułgaria i Rumunia chciały, by okres rozliczenia sięgał końca 2016 roku. Komisja Europejska nie zgodziła się jednak na to, oferując pomoc techniczną tym krajom, które starają się zmieścić w przewidzianych ramach czasowych.

- Mamy grupę zadaniową dla zainteresowanych krajów chcących wykorzystać maksymalną ilość środków z budżetu 2007-2013, jednak muszą one zostać wydane do końca roku 2015 - zaznaczył Adamowicz.

..

Tylko na Ruskich nie potrafią sankcji. Na Węgry odważni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:48, 29 Kwi 2015    Temat postu:

UE upomina Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmierci

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - powiedział przedstawiciel KE.

KE przypomina Orbanowi, że kara śmierci jest zakazana w Unii, a jeśli Węgry ją przywrócą, Budapeszt narazi się na retorsje, jak zawieszenie prawa kraju do głosowania w Radzie Europejskiej - powiedział agencji AFP przedstawiciel KE.

Unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos przypomniał na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że "dla UE kara śmierci nie jest nigdy odpowiedzią" na zbrodnię.

Awramopulos nie wymienił nazwiska węgierskiego premiera, ale było jasne, kogo miał na myśli, ponieważ europosłowie wezwali wcześniej Unię do zareagowania na wypowiedzi Orbana ws. kary śmierci.

Szef PE Martin Schulz zapewnił eurodeputowanych, że już w środę rano zażądał rozmowy telefonicznej z Orbanem. "Zdam wam sprawę z wyniku tej dyskusji" - powiedział posłom Schulz.

Reuters zwraca uwagę, że propozycja przywrócenia kary śmierci mogła być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku.

Szef klubu parlamentarnego Fideszu Antal Rogan powiedział w wywiadzie radiowym, że "nawet jeśli (Węgry) są członkiem UE, to jeśli chcą przywrócić karę śmierci (...), to można podjąć poważną debatę na ten temat na szczeblu unijnym".

Lewicowa opozycja na Węgrzech skrytykowała Fidesz, podkreślając, że jego propozycje są sprzeczne z wartościami europejskimi, a lider Jobbiku Gabor Vona "kopiuje program jego partii".

Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, domaga się systematycznie przywrócenia kary śmierci - przypomina AP.

...

UE wspiera zwyrodnialcow. Bo nie jest to bynajmniej troską o człowieka. Aborcję i EU eutanazję wręcz narzucają.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:21, 30 Kwi 2015    Temat postu:

PE zajmie się sprawą Węgier po propozycjach ws. kary śmierci i migracji

Komisja Wolności Obywatelskich PE w trybie pilnym zajmie się sytuacją na Węgrzech - zdecydowało prezydium Europarlamentu, reagując w ten sposób na propozycje rozważenia powrotu do kary śmierci w tym kraju oraz rządowe konsultacje społeczne w sprawie imigracji.

Decyzję podjęła Konferencja Przewodniczących, czyli polityczny organ wykonawczy Parlamentu Europejskiego, składający się z przewodniczącego PE i szefów grup politycznych. Poinformowały o niej w komunikacie służby prasowe PE.

Premier Węgier Viktor Orban zaproponował wczoraj rozważenie przywrócenia kary śmierci po niedawnym morderstwie 21-letniej sprzedawczyni w punkcie z wyrobami tytoniowymi w Kaposvarze na południowym zachodzie kraju.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany dzisiaj o pomysł przywrócenia na Węgrzech kary śmierci odpowiedział, że Orban "powinien niezwłocznie wyjaśnić, iż nie ma takiego zamiaru". - Jeśli taka jest jego intencja, oznaczałoby to walkę - dodał szef KE.

Artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci. W ocenie przewodniczącego PE Martina Schulza nie da się pogodzić przywrócenia kary śmierci z członkostwem w UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia najwyższego wymiaru kary mógł być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku. Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, systematycznie domaga się przywrócenia kary śmierci - przypomina agencja AP.

Węgierski rząd w ramach społecznych konsultacji ma też zamiar rozesłać obywatelom formularz z pytaniami na temat migracji. Jak donoszą europejskie media, Węgrzy mają m.in. odpowiedzieć, czy wzrost zagrożenia terroryzmem może mieć związek z błędami w unijnej polityce migracyjnej. W liście towarzyszącym kwestionariuszowi Orban pisze, że "nie można dopuścić, by imigranci ekonomiczni zagrażali pracy i zarobkom Węgrów".

PE w przegłosowanej wczoraj niewiążącej prawnie rezolucji wezwał Komisję Europejską do ustanowienia obowiązujących dla wszystkich państw UE kwot rozmieszczenia osób ubiegających się o azyl. KE 13 maja ma przedstawić propozycje w sprawie imigracji.

...

Kara śmierci jest w Biblii potwierdzona. Szatan jest jej przeciwny bo dąży do bezkarności zła. I dlatego UE jako organizacja satanistyczna zwalcza ją histerycznie jednocześnie narzucając mordowanie dzieci nienarodzonych. To pokazuje ich satanizm.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:22, 30 Kwi 2015    Temat postu:

Premier Węgier się tłumaczy: nie planuję wprowadzenia kary śmierci
30 kwietnia 2015, 17:30
Premier Węgier Viktor Orban poinformował w czwartek czołowych unijnych polityków, że jego kraj nie zamierza przywracać kary śmierci, lecz jedynie dyskutuje na ten temat - powiedział na konferencji prasowej szef kancelarii węgierskiego premiera Janos Lazar.

Orban oświadczył we wtorek, że kwestia kary śmierci, która została zniesiona na Węgrzech w roku 1990, powinna znów "stanąć na porządku dnia". Zdaniem Orbana ustanowione na Węgrzech prawa nie są w wystarczającym stopniu "odstraszające". Propozycja Orbana padła po niedawnym morderstwie młodej sprzedawczyni w punkcie z wyrobami tytoniowymi w Kaposvarze na południowym zachodzie kraju.

- Premier nie ma zamiaru wprowadzać kary śmierci - zapewniał w czwartek szef jego kancelarii Janos Lazar. - Toczy się debata na temat kary śmierci. Jedynie debata, zatem nie jest to plan wprowadzenia tej kary - dodał.

Lazar podkreślił, że Orban powiedział o tym przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi, a także czołowym przedstawicielom Europejskiej Partii Ludowej i dodał, że "Węgry będą respektować prawo Unii Europejskiej".

Wypowiedź Orbana o postawieniu na porządku dnia kwestii kary śmierci wywołała żywą reakcję w UE. Sprawą w trybie pilnym ma się zająć Komisja Wolności Obywatelskich PE. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany w czwartek o pomysł przywrócenia na Węgrzech kary śmierci odpowiedział, że Orban "powinien niezwłocznie wyjaśnić, iż nie ma takiego zamiaru".

Artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci. W ocenie przewodniczącego PE Martina Schulza nie da się pogodzić przywrócenia kary śmierci z członkostwem w UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia najwyższego wymiaru kary mógł być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku. Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, systematycznie domaga się przywrócenia kary śmierci - przypomina agencja AP.

...

To tylko takie oszukiwanie wyborców...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:06, 22 Maj 2015    Temat postu:

Juncker do Orbana w Rydze: "Cześć, dyktatorze!"

Jean-Claude Juncker i Viktor Orban - Reuters

"Cześć, dyktatorze!" – takimi słowami przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powitał w Rydze premiera Węgier Viktora Orbana na szczycie Partnerstwa Wschodniego. Świadkiem tego powitania był fotoreporter agencji AFP.

...

Skandal nieslychany. Z jednej strony demokratycznie wybrany premier Wegier. Z drugiej ponury dyktator z brukselskiej kliki ktora sama siebie wybrala. Tyrani Brukseli sa coraz bardziej bezczelni. UE musi lec w gruzach...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:29, 01 Cze 2015    Temat postu:

Niemcy: Juncker grozi Węgrom wyrzuceniem z UE

Jean-Claude Juncker - AFP

Szef Komisji Europejskiej grozi Węgrom wyrzuceniem z Unii, jeśli władze w Budapeszcie wprowadzą karę śmierci. Jean-Claude Juncker mówi o tym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Szef Komisji powiedział, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla kraju stosującego karę śmierci. Gdyby władze w Budapeszcie chciały ją wprowadzić, byłoby to podstawą do - jak to ujął - rozwodu z Węgrami.
REKLAMA


Juncker dodał, że sprzeciw wobec kary śmierci należy do jego podstawowych przekonań politycznych. W tym samym wywiadzie, w którym Juncker grozi Węgrom wyrzuceniem z Unii, szef Komisji ostrzega przed wyjściem Grecji ze strefy euro. Jak mówi, zachwiałoby to zaufaniem zagranicznych inwestorów do europejskiej waluty.

W rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung" Juncker wzywa też Międzynarodowy Fundusz Walutowy do tego, aby nadal pomagał w finansowaniu programów ratunkowych dla Grecji. Szef Komisji mówi, że nie może sobie wyobrazić, iż Europa miałaby zostać z tym sama.

Kara śmierci na Węgrzech?

Pod koniec kwietnia, komentując zabójstwo młodej kobiety, które wstrząsnęło opinią publiczną na Węgrzech, Viktor Orban opowiedział się za dyskusją na temat najwyższego wymiaru kary. Jego rzecznik wyjaśnił potem, że Węgry nie zamierzają przywracać kary śmierci, a toczy się jedynie debata na ten temat. - Nie chcę żyć w czasach porównywalnych do średniowiecza, kiedy o pewnych rzeczach nie można mówić. To kwestia swobody myśli i poglądów - powiedział Orban, odnosząc się do krytyki, jaka spadła na jego rząd po tej wypowiedzi.

- Jakiekolwiek zmiany powinny być zgodne z przepisami europejskimi i węgierskimi. To nie są decyzje wykute w kamieniu, tylko decyzje ludzkie, które podlegają także zmianie. Tak wygląda demokracja - dodał.

Wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. rządów prawa i Karty Praw Podstawowych Frans Timmermans przypomniał, że artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci.

- Ponowne wprowadzenie kary śmierci będzie sprzeczne z wartościami UE - powiedział komisarz. - Komisja zrozumiała, że węgierski rząd nie przewiduje powrotu do kary śmierci i będzie przestrzegał wszystkich traktatów - dodał. Timmermans zaznaczył, że gdyby Budapeszt podjął kroki w kierunku przywrócenia kary śmierci, reakcja KE byłaby natychmiastowa.

...

Widzicie jak potworni tyrani z Brukseli niszcza demokracje Wegier.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:43, 19 Cze 2015    Temat postu:

Budowa korytarza dla polskiego gazoportu stoi przez Węgrów
Wojciech Jakóbik
redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Gazociąg, fot. Wikimedia

Węgry dalej zagrażają polskim planom rozwoju rynku gazu. Przez ich opieszałość pod znakiem zapytania staje ciągłość korytarza dla surowca z regionu kaspijskiego oraz gazoportu w Świnoujściu.

Słowacki Eustream poinformował, że ze względu na to, że Magyar Gaz Tranzit (MGT) z Węgier nie wywiązuje się z kontraktu, budowa połączenia gazowego Słowacja-Węgry jest zagrożona.
REKLAMA


Węgrzy nadal nie ukończyli budowy swojego odcinka gazociągu pod rzeką Ipel przez co Eustream nie może kontynuować pracy po swojej stronie a budowa gazociągu stoi. Słowacy liczą na to, że dostawy gazociągiem ruszą niezwłocznie po usunięciu tego problemu i zakończeniu budowy.

Połączenie Słowacja-Węgry jest kluczowym elementem Korytarza Północ-Południe czyli sieci gazociągów od gazoportu w Świnoujściu do planowanego, podobnego obiektu na wyspie Krk w Chorwacji. Korytarz ma zapewnić wolny przepływ gazu między krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacją. Dzięki niemu będzie możliwe słanie polskiego LNG na rynki zbytu u naszych sąsiadów a także, w przyszłości, import gazu kaspijskiego docierającego do Europy Południowej.
2fc9cf8a-c52a-5c64-8dae-ba1e01671d29 Korytarz Północ-Południe. Łącznik słowacko-węgierski kluczowy dla ciągłości., fot. Gaz-System
Korytarz Północ-Południe. Łącznik słowacko-węgierski kluczowy dla ciągłości., fot. Gaz-System

Zamiast budować wspólnie z innymi krajami europejski projekt, który może zmienić status quo w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Węgrzy wolą romansować z Władimirem Putinem i obiecywać udział w konkurencyjnych projektach jak Turkish Stream w różnych wariantach. Ta postawa działa demoralizująco na całą Grupę Wyszehradzką, której wątpliwa kondycja stała jeszcze tylko współpracą w sektorze gazowym. Także tutaj widoczna jest dezintegracja, która działa na korzyść życzliwego sąsiada ze Wschodu.

...

Co to ma znaczyć?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:42, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Przesłuchanie polskiego dziennikarza zatrzymanego na Węgrzech

Na granicy serbsko-węgierskiej wczoraj doszło do zamieszek - SANDOR GEMESI / AFP

Jacek Tacik, zatrzymany wczoraj przez policję na Węgrzech, został dziś przesłuchany. Polski dziennikarz został wczoraj ranny w zamieszkach z uchodźcami. Do zatrzymania Jacka Tacika z TVP doszło na granicy serbsko-węgierskiej, około godziny osiemnastej. Szef resortu spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział dzisiaj, że MSZ zareagował już w tej sprawie.

Policjanci interweniowali po tym, jak uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską. W grupie szturmujących metalową siatkę był polski dziennikarz Jacek Tacik. - W trakcie akcji policyjnej jeden z funkcjonariuszy uderzył Polaka w głowę - powiedział konsul. Dodał, że rana nie jest na szczęście ciężka. Niemniej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej.
REKLAMA


Jacek Tacik został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. Karol Biernacki dodał, że dziennikarz przebywa obecnie w areszcie w Segedynie. Zdaniem konsula, wszystko wskazuje na to, że zostanie szybko wypuszczony.

- Błyskawicznie reagowaliśmy z poziomu ambasady w Budapeszcie, także konsula honorowego z Segedynia pana (Karola) Biernackiego - powiedział radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. - On został zatrzymany, nie aresztowany. Rzeczywiście, jeżeli ktoś przekracza granicę, to jest jakby z urzędu zagrożony postawieniem zarzutów o przekroczeniu granicy; to jest ten przypadek, ale jestem przekonany i pewny, że po przesłuchaniu zostanie zwolniony - zapewnił szef MSZ.

We wtorek władze węgierskie wprowadziły zaostrzone przepisy imigracyjne. Zgodnie z nimi, próba nielegalnego przekroczenia granicy zagrożona jest karą więzienia.

Jacek Tacik ucierpiał na granicy

Dziennikarz TVP Jacek Tacik ucierpiał na granicy węgiersko-serbskiej, gdzie w środę doszło do zamieszek z udziałem uchodźców i węgierskiej policji. – Wydawało się, że jest spokojnie, ale nagle węgierska policja ruszyła na uchodźców i staranowała także dziennikarzy. Wtedy dostałem parę razy policyjną pałką – opisywał reporter, który potem został opatrzony przez węgierskie służby.

...

Tak to wyglada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:43, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Węgry: Reporter TVP Jacek Tacik już na wolności. Spędził noc w areszcie

Uchodźcy na granicy węgiersko-serbskiej - PAP

Reporter TVP Jacek Tacik jest już na wolności. Dziennikarz został przesłuchany i spędził noc w areszcie po tym, jak został zatrzymany podczas starć uchodźców na granicy Węgier. W jego sprawie interweniował też MSZ i konsul honorowy RP na Węgrzech. Zwolniono go po 13 godzinach.

Dziennikarz relacjonował starcia uchodźców z policją na pograniczu węgriersko-serbskim. Policjanci interweniowali tam po tym, jak uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską. W grupie szturmujących metalową siatkę był polski dziennikarz.
REKLAMA


Jacek Tacik został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. Co więcej, jak sam napisał na Twitterze powodem zatrzymania miał być także atak na policjanta. Przebywał w areszcie w Segedynie.

W jego sprawie interweniował MSZ, a na miejscu pomagał mu konsul honorowy RP na Węgrzech. Karol Biernacki. - W trakcie akcji policyjnej jeden z funkcjonariuszy uderzył Polaka w głowę - powiedział konsul. Dodał, że rana nie jest na szczęście ciężka. Niemniej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej.

- Błyskawicznie reagowaliśmy z poziomu ambasady w Budapeszcie, także konsula honorowego z Segedynia pana (Karola - red.) Biernackiego - powiedział radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. - On został zatrzymany, nie aresztowany. Rzeczywiście, jeżeli ktoś przekracza granicę, to jest jakby z urzędu zagrożony postawieniem zarzutów o przekroczeniu granicy; to jest ten przypadek, ale jestem przekonany i pewny, że po przesłuchaniu zostanie zwolniony - zapewnił szef MSZ.

...

Bynajmniej Orban nas nie zachwyca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:45, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Dziennikarz TVP jest już na wolności. "Byłem przytrzymywany trzynaście godzin"


Zatrzymany wczoraj wieczorem na Węgrzech reporter TVP Jacek Tacik jest już na wolności. Był przetrzymywany przez węgierską policję przez ok. 13 godzin. – Dowiedziałem się, że byłem przetrzymywany za próbę nielegalnego przekroczenia granicy serbsko-węgierskiej oraz udział w demonstracji. To jest wersja Węgier – mówił Tacik.

– Około godz. 17.30 byliśmy z operatorem na granicy. Dostaliśmy się między policyjny kordon a uchodźców. Nagle policja węgierska na nas ruszyła. Wtedy dostałem policyjną pałką, polała się krew i zacząłem prosić ich o pomoc. Krzyczałem: "stop, jesteśmy dziennikarzami" – opowiadał dziennikarz po opuszczeniu węgierskiego posterunku.

Wtedy Węgrzy zabrali go na swoją stronę ulicy i opatrzyli mu głowę. Następnie dziennikarz próbował wrócić na stronę serbską, ale Węgrzy na to nie pozwolili. Jacek Tacik został zatrzymany.

Reporter TVP, jak opowiadał, został skuty kajdankami i usłyszał od policjantów, że jest aresztowany. Jeden z funkcjonariuszy poinformował Tacika, że powodem jest rzekomy atak na jednego z policjantów. – Niczego takiego nie zrobiłem, to oskarżenie się tutaj później kompletnie nie sprawdziło. Nikt o takie czyny mnie nie oskarżał – skomentował dziennikarz.

Reporter poinformował, że wraz z nim pod tym samym zarzutem zatrzymani zostali fotoreporter z Australii i dziennikarka ze Słowacji. Oni również zostali pobici – kobieta ma skręconą kostkę, a mężczyzna został uderzony m.in. w głowę.

...

Nie solidaryzujemy z Orbanem. Gdy my solidaryzowalismy sie z Ukraina on solidaryzowal sie z Putin. Niech Putin pomoze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:16, 06 Paź 2015    Temat postu:

Zmarł były prezydent Węgier Arpad Goncz
6 października 2015, 14:06
Zmarł pierwszy postkomunistyczny prezydent Węgier Arpad Arpad Goncz - informuje węgierska agencja MTI.

Goncz był pisarzem, tłumaczem literatury angielskiej i amerykańskiej, działaczem węgierskiej opozycji demokratycznej. .

W 1944 r. Goncz ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Petera Pazmanya. Brał udział w powstaniu narodowym 1956, za co został skazany na dożywotnie więzienie. Zwolniony w 1963 w wyniku amnestii, wrócił do pracy w przedsiębiorstwie ulepszania gleby, podejmując jednocześnie próbę ukończenia studiów rolniczych.

Od 1965 pracował jako niezależny tłumacz i pisarz. W 1988 był współzałożycielem Związku Wolnych Demokratów (był m.in. rzecznikiem partii). W 1990 został wybrany na posła do Zgromadzenia Narodowego. Od maja 1990 do sierpnia 2000 pełnił funkcję pierwszego niekomunistycznego prezydenta Węgier.

Jego córka - jedna z czworga dzieci - Kinga Goncz pełniła w latach 2006-2009 obowiązki minister spraw zagranicznych Węgier.

...

Znana postac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:24, 26 Paź 2015    Temat postu:

Prasa węgierska: w Polsce wygrali przyjaciele Orban

Prasa węgierska: w Polsce wygrali przyjaciele Orban - Shutterstock

Wybory parlamentarne w Polsce wygrali przyjaciele premiera Węgier Viktora Orbana, który może teraz liczyć na sojuszników w Unii Europejskiej – ocenia węgierska prasa sondażowe wyniki wczorajszego głosowania.

"Przyjaciele Orbana wygrali polskie wybory" – pisze tygodnik "Vilaggazdasag". "W Europie będzie dwoje Węgier" - ocenia lewicowy dziennik "Nepszabadsag". "Orban może się cieszyć" – pisze portal Index, dodając, że wynik wyborów to "polityczne trzęsienie ziemi".
REKLAMA


"Na podstawie sondaży exit poll nie jest przesadą mówienie o trzęsieniu ziemi. PiS może samodzielnie utworzyć rząd, a historycznym zwrotem jest to, że z parlamentu wypada lewica", a weszły do niego dwie utworzone w tym roku nowe partie – pisze komentator Szabolcs Dull na portalu Index.

Dull przypomina, że w 2001 r. lewica "o długość ulicy" wyprzedziła rywali w polskich wyborach. Teraz jednak najwyraźniej dużo głosów odebrał jej ruch Pawła Kukiza, który jest "populistyczny i skłania się raczej ku lewicy". O tym ostatnim tygodnik "HVG" pisze, że "ani wówczas (tj. przed wyborami prezydenckimi), ani teraz nie ogłosił programu w klasycznym sensie tego słowa, a jego najważniejszym postulatem jest wprowadzenie okręgów jednomandatowych, ale nawet to może wystarczyć, by stał się trzecią siłą w Sejmie".

Za ciekawe uważa Dull, że do Sejmu trafiła utworzona w maju partia Nowoczesna, którą "analitycy uważają za neoliberalną i nieco feministyczną". Przypomina przy tym, że Ryszard Petru jest jednym z najbardziej znanych polskich ekonomistów i w Banku Światowym zajmował się polsko-węgierskimi kontaktami gospodarczymi. "Także ta partia przyciągnęła wielu niezdecydowanych lub lewicowych wyborców" – ocenia.

Według Dulla "Orban może się cieszyć", bo pod przewodnictwem Beaty Szydło w Polsce może teraz powstać rząd bardzo podobny do gabinetu rządzącej obecnie na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP.

"Można oczekiwać dość nacjonalistycznej, konfrontacyjnej wobec Brukseli, lekko eurosceptycznej polityki. Poza tym Szydło szykuje się do różnych posunięć, jakie widzieliśmy wcześniej u Orbana - na przykład opodatkowania sektora handlowego czy mniejszej współpracy z UE w zakresie polityki wobec uchodźców" - czytamy.

Dla Orbana wynik polskich wyborów jest więc radosną wiadomością, bo węgierski rząd może teraz uzyskać silnego sojusznika w swej obecnej polityce unijnej – konkluduje Dull.

Publicysta tygodnika "HVG" Gabor Nagy w tekście opublikowanym w dniu wyborów, ale jeszcze przed podaniem wyników sondaży exit poll pisze, że "do Polski może dotrzeć węgierski ekspres", a Prawo i Sprawiedliwość to "prawicowa i konserwatywna, zachwycająca się polityką gospodarczą Viktora Orbana" partia.

Nagy przypomina, że Szydło wspominała podczas kampanii o ulgach podatkowych dla drobnych przedsiębiorców, czy darmowych lekach dla osób powyżej 75. roku życia. "Prawie nie było mowy o polityce zagranicznej" – zauważa.

"PiS dał jednak jasno do zrozumienia, że chciałby zrobić to, co Viktor Orban na Węgrzech. Jeśli uda się zdobyć większość konstytucyjną - nadać konstytucji bardziej konserwatywne brzmienie. W polityce gospodarczej także w Polsce może powstać system podatków sektorowych, a odgrywający ważną rolę jako prezydent Andrzej Duda już przebąkiwał, że dobrze byłoby mieć krajową większość w polskim sektorze bankowym, a w polityce gospodarczej - większą rolę banku emisyjnego. Ale PiS również w kwestii uchodźców i stosunków z Brukselą jest dużo bliższy Budapesztu niż obecny rząd w Warszawie" – ocenia komentator.

Lewicowy "Nepszabadsag" podkreśla zaś, że "zdaniem ekspertów można się obawiać, iż wraz ze zwycięstwem PiS Polska stanie się «drugimi Węgrami»".

Zastanawiając się nad przyczynami niepowodzenia PO, "Nepszabadsag" pisze, że "wyborcy chcieli zmiany, a wiatry sprzyjają nacjonalistycznej prawicy". "Władza nie posłużyła partii Donalda Tuska: afery korupcyjne, skandale obyczajowe i wreszcie afera podsłuchowa zniszczyły autorytet partii. A Tusk powędrował robić karierę w Brukseli" – czytamy.

...

Nic z tego. Orban to obecnie ruski agent i prezes nie bedzie z nim sie afiszowal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:45, 20 Lis 2015    Temat postu:

Orban: czas na reformę traktatów założycielskich UE

Wiktor Orban - PAP

Unia Europejska w ostatnich latach stanęła w obliczu tak poważnych wyzwań, że nastał czas, by przeformułować elementarne zasady spajające Wspólnotę, a następnie poprawić unijne traktaty założycielskie - oświadczył premier Węgier Viktor Orban.

Zapytany w wywiadzie dla Radia Kossuth o propozycję Holandii w sprawie utworzenia "ministrefy Schengen", Orban odparł, że nie tylko Schengen, ale i inne aspekty UE są obecnie nieskuteczne i wymagają reform.

Zaznaczył, że w obliczu kryzysu migracyjnego i podwyższonego zagrożenia terroryzmem konieczne są nowe regulacje w sprawie bezpieczeństwa i kontroli granicznych, podczas gdy niedawny kryzys w strefie euro nasuwa jego zdaniem pytania o sens wspólnej polityki monetarnej bez towarzyszącej jej wspólnej polityki fiskalnej.

Holenderskie media podały w czwartek, że rząd tego kraju rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii. Kraje należące do tej grupy miałyby wprowadzić na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytoria, aby monitorować imigrantów i azylantów oraz zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem.

Orban powiedział, że w sprawie kryzysu migracyjnego potrzebne są rozwiązania na poziomie krajów członkowskich, a nie całej UE. - Mówienie o "potrzebie wypracowania europejskiego rozwiązania" to przykład myślenia życzeniowego, ponieważ stanowiłoby ono sumę rozwiązań zaproponowanych przez poszczególne kraje - podkreślił.

Wypowiedział się również przeciw obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców. Przepaść między europejskimi przywódcami a zdroworozsądkowym myśleniem zwykłych Europejczyków pogłębia się, destabilizując kontynent - zaznaczył.

Węgierski premier odniósł się również do umowy między Węgrami a Rosją w sprawie budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej Paks. Komisja Europejska kwestionuje przyznanie Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej i w czwartek wszczęła postępowanie przeciw Węgrom w tej sprawie.

- Będziemy iść dalej naprzód - zadeklarował Orban.

Nigdzie w Europie nie rozpisywano przetargów na niedawne inwestycje w energię atomową - powiedział. Jego zdaniem sugeruje to, że UE "po raz kolejny" stosuje wobec Budapesztu podwójne standardy i broni interesów europejskich koncernów, które wyrażały zainteresowanie wartym 10 mld dolarów przedsięwzięciem.

- Gdzie jest mięso, tam zlatują się muchy - oświadczył.

....

Widzicie Orban popiera UE wbrew klamstwom medialnym. Dlatego ja nie popieram Orbana. UE trzeba zlikwidowac. To system sowiecki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 0:07, 20 Sty 2016    Temat postu:

"Nepszabadsag": premier Orban uda się w lutym z wizytą do Rosji

Viktor Orban - AFP

Węgierski premier Viktor Orban wybiera się w lutym z wizytą do Moskwy - poinformował dziennik "Nepszabadsag", powołując się na źródła w węgierskim rządzie.

Według tej gazety Orban udaje się do Rosji na zaproszenie prezydenta Władimira Putina, który chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą.
REKLAMA


"Nepszabadsag" pisze, że choć Węgry poparły kontynuację sankcji, to sam Orban uważa, iż dla kraju, który żyje z eksportu, to "strzelanie sobie w stopę" i utrzymywanie sankcji nie jest zgodne z węgierskim interesem narodowym.

Gazeta twierdzi, że Orban chce w Moskwie nakłaniać Putina do zdjęcia Węgier z listy krajów unijnych objętych rosyjskimi sankcjami gospodarczymi. Politycy mają też rozmawiać o zakupie broni przez Węgry. Budapeszt rozważa zakup od Rosji do 30 śmigłowców dla armii, a kontrakt miałby opiewać na kwotę 142 mld forintów, czyli około pół miliarda euro.

Wizyta premiera Węgier w Moskwie przypadnie dokładnie w rocznicę wizyty Putina w Budapeszcie, podczas której osiągnięto porozumienie gazowe między obu krajami, a Orban już wtedy mówił, że sankcje nałożone na Rosję przez UE są krzywdzące.

...

Drugi Orban tez pojedzie sladem pierwszego?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:50, 21 Sty 2016    Temat postu:

IAR

Kryzys imigracyjny kosztował Węgry 200 milinów euro

- AFP

Węgry wydały w ubiegłym roku ponad 200 milionów euro na działania związane z kryzysem imigracyjnym. Poinformował o tym Rétvári Bence z Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości. Jednocześnie zarzucił Unii Europejskiej brak wsparcia dla jego kraju.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości powiedział w telewizji M1, że owe 200 milionów euro, czyli ponad 60 miliardów forintów, to pieniądze, jakie zostały przeznaczone nie tylko na ochronę granic, ale przede wszystkim na obsługę samych imigrantów - w szczególności na ich wyżywienie czy opiekę medyczną w czasie pobytu w ośrodkach dla uchodźców. Tymczasem w ubiegłym roku Unia Europejska wsparła Węgry kwotą 7 milionów euro. Oznacza to, że Budapeszt pokrył ze swego budżetu 96,5 procent wydatków.

Rétvári Bence zwrócił też uwagę, że Unia nie udzieliła Węgrom żadnego wsparcia, które mogłoby być wykorzystane przy zapewnieniu opieki dzieciom imigrantów. Ponieważ Węgry nie mają infrastruktury przygotowanej na przyjęcie tak dużej liczby osób, wielokrotnie zdarzało się, że w ośrodkach dla uchodźców jednocześnie przebywało ponad 300 dzieci.

Sekretarz zwrócił też uwagę, że inne kraje otrzymały o wiele większą pomoc ze strony Unii, a jako przykład podał Austrię.

...

Za to UE nie zmarnowala zadnej okazji do rozdzierania ryja. A teraz wszyscy w UE ida w slady Orbana. OHYDA!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:40, 22 Sty 2016    Temat postu:

Premier Viktor Orban zaproszony do Rosji. Spotka się z Władimirem Putinem 17 lutego
21 stycznia 2016, 18:10
• Viktor Orban zaproszony do Rosji
• Premier Węgier ma 17 lutego spotkać się z Władimirem Putinem
• Mają rozmawiać o rozbudowie węgierskiej elektrowni atomowej
• Według mediów Orban ma jeszcze jeden cel wizyty
• Chce namówić Putina do zdjęcia Węgier z listy krajów UE objętych sankcjami Rosji

Premier Węgier Viktor Orban został zaproszony na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 17 lutego - poinformował w czwartek Budapeszt. Jednym z tematów rozmów ma być rozbudowa węgierskiej elektrowni atomowej.

Szef kancelarii Orbana, Janos Lazar wskazał, że od 2011 roku odbywają się coroczne "robocze spotkania" obu przywódców. Putin spotkał się z Orbanem w Budapeszcie w lutym zeszłego roku, rok po wyrażeniu przez Moskwę zgody na pożyczenie Węgrom 10 miliardów euro na rozbudowę jedynej węgierskiej elektrowni atomowej, z główną rolą rosyjskiego Rosatomu w realizacji tego projektu.

Agencja Associated Press pisze, że Węgry zbywają obawy, iż niskie ceny ropy naftowej mogły zmusić Rosję do renegocjowania tego porozumienia. Lazar powiedział, że na spotkaniu Orbana z Putinem "z pewnością" poruszona zostanie planowana rozbudowa elektrowni.

W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Węgrom w związku z planami finansowania przez państwo budowy dwóch nowych reaktorów elektrowni atomowej w mieście Paks. KE zakwestionowała też przyznanie Rosjanom kontraktu na rozbudowę tej elektrowni bez procedury przetargowej.

Dziennik "Nepszabadsag" pisał we wtorek, w kontekście wizyty Orbana (której dokładny termin nie był jeszcze wtedy znany), że Putin chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą.

"Nepszabadsag" wskazywał, że choć Węgry poparły kontynuację sankcji, to sam Orban uważa, iż dla kraju, który żyje z eksportu, to "strzelanie sobie w stopę" i utrzymywanie sankcji nie jest zgodne z węgierskim interesem narodowym.

Według tego dziennika Orban chce w Moskwie nakłaniać Putina do zdjęcia Węgier z listy krajów UE objętych rosyjskimi sankcjami gospodarczymi. Politycy mają też rozmawiać o zakupie broni przez Węgry. Budapeszt rozważa zakup od Rosji do 30 śmigłowców dla armii, a kontrakt miałby opiewać na kwotę 142 mld forintów, czyli około pół miliarda euro.

...

Potepiamy Orbana. To nie polityka to burdel. I nie tlumaczy tego obled Brukseli ktora Orbana wepchnela w objecia Putina i niszczy solidarnosc miedzy krajami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:52, 26 Sty 2016    Temat postu:

Witold Waszczykowski: Polska jest zbyt duża, by grać z Rosją tak jak Orban
akt. 26 stycznia 2016, 13:36
To mit, że Orban jest prorosyjski, on tylko zachowuje się pragmatycznie - stwierdził w programie #dziejesienazywo szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Na pytanie prowadzącego program Pawła Lisickiego, czy Polska też mogłaby coś ugrać z Rosją odparł, że jest to niemożliwe.- Orban wykorzystał pewne możliwości. Zachowuje się pragmatycznie, bo jest od Rosji odseparowany, ma pewne poczucie bezpieczeństwa, że rosyjskie macki i zakusy imperialne do Węgier nie dotrą, więc siłą rzeczy wykorzystuje sytuację - diagnozuje szef MSZ. - Widząc jak z Rosją grały wielkie państwa europejskie, czy to próbując sprzedać broń, czy budując Nord Stream, Orban uznał, że nie ma solidarności europejskiej. A jeżeli jej nie ma, to stwierdził, że on też coś dla siebie ugra z Rosjanami.

Zdaniem ministra Waszczykowskiego sytuacja Polski jest zdecydowanie inna niż Węgier. - Dla tego rządu rosyjskiego Polska jest krajem, który powinien być zmarginalizowany, odsunięty od wpływu decyzyjnego w UE i NATO. Polska jest za duża, aby grać jak Orban - stwierdził minister Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że kilka miesięcy temu, podczas kampanii wyborczej straszono, że gdy PiS zwycięży, dojdzie do ostrego konfliktu dyplomatycznego polsko-rosyjskiego. - Ponieważ nic takiego się nie stało i ten lansowany stereotyp, że rozpętamy konflikt polsko-rosyjski, że na pewno będziemy szablą potrząsać w UE, że będziemy antyniemieccy nie potwierdził się, więc próbuje stworzyć się obecnie inną narrację: na pewno jesteśmy antyeuropejscy i będziemy proputinowscy na wzór Orbana - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

- To jest absurd dlatego, że mamy zupełnie inną wizję architektury bezpieczeństwa europejskiego, zupełnie inną koncepcję energetyki itd., co wyklucza możliwość takiej współpracy, jaką podejrzewa się, że PiS mogłoby podjąć z Rosją - zapewnił Witold Waszczykowski.

...

To nie jest pragmatyczne to glupie. Zrobil z siebie chlopca do bicia. Nikczemnicy Zachodu zrobili z niego winnego aby odwrocic uwage od swoich zbrodni. TO ONI UZBROILI PUTINA W ROZMAITE DWU RURKI! Dwa Nordstreamy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:15, 26 Sty 2016    Temat postu:

Dania uchwaliła kontrowersyjne przepisy dotyczące uchodźców
akt. 26 stycznia 2016, 18:35
• Duński parlament uchwalił kontrowersyjne przepisy dotyczące uchodźców
• Kraj może konfiskować wartościowe przedmioty osobom starającym się o azyl
• Nie podlega konfiskacie gotówka do wartości ok. 1340 euro
• Można też zatrzymać przedmioty o wartości emocjonalnej np. obrączki

Parlament Danii uchwalił przepisy, które mają zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl w tym kraju. Przyjęta reforma prawa azylowego obejmuje m.in. konfiskowanie uchodźcom przedmiotów wartościowych na poczet kosztów związanych z ich pobytem. Mimo protestów międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów.

Policja będzie mogła odbierać osobom ubiegającym się o azyl przedmioty o wartości przewyższającej 10 tys. koron (ok. 1340 euro), by w części pokryć koszty związane z zapewnieniem im wyżywienia i schronienia. Będzie to także warunek uzyskania pomocy socjalnej. Zapis ten nie będzie obejmował przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej, np. obrączek. Proponowany wcześniej próg 3 tys. koron (ok. 400 euro) podniesiono po protestach obrońców praw człowieka.

Ponadto osoby z tymczasowym statusem azylanta na połączenie z rodziną mają czekać od roku do trzech lat, co według ekspertów dotknie jednej piątej uchodźców w Danii. Jak pisze agencja dpa, zapis ten może zostać zaskarżony przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, a część organizacji już zapowiedziała, że będzie pomagać uchodźcom w składaniu takich skarg.

Ustawa została przyjęta po 3,5-godzinnej debacie zdecydowaną większością: 81 głosów za wobec 27 głosów przeciw. Projekt liberalno-prawicowego rządu mniejszościowego przeszedł m.in. dzięki poparciu skrajnie prawicowej, antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej (DF) oraz opozycyjnych socjaldemokratów (SD), czyli dwóch największych ugrupowań w parlamencie.

Koalicja rządowa pod wodzą premiera Larsa Lokke Rasmussena ma zaledwie 34 na 179 mandatów w parlamencie i przy uchwalaniu ustaw musi polegać na poparciu partii prawicowych, w tym DF.

Łatwość, z jaką uchwalona została nowa ustawa azylowa, świadczy o przesuwaniu się duńskiej polityki na prawo z powodu rosnącej popularności DF i obaw mieszkańców wywołanych niesłabnącym napływem imigrantów - zauważa agencja Reutera.

Dania nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na odbieranie uchodźcom wartościowych przedmiotów na pokrycie części kosztów związanych z ich pobytem. Robi tak także część niemieckich krajów związkowych, w tym Badenia-Wirtembergia (przedmioty warte powyżej 350 euro) czy Bawaria (powyżej 750 euro). W Szwajcarii uchodźcom odbierane są przedmioty warte w przeliczeniu więcej niż ok. 900 euro.

Przeciw zaostrzaniu duńskiego prawa azylowego protestowały liczne organizacje. Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks ostro skrytykował w ostatnim czasie zmiany planowane przez Kopenhagę. OBWE zaznaczyła, że "ta ustawa zdaje się mówić, iż ludzie, którzy mieli dość szczęścia, by przeżyć podróż do Danii wraz z resztką swego dobytku, nie stracili jeszcze wystarczająco wiele".

Dania zaostrzyła przepisy azylowe już w ubiegłym roku, zmniejszając świadczenia dla osób starających się o azyl, skracając okres obowiązywania tymczasowych pozwoleń na pobyt oraz nasilając deportacje osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

W 2015 roku 5,5-milionowa Dania przyjęła ok. 20 tys. osób starających się o azyl.

...

I sobie prosto ,,poradzili". Przyjezdzasz to zabieraja majatek. Orban przy nich to cienias majacy dobre serce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:42, 11 Lut 2016    Temat postu:

Süddeutsche Zeitung
Süddeutsche Zeitung
To wszystko jest moje
Viktor Orbán
Viktor Orbán - AFP

Jego miasteczko, jego piłka nożna, jego Węgry - oto świat Viktora Orbána. Rodzinna miejscowość premiera może poszczycić się nowoczesnym stadionem i młodzieżową szkółką piłkarską. Bowiem według rozmiłowanego w futbolu polityka lokalny patriotyzm i piłka nożna idą ze sobą w parze.

Ferenc nie powie złego słowa na Viktora Orbána. Premier zawsze pierwszy wyciąga rękę na powitanie. W ogóle nie jest zarozumiały. Sam chodzi na zakupy do sklepu, a na mecze piłki nożnej przychodzi bez towarzystwa ochroniarzy. - Równy gość - przekonuje Ferenc zanim wychyli drugą setkę pod trzecie piwo. Potem stały bywalec przydrożnego baru wychodzi na obowiązkowego papierosa. Ferenc opowiada, że w młodości polityk był świetnym piłkarzem, a teraz został mecenasem futbolu. Piękny, nowy stadion w centrum miasteczka, a po sąsiedzku wspaniale wyposażona młodzieżowa szkółka piłkarska - to efekt wizji Orbána, prezent dla ojczyzny i narodu.

Z nieba siąpi marznąca mżawka. Z autobusu wysypuje się gromada uczniów. Młoda matka pcha wózek z dzieckiem. Idzie na pocztę, gdzie zamiast bezdusznego bankomatu wypłaca pieniądze wesoła i rozgadana urzędniczka. Właścicielka baru w milczeniu wkłada do pieca mrożoną pizzę. W sennym Felcsút nie dzieje się nic ciekawego. Szare miasteczko, oddalone 40 kilometrów od Budapesztu, liczy 1800 mieszkańców. Jeden z nich jest sławny na cały kraj. Dzięki niemu Felcsút dorobiło się kilka lat temu stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia na 4 tys. miejsc.

Ferencowi coraz bardziej rozwiązuje się język. Jest stolarzem, ale na razie bez stałego miejsca zatrudnienia. Dlatego może sobie pozwolić na trzecią setkę, choć jest dopiero południe. Burmistrz Lőrinc Mészáros to także "swój chłop". Przyjaciel Orbána ma szczodrą rękę. Z własnej kieszeni sfinansował oświetlenie ulic i nawierzchnię dróg w miasteczku. - Dlaczego ludzie gadają, że burmistrz do spółki z premierem uprawiają korupcję? Bzdura! - mówi podniesionym głosem stolarz, przekrzykując odgłosy deszczu. Obydwaj zrobili wiele dobrego dla miasteczka, piłki nożnej i Węgier.
"Pomnik korupcji i megalomanii partii Fidesz"

Jego miasteczko, jego piłka nożna, jego Węgry - triada autorstwa podpitego filozofa wiejskiego więcej mówi o Viktorze Orbánie niż jakakolwiek analiza polityczna. Przesłanie jest jasne. Premier nie zostawia rodaków w potrzebie. Mogą na niego liczyć przyjaciele polityczni i miłośnicy piłki nożnej z burmistrzem na czele. Lőrinc Mészáros był zwykłym hydraulikiem. Teraz, nie licząc rodziny premiera stał się najbardziej wpływowym mieszkańcem miasteczka. Posiada sporo ziemi i jest rzutkim przedsiębiorcą, umieszczanym w setce najbogatszych Węgrów. Jest również pełnomocnikiem rządu w regionie Felcsút i przewodniczącym fundacji, prowadzącej młodzieżową szkółkę piłkarską.

Mieszkańcy Felcsút wiedzą, że nadarzyła się niepowtarzalna okazja, by wykorzystać przyjacielskie relacje ze stolicą. I robią to z takim rozmachem, że tabuny węgierskich dziennikarzy regularnie odwiedzają miasteczko w celu zebrania dowodów korupcji w otoczeniu burmistrza i rodziny Orbána. Politycy opozycji w pobliskim Budapeszcie chętnie i często opowiadają o "pomniku korupcji i megalomanii autorstwa baronów partii Fidesz". (...)

W planach premiera niepozorne Felcsút ma awansować na miejsce krajowych rozgrywek piłkarskich. Wkrótce europejscy kibice futbolu poznają nazwę miasteczka. W przyszłości Felcsút będzie gospodarzem prestiżowych imprez piłkarskich. (...) W ambitną strategię wpisuje się pomyślna wiadomość: po 44 chudych latach reprezentacja piłkarska Węgier zakwalifikowała się do Euro 2016. Felcsút, naród i premier są wniebowzięci.

Niegdyś Węgrzy byli potęgą futbolową i wprawiali w zachwyt cały piłkarski świat. W 1953 roku "złota jedenastka" odniosła wspaniałe zwycięstwo nad Anglikami na Wembley. Węgrzy dwa razy znaleźli się w finale Mistrzostw Świata i niestety dwa razy przegrali - w 1938 roku z Włochami i w 1954 roku w legendarnym meczu z Niemcami. Grosics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik Zakariás Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskas, Czibor - nazwiska piłkarzy "złotej jedenastki" zna na pamięć każdy Węgier. (...)

Mimo porażek na arenie międzynarodowej piłkarze byli uważani w kraju za bohaterów narodowych. Węgrzy oszaleli zwłaszcza na punkcie Ferenca Puskasa, nazwanego "Pancho" przez kolegów z Realu Madryt. Jako jeden z niewielu piłkarzy bloku wschodniego zrobił oszałamiającą karierę na Zachodzie. Węgierski supersnajper jest jedną z najbarwniejszych postaci w panteonie gwiazd "Królewskich". Od 2009 roku FIFA przyznaje nagrodę imienia Ferenca Puskasa za strzelenie najpiękniejszego gola sezonu. W Felcsút wszystko, co jest związane z piłką nożną nosi nazwisko Puskasa. Jego koszulki są traktowane niczym relikwie.
"Piłka nożna nie ma sensu bez honoru i dumy narodowej"

Teraz Węgrzy doczekają się nowych bohaterów, którzy zdobędą dla kraju nowe trofea, zwłaszcza, że premier jest nie tylko zagorzałym fanem piłki nożnej, ale i zdeklarowanym nacjonalistą. Futbol ma pomóc Węgrom w odbudowaniu dawnej wielkości. Na stronie internetowej młodzieżowej szkółki piłkarskiej premier Orbána przekonuje, że na Węgrzech musi narodzić się nowa kultura piłki nożnej. Według polityka to "kwestia honoru", bo "piłka nożna nie ma sensu bez honoru i dumy narodowej".

Od kilku lat w krajowym prawie podatkowym stworzono możliwość wspierania "popularnych dyscyplin sportowych" w zamian za 70-procentowe ulgi podatkowe. Od 2010 roku z budżetu państwa przeznaczono kilkaset milionów euro na rozwój infrastruktury sportowej. W ostatnich latach zwłaszcza wielkie korporacje łączą oszczędzanie pieniędzy ze sponsoringiem, a przy okazji wygrywają przetargi na zamówienia publiczne.

Na Węgrzech zbudowano za ciężkie pieniądze 33 stadiony - przy czym lwia część dotacji państwowych rozdzielono według nieprzejrzystego klucza, jak monituje Transparency International. Pokaźne sumy zasilają Akademię Piłki Nożnej imienia Ferenca Puskasa w Felcsút, gdzie trenuje około stu młodych zawodników. (...) Niemiecki Związek Piłki Nożnej pozytywnie ocenia efekty wspierania rozwoju futbolu. "Powrót Węgier na mistrzostwa Europy jest wynikiem konsekwentnej pracy szkoleniowej. Po dziesiątkach lat piłkarskiej posuchy rządzący autorytarnie premier Viktor Orbán zaczął wcielać w życie od 2010 roku kompleksowy program rozwoju infrastruktury piłkarskiej".

Mimo wysiłków rządu większość nowych stadionów świeci pustkami w trakcie rozgrywek piłkarskich. Gdy zawodnicy Akademii Puskasa rozgrywają w Felcsút mecz z rywalami w kiepski dzień udaje się sprzedać kilkadziesiąt biletów, a w dobry - kilkaset. Orbán zawsze zasiada na trybunie, jeśli akurat wypoczywa w swej daczy. Mieszkańcy Felcsút opowiadają, że premier przychodzi kibicować nawet rozgrywkom młodzików. (...)

Wpływowym sponsorem lokalnych inwestycji sportowych jest miliarder Sándor Csányi, prezes największego banku komercyjnego na Węgrzech i przewodniczący węgierskiego Związku Piłki Nożnej. Często siedzi na stadionie obok premiera. Pasję do futbolu zdaje się także podzielać Gergely Gulyas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Fidesz i szef jednego z budapeszteńskich klubów piłkarskich, w którym dominującą rolę odgrywają agresywni kibice o poglądach skrajnie prawicowych.
"Na futbolu można zbić kapitał polityczny"

Dom Orbána od "jego" stadionu dzieli zaledwie kilka metrów. Wystarczy, by premier przeszedł na drugą stronę ulicy, a znajdzie się na luksusowym stadionie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 13 milionów euro. (...) Obiekt wybudował między innymi przyjaciel premiera, przedsiębiorca, prezes fundacji i burmistrz miasteczka w jednej osobie - Lőrinc Mészáros.

András Dési szef działu politycznego dziennika ”Népszabadság” przyznaje, że premier jest fanatykiem piłki nożnej. Budowa stadionu w rodzinnym miasteczku jest prawdopodobnie spełnieniem marzenia z dzieciństwa. - Viktor Orbán doskonale zdaje sobie sprawę, że na futbolu można zbić kapitał polityczny i zapewnić sobie przychylność elektoratu - uważa dziennikarz. - Premier chce wejść do historii jako reformator i mecenas, który odbudował węgierską piłkę nożną, by nawiązała do dawnych dni chwały i zaczęła odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. (...)

Na początku kryzysu migracyjnego rząd Węgier dostał spore cięgi za budowę ogrodzenia wzdłuż granicy z Serbią. W międzyczasie Orbán stał się wschodzącą gwiazdą i wzorem do naśladowania dla polityków z Europy Wschodniej. Wielu rodaków uważa go za wizjonera nie tylko w dziedzinie futbolu. W sondażach rekordowy odsetek Węgrów popiera twardą, antyimigrancką politykę premiera. Jego pozycja jest niezagrożona. Orbán zajmuje stanowisko premiera od 2010 roku. Niedawno, po ponownym wyborze na lidera partii rządzącej oświadczył, że Fidesz to "partia o najdłuższej historii w Europie Środkowej i ugrupowanie, które odnosi największe sukcesy. Istniejemy od trzydziestu lat i będziemy istnieć przez kolejne trzydzieści."

Węgry odnotowują stosunkowo stabilny wzrost gospodarczy. Mieszkańcy rodzinnego miasteczka Orbána nie mają powodu do narzekań. Oprócz stadionu i szkółki piłkarskiej zbudowano nowy dom kultury i budynek gimnazjum. Niedługo Felcsút otrzyma licencję na budowę lotniska. Wielkim wydarzeniem nadchodzącego sezonu będzie otwarcie kolejki wąskotorowej, nostalgicznego projektu, któremu patronuje Akademia Piłki Nożnej im. Ferenca Puskasa. Na trasie kolejki znajdują się trzy stacje. Dwudziestominutowa podróż rozpoczyna się przy nowym stadionie, prowadzi przez odrestaurowany dworzec i dobiega końca w arboretum w sąsiedniej miejscowości Alcsútdoboz.

Według informacji portalu śledczego Átlátszó.hu nad realizacją projektu czuwał przedsiębiorca budowlany i burmistrz Lőrinc Mészáros. Unia Europejska dofinansowała trasę o długości 5,7 km sumą dwóch milionów euro. Według ambitnych planów włodarzy Felcsút kolejka stanie się wielką atrakcją turystyczną w regionie.
1cd1413f-1273-446c-a54a-c0edb664ba2d Premier Polski Beata Szydło z Viktorem Orbanem
Premier Polski Beata Szydło z Viktorem Orbanem - Attila Kisbenedek / AFP
Premier Polski Beata Szydło z Viktorem Orbanem
Oligarchowie z Felcsút

Alcsútdoboz liczy 1400 mieszkańców i jest bardzo dumne z ogrodu dendrologicznego. Według tablicy informacyjnej w parku firma Mészárosa otrzymała zlecenie na prace budowlane, współfinansowane ze środków unijnych. Zamek, stojący niegdyś w tym miejscu był własnością Józefa Antoniego Jana Habsburga, palatyna Węgier. Do czasów współczesnych przetrwał jedynie portyk i niewielka kaplica widoczne wśród sędziwych drzew. Samotna strażniczka parku przekonuje, że raz do roku, przez kilka tygodni park oblegają tłumy gości, zwłaszcza w okresie kwitnienia przebiśniegów i letniego spektaklu świetlnego w wykonaniu świetlików. Strażniczka chowa się przed zimnem w drewnianej budce i rozgrzewa paląc jednego papierosa za drugim.

Według założeń na papierze zabytkowa kolejka wąskotorowa ma przewozić około 7 tys. pasażerów dziennie. Niektórzy przypuszczają, że liczbę wzięto z sufitu. A ponieważ rząd uznał budowę za projekt priorytetowy, nie trzeba było rozpisywać przetargu. (...)

Krizstián Magyar, dziennikarz "Magyar Narancs", magazynu polityczno-kulturalnego liberalnej lewicy, napisał prawie 20 artykułów o oligarchach z Felcsút. Podczas wielu wizyt w miasteczku próbował dowiedzieć się czegoś więcej o imperium biznesowym Lőrinca Mészárosa. Składa się ono m.in. z tuczarni trzody chlewnej, młyna, rzeźni, firmy elektrotechnicznej, rozlewni wody mineralnej, warsztatu samochodowego oraz firmy budowlanej, specjalizującej się w remontach budynków kościelnych i szkół. Dziennikarz zebrał mnóstwo dowodów, że przedsiębiorca jest beneficjentem intratnych zamówień publicznych, otrzymywanych tuż po założeniu nowej albo przejęciu obcej firmy. Bardzo często zleceniom towarzyszyły dotacje ze środków unijnych, co często skwapliwie przemilczano. Bracia burmistrza również aktywnie działają w polityce i robią dobre interesy dzięki zamówieniom publicznym.

Obecnie media węgierskie zastanawiają się na przyczyną niewykłego szczęścia klanu Orbána i Mészárosa przy nabyciu gruntów rolnych, prywatyzowanych przez państwo. Według programu rządowego celem operacji jest pomoc małym gospodarstwom i danie im możliwości powiększenia areału ziemi uprawnej. Obydwie rodziny są największymi latyfundystami w regionie. Podczas ostatniej aukcji ziemi zięć Orbána, drobny rolnik stał się właścicielem pokaźnych gruntów ornych. Piłkarz zaprzyjaźniony z Mészárosem wygrał przetarg na 1400 hektarów ziemi. Na pytanie jednego z posłów w parlamencie, czy niektórzy są nabywcy ziemi są równiejsi od innych, premier powiedział lakonicznie, że "cieszy się, iż w kraju są tacy ludzie jak Mészáros, który daje zatrudnienie 700 osobom w okolicy".
"Potężni Węgrzy"

Sam przedsiębiorca unika kontaktów z dziennikarzami. Pytania złożone na piśmie pozostawia bez odpowiedzi. W siedzibie fimy w Felcsút przestraszona pracownica wychyla głowę zza drzwi i wyjaśnia, że szef ”jeździ po kraju i w ogóle nie bywa w firmie”. O jego bytności przypomina tylko zdjęcie na ścianie, na którym pozuje w stroju myśliwskim nad ogromnym, martwym niedźwiedziem. W ratuszu twierdzą, że burmistrz sprawuje stanowisko społecznie i ma czas jedynie dla mieszkańców. Biuro prasowe Akademii Piłki Nożnej najmocniej przeprasza, ale są bardzo zajęci. Może za kilka dni znajdą czas, by udzielić informacji. Gwiazdy piłkarskie z Felcsút właśnie przyjechały na obiad do hotelu sportowego, sąsiadującego z arboretum. Po posiłku w milczeniu biegną truchtem do samochodów. Nie mają czasu na udzielanie wywiadów.

Uwaga i nadzieja całego kraju spoczywa na reprezentacji narodowej. Oni mają rozsławić imię Węgier na całym świecie. Być może im się to w końcu uda. W latach pięćdziesiątych węgierskich piłkarzy nazywano za granicą "Mighty Magyars" – "Potężni Węgrzy". To określenie z pewnością przypadło do gustu największemu fanowi futbolu w kraju.

>>>>

Typowy hejt na Orbana w zachodnich pseudomediach. MOZE BYSCIE SIE ZAJELI SWOIM SPOLECZENSTWEM KTORE CORAZ BARDZIEJ CHCE STRZELAC DO IMIGRANTOW ALBO DANIA GDZIE KONFISKUJA IM MAJATKI!
Widzimy jaki jest uklad. Co do Zachodu zmowa milczenia a walic w tych na wschod od Niemiec. ,,Wolne media Zachodu".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:58, 16 Lut 2016    Temat postu:

Wysłannik ONZ: demokracja na Węgrzech została osłabiona
16 lutego 2016, 18:00
• Przedstawiciel ONZ krytycznie o demokracji na Węgrzech
• Została osłabiona przez rząd Viktora Orbana - twierdzi Michel Forst
• Przedstawiciel ONZ skrytykował ograniczenie roli Trybunału Konstytucyjnego
• Źle ocenił także przepisy dotyczące funkcjonowania medió i ich finansowania
• Zmiany są wprowadzanie "bez aprobaty, dialogu i dyskusji" społecznych - dodał Forst

Zmiany prawne wprowadzone na Węgrzech przez rząd premiera Viktora Orbana doprowadziły do ogólnego osłabienia demokracji w tym kraju, utrudniły też pracę organizacji broniących praw człowieka - powiedział we wtorek specjalny sprawozdawca ONZ Michel Forst.

Przez dziewięć dni Forst analizował sytuację na Węgrzech i oznajmił we wtorek, że ważnym przykładem osłabiania instytucji demokracji w tym kraju jest ograniczenie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, czy też wprowadzenie przepisów dotyczących funkcjonowania mediów i ich finansowania.

Zmiany takie są wprowadzanie "bez aprobaty, dialogu i dyskusji" społecznych - podkreślił na konferencji prasowej Forst, który jest specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. obrońców praw człowieka.

Warunki pracy organizacji broniących praw człowieka i w ogóle organizacji pozarządowych (NGO) stały się bardzo trudne; cierpią one z powodu zastraszania i stygmatyzacji - powiedział Forst, prezentując w Budapeszcie niektóre z wniosków zawartych w raporcie na temat sytuacji na Węgrzech. Cały dokument zostanie przedstawiony ONZ na wiosnę 2017 roku.

- Aktywiści broniący praw człowieka poddawani są naciskom i krytyce ze strony rządowych funkcjonariuszy - zaznaczył. Dodał, że sytuacja NGO stała się trudniejsza, odkąd nasilił się kryzys migracyjny, ponieważ stworzono atmosferę zastraszania "tych, którzy myślą na temat tego kryzysu inaczej" niż władze.

Wysłannik ONZ stwierdził, że rząd Orbana "wiąże uchodźców z terroryzmem", a krytykowanie rządu - niechętnego migrantom - przedstawiane jest jako wspieranie terroryzmu.

Organizacje pozarządowe poddawane są też presji w postaci nasilonych kontroli fiskalnych; ich pracę utrudnia niemożność podjęcia dialogu z władzami.

Forst uznał, że węgierski rząd powinien powstrzymać się od stygmatyzowania i zastraszania obrońców praw człowieka i zapewnić im warunki do pracy w sprzyjających ramach prawnych i administracyjnych.

W zeszłą środę komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks ostrzegł, że z powodu niedawnych zmian w węgierskim prawie azylowym istnieje "znaczne ryzyko" naruszania na Węgrzech praw osób ubiegających się o azyl.

..

Nastepny baran. TK to instytucja antydemokratyczna. Demokracja to wladza ludu nie wybranych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:30, 17 Lut 2016    Temat postu:

Władimir Putin i Wiktor Orban podkreślili chęć dobrych relacji Rosji i Węgier
Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban - ALEXEI NIKOLSKY / PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban podkreślali dzisiaj wolę dobrych stosunków między ich krajami. Orban, który przebywa w Rosji z wizytą roboczą, wskazał, że normalizacja stosunków między UE i Rosją odpowiada interesom Węgier. Rosyjskie media informują, iż Orban podziękował Putinowi za wysiłki, które podejmuje on "mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej".

- Jesteśmy zadowoleni - mimo wiadomych problemów i spadku w naszej wymianie handlowej - z charakteru i jakości naszych stosunków - powiedział Putin, rozpoczynając spotkanie z Orbanem w Nowo-Ogariowie. Nazwał także Węgry "dawnym i solidnym partnerem".
Jesteśmy zainteresowani, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami
Wiktor Orban

- Bardzo liczymy na to, że te plany, o których rozmawialiśmy przed rokiem, w trakcie mojej wizyty na Węgrzech, będą rozwijane i realizowane - dodał Putin. Z kolei Orban, cytowany przez rosyjską agencję TASS, powiedział, że Budapeszt "będzie nadal dążył do tego, by relacje między narodem rosyjskim i węgierskim były jak najbardziej przyjazne". - Wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami - powiedział premier Węgier.

Jak przekazały media rosyjskie, Orban podziękował również Putinowi za wysiłki, które podejmuje on "mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej".

Przed wizytą zapowiadano, że tematem rozmów Orbana w Rosji będzie rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej. Według danych przedstawicielstwa handlowego Rosji na Węgrzech wymiana handlowa między obu krajami spadła o 50 proc. w okresie od stycznia do października zeszłego roku. Jej wartość wyniosła 4,5 mld dolarów. Rosyjski eksport, który stanowią przede wszystkim ropa i gaz, spadł o ponad 50 procent.

Największą rosyjską inwestycją na Węgrzech jest rozbudowa przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu. Elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Z budową dwóch nowych reaktorów wiąże się kredyt rosyjski dla Węgier w wysokości do 10 mld euro.

Przed wizytą węgierskiego premiera Kreml zapowiadał, że spodziewa się po niej postępu w realizacji ustaleń, które zapadły rok temu. Wówczas podczas wizyty Putina w Budapeszcie strony rozmawiały o współpracy w sferze gazowej i o rozbudowie elektrowni w Paksie. Podpisano pakiet dokumentów, m.in. o współpracy między regionami, w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia i szkoleniach kadr w sferze energetyki jądrowej.

Z kolei media węgierskie, zapowiadając wizytę Orbana w Moskwie, oceniały, że Putin chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą. Węgry poparły utrzymanie tych sankcji, choć sam Orban uznał, że nie jest to zgodne z węgierskim interesem narodowym.

...

Orban jest glupi bo Zachod krytykuje Putina i robi z nim biznesy a Orban Putina chwali za nic. I wychodzi na tego najgorszego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 0:02, 29 Lut 2016    Temat postu:

Viktor Orban: nauczymy Brukselę, że Węgry są krajem suwerennym
akt. 28 lutego 2016, 22:05

• Premier Węgier wygłosił doroczne orędzie
• Zapowiedział budowę nowych ogrodzeń na granicach
• Jak zaznaczył, "nauczy to Brukselę, przemytników ludzi i migrantów, że Węgry są krajem suwerennym"

- Przyszłość Europy zagrożona jest przede wszystkim nie przez tych, którzy chcą tu przyjechać, ale przez tych politycznych, biznesowych i intelektualnych przywódców, którzy starają się przekształcić Europę w opozycji do ludu Europy - powiedział premier.

Poinformował, że zlecił już ministerstwom spraw wewnętrznych i obrony przygotowanie się do budowy nowego ogrodzenia, tym razem na granicy z Rumunią. AP przypomina, że Orban ściągnął już na siebie krytykę Unii Europejskiej za postawienie blokujących drogę uchodźcom zasieków w drutu kolczastego na granicach z Serbią i Chorwacją.

Węgry będą nadal przeciwstawiać się planom Unii zabiegającej o wprowadzenie systemu kwotowego, zgodnie z którym 100 tys. migrantów zostałoby rozlokowanych we wszystkich krajach unijnych - zapowiedział Orban.

- Bruksela musi zostać powstrzymana. Nie możemy im pozwolić, by nas zmuszali (...) do przyjmowania gorzkich owoców ich pomylonej polityki imigracyjnej. Nie chcemy i nie będziemy importować przestępstw, terroryzmu, homofobii i antysemityzmu do Węgier - mówił.

...

HOMOFOBII? To Orban jest bardziej pro homo niz Bruksela? Ten czlowiek nie jest normalny. Wszedzie chorzy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:34, 29 Lut 2016    Temat postu:

Viktor Orban wyklucza automatyczne przedłużenie sankcji wobec Rosji
29 lutego 2016, 11:00

- Pod koniec pierwszego półrocza bieżącego roku można oczekiwać poważnej debaty w UE na temat realizacji mińskiego porozumienia. Innymi słowy, nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji wobec Rosji; podjęcie przez nas decyzji - jaka by ona nie była - powinno być poprzedzone spokojną i obiektywną analizą dotyczącą mińskiego porozumienia - oświadczył.

Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu 2015 roku zostały przedłużone o sześć miesięcy, a w grudniu o kolejne pół roku. UE uzależnia zniesienie restrykcji od wypełnienia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Reuters zwraca uwagę, że rząd Orbana przyznał rosyjskiemu Rosatomowi kontrakt na budowę nowych reaktorów w węgierskiej elektrowni atomowej i propaguje - jak się to określa w Budapeszcie - "pragmatyczne" dobre stosunki z Rosją. Orban był w połowie lutego z wizytą w Moskwie. Już wtedy - co wybijała rosyjska prasa - wyrażał przekonanie, że sankcji unijnych wobec Rosji nie będzie można latem tego roku przedłużyć automatycznie.

- Do tej pory sankcje (UE wobec Rosji) przedłużane były automatycznie. Myślę, że ten okres już minął. Coraz więcej ludzi w Europie rozumie to, o czym mówię. Myślę, że w tym roku, w połowie roku, nie będzie możliwości automatycznego przedłużenia sankcji - mówił Orban w Moskwie po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem.

Porozumienie mińskie zawarte zostało w lutym 2015 roku w stolicy Białorusi w obecności m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Przewiduje m.in. rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją na terenie Donbasu, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów samorządowych na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.
PAP

...

Ty smierdzacy gnoju! Chcesz po ryju! Oblesna postac...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:14, 07 Kwi 2016    Temat postu:

Transparency International: prawie 90 portali rozpowszechnia na Węgrzech rosyjską propagandę
7 kwietnia 2016, 19:00
• Rosja toczy wojnę informacyjną na Węgrzech
• Zajmuje się tym prawie 90 portali w tym kraju - informuje Transparency International
• W nurt ten spisują się skrajnie prawicowe portale, w tym zbliżone do partii Jobbik
• Strony zgodne z kierunkiem rosyjskiej wojny informacyjnej działają także w Polsce

Prawie 90 portali i blogów na Węgrzech wpisuje się w nurt rosyjskiej wojny informacyjnej - podał w czwartek węgierski portal Vs.hu w opracowaniu powstałym w ramach projektu Transparency International Węgry.


"Na Węgrzech może działać blisko 90 stron i blogów, które wpisują się w publicystykę noszącą znamiona rosyjskiej wojny informacyjnej. W przypadku większości z nich trudno stwierdzić, czy służą celom rosyjskiej propagandy z własnego zapału, czy też są częścią większej siatki dezinformacyjnej" - pisze Vs.hu.

Według portalu większość takich stron nie jest zarejestrowana na Węgrzech, a wśród zamieszczanych na nich treści można znaleźć fałszywe informacje, między innymi o rzekomych brutalnych przestępstwach popełnionych przez migrantów. Przykłady takich stron to aktivblog.net czy meteon.org.

Portal podkreśla, że wiadomości z takich stron często pojawiają się najpierw w języku rosyjskim, a niekiedy przenikają potem także do oficjalnych mediów. Na przykład po marcowych zamachach w Brukseli węgierskie media publiczne podchwyciły wiadomość z rosyjskiej strony propagandowej Sputnik, że zamachowcami mogli być Białorusini, którzy przeszli na islam.

Kolejną kategorię stanowią strony przedstawiające wydarzenia ważne z punktu widzenia rosyjskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej, np. oroszhirek.hu czy orientalista.hu. Ten ostatni zamieścił np. ostatnio tekst zatytułowany "Najlepszy sprzęt amerykański nie dorównuje najnowocześniejszemu rosyjskiemu czołgowi", poświęcony przewadze rosyjskiego sprzętu wojskowego.


Na takich stronach widoczne są trendy odpowiadające aktualnej tematyce mediów rosyjskich. Przez pewien czas szczególnie aktywne były strony popierające rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu czy dywagujące na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, obecnie zaś najwięcej tekstów publikują strony zajmujące się migracją i Bliskim Wschodem - ocenia Vs.hu.

Do stron wpisujących się w rosyjską wojnę informacyjną portal zalicza również skrajnie prawicowe portale, w tym zbliżone do partii Jobbik, takie jak Kuruc.info czy szentkoronaradio.hu.

"Celem stron tego typu obok otwartego służenia interesom mocarstwa jest przede wszystkim wzbudzanie wątpliwości, nakierowywanie niezdecydowanych. Często obiecują zdradzenie czytelnikom czegoś, co pewne siły zakulisowe chcą zataić w mediach głównego nurtu" - pisze Vs.hu.

Według portalu strony zgodne z kierunkiem rosyjskiej wojny informacyjnej są coraz powszechniejsze także poza Węgrami. "Po krajach wschodnioeuropejskich - głównie Polsce - pojawiły się także w Niemczech i Francji" - czytamy.

...

To juz wiemy kto oglupil Orbana. Wszystko jasne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:15, 11 Kwi 2016    Temat postu:

Węgry po roku wycofują się z zakazu handlu w niedzielę
wyślij
drukuj
I.O., jk | publikacja: 11.04.2016 | aktualizacja: 17:43 wyślij
drukuj
Przez obowiązujący od ponad roku zakaz na Węgrzech w niedzielę zamknięte są wszystkie sklepy z wyjątkiem tych najmniejszych (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)
Rząd Węgier poinformował w poniedziałek, że zaproponuje w parlamencie zniesienie obowiązującego od roku niepopularnego prawa, zakazującego handlu w niedzielę. Zdaniem analityków władze chcą uniknąć zainicjowanego przez opozycję referendum w tej sprawie.

Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Antal Rogan, powiedział dziennikarzom, że parlament mógłby znieść ustawę już we wtorek, dzięki czemu sklepy pozostałyby otwarte już w najbliższą niedzielę. Podkreślił, że prawo to pozwoliło już osiągnąć wyznaczone przez rząd cele, m.in. odbierając część obrotów międzynarodowym sieciom na rzecz mniejszych sklepów, przyznał jednak, że okazało się ono bardzo niepopularne.

– Zakaz okazał się kontrowersyjny. Nie udało nam się przekonać ludzi, że z ich punktu widzenia zmiana ta była korzystna. Ich zdaniem zakaz utrudniał codzienne życie ich rodzin – zauważył Rogan. Jak dodał, rząd ma nadzieję, że dzięki zniesieniu tego prawa obywatele zwrócą większą uwagę na referendum w sprawie odrzucenia unijnego mechanizmu ustalania kwot relokacji uchodźców.

Dwie trzecie respondentów przeciwko zakazowi

Przez obowiązujący od ponad roku zakaz na Węgrzech w niedzielę zamknięte są wszystkie sklepy z wyjątkiem tych najmniejszych. Większość Węgrów pozostała w tym czasie głucha na przytaczane przez rząd argumenty o dobroczynnych skutkach zakazu dla sektora sprzedaży detalicznej i spadku bezrobocia – pisze agencja Reutera. W niedawno przeprowadzonym sondażu zakazowi handlu w niedzielę sprzeciwiły się dwie trzecie respondentów.

Analitycy wskazują, że znosząc zakaz, rządzący Fidesz wykonał swego rodzaju manewr uprzedzający, dzięki któremu uniknie zainicjowanego przez opozycyjnych socjalistów referendum w tej sprawie.

Sprawa niekorzystna dla rządu

– Zbyt wielkim ryzykiem byłaby nie tylko groźba przegranej, ale też wielomiesięczna kampania w sprawie, która jest dla rządu niekorzystna – zauważył politolog Csaba Toth z budapeszteńskiego think tanku Republikon Institute. – W równym stopniu chodziło o kontrolowanie debaty publicznej, co o sam możliwy wynik referendum – powiedział. Zdaniem Totha przedreferendalna kampania mogłaby podnieść notowania przeżywających kłopoty socjalistów.

Poparcie społeczne dla Fideszu spadło w lutym po raz pierwszy po miesiącach dobrych wyników, napędzanych twardą postawą rządu wobec kryzysu migracyjnego – wynika z sondażu ośrodka Median. Mimo to sprawujący władzę od 2010 roku Fidesz zdecydowanie wyprzedza pozostałe ugrupowania – przypomina Reuters. Najbliższe wybory parlamentarne są zaplanowane na 2018 rok.
PAP

...

Bedzie kara.
PAMIETAJ ABYS DZIEN SWIETYCH SWIECIL! 3 PRZYKAZANIE! GRZECH CIEZKI CZYLI WYSTARCZY JE LAMAC I JEST PIEKLO!
Orban to zaden wzor...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:34, 17 Kwi 2016    Temat postu:

Węgry: część sklepów już otwarta po zniesieniu zakazu handlu w niedzielę
prz/
2016-04-17, 13:28
Skomentuj
0
Część wielkich sieci handlowych na Węgrzech otworzyła w niedzielę podwoje po raz pierwszy od wtorkowego zniesienia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Obowiązujący od ponad roku zakaz nie cieszył się poparciem społecznym.
Flickr/Rachel Titiriga/CC BY 2.0

Biznes
Węgrzy znów mogą handlować w niedzielę. Zakaz...

Na otwarcie wszystkich sklepów zdecydowały się m.in. Tesco i Aldi. Działają również duże hipermarkety, takie jak Arena i Arkad, choć jeszcze nie wszystkie butiki wznowiły w nich niedzielną pracę. Niektóre sieci - jak supermarkety Spar - otworzyły tylko część sklepów. Inne - np. IKEA czy Lidl - będą czynne w niedzielę dopiero od przyszłego tygodnia.


Zakaz handlu w niedzielę został zniesiony we wtorek, kiedy to parlament na wniosek rządu znowelizował ustawę o handlu. Nowe przepisy weszły w życie po ich opublikowaniu w piątek i dopiero wtedy sieci handlowe podały, czy uruchomią swoje placówki już od najbliższej niedzieli.


Zakaz, który obowiązywał od 15 marca 2015 roku, nie dotyczył najmniejszych sklepów. Nie zyskał jednak aprobaty społecznej. Sondaże wykazywały, że 60-70 proc. ankietowanych opowiada się za możliwością robienia zakupów w niedzielę.


"Mieliśmy więcej klientów"


Sprzedawczyni jednego z małych sklepów kilka przecznic od dworca Keleti powiedziała, że dla jej firmy zakaz był korzystny. - Mieliśmy więcej klientów, bo byliśmy jedynym sklepem spożywczym w najbliższej okolicy otwartym w niedzielę - wyjaśniła.


Młoda pracownica jednego z butików w hipermarkecie Arena powiedziała, że dla niej praca w niedzielę nie stanowi większego problemu, bo nie wzrośnie jej liczba godzin pracy, tyle że będzie mogła rzadziej spotykać się z przyjaciółmi, którzy mają w niedziele wolne. - Ale dla osób z rodzinami to większy problem - dodała.


Autorzy wniosku o zniesienie zakazu - szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Antal Rogan, oraz minister gospodarki narodowej Mihaly Varga - dali do zrozumienia, że rząd wycofuje się z obowiązujących od roku przepisów m.in. pod wpływem inicjatywy rozpisania referendum na temat zakazu handlu w niedzielę, z którą wystąpiła Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP).


Podkreślili, że dla rządu najważniejszą kwestią jest obecnie wspólny sprzeciw wobec proponowanych przez Brukselę obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Referendum w tej sprawie zapowiedział w lutym premier Viktor Orban. Rogan mówił, że rząd ma nadzieję, iż dzięki zniesieniu zakazu handlu w niedzielę obywatele zwrócą większą uwagę na referendum w sprawie odrzucenia unijnego mechanizmu ustalania kwot relokacji uchodźców.PAP

...

Satanizm. Orban jest gotow na wszystko dla koryta.
Jak widzicie zelazna zasada zła. Wygrywa ten ktory jest najwiekszym bydlakiem i nie ,,problemow" z robieniem swinstw.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:36, 25 Maj 2016    Temat postu:

Węgry: decyzja o sankcjach UE na Rosję musi być transparentna
am/
2016-05-25, 15:53Skomentuj
0
Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oświadczył w środę, że decyzja UE o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji powinna być transparentna i zapaść na drodze otwartej dyskusji. Szijjarto rozmawiał w Budapeszcie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.
Siergiej Ławrow - po lewej, Peter Szijjarto - po prawej, fot. PAP/EPA/Tamas Kovacs

Świat
Węgry skazane za złamanie swobody wypowiedzi...

Świat
Węgry: część sklepów już otwarta po...

Jak podkreślił węgierski minister, Budapeszt nie zaakceptuje "automatycznej" decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia sankcji, które wygasają z końcem lipca. Zaznaczył, że "członkowie UE muszą podjąć tę decyzję na najwyższym szczeblu".Szijjarto odrzucił też krytykę, że Węgry są "koniem trojańskim" Rosji w UE, mówiąc, że "to niebezpieczne, gdy ktoś musi się tłumaczyć za zaproszenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych".Sankcje wprowadzno w 2014 rokuSzef węgierskiej dyplomacji wyraził też opinię, że współpraca między UE a Rosją musi zostać odbudowana na pragmatycznych fundamentach, opierających się na wzajemnym szacunku i prawie międzynarodowym. Jego rosyjski rozmówca wskazał, że Węgry są ważnym partnerem Rosji, a współpraca obu krajów jest pragmatyczna i stwarza dobre możliwości.Pytany o unijne sankcje, Ławrow powiedział, że Rosja planuje swą politykę gospodarczą, mając na uwadze obowiązujące embargo. - Możemy tylko zwiększyć własną siłę - dodał.Sankcje gospodarcze wobec Rosji, wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy, wygasają z końcem lipca. Na przełomie czerwca i lipca UE musi podjąć decyzję w sprawie ich utrzymania. Już w ubiegłym roku UE uzależniła zniesienie sankcji od wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu.PAP

...

Klika ktora dorwala sie do koryta w Budapeszcie to organizacja przestepcza w tej chwili...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90851
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:11, 20 Cze 2016    Temat postu:

Orban wykupił reklamę przeciwko Brexitowi w "Daily Mail"
mr/
2016-06-20, 09:10Skomentuj
0
"Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne współpracując z Wami jako członkiem Unii Europejskiej" - głosi całostronicowa reklama zamieszczona w poniedziałkowym numerze "Daily Mail". Węgierski premier Viktor Orban zabrał głos w dyskusji przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej apelując o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie.
PAP/EPA/Caroline Blumberg

Świat
W.Brytania: 2 sondaże dają przewagę...

To pierwszy przypadek, w którym szef rządu innego państwa członkowskiego UE zdecydował się wykupić powierzchnię reklamową, aby bezpośrednio zaapelować do brytyjskich wyborców o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie podczas czwartkowego referendum w tej sprawie.

Większość europejskich liderów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, opowiedziało się w ciągu ostatnich tygodni przeciwko Brexitowi podczas wystąpień publicznych i na konferencjach prasowych, ale żaden nie zdecydował się na bezpośrednią ingerencję w przebieg kampanii, jak uczynił to Orban.Według cennika koszt całostronicowej reklamy w "Daily Mail" to około 32 tys. funtów, czyli ok. 180 tys. złotych.

PAP

...

Orban to cuchnące łajno. Zero godnosci. Oto co oni gotowi sa zrobic dla koryta. Zamienic sie w kupę... ohyda...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy