Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Walka o wolność i niepodległość Węgier !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:59, 25 Mar 2015    Temat postu:

Węgry: jest zgoda z Euratomem ws. paliwa do reaktorów budowanych z Rosją

Węgry osiągnęły porozumienie z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej Euratom w kwestii dostaw paliwa do dwóch nowych reaktorów, które Budapeszt chce budować w mieście Paks przy udziale Rosji - poinformował dziś węgierski rząd.

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs powiedział, że osiągnięte porozumienie o podstawach i sposobie zaopatrzenia w paliwo jest do zaakceptowania przez wszystkie strony: Węgry, Euratom i Rosję.

Budapeszt przyznał 13 marca, że prowadzi negocjacje z Brukselą, która zakwestionowała dostarczanie paliwa z jednego, rosyjskiego źródła do przyszłych reaktorów. Tego samego dnia Komisja Europejska potwierdziła, że ma zastrzeżenia do rosyjsko-węgierskiego kontraktu dotyczącego dostaw paliwa jądrowego do elektrowni atomowej Paks na Węgrzech, podkreśliła jednak, że nie blokuje rozbudowy elektrowni o dwa nowe reaktory.

Strony, wg Budapesztu, uzgodniły ostatecznie, że okres rosyjskich dostaw paliwa zostanie ograniczony do 10 lat zamiast pierwotnie planowanych 20.

Te uzgodnienia muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską - pisze AFP. Zaznacza, że w poniedziałek szef kancelarii węgierskiego premiera Janos Lazar spotkał się w Brukseli w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. klimatu Miguelem Ariasem Canete. Agencja nie podaje szczegółów ani wyników rozmów.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w mieście Paks z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja zobowiązała się udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro.

Na początku marca parlament Węgier uchwalił ustawę utajniającą na 30 lat kluczowe szczegóły umowy z Rosją.

...

Od tych ruskich korzysci gorzko zaplaczecie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:31, 13 Kwi 2015    Temat postu:

Jobbik wygrał wybory uzupełniające do parlamentu

Węgierska skrajnie prawicowa partia Jobbik wygrała w niedzielę wybory uzupełniające do parlamentu, rozpisane w związku ze śmiercią w lutym br. deputowanego Fideszu Jenoe Laszkovicza. Po raz pierwszy Jobbik wygrał w jednomandatowym okręgu wyborczym.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów w okręgu Tapolca w zachodnich Węgrzech kandydat Jobbiku Lajos Rig otrzymał 35,3 proc. głosów. Zaraz za nim z 34,4 proc. głosów uplasował się kandydat konserwatywnego rządzącego Fideszu, następnie kandydat lewicy (26,3 proc.)

Komisja wyborcza poinformowała, że oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w czwartek, po obliczeniu głosów z zagranicy.

- Na Węgrzech mamy do czynienia z chęcią zmiany rządu i teraz mamy również środki, żeby to przeprowadzić - oświadczył wczoraj wieczorem szef Jobbiku Gabor Vona.

Obserwatorzy zauważają, że Jobbik jawi się jako główne zagrożenie dla Fideszu w następnych wyborach parlamentarnych w 2018 roku. Ugrupowanie to zmiękczyło swą retorykę w ostatnich latach, zyskując poparcie głównego nurtu wyborców.

"Czasami piłka trafia do naszej bramki" - napisał na Facebooku po niedzielnej porażce premier rządu Viktor Orban, zagorzały kibic.

W ostatnich wyborach w 2014 r. do Zgromadzenia Narodowego i Parlamentu Europejskiego Fidesz zwyciężył z łatwością; Jobbik dostał poparcie około 20 proc. wyborców. Jednak od czasu wyborów w następstwie afer korupcyjnych spadło poparcie dla Fideszu; opozycja sprzeciwia się planom wprowadzenia podatku od internetu, a także ograniczeniom handlu w niedzielę.

Pod koniec lutego centroprawicowa koalicja rządząca z partią Fidesz na czele straciła w parlamencie konstytucyjną większość dwóch trzecich głosów, po wygranej kandydata lewicowej opozycji w wyborach uzupełniających do parlamentu.

(..

Czyli widać rozpatrywanie zmian.. u ludzi ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:39, 16 Kwi 2015    Temat postu:

Komisja Europejska zamraża wypłacenie części funduszy unijnych dla Węgier

Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu części płatności z perspektywy finansowej 2007-2013 na program operacyjny o nazwie: rozwój gospodarczy na Węgrzech. Zmniejsza to szanse tego kraju na wykorzystanie prawie pół miliarda euro z kasy UE.

- Płatności na priorytety 1, 2 i 3 z programu operacyjnego 2007-2013 o nazwie rozwój gospodarczy na Węgrzech zostały zawieszone 10 kwietnia - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik KE ds. polityki regionalnej Jakub Adamowicz.

Jak przypomniał, decyzja ta ma związek z przerwą w płatnościach, która nastąpiła już w 2014 r., gdy audyt KE wykazał "znaczne słabości" w systemie selekcjonowania projektów na Węgrzech. W zeszłym roku KE wstrzymała płatności na kwotę 451 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do czasu wprowadzenia odpowiednich poprawek przez władze węgierskie. - W związku z tym, że nie wdrożono działań korygujących płatności zostały teraz zawieszone - wyjaśniał rzecznik.

Czas do końca roku

Termin na rozliczenie środków z minionej perspektywy finansowej mija z końcem tego roku. Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Węgry, a także Bułgaria i Rumunia chciały, by okres rozliczenia sięgał końca 2016 roku. Komisja Europejska nie zgodziła się jednak na to, oferując pomoc techniczną tym krajom, które starają się zmieścić w przewidzianych ramach czasowych.

- Mamy grupę zadaniową dla zainteresowanych krajów chcących wykorzystać maksymalną ilość środków z budżetu 2007-2013, jednak muszą one zostać wydane do końca roku 2015 - zaznaczył Adamowicz.

..

Tylko na Ruskich nie potrafią sankcji. Na Węgry odważni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:48, 29 Kwi 2015    Temat postu:

UE upomina Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmierci

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - powiedział przedstawiciel KE.

KE przypomina Orbanowi, że kara śmierci jest zakazana w Unii, a jeśli Węgry ją przywrócą, Budapeszt narazi się na retorsje, jak zawieszenie prawa kraju do głosowania w Radzie Europejskiej - powiedział agencji AFP przedstawiciel KE.

Unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos przypomniał na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że "dla UE kara śmierci nie jest nigdy odpowiedzią" na zbrodnię.

Awramopulos nie wymienił nazwiska węgierskiego premiera, ale było jasne, kogo miał na myśli, ponieważ europosłowie wezwali wcześniej Unię do zareagowania na wypowiedzi Orbana ws. kary śmierci.

Szef PE Martin Schulz zapewnił eurodeputowanych, że już w środę rano zażądał rozmowy telefonicznej z Orbanem. "Zdam wam sprawę z wyniku tej dyskusji" - powiedział posłom Schulz.

Reuters zwraca uwagę, że propozycja przywrócenia kary śmierci mogła być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku.

Szef klubu parlamentarnego Fideszu Antal Rogan powiedział w wywiadzie radiowym, że "nawet jeśli (Węgry) są członkiem UE, to jeśli chcą przywrócić karę śmierci (...), to można podjąć poważną debatę na ten temat na szczeblu unijnym".

Lewicowa opozycja na Węgrzech skrytykowała Fidesz, podkreślając, że jego propozycje są sprzeczne z wartościami europejskimi, a lider Jobbiku Gabor Vona "kopiuje program jego partii".

Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, domaga się systematycznie przywrócenia kary śmierci - przypomina AP.

...

UE wspiera zwyrodnialcow. Bo nie jest to bynajmniej troską o człowieka. Aborcję i EU eutanazję wręcz narzucają.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:21, 30 Kwi 2015    Temat postu:

PE zajmie się sprawą Węgier po propozycjach ws. kary śmierci i migracji

Komisja Wolności Obywatelskich PE w trybie pilnym zajmie się sytuacją na Węgrzech - zdecydowało prezydium Europarlamentu, reagując w ten sposób na propozycje rozważenia powrotu do kary śmierci w tym kraju oraz rządowe konsultacje społeczne w sprawie imigracji.

Decyzję podjęła Konferencja Przewodniczących, czyli polityczny organ wykonawczy Parlamentu Europejskiego, składający się z przewodniczącego PE i szefów grup politycznych. Poinformowały o niej w komunikacie służby prasowe PE.

Premier Węgier Viktor Orban zaproponował wczoraj rozważenie przywrócenia kary śmierci po niedawnym morderstwie 21-letniej sprzedawczyni w punkcie z wyrobami tytoniowymi w Kaposvarze na południowym zachodzie kraju.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany dzisiaj o pomysł przywrócenia na Węgrzech kary śmierci odpowiedział, że Orban "powinien niezwłocznie wyjaśnić, iż nie ma takiego zamiaru". - Jeśli taka jest jego intencja, oznaczałoby to walkę - dodał szef KE.

Artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci. W ocenie przewodniczącego PE Martina Schulza nie da się pogodzić przywrócenia kary śmierci z członkostwem w UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia najwyższego wymiaru kary mógł być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku. Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, systematycznie domaga się przywrócenia kary śmierci - przypomina agencja AP.

Węgierski rząd w ramach społecznych konsultacji ma też zamiar rozesłać obywatelom formularz z pytaniami na temat migracji. Jak donoszą europejskie media, Węgrzy mają m.in. odpowiedzieć, czy wzrost zagrożenia terroryzmem może mieć związek z błędami w unijnej polityce migracyjnej. W liście towarzyszącym kwestionariuszowi Orban pisze, że "nie można dopuścić, by imigranci ekonomiczni zagrażali pracy i zarobkom Węgrów".

PE w przegłosowanej wczoraj niewiążącej prawnie rezolucji wezwał Komisję Europejską do ustanowienia obowiązujących dla wszystkich państw UE kwot rozmieszczenia osób ubiegających się o azyl. KE 13 maja ma przedstawić propozycje w sprawie imigracji.

...

Kara śmierci jest w Biblii potwierdzona. Szatan jest jej przeciwny bo dąży do bezkarności zła. I dlatego UE jako organizacja satanistyczna zwalcza ją histerycznie jednocześnie narzucając mordowanie dzieci nienarodzonych. To pokazuje ich satanizm.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:22, 30 Kwi 2015    Temat postu:

Premier Węgier się tłumaczy: nie planuję wprowadzenia kary śmierci
30 kwietnia 2015, 17:30
Premier Węgier Viktor Orban poinformował w czwartek czołowych unijnych polityków, że jego kraj nie zamierza przywracać kary śmierci, lecz jedynie dyskutuje na ten temat - powiedział na konferencji prasowej szef kancelarii węgierskiego premiera Janos Lazar.

Orban oświadczył we wtorek, że kwestia kary śmierci, która została zniesiona na Węgrzech w roku 1990, powinna znów "stanąć na porządku dnia". Zdaniem Orbana ustanowione na Węgrzech prawa nie są w wystarczającym stopniu "odstraszające". Propozycja Orbana padła po niedawnym morderstwie młodej sprzedawczyni w punkcie z wyrobami tytoniowymi w Kaposvarze na południowym zachodzie kraju.

- Premier nie ma zamiaru wprowadzać kary śmierci - zapewniał w czwartek szef jego kancelarii Janos Lazar. - Toczy się debata na temat kary śmierci. Jedynie debata, zatem nie jest to plan wprowadzenia tej kary - dodał.

Lazar podkreślił, że Orban powiedział o tym przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi, a także czołowym przedstawicielom Europejskiej Partii Ludowej i dodał, że "Węgry będą respektować prawo Unii Europejskiej".

Wypowiedź Orbana o postawieniu na porządku dnia kwestii kary śmierci wywołała żywą reakcję w UE. Sprawą w trybie pilnym ma się zająć Komisja Wolności Obywatelskich PE. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany w czwartek o pomysł przywrócenia na Węgrzech kary śmierci odpowiedział, że Orban "powinien niezwłocznie wyjaśnić, iż nie ma takiego zamiaru".

Artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci. W ocenie przewodniczącego PE Martina Schulza nie da się pogodzić przywrócenia kary śmierci z członkostwem w UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia najwyższego wymiaru kary mógł być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku. Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, systematycznie domaga się przywrócenia kary śmierci - przypomina agencja AP.

...

To tylko takie oszukiwanie wyborców...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:06, 22 Maj 2015    Temat postu:

Juncker do Orbana w Rydze: "Cześć, dyktatorze!"

Jean-Claude Juncker i Viktor Orban - Reuters

"Cześć, dyktatorze!" – takimi słowami przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powitał w Rydze premiera Węgier Viktora Orbana na szczycie Partnerstwa Wschodniego. Świadkiem tego powitania był fotoreporter agencji AFP.

...

Skandal nieslychany. Z jednej strony demokratycznie wybrany premier Wegier. Z drugiej ponury dyktator z brukselskiej kliki ktora sama siebie wybrala. Tyrani Brukseli sa coraz bardziej bezczelni. UE musi lec w gruzach...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:29, 01 Cze 2015    Temat postu:

Niemcy: Juncker grozi Węgrom wyrzuceniem z UE

Jean-Claude Juncker - AFP

Szef Komisji Europejskiej grozi Węgrom wyrzuceniem z Unii, jeśli władze w Budapeszcie wprowadzą karę śmierci. Jean-Claude Juncker mówi o tym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Szef Komisji powiedział, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla kraju stosującego karę śmierci. Gdyby władze w Budapeszcie chciały ją wprowadzić, byłoby to podstawą do - jak to ujął - rozwodu z Węgrami.
REKLAMA


Juncker dodał, że sprzeciw wobec kary śmierci należy do jego podstawowych przekonań politycznych. W tym samym wywiadzie, w którym Juncker grozi Węgrom wyrzuceniem z Unii, szef Komisji ostrzega przed wyjściem Grecji ze strefy euro. Jak mówi, zachwiałoby to zaufaniem zagranicznych inwestorów do europejskiej waluty.

W rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung" Juncker wzywa też Międzynarodowy Fundusz Walutowy do tego, aby nadal pomagał w finansowaniu programów ratunkowych dla Grecji. Szef Komisji mówi, że nie może sobie wyobrazić, iż Europa miałaby zostać z tym sama.

Kara śmierci na Węgrzech?

Pod koniec kwietnia, komentując zabójstwo młodej kobiety, które wstrząsnęło opinią publiczną na Węgrzech, Viktor Orban opowiedział się za dyskusją na temat najwyższego wymiaru kary. Jego rzecznik wyjaśnił potem, że Węgry nie zamierzają przywracać kary śmierci, a toczy się jedynie debata na ten temat. - Nie chcę żyć w czasach porównywalnych do średniowiecza, kiedy o pewnych rzeczach nie można mówić. To kwestia swobody myśli i poglądów - powiedział Orban, odnosząc się do krytyki, jaka spadła na jego rząd po tej wypowiedzi.

- Jakiekolwiek zmiany powinny być zgodne z przepisami europejskimi i węgierskimi. To nie są decyzje wykute w kamieniu, tylko decyzje ludzkie, które podlegają także zmianie. Tak wygląda demokracja - dodał.

Wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. rządów prawa i Karty Praw Podstawowych Frans Timmermans przypomniał, że artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci.

- Ponowne wprowadzenie kary śmierci będzie sprzeczne z wartościami UE - powiedział komisarz. - Komisja zrozumiała, że węgierski rząd nie przewiduje powrotu do kary śmierci i będzie przestrzegał wszystkich traktatów - dodał. Timmermans zaznaczył, że gdyby Budapeszt podjął kroki w kierunku przywrócenia kary śmierci, reakcja KE byłaby natychmiastowa.

...

Widzicie jak potworni tyrani z Brukseli niszcza demokracje Wegier.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:43, 19 Cze 2015    Temat postu:

Budowa korytarza dla polskiego gazoportu stoi przez Węgrów
Wojciech Jakóbik
redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Gazociąg, fot. Wikimedia

Węgry dalej zagrażają polskim planom rozwoju rynku gazu. Przez ich opieszałość pod znakiem zapytania staje ciągłość korytarza dla surowca z regionu kaspijskiego oraz gazoportu w Świnoujściu.

Słowacki Eustream poinformował, że ze względu na to, że Magyar Gaz Tranzit (MGT) z Węgier nie wywiązuje się z kontraktu, budowa połączenia gazowego Słowacja-Węgry jest zagrożona.
REKLAMA


Węgrzy nadal nie ukończyli budowy swojego odcinka gazociągu pod rzeką Ipel przez co Eustream nie może kontynuować pracy po swojej stronie a budowa gazociągu stoi. Słowacy liczą na to, że dostawy gazociągiem ruszą niezwłocznie po usunięciu tego problemu i zakończeniu budowy.

Połączenie Słowacja-Węgry jest kluczowym elementem Korytarza Północ-Południe czyli sieci gazociągów od gazoportu w Świnoujściu do planowanego, podobnego obiektu na wyspie Krk w Chorwacji. Korytarz ma zapewnić wolny przepływ gazu między krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacją. Dzięki niemu będzie możliwe słanie polskiego LNG na rynki zbytu u naszych sąsiadów a także, w przyszłości, import gazu kaspijskiego docierającego do Europy Południowej.
2fc9cf8a-c52a-5c64-8dae-ba1e01671d29 Korytarz Północ-Południe. Łącznik słowacko-węgierski kluczowy dla ciągłości., fot. Gaz-System
Korytarz Północ-Południe. Łącznik słowacko-węgierski kluczowy dla ciągłości., fot. Gaz-System

Zamiast budować wspólnie z innymi krajami europejski projekt, który może zmienić status quo w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Węgrzy wolą romansować z Władimirem Putinem i obiecywać udział w konkurencyjnych projektach jak Turkish Stream w różnych wariantach. Ta postawa działa demoralizująco na całą Grupę Wyszehradzką, której wątpliwa kondycja stała jeszcze tylko współpracą w sektorze gazowym. Także tutaj widoczna jest dezintegracja, która działa na korzyść życzliwego sąsiada ze Wschodu.

...

Co to ma znaczyć?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:42, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Przesłuchanie polskiego dziennikarza zatrzymanego na Węgrzech

Na granicy serbsko-węgierskiej wczoraj doszło do zamieszek - SANDOR GEMESI / AFP

Jacek Tacik, zatrzymany wczoraj przez policję na Węgrzech, został dziś przesłuchany. Polski dziennikarz został wczoraj ranny w zamieszkach z uchodźcami. Do zatrzymania Jacka Tacika z TVP doszło na granicy serbsko-węgierskiej, około godziny osiemnastej. Szef resortu spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział dzisiaj, że MSZ zareagował już w tej sprawie.

Policjanci interweniowali po tym, jak uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską. W grupie szturmujących metalową siatkę był polski dziennikarz Jacek Tacik. - W trakcie akcji policyjnej jeden z funkcjonariuszy uderzył Polaka w głowę - powiedział konsul. Dodał, że rana nie jest na szczęście ciężka. Niemniej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej.
REKLAMA


Jacek Tacik został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. Karol Biernacki dodał, że dziennikarz przebywa obecnie w areszcie w Segedynie. Zdaniem konsula, wszystko wskazuje na to, że zostanie szybko wypuszczony.

- Błyskawicznie reagowaliśmy z poziomu ambasady w Budapeszcie, także konsula honorowego z Segedynia pana (Karola) Biernackiego - powiedział radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. - On został zatrzymany, nie aresztowany. Rzeczywiście, jeżeli ktoś przekracza granicę, to jest jakby z urzędu zagrożony postawieniem zarzutów o przekroczeniu granicy; to jest ten przypadek, ale jestem przekonany i pewny, że po przesłuchaniu zostanie zwolniony - zapewnił szef MSZ.

We wtorek władze węgierskie wprowadziły zaostrzone przepisy imigracyjne. Zgodnie z nimi, próba nielegalnego przekroczenia granicy zagrożona jest karą więzienia.

Jacek Tacik ucierpiał na granicy

Dziennikarz TVP Jacek Tacik ucierpiał na granicy węgiersko-serbskiej, gdzie w środę doszło do zamieszek z udziałem uchodźców i węgierskiej policji. – Wydawało się, że jest spokojnie, ale nagle węgierska policja ruszyła na uchodźców i staranowała także dziennikarzy. Wtedy dostałem parę razy policyjną pałką – opisywał reporter, który potem został opatrzony przez węgierskie służby.

...

Tak to wyglada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:43, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Węgry: Reporter TVP Jacek Tacik już na wolności. Spędził noc w areszcie

Uchodźcy na granicy węgiersko-serbskiej - PAP

Reporter TVP Jacek Tacik jest już na wolności. Dziennikarz został przesłuchany i spędził noc w areszcie po tym, jak został zatrzymany podczas starć uchodźców na granicy Węgier. W jego sprawie interweniował też MSZ i konsul honorowy RP na Węgrzech. Zwolniono go po 13 godzinach.

Dziennikarz relacjonował starcia uchodźców z policją na pograniczu węgriersko-serbskim. Policjanci interweniowali tam po tym, jak uchodźcy naruszyli ogrodzenie graniczne i chcieli przechodzić na stronę węgierską. W grupie szturmujących metalową siatkę był polski dziennikarz.
REKLAMA


Jacek Tacik został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. Co więcej, jak sam napisał na Twitterze powodem zatrzymania miał być także atak na policjanta. Przebywał w areszcie w Segedynie.

W jego sprawie interweniował MSZ, a na miejscu pomagał mu konsul honorowy RP na Węgrzech. Karol Biernacki. - W trakcie akcji policyjnej jeden z funkcjonariuszy uderzył Polaka w głowę - powiedział konsul. Dodał, że rana nie jest na szczęście ciężka. Niemniej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej.

- Błyskawicznie reagowaliśmy z poziomu ambasady w Budapeszcie, także konsula honorowego z Segedynia pana (Karola - red.) Biernackiego - powiedział radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. - On został zatrzymany, nie aresztowany. Rzeczywiście, jeżeli ktoś przekracza granicę, to jest jakby z urzędu zagrożony postawieniem zarzutów o przekroczeniu granicy; to jest ten przypadek, ale jestem przekonany i pewny, że po przesłuchaniu zostanie zwolniony - zapewnił szef MSZ.

...

Bynajmniej Orban nas nie zachwyca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:45, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Dziennikarz TVP jest już na wolności. "Byłem przytrzymywany trzynaście godzin"


Zatrzymany wczoraj wieczorem na Węgrzech reporter TVP Jacek Tacik jest już na wolności. Był przetrzymywany przez węgierską policję przez ok. 13 godzin. – Dowiedziałem się, że byłem przetrzymywany za próbę nielegalnego przekroczenia granicy serbsko-węgierskiej oraz udział w demonstracji. To jest wersja Węgier – mówił Tacik.

– Około godz. 17.30 byliśmy z operatorem na granicy. Dostaliśmy się między policyjny kordon a uchodźców. Nagle policja węgierska na nas ruszyła. Wtedy dostałem policyjną pałką, polała się krew i zacząłem prosić ich o pomoc. Krzyczałem: "stop, jesteśmy dziennikarzami" – opowiadał dziennikarz po opuszczeniu węgierskiego posterunku.

Wtedy Węgrzy zabrali go na swoją stronę ulicy i opatrzyli mu głowę. Następnie dziennikarz próbował wrócić na stronę serbską, ale Węgrzy na to nie pozwolili. Jacek Tacik został zatrzymany.

Reporter TVP, jak opowiadał, został skuty kajdankami i usłyszał od policjantów, że jest aresztowany. Jeden z funkcjonariuszy poinformował Tacika, że powodem jest rzekomy atak na jednego z policjantów. – Niczego takiego nie zrobiłem, to oskarżenie się tutaj później kompletnie nie sprawdziło. Nikt o takie czyny mnie nie oskarżał – skomentował dziennikarz.

Reporter poinformował, że wraz z nim pod tym samym zarzutem zatrzymani zostali fotoreporter z Australii i dziennikarka ze Słowacji. Oni również zostali pobici – kobieta ma skręconą kostkę, a mężczyzna został uderzony m.in. w głowę.

...

Nie solidaryzujemy z Orbanem. Gdy my solidaryzowalismy sie z Ukraina on solidaryzowal sie z Putin. Niech Putin pomoze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:16, 06 Paź 2015    Temat postu:

Zmarł były prezydent Węgier Arpad Goncz
6 października 2015, 14:06
Zmarł pierwszy postkomunistyczny prezydent Węgier Arpad Arpad Goncz - informuje węgierska agencja MTI.

Goncz był pisarzem, tłumaczem literatury angielskiej i amerykańskiej, działaczem węgierskiej opozycji demokratycznej. .

W 1944 r. Goncz ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Petera Pazmanya. Brał udział w powstaniu narodowym 1956, za co został skazany na dożywotnie więzienie. Zwolniony w 1963 w wyniku amnestii, wrócił do pracy w przedsiębiorstwie ulepszania gleby, podejmując jednocześnie próbę ukończenia studiów rolniczych.

Od 1965 pracował jako niezależny tłumacz i pisarz. W 1988 był współzałożycielem Związku Wolnych Demokratów (był m.in. rzecznikiem partii). W 1990 został wybrany na posła do Zgromadzenia Narodowego. Od maja 1990 do sierpnia 2000 pełnił funkcję pierwszego niekomunistycznego prezydenta Węgier.

Jego córka - jedna z czworga dzieci - Kinga Goncz pełniła w latach 2006-2009 obowiązki minister spraw zagranicznych Węgier.

...

Znana postac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:24, 26 Paź 2015    Temat postu:

Prasa węgierska: w Polsce wygrali przyjaciele Orban

Prasa węgierska: w Polsce wygrali przyjaciele Orban - Shutterstock

Wybory parlamentarne w Polsce wygrali przyjaciele premiera Węgier Viktora Orbana, który może teraz liczyć na sojuszników w Unii Europejskiej – ocenia węgierska prasa sondażowe wyniki wczorajszego głosowania.

"Przyjaciele Orbana wygrali polskie wybory" – pisze tygodnik "Vilaggazdasag". "W Europie będzie dwoje Węgier" - ocenia lewicowy dziennik "Nepszabadsag". "Orban może się cieszyć" – pisze portal Index, dodając, że wynik wyborów to "polityczne trzęsienie ziemi".
REKLAMA


"Na podstawie sondaży exit poll nie jest przesadą mówienie o trzęsieniu ziemi. PiS może samodzielnie utworzyć rząd, a historycznym zwrotem jest to, że z parlamentu wypada lewica", a weszły do niego dwie utworzone w tym roku nowe partie – pisze komentator Szabolcs Dull na portalu Index.

Dull przypomina, że w 2001 r. lewica "o długość ulicy" wyprzedziła rywali w polskich wyborach. Teraz jednak najwyraźniej dużo głosów odebrał jej ruch Pawła Kukiza, który jest "populistyczny i skłania się raczej ku lewicy". O tym ostatnim tygodnik "HVG" pisze, że "ani wówczas (tj. przed wyborami prezydenckimi), ani teraz nie ogłosił programu w klasycznym sensie tego słowa, a jego najważniejszym postulatem jest wprowadzenie okręgów jednomandatowych, ale nawet to może wystarczyć, by stał się trzecią siłą w Sejmie".

Za ciekawe uważa Dull, że do Sejmu trafiła utworzona w maju partia Nowoczesna, którą "analitycy uważają za neoliberalną i nieco feministyczną". Przypomina przy tym, że Ryszard Petru jest jednym z najbardziej znanych polskich ekonomistów i w Banku Światowym zajmował się polsko-węgierskimi kontaktami gospodarczymi. "Także ta partia przyciągnęła wielu niezdecydowanych lub lewicowych wyborców" – ocenia.

Według Dulla "Orban może się cieszyć", bo pod przewodnictwem Beaty Szydło w Polsce może teraz powstać rząd bardzo podobny do gabinetu rządzącej obecnie na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP.

"Można oczekiwać dość nacjonalistycznej, konfrontacyjnej wobec Brukseli, lekko eurosceptycznej polityki. Poza tym Szydło szykuje się do różnych posunięć, jakie widzieliśmy wcześniej u Orbana - na przykład opodatkowania sektora handlowego czy mniejszej współpracy z UE w zakresie polityki wobec uchodźców" - czytamy.

Dla Orbana wynik polskich wyborów jest więc radosną wiadomością, bo węgierski rząd może teraz uzyskać silnego sojusznika w swej obecnej polityce unijnej – konkluduje Dull.

Publicysta tygodnika "HVG" Gabor Nagy w tekście opublikowanym w dniu wyborów, ale jeszcze przed podaniem wyników sondaży exit poll pisze, że "do Polski może dotrzeć węgierski ekspres", a Prawo i Sprawiedliwość to "prawicowa i konserwatywna, zachwycająca się polityką gospodarczą Viktora Orbana" partia.

Nagy przypomina, że Szydło wspominała podczas kampanii o ulgach podatkowych dla drobnych przedsiębiorców, czy darmowych lekach dla osób powyżej 75. roku życia. "Prawie nie było mowy o polityce zagranicznej" – zauważa.

"PiS dał jednak jasno do zrozumienia, że chciałby zrobić to, co Viktor Orban na Węgrzech. Jeśli uda się zdobyć większość konstytucyjną - nadać konstytucji bardziej konserwatywne brzmienie. W polityce gospodarczej także w Polsce może powstać system podatków sektorowych, a odgrywający ważną rolę jako prezydent Andrzej Duda już przebąkiwał, że dobrze byłoby mieć krajową większość w polskim sektorze bankowym, a w polityce gospodarczej - większą rolę banku emisyjnego. Ale PiS również w kwestii uchodźców i stosunków z Brukselą jest dużo bliższy Budapesztu niż obecny rząd w Warszawie" – ocenia komentator.

Lewicowy "Nepszabadsag" podkreśla zaś, że "zdaniem ekspertów można się obawiać, iż wraz ze zwycięstwem PiS Polska stanie się «drugimi Węgrami»".

Zastanawiając się nad przyczynami niepowodzenia PO, "Nepszabadsag" pisze, że "wyborcy chcieli zmiany, a wiatry sprzyjają nacjonalistycznej prawicy". "Władza nie posłużyła partii Donalda Tuska: afery korupcyjne, skandale obyczajowe i wreszcie afera podsłuchowa zniszczyły autorytet partii. A Tusk powędrował robić karierę w Brukseli" – czytamy.

...

Nic z tego. Orban to obecnie ruski agent i prezes nie bedzie z nim sie afiszowal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:45, 20 Lis 2015    Temat postu:

Orban: czas na reformę traktatów założycielskich UE

Wiktor Orban - PAP

Unia Europejska w ostatnich latach stanęła w obliczu tak poważnych wyzwań, że nastał czas, by przeformułować elementarne zasady spajające Wspólnotę, a następnie poprawić unijne traktaty założycielskie - oświadczył premier Węgier Viktor Orban.

Zapytany w wywiadzie dla Radia Kossuth o propozycję Holandii w sprawie utworzenia "ministrefy Schengen", Orban odparł, że nie tylko Schengen, ale i inne aspekty UE są obecnie nieskuteczne i wymagają reform.

Zaznaczył, że w obliczu kryzysu migracyjnego i podwyższonego zagrożenia terroryzmem konieczne są nowe regulacje w sprawie bezpieczeństwa i kontroli granicznych, podczas gdy niedawny kryzys w strefie euro nasuwa jego zdaniem pytania o sens wspólnej polityki monetarnej bez towarzyszącej jej wspólnej polityki fiskalnej.

Holenderskie media podały w czwartek, że rząd tego kraju rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii. Kraje należące do tej grupy miałyby wprowadzić na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytoria, aby monitorować imigrantów i azylantów oraz zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem.

Orban powiedział, że w sprawie kryzysu migracyjnego potrzebne są rozwiązania na poziomie krajów członkowskich, a nie całej UE. - Mówienie o "potrzebie wypracowania europejskiego rozwiązania" to przykład myślenia życzeniowego, ponieważ stanowiłoby ono sumę rozwiązań zaproponowanych przez poszczególne kraje - podkreślił.

Wypowiedział się również przeciw obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców. Przepaść między europejskimi przywódcami a zdroworozsądkowym myśleniem zwykłych Europejczyków pogłębia się, destabilizując kontynent - zaznaczył.

Węgierski premier odniósł się również do umowy między Węgrami a Rosją w sprawie budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej Paks. Komisja Europejska kwestionuje przyznanie Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej i w czwartek wszczęła postępowanie przeciw Węgrom w tej sprawie.

- Będziemy iść dalej naprzód - zadeklarował Orban.

Nigdzie w Europie nie rozpisywano przetargów na niedawne inwestycje w energię atomową - powiedział. Jego zdaniem sugeruje to, że UE "po raz kolejny" stosuje wobec Budapesztu podwójne standardy i broni interesów europejskich koncernów, które wyrażały zainteresowanie wartym 10 mld dolarów przedsięwzięciem.

- Gdzie jest mięso, tam zlatują się muchy - oświadczył.

....

Widzicie Orban popiera UE wbrew klamstwom medialnym. Dlatego ja nie popieram Orbana. UE trzeba zlikwidowac. To system sowiecki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następny
Strona 12 z 16

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy