Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ukraina drugi pomarańczowy bunt młodych !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 264, 265, 266  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:05, 21 Lut 2014    Temat postu:

Rada Programowa Radia Olsztyn: audycje ukraińskie naruszają polską rację stanu

Rada Programowa Radia Olsztyn uważa, że nadawane w tej rozgłośni audycje w jęz. ukraińskim, których autorem jest szef olsztyńskiego Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus, naruszają polską rację stanu i zawiadomiła o tym KRRiT. Migus nie zgadza się z zarzutami.

Migus zapowiada też, że sprawę skieruje do sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych.

Rada Programowa Polskiego Radia Olsztyn rutynowo oceniając programy rozgłośni zainteresowała się audycjami Migusa w sierpniu zeszłego roku. Już wtedy - jak powiedział szef rady Ireneusz Iwański - pojawiły się zastrzeżenia co do przekazywanych w nich treści. Ponownie audycjami rada zajęła się po tym, jak w styczniu politolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Salim Chazbijewicz skierował do rady pismo, w którym stwierdził, że audycje ukraińskie "jawnie propagują faszyzm ukraiński".

Audycje w języku ukraińskim na antenie Radia Olsztyn nadawane są dwa razy dziennie z nadajnika w Miłkach i są słyszalne na Mazurach, gdzie mieszka najwięcej Ukraińców w regionie. Od kilku miesięcy Ukraińcy z innych części województwa audycji tych mogą słuchać w internecie. W niedzielę wieczorem ukraiński program podsumowujący tydzień jest nadawany na całe województwo. Migus - autor tych audycji - jest etatowym dziennikarzem Radia Olsztyn.

Członkowie rady, którzy otrzymali tłumaczenia przygotowywanych przez Migusa audycji (czyta je lektorka), mieli zastrzeżenia m.in. do sposobu informowania o lokalnych wydarzeniach, np. tego, że informację o otwarciu cerkwi w Ostródzie poprzedzono uwagą, że stało się to "66 lat po zbrodniczej Akcji Wisła, której dotąd nie potępił polski Sejm i rząd" (audycja z 15 października 2013 r.).

Rada uznała, że niewłaściwie skomentowano także lipcową wizytę prezydenta Komorowskiego na Wołyniu. W audycji Migusa przywołano m.in. wypowiedź ukraińskiego fizyka, który powiedział, że "polski prezydent Bronisław Komorowski znajduje się w trudnym położeniu, ponieważ naciskają na niego niedobrzy ludzie w Polsce, którzy chcą osiągnąć upokorzenie Ukrainy" (audycja nadana 16 lipca 2013 r.).

Radzie nie podobało się też to, że Migus-dziennikarz cytuje siebie jako Migusa-szefa ZUP. W audycji z 13 czerwca 2013 cytowany Migus-szef ZUP mówił m.in.: "odnoszę wrażenie, że strona ukraińska jest do tego gotowa (do pojednania); tymczasem w Polsce pewne grupy zaostrzają sytuację, czy to planami rekonstrukcji (przez grupy rekonstrukcyjne-PAP) wołyńskiej tragedii, czy też żądaniami jednostronnego bicia się w ukraińskie piersi".

- Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Ponownie przeanalizowaliśmy te audycje i byliśmy zgodni co do ich oceny i co do tego, że niektóre ich treści godzą w polską rację stanu. Z 13 obecnych na posiedzeniu rady osób 12 głosowało za taką ich oceną. Od głosu wstrzymała się tylko 1 osoba, nikt nie był przeciw" - relacjonował posiedzenie Rady Programowej jej szef Ireneusz Iwański.

- Uważamy, że takie treści nie powinny się pojawiać na antenie Polskiego Radia finansowanego z abonamentu obywateli polskich - dodał.

W piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Rada Programowa Radia Olsztyn poinformowała, że jej zdaniem na antenie rozgłośni audycje w jęz. ukraińskim naruszają art. 18 ustawy o radiofonii, który mówi, że "audycje (...) nie mogą propagować działań sprzecznych (...) z polską racją stanu". Wezwała także "organy spółki do podjęcia natychmiastowych, wszelkich możliwych działań w celu ochrony polskiej racji stanu".

- To jest próba zamknięcia mi ust, z takimi naciskami nie miałem do czynienia nawet za komuny - powiedział Migus, który pracuje w Radiu Olsztyn od 1985 roku. Dodał, że w swoich audycjach cytuje opinie pojawiające się w ukraińskich mediach. Przyznał, że zarzuty pod swoim adresem słyszy od dawna i dodał, że "niektórym nie podoba się nawet to, że są nadawane piosenki o kozakach lub kozackie".

- Mam wrażenie, że za tą oceną stoją politycy, a nie troska rady o poziom audycji. Dlatego poinformuję o tej sprawie sejmową komisję ds. mniejszości narodowych - zapowiedział w rozmowie Migus.

Redaktor naczelny Radia Olsztyn i zarazem jego prezes Mariusz Bojarowicz powiedział, że przyjmuje do wiadomości ocenę Rady Programowej; zapowiedział, że audycje w języku ukraińskim nie znikną z anteny.

Zapewnił, że "dołoży wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji, w których na antenie w audycjach ukraińskich mogłyby pojawić się jakiekolwiek treści mogące budzić wątpliwości". Dodał, że na polecenie Rady Programowej audycje ukraińskie analizują teraz niezależni eksperci i że "przed pojęciem jakichkolwiek decyzji czeka na opinie tych ekspertów". Zdaniem Bojarowicza ekspertyzy te mogą być gotowe już w przyszłym tygodniu.

Iwański powiedział, że Rada Programowa nie czekała na opinie ekspertów, ponieważ otrzymała wierne tłumaczenia audycji. - Eksperci mieli nam powiedzieć, co w tych audycjach jest, ale gdy mamy tłumaczenia to już sami możemy to z nich wyczytać - powiedział Iwański i zastrzegł, że członkom rady bardzo zależy na nadawaniu audycji ukraińskich. - Tyle, że na odpowiednim poziomie - dodał. Zdaniem Iwańskiego poziom audycji można podnieść wzmacniając redakcję ukraińską o dodatkowe osoby (teraz redakcja liczy dwie osoby).

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała, że jak tylko wniosek wpłynie, Krajowa Rada zajmie się sprawą i z pewnością się do niej odniesie. Jak dodała, KRRiT zachce poznać stanowisko nadawcy i najdalej za kilka tygodni zajmie stanowisko.

W woj. warmińsko-mazurskim mieszka kilkanaście tysięcy Ukraińców, którzy są potomkami przesiedlonych na te tereny w 1947 roku w ramach Akcji Wisła. To najliczniejsza mniejszość w regionie. Audycje w jęz. ukraińskim na antenie Radia Olsztyn nadawane są od 1958 roku. Podobne audycje ma także mniejszość niemiecka.

....

ILE MOZNA MOWIC ! TZW ZWIAZEK UKRAINCOW W POLSCE TO NAZISCI ! I ICH PUBLIKACJE DOTOWANE PRZEZ POLSKE SA TRESCI NAZISTOWSKIEJ ! COS NIESLYCHANEGO !!! ZA PUBLICZNE PIENIADZE PROPAGANDA NAZIZMU !!! GDZIE PROKURATOR ? GDZIE SADY !!!
I JESZCZE SCIERWA MAJA CZELNOSC MOWIC JAK TO ICH AKCJA WISLA SKRZYWDZILA !!!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:23, 21 Lut 2014    Temat postu:

Ukraina: trzeci dzień walk w centrum Kijowa, rośnie liczba ofiar

Ukraiński parlament przyjął wieczorem uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. W uchwale podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.

Trzeci dzień starć na ulicach Kijowa

W czwartek rano rozejm ogłoszony dzień wcześniej między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie został zerwany, walki rozpoczęły się na nowo.

UE jest gotowa nałożyć sankcje na osoby winne przemocy na Ukrainie. Są też jednak sygnały, że możliwy jest kompromis między opozycją i władzami. Z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem rozmawiali w czwartek w Kijowie szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier. Wcześniej spotkali się z przywódcami ukraińskiej opozycji: Witalijem Kliczką, Arsenijem Jaceniukiem i Ołehem Tiahnybokiem.

Po rozmowach z prezydentem ministrowie udali się na kolejne spotkanie z liderami ukraińskiej opozycji.

Nałożenie sankcji zapowiadały też Stany Zjednoczone. Wieczorem rzecznik Białego Domu poinformował, że choć USA wielokrotnie wzywały prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do wycofania sił rządowych z ulic Kijowa, "na razie wyklucza militarną reakcję na sytuację na Ukrainie, ale pilnie rozważa inne opcje".

Z Kijowa nadchodzą różne informacje o ofiarach starć. Liczby wahają się od ponad 60 do 100 zabitych. Obie strony konfliktu oskarżają się o sprowokowanie starć i złamanie ogłoszonego w środę rozejmu.

...

Czyli od dzis STRZELAC JUZ NIE WOLNO I WYCHODZIC Z KOSZAR TEZ ! KTO ZLAMIE ZAKAZ TO TRYBUNAL !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:40, 21 Lut 2014    Temat postu:

Ukraina: 67 milicjantów przetrzymywanych

Antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia lokalnych mediów.

Resort poinformował dzisiaj, że milicji wydano broń z ostrą amunicją. - W celu uwolnienia zakładników milicja ma prawo użyć swojej broni - napisało MSW w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. Dodało, że trzej milicjanci zostali uznani za zaginionych.

Wcześniej tygodnik "Kyiv Post" na swej stronie internetowej poinformował, że co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa.

Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości.

Wielu z pojmanych mężczyzn jest w wieku 18-19 lat i było uzbrojonych tylko w gumowe pałki. Wśród przetrzymywanych są też jednak starsi funkcjonariusze. Według portalu wielu od 24 godzin nic nie jadło. Niektórzy mają niewielkie obrażenia; zajmują się nimi lekarze.

Los pojmanych mężczyzn "jest niepewny i zależy od wyniku negocjacji między demonstrantami z Euromajdanu a rządem" - dodaje gazeta.

Od rana dzisiaj dochodzi w Kijowie do starć między demonstrantami a siłami rządowymi. Z ukraińskiej stolicy nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych; liczby wahają się od siedmiu do ponad 60 ofiar śmiertelnych.

...

O juz tak bidny Berkut poszedl do niewoli uzbrojonych po zeby demonstrantow .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:44, 21 Lut 2014    Temat postu:

Władza strzela do ludzi na Ukrainie m.in. polską amunicją. Jak powinien zareagować rząd?

W ostatnich tygodniach siły specjalne na Ukrainie używały ostrej amunicji, zakupionej nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce. Na jej ślad natrafił m.in. dziennikarz Piotr Andrusieczko z "Nowej Europy Wschodniej". Amunicja pochodzi od polskiego producenta spod Radomia.

Poprosiliśmy o komentarz rzeczniczkę rządu, Małgorzatę Kidawę-Błońską. - Mamy zakłady zbrojeniowe, produkujące amunicje. Sprzedają ją do wielu krajów na świecie, oczywiście poza tymi, na które są nałożone embarga. Na Ukrainę embargo nie było nałożone, więc nie dosżło do żadnych nadużyć - tłumaczy Kidawa-Błońska.

- Oczywiście chcielibyśmy, żeby żadna broń w ogóle nie była stosowana - dodaje.

Jak zareaguje rząd? To pytanie jak na razie pozostaje bez odpowiedzi. Zobacz materiał przygotowany przez Marcina Wyrwała, który od miesięcy relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.

...

Nie no bez przesady . NIKT SIE NIE SPODZIEWAL TAKICH MORDOW ! SPRZEDAWALISMY BRON ZAPRZYJAZNIONEMU KRAJOWI ZRESZTA DEMOKRATYCZNEMU ! KTO BY POMYSLAL !!!

Ukraina: Milicjanci dostali broń z ostrą amunicją

Ukraińskiej milicji wydano broń z ostrą amunicją. Będzie ona stosowana zgodnie z ustawą o milicji - poinformował dzisiaj p.o. szefa ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko.

- W ramach działań centrum antyterrorystycznego podpisujemy odpowiednie rozkazy - milicji wydano broń z ostrą amunicją, będzie ona stosowana zgodnie z ustawą "O Milicji" - czytamy w oświadczeniu Zacharczenki, skierowanym do mieszkańców Ukrainy.

....

PRALAMENT ZAKAZAL !!! NIE WOLNO !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:48, 21 Lut 2014    Temat postu:

Rosja pomoże Ukrainie w takim zakresie, w jakim Kijów zechce

Rosja będzie pomagać Ukrainie w unormowaniu sytuacji w takim stopniu, w jakim Ukraina zechce - oświadczył dzisiaj sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin po powrocie ze stolicy Ukrainy.

- Miejmy nadzieję, że nasi ukraińscy przyjaciele i partnerzy, nasi bracia znormalizują jednak sytuację. Będziemy w tym pomagać w takiej mierze, w jakiej chcą tego sami nasi ukraińscy partnerzy - podkreślił rosyjski dyplomata.

Karasin zaznaczył - Moskwa opowiada się za uregulowaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi, pokojowymi, za tym, żeby władze dogadały się z opozycją, by strony zasiadły do negocjacji.

Jednocześnie rosyjski dyplomata podkreślił, że na razie mało w nim optymizmu. Krytycznie wyraził się też o działaniach Unii Europejskiej i USA.

- UE i USA podejmują wprawdzie pewne wysiłki, żeby wpłynąć na poprawę sytuacji, lecz przynajmniej na razie daje się odczuć jednostronne poparcie tych, którzy nawarzyli piwa na Majdanie - powiedział Grigorij Karasin.

Dzisiaj wieczorem na Ukrainę leci przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina, o którego przysłanie prosił prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz. Wysłannikiem tym jest rzecznik praw człowieka FR (ombudsman) Władimir Łukin; ma być pośrednikiem w rozmowach między władzami i opozycją.

....

Putin: Rosja musi być czujna i gotowa na wszystko

Rosja musi być przygotowana na każdy scenariusz. Mówił o tym prezydent Władimir Putin w trakcie spotkania z przedstawicielami służb mundurowych. Spotkanie było poświęcone przypadającemu 24 lutego Dniu Obrońcy Ojczyzny.
Putin oświadczył, że Rosja jest demokratycznym państwem, miłującym pokój. Zapewnił też, że jest zwolennikiem stosowania pokojowych, a nie siłowych metod przy rozwiązywaniu konfliktów. Według prezydenta Rosji - dzięki takiej zdecydowanej postawie udało się zapobiec wielu dramatycznym wydarzeniom na świecie.

Władimir Putin stwierdził też, że współczesny świat wciąż jest niespokojny, dlatego jego zdaniem - nie wystarczy być czujnym, ale trzeba być przygotowanym na wszystko. Choć prezydent Rosji nie odniósł się wprost do wydarzeń na Ukrainie, to wielu rosyjskich komentatorów odebrało jego słowa jako krytykę Euromajdanu.

Oficjalnie Kreml nazywa wydarzenia na Ukrainie - zamachem stanu.

...

Taa pomoga jak w Syrii ...

KILL MORE !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:53, 21 Lut 2014    Temat postu:

| Kresy.pl, PAP
Ukraina: tysiące ludzi czatuje na ukraińskich oligarchów na lotnisku Boryspol

Kilka tysięcy ludzi, związanych z ukraińską opozycją, czatuje na lotnisku w Boryspolu .

Kilka tysięcy ludzi, związanych z ukraińską opozycją, czatuje na lotnisku w Boryspolu. Chcą zablokować możliwość ucieczki z kraju oligarchom i członkom parlamentu - podaje serwis kresy.pl.

Tłum, liczący ok. 5 tysięcy osób, zebrał się na skrzyżowaniu ulic Szlach z Dzierżyńskiego. Zablokowany został wjazd na lotnisko "Boryspol". Protestujący starają się uniemożliwić ukraińskim oligarchom i deputowanym opuszczenie kraju.

Na miejscu są już budowane barykady. Akcja ma związek z informacją, która pojawiła się na portalach społecznościowych. Poinformowano, że oligarchowie wraz z rodzinami przygotowują się do ucieczki z Ukrainy.

Liczba ofiar dzisiejszych walk w centrum Kijowa przekroczyła 70 - podały służby medyczne ukraińskiej opozycji; według źródeł oficjalnych od wtorku zginęło 67 osób. Władze Kijowa zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach.

Informacje o bilansie ofiar w Kijowie są sprzeczne. Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w dzisiejszych starciach z milicją zginęło co najmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

Według danych oficjalnych do kostnicy w Kijowie od wtorku do czwartku do godziny 15 trafiło 67 ciał ofiar zamieszek; 39 osób zginęło dziś od godz. 6 rano.

Wiceszef partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow podał, że od początku zamieszek w Kijowie zginęło co najmniej 100 osób.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że zginęło 13 milicjantów, a 130 zostało rannych.

Wśród dzisiejszych ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.

Ukraińskie MSW podało po południu, że antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników. Resort poinformował też, że milicji wydano broń z ostrą amunicją. "W celu uwolnienia zakładników milicja ma prawo użyć swojej broni" - napisało MSW w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że mieszkańcy Kijowa masowo opuszczają prawobrzeżną część ukraińskiej stolicy, gdzie znajduje się Majdan Niepodległości, i przejeżdżają na lewy brzeg Dniepru. Ruch na ulicach prowadzących na mosty jest bardzo utrudniony. Publiczny transport naziemny jeździ bardzo rzadko.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSW Ukrainy władze Kijowa zaapelowały wcześniej do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach. "Najlepiej obecnie ograniczyć poruszanie się własnymi środkami lokomocji albo w ogóle nie wychodzić z domu. Takie środki ostrożności mają związek z tym, że na ulicach Kijowa znajdują się uzbrojeni i agresywni ludzie" - napisano w oświadczeniu.

Wezwani przez Witalija Kliczkę, jednego z liderów opozycji, deputowani stawili się w parlamencie Ukrainy dziś po południu, by podjąć decyzje w sprawie wyjścia z kryzysu.

W obliczu dzisiejszych krwawych zajść szef kijowskiej administracji państwowej Wołodymyr Makiejenko opuścił rządzącą prezydencką Partię Regionów. - Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakrę w sercu Ukrainy, na Majdanie Niepodległości. Życie ludzkie musi stanowić najwyższą wartość w naszym kraju i nic nie może podważać tej zasady - oświadczył Makiejenko.

Zamieszki w Kijowie rozpoczęły się ponownie dziś rano; demonstranci ścierali się z siłami rządowymi. Obie strony oskarżają się o sprowokowanie starć i złamanie ogłoszonego w środę rozejmu. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystywanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa. Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim.

Dziś wieczorem uruchomione zostało częściowo kursowanie metra w Kijowie, które zostało wstrzymane we wtorek, gdy nasiliły się starcia w centrum miasta. Wznowiono też ruch pociągów na trasie Lwów-Kijów, który wstrzymano wczoraj.

....

Taa jest ! Co to ma byc ! Szczury oligarchiczne nakradly nadmrodzilyzrobily kupe i uciekaja! ZOSTAC I SPRZATAC PO SOBIE !!!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:56, 21 Lut 2014    Temat postu:

Ukraina: Tymoszenko przeciwko rozmowom opozycji z Janukowyczem

Była premier Ukrainy, Julia Tymoszenko, zażądała dzisiaj od ukraińskiej opozycji, by ta nie prowadziła już żadnych rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

List Tymoszenko w tej sprawie odczytał w parlamencie deputowany jej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Kużel. - Żądam od opozycji, by już nigdy więcej nie siadała z Janukowyczem za stołem rokowań - napisała była premier.

Tymoszenko podkreśliła, że trzeba "niezwłocznie zdjąć Janukowycza z urzędu prezydenta Ukrainy i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za organizowanie masowych zabójstw nastawionych pokojowo obywateli".

....

O czym tu rozmawiac ?

Katarzyna Nylec | Onet
Apel o wsparcie dla Ukrainy. "Majdan spływa krwią"

Katowickie Stowarzyszenie Pokolenie prosi o wsparcie finansowe dla Ukrainy.

Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia, kilka dni temu wrócił z Kijowa. - Rozmawiałem z ludźmi z Majdanu. Spałem w budynku związków zawodowych, a dzień wcześniej szedłem razem z sotniami na manifestację. Moi przyjaciele z Majdanu giną. Widziałem zdjęcia młodych chłopaków zamordowanych przez Berkut- tych samych, którzy wcześniej szli ze mną ramię w ramię podczas sobotniego przemarszu. Widzę w telewizji Andrzeja, Polaka ze wsi Szaróweczka pod Chmielnickim- wiceszefa samoobrony, któremu głos się łamie, gdy prosi o pomoc. Dzwonię tam i dowiaduję się o kilkuset rannych o zmęczeniu i o tym, że będą walczyć i ginąć nadal. Budynek, w którym spaliśmy jest spalony. Ludzie odcięci przez ogień wyskakiwali z piątego piętra. Majdan spływa krwią. Im trzeba pomóc - apeluje Miśkiewicz.

W tej chwili ukraińskich patriotom najbardziej potrzebne są pieniądze - można je wpłacać na konto Stowarzyszenia Pokolenie: 89 1050 1214 1000 0023 1985 3707.

....

Tak Polska . Dobrem za zlo .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:59, 21 Lut 2014    Temat postu:

Rosja: Miedwiediew: władze Ukrainy powinny bronić ludzi

Władze Ukrainy powinny skoncentrować się na obronie ludzi, aby - jak to ujął - "o te władze nie wycierano sobie nóg jak o szmatę" - oświadczył premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Miedwiediew oznajmił również, że rząd Rosji spełni obietnice dane stronie ukraińskiej, jednak pod warunkiem, że władze Ukrainy będą miały legitymację i będą skuteczne.

- Będziemy kontynuować współpracę z ukraińskimi partnerami we wszystkich sferach. Będziemy się starać czynić wszystko, by spełnić obietnice, które daliśmy. Do tego niezbędne jest jednak, by partnerzy byli aktywni; by władze Ukrainy miały legitymację; by były skuteczne; by o te władze - jak o szmatę - nie wycierano sobie nóg - powiedział szef rządu FR, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

- Wychodzimy z założenia, że władze powinny skoncentrować się na obronie ludzi, na obronie struktur ochrony prawa, które stoją na straży interesów państwa i bronią tychże ludzi - dodał.

Premier podkreślił, że "tylko w takim wypadku można rozwijać pełnowartościową współpracę gospodarczą". Miedwiediew poprosił wszystkich członków gabinetu, by prezentowali takie stanowisko.

....

Brawo ! Midwiediew jedyny trzezwy na Kremlu ! Popieramy !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 2:03, 21 Lut 2014    Temat postu:

Kreml: Janukowycz nie prosił o azyl polityczny w Rosji

Janukowycz nie prosił o azyl polityczny w Rosji

Jako "kaczkę" określił dzisiaj sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow, informacje, jakoby prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwrócił się o azyl polityczny w Rosji.

- To kaczka, informacyjna partyzantka, informacyjna wojna - oświadczył Pieskow, cytowany przez niezależną telewizję Dożd.

Rzecznik Kremla przekazał, że podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem ukraiński przywódca poprosił, aby prezydent FR wysłał do Kijowa swojego przedstawiciela, który byłby pośrednikiem w rozmowach między władzami i opozycją.

Pieskow poinformował, że Putin zdecydował, iż wysłannikiem tym będzie rzecznik praw człowieka FR (ombudsman) Władimir Łukin, który - jak zaznaczył - ma odpowiednie doświadczenie polityczne i dyplomatyczne.

77-letni Łukin to były ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych (1992-94) i były deputowany do Dumy Państwowej (1995-2004). W niższej izbie parlamentu kierował Komisją Spraw Zagranicznych.

W 1991 roku wraz z Grigorijem Jawlińskim i Jurijem Bołdyriewem utworzył blok wyborczy, który następnie przekształcił się w demokratyczną partię Jabłoko. Ombudsmanem jest od 2004 roku. Jego kadencja upływa w tym miesiącu. Cieszy się dużym szacunkiem wśród obrońców praw człowieka i opozycjonistów w Rosji.

Agencja Interfax przekazała, że Łukin jeszcze dzisiaj przyleci do Kijowa. Nie jest jasne, jakie będą jego kompetencje.

....

Czyli juz szykuja mu legowisko !!! Zakaz dla Milicji . Wyjazd Januka do Rosji ... To sie uklada w calosc .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 2:16, 21 Lut 2014    Temat postu:

Media: Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu w Kijowie

"Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu w Kijowie" - ALEXEI NIKOLSKY / AFP

Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist".

Odpowiedzialność za to, że Kijów zamienił się w strefę działań wojennych, ponosi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. - Ale ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin - pisze w dzisiaj brytyjski tygodnik.

Odpowiedź Zachodu powinna być zdecydowana. - Zbirom ukraińskiego prezydenta należy anulować wizy i zamrozić ich aktywa - tak jak zrobił to Waszyngton - apeluje "Economist".

Sytuacja na Ukrainie może się jednak znacznie pogorszyć, a pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe; ponadto zapewne wycofa się on z wszelkich obietnic, gdy tylko uzna, że kryzys polityczny minął. - Jeśli tak się stanie, oligarchowie, którzy pomogli mu utrzymać się u władzy i którzy w tym obłędzie mogą wiele stracić, powinni go zmusić do odejścia - kontynuuje tygodnik.

Trudno jednak przewidzieć, co miałoby nastąpić dalej. Niemal wszyscy ukraińscy skorumpowani politycy, włącznie z przywódczynią opozycji Julią Tymoszenko, zdyskredytowali się kompletnie - pisze tygodnik. - Opozycja nie ma oczywistego przywódcy i dlatego też eskalację przemocy trudno będzie zapewne powstrzymać.

Aby jednak uniknąć najniebezpieczniejszego scenariusza na Ukrainie - głębokiego podziału na prorosyjski wschód i proeuropejski zachód kraju - trzeba przede wszystkim "powstrzymać mieszanie się Rosji" do tego konfliktu. - To zastraszanie i machinacje Putina doprowadziły Ukrainę do kryzysu - podkreśla "Economist".

Jeśli osłabiony Janukowycz utrzyma się u władzy, Putin zyska kolejnego posłusznego politycznego klienta. - Ale może nie poprzestać na tym. Rosyjscy radykałowie od dawna chcą zaanektować Krym (...), który Nikita Chruszczow przekazał Ukrainie (podobno po pijanemu). Te zamieszki mogą dostarczyć Putinowi pretekstu, by po niego sięgnąć - ocenia tygodnik.

Najwyższy czas, by Zachód przeciwstawił się tej gangsterskiej polityce Kremla - dodaje. - Stawienie czoła państwu, które ma wpływy wynikające z zajmowania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, wielkie rezerwy surowców energetycznych i masę broni nuklearnej, jest trudne, ale trzeba to zrobić - apeluje "Economist", sugerując, że należałoby zacząć od wyrzucenia Rosji z G8 oraz zrezygnowania z podtrzymywanych na użytek dyplomacji pozorów, jakoby był to kraj praworządny i demokratyczny.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły podczas zimowych igrzysk w Soczi, które miały być PR-owskim "karnawałem" Putina. W 2008 roku, podczas olimpiady w Pekinie Rosja zaatakowała Gruzję, wywołując tylko nic nieznaczące, standardowe protesty Zachodu, za którymi nie poszły żadne realne sankcje - przypomina "Economist".

- Tym razem Zachód musi pokazać Putinowi, że wywołując takie spustoszenie w sercu Europy, poszedł za daleko - konkluduje brytyjski tygodnik.

...

Brawo ! Otoz to ! Kara Putinu za caloksztalt !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 2:19, 21 Lut 2014    Temat postu:

Ukraina: co najmniej 70 ofiar śmiertelnych walk w centrum Kijowa

Na Ukrainie jest już co najmniej 70 ofiar śmiertelnych ...
Liczba ofiar czwartkowych walk w centrum Kijowa przekroczyła 70 - podały służby medyczne ukraińskiej opozycji; według źródeł oficjalnych od wtorku zginęło 67 osób. Władze Kijowa zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach.

Informacje o bilansie ofiar w Kijowie są sprzeczne. Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w dzisiejszych starciach z milicją zginęło co najmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

Według danych oficjalnych do kostnicy w Kijowie od wtorku do dzisiaj do godziny 15 trafiło 67 ciał ofiar zamieszek; 39 osób zginęło w czwartek od godz. 6 rano.

Wiceszef partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow, podał, że od początku zamieszek w Kijowie zginęło co najmniej 100 osób.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że zginęło 13 milicjantów, a 130 zostało rannych.

Wśród dzisiejszych ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.

Ukraińskie MSW podało po południu, że antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników. Resort poinformował też, że milicji wydano broń z ostrą amunicją. - W celu uwolnienia zakładników milicja ma prawo użyć swojej broni - napisało MSW w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że mieszkańcy Kijowa masowo opuszczają prawobrzeżną część ukraińskiej stolicy, gdzie znajduje się Majdan Niepodległości, i przejeżdżają na lewy brzeg Dniepru. Ruch na ulicach prowadzących na mosty jest bardzo utrudniony. Publiczny transport naziemny jeździ bardzo rzadko.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSW Ukrainy władze Kijowa zaapelowały wcześniej do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach. - Najlepiej obecnie ograniczyć poruszanie się własnymi środkami lokomocji albo w ogóle nie wychodzić z domu. Takie środki ostrożności mają związek z tym, że na ulicach Kijowa znajdują się uzbrojeni i agresywni ludzie - napisano w oświadczeniu.

Wezwani przez Witalija Kliczkę, jednego z liderów opozycji, deputowani stawili się w parlamencie Ukrainy dzisiaj po południu, by podjąć decyzje w sprawie wyjścia z kryzysu.

W obliczu dzisiejszych krwawych zajść szef kijowskiej administracji państwowej Wołodymyr Makiejenko opuścił rządzącą prezydencką Partię Regionów. - Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakrę w sercu Ukrainy, na Majdanie Niepodległości. Życie ludzkie musi stanowić najwyższą wartość w naszym kraju i nic nie może podważać tej zasady - oświadczył Makiejenko.

Zamieszki w Kijowie rozpoczęły się ponownie w dzisiaj rano; demonstranci ścierali się z siłami rządowymi. Obie strony oskarżają się o sprowokowanie starć i złamanie ogłoszonego w wczoraj rozejmu. Milicyjne siły specjalne Berkut zarzuciły demonstrantom wykorzystywanie ostrej amunicji i wycofały się w czwartek rano z centrum Kijowa. Manifestanci zajęli opanowany jeszcze we wtorek przez Berkut Ukraiński Dom na Placu Europejskim.

Dzisiaj wieczorem uruchomione zostało częściowo kursowanie metra w Kijowie, które zostało wstrzymane we wtorek, gdy nasiliły się starcia w centrum miasta. Wznowiono też ruch pociągów na trasie Lwów-Kijów, który wstrzymano wczoraj.

...

Krwawy czwartek !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 2:25, 21 Lut 2014    Temat postu:

Paweł Kowal: od tego powinien się zacząć plan pomocy dla Ukrainy

- Konieczne jest zwołanie dużej międzynarodowej konferencji, która ustaliłaby plan pomocy dla Ukrainy. Od kilku tygodni mówię, że od tego powinniśmy zacząć - mówił eurodeputowany Paweł Kowal w rozmowie z Onetem.

- Trzeba nałożyć sankcje na tych, którzy odpowiadają za śmierć protestantów. Powinny być one normalną reakcją - przekonywał Kowal. - Mówię o ograniczeniach wizowych czy wjazdowych dla konkretnych ludzi - dodał.

Jak dodaje poseł, kluczowe jest współdziałanie USA i Unii Europejskiej w sprawach ukraińskich. - Uważam, że nieodzowne jest powołanie międzynarodowej komisji, która sporządziłaby dokumentację i sporządziła śledztwo odnośnie użycia siły - zaznaczył eurodeputowany.

....

Z tym ze to jest powstanie ludowe . Ale pomo miedzynarodowa tak . Tylko to musi byc pomoc . Jak na razie tylko Polska nie zawodzi zreszta jak zwykle MIMO POTWORNEJ KLASY POLITYCZNEJ ! Polska to kraj zrujnowany przz ,,pokojowa" transformacje . Tym bardziej podkreslic trzeba ta pomoc ze Polsce by trzeba pomoc ale pomagaja zawsze potrzebujacy a rzadko syci . Polska wzorem dla swiata .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:47, 21 Lut 2014    Temat postu:

Naciski na Obamę, by bardziej zdecydowanie reagował ws. Ukrainy

W Kongresie rośnie presja na prezydenta USA, by bardziej zdecydowanie działał w kwestii Ukrainy

USA już w środę nałożyły sankcje wizowe na ok. 20 Ukraińców winnych użycia siły w Kijowie. Ale w Kongresie rośnie presja na prezydenta USA, by bardziej zdecydowanie działał w kwestii Ukrainy. Senator John McCain oskarżył Baracka Obamę o naiwność względem Rosji.

- To najbardziej naiwna prezydencja w naszej historii. Ta naiwność jest niebywała - mówił w radiu KFYI republikański senator John McCain, oceniając, że w kwestii Ukrainy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi udało się całkowicie "ograć" USA.

- To (wydarzenia na Ukrainie) może łatwo wymknąć się spod kontroli i przerodzić w międzynarodowy kryzys. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest nałożenie sankcji na osoby zajmujące stanowiska w najwyższych władzach - dodał McCain, prominentny członek komisji spraw zagranicznych Senatu, były kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008 roku.

W czwartek bilans śmiertelnych ofiar starć między milicją a protestującymi przeciwnikami władz przekroczył 70 osób. Już w środę, gdy była mowa o 26 zabitych, McCain wraz z demokratycznym senatorem Chrisem Murphym wydali wspólne oświadczenie, informujące, że pracują nad ustawą o "ukierunkowanych sankcjach" wobec osób, które są odpowiedzialne za przemoc i regres demokracji na Ukrainie. Projekt ustawy może zostać przedstawiony w Senacie już na początku przyszłego tygodnia, gdy do Waszyngtonu wrócą parlamentarzyści po trwającej obecnie przerwie w pracach Kongresu. Za przyjęciem ustawy z sankcjami opowiedział się także szef komisji spraw zagranicznych Senatu, Demokrata Robert Menendez, który oskarżył Janukowycza o "przemoc sponsorowaną przez państwo".

W środę wieczorem Departament Stanu USA ogłosił, że nałożył tego dnia sankcje "na około 20 wysokich rangą członków ukraińskich władz i inne osoby", które zdaniem USA są "odpowiedzialne za użycie siły lub wydanie rozkazu" do użycia siły we wtorek. Ale na razie chodzi tylko o sankcje w postaci zakazu wizowego, a nie o zamrożenie aktywów finansowych.

- Mam nadzieję, że sankcje nie będą dotyczyć tylko osób bezpośrednio odpowiedzialnych za przemoc, lecz zostaną rozszerzone na krąg osób z otoczenia prezydenta Wiktora Janukowycza, w tym na oligarchów - powiedział w radiu PNR były ambasador USA na Ukrainie Steven Pifer, obecnie związany z Brookings Institution. Tłumaczył, że takie sankcje mogą skłonić oligarchów do wywierania wpływu na Janukowycza, by zakończył przemoc i szukał pokojowego rozwiązania. - W przeciwnym razie zagrożone będą także ich możliwości podróżowania i prowadzenia działalności finansowej (z Zachodem) - powiedział były ambasador.

Komentatorzy zauważają, że Biały Dom dotychczas głównie naciskał na Unię Europejską, by to ona podjęła zdecydowane działania w sprawie kryzysu na Ukrainie, gdyż USA nie chciały zbytnio potęgować napięć z Rosją, której potrzebują w negocjacjach ws. irańskiego programu nuklearnego oraz konfliktu w Syrii.

Prezydent Barack Obama kilkakrotnie potępił już w ostrych słowach użycie sił w Kijowie i wezwał prezydenta Janukowycza do wycofania struktur siłowych z ulic Kijowa. Jak dotąd bardzo waży jednak słowa pod adresem Rosji. Gdy w środę Obamę zapytano na konferencji prasowej, czy kryzys na Ukrainie jest wyrazem trudności w stosunkach między USA a Rosją, odpowiedział: - Nasze stanowisko w Stanach Zjednoczonych to nie chęć zobaczenia tego jako zimnowojennej szachownicy, na której rywalizujemy z Rosją. Naszym celem jest pewność, że mieszkańcy Ukrainy będą mogli podjąć decyzje o swojej przyszłości, że mieszkańcy Syrii będą mogli podjąć decyzje bez wybuchających bomb, zabijających kobiety i dzieci - podkreślił.

...

Obama to prawdziwy koszmar czy w Syrii czy na Ukrainie . Antypolityk . Antychryst po prostu .

[img] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:50, 21 Lut 2014    Temat postu:

Kanada rozszerza listę członków władz Ukrainy objętych sankcjami

Rząd Kanady rozszerza listę wyższych rangą przedstawicieli władz Ukrainy objętych zakazem wjazdu do Kanady

Rząd Kanady ogłosił, że rozszerza listę wyższych rangą przedstawicieli władz Ukrainy objętych zakazem wjazdu do Kanady. Wprowadzenie pierwszych sankcji wizowych Ottawa ogłosiła w styczniu. Nie podano nazwisk ani liczby osób objętych sankcjami.

- Nałożymy również sankcje gospodarcze na reżim (prezydenta Wiktora) Janukowycza i jego zwolenników - poinformował w komunikacie premier Kanady Stephen Harper, podkreślając, że "już dziś osoby odpowiedzialne za akty przemocy na Ukrainie" objęte są zakazem podróżowania do jego kraju.

"Mamy nadzieję, że te podjęte przez nas poważne kroki zdołają przekonać rząd Ukrainy, że musi znaleźć pokojowe rozwiązanie tego kryzysu. Będziemy nadal śledzili rozwój sytuacji na Ukrainie wraz z naszymi zagranicznymi sojusznikami i rozważymy zastosowanie innych środków" nacisku na reżim - głosi oświadczenie Harpera.

29 stycznia rząd Kanady ogłosił, że w odpowiedzi na gwałtowne starcia milicji ukraińskiej z demonstrantami w Kijowie wprowadza zakaz wjazdu dla wyższych rangą przedstawicieli władz Ukrainy.

W 1991 roku Kanada była pierwszym zachodnim krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Według oficjalnych statystyk około 1,2 miliona kanadyjskich obywateli ma ukraińskie korzenie. W środę, ze względów bezpieczeństwa, Ottawa zdecydowała się zamknąć swoją ambasadę w Kijowie.

...

A z Rosji ?Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:53, 21 Lut 2014    Temat postu:

Kilkaset osób wzięło udział w wiecu solidarności z Ukrainą

Wiec solidarności z narodem ukraińskim przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców

"Bądźmy Solidarni z Ukrainą" – pod takim hasłem wieczorem na placu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbył się wiec, w którym uczestniczyło kilkaset osób, m.in. przedstawiciele władz samorządowych Trójmiasta i województwa.

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu Ukrainy. Marta Kowal ze Związku Ukraińców w Polsce powiedziała, że "dziś stało się jasne, że na Ukrainie toczy się wojna domowa, wojna wytoczona przez władze przeciwko narodowi ukraińskiemu, który walczy o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci". Poinformowała, że według lekarzy w starciach na ulicach Kijowa zginęło od 70 do 100 osób. - Ile jeszcze powinno zginąć, żeby w kraju zapanował spokój? - pytała. Podziękowała Polakom za udzielane wsparcie i za to, że "czytacie o Ukrainie, że wiecie o Ukrainie". - Ukraina potrzebuje waszego wsparcia, dobrych i ciepłych słów - dodała.

Uczestniczący w wiecu marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że "dziś Trójmiasto i całe Pomorze stoi po stronie zamordowanych w Kijowie". - Stoimy po stronie ukraińskiego narodu, któremu życzymy tego, czego sami życzyliśmy wiele lat temu, czyli wolności, swobód i demokracji - powiedział.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwrócił uwagę, że Polacy mają szczególny obowiązek upominać się o prawo Ukraińców do życia w wolności i niepodległości. - Pamiętamy, jak bardzo ważne, w czasach kiedy my walczyliśmy o wolność, były słowa wsparcia, które płynęły z całego świata - mówił. - Dziś jesteśmy razem z walczącym o wolność narodem Ukrainy i będziemy wspierać wszystkie aspiracje wolnościowe tego narodu - powiedział do zgromadzonych na Placu Solidarności w Gdańsku.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że wiec odbywa się w miejscu, które przypomina nie tylko krwawe chwile historii Polski i Europy, kiedy w grudniu 1970 roku strzelano do robotników, którzy domagali się swoich praw. - To też miejsce, symbol zwycięstwa, które pokazuje, że tylko pokojowe rozwiązania, kompromis może stworzyć szanse na rozwój i warunki do godnego życia - dodał. Jak powiedział, "czujemy wspólnotę naszych losów". Zaznaczył, że na Ukrainie walczą nie tylko o wolność i demokrację w swoim kraju, ale też o godność człowieka, Europejczyków.

Wiec Solidarności z Ukrainą odbył się z inicjatywy Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), Gdańskiej Fundacji Dobroczynności, proboszcza Parafii Grekokatolickiej św. Bartłomieja w Gdańsku oraz mniejszości ukraińskiej w Gdańsku.

W trakcie wiecu ECS zbierało podpisy pod apelem wsparcia dla protestujących, który zostanie przesłany na ręce liderów Euromajdanu w Kijowie.

Od wtorku pod konsulat Ukrainy przy ul. Chrzanowskiego w Gdańsku przychodzą mieszkańcy i zapalają znicze.

...

Ludzie w Polsce sie staraja .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 264, 265, 266  Następny
Strona 38 z 266

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy