Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ukraina drugi pomarańczowy bunt młodych !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 132, 133, 134, 135, 136  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:46, 28 Wrz 2018    Temat postu:

Potem bałam się każdego”. Przejmujące wspomnienia kobiety ocalałej z rzezi wołyńskiej
REDAKCJA 17 września 2018
117
SHARES
FacebookTwitterE-mailPinterestGoogle+
“Potem nas chcieli wymordować. Jakaś staruszka prosiła ich i tłumaczyła, że jak już te dzieci rodziców nie mają, to przynajmniej niech same jakoś tam żyją”. Relacja Marii Szweryn, jednej z sześciorga sierot ocalałych w czasie rzezi w Ziemnicy, powiat Włodzimierz. Fragment książki “Wołyń. Bez komentarza”.
W hołdzie ofiarom rzezi wołyńskiej, z szacunkiem i wdzięcznością dla tych, którzy ranę i pamięć tragedii nosili w sobie przez wszystkie lata zapomnienia – Redakcja.
ŁAPANKI ODBYWAŁY SIĘ TAK: albo jak ludzie szli spać, pod wieczór, albo raniutko, jak ludzie wychodzili z kryjówek. I myśmy już w domu właśnie nie nocowali, tylko gdzieś daleko w jakiejś stodole, a rodzice wstali wcześnie do obrządku gospodarstwa. I wtedy był ten napad Ukraińców – myśmy tam spali; czekaliśmy, aż rodzice przyjdą po nas na śniadanie, w sianie siedzieliśmy, tak, w sianie gdzieś tam w stodole na polu wybudowanej.
Tam przecież większość ludzi uciekała, a ojciec i matka, i teściowa zginęli, bo babcia nie chciała stamtąd odejść. Matka była jedynaczką, to była wieś Ziemnica, powiat Włodzimierz Wołyński. Pamiętam, że to był 29 sierpnia 1943 roku. Tak jak mówiłam, rodzice po nas przychodzili, żeby przyprowadzić nas na śniadanie. No i tego dnia nikogo nie było – nie było, dlatego zaczęliśmy iść w stronę domu.
Jakżeśmy przyszli, to zobaczyliśmy wszystko pootwierane. Przy studni, tak kawałek od mieszkania, był świeżo wykopany grób i sukienka mamy stamtąd wyglądała. I ja zaczęłam ponoć – tak mówiła mi najstarsza siostra – ciągnąć tę sukienkę. Tylko że ja, pamiętam, byłam strasznie głodna i czekałam, aż mama przyjdzie i da nam jeść. I to było wtedy dla mnie najważniejsze. Potem – nie wiem, jak to się stało, bo nie ma żadnego zapisu, a z nas nikt nie pamięta – ktoś tam się nami zaopiekował. Taka starsza pani, która też nie chciała opuścić swoich włości. To było gdzieś w lesie. Co miała, to przygotowywała nam do jedzenia.
Razu pewnego już nic nie mieliśmy, chodziliśmy po tych opuszczonych domach, żeby coś zdobyć, żeby ta kobieta mogła nam coś zrobić. I kiedyś wybraliśmy się z rodzeństwem do naszego domu – pomyśleliśmy, że tam przecież coś zostało. I pamiętam, że to prawdopodobnie z naszego domu zrobili sobie twierdzę ci Ukraińcy. I jeden zobaczył, że idzie taka garstka dzieci. Wyleciał, ale nie dobiegł do nas, zrezygnował i myśmy z piskiem i wrzaskiem wrócili. Potem w nocy ktoś przyjechał po nas. Według tej relacji, którą ten pan podał do książki pani Ewy Siemaszko, byli to żołnierze AK, którzy nas w ten sposób przetransportowali przez Bug, do Dubieńki. No i stamtąd nas pozabierali ludzie.

Najstarsza siostra poszła do stryja, bo część rodzeństwa ojca wcześniej wyemigrowała z tamtych stron. Do Hrubieszowa, do Dubieńki. Ja zostałam zabrana do takiego miasteczka pod nazwą Chełm, około 60 kilometrów od Dubieńki, i ksiądz ogłosił w tym Chełmie, że zostało nas sześć sierot i że kto chce, mógłby sobie któreś wziąć. Moją siostrę bliźniaczą w Dubieńce zaraz zabrała taka pani. Mnie też wzięła jedna z pań, ale ja się po prostu ludzi bałam i uciekałam.
A moja bliźniacza siostra była wesoła w ogóle, beztroska – jak ją złapałam na ulicy, mówiła: „pobaw się ze mną”. Ona już miała swoje towarzystwo, a ja tam była tak na boku. Ale to nie o to chodzi. No i przyjechali ci państwo z Chełma i mieli do wyboru mnie albo moją siostrę bliźniaczą. No i wybrali mnie. Dwóch braci bliźniaków też było, to nimi zaopiekowała się siostra ojca. Najmłodszą siostrę też tacy państwo wzięli, którzy byli w Dubieńce w tym czasie, a byli też z tamtych stron. Wiem od najmłodszej siostry, że znali naszych rodziców i byli to bardzo bogaci ludzie. No i tak się znalazłam w Chełmie. To małżeństwo nie miało dzieci, musieli mi dać swoje nazwisko z racji tego, że w pobliżu był obóz jeniecki, a ja nie miałam dokumentów. I w razie jakiejkolwiek łapanki wzięliby mnie za Żydówkę. Ale w 1991 roku powróciłam do swojego nazwiska rodowego. I tak to się potoczyły moje losy.
Anna Lisiecka, Program 2. Polskiego Radia: Kiedy się pani dowiedziała, jak się naprawdę nazywa? Nazwisko Kunc?
Kunc. Ale to jest dziwne, bo nie wiem, czy pani zauważyła na podpisie mojego ojca na zdjęciu: tam jest „z” na końcu. Prawdopodobnie ta cała rodzina Kunców z Holandii pochodziła. Któryś ze stryjów mojemu szwagrowi tak powiedział – że oni się wywodzili z Holandii. Bo tam, na tych ziemiach, było dużo przesiedleńców. Czesi, Ukraińcy i Żydzi, Polacy i Niemcy, no różne nacje były. Tak, bo Wołyń był bogaty w urodzajne ziemie przede wszystkim.
Teraz, całkiem niedawno, dowiedziała się pani, że ojciec też do AK należał.

Tak, z tego wypisu, który tu pani czytała. Z tego wypisu jego kolega, pseudonim „Cios”, podał do książki własnoręczny opis tej całej tragedii, czyli jak ojciec został zamordowany. Miał związane drutem kolczastym nogi, ręce i wleczony był przez konie, aż do uśmiercenia.
Okropne to, nie da się tego czytać, zresztą wiele książek mam o Wołyniu i nie da się ich czytać. To jest wstrząsające, co oni tam wyprawiali. Ale tyle lat nie mówiło się nic o tej tragedii. Nic, nikt. Ja od razu wiedziałam, że to nie jest moje nazwisko, gdzieś miałam akt urodzenia mojej siostry bliźniaczej – i tam było napisane, że ona jest Krystyna Franciszka. Nie mój akt urodzenia, tylko jej – widocznie jakoś przeniknął do tych moich rodziców przybranych. Jak ci rodzice przybrani mnie wzięli, to ja nic nie mówiłam, bo ja się ludzi bałam. Jak mama chciała mi coś kupić – bo przecież sklepów aż takich nie było, tylko na ulicy ktoś coś sprzedawał, jakąś sukienkę, co parę kroków coś było – to mówiła: „Chodź córka, podejdziemy i przymierzymy”. To ja, jak widziałam, że ona z kimś idzie, uciekałam. Czułam strach przed obcymi. Nie rozmawiałam też, i to bardzo długo, z moją przybraną chrzestną matką, która właściwie była świadkiem do spisania tego dokumentu – aktu urodzenia. Uciekła z powstania warszawskiego z dziećmi i przychodziła tu po mleko, do tych rodziców przybranych. I ona ze mną zaczęła rozmawiać, tak ostrożnie, jakby dozowała lekarstwo. A matka, ta przybrana, mówiła o mnie: „No przecież ona chyba jest nienormalna, ona w ogóle nic nie mówi, bo jak zapytam się «chcesz jeść?», to tylko kiwa głową”.
Ja byłam tak wylękniona, tak się bałam ludzi, że myślałam, że jak ktoś przyjdzie, to zechce mnie stąd zabrać, a mnie tu dobrze było, bo miałam co jeść. A dlaczego? Jeszcze zanim byliśmy przetransportowani przez Bug przez żołnierzy AK, to kiedyś nas dorwali Ukraińcy i cały dzień trzymali na dworze, bo tak od chałupy do chałupy na wozy grabili to, co ludzie zostawiali. I myśmy tak siedzieli do wieczora. Potem nas chcieli wymordować. Jakaś staruszka prosiła ich i tłumaczyła, że jak już te dzieci rodziców nie mają, to przynajmniej niech same jakoś tam żyją, przecież ludzie jakoś się zaopiekują i jakoś tam sobie przeżyją. Prosiła, żeby chociaż jedną zapałkę dali, żeby zapaliła i mogła zagrzać jakąś ciepłą wodę. Najmłodszą siostrę trzymała na kolanach ta najstarsza. Ja była z jednym bratem, a siostra bliźniacza trzymała drugiego bliźniaka – no i zostawili nas. No ale to mi się tak utrwaliło, że ja uciekałam od ludzi, bałam się ich.
Czy te więzi rodzinne udało się jakoś potem nawiązać, rodzinę scalić?

Z siostrą bliźniaczą, która jest w Łodzi, i z siostrą najstarszą, w Krakowie, tak. Z najmłodszą siostrą dopiero po 25 latach.
Więcej relacji świadków zbrodni wołyńskiej znajdziesz w książce “Wołyń. Bez komentarza”. Książkę można kupić na tej STRONIE.

[link widoczny dla zalogowanych]

..

Dokumenty wiec cenne.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 01 Paź 2018    Temat postu:

Dzieci w wyzywającej bieliźnie. Skandaliczny pokaz mody

Policja na Ukrainie wszczęła postępowanie wobec Allany Frenkel, kontrowersyjnej projektantki mody. Wszystko za sprawą nowej kolekcji bielizny, przeznaczonej dla dziewczynek. Kontrowersje wywołała promująca ubrania sesja zdjęciowa, w której uczestniczyły ośmiolatki ubrane w zwiewną bieliznę.

...

To jednak dziki kraj nie Zachod...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:02, 02 Paź 2018    Temat postu:

Ukraina: wybuchła mina w Donbasie. Zmarło troje dzieci

Ukraina: w wyniku wybuchu miny w Gorłówce zginęło troje dzieci. Jedno w stanie ciężkim przewieziono do szpitala.

...

Ruscy wysluguja sobie pieklo...Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:10, 04 Paź 2018    Temat postu:

Wojenka między Węgrami a Ukrainą trwa w najlepsze

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy uznało konsula Węgier za persona non grata za wydawanie obywatelom Ukrainy węgierskich paszportów na Zakarpaciu.

...

Kult UPA to fakt wiec trudno uznac ich za niewinnych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:42, 06 Paź 2018    Temat postu:

Ukraińscy policjanci katowali zatrzymanych na stacji metra w Charkowie (VIDEO) 18+

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie dantejskich scen, jakie rozgrywały się na jednej ze stacji metra w Charkowie, gdzie policjanci katowali zatrzymanych, domagając się od nich łapówek. Wśród objętych dochodzeniem jest major, lejtnant i dwóch sierżantów.
...

Dziki kraj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:03, 09 Paź 2018    Temat postu:

Wybuch w składzie amunicji na Ukrainie. Trwa ewakuacja mieszkańców

Do eksplozji doszło wcześnie rano w składzie amunicji położonym ok. 180 km na wschód od stolicy Ukrainy, Kijowa - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony. Trwa ewakuacja mieszkańców z pobliskich terenów.

...

Ruscy?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:59, 09 Paź 2018    Temat postu:

Martwy Ukrainiec znaleziony w Miliczu. Zmarł z wychłodzenia

Tragiczne odkrycie w Miliczu. W parku przy szkole znaleziono zwłoki mężczyzny. Obywatel Ukrainy spędził noc poza domem, gdyż, jak twierdzą świadkowie, nie został do niego wpuszczony przez współlokatorów.

...

Rozumiem ze inni z Ukrainy go nie wpuscili!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:09, 12 Paź 2018    Temat postu:

Mer Kijowa Witalij Kliczko chwali polskie tramwaje, wyprodukowane przez PESĘ

Kliczko stwierdził, że wszystkie PESY są sprawne i regularnie kursują na liniach. Tymczasem lwowskie Elektrony się psuj@

...

Sowiecka mentalnosc. Dlatego dobrze z Ukraincy u nas pracuja bonucza sie wyzszych standardow! Stad musza to byc warunki cywilizowane a nie barbarzynstwo! Normalne umowy o prace.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:06, 12 Paź 2018    Temat postu:

LWÓW: W SZKOŁACH ODŚPIEWAJĄ „CZERWONĄ KALINĘ”, NA ULICACH UCZCZĄ UPA
12 października 2018|4 komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan
W ramach obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, przypadającego 14 października, uznawanego za rocznicę powstania UPA, dzieci w lwowskich szkołach mają w tym samym czasie odśpiewać „Czerwoną Kalinę”, nazywaną hymnem Strzelców Siczowych, ale także UPA. Zaplanowano też m.in. uroczysty pochówek bojówkarzy UPA na Cmentarzu Łyczakowskim, a także marsze z udziałem upowców i ku czci UPA.

Dziś, w piątek 12 września, w ramach ogólnomiejskiej akcji w lwowskich szkołach uczniowie i nauczyciele mają jednocześnie odśpiewać „Czerwoną kalinę”, określają mianem hymnu Strzelców Siczowych. Ma ona zostać wykonana z okazji rocznicy utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

...

Ruscy skopia tyłek to im sie odechce nazizmu!
Groteskowe pomniki Bandery:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:11, 14 Paź 2018    Temat postu:

Ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” /fotoreportaż

Około 10 tysięcy osób wzięło dziś udział w marszu upamiętniającym zbrodniarzy i zwyrodnialców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, który przeszedł centralnymi ulicami Kijowa. Uczestnicy marszu skandowali hasła: „Sława Ukrainie – Hierojam sława”, „Sława nacji – smiert woroham” i „Odna jedina...

...

Z ryjów widać debilizm i zezwierzęcenie...
Gdyby tylu hierojów bylo na froncie z Ruskimi to by Ruscy sie bali pisnac. Jednak im dalej od Donbasu tym wiecej hierojow a na granicy z Polską rekordowa ilość! Bo drzeć mordę najłatwiej gdy bezpiecznie.
Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Nie 21:19, 14 Paź 2018, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:19, 14 Paź 2018    Temat postu:

Ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” /fotoreportaż

Około 10 tysięcy osób wzięło dziś udział w marszu upamiętniającym zbrodniarzy i zwyrodnialców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, który przeszedł centralnymi ulicami Kijowa. Uczestnicy marszu skandowali hasła: „Sława Ukrainie – Hierojam sława”, „Sława nacji – smiert woroham” i „Odna jedina...

...

Z ryjów widać debilizm i zezwierzęcenie?Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:43, 15 Paź 2018    Temat postu:

Żołnierze z polsko-litewsko-ukraińskiej brygady używają banderowskiego okrzyku

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraińscy żołnierze z brygady polsko-litewsko-ukraińskiej składają życzenia Ukraińcom. Żołnierze posłużyli się banderowskim okrzykiem "Sława Ukrajini! Herojam sława!".

????

Aha to jest budowa zrozumienia i zaufania w ramach wspolnego oddzialu?
A jak tam Lietuwini? Tez czasem swoich hierojow nie slawia? Tez mieli podobnych choc oczywiscie nie az tak jak upa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:58, 16 Paź 2018    Temat postu:

Home Wydarzenia Brytyjczyk poprawił napis na grobie Bandery. Teraz brzmi on: „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany” [WIDEO]

WYDARZENIABrytyjczyk poprawił napis na grobie Bandery. Teraz brzmi on: „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany” [WIDEO]Paź 16, 2018, 08:296410
W sieci pojawiło się nagranie Brytyjczyka, który dotarł na grób Stepana Bandery w Monachium i wyjaśniając, iż niemieckie prawo zakazuje gloryfikowania nazizmu, zerwał flagi: banderowską czarno-czerwoną oraz połączoną z nią narodową ukraińską.
Potem przytwierdził prowizoryczną tablicę z anglojęzycznym napisem „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany”. Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, od 1940 r. liderem jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od kwietnia 1941 r. przewodniczącym Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943–1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło 100 do 200 tys. osób.

..

Ruska prowokacja jak czytam. Natomiast to fakt.

Skandalem jest KRZYŻ! JAK MOZNA CHOWAC ZWYRODNIALEGO SATANISTE POD ZNAKIEM KRZYŻA! Takich sie chowa ZA MUREM CMENTARZA BEZ KRZYZA! Takie sa zasady!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:43, 16 Paź 2018    Temat postu:

Krym i Donbas radzą sobie coraz gorzej

Tętniące jeszcze niedawno życiem Krym i Donbas, które cztery lata temu zostały odebrane Ukrainie, przekształciły się w martwe gospodarczo obszary. Dołączyły w ten sposób do Abchazji, Południowej Osetii i Naddniestrza

...

Ruski swiat smierci! Czekaja na wyzwolenie.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:00, 17 Paź 2018    Temat postu:

Krym: zamach bombowy w szkole – 18 osób zabitych

W stołówce średniej szkoły zawodowej w Kerczu wybuchła bomba. Świadkowie mówią też o strzelaninie. Liczba ofiar rośnie.

...

Znowu FSB.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:03, 23 Paź 2018    Temat postu:

Ukraiński IPN: Przed grobem Bandery powinny kłaniać się zagraniczne delegacje

Ukraiński IPN wystąpił z propozycją sprowadzenia prochów Stepana Bandery do Kijowa oraz stworzenia tam „Panteonu Narodowego”.

...

To sie robi upadlina.
Najbardziej kuriozalne jest to ze kto finansuje tych nazistow? Przeciez to sa hordy umundurowane pewnie uzbrojone. To kosztuje! Gdzie oni pracuja?
To jest utrzymywane przez zydowskich oligarchow! Oczywiscie z kradzionych pieniedzy!
ZydowskoUPAlskie panstewko to istotnie kuriozum.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:48, 24 Paź 2018    Temat postu:

4 miliardy złotych kredytu dla Ukrainy to faktyczna darowizna

Nie ulega wątpliwości, że Ukraina zmierza w kierunku niewypłacalności, wobec powyższego udzielane pożyczki należy traktować jako rzeczywiste darowizny, a za jakiś czas pojawią się prośby o jej umorzenie. Pamiętajmy też, że w ostatnich latach Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie...

...

No tak. Trzeba zbudowac mauzoleum Bandery a kasy ni ma...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:55, 25 Paź 2018    Temat postu:

Ołeh Sencow

Ołeh Sencow, oskarżony o przygotowanie aktów terroryzmu wobec Rosji, podczas rozprawy w Rostowie nad Donem.
Jest artystą, reżyserem filmowym. Mieszkał w Sewastopolu na Krymie. Tam, po rosyjskiej aneksji w 2014 r., został aresztowany, uwięziony w Rosji, sądzony za rzekome przygotowanie akcji terrorystycznej i skazany na 20 lat kolonii karnej na podstawie fałszywych oskarżeń i dowodów. Przewieziony na daleką rosyjską Północ, bez możliwości kontaktu z wolnym światem. Sencow nie prosił o łaskę, nie upokorzył się przed Władimirem Putinem ani nie przyznał do winy. Nie objęła go amnestia ogłoszona z racji rozpoczynających się w Rosji mistrzostw świata w piłce nożnej. Nie odzyskał wolności, choć o jego uwolnienie apelowali europejscy twórcy filmowi i obrońcy praw człowieka. W maju Sencow rozpoczął głodówkę, domagał się zwolnienia wszystkich więzionych przez Rosjan – z powodów politycznych – Ukraińców. To była jedyna możliwa forma protestu, jaką mógł podjąć. W sytuacji, gdy świat powoli zapominał albo nawet już zdążył zapomnieć o aneksji Krymu, przejść do porządku dziennego nad agresją rosyjską wobec Ukrainy, wykreowaniu wojny w Donbasie, która wciąż trwa, Sencow starał się tę pamięć odświeżyć. I obnażyć bezwzględność agresora: Kreml był odporny na informacje płynące z kolonii karnej, coraz bardziej dramatyczne, bo stan głodującego artysty pogarszał się nieustannie.

...

Wielki męczennik godny szacunku. Oczywiscie zdradzony przez Zachód.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:19, 27 Paź 2018    Temat postu:

Wołyńska wyspa ocalenia. Ta wieś zdołała obronić się przed atakami UPA

PRZEBRAŻE, zamienione w obóz warowny, przetrwało ataki Ukraińskiej Powstańczej Armii. Uratowało się 10 tysięcy Polaków.

...

Gieroje byli odwazni na kobiety w ciazy staruszkow dzieci. Gdy tylko zebralo sie ze 100 Polakow w pelni sil i pare karabinow ,,gieroje" tak uciekali ze nie mozna bylo ich dogonic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:35, 30 Paź 2018    Temat postu:

Krym i Donbas – gospodarka dołuje

26 października 2018 Temat dnia, Publicystyka, Polityka, Europa, Gospodarka, Społeczeństwo, Rosja, Ukraina No comments

Tętniące jeszcze niedawno życiem Krym i Donbas, które cztery lata temu zostały odebrane Ukrainie, przekształciły się w martwe gospodarczo obszary. Dołączyły w ten sposób do Abchazji, Południowej Osetii i Naddniestrza.


Głównym źródłem utrzymania dla 2,5 mln mieszkańców Krymu do czasu rosyjskiej aneksji była turystyka. Na półwysep co roku przyjeżdżało średnio 6 mln turystów. Dziś jest ich zaledwie 1,4 mln rocznie. Umiera lokalny biznes – w pierwszym półroczu zysk przedsiębiorstw działających na terenie okupowanego przez Rosję Krymu spadł aż o 81 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku – podała służba statystyczna lokalnej rosyjskiej administracji Krymu. Straty wykazywało przeszło 42 proc. firm. Przodowały tradycyjnie dominujące w gospodarce regionu sektory: informacji i łączności, kultury, sportu, rekreacji i wypoczynku, w których straty wykazało 80 proc. firm, zdrowia i usług socjalnych – 75,6 proc., branży hotelarskiej i gastronomii – 73,5 proc. firm.

Rozkręceniu gospodarki nie pomogło nawet „wpompowanie” w nią z rosyjskiego budżetu centralnego w ciągu czterech lat 344 mld rubli. Produkcja pojazdów mechanicznych spadła od początku rosyjskiej okupacji o 71 proc., wyrobów metalowych o 28 proc., maszyn i urządzeń o 52 proc., mebli o 36 proc. Jedyną gałęzią jaka wykazuje stabilny dochód jest przemysł wydobywczy — głównie za sprawą złóż gazu ziemnego na szelfie czarnomorskim — tempo wzrostu wyniosło w tym sektorze 57 proc.

Ciekawą analizę, na podstawie nocnych zdjęć satelitarnych Krymu, przedstawiło ukraińskie Ministerstwo do spraw Terytoriów Okupowanych. Okazuje się, że w porównaniu z okresem sprzed rosyjskiej aneksji półwyspu stopień oświetlenia zmniejszył się o 26 proc. Przy czym najbardziej w rejonach centralnych i na turystycznym wybrzeżu, gdzie zlokalizowane są główne kurorty: Jałta, Ałuszta, Eupatoria. Zdaniem analityków ministerstwa świadczy to o silnym spadku aktywności ekonomicznej. „Wykorzystanie energii elektrycznej na całym świecie jest uważane za ważny wskaźnik aktywności gospodarczej. W krajach ze średnim i niskim poziomem dochodu zmiana poziomu oświetlenia w porze nocnej o 1 proc. jest mniej więcej równa zmianie dochodu o 1 proc.” – szacują wskazani analitycy.

Obecnie na Krymie właściwie nie istnieje system bankowy z prawdziwego zdarzenia. Do rosyjskiej agresji na półwyspie działało ok. 100 ukraińskich banków, po anektowaniu Krymu pod rosyjską jurysdykcję przeszły z nich jedynie dwa, do których dołączyło 34 banków z rosyjskiej trzeciej ligi. Dziś pozostało ich już jedynie siedem. W czerwcu specyficznie pożegnał się z klientami rosyjski bank Rubliew — kilka dni przed tym zanim Bank Rosji pozbawił go licencji ograbiono skrytki w siedzibie banku w Jałcie, a jego klienci stracili ok. 1,5 mln dolarów w gotówce.

W połowie sierpnia na Krymie ostatecznie przestały działać systemy rozliczeniowe VISA i Mastercard. Choć teoretycznie z powodu międzynarodowych sankcji większość banków przestała je obsługiwać jeszcze w 2015 roku, to jednak z sankcji nie robiły sobie nic bank Rubliew i wchodzący w skład grupy Banku Rosji – Genbank. Rosjanie działali, wykorzystując zapasy kart wyemitowanych jeszcze do wprowadzenia sankcji i wykorzystując dla rozliczeń centrum rozliczeniowe Narodowego Systemu Kart Płatniczych rosyjskiego banku centralnego. Teraz jednak zamknęli tę furtkę – w zamian Genbank zaproponował swoim klientom przejście na wewnętrzną rosyjską platformę rozliczeniową „Mir”.

Skutki aneksji widać też w rolnictwie. Powierzchnia nawadnianych sztucznie pól przed rosyjską aneksją Krymu wynosiła ponad 120 tys. hektarów. 85 proc. potrzeb wody pochodziło z kanału Północno-Krymskiego doprowadzającego wodę z Dniepru. W 2014 r. dostawy wody na okupowany przez Rosję półwysep przerwano, w efekcie obecnie nawadnianych jest zaledwie 14 tys. ha. Jeszcze w czerwcu straty rolnictwa a okupowanym przez Rosję półwyspie szacowano na 1 mld rubli. W dwa miesiące te szacunki wzrosły czterokrotnie. Według danych tzw. Ministerstwa gospodarki rolnej Krymu z powodu suszy rolnicy na okupowanym półwyspie ponieśli do końca sierpnia straty w wysokości 4 mld rubli.

Krym pozbawiony podstaw gospodarczych żyje dziś na zasiłku z budżetu centralnego Rosji. Według danych tzw. ministerstwa finansów rosyjskiej administracji Krymu w okresie od stycznia do lipca aż 66 proc. środków budżetowych (w wysokości 58,8 mld rubli) stanowiła dotacja z Moskwy, jedynie 24,3 mld rubli udało się zebrać na miejscu z podatków i wpływów niepodatkowych. Szefowa tej struktury Irina Kiwiko ocenia, że Krym bez dotacji z Moskwy nie będzie w stanie funkcjonować co najmniej przez najbliższych dziesięć lat.

Donbas nie karmi nawet siebie

Jednym z głównych haseł podnoszonych w 2014 r. przez kontrolowanych przez Rosję separatystów na Donbasie było „zerwanie z karmieniem Kijowa” przez ten region. Kilka lat życia poza ukraińskim obiegiem gospodarczym pokazało, że Donieck i Ługańsk bez Kijowa nie są w stanie wykarmić nawet tych kilku milionów mieszkańców, którzy tam pozostali.

Nawet w porównaniu z Krymem sytuacja w separatystycznych „republikach” na Donbasie wygląda katastrofalnie. Sytuacja w sektorze rolnym, a w konsekwencji spożywczym jest tak fatalna, że w lipcu w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej („LNR”) wprowadzono zakaz wywozu zboża.

Także produkcja przemysłu metalurgicznego, tradycyjnie stanowiącego jeden z filarów gospodarki regionu, skurczyła się dramatycznie. Według danych podawanych przez struktury separatystów, w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku przychody zakładów metalurgicznych działających na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej („DNR”) wyniosły 42 mld rubli. Aktywnych gospodarczo jest tam około 50 przedsiębiorstw, a łączne zatrudnienie w sektorze to dziś zaledwie 27 tys. osób.

„To kraj fabryk. I wszystkie fabryki stoją. Co do jednego. Usunęli ukraińskich właścicieli i management i wszystkie fabryki stanęły. To wywołało masowe bezrobocie wśród mieszkańców” – komentował sytuację Eduard Popow – szef związanego z separatystami Centrum Społecznego i informacyjnej Współpracy Europa. Nieco lepiej w jego ocenie wygląda sytuacja w opanowanej przez separatystów części obwodu donieckiego. To efekt między innymi wyższego poziomu startowego — te tereny przed 2014 r. były bogatsze.

Jedynym ogniwem łączącym gospodarkę terenów zajętych przez separatystów ze światem zewnętrznym jest dziś Rosja. Pod koniec sierpnia szef działających w Donbasie struktur partii komunistycznej i członek „parlamentu DNR” Aleksandr Waskowskij oskarżył Kreml, że w porozumieniu z ukraińskimi oligarchami rocznie „okrada Donbas z 5 — 10 miliardów dolarów”.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji nawet wśród tej części mieszkańców, która wsparła separatystów gwałtownie rosną nastroje emigracyjne. Z sondażu przeprowadzonego w marcu wśród mieszkańców największych miast Donbasu – Doniecka, Szachtarska, Makiejewki i Jenakiewa przez separatystyczny portal DNR Live wynika, że z kontrolowanych przez separatystów terenów Donbasu gotowych wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia jest 43 proc. mieszkańców z żyjących tam 1,7 mln osób.

21 proc. wybrałoby Rosję, 14,6 proc. wyjechać chce „jak najdalej”, a 7,6 proc. na kontrolowane przez Kijów terytorium Ukrainy. Najchętniejsi do wyjazdu są młodzi ludzie w wieku 18-25 lat, którzy najczęściej wybraliby kraje zachodnie. Dodatkowo 13,3 proc. nie wyklucza swojego wyjazdu w niesprecyzowanej przyszłości. Zdecydowanie gotowych pozostać na miejscu jest zaledwie jedna trzecia mieszkańców.

...

Ruski swiat czyli syf . Powrot do Ukrainy bliski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:51, 30 Paź 2018    Temat postu:

Gdzie wasz honor, wy polskie psy”. Ukraińska firma chce wydać antypolską grę komputerową! [WIDEO]
REDAKCJA 30 października 2018
101
SHARES
FacebookTwitterE-mailPinterestGoogle+
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, złożył pozew do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w sprawie kontrowersyjnej gry komputerowej stworzonej przez ukraińską firmę Aliens Games – podaje dziennik “Rzeczpospolita”.

Produkcja ma wyjątkowo antypolski charakter o czym świadczy najlepiej jej tytuł – “The cost of freedom – a game about polish death camps” (“Koszt wolności. Gra o polskich obozach śmierci”). Akcja rozgrywa się w czasie wojny w obozach koncentracyjnych, a gracz ma możliwość wcielanie się zarówno w rolę więźnia, jak i esesmana. Producenci przygotowali w grze m.in. sceny z selekcji na rampach, czy gazowania ludzi w komorach…

Prezes IPN zwrócił uwagę na oburzające materiał promocyjne, w których – oprócz wspominanych scen – padają sformułowania: “polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy”. polskie

Znieważanie Narodu Polskiego

Obecnie trwa gromadzenie materiału dowodowego. Jak czytamy na stronie internetowej dziennika, oskarżenie będzie związane ze znieważaniem Narodu Polskiego oraz propagowaniem przez producenta gry ustroju faszystowskiego. polskieCała sprawa została ujawniona dzięki interwencji posła Kukiz’15, Józefa Brynkusa, który wysłał interpelacje do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry oraz ministra spraw zagranicznych Jacka Czeputowicza. Co istotne, chociaż oficjalnym producentem gry jest firma z Ukrainy, jej rzeczywistymi twórcami są Rosjanie.

...

Istotnie cuchnie Ruskimi.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:23, 01 Lis 2018    Temat postu:

POLICJANCI ZATRZYMALI POSZUKIWANEGO ZABÓJSTWO ŁODZIANKI

1 listopada, nad ranem, polscy policjanci z KWP i KMP w Łodzi oraz KGP przy ogromnym wsparciu policji ukraińskiej oraz pomocy oficerów łącznikowych na Ukrainie i w Gruzji , zatrzymali w Kijowie Mamukę K.

..

Znskomicie! Pamietajcie ze to kraje postsowieckie! To nie tak w Gruzji to mieszkaja Gruzini a nas Ukrainie Ukrasincy! To jest pomieszane! Rodziny sa w Gruzji Rosji Kazachstanie itd. itp.Polska jest pod tym wzgledem inna. Ciagle rodzina za granica to wyjatek pomijasjac tych zarobkowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:34, 03 Lis 2018    Temat postu:

Ukraiński IPN czepia się wyników ekshumacji w Hruszowicach

Polski IPN nie rozumie pretensji ukraińskiego IPN po ekshumacji w Hruszowicach na miejscu rozebranego pomnika UPA, podczas której w towarzystwie obserwatorów z Ukrainy dowiedziono, że nie jest to miejsce pochówku członków UPA. Wynik ekshumacji nie podoba się Wiatrowyczowi?

..

Nie znalezli hierojow upa! Zadne zaskoczenie! 90% hierojizmu to wymysly. Siedzieli w Kanadzie i USA i zmyslali ,,wspomnienia" a teraz biedne dzieci na Ukrasinie zmuszaja do nauki tych bredni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:36, 05 Lis 2018    Temat postu:

Zmarła ukraińska aktywistka. Oblano ją kwasem

Kateryna Handziuk znana była z działań przeciwko prorosyjskim siłom. Kilka miesięcy temu oblano ją kwasem siarkowym. Od tego czasu przebywała w szpitalu. Informację o śmierci aktywistki potwierdził Petro

...

Meczenstwo. Chodzi raczej o ujawnienie korupcji.
Bohaterka kraju niewatpliwa!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:26, 05 Lis 2018    Temat postu:

Będzie zakaz wjazdu dla nieszczepionych cudzoziemców.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał, że w jego resorcie trwają prace nad przygotowaniem projektu zakazującego wjazdu do Polski nieszczepionym obywatelom obcych państw. Minister przyznał również, że „Odra idzie ze wschodu”.

...

Niestety przywleczona z Ukrainy. Tam system zdrowotny leży. Choc lekarzy maja oczywiscie pierwszej klasy O ILE CHCĄ LECZYĆ UCZCIWIE! Bo jesli u nas lapczywi na kase co dopiero tam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:30, 06 Lis 2018    Temat postu:

Odra szaleje na Ukrainie. Najgorsza sytuacja w Europie

Od początku roku na Ukrainie zanotowano ponad 30 tysięcy zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków stwierdzono w zachodniej części kraju, w tym w graniczących z Polską, obwodach wołyńskim i lwowskim.

..

Czyli im wiecej pomnikow Bandery tym bardziej chorzy. Bóg bedzie zsylal kary na antychrystow. Zadnego kultu UPA nie bedzie. Predzej beda wyniszczeni i ziemie te wroca do Polski. Wszyscy Ukraincy nienawidzacy Polski bedas unicestwieni.
Nie trzeba nikomu tlumaczyc ze upa to satanizm a czemus takiemu Bóg nie przepusci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:05, 06 Lis 2018    Temat postu:

Ukraina rusza z prywatyzacją. Czy Polska wejdzie do gry?

Polskie firmy stoją przed historyczną szansą zagranicznej ekspansji gospodarczej w związku z prywatyzacją państwowego majątku na Ukrainie.

..

To oczywiscie syjonisci wymyslili zeby rozkrasc! Nie pozwalamy! Nie uznamy tego! Nie cieszcie sie ze cos ukradliscie! Kara was nie ominie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:32, 07 Lis 2018    Temat postu:

Na Ukrainie wandale zniszczyli polski cmentarz [+FOTO

Wandale powyrywali z ziemi i poprzewracali krzyże na kwaterze wojskowej polskiego cmentarza w Kołomyi.

...

To moga byc Ruscy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:19, 07 Lis 2018    Temat postu:

15-latka z Ukrainy zgwałcona i zabita w drodze do szkoły w satanistycznym rytuale
49383240
Ciało 15-letniej dziewczynki znaleziono w lesie. Wokół niego były narysowane satanistyczne symbole i wisiały dwa zabite oraz pozbawione głów koguty.
Do brutalnego morderstwa doszło 2 listopada w miejscowości Babai w północno-wschodniej Ukrainie. Alisa Onyszczuk wyszła rano z domu, by złapać pociąg do szkoły w Charkowie. Na stację kolejową postanowiła dotrzeć skrótem, który prowadził przez las. Niestety nie dotarła do szkoły.
Kilka godzin później, matka dziewczynki jechała tą samą ścieżką do miasta. Na drodze zobaczyła jeden z butów córki. Zaniepokojona złapała pociąg i natychmiast pojechała do szkoły do Charkowa. Okazało się, że nikt tego dnia nie widział 15-latki.
Matka nastolatki zgłosiła jej zaginięcie. Policja i ochotnicy zaczęli przeszukiwać lasy w pobliżu stacji, a 24 godziny później znaleźli okaleczone ciało młodej ofiary - podaje UAportal.
Zwłoki znaleziono w lesie, niedaleko polany. Wokół były narysowane satanistyczne symbole. Na krzakach wisiały dwa, pozbawione głów koguty. Twarz dziewczyny była umazana krwią - powiedziała Marina, jedna z ochotniczek uczestnicząca w poszukiwaniach.
Według śledczych, 15-latka została zgwałcona, a następnie uduszona. Policja poszukuje podejrzanego mężczyzny w wieku od 35 do 45 lat, który był widziany w pobliżu dworca kolejowego, w czasie gdy ofiara zniknęła. Opublikowano jego rysopis, ale na razie nie dokonano żadnych aresztowań.

...

Kontynuja tradycje upa! Wiecej pomnikow Bandery a wroca wspaniale wyczyny lat 1943-44.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91875
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:54, 08 Lis 2018    Temat postu:

Pamiętacie zniszczone przez "ruskich trolli" polskie pomniki na Ukrainie?

Wbrew propagandzie mającej przenieść odpowiedzialność za zniszczenia z Ukraińców na Rosjan, aktów wandalizmu w Bykowni, Hucie Pieniackiej i w Kijowie nie dokonali "ruscy agenci" tylko "ukraińscy nacjonaliści" czyli neobanderowcy. informację taką podało polskie MSZ na wniosek Roberta Winnickiego.

...

Jedno drugiemu nie przeczy! Moga brac kase z Moskwy i niszczyc tez we wlasnym zakresie. Banderowcy to przeciez ichnia wersja satanistow. To jest dno pod dnem. Syf maksymalny. Zadnej moralnosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 132, 133, 134, 135, 136  Następny
Strona 133 z 136

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy