Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ukraina drugi pomarańczowy bunt młodych !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 265, 266, 267, 268  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:46, 28 Wrz 2018    Temat postu:

Potem bałam się każdego”. Przejmujące wspomnienia kobiety ocalałej z rzezi wołyńskiej
REDAKCJA 17 września 2018
117
SHARES
FacebookTwitterE-mailPinterestGoogle+
“Potem nas chcieli wymordować. Jakaś staruszka prosiła ich i tłumaczyła, że jak już te dzieci rodziców nie mają, to przynajmniej niech same jakoś tam żyją”. Relacja Marii Szweryn, jednej z sześciorga sierot ocalałych w czasie rzezi w Ziemnicy, powiat Włodzimierz. Fragment książki “Wołyń. Bez komentarza”.
W hołdzie ofiarom rzezi wołyńskiej, z szacunkiem i wdzięcznością dla tych, którzy ranę i pamięć tragedii nosili w sobie przez wszystkie lata zapomnienia – Redakcja.
ŁAPANKI ODBYWAŁY SIĘ TAK: albo jak ludzie szli spać, pod wieczór, albo raniutko, jak ludzie wychodzili z kryjówek. I myśmy już w domu właśnie nie nocowali, tylko gdzieś daleko w jakiejś stodole, a rodzice wstali wcześnie do obrządku gospodarstwa. I wtedy był ten napad Ukraińców – myśmy tam spali; czekaliśmy, aż rodzice przyjdą po nas na śniadanie, w sianie siedzieliśmy, tak, w sianie gdzieś tam w stodole na polu wybudowanej.
Tam przecież większość ludzi uciekała, a ojciec i matka, i teściowa zginęli, bo babcia nie chciała stamtąd odejść. Matka była jedynaczką, to była wieś Ziemnica, powiat Włodzimierz Wołyński. Pamiętam, że to był 29 sierpnia 1943 roku. Tak jak mówiłam, rodzice po nas przychodzili, żeby przyprowadzić nas na śniadanie. No i tego dnia nikogo nie było – nie było, dlatego zaczęliśmy iść w stronę domu.
Jakżeśmy przyszli, to zobaczyliśmy wszystko pootwierane. Przy studni, tak kawałek od mieszkania, był świeżo wykopany grób i sukienka mamy stamtąd wyglądała. I ja zaczęłam ponoć – tak mówiła mi najstarsza siostra – ciągnąć tę sukienkę. Tylko że ja, pamiętam, byłam strasznie głodna i czekałam, aż mama przyjdzie i da nam jeść. I to było wtedy dla mnie najważniejsze. Potem – nie wiem, jak to się stało, bo nie ma żadnego zapisu, a z nas nikt nie pamięta – ktoś tam się nami zaopiekował. Taka starsza pani, która też nie chciała opuścić swoich włości. To było gdzieś w lesie. Co miała, to przygotowywała nam do jedzenia.
Razu pewnego już nic nie mieliśmy, chodziliśmy po tych opuszczonych domach, żeby coś zdobyć, żeby ta kobieta mogła nam coś zrobić. I kiedyś wybraliśmy się z rodzeństwem do naszego domu – pomyśleliśmy, że tam przecież coś zostało. I pamiętam, że to prawdopodobnie z naszego domu zrobili sobie twierdzę ci Ukraińcy. I jeden zobaczył, że idzie taka garstka dzieci. Wyleciał, ale nie dobiegł do nas, zrezygnował i myśmy z piskiem i wrzaskiem wrócili. Potem w nocy ktoś przyjechał po nas. Według tej relacji, którą ten pan podał do książki pani Ewy Siemaszko, byli to żołnierze AK, którzy nas w ten sposób przetransportowali przez Bug, do Dubieńki. No i stamtąd nas pozabierali ludzie.

Najstarsza siostra poszła do stryja, bo część rodzeństwa ojca wcześniej wyemigrowała z tamtych stron. Do Hrubieszowa, do Dubieńki. Ja zostałam zabrana do takiego miasteczka pod nazwą Chełm, około 60 kilometrów od Dubieńki, i ksiądz ogłosił w tym Chełmie, że zostało nas sześć sierot i że kto chce, mógłby sobie któreś wziąć. Moją siostrę bliźniaczą w Dubieńce zaraz zabrała taka pani. Mnie też wzięła jedna z pań, ale ja się po prostu ludzi bałam i uciekałam.
A moja bliźniacza siostra była wesoła w ogóle, beztroska – jak ją złapałam na ulicy, mówiła: „pobaw się ze mną”. Ona już miała swoje towarzystwo, a ja tam była tak na boku. Ale to nie o to chodzi. No i przyjechali ci państwo z Chełma i mieli do wyboru mnie albo moją siostrę bliźniaczą. No i wybrali mnie. Dwóch braci bliźniaków też było, to nimi zaopiekowała się siostra ojca. Najmłodszą siostrę też tacy państwo wzięli, którzy byli w Dubieńce w tym czasie, a byli też z tamtych stron. Wiem od najmłodszej siostry, że znali naszych rodziców i byli to bardzo bogaci ludzie. No i tak się znalazłam w Chełmie. To małżeństwo nie miało dzieci, musieli mi dać swoje nazwisko z racji tego, że w pobliżu był obóz jeniecki, a ja nie miałam dokumentów. I w razie jakiejkolwiek łapanki wzięliby mnie za Żydówkę. Ale w 1991 roku powróciłam do swojego nazwiska rodowego. I tak to się potoczyły moje losy.
Anna Lisiecka, Program 2. Polskiego Radia: Kiedy się pani dowiedziała, jak się naprawdę nazywa? Nazwisko Kunc?
Kunc. Ale to jest dziwne, bo nie wiem, czy pani zauważyła na podpisie mojego ojca na zdjęciu: tam jest „z” na końcu. Prawdopodobnie ta cała rodzina Kunców z Holandii pochodziła. Któryś ze stryjów mojemu szwagrowi tak powiedział – że oni się wywodzili z Holandii. Bo tam, na tych ziemiach, było dużo przesiedleńców. Czesi, Ukraińcy i Żydzi, Polacy i Niemcy, no różne nacje były. Tak, bo Wołyń był bogaty w urodzajne ziemie przede wszystkim.
Teraz, całkiem niedawno, dowiedziała się pani, że ojciec też do AK należał.

Tak, z tego wypisu, który tu pani czytała. Z tego wypisu jego kolega, pseudonim „Cios”, podał do książki własnoręczny opis tej całej tragedii, czyli jak ojciec został zamordowany. Miał związane drutem kolczastym nogi, ręce i wleczony był przez konie, aż do uśmiercenia.
Okropne to, nie da się tego czytać, zresztą wiele książek mam o Wołyniu i nie da się ich czytać. To jest wstrząsające, co oni tam wyprawiali. Ale tyle lat nie mówiło się nic o tej tragedii. Nic, nikt. Ja od razu wiedziałam, że to nie jest moje nazwisko, gdzieś miałam akt urodzenia mojej siostry bliźniaczej – i tam było napisane, że ona jest Krystyna Franciszka. Nie mój akt urodzenia, tylko jej – widocznie jakoś przeniknął do tych moich rodziców przybranych. Jak ci rodzice przybrani mnie wzięli, to ja nic nie mówiłam, bo ja się ludzi bałam. Jak mama chciała mi coś kupić – bo przecież sklepów aż takich nie było, tylko na ulicy ktoś coś sprzedawał, jakąś sukienkę, co parę kroków coś było – to mówiła: „Chodź córka, podejdziemy i przymierzymy”. To ja, jak widziałam, że ona z kimś idzie, uciekałam. Czułam strach przed obcymi. Nie rozmawiałam też, i to bardzo długo, z moją przybraną chrzestną matką, która właściwie była świadkiem do spisania tego dokumentu – aktu urodzenia. Uciekła z powstania warszawskiego z dziećmi i przychodziła tu po mleko, do tych rodziców przybranych. I ona ze mną zaczęła rozmawiać, tak ostrożnie, jakby dozowała lekarstwo. A matka, ta przybrana, mówiła o mnie: „No przecież ona chyba jest nienormalna, ona w ogóle nic nie mówi, bo jak zapytam się «chcesz jeść?», to tylko kiwa głową”.
Ja byłam tak wylękniona, tak się bałam ludzi, że myślałam, że jak ktoś przyjdzie, to zechce mnie stąd zabrać, a mnie tu dobrze było, bo miałam co jeść. A dlaczego? Jeszcze zanim byliśmy przetransportowani przez Bug przez żołnierzy AK, to kiedyś nas dorwali Ukraińcy i cały dzień trzymali na dworze, bo tak od chałupy do chałupy na wozy grabili to, co ludzie zostawiali. I myśmy tak siedzieli do wieczora. Potem nas chcieli wymordować. Jakaś staruszka prosiła ich i tłumaczyła, że jak już te dzieci rodziców nie mają, to przynajmniej niech same jakoś tam żyją, przecież ludzie jakoś się zaopiekują i jakoś tam sobie przeżyją. Prosiła, żeby chociaż jedną zapałkę dali, żeby zapaliła i mogła zagrzać jakąś ciepłą wodę. Najmłodszą siostrę trzymała na kolanach ta najstarsza. Ja była z jednym bratem, a siostra bliźniacza trzymała drugiego bliźniaka – no i zostawili nas. No ale to mi się tak utrwaliło, że ja uciekałam od ludzi, bałam się ich.
Czy te więzi rodzinne udało się jakoś potem nawiązać, rodzinę scalić?

Z siostrą bliźniaczą, która jest w Łodzi, i z siostrą najstarszą, w Krakowie, tak. Z najmłodszą siostrą dopiero po 25 latach.
Więcej relacji świadków zbrodni wołyńskiej znajdziesz w książce “Wołyń. Bez komentarza”. Książkę można kupić na tej STRONIE.

[link widoczny dla zalogowanych]

..

Dokumenty wiec cenne.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:49, 01 Paź 2018    Temat postu:

Dzieci w wyzywającej bieliźnie. Skandaliczny pokaz mody

Policja na Ukrainie wszczęła postępowanie wobec Allany Frenkel, kontrowersyjnej projektantki mody. Wszystko za sprawą nowej kolekcji bielizny, przeznaczonej dla dziewczynek. Kontrowersje wywołała promująca ubrania sesja zdjęciowa, w której uczestniczyły ośmiolatki ubrane w zwiewną bieliznę.

...

To jednak dziki kraj nie Zachod...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:02, 02 Paź 2018    Temat postu:

Ukraina: wybuchła mina w Donbasie. Zmarło troje dzieci

Ukraina: w wyniku wybuchu miny w Gorłówce zginęło troje dzieci. Jedno w stanie ciężkim przewieziono do szpitala.

...

Ruscy wysluguja sobie pieklo...Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:10, 04 Paź 2018    Temat postu:

Wojenka między Węgrami a Ukrainą trwa w najlepsze

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy uznało konsula Węgier za persona non grata za wydawanie obywatelom Ukrainy węgierskich paszportów na Zakarpaciu.

...

Kult UPA to fakt wiec trudno uznac ich za niewinnych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:42, 06 Paź 2018    Temat postu:

Ukraińscy policjanci katowali zatrzymanych na stacji metra w Charkowie (VIDEO) 18+

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie dantejskich scen, jakie rozgrywały się na jednej ze stacji metra w Charkowie, gdzie policjanci katowali zatrzymanych, domagając się od nich łapówek. Wśród objętych dochodzeniem jest major, lejtnant i dwóch sierżantów.
...

Dziki kraj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:03, 09 Paź 2018    Temat postu:

Wybuch w składzie amunicji na Ukrainie. Trwa ewakuacja mieszkańców

Do eksplozji doszło wcześnie rano w składzie amunicji położonym ok. 180 km na wschód od stolicy Ukrainy, Kijowa - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony. Trwa ewakuacja mieszkańców z pobliskich terenów.

...

Ruscy?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:59, 09 Paź 2018    Temat postu:

Martwy Ukrainiec znaleziony w Miliczu. Zmarł z wychłodzenia

Tragiczne odkrycie w Miliczu. W parku przy szkole znaleziono zwłoki mężczyzny. Obywatel Ukrainy spędził noc poza domem, gdyż, jak twierdzą świadkowie, nie został do niego wpuszczony przez współlokatorów.

...

Rozumiem ze inni z Ukrainy go nie wpuscili!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:09, 12 Paź 2018    Temat postu:

Mer Kijowa Witalij Kliczko chwali polskie tramwaje, wyprodukowane przez PESĘ

Kliczko stwierdził, że wszystkie PESY są sprawne i regularnie kursują na liniach. Tymczasem lwowskie Elektrony się psuj@

...

Sowiecka mentalnosc. Dlatego dobrze z Ukraincy u nas pracuja bonucza sie wyzszych standardow! Stad musza to byc warunki cywilizowane a nie barbarzynstwo! Normalne umowy o prace.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:06, 12 Paź 2018    Temat postu:

LWÓW: W SZKOŁACH ODŚPIEWAJĄ „CZERWONĄ KALINĘ”, NA ULICACH UCZCZĄ UPA
12 października 2018|4 komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan
W ramach obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, przypadającego 14 października, uznawanego za rocznicę powstania UPA, dzieci w lwowskich szkołach mają w tym samym czasie odśpiewać „Czerwoną Kalinę”, nazywaną hymnem Strzelców Siczowych, ale także UPA. Zaplanowano też m.in. uroczysty pochówek bojówkarzy UPA na Cmentarzu Łyczakowskim, a także marsze z udziałem upowców i ku czci UPA.

Dziś, w piątek 12 września, w ramach ogólnomiejskiej akcji w lwowskich szkołach uczniowie i nauczyciele mają jednocześnie odśpiewać „Czerwoną kalinę”, określają mianem hymnu Strzelców Siczowych. Ma ona zostać wykonana z okazji rocznicy utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

...

Ruscy skopia tyłek to im sie odechce nazizmu!
Groteskowe pomniki Bandery:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:11, 14 Paź 2018    Temat postu:

Ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” /fotoreportaż

Około 10 tysięcy osób wzięło dziś udział w marszu upamiętniającym zbrodniarzy i zwyrodnialców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, który przeszedł centralnymi ulicami Kijowa. Uczestnicy marszu skandowali hasła: „Sława Ukrainie – Hierojam sława”, „Sława nacji – smiert woroham” i „Odna jedina...

...

Z ryjów widać debilizm i zezwierzęcenie...
Gdyby tylu hierojów bylo na froncie z Ruskimi to by Ruscy sie bali pisnac. Jednak im dalej od Donbasu tym wiecej hierojow a na granicy z Polską rekordowa ilość! Bo drzeć mordę najłatwiej gdy bezpiecznie.
Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Nie 21:19, 14 Paź 2018, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:19, 14 Paź 2018    Temat postu:

Ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” /fotoreportaż

Około 10 tysięcy osób wzięło dziś udział w marszu upamiętniającym zbrodniarzy i zwyrodnialców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, który przeszedł centralnymi ulicami Kijowa. Uczestnicy marszu skandowali hasła: „Sława Ukrainie – Hierojam sława”, „Sława nacji – smiert woroham” i „Odna jedina...

...

Z ryjów widać debilizm i zezwierzęcenie?Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:43, 15 Paź 2018    Temat postu:

Żołnierze z polsko-litewsko-ukraińskiej brygady używają banderowskiego okrzyku

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraińscy żołnierze z brygady polsko-litewsko-ukraińskiej składają życzenia Ukraińcom. Żołnierze posłużyli się banderowskim okrzykiem "Sława Ukrajini! Herojam sława!".

????

Aha to jest budowa zrozumienia i zaufania w ramach wspolnego oddzialu?
A jak tam Lietuwini? Tez czasem swoich hierojow nie slawia? Tez mieli podobnych choc oczywiscie nie az tak jak upa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:58, 16 Paź 2018    Temat postu:

Home Wydarzenia Brytyjczyk poprawił napis na grobie Bandery. Teraz brzmi on: „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany” [WIDEO]

WYDARZENIABrytyjczyk poprawił napis na grobie Bandery. Teraz brzmi on: „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany” [WIDEO]Paź 16, 2018, 08:296410
W sieci pojawiło się nagranie Brytyjczyka, który dotarł na grób Stepana Bandery w Monachium i wyjaśniając, iż niemieckie prawo zakazuje gloryfikowania nazizmu, zerwał flagi: banderowską czarno-czerwoną oraz połączoną z nią narodową ukraińską.
Potem przytwierdził prowizoryczną tablicę z anglojęzycznym napisem „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany”. Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, od 1940 r. liderem jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od kwietnia 1941 r. przewodniczącym Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943–1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło 100 do 200 tys. osób.

..

Ruska prowokacja jak czytam. Natomiast to fakt.

Skandalem jest KRZYŻ! JAK MOZNA CHOWAC ZWYRODNIALEGO SATANISTE POD ZNAKIEM KRZYŻA! Takich sie chowa ZA MUREM CMENTARZA BEZ KRZYZA! Takie sa zasady!Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:43, 16 Paź 2018    Temat postu:

Krym i Donbas radzą sobie coraz gorzej

Tętniące jeszcze niedawno życiem Krym i Donbas, które cztery lata temu zostały odebrane Ukrainie, przekształciły się w martwe gospodarczo obszary. Dołączyły w ten sposób do Abchazji, Południowej Osetii i Naddniestrza

...

Ruski swiat smierci! Czekaja na wyzwolenie.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:00, 17 Paź 2018    Temat postu:

Krym: zamach bombowy w szkole – 18 osób zabitych

W stołówce średniej szkoły zawodowej w Kerczu wybuchła bomba. Świadkowie mówią też o strzelaninie. Liczba ofiar rośnie.

...

Znowu FSB.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 265, 266, 267, 268  Następny
Strona 266 z 268

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy