Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ukraina drugi pomarańczowy bunt młodych !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 264, 265, 266  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:19, 25 Sty 2014    Temat postu:

Ukraińskie media: Janukowycz zaproponował Arsenijowi Jaceniukowi tekę premiera

Rozmowy Wiktora Janukowycza z przedstawicielami opozycji

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował jednemu z liderów opozycji Arsenijowi Jaceniukowi objęcie stanowiska premiera – podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na minister sprawiedliwości Ołenę Łukasz. Z kolei Witalijowi Kliczce zaproponowano stanowisko wicepremiera ds. nauki i kultury.

Lider opozycyjnej ukraińskiej partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził, że "prezydent pod długim wahaniu zaproponował mu stanowisko wicepremiera". "Zdecydowałem, że dam mu jeszcze trochę czasu do namysłu"- napisał Kliczko.

Prezydent Janukowycz zgodził się także na powołanie grupy roboczej ds. zmian w konstytucji, która rozszerzy kompetencje parlamentu kosztem ograniczenia kompetencji prezydenta - oświadczył wiceszef administracji szefa państwa Andrij Portnow.

Szef państwa jest też gotowy do wprowadzenia zmian do przyjętych niedawno ustaw ograniczających wolności obywatelskie, w tym słowa i zgromadzeń.

Prokuratura Generalna jest natomiast gotowa wypuścić z aresztów zatrzymanych w czasie zamieszek. Będą oni przebywać w aresztach domowych. W zamian za to, demonstranci muszą opuścić ulicę Hruszewskiego. Będzie uchwalona ustawa o amnestii, ale protestujący muszą opuścić plac Niepodległości (Majdan) i wszystkie zajęte budynki.

Drugi z gości programu "Horyzont", Paweł Kowal, podkreślił, że warto zwrócić uwagę na tych aktorów tego konfliktu, których nie widać, a którzy mają olbrzymi wpływ na to, jak zakończą się te wydarzenia. Europoseł Polski Razem wymienił m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina oraz grupę ukraińskich oligarchów.

Wcześniej, przywódca Ukrainy spotkał się z przywódcami opozycji. Poinformowała o tym specjalnym komunikacie służba prasowa prezydenta. W spotkaniu, mającym na celu znalezienie rozwiązania kryzysu trwającego od ponad dwóch miesięcy i który w tym tygodniu uległ zaostrzeniu, uczestniczyli opozycyjni przywódcy Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.

Propozycje prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, które przedstawił opozycji budzą nadzieję na uspokojenie nastrojów - ocenił doradca prezydenta RP Henryk Wujec. Zaznaczył jednocześnie, że konieczne są dalsze zmiany.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko oskarżył dziś przeciwników rządu o gromadzenie broni w zajętych przez nich budynkach państwowych w Kijowie oraz ciężkie ranienie jednego i porwanie dwóch milicjantów.

Zacharczenko oświadczył, że podejmowane przez jego resort próby pokojowego rozwiązania konfliktu nie odnoszą sukcesu. Opozycja odbiera te ostrzeżenia jako zapowiedź ataku.

Sztab protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie ogłosił wcześniej, że informacje o porwanych i ranionych milicjantach są nieprawdziwe.

Opozycja "nie ma już wpływu na radykalne ugrupowania, które kontrolują budynki państwowe i prowadzą działania siłowe. (...) Wydarzenia te noszą charakter najwyższego stopnia działań ekstremistycznych i wspólnota międzynarodowa nie powinna przymykać na nie oczu" – podkreślił minister w wydanym przez MSW komunikacie.

Zacharczenko zaznaczył, że milicja nie używa wobec protestujących siły, jednak mimo to w jej stronę znowu lecą kamienie brukowe i koktajle Mołotowa.
"Radykalny (opozycyjny - red.) deputowany Ołeh Liaszko nawołuje do wyłapywania i napadania na milicjantów. W wyniku tych apeli w nocy (z piątku na sobotę) jeden milicjant został zabity strzałem w głowę, a trzech milicjantów zostało porwanych na Majdanie Niepodległości. Jeden z nich, ciężko ranny, znajduje się w szpitalu. Kolejnych dwóch jest przetrzymywanych w (zajętej przez protestujących) siedzibie kijowskiej administracji państwowej (ratusza - red.) – czytamy.

W piątek przed północą MSW opublikowało informację, że w jednej z dzielnic Kijowa został zabity 27-letni milicjant. Na jego głowie była rana postrzałowa.

W godzinach popołudniowych w piątek resort uprzedzał, że w Kijowie trwają przygotowania do prowokacji, której wynikiem ma być "jeszcze jedna ofiara". "Zgodnie z uzyskanymi informacjami potencjalna ofiara zostanie raniona pociskiem kalibru 5,45 mm" – głosił opublikowany wówczas komunikat.

Przed południem agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w milicji napisała, że jeśli sztab protestów nie uwolni przetrzymywanych w ratuszu milicjantów, siły MSW przypuszczą szturm na jego siedzibę. Rozmówca agencji uprzedził, że do ataku może dojść "w najbliższym czasie".

...

Kliczko i Jaceniuk tworza Rzad Tymczasowy . W kwietniu wybory prezydenta i parlamentu . Tylko to ma sens . Inaczej nie wiadomo po co mieliby wchodzic do rzadu .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:24, 25 Sty 2014    Temat postu:

Grekokatolicy proponują mediację, aby nie dopuścić do wojny

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Światosław Szewczuk oświadczył w nadanym w sobotę wywiadzie dla agencji EFE, że jest gotów podjąć się mediacji między dwoma stronami konfrontacji, aby zapobiec wybuchowi wojny domowej w kraju.

- Wszyscy uznali, że bez duchownych w ostatnich dniach byłoby bardzo trudno uśmierzyć gniew ludzi. Każdy według swych możliwości powinien czynić wszystko, co w jego mocy, aby doprowadzić do pokoju na Ukrainie i zapobiec wojnie domowej - oświadczył abp Szewczuk w wywiadzie.

- Powiedziałem prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi: jedyną alternatywą dla przelewu krwi jest dialog - podkreślił arcybiskup.

Abp Szewczuk jest "głęboko zaniepokojony", ponieważ pokojowe protesty przerodziły się w ostatnich dniach w rozruchy i podkreślił, iż należy jak najszybciej zaprzestać krwawych starć i powrócić do cywilizowanej dyskusji, która miałaby na celu zbudowanie "demokratycznej przyszłości Ukrainy".

- Protesty mogą się przerodzić w irracjonalną eksplozję i przybrać bardzo destrukcyjny charakter. My, Ukraińcy, jesteśmy pasjonatami. Bądźmy silni i uratujmy jedność kraju. Silny jest ten, kto potrafi zapanować nad emocjami - stara się ostudzić nastroje zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, który skupia 10 proc. obywateli Ukrainy.

Grekokatolicy, podobnie jak Kościół prawosławny i wyznawcy innych religii na Ukrainie - powiedział abp Szewczuk - "wzywają strony do zapoczątkowania dialogu".

Przedstawiciele ukraińskich Kościołów spotkali się już w piątek z prezydentem Janukowyczem i mają się spotkać również z liderami opozycji, podejmując próbę mediacji.

Tym, co wywołało starcia między demonstrantami a policją - podkreślił abp Szewczuk - było "uchwalenie dyktatorskich ustaw", które są wykorzystywane jako "mechanizm represji".

Przedstawiając mechanizm wydarzeń na Ukrainie, duchowny powiedział: "Rząd powinien przestać rozmawiać z narodem z pozycji wyższości, z pozycji siły. Kiedy ludzie widzą, że stosuje się wobec nich represje, reagują podobnie".

Abp Szewczuk zwraca uwagę, że mimo iż obie strony konfliktu odpowiadają za przemoc, wzburzenie demonstrantów po dwóch miesiącach protestów jest bardziej niż uzasadnione.

"To normalne, że po niemal dwóch miesiącach pokojowych protestów ludzie są zmęczeni. Zmęczeni pustymi obietnicami, zmęczeni sztywną postawa, jaka zajmuje niekiedy nasz rząd i zmęczeni obietnicami opozycji" - mówi zwierzchnik ukraińskich unitów.

Abp Szewczuk stanowczo zaprzecza, jakoby Ukraina "była krajem podzielonym, państwem podzielonym na dwa obozy. Wysuwanie takiej tezy jest jego zdaniem "nieodpowiedzialne".

Uważa jednak, że Ukraina jest wciąż w stadium postkomunistycznej transformacji, a "wewnątrz kraju toczy się walka między autorytarną przeszłością a demokratyczną przyszłością".

Abp Szewczuk analizując dalej sytuację na Ukrainie, powiedział: "Jest wielu ludzi, którzy odczuwają nostalgię za przeszłością, którym odpowiadają reguły totalitarnego kraju, ponieważ czują się w tym bezpieczni. Jednak wielu innych ludzi, zwłaszcza młodych, którzy urodzili się w demokratycznym i niepodległym kraju odrzuca wszelkie rodzaje totalitaryzmu".

Według arcybiskupa "nowa Ukraina widzi swą przyszłość jako przyszłość kraju demokratycznego i europejskiego".

Jednakże jego zdaniem "ukraińska odmienność regionalna nie jest przekleństwem, lecz bogactwem".

Hierarcha - relacjonuje dalej EFE rozmowę - "oskarżył tych, którzy są zainteresowani w odtworzeniu Związku Radzieckiego, o podżeganie do podziału. Czyni w tym miejscu oczywistą aluzję do Władimira Putina".

"Pokojowe protesty w kraju postkomunistycznym są czymś rzadkim - mówi ukraiński eklezjasta. - Nikt bowiem nie jest przyzwyczajony do pokojowego wyrażania swych przekonań. Tak więc pokojowe przeprowadzanie protestów to już zwycięstwo samo w sobie".

"Toteż wszyscy są zdumieni, że tysiące młodych ludzi z odsłoniętymi, promieniejącymi twarzami pokojowo daje świadectwo swym demokratycznym przekonaniom" - podkreślił arcybiskup.

W wywiadzie dla agencji EFE broni również obecności duchownych w pierwszej linii zgromadzeń protestacyjnych, "jak to się działo w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku"."Wywołało to irytację władz, które na piśmie zwróciły uwagę abpowi Szewczukowi" - dodaje agencja.

"Musimy być z naszymi ludźmi. Katoliccy duchowni są posłańcami pokoju. Odwaga naszych księży, którzy nie opuścili w niebezpieczeństwie swych wiernych, to cecha dobrego pasterza, który oddaje życie za swe owieczki" - powiedział arcybiskup.

Zaprzeczył jednak, jakoby nakazał swym księżom, aby pojawiali się w miejscach protestów i jakoby mieli oni aktywnie uczestniczyć w ich organizowaniu na Euromajdanie.

- Jestem wszakże bardzo zadowolony, że to czynią. Istnieją jednak pewne granice. Mogą jedynie modlić się i być obecni na pokojowych protestach - zastrzegł się zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

- Papież Franciszek - powiedział na zakończenie - jest na Ukrainie bardzo ceniony. Modlił się o pokój i pojednanie na Ukrainie w czasie liturgii na Boże Narodzenie. Ojciec Święty jest z nami.

...

Owszem ale zdaje sie ze wszelkie nadzieje negocjacji utracil rezim .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:30, 25 Sty 2014    Temat postu:

Sytuacja na Ukrainie. Milicja strzela do lekarzy

Opowieść lekarza postrzelonego przez Berkut

Bohaterem najnowszej relacji jest lekarz, który został ostrzelany przez oddziały ukraińskiej milicji.

Berkut, czyli oddziały ukraińskiej milicji, dopisuje kolejny mroczny rozdział do swej historii. Ich celami stali się lekarze.

Bohater stał się ofiarą ataku. W relacji wideo opowiada, że pocisk, jakim do niego strzelano, to pocisk do strzelania w zwierzynę. - Przelatuje przez blachy i nie deformuje się - opowiada mężczyzna.

- Takie pociski wykorzystywane są do ustrzelenia wielkiego zwierza. Służą do strzelania po samochodach. Przelatują one przez drzwi i blachy. Takimi pociskami strzelają do ludzi! - opowiada we wstrząsającej relacji.

...

Zatem mamy calkowita jasnosc co oni robia ...Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:15, 26 Sty 2014    Temat postu:

Janukowycz chce się podzielić władzą. Opozycja odrzuca tę propozycję

Witalij Kliczko - PAP

Ukraińska opozycja jednak odrzuciła propozcyję prezydenta Wiktora Janukowycza, który zaproponował jej przedstawicielom wejście do rządu. Teki premiera i wicepremiera ds. nauki i kultury odpowiednio dla Arsenija Jaceniuka oraz Witalija Kliczki – tak brzmiała propozycja Janukowycza. Prezydent zdecydował się na ten krok w celu zażegnania kryzysu w państwie, który doprowadził już do ofiar śmiertelnych.

Przedstawiciele opozycji oświadczyli, że są gotowi przejąć rządy w państwie, jednak pod warunkiem, że obóz prezydenta Wiktora Janukowycza spełni wszystkie jej postulaty. Opozycja oczekuje m.in. zgody Janukowycza na wcześniejsze wybory prezydenckie.

- Nie poddajemy się ani w Kijowie, ani w regionach, kontynuujemy negocjacje i domagamy się anulowania ustaw z 16 stycznia i wyborów prezydenckich w 2014 r. – ogłosił na Majdanie Niepodległości, w miasteczku namiotowym w centrum ukraińskiej stolicy, jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko.

Po trwających 3 godziny rozmowach z prezydentem Janukowyczem, jego ekipa ogłosiła, że szef państwa oferuje innemu przywódcy protestów Arsenijowi Jaceniukowi stanowisko premiera, zaś Kliczce – tekę wicepremiera ds. nauki i kultury.

- Naszym podstawowym postulatem są wcześniejsze wybory prezydenckie. Nie poddamy się prowokacjom – odpowiedział Kliczko.

Opozycja czeka też na wtorkowe, specjalne posiedzenie parlamentu, by przekonać się, czy kontrolowana przez Janukowycza większość gotowa jest uwzględnić jej żądania.

- Opozycja gotowa jest wziąć odpowiedzialność za państwo, ale nie wierzy w ani jedno słowo obecnych władz - oświadczył Jaceniuk. Polityk uznał, że proponując opozycji stanowiska rządowe, Janukowycz uchyla się od odpowiedzialności za wydarzenia w kraju.

- Wiktor Janukowycz przyznał w ten sposób, że władze nie są gotowe ponieść odpowiedzialność za kraj i zaproponował opozycji by stanęła na czele rządu. Nasza odpowiedź jest taka: nie boimy się odpowiedzialności za losy kraju i ją przyjmujemy. Jesteśmy gotowi poprowadzić kraj do Unii Europejskiej, co oznacza uwolnienie Julii Tymoszenko i całej Ukrainy, będącej częścią Europy - mówił Jaceniuk.

We wtorek, na zwoływanym w trybie pilnym posiedzeniu parlamentu, deputowani mają rozpatrzyć m.in. dymisję rządu oraz anulowanie przyjętych niedawno i krytykowanych jako niedemokratyczne ustaw, ograniczających swobody obywatelskie.

- Każda propozycja Janukowycza kończy się szturmem. Walka Ukraińców o swoje prawa, o silne państwo trwa. Wszyscy na Majdan! Nasza walka trwa. Sława Ukrainie! - mówił inny z przedstawicieli opozycji Ołeh Tiahnybok.

Janukowycz, po trwających 3 godziny rozmowach z opozycją, zgodził się na powołanie grupy roboczej ds. zmian w konstytucji, która rozszerzy kompetencje parlamentu kosztem ograniczenia kompetencji prezydenta oraz na uchwalenie ustawy o amnestii dla wszystkich uczestników trwających od listopada protestów, pod warunkiem, że opuszczą oni zajęte bezprawnie gmachy rządowe w całym kraju.

Informacje te przekazali po spotkaniu Janukowycza z Jaceniukiem, Kliczką, oraz trzecim politycznym liderem protestów na Ukrainie, Ołehem Tiahnybokiem, wiceszef administracji prezydenckiej Andrij Portnow, oraz minister sprawiedliwości Ołena Łukasz.

Lider opozycyjnej ukraińskiej partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził, że "prezydent pod długim wahaniu zaproponował mu stanowisko wicepremiera". "Zdecydowałem, że dam mu jeszcze trochę czasu do namysłu"- napisał Kliczko.

Łukasz oświadczyła, że jeśli Jaceniuk zgodzi się na objęcie stanowiska premiera "prezydent podejmie decyzję o dymisji rządu" premiera Mykoły Azarowa. Kliczce szef państwa zaoferował udział – wraz z nim – w debacie publicznej, na co znany bokser o największym wśród opozycjonistów rankingu przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku miał wyrazić zgodę.

"Prezydent jest przekonany, że wspólna praca z opozycją pomoże w zjednoczeniu kraju i przeprowadzeniu niezbędnych dla państwa reform. Prezydent po raz kolejny wyraził ubolewanie z powodu wszystkich tragicznych wypadków, obrażeń i ofiar konfliktu z ostatnich dni i podkreślił, że używanie przemocy jest niedopuszczalne. Potępiamy wszelkie radykalne scenariusze i ich następstwa. Rozmowy będą kontynuowane" – oświadczyła minister Łukasz.

Na Ukrainie nie wystarczą zmiany personalne, nowy rząd powinien mieć pewność, że będzie mógł realizować program Majdanu - podkreślił europoseł Paweł Kowal (Polska Razem).

- Ukraina potrzebuje gwarancji, że spirala przemocy ze strony służb państwowych zostanie zatrzymana. Potrzebuje gwarancji, że nowy rząd, z którym byłyby związane nadzieje społeczne, ma realne instrumenty do reformowania kraju - powiedział Kowal.

Dodał, że chodzi o większość w parlamencie, pomysł na ograniczenie wydatków publicznych, ustabilizowanie budżetu i stworzenie warunków rozwoju ukraińskiej klasy średniej. - Jeżeli to się nie stanie, to po jakimś czasie będziemy mieli do czynienia z jeszcze bardziej rewolucyjnymi wydarzeniami - podkreślił europoseł.

- Tworząc nowy układ polityczny nie można zapominać o realnych przyczynach tego, co się wydarzyło, a to nie było tylko niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, ale też głęboka frustracja społeczeństwa ukraińskiego, że politycy nie są w stanie zapewnić odpowiedniego rozwoju. Zmiany personalne to za mało, trzeba znać program rządu i jego cele - ocenił Kowal.

....

Oczywiscie gdyby to mial byc tylko rzad i nic wiecej to po co ? Przeciez mamy powstanie ludowe ! Nie zakonczylo by sie ono . Trzeba szybkich wyborow . Niech ludzie glosuja .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:19, 26 Sty 2014    Temat postu:

Protestujący szturmują milicję w Ukraińskim Domu

Protestujący szturmowali centrum konferencyjne, w którym ukrywa się milicja .
Mimo dużego mrozu, w Kijowie wciąz wrze. Protestujący w Kijowie oblegają budynek w którym znajdują się oddziały milicji Berkut. Ukraiński Dom, położony blisko ulicy Hruszewskiego jest obecnie otoczony przez tłum protestujących. Demonstranci wybijali szyby, słychać było wybuchy petard. Protestujący skandowali: "Hańba!" i "Wychodźcie!"

Obecnie sytuacja się uspokoiła - choć nie wiadomo, na jak długo. Przedstawiciele opozycji tonują nastroje. Funkcjonariusze, uzbrojeni w metalowe tarcze, wciąż stoją w holu budynku. Na Placu Europejskim, przy którym znajduje się budynek znajduje się kilkutysięczny tłum.

Demonstranci utworzyli przed wyjściem szpaler i czekają na to, by z budynku wyszli zgromadzeni w nim milicjanci. Przed centrum konferencyjne podjechały także służby medyczne.

Milicjanci nie zgodzili się na postulat demonstrantów - by opuścili budynek, ale bez masek gazowych i tarcz. Funkcjonariusze nie chcą bowiem pokazywać swoich twarzy.

Początkowo protestujący nawoływali milicjantów do wyjścia, gwarantując im bezpieczeństwo. Gdy ci nie posłuchali, zaczęli szturmować drzwi, wrzucili do wnętrza koktajle Mołotowa.

Protestujący zaatakowali budynek obawiając się, że obecna w nim milicja zaatakuje ich barykady. Wokół Ukraińskiego Domu znajduje się kilkutysięczny tłum, który próbuje przedostać się do wnętrza gmachu, rozbijając szyby i rzucając koktajlami Mołotowa.

Milicja aktywnie odpierała natarcie. Na miejscu słychać było wybuchy i strzały.
Kilka tysięcy milicjantów, stojących ok. 300 metrów dalej, w kordonie na drodze dojazdowej do dzielnicy rządowej na ulicy Hruszewskiego, na razie nie podejmuje żadnych działań.

Między kordonem na Hruszewskiego a Ukraińskim Domem, na trzech liniach zbudowanych z worków z lodem i opon samochodowych barykad, znajduje się kilka tysięcy przeciwników władz.

Wcześniej opozycja oświadczyła, że gotowa jest przejąć rządy w państwie, jednak pod warunkiem, że obóz prezydenta Wiktora Janukowycza spełni wszystkie jej postulaty. Opozycja oczekuje m.in. zgody Janukowycza na wcześniejsze wybory prezydenckie.

- Nie poddajemy się ani w Kijowie, ani w regionach, kontynuujemy negocjacje i domagamy się anulowania ustaw z 16 stycznia i wyborów prezydenckich w 2014 r. – ogłosił na Majdanie Niepodległości, w miasteczku namiotowym w centrum ukraińskiej stolicy, jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko.

Po trwających 3 godziny rozmowach z prezydentem Janukowyczem, jego ekipa ogłosiła, że szef państwa oferuje innemu przywódcy protestów Arsenijowi Jaceniukowi stanowisko premiera, zaś Kliczce – tekę wicepremiera ds. nauki i kultury.

- Naszym podstawowym postulatem są wcześniejsze wybory prezydenckie. Nie poddamy się prowokacjom – odpowiedział Kliczko.

Opozycja czeka na wtorkowe, specjalne posiedzenie parlamentu, by przekonać się, czy kontrolowana przez Janukowycza większość gotowa jest uwzględnić jej żądania.

- Opozycja gotowa jest wziąć odpowiedzialność za państwo, ale nie wierzy w ani jedno słowo obecnych władz - oświadczył Jaceniuk. Polityk uznał, że proponując opozycji stanowiska rządowe, Janukowycz uchyla się od odpowiedzialności za wydarzenia w kraju.

- Wiktor Janukowycz przyznał w ten sposób, że władze nie są gotowe ponieść odpowiedzialność za kraj i zaproponował opozycji by stanęła na czele rządu. Nasza odpowiedź jest taka: nie boimy się odpowiedzialności za losy kraju i ją przyjmujemy. Jesteśmy gotowi poprowadzić kraj do Unii Europejskiej, co oznacza uwolnienie Julii Tymoszenko i całej Ukrainy, będącej częścią Europy - mówił Jaceniuk.

We wtorek, na zwoływanym w trybie pilnym posiedzeniu parlamentu, deputowani mają rozpatrzyć m.in. dymisję rządu oraz anulowanie przyjętych niedawno i krytykowanych jako niedemokratyczne ustaw, ograniczających swobody obywatelskie.

Wiktor Janukowycz, po trwających 3 godziny rozmowach z opozycją, zgodził się na powołanie grupy roboczej ds. zmian w konstytucji, która rozszerzy kompetencje parlamentu kosztem ograniczenia kompetencji prezydenta oraz na uchwalenie ustawy o amnestii dla wszystkich uczestników trwających od listopada protestów, pod warunkiem, że opuszczą oni zajęte bezprawnie gmachy rządowe w całym kraju.

Protesty zaostrzyły się, kiedy 16 stycznia zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament znacznie ograniczył prawo obywateli do demonstracji. 22 stycznia, w dniu święta państwowego Jedności Ukrainy, podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zmarło dotychczas sześć osób.

...

Rozjuszyli ludzi strasznie !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:22, 26 Sty 2014    Temat postu:

Szturm na Ukraiński Dom. Milicja opuściła budynek .

Milicjanci opuścili nad ranem Ukraiński Dom w centrum Kijowa, w którym byli otoczeni przez demonstrantów. Większość protestujących udała się w kierunku Majdanu Niepodległości. Demonstranci rozstąpili się, tworząc szpaler, by umożliwić milicjantom opuszczenie budynku.

Gmach, w którym znajduje się centrum konferencyjne, był szturmowany przez przeciwników obecnych władz Ukrainy, którzy usiłowali wyprzeć stamtąd oddział liczący ok. 200 milicjantów. Protestujący atakowali budynek, obawiając się, że znajdująca się w nim milicja zaatakuje ich barykady.

Ukraiński Dom atakowany był przez kilkutysięczny tłum, który próbował przedostać się do wnętrza gmachu, rozbijając szyby i rzucając koktajlami Mołotowa. Milicjanci odpierali ataki.

Ludzie ruszyli na Ukraiński Dom po informacji, że schronili się w nim funkcjonariusze Berkuta, specjalnych oddziałów MSW, którzy mogą być użyci do ataku na uczestników trwających na Ukrainie protestów przeciwko odrzuceniu przez władze Ukrainy umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Z czasem przekształciły się one w wystąpienia antyrządowe.

Ukraińska opozycja oświadczyła wczoraj, że gotowa jest przejąć rządy w państwie, jednak pod warunkiem, że obóz prezydenta Wiktora Janukowycza spełni wszystkie jej postulaty. Opozycja oczekuje m.in. zgody Janukowycza na wcześniejsze wybory prezydenckie.

- Nie poddajemy się ani w Kijowie, ani w regionach, kontynuujemy negocjacje i domagamy się anulowania ustaw z 16 stycznia i wyborów prezydenckich w 2014 r. – ogłosił na Majdanie Niepodległości, w miasteczku namiotowym w centrum ukraińskiej stolicy, jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko.

Wczoraj, po trwających 3 godziny rozmowach z prezydentem Janukowyczem, jego ekipa ogłosiła, że szef państwa oferuje innemu przywódcy protestów Arsenijowi Jaceniukowi stanowisko premiera, zaś Kliczce – tekę wicepremiera ds. nauki i kultury.

- Naszym podstawowym postulatem są wcześniejsze wybory prezydenckie. Nie poddamy się prowokacjom – odpowiedział Kliczko.

....

Tak ludzie naprawde przejmuja wladze !Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:31, 26 Sty 2014    Temat postu:

Biskup polowy WP wzywa do modlitwy w intencji narodu ukraińskiego

Z apelem do modlitwy w intencji narodu ukraińskiego i pokojowego rozwiązania zaistniałego kryzysu w tym kraju zwrócił się do wiernych Ordynariatu Polowego WP biskup polowy Józef Guzdek.

Apel ten ma być odczytany w niedzielę, 26 stycznia podczas mszy św. we wszystkich świątyniach wojskowych na terenie całego kraju.

"Dzięki środkom masowego przekazu jesteśmy świadkami wielkich niepokojów społecznych na Ukrainie, połączonych z rozlewem krwi. Jako pasterz diecezji wojskowej proszę o modlitwę w intencji pokojowego rozwiązania zaistniałego kryzysu. Błagajmy o rozwagę dla protestujących, roztropność dla rządzących i o poszanowanie praw człowieka przez siły porządkowe. Polecajmy także miłosiernemu Bogu i prośmy o życie wieczne dla ofiar demonstracji w Kijowie" - głosi apel biskupa polowego.

Hierarcha wojskowy zwraca się z prośbą, aby ten trudny dla Ukrainy czas zawierzyli Matce Bożej, którą bracia Ukraińcy otaczają wielką czcią. "Przyszłość tego narodu powierzajmy św. Włodzimierzowi, który wprowadził Ukrainę na drogi chrześcijańskiej wiary" - głosi apel.

Jak podkreśliło w tych dniach Prezydium Episkopatu Polski w "Liście solidarności z narodem ukraińskim": "Współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą jest niezbędna, by w tej części Europy panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością religijną, a prawa człowieka nie były zagrożone".

Biskup polowy zwraca się też z prośbą, aby w duchu solidarności z narodem ukraińskim podczas niedzielnych mszy św. 26 stycznia dodać do modlitwy powszechnej wezwanie "o uproszenie pokoju wewnętrznego na Ukrainie i życie wieczne dla tych, którzy zginęli walcząc o większe prawa obywatelskie dla ukraińskiego społeczeństwa".

....

Grzechy ludu to sprawily . Niestety ... Czlowiek sam sobie szkodzi .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:56, 26 Sty 2014    Temat postu:

MCK ufunduje dodatkowe stypendium dla badacza z Ukrainy

Dodatkowe stypendium dla młodego badacza z Ukrainy ufunduje Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, które realizuje ministerialny program stypendialny "Thesaurus Poloniae" - poinformowała rzeczniczka Centrum Edyta Gajewska.

Międzynarodowe Centrum Kultury od lat zajmuje się Europą Środkową i jej dziedzictwem kulturowym. Ukraińscy badacze i specjaliści uczestniczą w konferencjach organizowanych przez MCK, są autorami tekstów w wydawanych przez tę instytucję - książkach i w czasopiśmie "Herito" - biorą także udział w projektach badawczych.

- Mamy na Ukrainie szeroką sieć kontaktów naukowych budowanych w dużej mierze dzięki pochodzącym z Ukrainy stypendystom programu "Thesaurus Poloniae". Do tej pory ze stypendium skorzystało dziesięć osób z Ukrainy. W najnowszej, wiosennej edycji tego programu postanowiliśmy ufundować dodatkowe, niezależnie od regulaminowej puli miejsc, stypendium dla młodego badacza z Ukrainy - powiedziała Gajewska.

Będzie to stypendium w kategorii "junior" - dla doktoranta.

Realizowany od jesieni 2009 r. program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Thesaurus Poloniae" jest adresowany do osób mieszkających poza Polską, które prowadzą badania poświęcone kulturze, historii i wielokulturowemu dziedzictwu Rzeczypospolitej oraz Europie Środkowej. Uczestnik programu otrzymuje stypendium oraz jednorazowy grant na zakup książek i pomocy naukowych, i przez trzy miesiące może w Krakowie realizować swój projekt.

Międzynarodowe Centrum Kultury organizuje każdego roku dwie tury naboru dla stypendystów. Program jest realizowany jest w dwóch kategoriach: senior dla profesorów i wykładowców akademickich posiadających tytuł doktora oraz junior dla doktorantów. Dotychczas odbyło się dziewięć edycji "Thesaurus Poloniae”, w których wzięło udział 49 naukowców z 25 krajów.

....

Sluszny ruch .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:00, 26 Sty 2014    Temat postu:

Modlitwa w intencji narodu ukraińskiego w cerkwi w Baniach Mazurskich

W intencji pokoju na Ukrainie modlili się w cerkwi greckokatolickiej w Baniach Mazurskich koło Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) Polacy i Ukraińcy. - Wyrażamy solidarność z obecnymi na kijowskim Majdanie - mówił proboszcz parafii ks. Paweł Staruch.

W Baniach Mazurskich żyją obok siebie społeczności polska i pochodzenia ukraińskiego. W miejscowości znajdują się dwie parafie - jedna dla grekokatolików i druga, gdzie modlą się rzymskokatolicy.

- Żyjemy obok siebie - społeczność polska i pochodzenia ukraińskiego, dlatego wspólnie się modlimy. W szczególności chcemy wesprzeć swoją modlitwą obecnych na EuroMajdanie - podkreślił proboszcz greckokatolickiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja ks. Paweł Staruch.

- Modlimy się o pokój i rozwagę w tym trudnym momencie w historii Ukrainy oraz o zdrowie dla osób poszkodowanych podczas ostatnich wydarzeń na Majdanie w Kijowie - dodał.

Oprócz wiernych greckokatolickich z Bań Mazurskich i okolic oraz ich polskich sąsiadów na modlitwie obecni byli przedstawiciele warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego i miejscowego urzędu gminy.

Jak dodał ks. Staruch, wspólne modlitwy społeczności polskiej i ukraińskiej były odpowiedzią na apel hierarchów obu kościołów - patriarchy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosława Szewczuka oraz Konferencji Episkopatu Polski.

Protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, trwające od listopada, z czasem przekształciły się w wystąpienia antyrządowe. Protesty zaostrzyły się, kiedy 16 stycznia zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament znacznie ograniczył prawo obywateli do demonstracji. 22 stycznia, w dniu święta państwowego Jedności Ukrainy, podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zginęło dotychczas sześć osób.

W Baniach Mazurskich i okolicach mieszka około 200 rodzin pochodzenia ukraińskiego. To uczestnicy i potomkowie przesiedleńców akcji Wisła z 1947 roku. Wówczas na Ziemie Odzyskane przesiedlono w sumie ponad 33 tys. rodzin, czyli 150 tys. Ukraińców. Najwięcej znalazło się ich w ówczesnym województwie olsztyńskim – 55 tys. osób.

....

Dobro osiaga sie tylko zgoda i praca nie zbrodnia . Zbrodnia prowadzi jak widac do czego .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:13, 26 Sty 2014    Temat postu:

EuroMajdan Kulturalny w geście solidarności z Ukrainą

EuroMajdan Kulturalny zorganizowali przedstawiciele środowisk artystycznych w Lublinie dla wyrażenia solidarności ze społeczeństwem ukraińskim. Przekazywano informacje z Ukrainy, zbierano leki i odzież dla Majdanu w Kijowie, odbywały się występy.

Na Placu przed Centrum Kultury w Lublinie stanęła scena, wokół rozpalono koksowniki, wolontariusze rozdawali mieszkańcom Lublina kokardki i maski w ukraińskich barwach narodowych. Prowadzący spotkanie łączył się telefonicznie z ludźmi na Majdanie w Kijowie, można było podpisać apel o wolność zgromadzeń na Ukrainie i sfotografować się z własnym przesłaniem do Ukraińców.

Dyrektor programowy Centrum Kultury Janusz Opryński podkreślił, że solidarność ze społeczeństwem ukraińskim jest obowiązkiem Polaków, którzy spotkali się z gestami poparcia z całego świata, gdy sami walczyli o wolność. Wezwał do śledzenia wydarzeń na Ukrainie. - To jest nasz obowiązek, żeby nasze oczy patrzyły w tamtą stronę. Dajmy im siłę, tam jest o wiele zimniej, tam jest bardzo niebezpiecznie – wzywał Opryński.

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, znany z budowania przygranicznych kontaktów polsko-ukraińskich, ks. Stefan Batruch powiedział, że potrzebny jest międzynarodowy ruch solidarności wspierający ludzi obecnych na Majdanie w Kijowie. - To, co się dzieje w krajach postradzieckich, w tym na Ukrainie, to jest dyktatura finansowo-kryminalna, która jest obecna i na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej. Na Ukrainie, jako pierwszej z republik byłego Związku Radzieckiego, społeczeństwo próbuje sprzeciwić się tej dyktaturze. Nie jest to łatwe – powiedział ks. Batruch.

W niedzielę odbyła się także debata "Jak zrozumieć i pomóc Ukrainie" z udziałem m.in. lubelskich naukowców i Ukraińców, którzy uczestniczyli w protestach na kijowskim Majdanie. Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz, który zabrał głos jako pierwszy, podkreślił, że "Majdan nie chce władzy".

- Majdan chce, żeby Ukraina stała się normalnym, demokratycznym, praworządnym państwem, a władza ma być tylko instrumentem do tego. Bardzo wyraźnie to pojawiło się w ostatnich kilkunastu godzinach, gdy po propozycji prezydenta Janukowycza – wydawałoby się kompromisowej - objęcia przez liderów opozycji stanowisk premiera i wicepremiera, oni odmówili – powiedział Kuprianowicz.

Występy artystyczne w Centrum Kultury w Lublinie potrwają do późnego wieczora. Ma wystąpić m.in. ukraińska grupa Haydamaky, a także zespoły Back Beat, Caci Vorba i Lubelska Federacja Bardów.

W Kijowie od końca listopada ub. roku trwają masowe protesty antyrządowe. Doszło tam do starć między milicją i przeciwnikami rządu, jest kilka ofiar śmiertelnych.

W sobotę ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz zaproponował, aby opozycyjni liderzy Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko objęli odpowiednio stanowiska premiera i wicepremiera ds. nauki i kultury. Opozycja odrzuciła te propozycje, domaga się m.in. wcześniejszych wyborów prezydenckich.

....

Tak wsparcie duchowe .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:28, 26 Sty 2014    Temat postu:

Sytuacja na Ukrainie. Powstańcy atakowali petardami

Była to kolejna gorąca noc na Majdanie w Kijowie. Powstańcy otoczyli bowiem siły milicji w Domu Ukrainy przy Placu Europejskim. Funkcjonariusze bronili się, lejąc wodą w przebywający na trzaskającym mrozie tłum. Ten odpowiedział petardami.

.....

Papież Franciszek apeluje o dialog i wyrzeczenie się przemocy na Ukrainie

Papież Franciszek zaapelował podczas spotkania z wiernymi w Watykanie o konstruktywny dialog między instytucjami na Ukrainie i o wyrzeczenie się gestów przemocy.

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra, papież powiedział: "Jestem bliski w modlitwie z Ukrainą, zwłaszcza z tymi, którzy stracili życie w tych dniach, i z ich rodzinami".

- Wyrażam pragnienie, by rozwinął się konstruktywny dialog między instytucjami a społeczeństwem obywatelskim i by w sercu każdego górę wzięły duch pokoju i dążenie do dobra wspólnego, bez uciekania się do aktów przemocy - podkreślił Franciszek.

...

Dla Januka najlepsza rzecz to reezta zycia spedzona na pokucie . Dla nazioli tez .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:32, 26 Sty 2014    Temat postu:

Pogrzeb zabitego Białorusina; kondukt z trumną przeszedł pod barykadą

Pogrzeb zabitego Białorusina; kondukt z trumną przeszedł pod barykadą

W Kijowie odbył się pogrzeb 25-letniego Michaiła Żyznieuskiego, zabitego w środę w trakcie zamieszek. Kondukt z trumną przeszedł przed barykadę, za którą stał kordon milicji. Gdy mijał komendę główną milicji ludzie skandowali: "zemsta, zemsta!".

Msza żałobna w intencji Żyznieuskiego odbyła się w niedzielę w południe w soborze Mychajłowskim. Obecni byli m.in. liderzy opozycji Arsenij Jaceniuk i Jurij Łucenko.

Kondukt żałobny, w którym szły tysiące ludzi, przeszedł ulicą Mychajłowską obok komendy głównej milicji; tam skandowano: "zemsta, zemsta!". Obok siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na ul. Wołodymyrskiej rozległy się okrzyki: "gestapo!"

Trumna niesiona przez ludzi w maskach na twarzach przeszła ulicą Chreszczatyk na Majdan Niepodległości. Wielu płakało, padały okrzyki: "bohater!", "chwała Ukrainie!", "Ukraina ponad wszystko!".

Kondukt podszedł pod barykadę przy ul. Hruszewskiego, gdzie od strony budynków rządowych stoi kordon oddziałów milicji. Rozległy się okrzyki: "zabójcy!". Trumnę postawiono pod kartonowym krzyżem, na którym widniał napis: "Chwała bohaterom Majdanu". W kilku miejscach w pobliżu barykad manifestanci zapalali znicze i składali kwiaty. Następnie karawan z trumną odjechał w stronę cmentarza.

Wcześniej, przed południem, z Majdanu wymaszerowała zwarta kolumna 500 młodych ludzi. Ochotnikami dowodził komendant ochrony Andriej Parubij, który zatrzymał kolumnę na placu Europejskim. Przez megafon poinformował zgromadzonych tam ludzi, że ochotnicy idą na mszę w intencji Białorusina. Ludzie uczcili jego pamięć minutą ciszy i kolumna ruszyła w kierunku świątyni.

25-letni Michaił Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie, zginął w środę podczas zamieszek w Kijowie. Był członkiem nazistowskiej organizacji UNA-UNSO. UNA-UNSO powstała w 1990 r. i jest znana z ekscesów antypolskich. Jej członkowie uczestniczyli m.in. w walkach rebeliantów czeczeńskich przeciwko siłom rosyjskim. W wyborach z 2012 r. partia uzyskała zaledwie 0,08 proc. głosów.

...

Czyli nazizm ns szczescie nie chwyta . Nie opiewamy tu bohatera odnotowujemy fakt .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:34, 26 Sty 2014    Temat postu:

Zbiórka ciepłej odzieży dla protestujących na Ukrainie

Trwa zbiórka ciepłej odzieży

Do wtorku potrwa zbiórka odzieży dla Ukraińców protestujących od dwóch miesięcy w Kijowie przeciwko prezydentowi i władzom na Ukrainie. Zbiórkę prowadzi szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Ciepłą odzież, oraz środki opatrunkowe można przynosić do godziny 16 do siedzimy Związku przy ul. Mickiewicza 45. Zbiórka potrwa do wtorku w godz. 10-16.

- Na Ukrainie temperatury są bardzo niskie. Protestujący proszą o ciepłą odzież. Nie możemy przewozić leków, więc ich nie zbieramy - mówi Jan Syrnyk, prezes szczecińskiego Związku Ukraińców.

Od poniedziałku dary będzie przyjmowało też biuro senatorskie Norberta Obryckiego przy ul. Więckowskiego w Szczecinie.

Najbardziej potrzebne są ciepłe kurtki, czapki, szaliki, buty, spodnie. Ze względu na trwające starcia opozycji z policją potrzebne są też bandaże i środki opatrunkowe.

Dary zostaną wysłane na Ukrainę w połowie przyszłego tygodnia.

Mariusz Parkitny

...

Dobra akcja .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:16, 26 Sty 2014    Temat postu:

Młodzi ludzie modlili się o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlili się w Krakowie młodzi ludzie. - Niech w sercach mieszkańców Ukrainy, z którymi dzisiaj się solidaryzujemy, zamieszka roztropna rozwaga i nadzieja - powiedział podczas mszy św. w Bazylice Mariackiej bp Damian Muskus.

Nabożeństwo zostało odprawione z inicjatywy młodych ludzi, którzy przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Wchodzącym do świątyni wręczano żółto niebieskie wstążeczki, symbolizujące solidarność z narodem ukraińskim.

- Nie da się osiągnąć pokoju na ziemi bez obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli, poszanowania godności osób i narodów, wytrwałego dążenia do braterstwa - mówił w homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus. Podkreślił, że pokój nie jest darem, który należy tylko przyjąć, ale dziełem, które trzeba tworzyć.

- Patrząc na płonące barykady, łzy osieroconych rodzin, determinację tłumów i nieczułość rządzących pragniemy prosić Boga o udzielenie trwałego daru pokoju naszym wschodnim sąsiadom – mówił bp Muskus. Jak dodał obrazy, które docierają do nas z Kijowa i innych miast ogarniętych protestami przeciwko ograniczaniu swobód obywatelskich na Ukrainie przypominają trudne karty historii Polski.

- Prośmy, by nasi sąsiedzi mogli cieszyć się bezcennym darem pokoju, by młodzi Ukraińcy mogli patrzeć w przyszłość z uzasadnioną nadzieją, by starszym nie spędzało snu z powiek widmo bezrobocia i brak perspektyw na zapewnienie rodzinom godnych warunków bytowania - mówił bp Muskus.

- Prośmy by walczącym o możliwość wywierania realnego wpływu na kierunki przemian demokratycznych na Ukrainie nie zabrakło odwagi i rozwagi, by rządzący zrozumieli, że ich obowiązkiem jest budowanie bezpiecznego domu dla wszystkich obywateli, by krew walczących o większe prawa obywatelskie dla ukraińskiego społeczeństwa nie została zmarnowana. Niech w sercach mieszkańców Ukrainy, z którymi dzisiaj się solidaryzujemy trwając na modlitwie zamieszka roztropna rozwaga i nadzieja - powiedział biskup.

Młodzi ludzie modlili się o jak najszybsze pokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie. Zebrani odmówili modlitwę o pokój ułożoną przez św. Józefa Bilczewskiego (1860 – 1923) arcybiskupa lwowskiego obrzędu łacińskiego.

Także studiujący w Krakowie Ukraińcy solidaryzują się ze swoimi rodakami protestującymi na Majdanie. W niedzielę rano modlili się za protestujących oraz za zabitych w greckokatolickiej cerkwi św. Norberta przy ul. Wiślnej.

- To dla nas ciężki czas. Czas, w którym nie możemy być bierni. Kiedy umierają ludzie, stojący na Majdanie w walce także o naszą wolność jedyne, co możemy zrobić to pomodlić się, pamiętać i wesprzeć tych, którzy tam wciąż są – mówiła Julia Popel. - Hasło Euromajdanu to "Jestem kroplą w oceanie, który przemieni Ukrainę". Przez wspieranie tych osób my też jesteśmy takimi maleńkimi kropelkami, które chcą zmienić swój los i los Ukrainy - podkreśliła.

Trwa zbiórka leków i ciepłej odzieży, które można przynosić do cerkwi greckokatolickiej, prawosławnej oraz do restauracji "Smak Ukraiński".

W sobotę ukraińska opozycja odrzuciła propozycję prezydenta Wiktora Janukowycza, który zaoferował przywódcy protestów Arsenijowi Jaceniukowi stanowisko premiera, a Witalijowi Kliczce – tekę wicepremiera ds. nauki i kultury. Opozycja chce m.in. wcześniejszych wyborów prezydenckich. Od piątku wieczorem - kiedy po dwóch dobach zerwano rozejm - w Kijowie znów jest niespokojnie.

....

Tak o dobre zakonczenie .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89212
Przeczytał: 130 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:23, 26 Sty 2014    Temat postu:

Rozebrany do naga Ukrainiec: wiedziałem, że Berkut bije mnie za prawdę.

- Kilku milicjantów było szczególnie podłych, wręcz zwierzęcych. Jednak inni krzyczeli: "wystarczy, nie bijcie go już" - powiedział w TVP Info, Mychajło Hawryluk - mężczyzna, którego funkcjonariusze Berkutu rozebrali do naga na siarczystym mrozie i bili pałkami po całym ciele.

Hawryluk to bohater filmu sprzed kilku dni, który wstrząsnął światową opinią publiczną. Na krótkim nagraniu widać, jak funkcjonariusze oddziałów Berkutu rozbierają w Kijowie, na mrozie, do naga młodego mężczyznę, a potem okładają go ze śmiechem pałkami.

– O czym wtedy myślałem? Żeby jak najlepiej siebie ochronić, żeby mi nerek nie poobijali. Wiedziałem, że walczę w słusznej sprawie, że biją mnie za prawdę – mówił w TVP Info. – Gdybym kłamał, kręcił, to by mnie tam na rękach nosili, a prawdy nikt nie lubi. Jest nawet taka piosenka o tym, że gdzie się prawda nie pojawi, wszędzie ją biją, wszędzie ją gnębią, a kłamstwo noszą na rękach – dodał.

....

Tak wszyscy to widzielismy szok ! Kompletne zbydlecenie .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 264, 265, 266  Następny
Strona 22 z 266

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy