Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Słowenia - kolejny trup wypadły z euro(szafy)...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:29, 10 Kwi 2013    Temat postu:

KE zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii


Komisja Europejska jest szczególnie zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii - wynika z opublikowanego w środę raportu nt. sytuacji ekonomicznej w 13 krajach UE. KE apeluje do Madrytu i Lublany o przedstawienie programu niezbędnych reform.

W przypadku Hiszpanii KE szczególnie niepokoi wysoki poziom zadłużenia - zarówno krajowego, jak i zagranicznego - który jest zagrożeniem dla finansów publicznych kraju i jego wzrostu gospodarczego. Kraj boryka się również z wysokim bezrobociem, zwłaszcza wśród młodych - wynika z raportu, który w środę zaprezentował w Brukseli komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Rehn przypomniał, że kłopoty Madrytu są między innymi pochodną boomu na rynku mieszkaniowym, który w zbyt dużym stopniu finansowany był zagranicznymi kredytami. "Udział eksportu w PKB Hiszpanii wynosi 32 proc. i jest to dużo poniżej średniej unijnej, która wynosi 45 proc. Ten względnie niski poziom eksportu w hiszpańskiej gospodarce pokazuje dominację wzrostu gospodarczego opartego na konsumpcji. (...) W Hiszpanii nadal występują nadmierne nierównowagi ekonomiczne, dlatego kraj musi utrzymać dynamikę reform" - powiedział Rehn.

W odniesieniu do Słowenii Komisja wskazuje na niestabilną sytuację w sektorze bankowym i domaga się podjęcia działań, które rozwiążą ten problem. Słowenia, która przystąpiwszy w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które warte są, w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, 7 mld euro. "Dostrzegamy nadmierną nierównowagę ekonomiczną w tym kraju. Słowenia musi szybko działać, żeby powstrzymać ten negatywny trend" - powiedział Rehn i dodał, że KE oczekuje, że rząd tego kraju przedstawi program reform.

Komisja wskazuje także na nierównowagi ekonomiczne w 11 innych krajach - Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Węgrzech, Włoszech, Malcie, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Rehn podkreślił, że kraje te borykają się z różnymi problemami, ale wszystkie powinny koncentrować się na reformach strukturalnych, które służą tworzeniu miejsc pracy i wzrostowi gospodarczemu, co zmniejszy presję na finanse publiczne. "To oczywiście wymaga czasu, dlatego potrzebna jest wiarygodna, średniookresowa strategia fiskalna i pełny pakiet reform strukturalnych. Te elementy uzupełniają się" - powiedział. Wskazał też na konieczność walki z wysokim poziomem zadłużenia zarówno państw, jak i gospodarstw domowych.

W raporcie nie została uwzględniona sytuacja ekonomiczna Cypru. Komisja wskazuje, że jest to następstwem porozumienia politycznego osiągniętego między eurogrupą i władzami cypryjskimi w sprawie programu ratunkowego dla śródziemnomorskiej wyspy.

Jak podkreślił Rehn, 29 maja KE przedstawi wszystkim państwom członkowskim swoją ocenę planów budżetowych i reform oraz szczegółowe zalecenia dotyczące poprawy sytuacji ekonomicznej.

....

Nieuchronnie zbliza sie upadek Slowenii kolejnego euro sukcesu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:31, 10 Kwi 2013    Temat postu:

OECD: Słowenia w obliczu poważnego kryzysu bankowego


Słowenia stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego - podaje w najnowszym raporcie nt. tego kraju Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Władzom w Lublanie zaleca dokapitalizowanie i prywatyzację banków państwowych.

"Słowenia stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego, wynikającego z podejmowania nadmiernego ryzyka, słabego ładu korporacyjnego banków państwowych i niewystarczająco skutecznych narzędzi nadzoru" - pisze OECD.

Środowy "Financial Times" podkreślił, że publikacja Organizacji towarzyszy obawom inwestorów, iż problemy bankowe tego kraju mogą doprowadzić do podobnej sytuacji jak na Cyprze. W zeszłym miesiącu konieczne było ogłoszenie pakietu ratunkowego dla wyspy w wysokości 10 mld euro.

Słowenia, która przystąpiwszy w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję, z której prawdopodobnie nie wyjdzie w tym roku. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które - w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - warte są 7 mld euro. To mniej więcej tyle, ile jedna piąta rocznej produkcji tego kraju.

OECD uważa, że władze słoweńskie powinny sprywatyzować banki państwowe, a tym, których ratowanie nie będzie opłacalne, pozwolić upaść. Organizacja jest zdania, że Lublana może "znacząco" nie docenić poziomu złych kredytów i przyszłego poziomu koniecznego dokapitalizowania sektora bankowego.

OECD chwali wprawdzie kraj za reformy przyjęte w 2012 r. i na początku 2013 roku, ale wskazuje, że jak najszybciej potrzebne są dalsze zmiany, by przywrócić zaufanie do państwa, zażegnać ryzyko przedłużonego spowolnienia gospodarczego i ograniczonego dostępu do rynków finansowych.

Wśród potrzebnych reform wymieniane są m.in.: stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, ograniczanie świadczeń socjalnych zwłaszcza wśród lepiej zarabiających, a także poprawianie efektywności w edukacji o ochronie zdrowia. OECD konstatuje też, że "hojne transfery socjalne utrudniają wejście osób nieaktywnych zawodowo i bezrobotnych na rynek pracy".

Paryska organizacja przewiduje, że w razie braku zmian w 2025 dług publiczny Słowenii osiągnie 100 proc. PKB tego kraju. Przypomina, że zwiększył się on dwukrotnie od 2008 r. do poziomu 47 proc. PKB.

Agencja Reuters podkreśliła, że Słowenia jest jedynym postkomunistycznym krajem UE, który nie zdecydował się na sprzedaż większej części swojego sektora bankowego, co doprowadziło do jego upolitycznienia, niegospodarności i katastrofalnych decyzji pożyczkowych.

OECD z zadowoleniem przyjęła utworzenie specjalnej spółki, która miałaby przejąć od banków aktywa o obniżonej wartości, ale wskazała, że potencjalnym zagrożeniem może być brak przejrzystości i potencjalna ingerencji polityczna.

18 marca MFW uznał, że w 2013 roku trzy największe banki Słowenii będą potrzebowały miliarda euro na rekapitalizację, a suma ta może wzrosnąć, jeśli pogorszy się kondycja gospodarcza kraju.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ocenił we wtorek, że nie ma przesłanek, by sądzić, iż Słowenia potrzebuje pomocy od UE. Goszcząca w Brukseli premier tego kraju Alenka Bratuszek zapewnia, że jej kraj chce rozwiązać samodzielnie swoje problemy.

....

Za chwile Slowenia wpadnie w grecki korkociag ciec wydatkow spadku PKB i wzrostu bezrobocia . Ale grunt ze maja euro !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:19, 12 Kwi 2013    Temat postu:

Słowenia planuje sprzedaż banku, stara się uniknąć pakietu pomocowego

Rząd Sło­we­nii w ciągu dwóch ty­go­dni przed­sta­wi par­la­men­to­wi plan sprze­da­ży pań­stwo­wych ak­ty­wów, w tym jed­ne­go banku - po­in­for­mo­wa­ła w pią­tek pre­mier tego kraju Alen­ka Bra­tu­szek, któ­rej ga­bi­net stara się za­po­biec ko­niecz­no­ści ubie­ga­nia się o pa­kiet po­mo­co­wy.

Bra­tu­szek, która zo­sta­ła sze­fo­wą rządu w ubie­głym mie­sią­cu, po­wie­dzia­ła pod­czas swej pierw­szej więk­szej kon­fe­ren­cji pra­so­wej, że "naj­póź­niej" 9 maja jej ga­bi­net prze­sta­wi swym eu­ro­pej­skim part­ne­rom "pro­gram sta­bi­li­za­cyj­ny".

W środę Ko­mi­sja Eu­ro­pej­ska skry­ty­ko­wa­ła Sło­we­nię w ra­por­cie na temat sy­tu­acji go­spo­dar­czej kra­jów unij­nych, zwra­ca­jąc uwagę na nie­sta­bil­ną sy­tu­ację w sło­weń­skim sek­to­rze ban­ko­wym. KE za­żą­da­ła rów­nież przed­sta­wie­nia "jesz­cze w kwiet­niu" pro­jek­tu re­form, które mia­ły­by zli­kwi­do­wać brak rów­no­wa­gi ma­kro­eko­no­micz­nej w Sło­we­nii i pomóc skon­so­li­do­wać jej sek­tor ban­ko­wy.

Li­czą­ca 2 mln miesz­kań­ców Sło­we­nia czę­sto jest uzna­wa­na za "słabe ogni­wo" stre­fy euro, które może być ska­za­ne na pomoc za­gra­nicz­ną. Obawy przed tym, że Lu­bla­na nie po­ra­dzi sobie bez pa­kie­tu po­mo­co­we­go, wzro­sły znacz­nie po za­ła­ma­niu sek­to­ra ban­ko­we­go na Cy­prze.

Bra­tu­szek za­pew­ni­ła, że jej rząd pra­cu­je już nad kon­so­li­da­cją sło­weń­skich in­sty­tu­cji fi­nan­so­wych.

Sło­we­nia, która przy­stą­piw­szy w 2007 roku do unii wa­lu­to­wej cie­szy­ła się opi­nią sta­bil­nej go­spo­dar­ki, wpa­dła w roku 2012 w re­ce­sję. Jej sys­tem ban­ko­wy ugina się pod cię­ża­rem złych dłu­gów, które w oce­nie Mię­dzy­na­ro­do­we­go Fun­du­szu Wa­lu­to­we­go są warte 7 mld euro. We­dług MFW suma po­trzeb­na na re­ka­pi­ta­li­za­cję trzech naj­więk­szych sło­weń­skich ban­ków sięga mi­liar­da euro, ale we­dług pro­gnoz agen­cji ra­tin­go­wej Fitch jest to ra­czej 2 mld euro. Na­pę­dza­na eks­por­tem go­spo­dar­ka Sło­we­nii ucier­pia­ła rów­nież z po­wo­du spad­ku po­py­tu w stre­fie euro.

Lu­bla­na musi więc wy­go­spo­da­ro­wać około 3 mld na za­si­le­nie sek­to­ra ban­ko­we­go, ob­słu­gę tych dłu­gów oraz po­kry­cie de­fi­cy­tu bu­dże­to­we­go.

"Za­cznie­my w try­bie na­tych­mia­sto­wym pro­ces pry­wa­ty­za­cji jed­nej lub dwóch firm; moim ży­cze­niem jest, aby jedną z nich był bank" - po­wie­dzia­ła dzien­ni­ka­rzom Bra­tu­szek.

Pre­mier do­da­ła, że bu­dżet na rok 2013, przy­ję­ty przez po­przed­ni ga­bi­net, "był nie­re­ali­stycz­ny" i zo­sta­nie naj­praw­do­po­dob­niej sko­ry­go­wa­ny, tak aby można było po­czy­nić więk­sze oszczęd­no­ści i pod­nieść po­dat­ki. Bra­tu­szek nie po­da­ła jed­nak szcze­gó­łów tego planu.

Sta­ra­jąc się uspo­ko­ić rynki fi­nan­so­we, mi­ni­ster­stwo fi­nan­sów Sło­we­nii ogło­si­ło w czwar­tek, że ma za­miar zro­lo­wać długi, któ­rych ter­min płat­no­ści miał przy­paść w czerw­cu, po­przez au­kcję 18-mie­sięcz­nych ob­li­ga­cji o war­to­ści około 500 mln euro.

>>>>

Slowenia bohatersko zmaga sie ze skutkami wprowadzenie euro . Sami chcieliscie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:16, 27 Kwi 2013    Temat postu:

Słowenia: protest przeciwko korupcji i polityce oszczędności

W stolicy Słowenii Lublanie odbyła się w sobotę demonstracja, której uczestnicy protestowali zarówno przeciwko skorumpowaniu klasy politycznej, jak i przeciwko polityce oszczędności prowadzonej przez władze.

Organizatorzy demonstracji poinformowali, że wzięło w niej udział 2,5 tys. osób, jednak według policji uczestników było jedynie 1000. Podobne protesty gromadziły wcześniej znacznie większe tłumy; w styczniu przeciw korupcji wśród słoweńskich polityków manifestowało ponad 10 tys. osób - przypomina AFP.

"Władza dla ludu!", "Wszystkie kraje mają mafie, lecz ten należy do mafii" i "Pieniądze dla ludu, a nie dla banków" - głosiły transparenty niesione podczas sobotniego protestu.

Była to pierwsza tego rodzaju akcja od powołania 20 marca nowego rządu premier Alenki Bratuszek. Gabinet Bratuszek ma najpóźniej 9 maja przedstawić swym unijnym partnerom program stabilizacyjny, który pozwoli uniknąć załamania słoweńskiej gospodarki, a zwłaszcza jej sektora bankowego.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana za kolejne słabe ogniwo strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy, że kraj ten nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu się sektora bankowego na Cyprze.

Słoweńcy, którzy w sobotę wyszli na ulice, również boją się powtórki cypryjskiego scenariusza. "Boję się, że sytuacja w Słowenii jeszcze się pogorszy, jeśli przyjedzie tu trojka (przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego)" - powiedział agencji Reuters jeden z protestujących.

Słowenia, która po przystąpieniu w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią kraju o stabilnej gospodarce, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie MFW są warte 7 mld euro. Według MFW suma potrzebna na dokapitalizowanie trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro. Napędzana eksportem gospodarka Słowenii ucierpiała również z powodu spadku popytu w strefie euro.

Frustrację Słoweńców powiększa najwyższe od 14 lat bezrobocie, które wynosi prawie 14 proc. i ma jeszcze wzrosnąć.

....

Spoko chlopaki . Dopiero zaledwie 14 a Hiszpania 27 . Muscicie doszlusowac .
Chcecie euro to macie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:21, 09 Maj 2013    Temat postu:

Słowenia: premier ogłosiła plan ratunkowy: nowe podatki i prywatyzacja

Premier Słowenii Alenka Bratuszek ogłosiła rządowy plan ratunkowy, który ma uzdrowić gospodarkę kraju i uratować przed zapaścią sektor bankowy; Lublana stara się zapobiec konieczności zwrócenia się do zagranicznych kredytodawców o pakiet pomocowy.

- Program ten pozwoli Słowenii pozostać państwem całkowicie suwerennym - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Stojąca na czele rządu od zaledwie siedmiu tygodni Bratuszek stara się oszczędzić Słowenii losu Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii i Cypru, które otrzymawszy pomoc od strefy euro musiały zgodzić się na radykalne reformy gospodarcze i drastyczne cięcia budżetowe.

Plan uzdrawiania finansów publicznych i sektora bankowego przewiduje m.in. prywatyzację 15 państwowych firm, w tym drugiego co do wielkości banku Nova KBM, największej firmy telekomunikacyjnej Telekom Slovenia, słoweńskich linii lotniczych Adria Airways. Minister finansów Urosz Czufer powiedział, że państwo nie zachowa w żadnej z tych spółek pakietów kontrolnych.

Od 1 lipca podstawowa stawka podatku VAT wzrośnie w Słowenii z 20 do 22 proc., a najniższa stawka - z 8,5 do 9,5 proc.

Rząd pani Bratuszek wciąż prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie kolejnych obniżek pensji w sektorze publicznym, w którym wynagrodzenia obniżono już o 8 proc. w 2012 roku.

Deficyt budżetowy wyniesie w 2013 roku 7,8 proc. PKB. W roku ubiegłym wyniósł niespełna 4 proc. Rząd zakładał wcześniej, że tegoroczny deficyt wyniesie 5 proc. PKB; teraz obiecuje, że w roku 2014 zostanie on obniżony do 3,3 proc.

Minister Czufer powiedział też, że plan ratunkowy, dzięki cięciom wydatków i zwiększonym przychodom do budżetu, pozwoli poczynić oszczędności rzędu 1 mld euro.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana przez ekspertów za słabe ogniwo strefy euro, które może być skazane na pomoc zagraniczną. Obawy przed tym, że Lublana nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu sektora bankowego na Cyprze.

Jednak aktywa cypryjskiego rozdętego sektora bankowego stanowiły w okresie boomu 800 proc. PKB Cypru, podczas gdy w Słowenii sektor bankowy wart jest 130 proc. PKB kraju.

Słowenia, która po przystąpieniu w 2007 roku do unii walutowej cieszyła się opinią stabilnej gospodarki, wpadła w roku 2012 w recesję. Jej system bankowy ugina się pod ciężarem złych długów, które w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego są warte 7 mld euro.

Według MFW suma potrzebna na dokapitalizowanie trzech największych słoweńskich banków sięga miliarda euro, ale według prognoz agencji ratingowej Fitch jest to raczej 2 mld euro.

Napędzana eksportem gospodarka Słowenii ucierpiała również z powodu spadku popytu w strefie euro. Recesja pogłębia problemy sektora bankowego i w ten sposób nakręca się spirala problemów Słowenii.

Kryzys ujawnił ponadto niepokojącą skalę korupcji i klientelizmu w gospodarce, która wciąż jest w 50 proc. kontrolowana przez państwo. Europejscy partnerzy Słowenii starają się od dłuższego czasu skłonić Lublanę by zmniejszyła udział państwa w gospodarce i odchudziła sektor publiczny - pisze Reuters.

Słowenia zdołała jednak bez problemu zebrać niedawno na rynku 3,5 mld euro dzięki sprzedaży obligacji; popyt na papiery wartościowe był duży, ale koszt pożyczki należał do najwyższych w całej strefie euro. Pieniądze te są pilnie potrzebne na zasilenie sektora bankowego, obsługę długów oraz pokrycie deficytu budżetowego.

Europejski Bank Centralny zaproponował w ubiegłym tygodniu utworzenie z unijnych funduszy ratunkowych linii kredytowej dla Słowenii, aby upewnić rynki finansowe, że kraj ten będzie dysponował "finansowaniem awaryjnym, jeśli zajdzie taka potrzeba" - napisał "Financial Times".

...

Kolejny absurdalny plan ktory kraj doprowadzi do ruiny . Maja euro ! To czuja ze umieraja .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:03, 14 Maj 2013    Temat postu:

Słowenia: zgoda na kolejne obniżki płac w sektorze publicznym

Centrolewicowy rząd słoweński premier Alenki Bratuszek doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi sektora publicznego w sprawie kolejnej obniżki pensji w celu ustabilizowania finansów kraju.

O "satysfakcjonujących rezultatach" osiągniętych po ponad 11 godzinach negocjacji ze związkami poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji państwowej Gregor Virant.

Porozumienie przewiduje obniżenie pensji 160 tys. słoweńskich urzędników, co umożliwi zaoszczędzenie 190 mln euro w 2013 roku i 260 mln euro w roku 2014 - sprecyzował.

Negocjator z ramienia związków zawodowych Branimir Sztrukelj powiedział z zadowoleniem, że urzędnicy z wyższymi zarobkami poniosą większe koszty niż ci, którzy zarabiają mniej. Obniżki będą obowiązywać do końca 2014 roku - dodał.

W 2012 roku poprzedni centroprawicowy rząd premiera Janeza Janszy porozumiał się ze słoweńskimi związkami zawodowymi w sprawie 8-procentowej obniżki wynagrodzeń pracowników sektora publicznego.

Deficyt budżetowy w Słowenii wyniesie w 2013 roku 7,8 proc. PKB. W roku ubiegłym wyniósł niespełna 4 proc. Rząd zakładał wcześniej, że tegoroczny deficyt wyniesie 5 proc. PKB; teraz obiecuje, że w roku 2014 zostanie on obniżony do 3,3 proc.

Licząca 2 mln mieszkańców Słowenia często jest uznawana przez ekspertów za słabe ogniwo strefy euro; ostrzegają oni, że kraj może być skazany na pomoc zagraniczną. Obawy przed tym, że Lublana nie poradzi sobie bez pakietu pomocowego, wzrosły znacznie po załamaniu sektora bankowego na Cyprze.

....

Wspaniale ! Obnizki pensji w dol kraj sie zwija . Dzieki euro . UE niedlugo dogoni Afryke . Oczywiscie od tylu .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:07, 29 Lis 2013    Temat postu:

Słowenia: komisja antykorupcyjna podała się do dymisji

Słoweńska komisja antykorupcyjna podała się do dymisji w związku z brakiem politycznego poparcia dla jej działań. Jednocześnie przypomniano, że wszelkie prośby do parlamentarzystów o zwiększenie jej kompetencji i umocowań prawnych kończyły się fiaskiem.

-- W parlamencie zawiązało się tajne porozumienie, które sprzeciwia się wszelkim zmianom w prawie. Zderzyliśmy się ze ścianą, której nie możemy sforsować - powiedział wiceprzewodniczący komisji Rok Praprotnik.

Do dymisji organu antykorupcyjnego doszło po tym, gdy w ciągu ostatnich dwóch tygodni dwóch ministrów podało się do dymisji. W poniedziałek zrezygnował minister zdrowia Tomaż Gantar, który tłumaczył, że jego odejście z rządu było spowodowane niemożliwością wprowadzenia głębokich reform wynikającą z podziałów wśród członków gabinetu.

W zeszłym tygodniu minister gospodarki Stanko Stepisznik ustąpił po doniesieniach prasowych o nieprawidłowościach w jego firmie, która produkuje narzędzia. Zdaniem mediów Stepisznik otrzymał państwowe wsparcie finansowe na działalność przedsiębiorstwa oraz wnioskował o kolejne.

Do serii dymisji doszło w trudnym czasie dla rządu premier Alenki Bratuszek, która stara się uporać ze złą sytuacją krajowych banków. W następnym miesiącu mają być znane dane testów gospodarki i finansów, które pokażą, ile pieniędzy rząd będzie musiał zainwestować, aby utrzymać płynność gospodarki.

....

Korupcja byc musi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:53, 12 Gru 2013    Temat postu:

Słoweńskie banki potrzebują pomocy

Słoweńskie banki potrzebują prawie pięciu miliardów euro. Poinformował o tym szef banku centralnego Bostjan Jazbec.

Powiedział on, że znajdujące się w trudnej sytuacji banki potrzebują przeszło 4 miliardów 700 milionów euro na rekapitalizację. Wykazały to stress-testy, przeprowadzone pod nadzorem Unii Europejskiej. Aby uzyskać pieniądze dla banków, Słowenia wypuściła obligacje na kwotę miliarda euro, ale na razie nie znalazły one nabywców.

Słowenia jest od trzech lat w recesji. Specjaliści obawiają się, że będzie kolejnym krajem Unii Europejskiej, który zwróci się o zagraniczną pomoc finansową.

.....

Kolejny trup . Do tego prowadzi UE .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:33, 04 Lut 2014    Temat postu:

Wielka klęska żywiołowa w Słowenii. 10 proc. kraju jest bez prądu

Burze śnieżne i marznący deszcz sprawiły, że stolica Słowenii Lublana oraz miasta Maribor i Postojna są częściowo bez prądu. Po weekendowych opadach, elektryczności nie ma 10 proc. ludności dwumilionowego kraju.

- Jest to wydarzenie bez precedensu - powiedziała szefowa rządu, premier Alenka Bratuszek. Minister obrony Słowenii Roman Jakicz mówił po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lublanie, o "wielkiej klęsce żywiołowej". Nad Słowenią przeszła w czasie weekendu potężna burza śnieżna. Około 115 tys. ludzi było wczoraj pozbawionych prądu z powodu zerwania linii energetycznych. W niektórych rejonach doszło też do awarii wodociągów.

Z pomocą przyszły już Słowenii Niemcy, wysyłając generatory prądotwórcze. Usuwanie szkód po weekendowym ataku zimy może zająć miesiące - ostrzegł Jakicz. Lublana zwróciła się o pomoc do Włoch i Austrii oraz do Komisji Europejskiej. Chodzi głównie o sprzęt do naprawy linii przesyłowych wysokiego i niskiego napięcia.

Resort obrony wysłał do Postojny, w południowo-zachodniej Słowenii, 24 przenośne generatory prądotwórcze; pięć generatorów większej mocy zainstalowano w szpitalach i szkołach w tym mieście.

....

Apokalipsa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:16, 08 Lut 2015    Temat postu:

Słowenia: protest w Lublanie przeciwko planom prywatyzacji

Kilka tysięcy Słoweńców protestowało w Lublanie przeciwko rządowym planom prywatyzacji firm będących własnością państwa. To element programu naprawy finansów publicznych w Słowenii, która dwa lata temu o włos uniknęła międzynarodowej pomocy.

Zebrani mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Prywatyzacja to złodziejstwo". Przeciwnicy prywatyzacji obawiają się, że zwiększy ona bezrobocie i pogłębi finansowe kłopoty 2-milionowej Słowenii.

"Cały zysk z prywatyzacji firm idzie do innych krajów, a nasze państwo nie będzie miało nic ze sprzedaży przedsiębiorstw" - wyjaśnił jeden z uczestników protestu, emerytowany wydawca.

Tego samego dnia w stolicy odbyła się konferencja na rzecz prywatyzacji; zwolennicy wskazywali, że krajowi, który w 2004 roku przyłączył się do Unii Europejskiej, potrzebny jest świeży zastrzyk kapitału.

Od odłączenia się od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości w 1991 roku Słowenia niechętnie sprzedawała największe przedsiębiorstwa, więc rząd w dalszym ciągu kontroluje tam około połowy gospodarki.

W 2013 roku rząd w Lublanie wyznaczył 15 firm przeznaczonych do prywatyzacji, ale do tej pory sprzedał tylko trzy. Największe z przedsiębiorstw z tej listy, operator telekomunikacyjny Telekom Slovenia, ma zostać sprywatyzowane w najbliższych tygodniach.

Również w 2013 roku Słowenia musiała wpompować ponad 3 miliardy euro własnych pieniędzy w tamtejsze banki, w większości będące w posiadaniu państwa, aby zapobiec ich upadkowi w związku z wielką liczbą złych kredytów. Pozwoliło to krajowi uniknąć międzynarodowej pomocy finansowej.
..

Bigactwo im sie znudzilo to sobie weszli do UE . I majo euro .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133458
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:10, 11 Kwi 2015    Temat postu:

Słowenia: minister obrony zdymisjonowany, w tle spór o prywatyzację

Parlament Słowenii zagłosował za dymisją ministra obrony Janko Vebera, który zlecił wojskowym służbom specjalnym sprawdzenie ewentualnych następstw dla bezpieczeństwa kraju planowanej prywatyzacji operatora telekomunikacyjnego Telekom Slovenia.

Za dymisją głosowało 68 deputowanych wobec 11 przeciw w 90-osobowym parlamencie. Kilka dni wcześniej Veber odmówił odejścia ze stanowiska.

Veber jest wiceszefem partii Socjaldemokraci (SD), która głosowała przeciwko dymisji. Oczekuje się jednak, że ugrupowanie to pozostanie w koalicji rządzącej. Partia ogłosiła, że jest gotowa przedstawić innego kandydata na stanowisko ministra obrony.

Dymisji ministra zażądał premier Miro Cerar po ujawnieniu przez komisję parlamentarną, że Veber zwrócił się do wojskowych służb specjalnych o analizę skutków przyszłej prywatyzacji Telekomu dla bezpieczeństwa kraju.

Telekom jest jedną z 15 słoweńskich firm, które zostały przeznaczone do prywatyzacji w 2013 roku. W tym samym roku kraj z trudem zdołał uniknąć międzynarodowej pomocy dla swoich banków.

Do tej pory sprywatyzowano tylko trzy przedsiębiorstwa z tej listy.

Od odłączenia się od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości w 1991 roku Słowenia niechętnie sprzedawała największe przedsiębiorstwa, więc rząd w dalszym ciągu kontroluje tam około połowy gospodarki.

...

Mają euro to muszą iść na ubój ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy