Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Powstaje Palestyna !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:12, 12 Gru 2014    Temat postu:

Parlament Portugalii zalecił rządowi uznanie Państwa Palestyńskiego

Głosami większości rządowej i deputowanych opozycyjnej Partii Socjalistycznej portugalski parlament zalecił dzisiaj rządowi uznanie Państwa Palestyńskiego.

Bezpośrednio po głosowaniu w parlamencie minister spraw zagranicznych Portugalii Rui Machete oświadczył, że "portugalski rząd wybierze najbardziej odpowiedni moment, aby zgodnie z zaleceniem parlamentu uznać Państwo Palestyńskie".

Jak podkreślił Machete, Portugalia uczyni to w dążeniu "do ułatwienia rozwiązania koniecznego dla zapewnienia, aby Izraelczycy i Palestyńczycy mogli żyć w pokoju".

Spośród państw europejskich Palestynę uznały dotąd Cypr, Islandia i - ostatnio - Szwecja.

>>>

Slusznie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:09, 11 Lut 2015    Temat postu:

Abbas w Szwecji wzywa inne kraje do uznania państwa palestyńskiego

Palestyński prezydent Mahmud Abbas w Szwecji wezwał inne kraje, by poszły śladem władz w Sztokholmie i uznały państwo palestyńskie. Szwedzki premier Stefan Loefven ogłosił zwiększenie pomocy dla Palestyńczyków, ale dodał, że w zamian oczekuje reform.

We wtorek wieczorem Palestyńczycy otworzą swą ambasadę w Sztokholmie, co będzie dowodem na zacieśnianie więzi - podaje agencja Reutera.

Październikowe uznanie państwa palestyńskiego przez Szwecję "powinno przyspieszyć negocjacje w sprawie procesu pokojowego" - powiedział Abbas.

Premier Loefven obiecał zwiększenie pomocy dla Palestyńczyków, podkreślając jednocześnie, że w zamian oczekuje postępów w realizacji reform. - Według nas Palestyna jest państwem. Nasze oczekiwania w stosunku do Palestyny i jej przywódców będą więc rosnąć - zaznaczył.

Przywódcy podpisali porozumienie zakładające zwiększenie szwedzkiej pomocy dla Palestyńczyków o 1,5 mld koron szwedzkich (ok. 159 mln euro) w ciągu kolejnych pięciu lat. Środki te mają być przeznaczone na walkę z korupcją oraz promowanie równości płci i praw człowieka.

Od uznania państwa palestyńskiego znacznie pogorszyły się stosunki między Szwecją a Izraelem. Szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem odwołała w styczniu wizytę w Izraelu. Izrael czasowo odwołał swego ambasadora w Sztokholmie na konsultacje.

Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej. Izrael zajął te tereny podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. i mimo międzynarodowej krytyki zbudował żydowskie osiedla na niektórych obszarach. Wycofał się jednak ze Strefy Gazy.

Ostatnia runda wznowionych dzięki staraniom USA palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych załamała się prawie rok temu i od tego czasu Palestyńczycy zaczęli stosować nową strategię na rzecz swej państwowości.

W grudniu ub.r. Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła złożony przez Jordanię w imieniu Palestyńczyków projekt rezolucji wzywającej m.in. do zakończenia do końca 2017 r. izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów. Następnie Palestyńczycy podjęli działania, by przystąpić do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze, co otwierałoby drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Państwa palestyńskiego nie uznała oficjalnie większość krajów Europy Zachodniej, a także USA - pisze Reuters.

29 listopada 2012 roku mimo krytyki ze strony USA i Izraela Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora. Rezolucja ONZ nie obliguje żadnego z krajów członkowskich do formalnego uznania państwa palestyńskiego.

Według Autonomii Palestyńskiej 135 krajów uznało do tej pory państwo palestyńskie, w tym kilku obecnych członków UE, którzy zrobili to jeszcze przed wejściem do Wspólnoty.

Parlamenty m.in. Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w ostatnich miesiącach uchwaliły niewiążące odezwy do swych rządów, by uznały państwowość Palestyny, czym rozgniewały Izrael.

...

Tak albo uznajemy oba panstwa albo zadnego . Uznawanie tylko Izraela to moralna ohyda .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:42, 01 Kwi 2015    Temat postu:

Palestyńczycy przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego

Autonomia Palestyńska formalnie została członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael i osądzenia izraelskich przywódców. Autonomia stała się 123. członkiem Trybunału w Hadze.

Skromna uroczystość odbyła się w środę za zamkniętymi drzwiami. Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki otrzymał symboliczną kopię Statusu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego trybunału.

Komentatorzy zwracają uwagę, że przystąpienie do MTK nastąpiło w chwili, gdy powrót do rozmów izraelsko-palestyńskich na temat palestyńskiej państwowości jest postrzegany jako bardzo mało prawdopodobny po zwycięstwie Benjamina Netanjahu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Izraelu i ostrej retoryce z kampanii.

Izrael nie jest członkiem MTK, ale izraelscy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni będą mogli teraz mieć postawione zarzuty, jeśli będą podejrzewani o popełnienie zbrodni na palestyńskim terytorium.

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK jest kolejnym krokiem sądowej i dyplomatycznej konfrontacji rozpoczętej w 2014 roku przez palestyńskie władze. Po odrzuceniu pod koniec 2014 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji w sprawie zakończenia w ciągu trzech lat izraelskiej okupacji, Palestyńczycy postanowili przystąpić do MTK. Trybunał ten zajmuje się sądzeniem podejrzanych o akty ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Jednocześnie palestyński prezydent Mahmud Abbas wysłał do MTK dokument upoważniający prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnianych przez Izrael na palestyńskich terytoriach od 13 czerwca 2014 roku.

Organizacja Human Rights Watch z zadowoleniem przyjęła przystąpienie Palestyńczyków do haskiego trybunału i podkreśliła, że od prokurator zależy teraz stwierdzenie, czy zebrany materiał dowodowy uzasadnia wszczęcie śledztwa na pełną skalę.

Poza zeszłorocznym konfliktem w Strefie Gazy prokurator może także zbadać kwestię izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach, uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Od 1967 roku na terytoriach palestyńskich zamieszkało ponad 550 tys. osadników żydowskich.

...

TO WIELKI DZIEN ! PALESTYNCZYCY SYMBOLICZNIE ODRZUCAJA DROGE TERRORYZMU NA KTORA PCHA ICH SZATAN I WSTEPUJA NA DROGE PRAWA !
Jaki ten trybunal jest taki jest ale to jest wielkie osiagniecie ludzkosci . I trzeba je pielegnowac . Nie mozna juz sobie bezkarnie eksterminowac ludzi i nic ...
Jest to kolejny krok swiata arabskiego w kierunku wolnosci . I oczywiscie ida droga Polski bo w Polsce sformulowano zasade praw czlowieka . Czy Pawel Wlodkowic czy Andrzej Frycz Modrzewski czy Sejm Wielki czy XIX wieczni Polacy zawsze ten sam duch wolnosci wynikly z Chrztu Polski 966 . Czyli przyjecia Jezusa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:42, 13 Cze 2015    Temat postu:

Szef MSZ: rozszerzamy pomoc rozwojową w Autonomii Palestyńskiej
13 czerwca 2015, 18:00
Wspieranie i rozszerzanie pakietu pomocy rozwojowej dla Autonomii Palestyńskiej zapowiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który w sobotę w Betlejem odwiedził m.in. sierociniec dla palestyńskich dzieci, wspierany w ramach polskiej pomocy.

Schetyna po wizycie w sierocińcu, prowadzonym przez polskie siostry Elżbietanki, zapowiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami rozszerzanie pakietu pomocowego dla Autonomii Palestyńskiej. - Będziemy wspierać i rozszerzać go - zadeklarował. W ocenie Schetyny pomoc rozwojowa to nowoczesny wymiar solidarności.

Na projekty w ramach pomocy rozwojowej Polska przeznaczyła w zeszłym roku łącznie ponad 2 mln zł. Według przedstawicielki RP w Autonomii Palestyńskiej Aleksandry Bukowskiej McCabe projekty prowadzone są w trzech obszarach: edukacja, dostęp do wody oraz tworzenie miejsc pracy; ich realizacja odbywa się we współpracy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi. - Ta pomoc bezpośrednio zmienia życie ludzi tutaj, na miejscu - podkreśliła.

Szef MSZ zwiedził również remontowaną m.in. z polskich środków Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Palestyński minister ds. chrześcijan Ziad Bandak powiedział dziennikarzom, że Polska jest jednym z dziewięciu fundatorów, którzy finansują renowację. Z polskich pieniędzy finansowany jest remont drzwi do bazyliki, przeznaczono na to ponad 50 tys. dolarów.

Schetyna w czasie swojej wizyty odwiedził także obóz dla uchodźców AIDA pod Betlejem, w którym mieszka blisko 6 tys. Palestyńczyków.

Szef MSZ rozpoczął swoją wizytę w Autonomii Palestyńskiej od spotkania w Ramallah - formalnej palestyńskiej stolicy - z premierem Autonomii Palestyńskiej Ramim Hamdallahem, który zwrócił się o przekazanie partnerom w Izraelu, że strona palestyńska jest gotowa do negocjacji i dalszych działań, zmierzających do rozwiązania konfliktu.

Obaj politycy podsumowali stosunki polsko-palestyńskie w ramach dziesięcioletniej obecności Polski w Autonomii Palestyńskiej. W Ramallah działa Przedstawicielstwo RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej.

Podczas rozmowy odnotowano także rosnącą liczbę turystów z Polski odwiedzających terytoria palestyńskie. Szef MSZ rozmawiał też z palestyńską minister turystyki Rulą Ma'ayah, by - jak potem mówił dziennikarzom - polscy pielgrzymi czuli się jeszcze bardziej komfortowo. Według niego do Autonomii Palestyńskiej rocznie przyjeżdża tam ponad 120 tys. turystów.

Schetyna zapowiedział też, że będzie rozmawiać z szefami dyplomacji Francji i Niemiec o wspólnej inicjatywie Trójkąta Weimarskiego ws. relacji palestyńsko-izraelskich. Według niego mogłoby to pomóc w powrocie do negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

- Chcemy się w to angażować. Mamy swoje dobre doświadczenia z historii francusko-niemieckiej czy polsko-niemieckiej - zaznaczył Schetyna. - Zależy nam na tym i uważamy, że jest możliwe, byśmy mogli się podzielić tymi dobrymi doświadczeniami tutaj, w Palestynie i Izraelu - dodał zapowiadając, że będzie o tym rozmawiał także z politykami izraelskimi. Schetyna ma się spotkać m.in. z premierem i szefem dyplomacji Bejaminem Netanjahu.

- To jest pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych od sześciu lat - ważna, bo po wyborach - w Izraelu. Ale celowo rozpoczynamy ją w Palestynie - dodał Schetyna.

Z Betlejem Magdalena Cedro
PAP

...

Tylko z glowa ta pomoc zeby nie zaszkodzic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:45, 26 Cze 2015    Temat postu:

Historyczne porozumienie Watykanu i państwa palestyńskiego
Historyczne porozumienie Watykanu i państwa palestyńskiego - AFP

Stolica Apostolska i państwo palestyńskie podpisały dzisiaj w Watykanie pierwsze historyczne porozumienie o prawach Kościoła katolickiego na terytoriach palestyńskich - podał w komunikacie Watykan, wzywając do zakończenia izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

Tekst porozumienia podpisali szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher i palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki.
REKLAMA

Chociaż Watykan mówi o państwie palestyńskim od początku 2013 r., podpisanie porozumienia równa się faktycznemu uznaniu państwowości Palestyńczyków, z czego bardzo niezadowolony jest Izrael.

Malki powiedział, że jest to "historyczny dzień", ponieważ "porozumienie nie byłoby możliwe bez błogosławieństwa" papieża Franciszka. Według szefa palestyńskiej dyplomacji tekst porozumienia definiuje "specjalny status Palestyny jako miejsca narodzin chrześcijaństwa i kolebki relacji monoteistycznych" i gwarantuje "status i ochronę miejsc świętych chrześcijaństwa".

Abp Gallagher podkreślił, że "porozumienie pokazuje postępy osiągnięte przez Autonomię Palestyńską w ostatnich latach, a przede wszystkim poziom poparcia międzynarodowego".

Wyraził nadzieję, że odegra ono rolę bodźca do definitywnego zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny porozumienie z Watykanem oznacza, że palestyńską podmiotowość uznało już 136 państw.

Izraelskie MSZ wyraziło ubolewanie, twierdząc, że uznanie bytu państwowego Palestyńczyków zaszkodzi zabiegom o pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Stolica Apostolska, która utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Izraelem od 1993 r., negocjuje z nim od 1999 r. porozumienie w sprawach jurysdykcji i dziedzictwa kulturowego katolickich zgromadzeń zakonnych w państwie żydowskim, w tym kwestii opodatkowania, ale wszystkie spotkania temu poświęcone kończyły się fiaskiem.

Pierwszym papieżem, który uznał Palestyńczyków za naród, a nie za uchodźców z terytorium w Palestynie, był w 1975 r. Paweł VI.

W 1987 r. Jan Paweł II na łacińskiego patriarchę Jerozolimy wybrał po raz pierwszy palestyńskiego Araba - Michela Sabaha, co uznano za mocny głos polskiego papieża w sprawie ucisku Palestyńczyków przez Izrael.

>>>

Tak wspaniale wiesci! :O))) Palestynczycy wzorem dla swiata! Najbardziej rozwiniety narod arabski. Dzis to sie potwierdzilo. Mimo ze biedni to na wysokim poziomie cywilizacji!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:49, 01 Paź 2015    Temat postu:

Palestyńska flaga zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ
akt. 30 września 2015, 23:27
Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, czarnym, białym i zielonym zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, w pobliżu flag 193 członków Organizacji i flagi Watykanu, który, jak Palestyna, ma status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

- W tym historycznym momencie mówię całemu mojemu narodowi: wznoście sztandar palestyński bardzo wysoko, gdyż jest to symbol naszej tożsamości. To jest dzień naszej dumy - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas na ceremonii, w której uczestniczyło kilkaset osób, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

W późniejszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Abbas zażądał, aby Palestyna została uznana jako pełnoprawne państwo.

- Palestyna, która jest nieczłonkowskim państwem obserwatorem ONZ, zasługuje, by była uznana jako pełnoprawne państwo - mówił, przypominając "ogromne ofiary" poniesione przez Palestyńczyków i ich "cierpliwość przez te wszystkie lata cierpień i wygnania".

Palestyński prezydent zaapelował też "do wszystkich krajów, które jeszcze nie uznały państwa palestyńskiego, aby to uczyniły".

29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela.

...

Wreszcie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:31, 22 Gru 2015    Temat postu:

Abbas: w nowych paszportach określenie Państwo Palestyńskie

GREECE PALESTINIANS DIPLOMACY (Palestinian President Mahmud Abbas visits Athens) - PAP

Palestyński prezydent Mahmud Abbas poinformował dzisiaj o propozycji, by na nowych paszportach wydawanych przez palestyńskie władze nazwę Autonomia Palestyńska zastąpiło określenie Państwo Palestyńskie. Według niego powinno to zająć najwyżej rok.

Plany te Abbas przedstawił po rozmowach z greckim premierem Aleksisem Ciprasem w Atenach. Palestyński przywódca przyjechał do Grecji wczoraj, a jutro ma wygłosić przemówienie w parlamencie.
REKLAMA


Na ten dzień zaplanowano głosowanie parlamentarne w sprawie rezolucji wzywającej grecki rząd do uznania państwa palestyńskiego. - Szczególnie cieszy nas, że pierwsza oficjalna wizyta Mahmuda Abbasa zbiega się z głosowaniem - oznajmił Cipras. Dodał, że we wszystkich greckich dokumentach państwowych "stosowany będzie odtąd termin Palestyna w miejsce Autonomii Palestyńskiej", co ma, jak ocenił, "szczególnie symboliczny charakter".

Parlamentarna komisja ds. obrony i spraw zagranicznych jednogłośnie wezwała do uznania palestyńskiej państwowości.

W minionych latach Grecja zbliżyła się do Izraela, zwłaszcza w kwestii współpracy energetycznej, zachowując zarazem tradycyjnie dobre stosunki z Palestyńczykami. Pod koniec listopada Aleksis Cipras przebywał z wizytą w Izraelu i na terytoriach palestyńskich. Właśnie wówczas zaprosił Abbasa do Aten, by wziął udział w głosowaniu w parlamencie nad rezolucją w sprawie państwa palestyńskiego.

...

To oczywiste.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:13, 14 Mar 2016    Temat postu:

Palestynka zdobyła "pedagogicznego Nobla"
akt. 14 marca 2016, 05:22
• Palestyńska nauczycielka zdobyławartą 1 mln USD Światową Nagrodę Nauczycielską (Global Teacher Prize)
• Hanan Al Hrub wychowła się w obozie dla uchodźców w Betlejem
• Pokonała ok. 8 tys. pedagogów z całego świata - pisze Associated Press

Hanan Al Hrub uczy w szkole podstawowej w mieście Al-Bira na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu, niedaleko Ramallah. Jak można przeczytać w jej biografii, rozpoczęła pracę w zawodzie nauczyciela po tym, jak jej dzieci opowiadały o strzelaninie, którą widziały, wracając ze szkoły do domu. Doświadczenie to sprawiło, że Al Hrub zaczęła myśleć nad problemem traumy u dzieci i nad tym, jak może pomóc im szkoła. Napisała książkę "Bawimy się i uczymy" (ang. We Play and Learn), w której podkreśla wagę m.in. zabawy, zaufania i szacunku.

Nagrodę nazywaną "pedagogicznym Noblem" - przydzieloną w tym roku po raz drugi - Palestynka otrzymała podczas ceremonii w Dubaju. Na uroczystości obecny był władca Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, a zwyciężczynią ogłosił ją w filmie wideo papież Franciszek. Zanim jednak wyjawił nazwisko laureatki, podkreślił wagę edukacji i rolę pedagogów, zwłaszcza w przypadku dzieci, które dorastają na obszarach dotkniętych wojną.

"Czuję się wspaniale i wciąż nie mogę uwierzyć, że papież wypowiedział moje nazwisko" - powiedziała laureatka nagrody w wypowiedzi dla AP. "Palestyńska nauczycielka, która mówi dziś do świata i zdobywa najwyższy szczyt w nauczaniu, może być przykładem dla nauczycieli z całego świata" - dodała. Zapowiedziała też, że pieniądze z nagrody przeznaczy na ufundowanie stypendiów dla wyróżniających się uczniów, by zachęcić ich do rozpoczęcia kariery w szkolnictwie.

Jak podaje AP, gdy Al Hrub przyjęła nagrodę, obecni na ceremonii Palestyńczycy wznieśli palestyńską flagę, a niektórzy z nich, wymachując zaciśniętymi pięściami, zaśpiewali: "Naszymi duszami, naszą krwią, poświęcamy się dla ciebie, Palestyno".

W mowie podczas odbierania nagrody laureatka powtórzyła swoje motto "Nie dla przemocy" (ang. No to violence) i podkreśliła wagę dialogu.

Wyróżnienie dla Palestynki nadeszło w obliczu trwającego od 10 lutego strajku płacowego nauczycieli na Zachodnim Brzegu Jordanu, z powodu którego pół miliona palestyńskich dzieci zostaje w domu lub spędza czas na ulicach. Uczestniczy strajku - ok. 90 proc. pedagogów z 1 700 palestyńskich szkół - skarżą się, że są znacznie gorzej opłacani niż pozostali pracownicy sektora publicznego oraz domagają się zrównania ich w płacach z urzędnikami ministerstw Autonomii Palestyńskiej.

Światowa Nagroda Nauczycielska została ustanowiona dwa lata temu, by uhonorować wyróżniających się nauczycieli, którzy w niezwykły sposób przyczynili się dla tego zawodu i którzy w nauczaniu stosują innowacyjne metody oraz zachęcają do wyboru zawodu nauczyciela. Nagrodę przyznaje fundacja Varkey. Jej założyciel, urodzony w Indiach i mieszkający w Dubaju Sunny Varkey, jest właścicielem firmy GEMS Education, która posiada ponad 130 szkół na całym świecie - informuje AP.

Rok temu nagrodę zdobyła Amerykanka Nancie Atwell.

..

Brawo! To cieszy! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:28, 29 Paź 2016    Temat postu:

Młodzież w Palestynie modli się o pokój

|
KAI |
dodane 29.10.2016 12:20 Zachowaj na później

Dziewczynka z palestyńska flagą
Romek Koszowski /Foto Gość


Nawet 4000 młodych ludzi może wziąć udział w dzisiejszej modlitwie o pokój, która rozpocznie się o godz. 14.00 czasu lokalnego we wszystkich kościołach katolickich łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. W dniu uroczystości Matki Bożej Królowej Palestyny młodzież chce modlić się o pokój w swoim kraju i na całym Bliskim Wschodzie.

Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Bashar Basiel, palestyński duszpasterz młodzieży i jeden z pomysłodawców projektu, inspiracją do modlitwy jest zachęta papieża Franciszka, by budować mosty, a nie ściany.

Młodzi Palestyńczycy rozpoczną modlitwę w swoich parafiach o godz. 14.00. Duchową łączność w modlitwie zapowiedziała też młodzież m.in. w Jordanii, Chile oraz we Włoszech. Inicjatywę młodzieżowej modlitwy o pokój poparł też bp William Shomali, biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, odpowiedzialny m.in. za duszpasterstwo młodych.

...

Potrzeba szczegolnie tam...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:45, 04 Sie 2018    Temat postu:

Izraelczycy zabili brata uwięzionej nastolatki Ahed Tamimi
Opublikowano: 07.06.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata | RSS komentarzy
Izraelska armia okupacyjna na palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu poinformowała, że zastrzeliła brata Ahed Tamimi, palestyńskiej 16-latki, która spoliczkowała izraelskiego oficera i została za to wraz z matką skazana na 8 miesięcy więzienia. Izzedin Tamimi zginął trafiony trzema kulami, w tym jedną w głowę, gdy wraz z innymi rzucał kamieniami w wojsko, które przyjechało aresztować działaczy ruchu oporu.
Brat Ahed Tamimi znajdował się wtedy dobre 40 metrów od żołnierzy, w rodzinnej miejscowości Nabi Salih pod Ramallą. W Gazie rzecznik Hamasu Hasam Badran powiedział, że „egzekucja młodego Izzedina to fatalny, kryminalny akt, który może być dokonany jedynie przez armię rasistowskiego państwa, praktykującego morderstwa i terroryzm przeciw wolnym, nieuzbrojonym ludziom”.
Organizacja Human Rights Watch podała w wątpliwość legalność izraelskiej reakcji na palestyńską manifestację: „Prawo międzynarodowe pozwala używać śmiercionośnej broni tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia. Trudno przyjąć, że rzucanie kamieniami odpowiada temu kryterium” – oświadczyła.
Izraelczycy na podobne zastrzeżenia odpowiadają przypominając, że w maju ich żołnierz sił specjalnych zginął od kamienia w głowę podczas rutynowej operacji nocnych aresztowań w palestyńskich miejscowościach Zachodniego Brzegu.
Izzedin Tamimi był dobrze znany izraelskim służbom bezpieczeństwa, gdyż należał do ludowego ruchu oporu przeciw okupacji.
Jego siostra i matka, które odsiadują karę w izraelskim więzieniu wojskowym, zostaną zwolnione tego lata. W grudniu zeszłego roku 16-letnia Ahed wymierzyła policzek izraelskiemu żołnierzowi, w czasie przepychanki po tym, jak Izraelczycy ciężko ranili jej małego kuzyna. Stała się dla Palestyńczyków symbolem ich walki.

...

Kobieta symbol. Kobiety nie musza walczyc jak mezczyzni to absurd. Co nie znaczy ze nie odgrywaja zadnej roli. Tylko ze na swoj sposob. Takim symbolem tez oczywiscie nie staje sie kazdy i co dzien. To jest wyjatek.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:27, 10 Sie 2018    Temat postu:

Spoliczkowała żołnierza, stała się symbolem. 17-letnia Palestynka wróciła do domu
/ WYDARZENIA / ŚWIAT / ŻYCIE
Dodano: 29 lipca 2018, 14:28 / 12 5 / 1 / 5339
Ahed Tamimi Hits and Kicks Israeli Soldiers / Źródło: YouTube
Palestyńska nastolatka, która została nagrana w momencie, gdy spoliczkowała izraelskiego żołnierza na okupowanym Zachodnim Brzegu, została wypuszczona na wolność po ośmiu miesiącach więzienia.
Wideo ukazujące, jak Ahed Tamimi bije i kopie żołnierza przed swoim domem w Nabi Saleh, opanowało sieć w ubiegłym roku. Dla Palestyńczyków nastolatka stała się symbolem oporu wobec izraelskiej okupacji, jednak wielu też postrzega ją jako "szukającą guza".
17-latka była wzruszona, gdy po wyjściu z więzienia, w jej mieście przywitał ją tłum ludzi. – Opór trwa, dopóki trwała będzie okupacja – powiedziała do tłumu Ahed Tamimi. Szesnastoletnia wówczas Tamimi została oskarżona o atak, podburzanie do walki, ingerowanie w działania żołnierzy i rzucanie w nich kamieniami. W marcu przyznała się do trzech z dwunastu stawianych jej zarzutów.
Do sytuacji doszło 15 grudnia 2017 roku. Ahed Tamimi nagrana została przez swoją matkę, Narimanę, gdy krzyczała i popychała dwóch żołnierzy, którzy stali na podjeździe jej rodzinnego domu. Incydent był transmitowany na żywo na Facebooku. Na nagraniu nastolatka kopie jednego z żołnierzy, policzkuje go i grozi, że uderzy drugiego.
Ahed Tamimi powiedziała podczas rozprawy sądowej, że zaatakowała żołnierzy, ponieważ widziała, jak strzelili oni do jej 15-letniego kuzyna Mohammeda, tego samego dnia. Izraelskie wojsko potwierdziło, że wysłało żołnierzy do domu Tatmimich, gdzie palestyńscy nastolatkowie rzucali kamieniami w żołnierzy wysłanych na okoliczne tereny w celu stłumienia gwałtownych protestów.
Dla Palestyńczyków Tamimi stała się narodowym wzorem tego, co uważają za akt odwagi w stawianiu czoła uzbrojonym żołnierzom na okupowanej ziemi. Jej twarz pojawiła się na ulicznych freskach i plakatach, podczas gdy internetowa petycja zorganizowana przez jej ojca, wzywającego do jej uwolnienia, zebrała 1,7 mln podpisów.

....

Przypomnijmy ja.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy