Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Irak - tak działa demokracja! Brawo!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:36, 31 Mar 2015    Temat postu:

Premier Iraku: siły bezpieczeństwa zajęły znaczne części Tikritu

Irackie wojsko wspierane przez szyickie grupy paramilitarne i sunnickich bojowników plemiennych zajęły centrum Tikritu po odbiciu z rąk Państwa Islamskiego południowych i zachodnich sunnickich części miasta - powiadomił premier Iraku Hajder al-Abadi.

- Nasze siły bezpieczeństwa dotarły do centrum Tikritu i wyzwoliły południowe i zachodnie części miasta. Teraz zmierzają do przejęcia kontroli nad całym miastem - oświadczył iracki premier.

Abdul-Wahab al-Saadi, dowódca operacji Salah ad-Din (od nazwy muhafazy, której stolicą jest Tikrit), poinformował, że jego siły walczące od zachodu są wciąż około 300 metrów od centrum miasta.

Zakrojona na dużą skalę operacja przejmowania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca.

Została wstrzymana do czasu, gdy 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

...

Tak to symboliczne . Zlo przegrywa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:43, 02 Kwi 2015    Temat postu:

Tikrit odbity z rąk dżihadystów

Minister obrony Iraku Chalid al-Obeidi ogłosił w środę "wspaniałe zwycięstwo" nad siłami dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Tikricie. Przedstawiciel władz w Bagdadzie podkreślił, że odbicie miasta jest krokiem w stronę wyparcia islamistów z ich pozycji.

Wycofując się z miasta dżihadyści z Państwa Islamskiego pozostawili po sobie wiele bomb-pułapek. W eksplozji jednej z nich zginął iracki dowódca. Miasto uległo większym zniszczeniom niż podczas wojny w Zatoce Perskiej.

Tikrit, miasto zamieszkałe głównie przez sunnitów, zostało zdobyte przez irackie siły bezpieczeństwa i oddziały pospolitego ruszenia, składające się w większości z ochotników i szyickich bojówek.

...

Zostal syf i ruiny ... Ale brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:52, 03 Kwi 2015    Temat postu:

Chaos w Tikricie. "Miasto płonie na naszych oczach"
3 kwietnia 2015, 20:12
Szyickie milicje plądrują i podpalają Tikrit - bastion irackich sunnitów. Kilka dni temu iracka armia, wspomagana zarówno przez sunnitów, jak i szyitów, odbiła miasto z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego.

- W mieście panuje chaos - informuje szef rady miasta Tikrit i prowincji Salah ad-Din, w której jest ono położone. Ahmed al-Kraim powiedział agencji Reutera, że członkowie szyickich milicji, którzy wspólnie odbijali miasto, teraz podpalają setki domów i innych gmachów użyteczności publicznej, rozkradają też sklepy.

- Miasto płonie na naszych oczach, nie możemy tego opanować - powiedział al-Kraim.

Ponad rok temu Tikrit przejęli wraz z innymi miastami w północnym Iraku radykalni islamiści z Państwa Islamskiego. Zakrojona na dużą skalę operacja odzyskiwania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca. Po dwóch tygodniach została jednak zawieszona z powodu zaminowania przez dżihadystów całego miasta.

Irackie władze domagały się większej pomocy z powietrza. 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

Podczas walk o Tikrit zniszczono między innymi grób Saddama Husajna, który pochodził właśnie z tego regionu.

....

Niestety wojny dzikich ... WPROWADZIC NORMALNA ARMIE DZIKUSOM Z MILICJI ODEBRAC BRON I KARAC ! BÓG MÒWI NIE KRADNIJ ! NIE NISZCZ !
TO NIE WOJOWNICY TO PSY WOJNY ! HANBA !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:50, 04 Kwi 2015    Temat postu:

Irak: wg lokalnych władz szyickie milicje nadal plądrują Tikrit

Wspierające iracki rząd zbrojne milicje szyickie kontynuowały plądrowanie i podpalanie odbitego z rąk Państwa Islamskiego miasta Tikrit w północnym Iraku - poinformował szef lokalnych władz.

Ahmed al-Kraim, przewodniczący rady prowincji Salahuddin powiedział agencji Reuters, że w ciągu ostatnich dwóch dni członkowie milicji spalili w Tikricie "setki domów".

- Domy i sklepy zostały spalone po wykradzeniu z nich wszystkiego - zaznaczył Kraim, dodając, iż liczba podpalonych budynków "idzie w setki".

- Nasze miasto spalono na naszych oczach. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co się dzieje - relacjonował po tym, gdy w piątek późnym popołudniem z powodu chaosu opuścił Tikrit, udając się do Bagdadu.

Wcześniej w piątek premier Iraku Hajder al-Abadi nakazał siłom bezpieczeństwa aresztowanie wszystkich osób, które dopuszczają się w Tikricie łamania prawa. "Premier wzywa siły w Tikricie do aresztowania każdej osoby, która popełnia takie czyny, oraz do strzeżenia dóbr materialnych i urządzeń publicznych w prowincji Salahuddin" - głosi komunikat urzędu premiera.

Jak zaznaczył Abadi, egzekwowanie prawa ma zasadnicze znaczenie dla "przywracania (normalnego) życia w prowincji, jak też powracania rodzin" do jej stolicy Tikritu, zdobytego przez sunnickich ekstremistów z Państwa Islamskiego w czerwcu ubiegłego roku.

Wspierane przez szyickie milicje irackie wojsko i policja odzyskały w środę kontrolę nad Tikritem po trwających tam miesiąc walkach.

...

Potworna dzicz przypominajaca sowiecka ! IS to nie przypadek ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:02, 04 Kwi 2015    Temat postu:

Po splądrowaniu Tikritu szyickie milicje wycofują się z miasta
4 kwietnia 2015, 18:45
Szyickie milicje, które pomagały irackim siłom rządowym wyprzeć w środę z Tikritu dżihadystów z Państwa Islamskiego, ale potem plądrowały to miasto, zaczęły się stamtąd wycofywać - informują przedstawiciele lokalnych władz.

Tikrit w środę został odbity z rąk Państwa Islamskiego. Od tamtego czasu z miasta płynęło wiele doniesień o rozbojach, kradzieżach i podpaleniach, których dopuszczały się szyickie bojówki. - Miasto zostało spalone na naszych oczach. Nie kontrolujemy sytuacji - przyznał w piątek Ahmed al-Kraim, szef rady Tikritu.

Wcześniej premier Iraku Hajder al-Abadi nakazał siłom bezpieczeństwa aresztowanie wszystkich osób, które dopuszczają się w Tikricie łamania prawa. "Premier wzywa siły w Tikricie do aresztowania każdej osoby, która popełnia takie czyny, oraz do strzeżenia dóbr materialnych i urządzeń publicznych w prowincji Salahuddin" - głosił komunikat urzędu premiera.

Decyzję o wycofaniu się milicji z miasta poprzedziło spotkanie premiera Iraku, szyity Hajdera al-Abadiego z przedstawicielami władz prowincji Salahuddin.

Irackie wojska rozpoczęły ofensywę w okolicach Tikritu 2 marca. Poza żołnierzami w operacji uczestniczyli policjanci, bojownicy szyiccy i oddziały złożone z sunnickich plemion. Pozycje dżihadystów w mieście atakowało też lotnictwo USA, poproszone o wsparcie przez rząd w Bagdadzie.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali Tikrit latem zeszłego roku.

...

Teraz widzicie roznice miedzy Kurdami a dzikusami zorganizowanymi przez Waszyngton do spolki z Theranem ...
LEPIEJ MNIEJ A DOBREGO WOJSKA ! A NIE HOŁOTA ! WIECEJ SZKODY NIZ POZYTKU BO TO WALCZYC SIE NIE CHCE TYLKO KRASC !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:57, 08 Kwi 2015    Temat postu:

Masowe groby odkryte w Tikrit

Warstwy ziemi muszą być zdejmowane delikatnymi ruchami – praca przypomina wykopaliska na stanowiskach archeologicznych. Pracujące tu osoby prowadzą ekshumację ciał pochowanych w masowych grobach w Tikrit.

- To już mój ósmy rok pracy przy ekshumacji masowych grobów. To miejsce jest jednak wyjątkowe. Osoby tu pochowane zostały zamordowane w niezwykle brutalny sposób – opowiada Mohammad Abu Jabbar.

...

Taka jest w tym kraju rzeczywistosc ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:37, 20 Kwi 2015    Temat postu:

Największa rafineria naftowa w Iraku pod kontrolą sił rządowych

Rząd w Bagdadzie i dowództwo międzynarodowej koalicji prowadzącej ofensywę lotniczą przeciwko siłom Państwa Islamskiego w Iraku poinformowały o całkowitym przejęciu z rąk dżihadystów kontroli nad największą iracką rafinerią ropy naftowej w Bajdżi.

Rozpoczęta przed czterema miesiącami operacja irackich sił lądowych wsparta 47 nalotami bombowymi lotnictwa koalicji zakończyła się - według komunikatów ogłoszonych w Bagdadzie i Waszyngtonie - całkowitym wyparciem dżihadystów. Niezwłocznie też przystąpiono do budowy umocnień wokół rafinerii, która znajduje się o 200 kilometrów od stolicy Iraku.

Oficer policji irackiej, cytowany przez agencję AFP, potwierdził, że rafineria jest "całkowicie kontrolowana przez siły rządowe", jednak jeszcze w niedzielę dochodziło do samobójczych ataków dżihadystów w Bajdżi i ostrzeliwania pozycji wojsk irackich przez snajperów."

Rafineria jest w stanie produkować 300 000 baryłek paliwa dziennie, co pokrywa połowę irackiego zapotrzebowania.

Bojownicy Państwa Islamskiego rozpoczęli ofensywę na północy i zachodzie Iraku w czerwcu ubiegłego roku, a rafineria była przez nich oblegana przez cztery miesiące.

...

To dobrze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:42, 27 Maj 2015    Temat postu:

Irak: operacja w Anbarze przemianowana, aby uniknąć tarć wyznaniowych

Irak: operacja w Anbarze przemianowana, aby uniknąć tarć wyznaniowych - AFP

Operacja szyickich sił paramilitarnych w celu odbicia prowincji Anbar z rąk Państwa Islamskiego (IS) została w środę przemianowana po fali krytyki, że dotychczasowa nazwa ożywi napięcia między szyitami a sunnitami, stanowiącymi w tym regionie większość.

Wcześniejszą nazwę, którą można przetłumaczyć jako "Na twoje rozkazy, Husajnie", co stanowi nawiązanie do jednego z najważniejszych imamów szyickich, krytykował już m.in. wpływowy duchowny szyicki Muktada al-Sadr. "Nie ma żadnych wątpliwości, ta nazwa zostanie źle zrozumiana" - oświadczył w komunikacie wydanym jako odpowiedź na pytanie studenta teologii.
REKLAMA


- Husajn jest symbolem narodowym i księciem dżihadu (świętej wojny), ale nie chcemy, by jego imię było wykorzystywane przez inny obóz, aby twierdzić, że chodzi o wojnę wyznaniową - wyjaśnił.

W rozpoczętej we wtorek ofensywie mającej na celu odbicie z rąk sunnickich ekstremistów z IS położonego na zachodzie Anbaru, wraz ze stolicą Ramadi, biorą udział m.in. siły paramilitarne Sadra. Przeciwko Państwu Islamskiemu walczy także iracka armia i policja.

Państwowa telewizja poinformowała w środę, że siły paramilitarne przyjęły teraz nazwę "Na twoje rozkazy, Iraku".

Wcześniejszy kryptonim operacji krytykowały także Stany Zjednoczone. Również mieszkańcy Anbaru twierdzili, że nazwa jest "skrajnie nacechowana wyznaniowo". Komentatorzy wskazywali na obawy, że zaangażowanie do operacji paramilitarnych sił szyickich i wybór takiej nazwy mogą przyczynić się do wyalienowania sunnitów i pogłębić podziały wyznaniowe w kraju, w którym szyici stanowią większość.

Premier Iraku Hajder al-Abadi sceptycznie podchodził do wysłania wspieranych przez Iran szyickich milicji do Anbaru w obawie, że mogą wywołać wrogość stanowiących w tej prowincji większość sunnitów. Został jednak do tego zmuszony po zajęciu Ramadi przez IS 17 maja.

Bojownicy nie tylko przejęli kontrolę nad ważnym miastem położonym 115 km od Bagdadu, ale też wzbogacili się o znaczny arsenał broni, pozostawiony tam przez uciekających żołnierzy.

Upadek miasta był ciosem dla irackich sił rządowych, które wcześniej, przy wsparciu lotnictwa międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, odnosiły sukcesy w walce z ekstremistami.

...

KRETYNI I DEBILE! SZATAN WAM ROZUM ODJAL? ZA MALO MACIE PROBLEMOW! JESZCZE CHCECIE WOJNY MIEDZY SZYITAMI I SUNHITAMI?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:32, 10 Cze 2015    Temat postu:

Irak: w zbiorowych grobach w Tikricie znaleziono 597 ciał


Z 12 zbiorowych grobów w Tikricie władze ekshumowały do tej pory 597 ciał - poinformował rząd Iraku. Tikrit leży na północy kraju, opanowanej latem ub. r. przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), które oskarża się o masakrę uprowadzonych rekrutów.

- Ekshumowano szczątki 597 męczenników z obozu Speicher - powiedział dziennikarzom w Bagdadzie iracki minister ds. praw człowieka Mohammed al-Bajati.
REKLAMA


W czerwcu 2014 r. uzbrojeni ludzie należący do IS, ekstremistycznego sunnickiego ugrupowania, lub z nim powiązani uprowadzili kilkuset rekrutów, głównie szyitów, zgromadzonych w byłym amerykańskim obozie wojskowym Camp Speicher na północy Tikritu, a następnie zabijali jednego po drugim. Zdjęciami z egzekucji chwaliła się propaganda IS, wzbudzając oburzenie i gniew szyitów.

Zdjęcia te, w połączeniu z apelem najwyższego przywódcy duchowego szyitów w Iraku ajatollaha Alego al-Sistaniego, znacząco przyczyniły się do mobilizacji milicji szyickich walczących razem z siłami rządowymi przeciwko sunnickim dżihadystom.

Część ciał zamordowanych wrzucano do przepływającego przez Tikrit Tygrysu, a większość chowano w zbiorowych mogiłach.

Pod presją rodzin rekrutów uznanych za zaginionych irackie władze po odbiciu 31 marca w Tikritu zaczęły poszukiwania miejsc pochówków.

Szacuje się, że w "masakrze Speicher", jednym z najbardziej odrażających mordów popełnionych przez IS na zajętych przez nie terytoriach w Iraku i Syrii, zginęło 1 700 ludzi.

...

Znowu te ,,znaleziska"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:00, 08 Lip 2015    Temat postu:

Irak: kara śmierci dla 24 dżihadystów oskarżonych o mord na żołnierzach


Iracki sąd skazał na karę śmierci 24 podejrzanych o udział w zeszłym roku w zbiorowej egzekucji na setkach żołnierzy wiernych władzom w Bagdadzie. Mordu dokonali wtedy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) podczas ofensywy na północy kraju.

Proces przeprowadzono w szybkim tempie na podstawie mocnego materiału dowodowego oraz zeznań samych oskarżonych - poinformował rzecznik sądu. Tymczasem przedstawiciel rady sądowniczej w Iraku Abdul-Sattar al-Birkdar oświadczył, że cały czas na wolności pozostaje ponad 600 osób podejrzanych o udział w egzekucji na żołnierzach.
REKLAMA


W 2014 roku ok. 1,7 tys. żołnierzy, głównie szyitów, zostało pojmanych przez islamistów po opuszczeniu byłej amerykańskiej bazy "Camp Speicher" położonej na północ od miasta Tikrit - przypomina agnecja Reutera. Jeńcy zostali zamordowani podczas pokazowej egzekucji.

Materiał wideo, który pokazuje egzekucję irackich żołnierzy został opublikowany w internecie przez dżihadystów i stał się symbolem brutalności islamistów z IS. Zbiorowa egzekucja żołnierzy uznawana jest za jeden z największych, pojedynczych aktów przemocy w trwających dekadę starciach wewnętrznych w Iraku między sunnitami a szyitami - podkreśla agencja Reutera.

Iraccy żołnierze i członkowie szyickiej milicji odbili Tikrit z rąk bojowników IS trzy miesiące temu, dzięki czemu można było ekshumować 12 masowych grobów, w których znajdowały się ciała zabitych podczas masakry.

Rodziny zamordowanych żołnierzy oskarżają wojsko oraz lokalnych sunnickich przywódców plemiennych o to, że nie podjęli wystarczających kroków, aby zapobiec masakrze i nie ostrzegli żołnierzy przed zagrożeniem wiążącym się z opuszczaniem bazy "Camp Speicher". Przedstawiciele rządu odpierają te oskarżenia tłumacząc, że żołnierze postąpili wbrew rozkazom, opuszczając bazę bez uzbrojenia.

...

Przed śmiercią należy zaproponować im księdza czyli spowiedź bo naprawdę goście są blisko piekła czyli jak w islamie dzwiecznie nazywają. Dżechenny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:17, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Irak: współpracujemy z Rosją, Iranem i Syrią przeciwko IS

Flaga Iraku - istock

Dowództwo armii irackiej poinformowało, że współpracuje z Rosją, Iranem i Syrią w dziedzinie operacji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego (IS).

Według opublikowanego komunikatu współpraca wynika "ze wzrastającego zaniepokojenia Moskwy obecnością tysięcy terrorystów z Rosji podejmujących przestępcze działania na rzecz IS".
REKLAMA


Reuter zauważa, że jeszcze w piątek rząd w Bagdadzie zaprzeczał jakoby taka współpraca miała miejsce.

W ostatnich dniach Rosja wysłała do Syrii personel wojskowy i znaczne ilości nowoczesnego sprzętu bojowego, w tym broń pancerną, samoloty bojowe i helikoptery, które - zdaniem ekspertów - mogą zasadniczo zmienić układ sił na korzyść wojsk prezydenta Baszara el-Asada i zakończyć trwającą od 4 lat wojnę domową.

Minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahin ad-Dżafari oświadczył w piątek w Nowym Jorku, że w jego kraju nie ma żadnych rosyjskich doradców wojskowych. Wezwał równocześnie koalicję pod przywództwem USA do bombardowania większej ilości celów IS w Iraku.

...

I CORAZ GORZEJ Z WAMI! TAKIE SA PAKTY Z DIABLEM!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:27, 01 Paź 2015    Temat postu:

Premier Iraku z zadowoleniem powitałby w swym kraju rosyjskie naloty na IS. Jest odpowiedź Rosji

Hajder al-Abadi - SPENCER PLATT / AFP

Premier Iraku Hajder al-Abadi powiedział, że z zadowoleniem powitałby rosyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w swym kraju. Zaznaczył, że jeszcze tego nie omawiano, ale Bagdad dostaje informacje na temat IS od Syrii i Rosji. Na stanowisko Federacji nie trzeba było długo czekać. Szef tamtejszej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj "nie ma zamiaru rozszerzyć ataków lotnictwa na Irak" sąsiadujący z Syrią, gdzie dzień wcześniej rozpoczęły się ataki rosyjskich sił powietrznych.

...

Ruska nadzieja matka glupich...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:49, 24 Paź 2015    Temat postu:

"Na linii frontu". Dotkliwy cios dla Państwa Islamskiego. Armia USA ujawniła kulisy działań zbrojnych
Przemysław Henzel
Dziennikarz Onetu

Generał Joseph Dunford - Mandel Ngan / AFP

W Iraku pojawiają się oznaki, mogące świadczyć o tym, że siły rządowe powoli zaczynają przełamywać klincz na polu walki z ISIS. Irakijczycy odnieśli taktyczny sukces obijając z rąk terrorystów miasto Bajdżi, szykują się także do szturmu na Ramadi, podczas gdy Kurdowie nasilili ataki, by przerwać strategiczny szlak łączący terytoria kalifatu w Iraku i Syrii. W ocenie gen. Josepha Dunforda, operacje te stanowią "pozytywny sygnał" i "skutecznie utrudniły życie terrorystom". Wojskowy opisał także kulisy walki przeciwko ISIS oraz zarysował elementy strategii na najbliższy czas.

Kulisy walki przeciwko ISIS. Pentagon zaprezentował swój raport

Pentagon w swoich ostatnich komunikatach przedstawił najnowsze informacje dotyczące walki z Państwem Islamskim na terytorium Iraku i Syrii. Z danych wynika, że od początku operacji "Inherent Resolve" samoloty międzynarodowej koalicji przeprowadziły 7603 nalotów - 4933 na cele w Iraku, a 2670 - w Syrii. Płk Steve Warren podkreślił, że siły podległe rządowi w Bagdadzie podejmują coraz większą liczbę operacji lądowych, w których kluczowe znaczenie ma wsparcie powietrzne ze strony irackich myśliwców.
REKLAMA


Wojskowy zaznaczył jednak, że szkolenia prowadzone przez amerykańska misję wojskową muszą być kontynuowane. Amerykanie nie ukrywają, że strategicznym celem będzie przeprowadzenie większej ofensywy przez iracką armię, siły bezpieczeństwa oraz szyickie i sunnickie bojówki. Naloty, według płka Warrena, mają "zmiękczyć" terrorystów i przygotować grunt pod zdecydowane uderzenie "na ziemi". Sytuacja, jak na razie, nie daje jednak powodów do nadmiernego optymizmu - Państwo Islamskie jest nadal silne, a Irakijczycy są zdolni jedynie do prowadzenia kontrataków.

"Postępy" w kampanii zbrojnej. Komplikuje się sytuacja międzynarodowa

Gen. Joseph Dunford, który odwiedził Irak kilka dni temu, ocenił, że siły rządowe dokonują postępu w walce przeciwko ISIS, ale przyznał, że kampania będzie bardzo trudna z uwagi na elastyczną strategię stosowaną przez terrorystów. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów powiedział, że celem koalicji jest zwiększenie presji na terrorystów nie tylko w Iraku, ale także w Syrii. W przypadku tego drugiego kraju osiągnięcie tego celu znacznie jednak utrudni kampania nalotów prowadzona przez Rosję.

Działania zbrojne Moskwy to tylko jeden z czynników zewnętrznych mających wpływ na rozwój sytuacji. Do tego doliczyć należy także politykę wojskową Iranu, dzięki której Teheran chce zwiększyć swoje wpływ w regionie, a także konflikt wewnętrzny w Jemenie, angażujący część międzynarodowej koalicji oraz napięte relacje między sunnitami a szyitami, które mogą przerodzić się w kolejne wojny domowe. Pewną zachętą mogą być jednak próby szerszego włączenia sunnitów przez szyickie władze Iraku w proces odbudowy sił zbrojnych oraz w kampanię przeciwko ISIS.

Gen. Dunford: te operacje skutecznie utrudniły życie Państwu Islamskiemu

Główny ciężar walk z ISIS wzięli na siebie iraccy i syryjscy Kurdowie. Ci drudzy podjęli działania wymierzone w strategiczny szlak komunikacyjny pomiędzy "stolicą" ISIS w mieście Rakka a "twierdzą" w Mosulu. - Te operacje skutecznie utrudniły życie terrorystom - stwierdził gen. Dunford. Wojskowy podkreślił także, że zwiększa się liczebność sił lądowych koalicji. - Liczba przeszkolonych i uzbrojonych sunnitów w prowincji Anbar osiągnęła 6 tysięcy, a liczba tych, którzy wstąpili do policji, wynosi już 11 tysięcy osób - dodał.

Większość operacji zbrojnych zaczynają się jednak przeciągać. Tak jest w przypadku pozostającego w rękach terrorystów Ramadi, wokół którego Irakijczycy zamknęli pierścień okrążenia dopiero dwa tygodnie temu - po naciskach ze strony Pentagonu. Bitwa o miasto trwa nadal, ale ustabilizować sytuację będzie można dopiero po zlikwidowaniu wszystkich punktów kontrolowanych przez terrorystów. Sytuacje utrudnia fakt, że Ramadi, tak jak Mosul, zostało mocno ufortyfikowane przez bojowników Państwa Islamskiego.

Pierwszy wyraźny sukces Irakijczyków. "To pozytywny znak"

Za taktyczny sukces można uznać zwycięstwo sił irackich w trwającej 10 miesięcy bitwie o Bajdżi. Irakijczycy trzy dni temu zdołali wyprzeć terrorystów z rafinerii i pobliskiego miasta, ale żołnierze nadal zajmują się zwalczaniem pozostawionych przez ISIS snajperów. - To zachęcający znak. Siły irackie zabezpieczają obecnie teren, co jest pozytywnym sygnałem - skomentował gen. Dunford, dodając, że był to "niezły sukces". W walkach odznaczyły się jednak nie jednostki armii, lecz szyickie bojówki, wspierane przez Iran.

Bajdżi może stać się wkrótce bazą do wyprowadzenia ofensywy na Mosul, kontrolowany przez Państwo Islamskie od lata 2014 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że elastyczna strategia terrorystów sprawia, iż sytuacja nawet w odbitych z ich rąk miastach może szybko ulec zmianie. O takiej groźbie świadczy chociażby sytuacja Bagdadu. Choć terrorystom nie udało się zająć irackiej stolicy, to jednak nawet gen. Dunford przyznaje, że obrona tego miasta to "bez wątpienia najważniejsza misja, której podporządkowano cały wysiłek".

Zmiany w systemie dowodzenia? Kluczowy los obietnicy Bagdadu

Minusem jest jednak rozproszony system dowództwa w Iraku, w związku z czym Pentagon zasugerował irackim władzom, by mianować jednego dowódcę, który nadzorowałby całokształt działań zbrojnych w kraju, także z udziałem Kurdów. Według Szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, pozwoliłoby to państwom zachodnim na lepsze skoordynowanie pomocy wojskowej w wybranych obszarach. Kolejnym krokiem powinno być większe wsparcie dla sunnitów. - To będzie najlepszy dowód, że iracki rząd dotrzyma swojej obietnicy - powiedział gen. Dunford.

...

Idzie dobrze tylko Ruscy utrudniaja. PO TO PRZYLEZLI ZEBY POMOC ASSADOWI I IS MORDOWAC!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:20, 30 Paź 2015    Temat postu:

Irak: atak rakietowy na obóz irańskich dysydentów


Była baza wojskowa koło portu lotniczego w Bagdadzie, w której przebywają irańscy dysydenci, została dzisiaj ostrzelana 16 pociskami rakietowymi. Zginęło co najmniej trzech irackich żołnierzy. Są też ofiary wśród Irańczyków.

Irańscy dysydenci z ugrupowania Mudżahedin al-Chalk, którzy zajmują obecnie byłą amerykańską bazę Camp Liberty, poinformowali, że po ich stronie zginęło co najmniej 20 osób. Wydano oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że "z powodu ciemności nie została ustalona dokładna liczna zabitych i rannych".
REKLAMA


Ugrupowanie Mudżahedin al-Chalk, oficjalnie usunięte w 2012 roku przez Departament Stanu USA z listy organizacji terrorystycznych, wzywa do obalenia władzy duchownych w Iranie. W latach 80. walczyło po stronie Iraku w wojnie iracko-irańskiej. Przestało być mile widziane w Iraku, kiedy obalony został Saddam Husajn. Obecny rząd iracki, który umacnia więzi z Teheranem, twierdzi wręcz, że obecność tych dysydentów w Iraku jest nielegalna.

Irańscy dysydenci w Camp Liberty narzekają na warunki bytowe. Twierdzą, że rząd iracki ich zaniedbuje.

Według funkcjonariusza policji, który zastrzegł sobie anonimowość, pociski rakietowe spadły na tyle daleko od lotniska, że nie zakłóciły ruchu lotniczego.

Nie wiadomo, kto przeprowadził ten atak. W zeszłym roku w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego pocisków rakietowych użyli dżihadyści z Państwa Islamskiego, usiłujący zdestabilizować życie w irackiej stolicy.

...

Smierdzi Teheranem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90213
Przeczytał: 182 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:28, 30 Paź 2015    Temat postu:

Irak: szyicka milicja przyznaje się do ataku na irańskich dysydentów


Dowódca szyickiej milicji w Iraku oświadczył dziś, że to jego ugrupowanie ostrzelało poprzedniego dnia pociskami rakietowymi byłą bazę wojskową koło lotniska w Bagdadzie, zajmowaną obecnie przez irańskich dysydentów.

Irańska agencja prasowa Fars przytoczyła wypowiedź Wathika el-Batata, dowódcy Armii Muchtara, który wziął odpowiedzialność za czwartkowy atak. - Ostrzegliśmy członków tej terrorystycznej organizacji, że mają opuścić Irak tak szybko, jak to tylko możliwe. (...) Jeśli tego nie zrobią, będzie więcej podobnych ataków - zagroził.
REKLAMA


Armia Muchtara przyznaje, że jest wspierana i finansowana przez rząd irański.

Irańscy dysydenci z ugrupowania Mudżahedin al-Chalk, którzy zajmują obecnie byłą amerykańską bazę Camp Liberty koło lotniska w Bagdadzie, poinformowali, że po ich stronie zginęło co najmniej 20 osób. Wydano oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że "z powodu ciemności nie została ustalona dokładna liczna zabitych i rannych". Zginęło też kilku żołnierzy irackich.

Ugrupowanie Mudżahedin al-Chalk, oficjalnie usunięte w 2012 roku przez Departament Stanu USA z listy organizacji terrorystycznych, wzywa do obalenia władzy duchownych w Iranie. W latach 80. walczyło po stronie Iraku w wojnie iracko-irańskiej. Przestało być mile widziane w Iraku, kiedy obalony został Saddam Husajn. Obecny rząd iracki, który umacnia więzi z Teheranem, twierdzi wręcz, że obecność tych dysydentów w Iraku jest nielegalna.

...

NA ROZKAZ TEHERANU! CO TO ZA JAKIES MILICJE! WON! JAK MOZNA TOLEROWAC BANDYTOW Z IRANU! Ci emigranci maja byc w spokoju zostawieni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 6 z 12

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy