Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Irak - tak działa demokracja! Brawo!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:36, 31 Mar 2015    Temat postu:

Premier Iraku: siły bezpieczeństwa zajęły znaczne części Tikritu

Irackie wojsko wspierane przez szyickie grupy paramilitarne i sunnickich bojowników plemiennych zajęły centrum Tikritu po odbiciu z rąk Państwa Islamskiego południowych i zachodnich sunnickich części miasta - powiadomił premier Iraku Hajder al-Abadi.

- Nasze siły bezpieczeństwa dotarły do centrum Tikritu i wyzwoliły południowe i zachodnie części miasta. Teraz zmierzają do przejęcia kontroli nad całym miastem - oświadczył iracki premier.

Abdul-Wahab al-Saadi, dowódca operacji Salah ad-Din (od nazwy muhafazy, której stolicą jest Tikrit), poinformował, że jego siły walczące od zachodu są wciąż około 300 metrów od centrum miasta.

Zakrojona na dużą skalę operacja przejmowania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca.

Została wstrzymana do czasu, gdy 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

...

Tak to symboliczne . Zlo przegrywa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:43, 02 Kwi 2015    Temat postu:

Tikrit odbity z rąk dżihadystów

Minister obrony Iraku Chalid al-Obeidi ogłosił w środę "wspaniałe zwycięstwo" nad siłami dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Tikricie. Przedstawiciel władz w Bagdadzie podkreślił, że odbicie miasta jest krokiem w stronę wyparcia islamistów z ich pozycji.

Wycofując się z miasta dżihadyści z Państwa Islamskiego pozostawili po sobie wiele bomb-pułapek. W eksplozji jednej z nich zginął iracki dowódca. Miasto uległo większym zniszczeniom niż podczas wojny w Zatoce Perskiej.

Tikrit, miasto zamieszkałe głównie przez sunnitów, zostało zdobyte przez irackie siły bezpieczeństwa i oddziały pospolitego ruszenia, składające się w większości z ochotników i szyickich bojówek.

...

Zostal syf i ruiny ... Ale brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:52, 03 Kwi 2015    Temat postu:

Chaos w Tikricie. "Miasto płonie na naszych oczach"
3 kwietnia 2015, 20:12
Szyickie milicje plądrują i podpalają Tikrit - bastion irackich sunnitów. Kilka dni temu iracka armia, wspomagana zarówno przez sunnitów, jak i szyitów, odbiła miasto z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego.

- W mieście panuje chaos - informuje szef rady miasta Tikrit i prowincji Salah ad-Din, w której jest ono położone. Ahmed al-Kraim powiedział agencji Reutera, że członkowie szyickich milicji, którzy wspólnie odbijali miasto, teraz podpalają setki domów i innych gmachów użyteczności publicznej, rozkradają też sklepy.

- Miasto płonie na naszych oczach, nie możemy tego opanować - powiedział al-Kraim.

Ponad rok temu Tikrit przejęli wraz z innymi miastami w północnym Iraku radykalni islamiści z Państwa Islamskiego. Zakrojona na dużą skalę operacja odzyskiwania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca. Po dwóch tygodniach została jednak zawieszona z powodu zaminowania przez dżihadystów całego miasta.

Irackie władze domagały się większej pomocy z powietrza. 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

Podczas walk o Tikrit zniszczono między innymi grób Saddama Husajna, który pochodził właśnie z tego regionu.

....

Niestety wojny dzikich ... WPROWADZIC NORMALNA ARMIE DZIKUSOM Z MILICJI ODEBRAC BRON I KARAC ! BÓG MÒWI NIE KRADNIJ ! NIE NISZCZ !
TO NIE WOJOWNICY TO PSY WOJNY ! HANBA !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:50, 04 Kwi 2015    Temat postu:

Irak: wg lokalnych władz szyickie milicje nadal plądrują Tikrit

Wspierające iracki rząd zbrojne milicje szyickie kontynuowały plądrowanie i podpalanie odbitego z rąk Państwa Islamskiego miasta Tikrit w północnym Iraku - poinformował szef lokalnych władz.

Ahmed al-Kraim, przewodniczący rady prowincji Salahuddin powiedział agencji Reuters, że w ciągu ostatnich dwóch dni członkowie milicji spalili w Tikricie "setki domów".

- Domy i sklepy zostały spalone po wykradzeniu z nich wszystkiego - zaznaczył Kraim, dodając, iż liczba podpalonych budynków "idzie w setki".

- Nasze miasto spalono na naszych oczach. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co się dzieje - relacjonował po tym, gdy w piątek późnym popołudniem z powodu chaosu opuścił Tikrit, udając się do Bagdadu.

Wcześniej w piątek premier Iraku Hajder al-Abadi nakazał siłom bezpieczeństwa aresztowanie wszystkich osób, które dopuszczają się w Tikricie łamania prawa. "Premier wzywa siły w Tikricie do aresztowania każdej osoby, która popełnia takie czyny, oraz do strzeżenia dóbr materialnych i urządzeń publicznych w prowincji Salahuddin" - głosi komunikat urzędu premiera.

Jak zaznaczył Abadi, egzekwowanie prawa ma zasadnicze znaczenie dla "przywracania (normalnego) życia w prowincji, jak też powracania rodzin" do jej stolicy Tikritu, zdobytego przez sunnickich ekstremistów z Państwa Islamskiego w czerwcu ubiegłego roku.

Wspierane przez szyickie milicje irackie wojsko i policja odzyskały w środę kontrolę nad Tikritem po trwających tam miesiąc walkach.

...

Potworna dzicz przypominajaca sowiecka ! IS to nie przypadek ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:02, 04 Kwi 2015    Temat postu:

Po splądrowaniu Tikritu szyickie milicje wycofują się z miasta
4 kwietnia 2015, 18:45
Szyickie milicje, które pomagały irackim siłom rządowym wyprzeć w środę z Tikritu dżihadystów z Państwa Islamskiego, ale potem plądrowały to miasto, zaczęły się stamtąd wycofywać - informują przedstawiciele lokalnych władz.

Tikrit w środę został odbity z rąk Państwa Islamskiego. Od tamtego czasu z miasta płynęło wiele doniesień o rozbojach, kradzieżach i podpaleniach, których dopuszczały się szyickie bojówki. - Miasto zostało spalone na naszych oczach. Nie kontrolujemy sytuacji - przyznał w piątek Ahmed al-Kraim, szef rady Tikritu.

Wcześniej premier Iraku Hajder al-Abadi nakazał siłom bezpieczeństwa aresztowanie wszystkich osób, które dopuszczają się w Tikricie łamania prawa. "Premier wzywa siły w Tikricie do aresztowania każdej osoby, która popełnia takie czyny, oraz do strzeżenia dóbr materialnych i urządzeń publicznych w prowincji Salahuddin" - głosił komunikat urzędu premiera.

Decyzję o wycofaniu się milicji z miasta poprzedziło spotkanie premiera Iraku, szyity Hajdera al-Abadiego z przedstawicielami władz prowincji Salahuddin.

Irackie wojska rozpoczęły ofensywę w okolicach Tikritu 2 marca. Poza żołnierzami w operacji uczestniczyli policjanci, bojownicy szyiccy i oddziały złożone z sunnickich plemion. Pozycje dżihadystów w mieście atakowało też lotnictwo USA, poproszone o wsparcie przez rząd w Bagdadzie.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali Tikrit latem zeszłego roku.

...

Teraz widzicie roznice miedzy Kurdami a dzikusami zorganizowanymi przez Waszyngton do spolki z Theranem ...
LEPIEJ MNIEJ A DOBREGO WOJSKA ! A NIE HOŁOTA ! WIECEJ SZKODY NIZ POZYTKU BO TO WALCZYC SIE NIE CHCE TYLKO KRASC !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:57, 08 Kwi 2015    Temat postu:

Masowe groby odkryte w Tikrit

Warstwy ziemi muszą być zdejmowane delikatnymi ruchami – praca przypomina wykopaliska na stanowiskach archeologicznych. Pracujące tu osoby prowadzą ekshumację ciał pochowanych w masowych grobach w Tikrit.

- To już mój ósmy rok pracy przy ekshumacji masowych grobów. To miejsce jest jednak wyjątkowe. Osoby tu pochowane zostały zamordowane w niezwykle brutalny sposób – opowiada Mohammad Abu Jabbar.

...

Taka jest w tym kraju rzeczywistosc ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:37, 20 Kwi 2015    Temat postu:

Największa rafineria naftowa w Iraku pod kontrolą sił rządowych

Rząd w Bagdadzie i dowództwo międzynarodowej koalicji prowadzącej ofensywę lotniczą przeciwko siłom Państwa Islamskiego w Iraku poinformowały o całkowitym przejęciu z rąk dżihadystów kontroli nad największą iracką rafinerią ropy naftowej w Bajdżi.

Rozpoczęta przed czterema miesiącami operacja irackich sił lądowych wsparta 47 nalotami bombowymi lotnictwa koalicji zakończyła się - według komunikatów ogłoszonych w Bagdadzie i Waszyngtonie - całkowitym wyparciem dżihadystów. Niezwłocznie też przystąpiono do budowy umocnień wokół rafinerii, która znajduje się o 200 kilometrów od stolicy Iraku.

Oficer policji irackiej, cytowany przez agencję AFP, potwierdził, że rafineria jest "całkowicie kontrolowana przez siły rządowe", jednak jeszcze w niedzielę dochodziło do samobójczych ataków dżihadystów w Bajdżi i ostrzeliwania pozycji wojsk irackich przez snajperów."

Rafineria jest w stanie produkować 300 000 baryłek paliwa dziennie, co pokrywa połowę irackiego zapotrzebowania.

Bojownicy Państwa Islamskiego rozpoczęli ofensywę na północy i zachodzie Iraku w czerwcu ubiegłego roku, a rafineria była przez nich oblegana przez cztery miesiące.

...

To dobrze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:42, 27 Maj 2015    Temat postu:

Irak: operacja w Anbarze przemianowana, aby uniknąć tarć wyznaniowych

Irak: operacja w Anbarze przemianowana, aby uniknąć tarć wyznaniowych - AFP

Operacja szyickich sił paramilitarnych w celu odbicia prowincji Anbar z rąk Państwa Islamskiego (IS) została w środę przemianowana po fali krytyki, że dotychczasowa nazwa ożywi napięcia między szyitami a sunnitami, stanowiącymi w tym regionie większość.

Wcześniejszą nazwę, którą można przetłumaczyć jako "Na twoje rozkazy, Husajnie", co stanowi nawiązanie do jednego z najważniejszych imamów szyickich, krytykował już m.in. wpływowy duchowny szyicki Muktada al-Sadr. "Nie ma żadnych wątpliwości, ta nazwa zostanie źle zrozumiana" - oświadczył w komunikacie wydanym jako odpowiedź na pytanie studenta teologii.
REKLAMA


- Husajn jest symbolem narodowym i księciem dżihadu (świętej wojny), ale nie chcemy, by jego imię było wykorzystywane przez inny obóz, aby twierdzić, że chodzi o wojnę wyznaniową - wyjaśnił.

W rozpoczętej we wtorek ofensywie mającej na celu odbicie z rąk sunnickich ekstremistów z IS położonego na zachodzie Anbaru, wraz ze stolicą Ramadi, biorą udział m.in. siły paramilitarne Sadra. Przeciwko Państwu Islamskiemu walczy także iracka armia i policja.

Państwowa telewizja poinformowała w środę, że siły paramilitarne przyjęły teraz nazwę "Na twoje rozkazy, Iraku".

Wcześniejszy kryptonim operacji krytykowały także Stany Zjednoczone. Również mieszkańcy Anbaru twierdzili, że nazwa jest "skrajnie nacechowana wyznaniowo". Komentatorzy wskazywali na obawy, że zaangażowanie do operacji paramilitarnych sił szyickich i wybór takiej nazwy mogą przyczynić się do wyalienowania sunnitów i pogłębić podziały wyznaniowe w kraju, w którym szyici stanowią większość.

Premier Iraku Hajder al-Abadi sceptycznie podchodził do wysłania wspieranych przez Iran szyickich milicji do Anbaru w obawie, że mogą wywołać wrogość stanowiących w tej prowincji większość sunnitów. Został jednak do tego zmuszony po zajęciu Ramadi przez IS 17 maja.

Bojownicy nie tylko przejęli kontrolę nad ważnym miastem położonym 115 km od Bagdadu, ale też wzbogacili się o znaczny arsenał broni, pozostawiony tam przez uciekających żołnierzy.

Upadek miasta był ciosem dla irackich sił rządowych, które wcześniej, przy wsparciu lotnictwa międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, odnosiły sukcesy w walce z ekstremistami.

...

KRETYNI I DEBILE! SZATAN WAM ROZUM ODJAL? ZA MALO MACIE PROBLEMOW! JESZCZE CHCECIE WOJNY MIEDZY SZYITAMI I SUNHITAMI?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:32, 10 Cze 2015    Temat postu:

Irak: w zbiorowych grobach w Tikricie znaleziono 597 ciał


Z 12 zbiorowych grobów w Tikricie władze ekshumowały do tej pory 597 ciał - poinformował rząd Iraku. Tikrit leży na północy kraju, opanowanej latem ub. r. przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), które oskarża się o masakrę uprowadzonych rekrutów.

- Ekshumowano szczątki 597 męczenników z obozu Speicher - powiedział dziennikarzom w Bagdadzie iracki minister ds. praw człowieka Mohammed al-Bajati.
REKLAMA


W czerwcu 2014 r. uzbrojeni ludzie należący do IS, ekstremistycznego sunnickiego ugrupowania, lub z nim powiązani uprowadzili kilkuset rekrutów, głównie szyitów, zgromadzonych w byłym amerykańskim obozie wojskowym Camp Speicher na północy Tikritu, a następnie zabijali jednego po drugim. Zdjęciami z egzekucji chwaliła się propaganda IS, wzbudzając oburzenie i gniew szyitów.

Zdjęcia te, w połączeniu z apelem najwyższego przywódcy duchowego szyitów w Iraku ajatollaha Alego al-Sistaniego, znacząco przyczyniły się do mobilizacji milicji szyickich walczących razem z siłami rządowymi przeciwko sunnickim dżihadystom.

Część ciał zamordowanych wrzucano do przepływającego przez Tikrit Tygrysu, a większość chowano w zbiorowych mogiłach.

Pod presją rodzin rekrutów uznanych za zaginionych irackie władze po odbiciu 31 marca w Tikritu zaczęły poszukiwania miejsc pochówków.

Szacuje się, że w "masakrze Speicher", jednym z najbardziej odrażających mordów popełnionych przez IS na zajętych przez nie terytoriach w Iraku i Syrii, zginęło 1 700 ludzi.

...

Znowu te ,,znaleziska"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:00, 08 Lip 2015    Temat postu:

Irak: kara śmierci dla 24 dżihadystów oskarżonych o mord na żołnierzach


Iracki sąd skazał na karę śmierci 24 podejrzanych o udział w zeszłym roku w zbiorowej egzekucji na setkach żołnierzy wiernych władzom w Bagdadzie. Mordu dokonali wtedy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) podczas ofensywy na północy kraju.

Proces przeprowadzono w szybkim tempie na podstawie mocnego materiału dowodowego oraz zeznań samych oskarżonych - poinformował rzecznik sądu. Tymczasem przedstawiciel rady sądowniczej w Iraku Abdul-Sattar al-Birkdar oświadczył, że cały czas na wolności pozostaje ponad 600 osób podejrzanych o udział w egzekucji na żołnierzach.
REKLAMA


W 2014 roku ok. 1,7 tys. żołnierzy, głównie szyitów, zostało pojmanych przez islamistów po opuszczeniu byłej amerykańskiej bazy "Camp Speicher" położonej na północ od miasta Tikrit - przypomina agnecja Reutera. Jeńcy zostali zamordowani podczas pokazowej egzekucji.

Materiał wideo, który pokazuje egzekucję irackich żołnierzy został opublikowany w internecie przez dżihadystów i stał się symbolem brutalności islamistów z IS. Zbiorowa egzekucja żołnierzy uznawana jest za jeden z największych, pojedynczych aktów przemocy w trwających dekadę starciach wewnętrznych w Iraku między sunnitami a szyitami - podkreśla agencja Reutera.

Iraccy żołnierze i członkowie szyickiej milicji odbili Tikrit z rąk bojowników IS trzy miesiące temu, dzięki czemu można było ekshumować 12 masowych grobów, w których znajdowały się ciała zabitych podczas masakry.

Rodziny zamordowanych żołnierzy oskarżają wojsko oraz lokalnych sunnickich przywódców plemiennych o to, że nie podjęli wystarczających kroków, aby zapobiec masakrze i nie ostrzegli żołnierzy przed zagrożeniem wiążącym się z opuszczaniem bazy "Camp Speicher". Przedstawiciele rządu odpierają te oskarżenia tłumacząc, że żołnierze postąpili wbrew rozkazom, opuszczając bazę bez uzbrojenia.

...

Przed śmiercią należy zaproponować im księdza czyli spowiedź bo naprawdę goście są blisko piekła czyli jak w islamie dzwiecznie nazywają. Dżechenny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:17, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Irak: współpracujemy z Rosją, Iranem i Syrią przeciwko IS

Flaga Iraku - istock

Dowództwo armii irackiej poinformowało, że współpracuje z Rosją, Iranem i Syrią w dziedzinie operacji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego (IS).

Według opublikowanego komunikatu współpraca wynika "ze wzrastającego zaniepokojenia Moskwy obecnością tysięcy terrorystów z Rosji podejmujących przestępcze działania na rzecz IS".
REKLAMA


Reuter zauważa, że jeszcze w piątek rząd w Bagdadzie zaprzeczał jakoby taka współpraca miała miejsce.

W ostatnich dniach Rosja wysłała do Syrii personel wojskowy i znaczne ilości nowoczesnego sprzętu bojowego, w tym broń pancerną, samoloty bojowe i helikoptery, które - zdaniem ekspertów - mogą zasadniczo zmienić układ sił na korzyść wojsk prezydenta Baszara el-Asada i zakończyć trwającą od 4 lat wojnę domową.

Minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahin ad-Dżafari oświadczył w piątek w Nowym Jorku, że w jego kraju nie ma żadnych rosyjskich doradców wojskowych. Wezwał równocześnie koalicję pod przywództwem USA do bombardowania większej ilości celów IS w Iraku.

...

I CORAZ GORZEJ Z WAMI! TAKIE SA PAKTY Z DIABLEM!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:27, 01 Paź 2015    Temat postu:

Premier Iraku z zadowoleniem powitałby w swym kraju rosyjskie naloty na IS. Jest odpowiedź Rosji

Hajder al-Abadi - SPENCER PLATT / AFP

Premier Iraku Hajder al-Abadi powiedział, że z zadowoleniem powitałby rosyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w swym kraju. Zaznaczył, że jeszcze tego nie omawiano, ale Bagdad dostaje informacje na temat IS od Syrii i Rosji. Na stanowisko Federacji nie trzeba było długo czekać. Szef tamtejszej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj "nie ma zamiaru rozszerzyć ataków lotnictwa na Irak" sąsiadujący z Syrią, gdzie dzień wcześniej rozpoczęły się ataki rosyjskich sił powietrznych.

...

Ruska nadzieja matka glupich...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:49, 24 Paź 2015    Temat postu:

"Na linii frontu". Dotkliwy cios dla Państwa Islamskiego. Armia USA ujawniła kulisy działań zbrojnych
Przemysław Henzel
Dziennikarz Onetu

Generał Joseph Dunford - Mandel Ngan / AFP

W Iraku pojawiają się oznaki, mogące świadczyć o tym, że siły rządowe powoli zaczynają przełamywać klincz na polu walki z ISIS. Irakijczycy odnieśli taktyczny sukces obijając z rąk terrorystów miasto Bajdżi, szykują się także do szturmu na Ramadi, podczas gdy Kurdowie nasilili ataki, by przerwać strategiczny szlak łączący terytoria kalifatu w Iraku i Syrii. W ocenie gen. Josepha Dunforda, operacje te stanowią "pozytywny sygnał" i "skutecznie utrudniły życie terrorystom". Wojskowy opisał także kulisy walki przeciwko ISIS oraz zarysował elementy strategii na najbliższy czas.

Kulisy walki przeciwko ISIS. Pentagon zaprezentował swój raport

Pentagon w swoich ostatnich komunikatach przedstawił najnowsze informacje dotyczące walki z Państwem Islamskim na terytorium Iraku i Syrii. Z danych wynika, że od początku operacji "Inherent Resolve" samoloty międzynarodowej koalicji przeprowadziły 7603 nalotów - 4933 na cele w Iraku, a 2670 - w Syrii. Płk Steve Warren podkreślił, że siły podległe rządowi w Bagdadzie podejmują coraz większą liczbę operacji lądowych, w których kluczowe znaczenie ma wsparcie powietrzne ze strony irackich myśliwców.
REKLAMA


Wojskowy zaznaczył jednak, że szkolenia prowadzone przez amerykańska misję wojskową muszą być kontynuowane. Amerykanie nie ukrywają, że strategicznym celem będzie przeprowadzenie większej ofensywy przez iracką armię, siły bezpieczeństwa oraz szyickie i sunnickie bojówki. Naloty, według płka Warrena, mają "zmiękczyć" terrorystów i przygotować grunt pod zdecydowane uderzenie "na ziemi". Sytuacja, jak na razie, nie daje jednak powodów do nadmiernego optymizmu - Państwo Islamskie jest nadal silne, a Irakijczycy są zdolni jedynie do prowadzenia kontrataków.

"Postępy" w kampanii zbrojnej. Komplikuje się sytuacja międzynarodowa

Gen. Joseph Dunford, który odwiedził Irak kilka dni temu, ocenił, że siły rządowe dokonują postępu w walce przeciwko ISIS, ale przyznał, że kampania będzie bardzo trudna z uwagi na elastyczną strategię stosowaną przez terrorystów. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów powiedział, że celem koalicji jest zwiększenie presji na terrorystów nie tylko w Iraku, ale także w Syrii. W przypadku tego drugiego kraju osiągnięcie tego celu znacznie jednak utrudni kampania nalotów prowadzona przez Rosję.

Działania zbrojne Moskwy to tylko jeden z czynników zewnętrznych mających wpływ na rozwój sytuacji. Do tego doliczyć należy także politykę wojskową Iranu, dzięki której Teheran chce zwiększyć swoje wpływ w regionie, a także konflikt wewnętrzny w Jemenie, angażujący część międzynarodowej koalicji oraz napięte relacje między sunnitami a szyitami, które mogą przerodzić się w kolejne wojny domowe. Pewną zachętą mogą być jednak próby szerszego włączenia sunnitów przez szyickie władze Iraku w proces odbudowy sił zbrojnych oraz w kampanię przeciwko ISIS.

Gen. Dunford: te operacje skutecznie utrudniły życie Państwu Islamskiemu

Główny ciężar walk z ISIS wzięli na siebie iraccy i syryjscy Kurdowie. Ci drudzy podjęli działania wymierzone w strategiczny szlak komunikacyjny pomiędzy "stolicą" ISIS w mieście Rakka a "twierdzą" w Mosulu. - Te operacje skutecznie utrudniły życie terrorystom - stwierdził gen. Dunford. Wojskowy podkreślił także, że zwiększa się liczebność sił lądowych koalicji. - Liczba przeszkolonych i uzbrojonych sunnitów w prowincji Anbar osiągnęła 6 tysięcy, a liczba tych, którzy wstąpili do policji, wynosi już 11 tysięcy osób - dodał.

Większość operacji zbrojnych zaczynają się jednak przeciągać. Tak jest w przypadku pozostającego w rękach terrorystów Ramadi, wokół którego Irakijczycy zamknęli pierścień okrążenia dopiero dwa tygodnie temu - po naciskach ze strony Pentagonu. Bitwa o miasto trwa nadal, ale ustabilizować sytuację będzie można dopiero po zlikwidowaniu wszystkich punktów kontrolowanych przez terrorystów. Sytuacje utrudnia fakt, że Ramadi, tak jak Mosul, zostało mocno ufortyfikowane przez bojowników Państwa Islamskiego.

Pierwszy wyraźny sukces Irakijczyków. "To pozytywny znak"

Za taktyczny sukces można uznać zwycięstwo sił irackich w trwającej 10 miesięcy bitwie o Bajdżi. Irakijczycy trzy dni temu zdołali wyprzeć terrorystów z rafinerii i pobliskiego miasta, ale żołnierze nadal zajmują się zwalczaniem pozostawionych przez ISIS snajperów. - To zachęcający znak. Siły irackie zabezpieczają obecnie teren, co jest pozytywnym sygnałem - skomentował gen. Dunford, dodając, że był to "niezły sukces". W walkach odznaczyły się jednak nie jednostki armii, lecz szyickie bojówki, wspierane przez Iran.

Bajdżi może stać się wkrótce bazą do wyprowadzenia ofensywy na Mosul, kontrolowany przez Państwo Islamskie od lata 2014 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że elastyczna strategia terrorystów sprawia, iż sytuacja nawet w odbitych z ich rąk miastach może szybko ulec zmianie. O takiej groźbie świadczy chociażby sytuacja Bagdadu. Choć terrorystom nie udało się zająć irackiej stolicy, to jednak nawet gen. Dunford przyznaje, że obrona tego miasta to "bez wątpienia najważniejsza misja, której podporządkowano cały wysiłek".

Zmiany w systemie dowodzenia? Kluczowy los obietnicy Bagdadu

Minusem jest jednak rozproszony system dowództwa w Iraku, w związku z czym Pentagon zasugerował irackim władzom, by mianować jednego dowódcę, który nadzorowałby całokształt działań zbrojnych w kraju, także z udziałem Kurdów. Według Szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, pozwoliłoby to państwom zachodnim na lepsze skoordynowanie pomocy wojskowej w wybranych obszarach. Kolejnym krokiem powinno być większe wsparcie dla sunnitów. - To będzie najlepszy dowód, że iracki rząd dotrzyma swojej obietnicy - powiedział gen. Dunford.

...

Idzie dobrze tylko Ruscy utrudniaja. PO TO PRZYLEZLI ZEBY POMOC ASSADOWI I IS MORDOWAC!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:20, 30 Paź 2015    Temat postu:

Irak: atak rakietowy na obóz irańskich dysydentów


Była baza wojskowa koło portu lotniczego w Bagdadzie, w której przebywają irańscy dysydenci, została dzisiaj ostrzelana 16 pociskami rakietowymi. Zginęło co najmniej trzech irackich żołnierzy. Są też ofiary wśród Irańczyków.

Irańscy dysydenci z ugrupowania Mudżahedin al-Chalk, którzy zajmują obecnie byłą amerykańską bazę Camp Liberty, poinformowali, że po ich stronie zginęło co najmniej 20 osób. Wydano oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że "z powodu ciemności nie została ustalona dokładna liczna zabitych i rannych".
REKLAMA


Ugrupowanie Mudżahedin al-Chalk, oficjalnie usunięte w 2012 roku przez Departament Stanu USA z listy organizacji terrorystycznych, wzywa do obalenia władzy duchownych w Iranie. W latach 80. walczyło po stronie Iraku w wojnie iracko-irańskiej. Przestało być mile widziane w Iraku, kiedy obalony został Saddam Husajn. Obecny rząd iracki, który umacnia więzi z Teheranem, twierdzi wręcz, że obecność tych dysydentów w Iraku jest nielegalna.

Irańscy dysydenci w Camp Liberty narzekają na warunki bytowe. Twierdzą, że rząd iracki ich zaniedbuje.

Według funkcjonariusza policji, który zastrzegł sobie anonimowość, pociski rakietowe spadły na tyle daleko od lotniska, że nie zakłóciły ruchu lotniczego.

Nie wiadomo, kto przeprowadził ten atak. W zeszłym roku w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego pocisków rakietowych użyli dżihadyści z Państwa Islamskiego, usiłujący zdestabilizować życie w irackiej stolicy.

...

Smierdzi Teheranem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:28, 30 Paź 2015    Temat postu:

Irak: szyicka milicja przyznaje się do ataku na irańskich dysydentów


Dowódca szyickiej milicji w Iraku oświadczył dziś, że to jego ugrupowanie ostrzelało poprzedniego dnia pociskami rakietowymi byłą bazę wojskową koło lotniska w Bagdadzie, zajmowaną obecnie przez irańskich dysydentów.

Irańska agencja prasowa Fars przytoczyła wypowiedź Wathika el-Batata, dowódcy Armii Muchtara, który wziął odpowiedzialność za czwartkowy atak. - Ostrzegliśmy członków tej terrorystycznej organizacji, że mają opuścić Irak tak szybko, jak to tylko możliwe. (...) Jeśli tego nie zrobią, będzie więcej podobnych ataków - zagroził.
REKLAMA


Armia Muchtara przyznaje, że jest wspierana i finansowana przez rząd irański.

Irańscy dysydenci z ugrupowania Mudżahedin al-Chalk, którzy zajmują obecnie byłą amerykańską bazę Camp Liberty koło lotniska w Bagdadzie, poinformowali, że po ich stronie zginęło co najmniej 20 osób. Wydano oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że "z powodu ciemności nie została ustalona dokładna liczna zabitych i rannych". Zginęło też kilku żołnierzy irackich.

Ugrupowanie Mudżahedin al-Chalk, oficjalnie usunięte w 2012 roku przez Departament Stanu USA z listy organizacji terrorystycznych, wzywa do obalenia władzy duchownych w Iranie. W latach 80. walczyło po stronie Iraku w wojnie iracko-irańskiej. Przestało być mile widziane w Iraku, kiedy obalony został Saddam Husajn. Obecny rząd iracki, który umacnia więzi z Teheranem, twierdzi wręcz, że obecność tych dysydentów w Iraku jest nielegalna.

...

NA ROZKAZ TEHERANU! CO TO ZA JAKIES MILICJE! WON! JAK MOZNA TOLEROWAC BANDYTOW Z IRANU! Ci emigranci maja byc w spokoju zostawieni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:33, 30 Kwi 2016    Temat postu:

Irak: setki zwolenników reform wdarły się do Zielonej Strefy w Bagdadzie
po/
2016-04-30, 16:35



Skomentuj
0
"Zwolennicy wpływowego duchownego Muktady as-Sadra wdarli się w sobotę do ufortyfikowanej Zielonej Strefy i parlamentu w Bagdadzie, domagając się reform, gdy deputowani ponownie nie zatwierdzili zmian w rządzie" - pisze Reuters, powołując się na świadków.
PAP/EPA/Andrea Dicenzo

Świat
Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w...

Demonstranci zgromadzili się pod murem oddzielającym Zieloną Strefę, w której mieszczą się parlament, budynki rządowe i ambasady, a następnie przeszli przez most na rzece Tygrys, trzymając w rękach flagi kraju i skandując hasło: "Tchórze pouciekali!". Była to aluzja do deputowanych, którzy opuścili parlament - zauważa Reuters.



Część protestujących stanęła na murze, a tysiące innych osób pozostały przy głównej bramie. Kurdyjska telewizja Rudaw TV pokazała demonstrantów skandujących hasła i pozujących do zdjęć w parlamentarnej sali obrad.





Problemy z utworzeniem rządu



Spory w parlamencie i praktyczny paraliż jego prac uniemożliwiają zatwierdzenie nowego składu rządu technokratów, zaproponowanego jeszcze w marcu przez premiera Hajdera al-Abadiego. Głównym zadaniem nowego gabinetu ma być walka z korupcją, a zaproszenie do niego technokratów ma go uniezależnić od wpływowych największych ugrupowań politycznych.



Agencja AP zauważa, że po raz pierwszy w historii protestów przeciw bezczynności władz w walce z korupcją i marnotrawstwem, organizowanych od miesięcy poza Zieloną Strefą, demonstranci wdarli się na jej teren.





Wcześniej w sobotę Sadr oskarżył irackich polityków o blokowanie wysiłków mających na celu m.in. walkę z łapówkarstwem.



W ubiegłym roku masowe demonstracje w Bagdadzie i w miastach na południu kraju, podczas których domagano się usprawnienia pracy rządu i ukrócenia korupcji, doprowadziły do przyjęcia przez parlament siedmiopunktowego programu zmian, mających na celu właśnie walkę z tym procederem.


PAP

..

Jest demokracja to chca walki z korupcja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:18, 28 Maj 2016    Temat postu:

Irak: dowódca IS w Faludży zabity, trwają walki o miasto
am/
2016-05-27, 21:43
Skomentuj
0
W nalocie bombowym zginął dowódca sił Państwa Islamskiego (IS) w Faludży na zachód od Bagdadu - poinformował w piątek rzecznik dowodzonej przez USA koalicji antydżihadystycznej płk Steve Warren. Trwa ofensywa irackiej armii, która ma odbić miasto z rąk IS.
Irackie wojsko zajmuje pozycje wokół Faludży PAP/EPA/Nawras Aamer

Świat
Iracka armia rozpoczęła operację odbicia...

Świat
Seria zamachów bombowych w Bagdadzie. Wielu...

- Zabiliśmy ponad 70 bojowników wroga, w tym Mahera al-Bilawiego, który był dowódcą sił IS w Faludży - powiedział Warren. - Oczywiście nie skłoni to wroga do zaprzestania walk, ale z pewnością jest to dla niego cios.



Rzecznik dodał, że koalicja przeprowadziła w ciągu ostatnich czterech dni ponad 20 bombardowań celów w Faludży i okolicy. Wspiera w ten sposób rozpoczętą w poniedziałek operację wyzwolenia Faludży, zajętej przez IS w styczniu 2014 roku. Miasto, położone w prowincji Anbar, kontrolowane jest obecnie - według szacunków - przez 500-1000 dżihadystów.



Mieszka tam wciąż ok. 50 tys. cywilów, którym IS zabrania opuszczania miasta. Jednak - jak podały źródła irackie - kilkuset osobom udało się w piątek opuścić Faludżę. W czwartek ONZ podała, że od rozpoczęcia ofensywy uciekło stamtąd ok. 800 osób. Iracka armia pomaga zabezpieczyć drogę ewakuacji, a cywilne władze prowincji Anbar przygotowały obozowiska dla tych, którzy opuścili swoje domy.



Amerykańskie lotnictwo rozrzucało nad Faludżą ulotki zachęcające do ucieczki ze stref kontrolowanych przez IS. Tym, którzy muszą zostać, polecono rozłożenie na dachach białych prześcieradeł, by oznaczyli swoje pozycje.

PAP

...

Czyli islamisci dostaja lanie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:14, 30 Maj 2016    Temat postu:

Siły irackie wkroczyły do Faludży, bastionu IS
mr/
2016-05-30, 08:47



Skomentuj
0
Elitarne siły irackie wkroczyły w poniedziałek rano do położonego ok. 50 km na zachód od Bagdadu miasta Faludża, skąd mają wyprzeć dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało dowództwo operacji.
Reuters

Świat
Irak: dowódca IS w Faludży zabity, trwają...

Świat
Iracka armia rozpoczęła operację odbicia...

Generał Abdelwahab al-Sadi powiedział, że irackie siły są "wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję i irackie lotnictwo, a także mają wsparcie artylerii i czołgów".



Dodał, że jednostki antyterrorystyczne (CTS), policja prowincji Anbar i irackie siły weszły do miasta z trzech kierunków ok. godz. 4 rano czasu lokalnego. Generał poinformował także o oporze stawianym przez bojowników IS.



W ostatnich dniach informowano o zacieśnieniu okrążenia wokół Faludży. W piątek rzecznik dowodzonej przez USA koalicji antydżihadystycznej płk Steve Warren powiadomił, że w nalocie bombowym zginął dowódca sił IS w Faludży.



Podczas rozpoczętej tydzień temu ofensywy mającej na celu odbicie miasta z rąk ekstremistów irackie siły odzyskały miejscowości położone wokół tego bastionu Państwa Islamskiego. Tylko kilkuset rodzinom udało się uciec z miasta, w którym uwięzionych jest ok. 50 tys. cywilów. Podejrzewa się, że dżihadyści chcą ich użyć w charakterze żywych tarcz.



W niedzielnym wydaniu "New York Times" pisał, że w okrążeniu sunnickiego miasta uczestniczą szyickie bojówki wspierane przez Iran. Gazeta ostrzegła, że grozi to wywołaniem krwawego konfliktu między wyznawcami obu odłamów islamu w mieście.



Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku nadal znajdującego się pod kontrolą IS.



PAP

...

TYLKO ZEBY MI NIE BYLO GWALTOW!
Ci ktorzy sie bali i spelniali rozkazy terrorystow NIE MOGA BYC KARANI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:59, 01 Cze 2016    Temat postu:

UNICEF: 20 tys. dzieci uwięzionych w oblężonej irackiej Faludży
mr/
2016-06-01, 12:57



Skomentuj
0
Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) zaapelował w środę do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i żołnierzy irackiej armii, by w czasie walk o Faludżę oszczędzali przebywające w tym mieście dzieci. Jest ich tam ok. 20 tysięcy.
Associated Press

Świat
Siły irackie wkroczyły do Faludży, bastionu...

Świat
Irak: dowódca IS w Faludży zabity, trwają...

Zdaniem UNICEF w położonej na zachód od Bagdadu Faludży panuje tragiczna sytuacja humanitarna, a dzieci mogą być przymusowo rekrutowane w szeregi dżihadystów z IS.



Uzbrojone i walczące dzieci



"Życie i przyszłość dzieci przymusowo zwerbowanych jest zagrożone. Dzieci muszą nosić broń, używać jej, walczyć w +wojnie dorosłych+" - głosi oświadczenie UNICEF. Fundusz wezwał "wszystkie strony (konfliktu) do ochrony dzieci przebywających w Faludży" oraz "umożliwienia bezpiecznego wyjścia tym, którzy chcą opuścić miasto".



Celem ataku irackich sił jest wyparcie dżihadystów z okupowanego od 2014 roku miasta. Uważa się, że w Faludży przebywa obecnie ok. 50 tys. cywilów.



Intensywne walki



W poniedziałek, po zacieśnieniu okrążenia wokół Faludży, elitarne siły irackie, wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję i irackie lotnictwo, wkroczyły do miasta, gdzie obecnie trwają zaciekłe walki.



Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku, nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

PAP

...

Niestety koszmar...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:01, 17 Cze 2016    Temat postu:

Irackie siły weszły do centrum Faludży
mr/
2016-06-17, 13:23



Skomentuj
0
Hajdar al-Obeidi, dowódca irackich sił specjalnych powiedział agencji Associated Press, że żołnierze weszli do centrum Faludży około godz. 6 lokalnego czasu (godz. 5 w Polsce) po ciężkich walkach z dżihadystami i dzięki wsparciu irackiego lotnictwa i sił powietrznych koalicji walczącej pod dowództwem USA.
PAP/EPA/NAWRAS AAMER

Świat
Pod Faludżą odkryto zbiorowy grób z ciałami...

Świat
UNICEF: 20 tys. dzieci uwięzionych w...

Wojskowy dodał, że obecnie żołnierze oczyszczają ulice z przydrożnych ładunków wybuchowych w pobliżu rządowego kompleksu. Obeidi podejrzewa, że bojownicy IS nadal ukrywają się w okolicznych budynkach.



Agencja Reutera pisze, że dżihadyści nadal kontrolują większą część Faludży, z której w trakcie ostatnich walk uciekła większość mieszkańców. Irackie siły prowadzą działania wzdłuż głównej drogi prowadzącej ze wschodu na zachód miasta. W oświadczeniu władz w Bagdadzie podano, że oddziały antyterrorystyczne otoczyły też szpital miejski.



Pod kontrolą Państwa Islamskiego

Od prawie czterech tygodni siły irackie wraz z szyickimi bojówkami wspieranymi przez Iran prowadzą ofensywę na zdominowaną przez sunnitów Faludżę, która jest kontrolowana przez IS.

PAP

...

Brawo! Tylko bez zdziczenia!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:09, 26 Cze 2016    Temat postu:

Cała Faludża została wyzwolona z rąk Państwa Islamskiego
grz/
2016-06-26, 13:37
W ramach prowadzonej od końca maja ofensywy siłom rządowym udało się wyprzeć bojowników Państwa Islamskiego (IS) z ostatniej okupowanej dzielnicy w Faludży, miasta położonego ok. 60 km na zachód od Bagdadu - ogłosiła w niedzielę iracka armia.
Reuters

Świat
Irackie siły weszły do centrum Faludży

Świat
Pod Faludżą odkryto zbiorowy grób z ciałami...

Armia wspierana z powietrza przez antyislamistyczną koalicję dowodzoną przez USA i siły paramilitarne, głównie szyickie bojówki, wyparła islamistów z dzielnicy Al-Dżulan, położonej w północno-zachodniej części miasta - poinformował przywódca sił antyterrorystycznych uczestniczących w ofensywie, generał Abdul Wahab al-Saadi.



Wkrótce rozpocznie się rozminowywanie miasta


- Z serca dzielnicy Al-Dżulan składamy gratulacje narodowi irackiemu i naczelnemu dowódcy wojska, i oświadczamy, że walka o Faludżę została zakończona - powiedział al-Saadi w rozmowie z iracką telewizją państwową, stojąc w otoczeniu oficerów i innych żołnierzy; część z nich strzelała w powietrze na wiwat, śpiewała i trzymała flagę Iraku. Jak dodał, żołnierze zaczną wkrótce rozminowywać ulice i budynki w wyzwolonym mieście.



Faludża pod kontrolą IS od 2014 r.


Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, które jest kontrolowane przez IS do dziś.


PAP

...

BRAWO! Tylko zeby mi nie bylo grabiezy! TO MA BYC WYZWOLENIE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:32, 30 Cze 2016    Temat postu:

Poważne straty dżihadystów. W nalocie mogło zginąć kilkuset bojowników
Dodano dzisiaj 10:12
Myśliwce F-16, 169th Fighter Wing (Swamp Foxes), South Carolina Air National Guard / Źródło: U.S. Air Force, SMSgt Thomas Meneguin
W serii nalotów wymierzonych w bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) dżihadyści ponieśli poważne straty.

Naloty miały miejsce w okolicy Faludży. Ze wstępnych danych przekazanych przez USA wynika, że zginęło co najmniej 250 bojowników. Zniszczono też 40 pojazdów. Jeśli te liczby się potwierdzą, ostatnie naloty będą uznane za najbardziej skuteczne, jakie kiedykolwiek wymierzono w dżihadystów.



26 czerwca poinformowano, że ostatnia okupowana przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) dzielnica Faludży została odbita przez siły rządowe. Generał Abdul Wahab al-Saadi ogłosił, że walka o Faludżę zakończyła się. W akcji brała udział także antyislamistyczna koalicja, którą dowodziły wojska USA i szyickie bojówki. Odbiła ona z rąk islamistów dzielnicę Al-Dżulan, położoną w północno-zachodniej części miasta.

Irackie wojska do Faludży weszły 20 czerwca. Al-Saadi powiedział wtedy, że ofensywa na Faludżę przyszła z trzech różnych kierunków. - Armia iracka weszła do Faludży pod parasolem lotnictwa międzynarodowej koalicji, irackich sił lotniczych oraz lotnictwa wojskowego wspieranego przez artylerię i czołgów - relacjonował przebieg akcji generał.
/ Źródło: Reuters

....

Dobre wiesci


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:57, 12 Lip 2016    Temat postu:

Bułgaria negocjuje z Iranem sprzedaż reaktora jądrowego
po/
2016-07-12, 19:41
Bułgaria rozpoczęła negocjacje z Iranem w sprawie sprzedaży rosyjskiego reaktora jądrowego, zamówionego kilka lat temu dla siłowni w Belene nad Dunajem, z której budowy władze zrezygnowały w 2012 roku. Wstępne rozmowy przeprowadzono podczas dwudniowej wizyty premiera Bojko Borysowa w Teheranie, która zakończyła się we wtorek.
Zdjęcie ilustracyjne, foto. Flickr.com/Peretz Partensky

Świat
Putin: Rosja wybuduje elektrownie atomowe w...

Według Borysowa irańskie władze są zainteresowane bułgarską propozycją. Konkretne rozmowy przeprowadzili wicepremier ds. gospodarczych Tomisław Donczew i minister energetyki Temenużka Petrowa.



Przedstawili oni sytuację po wydanym w czerwcu br. orzeczeniu Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu, który nakazał Bułgarii wypłatę 550 mln euro odszkodowania rosyjskiemu koncernowi Atomstrojeksport za zerwanie umowy ws. budowy elektrowni w Belene. Po zapłaceniu go Bułgaria ma odebrać wyprodukowany sprzęt.



Do Bułgarii, aby kontynuować negocjacje, został zaproszony Ali Akbar Salehi, szef irańskiej organizacji ds. energetyki jądrowej (AEOI).



Niezbędna jest zgoda Rosjan



Bułgaria chce sprzedać ciśnieniowy reaktor wodny (WWER) o mocy 1000 megawatów, generacji III plus. Iran mógłby wykorzystać go w planowanej rozbudowie elektrowni w Buszehrze. Transakcja może dojść do skutku wyłącznie za zgodą rosyjskiego producenta. Według Petrowej rozpoczęto już negocjacje z Rosjanami.



Minister spraw zagranicznych Daniel Mitow powiedział, że UE została poinformowana o negocjacjach prowadzonych z Iranem. - Jeżeli irański program jądrowy ma wyłącznie cywilne cele, a naszym dążeniem jest współpraca wyłącznie w tej dziedzinie, nie będzie problemu z Europą - stwierdził Mitow. Minister dodał, że mimo delikatności problemu nie przewiduje ewentualnego skomplikowania stosunków z Izraelem.



Gaz z Iranu popłynie do Bulgarii?



Z uwagi na dążenie Bułgarii do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego i na zapewnienie dostaw dla planowanego ośrodka dystrybucji gazu Bałkan pod Warną ważnym tematem rozmów były możliwości importu irańskiego surowca. Bułgaria mogłaby importować irański gaz, dostarczany do terminalu w Aleksandrupoli w północno-wschodniej Grecji.



Za cztery lata grecki terminal, oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od bułgarskiej granicy, oraz interkonektor miedzy Grecją a Bułgarią mają być oddane do użytku.



PAP

...

Ruscy sie czaja! Jakies posrednictwo?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:32, 01 Sie 2016    Temat postu:

Irak: przywódcy Państwa Islamskiego uciekają z Mosulu
prz/
2016-07-31, 21:02
- Przywódcy Państwa Islamskiego sprzedali swój dobytek w Mosulu, drugim co do wielkości mieście Iraku, i wraz z rodzinami opuścili to miasto, kierując się do odległej o 100 km Syrii - powiedział iracki minister obrony Chalid al-Obeid w wywiadzie telewizyjnym.
AP

Świat
Hollande: wyślemy do Iraku artylerię do walki...

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali Mosul na północy Iraku w czerwcu 2014 roku. Obecnie irackie władze wraz z międzynarodową koalicją dowodzoną przez USA przygotowują plany wyzwolenia miasta.


- Pewna liczba przywódców IS i ich rodzin sprzedała swój dobytek w Mosulu i schroniła się w Syrii - powiedział minister w sobotę wieczorem w telewizji publicznej Irakija.


Dodał, że niektórzy z nich usiłowali się także przedostać na tereny autonomicznego Kurdystanu na północ od Iraku.


Plany odbicia Mosulu


Szef połączonych sztabów USA gen. Joseph Dunford rozmawiał w niedzielę w Bagdadzie z premierem Hajderem al-Abadim o planach odbicia Mosulu - głosi komunikat irackiego rządu. Od wielu miesięcy trwa operacja zbliżania się sił irackich do miasta, która ma przygotować ofensywę; kolejno wyzwalane są mniejsze miejscowości. Jednak AFP, powołując się na źródła wojskowe, twierdzi, że atak nie nastąpi szybko.


Operacja odbicia Mosulu, ostatniego dużego irackiego miasta pozostającego w rękach IS, będzie skomplikowana. Może zwłaszcza wywołać kryzys humanitarny z racji dużej liczby mieszkańców, którzy znajdą się w oblężonym mieście. Według Czerwonego Krzyża wspierana przez międzynarodowe lotnictwo i setki amerykańskich doradców wojskowych ofensywa wojsk irackich może spowodować falę kolejnego miliona uchodźców.


Państwo Islamskie zajęło w 2014 roku znaczne tereny na północ i wschód od Bagdadu, ale od tamtej pory straciło kontrolę nad wieloma obszarami dzięki kontrofensywie irackiej przy wsparciu międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. W rękach IS pozostają także duże tereny w sąsiedniej Syrii.



PAP

...

Jak zbite psy i dobrze!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:10, 22 Sie 2016    Temat postu:

Ten chłopiec miał wysadzić się w powietrze. Powstrzymali go policjanci
jak/kan/
2016-08-22, 11:01
Iraccy policjanci w Kirkuku zatrzymali kilkunastoletniego chłopca. Miał na sobie pas z ładunkiem wybuchowym, czyli tzw. pas szahida. Chłopiec zwerbowany przez ISIS chciał przeprowadzić atak samobójczy przed jednym z meczetów.


Świat
Blisko połowa ofiar zamachu w Turcji to...

Świat
On stał się symbolem piekła wojny, jego...

Do zdarzenia doszło zaledwie kilka godzin po dwóch samobójczych zamachach bombowych, do których doszło właśnie w Kirkuku. Za oba odpowiadało państwo islamskie.



Chłopiec, według irackich źródeł, ok. 12-13-letni miał na sobie koszulkę Messiego. Jednak nie ona przykuła uwagę policjantów, a widoczny na ciele chłopca pas wypełniony materiałami wybuchowymi.

Reuters, Daily Mail

...

Brawo trzeba go resocjalizowac!
Jak mowilem. Zbrodniarz gdy zbliza sie jego koniec dopuszcza sie coraz gorszych bestialstw. Szatan go popycha do rozpaczy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:41, 29 Wrz 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
Ucina dżihadystom głowy i gotuje ich czaszki. 39-latka postrachem Państwa Islamskiego w Iraku
Ucina dżihadystom głowy i gotuje ich czaszki. 39-latka postrachem Państwa Islamskiego w Iraku

Dzisiaj, 29 września (19:57)

​39-latka z Iraku jest uważana za postrach dżihadystów z Państwa Islamskiego. Wszystko przez jej bardzo brutalne podejście do terrorystów. Działająca w jednej z rebelianckich bojówek kobieta miała nawet dostać pogróżki od samego lidera organizacji.

Wahida Mohamed Al-Jumaily, znana również jako Um Hanadi, dowodzi 70-osobowym oddziałem, który walczy z oddziałami Państwa Islamskiego w niedawno wyzwolonym mieście Aszur, nieopodal Mosulu. Swoją sławę zdobyła dzięki brutalnym metodom walki z dżihadystami.

Walczyłam z nimi, ścinałam ich głowy, gotowałam ich czaszki i paliłam ich ciała - mówi w rozmowie z CNN. Na dowód tego pokazała dziennikarzom swój profil na jednym z portali społecznościowych. Opublikowała na nim zdjęcia, na których pozuje m.in. z uciętymi głowami, albo jak trzyma je w garnku.

39-latka podpadła nie tylko drobnym bojówkom ISIS, ale również samemu liderowi organizacji. Samozwańczy kalif Abu Bakr al-Bagdadi miał bowiem wysyłać jej pogróżki. Jestem najbardziej poszukiwaną osobą przez Państwo Islamskie, nawet premier Iraku nie jest tak poszukiwany - powiedziała.

Próbowali mnie już zabić sześć razy. Miałam odłamki pocisków w głowie, nogach, moje żebra były połamane, ale to nigdy mnie nie powstrzymało - mówiła.

Hamadi walczy z islamskimi terrorystami od 2004 roku. Wówczas wspomagała wojska irackie w starciach z oddziałami Al-Kaidy. Do walki ciągnie ją pragnienie zemsty - dżihadyści zabili bowiem już jej męża, ojca i trzech braci.

(az

...

Jest chora psychicznie ale zgadnijcie dzieki komu? Jesli ona dowodzi to boje sie o jej podwladnych z takim ,,wzorem". Nie powinni sie od niej uczyc. Zeby bylo jasne nie jest to nic nadzwyczajnego. Wiemy co tam robia Putin z Assadem. Przy nich ona jest normalna bo dziala logicznie. Msci sie na winnych a nie np. gazuje dzieci. Ale szkoda jej bo sie niszczy. Po co? Dosc miala nieszczesc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:01, 02 Paź 2016    Temat postu:

Papież Franciszek pojedzie do Iraku? "Inszallah, jak Bóg pozwoli"

Dzisiaj, 1 października (15:51)

"Inszallah" ( Jak Bóg pozwoli) - tak papież Franciszek odpowiedział po arabsku chaldejskiemu patriarsze Bagdadu Louisowi Raphaelowi I Sako na wyrażone przez niego pragnienie, by odwiedził Irak. O reakcji papieża poinformowały źródła w patriarchacie.
Papież Franciszek
/LUCA ZENNARO /PAP/EPA


Papież spotkał się z patriarchą z Iraku w piątek podczas swej wizyty w kościele chaldejskim w stolicy Gruzji, Tbilisi. Jeszcze przed tym spotkaniem Louis Raphael I Sako mówił mediom, że powie Franciszkowi, iż ma nadzieję na jego wizytę w Iraku.

"Potrzebujemy obecności, wsparcia i zachęty" papieża - dodał patriarcha Sako.

W chaldejskim kościele w Tbilisi papież odmówił modlitwę o pokój i pojednanie w Iraku i Syrii. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyło kilkunastu biskupów chaldejskich z kilku krajów, którzy zakończyli swój doroczny sobór w Irbilu w irackim Kurdystanie.

...

Dokladnie! Juz niedlugo!
INSZALLACH!
Moge powtorzyc,
Allach Akbar. Ale to malo.
الله لانهائي
Bóg jest NIESKONCZONY!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:27, 14 Paź 2016    Temat postu:

Erdogan: Turcja zdeterminowana, by uczestniczyć w wyzwalaniu Mosulu

Dzisiaj, 14 października (20:15)

Turcja jest zdeterminowana, by wraz z siłami międzynarodowej koalicji uczestniczyć w wyzwalaniu irackiego miasta Mosul z rąk Państwa Islamskiego, ale wdroży "plan B", jeśli nie zostanie dopuszczona do tej operacji - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan
/AA/ABACA /PAP/EPA


Występując w piątek przed swoimi zwolennikami w mieście Konya w środkowej Turcji, Erdogan zapowiedział, że władze w Ankarze w najbliższych dniach zakomunikują międzynarodowym partnerom swój zamiar uczestniczenia w odbiciu Mosulu. Jeśli turecka propozycja zostanie odrzucona, Turcja wdroży "plan B" i "plan C" - podkreślił, nie wyjaśniając jednak, na czym miałyby polegać te alternatywne scenariusze.

Tłem dla wypowiedzi Erdogana są narastające napięcia między Turcją i Irakiem z powodu tureckich żołnierzy, którzy w Iraku szkolą tamtejsze siły w walce z Państwem Islamskim. Według rządu w Bagdadzie obecność tureckich wojskowych stanowi naruszenie irackiej suwerenności, Ankara twierdzi zaś, że przebywają oni w Iraku na życzenie tamtejszych władz, i ignoruje apele o wycofanie tych sił.

Turcja i Irak spierają się również o to, jakie siły mają uczestniczyć w wyzwalaniu Mosulu. Ankara obawia się, że udział szyickich milicji, na których dotąd polegał rząd iracki, przyczyni się do podsycenia sporów na tle wyznaniowym i powstania nowej fali uchodźców. Turcja sprzeciwia się także udziałowi w ofensywie bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą uważa za organizację terrorystyczną.

Erdogan wspomniał w piątek również o możliwym przywróceniu w Turcji kary śmierci. Apele społeczeństwa o możliwość ponownego orzekania najwyższego wymiaru kary to "uzasadnione żądanie" - ocenił prezydent, dodając: "Nie interesuje mnie, co na to powie Zachód. Interesuje mnie mój naród".

Naród domaga się od tureckiego parlamentu dyskusji o karze śmierci i parlament może ją przywrócić, podobnie jak zniósł ją w 2004 roku - powiedział Erdogan. Zaznaczył, że jeśli zostanie mu przedłożona do podpisu ustawa w tej sprawie, on ją podpisze.

Przedstawiciele władz tureckich zaczęli otwarcie mówić o możliwości przywrócenia kary śmierci po nieudanej próbie przewrotu wojskowego, przeprowadzonej 15 lipca. Unia Europejska w odpowiedzi ostrzegła, że w takim razie natychmiast wstrzymane zostaną negocjacje akcesyjne UE z Turcją.

...

Erdogan nic nie ugra najwyzej pieklo dla siebie za przedluzanie cierpien bliznich zamiast im pomoc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:44, 19 Paź 2016    Temat postu:

Ofensywa wyzwolenia Mosulu spod kontroli Państwa Islamskiego rozpoczęta

Poniedziałek, 17 października (05:13)
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 października (09:52)

W nocy (czasu polskiego) rozpoczęto ofensywę wyzwolenia Mosulu na północy Iraku spod kontroli Państwa Islamskiego. Wczoraj na miasto spadły tysiące ulotek. Iracka armia rozrzuciła je, by przygotować mieszkańców na ofensywę. Liczba osób usiłujących wydostać się poza teren walk może przekroczyć milion. Przypomnijmy, że Mosul, który uznawany jest za główny bastion bojowników Państwa Islamskiego w rękach dżihadystów pozostaje od czerwca 2014 r.
Ofensywa wyzwolenia Mosulu
/EPA/ANDREA DICENZO /PAP/EPA

Wielką bitwę z Państwem Islamskim zapowiedział iracki premier al-Ab-adi Haider. Nasi najdrożsi ludzie w prowincji Niniwa, operacja uwolnienia Mosulu rozpoczęta! Ogłaszam dziś początek tych heroicznych działań w celu uwolnienia się od brutalności i terroryzmu ISIS. Wkrótce spotkamy się na gruncie Mosulu, gdzie wszyscy będziemy świętować wyzwolenie i wolność - mówił iracki przywódca.

Na ulotkach, które wczoraj zrzucono na Mosul napisano różne komunikaty. Między innymi zapewniano cywilów, że nie będą oni celami ataków posuwających się wojsk lądowych ani sił powietrznych Iraku. Ponadto wezwano mieszkańców Mosulu, by unikali w mieście pozycji zajmowanych przez IS.
Wystrzelono pociski artyleryjskie

Według BBC w poniedziałek rano w kierunku miasta zaczęto wystrzeliwać pociski artyleryjskie. W stronę Mosulu od wschodu jadą już czołgi kurdyjskich sił.

Ok. 4 tys. peszmergów uczestniczy w operacji w Chazir na trzech frontach, by oczyścić okoliczne wsie zajmowane przez IS - poinformowało w oświadczeniu dowództwo kurdyjskich sił.

Wynika z niego, że działania kurdyjskich oddziałów są koordynowane z operacjami irackich sił rządowych, które idą na Mosul od południa i są wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną pod wodzą USA.

Nowy dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii generał Stephen Townsend ocenił, że ofensywa może potrwać "tygodnie, a możliwe że jeszcze dłużej".

Bitwa będzie długa i trudna, ale Irakijczycy są przygotowani, a my będziemy stać u ich boku - dodał.

W skład dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która zwalcza dżihadystów w Iraku i Syrii, wchodzi obecnie ok. 60 państw. Koalicja przeprowadza głównie naloty, szkoli lokalne siły, a także zapewnia im broń i sprzęt. W Iraku rozmieszczono też tysiące ludzi, głównie odpowiedzialnych za szkolenie.

Jak pisze BBC, wyzwalanie Mosulu będzie miało kilka etapów, a jednym z pierwszych będzie utworzenie logistycznego zabezpieczenia dla ofensywy w bazie irackich sił powietrznych w mieście Kajara, ok. 60 km na południe od Mosulu. Baza ta została przejęta w sierpniu. BBC przewiduje, że główna bitwa o Mosul rozpocznie się dopiero w listopadzie lub w grudniu.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Stephen O'Brien wyraził zaniepokojenie bezpieczeństwem 1,5 miliona mieszkańców Mosulu, a także zaapelował o ochronę cywilów i zapewnienie im pomocy.

Według niego nawet milion ludzi może być zmuszonych do ucieczki z domów z powodu operacji.

Nie ma twardych danych na temat tego, ile osób wciąż przebywa w Mosulu, ale gdy ponad dwa lat temu IS zajęło to miasto, mieszkały tam 2 miliony ludzi.

APA

...

Ruszyla ofensywa. Zyczymy powodzenia. Czekamy na upadek zła.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:31, 25 Paź 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Polecieli pomagać
Polecieli pomagać

Andrzej Grajewski
dodane 21.10.2016 13:44

Na zdjęciu: Rutkowski, odwrócony tyłem podczas przygotowania transportu.
Fundacja Orla Straż

Bartosz Rutkowski wyleciał z pomocą dla chrześcijan pod Mosulem.

Fundacja Orla Straż wyruszyła dzisiaj z pomocą dla chrześcijan w Iraku. Bartosz Rutkowski, założyciel i prezes Fundacji w rozmowie z „Gościem” powiedział, że w Irbilu (stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego) mają umówione spotkania w Ministerstwie Obrony i spodziewają się, że otrzymają pozwolenie na poruszenie się w strefie bezpośrednich działań bojowych pod Mosulem, gdzie właśnie trwają ciężkie walki z islamistami.

Rejon Mosulu, czyli starożytna Niniwa, to jedno z największych skupisk Asyryjczyków, katolików obrządku wschodniego. Rutkowski oraz towarzyszące mu 4 osoby zamierzają dotrzeć na pozycje pod Telskuf, gdzie stacjonują jednostki chrześcijańskie, walczące razem z Peszmergami, wojskiem autonomii kurdyjskiej. Rutkowski przekaże chrześcijańskim oddziałom blisko 100 kg sprzętu medycznego oraz łączności, zakupionych ze środków zebranych w Polsce w ramach akcji „Pomoc ofiarom terrorystów islamskich”.


Fundacja Orla Straż

Poza Fundacją Orla Straż w zbiórce wzięła udział Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca oraz Fundacja „Estera” z Warszawy. Przekażą również 3400 dolarów rodzinom muzułmańskim, których krewni walczący w szeregach Peszmergi, zginęli w maju br. w czasie zaciekłych walk o Teleskuf. Męstwo Peszmergów oraz wspierających ich oddziałów chrześcijańskich spowodowało, że ofensywa islamistów obliczona na zajęcie Alkusz, jednej z najważniejszych miejscowości w Dolinie Niniwy, została odparta.

Bartosz Rutkowski kmdr ppor rezerwy, w przeszłości szef Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie zaangażował się, kiedy 7 października ub. r. przeczytał informację, że fanatycy z ISIS ukrzyżowali 12-letniego asyryjskiego chłopca oraz jego ojca, pastora spod Aleppo. Jego starszy syn miał wtedy także 12 lat i postanowił, że powinien w tej sprawie coś zrobić. Ponieważ nabył już uprawnienia emerytalne zdecydował, że zakończy służbę i będzie pomagał chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Założył Fundację Orla Straż i poleciał do Irbilu. Na miejscu nawiązał szereg kontaktów, był zarówno wśród żołnierzy z chrześcijańskich oddziałów wałczących z islamistami, jak i w obozach dla uchodźców.

W czerwcu jego Fundacja przekazała wsparcie dla 45 rodzin w rejonie Baqufa, Teleskufu oraz Alkusz. Pomaga nie tylko chrześcijanom, ale także Jazydom, których sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Równina Niniwy była kiedyś doliną pełną wiosek chrześcijańskich. ISIS zniszczyła większość z nich. Jednostki chrześcijańskie bronią więc dzisiaj ostatnich rubieży swej starożytnej ojczyzny i każda forma pomocy jest im potrzebna.


Fundacja Orla Straż

...

Niestety w regionie rozpetalo sie bestialstwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy