Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Ekonomiczne matoły tysiąclecia!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:04, 18 Lip 2015    Temat postu:

Marek Belka: Polska była królikiem doświadczalnym

Marek Belka - Iza Procyk-Lewandowska / Onet

- Polska była królikiem doświadczalnym, a doświadczenie się powiodło. To niebywałe, jak się nam udało wyjść z tego cywilizacyjnego zapóźnienia po 300 latach. Rola Polski w historii polityki gospodarczej jest wielka - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Choć Marek Belka podkreśla, że udało nam się osiągnąć bardzo dużo w ciągu ostatnich 25 lat, to zastanawia się, czy ten model rozwoju jest nas w stanie "pociągnąć dalej". - Statystyki nie kłamią i pokazują, że udział płac w PKB jest niski i dalej spada. To oznacza, że dotąd polska konkurencyjność polegała na niskich kosztach pracy i niskich podatkach, szczególnie dla przedsiębiorców. Zaraz na mnie wyleją pomyje, że mówię skandaliczne rzeczy, bo podatki są za wysokie i trzeba je obniżać. A ja mówię, że służba zdrowia, edukacja i wiele innych rzeczy są niedoinwestowane, i to właśnie dlatego, że podatki są niskie - mówi szef NBP.

...

Niebywale się udało.
Kraj w ruinie.
Młodzież w Londynie.
I taki kretyn na czele NBP.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:53, 02 Gru 2015    Temat postu:

Belka: obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna
Środa, 2 grudnia 2015, źródło:PAP
Obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna. Nie spowodowałaby, że kredyty stałyby się tańsze - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka. Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.


"Uważam, że obniżka stóp nie jest potrzebna. (...) Uważam, że najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby dalszego potanienia kredytu" - powiedział Belka podczas środowej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

...

Po co wam pieniadze? Chcecie zyc? Po co?
TO JEST PREZES NBP! NIEBEZPIECZNY PSYCHOPATA! NBP MUSI BYC OBJETY DEMOKRACJA!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:04, 07 Gru 2015    Temat postu:

"Obecnie gospodarka jest niemal idealnie zrównoważona"

- Shutterstock

Obecnie gospodarka jest niemal idealnie zrównoważona, ze wzrostem gospodarczym zbliżonym do potencjału i stopą bezrobocia zbliżoną do naturalnej - ocenia Andrzej Rzońca, członek RPP.

"Następcom przekazujemy gospodarkę, która jest niemal idealnie zrównoważona. Wzrost i poziom PKB jest zbliżony do potencjału, a stopa bezrobocia do naturalnej stopy bezrobocia.

...

2 miliony w Londynie miliony w kraju, NATURALNA STOPA BEZROBOCIA! GOSPODARKA IDEALNA! TO NIE ZART TO TAKIE BYDLAKI ZNISZCZYLY POLSKE! I ZADNEJ KARY! JUDASZE WSZEDZIE JUDASZE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:42, 07 Gru 2015    Temat postu:

Obniżki stóp NBP nie miałyby obecnie sensu - uważa Andrzej Bratkowski z RPP

- Iza Procyk-Lewandowska / Onet

Obniżki stóp procentowych NBP nie miałyby obecnie sensu, zarówno ekonomicznego, z uwagi na działanie procykliczne, jak i politycznego – ocenia Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej.

Według Bratkowskiego w IV kwartale tego roku dynamika wzrostu PKB powinna osiągnąć poziom podobny do III kwartału, czyli 3,5 proc.
REKLAMA


„(…) Podobna dynamika powinna utrzymać się w IV kwartale, a więc i w całym 2015 roku, przy nieco silniejszym wzroście konsumpcji indywidualnej i wolniejszym publicznej oraz inwestycji, a także nadal pozytywnej kontrybucji do wzrostu eksportu netto” – napisał Bratkowski w komentarzu na swojej stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]

W jego opinii przewidywania dotyczące przyszłego roku obarczone są jednak większym ryzykiem.

„Obecny kryzys konstytucyjny, a także zapowiedzi wzrostu obciążeń fiskalnych, skoncentrowanych w stosunkowo wąskim obszarze gospodarki, mogą negatywnie wpłynąć na aktywność inwestycyjną całego sektora prywatnego oraz na równowagę sektora finansowego” - napisał.

„Z drugiej strony wzrost wydatków ponad poziom przewidywany przez już uchwaloną ustawę budżetową prawdopodobnie znacznie przekroczy zwiększone wpływy dochodów - co już jest sygnalizowane zapowiedziami zwiększonego deficytu w przygotowywanej rewizji budżetu” - dodał.

Członek RPP wskazuje, że trudno jest jednak obecnie ocenić zarówno wielkość wydatków, jak i salda budżetu w 2016 roku.

„Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli rządu jasno wynika, że zapowiedziane w kampanii wyborczej zmiany polityki gospodarczej miały charakter czysto deklaratywny i dopiero teraz rząd przygotowuje odpowiednie regulacje i oceny ich skutków” – napisał.

„Biorąc pod uwagę powolną, ale systematyczną poprawę koniunktury w USA i UE uważam, że jeśli sytuacja polityczna w Polsce nieco się uspokoi, a przyrost deficytu nie przekroczy zapowiadanych ostatnio kwot, można liczyć na pewne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2016 r. do 3,8-4,2 proc.” - dodał.

Jego zdaniem głównym zagrożeniem dla takiego scenariusza może być odpływ kapitału w sytuacji rosnącej destabilizacji sytuacji politycznej lub w następstwie utraty kontroli nad finansami publicznymi.

„Choć, jak sądzę, obecny poziom stóp procentowych NBP jest nieco wyższy od optymalnego, to perspektywy wzrostu w scenariuszu bardziej optymistycznym, a także charakter zagrożeń związanych ze scenariuszem pesymistycznym wykluczają obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym RPP, nawet jeśli decyzja ta będzie podejmowana już w nieco zmienionym składzie” - napisał.

Bratkowski podkreśla, że trudno wypowiadać się co do kierunku polityki pieniężnej w następnych miesiącach.

„Nie spodziewam się, by nowa RPP prezentowała wyraźnie jastrzębie nastawienie, dlatego raczej nie należy spodziewać się podwyżek (stóp NBP – PAP) wcześniej niż w połowie przyszłego roku, a jeśli nie będziemy mieli do czynienia z silnym odpływem kapitału, to także w całym 2016 r.” – napisał.

„Z drugiej strony obniżki stóp procentowych nie miałyby obecnie sensu, zarówno ekonomicznego (działanie procykliczne), jak i politycznego. Procykliczna polityka pieniężna, nawet przy założeniu bardzo cynicznych motywów działań politycznych, mogłaby mieć jakikolwiek sens dopiero pod koniec kadencji Sejmu, bo wtedy efekty inflacyjne pojawiłyby się po następnych wyborach” - dodał.

„Natomiast prowadzenie takiej polityki już w najbliższych miesiącach z dużym prawdopodobieństwem doprowadziłaby do najsilniejszego wzrostu inflacji w drugiej połowie obecnej kadencji. Jednak założenie, że nowa RPP będzie podejmowała racjonalne decyzje, jest tylko jednym z możliwych scenariuszy” – dodał.

...

Wiezienie dla was ma bardzo duzo sensu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:23, 15 Gru 2015    Temat postu:

Belka: sama polityka pieniężna nie przyspieszy wzrostu gospodarczego
Wtorek, 15 grudnia 2015, źródło:PAP
Trudno sobie wyobrazić, by za pomocą polityki pieniężnej można było trwale przyspieszyć wzrost gospodarczy - mówił we wtorek prezes NBP Marek Belka, na konferencji podsumowującej kadencję RPP. Dodał, że większe znaczenie mają zmiany strukturalne i proinnowacyjne w gospodarce.

...

Bo Belka jest trepem bez wyobrazni to nie moze sobie wyobrazic. Dlatego trzeba go usunac bo jest szkodnikiem. ZEBY ZROZUMIEC EKONOMIE TRZEBA MIEC WYOBRAZNIE BO TO CZYSTA ABSTRAKCJA! DLATEGO TĘPAKI TYPU BALCEROWICZ PETRU SA TAK SZKODLIWE! TRUDNO O GORSZYCH W TEJ NAUCE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:10, 09 Cze 2016    Temat postu:

Nie żyje ekonomista, prof. Jan Winiecki. "Ceniony w kraju, a jeszcze bardziej za granicą"
am/
2016-06-09, 12:38



Skomentuj
0
Nie żyje profesor Jan Winiecki, ekonomista o liberalnych przekonaniach, w latach 2010-16 członek Rady Polityki Pieniężnej. Zmarł we wtorek 7 czerwca w Warszawie, miał 77 lat.
NBP

Informację o śmierci profesora podało na swojej stronie internetowej Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP), które Winiecki współzakładał i był jego honorowym przewodniczącym. Potwierdziła ją w czwartek Julia Patorska z Rady TEP.



"Profesor Jan Winiecki był przedstawicielem ekonomii politycznej w najlepszym tego słowa znaczeniu, w tradycji klasyków tego nurtu - Adama Smitha i Miltona Friedmana. Polemiczną werwę miał nie mniejszą niż ten ostatni. Polemizował bezkompromisowo, a często bardzo ostro, mając świadomość kosztów i konsekwencji takiej postawy. Czasem wystawiano mu za to słony rachunek" - podkreśliło TEP, żegnając Winieckiego.



Winiecki urodził się 21 czerwca 1938 r. w Sopocie. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) w Warszawie, a następnie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1971 r. uzyskał stopień doktora; w 1978 r. habilitował się w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej.



W latach 1994-2003 zajmował stanowisko profesora i kierownika Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Europejskim Uniwersytecie-Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od 2003 r. był profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.



"Ambasador polskiej ekonomii na świecie"



W latach 1985-89 był członkiem tzw. Konwersatorium, grupy doradców ekonomicznych "Solidarności", kierowanej przez prof. Bronisława Geremka.



13 stycznia 2010 r. Senat RP powołał prof. Jana Winieckiego w skład Rady Polityki Pieniężnej.



TEP w pożegnaniu Winieckiego określiło go jako "wybitnego ekonomistę, orędownika liberalizmu, cenionego w kraju - a jeszcze bardziej za granicą - zarówno za olbrzymi i oryginalny dorobek naukowy, jak i za działalność publicystyczno-polemiczną oraz pracę w ważnych krajowych i międzynarodowych instytucjach gospodarczych".



Jak wskazano, Winiecki "był dobrym i cenionym ambasadorem polskiej ekonomii na świecie - o czym mogą świadczyć jego bardzo liczne publikacje w międzynarodowych czasopismach naukowych i renomowanych wydawnictwach, takich jak Routledge, Edward Elgar czy Peter Lang".

PAP

...

CO TO ZA OBYCZAJ ABY WYCHWALAC KAZDEGO KTO ZMARL!
Winiecki to ponure monstrum niebywale tępe intelektualnie. W RPP niszczyl Polske wysokimi stopami. Zawsze byly dla niego za male. Ekonomiczny hitlerek. Ta ponura ,,postac" pokazuje jak tytulomania uczelniana ci wszyscy profesorowie nadzwyczajni wielokrotnie habilitowani dziekanowaani i rektorowani przypominaja glupia szlachte. Szlachcic bez urzedu jest jak pies bez ogona. Tutuly szlachty nie swiadczyly jednak o madrosci a ci tu daja sobie certyfikaty madrosci. Rosnie pycha i mamy w efekcie mlnstrum. I CO TERAZ? GDZIE ON POSZEDL? PYCHA NAJGORSZY GRZECH! A w nim poza pycha to nic nie bylo widac? I co mu pomoga tytuly?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:39, 29 Cze 2021    Temat postu:

Już 1/3 wielkości polskiej gospodarki to zasługa obecności w Unii Europejskiej

Ważne badanie autorstwa J, Hagemejer, J. Michałek, J.J. Svatko pokazuje, że gdyby Polska nie dołączyła do UE nasze PKB per capita byłoby obecnie o ok. 30% niższe.

...

niechcepieniedzy 3 godz. temu +3
1/3 odpływa zagramanice ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

Zwykli komentatorzy wykopu ogarniaja to lepiej niz tacy ,eksperci'.
Szok ale tepe trepy! Licza ile ekonomii w Polsce przejela UE i odejmuja od PKB jakoby bez UE tego by nie bylo! Jak UE opanuje 100% to znaczy ze bez UE PKB bylby 0!
To nie zart! Takie tlumoki tam siedza.

Liczac na szybkoi UE spowalnia nas 1-2% rocznie liczac 1,5%. to daje przez 17 lat 30%! O tyle bylibysmy bogatsi poza UE bez lgbt niszczenia wegla niszczenia malych przedsiebiorstw a nade wszystko nasza gospodarka bylaby bardziej w naszych rekach. UE to ekonomiczna katastrofa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:04, 05 Lip 2021    Temat postu:

Ceny ogrzewania w górę! Komisja Europejska ma wprowadzić nowe regulacje!

Komisja Europejska ma wkrótce zaproponować rozwiązania dla budynków i transportu, które mogą doprowadzić do wzrostu kosztów opału dla gospodarstw domowych - pisze poniedziałkowy Dziennik Gazeta Prawna.
KOMENTARZE (16) : najstarszenajnowszenajlepsze

jednorazowka 7 godz. temu +7
Gospodarka centralnie sterowana. ZSSR bis.
udostępnij

wiem_wszystko 9 godz. temu +5
Wincyj regulacji europa wytrzyma
...

Zbliza sie moment kiedy to wszystko pieprznie! Rolnictwo nie bo zwierzatka cierpio. Przemysl nie bo CO2 a uslugi trzeba zamknac bo covid...

Tymczasem syfersi powielaja klamstwa.

Bez Unii Europejskiej bylibyśmy biedniejsi o jedną trzecią – są na to dowody

businessinsider.com.pl  

Gdyby Polska nie weszła do Unii Europejskiej, wtedy jej PKB na głowę mieszkańca nie byłoby powyżej 33 tys. dol PPP, ale gdzieś w okolicach 21 – 22 tys dol. Czyli o jedną trzecią niżej.

... Co to za rzygi ten businessinsider?! Tlumoki nie potrafia obsugiwac kalkulatora.
33% wzrostu przez 17 lat to 1,7% rocznie mniej?! A poniewaz Pkb rosl ponad 3% to co? Bez UE rosl by 1,7%? Tepe waly! Oczywiscie ze rosl by spokojnie 5-6% i bylibysmy bogatsi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy