Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bestialska napaść ZOMONu na kandydata Uładzimira Niaklajeu !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 39, 40, 41  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:00, 10 Lip 2015    Temat postu:

Białoruś: 20-lecie najważniejszej opozycyjnej gazety

Białoruś: 20-lecie najważniejszej opozycyjnej gazety - istock

Najważniejsza opozycyjna gazeta Białorusi "Narodnaja Wola" obchodzi 20-lecie istnienia. Przez ten czas wielokrotnie była skazywana na wysokie grzywny i zmuszana do drukowania na emigracji. O rocznicy przypominają jej piątkowy numer oraz inne niezależne media.

"Biorąc pod uwagę, jak niewiarygodnie ciężkich prób były pełne te dwa nadzwyczaj dramatyczne dziesięciolecia oraz że naszej jaskółce demokracji udało się przetrwać i wytrzymać, to można je liczyć za 100!" – pisze redaktor naczelny "Narodnej Woli" Iosif Siaredicz w przeddzień 20. rocznicy ukazania się pierwszego numeru gazety 11 lipca 1995 r.
REKLAMA


Siaredicz przypomina, że pierwszy numer "Narodnej Woli" poświęcony był podsumowaniu pierwszego roku urzędowania Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta.

"Oczywiście pryncypialna i obiektywna ocena działań władzy wywołała szalone represje wobec nowej gazety, która jeszcze nie zdążyła stanąć na nogi" – pisze Siaredicz.

"Narodnaja Wola" zaledwie przez niecałe dwa tygodnie ukazywała się jako dziennik – od 12. do 17. numeru, po czym redakcję powiadomiono o wstrzymaniu druku. Kiedy niemożliwe okazało się także publikowanie w niewielkim prywatnym wydawnictwie, do którego się przeniosła, druk przeniesiono do Wilna. Była to pierwsza z kilku przymusowych "emigracji" gazety. Jedna z dłuższych trwała prawie 5 lat – pismo ukazywało się wówczas w Smoleńsku na terenie Rosji.

Oprócz zakazu druku wymawiano również redakcji umowę na rozpowszechnianie pisma na terenie Białorusi. Wtedy na pomoc przyszły tysiące wolontariuszy. "Tak, bez ogromnej pomocy wielu ludzi oczywiście moglibyśmy nie przetrwać. Dziękujemy wam, nasi drodzy zwolennicy!" – pisze Siaredicz.

Przypomina również o astronomicznych grzywnach wymierzanych gazecie, m.in. o zasądzeniu w 2004 r. 52 mln rubli białoruskich odszkodowania za szkalowanie imienia ówczesnego szefa białoruskiego Radia i TV, którego nieco później Sąd Najwyższy skazał na 11 lat więzienia.

Siaredicz kończy swój tekst przypomnieniem zasad, którymi kieruje się publikująca po rosyjsku i białorusku gazeta, wychodząca obecnie 2 razy w tygodniu, we wtorki i piątki: "Nie służymy władzy. Nie służymy partiom. Nie służymy oligarchom. Nie służymy opozycji. Służymy własnemu sumieniu. Służymy Wolności Słowa. Służymy Demokracji, która na pierwszym miejscu stawia siłę prawa, a nie prawo siły. Służymy Człowiekowi, który ma nie tylko obowiązki, ale i prawa. Służymy Wam, szanowni czytelnicy. Służymy Białorusi!".

Gazeta zamieściła w dziś kilka archiwalnych tekstów z najbardziej dramatycznych momentów swej historii, a także listy czytelników nadesłane z okazji rocznicy.

Niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) w specjalnym oświadczeniu podkreśla, że 20-letni jubileusz gazety to świadectwo zwycięstwa wolnego słowa nad słowem cenzury.

"To oznaka zdolności białoruskiego społeczeństwa do rozwoju i demokratycznych przemian, bo liczba czytelników, prenumeratorów i przyjaciół +Narodnej Woli+ rośnie na przekór ogromnych i niekiedy wyszukanych starań różnych obecnych organów władzy" – podkreśla BAŻ.

O rocznicy przypominają również najważniejsze media opozycyjne. Wywiad z Siarediczem opublikowało na swoim portalu Radia Swaboda. "Wolna informacja to główna idea, która od dwóch dziesięcioleci łączy kolektyw twórczy i czytelników gazety" – podkreśla rozgłośnia.

Siaredicz, pytany w wywiadzie, jakim sposobem gazecie udało się tyle czasu przetrwać, mówi m.in. o wymaganiach, jakie powinien spełniać redaktor naczelny: "Nie powiem, żeby trzeba tu było być wielkim mędrcem. Tu trzeba być przede wszystkim kompletnym wariatem. I chyba pasuję do tej diagnozy".

...

Lata prześladowań i bohaterstwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:12, 13 Lip 2015    Temat postu:

Białoruś: założyciel niezależnej organizacji skazany na 6 lat kolonii karnej


Założyciel białoruskiej organizacji Platform Innovation, zajmującej się obroną praw więźniów, Michaił Żamczużny został skazany na sześć lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze – poinformowały niezależne media białoruskie.

Wyrok zapadł w piątek w sądzie w Witebsku na zamkniętej rozprawie – podała Platform Innovation na swojej stronie internetowej.
REKLAMA


Żamczużnemu postawiono zarzuty z trzech artykułów kodeksu karnego: umyślne rozpowszechnianie informacji stanowiących tajemnicę służbową, nielegalne zdobycie środków w celu niejawnego otrzymania informacji będącej tajemnicą służbową oraz łapownictwo. Inne szczegóły nie są znane.

Platform Innovation powiadomiła, że Żamczużnego zatrzymano wkrótce po skazaniu w sierpniu 2014 roku za chuligaństwo szefa organizacji Andreja Bandarenki. Bandarence wymierzono wyrok czterech lat więzienia, skrócony później na mocy amnestii do trzech lat.

Platform Innovation zajmuje się obroną praw człowieka w miejscach pozbawienia wolności. Powstała na bazie organizacji Platforma, którą sąd gospodarczy w Mińsku zlikwidował w październiku 2012 roku na wniosek Ministerstwa ds. Podatków, argumentującego, że nie działała ona pod adresem, pod jakim była oficjalnie zarejestrowana.

...

Lukaszsnko zarabia na piekło.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:35, 24 Lip 2015    Temat postu:

Białoruś: zatrzymany Polak, który przeleciał granicę na paralotni
Na Białorusi zatrzymano Polaka, który przeleciał granicę na paralotni
Na Białorusi zatrzymano Polaka, który przeleciał granicę na paralotni - istock

Mieszkaniec Białegostoku został zatrzymany w obwodzie grodzieńskim Białorusi za nielegalne przekroczenie granicy na paralotni. Twierdził, że stracił orientację – powiadomił Państwowy Komitet Graniczny Białorusi na swojej stronie internetowej.

Grodzieńska straż graniczna zatrzymała 26-letniego Polaka wczoraj. "Młody człowiek miał ze sobą radiostację, smartfon, latarkę, środki pierwszej pomocy medycznej, tabletki bez opakowania, prawo jazdy, karty bankowe oraz pieniądze. Według słów obywatela Polski, stracił on w powietrzu orientację w terenie" – napisano w komunikacie Komitetu.
REKLAMA

Wobec Polaka wszczęto sprawę administracyjną za nielegalne przekroczenie granicy przy użyciu bezsilnikowego sprzętu latającego.

Nie jest to pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy drogą powietrzną. W 2012 r. dwoje obywateli Szwecji wleciało na Białoruś od strony Litwy samolotem i zrzuciło nad Mińskiem i jego okolicami pluszowe misie z apelami o wolność słowa, po czym wrócili z powrotem na Litwę.

>>>

I tak mial szczescie bo mogli go zastrzelic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:01, 27 Lip 2015    Temat postu:

Wolność słowa na Białorusi nie istnieje. Dostał grzywnę za ironizowanie z Łukaszenki
Poniedziałek, 27 lipca 2015, źródło:IAR
fot. / Okras/wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Białoruski opozycjonista ironizował o potrzebie koronacji Aleksandra Łukaszenki. Teraz zapłaci grzywnę w wysokości 4 i pół miliona rubli, czyli tysiąca złotych.


Członek opozycyjnego Białoruskiego Frontu Narodowego Mikałaj Łusto w miniony piątek zorganizował jednoosobową pikietę przed Centralną Komisją Wyborczą. Trzymał w ręku plakat z napisem "Po co wybierać? Trzeba koronować! Nie - wyborom ".

Jego akcja była związana z zapowiedzianymi na 11 października wyborami prezydenckimi. Zamierza w nich wystartowac również urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka, który od 21 lat rządzi Białorusią.

Opozycjonista został szybko zatrzymany. Dziś sąd w Mińsku uznał, że wziął udział w bezprawnej pikiecie. Polityk tłumaczył, że konstytucja gwarantuje mu prawo do wolności wypowiedzi i pokojowych zgromadzeń.

..

Malpy u wladzy nie boja sie zbrodni. Najbardziej boja sie ze beda z nich sie smiac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:17, 28 Lip 2015    Temat postu:

Białoruś: grupa inicjatywna Statkiewicza zapowiada dalszą działalność

Grupa inicjatywna białoruskiego więźnia politycznego Mikałaja Statkiewicza będzie kontynuować działalność aż do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi – poinformowali jej przedstawiciele na konferencji prasowej w Mińsku.

Grupa powstała, by zbierać podpisy na rzecz kandydowania Statkiewicza w październikowych wyborach prezydenckich, nie została jednak zarejestrowana przez Centralną Komisję Wyborczą.

Jej przedstawiciele podkreślili, że władze nie zrobiły nic dla demokratyzacji procesu wyborczego. "Nadal nie są włączani do komisji wyborczych przedstawiciele opozycyjnych partii i ruchów oraz jest prowadzona przymusowa zbiórka podpisów na rzecz kandydata władz. W takich warunkach uważamy za bezsensowne uczestniczenie w wyborach i popieramy wezwanie Mikałaja Statkiewicza do obywatelskiego sprzeciwu" – napisano w oświadczeniu grupy.

Statkiewicz za pośrednictwem swojej żony Maryny Adamowicz przekazał z więzienia apel o sprzeciw obywatelski. Miałby on polegać na tym, że osoby, które przyjdą na wybory lub zostaną do tego zmuszone, napiszą na karcie do głosowania swoje posłanie świadczące o braku akceptacji dla polityki władz.

Grupa inicjatywna zaapelowała do wszystkich organizacji demokratycznych o poparcie, w szczególności jeśli chodzi o akcje solidarności z więźniami politycznymi.

W oświadczeniu wezwano także organizacje międzynarodowe, by "obowiązkowym warunkiem obecności międzynarodowych obserwatorów na białoruskich wyborach był brak więźniów politycznych w białoruskich więzieniach".

Statkiewicz, który jest szefem Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada), startował w poprzednich wyborach prezydenckich, przed pięcioma laty, jako jeden z kandydatów opozycji. Został zatrzymany 19 grudnia 2010 roku po protestach w Mińsku w noc po głosowaniu. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. Na początku maja br. zaostrzono mu warunki odbywania kary przenosząc z kolonii karnej do więzienia.

>>>

Tam ciagle siedza ludzie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:53, 29 Lip 2015    Temat postu:

Białoruś: polski paralotniarz ukarany grzywną

Białoruś: polski paralotniarz ukarany grzywną - istock

Polski paralotniarz został ukarany grzywną równowartości ok. 2 tys. zł za nielegalne przekroczenie granicy Republiki Białoruś. Ma zostać przekazany stronie polskiej do końca bieżącego tygodnia – powiedział konsul Andrzej Chodkiewicz.

- Został on ukarany mandatem równowartości ok. 2 tys. zł. Zapłacił ten mandat i wobec tego zostanie deportowany do Polski jeszcze w tym tygodniu – powiedział konsul generalny RP w Grodnie Chodkiewicz, dodając, że decyzja w tej sprawie zapadła wczoraj.
REKLAMA


Konsul dodał, że trwają uzgodnienia między strażami granicznymi obu państw odnośnie do terminu przekazania paralotniarza.

- Paralotniarz czuje się dobrze. Nie narzeka na warunki panujące w areszcie straży granicznej. Wczoraj rozmawiał z naszym konsulem ds. prawnych – dodał Chodkiewicz.

O zatrzymaniu w obwodzie grodzieńskim w ubiegłą środę 26-letniego mieszkańca Białegostoku, który nielegalnie przekroczył granicę białoruską na paralotni, powiadomił Państwowy Komitet Graniczny Białorusi na swojej stronie internetowej.

- Młody człowiek miał ze sobą radiostację, smartfon, latarkę, środki pierwszej pomocy medycznej, tabletki bez opakowania, prawo jazdy, karty bankowe oraz pieniądze. Według słów obywatela Polski stracił on w powietrzu orientację w terenie – napisano w komunikacie Komitetu.

Nie jest to pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy drogą powietrzną. W 2012 r. dwaj obywatele Szwecji wlecieli na Białoruś od strony Litwy samolotem i zrzucili nad Mińskiem i okolicami pluszowe misie z apelami o wolność słowa, po czym wrócili na Litwę.

...

System musi przywalic. Tak juz ma.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:03, 18 Sie 2015    Temat postu:

Aleksander Łukaszenka: Rosja łamie zobowiązania sojusznicze

Na początku sierpnia Łukaszenka powiedział, że Rosja nigdy nie będzie walczyć z Białorusią - SERGEI GAPON / AFP

Aleksander Łukaszenka oskarżył Rosję o łamanie zobowiązań sojuszniczych. Białorusińskie władze obwiniają swojego wschodniego sąsiada o zaprzestanie dostarczania im uzbrojenia - czytamy na stronach portalu TVN24.pl, który powołuje się na rosyjską agencję regnum.ru.

Prezydent Białorusi mówił o tym w trakcie swojej wizyty w mińskich Zakładach Ciągników Kołowych. Ponadto zagroził, że w takiej sytuacji Rosja nie ma szans na realizację pięciu projektów integracyjnych. Łukaszenka podkreślił, że trzeba pokazać prawdziwe oblicze tego kraju, który próbuje za "bezcen zawładnąć aktywami białoruskiej zbrojeniówki".
REKLAMA


"Łukaszenka oświadczył, że Rosja powinna dostarczać mu uzbrojenie, bo w kraju tym rzekomo znajduje się wspólna armia. Powiedział, że Rosja nie chce nie tylko dostarczać broni, ale także części do uzbrojenia. W ten sposób wywiera presję i próbuje za bezcen wykupić białoruskie zakłady zbrojeniowe, w tym takie jak Mińskie Zakłady Ciągników Kołowych, które produkują podwozia dla systemów rakietowych" - relacjonowała agencja Regnum.

...

A czego sie po nich spodziewal? Stary a glupi. Nie zna sowoeckiej mentalnosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:11, 22 Sie 2015    Temat postu:

Białoruś: wymieniając w kantorze pomyśl

- Shutterstock

Na Białorusi trzeba być ostrożnym kupując walutę w kantorze za pożyczone pieniądze. Przekonał się o tym mieszkaniec Mińska, który musi teraz zapłacić podatek od pożyczki.

Gazeta "Komsomolskaja Prawda" opisała historię Andreja, który nabył w kantorze 3 tysiące dolarów. Po kilkunastu dniach zatelefonowano do niego z Urzędu Podatkowego. Dowiedział się, że musi udokumentować skąd wziął pieniądze na zakup takiej sumy. Mieszkaniec Mińska przyszedł z oświadczeniem od wuja z Rosji, że ten pożyczył mu pieniądze. W Urzędzie Podatkowym Andrej dowiedział się, że od nowego roku obowiązuje nowy przepis. Za pieniądze pożyczone od osób nie będących członkami najbliższej rodziny należy zapłacić 13 procentowy podatek. Po zwrocie pożyczki podatek jest zwracany.
REKLAMA


Andrej musi więc zapłacić ponad 6 milionów rubli podatku, czyli około 400 dolarów. Po oddaniu pożyczki suma zostanie mu zwrócona. Jednak białoruska waluta traci ostatnio na wartości. Andrej obawia się więc, że gdy dostanie zwrot 6 milionów rubli - będą one warte już tylko 300 dolarów.

...

Typowo sowieckie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:49, 28 Sie 2015    Temat postu:

Białoruś: Statkiewicz; wybory prezydenckie już zostały sfałszowane

Wybory prezydenckie na Białorusi, które odbędą się 11 października, już zostały sfałszowane – oświadczył Mikoła Statkiewicz - istock

Wybory prezydenckie na Białorusi, które odbędą się 11 października, już zostały sfałszowane – oświadczył kandydat opozycji na prezydenta w 2010 roku i były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz na konferencji prasowej w Mińsku.

- Wybory już zostały sfałszowane. Najuczciwsze byłoby w tej sytuacji zignorowanie głosowania i tego wyborczego przedstawienia – powiedział Statkiewicz, który jest szefem Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Razem z nim na konferencji prasowej wystąpili inni liderzy białoruskiej opozycji.
REKLAMA


Statkiewicz uważa, że fałszerstwo zostało dokonane nie w protokołach głosowania, lecz na liście wyborczej, bo kandydatami zostaną tylko ci, których wybrała władza. Centralna Komisja Wyborcza Białorusi nie zarejestrowała grupy inicjatywnej Statkiewicza, a dwóm innym kandydatom opozycji: liderowi partii Sprawiedliwy Świat Siarhiejowi Kalakinowi i szefowi Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolowi Labiedźce nie udało się zebrać 100 tysięcy podpisów wymaganych do zarejestrowania ich kandydatur.

- W tych wyborach nie powinien uczestniczyć nikt, kto nie zdradził demokracji i nie przeszedł na stronę reżimu - oświadczył były szef ruchu "Mów Prawdę!" Uładzimir Niaklajeu, który w kwietniu wystąpił ze struktur opozycji.

Dodał, że jest gotów pomagać Statkiewiczowi i będzie zawsze u jego boku. - Przyszedłem poprzeć Statkiewicza – kandydata na prezydenta. Statkiewicz został bezprawnie pozbawiony prawa startu i dopóki nie zostanie mu ono przywrócone, żadnych wolnych wyborów na Białorusi być nie może - oznajmił.

Labiedźka zaznaczył, że uczestników konferencji prasowej jednoczy troska o niepodległość Białorusi oraz pragnienie przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów w kraju.

- Prezydent Alaksandr Łukaszenka nie jest gwarantem suwerenności Białorusi, ale część europejskiej społeczności tak go traktuje, co jest błędem politycznym. Uważamy, że jeżeli teraz nie zostaną podjęte wysiłki na rzecz delegitymizacji wyników tej kampanii, to po raz pierwszy od 20 lat Łukaszenka może uzyskać status prezydenta – oznajmił, odnosząc się do faktu, że żadne wybory prezydenckie po 1994 roku, kiedy Łukaszenka zwyciężył w nich po raz pierwszy, nie zostały uznane przez niezależnych obserwatorów za uczciwe.

Statkiewicz został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. 22 sierpnia opuścił więzienie na mocy dekretu prezydenta Łukaszenki, który uwolnił tego dnia sześciu więźniów politycznych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych. Za kratami Statkiewicz spędził cztery lata i osiem miesięcy.

...

To oczywiste,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:41, 31 Sie 2015    Temat postu:

Działacze na Białorusi: w komisjach wyborczych prawie nie ma opozycji

Działacze na Białorusi: w komisjach wyborczych prawie nie ma opozycji - Thinkstock

W ponad 99 proc. obwodowych komisji wyborczych na październikowe wybory prezydenta Białorusi nie ma reprezentanta opozycji – oświadczyli przedstawiciele opozycyjnej kampanii "Prawo wyboru 2015" na konferencji prasowej w Mińsku.

W 99,45 proc. obwodowych komisji wyborczych nie będzie przedstawiciela opozycji. Wśród ponad 66 tys. ich członków znalazło się zaledwie 31 przedstawicieli opozycji: 21 reprezentantów partii Sprawiedliwy Świat, 4 – Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, 3 – Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada), 2 – Partii BNF oraz jeden – Zjednoczenia BNF Odrodzenie – oświadczył koordynator kampanii Aleś Siukou.
REKLAMA


- Bezpośrednio na etapie tworzenia obwodowych komisji wyborczych odbywają się wszystkie fałszerstwa, tylko tam można zaobserwować, jak ludzie w istocie głosują. W warunkach, gdy obserwatorzy nie są nawet dopuszczani w pobliże stołów (gdzie liczone są głosy – PAP), obecność w składzie obwodowych komisji przedstawicieli opozycji stanowi jedyną możliwość sprawdzenia wiarogodności głosowania – podkreślił szef Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Wital Rymaszeuski.

Jak zaznaczył, większość osób włączonych w skład obwodowych komisji to przedstawiciele Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży i Białej Rusi.

- Są to proreżimowe, w gruncie rzeczy wbudowane w system władzy struktury. Władze i urzędujący szef państwa, który jest jednym z kandydatów, mają pełną kontroluję nad podliczaniem głosów, co także stwarza nierówne warunki wszystkim pozostałym kandydatom – dodał.

Inny koordynator kampanii, Dzianis Sadouski, ocenił, że niedopuszczenie do komisji przedstawicieli opozycji świadczy o tym, że władze szykują fałszerstwa w sferze frekwencji oraz podliczania głosów.

W skład kampanii "Prawo wyboru 2015" wchodzi 8 organizacji opozycyjnych, w tym Partia BNF, kampania "Mów Prawdę!", ruch "O Wolność" oraz Białoruska Chrześcijańska Demokracja.

Kandydat opozycji na prezydenta w 2010 roku i były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz oświadczył w piątek, że wybory prezydenckie na Białorusi już zostały sfałszowane, wobec czego najuczciwszym wyjściem byłoby "zignorowanie głosowania i tego wyborczego przedstawienia". Statkiewicz uważa, że fałszerstwo zostało dokonane na liście wyborczej, bo kandydatami zostaną tylko ci, których wybrała władza.

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi nie zarejestrowała grupy inicjatywnej Statkiewicza, a dwóm innym kandydatom opozycji: liderowi partii Sprawiedliwy Świat Siarhiejowi Kalakinowi i szefowi Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolowi Labiedźce nie udało się zebrać 100 tysięcy podpisów wymaganych do zarejestrowania ich kandydatur. Obecnie jedyną kandydatką opozycji, która ma szansę na rejestrację, jest działaczka kampanii "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz.

Wybory prezydenckie odbędą się na Białorusi 11 października, a ich faworytem jest obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka.

...

To nie sa wybory.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:37, 01 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: zatrzymani za białoruskojęzyczne graffiti zwolnieni z aresztu

Białoruś: zatrzymani za białoruskojęzyczne graffiti zwolnieni z aresztu - istock

Trzej młodzi ludzie, zatrzymani w pierwszej połowie sierpnia pod zarzutem wykonania białoruskojęzycznych graffiti, zostali zwolnieni na podstawie zobowiązania do nieopuszczania kraju – powiadomił białoruski Komitet Śledczy.

11 sierpnia zatrzymano w tej sprawie pięciu młodych ludzi, ale dwóch zostało już zwolnionych. Dwóm zarzucono wykonanie napisów graffiti: "Białoruś ma być białoruska" oraz "Rewolucja świadomości już trwa", a także zaplamienie farbą bilbordu z wizerunkiem milicjanta. Dwaj byli podejrzanymi w tej sprawie.
REKLAMA


Jeden z nich, Wiaczasłau Kasinierau, został aresztowany w szpitalu, gdzie trafił z podwójnym złamaniem szczęki po zatrzymaniu przez milicjantów.

Z artykułu o "grupowym chuligaństwie", którego dotyczyło oskarżenie, grozi ograniczenie wolności do lat 3, białoruscy obrońcy praw człowieka podkreślali więc, że zatrzymani mogą zostać kolejnymi więźniami politycznymi.

Komitet Śledczy napisał w oświadczeniu, że "oskarżeni w pełni uznali swoją winę za zarzucane im działania, szczerze przeprosili i całkowicie pokryli naniesione szkody". "Tłumacząc motywy swoich działań jeden z podejrzanych powiedział, że uszkodził bilbordy z powodu urazy do funkcjonariuszy organów ochrony prawa" – napisał Komitet. W związku z tym zmieniono środek zapobiegawczy.

22 sierpnia prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka kierując się "względami humanitarnymi" uwolnił sześciu więźniów politycznych, w tym byłego kandydata na prezydenta w wyborach z 2010 roku Mikałaja Statkiewicza. Na Białorusi nie ma więc obecnie – według Centrum Praw Człowieka "Wiasna" - więźniów politycznych.

11 października odbędą się wybory prezydenckie, w których faworytem jest urzędujący szef państwa.

..

Jedyny kraj gdzie sa represje za rodzimy jezyk.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:13, 03 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: więźniów politycznych zwolniono na prośbę papieża

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszanka - PAP

Zwolnienie pod koniec sierpnia białoruskich więźniów politycznych nastąpiło na prośbę papieża Franciszka – oświadczył nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti, którego cytuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

- To (zwolnienie więźniów politycznych) zostało przeprowadzone na bezpośrednią prośbę papieża. Jesteśmy z tego dumni, gdyż w pewnym stopniu przyniosło to pokój i harmonię w państwie. Cieszę się, że białoruskie społeczeństwo doceniło te działania papieża – powiedział abp Gugerotti podczas wizyty w ośrodku dla uchodźców w Homlu na wschodzie Białorusi.
REKLAMA


Nuncjusz dodał, że zwolnienie więźniów politycznych nie ma związku z ewentualną wizytą prezydenta Alaksandra Łukaszenki w Watykanie. Zaprzeczył przy tym, by do takiej wizyty mogło dojść we wrześniu; przypomniał, że papież nie spotyka się z prezydentami, których kadencja zbliża się do końca.

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:28, 08 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: Konsulat RP zwraca się do władz ws. fakultetów z jęz. polskiego


Konsulat Generalny RP w Grodnie wystosował dzisiaj pismo do władz oświatowych miasta w związku z informacjami o trudnościach z otwarciem pozalekcyjnych grup nauczania polskiego w tym mieście – poinformował PAP konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

- W związku z informacją, która dotarła do Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Grodnie, o trudnościach z utworzeniem fakultatywnych grup nauki języka polskiego w Grodnie, zwracamy się z prośbą o dostarczenie informacji, w jakich szkołach Grodna są prowadzone takie zajęcia i jaka liczba uczniów uczy się na nich języka polskiego – napisał Chodkiewicz w liście do szefa wydziału oświaty władz grodzieńskich Siarhieja Łamieki. Konsul powiedział PAP, że pod koniec sierpnia pojawiły się informacje od nauczycieli uczących w szkołach w rejonie (dzielnicy) oktiabrskim Grodna, że fakultety w ich szkołach nie będą organizowane i że nie ma na nie zapotrzebowania. - Nie mieliśmy informacji od rodziców, czy rzeczywiście nie składali tych podań, czy nie było czynionych jakichś nacisków ze strony władz oświatowych albo innych, ale nauczyciele twierdzili, że podstawową przyczyną braku fakultetów jest niechęć administracji rejonowej – oznajmił Chodkiewicz.
REKLAMA


Jak dodał, w poniedziałek spotkał się z naczelnik wydziału oświaty rejonu oktiabrskiego Grodna Heleną Adamowicz

i zapewniła go ona, że podstawową przyczyną kłopotów z liczbą fakultetów języka polskiego, które rozpoczęły się we wrześniu w szkołach w jej rejonie, jest to, że przed wakacjami rodzice nie złożyli podań o organizację zajęć z języka polskiego.

(KK)

- Z drugiej strony zapewniała mnie, że tych zajęć jest w jej rejonie i w całym mieście bardzo dużo, i w samym rejonie oktiabrskim 2 tys. dzieci uczy się języka polskiego – oświadczył konsul. Według niego trudno powiedzieć, jak dużej liczby fakultetów może dotyczyć ten problem. Po otrzymaniu odpowiedzi od władz oświatowych Grodna konsulat chce porównać dane z wykazem z poprzedniego roku. - Wtedy będziemy mogli zapytać, dlaczego w niektórych szkołach nie zostały rzeczywiście uruchomione te zajęcia – powiedział konsul.

W poprzednim roku szkolnym w rejonie oktiabrskim języka polskiego na zajęciach pozalekcyjnych uczyło się 1357 osób, a w drugim rejonie miasta, leninowskim – 618. Do tego dochodzi 541 uczniów działającej w Grodnie szkoły polskiej oraz około 2 000 osób uczących się w systemie szkół społecznych i na zajęcia prywatnych.

Chodkiewicz powiedział PAP, że w dużych ośrodkach miejskich, Grodnie czy Lidzie, wzrasta liczba osób uczących się polskiego na zajęciach pozalekcyjnych, ale w małych ośrodkach wiejskich zdecydowanie maleje.

- Generalnie jest to zjawisko dla nas niepokojące, dlatego że oznacza to, że społeczność, która tutaj na Grodzieńszczyźnie przez wiele dziesiątków lat przeważała, czyli ludność polskich wiosek, właściwie zanika, natomiast Polacy przenoszą się do miast, a z drugiej strony miasto jest czynnikiem najbardziej sprzyjającym wynarodowieniu – powiedział konsul, zwracając uwagę m.in. na wszechobecność w miastach kultury rosyjskiej, małżeństwa mieszane czy wyjazdy do pracy do Rosji. Według ostatniego spisu ludności z 2009 r. 230 tys. osób na terenie obwód grodzieńskiego zadeklarowało polskie pochodzenie, w porównaniu z 300 tys. 10 lat wcześniej.

...

To nie jest ,,mniejszosc narodowa". Nie ma w ogole mniejszosci polskiej na wschod od nas. TO SA SWOI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:53, 08 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: b. więzień polityczny zatrzymany na granicy

istock

Były białoruski więzień polityczny i jeden z kandydatów opozycji na prezydenta z 2010 r. Aleś Michalewicz został dzisiaj zatrzymany na granicy przez białoruskie służby graniczne, gdy wjeżdżał do kraju od strony Litwy - poinformowało Radio Swaboda.

- Jestem w Gudogaju, zostałem oficjalnie zatrzymany podczas powrotu na Białoruś – powiedział przez telefon Michalewicz, który w 2011 r. otrzymał azyl polityczny w Czechach i od tego czasu mieszkał za granicą. Opozycjonista jechał do Mińska pociągiem z Wilna.
REKLAMA


Rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Alaksandr Ciszczanka potwierdził fakt zatrzymania Michalewicza na granicy. - Został zatrzymany jako osoba poszukiwana i zostanie przekazany funkcjonariuszom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - powiedział, cytowany przez niezależną gazetę internetową "Biełorusskije Nowosti".

Zapowiadając swój powrót do kraju, Michalewicz napisał wcześniej na Facebooku: „Wiem, że mnie aresztują, bo jestem ostatnim oskarżonym w sprawie o +masowe zamieszki+ z 2010 r., której zamknięcia odmawia Komitet Śledczy. Ale wcześniej czy później wyjdę na wolność. Niech żyje Białoruś!”. Michalewicz powiedział Radiu Swaboda, że zdecydował się wrócić do kraju, gdyż według niego obecnie jest na to najlepszy moment. Na Facebooku dodał, że wielokrotnie zapowiadał powrót, gdy zostaną zwolnieni najważniejsi więźniowie polityczni na Białorusi, a są już oni na wolności.

Michalewicz został zatrzymany przez KGB po demonstracji w Mińsku w dniu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku, które białoruska opozycja uznała za sfałszowane na korzyść urzędującego prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Władze postawiły jemu oraz kilkudziesięciu innym osobom zarzuty zorganizowania masowych zamieszek.

Przez około dwa miesiące trzymano go w areszcie. Po wyjściu na wolność opozycjonista ogłosił, że był torturowany. Ogłosił też publicznie, że aby wydostać się z aresztu, podpisał zobowiązanie do współpracy z KGB, ale je zrywa. W marcu 2011 r., wbrew wydanemu przez władze zakazowi wyjazdu z kraju, opuścił Białoruś. Przez Polskę przedostał się do Czech, gdzie otrzymał azyl polityczny.

22 sierpnia na mocy dekretu prezydenta Alaksandra Łukaszenki odzyskało wolność sześciu więźniów politycznych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych. Wśród nich był b. kandydat opozycji na prezydenta z 2010 r. roku Mikałaj Statkiewicz, który za kratami spędził cztery lata i osiem miesięcy.

...

Małpi rezim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:52, 11 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: pikieta na rzecz wolnych wyborów


Były więzień polityczny i jeden z kandydatów opozycji na prezydenta Białorusi z 2010 roku Mikałaj Statkiewicz zorganizował w centrum Mińska pikietę na rzecz wolnych wyborów, na którą przyszło około 200 osób.

Pikieta odbywała się przy wejściu do domu handlowego GUM bez zezwolenia władz, w związku z czym milicjant sporządził protokół o naruszeniu przez Statkiewicza prawa.
REKLAMA


Wśród zebranych był między innymi inny były więzień polityczny i kandydat na prezydenta z 2010 roku Aleś Michalewicz, który we wtorek wrócił do kraju po kilkuletniej emigracji, a także opozycyjni politycy Anatol Labiedźka i Uładzimir Niaklajeu.

- Mamy jedno żądanie – normalne wybory, a nie spektakl – oświadczył Statkiewicz i podziękował zebranym, że nie bali się przyjść.

Statkiewicz został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. 22 sierpnia opuścił więzienie na mocy dekretu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uwolnił tego dnia sześciu więźniów politycznych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych. Za kratami Statkiewicz spędził cztery lata i osiem miesięcy.

W czwartek Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała na wybory prezydenckie 11 października czworo kandydatów: urzędującego szefa państwa Łukaszenkę, przedstawicielkę opozycji Taccianę Karatkiewicz, a także szefa uważanej za lojalną wobec reżimu Łukaszenki Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza i naczelnego atamana białoruskich Kozaków i szefa Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaja Ułachowicza.

...

Bedzie wolnosc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:47, 16 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: centra wizowe wstrzymały pracę

Białoruś: centra wizowe wstrzymały pracę - istock

Centra wizowe na Białorusi wstrzymały dziś pracę. Tego dnia weszły bowiem w życie nowe przepisy dotyczące operacji walutowych, zgodnie z którymi pośrednicy nie mogą przyjmować od klientów dewiz. Polska nie ma jeszcze na Białorusi centrów wizowych.

- W chwili obecnej nie przyjmujemy dokumentów. Rzecz w tym, że dziś weszło w życie nowe postanowienie Banku Narodowego i centra wizowe nie mogą już przyjmować opłaty konsularnej od klientów w walucie obcej – poinformował przedstawiciel centrum wizowego Litwy w Mińsku, którego cytuje portal tut.by.
REKLAMA


Pracę wstrzymały także centra wizowe Hiszpanii, Grecji, Danii, Chorwacji i Węgier - podała niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti", powołując się na przedstawicielkę litewskiego centrum wizowego.

Ten problem nie dotyczy na razie Polski, gdyż nie otworzyła ona jeszcze na Białorusi swoich centrów wizowych. - Opłaty (za polskie wizy) są dokonywane za pośrednictwem banku, w związku z czym nie obejmują ich te przepisy – powiedziała sekretarz prasowa polskiej ambasady w Mińsku Anna Derska.

Centra wizowe są prowadzone przez firmę zewnętrzną i umożliwiają zainteresowanym złożenie wniosku wizowego oraz odebranie paszportu z wizą w miejscu zamieszkania lub bliżej niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w urzędzie konsularnym.

Nowe przepisy zostały przyjęte w sierpniu "w celu ograniczenia przypadków używania waluty obcej w rozliczeniach na terytorium Białorusi". Dotyczą m.in. opłat konsularnych przyjmowanych od osób fizycznych przez osoby prawne. Utrzymana została natomiast możliwość przyjmowania dewiz od osób fizycznych bezpośrednio przez przedstawicielstwa dyplomatyczne państw obcych.

Przedstawiciel Baku Narodowego potwierdził, że od środy centra wizowe mogą przyjmować od klientów tylko ruble białoruskie. "To, w jaki sposób będę się rozliczać z ambasadą i skąd wezmą niezbędną do tego walutę, partnerzy powinni uzgodnić między sobą samodzielnie" – pisze tut.by.

Polska planuje otwarcie centrów wizowych w ośmiu białoruskich miastach: Brześciu, Grodnie, Mińsku, Homlu, Mohylewie, Pińsku, Lidzie i Baranowiczach. Jak powiedziała Derska, jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie otwarte pierwsze centrum. - Trwa przetarg – oznajmiła.

...

Znow sowiecki absurd.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:50, 22 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: 72 proc. ludności żyje od pensji do pensji

Białoruś: 72 proc. ludności żyje od pensji do pensji - Shutterstock

72 proc. ludności Białorusi żyje „od pensji do pensji” lub „ledwo wiąże koniec z końcem” – wynika z sondażu przeprowadzonego przez niezależny Związek Zawodowy Przemysłu Radioelektronicznego, którego wyniki przytacza dzisiaj gazeta internetowa Jeżedniewnik.

48 proc. respondentów, proszonych o ocenę swego stanu materialnego, odparło, że żyją „od pensji do pensji” a 24 proc., że "ledwo wiążą koniec z końcem". Tylko 11 proc. zadeklarowało, że żyje w dostatku, a niemal tyle samo (10 proc.) – że wiecznie w długach.
REKLAMA


Większość (60 proc.) ankietowanych oceniła, że ich stan materialny się pogorszył, 32 proc. – że się nie zmienił, a jedynie 5 proc. – że się poprawił.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-25 sierpnia na próbie prawie 1500 respondentów. Błąd statystyczny nie przekracza 0,5 proc.

W związku ze spadkiem kursu rubla białoruskiego wobec dolara znacznie spadły ostatnio przeciętne zarobi Białorusinów. O ile pod koniec ubiegłego roku średnia pensja wynosiła równowartość 500 dolarów, to po tąpnięciu kursu rubla białoruskiego wynosiła na początku września nieco ponad 300 dol.

Według najnowszych danych Banku Narodowego 50 proc. ludności zarabia do 6 mln rubli białoruskich (1 285 zł).

11 października odbędą się na Białorusi wybory prezydenckie, w których faworytem jest zajmujący to stanowisko nieprzerwanie od 1994 r. Alaksandr Łukaszenka.

..

Trudno tam o jakies bogate zycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:54, 22 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: Statkiewicz ukarany grzywną za nielegalną pikietę

Białoruś: Statkiewicz ukarany grzywną za nielegalną pikietę - Shutterstock

Były więzień polityczny i jeden z kandydatów opozycji na prezydenta Białorusi z 2010 roku Mikałaj Statkiewicz został dzisiaj ukarany grzywną za pikietę w centrum Mińska, którą zorganizował bez zezwolenia 10 września. Opozycjonista zapowiada kolejny wiec.

Statkiewiczowi nakazano zapłacenie grzywny wysokości 7,2 mln rubli białoruskich (nieco ponad 1500 zł) za złamanie przepisów dotyczących organizowania imprez masowych lub pikiet. To maksymalny wymiar kary za to przewinienie.
REKLAMA


Statkiewicz nie był obecny na środowej rozprawie, gdyż – jak wyjaśnił – dowiedział się o niej dopiero we wtorek wieczorem, gdy wracał z zagranicy, i to z SMS-a. Jego zdaniem proces wytoczono mu po to, bo zastraszyć ludzi, którzy zamierzają przyjść na kolejną organizowaną przez niego pikietę – w środę na placu Wolności.

- Bez wręczenia zawiadomienia, bez adwokata, bez oskarżonego, bez złamania prawa zbierają się sami ze sobą i ogłaszają jakiś wyrok. Mogą to robić dalej, ale ja też będę robić swoje – działać na rzecz demokracji na Białorusi – oznajmił Statkiewicz po ogłoszeniu wyroku.

Pikieta pod hasłem "O uczciwe i wolne wybory"z udziałem Statkiewicza odbyła się przed wejściem do domu handlowego GUM przy głównej ulicy Mińska, Prospekcie Niepodległości. Przyszło na nią około 200 osób, w tym inni byli więźniowie polityczni i kandydaci na prezydenta z 2010 roku Aleś Michalewicz oraz Uładzimir Niaklajeu.

Zdaniem Statkiewicza zaplanowane na 11 października wybory prezydenckie należy zbojkotować, gdyż już zostały sfałszowane – kandydatami zostali bowiem tylko ci, których wybrały władze. Centralna Komisja Wyborcza Białorusi nie zarejestrowała m.in. grupy inicjatywnej Statkiewicza.

Statkiewicz został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. 22 sierpnia opuścił więzienie na mocy dekretu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uwolnił tego dnia sześciu więźniów politycznych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych. Za kratami Statkiewicz spędził cztery lata i osiem miesięcy.

CKW zarejestrowała na wybory prezydenckie 11 października czworo kandydatów: urzędującego szefa państwa Łukaszenkę, przedstawicielkę opozycji Taccianę Karatkiewicz, a także szefa uważanej za lojalną wobec reżimu Łukaszenki Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza i naczelnego atamana białoruskich Kozaków i szefa Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaja Ułachowicza.

...

Straszny wrog... mogl obalic rezim ta demonstracja...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:31, 24 Wrz 2015    Temat postu:

Białoruś: kilkaset osób przyszło na pikietę zwołaną przez Statkiewicza
Białoruś
Białoruś - AFP

Kilkaset osób przyszło dziś w Mińsku na pikietę zwołaną przez niedawno zwolnionego z więzienia opozycjonistę Mikołę Statkiewicza, b. kandydata na prezydenta w wyborach 2010 roku. Statkiewicz wzywał do przyjścia obecnego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

Według różnych ocen w demonstracji na placu Wolności w centrum Mińska wzięło udział od 300 do 1000 osób - podał portal Naviny.by.

Za pośrednictwem mediów Statkiewicz wzywał do przyjścia Łukaszenkę, stawiając mu publicznie kilka pytań. Jedno z nich dotyczyło kwestii, czy Łukaszenka jest gotów sprawować rządy "do swojej śmierci". Obecny prezydent doszedł do władzy w 1994 roku i startuje ponownie w najbliższych wyborach 11 października.

Prócz Statkiewicza w środowym wiecu wzięło udział dwóch innych przywódców opozycji: Anatol Labiedźka i Uładzimir Niaklajeu. Ten ostatni wezwał zgromadzonych, by 4 października wzięli udział w proteście w Mińsku przeciwko rozmieszczeniu na Białorusi rosyjskich baz wojskowych.

Statkiewicz zapowiedział także kolejną demonstrację, 10 października, ponawiając pod adresem Łukaszenki apel o przyjście.

Milicja sporządziła protokoły o przeprowadzeniu zgromadzenia bez zezwolenia przez występujących na wiecu Labiedźkę, Niaklajeua i Statkiewicza.
>>>

To jest odwaga.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:44, 01 Paź 2015    Temat postu:

Korniag: niezależnym teatrom bardzo trudno działać na Białorusi


Niezależnym teatrom bardzo trudno pracuje się na Białorusi, co wynika m.in. z braku wsparcia finansowego – powiedział PAP jeden z najbardziej interesujących białoruskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia Jewgienij Korniag.

- Teatrom niezależnym pracuje się na Białorusi bardzo źle – powiedział Jewgienij Korniag (biał. Jauhien Karniah), którego najnowszy spektakl "Wywiad z wiedźmami", wystawiony w Białoruskim Państwowym Teatrze Lalek w Mińsku, otwiera w czwartek białoruską sekcję międzynarodowego festiwalu "Teart".
REKLAMA


Jak zaznaczył Korniag, teatry niezależne muszą realizować projekty, które wymagają jak najmniej pieniędzy. - Na Białorusi nie ma grantów. Pieniądze dostają tylko teatry państwowe, a wszystkie pozostałe państwa nie interesują, a oprócz tego jest fatalna sytuacja ze sponsorami. Dlatego jeśli realizuje się projekt, trzeba to robić tak, by samemu móc za niego zapłacić – wyjaśnił reżyser, który w 2010 r. założył niezależny Korniag Theatre.

Korniag Theatre często występuje za granicą, m.in. w Polsce, ale na Białorusi nie ma swojej siedziby i żeby pokazać przedstawienie, musi wynająć pomieszczenie. Teatr ma tylko dwóch stałych pracowników: Korniaga oraz reżyserkę i dyrektorkę Maryję Daszuk. Pozostali współpracownicy są zapraszani do konkretnych przedstawień.

- Przy pełnej sali pokrywamy tylko koszty najmu, możemy zapłacić aktorom i to wszystko. Wcześniej mieliśmy idealistyczne podejście i byliśmy pełni optymizmu, ale teraz brakuje nam już sił. Występujemy w kraju bardzo rzadko, głównie wtedy, gdy jedziemy na jakiś festiwal i aktorzy powinni sobie przypomnieć spektakl – powiedział Korniag.

Tematem, który reżysera obecnie nurtuje, a o który trudno w państwowych teatrach, jest stan współczesnego społeczeństwa białoruskiego.

- Chciałbym przeanalizować, kto to taki Białorusin, czy taki naród w ogóle istnieje. Białorusi już dawno nie ma w ZSRR, ale odnoszę wrażenie, że ciągle tam jesteśmy. Mam ochotę dużo o tym mówić. W Polsce widziałem bardzo wiele spektakli, w których Polacy bardzo ostro się oceniają, np. krzyczą ze sceny, że wstyd być Polakiem, bo wszyscy Polacy wyjeżdżają. Chciałbym, żeby u nas można było zrobić coś takiego: bardzo krytycznie przeanalizować siebie – powiedział.

Tymczasem na Białorusi panuje „rosyjska mentalność, że jeśli ktoś powiedział coś złego o Rosji, to znaczy, że jest przeciwko Rosji, czyli przeciwko językowi rosyjskiemu, czyli przeciw Puszkinowi, czyli jest faszystą. To szalone rozumowanie” – ocenił.

W "Wywiadzie z wiedźmami" trzy bohaterki za pomocą różdżek i innych sposobów rywalizują ze sobą o dostęp do mikrofonu, by wypowiedzieć w monologach mrożące krew w żyłach historie. Odnajdują zgodę we wspólnym bólu dopiero, gdy na scenie pojawia się powieszony na sznurku kościotrup matki jednej z wiedźm.

- Często jeździłem pociągiem Mińsk-Moskwa i stale słyszałem opowiadane przez ludzi historie, w których ten, kto opowiada, zawsze ma rację, a pozostali nie. Zainteresowała mnie sytuacja, gdy człowiek we wszystkich punktach nie ma racji, ale mimo to twierdzi, że ją ma – powiedział reżyser.

Korniag, który był stypendystą programu Gaude Polonia, nawiązał wiele przyjaźni z polskimi twórcami teatralnymi i często współpracuje z teatrami w Polsce, m.in. przygotowując choreografię do spektakli, np. w Teatrze Polskim w Poznaniu czy Teatrze Chorea w Łodzi.

...

W ogole trudno dzialac komukolwiek oprocz KGB w panstwie sowieckim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:39, 02 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: CKW odrzuciła skargi Karatkiewicz na Łukaszenkę


Centralna Komisja Wyborcza na Białorusi odrzuciła na nadzwyczajnym posiedzeniu skargi opozycyjnej kandydatki na prezydenta Tacciany Karatkiewicz na obecnego szefa państwa Alaksandra Łukaszenkę, który również startuje w wyborach 11 października.

Karatkiewicz zarzuciła Łukaszence, że w jego kampanii wyborczej są wykorzystywane te same symbole, co w ogólnej akcji propagowania wyborów w państwowych mediach, co - podkreśliła - stanowi ukrytą agitację na rzecz urzędującego szefa państwa. Według niej agitacja ta „odbywa się nie z funduszu wyborczego kandydata na prezydenta, tylko m.in. z budżetu państwa”.
REKLAMA


W drugiej skardze Karatkiewicz zwróciła uwagę, że konwent oficerów białoruskich sił zbrojnych, który odbył się 25 września, wezwał żołnierzy i ich rodziny do wyrażenia poparcia w wyborach dowódcy sił zbrojnych Łukaszence. Jej zdaniem było to stosowanie nacisków na wyborców.

CKW odrzuciła obie skargi, uznając je za nieuzasadnione.

Odrzucono także wniosek Karatkiewicz o przekazanie jej przysługującego Łukaszence czasu antenowego w telewizji, którego ten nie wykorzystał. CKW umotywowała odmowę tym, że prezydent nie zrezygnował z czasu antenowego w formie pisemnej i tylko ustnie zadeklarował, że jest gotów oddać go innym kandydatom. Wskazano też, że obowiązujące prawo nie pozwala na takie rozwiązanie.

W wyborach prezydenckich 11 października startuje czworo kandydatów: Łukaszenka, Karatkiewicz, a także szef uważanej za lojalną wobec reżimu Łukaszenki Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz i naczelny ataman białoruskich Kozaków i szef Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaj Ułachowicz.

Faworytem w wyborach jest Łukaszenka, który po raz pierwszy wygrał w 1994 r. i od tego czasu nieprzerwanie sprawuje urząd prezydenta. Były to pierwsze i ostatnie wybory prezydenckie na Białorusi uznane przez niezależnych obserwatorów za uczciwe. Odtąd władzom zarzuca się m.in. nierówne traktowanie kandydatów podczas kampanii oraz nieprzejrzyste liczenie głosów.

W poprzednich wyborach prezydenckich na Białorusi startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia 2010 roku doszło do brutalnego zdławienia w Mińsku protestów przeciwko nieuczciwemu przebiegowi wyborów, a 20 grudnia nad ranem CKW ogłosiła, że Łukaszenka zdobył prawie 80 proc. głosów. Do aresztów trafiło ponad 600 osób, wiele z nich skazano. Jeden z ówczesnych kandydatów opozycji na prezydenta, skazany na sześć lat więzienia Mikoła Statkiewicz dopiero 22 sierpnia br. wyszedł na wolność.

...

Zadnego zaskoczenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:18, 04 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: demonstracja przeciwko rosyjskiej bazie wojskowej


Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.

Do udziału w demonstracji na pl. Wolności wezwała większość sił opozycyjnych Białorusi, w tym byli opozycyjni kandydaci na prezydenta z 2010 r., Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, a także Zjednoczona Partia Obywatelska, Partia BNF i ruch "O Wolność".

"Porozumienie o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej może być podpisane w najbliższym czasie. To nierozważny krok, który może doprowadzić do utraty niepodległości przez Białoruś. To zdrada naszych interesów narodowych, zdrada narodu i kraju" – napisali inicjatorzy akcji w oświadczenie.

Wyrazili też opinię, że Alaksandr Łukaszenka nie jest prawowitym prezydentem Republiki Białoruś i "nie ma prawa podpisywać dokumentów i podejmować decyzji, które przesądzają o losie białoruskiego narodu".

Opozycyjna kandydatka na prezydenta w wyborach organizowanych 11 października Tacciana Karatkiewicz, która ma w programie zapisaną neutralność kraju oraz brak obcych baz na terytorium Białorusi, nie wzięła udziału w akcji w Mińsku. Zapowiedziała jednak agitowanie przeciwko rosyjskiej bazie w Bobrujsku, który jest jednym z miast odwiedzanych przez nią w niedzielę w ramach kampanii wyborczej. Właśnie Bobrujsk może być przypuszczalnym miejscem ulokowania bazy.

Były szef kampanii "Mów Prawdę!", Niaklajeu, ogłosił na wiecu w Mińsku utworzenie nowego ruchu opozycyjnego "O państwowość i niezależność Białorusi". O wstępowanie do niego zaapelował do zebranych Statkiewicz, który pod koniec sierpnia został zwolniony z więzienia po ponad 4,5 roku pozbawienia wolności za – jak uznał sąd - organizowanie masowych zamieszek. Mówcy apelowali też do mieszkańców o przyjście na pl. Wolności w dzień przed wyborami.

Podczas wiecu skandowano m.in. "Wojnie – nie!" i "Hańba". Uczestnicy mieli ze sobą plakaty z hasłami takimi, jak "Białoruś to nie Krym", "Rosyjskie bazy wojskowe – to okupacja kraju" i "Rosjanie do domu". Wielu miało ze sobą historyczne biało-czerwono-białe flagi Białorusi, nieuznawane przez władze w Mińsku.

W związku z tym, że organizatorzy nie dostali zgody władz na wiec, milicjanci spisali na nich protokoły.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił 19 września Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Putin nie sprecyzował, gdzie ma powstać baza. W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że zostanie ona usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

...

Popieramy oczywisty i sluszny protest.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:24, 05 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: ataki hakerskie na dwie niezależne strony informacyjne

Białoruś: ataki hakerskie na dwie niezależne strony informacyjne - Shutterstock

Strony internetowe niezależnej agencji białoruskiej BiełaPAN i gazety internetowej "Biełorusskije Nowosti" są od soboty poddawane atakom DDoS – powiadomił dzisiaj BiełaPAN, uznając to za łamanie wolności słowa.

"3 października 2015 r. serwer BiełaPAN, na którym znajdują się strony naszej agencji informacyjnej oraz należącej do nas gazety internetowej «Biełorusskije Nowosti» (naviny.by), jest poddawany zmasowanemu atakowi DDoS, który trwa do tego czasu" – napisano w oświadczeniu agencji.
REKLAMA


Od soboty na obie strony, które są na Białorusi popularnym źródłem niezależnej informacji, nie można wejść lub są one dostępne tylko przez krótki czas.

BiełaPAN pisze, że atak nastąpił po opublikowaniu na stronie naviny.by artykułu o piątkowej religijno-patriotycznej uroczystości "Modlitwa za Białoruś" z udziałem prezydenta Alaksandra Łukaszenki i zwierzchników religijnych Białorusi. W tekście tym krytykowano organizację tego wydarzenia, m.in. cytując wypowiedzi studentów, że zostali na nie sprowadzeni.

"Sądzimy, że ta obiektywna i niewygodna dla władz relacja wywołała niezadowolenie ideologów, którzy dali polecenie, by poddać nasze strony atakowi DDoS"- napisano w oświadczeniu agencji.

Agencja uważa atak za "brutalny nacisk na niezależny środek masowej informacji i złamanie konstytucyjnych zasad wolności słowa i wolności prasy".

BiełaPAN zwraca uwagę, że dzieje się to podczas kampanii wyborczej przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi. "Takie fakty powinny być brane pod uwagę przez obserwatorów przy ocenianiu warunków, w jakich odbywają się wybory prezydenta Białorusi" – podkreśliła agencja.

...

To rezim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:20, 07 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: media niezależne o naruszeniach w głosowaniu przedterminowym

Białoruś: media niezależne o naruszeniach w głosowaniu przedterminowym - Thinkstock

Niezależne media i obrońcy praw człowieka informują dziś o nieprawidłowościach w głosowaniu przedterminowym na wyborach prezydenta Białorusi, które zaczęło się wczoraj. Centralna Komisja Wyborcza podała, że w pierwszym dniu frekwencja wyniosła 4,5 proc.

Na stronie CKW podano, że w pierwszym dniu głosowania przedterminowego udział w wyborach wzięło 4,49 proc. spośród prawie 7 mln osób uprawnionych do głosowania.
REKLAMA


Na Białorusi nie ma możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania i CKW przedstawia głosowanie przedterminowe jako wygodny dla wyborców sposób zapewnienia wysokiej frekwencji. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 r. frekwencja w głosowaniu przedterminowym wyniosła 23,1 proc.

O naciskaniu na wyborców, zwłaszcza na studentów, by wzięli udział w głosowaniu przedterminowym informuje m.in. Radio Swaboda. Właśnie to głosowanie jest uważane przez obrońców praw człowieka za największe pole do nadużyć. Opozycyjna kandydatka na prezydenta Tacciana Karatkiewicz zaapelowała, by oddać głos dopiero ostatniego dnia, bo w głosowaniu przedterminowym najłatwiej sfałszować wyniki.

- Wykładowcy i kierownicy katedr powiedzieli, że jeśli studenci z innych miast nie zagłosują przedterminowo, to po nowym roku zostaną wyrzuceni z akademika - powiedział Radiu Swaboda student Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Jak podkreślił, akademik jest dla studentów spoza Mińska bardzo korzystnym rozwiązaniem, bo na wynajęcie mieszkania w stolicy nie każdy może sobie pozwolić.

Z kolei w Białoruskiej Politechnice Narodowej obiecano studentom, że jeśli do jutra zagłosują przedterminowo, to w piątek będą mieli wolne. Na wydziale leśnictwa Białoruskiej Politechniki Państwowej zaproponowano zaś studentom, by napisali wniosek o zwolnienie z zajęć w sobotę i poniedziałek w celu pomagania rodzicom. Wzór wniosku jeden ze studentów zamieścił w sieciach społecznościowych – podaje Swaboda.

W Homlu obserwator z ramienia opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej zaobserwował, jak nauczycielka miejscowego technikum przyprowadziła do lokalu wyborczego dwie grupy uczniów.

Do głosowania przedterminowego nakłaniani są nie tylko studenci – podkreśla rozgłośnia. Inżynier Mińskiej Fabryki Traktorów poinformował, że zorganizowano zebranie pracowników mieszkających w internatach. - Inżynierom powiedzieli: sami wiecie, jakie mogą być następstwa – oznajmił.

Wiceszef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz powiedział we wtorek, że na zebraniu pracowników państwowego koncernu potasowego Biełaruśkalij kierownictwo poleciło "skontrolować frekwencję" w wyborach, a najlepiej, by pracownicy zagłosowali przedterminowo. Wystąpienie, w którym o tym mowa, zostało nagrane na telefonie przez jednego z pracowników, ale prokuratura nie dopatrzyła się w działaniach kierownictwa nieprawidłowości.

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka zaapelowały, by zgłaszać przypadki nieprawidłowości w tych wyborach, m.in. zmuszania do przedterminowego głosowania. "Wiasna" i Białoruski Komitet Helsiński w ramach programu "Obrońcy praw człowieka o wolne wybory" zamieściły w internecie szczegółową informację o tym, co jest nieprawidłowością. Na specjalnie uruchomionej w tym celu stronie są też wzorce oświadczenia o złamaniu prawa wyborczego, które można składać u przewodniczącego komisji wyborczej albo prokuratora.

Głosowanie przedterminowe potrwa do soboty. Zasadniczym dniem wyborów jest niedziela.

W wyborach startuje czworo kandydatów, w tym ubiegający się o piątą kadencję prezydencką urzędujący szef państwa Alaksandr Łukaszenka, reprezentantka opozycji, działaczka kampanii "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz, a także szef uważanej za lojalną wobec reżimu Łukaszenki Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz i naczelny ataman Białoruskiego Kozactwa i szef Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaj Ułachowicz.

...

To wielki przekret.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:01, 09 Paź 2015    Temat postu:

Grzywny dla opozycjonistów za wiec przeciw rosyjskiej bazie


Kary grzywny wymierzył sąd w Mińsku grupie białoruskich opozycjonistów za zorganizowanie bez zezwolenia wiecu przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej – poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Najwyższą karę – 10,8 mln rubli białoruskich, czyli równowartość 2,3 tys. zł – wymierzono liderowi ruchu "Razem" Wiaczasłauowi Siuczykowi.
REKLAMA


Lider ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi" Uładzimir Niaklajeu, b. więzień polityczny Mikoła Statkiewicz i szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka zostali skazani na grzywny po 9 mln rubli białoruskich (niecałe 2 tys. zł).

Czwarty ukarany to działacz z Kobrynia Alaksandr Miech, któremu nakazano zapłacenie 7,2 mln rubli (1,6 tys. zł).

W wiecu, który odbył się w niedzielę, wzięło udział kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści.

Inicjatorzy akcji wyrazili przekonanie, że w najbliższym czasie może dojść do podpisania porozumienia o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej, a to może doprowadzić do utraty niepodległości przez Białoruś. Wyrazili też opinię, że Alaksandr Łukaszenka nie jest prawowitym prezydentem Republiki Białoruś i "nie ma prawa podpisywać dokumentów i podejmować decyzji, które przesądzają o losie białoruskiego narodu".

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił 19 września Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Putin nie sprecyzował, gdzie ma powstać baza. W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że zostanie ona usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

We wtorek Łukaszenka oznajmił, że nigdy nie było mowy rozmieszczeniu rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi. - Zdumiewa mnie, a nawet w pewnym stopniu oburza i obraża, po co Rosjanie to teraz puścili w środkach masowego przekazu. Może się niepokoją, że odchodzimy na Zachód, i chcieli podrzucić ten temat, żeby Zachód zaczął nas pytać albo powątpiewać, czy chcemy z nimi normalizacji stosunków - oświadczył.

...

Taka to otwartosc!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:39, 10 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: kilka tysięcy osób na marszu na rzecz wolnych wyborów


Kilka tysięcy osób wzięło udział w zorganizowanym przez białoruską opozycję bez zezwolenia władz marszu w Mińsku na rzecz wolnych wyborów. Liderzy opozycji zapowiedzieli, że nie planują żadnych akcji na niedzielę, czyli dzień wyborów prezydenckich.

Po krótkim wiecu na placu Wolności w centrum miasta uczestnicy wiecu wraz z organizatorami – b. opozycyjnymi kandydatami na prezydenta z 2010 r. Mikołą Statkiewiczem i Uładzimirem Niaklajeuem oraz szefem Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolem Labiedźką – przeszli główną ulicą Mińska, prospektem Niepodległości na plac Jakuba Kołasa.
REKLAMA


Skandowano pod adresem prezydenta Alaksandra Łukaszenki "Odchodź" oraz "Niech żyje Białoruś" i "Wierzymy, możemy, zwyciężymy". Niesiono plakaty, np. "Łukaszenka, czeka cię Majdan". Wiele osób niosło biało-czerwono-białe tradycyjne flagi Białorusi.

Działacze opozycyjnej organizacji Młody Front nieśli plakaty z cytatami laureatki Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz: "Oczywiście chciałabym, żeby Białoruś była podobna do krajów skandynawskich, albo chociażby do państw nadbałtyckich" i "Nie jestem człowiekiem barykad, ale cały czas mnie tam ciągnie. Bo wstyd, wstyd mi za to, co się dzieje".

Organizatorzy zapowiedzieli, że nie planują demonstracji na niedzielę. - Na jutro nic nie planuję, bo kandydaci o to nie apelują. To czyjego zwycięstwa mamy bronić? – powiedział Mikoła Statkiewicz.

Wszyscy trzej liderzy opozycji skrytykowali alternatywnych wobec Łukaszenki kandydatów na prezydenta, w tym przedstawicielkę umiarkowanej opozycji Taccianę Karatkiewicz, że nie wzięli udziału w marszu. Podczas wiecu rozdawano też ulotki z apelem o zbojkotowanie wyborów.

Na zakończenie marszu organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyszli. Statkiewicz napisał na Twitterze: "Nie kończymy walki o wolność".

W niedzielnych wyborach starują Łukaszenka, Karatkiewicz oraz szef uważanej za lojalną wobec reżimu Łukaszenki Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz oraz naczelny ataman Białoruskiego Kozactwa i szef Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaj Ułachowicz.

Demonstracja po zakończeniu poprzednich wyborów prezydenckich zakończyła się brutalnym rozpędzeniem przez milicję. Zatrzymano setki osób i wiele trafiło do więzienia. Statkiewicz, którego skazano na 6 lat pozbawienia wolności za "organizowanie masowych zamieszek", wyszedł z więzienia dopiero 22 sierpnia bieżącego roku.

...

Koniec rezimu zbliza sie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:33, 12 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: kilkuset demonstrantów przeszło ulicami Mińska


Po zakończeniu wyborów prezydenckich kilkaset osób przeszło wieczorem ulicami Mińska z placu Październikowego do placu Niepodległości, gdzie znajduje się siedziba rządu. Wcześniej ogłoszono wyniki exit polls dające zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence.

Na placu Niepodległości znajduje się też Centralna Komisja Wyborcza, której szefowa Lidzija Jarmoszyna zapowiedziała ogłoszenie wstępnych wyników wyborów do godz. 1 w nocy (12 czasu polskiego).
REKLAMA


Manifestanci, przy wtórze okrzyków „Niech żyje Białoruś”, nieśli transparenty z napisem „Łukaszenka, odejdź!” i „Bojkot dyktatury”.

Po dojściu do placu Niepodległości odmówili modlitwę przy kościele śś. Szymona i Heleny i rozeszli się.

Do zgromadzenia doszło, mimo że żaden z przywódców opozycji nie apelował o wyjście na ulicę. Jeden z obecnych powiedział Radiu Swaboda, że oczekiwał zjawienia się któregoś z liderow opozycji, np. opozycyjnego kandydata na prezydenta z 2010 r. i b. więźnia politycznego Mikoły Statkiewcza. Ten jednak nie przyszedł.

Statkiewicz, który w ostatnich tygodniach zorganizował w Mińsku kilka wieców na rzecz wolnych wyborów i przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej, powiedział w sobotę, że nie widzi sensu wzywania ludzi do udziału w wiecu, jeżeli nie zależy na tym żadnemu z obecnych kandydatów na prezydenta. Apelował też o bojkot wyborów.

O uczestnikach marszu powiedział wieczorem w Radiu Swaboda, że ma „szacunek dla tych ludzi”, którzy zdecydowali się na „moralny krok”, ale nie może ich poprzeć z dwóch powodów: po pierwsze, zapowiadał, że będzie ignorować te wybory, a po drugie nie chce stawać na czele nielicznej akcji, bo zostałoby to wykorzystane przez władze propagandowo.

Ogłoszone wyniki exit polls dają Łukaszence ponad 80 proc. głosów w wyborach prezydenckich. Na drugim miejscu dwa sondaże plasują szefa Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza, a jeden opozycjonistkę Taccianę Karatkiewicz.

Statkiewicz po poprzednich wyborach został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, sąd uznał go bowiem za winnego organizowania masowych zamieszek. Na wolność wyszedł dopiero 22 sierpnia tego roku po spędzeniu 4 lat i 7 miesięcy w kolonii karnej i więzieniu.

...

Wynik kompletnie bzdurny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:34, 12 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: liderzy opozycji apelują, by nie uznawać wyników wyborów


Trzej liderzy białoruskiej opozycji, w tym dwaj opozycyjni kandydaci na prezydenta z 2010 r., wezwali społeczność międzynarodową, by nie uznała wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi. Ogłosili też start kampanii "Władza narodowi!".

Szef Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Narodna Hramada) Mikoła Statkiewicz, lider ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi" Uładzimir Niaklajeu (obaj kandydowali w wyborach 2010 r.) i szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka powiedzieli o tym na konferencji prasowej w Mińsku.
REKLAMA


Niaklajeu poinformował, że trzej liderzy opozycji spotkali się, by oświadczyć: „Nie uważamy odegranego przez reżim białoruski spektaklu wyborczego za wybory i nie uznajemy tych wyborów”.

Według niego jest wiele powodów takiej decyzji. „To nie tylko dane niezależnych obserwatorów, ale także to, że władze dopuściły się fałszerstwa. Reżim nigdy jeszcze tak usilnie nie zaganiał ludzi do punktów wyborczych, gdzie na podstawie doświadczenia z poprzednich kampanii wiemy, że odbywają się stuprocentowe fałszerstwa” – oświadczył.

Labiedźka dodał, że ważne jest także, by nie dopuścić do legitymizacji Łukaszenki na arenie międzynarodowej.

Statkiewicz oznajmił, że zainicjowano nową kampanię, która będzie przybierać różne firmy, w tym akcji ulicznych. Jej celem jest przywrócenie władzy narodowi. Zapowiedział, że liderzy opozycji wezwą także inne partie polityczne, ruchy i obywateli do przyłączenia się do niej.

Dodał, że następna akcja uliczna odbędzie się pod koniec listopada „jako upamiętnienie czarnej daty białoruskiej historii – przewrotu konstytucyjnego: referendum 1996 r.” W referendum tym poszerzono uprawnienia prezydenta.

"Jeśli władze nie pójdą na ustępstwa wobec narodu i nie zostaną wprowadzone rzeczywiste poprawki do prawa wyborczego, które sprawią, że udział w wyborach będzie miał sens, białoruskiemu społeczeństwu pozostanie tylko jeden środek przywrócenia władzy. Niestety nie będzie on już związany z wyborami. Jeśli Łukaszenka nie zgodzi się na reformy, to białoruski naród weźmie sobie władzę siłą" - oznajmił.

Ogłoszone wyniki exit polls dają Łukaszence ponad 80 proc. głosów w wyborach prezydenckich. Na drugim miejscu dwa sondaże plasują szefa Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza, a jeden przedstawicielkę umiarkowanej opozycji Taccianę Karatkiewicz.

...

Glupi by uznal.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:40, 12 Paź 2015    Temat postu:

Białoruś: Karatkiewicz nie uznaje wyniku wyborów

Białoruś: Karatkiewicz nie uznaje wyniku wyborów - AFP

Opozycyjna kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi Tacciana Karatkiewicz oznajmiła dziś, że nie uznaje ich wyników ogłoszonych przez Centralną Komisję Wyborczą. Mówiła o tym na konferencji prasowej w Mińsku.

- Wiemy dziś, że tych, którzy chcą przemian, jest wielu, bardzo wielu. Ale władze tego nie uznają i chcą się ukryć za liczbami, które podaje Centralna Komisja Wyborcza – powiedziała Karatkiewicz. Pytana, czy zamierza zaskarżyć wyniki w Sądzie Najwyższym, odparła: - Tak, są do tego podstawy.
REKLAMA


Zgodnie z wynikami podanymi przez CKW urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 83,49 proc. głosów, przedstawicielka umiarkowanej opozycji, działaczka kampanii "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz 4,42 proc., szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz 3,32 proc., a lider Białoruskiej Partii Patriotycznej Mikałaj Ułachowicz 1,67 proc. Przeciwko wszystkim zagłosowało 6,4 proc. Białorusinów.

Według Karatkiewicz te liczby nie zgadzają się z danymi obserwatorów kampanii "Prawo wyboru”. Oznajmiła, że zagłosowało na nią 20-30 proc. mieszkańców.

- Do zaskarżenia tych wyników wykorzystamy fakty, które zgromadzili obserwatorzy wszystkich politycznych partii i ruchów, a także obrońcy praw człowieka. Nieważne, co nam odpowie sąd, ważne pokazać społeczeństwu, że walczymy o głosy – oświadczyła.

Przyznała, że na Łukaszenkę zagłosowało więcej osób niż na nią, ale według niej podane przez władze liczby są "bajkowe”.

- Będziemy działać na rzecz kontynuacji reform – oznajmiła również. Pytana, z kim z sił opozycyjnych zamierza współpracować, odparła, że jest otwarta na wspólne działania. - Niech się przyłączają, ale uczestniczyć w pustych rozmowach nie będziemy – powiedziała.

Liderzy najważniejszych partii opozycyjnych Białorusi nie poparli Karatkiewicz w wyborach i wielu apelowało o bojkot głosowania, argumentując, że udział w nim legitymizuje reżim Łukaszenki.

Pytana o kierunek współpracy międzynarodowej Białorusi, odparła: - Niestety mapy nie możemy zmienić. Białoruś zawsze będzie się znajdować między Europa i Rosją. Władze zawsze ignorowały opinie ludzi, ale teraz mamy postawy, by twierdzić, że 20-30 proc., które mnie poparło, jest za wyborem europejskim. Władze muszą to uwzględnić.

...

Trudno uznac taka bzdure.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 192 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:23, 12 Paź 2015    Temat postu:

UE przygotowuje się do zniesienia sankcji wobec Białorusi

- AFP

Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca miesiąca sankcji wobec prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i około 150 oficjeli - powiedział szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Sankcje mają być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące.

"Nie dotarły do nas żadne informacje, które skomplikowałyby sytuację. Musimy poczekać na oficjalne raporty i potem wszystko będzie się odbywać zgodnie z procedurami. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, decyzja (w sprawie sankcji) jest oczekiwana do końca miesiąca" - powiedział Linkeviczius agencji BNS po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu, na którym miała być przedstawiona informacja o niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi.
REKLAMA


Litewski minister dodał, że celem UE jest "podtrzymanie motywacji dla białoruskich władz, aby uniknąć powrotu do represji i ewidentnych naruszeń praw człowieka".

Na ten sam temat wypowiedział się francuski minister ds. europejskich Harlem Desir, który oznajmił, że w UE zapadła zgoda polityczna na zawieszenie sankcji wobec Białorusi po reelekcji "w spokojnej atmosferze" Alaksandra Łukaszenki.

Zastrzegł, że decyzja dotyczy zawieszenia sankcji "na najbliższe cztery miesiące, ale mogłyby one być przywrócone w trybie natychmiastowym, gdyby było to uzasadnione".

Desir dodał, że jest to następstwo "zarówno zwolnienia więźniów politycznych, o uwolnienie których zabiegano od wielu miesięcy, jak i wyborów" prezydenckich.

Francuski minister ocenił, że wybory, w których Łukaszenka został wybrany z wynikiem ponad 83 proc. głosów na piątą kadencję, odbyły się "w spokojnej atmosferze, choć trwa jeszcze oczekiwanie na całkowitą ocenę".

"Chcemy zachęcać do ewolucji w stronę demokracji, w stronę szacunku dla państwa prawa, w stronę poszanowania praw człowieka" na Białorusi, która jest objęta programem Partnerstwa Wschodniego - zaznaczył.

Szef misji obserwatorów OBWE na Białorusi Kent Harstedt oświadczył natomiast w poniedziałek, że podczas liczenia głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich odnotowano "poważne problemy". Głosowanie było dalekie od demokratycznych standardów - ogłosił.

Podkreślił, że niedawne zwolnienie więźniów politycznych na Białorusi oraz życzliwe podejście do obserwatorów to pozytywne okoliczności. "Jednak wzbudzona przez nie nadzieja na szerszy proces wyborczy pozostała zasadniczo niespełniona" - ocenił.

W ubiegłym tygodniu źródła unijne zapowiadały, że państwa UE przygotowują zawieszenie sankcji wobec Białorusi w odpowiedzi na uwolnienie przez prezydenta Łukaszenkę sześciu więźniów politycznych. Ostateczna decyzja miała zapaść po ocenie niedzielnych wyborów prezydenckich.

UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Łukaszenki, w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 roku oraz represjami wobec opozycji na Białorusi. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. Unia zawiesiła je w okresie ocieplenia stosunków między Brukselą a Mińskiem, ale po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku, rozbiciu opozycyjnej demonstracji w dniu głosowania i skazaniu jej uczestników, w tym byłych kandydatów opozycji, na pobyt w kolonii karnej sankcje wznowiono, a następnie rozszerzono.

Choć listę osób objętych sankcjami od tego czasu skracano, nadal znajduje się na niej szef państwa i 174 inne osoby, m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

...

Za wybory wedlug wzorcowych standardow UE nalezy sie nagroda...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 39, 40, 41  Następny
Strona 36 z 41

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy